ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 18:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Βυζαντινός ρυθμός έλκει την καταγωγή του κατευθείαν από τους Εβραίους. Ο θόλος που χαρακτηρίζει τους ναούς βυζαντινού ρυθμού (όπως π.χ. η "Αγία Σοφία") δεν είναι τίποτε άλλο παρά το κάλυμμα που φορούν οι Ιουδαίοι στο κεφάλι τους, το κιππά (כִּיפָּה) που στην περίπτωση του τρούλου καλύπτει όλους όσους είναι μέσα.

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι την ίδια αρχιτεκτονική μορφή έχουν και τα τζαμιά.

Από πού κι ως πού "ελληνική αρχιτεκτονική";

macedon


Καλησπέρα macedon!

Αλήθεια,δεν είχα διαβάσει μέχρι σήμερα αυτή
την άποψη περί του τρούλου του Βυζαντινού ρυθμού!!!

Πολύ ενδιαφέρουσα και φυσικά πολύ μα πολύ
κοντά σε μια πραγματικότητα που δείχνει τις
"επιτυχίες" των εβραίων ακόμη και στον τομέα αυτό!!!

Βέβαια ένας τέτοιος συσχετισμός,του τρούλου
με το εβραϊκό κιππά,υποσυνείδητα λειτουργεί
απόλυτα με αποδοχή κάθε τι εβραϊκού,από μεριάς
των χριστιανών,
(εννοώ όλων των λαών που έχουν δεχθεί μέσω του
χριστιανισμού την εβραϊκή (παρα)μυθολογία-Παλαιά Διαθήκη)!!!

Λοιπόν οφείλουμε να τους αναγνωρίσουμε
την ΠΟΝΗΡΙΑ ή την εξυπνάδα τους;;;!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 18:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mithras:

Εμπλουτίστε με πραγματικές αξίες την πραγματικότητα, για να μην σας καταπιεί.


Τι ακριβώς εννοείς αγαπητέ;
Ποιές είναι κατ' εσέ οι "πραγματικές
αξίες",όπως λές; Ο Ρωμιός αντί του
Έλληνος;;;
Καλά δεν κατάλαβες τι σου είπε ο αθεος;

Και ποιά πραγματικότητα θα μας "καταπιεί";;;!!!

Μήπως πρόκειται να επανέλθει η Κωνσταντινούπολη
στην Ελλάδα και βρεθούμε εκτεθιμένοι;;;
Αλήθεια αυτό φοβάσαι εσύ;!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 18:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εγω παντως κανονισα ταξιδι στις αρχεσ του Δεκεμβριου για την Κωνσταντινου-Πολη να δω την Αγια Σοφια και ειμαι σιγουρος οτι θα συγκινηθω γιατι προκειται για ενα θαυμα της Ελληνικης αρχιτεκτονικης.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


VELISSARIOS Καλησπέρα!
Ειλικρινά σου εύχομαι να περάσεις καλά!

Και ναι,είμαι σίγουρη πως θα συγκινηθείς,αυτό
άλλωστε οι περισσότεροι Έλληνες,νοιώθουν όταν
επισκέπτονται την Κωνσταντινούπολη και την
Αγία Σοφία!

Αλλά με το χέρι στην καρδιά πες μου,τους
τουρκαλάδες θα τους αντέξεις;;;

Πάντως φέρε μας λίγο παστουρμά,αν μπορείς,
αυτό ναι μου αρέσει!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 18:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


αθεος

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen




ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

εγω παντως κανονισα ταξιδι στις αρχεσ του Δεκεμβριου για την Κωνσταντινου-Πολη να δω την Αγια Σοφια και ειμαι σιγουρος οτι θα συγκινηθω γιατι προκειται για ενα θαυμα της Ελληνικης αρχιτεκτονικης.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


VELISSARIOS Καλησπέρα!
Ειλικρινά σου εύχομαι να περάσεις καλά!

Και ναι,είμαι σίγουρη πως θα συγκινηθείς,αυτό
άλλωστε οι περισσότεροι Έλληνες,νοιώθουν όταν
επισκέπτονται την Κωνσταντινούπολη και την
Αγία Σοφία!

Αλλά με το χέρι στην καρδιά πες μου,τους
τουρκαλάδες θα τους αντέξεις;;;

Πάντως φέρε μας λίγο παστουρμά,αν μπορείς,
αυτό ναι μου αρέσει!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


σε ευχαριστω για τις ευχες σου .Δεν θα τους αντεξω αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα θελω να παω γιατι απο μικρος ηθελα να κανω αυτο το ταξιδι να πατησω εκει που πατησαν μεγαλοι αυτοκρατορες του γενους οι μεγαλοι στρατηγοι εκει που προσευχηθηκαν ολοι οι ελληνες λιγο πριν πεσει η Πολις.
http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 15/11/2010 19:29:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

VELISSARIOS:

σε ευχαριστω για τις ευχες σου .Δεν θα τους αντεξω αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα θελω να παω γιατι απο μικρος ηθελα να κανω αυτο το ταξιδι και ο λογος ειναι εμφανης.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Ναι,καταλαβαίνω αγαπητέ!

Δεν βαριέσαι ότι και να λέμε,είναι όπως
έχει μάθει να σκέφτεται κανείς...
Μην παρεξηγείς αν φτάνουμε και σε κάποια άκρα
μερικές φορές,ένα είναι σίγουρο,ότι
όλοι μας είμαστε Ελληνες,αυτό δεν πρέπει ΠΟΤΕ
να το ξεχνάμε!!!
Και τους κοινούς εχθρούς,βεβαίως-βεβαίως...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

VELISSARIOS:

σε ευχαριστω για τις ευχες σου .Δεν θα τους αντεξω αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα θελω να παω γιατι απο μικρος ηθελα να κανω αυτο το ταξιδι και ο λογος ειναι εμφανης.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Ναι,καταλαβαίνω αγαπητέ!

Δεν βαριέσαι ότι και να λέμε,είναι όπως
έχει μάθει να σκέφτεται κανείς...
Μην παρεξηγείς αν φτάνουμε και σε κάποια άκρα
μερικές φορές,ένα είναι σίγουρο,ότι
όλοι μας είμαστε Ελληνες,αυτό δεν πρέπει ΠΟΤΕ
να το ξεχνάμε!!!
Και τους κοινούς εχθρούς,βεβαίως-βεβαίως...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Συμφωνω πανω απο ολα Ελληνες και απαραιτητα ενωμενοι στις δυσκολες στιγμες γιατι ο ελληνισμος εχει ενα μεγαλειο να αφομειωνει τα παντα χριστιανους μη χριστιανους ελληνες και ελληνιστες.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το μήκος κύματος, που εκπέμπεις,με το τελευταίο σου μήνυμα, αγαπητή μου Καποδίστρια,δεν πρέπει να υπάρχει;...
Ειμαστε, μήπως, άγνωστοι όντες, μεταξύ μας εχθροί;...
Η πατριδα ολωνών μας,είναι η Ελλάδα, αυτή πρέπει να υπηρετούμε όλοι....Να μην υπάρχουν αντιπαλότητες,απο εμφυλιοπολεμική τάση, μόνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mithras, μας εξηγησεις τι θα πει α-θεος, ομως δεν μας εξηγησες τι θα πει θεος, μηπως εχεις την ετυμολογια της λεξης ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

mithras, μας εξηγησεις τι θα πει α-θεος, ομως δεν μας εξηγησες τι θα πει θεος, μηπως εχεις την ετυμολογια της λεξης ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Σύμφωνα με τον καθηγητή γλωσσολογίας Γ. Μπαμπινιώτη (σελ 747) στο λεξικό νέας ελληνικής γλώσσας, μας λέει ότι η λέξη αυτή είναι αρχαία, ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΕΤΥΜΟΥ, και αναφέρει ως "παρετυμολογίες" την συσχέτιση της με άλλες συνώνυμες λέξεις.
Αναφέρει, επίσης, ότι οι προσπάθειες για τεκμηριωμένη (ετυμολογικά) απόδοση της λέξης δεν έχουν δώσει καρπούς μέχρι σήμερα.
Η λέξη Θεός ναι μεν είναι αρχαία λέξη αλλά είναι αγνώστου ετυμολογίας.
Εκπληκτικό;
Ο Θεός είναι Απερίγραπτος και Ακατάληπτος, το ίδιο από ότι φαίνεται και η προέλευση του ονόματος του.Δες λεξικο μπαμπινιωτη.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό το μήκος κύματος, που εκπέμπεις,με το τελευταίο σου μήνυμα, αγαπητή μου Καποδίστρια,δεν πρέπει να υπάρχει;...
Ειμαστε, μήπως, άγνωστοι όντες, μεταξύ μας εχθροί;...
Η πατριδα ολωνών μας,είναι η Ελλάδα, αυτή πρέπει να υπηρετούμε όλοι....Να μην υπάρχουν αντιπαλότητες,απο εμφυλιοπολεμική τάση, μόνο...


Αφού δεν καταλαβαίνεις μωρέ trexagireve,
γιατί πρέπει να πείς κάτι;;;
Πόσες φορές σου έχω πει και ξαναπει,δεν
είναι ανάγκη να λες μόνο για να λες...

Λοιπόν αν διαβάσεις προσεκτικά (αυτή την φορά)
τα μηνύματα που αντάλλαξα με τον VELISSARIOS,
ελπίζω να καταλάβεις το :"Και τους κοινούς εχθρούς"
που έγραψα σε ποιούς αναφέρεται...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

mithras, μας εξηγησεις τι θα πει α-θεος, ομως δεν μας εξηγησες τι θα πει θεος, μηπως εχεις την ετυμολογια της λεξης ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


http://www.youtube.com/watch?v=41jDGTPek5w


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν μικρή μου Καποδίστρια, δεν σου έδωσα ποτέ το δικαίωμα, να μου μιλάς με αυτό το τροπο και φυσικά, αυτοχαρακτηριζεσαι...
Εισαι αγενέσατη και βάρβαρη,για μένα και γελοία, μέσα στην αρχαοελληνική φορεσιά, που φάινεται ξένη πάνω σου...
Αγενέστατη, γιατι, το λιγότερο ρε νουμερο δεν θα σου πάρω την άδεια να μιλήσω....
Μπορείς να το καταλάβεις, ή ακόμη πετάς στα σύννεφα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την αρχαιότητα ήδη έγιναν προσπάθειες για την ετυμολόγηση της λέξης. Πρώτος ο Ηρόδοτος (2. 52) μας πληροφορεί ότι η λέξη Θεός προέρχεται από τους Πελασγούς της Δωδώνης, κατά τους οποίους οι θεοί ονομάστηκαν έτσι «ότι κόσμω θέντες τα πάντα πρήγματα και πάσας νομάς είχον». Παράγει δηλαδή τη λέξη από το ασθενές θέμα του ρήμ. τί-θη-μι (θ. θη, θε).

Μετά τον Ηρόδοτο ο Πλάτων στο έργο του «Κρατύλος 397C» υποστηρίζει ότι η λέξη θεός παράγεται από το ρήμ. θέειν = τρέχειν που κυριολεκτείται για κάθε κυκλοτερές πράγμα που φαίνεται ότι περιτρέχει και επανέρχεται εις εαυτόν (θο-ός = ταχύς, δηλώνει ενέργεια), διότι οι πρώτοι θεοί για τους αρχαίους ανθρώπους ήταν ο Ήλιος και η Σελήνη και τα λοιπά ουράνια σώματα που «διέτρεχαν» το διάστημα.

από σελίδα της ΟΟΔΕ,VELISSARIOS

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ ,με το δικό μου μήνυμα, συμφωνούσα μαζι σου, Καποδίστρια...
Δεν θα το ξανακάνω, αφου σε χαλάει τόσο....Αλλά,
με τόση έχθρα που νοιώθεις, πως να μπορείς να δεις καθαρά τους κοινούς εχθρούς, που φυσικά, κατάλαβα εξ αρχής, ποιούς εννοούσες;...
Είτε λέγεται άγνοια, είτε ημιμάθεια,είναι κοινοί εχθροί του ανθρώπου,
όλων μας, για ένα καλύτερο αύριο...
Δεν μπορει να έχεις ξεφύγει τοσο, που να νομίζεις, ότι μόνο εσύ τα σκέφτεσαι!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταρχήν μικρή μου Καποδίστρια, δεν σου έδωσα ποτέ το δικαίωμα, να μου μιλάς με αυτό το τροπο και φυσικά, αυτοχαρακτηριζεσαι...
Εισαι αγενέσατη και βάρβαρη,για μένα και γελοία, μέσα στην αρχαοελληνική φορεσιά, που φάινεται ξένη πάνω σου...
Αγενέστατη, γιατι, το λιγότερο ρε νουμερο δεν θα σου πάρω την άδεια να μιλήσω....
Μπορείς να το καταλάβεις, ή ακόμη πετάς στα σύννεφα;...

Δεν σε έβρισα ΚΑΘΟΛΟΥ!ΕΣΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!
Απλά επειδή έχει τυχει να το ξαναπώ το
επανέλαβα εκ νέου...

Το ποιός χαρακτηρίζεται από αυτά που λέει
είναι ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟΝ!!!

Εννοείται πως δεν θα σου απευθύνω τον λόγο,υπό
αυτές τις συνθήκες!!!

Καλησπέρα σου!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επι της ουσίας και της βαρβαρότητας σας, ορισμένων, περι του δικαιώματος των άλλων,στο να συνδιαλλέγονται, εκτος εσάς των ...φωτισμένων,δεν το είδες,φαντάζομαι...
Τον φασισμό μας, που τον κρύβετε,μήπως,κάτω απο τις ασπιδες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι εγώ ,με το δικό μου μήνυμα, συμφωνούσα μαζι σου, Καποδίστρια...
Δεν θα το ξανακάνω, αφου σε χαλάει τόσο....Αλλά,
με τόση έχθρα που νοιώθεις, πως να μπορείς να δεις καθαρά τους κοινούς εχθρούς, που φυσικά, κατάλαβα εξ αρχής, ποιούς εννοούσες;...
Είτε λέγεται άγνοια, είτε ημιμάθεια,είναι κοινοί εχθροί του ανθρώπου,
όλων μας, για ένα καλύτερο αύριο...
Δεν μπορει να έχεις ξεφύγει τοσο, που να νομίζεις, ότι μόνο εσύ τα σκέφτεσαι!!!!!


Παρεμπιπτόντως εγώ εννοούσα τους
Τούρκους!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια,ούτε λέξη, για συγνώμη, επι του θέματος,όπου συμφωνούσαμε κια αντέδρασες λες και ήρθαν οι Ρώσοι...
Εσείς,οι ανώτεροι, δεν έχετε ποτέ άδικο, σε σχέση με τους χριστιανούς....
Τέτοια παράνοια, θυμίζει παραμύθι, που διαβάζει παιδί, με πολύ συγκεκριμένους τους καλούς και τους κακούς..Δράμα, φιλαράκι ,ενώ
εμένα μου αρέσουν οι τραγωδίες...Οι πραγματικοί άνθρωποι, καλοί και κακοί όλοι...Που όλοι θέλουν να βελτιωθούν....
Εσείς, είστε έτοιμοι..Αφήστε κι εμάς, που ψαχνόμαστε ακόμη, να το ζήσουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, ρε σύ Καποδίστρια,αν ήταν οι Τουρκοι, ή η άγνοια, οι κοινοί
εχθροί,τι διαφορά έχει;...Για κοινό αίσθημα, που πρέπει να έχουμε, μιλάμε....Σ αυτό συμφώνησα....
Κι εσύ πάλι ,μιλάς,για διχαστικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και βέβαια,ούτε λέξη, για συγνώμη, επι του θέματος,όπου συμφωνούσαμε κια αντέδρασες λες και ήρθαν οι Ρώσοι...
Εσείς,οι ανώτεροι, δεν έχετε ποτέ άδικο, σε σχέση με τους χριστιανούς....
Τέτοια παράνοια, θυμίζει παραμύθι, που διαβάζει παιδί, με πολύ συγκεκριμένους τους καλούς και τους κακούς..Δράμα, φιλαράκι ,ενώ
εμένα μου αρέσουν οι τραγωδίες...Οι πραγματικοί άνθρωποι, καλοί και κακοί όλοι...Που όλοι θέλουν να βελτιωθούν....
Εσείς, είστε έτοιμοι..Αφήστε κι εμάς, που ψαχνόμαστε ακόμη, να το ζήσουμε...

Νομίζεις πως φοβάμαι ή ντρέπομαι να πω
συγγνώμη όταν πρέπει;
Αν το νομίζεις αυτό και κυρίως αν νομίζεις
πως πράγματι συμφωνούσαμε εγώ σου λέω:
Συγγνώμη,
εσύ έχεις τα κότσια να αποσύρεις όλο το
υβρεολόγιο με το οποίο με έλουσες;;;!!!

Περιμένω...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve:

αντέδρασες λες και ήρθαν οι Ρώσοι...


Αυτό αν σημαίνει αυτό που φαντάζομαι,
είναι επίσης πολύ υποτιμητικό για την
γυναίκα...
Ίσον επίσης Ύβρις...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α,και επι τη ευκαιρία,οι Ρώσοι
δεν είναι πια κόκκινοι,αλλά τρίχρωμοι!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε μωρέ χαμένο, που αρπάζεσαι έτσι εύκολα.....
Λες και δεν ξέρεις, πως για να μιλαμε μπήκαμε εδώ μέσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βελλισαριε , ακριβως , αρα εφοσον δεν ξερουμε τι θα πει ΘΕΟΣ , πως ξερουμε τι θα πει Α-ΘΕΟΣ ? χμμμμ ??? (ομως δωσε και την πηγη απο οπου πηρες το παραπανω , κριμα ειναι γιατι καποιοι ΔΟΥΛΕΨΑΝ για να γραψουν το παραπανω , σωστα?)

επισης υπαρχει 2 ορισμοι που ειχα διαβασει πολυ πολυ παλια , οποιος εχει πηγη ειναι καλοδεχουμενη , αλλα οσο και εαν εψαξα στα βιβλια που ισως το ειχα διαβασε ΔΕΝ το βρηκα

α) ΘΕΟΣ = ανθρωπος (εδινε και μια εξηγηση που ομως δεν θυμαμαι)

β) ΘΕΟΣ απο το ΘΕΑ (θέα) αρα κατι σαν αυτος που μας παρατηρει , αυτος που μας κοιταζει

υπαρχει και μια εξηγηση με το ΔΙΑΣ αλλα υπαρχει ενα κενο (απο οσο θυμαμαι) για το πως το Δ εγινε Θ ...!!!


ΑΡΑ το Α-ΘΕΟΣ , ειναι καπως ΦΛΟΥ, ειδικοτερα οταν δεν δεχεται καποιος την λεξη ΘΕΟΣ , τοτε πως αυτη η λεξη χρησιμοποιειτε για να δοθει ορισμος , πρεπει να βρεθει καποιος ορισμος χωρις την λεξη ΘΕΟΣ ... ισως ΑΠΙΣΤΟΣ .. ναι αυτο ισως ειναι ποιο κοντα ... ή ΑΝΘΡΩΠΟΣ χμμμ ισως αυτο να ειναι ΤΟ σωστο χαχαχα

αυτα


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

makfor:
....
.υπαρχει και μια εξηγηση με το ΔΙΑΣ αλλα υπαρχει ενα κενο (απο οσο θυμαμαι) για το πως το Δ εγινε Θ ...!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Αγαπητέ makfor,βρήκα κάτι σχετικό με την
μετατροπή του Δ σε Θ.

Το φαινόμενο αυτό πρέπει να προβληματίζει τους ειδικούς επιστήμονες, διότι συνδέεται με την παλαιότητα μιας γλώσσας αφ’ ενός και με την ομαλήν και συνεχή διαλεκτικήν εξέλιξή της αφ’ ετέρου στο διαρκές Γίγνεσθαι. Έτσι στην αιολικήν διάλεκτον συναντούμε τον τύπον Δεύς αντί τού Ζεύς (Αριστοφ. Αχ.), στην βοιωτικήν διάλεκτον τους τύπους Θιός και Σιός, στην λακωνικήν τον τύπον Σιός, επίσης, στην δωρικήν τους τύπους Δεύς, Ζήν, Ζάν, Ζήν, Ζάς, Δήν (βοιωτική δάλεκτος) και ακόμα τον τύπον Τάν στην κρητικήν διάλεκτον (κρητικόν νόμισμα), δηλαδή αλφαβητικώς και μέχρι σήμερα ενεφανίσθησαν στην ελληνικήν γλώσσαν 13 τύποι τουλάχιστον (ουσιαστικοί μόνον) : Δάν, Ζεύς, Δήν, Ζάν, Ζεύς, Ζήν, θεός, θιός, Σεύς, Σιός, Τάν, Δίας, Ζάς. Το σύμφωνον δ, επομένως, έχει μετατραπεί στα σύμφωνα ζ, θ, σ και τ.


Περισσότερα και ενδιαφέροντα,εδώ!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριτω φιλη μου, παντως με το παραπανω , ως αθεος , παει να πει οτι δεν ειμαι ο ζευς ... εε λογικη φανταζομαι γιατι εαν ειμουν ειτε θα σας ειχε παρει ο "κευρανος" και θα σας ειχε παει στο αδερφακι μου τον ΑΔΗ ειτε θα με ειχαν κλεισει εντος φρενοκομειου, χωρις τιποτα να αποκλειε ΚΑΙ τα δυο ΧΑΧΑΧΑΧΑ

ευχαριστω και παλι Καποδιστρια

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ευχαριτω φιλη μου, παντως με το παραπανω , ως αθεος , παει να πει οτι δεν ειμαι ο ζευς ... εε λογικη φανταζομαι γιατι εαν ειμουν ειτε θα σας ειχε παρει ο "κευρανος" και θα σας ειχε παει στο αδερφακι μου τον ΑΔΗ ειτε θα με ειχαν κλεισει εντος φρενοκομειου, χωρις τιποτα να αποκλειε ΚΑΙ τα δυο ΧΑΧΑΧΑΧΑ

ευχαριστω και παλι Καποδιστρια

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Τίποτα αγαπητέ makfor,
ευχαρίστησή μου να βοηθώ άν μπορώ...

Όσο για τους κεραυνούς του Διός ελπίζω
να μην κάνω κάτι που να τους ...αξίζω!!!

Θα ψάξω και για τα άλλα που ρώτησες,αν βρω κάτι
θα το παραθέσω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 21:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον για τον Θεό:

...Άλλοι όμως αναφέρονταν σε παραδόσεις που ήθελαν τον κόσμο να είναι το αποτέλεσμα του γέλιου του Θεού:

«Μόλις ο θεός γέλασε, γεννήθηκαν επτά θεοί που κυβέρνησαν τον κόσμο, μόλις ξέσπασε στα γέλια φάνηκε το Φως, στο δεύτερό του γέλιο εμφανίστηκε το νερό, και την έβδομη μέρα που γελούσε γεννήθηκε η ψυχή.»

Ακούστε ορισμένους διαλόγους:

-«Το γέλιο δονεί το σώμα, παραμορφώνει τις γραμμές του προσώπου, κάνει τον άνθρωπο να μοιάζει πίθηκος.»

-«Οι πίθηκοι δεν γελούν, το γέλιο είναι ίδιον του ανθρώπου, είναι σημείο του ορθολογισμού του».

Και όταν στη διάρκεια του διαλόγου ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατά πνεύματα οι υπόλοιποι μοναχοί θα γελάσουν, ο πολέμιος του γέλωτος μοναχός θα πει:
-«Μου παρασύρετε τους αδελφούς σε γιορτή τρελών.»

Και πιό κάτω γίνεται αναφορά στο έργο του Χόρχε
"Το όνομα του Ρόδου":

Ακούστε τον Χόρχε στο Όνομα του ρόδου:

-«Το γέλιο είναι η αδυναμία, η εξαχρείωση, η αηδία της σάρκας μας. Είναι η διασκέδαση του χωρικού, η ακολασία του μεθυσμένου […], κάτι ποταπό, άμυνα των απλών, ιερόσυλο μυστήριο του όχλου. […] Το γέλιο ελευθερώνει τον αγροίκο από τον φόβο του διαβόλου, γιατί μες στη γιορτή των τρελών και ο διάβολος φαίνεται φτωχός και ηλίθιος, κι επομένως ελέγξιμος.»

Πολύ ενδιαφέροντα βρίσκω τα παραπάνω,σε σχέση με
το θέμα Γέλως!
Τόσο όσο έχει να κάνει με την
"δημιουργία",όσο και με τον φόβο της απώλειας του
ελέγχου του ανθρώπου δια του φόβου(διάβολος,στην
χριστιανική πίστη)!

Και η πηγή,εδώ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 15/11/2010 21:07:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 21:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή Μίθρα (;;;!!!),
εσύ αυτό που θέλεις να μας πεις,ξεκάθαρα,είναι
πως θα έπρεπε να λεγόμαστε Ρωμιοί ώστε να είμαστε
"γνήσιοι" φυσικοί κληρονόμοι της
Αγίας Ρωμαϊκής Ανατολικής Αυτοκρατορίας;;;!!!

Δεν κολλάω σε ταμπέλες, απλά θα μπορούσε και αυτό να είναι ένα ενδεχόμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy