ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ORATOR NOCTIS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 22:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ORATOR NOCTIS και καλώς όρισες!
Ξέχασες και τις κυρίες...[;)

Ἀξιότιμε καὶ εὐγενεστάτη κυρία Kapodistria.
Συγχωρήσατέ μου τὴν ἀγένειαν, παρακαλῶ δέ, ὅπως μὴ ἐκλάβητε αὐτὴν ὡς ἐν γένει ἀπαξίαν τοῦ ὑπερόχου φύλλου τὸ ὁποῖον ἐκπροσωπεῖτε.
Μακρὰ συναναστροφὴ μου ἐντὸς ἀνδροκρατουμένου περιβάλλοντος, (πρὸς Θεοῦ, ἢ «Μὰ τὸν Δίαν» ἂν προτιμᾶτε, ὄχι φυλακὴ, μοναστήρι ἢ κατασκήνωσις κιναίδων), μὲ ἔχει κάπως ...μονοδρομήσει.
Εὐχαριστῶ ἐπὶ τῇ φιλοφρονεστάτῃ ὑποδοχῇ.
Καλὰ «αὐστριακὰ» τσίπουρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 22:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το 21 δε βρισκόσουν με τους εχθρούς των χριστιανών Ορθόδοξων?
Ξέρεις από τη μια ήσαν οι χριστιανοί Ορθόδοξοι και από την άλλη οι μουσουλμάνοι.
Τουτ' έστιν από τη μια οι Έλληνες και από την άλλη οι Αλβανοί, οι Αιγύπτιοι και οι Τούρκοι.

Κάπου έχασες τη μπάλα skartados, μπας και σου την πήρε κανάς συμπαίκτης σου?




Εγω δεν λεω τουρκαλβανους τους ελληνες ορθοδοξους,αλλα τους γνωστους απολογητες που βγαζουν το αστειρευτο κομπλεξ τους απεναντι στο μεγαλειο της αρχαιας ελλαδας συκοφαντωντας με ασυστολα ψευδη και παρασερνουν κατι παιδακια σαν το βελισσαριο.

Για αυτους λοιπον λεω,οτι τουρκαλβανοι ηταν οι παπουδες τους,οι πατεραδες τους,οι ιδιοι και η σπορα τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 23:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το 21 δε βρισκόσουν με τους εχθρούς των χριστιανών Ορθόδοξων?
Ξέρεις από τη μια ήσαν οι χριστιανοί Ορθόδοξοι και από την άλλη οι μουσουλμάνοι.
Τουτ' έστιν από τη μια οι Έλληνες και από την άλλη οι Αλβανοί, οι Αιγύπτιοι και οι Τούρκοι.

Κάπου έχασες τη μπάλα skartados, μπας και σου την πήρε κανάς συμπαίκτης σου?




Εγω δεν λεω τουρκαλβανους τους ελληνες ορθοδοξους,αλλα τους γνωστους απολογητες που βγαζουν το αστειρευτο κομπλεξ τους απεναντι στο μεγαλειο της αρχαιας ελλαδας συκοφαντωντας με ασυστολα ψευδη και παρασερνουν κατι παιδακια σαν το βελισσαριο.

Για αυτους λοιπον λεω,οτι τουρκαλβανοι ηταν οι παπουδες τους,οι πατεραδες τους,οι ιδιοι και η σπορα τους.



Τουλαχιστον δεν διαχωριζω την ιστορια του εθνους αγαπαω ολη την ιστορια της Ελλαδος καθε πετρα, χωμα , ναο ειτε αρχαιο γιατι ειναι κομματι μας ειτε χριστιανικο ορθοδοξο γιατι ειναι ο τοπος λατρειας του μοναδικου Θεου και επισης κομματι της ιστοριας μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 01:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Εγω δεν λεω τουρκαλβανους τους ελληνες ορθοδοξους,αλλα τους γνωστους απολογητες που βγαζουν το αστειρευτο κομπλεξ τους απεναντι στο μεγαλειο της αρχαιας ελλαδας συκοφαντωντας με ασυστολα ψευδη και παρασερνουν κατι παιδακια σαν το βελισσαριο.

Για αυτους λοιπον λεω,οτι τουρκαλβανοι ηταν οι παπουδες τους,οι πατεραδες τους,οι ιδιοι και η σπορα τους.



Εσύ μπορείς να θέλεις ότι λες, το θέμα είναι τι ισχύει και κάτι τέτοιο που λες δεν ισχύει.
1) γιατί δεν είναι Αλβανοί.
2) γιατί είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και
3) γιατί είναι πολύ περισσότερο Έλληνες από εσένα.

Εσύ πήρες ένα μικρό απόσπασμα από κάτι που είχαν γράψει και σου φάνηκε ότι στρέφεται κατά της Ελλάδας.
Εγώ πάλι σου έφερα μία ολόκληρη σελίδα που δείχνει την αγάπη τους για την Ελλάδα....αλλά εσύ .... αδιαφόρησες.

Απολογητές υπάρχουν πολλοί, ανώνυμοι, επώνυμοι, παλαιοί, νέοι, του 1-2ου αιώνα μ.Χ., του σήμερα κ.ο.κ.

Απολογητής είναι όποιος αναλαμβάνει την υπεράσπιση από κατηγορίες είτε αυτές είναι υπαρκτές είτε όχι.
Ο Απολογητής προσπαθεί να να υπερασπίσει όσους πιστεύει ότι αδικούνται, συκοφαντούνται ή κατηγορούνται άδικα.

Αυτό είναι κατανοητό.

Αυτό που δεν είναι κατανοητό, (τουλάχιστον από εμένα), είναι το γιατί συνεχώς στρέφεσται κατά της ιστοσελίδας των Απολογητών, με μία γενίκευση που καταντά ανυπόστατη κατηγορία.
Πιστεύω ότι αυτό το κάνετε από αδιέξοδο.

Ίσως νομίζετε όμως ότι κάποιο από εδώ που γράφουν είναι συγγραφείς της ιστοσελίδας των Απολογητών και θέλετε έτσι να τους πειράξετε. Δεν είναι όμως έτσι.
Τα βιβλία που έχω προσωπικά εγώ και οι ώρες που έχω φάει σε βιβλιοθήκες με καθιστούν αυτόνομο.
Σπάνια ανατρέχω στην ιστοσελίδα των Απολογητών και αυτό πολύ απλά γιατί δε χρειάζεται!,
Η δουλειά τους βέβαια είναι καταπληκτική και τους βγάζω το καπέλο. Αυτό μπορεί να ενοχλεί skartados, αλλά έλα που έτσι έχουν τα πράγματα.

Κάτι Ρασιάδες Τσαγκρινούς κ.λ.π. τους έχουν τσακίσει, με τα κρεμμυδάκια τους έχουν κάνει και αυτό βέβαια ενοχλεί τους ομοϊδεάτες τους.....μην καρφώνεστε όμως τόσο!

Αν ωστόσο όμως θέλεις ντε και καλά να ασχολείσαι με αυτούς, τότε σου κάνω ανοιχτή πρόταση να φέρνεις ένα κομμάτι, όποιο εσύ θέλεις από την ιστοσελίδα των απολογητών και να το σχολιάζουμε.
Μετά μόλις τελειώνουμε θα φέρω εγώ ένα.
Μόλις πάλι τελειώσουμε θα φέρω εγώ ένα κομμάτι από την ιστοσελίδα των δωδεκαθειστών για σχολιασμό.
Μετά θα φέρεις εσύ....κ.ο.κ.

Δε νομίζω όμως ότι αυτό είναι λύση. Για να μην το εκ λάβεις όμως αυτό ως αδυναμία, η πρότασή μου ισχύει.

Περιμένω λοιπόν την απάντησή σου.

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός



Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 01:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός:
Ευρωπαίε,
το γνωρίζω το επίπεδο αυτών των ανθρώπων. Έχουν στους κόλπους τους από όλες τις καρυδιές καρύδια.
Φασίστες, ναζιστές, εθνικιστές, λαλημένους ......

Το μόνο πράγμα που τους ενώνει είναι το μίσος τους κατά του Χριστιανισμού.



Ψηλέ, θα την πω την κακιούλα! μου
Το σκέφτηκα αρκετά βέβαια πριν το πω, γιατί ίσως χρησιμοποιηθεί εναντίον μου......για αυτό και το λέω έτσι για αστείο!

-Τι άσχημοι που ήσαν βρε φίλε!...... μου ερχόντουσαν κάτι γέλια!!....μα κάτι φάτσες! λες και βρέθηκα στο χωριό των Γκρέμλινς!

Κανά δυο ήσαν νορμάλ και όλοι οι υπόλοιποι λες και βγήκαν απ' το τζουράσικ παρκ!.....αστειάκια.....αστειάκια!

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 30/01/2011 01:19:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 01:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι μονο δεν αδιαφορησα,αλλα εγραψα τα εξης.

Ευρωπαιος

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Συνεχίζεις να βρίζεις ως Αλβανούς τους ανθρώπους ενός site, που αφενός δε γνωρίζεις και αφετέρου είναι χριστιανοί Ορθόδοξοι, πράγμα που από μόνο του αφήνει έξω κάθε υπόνοια περί Αλβανικών συμφερόντων κ.λ.π.

Σού έφερα θέσεις τους οι οποίες είναι άκρα Ελληνικές και αδιαφόρησες επειδή δε σε βόλευε, το έριξες στη Ρωμιοσύνη κ.λ.π.

--------------------------------------------------------------------------------


Ας δουμε ξανα ποιες ειναι οι θεσεις τους που εφερες,μια και οπως φαινεται δεν καταλαβες τιποτα,για το ποσο ,προπαγανδιστες-ψευτες-γυριστρουλες κ.τ.λ. ,ειναι αυτοι που αντιγραφεις-διαβαζεις-θαυμαζεις.

Στη μια σελιδα που εφερα εγω,για να πικαρουν τους χριστιανομαχους δαυλο-ιχωρ κ.τ.λ. γραφουν κατα λεξη.http://www.oodegr.com/neopaganismos/ellinikotita/pelasgoi1.htm


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Όπως φαίνεται καθαρά από τη μετάφραση και όχι την παράφραση ή την παρερμηνεία του αρχαίου κειμένου, ο Ηρόδοτος κάνει σαφή διάκριση των Πελασγών από τους Έλληνες και δηλώνει ότι οι Πελασγοί ήταν ξενόγλωσσο φύλο που κάποτε απορροφήθηκε από το κυρίαρχο ελληνικό.

--------------------------------------------------------------------------------


Δηλαδη με λιγα λογια προσπαθουν να μας πεισουν ,οτι οι πελασγοι δεν ηταν ελληνες.

Στην σελιδα που εφερες εσυ ,γραφουν κατα λεξη.http://www.oodegr.com/neopaganismos/ellinikotita/rwmi1.htm


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η Ελληνικότητα τής Ρώμης
1ο Μέρος: Η Ελληνική της καταγωγή


Προκειμένου να αποφύγουν τους σκοπέλους τής ευθύνης τών διωγμών τών Χριστιανών από τους Ρωμαίους ομοθρήσκους τους, τις θεοποιήσεις αυτοκρατόρων από τους ιδίους, και την παραδοχή τής συνέχειας τού Ελληνισμού μέσα από τη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία που συνεχίστηκε με τους Χριστιανούς, οι Νεοπαγανιστές στην πλειονότητά τους, αρνούνται την Ελληνικότητα τής Ρώμης.

Όμως τα στοιχεία τους διαψεύδουν και σε αυτό.

Ο πρώτος που αποφάσισε να μεταναστεύσει σε άλλους τόπους (κατά τους αρχαίους Έλληνες) και να κτίσει αποικία, ήταν ο Οίνωτρος, γιος του Λυκάονα. Στην Αρκαδία είχαν γίνει τόσο πολλοί, που δεν μπορούσε η γη να τους θρέψει. Με τις ευλογίες και τη βοήθεια του βασιλιά αδελφού του, Νύκτιμου, ο Οίνωτρος έφτιαξε πλοία, πήρε μαζί του πολλούς Αρκάδες και ανάμεσά τους τον αδελφό του τον Πευκέτιο, κι έβαλε πλώρη Δυτικά.

--------------------------------------------------------------------------------


Για οποιον εχει στοιχειωδεις γνωσεις της αρχαιας ελληνικης γραμματειας,ειναι γνωστο ,οτι η εποχη και περιοδος του λυκαωνα-γιος του πελασγου-ειναι η κατεξοχην περιοδος που αναφερεται στους πελασγους.

Με λιγα λογια ,οι προπαγανδιστες ,προσπαθουν να μας πεισουν για την ελληνικοτητα της ρωμης,λεγοντας μας οτι αποικηθηκε απο τους πελασγους αρα ελληνες.

ΕΛΕΟΣ,ΕΛΕΟΣ,ΕΛΕΟΣ.....Οχι αλλο καρβουνο....Και εδω βεβαια γεννιουνται πληθος ερωτηματων.

1ον.Ποιοι ευθυνονται για την κονιορτοποιηση της κρισης του ευρωπαιου,που μου εφερε κειμενο των αλβανων ,ως δηθεν απαντηση,που στην ουσια τους ξεβρακωνει;Ποιος τον εχει τυφλωσει τοσο δογματικα,που δεν μπορει να ξεχωρισει πραγματα που και ενα παιδι 10 ετων θα τα εβλεπε;Αλλα το χειροτερο δεν ειναι αυτο.Ακομα και τωρα που απο μονος του χωρις να το θελει,αποκαλυψε ποσο αστειοι ειναι,συνεχιζει να πιστευει δογματικα στα μπουρδολογηματα τους.Και ειναι ο ιδιος ανθρωπος,που αναρωτιεται γιατι συνεχιζουμε ακομα και ψηφιζουμε αυτους που αποδεδειγμενα κατεστρεψαν την ελλαδα.Μα για τον ιδιο λογο,που ακομα και τωρα που εσυ ο ιδιος απεδειξες ποσο ψευτες ειναι οι εν λογο κυριοι της οοδε,τους πιστευεις δογματικα.

2ον,οι συγραφεις των σελιδω αυτων,δεν μπορει να ειναι ελληνες.Οι ελληνες ,γνωριζουμε την ιστορια μας,και δεν εχουμε το δογμα με λενε ριζο και οπως θελω τα γυριζω.Εθνικο για μας ειναι το αληθες και οχι το κατα πως μας συμφερει.Δεν μπορω να πιστεψω με τιποτα,οτι αυτοι οι ψευτες,γιατι στην μια εκ των 2 περιπτωσεων που αυτοαναιρουνται,ειναι σιγουρα ψευτες,ειναι ελληνες χριστιανοι ορθοδοξοι.Κανενας πραγματικος ορθοδοξος δεν μπορει να εχει πεσει σε αυτη την καταντια,για να υποστηριξει τις θεσεις του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 01:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως αγαπάς skartados, λόγω ώρας, από αύριο.

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 01:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε λίγο αυτούς που ισχυρίζονται πως "κοπιάζουν" για την "ελληνική θρησκεία", τι είχαν "σκαρώσει", συνήθως εν αγνοία του κοπαδιού τους.

Προτείνω να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα:

http://astrikes0.tripod.com/wcer/wcer.html

για να ενημερωθείτε.

Πάντως, το είχαν στήσει καλά το μαγαζάκι, με τραπεζικούς λογαριασμούς για να καταθέτει το κοπάδι τον οβολό του και όλα τα νομίμως πρέποντα .......
Βέβαια, τώρα, φαίνεται πως το έκλεισαν.
Μάλλον, είτε γιατί τα κονόμησαν και είπαν να τα φάνε στην υγεία των κορόιδων, είτε γιατί τους έφτυσαν (που μάλλον κάτι τέτοιο έγινε) και κατάλαβαν πως δεν έχουν που αλλού να μαζέψουν το σάλιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 14:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Οχι μονο δεν αδιαφορησα,αλλα εγραψα τα εξης.

Ευρωπαιος
--------------------------------------------------------------------------------
Συνεχίζεις να βρίζεις ως Αλβανούς τους ανθρώπους ενός site, που αφενός δε γνωρίζεις και αφετέρου είναι χριστιανοί Ορθόδοξοι, πράγμα που από μόνο του αφήνει έξω κάθε υπόνοια περί Αλβανικών συμφερόντων κ.λ.π.
Σού έφερα θέσεις τους οι οποίες είναι άκρα Ελληνικές και αδιαφόρησες επειδή δε σε βόλευε, το έριξες στη Ρωμιοσύνη κ.λ.π.
--------------------------------------------------------------------------------

Ας δουμε ξανα ποιες ειναι οι θεσεις τους που εφερες,μια και οπως φαινεται δεν καταλαβες τιποτα,για το ποσο ,προπαγανδιστες-ψευτες-γυριστρουλες κ.τ.λ. ,ειναι αυτοι που αντιγραφεις-διαβαζεις-θαυμαζεις.

Στη μια σελιδα που εφερα εγω,για να πικαρουν τους χριστιανομαχους δαυλο-ιχωρ κ.τ.λ. γραφουν κατα λεξη.http://www.oodegr.com/neopaganismos/ellinikotita/pelasgoi1.htm

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Όπως φαίνεται καθαρά από τη μετάφραση και όχι την παράφραση ή την παρερμηνεία του αρχαίου κειμένου, ο Ηρόδοτος κάνει σαφή διάκριση των Πελασγών από τους Έλληνες και δηλώνει ότι οι Πελασγοί ήταν ξενόγλωσσο φύλο που κάποτε απορροφήθηκε από το κυρίαρχο ελληνικό.
--------------------------------------------------------------------------------

Δηλαδη με λιγα λογια προσπαθουν να μας πεισουν ,οτι οι πελασγοι δεν ηταν ελληνες.


Όχι, δεν προσπαθούν να πείσουν γι' αυτό που λες!
Αλλά γι' αυτό που γράφουν: Οι Ελληνες ,έτσι προχωράμε εδώ και αιώνες! Με την Ενσωμάτωση! Όχι με τον Εθνικισμό! Η μεγαλύτερη ,δε, αφομοιωτική μηχανή, ήταν η Ρωμανία (δηλ το "Βυζάντιο") Ακολουθούμε , εδώ και αιώνες, αυτό που διατυπώνει ο Πλάτων στην Επινομίδα του: «ό,τι περ αν Έλληνες Βαρβάρων παραλάβωσι, κάλλιον τούτο εις τέλος απεργάζονται» [Επινομίς Χ (987 de)

quote:
skartados:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η Ελληνικότητα τής Ρώμης
1ο Μέρος: Η Ελληνική της καταγωγή

Προκειμένου να αποφύγουν τους σκοπέλους τής ευθύνης τών διωγμών τών Χριστιανών από τους Ρωμαίους ομοθρήσκους τους, τις θεοποιήσεις αυτοκρατόρων από τους ιδίους, και την παραδοχή τής συνέχειας τού Ελληνισμού μέσα από τη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία που συνεχίστηκε με τους Χριστιανούς, οι Νεοπαγανιστές στην πλειονότητά τους, αρνούνται την Ελληνικότητα τής Ρώμης.

Όμως τα στοιχεία τους διαψεύδουν και σε αυτό.

Ο πρώτος που αποφάσισε να μεταναστεύσει σε άλλους τόπους (κατά τους αρχαίους Έλληνες) και να κτίσει αποικία, ήταν ο Οίνωτρος, γιος του Λυκάονα. Στην Αρκαδία είχαν γίνει τόσο πολλοί, που δεν μπορούσε η γη να τους θρέψει. Με τις ευλογίες και τη βοήθεια του βασιλιά αδελφού του, Νύκτιμου, ο Οίνωτρος έφτιαξε πλοία, πήρε μαζί του πολλούς Αρκάδες και ανάμεσά τους τον αδελφό του τον Πευκέτιο, κι έβαλε πλώρη Δυτικά.
--------------------------------------------------------------------------------

Για οποιον εχει στοιχειωδεις γνωσεις της αρχαιας ελληνικης γραμματειας,ειναι γνωστο ,οτι η εποχη και περιοδος του λυκαωνα-γιος του πελασγου-ειναι η κατεξοχην περιοδος που αναφερεται στους πελασγους.

Με λιγα λογια ,οι προπαγανδιστες ,προσπαθουν να μας πεισουν για την ελληνικοτητα της ρωμης,λεγοντας μας οτι αποικηθηκε απο τους πελασγους αρα ελληνες.


Προσπαθούν να πουν ότι αφού οι Πελασγοί είναι Έλληνες, τότε εκ των πραγμάτων Έλληνες είναι και οι Ρωμαίοι.
Όμως οι εθνικιστές ενώ λένε ότι οι Πελασγοί είναι Έλληνες.....μας ενημερώνουν μετά ότι οι Ρωμαίοι δεν είναι!

quote:
skartados:
ΕΛΕΟΣ,ΕΛΕΟΣ,ΕΛΕΟΣ.....Οχι αλλο καρβουνο....Και εδω βεβαια γεννιουνται πληθος ερωτηματων.

1ον.Ποιοι ευθυνονται για την κονιορτοποιηση της κρισης του ευρωπαιου,που μου εφερε κειμενο των αλβανων ,ως δηθεν απαντηση,που στην ουσια τους ξεβρακωνει;Ποιος τον εχει τυφλωσει τοσο δογματικα,που δεν μπορει να ξεχωρισει πραγματα που και ενα παιδι 10 ετων θα τα εβλεπε;Αλλα το χειροτερο δεν ειναι αυτο.Ακομα και τωρα που απο μονος του χωρις να το θελει,αποκαλυψε ποσο αστειοι ειναι,συνεχιζει να πιστευει δογματικα στα μπουρδολογηματα τους.Και ειναι ο ιδιος ανθρωπος,που αναρωτιεται γιατι συνεχιζουμε ακομα και ψηφιζουμε αυτους που αποδεδειγμενα κατεστρεψαν την ελλαδα.Μα για τον ιδιο λογο,που ακομα και τωρα που εσυ ο ιδιος απεδειξες ποσο ψευτες ειναι οι εν λογο κυριοι της οοδε,τους πιστευεις δογματικα.

2ον,οι συγραφεις των σελιδω αυτων,δεν μπορει να ειναι ελληνες.Οι ελληνες ,γνωριζουμε την ιστορια μας,και δεν εχουμε το δογμα με λενε ριζο και οπως θελω τα γυριζω.Εθνικο για μας ειναι το αληθες και οχι το κατα πως μας συμφερει.Δεν μπορω να πιστεψω με τιποτα,οτι αυτοι οι ψευτες,γιατι στην μια εκ των 2 περιπτωσεων που αυτοαναιρουνται,ειναι σιγουρα ψευτες,ειναι ελληνες χριστιανοι ορθοδοξοι.Κανενας πραγματικος ορθοδοξος δεν μπορει να εχει πεσει σε αυτη την καταντια,για να υποστηριξει τις θεσεις του.


1ον. Δε με ενδιαφέρει καθόλου εάν οι Πελασγοί ήσαν Έλληνες ή όχι.
Πιστεύω περισσότερο τις κρίσεις ανθρώπων της εποχής όπως του Ηρόδοτου, ή του Θουκυδίδη και του Στράβωνα, παρά νεόκοπων Ελλήνων. Εκτός και εάν εσύ αυτούς δεν τους θεωρείς Έλληνες.

Άρα αυτός που έχει πρόβλημα είσαι εσύ και όχι εγώ οι Απολογητές που ανέφερες.
Εγώ έχω την ίδια σοφή με αυτούς άποψη, που πηγάζει απευθείας από τον Πλάτωνα: Οι Ελληνες ,έτσι προχωράμε εδώ και αιώνες! Με την Ενσωμάτωση! Όχι με τον Εθνικισμό!Η μεγαλύτερη ,δε, αφομοιωτική μηχανή, ήταν η Ρωμανία (δηλ το "Βυζάντιο") Ακολουθούμε , εδώ και αιώνες, αυτό που διατυπώνει ο Πλάτων στην Επινομίδα του: «ό,τι περ αν Έλληνες Βαρβάρων παραλάβωσι, κάλλιον τούτο εις τέλος απεργάζονται» [Επινομίς Χ (987 de)

Γράφει κάπου κάτι υπέρ της Αλβανίας και δεν το πήρα χαμπάρι? Μά τόση μεγάλη πλύση εγκεφάλου έχεις υποστεί φίλε μου?

2ον. Οι συγγραφείς αυτοί δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο πέρα από Έλληνες. Αφού αυτό διατυμπανίζουν είτε άμεσα είτε έμμεσα από τις αναφορές τους.
Εξάλλου μόνο και μόνο ότι είναι χριστιανοί Ορθόδοξοι, αυτό από μόνο του θα έπρεπε να σε βοηθήσει για το αν είναι Αλβανοί ή όχι.
Όταν μιλάνε για την πατρίδα μας τη Σμύρνη, την Κων/λη, την Ίμβρο, την Τένεδο και τον Πόντο...δεν μπορεί παρά να είναι Έλληνες....εκτός εάν αυτό το υποστηρίζουν και οι Αλβανοί!....ξέρεις κάτι που δεν ξέρω?

Δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπεις την κατάντια! Σε αυτά που είπε ο Ηρόδοτος για παράδειγμα? ή στο ότι Οι Έληνες ,έτσι προχωράμε εδώ και αιώνες! Με την Ενσωμάτωση! Όχι με τον Εθνικισμό!

Μπας και σου διαφεύγει ότι από εδώ έχουν περάσει χίλιοι μύριοι καλογήροι?

Είναι λοιπόν τελείως άστοχη αλλά και άδικη η επίθεσή σου.
Περιμένω ωστόσο και τις Αλβανικές πηγές ότι η Σμύρνη, η Πόλη ο Πόντος κ.λ.π. ήσαν Αλβανικές ώστε να έχει και βάση η κατηγορία σου.

Ο Θούριος του Ρήγα Φερραίου Βελεστινλή - Νίκος Ξυλούρης

5

Edited by - europaios2 on 30/01/2011 15:09:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 16:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ κακία ρε Ψηλέ με τους Δωδεκαθεϊστές...


Είσαι στο 98% και νιώθεις να απειλείσαι από κάποιους γραφικούς προγονόπληκτους; Γιατί εγώ έτσι τους αντιλαμβάνομαι για να μην πω καμιά πιο βαριά κουβέντα για αυτούς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 16:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάς και εθίγει το θέμα των απολογητών,στο παρόν τόπικ,
θα παραθέσω μέρος άρθρου όπου περίτρανα αποδεικνύεται η
"μπαγαποντιά" τους.
Ένα μικρό απόσπασμα από ένα άρθρο που προτείνω να το διαβάσετε ολόκληρο!!!

Το απόσπασμα:

.....Αυτό που έκαναν όλοι οι απολογητές όλο κι όλο είναι με όλα τα παραπάνω αθέμιτα μέσα και τεχνάσματα να προσπαθούν να μπαλώνουν τις ανοησίες, αντιφάσεις και τα άτοπα του Χριστιανισμού οσάκις οι φωστήρες του προκαλούντο γι’ αυτά από ερευνητές και σκεπτικιστές. Όμως, με μια σαφή και καθαρή απόδειξη της αλήθειας που κατείχαν θα έλυναν ανά πάσα στιγμή κάθε ζήτημα ή ερώτημα. Αφού όπως ισχυρίζονταν, κατείχαν την υπέρτατη αλήθεια η οποία τους αποκαλύφθηκε άνωθεν διά θείας παρεμβολής, τότε λογικώς έπρεπε να έχουν στη διάθεσή τους και μπόλικους, αδιάσειστους, πειστικούς και ευκολονόητους τρόπους, εν ανάγκη και αυτούς άνωθεν αποκαλυφθέντες, ή τουλάχιστον έναν τέτοιο τρόπο για να διαλύουν κάθε αμφιβολία και αμφισβήτηση και να απαντούν σαφώς σε κάθε ερώτηση και πρόκληση περί της σαθρότητας και του αμφιβόλου της νέας αυτής πίστεως, «γνώσεως» και θρησκείας. Παρ’ όλα ταύτα κατάφευγαν σε κάθε είδους παραπλανητικά τεχνάσματα, κόλπα και κολπάκια, γενικολογίες, προκλήσεις εντυπώσεων και τρικλοποδιές για να μπερδέψουν κατά το δυνατόν τον αντίπαλο. Αν πάλι μέσα σ’ όλα τύχαινε ο αντίπαλός τους να κάνει κάπου ένα λαθάκι, ακόμα και επουσιώδες, αυτοί αμέσως δράττονταν της ευκαιρίας για να ισχυριστούν ότι όλα όσα ο αντίπαλος ξεμπροστιάζει είναι εσφαλμένα και συνεπώς όλοι πρέπει να τον αγνοήσουν. «Να του τη φέρουν» όπως λέμε λαϊκίστικα σήμερα. Όπως ακριβώς κάνει ένας δικηγόρος που έχει στο δικαστήριο έναν εγκληματία πελάτη και προσπαθεί με κάθε κολπάκι και παραθυράκι του ατελούς ανθρώπινου νόμου να πείσει τους δικαστές ότι ο πελάτης του είναι αθώος.

Πολύ περισσότερο όμως σε μια τέτοια αντιπαράθεση οι απολογητές σκόπευαν να φανούν οι νικητές μπροστά στους ανεγκέφαλους πιστούς των, οι οποίοι όχι μόνο γνώση δεν κατείχαν αλλά είχαν χάσει ή και οι ίδιοι απεμπολήσει κάθε ικανότητα και θέληση κρίσεως. Η νίκη αυτή είναι προφανώς ευκολότατη όταν κριτές είναι ένα πλήθος προκατειλημμένων αδαών και ανεξετάστων της θρησκευτικής χριστιανικής πίστεως. Το ζητούμενο όμως πάντα ήταν το ξεκαθάρισμα της αλήθειας και όχι το ποιος θα νικήσει κλέβοντας την παράσταση. Τις πιο πολλές φορές που δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν λογικώς και ξεκάθαρα ένα ερώτημα ή ζήτημα που τους ετίθετο, προσπαθούσαν να αυγατίσουν με περιφερειακές μισοκουβέντες ή έφευγαν από το ένα θέμα στο άλλο και απαντούσαν σε άλλα πράγματα......

Μα ποιόν μου θυμίζει αυτή η τακτική;
Ποιόν μου θυμίζει,ποιόν μου θυμίζει...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 16:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ ευρωπαιε,εισαι σοβαρος;Τι δεν καταλαβαινεις;
Στη μια σελιδα ,αυτην http://www.oodegr.com/neopaganismos/ellinikotita/rwmi1.htm
μας λενε επειδη ετσι θελουν να προπαγανδισουν,οτι οι ρωμαιοι ηταν ελληνες γιατι καταγωντε απο τους πελασγους.
Στην αλλη σελιδα ,αυτην .http://www.oodegr.com/neopaganismos/ellinikotita/pelasgoi1.htm

μας λενε οτι οι πελασγοι δεν ειναι ελληνες επειδη ετσι θελουν να την πουν στους χριστιανομαχους.Και στις 2 περιπτωσεις οι ιδιοι ανθρωποι δεν γραφουν;Εσυ τωρα τι μας λες,οτι και στις 2 περιπτωσεις εχουν δικιο;

Τελος παντων,εγω σου ευχομαι ειλικρινα μεσα απο τη καρδια μου,αυτη σου η αντιδραση να οφειλεται ειτε στον φανατισμο σου ,που σε εχει κανει αβουλο ρομποτακι των βουλησεων του καθε αλβανου,ειτε απλα να θελεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα.

Αλλα επειδη υπαρχει και μια αλλη εκδοχη,σταματαω τη κουβεντα εδω,και αν ισχυει αυτο που υποπτευομαι,απλα σου ζηταω συγνωμη αν καποια στιγμη ξεφυγα λεκτικα απεναντι σου,γιατι απλα δεν ηξερα ,η μαλλον δεν το ειχα καταλαβει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 17:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας δούμε λίγο αυτούς που ισχυρίζονται πως "κοπιάζουν" για την "ελληνική θρησκεία", τι είχαν "σκαρώσει", συνήθως εν αγνοία του κοπαδιού τους.

Προτείνω να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα:

http://astrikes0.tripod.com/wcer/wcer.html

για να ενημερωθείτε.

Πάντως, το είχαν στήσει καλά το μαγαζάκι, με τραπεζικούς λογαριασμούς για να καταθέτει το κοπάδι τον οβολό του και όλα τα νομίμως πρέποντα .......



συμφωνώ μαζί σου ψηλέ, αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι δεν διαφέρουν σε τίποτα από αυτούς που υποστηρίζεις
η τοποθέτηση σου μου θυμίζει μια γελοιογραφία με κάτι πάστορες που γελούσαν κοροϊδευτικά με κάτι μαύρους που έδειχναν ευλάβεια , προσκυνούσαν και πρόσφεραν τάματα σε ένα τοτέμ και την άλλη στιγμή έκαναν το ίδιο με την μόνη διαφορά ότι αντί για τοτέμ είχαν έναν σταυρό

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 17:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιάς και εθίγει το θέμα των απολογητών,στο παρόν τόπικ,
θα παραθέσω μέρος άρθρου όπου περίτρανα αποδεικνύεται η
"μπαγαποντιά" τους.
Ένα μικρό απόσπασμα από ένα άρθρο που προτείνω να το διαβάσετε ολόκληρο!!!

Το απόσπασμα:

.....Αυτό που έκαναν όλοι οι απολογητές όλο κι όλο είναι με όλα τα παραπάνω αθέμιτα μέσα και τεχνάσματα να προσπαθούν να μπαλώνουν τις ανοησίες, αντιφάσεις και τα άτοπα του Χριστιανισμού οσάκις οι φωστήρες του προκαλούντο γι’ αυτά από ερευνητές και σκεπτικιστές. Όμως, με μια σαφή και καθαρή απόδειξη της αλήθειας που κατείχαν θα έλυναν ανά πάσα στιγμή κάθε ζήτημα ή ερώτημα. Αφού όπως ισχυρίζονταν, κατείχαν την υπέρτατη αλήθεια η οποία τους αποκαλύφθηκε άνωθεν διά θείας παρεμβολής, τότε λογικώς έπρεπε να έχουν στη διάθεσή τους και μπόλικους, αδιάσειστους, πειστικούς και ευκολονόητους τρόπους, εν ανάγκη και αυτούς άνωθεν αποκαλυφθέντες, ή τουλάχιστον έναν τέτοιο τρόπο για να διαλύουν κάθε αμφιβολία και αμφισβήτηση και να απαντούν σαφώς σε κάθε ερώτηση και πρόκληση περί της σαθρότητας και του αμφιβόλου της νέας αυτής πίστεως, «γνώσεως» και θρησκείας. Παρ’ όλα ταύτα κατάφευγαν σε κάθε είδους παραπλανητικά τεχνάσματα, κόλπα και κολπάκια, γενικολογίες, προκλήσεις εντυπώσεων και τρικλοποδιές για να μπερδέψουν κατά το δυνατόν τον αντίπαλο. Αν πάλι μέσα σ’ όλα τύχαινε ο αντίπαλός τους να κάνει κάπου ένα λαθάκι, ακόμα και επουσιώδες, αυτοί αμέσως δράττονταν της ευκαιρίας για να ισχυριστούν ότι όλα όσα ο αντίπαλος ξεμπροστιάζει είναι εσφαλμένα και συνεπώς όλοι πρέπει να τον αγνοήσουν. «Να του τη φέρουν» όπως λέμε λαϊκίστικα σήμερα. Όπως ακριβώς κάνει ένας δικηγόρος που έχει στο δικαστήριο έναν εγκληματία πελάτη και προσπαθεί με κάθε κολπάκι και παραθυράκι του ατελούς ανθρώπινου νόμου να πείσει τους δικαστές ότι ο πελάτης του είναι αθώος.

Πολύ περισσότερο όμως σε μια τέτοια αντιπαράθεση οι απολογητές σκόπευαν να φανούν οι νικητές μπροστά στους ανεγκέφαλους πιστούς των, οι οποίοι όχι μόνο γνώση δεν κατείχαν αλλά είχαν χάσει ή και οι ίδιοι απεμπολήσει κάθε ικανότητα και θέληση κρίσεως. Η νίκη αυτή είναι προφανώς ευκολότατη όταν κριτές είναι ένα πλήθος προκατειλημμένων αδαών και ανεξετάστων της θρησκευτικής χριστιανικής πίστεως. Το ζητούμενο όμως πάντα ήταν το ξεκαθάρισμα της αλήθειας και όχι το ποιος θα νικήσει κλέβοντας την παράσταση. Τις πιο πολλές φορές που δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν λογικώς και ξεκάθαρα ένα ερώτημα ή ζήτημα που τους ετίθετο, προσπαθούσαν να αυγατίσουν με περιφερειακές μισοκουβέντες ή έφευγαν από το ένα θέμα στο άλλο και απαντούσαν σε άλλα πράγματα......

Μα ποιόν μου θυμίζει αυτή η τακτική;
Ποιόν μου θυμίζει,ποιόν μου θυμίζει...


Παιδιαρίσματα χριστιανομάχων!


Ο Θούριος του Ρήγα Φεραίου Βελεστινλή - Νίκος Ξυλούρης


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 18:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Ρε συ ευρωπαιε,εισαι σοβαρος;Τι δεν καταλαβαινεις;
Στη μια σελιδα ,αυτην http://www.oodegr.com/neopaganismos/ellinikotita/rwmi1.htm
μας λενε επειδη ετσι θελουν να προπαγανδισουν,οτι οι ρωμαιοι ηταν ελληνες γιατι καταγωντε απο τους πελασγους.
Στην αλλη σελιδα ,αυτην .http://www.oodegr.com/neopaganismos/ellinikotita/pelasgoi1.htm

μας λενε οτι οι πελασγοι δεν ειναι ελληνες επειδη ετσι θελουν να την πουν στους χριστιανομαχους.Και στις 2 περιπτωσεις οι ιδιοι ανθρωποι δεν γραφουν;Εσυ τωρα τι μας λες,οτι και στις 2 περιπτωσεις εχουν δικιο;


Στη μία τη σελίδα αναφέρουν ότι κατά τους χριστιανομάχους γράφουν ότι οι Ρωμαίοι δεν είναι Έλληνες!
Και στην άλλη ότι πάλι κατά τους χριστιανομάχους οι Πελασγοί είναι Έλληνες.
Άρα αφού οι πρόγονοι των Ρωμαίων είναι οι Πελασγοί, τότε θέλοντας και μή οι Ρωμαίοι είναι Έλληνες.

Και η απορία των Απολογητών είναι πως μπορεί από τη μία οι Πελασγοί να είναι Έλληνες για τους χριστιανομάχους και από την άλλη όχι?

Σε αυτό όμως που πρέπει κάποιος να εστιάσει είναι στο συμπέρασμά τους. Και αυτό το έγραψα με έντονα γράμματα, αλλά ...... δεν το είδες.

quote:
skartados:
Τελος παντων,εγω σου ευχομαι ειλικρινα μεσα απο τη καρδια μου,αυτη σου η αντιδραση να οφειλεται ειτε στον φανατισμο σου ,που σε εχει κανει αβουλο ρομποτακι των βουλησεων του καθε αλβανου,ειτε απλα να θελεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα.

Εγώ πάλι βλέπω, ότι δεν απάντησες σε τίποτα από τα όσα σου έθεσα για προβληματισμό. Όπως για το από φαίνεται ότι προπαγανδίζουν θέσεις υπέρ των Αλβανών.
Αυτό θέλοντας και μή, καταμαρτυρά ότι αυτά για τα οποία με κατηγορείς, αφορούν στην ουσία εσένα και όχι εμένα.

quote:
skartados:
Αλλα επειδη υπαρχει και μια αλλη εκδοχη,σταματαω τη κουβεντα εδω,και αν ισχυει αυτο που υποπτευομαι,απλα σου ζηταω συγνωμη αν καποια στιγμη ξεφυγα λεκτικα απεναντι σου,γιατι απλα δεν ηξερα ,η μαλλον δεν το ειχα καταλαβει....

Για να κάνω δεκτή τη συγνώμη θα πρέπει να μάθω τι είναι αυτό που υποπτεύεσαι.

Sabaton - Coat of Arms

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 30/01/2011 18:10:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ORATOR NOCTIS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 20:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ἀγαπητοὶ φίλες καὶ φίλοι.
Βλέποντας τὸ ὅλον θέμα νὰ ἔχῃ προσλάβει ἐθνολογικὴν τροπήν, ἐξειδικευόμενον ἐπὶ τῆς ἑλληνικότητος ἢ μὴ τῶν Ῥωμαίων, ὀφείλω νὰ ἐπισημάνω τὰ ἑξῆς, διατηρῶν πᾶσαν ἐπιφύλαξιν.
Τὸ ὅλον ζήτημα προσεγγίζεται πολυσχιδῶς.
α΄. Στενῶς ἐθνολογικῶς (μελέται γενετικοῦ ὑλικοῦ, φυσικὰ φυλετικὰ χαρακτηριστικά κλπ.). Εἰς μίαν τοιαύτην ἐξέτασιν, ὑποστηρικταὶ τῆς «ἑλληνικότητος» ὡς ἐγώ, ἐλλείψει ἐπαρκοῦς βιολογικῆς καταρτίσεως σεμνῶς σιωποῦν.
β΄. Μυθολογικῶς. Ἂν ἐκλάβωμεν ὡς προγονικὸν στοιχεῖον τῶν Ῥωμαίων καὶ δὴ τῶν Λατίνων, τοὺς Τρώας -πρᾶγμα τὸ ὁποῖον αὐτοὶ οἱ Ῥωμαῖοι ἐπίστευον- (...qui primus ab oris Troiae,Italiam fato profugus Laviniaque venit
litora...). Ἐφ᾿ ὅσον οἱ Τρῶες ἦσαν ἑλληνικὸν στοιχεῖον, τότε καὶ ὁ γενάρχης τῶν Λατίνων Αἰνείας, ἐγκαθίδρυσεν ἑλληνικὴν κοινότητα ἐν Λατίῳ.
γ΄. Πολιτισμικῶς. Πρόκειται περὶ τοῦ ἰσχυροτέρου ὅπλου τῶν ὑποστηρικτῶν. Ὁμόρριζος γλῶσσα. Ἑλληνικὸν ἀλφάβητον (κυμαϊκόν). Θρησκευτικὴ ταυτότης πλὴν τῶν ἐπιχωρίων θεοτήτων (Quirinus, Janus, Volturnus κλπ.) καὶ τῆς λατρευτικῆς ἐντόνου προγονολατρείας (penates).
δ΄. Πολιτικῶς. Παράλληλος πρὸς τὴν Ἑλλάδα ἀνάπτυξις τοῦ πολιτικοῦ φαινομένου.
Τὸ βασικώτερον. Πᾶσα ἔννοια συντιθεμένη ἐκ τῆς λέξεως ΠΟΛΙΣ, δύναται νὰ ἀποδίδεται μόνον εἰς Ἕλληνας καὶ Ῥωμαίους. Μόνον αὐτὰ τὰ δύο γένη, ὡς ἐσχηματίσθησαν προοδευτικῶς, διέθετον πολιτισμόν καὶ πολιτικήν. Τοῦτο δέ, διότι τὸ φαινόμενον ΠΟΛΙΣ-ΠΟΛΙΤΕΙΑ-CIVITAS, ἀπαντᾶται μόνον παρ᾿ αὐτοῖς. Μὴν μᾶς καταπλήσσουν αἱ ἀρδεύσεις τῶν Βαβυλωνίων, αἱ πυραμίδες τῶν Αἰγυπτίων, αἱ νομιζόμεναι κατὰ τινας φοινικικαὶ ἀλφαβητικαὶ πρωτοπορεῖαι, τὰ τεχνικὰ ἐπιτεύγματα τῶν Σινῶν. Ὅλα ταῦτα σεβαστὰ καὶ ἀξιοθαύμαστα. Ὅμως ὅλοι αὐτοί, δὲν διέθετον πολιτισμόν, διότι δὲν διέθετον πόλεις-πολιτείας-civitates, διότι δὲν διέθετον πολίτας-cives. Μόνον ἐμεῖς (Ἕλληνες καὶ Ῥωμαῖοι). Ὅλαι αἱ λοιπαὶ ἐπικράτειαι, Αἴγυπτος, Βαβυλών, Περσία, Κίνα, διέθετον ΥΠΗΚΟΟΥΣ ἀντὶ πολιτῶν. ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ἀντὶ πολιτικῶν. Ὅλοι μαζὶ δέ, ἥσαν δοῦλοι τοῦ Θεοβασιλέως.
Συνεκρούσθημεν καὶ ὑπετάγημεν εἰς τοὺς Ῥωμαίους, ἀληθῶς. Μήπως προηγουμένως δὲν ὑπετάγημεν εἰς τοὺς Μακεδόνας; Μήπως οἱ Μακεδόνες δὲν ἦσαν Ἕλληνες πρωτογόνου πολιτικῆς ἀναπτύξεως; Ἕλληνες ἀγκυλωμένοι εἰς τὸ ὁμηρικῆς ὑποστάσεως πολιτικὸν στάδιον;
Μεμφόμεθα τὸν πολιτικὸν ἐκβαρβαρισμὸν τῶν Ῥωμαίων, διὰ τῆς διολισθήσεώς των εἰς τὸ ἀσιατικὸν μοναρχικὸν πρότυπον. Ὀρθῶς! Μήπως ὅμως ἡμεῖς δὲν προηγήθημεν;
Ὅ,τι μᾶς καθιστᾶ ὑπερηφάνους ὡς κατακτητὰς καὶ ἐκπολιτιστὰς τῆς Ἀσίας, δὲν εἶναι τάχα αὐτὸ τὸ ὁποῖον ταὐτοχρόνως μᾶς ὑπήγαγεν εἰς τὸ βάρβαρον ἀσιατικὸν κυβερνητικὸν πρότυπον;
Προτοῦ ὁ Αὔγουστος ἀνακηρυχθῇ θεός, τὶ εἶχε πράξει ὁ Ἀλέξανδρος; Διατὶ ἐσούβλισε τὸν Κλεῖτον; Τὶ εἶχε πράξει ὁ Πτολεμαῖος; Τὶ ὁ Ἀντίοχος; Διατὶ ἐξηγρίωσε τοὺς Μακκαβαίους καὶ τὸν συντηρητικὸν Ἰουδαϊσμόν; Αὐτὸς δὲν ἐζήτησε ὁ ἀνδριὰς του νὰ λατρεύεται εντὸς τοῦ Ναοῦ των;
Κοινὴ ἡ πορεία μας. Ἀλληλοσυγκατεκτήθημεν καὶ συμπαρήξαμεν ὅ,τι σπουδαιώτερον παρήγαγε ποτὲ ὁ ἄνθρωπος. Τὸν μεγάλον, ἀνυπέρβλητον Ἑλληνορωμαϊκὸν ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΝ. Αὐτὸν ποὺ οἱ βάρβαροι κάθε ἐποχῆς θὰ μισοῦν.
Θὰ μισοῦν νοσταλγοῦντες ἐποχὰς ἀνομίας. Καταπτώσεις τοῦ πολιτικοῦ εἰς κοινοτικὸν φαινόμενον. Καταπτώσεις τῆς ἑτεροδικίας εἰς αὐτοδικίαν. Τέλος καταργήσεις τῶν δύο (ὑλικῶν)πυλώνων τοῦ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, τῆς νομικῶς προστατευομένης ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ καὶ τοῦ πολιτικῶς δομημένου ΚΡΑΤΟΥΣ.
Αὐτὰ τὰ ὁλίγα πρὸς τὸ παρόν. Τὸ πῶς τρυπώνει μία πανίσχυρος κρατικὴ, μονοθεϊστικὴ θρησκεία εἰς τὸ παιγνίδι, εἶναι ἄλλη ὑπόθεσις, συζητητέα πάντοτε.
Γνωστέον ὅμως ὅτι, ἡ μὲν χριστιανικὴ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ἱδρύθη ὑπὸ τοῦ ὑπερόχου πολιτικῆς ὀξυδερκείας Ῥωμαίου αὐτοκράτορος καὶ βασιλέως, Μεγίστου Ἀρχιερέως τοῦ Ἀητήτου Ἡλίου, Μεγάλου Ποντίφηκος, Κωνσταντίνου α΄.
Ἀντιθέτως, ἡ χριστιανικὴ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ἱδρύθη ὑπὸ τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ...
Αὐτὰ τὰ ὁλίγα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 21:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι μου λέει ότι έχουμε να μάθουμε πράγματα από σένα!, καλώς όρισες!

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 10:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
. Οι συγγραφείς αυτοί δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο πέρα από Έλληνες. Αφού αυτό διατυμπανίζουν είτε άμεσα είτε έμμεσα από τις αναφορές τους.

Οι γυριστρουλες αυτοι συγραφεις οπως απεδειξα,μπορει να ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο ελληνες.Για εμας τους ελληνες ,εθνικο ειναι το αληθες και οχι το με λενε ριζο και οπως θελω τα γυριζω....

Αλλα εχω μια αποροια.Ποια ερωτηση εκανες στη τζανη,(αλλη και αυτη απο εκει,κανα 2 φορες που την ακουσα να μιλαει,δεν καταλαβαινα τι ελεγε,δεν μπορει να εκφρασει μια ολοκληρομενη προταση)και τους εκανες ανω κατω,οπως λες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 14:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ


quote:
ORATOR NOCTIS
Ἀντὶ κάποιοι νὰ παριστάνουν τοὺς ἀρχαίους, ἀναβαπτιζόμενοι ἀρχαιοπρεπῶς, προσευχόμενοι στὸν Δίαν ἢ κυκλοφοροῦντες μὲ σεντόνια σὰν τὸν Κωνσταντάραν ἐν τῇ γνωστῇ ταινίᾳ, καλύτερον εἶναι νὰ προσπαθήσουν νὰ ἐπανελληνισθοῦν, ὁμιλοῦντες καὶ γράφοντες ἑλληνικῶς. Ἀφιεροῦντες περισσότερον χρόνον εἰς τὰς ἀρχαίας καὶ μεσαιωνικὰς γραφάς.
Σιγὰ σιγά καὶ μὲ ὁλίγην καθαρεύουσαν, «φτειαχτὴ» θὰ μοῦ ᾿πῆτε, ἀλλὰ βοηθητική θὰ σᾶς ᾿πῶ, ἐν τέλει θὰ ἐπανελληνισθοῦν προσεγγίζοντες τὸ μόνον πρᾶγμα ποὺ οἱ «ἀρχαῖοι ἡμῶν πρόγονοι» εἶχον εἰς πραγματικὴν ἐκτίμησιν.
Τὸν λόγον!
Διότι ὅλα τ᾿ ἄλλα, θρησκεῖες, σεντόνια, σανδάλια καὶ προσευχὲς στὸν Δίαν καὶ τὴν Ἑκάτην ἦσαν δι᾿ αὐτοὺς πρόσκαιρα. Ὡς πραγματικοὶ Ἕλληνες ἦσαν ἔτοιμοι ἀνὰ πᾶσαν στιγμὴν νὰ τὰ ἀλλάξουν, νὰ τὰ δανείσουν καὶ νὰ τὰ πετάξουν.
Ὅλα τὰ σεντόνια τῆς Πειραϊκῆς Πατραϊκῆς νὰ φοροῦσες καὶ νὰ ξεφώνιζες συνεχῶς «Μά τὸν Κέρβερο», οἱ Ἕλληνες, διὰ νὰ μὴ σὲ λένε βάρβαρον, ἕνα πρᾶγμα ἐπερίμεναν. Ν᾿ ἀνοίξῃς τὸ στόμα σου.
Ἂν ἐξήρχετο λόγος, ἦσουν Ἕλλην. Ἂν ἐξήρχοντο σαλαμάνδρες, καρκαλέτσοι καὶ λοιπὰ μαμούνια, ἦσουν βάρβαρος!
Κάπως ἔτσι ξεκαθάριζαν τὰ πράγματα καὶ ἐκεῖνοι ποὺ τοὺς βρίζομεν ὡς Βυζαντινούς.
Τυχαῖον; Δὲν νομίζω!

Φίλε ORATOR NOCTIS καλώς ήλθες στη συντροφιά μας , και καλή παραμονή . Όταν φίλε μου αναφέρεται κάποιος σε ιστορικά γεγονότα , καλό θα ήταν να μη παρασύρεται από τα θρησκευτικά του συναισθήματα , αλλά να βασίζεται στα ιστορικά ντοκουμέντα που δυστυχώς γι’ αυτούς που προσπαθούν να τα αποκρύψουν , υπάρχουν και αποκαλύπτουν την αλήθεια σε κάθε καλόπιστο ερευνητή . Και για να μη χαρακτηρισθώ ως αντιγραφέας του Βλάση Ρασσιά , η οιουδήποτε άλλου αντιχριστιανού , σου παραθέτω χαρακτηριστικά αποσπάσματα από τα «ΒΑΣΙΛΙΚΑ» του Λέοντος του Σοφού , τα οποία σάρωσα από τις σελίδες του βιβλίου , εκδ. Τυπογραφείου Παλιγγενεσίας Ιωαν. Αγγελοπούλου , Αθήνα 1896 . Απ’ ότι βλέπω από το συντακτικό σου , είσαι γνώστης της καθαρεύουσας , και ασφαλώς και των αρχαίων ελληνικών , οπότε και δεν θα δυσκολευθής στην ανάγνωση .

Καλή ανάγνωση !



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 14:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria
Ναι,όντως!!!
Παράδειγμα ενώ ο Αρίσταρχος ο Σάμιος έκανε λόγο
για ηλιοκεντρικό πλανητικό σύστημα,
τον μεσαίωνα μέσα απο την "ενηλικίωση",επιστρέψαμε στο
Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΕΔΗ!!!

Φίλη kapodistria θα σε μαλώσω σαν ανιστόρητη ! Ξέχασες τον μεγάλο χριστιανό γεωγράφο , τον περίφημο Κοσμά τον ινδικοπλεύστη , ο οποίος μάλιστα αποτύπωσε έναν από τους τελειότερους χάρτες της Γης .



*

Edited by - Sesostris on 31/01/2011 14:17:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 18:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμ και οι αρχαίοι Έλληνες που υποστήριζαν πως τη γη στη στηρίζει στις πλάτες τους ο Άτλαντας

και ανέπτυσσαν και ολόκληρες θεωρίες επ' αυτού

μετά είπαν πως η γη είναι επίπεδη και πως ο ήλιος είναι μια διάπυρη πέτρα, μεγαλύτερη και από την Πελοπόννησο (Αναξαγόρας)

Ο Αναξιμένης πίστευε πως η γη ήταν απεριόριστη και επίπεδη!


.... βέβαια είπαν και άλλες πολλές μπαρούφες, αλλά ..... σουτττττ μη το λέτε φωναχτά και μας ακούσει κανείς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 19:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΛΕΣ μπαρούφες όπως το λες Ψηλέα. Αλλά και κανά 2 σωστά.

Ο Ερατοσθένης υπολόγισε την περιφέρεια της γης σε 252000 στάδια. Ανάλογα με το ποιο στάδιο χρησιμοποίησε (αττικό ή οδοιπορικό) αυτό αντιστοιχεί σε 46.615 χιλιόμετρα ή 39.690 χιλιόμετρα. Σήμερα γνωρίζουμε ότι είναι 40.007,86. Στη χειρότερη περίπτωση υπολόγισε την ακτίνα με σφάλμα 15% ή στην καλύτερη 0,75%. Και στις δύο περιπτώσεις είναι αξιομνημόνευτο και θαυμαστό, δεδομένων των ΜΕΣΩΝ που είχε στη διάθεση του.


Ο Αρίσταρχος ο Σάμιος πρότεινε το ηλιοκεντρικό σύστημα το οποίο δεν υιοθετήθηκε. Χρησιμοποιώντας τη μέθοδο του Ερατοσθένη υπολόγησε την περιφέρεια της Σελήνης στα 14.000 χλμ. Σήμερα, είναι γνωστό ότι η Σελήνη έχει περιφέρεια περίπου ίση με 10.916 χλμ. Σφάλμα της τάξης του 30%. Μεγάλο μεν αλλά έπεσε μέσα στην τάξη μεγέθους.


Ο Πτολεμαίος πρότεινε το γεωκεντρικό το οποίο υιοθετήθηκε από τον αρχαίο κόσμο αλλά ακόμα και αυτός γνώριζε ότι η γη είναι σφαιρική. Το λάθος του ήταν ότι τη θεωρούσε ακίνητη και μεγαλύτερη από τα άλλα ουράνια σώματα. Ακόμα και σήμερα όσοι ασχολούνται με αστρολογία το πτολεμαϊκό μοντέλο του σύμπαντος ακολουθούν (όχι πώς τους θεωρώ σοβαρούς απλώς για να δείξω ότι ακόμα και με αυτόν τον ακραίο τρόπο οι θέσεις του "ζουν" στις μέρες μας).

Αυτά σου κάνουν για "σωστά";


Το θέμα είναι ότι ΑΝΤΙ να πατήσει το Βυζάντιο σε αυτές τις ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ για προσέγγιση της πραγματικότητας, που ΟΣΟ και να θες να τις μειώσεις είναι αξιόλογες (δεδομένων και των δυνατοτήτων που είχαν τότε) για περισσότερα από 1000 χρόνια απλώς κόλλησε...


Για να συνενοηθούμε, συγκρίνεις 2 πολιτισμούς, σε 2 διαφορετικές εποχές με τον ένα να είναι ΑΙΩΝΕΣ πιο πρόσφατος και να ΓΝΩΡΙΖΕΙ τα επιτεύγματα του αρχαιότερου και το συμπέρασμά σου είναι ότι είναι το ίδιο...χάλια; Μια χιλιόχρονη (και βάλε) αυτοκρατορία με επιρροές από ανατολή και δύση, με λεφτά, με ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πληθυσμό (στατιστικά άμα το βάλεις λογικά έπρεπε να γεννιούνται περισσότεροι ευφυείς άνθρωποι)ΔΕΝ κατάφερε να φτάσει ΟΥΤΕ καν στις μερικώς αποτυχημένες προσπάθειες των αρχαιών Ελλήνων. Η ανθρωπότητα έπρεπε να περιμένει την ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (που ξέρουμε ότι για εσένα δεν υπάρχει αυτή η ιστορική περίοδος,κάνουν λάθος οι ιστορικοί) για να ασχοληθούν οι Ευρωπαίοι με τους αρχαίους. Εκτός από μελέτη βέβαια είχαμε και παραγωγή ΝΕΑΣ γνώσης η οποία μας οδήγησε στη βιομηχανική επανάσταση και στη σύγχρονη εποχή των υπολογιστών

Edited by - IndustrialAngel on 31/01/2011 19:08:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 19:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μεγαλο εγκλημα του βυζαντιου ηταν,οτι ενω ειχε στα χερια του εναν αρκετα μεγαλο πλουτο απο την ελληνικη γραμματεια,εδειξε κομπλεξ απεναντι της,μαλλον κατωτεροτητας και δεν μπορεσε να κανει ενα βημα μπρος.Αντιθετα οταν η δυση ηρθε σε επαφη με το πλουτο αυτον,μεσα στον ενα τριτο χρονικο διαστημα,καταφερε να κανει τεραστια βηματα.Ισως ομως ο ελληνικος κοσμος ηταν κορεσμενος,σε αντιθεση με τη δυση.
Αν σημερα αφαιρεσουμε τα 1000 χρονια του βυζαντιου απο την ιστορια,η προοδος και η εξελιξη θα ξυσει τα π@@@@@@α της.Αν αφαιρεσουμε την αρχαια ελλαδα,στη βορεια ευρωπη ,η δηθεν ανωτεροι ψευτοαριοι δεν θα ειχαν κατεβει απο τα δεντρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 20:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμ και οι αρχαίοι Έλληνες που υποστήριζαν πως τη γη στη στηρίζει στις πλάτες τους ο Άτλαντας

και ανέπτυσσαν και ολόκληρες θεωρίες επ' αυτού

μετά είπαν πως η γη είναι επίπεδη και πως ο ήλιος είναι μια διάπυρη πέτρα, μεγαλύτερη και από την Πελοπόννησο (Αναξαγόρας)

Ο Αναξιμένης πίστευε πως η γη ήταν απεριόριστη και επίπεδη!


.... βέβαια είπαν και άλλες πολλές μπαρούφες, αλλά ..... σουτττττ μη το λέτε φωναχτά και μας ακούσει κανείς




Ψηλέ,τελικά έχεις πολύ ΠΛΑΚΑ!!!

Για να μας διασκεδάζεις τα παραθέτεις αυτά ή τα ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ;
Φαντάζομαι το πρώτο γιατί σε θεωρώ εξυπνώτερο από αυτό
που μπορεί να διαφανεί μέσα από τις παραθέσεις σου...

Φυσικά τα σχόλια είναι ΠΕΡΙΤΤΑ ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 20:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados:

quote:

Το μεγαλο εγκλημα του βυζαντιου ηταν,οτι ενω ειχε στα χερια του εναν αρκετα μεγαλο πλουτο απο την ελληνικη γραμματεια,εδειξε κομπλεξ απεναντι της,μαλλον κατωτεροτητας και δεν μπορεσε να κανει ενα βημα μπρος.Αντιθετα οταν η δυση ηρθε σε επαφη με το πλουτο αυτον,μεσα στον ενα τριτο χρονικο διαστημα,καταφερε να κανει τεραστια βηματα.Ισως ομως ο ελληνικος κοσμος ηταν κορεσμενος,σε αντιθεση με τη δυση.
Αν σημερα αφαιρεσουμε τα 1000 χρονια του βυζαντιου απο την ιστορια,η προοδος και η εξελιξη θα ξυσει τα π@@@@@@α της.Αν αφαιρεσουμε την αρχαια ελλαδα,στη βορεια ευρωπη ,η δηθεν ανωτεροι ψευτοαριοι δεν θα ειχαν κατεβει απο τα δεντρα.

skartados πιστεύω πως επίτηδες δεν βάζεις και την άλλη εκδοχή
που θέλει "εκείνους" τους γνωστούς-αγνώστους,"μάγκες" να θέλουν
(διακαώς επιθυμούν το ακριβές),τον σκοταδισμό,για να
επιτύχουν όσα επέτυχαν μέσω της καθιέρωσης της νέας θρησκείας
με όλα τα συνεπακόλουθά της ( αντίποδας αυτής,αιρέσεις εκατέρωθεν
και πάει λέγοντας...).
Το γιατί έυκολο να απαντηθεί!
Το βιώνουμε σήμερα...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 20:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη kapodistria θα σε μαλώσω σαν ανιστόρητη ! Ξέχασες τον μεγάλο χριστιανό γεωγράφο , τον περίφημο Κοσμά τον ινδικοπλεύστη , ο οποίος μάλιστα αποτύπωσε έναν από τους τελειότερους χάρτες της Γης .


Έχεις απόλυτο δίκιο να με μαλώνεις Sesostris,
έναν τόσο "μεγάλο" επιστήμονα(!!!) δεν πρέπει να
τον προσπερνά κανείς έτσι ...αβασάνιστα!!!
Πρέπει ο λόγος του να μας απασχολεί σοβαρά...

"Στην Χριστιανική Τοπογραφία περιγράφει τις περιοχές που επισκέφτηκε και τα όσα άκουσε για αυτές, ενώ παρέχει και χάρτες και σχέδια των περιοχών αυτών. Επίσης δίνει μια θεωρεία για τον Κόσμο, σύμφωνα με την οποία η Γη ήταν μια επιμήκης επίπεδη περιοχή, κάτω από τον ουράνιο θόλο, που στα τέσσερα άκρα της ο ουρανός ακουμπά τα δικά του άκρα, σχηματίζοντας έναν κύβο με κυρτή οροφή. Γύρω από την Γη υπήρχε ο Ωκεανός και πέρα από αυτόν ο Παράδεισος. Στόχος του ήταν να αποδείξει πως οι προχριστιανικοί γεωγράφοι είχαν εσφαλμένα ισχυριστεί ότι η γη ήταν σφαιρική. "


πηγή:Κοσμάς ο Ινδικοπλεύστης.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 21:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados:

quote:
Αλλα εχω μια αποροια.Ποια ερωτηση εκανες στη τζανη,(αλλη και αυτη απο εκει,κανα 2 φορες που την ακουσα να μιλαει,δεν καταλαβαινα τι ελεγε,δεν μπορει να εκφρασει μια ολοκληρομενη προταση)και τους εκανες ανω κατω,οπως λες;

skartados,την ερώτηση του την έκανα και εγώ,αλλά
απ' ότι είδες περιέργως σιωπά...

Εκτός και τόσες μέρες σκέπτεται και "μαγειρεύει" ποιό
θα μπορούσε να είναι εκείνο το ερώτημα που θα έφερνε την
κυρία Τζάνη σε δύσκολη θέση...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 21:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados:

quote:
Αλλα εχω μια αποροια.Ποια ερωτηση εκανες στη τζανη,(αλλη και αυτη απο εκει,κανα 2 φορες που την ακουσα να μιλαει,δεν καταλαβαινα τι ελεγε,δεν μπορει να εκφρασει μια ολοκληρομενη προταση)και τους εκανες ανω κατω,οπως λες;

skartados,την ερώτηση του την έκανα και εγώ,αλλά
απ' ότι είδες περιέργως σιωπά...

Εκτός και τόσες μέρες σκέπτεται και "μαγειρεύει" ποιό
θα μπορούσε να είναι εκείνο το ερώτημα που θα έφερνε την
κυρία Τζάνη σε δύσκολη θέση...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Σιγα και τη κυρια τζανη μωρε καποδιστρια.Αυτην ετσι οπως την βλεπω εγω,δυσκολα το γλυτωνει το κοκτειλ και το ιδρυμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 21:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Σιγα και τη κυρια τζανη μωρε καποδιστρια.Αυτην ετσι οπως την βλεπω εγω,δυσκολα το γλυτωνει το κοκτειλ και το ιδρυμα.


skartados,
εγώ την ..ΠΑΩ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 21:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα συμφωνώ 100% με το καρντάσι από τη Σαλονίκη.


Και για τη Τζάνη και για το Βυζάντιο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2189941
Maintained by Digital Alchemy