ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 14:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η γλώσσα προσδιορίζει την καταγωγή, διαμονή, κλπ.
Αλλως τε, όποιος μιλάει Αγγλικά είναι Εγγλέζος; Οχι βέβαια...

Δεν υπάρχουν Ρώσοι και Ελληνες. ΧΟ υπάρχουν.
ΚΟΙΝΑ ΗΘΗ ΚΙ ΕΘΙΜΑ!





Έθνος.Σύνολο ανθρώπων που γίνονται αντιληπτοί από τους ίδιους και από τους άλλους ως ομοιογενές σύνολο,καθώς συνδέονται μεταξύ τους με δεσμούς κοινής καταγωγής και ιστορικό παρελθόν,κοινά στοιχεία πολιτισμού,κοινά ιδανικά και πολλές φορές κοινή γλώσσα και θρησκεία,ενώ παράλληλα έχουν συνείδηση της διαφοράς τους από τα άλλα σύνολα ανθρώπων.

Λεξικό Μπαμπινιώτη.

Αυτόν τον ορισμό παίρνω λίγο πολύ ως δεδομένο όταν χρησιμοποιώ τη λέξη έθνος.Τώρα,σε τι ακριβώς διαφωνούμε δεν καταλαβαίνω.Μάλλον στο πως ορίζουμε το έθνος ο καθένας...;;;Λες ότι τα έθνη είναι θρησκεία,δλδ ότι τα έθνη έχουν δημιουργηθεί βάσει θρησκειών.(να υποθέσω ότι το βλέπεις από την ενότητα που έχουν π.χ. οι χριστιανοί ορθόδοξοι,καθολικοί,μουσουλμάνοι στις συγκρούσεις τους με τις άλλες θρησκείες;)

Πάντως όπως και να'χει δέχομαι εν μέρει ότι τα χαρακτηριστικά ενός έθνους διαμορφώνονται κατά πολύ από τη θρησκεία των ανθρώπων που το αποτελούν.Παρ'όλα αυτά το έθνος εκτός από πολιτισμική είναι και πολιτική οντότητα.

Θέλω να πω,προφανώς και το ότι μιλαω αγγλικά εγώ δε με κάνει Άγγλο.Αλλά,η ΜΗΤΡΙΚΗ μου γλώσσα είναι τα ελληνικά,έχω βαφτιστεί χριστιανός ορθόδοξος,χριστούγεννα και πάσχα π.χ. έχω αργία,ψηφίζω τους βουλευτές του ελληνικού κράτους.Όλα αυτά δε με υπάγουν στο ελληνικό κράτος σε πρώτη φάση και έθνος σε δεύτερη;Και πάρτο ρεαλιστικά φίλε Αίολε,όχι με το πώς θα έπρεπε να ήταν και με το αν είναι σωστό ή λάθος που υπάρχει εκκλησία και ΟΧ,γιατί εγώ έτσι ξεκίνησα την τοποθέτησή μου,βάσει των δεδομένων που υπάρχουν.

Edited by - promitheus90 on 19/11/2010 14:25:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 14:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...και ο φουκαράς ο Σωκράτης που κολλάει λεβεντιά μου;

Ομολογώ ότι στην ιουδαιολογία είσαι ασυνήθιστα σαφής...



Κολλάει και παρακολλάει , άμα το στριμώξεις λίγο το πράμα και δυο και τρείς και τέσσερις και παραπάνω ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 14:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έθνος.Σύνολο ανθρώπων που γίνονται αντιληπτοί από τους ίδιους και από τους άλλους ως ομοιογενές σύνολο, καθώς συνδέονται μεταξύ τους με δεσμούς κοινής καταγωγής και ιστορικό παρελθόν,κοινά στοιχεία πολιτισμού,κοινά ιδανικά και πολλές φορές κοινή γλώσσα και θρησκεία,ενώ παράλληλα έχουν συνείδηση της διαφοράς τους από τα άλλα σύνολα ανθρώπων.

Λεξικό Μπαμπινιώτη.



Σε ποίο έθνος θα έλεγε ότι ανήκω ο Μπαμπινιώτης;
...εάν έχω γεννηθεί στην Κίνα, έχω μεγαλώσει και ζω εδώ, ομιλώ ελληνικά και η θρησκεία μου είναι η Σαντερία, τις πρακτικές και διδασκαλία της οποίας ακολουθώ. Στην ζωή, στις γιορτές, στά ήθη κλπ.
Με ποίους είναι το ιστορικό παρελθόν μου;
Ποία είναι τα κοινά στοιχεία πολιτισμού μου και με ποιούς;
Το ιστορικό και πολιτισμικό παρελθόν των Ελλήνων είναι η απελευθέρωση από τον Μωϋσή των Ιουδαίων από τους Αιγυπτίους; Το πάσχα;;;
Μα αυτό είναι το πολιτισμικοϊστορικό παρελθόν των ιουδαιοΧΟ!

Μήπως ο Μπαμπινιώτης γράφει μπούρδες;

Edited by - Αίολος on 19/11/2010 14:57:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 14:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου πολιτογραφείσαι φίλε μου Αίολε,για να μπορείς να έχεις ταυτότητα εν τέλει.Κέπου είσαι "υπήκοος",κάποια υπηκοότητα έχεις κι εσύ και όλοι μας(εξαιρούνται οι ζαπατίστας).Αλλά τέλος πάντων...

Στα υπόλοιπα που έγραψα τι έχεις να απαντήσεις;Συμπνέουμε έστω και κάπου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάπου πολιτογραφείσαι φίλε μου Αίολε,για να μπορείς να έχεις ταυτότητα εν τέλει.Κέπου είσαι "υπήκοος",κάποια υπηκοότητα έχεις κι εσύ και όλοι μας(εξαιρούνται οι ζαπατίστας).Αλλά τέλος πάντων...
Αλλο αυτό φιλαράκο!

Για τα υπόλοιπα που είπες... "Αλλά,η ΜΗΤΡΙΚΗ μου γλώσσα είναι τα ελληνικά,έχω βαφτιστεί χριστιανός ορθόδοξος,χριστούγεννα και πάσχα π.χ"

Σ' αυτό συμπνέουμε!
Τα υπόλοιπα τα κάνουν όλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάπου πολιτογραφείσαι φίλε μου Αίολε,για να μπορείς να έχεις ταυτότητα εν τέλει.Κέπου είσαι "υπήκοος",κάποια υπηκοότητα έχεις κι εσύ και όλοι μας(εξαιρούνται οι ζαπατίστας).Αλλά τέλος πάντων...

Στα υπόλοιπα που έγραψα τι έχεις να απαντήσεις;Συμπνέουμε έστω και κάπου;



Σε πολλά συμπνέετε...και αυτό είναι πασιφανές αλλα ο Αίολος είναι λιγάκι "μοναχικός καβαλλάρης" στην σκέψη και "ολίγον τι αντάρτης" αλλα "ευθύς και σταράτος" ....

Αίολε μην μου θυμώσεις , γιατί θα καλέσω τον Φίλο μου τον Noema...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε πολλά συμπνέετε...και αυτό είναι πασιφανές αλλα ο Αίολος είναι λιγάκι "μοναχικός καβαλλάρης" στην σκέψη και "ολίγον τι αντάρτης" αλλα "ευθύς και σταράτος" ....

Αίολε μην μου θυμώσεις , γιατί θα καλέσω τον Φίλο μου τον Noema...


Καραουάου!!! !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία!

Παραδέχομαι ότι έχω δέσει λιγο σφιχτά το κράτος με το έθνος.
Ωστόσο,λες ότι η θρησκεία διαμορφώνει τελικά αυτό που λέμε ότι είναι έθνος.Και ότι έθνη τελικά είναι αυτά που έχουν την ίδια θρησκεία(αφού από εκεί πηγάζουν τα ήθη και τα έθιμα και οι γιορτές και οι επέτιοι).Έτσι τα υπόλοιπα κοινά πολιτιστικά στοιχεία πάνε σε μοίρα δεύτερη αφού στηρίζονται στην καταγωγή και όχι στη θρησκεία(βλ.γλώσσα).

Δεχόμαστε λοιπόν ότι χαρακτηριστικό αυτού του έθνους του καλυμμένου από τη θρησκεία έχει ενότητα;Καθώς η ιστορία αν το πάμε έτσι έχει να μαρτυρήσει πολυυυυύ περισσότερους εμφυλίους πολέμους από αυτούς που ξέραμε μέχρι σήμερα(!!!!).Πιστεύω με καταλάβαίνεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραία!

Παραδέχομαι ότι έχω δέσει λιγο σφιχτά το κράτος με το έθνος.
Ωστόσο,λες ότι η θρησκεία διαμορφώνει τελικά αυτό που λέμε ότι είναι έθνος.Και ότι έθνη τελικά είναι αυτά που έχουν την ίδια θρησκεία(αφού από εκεί πηγάζουν τα ήθη και τα έθιμα και οι γιορτές και οι επέτιοι).Έτσι τα υπόλοιπα κοινά πολιτιστικά στοιχεία πάνε σε μοίρα δεύτερη αφού στηρίζονται στην καταγωγή και όχι στη θρησκεία(βλ.γλώσσα).

Δεχόμαστε λοιπόν ότι χαρακτηριστικό αυτού του έθνους του καλυμμένου από τη θρησκεία έχει ενότητα;Καθώς η ιστορία αν το πάμε έτσι έχει να μαρτυρήσει πολυυυυύ περισσότερους εμφυλίους πολέμους από αυτούς που ξέραμε μέχρι σήμερα(!!!!).Πιστεύω με καταλάβαίνεις.




Τώρα θα σε "τσαπίσει" αλλα μετά θα τον "τσαπίσω" εγώ...και ο Noema...

Ωστόσο έχω την αίσθηση , ότι ο Αίολος συντονίζει την σκέψη του και αποφαίνεται ως προς την θέση που διατυπώνει απο την ενεργό ερμηνεία που αποδίδεται σε ένα έθνος στο σήμερα αλλα θα πρέπει να υπενθυμίσω , ότι η Ιστορία ενός τόπου αλλα και η πολιτισμική και όχι μόνο κληρονομιά του ορίζουν διαχρονικά και όχι σε Ενεστώτα χρόνο την Εθνότητά του...!!!

Εφόσον δε αναλύσουμε προσεκτικά την όλη διαδρομή , θα δούμε ότι οι παλαιές ιδέες και νοηματοδοτήσεις διατρέχουν μέσα στον χρόνο και νοηματοδοτούν νέες μορφές σκεπτομορφών -φαινομενικά-σε όλα τα επίπεδα πολιτικό και Θρησκευτικό , άρα εκ των πραγμάτων ουδεποτε ο Έλληνας ξέκοψε απο την κατα βάσην νοηματόδοτησή του και που δεν είναι άλλη απο την Αρχαία Ελληνική και αυτή η διάσταση της πλαστικότητας της ενεργούς μνήμης του , ορίζει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο -κατα την άποψή μου- και την δυναμική εκείνη που λειτουργεί ως προϋπόθεση για την επιστροφή και ανάκτηση της απωλεσθείσας ταυτότητας του...και η οποία υποφώσκει ως καταγεγραμμένο στο υποσυνειδητό του...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεχόμαστε λοιπόν ότι χαρακτηριστικό αυτού του έθνους του καλυμμένου από τη θρησκεία έχει ενότητα;Καθώς η ιστορία αν το πάμε έτσι έχει να μαρτυρήσει πολυυυυύ περισσότερους εμφυλίους πολέμους από αυτούς που ξέραμε μέχρι σήμερα(!!!!).Πιστεύω με καταλάβαίνεις.
Οχι ακριβώς "καλυμμένου" που ακούγεται καπελωμένου.
"Στηριγμένου" είναι κατά την γνώμη μου η καταλληλότερη λέξη.

Το αν έχει ενότητα ή όχι, εκσαρτάται από την Θρησκεία φίλε μου.
Δεν είναι όλες ίδιες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θέλω να δείξω ότι γενικά το έθνος σήμερα(αλλά και στο παρελθόν) είχε πολυδιάστατη φύση(πολιτισμική,θρησκευτική,κοινωνική αλλά κυρίως πολιτική,αφού εν τέλει έχει να κάνει με σύνορα,επιρροή στον κατά τόπους κόσμο,εξουσία κλπ.).

Αυτή είναι η πρόθεσή μου(και πήρα την πρωτοβουλία να τη φανερώσω πλήρως σχεδόν).Καθώς δε νομίζω ότι ο κόσμος είναι τόσο δεκτικός στο ιερατείο ώστε να του επιτρέπει να διαμορφώνει το παγκόσμιο γίγνεσθαι.Ούτε πάλι πιστεύω ότι Η Απανταχού Εκκλησία έχει απλώσει τόσο βαθιά τα δίχτυα της.Κινεί νήματα,αλλά όχι μόνη της και όχι σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Την καλησπέρα μου Εαρινέ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εφόσον δε αναλύσουμε προσεκτικά την όλη διαδρομή , θα δούμε ότι οι παλαιές ιδέες και νοηματοδοτήσεις διατρέχουν μέσα στον χρόνο και νοηματοδοτούν νέες μορφές σκεπτομορφών -φαινομενικά-σε όλα τα επίπεδα πολιτικό και Θρησκευτικό , άρα εκ των πραγμάτων ουδεποτε ο Έλληνας ξέκοψε απο την κατα βάσην νοηματόδοτησή του και που δεν είναι άλλη απο την Αρχαία Ελληνική και αυτή η διάσταση της πλαστικότητας της ενεργούς μνήμης του , ορίζει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο -κατα την άποψή μου- και την δυναμική εκείνη που λειτουργεί ως προϋπόθεση για την επιστροφή και ανάκτηση της απωλεσθείσας ταυτότητας του...και η οποία υποφώσκει ως καταγεγραμμένο στο υποσυνειδητό του...!!!
Πωπωωω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεχόμαστε λοιπόν ότι χαρακτηριστικό αυτού του έθνους του καλυμμένου από τη θρησκεία έχει ενότητα;Καθώς η ιστορία αν το πάμε έτσι έχει να μαρτυρήσει πολυυυυύ περισσότερους εμφυλίους πολέμους από αυτούς που ξέραμε μέχρι σήμερα(!!!!).Πιστεύω με καταλάβαίνεις.
Οχι ακριβώς "καλυμμένου" που ακούγεται καπελωμένου.
"Στηριγμένου" είναι κατά την γνώμη μου η καταλληλότερη λέξη.

Το αν έχει ενότητα ή όχι, εκσαρτάται από την Θρησκεία φίλε μου.
Δεν είναι όλες ίδιες...



"Ενότητα" πού υπάρχει ενότητα ...??? πουθενά ....
Μόνο διάσταση απόψεων και ατομικότητα υπάρχει παντού φίλε Αίολε και αυτό εκδηλώνεται σε όλα τα επίπεδα της ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...Δείγμα του ότι όλα όσα μας νοηματοδοτούν και πλασιώνουν την σκέψη και την καρδιά μας ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ...!!!

Ως Έθνος τύποις υφιστάμεθα και επι της ουσίας της εννοίας "Έθνος" πέραν των σημαιοστολισμών ... σε καθημερινό επιπεδο αυτό δεν αποδεικνύεται...δυστυχώς..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το αν έχει ενότητα ή όχι, εκσαρτάται από την Θρησκεία φίλε μου.
Δεν είναι όλες ίδιες...



Αυτό ακριβώς.Π.χ. Ο Ερρίκος ο 8ος,ο μπαμπάς της Ελισάβετ της Α' άλλαζε κάθε τόσο(υπερβάλλω βέβαια) το καθολικό δόγμα της Αγγλικής Εκκλησίας για να μπορεί να διεξάγει ελεύθερα τους γάμους του.Αυτό βέβαια δυσχέραινε τη σχέση του με το Βατικανό καθώς έχανε την όποια ΠΟΛΙΤΙΚΗ επιρροή μπορούσε να έχει εκεί,αλλά ψυχραίναν και οι διπλωματικές σχέσεις της Αγγλίας με άλλες ευρωπαϊκές χώρες έτσι(Ισπανία,Αγία Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία,Γαλλία κλπ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καθώς δε νομίζω ότι ο κόσμος είναι τόσο δεκτικός στο ιερατείο ώστε να του επιτρέπει να διαμορφώνει το παγκόσμιο γίγνεσθαι.Ούτε πάλι πιστεύω ότι Η Απανταχού Εκκλησία έχει απλώσει τόσο βαθιά τα δίχτυα της.Κινεί νήματα,αλλά όχι μόνη της και όχι σε πρωταγωνιστικό ρόλο.
Άπσογο σε βρίσκω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι μας, όταν μιλάμε για τον ένδοξο αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, αναφερόμαστε στα επιτεύγματα κατά την π.Χ. περίοδο.
Γιατί άραγε δεν αναφερόμαστε και στα επόμενα 300 χρόνια περίπου μ.Χ., αφού και ο Χριστιανισμός ήταν στο ξεκίνημά του και τελούσε υπό διωγμό, οπότε δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί πως ήταν ο φταίχτης;

Μήπως γιατί αναγνωρίζουμε όλοι μας, άσχετα με το αν δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε, πως ήταν ήδη περίοδος παρακμής, η οποία είχε ξεκινήσει ήδη από τα π.Χ. χρόνια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον Πσηλό μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλοι μας, όταν μιλάμε για τον ένδοξο αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, αναφερόμαστε στα επιτεύγματα κατά την π.Χ. περίοδο.
Γιατί άραγε δεν αναφερόμαστε και στα επόμενα 300 χρόνια περίπου μ.Χ., αφού και ο Χριστιανισμός ήταν στο ξεκίνημά του και τελούσε υπό διωγμό, οπότε δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί πως ήταν ο φταίχτης;

Μήπως γιατί αναγνωρίζουμε όλοι μας, άσχετα με το αν δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε, πως ήταν ήδη περίοδος παρακμής, η οποία είχε ξεκινήσει ήδη από τα π.Χ. χρόνια;



Καλησπέρα φίλε μου...
Καιρό έχουμε να μιλήσουμε και μου έλειψες λιγάκι , βλέπεις υπάρχουν πολλά περισσότερα και σημαντικότερα που μας ενώνουν απο αυτά που δυνητικά μπορούν να μας "χωρίσουν"...δεν αποδέχομαι όμως τον όρο παρακμή και εκεί που την αποδίδεις και αυτό διότι , τίποτα δεν παρήκμασε σε επίπεδο ιδεών απο την λαμπρή Αρχαία εποχή...αντίθετα νοηματοδότησε όλη την Οικουμένη και έδειξε αλλα και απέδειξε την"ενέργειά" της αλλα και την πρακτικότητα των όσων εμπεριέχει...

Χάρηκα που σε ξανάδα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αυτό είχα πει όταν άρχισα να μιλάω Ψηλέ.Οι αρχαίες θρησκείες είχαν παρακμάσει.Μπαίναμε όμως στο μεσαίωνα και μια νέα θρησκεία έπρεπε να ανατείλει.Ήταν ο Χριστιανισμός ο οποίος μετά τη νομιμοποίησή του προώθησε αυτή την ήδη υπάρχουσα παρακμή για να κυριαρχήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ αυτό είχα πει όταν άρχισα να μιλάω Ψηλέ.Οι αρχαίες θρησκείες είχαν παρακμάσει.Μπαίναμε όμως στο μεσαίωνα και μια νέα θρησκεία έπρεπε να ανατείλει.Ήταν ο Χριστιανισμός ο οποίος μετά τη νομιμοποίησή του προώθησε αυτή την ήδη υπάρχουσα παρακμή για να κυριαρχήσει.



Προμηθέα , αν δείς την όλη διαδρομή στην σκέψη των Αρχαίων Ελλήνων , θα δείς ότι ακριβώς αυτή η εν γένει Θρησκοληψία που υπήρχε , νοηματοδότησε την σκέψη των Αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων που θέλησαν με πιο επιστημονικούς όρους και σκέψη να ερμηνεύσουν αλλα και να απαλλαγούν απο αυτήν την "φαντασιωσικού συνδρόμου δαιμονοληψία" η οποία υποστασιοποιείτο απο την άγνοια ....

Δυστυχώς αυτή η "αναγεννησιακή μορφής προσέγγιση" των πραγμάτων διεκόπη αλλα ουδέποτε παρήκμασε...απλά η ουσία όλων αυτών των ωκεανών πνεύματος υιοθετήθηκε και μπήκε σε νέα μπουκαλάκια ...πιο πολύχρωμα για να λανσαρισθεί ως καινούργια αλλα με διάφορα πρόσθετα...και το "καραντί" πάντα είχε και θα έχει άλλη γεύση φίλε μου και αποτελέσματα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα φίλε μου...
Καιρό έχουμε να μιλήσουμε και μου έλειψες λιγάκι , βλέπεις υπάρχουν πολλά περισσότερα και σημαντικότερα που μας ενώνουν απο αυτά που δυνητικά μπορούν να μας "χωρίσουν"
Χάρηκα που σε ξανάδα...


... Εεεέπ! ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλησπέρα φίλε μου...
Καιρό έχουμε να μιλήσουμε και μου έλειψες λιγάκι , βλέπεις υπάρχουν πολλά περισσότερα και σημαντικότερα που μας ενώνουν απο αυτά που δυνητικά μπορούν να μας "χωρίσουν"
Χάρηκα που σε ξανάδα...


... Εεεέπ! ;;;



Θα καλέσω τον Noema......που μιλάει για αλληλο-νοισμούς...και θα ευθυγραμισθείς...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προμηθέα , αν δείς την όλη διαδρομή στην σκέψη των Αρχαίων Ελλήνων , θα δείς ότι ακριβώς αυτή η εν γένει Θρησκοληψία που υπήρχε , νοηματοδότησε την σκέψη των Αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων που θέλησαν με πιο επιστημονικούς όρους και σκέψη να ερμηνεύσουν αλλα και να απαλλαγούν απο αυτήν την "φαντασιωσικού συνδρόμου δαιμονοληψία" η οποία υποστασιοποιείτο απο την άγνοια ....

Δυστυχώς αυτή η "αναγεννησιακή μορφής προσέγγιση" των πραγμάτων διεκόπη αλλα ουδέποτε παρήκμασε...απλά η ουσία όλων αυτών των ωκεανών πνεύματος υιοθετήθηκε και μπήκε σε νέα μπουκαλάκια ...πιο πολύχρωμα για να λανσαρισθεί ως καινούργια αλλα με διάφορα πρόσθετα...και το "καραντί" πάντα είχε και θα έχει άλλη γεύση φίλε μου και αποτελέσματα...



Παράλειψή μου.Στην αρχή της κουβέντας είχα πει ότι το αρχαίο ελληνικό καθαρά Θρησκευτικό σύστημα ήταν αυτό που παρήκμαζε.Τη φιλοσοφία,την επιστήμη και γενικά τη γνώση και τη σοφία την πήρε η μπάλα και αυτό βέβαια όπως ξέρουμε κόστισε μισή χιλιετία σκότους.

Απλά διευκρινίζω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Προμηθέα , αν δείς την όλη διαδρομή στην σκέψη των Αρχαίων Ελλήνων , θα δείς ότι ακριβώς αυτή η εν γένει Θρησκοληψία που υπήρχε , νοηματοδότησε την σκέψη των Αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων που θέλησαν με πιο επιστημονικούς όρους και σκέψη να ερμηνεύσουν αλλα και να απαλλαγούν απο αυτήν την "φαντασιωσικού συνδρόμου δαιμονοληψία" η οποία υποστασιοποιείτο απο την άγνοια ....

Δυστυχώς αυτή η "αναγεννησιακή μορφής προσέγγιση" των πραγμάτων διεκόπη αλλα ουδέποτε παρήκμασε...απλά η ουσία όλων αυτών των ωκεανών πνεύματος υιοθετήθηκε και μπήκε σε νέα μπουκαλάκια ...πιο πολύχρωμα για να λανσαρισθεί ως καινούργια αλλα με διάφορα πρόσθετα...και το "καραντί" πάντα είχε και θα έχει άλλη γεύση φίλε μου και αποτελέσματα...



Παράλειψή μου.Στην αρχή της κουβέντας είχα πει ότι το αρχαίο ελληνικό καθαρά Θρησκευτικό σύστημα ήταν αυτό που παρήκμαζε.Τη φιλοσοφία,την επιστήμη και γενικά τη γνώση και τη σοφία την πήρε η μπάλα και αυτό βέβαια όπως ξέρουμε κόστισε μισή χιλιετία σκότους.

Απλά διευκρινίζω



Δεκτή η διευκρίνιση φίλε μου και γώ εξάλλου διευκρίνιση έκανα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 20:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

Πώς μπορείς να συγκρίνεις την Οθωμανική αυτοκρατορία με το Χριστιανισμό;


Αγαπητέ Ψηλέ Καλησπέρα,
δεν είναι ότι συνέκρινα τον χριστιανισμό
με τους Οθωμανούς,απλά με την "λογική"
της πολύχρονης κατάκτησης,το λέω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 20:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ακριβως, επειδή, ο χριστιανισμός, έχει διωχθεί και έχει συννυφάσει την ύπαρξη του, με τον πολεμο ενάντια στην καταπιεση,
τόσο,ώστε, είναι έως προσβλητικό, έστω τυπικά, να τον συγκρίνεις με
τους οθωμανούς, Καποδίστρια...
Πέρα απο τις όποιες αμφισβητήσεις και αλλοιώσεις,γύρω απο τον
χριστιανισμό,είναι η υπάρχουσα κυρίαρχη δυτική θρησκεία, όχι σαν κατακτητής, αλλά, σαν ιδέα, που γέμισε τις καρδιές εκατομμύρια φτωχών και πλουσίων ανθρώπων, που τον πίστεψαν σαν σωτηρία, όπως κι έγινε γι αυτούς, απελευθερώνοντας τους, απο τις παλιές δισειδαιμονίες...
Όχι ως κατακτητής,αλλά, σαν επόμενη βέλτιστη απόδοση της έννοιας του ανθρώπου, σαν εξέλιξη...
Αυτό πρέπει να μπορέσετε να δειτε καποτε, αγαπητή μου,αφού, όμως, ξεπεράσετε τους ρομαντικούς έρωτες με την αρχαία Ελλάδα...
Ήταν πολύ περισσότερα, εκείνη η Ελλάδα, απο όσα της αποδίδετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 21:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:


Πριν την κάθοδο των "ελληνικών" φύλων, ποιοι κατοικούσαν στον ελλαδικό χώρο και πώς τους συμπεριφέρθηκαν οι νέοι κατακτητές;
Θέλω να πω, γιατί να πηγαίνουμε πίσω στο χρόνο μόνο όσο συμφέρει σε ορισμένους, έτσι ώστε να διαμορφώνουν την ιστορία όπως αυτοί επιθυμούν;

Τόσο μικές είναι άραγε οι ρίζες σου που πάνε μόνο κάποιες εκατονταετίες πίσω, ξεκινώντας από τη γέννηση του Χριστού, και δεν θεωρείς ως ρίζες σου τις τελευταίες 20 εκατονταετίες;



Το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω,τι εννοείς;
Εγώ σου μιλώ για τις ρίζες μου από την εποχή
του Ινάχου,του προγόνου μου,
τι λες εσύ για εκατονταετίες;

Ποιοί κατοικούσαν στον ελλαδικό χώρο;
Ποιοί άλλοι παρά οι Έλληνες!!!

Γούστο θα έχει να ανακάλυψες κάποιους άλλους!!!

Οι ελληνικές φυλές οι οποίες ήταν μια οικογένεια
με αδέρφια,ξαδέρφια,θείους,θείες αλλά κυρίως
Μάνα και Πατέρα!!!

Αυτοί που "κατέβηκαν" δεν ήσαν άλλοι από τους
απογόνους του Ηρακλή!
Μήπως ξέρεις τις ρίζες του Ηρακλή;

Από το Άργος κι'αυτός!!! Απόγονος του
Περσέα,του εγγονού του βασιλιά του
Άργους Ακρίσιου.

Άν όμως υποστηρίξεις και εσύ,όπως πολύ σωστά είπε ο
Sesostris :

quote:
Εσύ είσαι ακόμα κολλημένος στους ανύπαρκτους ινδοευρωπαίους που σου δίδαξαν στο γυμνάσιο ;;;

φοβάμαι πως θα πρέπει να πάμε πολύ πίσω,απλά
για να αποδείξουμε τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 22:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

Γιατί άραγε δεν αναφερόμαστε και στα επόμενα 300 χρόνια περίπου μ.Χ., αφού και ο Χριστιανισμός ήταν στο ξεκίνημά του και τελούσε υπό διωγμό, οπότε δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί πως ήταν ο φταίχτης;

Μήπως γιατί αναγνωρίζουμε όλοι μας, άσχετα με το αν δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε, πως ήταν ήδη περίοδος παρακμής, η οποία είχε ξεκινήσει ήδη από τα π.Χ. χρόνια;



Με πολύ ευχαρίστηση να μιλήσουμε και γι'αυτά!!!

Ποιά παρακμή αγαπητέ Ψηλέ;
Μήπως ο Αρίσταρχος δεν έζησε στα τελευταία 250 π.Χ.
χρόνια;
Μήπως ο Αρχιμήδης,επίσης;
Η Υπατία στους μ.Χ. χρόνους περί τον 3ο αι.

και αμα κάτσω θα σου πω πολλούς ακόμη...

Α, και ο Απολλώνιος ο εκ Τυάνων...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 16:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ψηλός:

Γιατί άραγε δεν αναφερόμαστε και στα επόμενα 300 χρόνια περίπου μ.Χ., αφού και ο Χριστιανισμός ήταν στο ξεκίνημά του και τελούσε υπό διωγμό, οπότε δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί πως ήταν ο φταίχτης;

Μήπως γιατί αναγνωρίζουμε όλοι μας, άσχετα με το αν δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε, πως ήταν ήδη περίοδος παρακμής, η οποία είχε ξεκινήσει ήδη από τα π.Χ. χρόνια;



Με πολύ ευχαρίστηση να μιλήσουμε και γι'αυτά!!!

Ποιά παρακμή αγαπητέ Ψηλέ;
Μήπως ο Αρίσταρχος δεν έζησε στα τελευταία 250 π.Χ.
χρόνια;
Μήπως ο Αρχιμήδης,επίσης;
Η Υπατία στους μ.Χ. χρόνους περί τον 3ο αι.

και αμα κάτσω θα σου πω πολλούς ακόμη...

Α, και ο Απολλώνιος ο εκ Τυάνων...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Αν δεν ειναι παρακμη οι εμφυλιοι πολεμοι που μας εβαζαν οι Ρωμαιοι και πολεμουσαμε ο ενας τον αλλον τοτε τι ειναι?Θα συμφωνησω μονο στο οτι το μεγαλειο του Ελληνισμου ακομη και ετσι αρκουσε να κατακτησει την Ρωμη οπως και το εκανε τελικα με συνεπεια τα σκηπτρα να τα παρει η ανατολη και ο Ελληνιστικος κοσμος υπο το πρισμα του Χριστιανισμου αυτη την φορα.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 21:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν ειναι παρακμη οι εμφυλιοι πολεμοι που μας εβαζαν οι Ρωμαιοι και πολεμουσαμε ο ενας τον αλλον τοτε τι ειναι?
Θες να μας από το ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy