ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σχέση ΝΕΟΝΑΖΙΣΜΟΥ και ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 01:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974

Εν τέλει ο Θωρ σκοτώθηκε όμως απο το φίδι... Δηλαδή, ακόμα και η επιλογή του μύθου ήτανε κάτι σαν "προφητική", όπως και τα δράματα του Βάγκνερ που άκουγε με πάθος ο Χίτλερ, που είχανε τραγικό τέλος. Αλλά πιο πολύ μου έκανε εντύπωση αυτό με τα εννιά βήματα.


E εντάξει, μπορεί να προλαβαίνει το φίδι να τον δηλητηριάσει πριν το σκοτώσει, όμως η κεντρική ιδέα των ναζιστών θα ήταν γενικότερα η ταύτιση μιας ηρωικής, γενναίας και διαδεδομένης λατρευτικά προσωπικότητας όπως ο Θωρ με τον εθνικοσοσιαλισμό, και ενός φρικαλέου, ισχυρού και επικίνδυνου μυθικού τέρατος όπως το Γιόρμουγκαντ, με τους ιδεολογικούς τους αντιπάλους. Το μήνυμα θα ήταν ευνόητο από μια τέτοια ταύτιση. Οι επικίνδυνοι εχθροί, πρέπει να παταχθούν.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 14:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Το "Στην πλειοψηφία τους είναι παγανιστές, ή Χριστιανοί Ορθόδοξοι φονταμενταλιστές." δε μου λέει τίποτα, είναι απλά μια εκτίμηση που μπορώ να την κάνω κι εγώ... Χώρα με Ορθόδοξους Χριστιανούς, τι θα είναι οι περισσότεροι, Πεντηκοστιανοί και Νεοπαγανιστές;;;

2. Το ότι το ΛΑΟΣ έχει μέσα κάθε καρυδιάς καρύδι, πάλι δεν είναι νέο. Γιατί το ΛΑΟΣ, αν και είναι σχεδόν ακροδεξιό κόμμα, δεν είναι ωστόσο ναζιστική οργάνωση. Εάν έφυγε απο μέσα απο το κόμμα κάποιος "Ελληνάρας", (ο οποίος μπορεί ωστόσο να κρατάει αιματολογικά και απο το ασκέρι του Γιουσούφ Πασά), είναι δικό του πρόβλημα. Τι γενικό συμπέρασμα μπορεί να βγει απο κάτι τέτοιο; Τίποτα. Εάν πει κάποιος ότι "Έτσι σκέφτονται όλοι οι Νεοπαγανηδες" θα είναι γενίκευση...

3. Το ότι οι Χρυσαυγίτες ήτανε παλιά Νεοπαγανιστές και το γυρίσανε στο "Καραορθόδοξοι", το λέει κι ένα άρθρο που είχα παραθέσει στη σελίδα 2 του ίδιου θέματος. Εκεί εξηγεί και τους λόγους που το κάνανε. Εάν συμμετείχανε στο Ορθόδοξο συλλαλητήριο, δε μου λέει τίποτα. Δηλαδή επειδή οι αναρχικοί, οι οποίοι ακολουθούνε κάθε μαζική κινητοποίηση, και τα κάνουνε γιαλιά καρφιά στα εργατικά συλλαλητήρια, μήπως σημαίνει ότι οι συνδικαλιστές είναι αναρχικοί;;;; Όπως θα είναι και πάλι χάσιμο χρόνου να περιμένει κάποιος να δει κάποια τεθλασμένη γραμμή στο εγκεφαλογράφημα του Πλεύρη, και γενίκευση εάν κάποιος πάει να βγάλει συμπεράσματα για όλους τους Χριστιανούς, απο αυτην την ιατρική μελέτη.



μάλιστα από αυτά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα ότι οι ακροδεξιοί/ναζιστές είναι χριστιανοί

αλλά από αυτά που εσύ έφερες μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι οι ναζιστές/ακροδεξιοί είναι παγανιστές

άσχετα αν και τα δικά μου αλλά και τα δικά σου στοιχεία γενικεύουν
στον ίδιο βαθμό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 14:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ άθεος

quote:
μάλιστα από αυτά δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα ότι οι ακροδεξιοί/ναζιστές είναι χριστιανοί

αλλά από αυτά που εσύ έφερες μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι οι ναζιστές/ακροδεξιοί είναι παγανιστές

άσχετα αν και τα δικά μου αλλά και τα δικά σου στοιχεία γενικεύουν
στον ίδιο βαθμό


Το θέμα είναι η σχέση νεοναζισμού και νεοπαγανισμού, και όχι η σχέση νεοναζιστών και νεοπαγανιστών...

Εάν είναι γενίκευση το ότι ο Ναζισμός σαν ιδεολογία στηρίχτηκε στα νεοπαγανιστικά συγγράμματα των θεοσόφων, το ότι ο Νεοναζισμός αναζητά τα θεωρητικά του ερείσματα και πάλι στον Νεοπαγανισμό και το ότι ο Νεοναζισμός σαν καταδιωγμένο απο το νόμο αντιδραστικό πολιτικό κίνημα αναζητά τελευταία το νομικό του άσυλο μέσα στα τεμένη του Νεοπαγανισμού, τότε μάλλον πρέπει να εξηγήσουμε καλύτερα (για μερικούς) και την έννοια της γενίκευσης...

Βλέπεις τα ελληνικά σαν γλώσσα είναι λίγο δύσκολα...

Αλλά αφού το πας έτσι και πας να εφαρμόσεις την "χημική αναλύση οξέων και βάσεων" σε μια κοινωνιολογικη, πολιτική έρευνα, και θέλεις να αναφέρεις αυτά τα "στατιστικά" στοιχεία, μάλλον θέλεις να αναλύσεις και να μας πεις: Πόσο τοις εκατό των Νεοπαγανιστών είναι Νεοναζιστές και πόσο τοις εκατό απο τους Χριστιανούς είναι Νεοναζιστές;;... Είναι μια καλή ευκαιρία να μάθουμε και το ναζιστικό pH των εκάστοτε δοχείων...


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 15:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοιτά χριστιανόπουλο την ειρωνεία σου στα παιδάκια του κατηχητικού και όχι εδώ
όσο αφορά το θέμα,στο είπα και εγώ αλλα και όλοι οι αλλοι
οι ακροδεξιοί προσπαθούν να βρουν πάτημα οπουδήποτε για να σταθούν

εσύ όμως προσπαθείς ανεπιτυχώς και γελιοδεστατα να αποδείξεις ότι οι παγανιστές είναι ναζιστές

πάνω σε αυτή την κατεύθυνση μπορώ και εγώ να σου δείξω ότι οι χριστιανοί είναι ναζιστές και θα φέρω σαν παράδειγμα τους χρυσαυγίτες και τους κ.κ.κ.

στο είπα από την αρχή
όση σχέση έχει ο χριστιανισμός με τον ναζισμό άλλη τόση σχέση έχει ο παγανισμός με τον ναζισμό
τώρα βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα για έναν φανατικό σαν και εσένα

συνέχισε την προπαγάνδα σου χριστιανέ ίσως καταφέρεις να πείσεις κανέναν άλλον φανατικό χριστιανό
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 23:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ άθεος

quote:
κοιτά χριστιανόπουλο την ειρωνεία σου στα παιδάκια του κατηχητικού και όχι εδώ

Δηλαδή τα παιδιά που πάνε κατηχητικό είναι, κατ εσέ, αντάξια οποιασδήποτε ειρωνίας;;

Δεν σε ειρωνεύτηκα, γιατί ειλικρινά δεν σε έχω καθόλου όρεξη, μιας και είσαι πολύ άνοστο, άχρωμο και άοσμο άτομο.

quote:
όσο αφορά το θέμα,στο είπα και εγώ αλλα και όλοι οι αλλοι
οι ακροδεξιοί προσπαθούν να βρουν πάτημα οπουδήποτε για να σταθούν
εσύ όμως προσπαθείς ανεπιτυχώς και γελιοδεστατα να αποδείξεις ότι οι παγανιστές είναι ναζιστές

Παγανιστές δεν υπάρχουνε, υπάρχουνε μόνο ΝΕΟπαγανιστές. Εκτός κι αν ξέρεις κάποιο σοβαρό στοιχείο για ιστορική συνέχεια των προχριστιανικών θρησκειών στην Ευρώπη, και μας το κρύβεις.

quote:
πάνω σε αυτή την κατεύθυνση μπορώ και εγώ να σου δείξω ότι οι χριστιανοί είναι ναζιστές και θα φέρω σαν παράδειγμα τους χρυσαυγίτες και τους κ.κ.κ.
στο είπα από την αρχή
όση σχέση έχει ο χριστιανισμός με τον ναζισμό άλλη τόση σχέση έχει ο παγανισμός με τον ναζισμό
τώρα βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα για έναν φανατικό σαν και εσένα

Θέλω να μου φέρεις τις στατιστικές ποσοστών που υπαινίσσεσαι ότι υπάρχουνε.

quote:
συνέχισε την προπαγάνδα σου χριστιανέ ίσως καταφέρεις να πείσεις κανέναν άλλον φανατικό χριστιανό

..."φανατικός" το είπες μια φορά, "προπαγανδιστής"... Τίποτα άλλο;;;


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 09:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,

φίλε samuel1974 όλη αυτή η συζήτηση τελικά καταλήγει στα παρακάτω συμπεράσματα για μένα :

1) Σχέση Νεοναζισμού και Νεοπαγανισμού υπάρχει στο γεγονώς ότι και η δύο χρησιμοποιούν σύμβολα (πολλές φορές κοινά) που προέρχονται από την αρχαιότητα.

2) Το παραπάνω, σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει πως Νεοναζισμός και Νεοπαγανισμός σχετίζονται σε ιδεολογικό επίπεδο, μιας και αποδείξαμε μέσα από την συζήτηση πως αντίστοιχη χρήση έχει γίνει και από άλλα θρησκευτικά και ιδεολογικά κινήματα.

3) Πολλοί νεοναζιστές δηλώνουν και νεοπαγανιστές, πράγμα που δεν συνεπάγεται την άμεση σχέση Νεοναζισμού και Νεοπαγανισμού, μιας και υπάρχουν και χριστιανοί νεοναζί καθώς και αριστερών πολιτικων πεποιθήσεων νεοπαγανιστές.

4) Θεωρώ ατυχής την εκτενή αναφορά στους ναζί. Από την στιγμή που πραγματευόμαστε τον νεοπαγανισμό θα έπρεπε να περιοριστουμε στον νεοναζισμό και όχι στον ιστορικό ναζισμό. ΄Οπως κάποιες έννοιες και αντιλήψεις του παγανισμού δεν έχουν πλέον θέση στον νεοπαγανισμό, αντίστοιχα ο νεοναζισμός δεν είναι 100% αντίστοιχος του χιτλερικού ναζισμού.


Αν υπάρχουν αντιρρήσεις για τα παραπάνω θα ήθελα να τις δω...
Επίσης ενδιαφέον έχουν και τα συμπεράσματα των υπολοίπων συνομιλητών.

Θα είχε ενδιαφέρον να αναπτύξουμε την έννοια του νεοπαγανισμού. Ως θεματοθέτης που είσαι φίλε samuel1974 ζητάω την γνώμη σου αν θες να το αναπτύξουμε από αυτό το θέμα (εκτός και κριθεί ότι δεν εξαντλήθηκε το θέμα της σχέσης Νεοναζισμού και Νεοπαγανισμού), ή να επαναφέρουμε κάποιο παλαιότερο σχετικό θέμα (φαντάζομαι πως θα πρέπει μα υπάρχει...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 14:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή τα παιδιά που πάνε κατηχητικό είναι, κατ εσέ, αντάξια οποιασδήποτε ειρωνίας;;

τόση ειρωνεία και ψέμα τρώνε στο κατηχητικό έχουν συνηθίσει


quote:
Δεν σε ειρωνεύτηκα, γιατί ειλικρινά δεν σε έχω καθόλου όρεξη, μιας και είσαι πολύ άνοστο, άχρωμο και άοσμο άτομο.

πρώτον καλό είναι να παραδέχεσαι τις πράξεις σου και δεύτερον δεν είπα ότι μου ζήτησες σχέση ότι με ειρωνέυτηκες είπα

quote:
Παγανιστές δεν υπάρχουνε, υπάρχουνε μόνο ΝΕΟπαγανιστές. Εκτός κι αν ξέρεις κάποιο σοβαρό στοιχείο για ιστορική συνέχεια των προχριστιανικών θρησκειών στην Ευρώπη, και μας το κρύβεις.

άρα στην ρωσία,αλβανια κλπ που είχε καταργηθεί ο χριστιανισμός επί κομμουνισμού όλοι αυτοί είναι νεοχριστιανοί και νεομουσουλμάνοι
οκ το κατάλαβα


quote:
Θέλω να μου φέρεις τις στατιστικές ποσοστών που υπαινίσσεσαι ότι υπάρχουνε.

δεν υπαινιχθηκα τίποτα τέτοιο το χριστιανικό σου κεφάλι τα γέννησε αυτά

εγώ είπα ότι οι κ.κ.κ. είναι χριστιανοί κάτι που οι ίδιοι δηλώνουν και οι χρυσαυγήτες είναι χριστιανοί κάτι που και εσύ έχεις πει
για να μην αναφέρω τον ΛΑ ϊκό Ο ρθόδοξο Σ υναγερμό που είναι ακροδεξιό κώμα

quote:
.."φανατικός" το είπες μια φορά, "προπαγανδιστής"... Τίποτα άλλο;;;

χριστιανοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 16:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ άθεος

quote:
τόση ειρωνεία και ψέμα τρώνε στο κατηχητικό έχουν συνηθίσει

Ποιό είναι το ψέμα που διδάσκεται στα κατηχητικά;; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;..

quote:
πρώτον καλό είναι να παραδέχεσαι τις πράξεις σου και δεύτερον δεν είπα ότι μου ζήτησες σχέση ότι με ειρωνέυτηκες είπα

Καλό είναι να φέρνεις τα στοιχεία που σου ζητάνε στα διάφορα θέματα, χωρίς να πετάς φωτοβολίδες εντυπώσεων.

quote:
άρα στην ρωσία,αλβανια κλπ που είχε καταργηθεί ο χριστιανισμός επί κομμουνισμού όλοι αυτοί είναι νεοχριστιανοί και νεομουσουλμάνοι
οκ το κατάλαβα

Το ότι συγκρίνεις την μη ιστορική συνέχεια των προχριστιανικών θρησκειών σε όλην την Ευρώπη, τις οποίες προσπάθησε μετά απο πλήρη εξαφάνιση δεκάδων αιώνων να αναβιώσει ο Θεοσοφισμός, με τους διωγμούς που υπέστη ο Χριστιανισμός τις δύο δεκαετίες επι Στάλιν στη Ρωσία, που ωστόσο όμως δεν τον κατήργησε, δείχνει το πόσο αντικειμενικά συγκρίνεις και κρίνεις...

quote:
δεν υπαινιχθηκα τίποτα τέτοιο το χριστιανικό σου κεφάλι τα γέννησε αυτά
εγώ είπα ότι οι κ.κ.κ. είναι χριστιανοί κάτι που οι ίδιοι δηλώνουν και οι χρυσαυγήτες είναι χριστιανοί κάτι που και εσύ έχεις πει
για να μην αναφέρω τον ΛΑ ϊκό Ο ρθόδοξο Σ υναγερμό που είναι ακροδεξιό κώμα

Όχι, να μην το αναφέρεις, γιατί το ΛΑΟΣ, αν και είναι σχεδόν ακροδεξιό, ωστόσο δεν είναι νεοναζιστικό κόμμα. Εάν κάποιος πει ότι είναι, τότε είναι σα να λέει ότι στην Ελλάδα έχουμε εκατοντάδες χιλιάδες Νεοναζιστές...

Και ένας Ορθόδοξος Χριστιανός δεν χρειάζεται να απολογείται για το τι κάνουνε τα μέλη κάποιας αίρεσης του Προτεσταντισμού, ο οποίος είναι ο ίδιος μια αίρεση του Καθολικισμού, ο οποίος είναι ο ίδιος μια αίρεση... και για το εάν αυτά τα μέλη ανήκουνε σε ρατσιστική οργάνωση ιδρυμένη απο έξι αξιωματικούς των ηττημένων του εμφυλίου πολέμου Βόρειων και Νότιων...

Απορώ όμως γιατί σπευδουνε κάποιοι να υπερασπιστούνε τα μέλη νεοναζιστικών οργανώσεων ξένων χωρών, που είναι ταυτόχρονα δηλωμένοι νεοπαγανιστές, και ακούμε κάτι λόγια του στύλ:... Δεν είναι δα και τόσο κακό αυτό που κάνουνε... Δεν θέλουνε να ξεπαστρέψουνε όλους τους Εβραίους, όλους τους Μαύρους και όλους τους Χριστιανούς, απλά τα παιδιά έτσι το λένε, το τραγουδάνε και το γράφουνε, και απλά μερικοί πιο θερμοκέφαλοι απο αυτούς το κάνουνε πράξη...

Όταν κάποιος βγαίνει και βροντοφωνάζει ότι θέλει ξεκάνει μερικά δεκάδες εκατομύρια ανθρωπων και να κάψει μερικές δεκάδες χιλιάδες ναών, εγώ το βλέπω σαν κάτι το πολιτικά άκρως επικίνδυνο, ανεξάρτητα απο την θρησκευτική του τοποθέτηση. Εάν τώρα εσύ το βλέπεις σαν κάτι το άκακο και το δημοκρατικό, ακριβώς επειδή στρέφεται εναντίον μιας όχι και τόσο συμπαθητικής για σένα θρησκείας, τότε πάω πάσο...


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 17:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απορώ όμως γιατί σπευδουνε κάποιοι να υπερασπιστούνε τα μέλη νεοναζιστικών οργανώσεων ξένων χωρών, που είναι ταυτόχρονα δηλωμένοι νεοπαγανιστές, και ακούμε κάτι λόγια του στύλ:... Δεν είναι δα και τόσο κακό αυτό που κάνουνε... Δεν θέλουνε να ξεπαστρέψουνε όλους τους Εβραίους, όλους τους Μαύρους και όλους τους Χριστιανούς, απλά τα παιδιά έτσι το λένε, το τραγουδάνε και το γράφουνε, και απλά μερικοί πιο θερμοκέφαλοι απο αυτούς το κάνουνε πράξη...

Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ???

quote:
Όταν κάποιος βγαίνει και βροντοφωνάζει ότι θέλει ξεκάνει μερικά δεκάδες εκατομύρια ανθρωπων και να κάψει μερικές δεκάδες χιλιάδες ναών, εγώ το βλέπω σαν κάτι το πολιτικά άκρως επικίνδυνο, ανεξάρτητα απο την θρησκευτική του τοποθέτηση. Εάν τώρα εσύ το βλέπεις σαν κάτι το άκακο και το δημοκρατικό, ακριβώς επειδή στρέφεται εναντίον μιας όχι και τόσο συμπαθητικής για σένα θρησκείας, τότε πάω πάσο...

Αυτό πάλι που κολλάει ?
Ποιός υποστήριξε το αντίθετο ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 17:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιό είναι το ψέμα που διδάσκεται στα κατηχητικά;; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;..

γιατί διδάσκεται καμιά αλήθεια εκεί μέσα και δεν το ξέρω;

τα πάντα είναι ψέμα


και για να τελειώνουμε με τον παραλογισμό σου γιατί σε βλέπω να αφρίζεις και είναι άκρα επικίνδυνο για την υγεία σου

έχεις απόλυτο δίκιο οι κακοί παγανιστές είναι ναζί ενώ οι χριστιανοί είναι τα καλύτερα παιδιά και όλοι οι κ.κ.κ οι χρυσαυγιτες και λοιποί δεν είναι χριστιανοί είναι κρυφό παγανιστές ή αιρετικοί που δηλώνουν χριστιανοί για να αμαυρώσουν την εικόνα της χριστιανοσύνης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ άθεος

quote:
γιατί διδάσκεται καμιά αλήθεια εκεί μέσα και δεν το ξέρω;

τα πάντα είναι ψέμα

και για να τελειώνουμε με τον παραλογισμό σου γιατί σε βλέπω να αφρίζεις και είναι άκρα επικίνδυνο για την υγεία σου

έχεις απόλυτο δίκιο οι κακοί παγανιστές είναι ναζί ενώ οι χριστιανοί είναι τα καλύτερα παιδιά και όλοι οι κ.κ.κ οι χρυσαυγιτες και λοιποί δεν είναι χριστιανοί είναι κρυφό παγανιστές ή αιρετικοί που δηλώνουν χριστιανοί για να αμαυρώσουν την εικόνα της χριστιανοσύνης


Ειλικρινά μου προκαλεί τρεμούλα, να με βομβαρδίζουνε οι συνομιλητές με ποστ τα οποία έχουνε τέτοια βαριά γόμωση εγκυκλοπαιδικών γνώσεων...


HASTA LA VICTORIA SIEMPRE

Edited by - samuel1974 on 09/10/2008 18:37:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα τωτα ρε φίλε Σαμουήλ, τα παιδάκια χάρηκαν,
αναθάρρησαν βλέποντας τα νεοπαγανιστικά κινήματα
ανά τον κόσμο και σου λέει, θα μας κάτσει και δω...
τώρα αν ακολουθεί κι ο νεοναζισμός, ίσως αργότερα
βρούν μια καλή δικαιολογία γιατί το κάνουν...
Φίλε KERRY KING, αν διάβαζες αυτά που γράφεις και γράφουν κι
άλλοι ενθουσιώδεις φίλοι σανεσένα, όπως ο άθεος, κλπ,
θα καταλάβαινες πόσο εύκολα βγαίνουν συμπερασματα, όταν
προσπαθείς να αποδείξεις ότι είναι καλό που ξαναβλέπουμε
νεοπαγανιστές και είναι τυχαία τα κοινά σύμβολα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε KERRY KING, αν διάβαζες αυτά που γράφεις και γράφουν κι
άλλοι ενθουσιώδεις φίλοι σανεσένα, όπως ο άθεος, κλπ, θα καταλάβαινες πόσο εύκολα βγαίνουν συμπερασματα, όταν προσπαθείς να αποδείξεις ότι είναι καλό που ξαναβλέπουμε νεοπαγανιστές και είναι τυχαία τα κοινά σύμβολα...

Φίλε trexagireve ξέρω πολυ καλά τι γράφω και πουθενά από τα δικά μου ποστ δεν δικαιολογούνται τα συμπεράσματα του samuel1974 (εκτός και δεν αναφέρεται στα δικά μου ποστ).

Πουθενά δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι είναι καλό που ξαναβλέπουμε νεοπαγανιστές, το μόνο που απέδειξα είναι πως ο νεοπαγανισμός που αναπτύσεται στην Λετονία δεν έχει την παραμικρή σχέση με τον νεοναζισμό. Κατά τ'άλλα μου είναι εντελώς αδιάφορο αν ακμάζει ο νεοπαγανισμός ή αργοπεθαίνει ο χριστιανισμός - δεν έχω πρόβλημα που και σε τι πιστεύει ο καθένας, προσπάθησε να το καταλάβεις αυτό.

Παρέθεσα 4 συμπεράσματα πάνω στο θέμα που συζητάμε, έχεις να σχολιάσεις κάτι πάνω σε αυτά ? Αν θέλετε να κάνουμε ουσιαστική κουβέντα και να μην χάνουμε τον πολυτιμο μας χρόνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 19:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου KERRY KING, πουθενά και με κανένα
τρόπο δεν απέδειξες ότι ο νεοπαγανισμός με τον
νεοναζισμό δεν έχουν καμία σχέση στη Λεττονία, ή
όποια άλλη Βαλτική χώρα... Το λένε τα νέα εδώ και κατι
χρόνια... Εκτός αν είναι αντιπαγανιστές... Τι λές;
Ο νεοπαγανισμός και ο νεοναζισμός λέμε έχουν σχέση, γιατί
έχουν κοινή βάση και καταγωγή, αυτό πως να το καταρρίψεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 19:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου KERRY KING, πουθενά και με κανένα τρόπο δεν απέδειξες ότι ο νεοπαγανισμός με τον νεοναζισμό δεν έχουν καμία σχέση στη Λεττονία, ή όποια άλλη Βαλτική χώρα... Το λένε τα νέα εδώ και κατι
χρόνια... Εκτός αν είναι αντιπαγανιστές... Τι λές;

Εγώ μια φορά παρουσίασα την Λετονική θρησκεία και τις ιδέες λετονών εθνικιστών (που κάποιοι εδώ θα ονόμαζαν νεοναζί). ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΧΕΣΗ. Όταν θα μπορέσεις εσύ ή ο samuel1974 να παραθέσετε κάτι ουσιαστικό για να αποδείξετε το αντίθετο ελάτε να τα ξαναπούμε. Με ακγυλωτούς σταυρούς και αναφορές στην χιτλερικλή γερμανία απλά καταντάτε γραφικοί. Με αναφορές σε black metal συγκροτήματα, καταντάτε αστείοι. Γνωρίστε τα ατικείμενα που πάτε να κρίνετε και σταματήστε να παπαγαλίζετε. Με copy/paste από το internet δεν γίνεται κουβέντα....

Άντε καλό βράδυ, έχουμε να πάμε και σπίτια μας....

Edited by - KERRY KING on 09/10/2008 19:32:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 19:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν για σένα φίλε KERRY KING,το ότι η ιδεολογία της
Αρείας φυλής όπως πιστεύουν οι χώροι των
νεοπαγανιστών και νεοναζιστών, τα σύμβολα, οι
στόχοι και όλα που είναι ίδια είναι τυχαίο και ασήμαντο,
μάλλον είσαι πολύ αθώο άτομο αι κακώς έβλεπα δόλο...
Την σβάστικα και τα λοιπά εμφανή σύμβολα και προσδιοριστικά
των δυο νέων, όπως είναι και αυτό είπαμε πάλι δεν είναι τυχαίο,
δείχνουν κάτι, αν θέλεις το βλέπεις, ή αν θέλεις κλείνεις τα
μάτια σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 20:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν διάβασα όλο το θέμα λόγω χρόνου, θα τείνω να συμφωνήσω με τον Κέρρυ Κινγκ.

Η έξαρση του Παγανισμού και των αρχαίων θρησκειών ήταν αναμενόμενη σε βίαια εκχριστιανισμένους λαούς.

Ωστόσο πιστεύω ότι ενώ τα πρώτοχριστιανικά χρόνια δεν τα κατάφερε άσχημα ο Χριστιανισμός, όσο διατηρούσε την φιλοσοφία του και πριν τα "κόψε ράψε" που του την αφαίρεσαν, μετά κατά τη διάρκεια του Μεσαίωνα και του Βυζαντίου τα έκανε σαλάτα.

Από την στιγμή που άρχισε να ρέει το αίμα των "αντιφρονούντων" ποτάμι, είτε σταυροφορίες ήταν αυτές, είτε εξαφάνιση των Ινδιάνων, είτε των Εθνικών, είτε το κάψιμο των μαγισσών και των επιστημόνων, την έχασε την μπάλα.

Δεν ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕ ΑΙΜΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΓΑΠΗΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.

Η παρακμή του ήταν αναμενόμενη και οι αδυναμία προσαρμογής του στον ουμανισμό της Αναγέννησης και τα νέα επιστημονικά δεδομένα, τον οδήγησε αναπόφευκτα σε έναν στείρο δογματισμό και η νοσταλγία της χαμένης εξουσίας, σε μία μανία και μία εμμονή ανάκτησης που τον οδηγεί καθημερινά σε ολέθρια λάθη απόκτησης οικονομικής και κοσμικής δύναμης.

Απέναντι σε όλα αυτά πολλοι λαοί ανάμεσά τους και ο Ελληνικός στράφηκε σε αυτό που ήξερε καλύτερα.

Στους αρχαίους θεούς του και στην φιλοσοφία του αρχαίου κόσμου που οδήγησαν τον πολιτισμό σε δυσθεώρητα ύψη.

Η οποιαδήποτε υποτιθέμενη εξέλιξη του λεγόμενου Δυτικού πολιτισμού, μετά τον μεσαίωνα, οφείλεται αποκλειστικά στην επιστήμη, και επουδενή στις 3 μεγαλύτερες θρησκείες -εβραϊσμός, Χριστιανισμός, μουσουλμανισμός- που μας αρέσει δεν μας αρέσει έχουν κοινή ρίζα.

Αντίθετα οι απαγορεύσεις και τα ΜΗ, οδήγησαν τον δυτικό άνθρωπο στην απόρριψη της ιδεολογίας και την προσύλωση στον υλισμό.

Αν κάποιος έχει διαβάσει την Βουδιστική φιλοσοφία, θα καταλάβει βαθύτερα αίτια της στροφής στις αρχαίες θρησκείες.

Η μετανάστευση της βουδιστικής φιλοσοφίας και της ινδικής, θιβετανικής ιδεολογίας στην δύση κατά το δεύτερο μισό του 19ου και του 20ου αιώνα, οδήγησε τον Δυτικό Άνθρωπο σε μία -θαυμαστή κατά την γνώμη μου- συγκριτική θρησκειολογία που αποκάλυψε τα κενά και τις εμμονές του Χριστιανισμού, και την φιλοσοφία του αρχαίου κόσμου.

Όσο για τον Ναζισμό και τον Νεοναζισμό πιστεύω ότι χρησιμοποιεί κάποια αρχαία σύμβολα για να πάρει κομμάτι στην πίττα. Δεν πιστεύω με τίποτα ότι έχει ιδεολογία Παγανιστική, γιατί δεν πιστεύω ότι έχει ιδεολογία θρησκευτική, απλά χρηστική.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 22:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή gretel, θα με συγχωρήσεις, αλλά έχω μια εντελώς δαφορετική
άποψη περί του που βγήκαν και γιατι οι ανανεωμένες νεοπαγανιστικές δοξασίες...
Το θέμα όμως, στους "βιαιώς" εκχριστιανισμένους λαούς, εκτός απο
περιπτώσεις στυλ Βίκινγκ που ευτυχώς τους εκπολιτίσαν και ησύχασε ο κόσμος,
θα ήθελα να μην κάνει κανείς κανένα αστείο με τη βία που υπήρχε...
Γιατί γενικά βίαια ήταν η ζωή τους,δεν την έφερε
ο χριστιανισμός.. Ότι κάνανε ήταν βίαιο..Μιλάμε για λαό που πίστευε στην δύναμη
την χρησιμοποιούσε ανεξέλεγκτα κι ήταν ο φόβος κι ο τρόμος των άλλων...
Ή για τους ...Έλληνες όπς λένε άτομασαν τον Ρασιά και εκτίενται άλλοι,που
με τη βία δήθεν εκχριστιανιστήκαν...Απο ποιούς; Σε ελέυθερο κράτος, χωρίς βία γενικά,
πως να πιστέψει κανείς ότι τα μέχρι χτές θύματα έκαναν έστω κάτι... Δεν
ταιριάζουν οι συνθήκες...
Πάντως η όλη ουσία που απορρέει απο το θέμα, περί κοινής καταγωγής, σκοπού κι
επιδιώξεως, νεοναζισών και νεοπαγανιστών, δεν ακούω καμιά τοποθέτηση..
Τυχαία γυρίσαν όλες αυτές οι νεκρές και ξεχασμένες απο κάθε έννοια,
θρησκείες, τώρα με την παράλληλη ανάπτυξη του νεοναζισμού και εντελώς
συμπτωματικά στις χώρες όπου υπάρχει παρελθόν και των δυο;...
Για το θέμα του πόσο βοήθησε ο χριστιανισμός την πρόοδο, εκτός απο συαισθήματα,
καλά θα ήταν να παραθέτουμε και στοιχεία, άλλως κινδυνεύουμε να φανούμε ως
υποκειμενικοί.. Δεν είναι έτσι αγαπητή μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 07:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve

quote:
Πάντως η όλη ουσία που απορρέει απο το θέμα, περί κοινής καταγωγής, σκοπού κι επιδιώξεως, νεοναζισών και νεοπαγανιστών, δεν ακούω καμιά τοποθέτηση..

Αφού 10 άτομα μιλάμε στο forum, τοποθετηθήκαμε, συμφωνήσαμε, διαφωνήσαμε, "πλακωθήκαμε", ε, τελικά βγάλαμε άκρη ότι δε συμφωνούμε, πως να δεις καινούρια τοποθέτηση; μπήκε κάποιος καινούριος και δεν το πήραμε χαμπάρι;
Α, επίσης μιλάμε για τις θεωρίες, όχι για τα άτομα, άλλο αν το έχουμε "κουράρει" λίγο το βασικό θέμα.
Και μία γενική ερώτηση. Λέμε για νεοναζισμό και σε μερικές περιπτώσεις τον νοούμε ως επέκταση του φασισμού (και ενδεχομένως ορθώς πράττουμε). Σε ποιες χώρες αυτή την περίοδο υπάρχει ανερχόμενο κύμα νεοναζισμού; μήπως θα ήταν ενδιαφέρον να ψάξουμε τα κοινωνικά κριτήρια επέκτασης και όχι τόσο τα θρησκευτικά; προσωπική μου άποψη είναι ότι ο νεοναζισμός ως επέκταση του φασισμού έχει μάλλον κοινωνικοπολιτικές καταβολές, παρά θρησκευτικές.
Γνωρίζω ως ανερχόμενα νεοναζιστικά ρεύματα αυτά στη Γερμανία, την Αυστρία και εν μέρει (ως ακροδεξιοί σε πρώτη φάση) στη Γαλλία. Θα ήθελα κάποιοι με περισσότερη ενημέρωση να συμπληρώσουν τη λίστα για να αναλύσουμε στη συνέχεια σε κάθε περίπτωση που οφείλεται αυτή η τάση.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 09:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κωστάκη, δλδ, μόνο το ρόλο του υπερασπστή και του
κόντρα για την κόντρα μπορείς; Αφού δεν είναι το φόρτε σου, τι
το παιδεύεις;
Με τη λογική σου περί των 10 που τοποθετήθηκαν, καλά είναι να κλείσει
το θέμα... Εμείς όμως που το συζητάμε, θέλουμε και το συνεχίζουμε, αν για σένα
τελείωσε, ...παίξε παραπέρα,είσαι ελεύθερος, εμείς λέμε να μείνουμε,
αν δε σε πειράζει, γιατί προσπαθείς να διώξεις και εκφράσεις
και τους υπόλοιπους;Έχεις το ψώνιο να εκπροσωπείς άλλους, χωρίς να έχεις
ή σου δοθεί τέτοιο δικαίωμα;
Λεμε ότι δεν το πετυχαίνεις ,μόνο εκτίθεσαι.. Μπές σε διάλογο και προσπάθησε
μέσα απο αυτόν...
Νεοναζισμός φίλε ,μου, έτσι γα να ...μαθαίνεις, υπάρχει κατά βάση στις χώρες που
υπήρξε ο φασισμός και ο ναζισμός, οι ιδέες της Αρείας φυλής που ξανάπαμε,
αλλά που συνεχώς κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις... Αλλού είναι πιο υποτυπώδης.

Δεν έχει νόημα τέτοιος διάλογος, καταστρέφεις το θέμα...Κατάλαβε το...Αλλά αυτό
με το ποιές χώρες έχουν νεοναζισμό και κοινωνικά κριτήρια, τι το αναφέρεις;
Αφού όλες οι χώρες έχουν κρίση και ζούμε όλι μαζί την ίδια κατάσταση, εσύ γιατι τις διαχωρίζεις;Λόγω ...αρείας καταγωγής,μήπως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 10:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve πραγματικά δεν καταλαβαίνω το ύφος σου ώρες-ώρες... Γιατί δεν μας δίνεις εσύ τα φώτα σου να μάθουμε περί νεοναζισμού και νεοπαγανισμού, αφού προφανώς έχεις την γνώση από την απόκρυφη βιβλιοθήκη σου...

Πες μου κι εμένα για να μάθω και να φυλάγομαι από τα φίδια τους Λετονούς που και άρειοι είναι και εθνικιστές. Πες μου να ανακαλύψω τι μάνα μεγαλώνει το παιδί μου, γιατί εγώ είμαι τόσο αφελής που τα βλέπω όλα αγγελικά πλασμένα και οδηγούμαι στην καταστροφή χωρίς να το έχω πάρει είδηση.

Δώσε μου λοιπόν στοιχεία και αποδείξεις για το τι συμβαίνει στην Λετονία, που είναι και από τις πιο εύκολες περιπτώσεις καθώς μιλάμε για μικρό πλυθησμό με ανύπαρκτο ποσοστό μεταναστών - οπότε ότι στοιχεία θα παραθέσεις αφορούν κατά 99% τοθς λετονούς.

Περιμένω να μάθω.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 10:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου KERRY KING, δεν χρειάζεται να το κάνουμε
μελό το θέμα... Ο νεοναζισμός κι ο νεοπαγανισμός,
ανθεί στις σκανδιναυικές χώρες, τις βαλτικές και τα
γερμανικά κράτη. Στην Αυστρία που ανέφερες, μιας και θέλεις
να το παμε έτσι, βγήκαν στις τελευταίες εκλογές, πριν μερες, δυο
ακροδεξιά κόμματα... Γοια πες μου, εσένα σου λέει τίποτε αυτό ή επιτιθέμεθα στα
δικαιώματα των ακροδεξιών και νεοναζιστών;Μήπως τους πνίγουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 11:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι φίλε trexagireve που συμφωνούμε να μην γίνει μελό το θέμα, γι'αυτό να μείνουμε στην ουσία και να μιλάμε με στοιχεία.

quote:
Ο νεοναζισμός κι ο νεοπαγανισμός, ανθεί στις σκανδιναυικές χώρες, τις βαλτικές και τα γερμανικά κράτη.

Όταν θα έχεις στοιχεία να το στηρίξεις αυτό θα το δεχτώ σαν άποψη. Μέχρι τότε θα το θεωρήσω ανούσια και αυθαίρετη τοποθέτηση.

quote:
Στην Αυστρία που ανέφερες, μιας και θέλεις να το παμε έτσι, βγήκαν στις τελευταίες εκλογές, πριν μερες, δυο ακροδεξιά κόμματα... Γοια πες μου, εσένα σου λέει τίποτε αυτό ή επιτιθέμεθα στα δικαιώματα των ακροδεξιών και νεοναζιστών;Μήπως τους πνίγουμε;

Αν και δεν αναφέρθηκα στην Αυστρία, μου δίνεις πάτημα να κάνουμε ενδιαφέρουσα την κουβέντα.

1) Να μου παραθέσεις την σχέση των δύο αυτών ακροδεξιών κομμάτων με τον νεοναζισμό.

2) Να μου παραθέσεις στοιχεία που αποδεικνύουν ότι οι ψηφοφόροι των δύο αυτών κομμάτων είναι νεοπαγανιστές.

'Αντε να σε δω....

Edited by - KERRY KING on 10/10/2008 11:21:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 12:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου KERRY KING, για να καταλάβει κανείς,
πρέπει και να θέλει.. Ο φίλος Σαμουήλ, αλλα και γω,δείξαμε μια σειρά
απο σύμβολα και τους συσχετισμούς των νεοπαγανιστών και νεοναζιστών...
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ανατρέξεις στις προηγούμενες σελίδες,
αν θέλεις να δεις..΄Αλλως μη δηλώνεις τόσο αθώα ότι πιστεύεις στον διάλογο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 12:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε μου, τέτοιες ντρίπλες δεν τις τρώω...

Συμφωνήσαμε στα σύμβολα, τα χρησιμοποιούν νεοπαγανιστές και νεοναζί. Την σβάστιγγα πάντως την είδαμε και πάνω στον βούδα και σε βυζαντινή εικόνα.

Ιδου η Ρόδος - ιδού και το πήδημα.

Βρες μου την σχέση των ακροδεξιών κομμάτων της αυστρίας με τον νεοναζισμό και την σχέση των ψηφοφόρων τους με τον νεοπαγασνισμό.

Εσύ και ο samuel1974 ξέρετε τι μας λέτε ?

Η Νέα Δημοκρατία είναι φιλοβασιλικό κόμμα γιατί έχει βουλευτές που ασπάζονται την μοναρχία. Άρα το περίπου 30% του ελληνικού λαού που απαρτίζει την βάση της, ασπάζεται την μοναρχία.

Το Πασοκ είναι φιλοκουμουνιστικό κόμμα γιατί έχει βουλευτες που ασπάζονται τον κουμουνιμσό. Άρα άλλο ένα 30% του ελληνικού λαού ασπάζεται τον κουμουνισμό.

Ο σύρριζα είναι αναρχικό κόμμα γιατί έχει βουλευτές που ασπαζονται τον αριστερού τύπου εξωκοινοβουλευτισμό. Άρα το 8% του ελληνικού λαού είναι αριστεροαναρχικοί.

Οι ψηφοφόροι του ΚΚΕ είναι άθεοι και οι ψηφοφόροι του ΛΑΟΣ είναι νεοναζί.

Αυτή είναι η συλλογιστική σας για τα ελληνικά δεδομένα και εμένα προσωπικά μου φαίνεται ανάξια σχολιασμού.

Σοβαρευτείτε λοιπόν και υποστηρίξτε αυτά που αραδιάζετε εδώ μέσα με στοιχεία και επιχειρήματα.

Περιμένω απαντήσεις για την Αυστρία (μιας και με την Λετονία νοιώθω ως Φασούλας μετά από μεγαλοπρεπή τάπα....)

Edited by - KERRY KING on 10/10/2008 12:55:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 14:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή φίλε μου KERRY KING, μου έριξες τάπα με τον
..γάμο σου για το θέμα του νεοναζισμού και νεοπαγανισμού
στη Λεττονία;Γιατί απο στοιχεία, μόνο συναισθηματικές εκτιμήσεις
έχω ακούσει, ούτε επιχειρήματα, ούτε στοιχεία..Εσύ πως βγάζεις
τέτοια συμπεράσματα;Δεν σε καταλαβαίνω...
Φίλε μου εδώ και χρόνια πολλά, τα ΜΜΕ, με σειρά ρεπορτάζ, πολιτικού ,
κοινωνικού και αστυνομικού δελτίου θέματα, μας ενημερώνουν για
φωτιές σε σπίτια μεταναστών, για εθνοτικά προβλήματα που ανακύπτουν
έξαφνα σε χώρες της Σκανδιναυικής χερσονήσου, των Βαλτικών χωρών και των
γερμανικών χωρών, μέχρι την Τσεχία...Περιστατικά βίας που δείχνουν τι ρόλο
παίζουν οι νεοναζιστές και νεοπαγανιστές, αφού κι οι δύο δεν θέλουν άλλους
λαούς, άλλες θρησκείες, πλην των δικών τους... Εντελώς τυχαία...Αλλά εσύ
τι πιστεύεις ότι γίνεται;Για πές μας...
Η αναβίωση και των δυο θεσμών που βγάζουν εθνικισμό επικίνδυνης μορφής,
χρησιμεύει μόνο και μόνο στο να δημιουργήσει νέα μέτωπα και νέες αντιπαλότητες
στην ανθρωπότητα... Αυτοί οι σχηματισμοί,εργάζονται ενάντια στον άνθρωπο και
γι αυτό θα σβἠσουν... Ότι δεν πάει με το ρεύμα, το τρώει η μαρμάγκα...
Όσο για την Αυστρία με δουλεύεις;Όλοι μιλάνε για μεγάλη ανατροπή με έντονες
συνέπειες ακόμη και για την Ευρώπη, ειδικά τώρα με την ελεύθερη πτώση των χρηματιστηρίων...Μιλάμε για άκρα δεξιά, για σένα ο ναζισμός που ήταν,
μήπως στο κέντρο;
Όλοι αυτοί συνθέτουν μια εικόνα χάους για το αύριο του ανθρώπου και
αυτο θα το ζήσεις οπότε καλύτερα μην το αρνηθείς και αντιμετώπισε το...
Ίσως έτσι σταματήσεις να βλέπεις τα πράγματα τόσο ειδυλιακά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 14:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε μην το κουράζεται σκοτώστε όλους τους μη ορθόδοξους χριστιανούς
κάνατε το λάθος τον μεσαίωνα και σας ξέφυγαν μερικοί
θάνατος σε όσους έστω και προς στιγμή αμφισβητούν την χριστιανική ορθόδοξη γραμμή πλεύσηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 16:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή φίλε μου KERRY KING, μου έριξες τάπα με τον ...γάμο σου για το θέμα του νεοναζισμού και νεοπαγανισμού στη Λεττονία;Γιατί απο στοιχεία, μόνο συναισθηματικές εκτιμήσεις έχω ακούσει, ούτε επιχειρήματα, ούτε στοιχεία..Εσύ πως βγάζεις τέτοια συμπεράσματα;Δεν σε καταλαβαίνω...

Ας αφήσουμε τον γάμο μου στην άκρη καταρχήν....
Σου παρουσίασα τις βασικές αρχές των Λετονών νεοπαγανιστών όπου ξεκάθαρα δεν υπάρχει το παραμικρό στοιχείο που να τους συνδέει με την μισαλοδοξία των νεοναζί.
Σου παρουσίασα τον λετονικό εθνικισμό (όπου όπου εθνικισμός οι ελληνάρες κοτσάρουμε την έννοια νεοναζί) και την όποια σχέση τους με τον νεοπαγανισμό (όπου δεν υπάρχει η παραμικρή). Ψάξε όσο θέλεις και έλα να με αντικρούσεις με επιχειρήματα και στοιχεία.

quote:
Φίλε μου εδώ και χρόνια πολλά, τα ΜΜΕ, με σειρά ρεπορτάζ, πολιτικού , κοινωνικού και αστυνομικού δελτίου θέματα, μας ενημερώνουν για φωτιές σε σπίτια μεταναστών, για εθνοτικά προβλήματα που ανακύπτουν έξαφνα σε χώρες της Σκανδιναυικής χερσονήσου, των Βαλτικών χωρών και των γερμανικών χωρών, μέχρι την Τσεχία...Περιστατικά βίας που δείχνουν τι ρόλο παίζουν οι νεοναζιστές και νεοπαγανιστές, αφού κι οι δύο δεν θέλουν άλλους λαούς, άλλες θρησκείες, πλην των δικών τους... Εντελώς τυχαία...Αλλά εσύ τι πιστεύεις ότι γίνεται;Για πές μας...

Θύματα θρησκευτικής βίας υπάρχουν και στην Βόρεια Ιρλανδία μεταξύ λευκών καθολικών και λευκών προτεσταντών. Δεν θυμάμαι καμμία αναφορά για περιστατικό φυλετικής βίας στις βαλτικές χώρες. Άντε κάνε καμμία προσπάθεια να ξεθάψεις καμμία σχετική είδηση από το internet για να στηρίξεις αυτό που λες, πρωτού το κάνεις όμως αναλογίσου το 98% των ορθόδοξων ελλήνων σε πόσα αντίστοιχα περιστατικά έχει υποπέσει...

Δείξε μου κάτι που εγγράφως υποδεικνύει ότι κάποια νεοπαγανιστική αίρεση/θρησκέια υποστηρίζει πως αυτή είναι η μία και μοναδική θρησκέια. Αν δεν κάνω λάθος, αυτή είναι θεμελιώδης αρχή του χριστιανισμού και του ισλαμισμού...

quote:
Η αναβίωση και των δυο θεσμών που βγάζουν εθνικισμό επικίνδυνης μορφής, χρησιμεύει μόνο και μόνο στο να δημιουργήσει νέα μέτωπα και νέες αντιπαλότητες στην ανθρωπότητα...

Σου παρουσίασα την λετονική νεοπαγανιστική αντίληψη περί θρησκείας. Σε προκαλώ να που υπογραμμίσεις τα σημεία που βγάζουν εθνικισμό. Σε προκαλώ να παρουσιάσεις οποιοδήποτε νεοπαγανιστικού θρησκευτικού περιεχομένου κείμενο, που να βγάζει εθνικισμό επικύνδινης μορφής. Σου επαναλαμβάνω, οποιοδήποτε νεοπαγανιστικού θρησκευτικού περιεχομένου κείμενο - μην αρχίσεις τις ντρίπλες και μου παρουσιάζεις νεοναζιστικά κείμενα και να μου τα παρουσιάζεις ως θρησκευτικές αντιλήψεις. Γιατί κανένας δεν αμφιβάλει ότι οι νεοναζί χρησιμοποιούν κάθε θρησκεία για να πετύχουν τον σκοπό τους, το αντίθετο πασχίζουμε να μας αποδείξεις.

quote:
Όσο για την Αυστρία με δουλεύεις;Όλοι μιλάνε για μεγάλη ανατροπή με έντονες συνέπειες ακόμη και για την Ευρώπη, ειδικά τώρα με την ελεύθερη πτώση των χρηματιστηρίων...Μιλάμε για άκρα δεξιά, για σένα ο ναζισμός που ήταν, μήπως στο κέντρο;

Ο ναζισμός αν δεν κάνω λάθος συστήθηκε ως εθνικοσοσιαλισμός....
Εδώ όμως υποτίθεται ότι εξετάζουμε τον νεοναζισμό και τον νεοπαγανισμό. Βρες μου την σχέση των ακροδεξιών κομμάτων της αυστρίας με τον νεοναζισμό και την σχέση των ψηφοφόρων τους με τον νεοπαγασνισμό. Έχεις διαβάσει τις αρχές των δύο αυτών κομμάτων και κρίνεις ότι είναι ναζί ??? Γνωρίζεις τα θρησκευτικά τους πιστεύω ??? Ή απλά αρκούμαστε σε ψηφιακές κλανιές για να έχουμε να λέμε ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 17:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Νεοναζισμός φίλε ,μου, έτσι γα να ...μαθαίνεις, υπάρχει κατά βάση στις χώρες που
υπήρξε ο φασισμός και ο ναζισμός, οι ιδέες της Αρείας φυλής που ξανάπαμε,
αλλά που συνεχώς κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις...

Στην παραπάνω... ενδελεχή ανάλυση όπου εμπλέκονται εθνικισμοί διαφορετικοί μεταξύ τους, φυλετικές ιδέες που επίσης δεν σχετίζονται μεταξύ τους και ... νεοπαγανισμοί θα ήθελα να σημειώσω μερικά πράγματα.

Γενικά, αν και το θέμα θεωρώ πως το εξάντλησε ο Kerry King, αποδεικνύοντας ουσιαστικά πως δεν υπάρχει καμία a priori σχέση ανάμεσα σε "νεοπαγανισμό" και "νεοναζισμό" (χωρίς ωστόσο κανείς από τους συμμετέχοντες να έχει ορίσει τι είναι το καθένα απ'αυτά) θα ήθελα να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.

Αρχικά λοιπόν, ο ναζισμός των Γερμανών, ο φασισμός των Ιταλών, ο φασισμός των Βουλγάρων, το εθνικό κράτος της Ελλάδας (συστήματα που επικράτησαν περίπου την ίδια εποχή) δεν ήταν τίποτε άλλο παρά τοπικές εκφάνσεις του εθνικισμού, προσαρμοσμένες στις συνθήκες του κάθε κράτους. Ούτε ίδιες ήταν, ούτε ίδιους σκοπούς εξυπηρετούσαν, ούτε ίδια μέσα μεταχειρίστηκαν για να πετύχουν τους στόχους τους.

Ετσι, οι Γερμανοί πήραν τα ηρωικά στοιχεία από τους μύθους των προγόνων τους και από τον ελληνικό πολιτισμό (κατά δήλωση του Χίτλερ), οι Ιταλοί συνεργάστηκαν στενά με το Βατικανό ενώ ακόμη στενότερη συνεργασία είχε ο Μεταξάς με την εκκλησία. Στον ελλαδικό χώρο, θα μπορούσε κανείς με μεγάλη ασφάλεια να ταυτίσει τον "ελληνικό φασισμό" (αδόκιμος όρος αλλά για την ευκολία της συζήτησης) του Μεταξά με την ορθοδοξία και οι αποδείξεις πάμπολλες (που μπορούν να παρατεθούν άμα τη αιτήσει). Δε μιλάμε για σχέση, αλλά για απόλυτη συνεργασία που έφτανε μέχρι την ταύτιση. Ας μην ξεχνάμε πως οι αναγκαστικοί νόμοι που διέπουν τις σχέσεις θρησκείας και κράτους, καθώς και τις σχέσεις των διαφόρων μη ορθοδόξων θρησκειών με το ελληνικό κράτος δημιουργήθηκαν στην περίοδο 1936-1940.

Και πάμε στους "νεοναζί" και στους "νεοπαγανιστές". Είναι απαραίτητο ένας "νεοναζί" να αποδέχεται τη βασική κοσμοθεωρία του εθνικοσοσιαλισμού, ώστε πρώτα να είναι "ναζί" (το "νεο-" προσδιορίζει το χρόνο όχι το είδος). Το ποσοστό όμως αυτών που είναι εθνικοσιαλιστές είναι από μηδαμινό έως μηδενικό. Καμία σχέση με τις βασικές αρχές της θεωρίας, καμία σχέση με το ίδιο το εθνικοσοσιαλιστικό κίνημα (του οποίου υποτίθεται ότι αποτελούν συνέχεια). Είναι άλλωστε γνωστό στο "χώρο" το θέσφατο "Δεν υπάρχουν νεοναζί, υπάρχουν νεοχαζοί".

Με άλλα λόγια, ένας νεαρός, κουρεμένος σαν ινδιάνος, με πέτσινο μπουφάν που έχει σβάστικες επάνω, που πετάει μια μολότωφ σε ένα σπίτι μετανάστη, ούτε νεοναζί είναι ούτε νεοπαγανιστής, ακόμη κι αν δηλώνει ο ίδιος τα παραπάνω (άλλωστε κι ο Εφραίμ δηλώνει χριστιανός μοναχός... αυτό δε σημαίνει ότι είναι κιόλας!). Ενας ηλίθιος περιθωριακός είναι που επιζητά το 15λεπτο της δημοσιότητας. Το ότι τα ΜΜΕ, βασισμένα στην άγνοια των στελεχών τους, ταυτίζουν τη συγκεκριμένη δράση (και όχι ιδεολογία) με συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, γίνεται προφανώς για λόγους εσωτερικής κατανάλωσης.

Στις Η.Π.Α., όλες οι ομάδες που εμφορούνται από παρόμοιες εθνικοσοσιαλιστικές αντιλήψεις (ΚΚΚ, Χριστιανική Ταυτότητα, Λευκή Δύναμη, Εθνικοσοσιαλιστικό Κίνημα, Αμερικανικό κόμμα Ναζί, κτλ. κτλ.) και αντικατοπτρίζουν τον "νεοναζισμό" σε ιδεολογικό επίπεδο κυρίως, δηλώνουν από αλληλέγγυοι με το χριστιανισμό μέχρι ταυτόσημοι μ'αυτόν, δηλώνοντας τη θρησκευτικότητά τους ακόμη και στην προμετωπίδα της οργάνωσής τους, όπως για παράδειγμα η Ku-Klux-Klan που υποστηρίζει:

"Φέρνουμε το μήνυμα της ελπίδας και της απελευθέρωσης στη Χριστιανική Αμερική. Ενα μήνυμα αγάπης και όχι μίσους".

Μια επίσης ματιά στον ελληνικό εθνικοσοσιαλιστικό χώρο (της Χρυσής Αυγής, της Ελεύθερης Σκέψης, του Εθνικού Μετώπου, κτλ) τα στελέχη των οποίων βρήκαν πολιτικό καταφύγιο στον "Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό" μπορεί επίσης να πείσει για τη σύνδεση νεοναζισμού και χριστιανισμού μάλλον παρά νεοναζισμού και παγανισμού, καθώς στην πρώτη περίπτωση ο χριστιανισμός αποτελεί τμήμα της ιδεολογίας των ομάδων αυτών και όχι απλά χώρο απ'όπου δανείζονται πολιτισμικά στοιχεία.

Με άλλα λόγια, "Ο Ιησούς σας αγαπάει, το ίδιο και η χριστιανική Ku Klux Klan".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 17:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το έμβλημα της Κου-Κλουξ-Κλαν...

...και έλεγα τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει;...αυτό(προσοχή στην κεντρική λεπτομέρεια (λέτε στη vodafone να είναι κρυφορατσιστές; )

και αυτό βεβαίως βεβαίως...εδώ κάποιος βαθμός συγγένειας υπάρχει...γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε

Πάντως, πέρα από το humor, πιστεύω ότι οποιοσδήποτε μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα ή μέρος ενός συμβόλου, αυτό δεν σημαίνει πάντα ότι αντικατοπτρίζει την ιδεολογία του άλλου, ούτε ότι υπάρχει συγγένεια τις περισσότερες φορές.

Wolf

Edited by - keraynos on 10/10/2008 18:23:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy