ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 13:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αληθεια πιστευτε ολα αυτα τα ψεματα που σας εχουν ταισει οι εχθροι του Ελληνισμου?πραγματικα δεν θα ηθελα ποτε να ειμαι στην θεση σας και δεν το λεω με ειρωνικο υφος απλα πραγμτατικα δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις τις βασικες αξιες χωρις ηρωες και ιδαλματα που μας παρεχει πλουσιοπαροχα η Ελληνικη ιστορια.

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5k



Velissarios1,να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ
πως σε καμμιά των περιπτώσεων,απ' την μεριά μου,
δεν θα ήθελα κι' εγώ,
να είμαι στην ΔΙΚΗ σου θέση!

Θα σου συνιστούσα όμως,μια και έδωσα πιό πάνω
την σελίδα της ΟΟΔΕ (άν και την ξέρεις απ' έξω
κι' ανακατωτά),
να διαβάσεις με πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ,με τι τρόπο και
πώς,προσπαθεί να "βγάλει λάδι" τον Κωνσταντίνο και
αν είσαι αντικειμενικός θα δείς το ...αστείο του
θέματος!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 13:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιντεάκι φυσικά ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ! Αλλά
που κολλάει;
Πάντως εντάξει μαζί σου σ' αυτά!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 16:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ Βελισσάριε

Αν σε συναντούσα στο δρόμο και σου έλεγα:
<<είσαι μωρός,στο πνεύμα>>,δεν θα με ρωτούσες γιατι
το λέω αυτό?

Φυσικά και θα με ρωτούσες!

Σου απαντώ λοιπόν:
Εχεις σώας τας φρένας,οταν αποκαλείς τον Κων/νο[δεν μπορω να τον
αποκαλέσω μέγα],μέρος της Ελληνικής Ιστορίας?
Εναν Ρωμαίο αμόρφωτο φονιά?
Είναι φρικιαστικό ακόμα και σαν σκέψη!
Θεωρείς το Βυζάντιο,τμήμα της γεμάτης δόξα και πολιτισμό,τέχνη
και επιστήμη,αλτρουϊστικά και πνευματικά ιδεώδη,Ελληνικής Ιστορίας?

Φεύ Βελισσάριε φεύ!!

Εθελοτυφλείς μπρός στην κραυγαλέα,αλληλοεξυπηρέτηση του νεοσύστατου
ρωμαϊκού κράτους και την νεοσύστατη χριστιανική θρησκεία?

Ελεος πια!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 19:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει,το γεγονός πως έχει επιτευχθεί η
σύνδεση της Ορθοδοξίας με τον Ελληνισμό (θα δούμε
και τους λόγους),αυτό δίνει και το δικαίωμα να
θεωρείτε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ιστορικά,γεγονότα-πρόσωπα-κράτη,
να αποτελούν μέρος,αναπόσπαστο της
Ελληνικής Ιστορίας,αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει,
όταν συνειδητοποιείς την ΔΙΑΦΟΡΑ,να μην το
αμφισβητήσεις!
Έ, λοιπόν Velissarios1,όσο αφορά εμένα,
αυτόν τον συσχετισμό,αδιάφορο αν συμφέρει(από
πλευράς πολιτικής τακτικής του Ελληνικού κράτους)
ή όχι,ΔΕΝ το ΔΕΧΟΜΑΙ !
Και δεν το δέχομαι συνειδητά!
Θα μου πεις,εδώ μεγάλοι επιστήμονες,βυζαντινολόγοι
έχουν γράψει διατριβές επί διατριβών για την αξία
αυτής της κοινής ιστορικής συνεύρεσης-ταυτοποίησης,
εσυ ποιά είσαι να το αμφισβητήσεις;
Καμιά μεγαλόσχημη προσωπικότητα δεν είμαι,απλά
προσπαθώντας (όσο έχω επιτύχει να κάνω) να εντρυφήσω
στην Αρχαία Ελληνική Σκέψη-Πνεύμα και παραλληλίζοντας
με το ιστορικά κομμάτι της Αγίας Ανατολικής
Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ την σχέση!!!
Δεν με τιμά ως Ελληνίδα,πώς να το κάνουμε;!
Έτσι το βλέπω εγώ και φυσικά επειδή δεν έχω μάθει να
παίρνω ότι μου σερβίρουν,αλλά να το ψάχνω για το αν
μου κάνει καλό (από κάθε άποψη) ή όχι και αν
διακρίνω πως κάτι άλλο είναι πολύ καλύτερο και ουσιαστικότερο
από το "σερβιρισμένο" στρέφω πρός εκείνη την κατεύθυνση
την προσοχή μου ΠΑΝΤΑ συνεχίζοντας την έρευνά μου.

Δεν ξέρω αν είναι λάθος,αλλά πρός το παρόν νοιώθω
πολύ Ελεύθερη στην Σκέψη κι' αυτό
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 28/06/2011 19:19:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 22:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kακο πραγμα η ελευθερια σκεψης τελικα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 23:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνωμη σας ειναι σεβαστη εσταλλου ειμαι απο τα λιγα ατομα εδω μεσα που τον τελευταιο καιρο δεν παιρνω μερος σε θρησκευτικες εριδες γιατι δεν μου αρεσουν.Αλλα ειμαι παιδι του Παπαρηγοπουλου που μεσςα απο την ιστορια του μας εδειξε την μεγαλη Ελλαδα την Ελλαδα που ειχε συνεχεια μεσα στο περασμα της Ιστοριας την Ελλαδα του Μ.Αλεξανδρου που πρωτος εφαρμοσε μια τετοια αντιληψη της διευρυενης Ελλαδας και που συνεχιστης αυτου του εργου ηταν το Βυζαντιο.
Καλο βραδυ παιδια.

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 23:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Velissarios1
Αληθεια πιστευτε ολα αυτα τα ψεματα που σας εχουν ταισει οι εχθροι του Ελληνισμου?πραγματικα δεν θα ηθελα ποτε να ειμαι στην θεση σας και δεν το λεω με ειρωνικο υφος απλα πραγμτατικα δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις τις βασικες αξιες χωρις ηρωες και ιδαλματα που μας παρεχει πλουσιοπαροχα η Ελληνικη ιστορια.

Φίλε Velissarios1 . Κατ’ αρχήν προς άρση κάθε παρεξηγήσεως θα ήθελα να σου διευκρινίσω ότι δεν γελάω για να σε ειρωνευτώ , αλλά γιατί κανονικά την απάντηση αυτή θα έπρεπε να την απευθύνω εγώ φίλε προς εσένα , και όχι το αντίθετο. Με μία διαφορά όμως . Η ιστορία στην οποία αναφέρεσαι φίλε μου δεν είναι αυτή η παραχαραγμένη που σου έχει διδάξει στα σχολικά βιβλία η καθεστηκυία τάξη για να σε εκμεταλλεύεται , αλλά αυτή που θα βρης ερευνώντας και διαβάζοντας . Ένα απλό παράδειγμα σ’ αυτά που σου γράφω φίλε Velissarios1 , είναι και το παρακάτω .

Αν είχες φίλε μου διαβάσει την απόκρυφη ιστορία του Προκόπιου , τώρα θα μου πης ποιος είναι αυτός......δεν έχει σημασία . Αν λοιπόν την είχες διαβάσει , σίγουρα δεν θα διάλεγες το Velissarios σαν nik name , γιατί ο στρατηγός Βελισάριος εκτός του ότι οι πράξεις του δεν τον τιμούσαν σαν στρατιώτη , διατηρούσε τη θέση του από τον Ιουστινιανό (άλλο κάθαρμα) χάρη στη συγγένεια της γυναίκας του με τη Θεοδώρα , και εκτός των άλλων ήταν ο πιο συζητημένος κερατάς της εποχής του .

Μ’ αυτό το σύντομο παράδειγμα θέλω να σου επισημάνω ότι , οι πραγματικοί εχθροί του Ελληνισμού καλέ μου φίλε , είναι αυτοί που σε κρατούν εν υπνώσει διδάσκοντάς σου την αντιγνώση και τη χαλκευμένη ιστορία για να σε έχουν υποχείριό τους . Και σου μιλάω ειλικρινά . Διαβάζοντας και μελετώντας την πραγματική μας ιστορία , εκεί μέσα όχι μόνο θα βρης πολύ περισσότερα πράγματα που θα σε κάνουν υπερήφανο σαν Έλληνα , αλλά επί πλέον θα έχης και τις γνώσεις να εντοπίζης την επανάληψη των σφαλμάτων του παρελθόντος που μας οδήγησαν ως εδώ , την οποία σου αποκρύπτουν επιμελώς οι διάδοχοι και συνεχιστές των ενόχων . Για να γίνουν όμως όλα αυτά χρειάζεσαι πρώτα απ’ όλα γερό στομάχι και αντοχή , γιατί θα δης να γκρεμίζονται μπροστά σου όλα αυτά που τόσα χρόνια πίστευες σαν αλήθειες . Έχεις το θάρρος και τη θέληση να το ξεκινήσης ;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 23:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαστε διαφορετικοι κοσμοι δεν μπορουμε να βρουμε κοινο σημειο δεν με πειραζει αυτο ομως, εμενα με πειραζει που αγεστε και φερεστε λες και κατεχετε την σοφια ολου του κοσμου πραγμα που ειναι στην φυση του ανθρωπου αλλα ειναι επικινδυνο οταν προσπαθει με μαχητικοτητα σχεδον βιαια να παρασυρει και αλλους, να τους κανει κοινωνους της δικης του αντιληψης των πραγματων.
Οσο για τον Βελισσαριο εχω διαβασει αμετρητα βιβλια του και ηταν ο τιμιοτερος ολων ο πιο πατριωτης εκεινος που αν ηθελε μεσα σε ενα βραδυ γινοταν αυτοκρατορας ειδικα αν ακουγε τις προτροπες της γυναικας του ,ομως δεν το εκανε.

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2011, 01:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Sesostris:

quote:
Διαβάζοντας και μελετώντας την πραγματική μας ιστορία , εκεί μέσα όχι μόνο θα βρης πολύ περισσότερα πράγματα που θα σε κάνουν υπερήφανο σαν Έλληνα , αλλά επί πλέον θα έχης και τις γνώσεις να εντοπίζης την επανάληψη των σφαλμάτων του παρελθόντος που μας οδήγησαν ως εδώ , την οποία σου αποκρύπτουν επιμελώς οι διάδοχοι και συνεχιστές των ενόχων.(*)


(*)η υπογράμμιση δική μου


Velissarios1 για να καταλάβεις αυτά που γράφει
ο φίλος Sesostris,
θα παραθέσω κάποια ιστορικά γεγονότα όπου αποδεικνύεται
ο τρόπος με τον οποίο μας "παίζουν" στα δάχτυλα κάποιοι
πολλοί επιτήδειοι,"μάγκες" που εν τέλει αποτελούν και
εθνικούς ήρωες! Και φυσικά θα δεις και την "αποφασιστική"
για την ελληνική ιστορία παρέμβαση της εκκλησίας στην
...εξουσία!

Το πρώτο Σύνταγμα της Επιδαύρου, το πρώτο πράγμα που ορίζει σαν φορέα του Κράτους είναι η θρησκεία. Αναγκαστικά δηλαδή μια και αυτοί που επαναστάτησαν κατά των Τούρκων έπρεπε να έχουν κάτι που να τους ξεχωρίζει..............


Τα με αποσιωπητικά τα διαβάζεις ΕΔΩ

..... Αμέσως λοιπόν το ίδιο Σύνταγμα δίνει και τον ορισμό του “Έλληνος”: “Όσοι αυτόχθονες πιστεύουσιν εις Χριστόν”.


Και συνεχίζει:

Μεγάλη σημασία έχει το “αυτόχθονες” της παραπάνω παραγράφου, που φανερώνει επίγνωση της “λιβανοειδούς” μορφής της Ελλάδος σε όσους συνέταξαν το Σύνταγμα.

Όντως στο “Σύνταγμα του Άστρους“, που είναι ταυτόχρονο με το άλλο, ορίζεται ότι: “Η Διοίκησις πολιτογραφεί αλλοεθνείς υπό τον όρον να αποκτήσωσιν εντός πενταετούς διαστήματος ακίνητα κτήματα εν τη επικρατεία”.

Δηλαδή, στην συνείδηση αυτών που απέκτησαν την “επικράτεια”, αυτή ήταν ένας χώρος για ξεπούλημα και άρχισαν να καλούν για “επενδύσεις”, όπως θα λέγαμε στην σημερινή διάλεκτο, δηλαδή για λεφτά. Το “αλλοεθνείς”, δεν σημαίνει βέβαια τους εκτός της επικρατείας “αλύτρωτους” πειναλέους, αλλά πάντα τους “εις Χριστόν πιστεύοντας” που μπορούσαν να έχουν λεφτά, ανεξαρτήτως εθνικότητος.

.....................

Εδημιουργήθη λοιπόν έκτοτε ένας διοικητικός και κοινωνικός εμφύλιος πόλεμος που διαρκεί ακόμη ως τα σήμερα, περί του ποιος θα πρωτοφάει τι, ακολουθώντας το σχήμα μιας μαθηματικής καμπύλης με “μάξιμα” και “μίνιμα”. Ένα από τα σπουδαιότερα “μάξιμα” αυτού του διαρκούς πολέμου ήταν η σχετική συζήτηση στην “Βουλή” κατά τις αρχές Γενάρη του 1844,
......................

εσυζητήθη εν συνεχεία το θέμα του…κορβανά. Υπέρ της εκδιώξεως όλων των μορφωμένων και ικανών από τις δημόσιες θέσεις υπήρξαν, με εισήγηση του Ρήγα Παλαμήδη και του Μακρυγιάννη, οι Πλαπούτας, Δεληγιάννης, Γρίβας, Κορφιωτάκης κ.ά. Κατά του μέτρου αυτού διετέθη η πλειοψηφία της τότε Βουλής και οι “αριστείς” αυτής, Πετσάλης, Περραιβός, Σίμος, Ζωγράφος, Βελέντζας, Αξελός, Ρέντης, ακολουθούμενοι από το “βαρύ πυροβολικόν της Συνελεύσεως”, τους αντιπροέδρους Κωλέττη και Μαυροκορδάτο και τον ίδιο τον πρωθυπουργό Μεταξά.
...........................

Ο Παλαμήδης μεταξύ άλλων υποστήριξε “πεισμόνως”:
“Ημείς δεν στερούμε τους ετερόχθονας παρά την ενέργειαν της εξουσίας… Ας επιχειρήσωσι ιδιωτικά έργα, ας καλλιεργήσωσι γαίας, ας μετέλθωσι εμπόριον και βιομηχανίας, εις τα Υπουργήματα όμως δεν τους δεχόμεθα… Ας τραβηχθούν δι’ ολίγα χρόνια να κανονίσωμεν ημείς μόνοι την υπηρεσίαν μας. Πρόκειται ΝΑ ΡΙΨΩΜΕΝ ΒΑΛΣΑΜΟΝ εις τας πληγάς μας και όχι τρεμεντίνα“.
...........................

Και ο Μακρυγιάννης με την σειρά του ..........συνοψίζει το όλον κατηγορηματικώτατα:
“Αν είναι να μείνωμε ΕΜΕΙΣ νηστικοί, ας πάη στο διάβολο η ελευθερία. Έφαγαν αυτοί, ας φάμε και ΕΜΕΙΣ τώρα”.
...........................

Εν τω μεταξύ, στην ίδια Συνέλευση κατά την συνεδρία της 20/1/44 απεδείχθη ότι όλοι αυτοί οι…βαλσαμοζήτες ήσαν φοροφυγάδες ολκής, δεν είχαν πληρώσει ποτέ φόρο στο Δημόσιο και κατά πρόταση του πληρεξουσίου Ερμουπόλεως Περίδη απαιτήθηκε να μην καταλαμβάνουν δημόσιες θέσεις. Εξ αυτού του λόγου μάλιστα τότε εξεδόθησαν και οι “νόμοι του Σόλωνος” στην Σύρο –μήπως και “διδαχθούν” οι τότε λυμεώνες του δημόσιου προϋπολογισμού δηλαδή απ’ τους “αρχαίους προγόνους”!
............................
Ο Οδυσσέας όμως ήταν μωαμεθανός Έλληνας. Η μάνα του ήταν μπέησσα, όπως αναφέρεται και στον ανδριάντα του στην πλατεία της Πρεβέζης… Η “προδοσία” του υπήρχε μόνο στην φαντασία των εχθρών του και η φρίκη του θανάτου του στον θρησκευτικό βαρβαρισμό τους… Το ίδιο συνέβηκε και για πολλούς άλλους αγωνιστές, όταν επεκράτησε το χριστιανικό κράτος. Όχι ο Όθωνας και η βασιλεία ή η Διοίκηση με τους “ετερόχθονες”· ο “Χριστιανισμός” τιμώρησε πολλούς αγωνιστές του ’21…
.............................
Αυτές όμως οι λεπτομέρειες στα χέρια του Μακρυγιάννη ήσαν μαντηλάκια στα χέρια θαυματοποιού… Μαζί με τον Παλαμήδη, καίτοι μειοψηφία στην Συνέλευση, τα κατάφεραν. Όντως απεκλείσθησαν από τις δημόσιες θέσεις όλοι οι ικανοί και μορφωμένοι, ειδικά οι πτυχιούχοι ανωτάτων σχολών δι’ ιδιαιτέρας συνεδρίας της 19/1/44, και οι οπωσδήποτε έχοντες σχέση με Γράμματα και Τέχνες. Από εδώ και πέρα ο δρομοδείκτης της Ελλάδας θα ήταν σαφής:
Οι πολλοί θα επιχειρούσαν τα “ιδιωτικά έργα” και κάποιοι στα “Υπουργήματα” θα “εκανόνιζαν” τα…βάλσαμα.

Εννοείτε πως όπου αποσιωπητικά,διαβάζεις ΕΔΩ:


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2011, 01:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην δημιουργηθούν απορίες σχετικά με
κάποια ονόματα:

Η Κυβέρνηση Ανδρέα Μεταξά ήταν η προσωρινή επαναστατική κυβέρνηση που προέκυψε από την Επανάσταση της 3ης Σεπτεμβρίου 1843.
Πρόεδρος και υπουργός εξωτερικών ήταν ο Ανδρέας Π. Μεταξάς,
υπουργός στρατιωτικών ο Ανδρέας Λόντος,
υπουργός Ναυτικών ο Κωνσταντίνος Κανάρης,
υπουργός Δικαιοσύνης ο Λέων Μελάς,
υπουργός εκκλησιαστικών & παιδείας ο Μιχαήλ Σχινάς
υπουργός Οικονομικών ο Δρόσος Μανσόλας και
υπουργός Εσωτερικών ο Ρήγας Παλαμήδης.(*)

(*)Από Βικιπαιδεια

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 00:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Velissarios1
Ειμαστε διαφορετικοι κοσμοι δεν μπορουμε να βρουμε κοινο σημειο δεν με πειραζει αυτο ομως, εμενα με πειραζει που αγεστε και φερεστε λες και κατεχετε την σοφια ολου του κοσμου

Προσωπικά φίλε Velissarios1 δεν ισχυρίστηκα ότι κατέχω καμιά σοφία . Εκείνο που έκανα πάντοτε , είναι να μη δέχομαι αμάσητα τις αλήθειες κανενός πριν τις διασταυρώσω , και είμαι έτοιμος να αναθεωρήσω ανά πάσα στιγμή τις απόψεις μου , αν στην πορεία βρω νέα στοιχεία που αναθεωρούν και ακυρώνουν αυτά που γνώριζα μέχρι τότε .
quote:
Velissarios1
πραγμα που ειναι στην φυση του ανθρωπου αλλα ειναι επικινδυνο οταν προσπαθει με μαχητικοτητα σχεδον βιαια να παρασυρει και αλλους, να τους κανει κοινωνους της δικης του αντιληψης των πραγματων.

Φίλε Velissarios1 είτε αλλάξεις τις απόψεις σου είτε όχι , προσωπικά δεν μου καίγεται καρφάκι . Εγώ σου έγραψα να διαβάσης μερικά βιβλία πέρα από τα σχολικα , μήπως καταλάβης ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως σου τα έχουν παρουσιάσει . Η φίλη kapodistria σου έφερε ένα απτό παράδειγμα που δεν μπορείς να αμφισβητήσης , γιατί είναι από τα επίσημα αρχεία του κράτους , και όχι το κατασκεύασμα κάποιου αντιχριστιανού . Από ‘κει και πέρα λίγο με ενδιαφέρει το τι θα κάνης .

http://www.youtube.com/watch?v=oc9Pr3F563Q&feature=related Αφιερωμένο εξαιρετικά , και πάντοτε φιλικά όπως γράφει και η φίλη kapodistria .

quote:
Velissarios1
Οσο για τον Βελισσαριο εχω διαβασει αμετρητα βιβλια του και ηταν ο τιμιοτερος ολων ο πιο πατριωτης εκεινος που αν ηθελε μεσα σε ενα βραδυ γινοταν αυτοκρατορας ειδικα αν ακουγε τις προτροπες της γυναικας του ,ομως δεν το εκανε.

Θα μου δώσεις μερικούς τίτλους και εκδόσεις από αυτά τα αμέτρητα , για να τα διαβάσω κι εγώ ; Εξαιρούνται οι E.Gibbon και A.Vasilief τους οποίους έχω στη βιβλιοθήκη μου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 19:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris,καλό μήνα !
Ελπίζω ο αγαπητός Velissarios1 να κάνει
τον κόπο να κάτσει να δει Όλο το έργο!
ΜΕ την ελπίδα πάντα,να το καταλάβει ή επί
το σωστότερον να το ΝΟΗΣΕΙ...
Όπως και με τα παραπάνω που παρέθεσα ήθελα
να του αποδείξω πως δεν έχει να κάνει (ο διαφορετικός
τρόπος σκέπτεσθαι),με "σοφία" -τα εισαγωγικά για την
ΕΝΝΟΙΑ της λέξεως που την έχουμε εξεφτελίσσει-,αλλά
με γνώση της Ιστορίας που δεν είναι άλλο από
ανθρώπινες ενέργειες που διαμορφώνουν τα γεγονότα.Και η
επανάληψη της ιστορίας,που συχνά-πυκνά λεγεται,
αυτό ακριβώς σημαίνει. Στην ουσία η καλή γνώση του ανθρώπου-
ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης- (φυσικά με πολλά επί μέρους
δεδομένα,-ράτσα,γλώσσα,τόπος,ιστορία,κλιματολογικές συνθήκες,
συνήθειες,παραδόσεις κ.λ.π)
μπορεί να προφυλάξει από διάφορες "παγίδες" που στήνονται
στην πλάτη των λαών!!!
Να η αξία της Γνώσης!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 23:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria
Φίλε Sesostris,καλό μήνα !
Ελπίζω ο αγαπητός Velissarios1 να κάνει
τον κόπο να κάτσει να δει Όλο το έργο!
ΜΕ την ελπίδα πάντα,να το καταλάβει ή επί
το σωστότερον να το ΝΟΗΣΕΙ...

Φίλη kapodistria καλησπέρα και καλό μήνα και σε σένα . Δυστυχώς φίλη μου είμαι σχεδόν σίγουρος , ότι ο Velissarios1 όχι μόνο δεν θα απαντήσει , τι έχει να πη άλλωστε..., αλλά ούτε καν θα κανη τον κόπο να δη το Video , φοβούμενος μήπως του δημιουργηθούν αμφιβολίες πάνω σ' αυτά που πιστεύει . Από την απάντησή του άλλωστε φαίνεται καθαρά , ότι ανήκει στην κατηγορία αυτών των ανθρώπων που προτιμούν να κοιμούνται ήσυχοι αγκαλιά με τις αυταπάτες τους .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2011, 10:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα
μου ζητηθηκε να αναφερω ποια βιβλια εχω διαβασει για την ζωη του Βελιcαριου ενα ειναι του Ρομπερτ Γκρειβς αλλες πηγες μου ειναι ο συγγραφεας G.Ostrogorsky μεσα απο την ιστορια του Βυζαντινου κρατους ,η εγκυκλοπαιδεια Δομη που εχει ολη την ιστορια της Ελλαδος και 4 τομους για το Βυζαντιο την Βυζαντινη Ιταλια και μεσαιωνικη Κυπρο Βυζαντινα μεταβυζαντινα χρονια καθως και η ιστορια του Παπαρηγοπουλου ,εχω μια τεραστια βιβλιογραφια με οτι εχει να κανει με το Βυζαντιο εχω γεμισει ηδη 2 βιβλιοθηκες αναγκαστικα η μια ειναι στο υπογειο λογο ογκου βιβλιων καθως και βιογραφιες 22 αυτοκρατορων συν καποια βιβλια που μιλανε μεμονομενα για την περιοδο των Παλιολογων.Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι νομιζετε οτι κατεχετε την αληθεια εσεις,εκφρασεις οπως κοιματε με τις αυταπατες του δεν σας τιμανε καθολου διαβαζω κοντα 15 χρονια για το Βυζαντιο .Δεν ανηκω πουθενα ουτε σε ΟΟΔΕ ουτε σε Δαυλους ουτε σε κομματα ουτε σε οργανωσεις τοσο δυσκολο ειναι να το πιστεψετε?

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2011, 13:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Velissarios1:

...διαβαζω κοντα 15 χρονια για το Βυζαντιο...



15 χρόνια και έχεις καταλάβει πως ήταν
ότι καλύτερο για τον Ελληνισμό;
Καλώς...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2011, 01:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Velissarios1
Καλημερα
μου ζητηθηκε να αναφερω ποια βιβλια εχω διαβασει για την ζωη του Βελιcαριου ενα ειναι του Ρομπερτ Γκρειβς αλλες πηγες μου ειναι ο συγγραφεας G.Ostrogorsky μεσα απο την ιστορια του Βυζαντινου κρατους ,η εγκυκλοπαιδεια Δομη που εχει ολη την ιστορια της Ελλαδος και 4 τομους για το Βυζαντιο την Βυζαντινη Ιταλια και μεσαιωνικη Κυπρο Βυζαντινα μεταβυζαντινα χρονια καθως και η ιστορια του Παπαρηγοπουλου ,εχω μια τεραστια βιβλιογραφια με οτι εχει να κανει με το Βυζαντιο εχω γεμισει ηδη 2 βιβλιοθηκες αναγκαστικα η μια ειναι στο υπογειο λογο ογκου βιβλιων καθως και βιογραφιες 22 αυτοκρατορων συν καποια βιβλια που μιλανε μεμονομενα για την περιοδο των Παλιολογων.Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι νομιζετε οτι κατεχετε την αληθεια εσεις,εκφρασεις οπως κοιματε με τις αυταπατες του δεν σας τιμανε καθολου διαβαζω κοντα 15 χρονια για το Βυζαντιο .

Φίλε Velissarie1 με αυτά που έγραψες στην απάντησή σου επιβεβαιώνεις περίτρανα αυτά που έγραψα για αυταπάτες . Για την βιογραφία του Βελισάριου βασίζεσαι σ’ ένα ιστορικό μυθιστόρημα του Robert Greivs το «Βελισάριος το σπαθί του Ιουστινιανού» , που είναι κάτι αντίστοιχο με τον «Ιβανόη» του Skot , και στη Δομή που έχει ένα μονόστηλο με 30 περίπου σειρές . Όσο για τον πλαστογράφο της Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους Παπαρρηγόπουλο δεν το συζητώ καν .

Επίσης μου αναφέρεις την τρίτομη «Ιστορία του Βυζαντινού Κράτους» του G. Ostrogorsky . Μα τόσο αυτός φίλε μου όσο και ο A. Vasiliev , έχουν στρογγυλοποιήσει την Βυζαντινή ιστορία , παρακάμπτοντας όλα τα αρνητικά σημεία , γι’ αυτό και προβάλλονται και προτείνονται μαζί με τον Παπαρρηγόπουλο , από όλες τις χριστιανοσελίδες . Ειδικότερα ο G. Ostrogorsky είναι εγκεκριμένος και από το υπουργείο «Παιδείας και Θρησκευμάτων» (Black Μπέεε που λέγαμε....)
Τυχαίο ; Δεν νομίζω ! Με άλλα λόγια διαβάζεις τα βιβλία που συμβαδίζουν με αυτά που πιστεύεις και σου χαϊδεύουν τ’ αυτιά , σαν κάτι οπαδούς ομάδων που διαβάζουν μόνο την εφημερίδα της ομάδας τους . Όμως για να εξάγης ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπη να διαβάσης και τον αντίλογο , για να διασταυρώσης και να βρης αυτά που αποσιωπούν ή ωραιοποιούν οι άλλοι , διαφορετικά όχι 15 , αλλά 45 χρόνια να διαβάζης θα είσαι μονόπλευρα πληροφορημένος και ανιστόρητος , και τέτοια έργα όπως :

Ιουλιανού «Άπαντα»
Ευνάπιου «Άπαντα»
Ζώσιμος «Νέα Ιστορία»
Λιβάνιος «Αντιοχικός»
Λιβάνιος «Υπέρ των Ελληνικών Ναών»
Προκόπιος «Ανέκδοτα» ή «Απόκρυφη Ιστορία»
Ιωάννης Μαλάλας «Χρονογραφία»
Γιάννης Κορδάτος «Ακμή και παρακμή του Βυζαντίου»
Στέφανος Κωλέττας «Ιουστινιανός η Μάστιγα του Ελληνισμού»
Λέοντος Σοφού «Βασιλικά»
Pierre Shuvin «Οι Τελευταίοι Εθνικοί»
Judith Herin «Γυναίκες στην Πορφύρα»
Edward Gibbon «Ιστορία της Παρακμής και της Πτώσεως της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας»

που θα σε βοηθήσουν να κάνης σύγκριση , απ’ ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχουν μέσα στις δύο βιβλιοθήκες σου .

quote:
Velissarios1
Δεν ανηκω πουθενα ουτε σε ΟΟΔΕ ουτε σε Δαυλους ουτε σε κομματα ουτε σε οργανωσεις τοσο δυσκολο ειναι να το πιστεψετε?

Καλά ντε , μην ορκίζεσαι σε πιστεύουμε , είναι άλλωστε πασιφανές !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2011, 10:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ,φυσικό Sesostris
μου φαίνεται αυτό (το θέμα με την βιβλιογραφία)που
αναφέρεις σχετικά με τον Velissarios1,άλλωστε
δεν μπορεί διαφορετικά να αιτιολογήσει την
δεκαπενταετή μαθητεία του περί Βυζαντίου και να
εξάγει το συμπέρασμα πως ήταν ότι καλύτερο για τον
Ελληνισμό!!! Πολύ δε περισσότερο πως αποτελούσε συνέχεια
της Ελληνικής Ιστορίας!!!

Άν και βέβαια το θέμα μας δεν είναι ο Velissarios1,αλλά
στο πρόσωπό του βλέπει κανείς όλους εκείνους (και είναι
πολλοί,δυστυχώς) που τόσο "κολλημένα" πιστεύουν παρόμοιες
ανυπόστατες "αλήθειες" !!! Είναι όμως και τα χρόνια ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ
που στήθηκε και καλλιεργήθηκε αυτή η αντίληψη! Και είναι και
η κατευθυνόμενη εκπαίδευση που συνηγορούσε και το ίδιο ακόμη
συνηγορεί πρός αυτή την κατεύθυνση!!!

Όμως θα επαναλάβω για ακόμη μια φορά,για τυχόν παρεξηγήσεις
στα όσα αναφέρω ή εχω ως θέση εκθέσει κατά καιρούς.
Το θέμα για μένα δεν είναι ούτε το Βυζάντιο,ούτε η εκκλησία,ούτε
και το πως συνέδεσαν και γιατί,με τον Ελληνισμό αυτή την
σχέση!
Το θέμα για μένα είναι οι λόγοι που οδήγησαν εκείνους που
κατασκεύασαν την νέα θρησκεία,στον επί δύο χιλιετίες ΠΟΛΕΜΟ
κατά του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος! Και με τον όρο
Αρχ. Ελλ. Πνεύμα,εννοώ φυσικά τον Ελληνισμό στην Συμπαντική
του έννοια!!!
Αυτό με νοιάζει,αυτό με βάζει στην ανησυχία του παιδεύματος
της σκέψης μου και αυτό είναι που μου δίνει και αρκετές
απαντήσεις για την σημερινή μας ...κατάντια!!!


Υ.Γ. με τον όρο Συμπαντική έννοια,εννοώ πως ο Ελληνισμός
μέσω της γλώσσας που αποτελεί την βάση για τα Παντα αφού
δι' αυτής μεταφέρεται ο Πολιτισμός σ' όλες του τις εκφάνσεις
(γράμματα,παιδεία,φιλοσοφία,επιστήμες,τέχνη,
θεσμοί,κοινωνικές αξίες και τόσα άλλα)ξεπερνά τα όρια της
γήϊνης ύπαρξης και διαχέεται στον Σύμπαντα χώρο αυτής(της
ύπαρξης εννοώ)!
Τραβηγμένο ακούγεται,ε;
Έ, τι να κάνουμε έτσι το πιάνει το "μικρό" μου μυαλουδάκι...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2011, 10:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα
Τα βιβλια που μου προτεινες να διαβασω και σε ευχαριστω πολυ για την κινηση αυτη ειναι στην πλειοψηφια τους βιβλια που δεν εχουν ως αντικειμενικο σκοπο να αναφερουν την ιστορια του Βυζαντιου ως ηταν αλλα να την σπιλωσουν οπως μπορουν ειδικα ο Λιβανιος και ο Edward Gibbon ειναι σαν να μου ζητας να ρωτησω τι γνωμη εχει ενας Ολυμπιακος για τον Παναθηναικο.
Εγω σου ειπα σοβαρους ιστορικους χωρις να θελω να μειωσω την βιβλιογραφια σου θα μου επιτρεψεις να προτιμησω να διαβαζω πιο αντικειμενικα βιβλια .

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 08:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το μήνυμα του ...χριστιανισμού!!!

το μήνυμα του ...χριστιανισμού!!!

Να δοξάζετε τον Θεό σας,που οι Οσμανίδες ήταν τόσο
καλοί πρός το σύμβολο της θρησκείας σας...
Και τόσο γενναιόδωροι παραμένουν ακόμη!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2011, 20:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου ανταπανταω σχετικα με το μηνυμα του Χριστιανισμου
http://www.youtube.com/watch?v=ce05HvPRiFU

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 02:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 02:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy