ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 17:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ORATOR NOCTIS:

quote:

ΣΚΕΨΟΥ.
Σκέψου προτοῦ πετάξῃς στὰ σκουπίδια:
-Τὴν παλιὰ ντουλάπα τῆς γιαγιᾶς μὲ τὸν ὀβὰλ καθρέπτη.
-Τὰ παλιὰ βιβλία τοῦ θείου Νώντα τοῦ δικηγόρου, γραμμένα σὲ παρωχημένην καθαρεύουσαν καὶ πολυτονικῶς.
-Τὰ παλιὰ κάδρα τῆς θείας Φλώρας μὲ τὴν «Δύσιν τοῦ ἡλίου ἐν Βενετίᾳ».
Μία ἀπὸ τὰς μεγαλυτέρας πίκρας τῆς ζωῆς εἶναι, τὸ ὅσον ἐσὺ ψάχνῃς τὶ νὰ βάλῃς στὴν θέσιν των, νὰ τὰ ᾿δῇς αἴφνης κοσμοῦντα ξένα -μεγάλα- σαλόνια...
Ἂν καὶ συχνάκις, ὡς λέγῃ καὶ ὁ Τρισμέγιστος Ἑρμῆς «Τὰ ἄνω ὥσπερ τοῖς κάτω», δῆτε κάτωθι (προσεκτικῶς), κατὰ προτίμησιν ἐκ τῶν κάτω πρὸς τὰ ἄνω,τὸ παρατιθέμενον νέον ἔμβλημα τῆς ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ.

Προσοχὴ νέοι μου, προτοῦ ξαποστείλετε τὴν παλιὰν (;) σας ἀγάπην.
Συχνάκις αὐτὰ τὰ πράγματα ἰσχύουν καὶ εἰς τὰ αἰσθηματικά!
Τσουρουφλισμένος! Μπὸν σουάρ.


ORATOR NOCTIS Καλησπέρα!

Δηλαδή για να καταλάβω οι παραπάνω προτροπές,προς
βαθιά σκέψη,του τι θα αποβάλει κανείς από την ζωή του
και κατά συνέπεια και από τα γενικότερα "ήθη και έθιμα"
που τον χαρακτηρίζουν ως μονάδα και ταυτόχρονα ως
σύνολο της ελληνικής κοινωνίας (γι'αυτό στην ουσία
πρόκειται),
εστιάζονται στο έμβλημα της τουρκικής αστυνομίας,ήτοι
στο μοναδικό σημείο αυτού που μας "ενδιαφέρει" , τον
δικέφαλο αετό;!!!

Χμμ...
Και μ'αυτό τι; Μήπως οι Τούρκοι έτσι οικειοποιούνται ένα
σύμβολο και αυτόματα και την ιστορία του;
Μήπως ήδη όμως,από την κατοχή των τόπων εκείνων που το σύμβολο
εκπροσωπούσε,οι γείτονες δεν θα μπορούσαν να οικειοποιηθούν
την ιστορία τους;
Μήπως δεν αρκεί,κατ' εσέ,η 560 χρόνων κατοχή,αλλά
η αποδοχή του συμβόλου είναι εκείνη που αυτομάτως δίνει την
βαρύνουσα σημασία στην κληρονομιά;
Μήπως το ότι οι τόποι αλλά και το σύμβολο,σηματοδοτούν μια
συγκεκριμένη θρησκεία (κάτι που ΚΑΝΕΙΣ δεν το αμφισβητεί) δεν
σου λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ,σε σχέση με τους αλλόθρησκους και
ενίοτε φανατισμένους γείτονες;(Βλέπε γκρίζοι λύκοι!!!)
Εκτός πιά κι' άν η συμβολική του δικεφάλου είναι τόσο καίρεια
που πιθανόν να κάνει και τους τούρκους να αλλάξουν θρησκεία
για να αποδειχθούν "άξιοι" κληρονόμοι του Βυζαντίου!!!

Ε, άμα γίνει αυτό,μας συμφέρει,έτσι δεν είναι;
Οπότε και πάλι εμείς θα είμαστε ΝΙΚΗΤΕΣ!!!

Τώρα αυτό το γράφω πρός πάσα κατεύθυνση,και να το προσέξετε
όλοι καλώς (κυρίως εκείνοι που με ευκολία με έχουν κατατάξει
σε μια κατηγορία δικής τους εφεύρεσης-!!!- τους
"χριστιανομάχους").
Λοιπόν σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν επιδιώκω,ούτε και ανήκω σε
εκείνους που επιθυμούν την κατάργηση της υπάρχουσας θρησκείας,η οποία
ούτως ή άλλως,μ' αρέσει ή όχι,αντιπροσωπεύει το κράτος μου.
Αυτό θέλω να γίνει ΣΑΦΕΣ !!!

Το ότι ασκώ κριτική στον τρόπο άσκησης του λειτουργήματος των
εκπροσώπων της Ορθόδοξης εκκλησίας ή ακόμη αν είμαι αρνητική
και κάθετη στην υιοθέτηση της εβραϊκής παραμυθολογίας,ως
δική μας "προγονικής κληρονομιάς",αυτό νομίζω ότι είναι
ένα δικαίωμα που ως ελεύθερος πολίτης το έχω! Πόσω δε μάλλον
όταν είμαι Απόγονος του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος και
Σκέπτεσθαι!!!
Αυτά για να τελειώνουμε με τις ετικέτες...


Υ.Γ. Μην τρέμεις και τόσο πολύ συνδίκτυε,για την
υιοθέτηση του συμβόλου,από την τουρκική αστυνομία.
Άλλωστε ο δικέφαλος ως έμβλημα κυματίζει στις σημαίες
όλων των ελληνικών εκκλησιών,μοναστηριών,αλλά και σε κάθε
κτήριο εκκλησιαστικό!

Α, ναι! Είναι και το λάβαρο δύο ελληνικών ποδοσφαιρικών
ομάδων! Έχεικαι αυτό την
...δυναμική του!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ORATOR NOCTIS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 18:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν επιδιώκω,ούτε και ανήκω σε
εκείνους που επιθυμούν την κατάργηση της υπάρχουσας θρησκείας,η οποία
ούτως ή άλλως,μ' αρέσει ή όχι,αντιπροσωπεύει το κράτος μου.
Αυτό θέλω να γίνει ΣΑΦΕΣ !!!

Το ότι ασκώ κριτική στον τρόπο άσκησης του λειτουργήματος των
εκπροσώπων της Ορθόδοξης εκκλησίας ή ακόμη αν είμαι αρνητική
και κάθετη στην υιοθέτηση της εβραϊκής παραμυθολογίας,ως
δική μας "προγονικής κληρονομιάς",αυτό νομίζω ότι είναι
ένα δικαίωμα που ως ελεύθερος πολίτης το έχω! Πόσω δε μάλλον
όταν είμαι Απόγονος του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος και
Σκέπτεσθαι!!!
Αυτά για να τελειώνουμε με τις ετικέτες...


Υ.Γ. Μην τρέμεις και τόσο πολύ συνδίκτυε,για την
υιοθέτηση του συμβόλου,από την τουρκική αστυνομία.
Άλλωστε ο δικέφαλος ως έμβλημα κυματίζει στις σημαίες
όλων των ελληνικών εκκλησιών,μοναστηριών,αλλά και σε κάθε
κτήριο εκκλησιαστικό!

Α, ναι! Είναι και το λάβαρο δύο ελληνικών ποδοσφαιρικών
ομάδων! Έχεικαι αυτό την
...δυναμική του!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.
[/quote]

Χμ! Παμφιλτάτη Καποδίστρια.
Προσωπικῶς ἡ θρησκευτικὴ διάστασις τοῦ ὅλου θέματος μὲ ἀφήνει παγερῶς ἀδιάφορον. Τὰ ἐπιδιωκόμενά μου εἶναι καθαρῶς πολιτισμικοῦ καὶ -ἀδιάφορον ἂν ἐνοχλῇ πολλούς- ἐθνικοῦ ἐνδιαφέροντος. Ἄσχετον! Καὶ παντελῶς ἀσήμαντον τὸ ἡμέτερον ἐπιδιωκόμενον.
Ἡ κάπως «ξεκάρφωτος» ἀναφορὰ μου εἰς τὸ περίφημον τοῦ Ἑρμοῦ Τρισμεγίστου: «Τὰ ἄνω ὥσπερ τοῖς κάτω», ἐστόχευε κατ᾿ οὐσίαν εἰς τὴν πρόληψιν μιᾶς πιθανῆς ἀπαντήσεως ὡς ἡ ὑμετέρα.
Τὰ πράγματα ἀγαπητὴ μου εἶναι περισσότερον σοβαρά τοῦ φαινομένου.
Τὸ ἐπανοθωμανιζόμενον κεμαλικὸν τέρας, ἀφοῦ ἐκορέσθη (;) ἀπὸ ἐδάφη καὶ αἷμα, τώρα καταπίνει τεραστίας μάζας ἄλλοτε ἑλληνικοῦ πολιτισμοῦ.
Ἂν ὁ δικέφαλός ΜΑΣ σὲ ἀφήνει ἀδιάφορη, ἄλλωστε τὸν ἔχουν νοσφισθεῖ διάφοροι ἄθλιοι κρατικοὶ φορεῖς, ἀπὸ Ἀλβανοὺς καὶ Σέρβους μέχρι Ἁψβούργους,εἰς τὰ πλαίσια τοῦ «Τὰ ἄνω ὥσπερ τοῖς κάτω», ῥίξε μιὰ ματιὰ πάλιν εἰς τὸ ἔμβλημα. Δὲς καλῶς τὴν ἡμισέληνον.
Τώρα κοίταξε καὶ ἕνα προχριστιανικὸν νόμισμα τοῦ Βυζαντίου.


Βοήθειά μας! (ἡ Ἑκάτη ἢ ὁ Ἅγιος Παφνούτιος, λίγο μὲ ἐνδιαφέρει...)
Ἔρρωσο, O.N.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 19:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ συνδίκτυε,ORATOR NOCTIS
σαφώς και εστιάστηκα στο έμβλημα και τον συμβολισμό του,
από πλευράς θρησκευτικής,αλλά και όχι μόνον!

Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΩΣ μαζί σου,όσο αφορά το :

ORATOR NOCTIS:

quote:
Τὰ πράγματα ἀγαπητὴ μου εἶναι περισσότερον σοβαρά τοῦ φαινομένου.

Πάντα το φαινόμενον,είναι το επιδιωκόμενον των εξουσιαστών
και γι'αυτό είναι και τέτοιο,έλα όμως που τελευταίως
έχουμε αρχίσει (αρκετοί) να βλέπουμε και πέραν αυτού!!!

Η ημισέληνος η οποία είναι καθαρώς υιοθετημένο,σύμβολο
του Ισλάμ,κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν σύμβολο της
Κωνσταντινούπολης.Προφανώς από το αρχαίο Βυζάντιο,όπως
και το προχριστιανικό νόμισμα που παραθέτεις αποδεικνύει!
Ιδού:

Κατά μία άλλη ερμηνεία, η ημισέληνος σχετίζεται με την ιστορία του Βυζαντίου. Κατά την περίοδο της εξάπλωσης του Φιλίππου Β', το Βυζάντιο υπέγραψε συνθήκη ειρήνης με το μακεδόνα βασιλιά, ωστόσο εκείνος πολιόρκησε την πόλη, το 341 π.Χ, μετά από άρνηση των Βυζαντινών να στραφούν εναντίον της Αθήνας. Οι κάτοικοί της πόλης απέδωσαν τη σωτηρία της σε θαύμα της θεάς Εκάτης, όπως μαρτυράται από άγαλμα που έστησαν προς τιμή της, αλλά και σε παραστάσεις της σε νομίσματα της εποχής.

ΠΗΓΗ

Βέβαια,νομίζω στο βιβλίο του Ιωάννη Αντωνόπουλου
"Παγκόσμια Συνωμοσία" έχω διαβάσει για ποιόν λόγο το
επέλεξαν ως σύμβολο του Ισλάμ,αλλά δεν θυμάμαι καλά(πρέπει
να το ψάξω λιγάκι)...

Και εδώ που τα λέμε-μια και έκανες μια αναφορά στην Εκάτη,κι'
αυτή συνδεδεμένη με την Σελήνη είναι όπως και η Άρτεμις...

Τώρα όσον αφορά το :

ORATOR NOCTIS:

quote:
Τὸ ἐπανοθωμανιζόμενον κεμαλικὸν τέρας, ἀφοῦ ἐκορέσθη (;) ἀπὸ ἐδάφη καὶ αἷμα, τώρα καταπίνει τεραστίας μάζας ἄλλοτε ἑλληνικοῦ πολιτισμοῦ.


όπως περιγράφεις,τουρκικό κράτος,έχω την εντύπωση πως
τα προβλήματά του,εσωτερικά και εξωτερικά δεν του αφήνουν
και τόσα πολλά περιθώρεια για αναβιώσεις
"Οθωμανικών" μεγαλο-ιδεατισμών!!!

Άλλωστε και η πάντα πιστή στον Πανσλαβισμό Ρωσία,
παίζει τα δικά της χαρτιά που μάλλον χαλάνε πολύ τον
ύπνο της γειτόνου...

Όχι βέβαια πως αυτό πρέπει να μας εφησυχάζει,απεναντίας...
Αλλά για να γίνουν κινήσεις από την Ελλάδα και για την
Ελλάδα,χρειάζονται Άνδρες στην εξουσία ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 23:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ημισέληνος πέρα από νόμισμα, υπήρχε στο Βυζάντιο και ως στρατιωτικό σύμβολο, από εκεί το πήραν οι Αγαρηνοί-Μογγόλοι.

Πίσω από την ελληνική νομαρχία, βρίσκεται ο Ναπολέων με την ομάδα του ανάμεσα στους οποίους με πρωταρχικό ρόλο ο Ιωάννης Κωλέττης σε σημείο που να θεωρείται ως συντάκτης του έργο αυτού. Αυτόν σας είχα φωτογραφίσει παλαιότερα, αλλά μου λέγατε για τον Κοραή.

Τώρα το ποιος ήταν ο Κωλέττης....δε νομίζω να χρειάζονται συστάσεις, για τον δοσίλογο αυτό πράκτορα που η φιλοδοξία του συνοδευόμενης του χαρακτήρα του, δε δίστασε να κλείσει ακόμη και τον Κολοκοτρώνη στη φυλακή ή να δολοφονήσει τον Οδυσσέα Ανδρούτσο.

Αυτόν έχετε κάνει σημαία σας!

Ούτε είναι τυχαίο ότι πρωτοδημοσιεύτηκε η Ελληνική Νομαρχαί στην Ιταλία, όπου βρισκόταν εκεί τότε ο Κωλέτης.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 00:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να λάβουμε υπόψη μας τις καταγγελίες ενός ανώνυμου. Ακόμη και σήμερα, οι ανώνυμε καταγγελίες δεν λαμβάνονται υπόψη. Μόνο οι χριστιανομάχοι έχουν «αγκαλιάσει» τόσο θερμά αυτό το σύγγραμμα γιατί τους βολεύει. Είναι στο ίδιο μοτίβο με τις φαντασιώσεις τους.

Όλες οι απαντήσεις σου στο θέμα Ψηλέ ακολουθούν την πάγια τακτική των χριστιανών . Στην αρχή απαντήσεις κατάλληλες για παιδάκια του δημοτικού από το συνταγολόγιο των απολογητών , και τέλος όταν ζορίζουν τα πράγματα αμολάνε και την τσικλόφουσκα χριστιανομάχοι , και καθαρίσανε ! Αναρωτιέμαι , μπήκες καν στον κόπο να διαβάσης την «Ελληνική Νομαρχία» ; Γιατί από ότι φαίνεται από τις μέχρι τώρα απαντήσεις σου , το εξώφυλλό της το είδες εδώ για πρώτη φορά ........Αν έκανες τον κόπο να την διαβάσης , θα γνώριζες ότι δεν βάζει όλο το ιερατείο στο ίδιο τσουβάλι . Για παράδειγμα σε μια παραπομπή της σελίδας 99 του βιβλίου που έχω εκδ.1968, γράφει :

Δὲν εἶναι ὀλίγοι βέβαια οἱ ὄντως ἄξιοι εὐλαβείας καὶ τιμῆς ἱερεῖς , ὡς ἐπὶ παραδείγματι ὁ σεβασμιώτατος καὶ ἐνάρετος ἀνήρ , ὁ σοφώτατος λέγω οἰκονόμος τῶν Ἰωαννίνων κὺρ Κοσμᾶς Μπαλάνου , ὁ ὁσιώτατος καὶ ἐλλογιμώτατος διδάσκαλος εἰς Κερκύραν κὺρ Ἀνδρέας ἱερεύς , καὶ ἄλλοι πολλοί.

Αλλά ούτε και σαν αντιχριστιανό μπορείς να τον κατηγορήσης , γιατί όταν γράφει :

Ὦ σὺ μιαρὰ Σύνοδος τῆς Κωνσταντινουπόλεως, εἰς τί ὁμοιάζεις, ἤθελα νὰ ἠξεύρω ἀπὸ ἐσὲ τώρα ὁποὺ σὲ ἐρωτῶ, εἰς τί, λέγω, ὁμοιάζεις τοὺς ἱεροὺς καὶ θείους ἀποστόλους τοῦ λόγου τῆς σοφίας τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ; Ἴσως εἰς τὴν ἔνδειαν καὶ ἀφιλοκέρδειαν, ὁποὺ ἐκεῖνοι ἐκήρυττον; Ἀλλ᾿ ἐσὺ εἶσαι γεμάτη ἀπὸ χρήματα, ὁποὺ καθημερινῶς κλέπτεις ἀπὸ τοὺς ταλαιπώρους χριστιανούς. ..................Μήπως τοὺς ὁμοιάζεις κἂν εἰς τὴν εὐλάβειάν των πρὸς τὴν θρησκείαν; Ἀλλὰ ποῖος δὲν γνωρίζει τὴν ἄκραν ἀνευλάβειάν σου καὶ ποῖος δὲν ἠξεύρει πόσον γελοιωδῶς καὶ χλευαστικῶς ἐκτελεῖς τὰς ἱερουργίας ;....... Ἔπρεπε νὰ ξαναγυρίσῃ ὁ Χριστός, διὰ νὰ σᾶς φωτίσῃ, ἐπειδὴ ἐσεῖς οὔτε κἂν στοχάζεσθε νὰ ἀνοίξητε ποτὲ ἓν βιβλίον, διὰ νὰ λαμπρύνητε τὸν ἐσκοτισμένον σας νοῦν.

Εδώ φαίνεται καθαρά , ότι ο συντάκτης της Νομαρχίας είναι ευσεβής χριστιανός , όμως σε αντίθεση με σένα που σπεύδεις να υπερασπισθής το κάθε ρασοφόρο λαμόγιο , έχει διαχωρίσει την θρησκεία όχι από όλους , αλλά μόνο από τους διεφθαρμένους εκπροσώπους της . Και ως φαίνεται και από τα ιστορικά αρχεία , δεν είχε άδικο ο άνθρωπος . Όσο για την ανωνυμία...... αν έγραφε επώνυμα την εποχή εκείνη , ίσως είχε την ίδια τύχη με αυτή του Ρήγα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 00:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kapodistria
Υ.Γ. Μην τρέμεις και τόσο πολύ συνδίκτυε,για την
υιοθέτηση του συμβόλου,από την τουρκική αστυνομία.
Άλλωστε ο δικέφαλος ως έμβλημα κυματίζει στις σημαίες
όλων των ελληνικών εκκλησιών,μοναστηριών,αλλά και σε κάθε
κτήριο εκκλησιαστικό!

Α, ναι! Είναι και το λάβαρο δύο ελληνικών ποδοσφαιρικών
ομάδων! Έχεικαι αυτό την
...δυναμική του!!!



Φίλη kapodistria ξέχασες τη σημαία της Αλβανίας

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 00:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Πίσω από την ελληνική νομαρχία, βρίσκεται ο Ναπολέων με την ομάδα του ανάμεσα στους οποίους με πρωταρχικό ρόλο ο Ιωάννης Κωλέττης σε σημείο που να θεωρείται ως συντάκτης του έργο αυτού. Αυτόν σας είχα φωτογραφίσει παλαιότερα, αλλά μου λέγατε για τον Κοραή.

Τώρα το ποιος ήταν ο Κωλέττης....δε νομίζω να χρειάζονται συστάσεις, για τον δοσίλογο αυτό πράκτορα που η φιλοδοξία του συνοδευόμενης του χαρακτήρα του, δε δίστασε να κλείσει ακόμη και τον Κολοκοτρώνη στη φυλακή ή να δολοφονήσει τον Οδυσσέα Ανδρούτσο.

Αυτόν έχετε κάνει σημαία σας!

Ούτε είναι τυχαίο ότι πρωτοδημοσιεύτηκε η Ελληνική Νομαρχαί στην Ιταλία, όπου βρισκόταν εκεί τότε ο Κωλέτης.



Καλά , για την περίπτωσή σου η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά !



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ORATOR NOCTIS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 10:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα το ποιος ήταν ο Κωλέττης....δε νομίζω να χρειάζονται συστάσεις, για τον δοσίλογο αυτό πράκτορα που η φιλοδοξία του συνοδευόμενης του χαρακτήρα του, δε δίστασε να κλείσει ακόμη και τον Κολοκοτρώνη στη φυλακή ή να δολοφονήσει τον Οδυσσέα Ανδρούτσο.

Ἀγαπητὲ Σέσωστρι.
Μὴν πετροβολοῦμε ἀνθρώπους οἱ ὁποῖοι ἐγεννήθησαν δοῦλοι καὶ κουτσὰ-στραβὰ ἀπηλευθερώθησαν. Ἂς φυλάξωμε τοὺς λίθους δι᾿ ἐκείνους οἱ ὁποῖοι ἐγεννήθησαν ἐλεύθεροι καὶ κατέστησαν ἐθελόδουλοι, ἀπεργαζόμενοι μάλιστα δεσμὰ καὶ δι᾿ ἡμᾶς τοὺς δυστυχεῖς (ἀλλ᾿ ὄχι ἀθώους) ὑπολοίπους.
Ὁ Κωλέττης ὑπῆρξε δοῦλος τοῦ ἀκατονομάστου πασᾶ τῶν Ἰωαννίνων, τοῦ ὁποίου διετέλεσε καὶ προσωπικὸς ἱατρός. Κάτι παρόμοιον καὶ ὁ μεγάλος Γεώργιος Σταύρου, μετέπειτα ἱδρυτὴς τῆς -ἄλλοτε- Ἐθνικῆς Τραπέζης μας, διετέλεσεν "Ὑπουργὸς" τῶν οἰκονομικῶν τοῦ τυράννου.
Ὁ Κωλέττης ὑπῆρξε δόλιος καὶ συνομώτης. Ὅμως ἐκινήθη ἐντὸς ἑνὸς γενικωτέρου κλίματος δολιότητος καὶ συνομωσίας. Ἔτσι "ἐξελίχθη" ἡ Ἑλληνικὴ Ἐπανάστασις.
Πέραν παντὸς συγχωροχαρτίου, εἰς τὸν Κωλέττην χρωστοῦμε τὸ ὑπέροχον ἰδεολόγημα τῆς Μεγάλης Ἰδέας, ἕνα πρωτόγονον ἰδεολογικὸν μόρφωμα Ἑλληνικοῦ "σιωνισμοῦ", ἀκόμη ζωντανὸν (διὰ κάποιους ἐλαχίστους αἰθεροβάμονας).
Αὐτὸ τὸ ἰδεολόγημα εἶναι ποὺ δὲν ἄφησε τοὺς Ἕλληνας, ἀπὸ τὸν Γιαννόπουλον καὶ τὸν Δραγούμην, ἔως τὸν Ὄθωνα καὶ τὸν τραγικὸν Στρατηλάτην μας, εἰς τὴν μακαριότητα τῶν ἀθλίων κεκτημένων μας τῆς Συνθήκης τοῦ Λονδίνου...
Ἄλλωστε εἰς τὸν δόλιον καὶ μοχθηρὸν φαναριώτην Μαυροκορδᾶτον, δὲν χρωστοῦμε τὴν τεραστίαν ΠΟΛΙΤΙΚΗΝ ἐπιτυχίαν τοῦ οἰκονομικῶς καταδολιευθέντος δανείου-ὑποθήκης τῶν Ἐγγλέζων πιστωτῶν μας;
Ἁπλῶς θλίβεται κανεὶς διὰ τοὺς συχγρόνους Κωλέττας καὶ Μαυροκορδάτους, οἱ ὁποῖοι δὲν δικαιοῦνται ἐπιεικείας, ὡς στερούμενοι παντὸς ὁράματος καὶ κυρίως, ἀγαθῆς προαιρέσεως...
Ο.Ν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 13:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ORATOR NOCTIS Τώρα το ποιος ήταν ο Κωλέττης....δε νομίζω να χρειάζονται συστάσεις, για τον δοσίλογο αυτό πράκτορα που η φιλοδοξία του συνοδευόμενης του χαρακτήρα του, δε δίστασε να κλείσει ακόμη και τον Κολοκοτρώνη στη φυλακή ή να δολοφονήσει τον Οδυσσέα Ανδρούτσο.

Ἀγαπητὲ Σέσωστρι.
Μὴν πετροβολοῦμε ἀνθρώπους οἱ ὁποῖοι ἐγεννήθησαν δοῦλοι καὶ κουτσὰ-στραβὰ ἀπηλευθερώθησαν. Ἂς φυλάξωμε τοὺς λίθους δι᾿ ἐκείνους οἱ ὁποῖοι ἐγεννήθησαν ἐλεύθεροι καὶ κατέστησαν ἐθελόδουλοι, ἀπεργαζόμενοι μάλιστα δεσμὰ καὶ δι᾿ ἡμᾶς τοὺς δυστυχεῖς (ἀλλ᾿ ὄχι ἀθώους) ὑπολοίπους.
Ὁ Κωλέττης ὑπῆρξε δοῦλος τοῦ ἀκατονομάστου πασᾶ τῶν Ἰωαννίνων, τοῦ ὁποίου διετέλεσε καὶ προσωπικὸς ἱατρός. Κάτι παρόμοιον καὶ ὁ μεγάλος Γεώργιος Σταύρου, μετέπειτα ἱδρυτὴς τῆς -ἄλλοτε- Ἐθνικῆς Τραπέζης μας, διετέλεσεν "Ὑπουργὸς" τῶν οἰκονομικῶν τοῦ τυράννου.
Ὁ Κωλέττης ὑπῆρξε δόλιος καὶ συνομώτης. Ὅμως ἐκινήθη ἐντὸς ἑνὸς γενικωτέρου κλίματος δολιότητος καὶ συνομωσίας. Ἔτσι "ἐξελίχθη" ἡ Ἑλληνικὴ Ἐπανάστασις.
Πέραν παντὸς συγχωροχαρτίου, εἰς τὸν Κωλέττην χρωστοῦμε τὸ ὑπέροχον ἰδεολόγημα τῆς Μεγάλης Ἰδέας, ἕνα πρωτόγονον ἰδεολογικὸν μόρφωμα Ἑλληνικοῦ "σιωνισμοῦ", ἀκόμη ζωντανὸν (διὰ κάποιους ἐλαχίστους αἰθεροβάμονας).
Αὐτὸ τὸ ἰδεολόγημα εἶναι ποὺ δὲν ἄφησε τοὺς Ἕλληνας, ἀπὸ τὸν Γιαννόπουλον καὶ τὸν Δραγούμην, ἔως τὸν Ὄθωνα καὶ τὸν τραγικὸν Στρατηλάτην μας, εἰς τὴν μακαριότητα τῶν ἀθλίων κεκτημένων μας τῆς Συνθήκης τοῦ Λονδίνου...
Ἄλλωστε εἰς τὸν δόλιον καὶ μοχθηρὸν φαναριώτην Μαυροκορδᾶτον, δὲν χρωστοῦμε τὴν τεραστίαν ΠΟΛΙΤΙΚΗΝ ἐπιτυχίαν τοῦ οἰκονομικῶς καταδολιευθέντος δανείου-ὑποθήκης τῶν Ἐγγλέζων πιστωτῶν μας;
Ἁπλῶς θλίβεται κανεὶς διὰ τοὺς συχγρόνους Κωλέττας καὶ Μαυροκορδάτους, οἱ ὁποῖοι δὲν δικαιοῦνται ἐπιεικείας, ὡς στερούμενοι παντὸς ὁράματος καὶ κυρίως, ἀγαθῆς προαιρέσεως...
Ο.Ν.



Φίλε ORATOR NOCTIS , τον ποιος ήταν ο Κωλέτης και ο βρώμικος ρόλος του , μου είναι αρκούντως γνωστά από πάρα πολλές ιστορικές πηγές . Άλλο όμως αυτό και άλλο ο συσχετισμός του με την συγγραφή της "Ελληνικής Νομαρχίας" από τον κάθε ανιστόρητο .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 14:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταυτότητα του συγγραφέα της «Ελληνικής Νομαρχίας» παραμένει μέχρι σήμερα ένας αξεδιάλυτος γρίφος. Ο πλήρης τίτλος του έργου είναι «Ανωνύμου του Έλληνος, Ελληνική Νομαρχία, ήτοι λόγος περί Ελευθερίας». Μάλιστα ο «Ανώνυμος» είναι γραμμένος ανορθόγραφα στο πρωτοσέλιδο (Ανόνιμος), με τρόπο που προκαλεί επιπλέον ερωτηματικά στους μελετητές. Έχουν κατά καιρούς διατυπωθεί πολλές υποθέσεις για την αποκρυπτογράφηση του ψευδώνυμου «Ανώνυμος ο Έλλην». Πρώτος ο Α. Π. Βρεττός το 1857 απέδωσε στον έμπορο Σπυρίδωνα Σπάχο από τα Γιάννενα το έργο, με την παρατήρηση μάλιστα ότι τυπώθηκε στο Άμστερνταμ και όχι στην Ιταλία. Σε λίγα χρόνια επαναλαμβάνει την ίδια υπόθεση ο Κ. Ν. Σάθας (1868). Τον επόμενο χρόνο ο Σάθας αλλάζει άποψη και υποδεικνύει ως συγγραφέα της «Ελληνικής Νομαρχίας» τον Ιωάννη Κωλέττη, ενώ ως τόπο έκδοσης εντοπίζει την Πίζα της Ιταλίας. Από τότε έχουν μεσολαβήσει πάμπολλες προσπάθειες ερευνητών να καταλήξουν σε μια οριστική λύση του γρίφου, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έχουν υποδειχθεί ακόμα ο Χριστόφορος Περραιβός, ο Αθανάσιος Ψαλίδας, ο Δημήτριος Γουζέλης, ο Φορέστης, ο Ταγιαπέρας, ο Κορίνθιος γιατροφιλόσοφος Γεώργιος Καλαρά και τέλος, ο Βαλέτας που το 1949 βγάζει το συμπέρασμα ότι συγγραφέας είναι ο Ηπειρώτης γιατροφιλόσοφος Ιωάννης Πασχάλης Δονάς. Στις 20/4/1978 παρουσιάστηκε στην Ακαδημία Αθηνών η άποψη της Μαρίας Μαντουβάλου ότι συγγραφέας της «Ελληνικής Νομαρχίας» ήταν ο ίδιος ο Κοραής. Αυτή την άποψη αντέκρουσε το 1985 ο Ν.Β. Τωμαδάκης. Η πιο πρόσφατη σχετική μονογραφία είναι του Κώστα Παπαχρήστου («Ποιος έγραψε την Ελληνική Νομαρχία», Εστία, Αθήνα 1987), ο οποίος υποδεικνύει ως συγγραφέα τον Κορίνθιο Γεώργιο Καλαρά.

http://www.pare-dose.net/?p=2676

Πιασε το αυγο και κουρευτο.Τελος παντων,εγω θα ξαναπω τη γνωμμη μου για τη σταση της εκκλησιας κατα τη τουρκοκρατια.


quote:
Απο εκει και περα,καμμια σχεση δεν εχει για μενα,οσον αφορα τη σταση της εκκλησιας την εποχη αυτην,αν βρεθηκαν αναμεσα στις δεκαδες χιλιαδες ιερωμενων,10-20-30 απο αυτους που θυσιασαν τη ζωη τους για την πατριδα.Το εθνος μας τους ευγνωμονει και αυτους αναμεσα στους υπολοιπους ηρωες και θα τους θυμομαστε παντα.

Ουτε εχει σχεση,τι ειπε ο καθενας σε μια επιστολη του,η σε ενα βιβλιο του.Σε αυτες τις περιπτωσεις,αν θελεις να πλησιασεις την αληθεια,η μονη σιγουρη οδος ειναι να ακολουθησεις την πορεια του χρηματος.Τι θελω να πω με αυτο?


1ον.Αν η εκκλησια ειχε ως περιουσια πριν την αλωση 10,και στην απελευθερωση ειχε 3.

2ον.Αν πριν την αλωση ειχε 10 και παρεμεινε με αυτα τα 10.

3ον,Αν πριν την αλωση ειχε δεκα και τα εκανε 30.

4ον και κυριοτερον,αν κατα τη διαρκεια της επαναστασης,εκποιησε περιουσιακα της στοιχεια για να τη στηριξει,η αν εδωσε εστω μισο γροσι απο την κινητη της περιουσια.


Ολα τα αλλα για μενα ,ειναι για να ειχαμε να λεγαμε.....εντελως ανουσια και για προπαγανδιστικους λογους,ειτε υπερ,ειτε κατα της εκκλησιας την περιοδο αυτη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 17:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ἐγὼ εἶδα πολλάκις ἕνα ἀρχιεπίσκοπον εἰς τὴν μέσην τῆς λειτουργίας, νὰ ὑβρίζῃ, νὰ ἀναθεματίζῃ, καὶ νὰ δέρνῃ οὐκ ὀλίγας φορὰς τοὺς παπάδες, καὶ ὡς ἐπὶ τὸ πλεῖστο τοὺς διακόνους.
***
Ἐγὼ ἐγνώρισα ἕνα καλόγηρον τόσον φιλάργυρον, ὁποὺ μὲ τὸ νὰ τοῦ ἐκλέφθησαν μερικὰ χρήματα, ὕστερα ἀπὸ ἕνα μῆνα ἀπέθανεν ἀπὸ τὴν θλῖψιν του.
***
Οἱ ἀφορισμοὶ εἰς τὴν Ἑλλάδα, καὶ ἐξόχως εἰς τὰ Ἰωάννινα καὶ Πάτραν, ἤθελαν νομισθῇ εὐχαὶ τῆς λειτουργίας ἀπὸ κανένα ἀλλογενῆ. Τόσον εἶναι συχνοί, καὶ σχεδὸν κάθε Κυριακὴν εἰς κάθε ἐκκλησίαν ἀναγινώσκονται δύο καὶ τρεῖς ἀφορισμοί, πάντοτε δὲ διὰ οὐτιδανωτάτας διαφοράς, καὶ ὡς ἐπὶ τὸ πλεῖστον διὰ δύο ἢ τριῶν γροσίων ὑπόθεσιν.
***
Ὁ νῦν Ἰωαννίνων ἔλαβε τὴν αὐθάδειαν νὰ ἀφορίσῃ τὸν ἐνάρετον καὶ φιλόσοφον κὺρ Κοσμᾶ, διὰ νὰ μὴν ἠμπόρεσε νὰ τὸν καταπείσῃ εἰς τὰς κακάς του θελήσεις.
***

Ὁ νῦν Ἰωαννίνων, καθὼς ἤκουσα ἀπὸ ἕνα μάρτυρα αὐτόπτην, εἰς τὸ πρόγευμα τρώγει δύο ὀκάδες γιαούρτι, καὶ εἰς τὸ δειλινὸν μισὴν ὀκᾶ σαρδέλας ξεκοκκαλισμένας, τὰς ὁποίας τρώγει μὲ τὸ χουλιάρι.
***

Ἐγώ, ἕως τώρα βέβαια, εἶδα ἕως τέσσαρας κεφαλὰς τοῦ Ἁγίου Χαραλάμπους, ἐπειδή, ὅταν ἀκολουθῇ ἡ πανοῦκλα, τότε κάθε πολιτεία ἔχει ἀπὸ μίαν κεφαλὴν τοῦ Ἁγίου Χαραλάμπους.
***

Δὲν εἶναι κρυφόν, ἀλλ᾿ ὅλοι τὸ ἠξεύρουν, ὅτι εἰς τὰ Ἰωάννινα οἱ πνευματικοὶ ἀναφέρουσι κάθε ὑπόθεσιν, ὁποὺ ἀκούουσιν ἀπὸ τοὺς χριστιανοὺς εἰς τὸν ἀρχιερέα, καὶ αὐτὸς εὐθὺς κάμνει ἕνα κατάλογον μὲ προσθήκην καὶ τὸν προσφέρει τοῦ τυράννου, εἰς τρόπον ὁποὺ ἡ ἐξομολόγησις, τὴν σήμερον, εἶναι ἓν μέσον προδοσίας.
***
Ὅποιος ἤθελε νὰ συνθέσῃ ἕνα κώδικα εἰς τὰ ἐγκλήματα, καὶ ἤθελε νὰ μὴν παραιτήσῃ κανένα ἁμάρτημα ἀνθρώπινον, ἂς ἤθελεν ὑπάγει εἰς τὸ Ἅγιον Ὄρος, καὶ ἀνίσως ἤθελε ἐξετάσει τοὺς ἐκεῖ κατοικοῦντας, ἤθελε κάμει τὸν ἐντελέστερον κώδικα ἀπ᾿ ὅσους μέχρι τῆς σήμερον ἐφάνησαν.
***
Πόσον, τῇ ἀληθείᾳ, ἡ ἀμάθεια κατασταίνει τοὺς ἀνθρώπους μωρούς. Οἱ καλόγηροι νομίζουν μὲ τὰ θαύματα νὰ κάμνουν τιμὴν τοῦ Θεοῦ, καὶ δὲν βλέπουν τὴν ἄκραν ἀτιμίαν ὁποὺ κάμνουσι καὶ εἰς τὸν ἑαυτόν τους καὶ εἰς τὴν θρησκείαν. Θαῦμα ὀνομάζουσιν, ὅταν φαίνεται νὰ ἀκολουθῇ ἓν πρᾶγμα, ὁποὺ κατὰ φυσικὸν τρόπον δὲν ἠμποροῦσε νὰ ἀκολουθήσῃ. Λοιπόν, ἂν αὐτὸ ἀκολουθῇ, εἶναι φανερὸν ὅτι ὁ Θεὸς ξεκάμνει ἐκεῖνο ὁποὺ ἔκαμε, καὶ τὸ κάμνει διαφορετικόν· ὅθεν, ἢ ἐμετανόησεν ὅτι τὸ ἔκαμε, ἢ τὸ ἔκαμεν ἐπὶ τούτου κακόν, διὰ νὰ τὸ κάμῃ ἔπειτα καλλιότερον. Ἀλλὰ καὶ κατὰ τοὺς δύο τρόπους εἶναι ἀπαίσιος ὁ στοχασμός. Κατὰ μὲν τὸν πρῶτον, ἐπειδὴ ὁ Θεὸς προβλέπει τὸ μέλλον, καὶ ἡ μετάνοια δὲν συμφωνεῖ μὲ τὴν ἄκραν σοφίαν καὶ ἀλάνθαστον ἔννοιάν του. Κατὰ δὲ τὸν δεύτερον, δὲν εἶναι δυνατόν, ἐπειδὴ ὁ Θεὸς ὅσα ἔκαμεν, τὰ ἔκαμεν καλά.
***
Μία καλογραιοποῦλα ἐκοινοποιοῦσεν, ὅτι κάθε βράδυ ἐπήγαινεν ὁ ἀρχάγγελος Γαβριὴλ καὶ ἐσυνομιλοῦσε μαζί της. Αἱ ἄλλαι γυναῖκες, δι᾿ ὀλίγους μῆνας, τὴν ἐδόξαζον ὡς ἁγίαν, ἀλλ᾿ ἀφοῦ, μετὰ ἐννέα μῆνας, ἐγέννησεν ἓν ἀρχαγγελόπουλον, τότε αἱ ἄλλαι γυναῖκες τὴν ἐμίσησαν, αὐτὴ δὲ ἐνομίζετο πάντοτε ἁγία ἀπὸ ἁπλότητά της, καὶ ὁ σοφὸς ἔκλαιε διὰ τὴν βαρβαρότητα τῆς ἀνθρωπότητος.

Από "Ελληνική Νομαρχία" Ανωνύμου Έλληνος ( 1806)

εμένα γιατί πολλά από αυτά μου φαίνεται σαν να είναι
καταστάσεις που βιώνουμε σήμερα έν έτει 2011 !!!

Υ.Γ. Μα με το χουλιάρι να τρώει τις σαρδέλες!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 17:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας σοβαρος ανθρωπος ποτε δεν παιρνει στα σοβαρα ενα ανυπογραφο κειμενο - βιβλιο-οτιδηποτε.Ελπιζω αυτο να το ξερεις ετσι δεν ειναι Καποδιστρια?Ο οποιοσδηποτε μπορει να ριξει λασπη ανωνυμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 17:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην βιαστεις να χαρακτηρισεις μπουρδες τα γραφομενα μου γιατι αν μου απαντησεις με την λογικη οτι φοβοταν μην εχει την τυχη του Φεραιου και αν δεχθουμε οτι η λογικη σου ετσι σου λεει θα επρεπε να σου πει τα ιδια(η λογικη σου)και για τον αναθεματισμο της επαναστασης του Πατριαρχη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 17:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για εκείνους που ισχυρίζονται ότι ο Κωλέττης είναι ο
συγγραφεύς της Νομαρχίας, θα παραθέσω τα παρακάτω.
προσέξτε τι αναφέρει ο κ. Παπούλιας ως καθοδηγητικό στοιχείο
της πολιτικής σκέψης του Κωλέττη.

Σε αποκαλυπτήρια της προτομής του Ιωάννη Κωλέττη στα Ιωάννινα στις 5 Ιουνίου του 2005 ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας επεσήμανε μεταξύ άλλων:

"Ο Ιωάννης Κωλέττης είχε μια πλήρως τεκμηριωμένη πολιτική θεωρία για την εξέλιξη των ελληνικών πραγμάτων κατά τη μετεπαναστατική περίοδο. Καθοδηγητικό στοιχείο της πολιτικής του σκέψης ήταν οι ευρωπαϊκές προδιαγραφές και η μεταφορά τους στην ελληνική πραγματικότητα.

Η υπογράμμιση δική μου.

Για να δούμε όμως πόσο σε …υπόληψη είχε
ο Ανώνυμος τους αλλογενείς δυτικοευρωπαίους;

… Καὶ τόσον δὲν τοὺς μέλει διὰ τὴν πατρίδα μας, ὥστε ὁποὺ οἱ περισσότεροι προσπαθοῦσι μὲ κάθε κόπον νὰ μιμηθῶσι τὴν κακοήθειαν τῶν ἀλλογενῶν, διὰ νὰ μὴν γνωρίζωνται ὅτι εἶναι Ἕλληνες…

Και σε άλλο σημείο λέει για εκείνους που
παντρεύονται αλλοδαπή γυναίκα:
… Ἀλλὰ τί, τί τάχατες σὲ παρακινεῖ νὰ λάβῃς διὰ γυναῖκα μίαν ἀλλογενῆ; Ὑστερεῖται ἡ Ἑλλάς, ἴσως, ἀπὸ κοράσια; Ἔφυγεν, ἴσως, ἡ Ἀφροδίτη ἀπὸ τὸν πρῶτον της ναόν; Τί σὲ ἀποτύφλωσε τόσον, ὁποὺ σοῦ φαίνονται ὡραιότερα τὰ ζωγραφισμένα ἀναιδέστατα πρόσωπα τῶν κακοηθεστάτων ἀλλογενῶν…

Και ακόμη:

… Αὐτοὶ σὲ μισοῦν, σὲ καταφρονοῦν καὶ σὲ περιγελοῦν παντοτινά. Καθεὶς ἀπὸ αὐτοὺς λέγει· «ἰδὲ τὸν χοῖρον, τὸν χυδαῖον Ἕλληνα, διὰ νὰ μετριάσῃ τὴν οὐτιδανότητά του, ἠθέλησε νὰ λάβῃ σύζυγον ἀπὸ τὸ γένος μας. Ἀλλ᾿ αὐτὸς εἶναι πάντοτε ὁ ἴδιος· τὰ βάρβαρα ἤθη τῆς πατρίδος του δὲν τὰ ἄλλαξεν…

Ακόμη μια ατυχής προσπάθεια να αποδοθεί η συγγραφή
αυτή,σε μια όχι και τόσο "καθαρή" ιστορική προσωπικότητα...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 17:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποδιστρια κουνα λιγο το κεφαλι σου μπας και συνελθεις ..που δεν το βλεπω αλλα παντα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.Σε ξαναρωταω αν τα κινητρα για την μη υπογραφη του κειμενου ηταν ο φοβος οπως λες συμφωνεις οτι τα ιδια κινητρα οδηγησαν στον αφορισμο της επαναστασης απο τον Πατριαρχη?

Edited by - Velissarios1 on 09/02/2011 17:47:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 17:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καποδιστρια κουνα λιγο το κεφαλι σου μπας και συνελθεις ..που δεν το βλεπω αλλα παντα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.Σε ξαναρωταω αν τα κινητρα για την μη υπογραφη του κειμενου ηταν ο φοβος οπως λες συμφωνεις οτι τα ιδια κινητρα οδηγησαν στον αφορισμο της επαναστασης απο τον Πατριαρχη?

αρκετά ενδιαφέρον, προδότης ή δειλός ο πατριάρχης;χμμ!

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 17:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καποδιστρια κουνα λιγο το κεφαλι σου μπας και συνελθεις ..που δεν το βλεπω αλλα παντα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.Σε ξαναρωταω αν τα κινητρα για την μη υπογραφη του κειμενου ηταν ο φοβος οπως λες συμφωνεις οτι τα ιδια κινητρα οδηγησαν στον αφορισμο της επαναστασης απο τον Πατριαρχη?

αρκετά ενδιαφέρον, προδότης ή δειλός ο πατριάρχης;χμμ!

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ



εσυ τι εχεις να πεις αθεε?τι νομιζεις ισχυει το ιδιο κινητρο και για τους 2?και αν ισχυει τοτε δεν ειναι δειλος και ο κυριος Χ που με τοσο παθος υπερασπιζεται η Καποδιστρια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 18:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εσυ τι εχεις να πεις αθεε?τι νομιζεις ισχυει το ιδιο κινητρο και για τους 2?και αν ισχυει τοτε δεν ειναι δειλος και ο κυριος Χ που με τοσο παθος υπερασπιζεται η Καποδιστρια?

ο συγγραφέας λόγο δειλίας δεν αποκάλυψε το όνομα του
με αυτό το μόνο που κατάφερε ήταν να βρουν πάτημα όσοι θέλουν να αποδώσουν ως λιβελογράφημα το έργο του
ο πατριάρχης λόγο δειλίας(αν δεχτούμε ότι αυτός ήταν ο λόγος) κατάφερε να κάνει μια προδοτική κίνηση
ανάλογη με αυτή του εφιάλτη στις θερμοπύλες

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 18:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
εσυ τι εχεις να πεις αθεε?τι νομιζεις ισχυει το ιδιο κινητρο και για τους 2?και αν ισχυει τοτε δεν ειναι δειλος και ο κυριος Χ που με τοσο παθος υπερασπιζεται η Καποδιστρια?

ο συγγραφέας λόγο δειλίας δεν αποκάλυψε το όνομα του
με αυτό το μόνο που κατάφερε ήταν να βρουν πάτημα όσοι θέλουν να αποδώσουν ως λιβελογράφημα το έργο του
ο πατριάρχης λόγο δειλίας(αν δεχτούμε ότι αυτός ήταν ο λόγος) κατάφερε να κάνει μια προδοτική κίνηση
ανάλογη με αυτή του εφιάλτη στις θερμοπύλες

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ



Ο Πατριαρχης ειναι θρησκευτικος ηγετης φιλε μου οχι πολιτικος ηγετης η στυλοβατης μιας επαναστασης.Κανεις δεν περιμενε απο αυτον να γινει Κολοκοτρωνης η Καραισκακης η οπως στο παραδειγμα σου Λεωνιδας απο την αλλλη ομως εκεινος ο δειλος οπως και εσυ λες συγγραφεας του βιβλιου που μας παρουσιαζει η Καποδιστρια ειναι ενας κοινος ανθρωπος με φοβους και ελπιδες τιποτα περισοτερο τιποτα λιγοτερο και τιποτα που να χρειαζεται παραπανω προσοχη και μελετη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 18:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο πατριάρχης τότε ήταν και πολιτικός ηγέτης και ο αφορισμός είχε τεράστια σημασία για τους επαναστάτες

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 18:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καποδιστρια κουνα λιγο το κεφαλι σου μπας και συνελθεις ..που δεν το βλεπω αλλα παντα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.Σε ξαναρωταω αν τα κινητρα για την μη υπογραφη του κειμενου ηταν ο φοβος οπως λες συμφωνεις οτι τα ιδια κινητρα οδηγησαν στον αφορισμο της επαναστασης απο τον Πατριαρχη?

Edited by - Velissarios1 on 09/02/2011 17:47:07



Ότι και να σου γράψω τα λόγια μου
χαμένα θα πάνε!
Οπότε...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 18:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο πατριάρχης τότε ήταν και πολιτικός ηγέτης και ο αφορισμός είχε τεράστια σημασία για τους επαναστάτες

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ



Μην μπλεκεις τον Πατριαρχη με πολιτικες ευθυνες δεν ηταν πολιτικος ηταν αρχηγος μια θρησκειας και θρησκευτικος ηγετης ολων των ορθοδοξων λαων που ηταν κατω απο την τουρκικη μποτα.Αν θες να βρεις καποιον θρησκευτικο ηγετη με πολιτικη ιδιοτητα αυτος ειναι ο παπας.
Καποδιστρια να αλλαξεις τακτικη δεν γινεται καθε φορα που κατι δεν σε βολευει απλα να μην απαντας.

Edited by - Velissarios1 on 09/02/2011 18:25:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 20:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο πατριάρχης ήταν και πολιτικός ηγέτης μέχρι και να δικάσει χριστιανούς είχε το δικαίωμα άσε που έβαζε η κάθε επισκοπή την φορολογία που ήθελε και εισέπραττε αυτή τα χρήματα

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 21:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios1:

quote:
Καποδιστρια να αλλαξεις τακτικη δεν γινεται καθε φορα που κατι δεν σε βολευει απλα να μην απαντας.


Τι θέλεις Velissarios1;
Να αναλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια;
Δεν νομίζεις πως είναι κουραστικό;

Και εν τέλει ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...
Άλλο ο Πατριάρχης ο οποίος κατέχει μια ύπατη θέση,και
μάλιστα πολύ πιό σημαντική κι' από την πολιτική,και άλλο
ένας απλός άνθρωπος που έγραψε αυτά που τον πονούσαν,πρόδιδαν
έθιγαν (με κάθε τρόπο),αυτά που τέλος πάντων θα μπορούσαν να
είναι η φωνή οποιουδήποτε Έλληνα υποδουλωμένου για
400 χρόνια σε μια κατοχή τόσο βάρβαρη που άλλος λαός δεν την
εχει ζήσει στην ιστορία!!!

Τι θέλεις λοιπόν να σου πώ; Να εξομοιώσω την στάση του
Πατριάρχη ο οποίος θα μπορούσε,όπως γράφει και ο Ανώνυμος,να
συμβουλεύσει τους κληρικούς του να μιλούν στους υπόδουλους
Έλληνες,έστω και μέσω της εξομολόγησης,για την πατρίδα,την ιστορία
το ΚΑΘΗΚΟΝ τους απέναντι στα παιδιά τους και τις μέλλουσες γενιές,
αυτόν θέλεις να εξομοιώσω
με την φωνή απόγνωσης ενός απλού,υποδουλωμένου ανθρώπου;

Να είσαι λίγο περισσότερο σοβαρός και να μην μιλάς απλώς για
να μιλάς και να λες ότι νάναι!
Και φυσικά δεν είναι καθόλου ωραίο και ευγενικό,να απευθύνεσαι
στον συνομιλητή σου με τέτοιους χαρακτηρισμούς!

Εδώ,συνδίκτυε δεν είμαστε για να αποδείξουμε ΤΙΠΟΤΑ !
Πόσω δε μάλλον την "ανωτερότητά" μας απέναντι στον συνομιλητή
μας!
Ούτε βρισκόμαστε σε αντιμαχόμενα στρατόπεδα,όπου πρέπει να
υπερισχύσουμε των αντιπάλων μας!
Είμαστε όλοι Έλληνες,αντιμετωπίζουμε,ειδικώς σήμερα,τα ίδια
τεράστια προβλήματα (εμφανή και μη) και οφείλουμε να είμαστε
αν μη τι άλλο ΕΝΩΜΕΝΟΙ!

Άν έφερα τα παραπάνω αποσπάσματα από το βιβλίο αυτό,το
έκανα γιατί η φωνή εκείνη θα μπορούσε να είναι,κάλλιστα,
η φωνή οποιουδήποτε σημερινού ΄Ελληνα!
Είτε σ'αρέσει είτε όχι,αυτά συνέβαιναν και το δυστύχημα είναι
πως συμβαίνουν ακόμη και σήμερα,200 χρόνια μετά...

Αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί και όχι αν θίγεται ο Πατριάρχης,
ο οποιοσδήποτε Πατριάρχης ή ο οποιοσδήποτε,τέλος πάντων,
εξουσιαστής...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 09/02/2011 21:03:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 21:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην νευριαζεις Καποδιστρια ανθρωπος ο ενας ανθρωπος και ο αλλος με οτι αυτο συνεπαγεται τους ιδιους φοβους και αδυναμιες ειχανε ετσι δεν ειναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 22:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην νευριαζεις Καποδιστρια ανθρωπος ο ενας ανθρωπος και ο αλλος με οτι αυτο συνεπαγεται τους ιδιους φοβους και αδυναμιες ειχανε ετσι δεν ειναι?

την ίδια βαρύτητα έχουν οι πραξεις του στρατηγού με του στρατιώτη;
του πρωθυπουργού με του πολίτη;
του ανώτατου ιεράρχη με του πιστού της θρησκείας;


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 16:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios1:

quote:

Μην νευριαζεις Καποδιστρια ανθρωπος ο ενας ανθρωπος και ο αλλος με οτι αυτο συνεπαγεται τους ιδιους φοβους και αδυναμιες ειχανε ετσι δεν ειναι?



Velissarios1,δεν νευριάζω ΚΑΘΟΛΟΥ!
Άν νομίζεις ότι είναι το ιδιο,και άν το αυτό νόμιζε και
ο τότε Πατριάρχης,πολύ απλά δεν έπρεπε να πάρει ΠΟΤΕ
αυτή την θέση!

Άς την παραχωρούσε σε κάποιον που θα μπορούσε να κρατήσει
το ανάστημά του Υψηλό,ανάλογο της θέσεώς του και των
περιστάσεων!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 19:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια,μην ξαναλεμε τα ιδια.Ο γρηγοριος ο ε,ουτε προδοτης ηταν,ουτε φυσικα ηρωας του ελληνισμου.Τα συμφεροντα και το μελλον του πατριαρχειου προσπαθησε να προστατευσει μεχρι τελευταια στιγμη,τα οποια εβλεπε οτι θα συρικνωθουν απο τις εθνικοαπελευθερωτικες επαναστασεις,οπως φυσικα και εγινε.
Ο ανθρωπος δεν ηταν χαζος.Ηξερε οτι τα καινουρια ελευθερα κρατη,δεν θα μπορουσαν να εχουν την θρησκευτικη τους εδρα σε κατεχομενο απο τον εχθρο εδαφος,για αυτο προσπαθησε να σταματησει τη δημιουργια τους.

Οταν εγιναν τα οπλωφικα,που το ιδεολογικο τους υποβαθρο ηταν η ανασυσταση του βυζαντιου,το πατριαρχειο τα στηριξε.Το 21 που ειχε ως ιδεολογικο υποβαθρο τη δημιουργεια ανεξαρτητου εθνους κρατους και φυσικα την αυτονομη εκκλησια,φυσικο ηταν να μην στηριχθει απο το ιδρυμα.Ολα τα αλλα ειναι για να ειχαμε να λεμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 19:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδια,μην ξαναλεμε τα ιδια.Ο γρηγοριος ο ε,ουτε προδοτης ηταν,ουτε φυσικα ηρωας του ελληνισμου.Τα συμφεροντα και το μελλον του πατριαρχειου προσπαθησε να προστατευσει μεχρι τελευταια στιγμη,τα οποια εβλεπε οτι θα συρικνωθουν απο τις εθνικοαπελευθερωτικες επαναστασεις,οπως φυσικα και εγινε.
Ο ανθρωπος δεν ηταν χαζος.Ηξερε οτι τα καινουρια ελευθερα κρατη,δεν θα μπορουσαν να εχουν την θρησκευτικη τους εδρα σε κατεχομενο απο τον εχθρο εδαφος,για αυτο προσπαθησε να σταματησει τη δημιουργια τους.

Οταν εγιναν τα οπλωφικα,που το ιδεολογικο τους υποβαθρο ηταν η ανασυσταση του βυζαντιου,το πατριαρχειο τα στηριξε.Το 21 που ειχε ως ιδεολογικο υποβαθρο τη δημιουργεια ανεξαρτητου εθνους κρατους και φυσικα την αυτονομη εκκλησια,φυσικο ηταν να μην στηριχθει απο το ιδρυμα.Ολα τα αλλα ειναι για να ειχαμε να λεμε.



skartados αυτό λέμε,αλλά ο Velissarios1,θέλει
σώνει και καλά να εξισώσει τον πατριάρχη με την
φωνή ενός απλού ανθρώπου!
Ε, αυτά δεν γίνονται πώς να το κάνουμε!!!

Τώρα αν θέλει,τόσο αυτός όσο και ο οποιοσδήποτε άλλος
ομοϊδεάτης του,να μειώσουν την κατάθεση ψυχής ενός
μαστιζόμενου από την τουρκική κατοχή Έλληνα,χαρακτηρίζοντάς τον
δειλό,τι να πω!!!

Ο καθείς αντιλαμβάνεται μόνος του και κρίνει...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 10/02/2011 19:21:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 19:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι καποδιστρια,ομως ο πατριαρχης,μονο δειλος δεν ηταν.Στην ουσια θελησε να αυτοκτονησει,παρα να συμμετεχει και αυτος στη δημιουργια ανεξαρτητου κρατους-εκκλησια.Ειναι πολυ δυσκολο για καθε ανθρωπο,να βλεπει στα χερια του να χανει τη δυναμη του ,ενας πανισχυρος οργανισμος οπως το πατριαρχειο,με ιστορια δεκαδων αιωνων.Δεν θα ηθελα να ημουν με τιποτα στη θεση του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2148438
Maintained by Digital Alchemy