ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σχέση ΝΕΟΝΑΖΙΣΜΟΥ και ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 14:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγπαητέ μου KERRY KING, βλέπω ότι απο παραδοσακή τελετή που έλεγες,
το γύρισες για τα καλά στο ότι ήταν παγανιστική η τελετή
με τα κεριά...Αλήθεια, είναι του ιδίου δόγματος όσοι το κάνουν ανά τον
κόσμο;Αυτο με τις βαρκούλες και τα μπουκάλια στο νερό που ταξιδεύουν,
πιστεύεις ότι είναι παγανιστικό;Να βάλουμε καιτα παραμυθια μέσα...
Συγνώμη, είπε κανείς ότι είναι μοδα να δηλώνει νεοπαγανιστής;Σκοταδισμός
και μεσαίωνας είναι, ρε φίλε, όσο και να το ντύσεις με λουλούδια..εγώ πιστέυω οτι είναι
λάθος,αφού δεν ξέρεις τι τελετή είναι αυτή...
Για να το πούμε κι αλλοιώς, τό οτι κάνατε καθολικό γάμο που και δεν θέλατε,
αλλά και είναι καλύτερος απο τον ορθόδοξο, όπως λές, μήπως παντρεύτηκες για
να ...πικάρεις εμάς; Λέω, γιατί πέραν αυτού, δεν έχει καμιά σημασία, αλλά
για μένα είναι κάπως υποκριτής και διπλωμάτης, κάποιος που κάνει δυο τρεις
διαφορετικών πεποιθήσεων τελετές, ώστε να είναι μέσα σε όλα... Προσωπικά το θεωρώ, μάλλον επιπόλαιο, να κάνεις πράματα που δεν γνωρίζεις...
Βλέπω, πάντως, φίλε μο ότι ΄μαλλον κόλλημα με τον χριστιανισμο σου βγαίνει και
διάθεση για κουβέντα, παρά ότι ξέρεις τι έγινε και γίνετια με θρησκείες
, αφού λες ότι οι πόλεμοι έγιναν απο την χριστισνική θρησκεία...
Και ο Τζέγκις Χάν, ο Αννίβας,ο Αττίλας, κλπ όλοι αυτοί χριστιανοί;
Είμαστε τόσο πολλοί;Ή είναι κρυπτοχριστιανοί;
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;
Ὰς κρατήσουμε το θέμα σοβαρό , αν γίνεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 14:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραληρείς ή μου φαίνεται ?
Δεν έχω σκοπό να συζητήσω άλλο τα προσωπικά μου δεδωμένα οπότε αφήνω ασχολίαστα τα αυθαίρετα συμπεράσματά σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 15:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ποιός παραληρεί φίλε, KERRY KING, δεν θέλω
να τον ψάξουμε...Όσο για τή συζήτηση πάνω σε προσωπικά
δεδομένα, εσυ το ξεκίνησες με ενθουσιασμό για την τελετή που έζησες
και μάλιστα το εκθείασες,σύγκρινες και επερθεμάτισες, εις βάρος του
ορθοδόξου χριστιανισμού... Τι έχει να κάνει με μένα ή κάποιον άλλο εδώ
αυτο;
Ή δεν περίμενες σχολιασμό;Όπως και νάχει δεν συζητάμε για σένα ή το γάμο σου...
Άλλο είναι το θέμα.. Αν θέλεις τοποθετήσου επ αυτού, ώστε
να μην μπερδεύουμε τα προσωπικά με τα αντικιμενικά..
δηλαδή νεοναζισμός και νεοπαγανισμός...
Φίλε μου Κωστάκη, με συγχωρείς που σε ξέχασα...
Δεν βρίσκεις κοινά σημεία νεοναζισμού και νεοπαγανισμού;Τι να πω;Σε γιατρό
πήγες για τα μάτια σου;(αστείο..)
Η σβάστικα, οι κοινοί μύθοι, τα ρούνικα γράμματα, επαναλαμβάνω, το θεωρείς
ευτυχής σύμπτωση για τους δυο "νέο";Δεν δείχνει ότι έχουν κοινη βάση και
προέλευση;Δεν έχουν τους ίδιους σκοπούς;Δεν περιμένουν τα ίδια πράγματα;
Σύγκριση μπορείς να κάνεις ή το σκέφτεσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 15:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τή συζήτηση πάνω σε προσωπικά δεδομένα, εσυ το ξεκίνησες με ενθουσιασμό για την τελετή που έζησες και μάλιστα το εκθείασες, σύγκρινες και επερθεμάτισες, εις βάρος του ορθοδόξου χριστιανισμού... Τι έχει να κάνει με μένα ή κάποιον άλλο εδώ αυτο;
Ή δεν περίμενες σχολιασμό;Όπως και νάχει δεν συζητάμε για σένα ή το γάμο σου...
Άλλο είναι το θέμα.. Αν θέλεις τοποθετήσου επ αυτού, ώστε να μην μπερδεύουμε τα προσωπικά με τα αντικιμενικά..

Παρέθεσα προσωπική εμπειρία ως απάντηση στα άρθρα του κάθε Fromm και Ρασσιά. Αυτό προφανώς ενοχλεί την σχολή για παπαγαλάκια. Από τα δικά μου ποστ τουλάχιστον κάποιος μπορεί να αποκτήσει κάποια άποψη για το πόσο μπορεί να σχετίζεται ο Νεοπαγανισμός με τον Νεοναζισμό σε ένα κράτος που θεωρείται από πολλούς από τα προπύργια του νεοπαγανισμού. Τώρα γιατί ενοχλείσαι τόσο και θεωρείς ασόβαρα τα ποστ μου, μόνο έσυ το ξέρεις. Εγώ από την στιγμή που διεκδικείς και την ύπαρξη ενος ξεχωριστού κώδικα επικοινωνίας μεταξύ μας, δεν έχω λόγο ούτε να παρεξηγηθώ, ούτε και να απολογηθώ για τις απόψεις μου.

Και στην τελική, εγώ συνεισφέρω στο συγκεκριμένο θέμα με ουσία - έστω αν υπάρχει και μπόλικη σάλτσα κατά τα λεγώμενά σου. Όποιος έχει άλλη αποψη είναι σεβαστή. Άμα χαλάω την ροή της κουβέντας να μου πείτε να την κάνω από το θέμα σας - έχουμε και δουλειές εξάλλου....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 15:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε μερικά νεοπαγανιστικά σύμβολα και μετά να δούμε εάν μοιάζουνε με νεοναζιστικά.


Απο τη σελίδα με τα νεοπαγανιστικά σύμβολα που παρέθεσε ο kostakis

Το σύμβολο Trisket


...και το σύμβολο του Blood & Honor

Το σύμβολο των δωδεκαθεϊστών

...και το σύμβολο του White Power

To σύμβολο του Οντιν


...και το σύμβολο της απαγορευμένης οργάνωσης Wiking-Jugend

Ο εσωτεριστικός μαύρος ήλιος


...και ο μαύρος ήλιος των ΣΣ


Τα ρουνικά σύμβολα, που χρησιμοποιησε το τρίτο Ραϊχ, μάλλον εμπνευσμένο απο το βιβλίο του Guido von List "Η σημασία των Ρούνων"


Tο σύμβολο Sig (εσωτεριστικό σύμβολο της νίκης)


Tο σύμβολο Gibor (εσωτεριστικό σύμβολο της ολοκλήρωσης)


Tο σύμβολο Hagal (εσωτεριστικό σύμβολο της καταστροφής)


Tο σύμβολο Yr (εσωτεριστικό σύμβολο της αλήθειας)



HASTA LA VICTORIA SIEMPRE

Edited by - samuel1974 on 06/10/2008 16:47:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 17:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Ο νεοπαγανισμός των Λετονών είναι ουσιαστικά οι επιστροφή στην παράδοση, να μάθει η νέα γενιά ότι υπήρχε Λετονική παράδοση και οτι υπάρχει Λετονική γλώσσα (που θεωρείται και από τις αρχαιότερες της ευρώπης).

Όταν με το καλό αυτοί οι λαοί ξεφορτωθήκανε την σοβιετική μπότα, βρήκανε την αφορμή να εκδηλωθούν. 'Εχοντας εξασθενιμένη την βατικανική επιροοή (λόγω προγενέστερου άθεου καθεστώτος) και με την ορθόδοξη εκκλησία συνηφασμένη με τον "ρώσσο εχθρό", ήτανε φυσικό επακόλουθο να στραφούνε στην προχριστιανική τους παράδοση και να διατηρήσουνε την ταυτότητά τους.

Εγώ μίλησα σε επιστροφή στις προχριστιανικές τους παραδόσεις και έθιμα. 'Αλλοι το χαρακτηρίζουν αυτό ως "θρησκεία".

Το ότι αυτοί οι λιγοπληθής λαοί γουστάρουνε να παραμείνουνε με τα χαρακτηριστικά των προγόνων τους, εμένα δεν με σοκάρει καθόλου.




Άρα δε μιλάμε για αλλαγή των θρησκευτικών τους πιστεύω αλλά για αναβίωση των αρχαίων παραδόσεων που κάποτε ήσαν όχι παραδόσεις αλλά θρησκεία. Αναβίωση δηλαδή των θρησκευτικών τους συνηθειών όχι με τη θρησκευτική μορφή του παγανισμού αλλά ως ένα παραδοσιακό έθιμο.
Αυτό για μένα είναι κάτι πολύ όμορφο και αποδεκτό. Το να γιορτάζονται με τη μορφή παράδοσης και εθίμου αρχαίες πατροπαράδοτες θρησκευτικές δοξασίες δεν είναι κακό.
Και στην Ελλάδα θα έπρεπε παλιές αρχαίες γιορτές να αναβιώσουν ως πατροπαράδοτο έθιμο. Όμως οι σύγχρονοι δωδεκαθεϊστές με τη δράση τους και το κόλλημα που έχουν αντί να συμβάλλουν σε κάτι τέτοιο και να βοηθήσουν σε αυτή την κατεύθυνση, αυτό που κάνουν είναι να προκαλούν τους Χριστιανούς Έλληνες και να δημιουργούν αρνητικές διαθέσεις προς αυτό. Αφού στο μυαλό τους δεν έχουν την αναβίωση των αρχαίων εορτών ως έθιμο αλλά ως θρήσκευμα.

Είχα πάει σε μια εκπομπή του Χαρδαβέλλα ως θεατής. Μου έκαναν εντύπωση ορισμένα πράγματα τα οποία θα σου εκθέσω για το δικό σου προβληματισμό.
Υπήρχαν αρκετοί θεατές γνώριμοι μεταξύ τους και θαμώνες τις εκπομπής αφού θυμήθηκα τις φάτσες τους από διάφορες εκπομπές που έχω παρακολουθήσει στην τηλεόραση. Το μυαλό τους το είχαν όχι στην εκπομπή αλλά σε μια ειδωλολατρική τελετή που οργάνωναν την επόμενη ημέρα.
Μπορεί να μη μετείχα στις συζητήσεις τους, αλλά τα αυτιά μου ήσαν σε εγρήγορση. Από αυτά έστω τα λίγα που έπιασα κατά τη διάρκεια της εκπομπής (διαλείμματα) έχασα πάσα ιδέα για το νοητικό τους επίπεδο και λυπάμαι που το λέω. Οι άνθρωποι ήσαν στον κόσμο τους.
Μέχρι και την Όλγα την κοπελίτσα την ξανθιά παρουσιάστρια, γλωσσότρωγαν επειδή λίγο πριν την έναρξη της εκπομπής έκανε το σταυρό της.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι και να θέλουμε εμείς οι Χριστιανοί αυτή την επιστροφή στις εορτές ως παράδοση και τιμή στους αρχαίους προγόνους μας, η δράση και τα κίνητρά τους μας αναγκάζουν να είμαστε αρνητικοί.

quote:
KERRY KING:
Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι έλληνες είχαμε μείνει άφωνοι εκείνη την στιγμή. Και σε πληροφορώ υπήρχαν έλληνες κολημένοι ορθόδοξοι αναμεσά μας (θείες κλπ...). Κι όμως αγαπητέ μου, τσιμουδιά..... Αυτό δεν είναι κατάνυξη ??? Φίλε μου τέτοια κατάνυξη εγώ δεν έχω δει σε χριστιανική τελετή.

Εγώ θα το έλεγα σεβασμό και σεβασμό σε μια ξένη-άγνωστη τελετή ή εορτή. Στις χριστιανικές τελετές, είτε βάπτιση είναι, είτε γάμος υπάρχει μια οχλαγωγία συνήθως από τους παρευρισκόμενους οι οποίοι βλέπουν την τελετή και ως σημείο συνάντησης για να τα πούμε.
Για αυτό πολλές φορές ο παπάς διακόπτει για να ζητήσει να κάνουν οι παρευρισκόμενοι ησυχία. Αυτό φυσικά δεν είναι σωστό ούτε δικαιολογείται, αλλά έτσι είναι. Σε αυτή την περίπτωση η έλλειψη κατάνυξης και σεβασμού θίγει το ζευγάρι γιατί ο γάμος για το ζευγάρι γίνεται και όχι για τους πιστούς. Εάν δεν πάει ένας συγγενείς ο γάμος θα γίνει, εάν όμως δεν πάει ο γαμπρός?
Την κατάνυξη που ζητείς θα την βρεις σε όλες τις Κυριακάτικες λειτουργίες, στις εορτές των Αγίων και κυρίως τα Χριστούγεννα και το Πάσχα........εάν όμως δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, ίσως να οφείλεται στην προκατάληψή σου.
Πήγαινε για παράδειγμα να παρακολουθήσεις την Ανάσταση σε ένα μοναστήρι. Εάν δεν βρεις το Θείο που έλεγες ή δε νιώσεις την κατάνυξη τότε σίγουρα η προκατάληψή σου είναι και το αίτιο.

quote:
KERRY KING:
Όλο και πιο πολλοί γάμοι γίνονται στην ύπαιθρο πλέον παρά στις εκκλησίες. Δεν αναγνωρίζονται επίσημα βέβαια γι'αυτό και επιβάλεται και η τελετή στο δημαρχείο ή σε εκκλησία.

Άρα είχες την εναλλακτική λύση του Δημαρχείου, γιατί τότε κάνατε τον Καθολικό γάμο?
quote:
KERRY KING:
Χρειαζόμασταν μία "επίσημη" τελετή και ο καθολικός γάμος ήτανε η μόνη λύση.

Για ποιο λόγο δεν πήγατε λοιπόν στο Δημαρχείο?
quote:
KERRY KING:
Δεν διαφωνώ μαζί σου ότι ήτανε μια ακόμα δικαιολογία - μια αφορμή. Δεν παύει όμως να είναι η χριστιανική θρησκεία που πρωτοπαρουσίασε και καθιέρωσε αυτόν τον όρο - κάνω λάθος ???



Κάθε πόλεμος είναι κατακτητικός. Πόλεμος συμφερόντων και μόνο.
Κάτι που συνέβαινε και στην αρχαιότητα.
Για παράδειγμα ο πόλεμος της Πίσας και της Ήλιδας. Η Πίσα και η Ήλιδα βρέθηκαν πολλές φορές σε εμπόλεμη κατάσταση διεκδικώντας το δικαίωμα της τέλεσης των αγώνων,(προς τιμήν του Δία οι πρώτοι προς τιμή την Γαίας οι δεύτεροι).
Ακόμη και κατά την περίοδο της ιερομηνίας, όταν δηλαδή τελούνταν οι ολυμπιακοί αγώνες. Εκτός από τους Πισάτες, την τέλεση των αγώνων διεκδίκησαν και άλλοι, όπως οι Αρκάδες και οι Σπαρτιάτες.

Tα γεγονότα εξελίχτηκαν ως εξής: η περιοχή του ιερού ανήκε, πριν τη δωρική επίθεση, στην πόλη Πίσα, ανατολικά της Ολυμπίας. Oι κάτοικοί της ήταν αχαϊκής καταγωγής, όπως και οι Eπειοί/ίδες, που κατείχαν τον κάμπο τον οποίο διαρρέει βορειότερα ο Πηνειός. Ωστόσο, όταν οι Hλείοι με τη δωρική εισβολή του 12ου αιώνα πέρασαν στη βορειοδυτική Πελοπόννησο, εγκαταστάθηκαν στην πεδιάδα η οποία πήρε το όνομά τους και υποχρέωσαν κάποιους από τους παλιούς κατοίκους να καταφύγουν πέρα από τον Αλφειό ποταμό, στην Tριφυλία και στα βουνά της Aρκαδίας.

Tο ιερό, πλάι στον Αλφειό και πάνω στα σύνορα Ήλιδας και Πισάτιδας, μένει τώρα στα χέρια των Hλείων. Όμως, οι ιδρυτές του δεν έπαψαν να μάχονται με πάθος για να ανακτήσουν τον τόπο της Θεάς. Mάλιστα, το 748, το 644 και το 364 κατορθώνουν να οργανώσουν και τους Oλυμπιακούς αγώνες, παρʼ ότι τους έχουν καθυποτάξει σκληρά οι Hλείοι.

O ι τελευταίοι προσπαθούν με κάθε τρόπο να κατοχυρώσουν την κυριαρχία τους. Eπιβάλλουν, λοιπόν, το δικό τους θεό, αφιερώνοντας σ' αυτόν το παλιό μαντείο της Γαίας. Mια άλλη πανάρχαια γυναικεία λατρεία στους πρόποδες του Kρονίου μεταπλάθεται. Τη θέση της παίρνει η Eιλείθυια και ο γιος της Σωσίπολις. Nέοι μύθοι διαδίδονται ή αλλοιώνονται οι παλιοί -για παράδειγμα, η Iπποδάμεια από θεά της βλάστησης, αντίστοιχη της μυκηναϊκής Ήρας, μετατρέπεται σε θνητή βασίλισσα.

Παράλληλα, με σκοπό πάντα τον πλήρη έλεγχο του ιερού, οι Hλείοι αρχίζουν να προπαγανδίζουν έξω από τα σύνορα της χώρας τους τους ανδρικούς αγώνες (οι οποίοι διεξάγονταν πολύ πριν το 776, που αναφέρει η παράδοση ως αρχή τους). Ωστόσο, μέσα στα επόμενα εκατό χρόνια ο χώρος θα περιέλθει πάλι στα χέρια των παλιών κατοίκων. Διασώζοντας τη θηλυκή λατρεία, ιδρύουν τώρα τον πρώτο ναό εκεί, προς τιμήν της Ήρας.

Το 748 π.Χ. οι Πισάτες καλούν σε βοήθεια τον βασιλιά του Άργους Φείδωνα και τελούν μαζί του τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Οι Λακεδαιμόνιοι, με πρόσχημα την προστασία των Ολυμπιάδων από τους Αργείους, εισέβαλλαν εν καιρώ αγώνων στην Ολυμπία και σύλησαν τα ιερά

Με τη διαμεσολάβηση των δεκαέξι γυναικών επέρχεται συμβιβασμός, οι αγώνες τελούνται και πάλι από κοινού, όταν το 644 π.Χ. ο βασιλιάς των Πισατών, Πανταλέων, συγκεντρώνει στρατό και τελούν μόνοι τους αγώνες.

Οι σχέσεις αποκαθίστανται και πάλι, όταν το 588 π.Χ. οι Ηλείοι εισβάλλουν ένοπλοι στην Πίσα, υποψιαζόμενοι ότι ο βασιλιάς της Δαμοφών σκέπτεται να τελέσει μόνος του τους αγώνες. Μετά τις παρακλήσεις του τελευταίου αποχωρούν άπρακτοι.

Οι Ηλείοι εξόντωσαν τους Πισάτες για να εκμεταλλευτούν τις θρησκευτικές τελετές - και αγώνες - που γινόντουσαν στην Ολυμπία προς τιμήν της Γέας και επέβαλλαν να τελούνται οι αγώνες προς τιμήν του Δία, περιορίζοντας την πανάρχαια λατρεία της Γέας.

http://www.archive.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=231

Αυτά είναι δύο παραδείγματα για δήθεν θρησκευτικούς πολέμους. Αντίστοιχοι γινόντουσαν και περί του ιερού του Απόλλωνα στους Δελφούς, του Διός στην Δωδώνη, ακόμη και στην πανάρχαια πελασγική Αθήνα, όπως υποδηλώνουν οι μύθοι περί αντιπαλότητας Αθηνάς και Γοργούς ή Αθηνάς και Ποσειδώνα.

Το ίδιο επαναλαμβάνεται παντού και πάντα. Η θρησκεία χρησιμοποιείται σαν άλλοθι για επεκτατισμό και εκμετάλλευση του ανθρώπου από τον άνθρωπο, και χαίρομαι που δε διαφωνείς.

Στο όνομα του Θεού οι εβραίοι εξόντωναν τους ομοεθνείς τους σημιτικούς πληθυσμούς γύρω από την Παλαιστίνη.

Στο όνομα των θεών -Ρώμης και Νέρωνα- εξοντώνονταν οι χριστιανοί και οι φιλόσοφοι από την ειδωλολατρική Ρώμη.

Στο όνομα των θεών εξόντωνε ο Γαλέριος τους χριστιανούς της ανατολικής αυτοκρατορίας, φοβούμενος μήπως συμμαχήσουν με τους Πέρσες που ήσαν μονοθεϊστές (Μιθραϊστές και Ζωροαστριστές). Και πάλι στο όνομα των θεών σταμάτησε τις σφαγές των χριστιανών όταν αντελήφθη ότι έτσι χάνει τους ικανότερους στρατιώτες της επαρχίας του.

Στο όνομα του θεού το Ισλάμ κατακτά και υποδουλώνει.

Στο όνομα του Θεού γίνονται οι Σταυροφορίες.

Στο όνομα του αθεϊσμού οι κομμουνιστές εξόντωσαν εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπων για να επιβληθούν.

Πάντα οι κατακτητικοί πόλεμοι και οι σφαγές θα έχουν σαν δικαιολογία την όποια θρησκεία. Μέχρι να αντιληφθούν οι άνθρωποι ότι τους εκμεταλλεύονται και να ξυπνήσουν.

Με την δύναμη του θεού στο πλευρό μας , θα θριαμβεύσουμε στο Ιράκ" - Τζορτζ Μπους

- "Πολεμήστε , σαν να σας έδωσε εντολή ο Θεός" - Σαντάμ Χουσείν

"Οι αιματηροί πόλεμοι μεταξύ καθολικών και διαμαρτυρόμενων (προτεσταντών ή καλβινιστών) στη Γαλλία αποτελούν μέρος μιας ευρύτερης διαμάχης που συγκλονίζει την Ευρώπη του 16ου αιώνα μετά τη θρησκευτική μεταρρύθμιση. Καθώς η πολιτική εξουσία, δηλαδή η μοναρχία, είχε αναπτύξει άρρηκτους δεσμούς με τη θρησκευτική (καθολική εκκλησία), οι πόλεμοι αποτελούσαν μια θανάσιμη αναμέτρηση τόσο σε θρησκευτικό όσο και σε πολιτικό επίπεδο. Έτσι οι θρησκευτικοί πόλεμοι, εκτός από συγκρούσεις μεταξύ καθολικών και διαμαρτυρομένων, ήταν ταυτόχρονα πόλεμοι μεταξύ μοναρχίας-ευγενών, αριστοκρατικών"

Θρησκευτικοί πόλεμοι
Από Live-Pedia.gr

Ονομασία των πολέμων που ξέσπασαν στην Ευρώπη κατά το 16ο και 17ο αι., μετά τη θρησκευτική μεταρρύθμιση. Αρχή των συγκρούσεων ήταν ο πόλεμος εναντίον των Ουσιτών (14191436), που έληξε με τη συμφωνία του ίγκλαου.
Ακολούθησε ο κυρίως θρησκευτικός πόλεμος του αυτοκράτορα Καρόλου Ε΄ εναντίον του προτεσταντικού Σμαλκαδικού Συνδέσμου. Το 1547 ο Σύνδεσμος υπέστη μεγάλη ήττα στο Μίλμπεργκ, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει τον εκτοπισμό του προτεσταντισμού από τη Γερμανία, που αναγνωρίστηκε από τον αυτοκράτορα με την ειρήνη της Αυγούστας (Σεπτέμβριος 1555). Η ειρήνη διατηρήθηκε μέχρι την έκρηξη του Τριακονταετή πολέμου (1618).

Στην Ελβετία προκάλεσε θρησκευτικές συγκρούσεις η προτεσταντική μεταρρύθμιση του Ζβίγγλιου, που κατέληξε στη μάχη του Κάπελ (1531), κατά την οποία σκοτώθηκε και ο ίδιος ο Ζβίγγλιος. Το 1620 έγινε η εξέγερση των καθολικών της Βαλτελίνα εναντίον των διαμαρτυρόμενων του καντονίου του Γκριζόν, που έληξε με τις συνθήκες της Μαδρίτης (1621) και του Μονσόν (1626).

Στις Κάτω Χώρες ξέσπασε το 1566 η επανάσταση των "κουρελήδων", που κατέληξε στην ανακωχή της Αμβέρσας (1609) και στη διαίρεση των βόρειων, διαμαρτυρομένων Κάτω Χωρών από τις νότιες καθολικές. Οι κυριότεροι όμως Θ.π., συνολικά οκτώ, έγιναν στη Γαλλία εναντίον των Ουγενότων (διαμαρτυρόμενων).

Ελπίζω λοιπόν να καταλαβαίνεις την ουσία............... και να στραφείς στην πηγή και όχι στα ρυάκια............

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 06/10/2008 17:16:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 17:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν υπάρχουν καλά ή κακά σύμβολα και αριθμοί, αλλά κακοί χειριστές αυτών.
Το σύμβολο για παράδειγμα των ΕΣ ΕΣ! ως εικόνα μου αρέσει για χρήση στρατιωτικών επιχειρήσεων.
Ενδεχομένως να χρησιμοποιούν λοιπόν αυτά τα σύμβολα για λόγους εντυπωσιασμού.
Το θέμα για μένα είναι ο σκοπός των διαφόρων οργανώσεων ούτε καν οι οπαδοί αυτών αλλά τα κεφάλια, οι οργανωτές δηλαδή, οι οποίοι μπορούν και κατευθύνουν με μαεστρία τους οπαδούς αυτούς και τους χρησιμοποιούν προκειμένου να προωθήσουν τα συμφέροντά τους προς ίδια οφέλη.
Εκεί είναι η ουσία, στην αιτία ίδρυσης των οργανώσεων αυτών στο σκοπό τους και όχι στα θύματα ή στους αφελής που τις ασπάζονται.


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 17:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε KERRY KING, το ταλαιπωρεις το ζήτημα και
επαναλαμβάνω ότι το θέμα μας είναι ο νεοπαγανισμος και
ο νεοναζισμός, εσυ έφερες το γάμο σου ως σχετιζόμενο με το
θέμα... Που προσωπικά θεωρώ άσχετο...
Δεν σου είπε κανείς να φύγεις ούτε αμφισβητήθηκε η προσφορά σου,
απλά αυτο που κάνει ο φίλος Σαμουήλ,λέγεται συζήτηση επι του θέματος,
όχι η προσπάθεια αποπροσανατολισμού που κάνουν μερικοί
και δεν εννοώ εσένα...
Νεοναζισμός και νεοπαγανισμός, είναι ένα και το αυτο...Είναι η
πολιτική και η θρησκευτική ιδεολογία του ιδίου πράγματος, της
Νέας Εποχής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 17:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε europaios2 χαίρομαι να κάνουμε διάλογο σε αυτό το ύφος....

quote:
Άρα δε μιλάμε για αλλαγή των θρησκευτικών τους πιστεύω αλλά για αναβίωση των αρχαίων παραδόσεων που κάποτε ήσαν όχι παραδόσεις αλλά θρησκεία. Αναβίωση δηλαδή των θρησκευτικών τους συνηθειών όχι με τη θρησκευτική μορφή του παγανισμού αλλά ως ένα παραδοσιακό έθιμο.

Επί της ουσίας είναι ακριβώς όπως το λες. Στην αντίληψη του κάθε άσχετου αρθρογράφου όμως "ο νεοπαγανισμός ανθεί στις χώρες της βαλτικής". Στην Λετονία όμως έχουμε και την ιδιαιτερότητα της αρχαίας θρησκείας τους, που είναι εντελώς πνευματική (spiritual). Έτσι βρίσκει ανταπόκριση εύκολα, παράλληλα με την χριστιανική πίστη που έχουνε ασπαστεί ήδη. Τώρα το τι θα γίνει στο μέλλον είναι ένα αίνιγμα, οι νέοι λετονοί έχουνε τάσεις αδιαφορίας προς τον χριστιανισμό πάντως.

Νομίζω πως το εξαντλήσαμε το θέμα της σχέσης την Λετονικής Νεοπαγανιστικής Τάσης και του Νεοναζισμού. Θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε αν θέλεις σε κάποιο πιο ειδικό για τον νεοπαγανισμό θέμα, όπου μπορώ και να περιγράψω και το τελετουργικό της γαμήλιας τελετής.

quote:
Πήγαινε για παράδειγμα να παρακολουθήσεις την Ανάσταση σε ένα μοναστήρι. Εάν δεν βρεις το Θείο που έλεγες ή δε νιώσεις την κατάνυξη τότε σίγουρα η προκατάληψή σου είναι και το αίτιο.

Δεν διαφωνώ...
Το ίδιο συναίσθημα όμως δεν θα το νοιώσεις και σε ένα βουδιστικό μοναστήρι την ώρα της προσευχής των μοναχών ? Δεν θα το νοιώσεις σε μια τελετή δερβίσηδων ? Το θείο υπάρχει παντού, δεν έχουμε δικάιωμα να το ταμπελοποιούμε... (πάλι ξεφεύγουμε από το θέμα πάντως).

quote:
Άρα είχες την εναλλακτική λύση του Δημαρχείου, γιατί τότε κάνατε τον Καθολικό γάμο?

Είχαμε ήδη κάνει πολιτικό γάμο στην Ελλάδα και δεν γινότανε να κάνουμε και στην Λετονία - μην συνεχίσουμε τα επι προσωπικού γιατί στεναχωρούμε και κάποιους εδώ μέσα.... τους χαλάμε τον ειρμό των σκέψεων...

Σε ότι παρέθεσες για τους θρησκευτικούς πολέμους δεν έχεις παρά να με βρεις σύμφωνω. Δεν φταίει η θρησκεία ως θεσμός για την ματαιοδοξία τους ανθρώπου.

Σε αυτή την παραπάνω πρόταση πιστεύω πως κολλάει και η σχέση του Νεοπαγανισμού με τον Νεοναζισμό. Αν κάποιοι εκμεταλεύονται και χρησιμοποιούν την ιστορία και τα ήθη του τόπου τους για να στηρίξουν τις όποιες αμοραλιστικές τους θεωρίες, είναι άδικο να σχετίζουμε άμεσα τις δύο αυτές έννοιες.

Ίσως θα έπρεπε να δούμε πιο ειδικά τις νεοπαγανιστηκές τάσεις σε χώρες που υπάρχει υπαρκτός νεοναζισμός για να έχει και κάποιο νόημα αυτό το θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 19:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε το ύφος του διαλόγου εξαρτάται κάθε φορά από τις τοποθετήσεις των μελών και εμένα μου άρεσε πολύ.
Νομίζω ότι τουλάχιστον εγώ, δεν έχω να πω κάτι άλλο πάνω στο θέμα αυτό. Ως εκ τούτου αποχωρώ και από το θέμα και από το forum, αφού όπως είχα πει η επαναπαρουσία μου ήταν ευκαιριακή.

Θα συνεχίσω την παρουσία μου με το ίδιο nicname στο phorum.gr ώστε ενδεχομένως κάποια στιγμή να συναντηθώ και πάλι με μέλη του esoterica με τα οποία έχω συνδιαλλαχθεί εδώ.

Να ευχαριστήσω λοιπόν όλα τα μέλη τόσο τους ομοϊδεάτες-ομόθρησκους μου, όσο και τους αντιπάλους (εντός παρενθέσεως) μή ομοϊδεάτες, αλλά και τους Χριστιανομάχους οι οποίοι με τις τοποθετήσεις τους με έκαναν να ψαχτώ να διαβάσω περισσότερο να εμπλουτίσω αρκετά τις γνώσεις μου και να μπορώ έτσι να παίρνω θέση και να εκφέρω απόψεις τεκμηριωμένες με ιστορικά στοιχεία, ειδικά για τα θρησκευτικά μου πιστεύω τα οποία βγήκαν ακόμη ποιο ισχυρά λόγω των προσθέτων στοιχείων που σύλλεξα σε όλο αυτό το διάστημα της συμμετοχής μου.

Χαιρετώ λοιπόν όλα τα παιδιά και κάποια στιγμή σίγουρα θα τα ξαναπούμε.........

Γειά σας.........


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 20:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Πρώτα από όλα ένα ειλικρινές au revoir στο φίλο europaios2, γιατί αυτό το οποίο υποστηρίζει ότι κέρδισε μέσα σε αυτό το site (τη διάθεση για περαιτέρω έρευνα και γνώση), το προσέφερε στο μέγιστο βαθμό, τουλάχιστον σε μένα.
Φίλε samuel1974

quote:
Το σύμβολο Trisket ...και το σύμβολο του Blood & Honor

Να θεωρήσω ότι, βάσει αυτής της λογικής υποκρύπτεται νεοπαγανισμός και στο σήμα της Mercedes Benz;

quote:
Το σύμβολο των δωδεκαθεϊστών...και το σύμβολο του White Power

Με την ίδια λογική, υποκρύπτεται νεοναζισμός στο σύμβολο του Ο.Η.Ε.;

quote:
Tο σύμβολο Sig (εσωτεριστικό σύμβολο της νίκης)

Να επιμείνω ότι αυτό το σύμβολο είναι το αρχαίο ελληνικό γράμμα κόππα;

Να ψάξω κι άλλο; καλώς ή κακώς, κάποιοι συμβολισμοί, είτε λόγω ευκολίας, είτε λόγω κάποιας συσχέτισης, παραμένουν ίδιοι ή παραπλήσιοι σε διάφορα δόγματα, ιδεολογίες ή ρεύματα. Αυτό σημαίνει ότι κάλλιστα κάποια σύμβολα των νεοναζί μπορεί να ανήκαν σε προηγούμενα ρεύματα σχετικά ή άσχετα και το ίδιο ισχύει για τα νεοπαγανιστικά σύμβολα. Κάποια όντως μπορεί να συμπίπτουν. Το θεωρείς εσύ αυτό επαρκές επιχείρημα για να στηρίξεις συσχέτιση;

Φίλε trexagireve

quote:
Δεν βρίσκεις κοινά σημεία νεοναζισμού και νεοπαγανισμού;Τι να πω;Σε γιατρό πήγες για τα μάτια σου;(αστείο..)

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά βλέπω καλύτερα από το γιατρό...

quote:
Η σβάστικα, οι κοινοί μύθοι, τα ρούνικα γράμματα, επαναλαμβάνω, το θεωρείς ευτυχής σύμπτωση για τους δυο "νέο";

Η σβάστικα; ας καγχάσω... για τα υπόλοιπα, θα με εξυπηρετούσες να μου ανέφερες κάποιους κοινούς μύθους.

quote:
Σύγκριση μπορείς να κάνεις ή το σκέφτεσαι;

Όχι, είμαι μειωμένης αντίληψης και καταλογισμού, γι' αυτό πρόσεξε μη συνδιαλλέγεσαι μαζί μου. Δεν ξέρεις τι όνομα μπορεί αν σου βγει.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 21:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ kostakis

quote:
Να θεωρήσω ότι, βάσει αυτής της λογικής υποκρύπτεται νεοπαγανισμός και στο σήμα της Mercedes Benz;

Εάν στραβώσεις τα τρια άκρα του τρισκελούς σε μία κατεύθυνση περιστροφής, ναι. Όπως και εάν στη λέξη ΙΛΑΡΟΣ στραβώσεις μόνο το Γιώτα, σου βγαίνει η λέξη ΓΛΑΡΟΣ... Επομένως ΓΛΑΡΟΣ = ΙΛΑΡΟΣ...


quote:
Με την ίδια λογική, υποκρύπτεται νεοναζισμός στο σύμβολο του Ο.Η.Ε.;

Εξαρτάται όμως και απο το τι αγκαλιάζει το στεφάνι...

quote:
Να επιμείνω ότι αυτό το σύμβολο είναι το αρχαίο ελληνικό γράμμα κόππα;

Για αυτό το βάλανε εις διπλούν τα ΕΣ ΕΣ, και μάλλον για αυτό είναι και απαγορευμένο στη Γερμανία, μάλλον μισούνε τους αρχαίους Έλληνες...

quote:
Να ψάξω κι άλλο;

Προτείνω να ψάξουμε μαζί.

quote:
καλώς ή κακώς, κάποιοι συμβολισμοί, είτε λόγω ευκολίας, είτε λόγω κάποιας συσχέτισης, παραμένουν ίδιοι ή παραπλήσιοι σε διάφορα δόγματα, ιδεολογίες ή ρεύματα. Αυτό σημαίνει ότι κάλλιστα κάποια σύμβολα των νεοναζί μπορεί να ανήκαν σε προηγούμενα ρεύματα σχετικά ή άσχετα και το ίδιο ισχύει για τα νεοπαγανιστικά σύμβολα. Κάποια όντως μπορεί να συμπίπτουν. Το θεωρείς εσύ αυτό επαρκές επιχείρημα για να στηρίξεις συσχέτιση;


Δηλαδή η επιλογή των συμβόλων απο μέρους των νεοναζιστικών οργανώσεων γίνεται τελείως τυχαία, μιας και τα συγκεκριμένα "κινήματα" έχουνε πολύ ορθολογισμό στις διακυρήξεις τους, και δεν έχουνε ίχνος μυστικισμού στις πολιτικές τους θέσεις, όπως το χάρισμα του ηγέτη, η μυθική καταγωγή της λευκής φυλής κ.λ.π.;;;;


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 21:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Κωστάκη, χαίρομαι που χρησιμοποιείς
το χιούμορ στις απαντήσεις σου, μου αρέσει το ανάλαφρο στύλ,
γι αυτό και καταλαβαίνω ότι επειδή δεν ξέρεις τι να πεις
το γύρισες στο ελαφρύ...
Ειδικά για τη σβάστικα γιατί ..κάγχασες;για εξήγησε μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 22:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε samuel1974

quote:
Προτείνω να ψάξουμε μαζί.

Το καλό με σένα είναι ότι δε χρειάζεται να το προτείνεις, με ωθείς με τον τρόπο σου.

quote:
Δηλαδή η επιλογή των συμβόλων απο μέρους των νεοναζιστικών οργανώσεων γίνεται τελείως τυχαία, μιας και τα συγκεκριμένα "κινήματα" έχουνε πολύ ορθολογισμό στις διακυρήξεις τους, και δεν έχουνε ίχνος μυστικισμού στις πολιτικές τους θέσεις, όπως το χάρισμα του ηγέτη, η μυθική καταγωγή της λευκής φυλής κ.λ.π.;;;;

Εντελώς τυχαία τίποτα δε γίνεται. Οι διακυρήξεις των νεοναζί να ξέρεις ότι με βρίσκουν κάθετα αντίθετο, πρώτα από όλα γιατί είναι μη ανθρωπιστικές και δεύτερον γιατί υποκρύπτουν βία. Όσο για τις πολιτικές τους θέσεις, αν ψάξεις σε άλλα ιδεολογικά ρεύματα, θα βρεις άλλου είδους εξτρεμισμούς, ίσως λιγότερο βάρβαρους, αλλά αντίστοιχα μη ορθολογικούς.

Φίλε trexagireve, το χιούμορ μας είναι αμοιβαίο και πιστεύω ότι εντάσσεται ενός "χαβαλετζίδικου" τρόπου αντιπαράθεσης απόψεων. Το αν ξέρω τι να πω, άσε να το δούμε στην πορεία. Για το θέμα της σβάστικας, είναι γνωστό ότι δεν αποτελεί ναζιστικό σύμβολο, κλεμένο το χουν οι Ναζί και οι συνεχιστές τους. Εύκολα μπορείς να το επιβεβαιώσεις αυτό...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 03:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και μελετούσα αυτή την περίοδο την ιστορία και μυθολογία των Βίκινγκς, συνάντησα μια πτυχή που σχετίζεται κάπως με το τόπικ.

Φυσικά αναφέρομαι στην αξιοποίηση της ηρωικής αντίληψης των Βίκινγκς, των εθνικών τους θεών και της μυθολογίας τους γενικότερα, από τη ναζιστική προπαγάνδα του Β Παγκοσμίου Πολέμου. Μεταξύ των διάφορων προπαγανδιστικών αφισών του Γ Ράιχ για προσέλκυση εθελοντών, αίσθηση προκαλεί μία αφίσα που καλεί τους Δανούς να καταταγούν στα Δανικά SS, για να ενισχύσουν τους Γερμανούς ομοϊδεάτες τους στο ανατολικό μέτωπο.


ΓΙΑ ΤΗ ΔΑΝΙΑ! ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΙΣΜΟΥ!

Ο ένδοξος Βίκινγκ πολεμιστής-πρόγονος προβάλλεται στην αφίσα παράλληλα με το νεώτερο στρατιώτη-απόγονό του, ο οποίος καλείται να φανεί αντάξιος επιδεικνύοντας ανάλογο ηρωισμό. Ένα συνηθισμένο μοτίβο στον ιδεολογικό χώρο των απανταχού εθνικιστών, όπου η προγονική "δόξα", οι ηρωικές μορφές της προγονικής ιστοριογραφίας και η θρησκεία αποτελούν την πηγή έμπνευσης για το επιθετικό ιδεολόγημα του σήμερα.

Τσεκάρετε ένα ενδιαφέρον σάιτ σχετικά με το πώς αντιλαμβάνονταν και αξιοποιούσαν οι εθνικοσοσιαλιστές τις θεότητες και τις ιδέες της σκανδιναβικής μυθολογίας

http://www.shoaheducation.com/thor.html

Ο Θωρ ταυτιζόταν με τον εθνικοσοσιαλισμό, ενώ το μυθικό ερπετό Γιόρμουγκαντ που θα σκότωνε ο θεός του κεραυνού, με τον Κομουνισμό και τον Εβραϊσμό.

Τέλος να αναφέρω ότι την Ημέρα της Γερμανικής Τέχνης, χρησιμοποιούνταν εικόνες του πολιτισμού των Βίκινγκς, ο οποίος κατά μία έννοια συνέβαλλε στη συγκρότηση μιας συλλογικής ταυτότητας, με βάση τις ηρωικές παραδόσεις, την ιστορία και τη φυλή.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 07/10/2008 03:56:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 04:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για το θέμα της σβάστικας, είναι γνωστό ότι δεν αποτελεί ναζιστικό σύμβολο, κλεμένο το χουν οι Ναζί και οι συνεχιστές τους. Εύκολα μπορείς να το επιβεβαιώσεις αυτό...

Θα συμφωνήσω απόλυτα πάνω σε αυτό με τον φίλο kostaki.

Την σβάστικα την συναντούμε σε αρχαιοελληνικά αγγεία (διακοσμητικό μοτίβο κυρίως γεωμετρικής εποχής)είτε μόνη της είτε υπό μορφή μαιάνδρου να τυλίγει κυκλικά επαναλαμβανόμενη το αγγείο.Επίσης και σαν διακοσμητικό μοτίβο σε πέπλα ή μανδύες σε αγάλματα.Ακόμα την συναντούμε στο Βυζάντιο, στους Ινδιάνους, πάνω σε αγάλματα του Βούδα, σαν ιερό σύμβολο του Ινδουισμού, στην Κίνα, σχεδόν σε όλο το κόσμο και σχεδόν σε όλες τις χρονικές περιόδους της ανθρωπότητας.
Δυστυχώς αγαπητέ trexagireve από τότε που το έκλεψε ο χασάπης (Χίτλερ) απέκτησε για ορισμένους την σημασία του ναζιστικού συμβόλου.

Ελλάδα


κόρη από το μουσείο της Ακρόπολης.

Ινδιάνοι

Εποχή Βυζαντίου

Βουδισμός

Περισσότερες πληροφορίες και εικόνες εδώ:el.wikipedia.org

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 09:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα τη δική σάς άποψη, Κωστάκη και Κεραυνός, τό ότι
η σβάστικα ήταν αρχαιοελληνικό καιαρχαιοινδικό σύμβολο,
σημαίνει ότι το γεγονός ότι το χρησιμοποιούν νεοναζιστές και
νεοπαγανιστές, δεν αποδεικνύει τη σχέση των δυο;
Παιδιά, αν γίνεται επι του θέματος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 10:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Trexagireve ισχύει σχεδόν αυτό που λες : τό ότι η σβάστικα ήταν αρχαιοελληνικό και αρχαιοινδικό σύμβολο, σημαίνει ότι το γεγονός ότι το χρησιμοποιούν νεοναζιστές και νεοπαγανιστές, δεν αποδεικνύει αποκλειστικά τη σχέση των δύο, αλλά αποτελεί ανεξάρτητη επιλογή κοινού συμβόλου. Χώρια που δεν είναι και ίδια σβάστικα.
Εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο σχετικό : μία καινούρια οργάνωση (με καλούς ή κακούς σκοπούς, αδιάφορο), ψάχνει να βρει μερικά σύμβολα που να τη χαρακτηρίζουν. Το ότι μπορεί να υιοθετήσει ένα σύμβολο, που θα είναι οκτάκτινο, δηλαδή σταυρός και Χ μαζί, σημαίνει ότι : α) είναι χριστιανική, γιατί χρησιμοποιεί το σταυρό; β) είναι νεοπαγανιστές, γιατί παραφράζουν στο σύμβολο hagal, που παρέθεσε ο samuel; γ) είναι χριστιανομάχοι, γιατί "παραποιούν" το Ιησούς Χριστός δ) είναι χριστιανομάχοι, γιατί βάζουν Χ (άρνηση) μπορστά στο σταυρό ή ε) δε βρήκαν τίποτα απλούστερο από ένα οκτάκτινο και το κάνανε σύμβολό τους;
Μη βλέπουμε παντού δαιμόνια φίλε μου. Μη βλέπουμε ταυτίσεις και ομοιότητες σε κάθε τι. Έχω πει και παραπάνω ότι δεν θεωρώ αρνητικά συσχετισμένες τις δύο υπό συζήτηση έννοιες, αλλά όχι και με τη φόρτιση που πάς να αποδώσεις εσύ.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η "επί του θέματος" αντίληψη που έχεις. Όταν κάποιος διαφωνεί με τη γνώμη σου και επιχειρηματολογεί (η πορεία θα δείξει ποιος έχει δίκιο), είναι εκτός θέματος; Να σου υπενθυμίσω ότι η συμβολομανία ξεκίνησε από δική σου τοποθέτηση περί κοινών συμβόλων.

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 12:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Πρωϊνός σήμερα είπα να ρίξω μια ματιά στο blog.

Φίλε τρεχαγύρευε, μου λες οτι άλλο το χθες και άλλο το σήμερα και να μείνω στο θέμα.

Δηλαδή τι διαφορές έχει ένας Ναζί του χθες με έναν Ναζί του σήμερα?
Ο χθεσινός έφτιαχνε σαπούνι και ο σημερινός αφρόλουτρο?
Ο Ναζί του χθες ήταν καθολικός ενώ του σήμερα πρέπει να είναι παγανιστής?

Η λατρεία των ανώτατων κλιμακίων των Ναζί για τον αποκρυφισμό είναι πλέον γνωστή και τι μ' αυτό?
Αποκρυφισμός υπάρχει σε όλες τις θρησκείες και αν μελετήσεις καλά τις "αποκρυφιστικές αδυναμίες" των Ναζί θα δεις κυκλισμό και κυρίως καμπαλισμό.

Σήμερα θες? Σήμερα θα έχεις.

Ο Καρατζαφέρης και οι Πλεύρηδες που είναι Νεοναζί μέχρι το μεδούλι τους τι είναι? Νεοπαγανιστές ή Χριστιανοί?

Εγώ μένω ακριβώς επάνω στο θέμα άνευ παρεκλίσεων και ρωτάω ευθέως όχι μόνον εσένα αλλά και τον συγγραφέα του θέματος:

Πιστεύετε οτι όποιος είναι νεοπαγανιστής είναι και νεο Ναζί?
Η θρησκευτική επιλογή κάποιου τον τοποθετεί και πολιτικά?

Υπάρχει κάποια καινούρια κατεύθυνση η οποία προτάσει να ετικετοποιηθούν και να τσουβαλοποιηθούν κάποιοι άνθρωποι επειδή διάλεξαν μια άλλη θρησκεία πέραν του Χριστιανισμού?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 14:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Κωστάκη,δεν ξέρω για σένα,αλλά για μένα
δεν υπάρχουν τέτοιες συμπτώσεις,είναι κοινή καταγωγή και σκοπό,
καλύπτωντας ο ένας τα κενά του άλλου σε ιδεολογικοπολιτικό
και θρησκευτικό επίπεδο.
Καλά είναι να βλέπουμε την αλήθεια και να μην προσπαθούμε να
την μεταμορφώσουμε, ή μεταφράσουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 15:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Κωστάκη,δεν ξέρω για σένα,αλλά για μένα
δεν υπάρχουν τέτοιες συμπτώσεις,είναι κοινή καταγωγή και σκοπό,
καλύπτωντας ο ένας τα κενά του άλλου σε ιδεολογικοπολιτικό
και θρησκευτικό επίπεδο.
Καλά είναι να βλέπουμε την αλήθεια και να μην προσπαθούμε να
την μεταμορφώσουμε, ή μεταφράσουμε...


όποτε οι Κ.Κ.Κ. που έχουν σύμβολο τον σταυρό είναι χριστιανοί άρα οι χριστιανοί είναι όλοι τους Κ.Κ.Κ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 16:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου άθεε, καλά θα ήταν καμιά φορά, να διάβαζες και
να καταλάβαινες σωστά.. Μεράκι τόχω...Είπαμε ότι έχουν πολλά
κοινά σύμβολα και καταβολές, όχι ένα και τυχαία... Κατανοητό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 16:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Κατα τη δική σάς άποψη, Κωστάκη και Κεραυνός, τό ότι
η σβάστικα ήταν αρχαιοελληνικό καιαρχαιοινδικό σύμβολο,
σημαίνει ότι το γεγονός ότι το χρησιμοποιούν νεοναζιστές και
νεοπαγανιστές, δεν αποδεικνύει τη σχέση των δυο;
Παιδιά, αν γίνεται επι του θέματος...

Αγαπητέ trexagireve, ακριβώς πάνω σε αυτό που αναφέρει ο Lock_Smith, ήθελα να αναφερθώ και εγώ.Αυτό το κόμμα που πάει χέρι χέρι με... την Ορθοδοξία, και έχει στους κόλπους του ορισμένους νεοναζί και ρατσιστές βουλευτές; σύμφωνα με το πιο πάνω σκεπτικό θα πρέπει να έχει σχέση και ο νεοναζισμός με την Ορθοδοξία. Ας σοβαρευτούμε επιτέλους, οι θρησκείες(όποιες και αν είναι αυτές) και τα σύμβολα δεν ευθύνονται και ούτε έχουν σχέση με αποκλείνουσες ομάδες φασιστών, ο άνθρωπος όποιο θρήσκευμα και να έχει είναι ίδιος, και θα χρησιμοποιήσει-εκμεταλευτεί σύμβολα και θρησκείες για να πετύχει πιο εύκολα τον σκοπό του.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η θρησκεία(όχι κάποιοι εκπρόσωποι ή κάποιοι ακόλουθοι) ή ένα σύμβολο έχουν σχέση με αυτόν.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 17:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου Keraynos, δεν θέλω να μου στεναχωριέσαι..
Εγώ αυτό που είπα δεν ήταν ότι είναι κακό σύμβολο η
σβάστικα αλλά ότι οι νεοναζιστές και οι νεοπαγανιστές, όπως και
οι νεοεποχίτες, έχουν πολλά κοινά σύμβολα, ψυχολογία, ιδέες
και θρησκευτικές απολήξεις των αισθήσεων τους, αν το θέλεις έτσι..
Κοινώς μοιάζει να έχουν βγεί απο τον ίδιο μάστορα, που λέμε και στη
μαλλιαρή...
Όπως επισης, ότι άτομα από όλους τους πολιτικούς χώρους και θρησκευτικές
εκφράσεις, θαβρούν τρόπο για να μπούν μέσα... Αλλά λέμε για τα κοινά
στοιχεία νεοναζιστών-νεοπαγανιστών... Είναι πιστεύω κάτι που κι εσύ έχεις προσέξει,
αν καταλαβαίνω απο τις γνώσεις σου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 20:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Agnostic

quote:
Ο Θωρ ταυτιζόταν με τον εθνικοσοσιαλισμό, ενώ το μυθικό ερπετό Γιόρμουγκαντ που θα σκότωνε ο θεός του κεραυνού, με τον Κομουνισμό και τον Εβραϊσμό.

Jörmungandr
(Απο την αγγλόφωνη βικιπέδια)

...The final battle

The last meeting between the serpent and Thor is predicted to occur at Ragnarök, when Jörmungandr will come out of the ocean and poison the sky. Thor will kill Jörmungandr and then walk nine paces before falling dead, having been intoxicated by the serpent's poison....

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Jörmungandr

Εν τέλει ο Θωρ σκοτώθηκε όμως απο το φίδι... Δηλαδή, ακόμα και η επιλογή του μύθου ήτανε κάτι σαν "προφητική", όπως και τα δράματα του Βάγκνερ που άκουγε με πάθος ο Χίτλερ, που είχανε τραγικό τέλος. Αλλά πιο πολύ μου έκανε εντύπωση αυτό με τα εννιά βήματα. Μου θύμισε το έργο Kill Bill, όπου ο Πάϊ Μάι, μαθαίνει στην Ούμα Θέρμαν το θανατηφόρο χτύπημα με τα πέντε βήματα...

Ο μεγάλος Πάϊ Μάϊ

Τι σου είναι ο Ταραντίνο;....



HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 20:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαβάστε τι ανακάλυψα σε αναζήτηση πληροφοριών γύρο από το θέμα θα δειτε
ότι ακροδεξιούς/φασίστες/νεοναζί θα βρείτε και σαν χριστιανούς αλλά και σαν παγανιστές/αρχαιόθρησκους

http://exandas.ert.gr/leikoi-likoi/50.000-xiliades-rosoi-neonazi-/index.php


http://jungle-report.blogspot.com/2007/10/blog-post_22.html

http://www.iospress.gr/ios2000/ios20000618b.htm


όποιος έχει μάτια και μυαλό θα καταλάβει πολλά
αφήστε τους άλλους να παπαρολογούνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 21:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ άθεος

quote:
διαβάστε τι ανακάλυψα σε αναζήτηση πληροφοριών γύρο από το θέμα θα δειτε
ότι ακροδεξιούς/φασίστες/νεοναζί θα βρείτε και σαν χριστιανούς αλλά και σαν παγανιστές/αρχαιόθρησκους

http://exandas.ert.gr/leikoi-likoi/50.000-xiliades-rosoi-neonazi-/index.php

http://jungle-report.blogspot.com/2007/10/blog-post_22.html

http://www.iospress.gr/ios2000/ios20000618b.htm

όποιος έχει μάτια και μυαλό θα καταλάβει πολλά
αφήστε τους άλλους να παπαρολογούν


Το πρώτο άρθρο του Εξάντα αναφέρει ότι υπάρχουνε 50 000 Νεοναζί στη Ρωσία, για ταύτιση τους με κάποια θρησκεία ή για κάποια θρησκευτική τους προτίμηση δε λέει τίποτα...

Το δεύτερο άρθρο είναι της Κυριακάτικης και λέει τους λόγους παραίτησης του Θεοδωρακίδη απο το ΛΑΟΣ. Πάλι δε λέει τίποτα ή κάτι για θρησκεία...

Το τρίτο είναι άρθρο του ΙΟΣ για την οργάνωση του Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου "Ελληνόρθοδοξο Κίνημα Σωτηρίας", που δημιουργήθηκε για το ζήτημα των ταυτοτήτων...

Θα ήθελα πολύ να μου αναλύσεις, γιατί φέρνεις αυτά τα άρθρα σε ένα τέτοιο θέμα.


HASTA LA VICTORIA SIEMPRE

Edited by - samuel1974 on 07/10/2008 21:19:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 21:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το πρώτο άρθρο αναφέρει σε κάποιο σημείο του αν το διαβάσεις ολόκληρο

http://exandas.ert.gr/leikoi-likoi/50-xiliades-rosoi-neonazi-.-/50-xiliades-rosoi-neonazi.htm
<<Στην πλειοψηφία τους είναι παγανιστές, ή Χριστιανοί Ορθόδοξοι φονταμενταλιστές. Η βιβλιοθήκη τους αποτελείται απ' το "Ο Αγών μου" του Χίτλερ και οι Εβραίοι είναι πάντα γι' αυτούς ο υπέρτατος εχθρός. Ακούνε μέταλ μουσική, χτυπούν στο σώμα τους νεοναζιστικά τατουάζ, ασκούνται στην πυγμαχία και εκπαιδεύονται στο μαχαίρι και τα όπλα.>>


το δεύτερο άρθρο αναφέρει

<<H αποχώρηση του Π. Θεοδωρακίδη και τα όλα όσα αποκάλυψε για το ΛΑ.Ο.Σ. ήταν ασφαλώς δύσπεπτα για τους οπαδούς.


Η αντίδραση της αγέλης ήταν βέβαια να χαρακτηρίσουν τον Θεοδωρακίδη τυχοδιώκτη, προδότη, πικραμένο που δεν εκλέχθηκε και άλλες του είδους δικαιολογίες της φτήνιας και της παρακμής. Διότι ποτέ δε θα μπορούσε να είναι δυνατόν να ειπωθεί κάτι άσχημο για αυτό το τέλειο και αλάνθαστο κόμμα-υπόδειγμα και διότι πάντα οι άλλοι φταίνε.


Το παρακάτω απόσπασμα από τη συνέντευξη του εθνικιστή και στελέχους του ΛΑ.Ο.Σ. Γιάννη Σχοινά στη νεοναζιστική φυλλάδα "Ελεύθερος Κόσμος", αποδεικνύει στο έπακρο την ειλικρίνεια του Π. Θεοδωρακίδη για όλα όσα ισχυρίστηκε μετά την αποχώρησή του.


(....)

Και γιατί πάψατε να είσθε Χριστιανός κύριε Σχοινά;

Διότι μέσα από τις μελέτες ετών και δεκαετιών που έχω κάνει, έχω καταλήξει ότι ο Χριστιανισμός είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του Ελληνισμού και ότι Ελληνισμός και Χριστιανισμός είναι Ιδεολογίες και Φαινόμενα εντελώς αντίθετα.


Αφού, λοιπόν, δεν κοπήκατε ως αρνητής του Χριστιανισμού, για ποιόν λόγο κοπήκατε από το ψηφοδέλτιο του ΛΑΟΣ;

Γνωρίζω πολύ καλά γιατί κόπηκα, είναι εσωκομματικοί λόγοι, αλλά δεν θέλω να τους πω. Εγώ ψήφισα "Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό" στις εκλογές της 16ης Σεπτεμβρίου. Θα σας πω το γιατί: Εγώ δεν γίνομαι αδελφή στα 57 μου χρόνια. Επέλεξα εθνικιστές υποψηφίους και έδωσα πολύ μεγάλη μάχη γι' αυτούς. Ήθελα να είναι μέσα στην Βουλή συγκεκριμένα άτομα, γιατί τους έχω μεγάλη εμπιστοσύνη, είναι η νέα γενιά των Ελλήνων Εθνικιστών. Πιστεύω ότι ο χρόνος θα δικαιώσει την συγκεκριμένη προτίμησή μου. Δεν σας κρύβω ότι ψήφισα στο 110 Εκλογικό τμήμα Ασπροπύργου και έριξα τέτοιο ψηφοδέλτιο που να μην μπορεί να το ρίξει κανένας άλλος. Για μεν την Α΄ Αθηνών έδωσα γραμμή να ψηφιστεί ο Θανάσης ο Πλεύρης για δε τις άλλες περιφέρειες να ψηφιστούν εθνικιστές. Αλλά η Α΄ Αθηνών ήταν εκείνη που με έκαιγε. Και δεν θα σου αποκρύψω ότι στην Α΄ Αθηνών "έθαψα" συστηματικά έναν υποψήφιο, ο οποίος συνέβαλε αποφασιστικά στο να κοπώ εγώ από το ψηφοδέλτιο.


Θα μας πείτε όνομα;

Μιλάω για τον Παναγιώτη Θεοδωρακίδη. Αν και σε όλη την προεκλογική περίοδο ήταν συνέχεια πίσω από τον Πρόεδρο, ούτε καν δεύτερος δεν βγήκε. Και του το είχα πει: Βουλευτής δεν θα βγεις και θα σου ανταποδώσω με Εβραϊκούς τόκους και επιτόκια αυτό που μου έκανες.


Καταπληκτικό! Ευχαριστούμε θερμά, κύριε Σχοινά, για όσα μας είπατε.

Κι εγώ σας ευχαριστώ

ΥΓ
Το ότι είναι ένα ανέκδοτο από μόνο του, ότι κάποιος δωδεκαθεϊστής ή πολυθεϊστης θα μπορούσε να είναι οπαδός, μέλος ή στέλεχος ενός κόμματος ονόματι "Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός", αυτό ίσως το συζητήσουμε σε κάποιο άλλο θέμα...>>


το τρίτο άρθρο λέει

<<Η μαζική συμμετοχή οργανωμένων δυνάμεων της ναζιστικής ακροδεξιάς στο "μεσαιωνικό" συλλαλητήριο της 31ης Μαΐου αντιμετωπίστηκε με έκπληξη από πολλά ρεπορτάζ των ημερών: τι δουλειά έχουν οι λάτρεις των Ες-Ες και οι νοσταλγοί της χούντας με τη Μονή Εσφιγμένου, τις κάθε λογής groupies του Χριστόδουλου και τους τεχνοφοβικούς που βλέπουν στο bar code μιας κονσέρβας τον ίδιο τον Εξαποδώ;

Κι όμως... Το φλερτ της εγχώριας ακροδεξιάς με τις δυναμικές εκφάνσεις της καθ' ημάς Ορθοδοξίας χρονολογείται ήδη από τις αρχές της περασμένης δεκαετίας - συγκεκριμένα, από τις μέρες των εθνικιστικών συλλαλητηρίων του 1992. Για ορισμένες από τις συνιστώσες του "χώρου", αυτή η εξέλιξη φαντάζει σχεδόν φυσιολογική: ο Κώστας Πλεύρης, λ.χ., δεν πρέπει να δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να περάσει από το "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" στην καταγγελία πως "η Ορθοδοξία σήμερον βάλλεται από το κράτος και τα μαζικά μέσα ενημερώσεως" στα πλαίσια των σιωνιστικών σχεδίων κατά του Έθνους ("Τα 20 πρωτόκολλα της προδοσίας", 1995). Για κάποιους άλλους, όμως, αυτή η επιλογή θα σημάνει μια -λιγότερο ή περισσότερο ρητή- αναθεώρηση των μέχρι πρότινος θέσεών τους, σύμφωνα με τις οποίες ο χριστιανισμός δεν είναι παρά μια εβραιομασoνική παραφυάδα.

Οι θέσεις της ναζιστικής "Χρυσής Αυγής" αποτελούν την πιο κραυγαλέα περίπτωση μιας τέτοιας στροφής. Μέχρι το 1990, θέση της οργάνωσης ήταν πως η διαχωριστική γραμμή φίλων και εχθρών περνά μέσα από τη διάκριση "παγανισμού" κι "ιουδαιοχριστιανισμού", απλές εκφάνσεις των οποίων θεωρούνται τα σύγχρονα πολιτικά και κοινωνικά ρεύματα: "Σύγχρονοι ιδεολογικοί φορείς των δύο ρευμάτων θρησκειών είναι αφ' ενός μεν ο Εθνικοσοσιαλισμός ως ιδεολογικός φορέας του Παγανισμού, αφ' ετέρου ο Μαρξισμός και ο Φιλελευθερισμός, ως ιδεολογικοί φορείς του Ιουδαιοχριστιανισμού" ("Η ιδεολογία μας. Θεός-Θρησκεία", τχ.57, 10/1990). Πριν περάσουν δυο χρόνια, ωστόσο, η ναζιστική παρέα θα κάνει στροφή 180 μοιρών, σε μια οφθαλμοφανή προσπάθειά της να κολυμπήσει στο ρεύμα των συλλαλητηρίων και της κατά φαντασίαν πανεθνικής μακεδονομαχίας. "Είναι αδήριτη Ιστορική Πραγματικότητα και βέβαιον γεγονός (ευτυχώς ή ατυχώς) ότι μετά την Επιβολή της Χριστιανικής Θρησκείας στην Ελλάδα, η δυναμική αλληλεπίδραση του Χριστιανισμού με τον Ελληνισμό (που επί μέγα διάστημα ελειτουργούσε εις βάρος του δευτέρου) οδήγησε στην σχηματοποίηση της Ελληνικής Ορθοδοξίας", διαβάζουμε χαρακτηριστικά στις "Προτάσεις για μια Νέα Πολιτική", με τις οποίες ο φίρερ Μιχαλολιάκος πορεύτηκε προς "τη μαζικοποίηση του αγώνος" (1992). Ως εκ τούτου, οι εγχώριοι ναζί θα πρέπει στο εξής να ξεχάσουν τους "αρχέγονους παγανιστές προγόνους" και να αγωνίζονται για "να ανθίσει σε όλη του την ωραιότητα το στοιχείο της Ελληνικής Θρησκευτικότητας σε συνδυασμό με την Ορθοδοξία μας".

Στο γύρισμα της χιλιετίας η μετάλλαξη έχει πια ολοκληρωθεί, μέχρι του σημείου υποβολής "εποικοδομητικών προτάσεων" προς την εκκλησιαστική ιεραρχία. "Βεβαίως και είμαι χριστιανός Ορθόδοξος", δηλώνει ο Μιχαλολιάκος στο Θ.Ν.Χατζηγώγο της "Ελεύθερης Ώρας" τον Ιανουάριο του 1999. "Η Χρυσή Αυγή στηρίζει στο πολιτικό της πρόγραμμα τον Χριστιανισμό και την Ορθοδοξία. Άκουσα κάποια ωραία πράγματα κατ' αρχάς από τον Χριστόδουλο, αλλά από εκεί και πέρα βλέπω ότι δεν προχωρεί η υπόθεση... Ο Χριστόδουλος έχει μία ευκαιρία: να κάνει ό,τι έκανε ο Ιερώνυμος στην Εκκλησία". Η έκταση αυτής της "ρεφορμιστικής" προσαρμογής είναι τέτοια, που θα σοκάρει τον εθνικόφρονα δημοσιογράφο: "Μα τι λέτε τώρα; Μεγαλύτερος Οικουμενιστής από τον Ιερώνυμο υπάρχει; Ήθελε να θυσιαστούμε εμείς οι Έλληνες για να εφαρμοστεί ο Αγαπισμός του στην Αφρική και να σώσουν την ψυχή τους οι Αραπάδες...". >>


διάβασε και θα απαντηθούν οι απορίες σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 23:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε trexagireve

quote:
Αγαπητέ μου Κωστάκη,δεν ξέρω για σένα,αλλά για μένα δεν υπάρχουν τέτοιες συμπτώσεις,είναι κοινή καταγωγή και σκοπό, καλύπτωντας ο ένας τα κενά του άλλου σε ιδεολογικοπολιτικό και θρησκευτικό επίπεδο.

Αγαπητέ μου φίλε, ούτε εγώ ξέρω για σένα, αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία των συμμετεχόντων, μάλλον αμφισβητεί τα λεγόμενά σου. Και επειδή δε θέλω να παρομοιάσω την κατάσταση με το ανέκδοτο με την ξανθιά οδηγό στην Εθνική Οδό, παραδέξου έστω ότι η αλήθεια δεν είναι απαραίτητο να είναι μονόπλευρη και πάντοτε αυτή που υποστηρίζεις εσύ, αλλά άφησε τα λογικά περιθώρια να υπαρχουν κάποιες περαιτέρω αποχρώσεις.

quote:
Καλά είναι να βλέπουμε την αλήθεια και να μην προσπαθούμε να
την μεταμορφώσουμε, ή μεταφράσουμε...

Καλό είναι να τη βλέπουμε, σωστά.

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Δε μου απάντησες πάντως στο ερώτημα που έθεσα. Μία απλή απαντησούλα σου ζήτησα, δύσκολο είναι να μου τη δώσεις;

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 23:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ άθεος

1. Το "Στην πλειοψηφία τους είναι παγανιστές, ή Χριστιανοί Ορθόδοξοι φονταμενταλιστές." δε μου λέει τίποτα, είναι απλά μια εκτίμηση που μπορώ να την κάνω κι εγώ... Χώρα με Ορθόδοξους Χριστιανούς, τι θα είναι οι περισσότεροι, Πεντηκοστιανοί και Νεοπαγανιστές;;;

2. Το ότι το ΛΑΟΣ έχει μέσα κάθε καρυδιάς καρύδι, πάλι δεν είναι νέο. Γιατί το ΛΑΟΣ, αν και είναι σχεδόν ακροδεξιό κόμμα, δεν είναι ωστόσο ναζιστική οργάνωση. Εάν έφυγε απο μέσα απο το κόμμα κάποιος "Ελληνάρας", (ο οποίος μπορεί ωστόσο να κρατάει αιματολογικά και απο το ασκέρι του Γιουσούφ Πασά), είναι δικό του πρόβλημα. Τι γενικό συμπέρασμα μπορεί να βγει απο κάτι τέτοιο; Τίποτα. Εάν πει κάποιος ότι "Έτσι σκέφτονται όλοι οι Νεοπαγανηδες" θα είναι γενίκευση...

3. Το ότι οι Χρυσαυγίτες ήτανε παλιά Νεοπαγανιστές και το γυρίσανε στο "Καραορθόδοξοι", το λέει κι ένα άρθρο που είχα παραθέσει στη σελίδα 2 του ίδιου θέματος. Εκεί εξηγεί και τους λόγους που το κάνανε. Εάν συμμετείχανε στο Ορθόδοξο συλλαλητήριο, δε μου λέει τίποτα. Δηλαδή επειδή οι αναρχικοί, οι οποίοι ακολουθούνε κάθε μαζική κινητοποίηση, και τα κάνουνε γιαλιά καρφιά στα εργατικά συλλαλητήρια, μήπως σημαίνει ότι οι συνδικαλιστές είναι αναρχικοί;;;; Όπως θα είναι και πάλι χάσιμο χρόνου να περιμένει κάποιος να δει κάποια τεθλασμένη γραμμή στο εγκεφαλογράφημα του Πλεύρη, και γενίκευση εάν κάποιος πάει να βγάλει συμπεράσματα για όλους τους Χριστιανούς, απο αυτην την ιατρική μελέτη.

Αλλά και πάλι βλέπω, ότι εκτός απο τα 2 πλήκτρα του ποντικιού, δεν αρέσκεσαι και τόσο στη χρήση των υπολοίπων του πληκτρολογίου...


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy