ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 22:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Kapodistria,
προτεινω να αφησουμε για λιγο, ο καθενας μας, τις θρησκευτικες μας "πεποιθησεις" στην ακρη και να προσπαθησουμε να προσεγγισουμε τα γεγονοτα, αν εγιναν, ποτε εγιναν και ποιοι ηταν οι πρωταγωνιστες.

πιστευω πως ειναι χρεος μας, ελπιζοντας πως κατι θα προσφερει σε οσους τυχον μας διαβαζουν, αλλα και σε πεισμα των γελοιων υποκειμενων του βρωμοκαναλου της τουρκικης και νεοεποχιτικης προπαγανδας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 00:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συχνά, κατηγορούνται οι Χριστιανοί πως δεν είναι Έλληνες, διότι, σύμφωνα με την κατηγορία, βάζουν πρώτα και πάνω απ΄ όλα την πίστη τους.

Βέβαια, κάθε άλλο παρά αυτό συμβαίνει.
Τα τελευταία χρόνια, με τους διάφορους αρχαιοκάπηλους και τους νεοποχίτες που εμφανίστηκαν και στη χώρα μας, με τη μισαλλοδοξία και το φανατισμό που τους χαρακτηρίζει, γινόμαστε καθημερινά μάρτυρες, από τα διάφορα καμώματά τους, του ανθελληνισμού που προωθούν.

Εμπρός στην επιθυμία τους να αλλοιώσουν την ιστορία και να αποσυνδέσουν βίαια το Χριστιανισμό από τον Ελληνισμό, χρησιμοποιούν όλα τα μέσα και όλες τις ευκαιρίες που τους δίνονται.

Κατ' εμέ, πρέπει να θεωρηθούν ως εγκληματίες και έτσι να αντιμετωπισθούν, διότι εγκληματούν και ως προς τη μνήμη των αγωνιστών μας, αλλά και ως προς τις νέες γενιές που, ενδεχομένως, λόγω της τεμπελιάς τους για να μην ψάξουν από μόνοι τους, θα κατεβάσουν αμάσητη όλη την προπαγάνδα που τους προσφέρουν έτοιμη!

Αυτός ο ύπουλος τρόπος δέσμευσης του μυαλού, ιδιαίτερα των νέων ανθρώπων, αλλά και η αλλοίωσης της ιστορίας, κάνοντας χρήση της γοητείας και μόνο που ασκεί η μικρή οθόνη, είναι, και πρέπει να θεωρηθεί, ως έκγλημα!!

Εκείνο δε, το γελοίο υποκείμενο ο Τατσόπουλος, που χωρίς καμιά ιστορική αναφορά, στο βιντεάκι αυτό, τολμά να υποστηρίζει ως μη γενόμενο το γεγονός της Αγίας Λαύρας, είναι για γερό φτύσιμο, για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Σε κάποιο άλλο βίντεο στο γιουτουμπ, άκουσα πως εκφράστηκε πολύ απαίσια και απαξιωτικά για τον Κολοκοτρώνη, για τη δήθεν ομοφυλοφιλία του, που αν τον είχα μπροστά μου, δεν ξέρω και εγώ πόσες θα του έριχνα!!!!

Αυτό που με έκανε έξαλλο, ιδιαίτερα για το τελευταίο που ανέφερα, είναι ο τρόπος που αυτό το κατακάθι, η επιπλέουσα βρωμιά των βρωμοκάναλων, θέλησε να απαξιώσει, ναι αυτό θέλησε να περάσει ως μήνυμα, έναν τόσο μεγάλο ήρωα του έθνους μας.
Βέβαια, έψαξα και είδα πως τώρα το έχει ρίξει στο καλαμπούρι και ως τέτοιο θέλει να το περάσει, αλλά, όταν είσαι, ή μάλλον τραβάς πάνω σου τόση δημοσιότητα, καλό είναι να προσέχεις ακόμη και τα καλαμπούρια σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 16:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:

quote:

Αγαπητη Kapodistria,
προτεινω να αφησουμε για λιγο, ο καθενας μας, τις θρησκευτικες μας "πεποιθησεις" στην ακρη και να προσπαθησουμε να προσεγγισουμε τα γεγονοτα, αν εγιναν, ποτε εγιναν και ποιοι ηταν οι πρωταγωνιστες.

πιστευω πως ειναι χρεος μας, ελπιζοντας πως κατι θα προσφερει σε οσους τυχον μας διαβαζουν, αλλα και σε πεισμα των γελοιων υποκειμενων του βρωμοκαναλου της τουρκικης και νεοεποχιτικης προπαγανδας


Ψηλέ,Καλησπέρα!

Νομίζω πως κανείς,μα κανείς Έλλην και Ελληνίς
δεν μπορεί να πιστέψει ή να υιοθετήσει τις ανιστόρητες
ανοησίες του εν λόγω καναλιού!

Είναι τόσο χοντροκομμένα όσα λένε και υποστηρίζουν που
ήδη επαρκώς έχουν ξεφωνηθεί,από τα ραδιόφωνα και τα διάφορα
ιστολόγια του διαδικτύου!
Άλλωστε αυτός ο βλάξ,ο Τατσόπουλος,γι'αυτό τον λόγο το έχει
ρίξει στο αστείο και λέει τις μπούρδες του τώρα αστειευόμενος!!!

Γιατί,ξέρεις αγαπητέ τι ξύλο του έχουν τάξει πολλοί Έλληνες,αν
το τρακάρουν πουθενά; Δεν ξέρει που να κρυφτεί ο κατακαημένος!!!

Ξέρεις τι είναι να μην μπορείς να κυκλοφορήσεις άνετα και
ελεύθερα πουθενά;Ξέρεις τι είναι να σκέφτεται ακόμη και για
τσιγάρα στο περίπτερο να πάει;
Να κρύβεται μέσα στο σπίτι του,στο βρωμοκάναλό του και μετά ξανά
στην ασφάλεια (;) του σπιτιού του;

Εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη τιμωρία που η Νέμεση του
έχει αποδώσει! Διότι έσπειρε ανέμους και θερίζει πλέον θύελλες!!!

Και όσο προχωράει αυτή η μπούρδα που ονομάζουν ντοκυμαντέρ (!!!),
τόσο πιό δεινή γίνεται η θέση του!!!

Άστον στην μαύρη του μοίρα,που φυσικά ο ίδιος με τα ίδια του
τα χέρια έφτιαξε έτσι!
Άστον,στην Θεία Δίκη και στον Πανόπτη Μέγα Δικαστή και θα λάβει
τα δέοντα (που ήδη έχει αρχίσει και λαμβάνει!!!).

Όσον αφορά τις ιστορικές πηγές που θέλεις να παρατεθούν εδώ για
να διαβάσουν,όσοι τύχει να διαβάσουν,έχω την εντύπωση πως δεν
χρειάζεται γιατί όπως είπε και ο Γ. Τράγκας,την Ιστορία την μάθαμε
από τα δημοτικά θρανία και δεν την ξεχνάμε,όσο και αν κάποιοι
αυτό επιζητούν διακαώς!
Όσο δε για τα νέα παιδιά,μην είσαι και πολύ ευπειθής σ'αυτά που
προσπαθούν να περάσουν τα βρωμοκανάλια,ότι δηλαδή αγνοούν την
Ιστορία της Πατρίδας μας! Λάθος Μέγα!!!
Πιστεύω πως σήμερα όλο και πιό πολλοί,όλο και περισσότεροι νέοι
διψούν για την Ιστορία μας και σε κάθε ευκαιρία "ρουφούν" την
γνώση της!

Πάντως άν θέλεις γράψε σχετικά με τις πηγές που αναφέρονται
στο βίντεο,πιό αναλυτικά και εγώ μαζί σου είμαι!!!
Άν χρειαστεί να προσθέσω κάτι πολύ ευχαρίστως!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 19:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός:
Συχνά, κατηγορούνται οι Χριστιανοί πως δεν είναι Έλληνες, διότι, σύμφωνα με την κατηγορία, βάζουν πρώτα και πάνω απ΄ όλα την πίστη τους.
Βέβαια, κάθε άλλο παρά αυτό συμβαίνει.

Mόνο κάποιος ψυχικά άρρωστος μπορεί να προσάψει τέτοιες κατηγορίες, αφού δεν τίθεται ποτέ κόντρα αγάπης μεταξύ πίστης και πατρίδας.

quote:
Ψηλός:
Κατ' εμέ, πρέπει να θεωρηθούν ως εγκληματίες και έτσι να αντιμετωπισθούν, διότι εγκληματούν και ως προς τη μνήμη των αγωνιστών μας, αλλά και ως προς τις νέες γενιές που, ενδεχομένως, λόγω της τεμπελιάς τους για να μην ψάξουν από μόνοι τους, θα κατεβάσουν αμάσητη όλη την προπαγάνδα που τους προσφέρουν έτοιμη!

Είναι εγκληματίες που εγκληματούν κατά της αλήθειας, της ιστορίας, των συνανθρώπων τους και των προγόνων τους.

Για τις νέες γενιές μήν ανησυχείς, τους είδαμε όταν υπήρχαν πραγματικοί λόγοι και βγήκαν στους δρόμους για τον νεαρό που δολοφονήθηκε από τον αστυνομικό και έκαψαν το κέντρο της Αθήνας, τους βλέπουμε και τώρα που δεν υπάρχουν πραγματικοί λόγοι (μνημόνιο, ανεργία), να μή βγαίνουν στους δρόμους αφού όλα είναι όπως πρέπει.....οπότε τι ανησυχείς?
Ωστόσο πιστεύω ότι ο νέος δε μένει νέος, κάποια στιγμή ωριμάζει. Και δεν ξέρουμε κάτι άλλο πολύ ποιο σπουδαίο. Τους ρυθμούς ωρίμανσης.
Ενδεχομένως να είναι πολύ ποιο γρήγοροι από τους δικούς μας κάποτε. Και στο άμεσο μέλλον να δούμε πράγματα που η δική μας η γενιά ναι μεν ονειρεύτηκε αλλά δεν έπραξε.

quote:
Ψηλός:
Αυτός ο ύπουλος τρόπος δέσμευσης του μυαλού, ιδιαίτερα των νέων ανθρώπων, αλλά και η αλλοίωσης της ιστορίας, κάνοντας χρήση της γοητείας και μόνο που ασκεί η μικρή οθόνη, είναι, και πρέπει να θεωρηθεί, ως έκγλημα!!

Εκείνο δε, το γελοίο υποκείμενο ο Τατσόπουλος, που χωρίς καμιά ιστορική αναφορά, στο βιντεάκι αυτό, τολμά να υποστηρίζει ως μη γενόμενο το γεγονός της Αγίας Λαύρας, είναι για γερό φτύσιμο, για να μην πω τίποτα χειρότερο.



Για να δεσμευτεί το μυαλό, θα πρέπει να υπάρχει?.....υπάρχει?

Ο Τατσόπουλος δεν κάνει τίποτα περισσότερο από τον σύγχρονο Έλληνας.....να ζήσει άνετα προσπαθεί, τι σε ξενίζει?

quote:
Ψηλός:
Σε κάποιο άλλο βίντεο στο γιουτουμπ, άκουσα πως εκφράστηκε πολύ απαίσια και απαξιωτικά για τον Κολοκοτρώνη, για τη δήθεν ομοφυλοφιλία του, που αν τον είχα μπροστά μου, δεν ξέρω και εγώ πόσες θα του έριχνα!!!!

Αυτό που με έκανε έξαλλο, ιδιαίτερα για το τελευταίο που ανέφερα, είναι ο τρόπος που αυτό το κατακάθι, η επιπλέουσα βρωμιά των βρωμοκάναλων, θέλησε να απαξιώσει, ναι αυτό θέλησε να περάσει ως μήνυμα, έναν τόσο μεγάλο ήρωα του έθνους μας.
Βέβαια, έψαξα και είδα πως τώρα το έχει ρίξει στο καλαμπούρι και ως τέτοιο θέλει να το περάσει, αλλά, όταν είσαι, ή μάλλον τραβάς πάνω σου τόση δημοσιότητα, καλό είναι να προσέχεις ακόμη και τα καλαμπούρια σου.



Δε νομίζω να είναι τόσο βλάκας για να πει κάτι τέτοιο, κάτι άλλο θα έχει συμβεί....εκτός και εάν παίζεται τίποτε άλλο, που ακόμη δεν έχει βγει στη φόρα.

quote:
kapodistria:
europaios2 με κάτι τέτοια,που κατά καιρούς(πολύ συχνά
θα έλεγα...)βλέπουν το φως της δημοσιότητας,η εκκλησία
έχει χάσει την δυναμική της απέναντι στους πιστούς της!
Θα σου παραθέσω ένα άρθρο του Κώστα Χαρδαβέλα,για το τρίτο
σε αίγλη ελληνικό μοναστήρι,την μονή Αγίου Ραφαήλ στην Λέσβο:

Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Αγίου Ραφαήλ στη Μυτιλήνη με όσα συμβαίνουν στο μοναστήρι του. Το τρίτο σε επισκεψιμότητα μοναστήρι της Ελλάδας, μετά την Παναγία της Τήνου και την Παναγία Σουμελά, η ιερά Μονή Αγίου Ραφαήλ στις Καρυές Μυτιλήνης με τα εκατομμύρια των πιστών που πέρασαν τα τελευταία χρόνια από αυτήν έχει μοναδική περιουσία 450 τ. μ. (δηλαδή ούτε μισό στρέμμα).
Αντίθετα η ηγουμένη του Ευγενία - κατά κόσμον Ειρήνη Κλειδαρά - και μοναδική κάτοικος του μοναστηριού εμφανίζεται από το 1964 να αποκτά ιδιόκτητη περιουσία αξίας πολλών εκατομμυρίων ευρώ.
Αυτό το θρησκευτικό παράδοξο έχει σκανδαλίσει τη Μυτιλήνη και ήδη έχει αρχίσει εισαγγελική έρευνα για να βρεθεί πως απέκτησε αυτή την προσωπική περιουσία η ηγουμένη.
Έγγραφα από το υποθηκοφυλάκειο Μυτιλήνης παρουσιάζουν τη Μονή του Αγίου Ραφαήλ από το 1968 μέχρι σήμερα από δωρεές και κληδοροτήματα να έχει μόνον 450 τετραγωνικά μέτρα περιουσία.
Δηλαδή για 20 χρόνια τα εκατομμύρια των πιστών που πέρασαν από το μοναστήρι και ευεργετήθηκαν από τον Άγιο Ραφαήλ προσέφεραν μόνο 450 μέτρα τετραγωνικής γης.
Σε άλλο επίσημο έγγραφο του υποθηκοφυλακείου Μυτιλήνης εμφανίζεται η ιδιόκτητη κτηματική μόνον περιουσία της ηγουμένης Ευγενίας, που αποκτήθηκε από την ημέρα που ανέλαβε τη θέση αυτή στη Μονή.
Η μοναχή Ευγενία διαθέτει αυτή την στιγμή 25 στρέμματα γης σε περιοχές φιλέτο της Μυτιλήνης και η εισαγγελική έρευνα ψάχνει να βρει με ποιο τρόπο η ηγουμένη απέκτησε την περιουσία αυτή, δεδομένου ότι πολλοί λένε ότι οι εκτάσεις που έχει στην ιδιοκτησία της η ηγουμένη προέρχονται από δωρεές πιστών στη Μονή του Αγίου Ραφαήλ.
Τα ευρήματα της εισαγγελικής έρευνας θα προκαλέσουν σάλο σε πανελλαδική κλίμακα γιατί στην ιστορία αυτή εμπλέκονται δικαστικοί, κρατικοί παράγοντες που είναι προσωπικοί φίλοι της μοναχής Ευγενίας.

Από www.newsbomb.gr.

Την γνώμη σου επ'αυτού σε παρακαλώ.
Ακόμη να σου πω,ότι στην Αργολίδα υπάρχει μια παρόμοια
περίπτωση,η οποία δεν έχει δημοσιοποιηθεί,αν και κοινό
μυστικό...



Ουδέν σχόλιο.
Θα περιμένω το πόρισμα και μετά!
Εσύ μπορείς να γνωρίζεις πριν την έρευνα των αρχών το τι έχει συμβεί εκ του ασφαλούς? Αν ναι να σε ακούσουμε.

Εξάλλου 25 στρέμματα δεν είναι τίποτα. Εγώ στην κατοχή μου έχω 20. Εάν ήμουν άκληρος και δεν είχα αδέλφια και τα άφηνα σε ένα μοναστήρι που μέχρι τότε είχε 450 μέτρα, τι θα σήμαινε αυτό?.....ότι η μονή είναι άντρο κακοποιών επειδή είχε μόλις 450 τετρ.μέτρα πριν της αφήσω την κληρονομιά μου?

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αποκλείεται να έχει συσταθεί εκεί μια συμμορία!
Ας περιμένουμε λοιπόν για να δούμε....δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο!

Υ.Γ.
Και κάτι άλλο, έπεσε στο μάτι μου η κάτωθι ιστοδελίδα από άλλη θεματολογία http://kanena2010.blogspot.com/2011/02/blog-post_12.html και θα ήθελα να τη διαβάσετε, τη βρίσκω ενδιαφέρουσα και θα την μελετήσω σήμερα.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 20:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 Καλησπέρα!

Είδα την ιστοσελίδα που πρότεινες,και από μια πρώτη ματιά
θα μπορούσα να πω ότι δεν μου έκανε καμιά ιδιαίτερη
εντύπωση!

και για τον εξής λόγο:
πρώτον,αυτά που λέει,πολύ σωστά βεβαίως,αλλά έχω την
εντύπωση ότι δεν απέχουν και πολύ από επιδιώξεις και στόχους
που συναντάς και σε άλλα μικρά κόμματα!
Δεύτερον,τι τύχη θα μπορούσε να είχε μια παρόμοια προσπάθεια;
Μάλλον καμιά!
Το θέμα είναι να υπάρξει κάτι που να μπορεί να αποκτήσει
δυναμική τέτοια ώστε να αποτελέσει τον παράγοντα εκείνο
που θα είναι ικανός να φέρει ανακατατάξεις στο πολιτικό
σκηνικό της χώρας!

Τρίτον,λείπει το ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ πρός τον ελληνικό λαό!

Με άλλα λόγια europaios2,το θέμα δεν είναι να κερδίσεις πρόσκαιρα
μέσα από τις ανάγκες που οι καιροί έχουν φέρει στην πρώτη
γραμμή,αλλά να έχεις τα κότσια να θέσεις ως προτεραιότητες
πάγιες ανάγκες,που να αποτελέσουν την βάση της ανάπτυξης!

Πιστεύω λοιπόν,πως ένα κόμμα που θα πρόβαλε την ανάπτυξη της
επαρχίας,της Υπαίθρου μέσω της Γεωργίας και κτηνοτροφίας
με προγράμματα σωστά και με αποτελέσματα άμεσα αλλά με βάσεις
για το μέλλον,όπως επίσης για τον χώρο της αλιείας αλλά και του
τουρισμού,αυτό θα είχε ΤΥΧΗ σήμερα!!!

Μάλιστα όπως πολύ καλά γνωρίζουμε υπάρχουν,πολλά μα πάρα πολλά
χωριά,ανά την ελληνική ύπαιθρο,τα οποία είναι ερημα!
Χωράφια και εκτάσεις ανεκμετάλευτα,παρατημένα!
Θα μπορούσε λοιπόν,κάποιο κόμμα να σταθεί σ'αυτό και να διακηρύξη
την άμεση διανομή αυτών,σε άνεργους ΕΛΛΗΝΕΣ πολίτες και να
τους βοηθήσει ώστε να ξεκινήσουν κάτι που και αυτούς
θα καλύψει από θέμα εργασίας και στέγης αλλά και το κράτος θα
ωφεληθεί από θέμα προϊόντων άμεσης ανάγκης,κάτι που θα
μειώσει τις "παράλογες" εισαγωγές,αλλά και που θα μπορεί να
θέσει τις βάσεις για εξαγωγές εγχωρείων προϊόντων!

Νομίζω η εγκατάλειψη της Υπαίθρου είναι το πιό ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χώρα μας!
Άλλωστε ως χώρα είμαστε αγροτοκτηνοτροφική και τουριστική,και
αυτοί είναι οι παράγοντες που θα έπρεπε να προσεχθούν και να
αξιοποιηθούν!

Ναι,ένα τέτοιο κόμμα θα μπορούσε να έχει τύχη!

Το ΚΑΝΕΝΑ όμως,όπως και το όνομά του σε αποτρέπει να πιστέψεις
στο μέλλον,
άρα ΚΑΝΕΝΑ μέλλον, ΚΑΜΙΑ τύχη!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 12:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kapodistria, είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου.
Θα σου πρότεινα να τις καταθέσεις εκεί.
Απ' ότι κατάλαβα, το κόμμα αυτό ψήνεται.
Το πότε θα είναι έτοιμο, ίσως να εξαρτηθεί από εμάς. Από τον πολίτη που θα μετέχει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο σε αυτό.
Το να γράψεις μία πρόταση και να τους τη στείλεις, όπως έκανες εδώ, είναι ένα είδος συμμετοχής σε αυτό.

Το ότι ξεκινάει από το διαδίκτυο, νομίζω ότι κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση.
Είναι ο μόνος τρόπος για να αποφύγουν την εξάρτηση των διαφόρων συντεχνιών όπως των τηλεοπτικών καναλιών.

Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν κατά καιρούς οι κυβερνήσεις, προσπαθείσει να φιμώσουν το διαδίκτυο.
Δεν είναι τυχαίο ότι η επανάσταση στην Αίγυπτο ξεκίνησε από το διαδίκτυο.
Είναι ο μόνος τρόπος να ξεπεραστεί ο σκόπελος της διαφθοράς που βρίσκεται παντού (και στο διαδίκτυο βέβαια, αλλά τουλάχιστον σε αυτό μπορείς να τον αποφύγεις!)

Θα σου πρότεινα τις προτάσεις σου να τις φτιάξεις και να τις στείλεις με e-mail.

Στην τελική κάτι πρέπει να κάνουμε! Το να καθόμαστε και να κλαίμε τη μοίρα μας δε λέει και τίποτα.
Εξάλλου όπως λένε οι Κινέζοι, πάνω από χυμένο γάλα μην κλαις!.....βρες άλλο!

Αν τώρα αποδειχτεί μούφα και αυτό!...ε! τι να κάνουμε? μήπως μπορεί κανείς εκ των προτέρων να γνωρίζει αυτό?
Τι λες?

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 20:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή kapodistria, είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου.
Θα σου πρότεινα να τις καταθέσεις εκεί.
Απ' ότι κατάλαβα, το κόμμα αυτό ψήνεται.
Το πότε θα είναι έτοιμο, ίσως να εξαρτηθεί από εμάς. Από τον πολίτη που θα μετέχει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο σε αυτό.
Το να γράψεις μία πρόταση και να τους τη στείλεις, όπως έκανες εδώ, είναι ένα είδος συμμετοχής σε αυτό.

Το ότι ξεκινάει από το διαδίκτυο, νομίζω ότι κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση.
Είναι ο μόνος τρόπος για να αποφύγουν την εξάρτηση των διαφόρων συντεχνιών όπως των τηλεοπτικών καναλιών.

Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν κατά καιρούς οι κυβερνήσεις, προσπαθείσει να φιμώσουν το διαδίκτυο.
Δεν είναι τυχαίο ότι η επανάσταση στην Αίγυπτο ξεκίνησε από το διαδίκτυο.
Είναι ο μόνος τρόπος να ξεπεραστεί ο σκόπελος της διαφθοράς που βρίσκεται παντού (και στο διαδίκτυο βέβαια, αλλά τουλάχιστον σε αυτό μπορείς να τον αποφύγεις!)

Θα σου πρότεινα τις προτάσεις σου να τις φτιάξεις και να τις στείλεις με e-mail.

Στην τελική κάτι πρέπει να κάνουμε! Το να καθόμαστε και να κλαίμε τη μοίρα μας δε λέει και τίποτα.
Εξάλλου όπως λένε οι Κινέζοι, πάνω από χυμένο γάλα μην κλαις!.....βρες άλλο!

Αν τώρα αποδειχτεί μούφα και αυτό!...ε! τι να κάνουμε? μήπως μπορεί κανείς εκ των προτέρων να γνωρίζει αυτό?
Τι λες?

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"


Ναι,δεν λέω ενδιαφέρον ακούγεται το να τις καταθέσω εκεί,
όπως προτείνεις,europaios2!
Όμως αυτό το ΚΑΝΕΝΑ,δεν με εμπνέει βρέ παιδί μου!

Μηδενισμό μου βγάζει και απόλυτη απόρριψη!!!

Οπωσδήποτε,όπως πολύ σωστά λες,το να καθώμαστε και να κλαίμε
την μοίρα μας την μαύρη,δεν έχει αποτέλεσμα,ίσως μάλιστα
να λειτουργεί και εντελώς αρνητικά για εμάς τους ίδιους,αλλά
και για το μέλλον της Ελλάδος μας!

Σίγουρα,ΚΑΤΙ πρέπει να κάνουμε !!
Σίγουρα,δεν πρέπει να κάτσουμε με σταυρωμένα χέρια και
να περιμένουμε ότι άλλο ΚΑΚΟ μας έχουν ετοιμάσει!

Λοιπόν θα το δούμε το θέμα σοβαρά,γιατί δυστυχώς
ΈΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗ ΠΑΡΕΚΕΙ!!!
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ !!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2011, 21:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο φίλη kapodistria.

Κι εγώ θα ασχοληθώ από πλευράς μου, θα τους στείλω προτάσεις και ότι βγει!
Το πολύ πολύ να χάσω τζάμπα μερικές ώρες από τη ζωή μου? Και? Δε χαλιέμαι σε τίποτα.
Δε σκέφτομαι και κάτι άλλο!
Είχα στρέψει στην αρχή την προσοχή μου προς το ΛΑΟΣ, μιας και δεν έβλεπα κάτι άλλο, αλλά απ΄ ότι βλέπω κι αυτό για καρέκλα να κάτσει ψάχνει και όπου να ναι!, και με όποιον να ναι δίπλα του! αρκεί να κάτσει και αυτό στην επίσημη αγαπημένη....στην καρέκλα!

Υ.Γ. Άντε βρε! να έχουμε να πούμε και κάτι της προκοπής μετά το Πάσχα!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos roditis
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 10:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos roditis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fisika ke prepi na litourgisi pali i AGIA SOFIA!! http://rhodesmarket.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 17:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

fisika ke prepi na litourgisi pali i AGIA SOFIA!! http://rhodesmarket.blogspot.com/



Αγαπητέ nikos roditis,να σε καλώς ορίσω στο θέμα μου
αλλά και στο εσοτέρικα επίσης!

Σαφής και ξεκάθαρη η άποψή σου!
Όσο αφορά για την παραπομπή στην ιστοσελίδα που παρέθεσες,
δεν καταλαβαίνω κανέναν άλλο λόγο πέρα της διαφήμησης.
Παρ'όλα αυτά καλή η σελίδα καθαρά τουριστική φυσικά!

Γιατί όμως στα αγγλικά;Να υποθέσω πως απευθύνεται στους
αλλοδαπούς ; Μάλλον...

Α, και μια παράκληση,αγαπητέ! Άν ήθελες θα ήταν προτιμότερο
να γράφεις στην ελληνική μια και είναι δύσκολο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να
διαβαστεί κάτι άλλο πέραν της δικής μας γραφής!
Σ'ευχαριστώ και ελπίζω σε μια εποικοδομιτική παραμονή σου
στο εσοτέρικα.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 16:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

" ΟΙ ΚΑΜΠΑΝΕΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑΣ "

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 20:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=B8ybM3McRsw&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 15:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τελικά φίλοι μου η κακοκαιρία έχει και τα καλά της . Κλεισμένος λοιπόν μέσα στο σπίτι λόγω κακοκαιρίας , και αποκομμένος καθότι ο μοναδικός δρόμος είχε κλείσει , μη έχοντας πως να περάσω την ώρα μου μια και κανάλια της T.V. είναι γεμάτα ρηάλιτι και τηλεσκουπίδια , το ‘ριξα στο διάβασμα . Και επειδή δεν είχα να διαβάσω κάτι καινούργιο ξαναδιάβαζα παλιά τεύχη του Δαυλού απ’, αυτά που έχω στη βιβλιοθήκη μου . Στο τεύχος λοιπόν 258 , στη σελίδα 16830 , έπεσα σε ένα άρθρο του Θ. Δ. Παναγόπουλου το οποίο μεταξύ άλλων αναφερόταν στις εντυπώσεις που απεκόμισε ο Ρώσος αρχιεπίσκοπος του Νόβγκοροντ Αντώνιος , όταν επισκέφθηκε την Κωνσταντινούπολη . Το άρθρο αυτό το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον , επειδή στο περιεχόμενό του αντικατοπτρίζεται όλη η απάτη και η δεισιδαιμονία και ο σκοταδισμός των θρησκειών γενικότερα προκειμένου να χαλιναγωγούν και να εκμεταλλεύονται τους πιστούς τους . Και μια και αναφέρεται στην Κωνσταντινούπολη και την Αγία Σοφία , επέλεξα να φέρω τα κυριότερα σημεία του στο παρόν θέμα . Τα γεγονότα έχουν ως εξής :

Το έτος 1200 , τέσσερα χρόνια πριν από την τέταρτη σταυροφορία που κατέληξε στην κατάληψή της από τους σταυροφόρους , ο Ρώσος αρχιεπίσκοπος του Νόβγκοροντ Αντώνιος , ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη και μεταξύ των άλλων , επισκέφθηκε και προσκύνησε τα ιερά κειμήλια που φυλασσόντουσαν εκεί .
Όταν επέστρεψε στην πατρίδα του , δημοσίευσε τις εντυπώσεις του από το ταξίδι αυτό σε ένα οδοιπορικό με τον τίτλο «Περιγραφή των αγίων τόπων της Κωνσταντινουπόλεως , Αντωνίου αρχιεπισκόπου Νόβγκροντ» μέσα στο οποίο μεταξύ άλλων , εντυπωσιασμένος από την πληθώρα των ιερών κειμηλίων και των προσκυνημάτων περιγράφει με λεπτομέρειες τα ιερά κειμήλια και τα λείψανα των αγίων τα οποία προσκύνησε :

«Στην Αγία Σοφία προσκύνησα την Τράπεζα όπου ο Χριστός εδείπνησε την Μεγάλη Πέμπτη με τους μαθητές του , προσκύνησα τις πλάκες του Μωυσή με τις δέκα εντολές και τα χρυσά αγγεία με τα δώρα των Μάγων . Ασπάστηκα επίσης το Αίμα που έτρεξε από το κεφάλι του Χριστού , όταν τον χτύπησε κάποιος Εβραίος , τις αλυσίδες του Αποστόλου Παύλου και τις αμπάρες της φυλακής του . Τα πριόνια που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του Σταυρού , την χάλκινη σάλπιγγα του Ιησού του Ναυή , τον κουβά του πηγαδιού της Σαμαρείτιδας , την εικόνα του Χριστού που ζωγράφισε ο Απόστολος Παύλος με χρώματα από τριμμένα μαργαριτάρια και πολύτιμα πετράδια .

»Μέσα στο αυτοκρατορικό παλάτι είδα επίσης και προσκύνησα : Το σφουγγάρι με το ξύδι που πότισαν τον Χριστό επάνω στον Σταυρό , το Αίμα του Χριστού που έτρεξε από το λόγχισμα , τα Καρφιά που Τον κάρφωσαν , την Λόγχη , τον Πορφυρό Μανδύα , τον Χιτώνα του Χριστού , την Ζώνη της Θεοτόκου , τα Υποδήματα του Χριστού και την μαρμαρένια λεκάνη , με το νερό της οποίας έπλυνε τα πόδια των μαθητών Του .

»Στην εκκλησία του Αγίου Μιχαήλ , που ήταν μέσα στο παλάτι , προσκύνησα τα κέρατα του κριαριού που θυσίασε ο Αβραάμ αντί του Ισαάκ , την ράβδο του Μωυσή που άνοιξε την Ερυθρά Θάλασσα , την Τράπεζα που έφαγε ο Αβραάμ με την Αγία Τριάδα , έναν σταυρό φτειαγμένο από κληματόβεργες του αμπελιού που φύτεψε ο Νώε μετά τον κατακλυσμό , το κλαδί της ελιάς που έφερε το περιστέρι στην Κιβωτό του Νώε μετά τον κατακλυσμό , τα πανέρια με τους άρτους που τάισε ο Χριστός τους πέντε χιλιάδες οπαδούς Του .

»Στον ναό της Αναστάσεως προσκύνησα το Αίμα του Χριστού και τα καρφιά του Σταυρού , και στον ναό του Παντοκράτορος είδα την σανίδα που τοποθέτησαν το σώμα του Χριστού μετά την αποκαθήλωση , στην οποία φαίνονται καθαρά τα δάκρυα της Παναγίας .

Τρεις χιλιάδες , γράφει ο αρχιεπίσκοπος Αντώνιος , είναι οι ιερείς και οι μοναχοί της Αγίας Σοφίας , και σαράντα χιλιάδες οι ιερείς και οι μοναχοί της ευρύτερης περιοχής της Κωνσταντινούπολης , με εκατοντάδες μοναστήρια και δεκατέσσερις χιλιάδες μοναχούς .

Δεν γνωρίζω φίλοι μου αν θα πρέπη κάποιος να γελά με όλα αυτά που γράφει στο οδοιπορικό του ο αρχιεπίσκοπος Αντώνιος , ή να θλίβεται για την κατάντια και το σκοτάδι στο οποίο οδήγησε ο χριστιανισμός την ανθρωπότητα , σκοτώνοντας την φιλοσοφία , τις επιστήμες , και γενικότερα τον ελληνικό τρόπο σκέψης .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 01:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά φίλοι μου η κακοκαιρία έχει και τα καλά της .
Κλεισμένος λοιπόν μέσα στο σπίτι λόγω κακοκαιρίας , και αποκομμένος καθότι ο μοναδικός δρόμος είχε κλείσει , μη έχοντας πως να περάσω την ώρα μου μια και κανάλια της T.V. είναι γεμάτα ρηάλιτι και τηλεσκουπίδια , το ‘ριξα στο διάβασμα . Και επειδή δεν είχα να διαβάσω κάτι καινούργιο ξαναδιάβαζα παλιά τεύχη του Δαυλού απ’, αυτά που έχω στη βιβλιοθήκη μου . Στο τεύχος λοιπόν 258......

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 01:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως το φιλαρακι μας.
Πως πηγε η αποτοξινωση?

Ευρωπαιος2 μας εληψε η φωνουλα σου.
τρομαξαμε πως μας εγκατελειψες και πανε τα παιδακια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 14:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε μέσα Απρίλη, κλειδώνει το τζάκι και το βλέπω για μπάρμπεκιου στο εξοχικό σου!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 00:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1 «Έτι, τοις φρονούσι και λέγουσι κτιστήν είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυπόστατου θεότητος, ως κτιστήν εκ τούτου πάντως και αυτήν την θείαν ονσίαν αναγκαξομένοις δοξάζειν. Κτιστή γαρ κατά τους Αγίους ενέργεια, κτιστήν δηλώσει και φύσιν άκτιστον δέ, άκτιστον χαρακτηρίζει ουσίαν. Καντεύθεν ήδη κινδυνεύουσι εις θείαν παντελή περιπίπτειν, και την ελληνικήν μυθολογίαν και την των κτισμάτων λατρείαν, τη καθαρά και αμώμω των χριστια-νών πίστει προστριβομένοις, μη ομολογοϋσι δε κατά τας αγίας θεοπνεύστους θεολογίας, και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα, άκτιστον είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυ¬πόστατου θεότητος ανάθεμα τρις».

2 «Τοις τα ελληνικά διεξιούσι μαθήματα, και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταις ματαίαις επομένοις, και ως αληθέσι πιστεύουσι και ούτως αυταίς ως το βέβαιον εχούσαις εγκειμένοις, ώστε έτερους ποτέ μεν λάθρα, ποτέ δε φανερώς ενάγειν αυταϊς και διδάσκειν ανενδοιάστως ανάθεμα τρίς».

3 «Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων, αφ' εαυτών και την καθ' ημάς κλίσιν μεταπλάττουσι, και τάς πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις και ως αυθυπόστατο την ύλην παρά των ιδίων μορφούσθαι λέγουσι, και προφανώς διαβάλλουσι το αυτεξούσιον τον Δημιουργού, τον από του μη όντος εις το είναι παραγαγόντος τα πάντα, και ως ποιητού πάσιν αρχήν και τέλος επιτιθέντος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς ανάθεμα τρίς».

4 «Τοις δεχομένοις, και παραδίδουσι τα μάταια και ελληνικά ρήματα., ότι τε προΰπαρξις εστί των ψυχών, και ουκ εκ τον μη όντος τα πάντα εγένετο, και παρήχθησαν, οτι τέλος εστί της κολάσεως η αποκατάστασις αύθις της κτίσεως, και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και διά των τοιούτων λόγων την βασιλείαν των ουρανών λυομένην πάντως, και παράγουσαν εισάγουσιν, ην αιωνίαν και ακατάλυτον αυτός τε ό Χριστός και Θεός ημών εδίδαξε, και παρέδοτο και διά πάσης της Παλαιάς και Νέας Γραφής ημείς παρελάβομεν οτι και η κόλασις ατελεύτητος και ή βασιλεία αΐδιος, διά δε των τοιούτων λόγων εαυτούς τε απολλύουσι, και ετέροις αιωνίας καταδίκης προξένοις γινομένοις ανάθεμα τρίς».

5 «Τοις ευσεβείς μεν επαγγελλομένοις τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγματα τη ορθοδόξω και καθολική εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων, και ουρανού και γης, και των άλλων κτισμάτων αναιδώς ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν ανάθεμα τρίς».

6 «Tοις την μωράν των έξωθεν (= Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, η και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν, και κρίσιν, και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ανάθεμα τρίς».

7 «Τοις λέγουσιν ότι οι των Ελλήνων σοφοί και πρώτοι των αιρεσιαρχών, οι παρά των επτά αγίων και καθολικών συνόδων, και παρά πάντων των εν Ορθοδοξία λαμψάντων πατέρων αναθέματι καθυποβληθέντας, ως αλλότριοι της καθολικής εκκλησίας δια την εν λόγοις αυτών κίβδηλον και ρυπαράν περιουσίαν κρείττονες εισι κατά πολύ, και ενταύθα και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πάθος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων ανάθεμα τρίς».

Χρόνια μας πολλά φίλοι μου . Και του χρόνου με υγεία να αναθεματιστούμε παρουσία των εκπροσώπων της πολιτείας (της υπουργού παιδείας συμπεριλαμβανομένης) από τους ευσεβείς και Ορθοδόξους Χριστιανούς . Γιατί μόνο οι ορθόδοξοι μας κάνουν την τιμή , και αναθεματίζουν εμάς τους Έλληνες .



*

Edited by - Sesostris on 14/03/2011 00:14:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 12:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Χρόνια μας πολλά φίλοι μου . Και του χρόνου με υγεία να αναθεματιστούμε παρουσία των εκπροσώπων της πολιτείας (της υπουργού παιδείας συμπεριλαμβανομένης) από τους ευσεβείς και Ορθοδόξους Χριστιανούς . Γιατί μόνο οι ορθόδοξοι μας κάνουν την τιμή , και αναθεματίζουν εμάς τους Έλληνες .


Δεν ξέρω τι πιστεύετε εσείς οι "Έλληνες", αλλά εμείς οι Έλληνες, όλα τα αισχρά, τα παλαβά της μυθολογίας, πάψαμε, εδώ και κάτι χιλιετίες να τα θεωρούμε σοβαρά πράγματα, καθώς και να πιστεύουμε και να κάνουμε θυσίες σε ερεθισμένους φαλούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 14:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νάτος πάλι ο Ψηλός... Μετράει πόση την έχει...την ελληνικότητα...

Πες του ρε Σωτήρη ότι την έχει μεγαλύτερη... Και αυτήν και την άλλη που σκέφτηκαν οι πονηροί να ηρεμήσει...


Πραγματικά είναι έχεις πλάκα με το πόσο πιέζεσαι να τα χώσεις στου γραφικούς δωδεκαθεϊστές. Σίγα θα πάθεις τίποτα... Αυτό που δεν παίρνεις χαμπάρι είναι η μόνη σου διαφορά από αυτούς του χαζούς είναι ότι λατρεύεις 1 Θεό αντί για 12. Όχι οι Χριστιανοί, μην αρχίσεις πάλι τα "εμείς" και τα "εσείς". ΕΣΥ προσωπικά πιστεύεις σε αυτό το πράγμα. Εντάξει δεν κάνεις θυσία στον ερεθισμένο φαλλό, να σου πούμε μπράβο;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 14:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γνωρίζω φίλοι μου αν θα πρέπη κάποιος να γελά με όλα αυτά που γράφει στο οδοιπορικό του ο αρχιεπίσκοπος Αντώνιος , ή να θλίβεται για την κατάντια και το σκοτάδι στο οποίο οδήγησε ο χριστιανισμός την ανθρωπότητα , σκοτώνοντας την φιλοσοφία , τις επιστήμες , και γενικότερα τον ελληνικό τρόπο σκέψης .

Εδώ διαφωνώ Σωτήρη. Ευτυχώς, αυτό δεν έγινε. Και ευτυχώς υπήρξαν σοβαροί άνθρωποι (πολλοί από αυτούς Χριστιανοί) που κράτησαν ζωντανά και τα προχώρησαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 15:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλος:
Δεν ξέρω τι πιστεύετε εσείς οι "Έλληνες", αλλά εμείς οι Έλληνες, όλα τα αισχρά, τα παλαβά της μυθολογίας, πάψαμε, εδώ και κάτι χιλιετίες να τα θεωρούμε σοβαρά πράγματα, καθώς και να πιστεύουμε και να κάνουμε θυσίες σε ερεθισμένους φαλούς.

--------------------------------------------------------------------

Ναι σιγουρα,εσεις πλεον κανετε θυσιες και καμψεις σε
ερεθισμενους φαλους,υπο την καλυψη του ρασσου και με
την ευλογια του ιδιοκτητη του...φαλου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 15:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιος βλέπει την καούρα του Νικομάχου και του Industrial που σπεύδουν να "προστατέψουν", αλλά και να συνταχθούν με τον Sesostris, δεν είναι να απορεί για την πορεία, αλλά και για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι σημερινοί Έλληνες*.

Δεν μπαίνω καν στον κόπο να ασχοληθώ με αυτά που παρέθεσε ο Sesostris γιατί είναι γνωστή η αντίδραση. Ο χορός καλά κρατεί.

*Το Έλληνες, βέβαια, με κάθε επιφύλαξη.

**Τι έγινε βρε Industria, αφού εξαπέστειλες τον Τρέχα, σου λείπει ο ευρωπαίος, και είπες να καταπιαστείς μαζί μου τώρα;
Εγώ σου το είπα, πρέπει να έχεις πολλά απωθημένα παλικάρι μου. Για ψάξτο το λιγάκι, καλό θα σου κάνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 18:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν κάποιος βλέπει την καούρα του Νικομάχου και του Industrial που σπεύδουν να "προστατέψουν", αλλά και να συνταχθούν με τον Sesostris, δεν είναι να απορεί για την πορεία, αλλά και για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι σημερινοί Έλληνες*


Να συνταχθώ σε τι;;;; Στο ότι υπάρχει ο...Δίας;;; Πλάκα μας κάνεις ψηλέ; Απλώς λέω ότι δε διαφέρει πολύ από εσένα. Απόδειξη για αυτό; Η ανάγκη να πείσεις ότι το δικό σου "μαγαζί" είναι καλύτερο

quote:
*Το Έλληνες, βέβαια, με κάθε επιφύλαξη.


Τιμή μου να μη με θεωρείς ΕΣΥ Έλληνα. Αν Έλληνας σημαίνει να είναι κάποιος σαν και εσένα, ΚΑΛΥΤΕΡΑ να είμαι Κενυάτης.

Πείτε του ρε παιδιά ότι την έχει μεγαλύτερη...την ελληνικότητα, να ηρεμήσει..

quote:
**Τι έγινε βρε Industria, αφού εξαπέστειλες τον Τρέχα, σου λείπει ο ευρωπαίος, και είπες να καταπιαστείς μαζί μου τώρα;
Εγώ σου το είπα, πρέπει να έχεις πολλά απωθημένα παλικάρι μου. Για ψάξτο το λιγάκι, καλό θα σου κάνει.



Πωπω πόσο βαριέμαι αυτήν την κλάψα της αυτο-μαρτυροποίησης.... Ναι ναι ότι πεις ψηλέα. Από τον πύργο μου στο Άιζενγκάρντ κυνηγάω τους "καλούς"(εδώ γελάμε) Χριστιανούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά,Καλησπέρα!

Τις τελευταίες ημέρες έχω μπλέξει με κάποια σοβαρά πράγματα,
μόλις ηρεμήσουν λιγάκι και τακτοποιηθούν,θα επανέλθω
στους φυσιολογικούς ρυθμούς!

Η αλήθεια είναι πως θέλω να απαντήσω ή να σχολιάσω,αρκετά
από αυτά που γράφηκαν!

Θα τα πούμε λίαν συντόμως εύχομαι!


europaios2 θα το κανονίσουμε πριν κλείσεις το τζάκι!
Μόνον πες μας τι θέλεις να φέρουμε εμείς (ρεφενέ πρέπει να το
κάνουμε,καθότι δύσκολοι οι καιροί,για όλους !!!)

Νικόμαχε μην το αναβάλεις,οκ;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 23:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπαρχει περιπτωση να το αναβαλω Καποδιστρια.
Αλλωστε εγω το προτεινα

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 02:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel
Εδώ διαφωνώ Σωτήρη. Ευτυχώς, αυτό δεν έγινε. Και ευτυχώς υπήρξαν σοβαροί άνθρωποι (πολλοί από αυτούς Χριστιανοί) που κράτησαν ζωντανά και τα προχώρησαν...

Ποτέ δεν υποστήριξα φίλε IndustrialAngel , ότι δεν υπήρξαν και φωτισμένοι χριστιανοί που κράτησαν ότι είχε περισωθεί από την ελληνική γραμματεία . Όμως αυτό έγνε πολύ αργότερα , και ήταν ελάχιστοι . Μικρές οάσεις στη Σαχάρα της δεισιδαιμονίας και του σκοταδισμού . Και ποια ήταν η τύχη τους ; Να θυμηθούμε έτσι πρόχειρα δυο – τρεις .

Ο Γεώργιος Πλήθων Γεμιστός σπουδαίος Έλληνας φιλόσοφος με σπουδαία έργα όπως :
«Πραγματεία περί Νόμων»
«Περί διαφορών μεταξύ Πλάτωνα και Αριστοτέλη»
«Περί ειμαρμένης»
«Περί τύχης»
«Πραγματείες περί της ενώσεως των Εκκλησιών»
«Διορθώσεις στην Γεωγραφία του Στράβωνα»
Ζει και εργάζεται παραγκωνισμένος , και τα έργα του παραδίδονται στην πυρά από τον πατριάρχη Γεννάδιο . Αν δεν τον προλάβαινε ο θάνατος ένα χρόνο πρίν , ίσως να καιγότανε και αυτός μαζί .....

Μεθόδιος Ανθρακίτης , ο κακο-Μεθόδιος που είχε την τόλμη να διδάξη φιλοσοφία , ευκλείδειο γεωμετρία , και μαθηματικά . Αρχικά ο Ανθρακίτης επωφελήθηκε να διδάξει το μάθημα της αριθμητικής στα σχολεία της Πόλης , αλλά το πατριαρχείο τότε έστελνε μπακάληδες για να γελοιοποιήσουν τους δασκάλους, επειδή μόνο η μπακαλική έχει σχέση με τη «λογαριαστική» Η εισβολή των πιστών μπακάληδων στη σχολική αίθουσα δεν ήταν μεμονωμένο κρούσμα κακοήθειας .
Ο Ευγένιος Βούλγαρης , πριν ενσωματωθεί στο πατριαρχικό σύστημα και συντηρητικοποιηθεί, κατά την περίοδο που δίδασκε στην Πόλη , έγινε στόχος του Δωρόθεου του Μυτιληναίου , που τον κατηγόρησε «ως διδάσκοντα περιττά και άχρηστα μαθήματα, οποία ενόμιζε την αριθμητικήν, γεωμετρίαν..» και που μίσθωσε κάποιον παντοπώλη να εισβάλλει την ώρα της παράδοσης να ζητήσει λύση κάποιου μπακαλοπροβλήματος . Ο πατριαρχικός μεν αλλά ειλικρινέστατος καταγραφέας γεγονότων Μ. Γεδεών, παραδέχεται πως φαίνεται ότι ο ίδιος ο πατριάρχης Σαμουήλ συνηγορούσε στις αθλιότητες διότι αν και «πεπαιδευμένος…απεδοκίμαζε την νεωτέραν μέθοδον της φιλοσοφίας…τους διδάσκοντας αυτήν απεστρέφετο και τα σχολεία αυτών κατεδίωκε…».

Η Σύνοδος του πατριάρχη Ιερεμία Γ΄ τον αποσχημάτισε , τον καταδίκασε κατηγορώντας τον ότι :
«ἐπαρακινήθη νὰ τὰ γράψη ἐκ΄σατανικῆς συνεργείας καὶ ἐθελοκακίας καὶ φρενοβλάβειας , καὶ νὰ ἀναθεματίσει τὰ μαθηματικὰ , τὴν ἀρχαία ἐπιστήμη καὶ τὶς δικὲς διδασκαλίες ὡς δυσσεβὴ καὶ πάσης βλασθημίας γέμοντα . Τοῦ ἔβαλαν τὸν ὄρο νὰ μὴν διδάξει ξανὰ μαθηματικὰ , γιατί διαφορετικὰ θὰ ἦταν ὑπόδικος τῷ αἰωνίω ἀναθεμάτι»

και έκαψε μπροστά στον ταλαίπωρο συγγραφέα τους τα τετράδια των παραδόσεών του με γνωμικά των φιλοσόφων και την ευκλείδεια γεωμετρία .Ο τρομοκρατημένος δάσκαλος υποχρεώθηκε να εκφωνήσει ομολογία πίστεως μπροστά στην πυρά . Κρυμμένος από τους διώκτες του «εις μίαν ανήλιον γούβαν» όπως έγραψε , από όπου ενώ η Σύνοδος έψαχνε να τον βρή , το έσκασε μετά από μήνες και εξουθενωμένος γύρισε στα Γιάννενα . Ο Κούμας σχολιάζοντας τὸ κυνήγι των διαφωτιστών απὸ τὴν Εκκλησία γράφει :
«Κὰτ΄ἐκείνους τοὺς χρόνους καὶ μόνη ἡ διδασκαλία τῶν μαθηματικῶν ἐθεωρεῖτο ὡς πηγὴ ἀθεΐας , τῆς ὁποίας πρῶτο ἀποτέλεσμα ἦταν ἡ κατάργησης τῆς νηστείας» . Τὸν Κούμα επιβεβαιώνει η εγκύκλιος ποὺ εξέδωσε ὁ Πατριάρχης Γρηγόριος Ε΄ και η Ιερὰ Σύνοδος τὸ 1819 . Η Εκκλησία καταδικάζει τὶς επιστῆμες , διότι ἀποσπούσαν τους υπόδουλους Έλληνες απὸ τις θρησκευτικές τους υποχρεώσεις όπως η νηστεία . «Οι διδάσκαλοι που δίδασκαν θετικὲς ἐπιστήμες θεωρούνταν απὸ τους ιεράρχες (διεφθαρμένα ανδράρια)» .
Ὁ Μητροπολίτης Σμύρνης Ανθιμος ξεσήκωσε τὸν όχλο τῆς πόλης καὶ γκρέμισαν τὸ σχολείο όπου δίδασκε ο Κούμας και ο Οικονόμου . Τὸ ἔτος 1819 ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο Ε΄ και η ιερὰ Σύνοδος έβγαλαν μία εγκύκλιο με την οποία στράφηκαν εναντίον των θετικων επιστημών και της φιλοσοφίας υπεραμυνόμενοι της στείρας γραμματικής . Γράφουν :

Ἐπιπολάζει ἐνιαχοὺ μία καταφρόνησις περὶ τὰ Γραμματικὰ μαθήματα καὶ διόλου παράβλεψις περὶ τὰς Λογικᾶς καὶ Ρητορικᾶς τέχνας καὶ περὶ αὐτὴν ἐπὶ πάση τὴν διδασκαλίαν τῆς ὑψηλότατης θεολογίας προερχόμενη ἐκ΄τῆς ὁλοτελοῦς ἀφοσιώσεως μαθητῶν ὁμοῦ καὶ διδασκάλων εἰς μόνα τὰ μαθηματικὰ καὶ τὰς ἐπιστήμας καὶ ἀδιαφορία εις τὰ παραδεδομένας νηστείας , προκύπτουσα ἐκ΄τίνων διεφθαρμένων ἀνδραρίων , τὰ ὁποία καθὼς τὰ ζιζάνια μεταξύ του καθαροῦ σίτου , οὕτω καὶ αὐτὰ μεταξὺ τῶν πεπαιδευμένων τοῦ Γένους ἀνεφύησαν , πλανώμενα ὓφ΄αὐτῶν καὶ πλανώντα τοὺς ἀφελεστέρους καὶ ἀπεριφράκτους τὴν διάνοιαν .

Θεόφιλος Καΐρης και Αλέξανδρος Δελμούζος . Εδώ κάθε σχόλιο περιττεύει γιατί πέρυσι τον Οκτώβριο ο φίλος Αίολος είχε ανοίξει ολόκληρο θέμα γι΄ αυτούς .

Οι προσπάθειες των σκοταδιστών συνεχίζονται βέβαια και στις μέρες μας μέσα από τις σελίδες των απολογητών , το μόνο όμως που καταφέρνουν είναι να γίνονται γραφικοί και να γελοιοποιούνται .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 02:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Δεν ξέρω τι πιστεύετε εσείς οι "Έλληνες", αλλά εμείς οι Έλληνες, όλα τα αισχρά, τα παλαβά της μυθολογίας, πάψαμε, εδώ και κάτι χιλιετίες να τα θεωρούμε σοβαρά πράγματα, καθώς και να πιστεύουμε και να κάνουμε θυσίες σε ερεθισμένους φαλούς.

Σου το έχω επισημάνει και στο παρελθόν Ψηλέ , αλλ’ ως φαίνεται είσαι ανεπίδεκτος μαθήσεως . Όταν σχολιάζεις μια απάντηση , φρόντισε τουλάχιστον να είσαι γνώστης του αντικειμένου , διαφορετικά γίνεσαι γραφικός και γελοιοποιείσαι .
Όταν στους αφορισμούς λέγουν :

«Έτι, τοις φρονούσι και λέγουσι κτιστήν είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυπόστατου θεότητος, ως κτιστήν εκ τούτου πάντως και αυτήν την θείαν ονσίαν αναγκαξομένοις δοξάζειν. Κτιστή γαρ κατά τους Αγίους ενέργεια, κτιστήν δηλώσει και φύσιν άκτιστον δέ, άκτιστον χαρακτηρίζει ουσίαν. Καντεύθεν ήδη κινδυνεύουσι εις θείαν παντελή περιπίπτειν, και την ελληνικήν μυθολογίαν και την των κτισμάτων λατρείαν, τη καθαρά και αμώμω των χριστια-νών πίστει προστριβομένοις, μη ομολογοϋσι δε κατά τας αγίας θεοπνεύστους θεολογίας, και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα, άκτιστον είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυ¬πόστατου θεότητος ανάθεμα τρις».

Με άλλα λόγια λένε ανάθεμα τρεις φορές στους Ορφέα , Θαλή , Αναξίμανδρο , Αναξιμένη , Πυθαγόρα , Ξενοφάνη , Παρμενίδη , Ζήνωνα , Εμπεδοκλή , Ήράκλειτο , Αναξαγόρα , Δημόκριτο , Σωκράτη , Πλάτωνα κλπ-κλπ . Δηλαδή αναθεματίζουν τους θεμελιωτές του παγκόσμιου πολιτισμού , γιατί όσο και αν αυτό σου είναι δυσάρεστο , στο έργο αυτών των ανθρώπων τέθηκαν τα θεμέλια του συγχρόνου πολιτισμού , και όχι στα συγγράμματα των πατέρων της εκκλησίας .

Όσο για τον φαλλό στον οποίο αναφέρεσαι Ψηλέ , μάθε ότι στην αρχαία Ελλάδα δεν λατρευόταν ως θεός αλλά ως σύμβολο γονιμότητας . Οι ρίζες των γιορτών του φαλλού βρίσκονται στις πανάρχαιες εορτές των Ελλήνων όπως τα Διονύσια , τα Θεσμοφό¬ρια , τα Αφροδίσια , τα Θαργήλια , και κυρίως οι Αλωαί που ήταν πρωτόγονη γεωργική , πανάρχαια λατρεία και προθρησκευτική . Η γιορτή αυτή του φαλλού που συμβόλιζε την αναπαραγωγή και την ευτεκνία σε πείσμα της πολεμικής που δέχτηκε από την εκκλησία , αυτό το πανάρχαιο έθιμο επέζησε μέχρι σήμερα και γιορτάζετε στις απόκριες ιδίως στον Τύρναβο με την ονομασία «Μπουρανί» που είναι στην κυριολεξία ένα λαϊκό πανηγύρι αλλά στην ουσία είναι η γιορτή του φαλλού και δεσπόζουν σ’ αυτό φαλλοί κάθε τύπου και μεγέθους .Όπως θα δης και στα Video που σου παραθέτω .

http://www.youtube.com/watch?v=QMS4bVk8kyc

http://www.youtube.com/watch?v=7mJFit7tQyc&NR=1

Άντε και καλή διασκέδαση

Υ.Γ.
Και κάτι ακόμα Ψηλέ , οι άγιοι , ένδοξοι προπάτορες Αβραάμ , Ισαάκ και Ιακώβ , εσάς των Ελλήνων , τι ήταν ? Ίωνες , Αχαιοί , Δωριείς , Αιτωλοί , Λοκροί .. , όχι για τίποτε άλλο , απλώς για να μου λύσης την απορία .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 17:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Όταν κάποιος βλέπει την καούρα του Νικομάχου και του Industrial που σπεύδουν να "προστατέψουν", αλλά και να συνταχθούν με τον Sesostris, δεν είναι να απορεί για την πορεία, αλλά και για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι σημερινοί Έλληνες*

Industrial

Να συνταχθώ σε τι;;;; Στο ότι υπάρχει ο...Δίας;;; Πλάκα μας κάνεις ψηλέ; Απλώς λέω ότι δε διαφέρει πολύ από εσένα. Απόδειξη για αυτό; Η ανάγκη να πείσεις ότι το δικό σου "μαγαζί" είναι καλύτερο



Σαφώς και συντάσσεσαι με τον Sesostris αφού δεν έχεις το θάρρος να του πεις πως είναι μπούρδες τα όσα λέει για δήθεν αναθεματισμό των Ελλήνων.
Συνεχίζεις δε, να κάνεις την πάπια, προσπαθώντας να αποπροσανατολίσεις τη συζήτηση.
Αυτοί που έχουν ανάγκη να προβληθούν, πετώντας λάσπη, είναι αυτοί που υποστηρίζει ο Sesostris και τον συγοντάρεις και εσύ.
Η Ορθοδοξία πέρασε και περνά από χίλια μύρια κύματα, κι όμως αντέχει και στέκει ως φάρος φωτεινός και δεν βρίσκεται σε καμιά ανάγκη να πείσει κανέναν, ούτε και με έχει ανάγκη για να επιτύχει κάτι τέτοιο.
Είτε σας αρέσει, είτε όχι, Ορθοδοξία και Ελληνισμός συμπορεύονται 2000 χρόνια τώρα αρμονικά και θα συνεχίσουν να το κάνουν εις τον αιώνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 18:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είτε σας αρέσει, είτε όχι, Ορθοδοξία και Ελληνισμός συμπορεύονται 2000 χρόνια τώρα αρμονικά και θα συνεχίσουν να το κάνουν εις τον αιώνα.


Ε!!! Καλά τώρα , μην το πιστεύεις και πολύ αυτό...
Εγώ σου πάω και στοίχημα αν θές και να τα ξαναπούμε μετά απο λίγα χρονάκια...και να δούμε αυτήν την "συμπόρευση"...
Αρκεί η πολιτεία να το θελήσει -ήδη έγινε η αρχή με το θέμα των ταυτοτήτων- και να αρχίσει η νέα πλέον "επ-ερχόμενη" γενιά και θα δείς τι έχει να γίνει...του "Σατανά" πράματα...εκεί θα δείς τον "Σατανά" με τον πραγματικό του πρόσωπο φίλε Ψηλέ...

Τώρα για την αναφερομένη ως "αρμονική συμπόρευση" , απορώ που την βλέπεις...απορώ!!!

Μόνο αρμονική δεν είναι...
Να σου πώ κάτι???
Το έχω ξαναπεί και αλλού πριν πολλά χρόνια...
Και συνέβη ακριβώς όπως το είπα...
Θα πώ λοιπόν ότι μέσα σε λίγα χρόνια , όλος χάρτης ... σε όλα τα επίπεδα θα έχει αλλάξει δραματικά...με τα φαράσια θα τους κυνηγάνε...

Όσο για τις περιουσίες???
Εκεί θα δείς γλέντια...
Του λαού είναι όλα φίλε μου , αρκεί να το απαιτήσει και θεωρώ ότι σύντομα θα το απαιτήσει και μάλιστα εμπράκτως...πολύ εμπράκτως!!!

Δεν τρωει πλέον κουτόχορτο ο κοσμάκης ψηλέ και ειδικά η νέα γενιά ανθρώπων....δές γύρω σου!!!

Για τίποτα και απο ΚΑΝΕΝΑΝ!!!

σημ:"Και δεν πέρασε η Ορθοδοξία απο χίλια κύματα...τους άλλους πέρασε όλους η ίδια απο χίλια κύματα και ανεκπλήρωτες υποσχέσεις"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 15/03/2011 18:21:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 18:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Είτε σας αρέσει, είτε όχι, Ορθοδοξία και Ελληνισμός συμπορεύονται 2000 χρόνια τώρα αρμονικά και θα συνεχίσουν να το κάνουν εις τον αιώνα.


Ε!!! Καλά τώρα , μην το πιστεύεις και πολύ αυτό...
Εγώ σου πάω και στοίχημα αν θές και να τα ξαναπούμε μετά απο λίγα χρονάκια...και να δούμε αυτήν την "συμπόρευση"...
Αρκεί η πολιτεία να το θελήσει -ήδη έγινε η αρχή με το θέμα των ταυτοτήτων- και να αρχίσει η νέα πλέον "επ-ερχόμενη" γενιά και θα δείς τι έχει να γίνει...του "Σατανά" πράματα...εκεί θα δείς τον "Σατανά" με τον πραγματικό του πρόσωπο φίλε Ψηλέ...

Τώρα για την αναφερομένη ως "αρμονική συμπόρευση" , απορώ που την βλέπεις...απορώ!!!

Μόνο αρμονική δεν είναι...
Να σου πώ κάτι???
Το έχω ξαναπεί και αλλού πριν πολλά χρόνια...
Και συνέβη ακριβώς όπως το είπα...
Θα πώ λοιπόν ότι μέσα σε λίγα χρόνια , όλος χάρτης ... σε όλα τα επίπεδα θα έχει αλλάξει δραματικά...με τα φαράσια θα τους κυνηγάνε...

Όσο για τις περιουσίες???
Εκεί θα δείς γλέντια...
Του λαού είναι όλα φίλε μου , αρκεί να το απαιτήσει και θεωρώ ότι σύντομα θα το απαιτήσει και μάλιστα εμπράκτως...πολύ εμπράκτως!!!

Δεν τρωει πλέον κουτόχορτο ο κοσμάκης ψηλέ και ειδικά η νέα γενιά ανθρώπων....δές γύρω σου!!!

Για τίποτα και απο ΚΑΝΕΝΑΝ!!!

σημ:"Και δεν πέρασε η Ορθοδοξία απο χίλια κύματα...τους άλλους πέρασε όλους η ίδια απο χίλια κύματα και ανεκπλήρωτες υποσχέσεις"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 15/03/2011 18:21:06



Αγαπητέ φίλε Εαρινέ,
Και πριν από 2000-3000 χρόνια, ο κόσμος ήταν ο ίδιος, όπως και σήμερα.
Δεν είναι τα επιστημονικά επιτεύγματα που κάνουν τον άνθρωπο πιο έξυπνο ή πιο κουτό. Πιο ευκολόπιστο ή πιο δύσπιστο.

Οπότε, αυτά που λες .... δεν ισχύουν.
Αντιθέτως, αυτό που βλέπω εγώ, και εσύ το αναφέρεις ως προοδευτική αλλαγή ίσως, είναι η μαύρη μας κατάντια.
Τώρα, αν σε αυτόν τον ξεπεσμό, σε αυτό το ξεπούλημα των αξιών, ο άνθρωπος, και ειδικότερα ο Έλληνας, ξεπουλήσει και τη θρησκευτική του "ταυτότητα" ...... δεν ξέρω, ...... αν και δεν νομίζω πως θα το κάνει.
Πιστεύω πως αυτή θα είναι η μόνη που θα μείνει όρθια και θα είναι η μόνη που θα μας χαρακτηρίζει και θα μας ενώνει ως Έλληνες (όπως έγινε και στο παρελθόν), αφού όλα τα άλλα έχουν πεθάνει προ πολλού.

Αυτό που έγινε με τις ταυτότητες, με το έτσι θέλω και μονομερώς αφαιρώ την αναγραφή του θρησκεύματος από την ταυτότητα, είναι άκρως απολυταρχικό και, πιστεύω, πως θα έχει συνέπειες, ίσως στο μέλλον.

**Παρεμπιπτόντως, έχω κατεβάσει στο κινητό μου το "Εκκλησιάζουσαι" του Αριστοφάνη και διαβάζοντάς το, συνειδητοποιώ το πως οι άνθρωποι, και τότε, αντιμετώπιζαν, σε όλα τα επίπεδα της κοινωνικής ζωής, τα ίδια προβλήματα, οι ίδιοι απατεώνες, τα ίδια κέρατα τα τράγια, ..... σε τίποτα δεν διαφέρουμε σήμερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy