ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 14:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εuropaios δεν εχεις κουραστει να μιλας σε τοιχο?οι ανθρωποι αυτοι εχουν κανει πιπιλα τους αρχαιους και δεν βλεπουν τιποτα αλλο μπροστα τους .Πλεον σπαω πλακα μαζι τους διαβαζοντας τα κειμενα τους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 14:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θέλει κάποιος, στο διαδύκτιο μπορεί να βρει πληθώρα τέτοιων αναφορών.
Ας δοκιμάσει όμως να βρει και για τους Μογγόλους ή τους Ούνους.


Το google scholar δίνει τη δυνατότητα αναζήτησης σε όλες τις δημοσιευμένες επιστημονικές εργασίες.


Για τον όρο Huns (Ούνοι) δίνει 36 300 αποτελέσματα

Για τον όρο Βyzantines δίνει 29 800 αποτελέσματα

Για τον όρο Mongols δίνει 38 600 αποτελέσματα


Για τον όρο Eastern Roman Empire (ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία) δίνει 4 670


Για τον όρο Ancient Greece 126 000.


O όρος vikings δίνει 36 700

O όρος Aristotle δίνει 576 000 αποτελέσματα


Ο όρος Byzantium δίνει 50 600 αποτελέσματα

Ο όρος goths δίνει 35 400 αποτελέσματα

Θες να παίξουμε το παιχνίδι των αναφορών; ΠΟΛΥ ευχαρίστως!!!!

quote:
«Κάποιοι υποστηρίζουν ότι το Βυζάντιο δεν είχε τέχνη.
Τότε αυτοί δεν πρέπει να ξέρουν τίποτε από τέχνη. Η βυζαντινή τέχνη ήταν από τις μεγαλύτερες σχολές τέχνης παγκοσμίως.
Κανένας αρχαίος Ελληνας δε θα μπορούσε να χτίσει την Αγία Σοφία, αυτό απαιτούσε πολύ βαθιά τεχνική γνώση.
Κάποιοι, ξέρετε, υποστηρίζουν, ότι η βυζαντινή τέχνη είναι στατική.
Δεν ήταν καθόλου στατική, αλλά ήταν μια σχολή τέχνης από τις σημαντικότερες στον κόσμο, που όσο περνά ο καιρός εκτιμάται όλο και περισσότερο, κι όσοι έλληνες διανοούμενοι σάς λένε ότι το Βυζάντιο δε δημιούργησε τίποτε, είναι τυφλοί.


Άλλο ΤΕΧΝΗ άλλο ΕΠΙΣΤΗΜΗ και άλλο συνεισφορά στην ΠΡΟΟΔΟ της ανθρωπότητας


quote:
Στην Κωνσταντινούπολη επί Θεοδόσιου Β’ υπήρχαν οκτώ μεγάλα δημόσια λουτρά και 153 ιδιωτικά σε οικείες, φιλανθρωπικούς οίκους και μοναστήρια.
Τα μεγαλύτερα (που είχαν ονόματα όπως Ζεύξιππος, Αχιλλεύς, Καμίνια) μπορούσαν να εξυπηρετήσουν ως και 2.000 λουόμενους.
Τα ιδιωτικά λουτρά χτιζόταν ακόμη και στη στέγη των πλουσίων σπιτιών, οπότε με σωλήνες (απόδειξη ανεπτυγμένης υδραυλικής) ανέρχονταν το προς λούσιμο νερό (Ιωάννη Λυδού, Περί Αρχών, 186, 89)

Τεράστια λοιπόν η συμβολή του Βυζαντίου στον παράγοντα άνθρωπο, έτσι έχουμε:



Η συμβολή στον παράγοντα άνθρωπο προκύπτει από την κατασκευή...ΛΟΥΤΡΩΝ;


quote:
-Τη δωδεκάτομη "Παθολογία" του εκ Τράλλεων Αλεξάνδρου όπου δίνονται λεπτομέρειες για 120 εγχειρήσεις, από τη μαστεκτομή ώς την αφαίρεση ουρόλιθων

-Τη «Σύνοψη της Ιατρικής» των Νικήτα και Λέοντα (9ος αι.) που αναφέρεται σε χειρουργικά θέματα και εργαλεία.

-Το «Ιατρικά εκκαίδεκα» του Αέτιου 16 τόμων, εκ των οποίων ο 7ος αφορά την οφθαλμολογία (φάρμακα και επεμβάσεις)

-Επιτυχείς εγχειρήσεις δύσκολες, όπως η εγχείρηση διαχωρισμού σιαμαίων τον 10ο αι.,
-Εγχειρήσεις ενδοκυστικής λιθοτριψίας εντός της ουροδόχου κύστης (9ος αιώνας) επί του άγιου Θεοφάνη (Βίος και Εγκώμιο συμπλεκόμενον του οσίου πατρός ημών Θεοφάνους τού και Ισαακίου, γραμμένη από τον Νικηφόρο Σκευοφύλακα, που προτάσσεται στην έκδοση της Χρονογραφίας του Θεοφάνη [Theophanis Chronographia, de Boor, II, Teubner, Lipsae 1885, 23] ),
όπου αναφέρεται ότι ειδικά εργαλεία εισήλθαν στην κύστη δια της φυσικής οδού και έτριψαν τους λίθους απαλλάσσοντας τον Θεοφάνη από τη δυσουρία.

Στο Βυζάντιο υπήρχαν από τους πρώτους αιώνες ως το 1453 σε όλες τις πόλεις
(π.χ. στην Αντιόχεια του 12ου αι. υπήρχαν δύο) «ξενώνες»
δηλαδή νοσοκομεία με ιατρικό προσωπικό, νοσοκόμους και χειρούργους ακόμη.
Τρανό παράδειγμα, τον 12ο αι. το νοσοκομείο του Παντοκράτορα το οποίο είχε στην Κωνσταντινούπολη του 12ου αι. 5 θαλάμους, συνολικά 50 κρεβάτια και 5 επικουρικά ανά θάλαμο, 12 εκ των οποίων για τις άρρωστες γυναίκες, 8 για οφθαλμικές παθήσεις, 13 άντρες γιατροί, μία γυναίκα γιατρός, τέσσερις γυναίκες βοηθοί γιατροί, δύο γυναίκες αναπληρωματικοί βοηθοί και 2 χειρούργοι, 11 υπηρέτες, 5 πλύντριες, 2 μάγειρους, 2 αρτοποιούς, 1 κλητήρα, 1 θερμαστή, 1 ιπποκόμο για τα άλογα των γιατρών, 1 θυρωρό, 4 σαβανωτές, 1 μυλωνά, 1 καθαριστή αποθηκών, κι έναν για να τροχίζει τα χειρουργικά εργαλεία.



Και στην Αρχαία Αίγυπτο έχουν βρει σφράγισμα σε μούμια που όμοιο του δεν μπορεί να φτιάξει η σύγχρονη οδοντιατρική. To... είδωλο σου ο Ηρόδοτος τους χαρακτηρίζει τους πιο υγιείς ανθρώπους της γης.


Οι Αιγύπτιοι είχαν "οίκους ζωής" δηλαδή ιατρικά ιδρύματα από την 1η δυναστεία. Από τη 19η δυναστεία και μετά υπήρχε ΑΣΦΑΛΙΣΗ, σύνταξη και άδεια ασθενείας.


Πάπυρος περιγράφει όγκους(ebers)

Πάπυρος περιγράφει 34 επιπλοκές της εγκυμοσύνης και τρόπους αντιμετώπισης (Kahun). Είναι του 1800 πΧ και είναι το ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟ ιατρικό κείμενο της ιστορίας.


Ο Hesy-Ra είναι "αρχηγός των γιατρών και των οδοντιάτρων" σύμφωνα με ξύλινη επιγραφή ( 27ος αιώνας πΧ)


Στην 4η δυναστεία υπάρχει ΚΑΙ γυναίκα γιατρός.

Θες να παίξουμε με τους πολιτισμούς; ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ!!!


Edited by - IndustrialAngel on 04/02/2011 14:08:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 15:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Ποια μαθηματικά βρε κακομοίρη που ΑΚΟΜΑ περιμένω να ακούσω 1 ρημάδι θεώρημα του Λέοντα του δήθεν πατέρα της ...αραβικής άλγεβρας...

Έχει κολλήσει η βελόνα σου.

quote:
IndustrialAngel:
1. Φέρε μου εσύ ότι δημιουργήθηκε
2. Η απόδειξη μου είναι ότι εφόσον ΔΕΝ υπάρχει Θεός της Βροχής, Θεός του Κεραυνού ή της Φωτιάς δεν υπάρχει και Θεός της Δημιουργίας. Υπάρχουν ΝΟΜΟΙ της φύσης. ΤΕΛΕΙΑ και ΠΑΥΛΑ. ΜΠΟΡΕΙ να τους έφτιαξε κάποιος

Μας το είπε η Παλαιά Διαθήκη, μας είπε ακόμη ότι θα έρθει να μας το πει και ο ίδιος ως Θεάνθρωπος, μας έδωσε και προφητείες.
Στην Καινή Διαθήκη ήρθε ο Θεάνθρωπος, όσοι την έχουν διαβάσει έχουν δει το μεγαλείο και τη σοφία του Λόγου Του.
Ενώ οι προφητείες για την εμφάνιση, τη δράση, το θάνατο και την Ανάσταση του Θεανθρώπου πραγματώνονται όλες στον Ιησού.
Ως Θεός έκανε και αυτός προφητείες και βγήκαν φυσικά και αυτές.

Μας το είπαν τα θαύματα που έκανε και η Ανάστασή του.
Μας το είπαν τα θαύματα που έκαναν στο όνομά του οι Άγιοι και οι Απόστολοι.

Μας το λέει η αρμονία που υπάρχει στη φύση και η οποία προϋποθέτει έναν σχεδιασμό και έναν Όν από πίσω, αλλιώς ούτε αρμονία θα υπήρχε, ούτε τίποτα.

Μας το λέει η επιστήμη που αν και έχει προχωρήσει σε τέτοιο υψηλό επίπεδο, δεν μπορεί να εξηγήσει με επιστημονικό τρόπο το πως έγινε η Δημιουργία.

Μας το λέει το φαινόμενο άνθρωπος. Που είναι το μόνο ον στη γη με τέτοια νόηση, ενώ υπάρχουν εκατομμύρια άλλα όντα.

Όπως ένα κράτος δεν μπορεί να σταθεί χωρίς κανόνες, χωρίς συντεταγμένες έτσι και το σύμπαν δεν μπορεί να σταθεί χωρίς αυτές.
Άρα κάποιο Ον με νοημοσύνη έκανε τον σχεδιασμό και δεν έγιναν όλα στα καλά καθούμενα με ένα μεγάλο κρότο!
Αυτά μόνο στα παραμύθια γίνονται.


quote:
IndustrialAngel:
Μπαρμπούτσαλα λέει η ΠΔ. Η ρήση που αναφέρεις είναι ΑΟΡΙΣΤΗ και ερμηνεύεται ΟΠΩΣ γουστάρεις.

Η ρήση δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΟΡΙΣΤΗ και δεν επιδέχεται καμία ερμηνεία πλήν αυτής που αναφέρει:

"ἐκτείνων βορέαν ἐπ᾿ οὐδέν, κρεμάζων γῆν ἐπὶ οὐδενός!"

Όχι μόνο μας λέει ότι η γη στέκεται στον αέρα, αλλά και ότι το σύμπαν διαρκός επεκτείνεται, κάτι που μόλις πρόσφατα ανακάλυψε η επιστήμη.

Μας δίνει και άλλη καταπληκτική πληροφορία η θεόπνευστη Παλαιά Διαθήκη, ότι ο αέρας έχει βάρος! πότε! ολόκληρους αιώνες πριν η επιστήμη το βρει!
"ἀνέμων σταθμὸν ὕδατος μέτρα"


quote:
IndustrialAngel:
Αλλού η ΠΔ είναι ΡΗΤΑ βιβλίο που αναφέρεται σε επίπεδη γη:
χρονικά 1, 16:30
Ψαλμοί 93:1, 96:10, 104:5
Ισαΐας 45:18

Μαύρα μεσάνυχτα!!

Στα χρονικά 1, 16:30
Ψαλμοί 93:1, 96:10, 104:5
Ισαΐας 45:18ους

Αναφέρεται στη θεμελίωση της γης από Αυτόν, όχι με μπετά όπως νομίζεις, αλλά με τους νόμους της φύσης!, μιλάει σαφώς μεταφορικά, όπως μεταφορικά ομιλεί στην αμέσως προηγούμενη σειρά όπου λέει:"Ο Κύριος ἐβασίλευσεν, εὐπρέπειαν ἐνεδύσατο, ἐνεδύσατο Κύριος δύναμιν καὶ περιεζώσατο"
Εκτός εάν εσύ νομίζεις ότι η δύναμη και η ευπρέπεια είναι ρούχα που τα φόρεσε ο Θεός!

quote:
IndustrialAngel:
18 Οὕτως λέγει Κύριος ὁ ποιήσας τὸν οὐρανόν, οὗτος ὁ Θεὸς ὁ καταδείξας τὴν γῆν καὶ ποιήσας αὐτήν, αὐτὸς διώρισεν αὐτήν, οὐκ εἰς κενὸν ἐποίησεν αὐτήν, ἀλλὰ κατοικεῖσθαι ἔπλασεν αὐτὴν ~ ἐγώ εἰμι Κύριος, καὶ οὐκ ἔστιν

Το ουκ εις κενόν έρχεται σε ΕΥΘΕΙΑ αντίθεση με το χωρίο που επικαλείσαι εσύ.



Το ουκ εις κενός αν είναι ασυνόδευτο, ναι έρχεται....αλλά συνοδεύεται από το "ἀλλὰ κατοικεῖσθαι ἔπλασεν αὐτὴν"
Που σημαίνει ότι δεν την έφτιαξε τη γη στο βρόντο! στο κενό! χωρίς λόγο! αλλά για να κατοικείτε

quote:
IndustrialAngel:
ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ γράφει η Διαθήκη

48:13
Ἄκουέ μου, Ἰακὼβ καὶ Ἰσραήλ, ὃν ἐγὼ καλῶ· ἐγώ εἰμι πρῶτος, καὶ ἐγώ εἰμι εἰς τὸν αἰῶνα, 13 καὶ ἡ χείρ μου ἐθεμελίωσε τὴν γῆν, καὶ ἡ δεξιά μου ἐστερέωσε τὸν οὐρανόν. καλέσω αὐτούς, καὶ στήσονται ἅμα 14 καὶ συναχθήσονται πάντες καὶ ἀκούσονται.

ΕΣΤΕΡΕΩΣΕ. Τίποτα δεν κινείται. Κατάλαβες;



Με το δικό σου το βιομηχανικό μαυλό σαφώς και δε θα μπορούσα να καταλάβω τι γράφει.
Θα ήμουν σαν κι εσένα.

Λέει λοιπόν ότι καλεί τον ουρανό και τη γη και στέκονται αυτοί μπροστά του!.....αν βέβαια το πάρει της μετρητοίς κάποιος, που δεν έχει ιδέα από Παλαιά Διαθήκη και ερμηνείες.
Μάλιστα θα περίμενε κανείς, να μιλάει ο Θεός στον Ιακώβ! που είχε πεθάνει κάτι αιώνες πριν! και στον Ισραήλ ως άνθρωπο....να βέβαια και πάλι δεν έχει ιδέα από τα χωρία της Παλαιάς Διαθήκης.

Μόνο που ο Θεός δεν απευθύνεται στον Ιακώβ, ούτε σε κάποιον που τον λένε Ισραήλ.

Το παραπάνω χωρίο, προκειμένου να το καταλάβουν και τα νήπια, ερμηνεύεται ως εξής:
"Άκουσέ με Ισραηλινέ λαέ, εγώ είμαι ο ένας και μοναδικός Θεός, εγώ είναι ο πρώτος και ο τελευταίος. Το χέρι μου (δηλαδή η βούλησή μου) θεμελίωσε τη γη, το δυνατό μου χέρι [(δεξιά), δηλαδή η κύρια βούλησή Του) θεμελίωσε (έφτιαξε τον ουρανό), τους φωνάζω και στη στιγμή μπροστά μου έρχονται."

Και για να το κάνω ακόμη ποιο λιανά! όταν λέμε για παράδειγμα να στεριώσει ο γάμος, δε λέμε να πάρουν το γάμο και να του βάλουν γύρω γύρω τσιμέντο για να μην κινηθεί!
Ευχόμαστε απλά να μην υπάρχουν τίποτα προβλήματα στο ζευγάρι.

Έτσι ακριβώς με την παραπάνω έννοια ο Θεός "στερέωσε" τη γη και αυτή δεν παρουσιάζει προβλήματα διάλυσης.

quote:
IndustrialAngel:
Ο άνθρωπος ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ προοδευτικά σε ευφυέστερο ον.

Χαίρω πολύ!

quote:
IndustrialAngel:
Εξήγησε μου εσύ ΓΙΑΤΙ έφτιαξε τον άνθρωπο ο Θεός. Εξήγησε μου ΓΙΑΤΙ υπάρχει ο Θεός. Εξήγησε μου ΠΟΙΟΣ έφτιαξε το Θεό.

Γιατί έτσι ήθελε. Γιατί έτσι θέλει. Κανείς δεν ξέρει, ούτε ποτέ του θα μάθει.

quote:
IndustrialAngel:
Τρίτον, το θέμα έχει κλείσει εφόσον θεωρείς ότι "έτσι θέλησε ο Θεός". Εγώ ΔΙΑΦΩΝΩ κάθετα ότι είμαστε το προϊόν του ΒΙΤΣΙΟΥ μιας θεότητας. Δε δέχομαι ότι ο κεραυνός πέφτει επειδή το θέλει ο Θωρ και για τον ίδιο λόγο ΔΕ δέχομαι ότι ο άνθρωπος υπάρχει επειδή το "θέλησε ο Θεός"

Δεν ρίχνει τον κεραυνό ο Θεός! ποιος είπε τέτοιο πράγμα?
Ο Θεός έθεσε τους μηχανισμούς της φύσης και η φύση ασχολείται με τον κεραυνό.
Στα άλλα διαφώνησε.

quote:
IndustrialAngel:
Το τέλμα υπάρχει ΜΟΝΟ στα εγκεφαλικά σου κύτταρα. Έχουν βαρέσει απεργία.
ΠΟΣΑ σύμπαντα έχεις δει; Έχεις κάνει κανένα πείραμα και είδες κάποιο σύμπαν χωρίς νόμους ώστε να ξέρεις ότι θα υπάρχει χάος; Και τι πάει να πει χάος; Άσε τα δόγματα. Αεριτζίδικα μιλάς.

Δεν έχουμε γνώση για το πώς θα ήταν τον σύμπαν ΑΝ και ΚΑΠΩΣ. Αυτό που ξέρουμε είναι ότι το σύμπαν έχει ΝΟΜΟΥΣ. Δεν έχει θελήσεις θεών. Το αν οι νόμοι αυτοί απλώς υπάρχουν ή κάποιος τους φύτεψε εγώ το αγνοώ.



Βλέπουμε ποιος βρίσκεται σε τέλμα μια χαρά!
Χάος σημαίνει χαμός!...βγάζεις το (μ) και σου μένει το χάος!...βάζεις το (ρ) και έρχεται πάλι ο χα(μ)ός ως χά(ρ)ος........ ποιο απλά δεν μπορώ να τα πω.

Κανένας νόμος δεν φυτρώνει από μόνος του....κάποιος τους φυτεύει και στην προκειμένη περίπτωση αυτός είναι ο Θεός.

quote:
IndustrialAngel:
Ποια αμορφωσιά μου ρε ανόητε χωρικέ που νομίζεις ότι η ατομική ενέργεια είναι διαφορετική από την πυρηνική.

Φυσικά και είσαι αμόρφωτος, εάν η ατομική ενέργεια ήταν ίδια με την πυρηνική θα είχαμε ή μόνο πυρηνική ή μόνο ατομική! δε θα είχε παρουσιαστεί η ανάγκη για μια νέα λέξη!

quote:
IndustrialAngel:
Τι είναι επιστήμη, "μελετηρέ" και "σκεπτόμενε" άνθρωπε. Για δώσε τον ορισμό να κάνουμε γλέντια. Η' θα κοτέψεις για κανά 6μηνο και μετά θα πεις τη χοντρομπούρδα σου;

Βρε άντε κάνε καμιά μπουρμπουλήθρα μπας και συνέλθεις! γιατί βρίσκεσαι πολύ μακρυά από το χώρο.

quote:
IndustrialAngel:

quote:
IndustrialAngel:
Οι επιστήμονες που έφερες είναι ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ (όχι άλλου αντικειμένου) και δε σε επιβεβαιώνουν ΚΑΘΟΛΟΥ. Μόνο με τράβηγμα των όρων και των εννοιών.

Και επειδή είναι ιστορικοί? ο καθηγητής Πανεπιστήμιου δηλαδή που ανέθεσε την πτυχιακή στον σπουδαστή για τον Φιλόπονο και που δεν ήταν καθηγητής ιστορίας?....τι έχεις να πεις?
Φέρε μου έστω και έναν Μαθηματικό που λέει ότι δεν έχει ακούσει τίποτα για τον Λέων. Έναν γιατρό που δεν έχει ακούσει τίποτα για τον Θεόφιλο Νόννο και μετά έλα να μας το πεις.

quote:
IndustrialAngel:
Τι να πει και ο Χαμουραμπί που είχε φτιάξει νόμους πριν από 40 αιώνες...

Και ο Σόλων είχε φτιάξει, αλλά δεν προτίμησαν ούτε του Σόλων ούτε του Χαμουραμπί.

quote:
IndustrialAngel:
Ναι αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ δε βλέπω τη σύγκριση με την αρχαία Ελλάδα. Ποιου η συνεισφορά ήταν σπουδαιότερη για την ανθρωπότητα.
Γιατί ακόμα και σήμερα οι γιατροί ΟΛΟΥ του κόσμου, ακόμα και οι Χριστιανοί, ορκίζονται στον ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ; Γιατί όχι στον Παύλο Αιγινίτη; Γιατί όχι στους Άγιους Ανάργυρους;

Ποια σύγκριση άνθρωπε μου? Πως μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι η μία ήταν ποιο σημαντική από την άλλη?

Είναι σα να λες...ποιος είναι ποιο χρήσιμος για την ανθρωπότητα? Ο παππούς? ο πατέρας? ή ο εγγονός!
Ποιος λοιπόν υπήρξε απαραίτητος για τον εγγονό? ο πατέρας του ή ο παππούς του?

quote:
IndustrialAngel:
Μόνος στου τα λες. Ο χριστιανισμός. Δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ. Μια ακόμα θρησκεία ανάμεσα στις πολλές.Το 1/6 της ανθρωπότητας...

Έτσι λες εσύ!

quote:
IndustrialAngel:
Είσαι άσχετος. Πότε ξεκινάει ο Μεσαίωνας βρε ανιστόρητε;

Να μας πεις εσύ που είσαι σχετικός....και πότε ξεκίνησε.....και γιατί....και τι σημαίνει Μεσαίωνας! για ποιο δηλαδή λόγο τον ονόμασαν έτσι....εγώ είμαι άσχετος όπως λες και θα τα κάνω θάλασσα.....περιμένουμε λοιπόν.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 16:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:

quote:
Μα καλά βρε Kapodistria, σας έχουν κάνει ειδικά μαθήματα ώστε να τα κάνετε όλα μια σαλάτα και να καταλήγετε με το ίδιο μοτρίβο, σε εκείνο το κακόμοιρο «αρχαιοελληνικό πνεύμα», το μαμημένο το μυρμηγκάκι και τα πράσινα άλογα;
Έλεος βρε κορίτσια. Την ίδια και την ίδια κασσέτα, τη μπιζερίσαμε πια!

**Πάντως, σε ρώτησα και άλλα πράγματα ..... περιμένω να πάρεις θέση και σε αυτά.


Ψηλέ,καλησπέρα!
Αφού δεν το κατέχεις το θέμα,μην ζορίζεσαι και
μας πάθεις και τίποτα!!!

Άστο,άστο καλύτερα,ξέρω τι σου λέω...

Όσο αφορά το :

quote:
Καταλαβαίνω πως γίνεται της πόπης και σε ποιον να πρωτοαπαντήσεις, αλλά ... κάνε μια προσπάθεια βρε.

Τι είπες γίνεται;
Δυό είστε βρε παιδί μου,ΔΥΟ!!!

Μήπως τα έχεις κοπανήσει καισας βλέπεις
πολλαπλάσιους;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 16:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Στηβεν Ρανσιμαν ("η τελευταία βυζαντινή αναγέννηση" σελ.82) τον θεωρεί ως έναν από τους ιδρυτές της σύγχρονης άλγεβρας. Ίδρυσε σχολή στην Θεσσαλονίκη στην οποία διδάσκονταν η φιλοσοφία , η αστρονομία και τα μαθηματικά.

Δικαίωμα του να θεωρεί ότι θέλει. Να μας πεις ΠΟΥ το στηρίζει. Ποια θεωρήματα έφτιαξε ο Λέοντας; Ποιες αποδείξεις; Έχω διαβάσει πολλά περισσότερα μαθηματικά από τον...ιστορικό Ράνσιμαν. Και τον Γκάους ξέρω, και το Θαλή και τον Αρχιμήδη. Θεώρημα του Λέοντα δε συνάντησα πουθενά


Ίδρυσε μια σχολή που δίδασκε ΤΙ; Καινούρια γνώση ή τα ήδη γνωστά από την αρχαία Ελλάδα;

ΠΟΙΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΑ ΔΙΑΣΩΖΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ; Ποιες πρωτογενείς πηγές υποστηρίζουν αυτόν τον ισχυρισμό;


quote:
Ο Λέων, πρώτος παγκοσμίως, εισήγαγε τα γράμματα αντί των αριθμών τόσο στη θεωρητική αριθμητική όσο και στην άλγεβρα (π.χ. στις εξισώσεις) και όχι οι Άραβες (οι οποίοι εισήγαγαν ως αριθμητικά σημεία τους ινδικούς αριθμούς που χρησιμοποιούμε μέχρι σήμερα).

Αυτή είναι η συνεισφορά του; Αυτό; Μάλιστα. Άρα αξίζει όσο ΜΙΑ σελίδα των Στοιχείων του Ευκλείδη.

quote:
Τέλος, ο Λέων, βαθύς γνώστης της αλεξανδρινής τεχνολογίας, δημιούργησε διάφορα «αυτόματα» μεταλλικά αντικείμενα για τα βυζαντινά ανάκτορα, αξιοποιώντας την υδροστατική και αεροστατική πίεση.
Έτσι, κατασκεύασε και τοποθέτησε στην αίθουσα του θρόνου, στον «Χρυσοτρίκλινο» (ανάκτορο του 6ου αι.), έναν επιχρυσωμένο πλάτανο που στα κλαδιά του κουνούσαν τα φτερά τους και κελαηδούσαν χρυσά πουλιά, ενώ στην κορυφή του ένας αυτόματος χρυσός άγγελος έπαιζε σάλπιγγα.
Κάτω το δένδρο ολόχρυσοι αυτόματοι οινοχόοι κερνούσαν κρασί τους καλεσμένους του αυτοκράτορα! Στη μαρμάρινη βάση του θρόνου, ορειχάλκινα επιχρυσωμένα λιοντάρια, όποτε κάποιος πλησίαζε το θρόνο, σηκώνονταν όρθια, άνοιγαν το στόμα και βρυχιόνταν


O Ήρων ο Αλεξανδρινός είχα φτιάξει αυτόματο πωλητή αγιασμού, αυτόματη πόρτα, αυτόματο άναμμα πυρσών και ατμομηχανή.


ΣΙΓΑ τα ωα με τους μηχανισμούς που κουνάγαν τα χρυσάφια.


quote:
Παρόμοια μηχανήματα είχε κατασκευάσει ο Ήρων ο Αλεξανδρεύς για τους Πτολεμαίους, ενώ άλλα αυτόματα προϋπήρχαν στα βυζαντινά ανάκτορα και στην αυλή του Άραβα χαλίφη για τον εντυπωσιασμό των ξένων


Χαίρω πολύ. Έρχεται ΔΕΥΤΕΡΟΣ.


quote:
Το πιο εντυπωσιακό επίτευγμα του Λέοντος στον τομέα του αυτοματισμού υπήρξε κατά το «Περί βασιλείου τάξεως», έργο του Κωνσταντίνου ΄Ζ Πορφυρογέννητου (912 – 949) το «μηχανικόν σάρωθρον»,
δηλαδή μια μηχανική χελώνη που καθάριζε τους δρόμους της Βασιλεύουσας, ίσως χρήσιμη και για τους σύγχρονους οδοκαθαριστές!
Όλα αυτά τα εντυπωσιακά μηχανήματα, σύμφωνα με τις πηγές αχρηστεύτηκαν από τους ίδιους τους Βυζαντινούς σε εποχές οικονομικής δυσπραγίας, οπότε είτε τα έλιωναν για να κόψουν χρυσά και χάλκινα νομίσματα, είτε επειδή δεν μπορούσαν να τα συντηρήσουν, τα πετούσαν.


Έφτιαξε ρομποτάκι δηλαδή;


quote:
Οι Άραβες από Βυζαντινούς διδάχτηκαν:

Ένας μαθητής του Λέωντα, που ακολούθησε στρατιωτική σταδιοδρομία, σε συμπλοκή με Άραβες στρατιώτες, αιχμαλωτίστηκε και οδηγήθηκε στις φυλακές της Βαγδάτης, της τότε περίφημης πρωτεύουσας του πανίσχυρου Χαλιφάτου των Αββασιδών.
Εκεί κατόρθωσε να γίνει δεκτός από τον φιλομαθή χαλίφη Αλ – Μαμούν.

....

Και καταλήγει με τα εξής : «Αν γίνει αυτό (δηλαδή η αποστολή του Λέοντα στη Βαγδάτη), όλο το γένος των Σαρακηνών θα υποκλιθεί μπροστά σου και πλούτου θα αξιωθείς τόσου, όσον δεν είδαν μάτια ανθρώπου!».
Ο Θεόφιλος, όμως, αρνήθηκε.



Αφού ΑΡΝΗΘΗΚΕ ο αυτοκράτορας να πάει ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ πήγε και τους δίδαξε; Επικοινωνείς με το περιβάλλον;

quote:
Το 1611 ο Μαρξ Αντώνιο ντε ντομινις δημοσίευσε μια εξηγηση για το ουράνιο τόξο που δεν διαφέρει από την εξήγηση του Καβάσιλα 3 αιώνες πριν.

Τα στοιχεία είναι από το έργο "Οι θετικοί επιστήμονες της Βυζαντινής Εποχής" των Βαγγέλη και Ρούλας Σπανδάγου και Δέσποινας Τραυλού εκδόεις Αίθρα.


Ποια ήταν η εξήγηση αυτή;


Πριν τον "μεγάλο" επιστήμονα ο Αριστοτέλης, ο Ibn al-Haytham, ο Ibn Sīnā ασχολήθηκαν με το ουράνιο τόξο.

Ο Κινέζος Shen Kuo (1031-1095) εξήγησε το ουράνιο τόξο με τον ΙΔΙΟ τρόπο που τον εξηγεί σήμερα η επιστήμη.


Αργότερα ο Qutb al-Din al-Shirazi και ο μαθητής του Kamāl al-Dīn al-Fārisī έδωσαν περισσότερες μαθηματικές λεπτομέρειες (13ο αιώνας)


Το έργο του Ibn al-Haytham όταν μεταφράστηκε στα λατινικά έδωσε αφορμή στον Bacon (ξέρεις τι ήταν αυτός άραγε;) να ασχοληθεί επίσης με το φως...

Μετά περνάμε στους Νεύτωνα, Καρτέσιο κτλ κτλ.


Όπως βλέπεις μπορούμε να αφαιρέσουμε πλήρως τον Καβάσιλα από την εξίσωση και να μη χάσει ΤΙΠΟΤΑ η ανθρωπότητα.


quote:

διάβασε λίγα γι΄αυτόν εδώ


Κατασκευή παραβολής με...νήμα!!! ΤΕΡΑΣΤΙΟ επίτευγμα


quote:
Γιατί ποιος σου είπε ότι στο Βυζάντιο τα περνούσαν άσχημα και είχαν σκοταδισμό?
Τι αναγέννηση να έχουν όταν εκεί η αρχαία Ελλάδα συνέχισε να υπάρχει μεταμορφωμένη σε Βυζάντιο?


Πλάκα μας κάνεις έτσι;

quote:
Στη Δύση είχε έρθει ο σκοταδισμός αιώνες πριν όταν κατακτήθηκε από τους βάρβαρους.
Οι Δυτικό όταν κατέλαβαν την Πόλη τότε άρχισαν να ανοίγουν τα μάτια τους, όπως και οι ίδιοι λένε.
Ενώ η μεγάλη μεταμόρφωση της Δύσης ξεκίνησε με την πτώση του Βυζαντίου, όταν και μετνάστευσαν οι Βυζαντινοί στη Δύση.
Είναι τουλάχιστον ανόητο να ισχυρίζεται κάποιος ότι οι Βυζαντινοί στο Βυζάντιο δεν μπορούσαν να διδάσκουν τους συμπατριώτες τους και δίδαξαν τους Δυτικούς.


Και αυτή τη διδασκαλία ΓΙΑΤΙ δεν την προχώρησαν οι ίδιοι;

quote:
Τα έχω αναφέρει πολλές φορές να κάτσεις να τα διαβάσεις.


ΚΑΝΕΝΑΣ σοβαρός επιστήμονας δεν τοποθετεί τα ΘΕΜΕΛΙΑ της επιστήμης στο Βυζάντιο. ΚΑΝΕΝΑΣ.


quote:
Η σημερινή εποχή για να υπάρξει πέρασε μέσα από πολύπλοκες ζυμώσεις, που ήσαν απαραίτητες να συμβούν ώστε να υπάρξει.


Γιατί αυτές οι ζυμώσεις δεν έγιναν τότε;


quote:
Τα έχω αναφέρει, όποιος θέλει μπορεί να τα διαβάσει, όποιος δε θέλει δεν είναι υποχρεωτικο


Τα διάβασα και τα ξαναδιάβασα. 8000 φορές τα έχεις (αντι)γράψει από το ΟΟΔΕ. ΟΥΤΕ το ένα χιλιοστό των επιτευγμάτων των αρχαίων Ελλήνων.

quote:
Γιατί οι αρχαίοι Έλληνες πότε εμφανίστηκαν? την εποχή του Πυθαγόρα?
Πόσοι αιώνες πέρασαν για να έρθει ο Πυθαγόρας με το θεώρημά του?
Εκτός εάν πιστεύεις ότι οι αρχαίοι Έλληνες εμφανίστηκαν το 500 π.Χ...


Οι αρχαίοι Έλληνες ΠΡΙΝ είχαν το χάος. Έπρεπε να ΠΡΩΤΟ-σκεφτούν ΠΟΛΛΑ. Οι Βυζαντινοί είχαν ΠΡΟΙΚΑ τους αρχαίους Έλληνες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 16:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

quote:
Μα καλά βρε Kapodistria, σας έχουν κάνει ειδικά μαθήματα ώστε να τα κάνετε όλα μια σαλάτα και να καταλήγετε με το ίδιο μοτρίβο, σε εκείνο το κακόμοιρο «αρχαιοελληνικό πνεύμα», το μαμημένο το μυρμηγκάκι και τα πράσινα άλογα;
Έλεος βρε κορίτσια. Την ίδια και την ίδια κασσέτα, τη μπιζερίσαμε πια!

**Πάντως, σε ρώτησα και άλλα πράγματα ..... περιμένω να πάρεις θέση και σε αυτά.


Ψηλέ,καλησπέρα!
Αφού δεν το κατέχεις το θέμα,μην ζορίζεσαι και
μας πάθεις και τίποτα!!!

Άστο,άστο καλύτερα,ξέρω τι σου λέω...



Ε και εσύ, γιατί δεν βοηθάς λιγάκι μωρέ;


quote:

Όσο αφορά το :
quote:
Καταλαβαίνω πως γίνεται της πόπης και σε ποιον να πρωτοαπαντήσεις, αλλά ... κάνε μια προσπάθεια βρε.

Τι είπες γίνεται;
Δυό είστε βρε παιδί μου,ΔΥΟ!!!

Μήπως τα έχεις κοπανήσει καισας βλέπεις
πολλαπλάσιους;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



Εγώ αναφερόμουνα σε όλους τους συμμετέχοντες.

Ξέχασα ότι είμαστε δυο στρατόπεδα που οι μεν επιτίθενται στους δεν.
Να με συμπαθάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 16:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πας καλά? η Αλεξάνδρεια τότε Ελληνική? από που κι ως που?
Άλλο το ότι ήταν Έλληνας, άλλο το που γεννήθηκε.
Έλληνας ήταν, στην αρχαία όμως Ελλάδα δε γεννήθηκε, αλλά στη ρωμαϊκή επαρχία της Αιγύπτου.

Καλά είσαι ΚΑΡΓΑ ανιστόρητος.

quote:
Δεν είναι άσχετο. Οι Αθηναίοι έφτασαν μέχρι ένα σημείο, όσον αφορά την ιατρική.
Η ιατρική όμως αναπτύχθηκε και χωρίς αυτούς.
Εσύ όμως λόγο έλλειψης μόρφωσης, θεωρείς ότι το παγκόσμιο ρολόι των επιστημών όπως η ιατρική για παράδειγμα σταμάτησε στην αρχαία Ελλάδα και ξεκίνησε και πάλι μετά τον 16ο αιώνα.
Αυτό ακριβώς δείχνει την έλλειψη μόρφωσης που έχεις. Και επειδή πιέζεις τον εαυτό σου να δείξει κάποια μόρφωση, το αποτέλεσμα προς τα έξω είναι η παραμόρφωση.
Ένα έκτρωμα εν ολίγοις


Σε ρωτάω. Αν είναι να ειρωνεύεσαι τους Αθηναίους του δικούς σου που κάνουν λιτανείες για να βρέξει τι πρέπει να τους κάνεις;


Δεύτερον, ΠΡΑΚΤΙΚΑ σταμάτησε το ρολόι. Πού και πού μπορεί να υπήρχαν εξάρσεις και εξαιρέσεις...


quote:
Οι γιατροί ορκίζονται στον Ιπποκράτη, γιατί αυτός θεωρείται ο πατέρας της ιατρικής.
Συνήθως, αυτοί οι οποίοι είναι οι πρώτοι που ξεκινούν την προσπάθεια προς κάτι καλό για την ανθρωπότητα ή ακόμη και σωτήριο όπως η προσπάθεια του Ιπποκράτη, είναι και αυτοί οι οποίοι απολαμβάνουν τις μέγιστες τιμές.

Αν ο Ιπποκράτης όμως είχε γεννηθεί το 500 ή το 1600 μ.Χ. σε άλλον θα ορκιζόντουσαν σήμερα.



Λάθος. Αρχαιότεροι από τον Ιπποκράτη είναι οι Αιγύπτιοι. Για τις μούμιες κτλ είχαν μάθει ΠΟΛΛΑ για την ανατομία. Δεν ορκίζονται όμως στο Ρα ή στο Χέοπα οι Γιατροί.


quote:

Τεράστια είναι η διαφορά.
Τα σχέδια είναι ο στόχος και η στρατηγική ο τρόπος επίτευξης του στόχου, αμόρφωτε!


χαχαχαχα είπε ο αμόρφωτος

Στρατηγική: 1. (στρατ.) κλάδος της πολεμικής τέχνης που ασχολείται με την προετοιμασία, με το σχεδιασμό και με τη διεξαγω γή ενός πολέμου, σε αντιδιαστολή προς την τακτική: H ~ ενός κράτους διαμορφώνεται από την πολιτική και από τη στρατιωτική ηγεσία. 2. (μτφ.) ο καθορισμός των στόχων, σε γενικές γραμμές, και ο σχεδιασμός των κινήσεων που πρέπει να γίνουν για την επιτυχία ενός σκοπού:

Εφόσον μιλάμε για τον Μ. Αλέξανδρο και τους Περσικούς Πολέμους ισχύει ο πρώτος ορισμός.


Σχέδια είναι ο στόχος; Δηλαδή αν σχεδιάζω στοχεύω; Και αν στοχεύσω τι κάνω; Αποτυγχάνω;

quote:
Τέτοιος αμόρφωτος που είσαι τέτοιες συκοφαντίες θα ξεστομίσεις.
Προσπαθείς να δημιουργήσεις ψευτοδιλήμματα στο να διαλέξει κάποιος ανάμεσα σε Βυζάντιο ή αρχαία Ελλάδα λες κι έχεις απέναντί σου ομοίους με εσένα αμόρφωτους.


Το ποιος είναι αμόρφωτος φαίνεται από το πώς χειρίζεται την ελληνική γλώσσα. Δεν ζητάω από κανένα να "διαλέξει". Υπογραμμίζω τη ΣΑΦΗ κατωτερότητα του Βυζαντινού Πολιτσμού έναντι του αρχαίού ελληνικού.


quote:
Οι σημερινοί σε σχέση με τους αυριανούς ρυθμούς θα είναι και αυτοί κατώτεροι.
Πάντα παρατηρείται στην ανθρωπότητα ένα πολιτισμικό ξέσπασμα, το οποίο οδηγεί με τη σειρά του σε μεγέθη ανάπτηξης.
Απλά όσο περνούν τα χρόνια τα ξεσπάσματα αυτά πυκνώνουν σε σχέση με παλαιότερα. Αν δεν μπορείς να το δεις αυτό είναι δικό σου θέμα.


Δεδομένης της προίκας τους, της οικονομικής δύναμης και του πληθυσμού τους οι Βυζαντινοί έχουν ΛΙΓΑ επιτεύγματα και ΜΙΚΡΗ συνεισφορά στην πρόοδο της ανθρωπότητας.


quote:
Ναι για 200 χρόνια ο Γαληνός πρόλαβε το τρένο. Αν θα είχε γεννηθεί στο Βυζάντιο θα του είχαν απαγορεύσει να μελετήσει το νωτιαίο μυελό.....γιατί στο Βυζάντιο μόνο εγχειρήσεις σιαμαίων επέτρεπαν...τα άλλα απαγορεύονταν από τον παπά!!


Ο Γαληνός ΔΕΝ ήταν Βυζαντινός. ΤΕΛΟΣ. Παζάρια δεν κάνουμε.

quote:
?


Σε ρωτάω στην εγκυκλοπαίδεια που αντέγραψες ΓΙΑΤΙ δεν αναφέρονται ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ επιτεύγματα;

quote:
Απλά προφανώς?

Έγραψα και ποια μέταλλα συμμετέχουν. Όποιος ξέρει χημεία καταλαβαίνει.

quote:

Όπως σου έγραψα ο ψευτοΓκέμπερ, πηγή μου είναι το έργο "Επιστήμη και Ανθρώπινος πολιτισμός" Πανεπιστημιακών εκδόσεων Κρήτης Ίδρυμα τεχνολογίας και έρευνας, (τρίτη έκδοση 1999).

Ναι αλλά η ημερομηνία αναφέρεται στον Jamal. Εκτός αν ο Jamal δήλωνε Γκέμπερ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 18:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε τι λένε οι ξένοι για το Βυζάντιο και τον πολιτισμό του:

Από την Catholic Encyclopedia

"In point of civilization, the Greeks were the predominant race in the empire. From the second half of the sixth century, Latin had ceased to be the language of the Government. The legislation eventually became thoroughly Greek, both in language and spirit. Beside the Greeks, only the Armenians had developed a civilization of their own. The Slavs, it is true, had acquired a significant influence over the internal and external affairs of the empire, but had not established a Slavic civilization on Byzantine soil, and the dream of a Roman Empire under Slavic rule remained a mere fantasy."

Τώρα,
ο Νικομάχος, η Kapodistria, ο Sesostris, ο Industrial και κάποιοι άλλοι που γράφουν εδώ μέσα, έχουν "τόσες γνώσεις" και "τόσο αξιόπιστα στοιχεία" στα χέρια τους, ώστε να γράφουν στα παλαιά τους υποδήματα αυτά που ισχυρίζεται η Catholic Encyclopedia.

*Καημένη Ελλάδα, περισσότερο κακό σου έκαναν και σου κάνουν οι εντός, παρά οι εκτός των εδαφών σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 18:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"In point of civilization, the Greeks were the predominant race in the empire. From the second half of the sixth century, Latin had ceased to be the language of the Government. The legislation eventually became thoroughly Greek, both in language and spirit. Beside the Greeks, only the Armenians had developed a civilization of their own. The Slavs, it is true, had acquired a significant influence over the internal and external affairs of the empire, but had not established a Slavic civilization on Byzantine soil, and the dream of a Roman Empire under Slavic rule remained a mere fantasy."

Ρε ψηλέ μας κάνεις ΠΛΑΚΑ; ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχει αυτό το κείμενο με αυτά που γράφω εγώ; Εδώ λέει ότι ΠΟΛΛΟΙ από τους Βυζαντινούς ήταν Έλληνες. Εγώ δε διαφώνησα με αυτό. Απλώς λέω ότι αυτοί οι Έλληνες όπως και οι σημερινοί είναι ΑΝΑΞΙΟΙ κληρονόμοι ενός ΒΑΡΥΤΑΤΟΥ ονόματος. Σε αυτό πάνω ΛΕΕΙ τι τίποτα η Καθολική εγκυκλοπαίδεια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 18:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
The Slavs, it is true, had acquired a significant influence over the internal and external affairs of the empire, but had not established a Slavic civilization on Byzantine soil, and the dream of a Roman Empire under Slavic rule remained a mere fantasy."


Φυσικά τι άλλο μπορούσε να πει η καθολική
εγκυκλοπαίδεια;
Σιγά να μην "εκθείαζε" τους Σλαύους που ως ορθόδοξοι
είχαν μπει κάτω από το σκήπτρο του Τσάρου!!!
Αχ! μωρέ Ψηλέ,αυτές οι πηγές σου ώρες-ώρες!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 04/02/2011 18:55:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 18:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel:

quote:
Υπογραμμίζω τη ΣΑΦΗ κατωτερότητα του Βυζαντινού Πολιτσμού έναντι του αρχαίού ελληνικού.


Και υπάρχει σοβαρός και μορφωμένος άνθρωπος
που μπορεί να υποστηρίξει το αντίθετο;!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 04/02/2011 18:54:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 19:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο παρακάτω που θα παραθέσω, και δεν έχει σχέση αν είναι επίσημη η λιγότερο επίσημη ιστοσελίδα, βλέπουμε πως οι ίδιοι οι ξένοι, υποστηρίζουν αυτό που προσπαθεί να πει τόσο καιρό ο ευρωπαίος, το οποίο βέβαια πρωτίστως ισχυρίζονται οι Βυζαντινολόγοι, αλλά δεν το δέχονται οι φωστήρες του Εσωτέρικα.

Πηγή:http://www.crystalinks.com/byzantine.html

Called with justification "The City," the rich and turbulent metropolis of Constantinople was to the early Middle Ages what Athens and Rome had been to classical times. Byzantine civilization itself constitutes a major world culture. Because of its unique position as the medieval continuation of the Roman State, it has tended to be dismissed by classicists and ignored by Western medievalists. And yet, the development and late history of Western European, Slavic and Islamic cultures are not comprehensible without taking it into consideration.

A study of medieval history requires a thorough understanding of the Byzantine world. In fact, the Middle Ages are often traditionally defined as beginning with the fall of Rome in 476 (and hence the Ancient Period), and ending with the fall of Constantinople in 1453.Byzantium was arguably the only stable state in Europe during the Middle Ages. Its expert military and diplomatic power ensured inadvertently that Western Europe remained safe from many of the more devastating invasions from eastern peoples, at a time when the Western Christian kingdoms might have had difficult containing it. Constantly under attack during its entire existence, the Byzantines shielded Western Europe from the Persians, Arabs, Seljuk Turks, and for a time, the Ottomans.

Όταν όλος ο κόσμος, ακόμη και ξένοι που δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο συμφέρον να το πουν, λένε και φωνάζουν πως ο Βυζαντινός πολιτισμός είναι ένας σημαντικός/μέγιστος παγκόσμιος πολιτισμός που συνέβαλε στη διαμόρφωση της ιστορίας και του ύστερου ευρωπαϊκού πολιτισμού, και όχι μόνο, έχεις τους φωστήρες «Έλληνες» του Εσωτέρικα να προσπαθούν να πείσουν για το αντίθετο.

Όταν όλοι οι παραπάνω λένε πως χάρη στους Βυζαντινούς η Ευρώπη δεν υπέφερε από επιθέσεις των Ασιατών, έχεις το Νικομάχο και την παρέα του να χλευάζουν. Αυτό που χλευάζουν, τελικά, είναι η ανοησία και εμπάθειά τους και μόνο.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα του φανατισμού και της μισαλλοδοξίας, δυστυχώς.

Εν ολίγοις, φτάνει ένα απλό γουγλάρισμα για να δει κανείς το πόσο γελοία είναι τα επιχειρήματα των χριστιανομάχων, καθώς και το βαθμό στον οποίο επιχειρούν να αλλοιώσουν την ιστορία.

Αυτό που θέλω να πω και να επιμείνω, σε όσους μας διαβάζουν, είναι να το ψάχνουν μόνοι τους και να μην γοητεύονται από ανόητες φανφάρες.

Κανείς Χριστιανός δεν έθεσε και δεν θέτει ποτέ θέμα σύγκρισης του Αρχαιοελληνικού πολιτισμού με τον Βυζαντινό για να μειώσει τον έναν από τους δυο. Αντιθέτως, θεωρούμε τον έναν συνέχεια του άλλου.

Μόνο οι ελληναράδες, αυτοί που δήθεν κόπτονται για την Ελλάδα, το κάνουν αυτό χωρίς ντροπή και κανέναν ενδοιασμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 19:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Καλά είσαι ΚΑΡΓΑ ανιστόρητος.

Θα προτιμούσα να μου φέρεις την απόδειξη ότι η Αλεξάνδρεια δεν ανήκε στη ρωμαϊκή αυτοκρατορία τη δεδομένη χρονική στιγμή που συζητάμε τον 1ο δηλαδή αιώνα, αλλά στην αρχαία Ελλάδα.

quote:
IndustrialAngel:
Σε ρωτάω. Αν είναι να ειρωνεύεσαι τους Αθηναίους του δικούς σου που κάνουν λιτανείες για να βρέξει τι πρέπει να τους κάνεις;
Δεύτερον, ΠΡΑΚΤΙΚΑ σταμάτησε το ρολόι. Πού και πού μπορεί να υπήρχαν εξάρσεις και εξαιρέσεις...

Δεν ειρωνεύομαι τους Αθηναίους γιατί δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο. Σου δείχνω το πόση σημαντική ήταν η ανάπτυξη της ιατρικής και της φαρμακολογίας από τους Βυζαντινούς, που εσύ ειρωνεύτηκες.
quote:
IndustrialAngel:
Λάθος. Αρχαιότεροι από τον Ιπποκράτη είναι οι Αιγύπτιοι. Για τις μούμιες κτλ είχαν μάθει ΠΟΛΛΑ για την ανατομία. Δεν ορκίζονται όμως στο Ρα ή στο Χέοπα οι Γιατροί.

Ποιου αρχαίου Αιγύπτιου γιατρού έμειναν τα συγγράμματα μέχρι σήμερα σχετικά με την μουμιοποίηση και δεν το ξέρω?
Διέσωσαν οι απόγονοί τους τα συγγράμματα των πατεράδων τους? Ενώ οι Βυζαντινοί το έπραξαν και έτσι ξέρουμε για τον Ιπποκράτη.
Πάντως ούτε ο Ρά, ούτε ο Χέοπας ήσαν γιατροί με συγγραφικό έργο.

quote:
IndustrialAngel:
χαχαχαχα είπε ο αμόρφωτος
Στρατηγική: 1. (στρατ.) κλάδος της πολεμικής τέχνης που ασχολείται με την προετοιμασία, με το σχεδιασμό και με τη διεξαγω γή ενός πολέμου, σε αντιδιαστολή προς την τακτική: H ~ ενός κράτους διαμορφώνεται από την πολιτική και από τη στρατιωτική ηγεσία. 2. (μτφ.) ο καθορισμός των στόχων, σε γενικές γραμμές, και ο σχεδιασμός των κινήσεων που πρέπει να γίνουν για την επιτυχία ενός σκοπού:
Εφόσον μιλάμε για τον Μ. Αλέξανδρο και τους Περσικούς Πολέμους ισχύει ο πρώτος ορισμός.
Σχέδια είναι ο στόχος; Δηλαδή αν σχεδιάζω στοχεύω; Και αν στοχεύσω τι κάνω; Αποτυγχάνω;

Γιατί πήγε ο Μ. Αλέξανδρος στις Ινδίες? για τουρισμό? Δεν είχε σχεδιάσει κάποια πράγματα? Δεν είχε στόχους?
Έτσι μαζεύτηκε μια παρέα στρατιωτών ένα ωραίο πρωί και είπαν μια και έχει καλή ημέρα δε πάμε μέχρι τις Ινδίες?

quote:
IndustrialAngel:
Το ποιος είναι αμόρφωτος φαίνεται από το πώς χειρίζεται την ελληνική γλώσσα. Δεν ζητάω από κανένα να "διαλέξει". Υπογραμμίζω τη ΣΑΦΗ κατωτερότητα του Βυζαντινού Πολιτσμού έναντι του αρχαίού ελληνικού.

Δεν μπορεί να γίνει καμία σύγκριση γιατί δεν έχουμε δύο πολιτισμούς στην ίδια εποχή για να τους συγκρίνουμε αλλά σε δύο διαφορετικές εποχές.
Για να σου δώσω να καταλάβεις τον Πυθαγόρα τον κυνήγησαν οι αρχαίοι Έλληνες και στο τέλος δολοφονήθηκε.
Τα ίδια έγιναν και με τον Αναξαγόρα, ο οποίος όμως είχε την τύχη να είναι φίλος του Περικλή και κατάφερε να γλιτώσει το θάνατο την τελευταία στιγμή, όχι όμως και την εξορία.
Τα ίδια και με τον Σωκράτη, ο οποίος όμως τελικά δολοφονήθηκε.

Διαβάζοντας κάποιος τα παραπάνω σαφώς και σχηματίζει μια εικόνα τελείως διαφορετική με τον πολιτισμό της αρχαίας Ελλάδας.

Δεν μπορούμε λοιπόν να κάνουμε συγκρίσεις σε διαφορετικές εποχές, οι οποίες απέχουν μεταξύ τους ολόκληρους αιώνες, για το ποια πρόσφερε περισσότερα στον άνθρωπο περισσότερο ή λιγότερο.
Είναι τουλάχιστον ανόητο.

Αν εσύ θεωρείς ότι μετά την αρχαία Ελλάδα ήρθε το χάος, εγώ θεωρώ ότι ήρθε ένας άλλος κόσμος ο οποίος ήταν εξίσου αξιόλογος με τον προηγούμενο και πρόσφερε στον άνθρωπο αυτά που δεν του είχε προσφέρει ο προηγούμενος κόσμος.

Το ίδιο έγινε και με τον κόσμο που ήρθε μετά από αυτόν...κ.ο.κ.

quote:
IndustrialAngel:
Δεδομένης της προίκας τους, της οικονομικής δύναμης και του πληθυσμού τους οι Βυζαντινοί έχουν ΛΙΓΑ επιτεύγματα και ΜΙΚΡΗ συνεισφορά στην πρόοδο της ανθρωπότητας.

Η οικονομική δύναμη δεν ήταν σταθερή και γνώρισε μεγάλες καμπές με αποτέλεσμα ξεσηκωμούς και εμφύλιους πολέμους.
Ο πληθυσμός γνώρισε και αυτός τις ίδιες διακυμάνσεις.
Και μην ξεχνάς ότι στην εποχή του Βυζαντίου έγιναν οι μεγαλύτερες μετακινήσεις φυλών και εθνών που είχαν παρατηρηθεί ποτέ, με τεράστιες ανακατατάξεις στο χώρο της Ευρώπης.
Ενώ από τα μέσα του 11ου αιώνα και μετά, στην ουσία ξεκίνησε η μεγάλη παρακμή του Βυζαντίου με συνεχή μείωση της οικονομικής του ευρωστίας και του πληθυσμού του.
Όταν λέμε χίλια χρόνια αυτοκρατορίας δεν εννοούμε ότι αυτή για 1000 χρόνια παρέμεινε ως είχε.
Το Βυζάντιο ξεκίνησε να υπάρχει κατά μέσο όρο περίπου τον 4ο-5ο αιώνα μ.Χ. και το λέω αυτό γιατί οι απόψεις και μάλιστα όλες τεκμηριωμένες οδηγούν σε αυτό που ονομάζουμε Βυζάντιο, από τη μεταφορά της πρωτεύουσας στην Πόλη το 330 μέχρι την ανάληψη της εξουσίας από τον Ηράκλειο το 610
Από τα μέσα του 11ου αιώνα και μετά αρχίζει η παρακμή του με αποτέλεσμα την προσωρινή πτώση μόλις μετά από έναν αιώνα και την οριστική του μετά από άλλους 2 αιώνες.
Αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι από το 1204 και μετά το Βυζάντιο άλλαξε τελείως μορφή και χωρισμένο σε Δεσποτάτα, στην ουσία δεν ήταν παρά μόνο η Κωνσταντινούπολη και τα περίχωρα της.

Άρα ούτε καν 4 αιώνες δεν μπορεί κανείς να βρει που να πει ότι για αυτό το χρονικό διάστημα η αυτοκρατορία ήταν σταθερή, οπότε να δούμε εκ του ασφαλούς τι συνέβη σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Αν είχες διαβάσει λίγο Βυζαντινή ιστορία θα τα ήξερες όλα αυτά.

Όσο για τη γλώσσα μου κ.λ.π. σε αφήνω στην κρίση του αναγνώστη.

Για πες μου όμως με την ευκαιρία, γιατί στο άλλο θέμα έχω πολύ καιρό να πάω και δεν έχω διαβάσει τι μου απάντησες και εάν μου απάντησες τελικά. Γνωρίζεις ή όχι αρχαία Ελληνικά?

quote:
IndustrialAngel:
Ο Γαληνός ΔΕΝ ήταν Βυζαντινός. ΤΕΛΟΣ. Παζάρια δεν κάνουμε.

Ούτε αρχαίος Έλληνας.

quote:
IndustrialAngel:
Σε ρωτάω στην εγκυκλοπαίδεια που αντέγραψες ΓΙΑΤΙ δεν αναφέρονται ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ επιτεύγματα;

Δεν αντέγραψα από εγκυκλοπαίδεια.
Τα Βυζαντινά επιτεύγματα σου τα έχω αναφέρει πολλές φορές. Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, και αν θυμάμαι καλά πρέπει σε όλα να σου έφερα και τις πηγές.

quote:
IndustrialAngel:
Έγραψα και ποια μέταλλα συμμετέχουν. Όποιος ξέρει χημεία καταλαβαίνει.

Δεν αναφέρομαι στα μέταλλα αλλά στην τεράστια διαφορά που αυτά έκαναν.


quote:
IndustrialAngel:
Ναι αλλά η ημερομηνία αναφέρεται στον Jamal. Εκτός αν ο Jamal δήλωνε Γκέμπερ.

Γκέμπερ τον καλούσαν οι Δυτικοί. Οι Βυζαντινοί τον καλούσαν Τζαφάρ.
Δεν ξέρω τώρα εάν κάπου εκεί παίζει και το Τζαμάλ ως άλλο όνομα αφού οι άραβες έχουν τρία τέσσερα για το κάθε ένα.

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 19:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
"In point of civilization, the Greeks were the predominant race in the empire. From the second half of the sixth century, Latin had ceased to be the language of the Government. The legislation eventually became thoroughly Greek, both in language and spirit. Beside the Greeks, only the Armenians had developed a civilization of their own. The Slavs, it is true, had acquired a significant influence over the internal and external affairs of the empire, but had not established a Slavic civilization on Byzantine soil, and the dream of a Roman Empire under Slavic rule remained a mere fantasy."

Ρε ψηλέ μας κάνεις ΠΛΑΚΑ; ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχει αυτό το κείμενο με αυτά που γράφω εγώ; Εδώ λέει ότι ΠΟΛΛΟΙ από τους Βυζαντινούς ήταν Έλληνες. Εγώ δε διαφώνησα με αυτό. Απλώς λέω ότι αυτοί οι Έλληνες όπως και οι σημερινοί είναι ΑΝΑΞΙΟΙ κληρονόμοι ενός ΒΑΡΥΤΑΤΟΥ ονόματος. Σε αυτό πάνω ΛΕΕΙ τι τίποτα η Καθολική εγκυκλοπαίδεια;



Industrial,
Δηλαδή συμφωνείς με ΟΛΕΣ τις διατυπώσεις της συγκεκριμένης παράθεσης, ακόμη και αν τη θεωρείς πως δεν κολλά με αυτά που λες εσύ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 19:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλε

Εκλαμβανεις τα οσα λεει η Καθολικη Εγκυκλοπαιδεια
ανωτερα των γνωσεων,των ονοματων που ανεφερες?

Μας προσβαλλεις.Εσυ δεν προσβαλλεσαι γιατι ισως
εισαι...κουτουλουπ,καπως ετσι δεν το ειπες?

Αν εγραφε η καθολικη...τετοια,πως ο Γερος του Μωρια
ηταν πουστης,εσυ θα το πιστευες?

Σας ειπα και σας το ξαναλεω:
Ειστε τρελλαμενοι με το Βυζαντιο επειδη σας αναγνωρισε!!!!
Τη δουλεια του εκανε και τα δικα του σχεδια εξυπηρετουσε,
βεβαια αλλα για σας αυτα ειναι ψιλα γραμματα.
Εσεις το πατερ ημων να ακουτε και δεν σας νοιαζει
απο το στομα τινος βγαινει.

Επι τη ευκαιρια,δωσε και μια απαντηση για τις Σιβυλλες
στο αλλο τοπικ.Θα ηθελα να σε ακουσω,σοβαρα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 19:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να τελειωνουμε.Το θεμα ειναι,γιατι το βυζαντιο δεν μπορεσε μεσα σε 1000 χρονια,να κανει ουτε το ενα εκατομμυριοστο απο τα βηματα προοδου που εκανε αργοτερα η δυση,σε πολυ λιγοτερο χρονο,ξεκινωντας απο την ιδια βαση,δηλαδη την αρχαια ελληνικη γραμματεια.Εγω λεω οτι αυτο οφειλεται περισσοτερο στον κορεσμο του ελληνικου κοσμου και τη διψα αλλα και την ορμη της δυσης.

Απο εκει και περα,και οσον αφορα το καλο του ελληνικου εθνους αλλα και τη συνεχεια του,το βυζαντιο εκανε κατι που ηταν ευχης εργον για αυτο.Και δεν ειναι αλλο απο τον εκχριστιανισμο ειτε με το καλο ειτε με το κακο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 19:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποτροπιαζει...

Καλμα.Χαλαρωσε.Κρατησου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 19:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει κολλήσει η βελόνα σου.


Όχι καθόλου. Επιμένω γιατί έχω λόγους. Αν πχ ο Λέοντας (λέμε τώρα) είναι κάποιος που σχολίασε και οργάνωσε την αρχαιελληνική παράδοση και δίδασκε αυτήν είναι λογικό να αποτελεί τον ετερόφωτο ιδρυτή της άλγεβρας. Για αυτό επιμένω να ζητάω τις ΔΙΚΕΣ του καινοτομίες. Αν αυτές δεν υπάρχουν τότε μπορεί μεν να είναι ιδρυτής της άλγεβρας αλλά μόνο με τη λογική ότι υπήρξε ο δάσκαλος αυτής

quote:
Μας το είπε η Παλαιά Διαθήκη, μας είπε ακόμη ότι θα έρθει να μας το πει και ο ίδιος ως Θεάνθρωπος, μας έδωσε και προφητείες.
Στην Καινή Διαθήκη ήρθε ο Θεάνθρωπος, όσοι την έχουν διαβάσει έχουν δει το μεγαλείο και τη σοφία του Λόγου Του.
Ενώ οι προφητείες για την εμφάνιση, τη δράση, το θάνατο και την Ανάσταση του Θεανθρώπου πραγματώνονται όλες στον Ιησού.
Ως Θεός έκανε και αυτός προφητείες και βγήκαν φυσικά και αυτές.
Μας το είπαν τα θαύματα που έκανε και η Ανάστασή του.
Μας το είπαν τα θαύματα που έκαναν στο όνομά του οι Άγιοι και οι Απόστολοι.


Τι κρίμα που 5 δις άνθρωποι ΔΕΝ πιστεύουν ότι αυτά συνέβησαν... Όταν τους πείσεις ότι έγιναν τότε έλα να μου πεις.

Μου πλασάρεις την πίστη σου σε μια θρησκεία ως απόδειξη; Αυτό όχι απόδειξη ή υπόθεση ούτε για ανέκδοτο δεν αξίζει


quote:
Μας το λέει η αρμονία που υπάρχει στη φύση και η οποία προϋποθέτει έναν σχεδιασμό και έναν Όν από πίσω, αλλιώς ούτε αρμονία θα υπήρχε, ούτε τίποτα.

Ποια αρμονία ακριβώς; Ισορροπίες ΝΑΙ αρμονία όχι. Δεν μπορώ να θεωρήσω τη ΣΦΑΓΗ των ζώντων οργανισμών από άλλους οργανισμούς ΑΡΜΟΝΙΑ. Ισορροπία πληθυσμων κτλ την αποδέχομαι. Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι οι θηλές στον άνδρα είναι προϊόν σχεδίασης παρά μόνο ΑΤΥΧΟΥΣ σχεδίου ενός αποτυχημένου μηχανικού.


Ποια αρμονία βλέπεις όταν γίνεται ένας ανεμοστρόβιλος που καταστρέφει τα πάντα;

Ποια αρμονία βλέπεις ότι ένα παιδί γεννιέται με σοβαρές κληρονομικές ασθένειες;


Ποια αρμονία βλέπεις όταν ο ήλιος είναι ένα ουσιαστικά μια διαρκής πυρηνική έκρηξη; Δεν ήξερα ότι η πυρηνική έκρηξη μπορεί να χαρακτηριστεί αρμονία


quote:
Μας το λέει η επιστήμη που αν και έχει προχωρήσει σε τέτοιο υψηλό επίπεδο, δεν μπορεί να εξηγήσει με επιστημονικό τρόπο το πως έγινε η Δημιουργία.


1. Θεός των Κενών. Αυτά που δεν εξηγεί η επιστήμη είναι Θεός. Αν αύριο εξηγηθούν θα παραδεχθείς ότι δεν υπάρχει ο Θεός σου ή θα αρχίσεις να πολεμάς λυσασμένα την εξήγηση;

2. Η επιστήμη ΜΙΑ χαρά τα εξηγεί όλα. Το ότι ο κάθε ηλίθιος της αγέλης δεν τα δέχεται είναι δικό σου πρόβλημα


quote:
Μας το λέει το φαινόμενο άνθρωπος. Που είναι το μόνο ον στη γη με τέτοια νόηση, ενώ υπάρχουν εκατομμύρια άλλα όντα.

ΜΟΝΟ η μέλισσα παράγει μέλι. Αυτή από εκατομμύρια είδη. Άρα δεν υπάρχει Θεός...(με τη δικιά σου σοφιστική λογική)


quote:
Όπως ένα κράτος δεν μπορεί να σταθεί χωρίς κανόνες, χωρίς συντεταγμένες έτσι και το σύμπαν δεν μπορεί να σταθεί χωρίς αυτές.
Άρα κάποιο Ον με νοημοσύνη έκανε τον σχεδιασμό και δεν έγιναν όλα στα καλά καθούμενα με ένα μεγάλο κρότο!
Αυτά μόνο στα παραμύθια γίνονται.

Βρε ΆΣΕ τα όπως και τα παραδείγματα. Έχεις δει άλλα σύμπαντα ποτέ; Όταν δεις τότε να μου πεις τι μπορεί να γίνει και τι όχι


Α ο μεγάλος κρότος (ο ήχος δε διαδίδεται στο κενό αλλά τέτοιος ΓΚΑΣΜΑΣ που είσαι νομίζεις ότι το Big Bang...ακούστηκε) είναι παραμύθι αλλά το ότι μια μέρα ένα τύπος (που δεν ξέρουμε ΠΩΣ ήρθε και ΓΙΑΤΙ υπάρχει) ΕΚΛΑΣΕ και δημιούργησε έναν κόσμο για να...παίζει είναι ΣΟΒΑΡΗ επιστημονική θέση.


quote:
Η ρήση δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΟΡΙΣΤΗ και δεν επιδέχεται καμία ερμηνεία πλήν αυτής που αναφέρει:
"ἐκτείνων βορέαν ἐπ᾿ οὐδέν, κρεμάζων γῆν ἐπὶ οὐδενός!"

Όχι μόνο μας λέει ότι η γη στέκεται στον αέρα, αλλά και ότι το σύμπαν διαρκός επεκτείνεται, κάτι που μόλις πρόσφατα ανακάλυψε η επιστήμη.

Μας δίνει και άλλη καταπληκτική πληροφορία η θεόπνευστη Παλαιά Διαθήκη, ότι ο αέρας έχει βάρος! πότε! ολόκληρους αιώνες πριν η επιστήμη το βρει!
"ἀνέμων σταθμὸν ὕδατος μέτρα"



Διαρκώς επεκτείνεται προς το ΒΟΡΑ. Καλή πατάτα και αυτή.


Το κρέμασμα όμως συνεπάγεται ΣΤΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Δε λέει πουθενά ότι ΚΙΝΕΙΤΑΙ η γη. ΟΕΟ.


quote:
Αναφέρεται στη θεμελίωση της γης από Αυτόν, όχι με μπετά όπως νομίζεις, αλλά με τους νόμους της φύσης!, μιλάει σαφώς μεταφορικά, όπως μεταφορικά ομιλεί στην αμέσως προηγούμενη σειρά όπου λέει:"Ο Κύριος ἐβασίλευσεν, εὐπρέπειαν ἐνεδύσατο, ἐνεδύσατο Κύριος δύναμιν καὶ περιεζώσατο"
Εκτός εάν εσύ νομίζεις ότι η δύναμη και η ευπρέπεια είναι ρούχα που τα φόρεσε ο Θεός!


Να η κωλοτούμπα! Τώρα έγινε μεταφορικά. Το 1200 μΧ θα μας έλεγες ότι είναι μεταφορικό ή θα μας έσφαζες με το κουταλάκι αν σου λέγαμε ότι το θεμελιώνω είναι λάθος αν το πάρεις κυριολεκτικά;


quote:
Με το δικό σου το βιομηχανικό μαυλό σαφώς και δε θα μπορούσα να καταλάβω τι γράφει.
Θα ήμουν σαν κι εσένα.
Λέει λοιπόν ότι καλεί τον ουρανό και τη γη και στέκονται αυτοί μπροστά του!.....αν βέβαια το πάρει της μετρητοίς κάποιος, που δεν έχει ιδέα από Παλαιά Διαθήκη και ερμηνείες.
Μάλιστα θα περίμενε κανείς, να μιλάει ο Θεός στον Ιακώβ! που είχε πεθάνει κάτι αιώνες πριν! και στον Ισραήλ ως άνθρωπο....να βέβαια και πάλι δεν έχει ιδέα από τα χωρία της Παλαιάς Διαθήκης.

Μόνο που ο Θεός δεν απευθύνεται στον Ιακώβ, ούτε σε κάποιον που τον λένε Ισραήλ.

Το παραπάνω χωρίο, προκειμένου να το καταλάβουν και τα νήπια, ερμηνεύεται ως εξής:
"Άκουσέ με Ισραηλινέ λαέ, εγώ είμαι ο ένας και μοναδικός Θεός, εγώ είναι ο πρώτος και ο τελευταίος. Το χέρι μου (δηλαδή η βούλησή μου) θεμελίωσε τη γη, το δυνατό μου χέρι [(δεξιά), δηλαδή η κύρια βούλησή Του) θεμελίωσε (έφτιαξε τον ουρανό), τους φωνάζω και στη στιγμή μπροστά μου έρχονται."

Και για να το κάνω ακόμη ποιο λιανά! όταν λέμε για παράδειγμα να στεριώσει ο γάμος, δε λέμε να πάρουν το γάμο και να του βάλουν γύρω γύρω τσιμέντο για να μην κινηθεί!
Ευχόμαστε απλά να μην υπάρχουν τίποτα προβλήματα στο ζευγάρι.

Έτσι ακριβώς με την παραπάνω έννοια ο Θεός "στερέωσε" τη γη και αυτή δεν παρουσιάζει προβλήματα διάλυσης.


Ναι άλλη κωλοτούμπα


quote:
Το ουκ εις κενός αν είναι ασυνόδευτο, ναι έρχεται....αλλά συνοδεύεται από το "ἀλλὰ κατοικεῖσθαι ἔπλασεν αὐτὴν"
Που σημαίνει ότι δεν την έφτιαξε τη γη στο βρόντο! στο κενό! χωρίς λόγο! αλλά για να κατοικείτε


Μπορεί, θα το ξανακοιτάξω.


quote:
Και για να το κάνω ακόμη ποιο λιανά! όταν λέμε για παράδειγμα να στεριώσει ο γάμος, δε λέμε να πάρουν το γάμο και να του βάλουν γύρω γύρω τσιμέντο για να μην κινηθεί!
Ευχόμαστε απλά να μην υπάρχουν τίποτα προβλήματα στο ζευγάρι.

Έτσι ακριβώς με την παραπάνω έννοια ο Θεός "στερέωσε" τη γη και αυτή δεν παρουσιάζει προβλήματα διάλυσης.



Δεν ευχόμαστε όμως να ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΙ ο γάμος. Οπότε λάθος το παράδειγμα.

quote:

Γιατί έτσι ήθελε. Γιατί έτσι θέλει. Κανείς δεν ξέρει, ούτε ποτέ του θα μάθει.

Μάλιστα. I rest my case.


AΠΟΡΡΙΠΤΩ πλήρως αυτές τις απαντήσεις εκ πεποιθήσεως. Τις απαντήσεις "γιατί έτσι θέλει ο Θεός" τις απέρριψε η ανθρωπότητα εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Το "κανείς δεν ξέρει" είναι ενδεικτικό του ΤΕΛΜΑΤΟΣ που οδηγούν την ανθρώπινη σκέψη οι αντιλήψεις οι δικές σου και της ΣΑΠΙΑΣ πίστης σου, που ΕΥΤΥΧΩΣ δε μοιράζονται όλοι οι Χριστιανοί.

Το κενό της γνώσης το καλύπτει ένας Θεός των Κενών αλλά στην πραγματικότητα αυτή η ψευδογνώση είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστη. Γιατί; Γιατί το Θεό ΟΥΤΕ να τον ελέγχουμε μπορούμε ούτε να τον διερευνήσουμε.


Απαντάς το ένα δεν ξέρω με ένα άλλο δεν ξέρω. Απέρριψες τον "κρότο" (που είπαμε δεν είναι κρότος) για να βάλεις στη θέση του το "ΔΕΝ ΞΕΡΩ". Να τη χέσω τη γνώση σου που αμφισβητεί την επιστήμη για να βάλει στο τέλος το "δεν ξέρω". Ένα "δεν ξέρω" χωρίς ελπίδα να απαντηθεί ποτέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 19:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εγω,αλλού (στο δικό σου Νικόμαχε),το είπα.
Εχει εμμονή μαζί μου!!!


Αλλά τώρα ξέρεις τι πρόκειται να γίνει;

Θα αρχίσει να με βρίζει!!!
Αλλά με αυτό το μόνο που θα επιτύχει θα είναι
την περίτρανη ΑΠΟΔΕΙΞΗ των λεγομένων μου!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2011, 22:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Το google scholar δίνει τη δυνατότητα αναζήτησης σε όλες τις δημοσιευμένες επιστημονικές εργασίες.
Για τον όρο Huns (Ούνοι) δίνει 36 300 αποτελέσματα
Για τον όρο Βyzantines δίνει 29 800 αποτελέσματα
Για τον όρο Mongols δίνει 38 600 αποτελέσματα
Για τον όρο Eastern Roman Empire (ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία) δίνει 4 670
Για τον όρο Ancient Greece 126 000.
O όρος vikings δίνει 36 700
O όρος Aristotle δίνει 576 000 αποτελέσματα
Ο όρος Byzantium δίνει 50 600 αποτελέσματα
Ο όρος goths δίνει 35 400 αποτελέσματα

Θες να παίξουμε το παιχνίδι των αναφορών; ΠΟΛΥ ευχαρίστως!!!!



Ο Χίτλερ δίνει 373.000!!, ο Πελέ 124.000!!, η Μαντόνα 146.000!! και ο Μεγάλος Κένεντι 1.150.000!!!!! Κένεντι 1! Κένεντι 2! Κένεντι 3! και κλείδωσε στον Κένεντι!!


Στον πολιτισμό αναφέρομαι βιομηχανικέ! εκεί να ψάξεις.
Είσαι απίστευτος παντως! Να σαι καλά!

Για πάτησε όμως Αριστοτέλειος πολιτισμός και πες μου πόσα σου βγάζει....

quote:
IndustrialAngel:
Άλλο ΤΕΧΝΗ άλλο ΕΠΙΣΤΗΜΗ και άλλο συνεισφορά στην ΠΡΟΟΔΟ της ανθρωπότητας

Η τέχνη και η επιστήμη πάνε συνήθως μαζί και συνεισφέρουν στην πρόοδο της ανθρωπότητας, καθρεφτίζοντας τον πολιτισμό της.

quote:
IndustrialAngel:
Η συμβολή στον παράγοντα άνθρωπο προκύπτει από την κατασκευή...ΛΟΥΤΡΩΝ;

Και από την κατασκευή λουτρών και από την κατασκευή δρόμων και από την κατασκευή τετραώροφων οικοδομών και από την κατασκευή κοινωφελή ιδρυμάτων όπως νοσοκομεία και απ' οτιδήποτε χτίζεται για την άνεση, την υγεία και τη θαλπωρή του ανθρώπου, μαζί με μια αλυσίδα άλλων παραγόντων.

quote:
IndustrialAngel:
Και στην Αρχαία Αίγυπτο έχουν βρει σφράγισμα σε μούμια που όμοιο του δεν μπορεί να φτιάξει η σύγχρονη οδοντιατρική. To... είδωλο σου ο Ηρόδοτος τους χαρακτηρίζει τους πιο υγιείς ανθρώπους της γης.
Οι Αιγύπτιοι είχαν "οίκους ζωής" δηλαδή ιατρικά ιδρύματα από την 1η δυναστεία. Από τη 19η δυναστεία και μετά υπήρχε ΑΣΦΑΛΙΣΗ, σύνταξη και άδεια ασθενείας.

Πάπυρος περιγράφει όγκους(ebers)
Πάπυρος περιγράφει 34 επιπλοκές της εγκυμοσύνης και τρόπους αντιμετώπισης (Kahun). Είναι του 1800 πΧ και είναι το ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟ ιατρικό κείμενο της ιστορίας.
Ο Hesy-Ra είναι "αρχηγός των γιατρών και των οδοντιάτρων" σύμφωνα με ξύλινη επιγραφή ( 27ος αιώνας πΧ)
Στην 4η δυναστεία υπάρχει ΚΑΙ γυναίκα γιατρός.
Θες να παίξουμε με τους πολιτισμούς; ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ!!!



Ο Πάπυρος αυτός αναφέρει το όνομα του γιατρού? ο γιατρός αυτός έφτιαξε σχολή όπως ο Ιπποκράτης?
Ο Hesy-Ra, έφτιαξε σχολή? άφησε όρκο πίσω του? άφησε συγγράμματα? μια ξερή πινακίδα με ένα όνομα δεν προσφέρει και πολλά πράγματα!

-Θέλω να ανοίξεις τα μάτια σου που τα έχεις ερμητικά κλειστά!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

Sabaton - Coat of Arms

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 00:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Δικαίωμα του να θεωρεί ότι θέλει. Να μας πεις ΠΟΥ το στηρίζει. Ποια θεωρήματα έφτιαξε ο Λέοντας; Ποιες αποδείξεις; Έχω διαβάσει πολλά περισσότερα μαθηματικά από τον...ιστορικό Ράνσιμαν. Και τον Γκάους ξέρω, και το Θαλή και τον Αρχιμήδη. Θεώρημα του Λέοντα δε συνάντησα πουθενά

Ίδρυσε μια σχολή που δίδασκε ΤΙ; Καινούρια γνώση ή τα ήδη γνωστά από την αρχαία Ελλάδα;

ΠΟΙΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΑ ΔΙΑΣΩΖΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ; Ποιες πρωτογενείς πηγές υποστηρίζουν αυτόν τον ισχυρισμό;


Για τον Λέων έχω γράψει ένα σωρό προσθέτω και ότι κατασκεύασε και δύο τέλεια συγχρονισμένα ρολόγια με ανάμεσά τους μια σειρά από 7φρυκτωρίες.
Τοποθέτησε το ένα στο φρούριο του Λουλού, κοντά στην Ταρσό και το άλλο στο ηλιακόν του Φάρου, στην Κωνσταντινούπολη.
Τα άλλα περί αποδείξεων θεωρημάτων κ.λ.π. τα αφήνω στην κρίση του καθενός.

quote:
IndustrialAngel:
O Ήρων ο Αλεξανδρινός είχα φτιάξει αυτόματο πωλητή αγιασμού, αυτόματη πόρτα, αυτόματο άναμμα πυρσών και ατμομηχανή.
ΣΙΓΑ τα ωα με τους μηχανισμούς που κουνάγαν τα χρυσάφια.

Στο λεγόμενο «Παλάτι της Μαγναύρας» εγκατέστησε ο Θεόφιλος «μηχανικές κατασκευές», με εντυπωσιακά διακοσμητικά και λειτουργικά στοιχεία.
Σε περιγραφές πρεσβευτών αναφέρεται ότι, ο αυτοκρατορικός θρόνος στη Μαγναύρα βρισκόταν στη σκιά ενός ολόχρυσου πλάτανου, τα κλαδιά του οποίου ήταν γεμάτα από μηχανικά πουλιά, διακοσμημένα με πολύτιμους λίθους.

Αυτά τα πουλιά κελαηδούσαν και έδιναν στον παρατηρητή την εντύπωση ότι πηδάνε από τον πλάτανο στο θρόνο και πάλι πίσω. Γύρω δε από τον κορμό του πλάτανου υπήρχαν ολόχρυσοι γρύπες και λιοντάρια που βρυχιόνταν.
Με ένα νεύμα του αυτοκράτορα έμοιαζαν τα τεχνητά ζώα να «ζωντανεύουν» και να προκαλούν ήχους, συνοδευόμενα από μουσική οργάνων.
Με ένα δεύτερο νεύμα ακολουθούσε σιωπή! Την ώρα που οι επισκέπτες αποχωρούσαν, άρχιζαν πάλι οι κινήσεις των ζώων, οι βρυχηθμοί των αρπακτικών και τα κελαηδήματα των πτηνών. (Norwich J.: «Σύντομη Ιστορία του Βυζαντίου», εκδ. «Γκοβόστης», Αθήνα 1999)

Ο Λιουτπράνδος, επίσκοπος Κρεμόνας, περιγράφει σε αναφορά του, μετά την πρώτη διπλωματική αποστολή του στην Κων/πολη, τους μηχανισμούς στο παλάτι της Μαγναύρας, μεταξύ άλλων, ως εξής:
«Παρόλο που με την άφιξή μου τα δύο λιοντάρια βρυχήθηκαν και τα πουλιά κελάηδησαν, το καθένα ανάλογα με το είδος του, δεν με κατέλαβε φόβος ούτε θαυμασμός, διότι μου τα είχε προαναγγείλει κάποιος...
Ξάπλωσα μπρούμυτα τρεις φορές και προσκύνησα τον αυτοκράτορα.
Σήκωσα μετά το κεφάλι μου κι εκείνος που είχα δει πριν να κάθεται λίγο υπερυψωμένα από το δάπεδο, φάνηκε τώρα να φορά άλλα ρούχα και να βρίσκεται κοντά στο ταβάνι. Δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς συνέβη αυτό, παρά μόνο πως τον ανύψωσε μέχρι εκεί κάποιο εργαλείο»
(«Λιουτπράνδος της Κρεμόνας, Πρεσβεία στην Κων/πολη του Νικηφόρου Φωκά», εκδόσεις «Στοχαστής», Αθήνα 1997-98.)

Σε κείμενο του 10ου αιώνα αναφέρεται ότι ο αυτοκράτωρ Μιχαήλ Γ' πρόσταξε τεχνίτες να λιώσουν τους μηχανισμούς και να εξαγάγουν τα πολύτιμα μέταλλα ώστε να εξοικονομηθούν χρήματα για την πληρωμή του στρατού (Π.Ανδρούδης: «Μαρτυρίες για τα αυτόματα στο Βυζάντιο και τους γειτονικούς λαούς»,) έτσι εξηγείται και η απώλεια αυτών των μηχανισμών.

και ξανά αναφέρω ότι το πιο εντυπωσιακό επίτευγμα του Λέοντος στον τομέα του αυτοματισμού υπήρξε κατά το «Περί βασιλείου τάξεως», έργο του Κωνσταντίνου ΄Ζ Πορφυρογέννητου (912 – 949) το «μηχανικόν σάρωθρον», δηλαδή μια μηχανική χελώνη που καθάριζε τους δρόμους της Βασιλεύουσας, ίσως χρήσιμη και για τους σύγχρονους οδοκαθαριστές!
Όλα αυτά τα εντυπωσιακά μηχανήματα, σύμφωνα με τις πηγές αχρηστεύτηκαν από τους ίδιους τους Βυζαντινούς σε εποχές οικονομικής δυσπραγίας, οπότε είτε τα έλιωναν για να κόψουν χρυσά και χάλκινα νομίσματα, είτε επειδή δεν μπορούσαν να τα συντηρήσουν, τα πετούσαν.
(Ειρήνη Μπουρδάκου : «Αρχαία ρομπότ», β΄ έκδοση, εκδόσεις «Ελεύθερη Σκέψις», Αθήνα, 2002)
Και για να μη φανταστείς ότι είναι κάποια τυχαία, σπούδασε ιστορία-αρχαιολογία στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και εκπόνησε τη διδακτορική της διατριβή στο Πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου με υποτροφία του Υπουργείου Παιδείας, στον τομέα της Βαλκανικής αρχαιολογίας.

quote:
IndustrialAngel:
Αυτή είναι η συνεισφορά του; Αυτό; Μάλιστα. Άρα αξίζει όσο ΜΙΑ σελίδα των Στοιχείων του Ευκλείδη.

Κανών λέει των ανικάνων, τον ικανό να κάνουν νάνο!
Μόνο που χρειάστηκαν 750 χρόνια για να επαναλάβει την επινόηση του ο Γάλλος Μαθηματικός Francois Viete (1540-1603) (Μ. Μανωλοπουλος "Η συμβολή της Ελλάδας στα μαθηματικά" κεφ. "Οι μαθηματικοί του Μεσαιωνικού Ελληνισμού").

quote:
IndustrialAngel:
Χαίρω πολύ. Έρχεται ΔΕΥΤΕΡΟΣ.

Είχε την τύχη να γεννηθεί πρώτος.

quote:
IndustrialAngel:
Έφτιαξε ρομποτάκι δηλαδή;

Έτσι φαίνεται.

quote:
IndustrialAngel:
Αφού ΑΡΝΗΘΗΚΕ ο αυτοκράτορας να πάει ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ πήγε και τους δίδαξε; Επικοινωνείς με το περιβάλλον;

Πρόβλημα αντίληψης με το περιβάλλον, αν με ξαναδιαβάσεις προσεκτικά και δεν αναιρέσεις το παραπάνω σίγουρα έχεις εσύ.


quote:
IndustrialAngel:
Ποια ήταν η εξήγηση αυτή;
Πριν τον "μεγάλο" επιστήμονα ο Αριστοτέλης, ο Ibn al-Haytham, ο Ibn Sīnā ασχολήθηκαν με το ουράνιο τόξο.
Ο Κινέζος Shen Kuo (1031-1095) εξήγησε το ουράνιο τόξο με τον ΙΔΙΟ τρόπο που τον εξηγεί σήμερα η επιστήμη.
Αργότερα ο Qutb al-Din al-Shirazi και ο μαθητής του Kamāl al-Dīn al-Fārisī έδωσαν περισσότερες μαθηματικές λεπτομέρειες (13ο αιώνας)
Το έργο του Ibn al-Haytham όταν μεταφράστηκε στα λατινικά έδωσε αφορμή στον Bacon (ξέρεις τι ήταν αυτός άραγε;) να ασχοληθεί επίσης με το φως...
Μετά περνάμε στους Νεύτωνα, Καρτέσιο κτλ κτλ.
Όπως βλέπεις μπορούμε να αφαιρέσουμε πλήρως τον Καβάσιλα από την εξίσωση και να μη χάσει ΤΙΠΟΤΑ η ανθρωπότητα.

Όπως και οποιονδήποτε άλλον από αυτούς που ανέφερες. Ο φανατισμός σου είναι το κάτι άλλο!!!

quote:
IndustrialAngel:
Και αυτή τη διδασκαλία ΓΙΑΤΙ δεν την προχώρησαν οι ίδιοι;

Γιατί ο άνρθωπος ζει μόνο λίγα χρόνια και έρχεται ο επόμενος άνθρωπος να πάρει τη σκυτάλη και είτε να διορθώσει, είτε να συμπληρώσει, είτε να καινοτομήσει.

quote:
IndustrialAngel:
ΚΑΝΕΝΑΣ σοβαρός επιστήμονας δεν τοποθετεί τα ΘΕΜΕΛΙΑ της επιστήμης στο Βυζάντιο. ΚΑΝΕΝΑΣ.

Όλες οι επιστήμες πέρασαν από το Βυζάντιο. ΟΛΕΣ.
Είτε απλά διαφυλάχθηκαν, είτε συμπληρώθηκαν παραδόθηκαν στην ανθρωπότητα εκτός από ότι κατέστρεψαν οι Δυτικοί και οι Τούρκοι.

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί αυτές οι ζυμώσεις δεν έγιναν τότε;
Τότε γινόντουσαν.
Για να επιτευχθεί κάτι πρέπει πρώτα να ζυμωθεί. Ανάλογα με το πόσο κρατάει το ζύμωμα θα γίνει και το ψωμί.

quote:
IndustrialAngel:
Τα διάβασα και τα ξαναδιάβασα. 8000 φορές τα έχεις (αντι)γράψει από το ΟΟΔΕ. ΟΥΤΕ το ένα χιλιοστό των επιτευγμάτων των αρχαίων Ελλήνων.

Τραγούδα όσο θέλεις....μόνο που τραγουδάς με φάλτσο!

quote:
IndustrialAngel:
Οι αρχαίοι Έλληνες ΠΡΙΝ είχαν το χάος. Έπρεπε να ΠΡΩΤΟ-σκεφτούν ΠΟΛΛΑ. Οι Βυζαντινοί είχαν ΠΡΟΙΚΑ τους αρχαίους Έλληνες

Οι Βυζαντινοί είχαν μόλις λίγους αιώνες για να σκεφτούν, οι αρχαίοι Έλληνες κάτι χιλιάδες χρόνια....έχει διαφορά δε νομίζεις?
Και για δες τους Αμερικάνους! λιγότερο από 100 χρόνια είχαν για να σκεφτούν.
Μόλις διάβασαν τον Πυθαγόρα και τον Ευκλείδη! πήγαν στη Σελήνη και έφτιαξαν στο διάστημα σταθμούς!
Αυτοί είναι ο πολιτισμένος λαός!..... ποιος τους βγαίνει μπροστά?

Και για να καταλάβεις το πόσο ανόητα είναι τα σχόλιά σου και η ψευτοκόντρα που θέλεις να δημιουργήσεις ανάμεσα στο Βυζάντιο και την αρχαία Ελλάδα, για ρώτα τη γιαγιά που μαγειρεύει...ποιον ξέρει? τον μπαρμπαΣτάθη στην κουζίνα της ή τον Πυθαγόρα?
και τι της είναι ποιο χρήσιμο? το χαρτί υγείας ή ο Ευκλείδης?

Sabaton - Coat of Arms

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 01:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Όχι καθόλου. Επιμένω γιατί έχω λόγους. Αν πχ ο Λέοντας (λέμε τώρα) είναι κάποιος που σχολίασε και οργάνωσε την αρχαιελληνική παράδοση και δίδασκε αυτήν είναι λογικό να αποτελεί τον ετερόφωτο ιδρυτή της άλγεβρας. Για αυτό επιμένω να ζητάω τις ΔΙΚΕΣ του καινοτομίες. Αν αυτές δεν υπάρχουν τότε μπορεί μεν να είναι ιδρυτής της άλγεβρας αλλά μόνο με τη λογική ότι υπήρξε ο δάσκαλος αυτής

Θεωρείται "ένας" από τους ιδρυτές της άλγεβρας, δεν ήταν "ο" ιδρυτής με ότι συνεπάγεται αυτό.

quote:
IndustrialAngel:
Τι κρίμα που 5 δις άνθρωποι ΔΕΝ πιστεύουν ότι αυτά συνέβησαν... Όταν τους πείσεις ότι έγιναν τότε έλα να μου πεις.
Μου πλασάρεις την πίστη σου σε μια θρησκεία ως απόδειξη; Αυτό όχι απόδειξη ή υπόθεση ούτε για ανέκδοτο δεν αξίζει

Περί θρησκείας ομιλώ θρησκεία θα πλασάρω για απόδειξη. Εσύ που δεν πιστεύεις δικαιούσαι να έχεις την άποψή σου.

quote:
IndustrialAngel:
Ποια αρμονία ακριβώς; Ισορροπίες ΝΑΙ αρμονία όχι. Δεν μπορώ να θεωρήσω τη ΣΦΑΓΗ των ζώντων οργανισμών από άλλους οργανισμούς ΑΡΜΟΝΙΑ. Ισορροπία πληθυσμων κτλ την αποδέχομαι. Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι οι θηλές στον άνδρα είναι προϊόν σχεδίασης παρά μόνο ΑΤΥΧΟΥΣ σχεδίου ενός αποτυχημένου μηχανικού.
Ποια αρμονία βλέπεις όταν γίνεται ένας ανεμοστρόβιλος που καταστρέφει τα πάντα;
Ποια αρμονία βλέπεις ότι ένα παιδί γεννιέται με σοβαρές κληρονομικές ασθένειες;
Ποια αρμονία βλέπεις όταν ο ήλιος είναι ένα ουσιαστικά μια διαρκής πυρηνική έκρηξη; Δεν ήξερα ότι η πυρηνική έκρηξη μπορεί να χαρακτηριστεί αρμονία

Φυσικά και υπάρχει αρμονία.
Κοιτάμε το γενικό σύνολο και όχι τα μεμονομένα.
Αν ψάχνεις το τέλειο θα το βρεις μόνο στον παράδεισο.

Η συνεχής εκρήξεις του ηλίου είναι μέρος της αρμονίας του γνωστού μας κόσμου. Αν δεν ήταν θα είχαμε πρόβλημα, ωστόσο δεν έχουμε.

Η σφαγή των ζώων από τα άλλα διατηρούν την ισορροπία όπως λες και αυτή με τη σειρά της ταΐζει την αρμονία.

Οι θηλές του άντρα μας θυμίζουν ότι η γυναίκα δεν είναι παρά μέρος του άντρα που ανέλαβε τον μισό του ρόλο.
Αν εσύ θεωρείς τη φύση δυσλειτουργική είναι δικαίωμά σου.

quote:
IndustrialAngel:
1. Θεός των Κενών. Αυτά που δεν εξηγεί η επιστήμη είναι Θεός. Αν αύριο εξηγηθούν θα παραδεχθείς ότι δεν υπάρχει ο Θεός σου ή θα αρχίσεις να πολεμάς λυσασμένα την εξήγηση;
2. Η επιστήμη ΜΙΑ χαρά τα εξηγεί όλα. Το ότι ο κάθε ηλίθιος της αγέλης δεν τα δέχεται είναι δικό σου πρόβλημα

1. Δεν πολεμάω λυσσασμένα κανέναν. Αν αύριο η επιστήμη μας εξηγήσει με επιστημονικό τρόπο τη δημιουργία του κόσμου, τότε αυτός πολύ απλά δεν έχει την ανάγκη κανενός Θεού για να υπάρξει.
2.Πως λοιπόν δημιουργήθηκε ο κόσμος?....για να δούμε τώρα τα περί ηλιθιότητας που λες.

quote:
IndustrialAngel:
ΜΟΝΟ η μέλισσα παράγει μέλι. Αυτή από εκατομμύρια είδη. Άρα δεν υπάρχει Θεός...(με τη δικιά σου σοφιστική λογική)

Και μόνο η πυγολαμπίδα φωσφορίζει στο σκοτάδι.....ούτε τώρα υπάρχει Θεός....μα είναι δυνατόν να λες τέτοια?

quote:
IndustrialAngel:
Βρε ΆΣΕ τα όπως και τα παραδείγματα. Έχεις δει άλλα σύμπαντα ποτέ; Όταν δεις τότε να μου πεις τι μπορεί να γίνει και τι όχι
Α ο μεγάλος κρότος (ο ήχος δε διαδίδεται στο κενό αλλά τέτοιος ΓΚΑΣΜΑΣ που είσαι νομίζεις ότι το Big Bang...ακούστηκε) είναι παραμύθι αλλά το ότι μια μέρα ένα τύπος (που δεν ξέρουμε ΠΩΣ ήρθε και ΓΙΑΤΙ υπάρχει) ΕΚΛΑΣΕ και δημιούργησε έναν κόσμο για να...παίζει είναι ΣΟΒΑΡΗ επιστημονική θέση.

-Μιλάω για το δικό μας σύμπαν.
-
Φυσικά και είναι σοβαρή επιστημονική θέση να αναζητήσω σε πνευματικές οδούς και έξω από τον άνθρωπο, το δρόμο για τη δημιουργία του κόσμου, αφού με τα ανθρώπινα μέσα δεν μπορώ.

-Έτσι το λένε! ο "Μεγάλος Κρότος" να το ονομάσουν αλλιώς, αν δε σου κάνει.

quote:
IndustrialAngel:
Διαρκώς επεκτείνεται προς το ΒΟΡΑ. Καλή πατάτα και αυτή.
Το κρέμασμα όμως συνεπάγεται ΣΤΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Δε λέει πουθενά ότι ΚΙΝΕΙΤΑΙ η γη. ΟΕΟ.

Διαρκώς επεκτείνεται, αυτό είναι η ουσία, ο Βοράς δεν είναι άλλο παρά ο κατ' ανάγκην προσανατολισμός ώστε να σταθεί η πρόταση.
Νομίζω ότι η έκφραση κρεμάζων γῆν ἐπὶ οὐδενός, δε χρειάζεται τίποτα απολύτως για να γίνει κατανοητή.


quote:
IndustrialAngel:
Να η κωλοτούμπα! Τώρα έγινε μεταφορικά. Το 1200 μΧ θα μας έλεγες ότι είναι μεταφορικό ή θα μας έσφαζες με το κουταλάκι αν σου λέγαμε ότι το θεμελιώνω είναι λάθος αν το πάρεις κυριολεκτικά;

Το 1200 μ.Χ. δε θα με ρώταγες κάτι τέτοιο.

quote:
IndustrialAngel:
Μπορεί, θα το ξανακοιτάξω.

Να το κοιτάξεις.

quote:
IndustrialAngel:
Δεν ευχόμαστε όμως να ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΙ ο γάμος. Οπότε λάθος το παράδειγμα.

Ευχόμαστε να στεριώσει όπως ο Θεός στέριωσε τη γη. Το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια.

quote:
IndustrialAngel:
Μάλιστα. I rest my case.
AΠΟΡΡΙΠΤΩ πλήρως αυτές τις απαντήσεις εκ πεποιθήσεως. Τις απαντήσεις "γιατί έτσι θέλει ο Θεός" τις απέρριψε η ανθρωπότητα εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Το "κανείς δεν ξέρει" είναι ενδεικτικό του ΤΕΛΜΑΤΟΣ που οδηγούν την ανθρώπινη σκέψη οι αντιλήψεις οι δικές σου και της ΣΑΠΙΑΣ πίστης σου, που ΕΥΤΥΧΩΣ δε μοιράζονται όλοι οι Χριστιανοί.
Το κενό της γνώσης το καλύπτει ένας Θεός των Κενών αλλά στην πραγματικότητα αυτή η ψευδογνώση είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστη. Γιατί; Γιατί το Θεό ΟΥΤΕ να τον ελέγχουμε μπορούμε ούτε να τον διερευνήσουμε.
Απαντάς το ένα δεν ξέρω με ένα άλλο δεν ξέρω. Απέρριψες τον "κρότο" (που είπαμε δεν είναι κρότος) για να βάλεις στη θέση του το "ΔΕΝ ΞΕΡΩ". Να τη χέσω τη γνώση σου που αμφισβητεί την επιστήμη για να βάλει στο τέλος το "δεν ξέρω". Ένα "δεν ξέρω" χωρίς ελπίδα να απαντηθεί ποτέ.



Κανένας χριστιανός δε λέει ότι ο Θεός δεν δημιούργησε τον κόσμο. Αν το λέει πολύ απλά δεν είναι χριστιανός.
Οι απαντήσεις μου είναι οι σωστές.
Το δημιούργημα δεν μπορεί να ξέρει τίποτα περισσότερο για τον Δημιουργό Του, πέρα από αυτά που Αυτός του αποκαλύπτει.
Τον Θεό σαφώς και δεν μπορούμε να τον ελέγξουμε. Μπορούμε όμως με τη χάρη Του να Τον διερευνήσουμε.
Η γνώμη μου αμφισβητεί την επιστήμη μόνο στην αναφορά (όχι από την επιστήμη), ότι η επιστήμη μπορεί να μας εξηγήσει το Θεό.
Καμία όμως επιστήμη δεν αμφισβητεί το Θεό γιατί δεν είναι αυτός ο ρόλος της.
Αυτό είναι άλλο ένα ψευτοδίλημμα από τους διάφορους χριστιανομάχους που προσπαθούν να δημιουργήσουν μία ανύπαρκτη κόντρα ανάμεσα στην επιστήμη και στη θρησκεία.
Όπως ακριβώς ένα ψευτοδίλημμα προσπάθησες εσύ να δημιουργήσεις ανάμεσα στο τι ήταν καλύτερο το Βυζάντιο ή η αρχαία Ελλάδα για ευνόητους πάντα λόγους.

Για να δημιουργηθεί μία τέτοια κόντρα, είναι απαραίτητο πρώτα η επιστήμη να ισχυριστεί ότι δεν υπάρχει Θεός και ότι όλα αυτά περί Θεού είναι παραμύθια.
Όταν συμβεί αυτό τότε όντως θα υπάρξει κόντρα.
Προς το παρόν κάτι τέτοιο όμως βρίσκεται ακόμη στη φαντασία και στον πόθο των χριστιανομάχων.

Sabaton - Coat of Arms


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 02:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Καμία όμως επιστήμη δεν αμφισβητεί το Θεό γιατί δεν είναι αυτός ο ρόλος της

Ευρωπαίε να το διατυπώσω λίγο καλύτερα αυτό που γράφεις…

Όχι δεν αμφισβητεί τον θεό, αλλά δεν ασχολείται με το θέμα αν υπάρχει ή δεν υπάρχει ο Θεός.
Βλέπεις δυο διαφορετικοί χώροι (επιστήμη και θρησκεία) οι οποίοι ο καθένας έχει διαφορετικό αντικείμενο να ερευνήσει.
Ο ένας ερευνά (επιστήμη) και ο άλλος απλά δέχεται (πίστη/θρησκεία).

Βέβαια πολλές φορές η επιστήμη με την ερεύνα/ες που έχει κάνει, έχει μπει και έχει ανατρέψει κάποιες παγιωμένες αντιλήψεις (θρησκευτικές και όχι μόνο…) που υπήρχαν, με αποτέλεσμα να δημιουργείται αυτή η «αντιπαλότητα».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2011, 12:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Ευρωπαίε να το διατυπώσω λίγο καλύτερα αυτό που γράφεις…
Όχι δεν αμφισβητεί τον θεό, αλλά δεν ασχολείται με το θέμα αν υπάρχει ή δεν υπάρχει ο Θεός.
Βλέπεις δυο διαφορετικοί χώροι (επιστήμη και θρησκεία) οι οποίοι ο καθένας έχει διαφορετικό αντικείμενο να ερευνήσει.
Ο ένας ερευνά (επιστήμη) και ο άλλος(πίστη/θρησκεία).

Βέβαια πολλές φορές η επιστήμη με την ερεύνα/ες που έχει κάνει, έχει μπει και έχει ανατρέψει κάποιες παγιωμένες αντιλήψεις (θρησκευτικές και όχι μόνο…) που υπήρχαν, με αποτέλεσμα να δημιουργείται αυτή η «αντιπαλότητα».



H θρησκεία έχει τη δική της έρευνα.Δεν ισχύει αυτό που λες " "απλά δέχεται"
Για να δημιουργηθεί ο χριστιανισμός για παράδειγμα πέρασε από κόσκινο πολλά πράγματα. Απόκρυφα Ευαγγέλια, επιστολές, μαρτυρίες, χρονοβόρες μελέτες επάνω στη Βίβλο κ.λ.π.

Η επιστήμη με την έρευνά της και την ανατροπή παγιωμένων αντιλήψεων (θρησκευτικές και όχι μόνο…) που υπήρχαν, έγινε ο καλύτερος σύμμαχος της θρησκείας (και αναφέρομαι στον χριστιανισμό γιατί αυτόν γνωρίζω πολύ καλά.)
Έδωσε την οπτική γωνία που χρειαζόταν ο άνθρωπος ώστε να μπορέσει να καταλάβει έννοιες που πριν αγνοούσε.

Έδωσε στη θρησκεία νέες οπτικές διαστάσεις έρευνας, όπως, για παράδειγμα, η "όχι" κατά γράμμα ερμηνεία του κεφαλαίου της Γένεσις (στην οποία μέθοδο δυστυχώς έχουν προσκολλήσει οι χριστιανομάχοι, με αποτέλεσμα να αδυνατούν να καταλάβουν το επίπεδο από το οποίο τους απαντά ο συνομιλητής τους και φυσικά τις Γραφές),
και την κατεύθυνση της ταυτόγχρονα σε πολλές οπιτκές γωνίες.

Μια ανανεωμένη έρευνα, η οποία οδήγησε στην αποκρυπτογράφηση των συμβολισμών της Βίβλου κάνοντας την μια εξαιρετικά πολύπλοκη μεν, αλλά ενδιαφέρουσα δε, έρευνα, που οι συγκινήσεις από το αποτέλεσμά της κρατούν αμείωτο το ενδιαφέρον όσων ασχολούνται με τις Γραφές και που έχουν ως αποτέλεσμα να ενισχύεται η πεποίθησή τους για την αληθεία και τη Θεοπνευστία των Γραφών, μεταλαμπαδεύοντας με τη σειρά τους στους συνανθρώπους τους, ασφαλή και χρήσιμα συμπεράσματα.

Δεν υπάρχει λοιπόν καμία αντιπαλότητα, τουλάχιστον προς το παρόν.
Και δε νομίζω ότι θα υπάρξει ούτε στο μέλλον.

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 12:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -H θρησκεία έχει τη δική της έρευνα.Δεν ισχύει αυτό που λες " "απλά δέχεται"
Για να δημιουργηθεί ο χριστιανισμός για παράδειγμα πέρασε από κόσκινο πολλά πράγματα. Απόκρυφα Ευαγγέλια, επιστολές, μαρτυρίες, χρονοβόρες μελέτες επάνω στη Βίβλο κ.λ.π.

Συμφωνώ με αυτό που λες.
Δηλαδή πως η θρησκεία έχει την δική της έρευνα, οι μελετητές (ερευνητές) που ασχολήθηκαν με αυτό το είδος της έρευνας (θεολογία) έπρεπε να εντάξουν μέσα στα θεόπνευστα βιβλία τους Κανονικά Βιβλία (Καινή διαθήκη) μόνο κάθε μαρτυρία που έχουν ίδια γραμμή με το χριστιανικό δόγμα, με την αυθεντική αποστολική παράδοση και πίστη, με την εξ αποκαλύψεως αλήθεια ή εκείνα που λόγω της θεωρούμενης θεοπνευστίας τους, έχουν μια ακριβή θέση πάνω στα θεολογικά συγγράμματα, όλα τα υπόλοιπα ονομάστηκαν απόκρυφα, ψευδεπίγραφα ή αιρετικά. Με άλλα λόγια κανονικό κοσκίνισμα…

Τώρα για το απλά δέχεται κάθε τι που έχει να κάνει με εξ αποκαλύψεως αλήθειες δεν μπορεί να ισχύει κάτι διαφορετικό από το … "απλά δέχεται"…

quote:
europaios2 -Η επιστήμη με την έρευνά της και την ανατροπή παγιωμένων αντιλήψεων (θρησκευτικές και όχι μόνο…) που υπήρχαν, έγινε ο καλύτερος σύμμαχος της θρησκείας (και αναφέρομαι στον χριστιανισμό γιατί αυτόν γνωρίζω πολύ καλά.)

Η σχέση μεταξύ εκκλησίας και επιστήμης πάντα ήταν κάπως πολύπλοκη και πράγματι υπήρχαν στιγμές στην ιστορία που η σχέση μεταξύ επιστήμης και θρησκείας ήταν πολύ έντονες και άλλες φορές πιο ήπιες και με προσπάθεια από την μεριά της εκκλησίας να παραδεχτεί τα λάθη της απέναντι στην επιστήμη.

quote:
europaios2 -Έδωσε στη θρησκεία νέες οπτικές διαστάσεις έρευνας, όπως, για παράδειγμα, η "όχι" κατά γράμμα ερμηνεία του κεφαλαίου της Γένεσις (στην οποία μέθοδο δυστυχώς έχουν προσκολλήσει οι χριστιανομάχοι, με αποτέλεσμα να αδυνατούν να καταλάβουν το επίπεδο από το οποίο τους απαντά ο συνομιλητής τους και φυσικά τις Γραφές),

Ξέρεις είναι δύσκολο να λέμε πως η επιστήμη έδωσε νέα οπτική αντίληψη έτσι ώστε να ερμηνεύεται πχ η Γένεσις όχι κατά γράμμα και από την άλλη όταν η επιστήμη αγγίζει άλλα κομμάτια της θρησκείας να μην τα δεχόμαστε…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 14:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Συμφωνώ με αυτό που λες.
Δηλαδή πως η θρησκεία έχει την δική της έρευνα, οι μελετητές (ερευνητές) που ασχολήθηκαν με αυτό το είδος της έρευνας (θεολογία) έπρεπε να εντάξουν μέσα στα θεόπνευστα βιβλία τους Κανονικά Βιβλία (Καινή διαθήκη) μόνο κάθε μαρτυρία που έχουν ίδια γραμμή με το χριστιανικό δόγμα, με την αυθεντική αποστολική παράδοση και πίστη, με την εξ αποκαλύψεως αλήθεια ή εκείνα που λόγω της θεωρούμενης θεοπνευστίας τους, έχουν μια ακριβή θέση πάνω στα θεολογικά συγγράμματα, όλα τα υπόλοιπα ονομάστηκαν απόκρυφα, ψευδεπίγραφα ή αιρετικά. Με άλλα λόγια κανονικό κοσκίνισμα…

Τώρα για το … απλά δέχεται … κάθε τι που έχει να κάνει με εξ αποκαλύψεως αλήθειες δεν μπορεί να ισχύει κάτι διαφορετικό από το … "απλά δέχεται"…



Mε το Δόγμα του χριστιανισμού ασχολήθηκαν τεράστιες μορφές όπως οι Χρυσόστομος, Άγιος Αθανάσιος, Γρηγόριος κ.λ.π. όπου η μόρφωση τους, αλλά κυρίως η σοφία τους, προκαλεί το δέος σε όποιους έχουν μπει στη διαδικασία να τους διαβάσουν.
Για τους υπόλοιπους τα εικονίδια είναι αρκετά ώστε να αντικατροπτίσουν την άποψή τους επί των κυρίων αυτών, βάση πάντα της ανύπαρκτης μελέτης τους.

Δεν υπάρχει καμία θεωρούμενη θεοπνευστία, αλλά μόνο θεοπνευστία.
Όταν παρουσιαζόταν ένα σύγγραμμα, το σύγκριναν με τα υπόλοιπα και έκριναν το αληθές του περιεχομένου του ή όχι.
Θα πρέπει εδώ να προσθέσουμε ότι πέρα της μελέτης των συγγραμμάτων που μας έχει διασωθεί μέχρι σήμερα, οι πληροφορείς που αντλούσαν βρισκόντουσαν και σε πολλά άλλα συγγράμματα τα οποία δυστυχώς δεν έφτασαν μέχρι τις ημέρες μας.

Όταν μελετούσαν ένα σύγγραμμα, το αποδεχόντουσαν ή όχι στο 100% του συγγράμματος αυτού.
Έτσι αν περιείχε πληροφορίες εκ των οποίων σχεδόν όλες ήσαν σύμφωνες με την έρευνά τους, αλλά έβρισκαν έστω και μία κατά την κρίση τους που απέρρεε από την έρευνα τους, υπερβολή, τότε απέρριπταν ολόκληρο το σύγγραμμα και όχι μόνο το μέρος με το οποίο δε συμφωνούσαν.

quote:
elo:
Η σχέση μεταξύ εκκλησίας και επιστήμης πάντα ήταν κάπως πολύπλοκη και πράγματι υπήρχαν στιγμές στην ιστορία που η σχέση μεταξύ επιστήμης και θρησκείας ήταν πολύ έντονες και άλλες φορές πιο ήπιες και με προσπάθεια από την μεριά της εκκλησίας να παραδεχτεί τα λάθη της απέναντι στην επιστήμη.

Ποτέ η εκλησία δεν πίστευε κάτι διαφορετικό για τα δρώμενα σε σχέση με την επιστήμη της εποχής της.
Τόσο η επιστήμη όσο και η εκκλησία πίστευαν τα ίδια.
Καθώς όμως η επιστήμη προχωρούσε, με την έρευνά της έβρισκε πολύτιμες πληροφορίες όπως το ότι ν γη δεν είχε ηλικία μόνο μερικών χιλιάδων ετών.
Η εκκλησία τότε αποδεχόταν τα αποτελέσματα της επιστήμης.
Δυστυχώς όμως όχι πάντα. Με το διαχωρισμό σε Ανατολική και Δυτική, άρχισαν και τα παρατράγουδα όπως για παράδειγμα στην περίπτωση του Γαλιλαίοι. Μόνο που αυτή η αρνητική επί του θέματος στάση της εκκλησίας δεν μπορεί να χρεωθεί στο σύνολό της, αλλά στο μέρος της εκκλησίας αυτής που ονομάζεται Καθολική.
Εξάλλου ο κύριος λόγος της διάσπασης της εκκλησίας στα δύο, σε αυτή της Καθολικής (Δύσης) και σε αυτή της Ορθόδοξης (Ανατολής), οφείλεται στην αδιαλλαξία της Δυτικής, έναντι της Ανατολικής φιλοσοφίας.

Και ως απόδειξη τούτων είναι ότι ενώ στη Δύση έχουμε τη φασιστική νοοτροπία του αλάθητου του πάπα (που είναι βαλσφήμια προς το Θεό), στην Ανατολή έχουμε τις αποφάσεις να παίρνονται μέσα από Οικουμενικές Συνόδους.

quote:
elo:
Ξέρεις είναι δύσκολο να λέμε πως η επιστήμη έδωσε νέα οπτική αντίληψη έτσι ώστε να ερμηνεύεται πχ η Γένεσις όχι κατά γράμμα και από την άλλη όταν η επιστήμη αγγίζει άλλα κομμάτια της θρησκείας να μην τα δεχόμαστε…

Όπως?

Μαύρος Καβαλάρης ( Black Rider ) - Σταμάτης Σπανουδάκης

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 15:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Europaios2 Καλησπέρα!
Να λοιπόν πως αποδεικνύεις αυτό που
συχνά-πυκνά σου λέω,περί
…κολλήματος!

Βρέ καλό μου παιδί, κάνεις λόγο συνεχώς
για επιστήμη και «διαφωτισμό»
μέσα από τον χώρο της εκκλησίας και
απορώ μαζί σου,όταν τα λεγόμενά σου
έρχονται σε αντίθεση με αυτή την ίδια την Ιστορία!
Διότι τι μας λέει η Ιστορία;
Ανάπτυξη πολιτισμική,πολιτιστική, επιστημονική και
όποιας άλλης μορφής,
ουδέ στο ελάχιστο υπήρξε, τουλάχιστον
όσο αφορά τον ελλαδικό χώρο(και
είναι σαφώς αυτός που μας ενδιαφέρει!!!), αλλά
ούτε και στον χώρο της Εκκλησίας μπορεί να
ισχυρισθεί κάποιος, ότι υπήρξε οτιδήποτε άλλο
πέραν της σε πολλά σημεία,τραγικής σύγκρουσης,
του θρησκευτικού πνεύματος,είτε μέσω
Αιρέσεων είτε της γνωστής διαμάχης Δύσης-Ανατολής!

Στην Ελληνική Νομαρχία του ανωνύμου Έλληνος,
«Ανωνύμου του Έλληνος, Ελληνική Νομαρχία,
ήτοι λόγος περί Ελευθερίας» έκδοση 1806,
να τι διαβάζουμε:


«Αι επιστήμαι, όπου πρότερον ήνθιζον

(φυσικά δεν μπορεί παρά η αναφορά του να αφορά την αρχαιότητα),

άρχισαν να μαρανθώσι, τα σχολεία εσφραγίσθησαν, οι διδάσκαλοι εμωράνθησαν και η αλήθεια με την φιλοσοφίαν (=θετικές επιστήμες) εξωρίσθησαν, άλλο βιβλίον δεν ευρίσκετο, ει μη τα πονήματα των ιερέων και οι ταλαίπωροι Έλληνες, αγκαλά και φιλελεύθεροι, εστερημένοι όμως από το φως της φιλοσοφίας, έγιναν σχεδόν δούλοι, μεμεθυσμένοι από την αμάθειαν και την δεισιδαιμονίαν».

Και επανερχόμενη στον παραπάνω χαρακτηρισμό περί
"κολλήματος", ένα έχω να σου προτείνω και πάλι μέσα από τον
Ανώνυμο δανειζόμενη:

"Ἀναγκαῖον πρᾶγμα εἶναι εἰς ὅποιον ἀποφασίσει νὰ ἐξετάσῃ τὴν ἀλήθειαν τῶν πραγμάτων, συχνάκις νὰ δυσπιστῇ εἰς τὸν ἴδιον ἑαυτόν του, καὶ χωρὶς νὰ εἶναι εὐκολόπιστος εἰς τοὺς ἄλλους, νὰ καταπείθεται μόνον εἰς τὴν ἀναμφιβολίαν. Ὡσὰν ὁποὺ πολλάκις ἀμελῶντας τινὰς μίαν παραμικρὰν ἔρευναν, καὶ δίδοντας πίστιν εἰς ὅσα ἀκροάζεται ἀπὸ ἄλλους, εὐκόλως ἠμπορεῖ νὰ ἀπατηθῇ, καὶ τότε λαμβάνει μίαν περίληψιν ἀκατάστατον εἰς τὴν ὑπόθεσιν ὁποὺ ζητεῖ, καὶ ἐξακολούθως οὔτε αὐτὸς ἠμπορεῖ νὰ εὕρῃ τὴν ἀλήθειαν, οὔτε ἄλλοι παρ᾿ αὐτοῦ νὰ τὴν ἐννοήσωσι.

Ὅταν ὅμως ἐξετάζῃ τὴν ὑπόθεσιν μὲ προσοχήν, συγκρίνει ἀδιαφόρως τοὺς περὶ αὐτῆς ὁμιλήσαντας, ἐρευνῶντας πρὸς τούτοις τὰς αἰτίας, ὁποὺ τὸν καθένα ἐπαρακίνησαν νὰ ὁμιλήσῃ· ὅταν, λέγω, ἐκλέγει τὸ πιθανὸν ἀπὸ τὸ ἀδύνατον καὶ τὸ δύσκολον ἀπὸ τὸ ἀμφίβολον, τότε προχωρεῖ βαθμηδόν, καὶ φθάνει τέλος πάντων εἰς τὴν ἀλήθειαν, καὶ εὑρίσκει τὴν ἀνταμοιβὴν εἰς τοὺς κόπους του μὲ τὴν ἀκριβήν της ἀπόκτησιν. Τότε, λέγω, πρέπει καθεὶς νὰ καταπείθεται, καὶ ἀνοητότατος ἤθελεν εἶναι ὁ ἀκατάπειστος."

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 06/02/2011 16:02:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 16:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο τέταρτο βιβλίο του(κεφάλαιο),ο Ανώνυμος
παρουσιάζει τους συνεργούς της Τυραννίας:

Δύο αἴτια εἶναι, ὦ Ἕλληνές μου ἀκριβοί, ὁποὺ μέχρι τῆς σήμερον μᾶς φυλάττουσι δεδεμένους εἰς τὰς ἁλύσους τῆς τυραννίας, εἶναι δὲ τὸ ἀμαθὲς ἱερατεῖον καὶ ἡ ἀπουσία τῶν ἀρίστων συμπολιτῶν......
....Ἀλλά, πόσον θέλει συγχύσει, ἡ ἀκόλουθος διήγησις τῆς πρώτης αἰτίας μερικοὺς ἀρχιεπισκόπους, ἢ ἄλλου τάγματος ἱερεῖς, ἂν κατὰ τύχην τὸν παρόντα μου λόγον ἀναγνώσωσι - τὸ ὁποῖον μοῦ φαίνεται δύσκολον - βλέποντας ξεσκεπασμένας τὰς ψευδεῖς των ἀρετάς.

Ὤ, πόσον ταχέως θέλει ρίψουσιν εἰς τὸ πῦρ τοῦτο μου τὸ βιβλιάριον, ὅσοι φοβοῦνται τὸ φῶς τῆς ἀληθείας! Διὰ τοῦτο λοιπὸν κρίνω ἀναγκαῖον νὰ τοὺς προειδοποιήσω, ὅτι τὸ πατριωτικὸν χρέος μου μὲ προστάζει νὰ ὁμιλήσω τὴν ἀλήθειαν, καὶ δὲν φοβοῦμαι οὔτε τοὺς ἀμαθεῖς, οὔτε τοὺς σπουδαίους καὶ ἐναρέτους (1).

Λες κι' αυτός ο άνθρωπος να ανήκε στις τάξεις των
"χριστιανομάχων" όπως σου αρέσει συχνά-πυκνά να αναφέρεις;!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2011, 00:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ὤ, πόσον ταχέως θέλει ρίψουσιν εἰς τὸ πῦρ τοῦτο μου τὸ βιβλιάριον, ὅσοι φοβοῦνται τὸ φῶς τῆς ἀληθείας! Διὰ τοῦτο λοιπὸν κρίνω ἀναγκαῖον νὰ τοὺς προειδοποιήσω, ὅτι τὸ πατριωτικὸν χρέος μου μὲ προστάζει νὰ ὁμιλήσω τὴν ἀλήθειαν, καὶ δὲν φοβοῦμαι οὔτε τοὺς ἀμαθεῖς, οὔτε τοὺς σπουδαίους καὶ ἐναρέτους (1). [/i]


Αν δεν κανω λαθος το εν λογω συγγραμα, ακομη και σημερα δεν εχει αποδοθει σε καποιον συγγραφεα, σωστα?

Εφοσον λοιπον ο συγγραφεας ηταν ανωνυμος, το ευλογο ερωτημα που γενναται ειναι γιατι μιλαει για φοβο εφοσον κρυβεται πισω απο την ανωνυμια? χμμμμμμμμ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2011, 00:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ὤ, πόσον ταχέως θέλει ρίψουσιν εἰς τὸ πῦρ τοῦτο μου τὸ βιβλιάριον, ὅσοι φοβοῦνται τὸ φῶς τῆς ἀληθείας! Διὰ τοῦτο λοιπὸν κρίνω ἀναγκαῖον νὰ τοὺς προειδοποιήσω, ὅτι τὸ πατριωτικὸν χρέος μου μὲ προστάζει νὰ ὁμιλήσω τὴν ἀλήθειαν, καὶ δὲν φοβοῦμαι οὔτε τοὺς ἀμαθεῖς, οὔτε τοὺς σπουδαίους καὶ ἐναρέτους (1). [/i]


Αν δεν κανω λαθος το εν λογω συγγραμα, ακομη και σημερα δεν εχει αποδοθει σε καποιον συγγραφεα, σωστα?

Εφοσον λοιπον ο συγγραφεας ηταν ανωνυμος, το ευλογο ερωτημα που γενναται ειναι γιατι μιλαει για φοβο εφοσον κρυβεται πισω απο την ανωνυμια? χμμμμμμμμ!



Ψηλέ Καλησπέρα!
Εύλογο το ερώτημά σου.
Θα σου παραθέσω το απόσπασμα από το τέλος στου βιβλίου του
όπου έχει έναν διάλογο με δυό φίλους του στους οποίους,έδωσε
το βιβλιάριο(όπως το λέει,όχι βιβλίο),να το διαβάσουν.

Κάτσε να το βρω ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2651367
Maintained by Digital Alchemy