ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 19:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι καποδιστρια,ομως ο πατριαρχης,μονο δειλος δεν ηταν.Στην ουσια θελησε να αυτοκτονησει,παρα να συμμετεχει και αυτος στη δημιουργια ανεξαρτητου κρατους-εκκλησια.Ειναι πολυ δυσκολο για καθε ανθρωπο,να βλεπει στα χερια του να χανει τη δυναμη του ,ενας πανισχυρος οργανισμος οπως το πατριαρχειο,με ιστορια δεκαδων αιωνων.Δεν θα ηθελα να ημουν με τιποτα στη θεση του.

Γι'αυτό είσαι ο skartados και όχι ο Πατριάρχης!

Θέλω να πω αγαπητέ συνδίκτυε,ότι οι άνθρωποι που
αναλαμβάνουν θέσεις ύπατες,πρέπει να είναι αναλόγου
"ύψους"! Έτσι θέλει το σύστημα...

Μ'άλλα λόγια πιθανώς εσυ να ήσουν ΑΡΙΣΤΟΣ στην θέση που
θα καταλάμβανες και όχι του συμφέοντος και της όποιας
σκοπιμότητας!!!
Καταλαβαίνεις...

Το να παίρνουν θώκους,μόνον για τους τίτλους,αλλά
και για όποιο όφελος μέσω αυτών απορρέει,δεν έχει καμία
αξία,για κανέναν. Τόσο αυτόν όσο και τον λαό που πιθανώς
ν'αντιπροσωπεύει!

Ο Ανώνυμος πάνω-κάτω αυτό θέλει να πεί. Πως ένας καλός
Ποιμενάρχης θα είχε μεριμνήσει ούτως ώστε αυτός ο λαός να
περνούσε στην επόμενη φάση,αυτή της ανάγκης για ελευθερία,
πολύ πιό ομαλά και κυρίως πιό οργανωμένα!
Με άλλα λόγια έπρεπε η τακτική του να ήταν φίλη πρός
τους απλούς ανθρώπους που βασανίζονταν κάτω απο την
βάρβαρη κατοχή του οθωμανού,και όχι να τους "πότιζε" με
το φαρμάκι της θεϊκής τιμωρίας,που έφερε τον τούρκο,ως μέσω εξαγνισμού!!!

Νομίζω πως το αντιλαμβάνεσαι ΑΠΟΛΥΤΑ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 10/02/2011 19:57:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 20:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου καποδιστρια,αντιλαμβανομαι τι θελεις να πεις,αλλα πιστευω πως ολος ο συλογισμος σου ξεκιναει απο ενα λαθος.
Το πατριαρχειο δεν ιδρυθηκε για να προστατευει τα συμφεροντα καποιου εθνους,π.χ ελληνικου,αλλα για να εδραιωσει και να προασπισει τα συμφεροντα της ορθοδοξιας και της οικουμενικοτητας της.Και οπως γινεται σε ολες αυτες τις περιπτωσεις,μεσα σε λιγο καιρο,οι ανθρωποι που το απαρτιζουν,αγαπανε και ταυτιζονται,πιο πολυ με το ιδρυμα παρα με τη θρησκεια.Απλως το καλο του ενος,εξασφαλιζει το καλο του αλλου.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα απο δικη μου εμπειρια,η οποια φυσικα δεν ειναι του ιδιου βεληνεκους,ομως σε μικρογραφια,εχει καποια σχεση.Για πολλα χρονια,ημουν προεδρος σε εναν απο τους πιο δυναμικους συνδεσμους του ΠΑΟΚ.Ο συνδεσμος αυτος οπως και ολοι,ιδρυθηκαν για να βοηθησουν την ομαδα.Μεσα σε λιγο καιρο,καταλαβα,οτι πλεον πιο πολυ με ενδιεφερε το καλο του συνδεσμου,παρα της ομαδας.Απλα αυτα τα 2 καλα ηταν συγκοινωνουχα δοχεια.Το αυτο ακριβως πιστευω οτι σμβαινει και σε ολα τα εκκλησιαστικα ιδρυματα ολων των θρησκειων,διαχρονικα,και ειναι και τελειως ανθρωπινο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 20:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητη μου καποδιστρια,αντιλαμβανομαι τι θελεις να πεις,αλλα πιστευω πως ολος ο συλογισμος σου ξεκιναει απο ενα λαθος.
Το πατριαρχειο δεν ιδρυθηκε για να προστατευει τα συμφεροντα καποιου εθνους,π.χ ελληνικου,αλλα για να εδραιωσει και να προασπισει τα συμφεροντα της ορθοδοξιας και της οικουμενικοτητας της.Και οπως γινεται σε ολες αυτες τις περιπτωσεις,μεσα σε λιγο καιρο,οι ανθρωποι που το απαρτιζουν,αγαπανε και ταυτιζονται,πιο πολυ με το ιδρυμα παρα με τη θρησκεια.Απλως το καλο του ενος,εξασφαλιζει το καλο του αλλου.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα απο δικη μου εμπειρια,η οποια φυσικα δεν ειναι του ιδιου βεληνεκους,ομως σε μικρογραφια,εχει καποια σχεση.Για πολλα χρονια,ημουν προεδρος σε εναν απο τους πιο δυναμικους συνδεσμους του ΠΑΟΚ.Ο συνδεσμος αυτος οπως και ολοι,ιδρυθηκαν για να βοηθησουν την ομαδα.Μεσα σε λιγο καιρο,καταλαβα,οτι πλεον πιο πολυ με ενδιεφερε το καλο του συνδεσμου,παρα της ομαδας.Απλα αυτα τα 2 καλα ηταν συγκοινωνουχα δοχεια.Το αυτο ακριβως πιστευω οτι σμβαινει και σε ολα τα εκκλησιαστικα ιδρυματα ολων των θρησκειων,διαχρονικα,και ειναι και τελειως ανθρωπινο.



Τότε η εκκλησία να κοιτάξει να βρεί άλλες δοξασίες,που
να μην συμπεριλαμβάνουν τον άνθρωπο,αφού στην προκειμένη
περίπτωση (τουρκοκρατία) αυτό έπρεπε να προέχει!

Άν βαυκαλίζονταν με την οικουμενικότητα και νόμιζαν πως έτσι θα
επιτύχουν,ποιός ξέρει ίσως και να εκχριστιανίσουν τους
οθωμανούς,τότε να αλλάξουν επάγγελμα!!!

Και στο τέλος-τέλος από αυτόν τον φουκαρά λαό,ζητούσαν και
το ίδιο και σήμερα ζητούν (ένας λόγος παραπάνω για τότε
να ντρέπονται αφού απευθύνονταν σε εξαθλιωμένους ανθρώπους),
ζητούσαν λοιπόν μέχρι και το αίμα του!!!

Άν εσύ αγαπητέ skartados,αυτά τα βλέπεις ανθρώπινα,με
συγχωρείς αλλά εγώ τα βλέπω ΣΥΜΦΕΡΟΝ και μόνον!!!
Τα βλέπω ως όντα που η αξίες τους αρχίζουν και σταματούν
στο πόσα θα βάλουν στο σακούλι!!!

Έν πάσει περιπτώσει για τον λόγο αυτό δημοσιεύω την
Ελληνική Νομαρχία (στο γράφω και στο άλλο θέμα) γιατί
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ότι γινόταν τότε γίνεται και σήμερα!!!

Φυσικά πάντα θα υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις απλά πρός
επιβεβαίωση του κανόνα και ΜΟΝΟΝ !!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 20:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ και η Παπαρηγα Καποδιστρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 21:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσυ και η Παπαρηγα Καποδιστρια



Συντροφισα η καποδιστρια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 09:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εσυ και η Παπαρηγα Καποδιστρια



Συντροφισα η καποδιστρια;



Το ταγαρι της λειπει μονο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 18:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί έγινε εδώ;
Πού το έφθασες το θέμα Velissarios1!!!

Δηλαδή το να είσαι ευαίσθητος απέναντι στα
ανθρώπινα,είναι προνόμιο ΜΟΝΟΝ των κομμουνιστών;!!!

Καλά τόσα χρόνια δεν έχεις καταλάβει πως αυτά είναι
πρός λαϊκή κατανάλωση και εκ του ασφαλούς,από
πλευράς τους;

Άκου Velissarios1,το να ευαισθητοποιείσαι σε κοινωνικά
προβλήματα είναι θέμα παιδείας και φυσικά και
χαρακτήρα (ρομαντικός,με την έννοια του ευαίσθητου).

Τώρα άν εσυ βλέπεις κομμουνιστές πίσω από τέτοιες
ευαισθησίες,εγω δεν μπορώ να κάνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ επ'αυτού!

Ένα μόνον,αν δεν διακατέχεσαι από ιδεολογίες αναλόγου
περιεχομένου (Μαρξισμός άντε και λίγο από Εσσαίους),απέφυγέ το
και μην ασχολείσαι!!! Θα κακοχαρακτηριστείς...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 18:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados:

quote:

Συντροφισα η καποδιστρια;



Σύντροφος στην κερκίδα με τον ΠΑΟΚ
(όταν παίζεται με ΟΣΦΠ),μπορεί,
από το άλλο ,"απελθέτω απ΄ εμού το ποτήριον τούτο"...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 19:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν φταίω ΚΑΘΟΛΟΥ,αν κάποιοι είναι κολλημένοι στην
δική τους εγωϊστική ύπαρξη,και δεν βλέπουν πέρα από αυτό
που λέει το δικό τους μυαλό!!!

Κάθε πράγμα έχει την αιτία του,κάθε γεγονός που συντελείται
έχει κι'αυτό την δική του συγκεκριμένη στιγμή πραγμάτωσης!!!

Άν όλα όσα ταλανίζουν την κοινωνία/ες μας μπούν σε ένα
τσουβάλι,το μόνο που θα εισπράξουμε θα είναι το
Χάος και η Αναρχία!!!

Οι αρχαίοι μας πρόγονοι,όταν φιλοσοφούσαν στις σχολές τους
ή στα δείπνα,αυτό δεν σήμαινε ότι όλα έβαιναν καλώς!

Αλλά είπαμε ο καθείς με ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ,αρκεί να φανεί η
αντίδραση!

Α,ναι, είπανε οι "εξουσιαστές" μας ότι θα βάζουν
πρόστιμο 200 ευρώ,θα αφαιρούν πινακίδες και διπλώματα γι'αυτούς που δεν πληρώνουν διόδια!

Και σ' εκείνους που δεν πληρώνουν εισητήριο στα λεωφορεία,θα
έχει ποινή φυλάκισης έως και 3 μήνες!!!
Δεν θα νευριάσεις γι'αυτό που τουλάχιστον ΑΞΙΖΕΙ;!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2011, 20:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιος είναι ο καινούργιος που ήρθε με το νικ Shadow Hunter; λες να είναι ο λούπους;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 00:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ποιος είναι ο καινούργιος που ήρθε με το νικ Shadow Hunter; λες να είναι ο λούπους;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ


Λέςςςςςςςςς.....???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 12/02/2011 00:11:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 01:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως σε ενα εχει δικιο ο τυπακος εχουν ισοπεδωθει ολα ομως θεσμοι αξιες πατριδα ολα τα παντα στην μηχανη του κιμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 12:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παντως σε ενα εχει δικιο ο τυπακος εχουν ισοπεδωθει ολα ομως θεσμοι αξιες πατριδα ολα τα παντα στην μηχανη του κιμα.



Όλοι παντού το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ αναφέρουν φίλε μου...ε!!! ΚΑΙ..???
Όλοι το ίδιο λένε και το αποδίδουν μάλιστα ΠΑΝΤΑ καπου αλλού εκτός των ιδίων και των ιδεών τους...τι το πρωτότυπο εσύ βλέπεις???
Σε καθιστώ υπεύθυνο -π.χ- για τα όποια δεινά μου και αποποιούμαι ως γνήσιος Νεο-Έλληνας -και όχι μόνο- όλων των ευθυνών μου αυτόματα και μετά αρχίζω να βρίζω εσενα και τους πάντες και μονίμως αντιπαρατίθεμαι προς όλους και προς πάσα κατεύθυνση....και το ρίχνω και σε εξωκοσμικές παρεμβάσεις και δυνάμεις "άμα λάχει" που λέει και ο βαρυμαγκίστικος ψυχολογικός τύπος του πολλά βαρύ αρσενικού....
Ενίοτε δε -συχνάκις μεν- βάζω και στο όλο κόλπο και την ιδέα -φοβερή ατάκα αυτό- της απομάκρυνσης απο το "θεό και το καλό" για να μην ξεχνιόμαστε δηλαδή....και κεί αρχίζουν οι προσευχές και οι "ειλικρινείς μετάνοιες"...ε!!! ρε βρεγμένη σανίδα που θέλουμε..!!!

Ωραίο έ...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 12/02/2011 13:17:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 13:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος λεει τα ιδια με εμενα ρε ασυναρτητε RBG ο Γιουνγκ;

Εγω απλα σας κανω την χαρη να ασχολουμαι με τις ψυχωσεις και την βλακεια σας.



Τώρα θέλεις να σου απαντήσω έτσι Lupus..???
Την γνωρίζεις την απάντηση πολύ καλά και καλύτερα απο τον καθένα...μια κοινοτυπία είσαι που εκφράζεται μέσα απο τον ψυχολογικό χαρακτήρα κάθε ανήμπορου και αντιδραστικού παιδιού.
Δημιούργησες μια φαντασιακή πραγματικότητα και έβαλες τον εαυτό σου πρωταγωνιστή...παίξε λοιπόν...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 14:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Παντως σε ενα εχει δικιο ο τυπακος εχουν ισοπεδωθει ολα ομως θεσμοι αξιες πατριδα ολα τα παντα στην μηχανη του κιμα.



Όλοι παντού το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ αναφέρουν φίλε μου...ε!!! ΚΑΙ..???
Όλοι το ίδιο λένε και το αποδίδουν μάλιστα ΠΑΝΤΑ καπου αλλού εκτός των ιδίων και των ιδεών τους...τι το πρωτότυπο εσύ βλέπεις???
Σε καθιστώ υπεύθυνο -π.χ- για τα όποια δεινά μου και αποποιούμαι ως γνήσιος Νεο-Έλληνας -και όχι μόνο- όλων των ευθυνών μου αυτόματα και μετά αρχίζω να βρίζω εσενα και τους πάντες και μονίμως αντιπαρατίθεμαι προς όλους και προς πάσα κατεύθυνση....και το ρίχνω και σε εξωκοσμικές παρεμβάσεις και δυνάμεις "άμα λάχει" που λέει και ο βαρυμαγκίστικος ψυχολογικός τύπος του πολλά βαρύ αρσενικού....
Ενίοτε δε -συχνάκις μεν- βάζω και στο όλο κόλπο και την ιδέα -φοβερή ατάκα αυτό- της απομάκρυνσης απο το "θεό και το καλό" για να μην ξεχνιόμαστε δηλαδή....και κεί αρχίζουν οι προσευχές και οι "ειλικρινείς μετάνοιες"...ε!!! ρε βρεγμένη σανίδα που θέλουμε..!!!

Ωραίο έ...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 12/02/2011 13:17:40


Εαρινε δεν ξερω αν εισαι απο τους ανθρωπους που τα εχουν σκεφτει ολα και εχουν μια απαντηση για καθε ερωτηση αλλα εγω δεν ειμαι ετσι .Το μονο που γνωριζω ειναι η μικροκοσμος που ζει γυρω μου και τις δυσκολιες που αντιμετωπιζω καθημερινα στην ζωη μου.Ολα εχουν αλλοιωθει φιλε μου το μονο που σκεφτονται ολοι τους ειναι τα λεφτα και πως θα βαλουν περισσοτερα η γιατι ο διπλα μου εχει και εγω δεν εχω.Κανεις δεν νοιαζεται για την ουσια βλεπω μια νεολαια που το μονο που την ενδιαφερει ειναι το πως θα πηδηχθει τι θα φορεσει πως θα φανει ποιο εξυπνος απο τον αλλον και μεσα σε ολα εχουμε και την μοδα της αθειας ετσι για να λεμε στους εαυτους μας οτι δεν ειμαστε κοροιδα και εχουμε πιασει τον ταυρο απο τα παπαρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 15:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινε δεν ξερω αν εισαι απο τους ανθρωπους που τα εχουν σκεφτει ολα και εχουν μια απαντηση για καθε ερωτηση αλλα εγω δεν ειμαι ετσι .Το μονο που γνωριζω ειναι η μικροκοσμος που ζει γυρω μου και τις δυσκολιες που αντιμετωπιζω καθημερινα στην ζωη μου.Ολα εχουν αλλοιωθει φιλε μου το μονο που σκεφτονται ολοι τους ειναι τα λεφτα και πως θα βαλουν περισσοτερα η γιατι ο διπλα μου εχει και εγω δεν εχω.Κανεις δεν νοιαζεται για την ουσια βλεπω μια νεολαια που το μονο που την ενδιαφερει ειναι το πως θα πηδηχθει τι θα φορεσει πως θα φανει ποιο εξυπνος απο τον αλλον και μεσα σε ολα εχουμε και την μοδα της αθειας ετσι για να λεμε στους εαυτους μας οτι δεν ειμαστε κοροιδα και εχουμε πιασει τον ταυρο απο τα παπαρια.



Προσωπικά φίλε μου , θα μπορούσα ενδεχομένως -υπο όρους- να συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις σου.
Αλλα θα ξεκινήσω απο την τελευταία παράγραφο , όπου αναφέρεις όσα αναφέρεις για τους νέους και την αθεϊα....
Προσωπική μου άποψη φίλε μου είναι ότι οι νέοι άνθρωποι προσπαθούν να απαντήσουν στις προκλήσεις του σήμερα με όρους του χθές που τους επιβάλλονται ως αληθείς και "χρηστικοί"...με αποτέλεσμα να τελματώνουν εκ των πραγμάτων και μάλιστα να τίθενται απο τους σοφούς γονείς και "ενήλικες" του χθές σε μια διαρκή κριτική και ενοχοποίηση...
Θα ήθελα δε να ρωτήσω..."Ποιανού δημιουργήματα είναι οι σημερινοί νέοι , αν όχι δικά μας και του κάθε γονιού που έχει αναλάβει -υποτίθεται" την ανατροφή του"???
Και εφόσον είναι έτσι , δεν αποτελούν τον καθρέπτη μας -όλων μας- , μιας ολόκληρης κοινωνίας που ήδη παρήκμασε και μια κοινωνία που παραδίδει σε αυτά τα νέα παιδιά την αβεβαιότητα και την "καταστροφή"..???
Τα νέα παιδιά φταίνε για το κατάντημα μας ως κοινωνία ή στρουθοκαμηλίζουμε φίλε μου???
Φταίνε οι ιδέες και οι συμπεριφορές της νέας γενιάς για όλα όσα μας συνέβησαν...μας συμβαίνουν και θα μας συμβούν αναπόφευκτα..???
Απο την άλλη μεριά μιλάς για το μοντέρνο του πράγματος που αφορά την ΑθεΪα...
Προσωπικά θα σου απαντήσω ευθέως φίλε μου..."ναί" αντιπαρατίθεμαι σε αυτό το επίπεδο και αυτό διότι δεν συμφωνώ διόλου με τον όρο που εμπεριέχει δυναμικά και στοιχεία μομφής κάθε φορά που εκφέρεται και που θέλει να καταστήσει κάθε διαφορετική φωνή και προσέγγιση ως "σατανική" και "αντιχριστιανική"....
Θεωρώ ότι εφόσον -όντως - προερχόμαστε όλοι μας απο κάποιον δημιουργό -Θεό κατ'εσέ- εκ των πραγμάτων είμαστε ΟΛΟΙ Ένθεοι...και αυτό διότι εσωκλείουμε τα στοιχεία του , απο τα οποία και δημιουργηθήκαμε , οπότε αναγνωρίζοντας τον εαυτό μας , κατα κάποιο τρόπο αντιλαμβανόμαστε και την ουσία του ιδίου.
Και υπ'αυτήν την έννοια και πάλι αναδεικνύεται η μη χρησιμότητα των Θρησκειών , τουλάχιστον έτσι όπως σήμερα παρουσιάζονται.
Δεν θα επεκταθώ άλλο αλλα παράκλησή μου , να μην ξεφεύγουμε εξαιτίας του δογματισμού που ενδεχομένως έχει υφαρπάσει όλο το είναι μας και μας μας καθοδηγεί σε χιμαιρικές καταστάσεις.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 16:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εαρινε δεν ξερω αν εισαι απο τους ανθρωπους που τα εχουν σκεφτει ολα και εχουν μια απαντηση για καθε ερωτηση αλλα εγω δεν ειμαι ετσι .Το μονο που γνωριζω ειναι η μικροκοσμος που ζει γυρω μου και τις δυσκολιες που αντιμετωπιζω καθημερινα στην ζωη μου.Ολα εχουν αλλοιωθει φιλε μου το μονο που σκεφτονται ολοι τους ειναι τα λεφτα και πως θα βαλουν περισσοτερα η γιατι ο διπλα μου εχει και εγω δεν εχω.Κανεις δεν νοιαζεται για την ουσια βλεπω μια νεολαια που το μονο που την ενδιαφερει ειναι το πως θα πηδηχθει τι θα φορεσει πως θα φανει ποιο εξυπνος απο τον αλλον και μεσα σε ολα εχουμε και την μοδα της αθειας ετσι για να λεμε στους εαυτους μας οτι δεν ειμαστε κοροιδα και εχουμε πιασει τον ταυρο απο τα παπαρια.



Προσωπικά φίλε μου , θα μπορούσα ενδεχομένως -υπο όρους- να συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις σου.
Αλλα θα ξεκινήσω απο την τελευταία παράγραφο , όπου αναφέρεις όσα αναφέρεις για τους νέους και την αθεϊα....
Προσωπική μου άποψη φίλε μου είναι ότι οι νέοι άνθρωποι προσπαθούν να απαντήσουν στις προκλήσεις του σήμερα με όρους του χθές που τους επιβάλλονται ως αληθείς και "χρηστικοί"...με αποτέλεσμα να τελματώνουν εκ των πραγμάτων και μάλιστα να τίθενται απο τους σοφούς γονείς και "ενήλικες" του χθές σε μια διαρκή κριτική και ενοχοποίηση...
Θα ήθελα δε να ρωτήσω..."Ποιανού δημιουργήματα είναι οι σημερινοί νέοι , αν όχι δικά μας και του κάθε γονιού που έχει αναλάβει -υποτίθεται" την ανατροφή του"???
Και εφόσον είναι έτσι , δεν αποτελούν τον καθρέπτη μας -όλων μας- , μιας ολόκληρης κοινωνίας που ήδη παρήκμασε και μια κοινωνία που παραδίδει σε αυτά τα νέα παιδιά την αβεβαιότητα και την "καταστροφή"..???
Τα νέα παιδιά φταίνε για το κατάντημα μας ως κοινωνία ή στρουθοκαμηλίζουμε φίλε μου???
Φταίνε οι ιδέες και οι συμπεριφορές της νέας γενιάς για όλα όσα μας συνέβησαν...μας συμβαίνουν και θα μας συμβούν αναπόφευκτα..???
Απο την άλλη μεριά μιλάς για το μοντέρνο του πράγματος που αφορά την ΑθεΪα...
Προσωπικά θα σου απαντήσω ευθέως φίλε μου..."ναί" αντιπαρατίθεμαι σε αυτό το επίπεδο και αυτό διότι δεν συμφωνώ διόλου με τον όρο που εμπεριέχει δυναμικά και στοιχεία μομφής κάθε φορά που εκφέρεται και που θέλει να καταστήσει κάθε διαφορετική φωνή και προσέγγιση ως "σατανική" και "αντιχριστιανική"....
Θεωρώ ότι εφόσον -όντως - προερχόμαστε όλοι μας απο κάποιον δημιουργό -Θεό κατ'εσέ- εκ των πραγμάτων είμαστε ΟΛΟΙ Ένθεοι...και αυτό διότι εσωκλείουμε τα στοιχεία του , απο τα οποία και δημιουργηθήκαμε , οπότε αναγνωρίζοντας τον εαυτό μας , κατα κάποιο τρόπο αντιλαμβανόμαστε και την ουσία του ιδίου.
Και υπ'αυτήν την έννοια και πάλι αναδεικνύεται η μη χρησιμότητα των Θρησκειών , τουλάχιστον έτσι όπως σήμερα παρουσιάζονται.
Δεν θα επεκταθώ άλλο αλλα παράκλησή μου , να μην ξεφεύγουμε εξαιτίας του δογματισμού που ενδεχομένως έχει υφαρπάσει όλο το είναι μας και μας μας καθοδηγεί σε χιμαιρικές καταστάσεις.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Δεν θελω να κατηγορησω την νεα γεννια απλα περιγραφω την γενικη κατασταση την δεδομενη στιγμη ,δεν με ενδιαφερει να αποδοσω ευθυνες το πορισμα και την καταληξη του πραγματος βλεπω προβλεπω αν θελεις οτι με αυτη την γεννια μελλον η Ελλαδα δυστηχως δεν εχει,εδω καλα καλα δεν εχει παρων.Εχει καταντησει αηδια καθε τι αντιδραστικο να βγαινει στην επιφανεια και να θεωρειται γνωμονας για το μελλον.Η αθεια σε αυτο το παιχνιδι δεν βοηθαει στην καλη εξελιξη των πραγματων ισα ισα ριχνει φωτια στα εναπομειναντα θεμελια της ελληνικης κοινωνιας δεν μπορω η δεν θελω να σκεφτω μια μελλοντικη κοινωνια χωρις αρχες,αξιες , ηθη και εθιμα οπως μας εμαθαν στο σχολειο να λεμε,μια κοινωνια ανιστορητη αντιδραστικη νεοπτωχη σε ολα τα επιπεδα μια κοινωνια αντιγραφη και μαλιστα ασχημη μιας καποιας δυτικης κοινωνιας που ομως δεν ταιριαζει στο DNA του Ελληνα,μιας κοινωνιας χωρις φιλοτιμο γιατι αυτη η λεξη υπαρχει μονο στα ελληνικα και τα παιδια εχουν αποξενωθει τελειως με οτιδηποτε θυμιζει Ελλαδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 18:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θελω να κατηγορησω την νεα γεννια απλα περιγραφω την γενικη κατασταση την δεδομενη στιγμη ,δεν με ενδιαφερει να αποδοσω ευθυνες το πορισμα και την καταληξη του πραγματος βλεπω προβλεπω αν θελεις οτι με αυτη την γεννια μελλον η Ελλαδα δυστηχως δεν εχει,εδω καλα καλα δεν εχει παρων.


Εχει καταντησει αηδια καθε τι αντιδραστικο να βγαινει στην επιφανεια και να θεωρειται γνωμονας για το μελλον.


Η αθεια σε αυτο το παιχνιδι δεν βοηθαει στην καλη εξελιξη των πραγματων ισα ισα ριχνει φωτια στα εναπομειναντα θεμελια της ελληνικης κοινωνιας δεν μπορω η δεν θελω να σκεφτω μια μελλοντικη κοινωνια χωρις αρχες,αξιες , ηθη και εθιμα οπως μας εμαθαν στο σχολειο να λεμε...


...μια κοινωνια ανιστορητη αντιδραστικη νεοπτωχη σε ολα τα επιπεδα μια κοινωνια αντιγραφη και μαλιστα ασχημη μιας καποιας δυτικης κοινωνιας που ομως δεν ταιριαζει στο DNA του Ελληνα,μιας κοινωνιας χωρις φιλοτιμο γιατι αυτη η λεξη υπαρχει μονο στα ελληνικα και τα παιδια εχουν αποξενωθει τελειως με οτιδηποτε θυμιζει Ελλαδα.



Την μόνη γενιά που δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε ή να αποδώσουμε ευθύνες για την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε είναι η νέα γενιά και αν κάποιος θα έπρεπε να στηλιτεύσει ή να αποδώσει ευθύνες για την κατάσταση που θα τους κληρονομηθεί , είναι αυτή της νέας γενιάς προς ΟΛΕΣ τις προηγούμενες , με όλα όσα αυτές εκφράζουν και αντιπροσωπεύουν και που οδήγησαν ένα ολόκληρο κράτος σε μιζέρια και πτώχευση , κυρίως νοητικής.
Και καλό θα ήταν να κλείσει αυτό το κεφάλαιο...μιάς και δεν έχει καμμιά αξία να συζητηθεί , διότι τα μόνα μέτρα που έχουμε είναι αυτά των προηγούμενων γενεών και όχι της νύν γενιάς που δεν φταίει απολύτως σε τίποτα.


Λές και αναφέρεσαι σε κάθε αντιδραστικό...να συμφωνήσω λοιπόν μαζί σου για λόγους οικονομίας...αλλα για πές μου -μιάς και είσαι χριστιανός- την εποχή που εμφανίσθηκε ο Χριστός και δίδαξε αυτά που δίδαξε δεν εμφανιζόταν ως "αντιδραστικός" προς την καθεστηκυία τάξη ... ήθη έθιμα ... κλπ...???
Και γιατί το οτιδήποτε διαφορετικό θα πρέπει να το ορίσουμε ως αντιδραστικό και όχι ως "στοιχείο δράσης" και μάς ως σντηρητικούς άκαμπτους...???

Απορία εκφράζω...

Αν τα θεμέλια του κοινωνικού ιστού ήταν δομημενα με υγιείς δομικούς λίθους , δεν θα φθάναμε εδώ που φθάσαμε...άρα , το όλο οικοδόμημα που φάνταζε ως ιδεατό και αληθές , ήταν σαθρό .... όπως και μείς και τα αποτελέσματά μας...!!!

Το D.N.A του Έλληνα φίλε μου θα πρέπει να το αναζητήσεις στην Πρωτογενή του μορφή , αν θές να αναφέρεσαι σε αυτό και όχι με την μορφή που θέλουν ορισμένοι να περάσουν δηλώνοντας τον Έλληνα ως Χριστιανό και νοηματοδοτούμενο απο Τζομπαναραίϊκες αντιλήψεις , εντλώς σαθρές και άνευ περιεχομένου κατα την άποψή μου.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 18:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την μόνη γενιά που δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε ή να αποδώσουμε ευθύνες για την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε είναι η νέα γενιά και αν κάποιος θα έπρεπε να στηλιτεύσει ή να αποδώσει ευθύνες για την κατάσταση που θα τους κληρονομηθεί , είναι αυτή της νέας γενιάς προς ΟΛΕΣ τις προηγούμενες , με όλα όσα αυτές εκφράζουν και αντιπροσωπεύουν και που οδήγησαν ένα ολόκληρο κράτος σε μιζέρια και πτώχευση , κυρίως νοητικής.
Και καλό θα ήταν να κλείσει αυτό το κεφάλαιο...μιάς και δεν έχει καμμιά αξία να συζητηθεί , διότι τα μόνα μέτρα που έχουμε είναι αυτά των προηγούμενων γενεών και όχι της νύν γενιάς που δεν φταίει απολύτως σε τίποτα.


Ειπαμε οτι δεν αποδιδω ευθυνες απλα βλεπω και λεω το ηθικο και νοητικο τελμα της νεας γεννιας ,με το να τους χαιδευουμε τα αυτια δεν βγαινει κατι καλο,συμφωνεις?
quote:
Λές και αναφέρεσαι σε κάθε αντιδραστικό...να συμφωνήσω λοιπόν μαζί σου για λόγους οικονομίας...αλλα για πές μου -μιάς και είσαι χριστιανός- την εποχή που εμφανίσθηκε ο Χριστός και δίδαξε αυτά που δίδαξε δεν εμφανιζόταν ως "αντιδραστικός" προς την καθεστηκυία τάξη ... ήθη έθιμα ... κλπ...???
Και γιατί το οτιδήποτε διαφορετικό θα πρέπει να το ορίσουμε ως αντιδραστικό και όχι ως "στοιχείο δράσης" και μάς ως σντηρητικούς άκαμπτους...???

Απορία εκφράζω...


Ο Χριστος φιλε μου ηρθε στην Γη για να διδαξει τον Θειο λογο εσυ σημερα βλεπεις καποιον να τον τηρει?η ακομη καλυτερα να ερθω στην θεση σου βλεπεις καποιον ανταξιο Του χριστιανο η οχι που να μπορει να δωσει νεο νοημα σε αυτην την γεννια?
quote:
Αν τα θεμέλια του κοινωνικού ιστού ήταν δομημενα με υγιείς δομικούς λίθους , δεν θα φθάναμε εδώ που φθάσαμε...άρα , το όλο οικοδόμημα που φάνταζε ως ιδεατό και αληθές , ήταν σαθρό .... όπως και μείς και τα αποτελέσματά μας...!!!

Το D.N.A του Έλληνα φίλε μου θα πρέπει να το αναζητήσεις στην Πρωτογενή του μορφή , αν θές να αναφέρεσαι σε αυτό και όχι με την μορφή που θέλουν ορισμένοι να περάσουν δηλώνοντας τον Έλληνα ως Χριστιανό και νοηματοδοτούμενο απο Τζομπαναραίϊκες αντιλήψεις , εντλώς σαθρές και άνευ περιεχομένου κατα την άποψή μου.


Ποια ειναι η πρωτογενη μορφη του Ελληνικου DNA αγαπητε?εγω μια ξερω και αυτη ειναι το φιλοτιμο εσυ ξερεις κατι αλλο?για το καταντημα μας φταιει ο χριστιανισμος η η αξεπεραστη κουτοπονηρια του νεοελληνα που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να τα τσεπωσει?να εισαι σιγουρος οτι τα λεγομενα σου δεν ακουμπανε ουτε το ενα χιλιοστο του προβληματος που μαστιζει την χωρα μας παρα μονο κανουν αεναους κυκλους γυρω απο το προβλημα διαιωνιζοντας τοκαμουφλαρισμενα μεσα απο εναν συμμετρικο λογο και μια ανουσια εξυπναδα.Καιρος αγαπητε να αφησουμε τις πιπιλες και να αντικρισουμε το προβλημα αλλα για να γινει αυτο πρεπει πρωτα να ριξουμε τον εγωισμο μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 19:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios1:

quote:
Ο Χριστος φιλε μου ηρθε στην Γη για να διδαξει τον Θειο λογο εσυ σημερα βλεπεις καποιον να τον τηρει?η ακομη καλυτερα να ερθω στην θεση σου βλεπεις καποιον ανταξιο Του χριστιανο η οχι που να μπορει να δωσει νεο νοημα σε αυτην την γεννια?

Velissarios1 Καλησπέρα!
Είπες ΣΟΦΗ κουβέντα,αγαπητέ!
Θα συμφωνήσω μαζί σου,όσο παράξενο κι' αν
σου φανεί κάτι τέτοιο (κακώς όμως)!

Αυτό είναι που με κάνει να βγαίνω απέναντι σε κάθε τι
που παρατίθεται,πιστό στην πατερική δοξασία,αλλά
παρασάγγας από την Αλήθεια,που ακούει στο:
Σημερινή κατάσταση!

Και την Νομαρχία του Ανώνυμου(το λέω ακόμη μια φορά),
για τον λόγο αυτό την παραθέτω!
Αλλά να σου κάνει εντυπωση και να εκφράσεις απορία,όταν
δεν βλέπεις να τηρείται ο Λόγος του Χριστού,από τους
"λειτουργούς" του ή από εκείνους που θέλουν να παρουσιάζονται
ως "καλοί χριστιανοί" !


quote:
Καιρος αγαπητε να αφησουμε τις πιπιλες και να αντικρισουμε το προβλημα αλλα για να γινει αυτο πρεπει πρωτα να ριξουμε τον εγωισμο μας .

Επίσης ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ!!!

Αυτό τον εγωϊσμό,που σώνει και καλά θαρρούμε πως
μας κάνει ξεχωριστούς ανθρώπους!

Βέβαια,σε καμιά περίπτωση δεν εννοώ να γίνουμε
κακομοίρηδες και μοιρολάτρες,έτσι;Φαντάζομαι πως ούτε
και εσύ εννοείς κάτι τέτοιο...

Αλλά μια σωστή στάση ζωής,που θα ενέχει σεβασμό στον εαυτό μας,
άρα κατά συνέπεια και στους άλλους,θεωρώ πως μπορεί
να λειτουργήσει θετικά και κυρίως ΕΝΩΤΙΚΑ!

Γιατί μονάχα μέσα από την ένωση μπορεί να αντιμετωπιστεί
μια κατάσταση αποτελεσματικά!


Θέλω να μου αναγνωρίσεις ότι ΠΟΤΕ δεν
έγραψα κάτι εναντίον του Ιησού!
Το ξαναλέω,αυτό που με ενοχλεί τα μάλα,είναι η
υιοθέτηση της εβραϊκής παραμυθολογίας ως δική μας
κληρονομιά!
ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 19:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Velissarios1 Καλησπέρα!
Είπες ΣΟΦΗ κουβέντα,αγαπητέ!
Θα συμφωνήσω μαζί σου,όσο παράξενο κι' αν
σου φανεί κάτι τέτοιο (κακώς όμως)!

Αυτό είναι που με κάνει να βγαίνω απέναντι σε κάθε τι
που παρατίθεται,πιστό στην πατερική δοξασία,αλλά
παρασάγγας από την Αλήθεια,που ακούει στο:
Σημερινή κατάσταση!

Και την Νομαρχία του Ανώνυμου(το λέω ακόμη μια φορά),
για τον λόγο αυτό την παραθέτω!
Αλλά να σου κάνει εντυπωση και να εκφράσεις απορία,όταν
δεν βλέπεις να τηρείται ο Λόγος του Χριστού,από τους
"λειτουργούς" του ή από εκείνους που θέλουν να παρουσιάζονται
ως "καλοί χριστιανοί" !


Δεν γινεται να μην συμφωνησω μαζι σου εφοσον το 90% του ελληνικου λαου ειναι Χ.Ο το προβλημα ειναι η αποχαυνωση που εχει υποστει αυτος ο λαος τα τελευταια 30-40 χρονια και φαινεται πως το δογμα Κισσινγκερ οδευει προς την επιτυχια.
quote:

Επίσης ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ!!!

Αυτό τον εγωϊσμό,που σώνει και καλά θαρρούμε πως
μας κάνει ξεχωριστούς ανθρώπους!

Βέβαια,σε καμιά περίπτωση δεν εννοώ να γίνουμε
κακομοίρηδες και μοιρολάτρες,έτσι;Φαντάζομαι πως ούτε
και εσύ εννοείς κάτι τέτοιο...

Αλλά μια σωστή στάση ζωής,που θα ενέχει σεβασμό στον εαυτό μας,
άρα κατά συνέπεια και στους άλλους,θεωρώ πως μπορεί
να λειτουργήσει θετικά και κυρίως ΕΝΩΤΙΚΑ!

Γιατί μονάχα μέσα από την ένωση μπορεί να αντιμετωπιστεί
μια κατάσταση αποτελεσματικά!


Θα συπληρωνα φιλοτιμο και αισθηση του καθηκοντος απεναντι στο καλο .
quote:
Θέλω να μου αναγνωρίσεις ότι ΠΟΤΕ δεν
έγραψα κάτι εναντίον του Ιησού!
Το ξαναλέω,αυτό που με ενοχλεί τα μάλα,είναι η
υιοθέτηση της εβραϊκής παραμυθολογίας ως δική μας
κληρονομιά!
ΤΟ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ !!!

Εδω για να καταλαβεις θα πρεπει να δεις με πολυ συμπαθεια το θεμα χριστιανισμος.Υπαρχει ο παλιος Ισραηλ που κυριολεκτικα ειναι το Ισραηλ υπαρχει και ο νεος Ισραηλ που μεταφορικα παντα ειναι το Ελληνικο Εθνος διοτι οι Εβραιοι δεν σταθηκαν στο υψος των περιστασεων.Ο Κυριος δεν θα μπορουσε να διαλεξει καλυτερο Εθνος απο το δικο μας ,αλλα δεν περιμενω και πολλα απο σενα σε αυτο το θεμα και προσπαθω να το κατανοησω απο μερους μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 20:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios1:

quote:
αλλα δεν περιμενω και πολλα απο σενα σε αυτο το θεμα

Velissarios1,πολύ καλά κάνεις και δεν περιμένεις "πολλά
από μέρους μου"!
Εγώ θα σου έλεγα να μην περιμένεις ΤΙΠΟΤΑ!

Το γιατί το έχω ήδη εξηγήσει,ας μην επαναλαμβάνομαι,
καταντά κουραστικό!

Όπως και εγω τώρα με την σειρά μου,σαφώς και δεν περιμένω
πολλά από εσένα,όσο αφορά την επιτυχία των εβραίων,να κάνουν
την ανθρωπότητα,μέσω των δυο μεγαλύτερων θρησκειών (Ισλάμ,
Χριστιανισμός) να αποδέχεται την κοινή κληρονιμική ρίζα
με εκείνους!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 21:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Velissarios1,πολύ καλά κάνεις και δεν περιμένεις "πολλά
από μέρους μου"!
Εγώ θα σου έλεγα να μην περιμένεις ΤΙΠΟΤΑ!

Το γιατί το έχω ήδη εξηγήσει,ας μην επαναλαμβάνομαι,
καταντά κουραστικό!

Όπως και εγω τώρα με την σειρά μου,σαφώς και δεν περιμένω
πολλά από εσένα,όσο αφορά την επιτυχία των εβραίων,να κάνουν
την ανθρωπότητα,μέσω των δυο μεγαλύτερων θρησκειών (Ισλάμ,
Χριστιανισμός) να αποδέχεται την κοινή κληρονιμική ρίζα
με εκείνους!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Σε ενοχλει που εχουμε κοινη κληρομικη ριζα και δεν σε ενοχλει η θεωρεια οτι ο ανθρωπος προερχεται απο τον πιθηκο?λιγο αντιφατικο μου φαινεται αυτο εκτος αν δεχθω η μαλλον κανω τον συνειρμο οτι για σενα οι Εβραιοι ειναι κατωτεροι σαν ειδος απο τους πιθηκους.Ενδεχωμενος να μην εχω κατανοησει το σκεπτικο σου με αποτελεσμα να παρεξηγω τα λεγομενα σου αλλα αν εχεις την καλοσυνη θα ηθελα σε αυτο το σημειο να με βοηθησεις και να μου πεις πραγματικα τι ακριβως πιστευεις εσυ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 22:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι να απορεί κανείς με κάποιες αντιλήψεις...
Φίλε Βελλισάριε , προσωπικά δεν έχω ΚΑΜΜΙΑ κληρονομική ρίζα με τους Εβραίους..εσύ έχεις δηλαδή..???
Δεν έχω και ούτε θα ήθελα να έχω ΚΑΜΜΙΑ...αυτοί έχουν τον δικό τους "πολιτισμό" και οι Έλληνες τον πολιτισμό της Αρχαίας Ελλάδας και που όλη η ανθρωπότητα αναγνωρίζει , ως "Αρχαίος Ελληνικός Πολιτισμός"...!!!
Αυτός ήταν , είναι και θα είναι ο "ανόθευτος" Αρχαίος Ελληνικός Πολιτισμός...!!!
Και μιλάμε για Πολιτισμό και όχι για Θρησκείες , έτσι για να μην ξαναρχίσουμε τα ίδια και τα ίδια..."ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ"..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 22:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios1,η απάντηση του αγαπητού Εαρινού,
με καλύπτει ΠΛΗΡΩΣ !!!

Θεώρησέ την και ως δική μου!



Εαρινέ,τι κάνουμε; Όλα καλά στο Κλείνον άστυ;

Εδώ,χάρμα ειδέσθε!!!
Όσον αφορά τον καιρό...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 23:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποδιστρια δεν ρωτησα τον Εαρινο εσενα ρωτησα οσο για την απαντηση του ηταν ημιτελης και εντεχνιακα φτιαγμενη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 23:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Velissarios1,η απάντηση του αγαπητού Εαρινού,
με καλύπτει ΠΛΗΡΩΣ !!!

Θεώρησέ την και ως δική μου!



Εαρινέ,τι κάνουμε; Όλα καλά στο Κλείνον άστυ;

Εδώ,χάρμα ειδέσθε!!!
Όσον αφορά τον καιρό...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Όλα καλά φίλη μου , έχει μέρες αυτό το διάστημα όμορφες ... μα σε καμμιά περίπτωση δεν είναι επαρχία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 23:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καποδιστρια δεν ρωτησα τον Εαρινο εσενα ρωτησα οσο για την απαντηση του ηταν ημιτελης και εντεχνιακα φτιαγμενη.



Μπορείς να έχεις τις απόψεις σου φίλε μου και γώ την δική μου..!!!
Αυτό που αισθάνομαι το είπα ευθέως και όχι "εν-τεχνιακά" όπως αναφέρεις αλλα αν θές έτσι να το δείς , καλά κάνεις.....

Αλλα ημιτελής ως προς τί..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 23:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαι αρκετα εξυπνος και καταλαβαινεις τι λεω παντως περιμενω με μεγαλο ενδιαφερον την απαντηση της .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 23:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εισαι αρκετα εξυπνος και καταλαβαινεις τι λεω παντως περιμενω με μεγαλο ενδιαφερον την απαντηση της .



Μην αμφιβάλλεις Βελλισάριε , ότι όλοι οι άνθρωποι είναι έξυπνοι και σύ είσαι έξυπνος άνθρωπος αλλα το θέμα δεν είναι εκεί ακριβώς...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy