ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 13:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator μη το ψαχνεις...καταλαβαινεις τι συμβαινει οπως και ολο το φορουμ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 15:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν δεν έχουμε τι να πούμε, όταν δεν ξέρουμε τι θα μπορούσαμε να πούμε, όταν δεν μπορούμε να συνεισφέρουμε αλλά μοναχά να τροφοδοτήσουμε τον γνωστό ανεμιστήρα, τότε καλύτερα να σιωπούμε.

Είναι πιο αξιοπρεπές.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 17:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σου πω εγώ ποιο πιστεύω ότι κατά τη γνώμη μου είναι το πρόσωπο του Ιησού όπως σκιαγραφείται από το Ευαγγέλιο και θα ήθελα να μου πεις αν συμφωνείς ή διαφωνείς με το να είναι πρότυπο. Ο Ιησούς πιστεύω τη διδασκαλία και δείχνει την οδό της λύτρωσης γιατι? Γιατί η οδός που ακολουθεί είναι η απόλυτη απάρνση του Εγω... Το κακό στην ουσία αυτό είναι " ο Σατανάς"... Το συνεχώς απαιτητικό και βουλιμικό "Εγώ" που θέλει συνεχώς να τροφοδοτείται, να επεκτείνει τον εαυτό του, να απολαμβάνει να ζήσει και να επεκταθεί... Κι όμως... η ψυχή μας είναι εγλκωβισμένη σε αυτό το εγώ... σε αυτό τον εαυτό. Εάν πέσει στην παγίδα να το ικανοποιεί συνεχώς τότε χάνει τη διαφυγή, την "απόδραση" τη σωτηρία της ψυχής...
Ικανοποιεί μεν το εγώ, αποκτά ότι θέλει, ικανοποιεί κάθε επιθυμία η οποία γεννιέται ασταμάτητα, αλλά, είναι φθαρτός. Ο κόσμος της ύλης είναι φθαρτός και η μοίρα του είναι να καταστραφεί. Θέλετε να δείτε τι θα γίνει εάν γίνετε οι καλύτεροι, οι πλουσιότεροι, οι ισχυρότεροι, οι πιο σεβάσμιοι εάν απολαμβάνεται το κάθε τι μακριά από κάθε κακό η δυστυχία? Πηγένετε σε ένα νεκροταφείο και ανοίξτε έναν τάφο... Μελλοντική τροφή για αηδιαστικά σκουλίκια της γης είμαστε όλοι μας... Ειρωνία ε? Να γινόμαστε όσο τ δυνατό καλύτεροι να φροντίζουμε το σώμα μας απλά για να ταίσουμε τα σκουλίκια καλύτερα. Υπάρχει κανείς που διαφωνεί? Νομίζει κανείς ότι θα αποφύγει αυτή τη μοίρα? Ότι είναι αθάνατος? Τι είπα? Αθάνατος? Μια ιδιότητα που την έχει ο Θεός αν δε κάνω λάθος. Κι όμως... όλοι οι άνρθωποι ενεργούν ΩΣΑΝ να ήταν αθάνατοι.Κάθε τους σκοποθεσία είναι προσανατολισμένη στην ικανοποίηση των απαιτήσεων του εγώ τους...
Ο Ιησούς σου λέει ότι ας το , να πολεμήσεις το εγώ σου και τις επιθυμίες σου. Ο πόλεμος αυτός φτάνει στην έσχατη αυταπάρνηση που είναι η οδός της αυτοθυσίας... Έτσι όμως η ψυχή απελευθερώνεται από αυτή την τυραννία του εγώ και λυτρώνεται. Σου λέει ο Ιησούς " είναι δύσκολο δεν είναι εύκολο, θέλει πόνο αλλά είναι προσωρινός ο πόνος μόνο. Μετά από αυτό λυτρώνεσαι οριστικά..."
Είτε συμβολικά είτε αληθινά ( να έχει συμβεί στην ιστορία) αυτή είναι η οδός που ο Ιησούς δείχνει στους ανθρώπους...Δείχνει στον άνθρωπο να καταλάβει ότι αυτό που έχει να πολεμήσει δεν είναι παρά ο ίδιος του ο εαυτός... Ο μόνος του εχθρός. Και για σκεφτείτε λίγο. Ο εαυτός τι είναι αν όχι ένα σύνολο από ασταμάτητες ανάγκες? Να φάει, να αναπνεύσει, να προστατευτεί από τη φύση, μετά έπονται και άλλες, μετά έρχονται οι ορέξεις και και και... Θα μπορούσε να μας εκμεταλλευτεί κανείς εάν δεν είχαμε την ανάγκη φαγητού αλλά πέρναμε την ενέργειά μας κατευθείαν απο την ήλιο όπως ας πούμε τα φυτά? Θα μπορούσε κανείς να μας εκμεταλλευτεί εάν δε παθαίναμε τίποτα από το κρύο και τη βροχή και ζούσαμε έτσι στη φύση όπως τα ζώα? Για την ικανοποίηση αναγκών επιβίωσης δεν υπάρχει το κάθε τι γύρω μας? Κάθε μας έγνοια και όλος ο πολιτισμός είναι χτισμένος πάνω σε αυτό: πως να επιβιώσουμε, ανάγκη αυτό σημαίνει... επιβίωση... δηλαδή πως να αποφύγουμε το θάνατο! Τι ειρωνία όμως! Ο θάνατος έτσι κι αλλιώς θα έρθει! Δεν θα αποφευθχεί τελικά! Είναι το μόνο πράγμα για το οποίο μπορεί κανείς να κάνει 100% σωστή πρόβλεψη. Ότι όλοι θα καταλήξουν σε δύο μέτρα χώμα κάτω από τη γη. Ένας φθαρτός και θνησιγενής εαυτός είναι αυτός που μας φορτώνει με βάσανα, ο μόνος μας αντίπαλος που έχουμε να παλέψουμε στη ζωή. Θέλει πολλή άσκηση και ανηφορικό δρόμο η απαλλαγή από αυτές τις ανάγκες... ταυτόχρονα όμως έχεις ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ! Και η τελική πράξη της απελευθέρωσης η απόδραση έρχεται με την έσχατη απάρνηση του εαυτού και την αυτοθυσία... Πρέπει να γίνουμε σκληροί και να μη φοβόμαστε τον πόνο... Για αυτό και η αληθινή χριστιανική ζωή είναι αυστηρώς ασκητική και ελάχιστοι την ακολουθούν. Η τρυφηλότητα σε φέρνει στην ικανοποίηση των αναγκών που γεννιούνται διαρκώς και στο πράττειν να α διαφυλάξεις όλα αυτά, ενώ αν δεν έχεις και τίποτα δεν έχεις και τίποτα να χάσεις. Ούτως η άλλως βέβαια τα υλικά αγαθά θα τα χάσεις, αλλά το θέμα είναι να έχεις απελευθερωθεί από την τυραννία της ικανοποιήσεώς τους...
Στον πυρήνα του ο χριστιανισμός δε διαφέρει από άλλες θρησκείες, κυρίως το βουδισμό. Επίσης τη φιλοσοφία του Σοπενχάουερ... Το τι λέει το τάδε εδάφιο ή το δείνα αφορά ή τα ονόματα? Είναι αυτή ή δεν είναι η ουσία της διδασκαλίας του Χριστιανισμού? Η οδός της αυτοθυσίας και της απάρνησης του Εγώ... Σύμφωνα με αυτή την άποψη Schwabe πιστεύεις ότι είναι καλό ή κακό το πρότυπο του Ιησου? Με απλά λόγια και χωρίς παραθέσεις κλπ. Τη γνώμη σου τι πιστεύεις εσύ. Δε θέλω αποδείξεις ούτε τίποτα. Απλά ρε παιδί μου αν τα γουστάρεις όλα αυτά ή όχι για πάρτη σου. Αν θα το έκανες ή οχι. Αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 17:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator, αν κρίνω από τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της απάντησής σου στο θέμα, κατά τη γνώμη μου, έχεις κάποιους λόγους να χτυπήσεις τη θύρα του τεκτονισμού...
Ο έχων ώτα ακούειν...ακουέτω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 23:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator:
«Θέλετε να δείτε τι θα γίνει εάν γίνετε οι καλύτεροι, οι πλουσιότεροι, οι ισχυρότεροι, …Πηγένετε σε ένα νεκροταφείο και ανοίξτε έναν τάφο... Μελλοντική τροφή για αηδιαστικά σκουλίκια της γης είμαστε όλοι μας..»

Και αυτό ΤΙ ΕΙΝΑΙ φίλτατε? Είναι «απάντηση» στις αναζητήσεις του ανθρώπινου γένους για τα επέκεινα? Είναι μήπως ο μηδενισμός και η υπεραπλούστευση, κατά το δοκούν, ερώτημα που θα μας προσφέρει κάτι?

Imperator:
«Τι είπα? Αθάνατος? Μια ιδιότητα που την έχει ο Θεός αν δε κάνω λάθος. Κι όμως... όλοι οι άνρθωποι ενεργούν ΩΣΑΝ να ήταν αθάνατοι.Κάθε τους σκοποθεσία είναι προσανατολισμένη στην ικανοποίηση των απαιτήσεων του εγώ τους...»

Και ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα φίλτατε ότι το ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΙΟ έχει χαρακτηριστικά που του προσάπτουμε, τόσο εμείς όσο και οι διάφοροι «εξ αποκαλύψεως» εμπνευσμένοι? ΤΙ ΕΣΤΙ Θεός?

Αν σπείρεις τον φόβο στο λογικό ή κριτικό έδαφος της ψυχής, θα φυτρώσει η επιστήμη. Εάν σπείρεις τον φόβο στο συναισθηματικό ή φαντασιακό έδαφος της ψυχής θα φυτρώσει ο Θεός και οι διάφοροι «αθάνατοι»…

Imperator:
«Και η τελική πράξη της απελευθέρωσης η απόδραση έρχεται με την έσχατη απάρνηση του εαυτού και την αυτοθυσία... Πρέπει να γίνουμε σκληροί και να μη φοβόμαστε τον πόνο... Για αυτό και η αληθινή χριστιανική ζωή είναι αυστηρώς ασκητική και ελάχιστοι την ακολουθούν.»

Ο αναχωρητισμός, άσχετα εάν δεν είναι χριστιανική εφεύρεση, δεν αποτελεί ούτε πράξη γενναιότητας αλλά ούτε και παράδειγμα προς μίμηση.

Το ζητούμενο δεν είναι, κατά την άποψη μου, ούτε η αυθαίρετη διατύπωση της αυτοθυσίας αλλά ούτε και η ασκητική περιβολή από τα εγκόσμια. Το ζητούμενο είναι η Αυτογνωσία.

Ο κόσμος ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ, και έτσι οφείλουμε και εμείς. Κανείς Χριστός, πλέον, δεν μπορεί να αποτελέσει θέσφατο, παρά απλά και μόνο σταθμό στην ενσυνείδητη βούληση μας να μάθουμε και να αναζητήσουμε τον ανώτερο μας εαυτό, αυτόν που ορισμένοι αναφέρουνε και ως «ψυχή».

Η αναζήτηση μας αυτή, μπορεί κάλλιστα να φωτιστεί ΚΑΙ από έναν Χριστό, αλλά επίσης και από έναν Σωκράτη, έναν Αριστοτέλη, έναν Ηράκλειτο. Τίποτα δεν είναι θέσφατο. Προϋπόθεση είναι να στρέψουμε την προσοχή μας στις σκέψεις μας, στις επιθυμίες και τα συναισθήματα μας, όπως αυτά αναδύονται και καταγράφονται ΜΕΣΑ από την καθημερινότητα μας, μέσα από την ΕΝΕΡΓΗ παρουσία μας στα ΕΓΚΟΣΜΙΑ, και όχι μέσα από μοναστήρια και άλλους εικονικούς κόσμους.

Το Αυτογνωστικό μονοπάτι είναι δύσβατο, όμως ενδιαφέρον και χρήσιμο.

Imperator:
«Σύμφωνα με αυτή την άποψη Schwabe πιστεύεις ότι είναι καλό ή κακό το πρότυπο του Ιησου? Με απλά λόγια και χωρίς παραθέσεις κλπ. Τη γνώμη σου τι πιστεύεις εσύ.»

Σύμφωνα με αυτά που έγραψες, θα έλεγα ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να είναι πρότυπο. Και λέω δεν μπορεί, διότι θεωρώ ότι πολλά σημεία της ερμηνείας σου δεν δίδουνε την πραγματική εικόνα του Ιησού της Καινής Διαθήκης.

Βλέπεις, ο κάθε χριστιανός, είναι και εν δυνάμει ένας «αιρετικός» στους κόλπους του χριστιανισμού. Η ερμηνεία σου με βεβαιότητα βρίσκει αντίθετη την επίσημη ορθοδοξία για παράδειγμα.

Ωστόσο, θεωρώ χρήσιμες τις επισημάνσεις που κάνεις μέσα από τα γραφόμενα σου, καθώς εάν τελικά υπήρξε ποτέ ο Ιησούς, και όχι απαραίτητα ο Ιησούς του Ευαγγελισμού, τότε ήταν ένας πολύ ενδιαφέρον άνθρωπος του πνεύματος, ένας μύστης της φιλοσοφίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 23:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε ΧΙΡΑΜ, θα ήταν μεγάλη τιμή για μένα αλλά και μεγάλη ΕΥΘΥΝΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 01:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe:
Και αυτό ΤΙ ΕΙΝΑΙ φίλτατε? Είναι «απάντηση» στις αναζητήσεις του ανθρώπινου γένους για τα επέκεινα? Είναι μήπως ο μηδενισμός και η υπεραπλούστευση, κατά το δοκούν, ερώτημα που θα μας προσφέρει κάτι?

Είναι το μόνο σίγουρο που ξέρουμε με τα δεδομένα που τώρα έχουμε. Κάνω λάθος? Μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα? Μας αρέσει δε μας αρέσει ή το εξορίζουμε δε το εξορίζουμε στις εσχατιές του μυαλού μας είναι η μόνη σίγουρη απάντηση στα "επέκεινα".
Τώρα θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Λες το ζητούμενο είναι η αυτογνωσία. Είναι δηλαδή η αυτογνωσία αυτοσκοπός? Ξέρεις τι είναι η αυτογνωσία?Πως είναι το να την επιτύχεις? Και άντε την πέτυχες. Και μετά? τι έγινε? Θα αποφύγεις την παραπάνω μοίρα?Είτε την πετύχεις είτε όχι φίλε μου το υλικό σου σώμα θα ΠΕΘΑΝΕΙ. Σου αρέσει αυτή η κατάληξη? και αφού αυτό θα γίνει έτσι και αλλιώς τι νόημα έχουν οι αυτογνωσίες και οι σοφίες και ο πολιτισμός και όλα τα άλλα ? αφού και ένα κτήνος να είσαι την ίδια μοίρα θα έχεις. Μήπως, λέω μήπως η τωρινή ζωή είναι προπαρασκευαστική για "κάτι άλλο"?
Να σου πω και κάτι άλλο.Όταν μιλάω για ασκητισμό δε μιλάω για αυτό που κάνουν οι μοναχοί αναγκαστικά αλλά για "άσκηση" της ψυχής και του σώματος στο να αντέξει τη μη ικανοποίηση των ακόρεστων επιθυμιών του.
Για το κοινωνικό πρότυπο θα σου πω το εξής. Η θρησκεία και αυτά τα ζητήματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ Α Τ Ο Μ Ι Κ Α! είναι θέμα του κάθε ένα το τι θα κάνει και πως θα πορευτεί. Τώρα το αν κάποιοι κακόβουλοι άνρθωποι τα ανάγουν σε κοινωνικά για να πουλήσουν νταβατζηλίκι ,τότε ας προσέχουμε και ας τους αποφεύγουμε.
Αυτά που σου γράφω δεν είναι τίποτα δόγματα ούτε τα είδα γραμμένα πουθενά. Ξέρεις τι έγινε φίλε μου? Τα σκέφτηκα από μόνος μου, τα κατάλαβα όταν είδα ότι κάποια πράγματα ήταν μάταια. Και μετά ήρθα και τα είδα στο Λόγο του Χριστού αλλά και στη φιλοσοφία του Σοπενχάουερ.
Δε θέλω να πείσω κανέναν ούτε να αποδείξω τίποτα σε κανέναν. Έπεισα τον εαυτό μου και μου αρκεί. 'Ομως μου αρέσει αυτά να τα συζητάω γιατί κάτι μπορεί να μάθω κ εγώ κ κάποιος άλλος από την κουβέντα.
Να σου πω και κάτι άλλο. Εάν κάναμε ένα γκάλοπ τώρα εδώ με ανρθώπους εδώ μέσα αν ήταν στο χέρι τους να έρθουν να ζήσουν στη ζωή τι θα απαντούσαν? Θα το επέλεγαν ή όχι? Αν ρωτούσαμε όλους τους ανθρώπους που υπάρχουν ή έχουν υπάρξει στη Γη...
Γιατί θα πρέπει να εξυμνήσω κάτι το οποίο μου δόθηκε χωρίς τη θέλησή μου? Γεννήθηκα χωρίς να το θέλω, ζω τη ζωή όχι όπως τη θέλω και φεύγω χωρίς να το θέλω...Γιατί να είναι αναγκαστικά κάτι καλό αυτό? Για να επιβιώσω πρέπει να κοπιάσω και να πονέσω.Δηλαδή μου φορτώνεται ένας πόνος και ένα βάσανο ΓΙΑΤΙ? Γιατί νατο θεωρώ καλο αυτό και να μη θεωρώ ότι υπάρχει ΑΠΟΔΡΑΣΗ απο αυτό? Θεωρώ ότι είναι ένας εγλκωβισμός αυτό, μια φυλακή και ο Ιησούς με την οδό που έδειξε στην πράξη ( και όχι μόνο στα λόγια) δείχνει την οδό της διαφυγής...
Το ότι είναι όλα φθαρτά και κλείνουν μέσα τους την ίδια τους την αυτοκαταστροφή και το ΘΑΝΑΤΟ φίλε μου δεν είναι ψέμα. Η ζωή είναι κάτι το αρνητικό και σημαίνει ΠΟΝΟ ΒΑΣΑΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ! Αυτή είναι η αλήθεια και μάρτυρας η ίδια η ανθρώπινη ιστορία! Η ΑΠΑΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΓΩ σημαίνει τη λύτρωση από αυτό τον πόνο.Δεν ενδιαφέρομαι ουδόλως να πείσω κανέναν γιατί η ίδια η "ζωή" θα τους πείσει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 11:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και λοιπόν?
Αυτός και ο λόγος της ΑΝΑΦΟΡΑΣ του εδαφίου.....

Επειδή παριστάνεις ότι δεν κατάλαβες, ή επειδή πράγματι δεν κατάλαβες (και τα δύο είναι πιθανά με σένα) θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω.
Παράθεσα το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ κείμενο του Κατά Ιωάννη ΙΔ 12 μόνο και μόνο για να πω:

1. Ότι για ακόμα μια φορά ΔΕΝ χρησιμοποιείς τα πρωτότυπα κείμενα της Καινής Διαθήκης αλλά απλές ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ χωρίς να το αναφέρεις. Αυτό δείχνει γλαφυρά το σεβασμό που έχεις στις πηγές που χρησιμοποιείς. Εάν δεν γνωρίζεις την αρχαία ελληνική γλώσσα μπορώ να σε βοηθήσω.......


2. ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ότι στην ΕΡΜΗΝΕΙΑ του Κατά Ιωάννη και ΟΧΙ στο Κατά Ιωάννη ΙΔ 12 που παράθεσες, τα σημεία που έχεις με κεφαλαία «ΘΑ ΑΝΑΣΤΑΙΝΕΙ ΨΥΧΕΣ και ΘΑ ΣΥΝΤΕΛΕΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ επί της εσωτερικής ζωής των ανθρώπων» δεν προκύπτουν από το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ παρά μόνο δια ελεύθερης ερμηνείας.


3. ΝΑ ΔΕΙΞΩ στο κόσμο που διαβάζει ότι από την ανεύθυνη παράθεση που έκανες λείπει το αιτιολογικό της πρότασης «ότι εγώ προς τον πατέρα πορεύομαι». Δηλ αυτά θα συμβούν ΕΠΕΙΔΗ εγώ πηγαίνω προς τον πατέρα.

Σαν συμπέρασμα λοιπόν όχι μόνο δεν παράθεσες το πραγματικό κείμενο αλλά ακόμα και στην ερμηνεία του έκανες περικοπές. Η παράθεση σου λοιπόν είναι ένα ΨΕΥΔΟΣ. Και αυτό δείχνει την έλλειψη σεβασμού που δείχνεις μόνο και μόνο για να αποδείξεις τις απόψεις σου.

Έτσι πρόχειρες, τροποποιημένες, και κατά το δοκούν δειγματοληπτικές είναι όλες σου οι «απόψεις».........



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 11:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator:
«Μας αρέσει δε μας αρέσει ή το εξορίζουμε δε το εξορίζουμε στις εσχατιές του μυαλού μας είναι η μόνη σίγουρη απάντηση στα "επέκεινα".»

Είναι αγαπητέ μια γνωστή πραγματικότητα, μια φυσική εξέλιξη, αλλά όχι κάποια «φιλοσοφική διαπίστωση». Δεν κατανοώ τον λόγο της προβολής ενός τέτοιου επιχειρήματος στην παρούσα συζήτηση. Ας είναι.

Imperator:
«Ξέρεις τι είναι η αυτογνωσία?Πως είναι το να την επιτύχεις? Και άντε την πέτυχες. Και μετά? τι έγινε? Θα αποφύγεις την παραπάνω μοίρα?»

Ο Έλληνας, από την αρχαιότητα υπήρξε ανθρωποκεντρικός στον πολιτισμό του. Αναπτύσσοντας μια άρτια επίγνωση του εαυτού μας, ανακαλύπτουμε τις ψυχικές μας δυνάμεις, διευρύνουμε τα όρια του πνεύματος μας, του ίδιου του σώματος μας, γινόμαστε συνειδητά και υπεύθυνα άτομα, ένα με την Μητέρα Φύση που μας περιβάλει, με άλλα λόγια ενεργοποιούμαι τον εαυτό μας.

Έχοντας λοιπόν επίγνωση του εαυτού μας, δεν πέφτουμε σε παγίδες εικονικών κόσμων, γνωρίζουμε το παράδειγμα του…χώματος που μας έφερες, κυριεύουμε την μισαλλοδοξία και την δεισιδαιμονία, ελέγχουμε τα πάθη και την καλπάζουσα φαντασία περί των εσχατολογικών αερολογιών, με λίγα λόγια, ΔΕΝ ΤΡΕΦΟΥΜΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΥΠΟΤΙΜΟΥΜΕ Η ΥΠΕΡΤΙΜΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Εάν λοιπόν αγαπητέ το επιτύχεις αυτό, τότε ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΟΥΜΑΡΑ περί «μοίρας» σε αφήνουνε ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Λίγο σου φαίνεται?

Imperator:
«Είτε την πετύχεις είτε όχι φίλε μου το υλικό σου σώμα θα ΠΕΘΑΝΕΙ. Σου αρέσει αυτή η κατάληξη? και αφού αυτό θα γίνει έτσι και αλλιώς τι νόημα έχουν οι αυτογνωσίες και οι σοφίες και ο πολιτισμός και όλα τα άλλα ?»

Και λοιπόν??

Η ηδονή, είναι Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ του μακαρίως ζην. Μελετώντας δίχως ψευδαισθήσεις τις επιθυμίες του νου μας (και εδώ μας είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η οδό της Αυτογνωσίας), είμαστε σε θέση να κάνουμε κάθε επιλογή, κάθε αποφυγή, που θα είναι χρήσιμη για την υγεία του σώματος και της ψυχής μας.

Έχουμε λοιπόν ΑΝΑΓΚΗ από την ηδονή, σωματική και ψυχική, όταν η απουσία της μας κάνει να υποφέρουμε. Το ζητούμενο ωστόσο είναι, από τις πάμπολλες ηδονές που απλόχερα μας προσφέρονται στη ζωή μας να μην επιλέγουμε ΑΔΙΑΚΡΙΤΩΣ την κάθε ηδονή, διότι συχνά οι παγίδες που εγκυμονούν δεν είναι καν άμεσα ορατές (π.χ. δεισιδαιμονίες πίσω από «Θείους Λόγους κ.α.), καθώς και να κοιτούμε καλύτερα διάφορους «πόνους», τους οποίους εάν υπομείνουμε η ηδονή που θα ακολουθήσει θα είναι μεγαλύτερη.

Για αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν εννοούμε λοιπόν ηδονές αισθησιακών απολαύσεων και άλλα επιπόλαια σοφίσματα, αλλά την ικανότητα δια της οδού της Αυτογνωσίας να μην υποφέρουμε και να μην είναι η ψυχή μας ταραγμένη από ψευδοδιλλήματα και μια μονολιθική άρνηση της σχέσης μας με τη Φύση.

Imperator:
«Μήπως, λέω μήπως η τωρινή ζωή είναι προπαρασκευαστική για "κάτι άλλο"?»

Ευσεβείς πόθοι που πηγάζουν από το αίσθημα ΦΟΒΟΥ της μηδαμινότητας μας…

Imperator:
«Δε θέλω να πείσω κανέναν ούτε να αποδείξω τίποτα σε κανέναν. Έπεισα τον εαυτό μου και μου αρκεί. 'Ομως μου αρέσει αυτά να τα συζητάω γιατί κάτι μπορεί να μάθω κ εγώ κ κάποιος άλλος από την κουβέντα.»

Θα ήταν εξόχως μονότονο εάν όλοι ασπάζονταν την ίδια άποψη. Ακόμη και τότε, η ιδέα της…..νεκρικής σιγής θα μας έθετε σε αμφιβολίες! Πολύ καλά κάνεις και μιλάς για τις απόψεις σου, ακούγονται πολλά και ενδιαφέροντα.

Imperator:
«Εάν κάναμε ένα γκάλοπ τώρα εδώ με ανρθώπους εδώ μέσα αν ήταν στο χέρι τους να έρθουν να ζήσουν στη ζωή τι θα απαντούσαν? Θα το επέλεγαν ή όχι? Αν ρωτούσαμε όλους τους ανθρώπους που υπάρχουν ή έχουν υπάρξει στη Γη...»

Υπάρχουν πολλοί φαντάζομαι, που λόγο της άθλιας και μίζερης ζωής που ζήσανε, με πόνο και δυστυχία, δεν θα το επέλεγαν μια ακόμη φορά. Όμως, η ανθρώπινη φαντασία πάντοτε σαλπάρει…..

Imperator:
«Γιατί θα πρέπει να εξυμνήσω κάτι το οποίο μου δόθηκε χωρίς τη θέλησή μου? Γεννήθηκα χωρίς να το θέλω, ζω τη ζωή όχι όπως τη θέλω και φεύγω χωρίς να το θέλω...Γιατί να είναι αναγκαστικά κάτι καλό αυτό?»

Δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Είναι η ζωή.

Εσύ και εγώ, και τόσοι και τόσοι ακόμα, είμαστε μια μικρή στιγμή στα δισεκατομμύρια εξέλιξης της ζωής αυτού του πλανήτη. Ζήσε λοιπόν όσο πιο ωραία μπορείς, ζήσε ενάρετα, και θα είσαι εντάξει με τον εαυτό σου. Η επιλογή είναι στο χέρι του καθενός.

Imperator:
«Θεωρώ ότι είναι ένας εγλκωβισμός αυτό, μια φυλακή και ο Ιησούς με την οδό που έδειξε στην πράξη ( και όχι μόνο στα λόγια) δείχνει την οδό της διαφυγής...»

Υπήρξαν παλαιότερα φιλόσοφοι που φώτισαν πολύ εντονότερα την ανησυχία μας για τα επέκεινα. Όμως, και ο Χριστός είναι μια επιλογή. Η δε «πράξη» που εννοείς για τον Ιησού, έχει ενδεχομένως κάποια συμβολική αξία, αλλά τίποτα περισσότερο.

Ούτε πρόσθεσε κάτι, ούτε διαφώτισε απειροελάχιστα περισσότερο το οντολογικό θέμα, ούτε άλλαξε κάτι με την οδό διαφυγής που διάλεξε, αλλά ούτε και βελτίωσε κατά μια κεραία τον κόσμο. Τότε και τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 12:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ότι για ακόμα μια φορά ΔΕΝ χρησιμοποιείς τα πρωτότυπα κείμενα της Καινής Διαθήκης αλλά απλές ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ χωρίς να το αναφέρεις.»

Χρησιμοποιώ τις ερμηνείες που εκδίδει «Ο ΣΩΤΗΡ», που αποδέχεται για την ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ τόσο η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ όσο και ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ, όπως ΚΑΙ η Αρχιεπισκοπή Κύπρου όπως ΚΑΙ το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων.

Εάν δεν συμφωνείς με τα όσα ΣΥΣΣΩΜΗ η ορθοδοξία αποδέχεται, τότε μάλλον αλλού θα πρέπει να διαμαρτυρηθείς ή να προσπαθήσεις να προσάψεις μομφές και σκιές.

Κατά τα άλλα, ΑΝΕΦΕΡΑ το εδάφιο, πράγμα που ξεκάθαρα δίδει την ευκαιρία στον καθένα να αναζητήσει το σχετικό πρωτότυπο, κάτι που έκανες και εσύ εξάλλου.

Οπότε, μάλλον τζάμπα η φασαρία που επιχειρείς….

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Εάν δεν γνωρίζεις την αρχαία ελληνική γλώσσα μπορώ να σε βοηθήσω.......»

Να’σαι καλά για την καλοσύνη σου, εάν χρειαστεί θα σε συμβουλευτώ…

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«….ΘΑ ΑΝΑΣΤΑΙΝΕΙ ΨΥΧΕΣ και ΘΑ ΣΥΝΤΕΛΕΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ επί της εσωτερικής ζωής των ανθρώπων» δεν προκύπτουν από το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ παρά μόνο δια ελεύθερης ερμηνείας.»

Βλέπεις φίλτατε Αναστημένε, για αυτόν ακριβώς τον λόγο υπάρχουνε ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ επί της Καινής Διαθήκης και όχι οι δήθεν «αυτόφωτοι», επειδή η Βιβλική ορολογία απαιτεί ΓΝΩΣΕΙΣ που να προέρχονται από ερμηνείες που πηγάζουν από παρουσία και ενασχόληση ΑΙΩΝΩΝ και όχι επιπόλαιες εμφανίσεις σε σελίδες του διαδικτύου.

Αυτό, καλά θα κάνεις να το ενστερνιστείς.

ΦΥΣΙΚΑ και προκύπτει εκ του αυθεντικού κειμένου η παραπάνω ανάλυση, διότι ειδάλλως ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΝΤΑΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΟΥΤΕ Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ! Διότι το κείμενο λέει «..ο πιστεύων εις εμέ τα έργα α εγώ ποιώ κάκείνος ποιήσει, και μείζονα τούτων ποιήσει..».

Πριν λοιπόν «διαμαρτυρηθείς», φρόντισε να συμβουλευτείς τα επίσημα όργανα, και να αναρωτηθείς ΠΟΙΑ είναι τα «έργα» και τα «μείζονα έργα» που θα μπορέσει ο ΚΑΘΕΝΑΣ να ποιήσει.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«ΝΑ ΔΕΙΞΩ στο κόσμο που διαβάζει ότι από την ανεύθυνη παράθεση που έκανες λείπει το αιτιολογικό της πρότασης «ότι εγώ προς τον πατέρα πορεύομαι». Δηλ αυτά θα συμβούν ΕΠΕΙΔΗ εγώ πηγαίνω προς τον πατέρα.»

Και λοιπόν?? ΤΙ αλλάζει ως προς το ότι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΙΟΔΗΠΟΤΕ, ως προς το ότι ΟΣΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΩΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΚΕΡΑΙΑΣ??

Λες κάτι, δεν λες όμως ΠΩΣ έχει κάποια «ιδιαίτερη σημασία» αυτό το οποίο λες φίλτατε. Λοιπόν, ΠΟΥ είναι το σημαντικό αυτού του οποίου ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ αναφέρεις?

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Σαν συμπέρασμα λοιπόν όχι μόνο δεν παράθεσες το πραγματικό κείμενο αλλά ακόμα και στην ερμηνεία του έκανες περικοπές. Η παράθεση σου λοιπόν είναι ένα ΨΕΥΔΟΣ.»

Το μόνο ΨΕΥΔΟΣ που εγώ βλέπω, είναι η άρνηση σου να δεχθείς τα όσα ΣΥΣΣΩΜΗ η ορθοδοξία ως ΟΡΘΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ αποδέχεται φίλτατε.

Απέδειξα ότι όλα όσα έγραψα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ αλλά λόγια που οι επίσημοι φορείς της ορθοδοξίας αποδέχτηκαν. Απέδειξα επίσης ότι το επόμενο εδάφιο που δήθεν «αποσιώπησα», ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ.

Αν και είσαι προσκολλημένος φίλτατε σε μια ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ της Καινής Διαθήκης, τσαλαβουτώντας εδώ και εκεί μεταξύ διαφόρων «Πατέρων» και ετσιθελικών ερμηνειών, ωστόσο αρνείσαι να δεχθείς κείμενα που Η ΙΔΙΑ Η ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΕΙ.

Τελικά, ξέρεις τι αναζητάς και που πατάς??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 14:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡ,ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ Ο ΣΩΤΗΡ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ;

ΑΝ Ο ΣΩΤΗΡ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΤΟΤΕ ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΚΤΛ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΑΥΤΗΣ.

ΔΙΟΤΙ Ο ΣΩΤΗΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ...

ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΣΒΑΜΠΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΣ ΑΛΛΙΩΜΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ...

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ, ΚΑΤΑΘΕΣΕΣ ΑΛΛΙΩΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ !!! ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΣΩΣΤΟ ΟΥΤΕ ΤΙΜΙΟ


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 15:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρησιμοποιώ τις ερμηνείες που εκδίδει «Ο ΣΩΤΗΡ», που αποδέχεται για την ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ τόσο η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ όσο και ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ, όπως ΚΑΙ η Αρχιεπισκοπή Κύπρου όπως ΚΑΙ το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων.

Δεν με ενδιαφέρουν οι ερμηνείες κανενός. Από πότε υπεραμύνεσαι των ερμηνειών του ΣΩΤΗΡΑ ? Από τότε που ανέλαβες δράση στο Εσωτερικά?

quote:
Εάν δεν συμφωνείς με τα όσα ΣΥΣΣΩΜΗ η ορθοδοξία αποδέχεται, τότε μάλλον αλλού θα πρέπει να διαμαρτυρηθείς ή να προσπαθήσεις να προσάψεις μομφές και σκιές.

Το ζήτημα δεν είναι αν συμφωνώ ή όχι αλλά το ότι εάν χρησιμοποιείς ερμηνείες πρέπει να το λες.

quote:
Να’ σαι καλά για την καλοσύνη σου, εάν χρειαστεί θα σε συμβουλευτώ…

Τότε να χρησιμοποιείς σε παρακαλώ, τα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ κείμενα και όχι τις ερμηνείες αυτών που κατηγορείς. Εκτός αν είναι μέρος κάποιας δουλειάς σου.....

quote:
Βλέπεις φίλτατε Αναστημένε, για αυτόν ακριβώς τον λόγο υπάρχουνε ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ επί της Καινής Διαθήκης και όχι οι δήθεν «αυτόφωτοι», επειδή η Βιβλική ορολογία απαιτεί ΓΝΩΣΕΙΣ που να προέρχονται από ερμηνείες που πηγάζουν από παρουσία και ενασχόληση ΑΙΩΝΩΝ και όχι επιπόλαιες εμφανίσεις σε σελίδες του διαδικτύου.

Η καινή διαθήκη είναι θεόπνευστο κείμενο και απαιτεί ανθρώπους με Πνεύμα και όχι ειδικούς με «γνώσεις». Αυτή είναι και θα είναι η διαφωνία μας. Κάτι τέτοιοι ειδικοί τα έκαναν όλα σαν τα μούτρα τους. Εγώ δεν έδωσα καμιά ερμηνεία παρέθεσα το κείμενο όπως το έγραψε ο Ιωάννης. Δεν το ήξερα ότι σου αρέσουν περισσότερο τα κείμενα του «Σωτήρ»? Ή μήπως τα χρησιμοποιείς επαγγελματικά?

quote:
ΦΥΣΙΚΑ και προκύπτει εκ του αυθεντικού κειμένου η παραπάνω ανάλυση, διότι ειδάλλως ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΝΤΑΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΟΥΤΕ Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ! Διότι το κείμενο λέει «..ο πιστεύων εις εμέ τα έργα α εγώ ποιώ κάκείνος ποιήσει, και μείζονα τούτων ποιήσει..».

Από πότε δέχεσαι την Ιερά σύνοδο σαν τον αυθεντικό ΕΡΜΗΝΕΥΤΗ ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ. Μπράβο κάνεις βήματα προόδου....

quote:
Πριν λοιπόν «διαμαρτυρηθείς», φρόντισε να συμβουλευτείς τα επίσημα όργανα, και να αναρωτηθείς ΠΟΙΑ είναι τα «έργα» και τα «μείζονα έργα» που θα μπορέσει ο ΚΑΘΕΝΑΣ να ποιήσει.

Τα επίσημα όργανα? Εσύ ποια επίσημα όργανα συμβουλεύεσαι?

quote:
Λες κάτι, δεν λες όμως ΠΩΣ έχει κάποια «ιδιαίτερη σημασία» αυτό το οποίο λες φίλτατε. Λοιπόν, ΠΟΥ είναι το σημαντικό αυτού του οποίου ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ αναφέρεις?

Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχω συμβουλευτεί τα επίσημα όργανα. Το σημαντικό στοιχείο αυτού του σημείου είναι ότι η «ερμηνεία» σου το ΠΑΡΕΛΕΙΨΕ. Που ξέρεις μπορεί κάποιος να βρει κάποια αξία.

quote:
Το μόνο ΨΕΥΔΟΣ που εγώ βλέπω, είναι η άρνηση σου να δεχθείς τα όσα ΣΥΣΣΩΜΗ η ορθοδοξία ως ΟΡΘΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ αποδέχεται φίλτατε.

Ωραία βάλε μου και «χέρι» που δεν ακούω την Ορθοδοξία. Μέχρι εκεί έφτασες για να μας πείσεις ότι το πρωτότυπο είναι ίδιο με την ερμηνεία του?

quote:
Απέδειξα ότι όλα όσα έγραψα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ αλλά λόγια που οι επίσημοι φορείς της ορθοδοξίας αποδέχτηκαν. Απέδειξα επίσης ότι το επόμενο εδάφιο που δήθεν «αποσιώπησα», ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ.

Πάλι οι επίσημοι φορείς. Εντάξει επειδή ίσως σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ας το κάνουμε πιο σχηματικά.
ΑΝ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ Της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ : ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΠΟ.........
ΑΝ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ: ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗ........

quote:
Αν και είσαι προσκολλημένος φίλτατε σε μια ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ της Καινής Διαθήκης, τσαλαβουτώντας εδώ και εκεί μεταξύ διαφόρων «Πατέρων» και ετσιθελικών ερμηνειών, ωστόσο αρνείσαι να δεχθείς κείμενα που Η ΙΔΙΑ Η ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΕΙ.

Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ για το που είμαι προσκολλημένος.

quote:
Τελικά, ξέρεις τι αναζητάς και που πατάς??

Αναζητώ ένα καλύτερο άνθρωπο μέσα μου. Αναζητώ την «συνάντηση» με το Χριστό.
Εσύ τι αναζητάς? Να φας τον επόμενο χριστιανό?



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 15:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:
«ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡ,ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.»

Όχι «έστω», ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:
«ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ Ο ΣΩΤΗΡ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ;»

Μίλησα εγώ για εκπροσώπηση? Άλλο είπα, και καλό είναι να μη παραποιούμαι τα γραφόμενα.

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:
«ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΣΒΑΜΠΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΣ ΑΛΛΙΩΜΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ..»

Τα κείμενα της ερμηνείας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ «ΑΛΛΟΙΩΜΕΝΑ», αλλά ανταποκρίνονται σε αυτά που τόσο η Ιερά Σύνοδος ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ όσο και το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως.

Εάν σου αρέσει να ΚΩΦΕΥΕΙΣ ή να κάνεις πως δεν πρόσεξες το ΠΟΙΟΙ της ορθοδοξίας ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ την ερμηνεία, τότε σε παρακαλώ πολύ να προσέχεις περισσότερο το τι εκστομίζεις.

Διότι ΑΥΤΟ δεν είναι τίμιο: να υποβαθμίζουμε την ερμηνεία ενώ ΣΥΣΣΩΜΗ η ορθοδοξία την δέχεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 15:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe αυτά δε τα λέω για να βγάλω κανένα τεράστιο φιλοσοφικό συπμέρασμα.Όμως καμιά φορά ο άνρθωπος δυσκολεύεται να κατανοήσει και να αντιληφθεί τα πιο απλά πράγματα και τα μεγάλα μυστήρια κρύβονται σε αυτά που θεωρούνται κοινότυπα...
Αν κάποιος αντιληφθεί όσο μπορέσει ακριβώς το περιεχόμενο αυτών που είπα ότι δηλαδή το μόνο σίγουρο που θα έρθει είναι ο θάνατος τότε αυτό θα είναι αφετηρία συλλογισμών.Ας μη το πω έτσι ας το θέσω αλλιώς. Η ζωή που ζούμε είναι πεπερασμένη. Έχει ΤΕΛΟΣ. Είναι φθαρτή. Τι σημαίνει αυτό? Ότι όταν θα έρθει η στιγμή του τέλους τότε όλα τα άλλα ακυρώνονται και είναι ωσάν να μην υπήρξαν ποτέ. Και η ηδονή εκτός του ότι με τις τόσες δυσκολίες και εμπόδια που είναι σπαρμένη η ανρθώπινη ζωή είναι ανέφικτη, είναι και αυτή πεπερασμένη, νη πω στιγμιαία. Είναι ωραίο και εύκολο να λέμε ότι η ηδονή είναι σκοπός και το παν κλπ. Ωραία. Πώς το κάνεις είναι το θέμα.Υπάρχουν πολλές δυνάμεις που σε εμποδίζουν να το κάνεις αυτό. Αλλά λέω. Και που το έκανες αυτό δε θα έχει τέλος. Και έπειτα γιατί να θεωρούμε το θάνατο κάτι το φυσιολογικό? και η φθορά? Τότε αφού ερχόμαστε για να εξαφανιστούμε μια μέρα σα καπνός γιατί κάνουμε τον κόπο?
Όταν αναρωτήθηκα για το αν αυτή η ζωή είναι προθάλαμος για κάτι άλλο μετά το τέλος της περιπέτειάς μας εδώ σε αυτό τον κόσμο, μίλησες για φοβίες κλπ. Γιατί δεν ισχύει? Ψέμματα είναι. Ναι ο άνρθωπος ανησυχεί για το μετά και αυτό είναι ενσταλαγμένο μέσα του. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?
Και να σου πω και κάτι άλλο? Γιατί συνέχεια αναφέρεσαι σε άτομα που πάνε να μας εκμεταλλευτούν, ότι μας βάζουν να πιστεύουμε σε παραμύθια κλπ κλπ. Από μόνοι τους τα σκέφτονται οι άνθρωποι. Ή μήπως έχεις την εντύπωση ότι αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει το δρόμο τον οποίο θεώρησα ότι δείχνει ο Ιησούς χρειάζεται τις οδηγίες και τη μεσολάβηση οποιουδήποτε είδους "νταβατζή"?Τίποτε δε χρειάζεται και δε καταλαβαίνω γιατί αυτά θα έπρεπε σώνει και καλά να αποτελούν κατασκευάσματα κάποιων πονηρών. Δε με νοιάζει τι κάνουν οι παπάδες. Μπορεί κάποιος να είναι χριστιανός και να ακολουθείτο δρόμο του Ιησού χωρίς να έχει ιδέα για την Αγία Γραφή και να μη έχει πατήσει το πόδι του στην Εκκλησία.
Μπορεί να είναι μια που...να, ή ένας τοξικομανής στη φυλακή ή ένα κλεφτρόνι σε μια φτωχογειτονιά.Ο Ιησούς είπε ότι η βασιλεία των ουρανών "ανήκει στα παιδιά".Σε αυτούς που δεν είναι πονηροί αλλά αγαθοί και καθαροί σαν τα παιδιά. Τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα φίλε μου. Για αυτό θα συμφωνήσω στην πρότασή σου ότι δε πρέπει να είναι ο Ιησούς πρότυπο. Αν κάποιος έχει αγαθή και καλή ψυχή δε θέλει κανένα πρότυπο και χωρίς να έχει διαβάασει ποτέ για τον Ιησού θα ακολουθήσει το δρόμο του. Αυτοί που θέτουν πρότυπα είναι ύποπτοι. Τι τόσο καλοί είναι και καίγεται η καρδιά τους για την κοινωνία που θέλουν να βάλουν και πρότυπα?Αυτά είναι πράγματα τα οποία ο οποισδήποτε καταλάβει τη ματαιότητα και την αρνητικότητα της ζωής τα καταλαβαίνει και πράττει ανάλογα.
Και φυσικά αλίμονο αν αυτά οπυ λες εσύ έμπαιναν για πρότυπο. Οι ηδονές κλπ. Γιατί σφάζεται και αλληλοσκοτώνεται ο κόσμος? Για την απόλαυση ηδονών μήπως? Γιατί υπάρχουν πόλεμοι, εκμετάλλευση, δυστυχία, φτώχεια, πονηριά, φόνοι, εγκλήματα κλπ κλπ. Μήπως η ηδονές είναι η κινητήρια δύναμη όλων αυτών των ευγενών πράξεων? Μήπως η ανθρωπότητα έχει πιο πολύ ανάγκη το "αγαπάτε αλλήλους" του Ιησού, παρά το αγαπάτε τον εαυτό σας που λες εσύ? Εγώ φίλε μου ποτέ δε κινδύνευα από κάποιον που ακολουθεί το χριστινανικό δρόμο που λέει "γύρνα και την άλλη μεριά" . Αντίθετα δεν αντέχω άλλο ανθρώπους που κοιτάνε τις ηδονές τους. Ηδονές και αυτογνωσία δε πάνε μαζί, δε νομίζεις? Τις ηδονές τις έχει βάλει η φύση ως το δόλωμα ούτως ώστε να προβούμε σε πράξεις που αλλιώς δε θα προβαίναμε αν δε μας χάριζαν ηδονή. Δε θα αναπαραγόταν ο άνρθωπος, δε θα συντηρούντα υλικά, δε θα έπρατε για να επιβιώσει. Οι ηδονές δηλαδή αποτελούν απλά ΜΕΣΑ προς πραγμάτωση κάποιων ΣΚΟΠΩΝ. Η ηδονή που προσφέρει το σεξ , είναι αυτό το οποίο θα σε πείσει να το κάνεις . η φύση το έβαλε για να το κάνεις και να κάνεις αυτό που θέλει η φύση ( η υλική φύση).Η ύλη θέλει να επιβιώσει και καρφί δε της καίγεται της φύσης για τα άτομα, για εσένα, εμένα κλπ. Όταν εκτελέσει το σκοπό της τότε παύει η ηδονή ( άμα φας πολύ και χορτάσεις μετά θες να κάνεις εμετό) Η γυναίκα όταν τεκνοποιήσει και περάσει την ηλικία που μπορεί να το κάνει, χάνει την ομορφιά της γιατί δε της χρειάζεται άλλο. Τότε γίνεται αποκρουστική γριά. Η φύση δε την έκανε όμορφη για να περνάει αυτή καλά, αλλά για σκοπούς αναπαραγωγής του είδους. Τ'ωρα το να βάζεις πάνω από όλα τις ηδονές, δηλαδή ένα μέσον, δεν είναι προιόν αυτογνωσίας θα έλεγα. Η ύλική φύση που ζούμε και οι κανόνες που τη διέπουν ουδόλως ενδιαφέρονται για το ΑΤΟΜΟ. ομως! γιατί συμβαίνει άτομα να είναι φορείς ύλης? Εδώ τοποθετώ το διαχωρισμό υλικού και πνευματικού ατόμου. Εδώ είναι που βάζω τον "πόλεμο" που πρέπει να κάνουμε στον υλικό εαυτό μας με τις ηδονές του γιατί αυτές οι ηδονές είναι "παγίδες" για να εξυπηρετήσουν σκοπούς άλλους.Μόλις εξυηπρετηθούν αυτοί οι σκοποί τότε παύει ο υλικός εαυτός και να απολαμβάνει ηδονές κλπ και στην τελική εξαφανίζεται, πεθαίνει. Ο υλικός εαυτός με τις ανάγκες του και τις "ηδονές" που πρέπει να ικανοποίσει είναι ο μόνος εχθρός που έχει ο άνθρωπος...Η ηδονή για να είναι γνήσια και αυθεντική πρέπει να είναι ΑΙΩΝΙΑ! Τι να την κάνω εγώ την ηδονή που είναι πεπερασμένη? Και η πραγματική ηδονή επέρχεται από την οριστική απελευθέρωση από τα δεσμά του υλικού κόσμου και τη δρόμο αυτό τον δείχνει ο Ιησούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 16:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:
«ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ Ο ΣΩΤΗΡ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ;»

Μίλησα εγώ για εκπροσώπηση? Άλλο είπα, και καλό είναι να μη παραποιούμαι τα γραφόμενα.


Δεν υπάρχει καμιά παραποίηση. Μην αποφέυγεις "εντέχνως" την ερώτηση.

ΑΠΑΝΤΗΣΕ.

Από πότε ο "ΣΩΤΗΡ" και οι ερμηνείες του εκπροσωπούν την ορθοδοξία και από πότε ΕΣΥ έγινες υποστηρικτής των εκδόσεων και της θεοπνευστίας του Σωτήρα;

Από τότε που άρχισες να δημιουργείς επιχειρήματα?



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 16:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Δεν με ενδιαφέρουν οι ερμηνείες κανενός. Από πότε υπεραμύνεσαι των ερμηνειών του ΣΩΤΗΡΑ ?»

Δεν ρώτησα εάν σε ενδιαφέρουνε αλλά ούτε και τις ανέφερα για να ενδιαφερθείς. Ερωτήθηκα ως προς την ορθότητα της ερμηνείας, ΚΑΙ ΕΔΩΣΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΤΟΣΟ Η ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ.

Εάν, λέω ΕΑΝ, είχε αντίθετη γνώμη η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας για τα κείμενα αυτά, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΔΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ, και φρονώ ότι…κάτι περισσότερο από εσένα και τις διαφωνίες σου θα γνωρίζουνε….

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Το ζήτημα δεν είναι αν συμφωνώ ή όχι αλλά το ότι εάν χρησιμοποιείς ερμηνείες πρέπει να το λες.»

Ο κάθε νοήμων άνθρωπος που γνωρίζει και ελάχιστα περί των θεμάτων που συζητούνται, αντιλαμβάνεται πότε ένα κείμενο είναι στην νεοελληνική και πότε όχι. Εξάλλου, για αυτόν ακριβώς τον λόγο κάνω και αναφορά του πρωτότυπου εδαφίου. Πρόσεχε καλύτερα τα όσα διαβάζεις στο μέλλον.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Τότε να χρησιμοποιείς σε παρακαλώ, τα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ κείμενα και όχι τις ερμηνείες αυτών που κατηγορείς. Εκτός αν είναι μέρος κάποιας δουλειάς σου.....»

Πολλά έργα βλέπεις φίλτατε…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Η καινή διαθήκη είναι θεόπνευστο κείμενο και απαιτεί ανθρώπους με Πνεύμα και όχι ειδικούς με «γνώσεις».»

Και αυτοί θα υποθέσουμε ότι βρίσκονται πολύ περισσότερο είτε στο Πατριαρχείο είτε στην Ιερά Σύνοδο της εκκλησίας. Οπότε, και εφόσον ΑΥΤΟΙ αποδέχονται την ερμηνεία, τότε καλύτερα να σωπαίνουμε και να μαθαίνουμε.

Τόση αμετροέπεια δεν χρειάζεται πια.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Εγώ δεν έδωσα καμιά ερμηνεία παρέθεσα το κείμενο όπως το έγραψε ο Ιωάννης. Δεν το ήξερα ότι σου αρέσουν περισσότερο τα κείμενα του «Σωτήρ»?»

Είπαμε, έδωσα το εδάφιο αλλά ΚΑΙ την ερμηνεία που ακόμα και το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ. Δεν είναι θέμα του «Σωτήρ», διότι κάποιος θα το έγραφε, αλλά θέμα ορθής απόδοσης.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Από πότε δέχεσαι την Ιερά σύνοδο σαν τον αυθεντικό ΕΡΜΗΝΕΥΤΗ ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ.»

Το εάν τα κείμενα αυτά είναι ή όχι η αλήθεια, είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ. Επομένως, κάθε πράγμα με την σειρά του.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Τα επίσημα όργανα? Εσύ ποια επίσημα όργανα συμβουλεύεσαι?»

Τα γνωρίζεις και τα ανέφερα. Οι προσωπικές επιθέσεις δεν έχουν νόημα.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Το σημαντικό στοιχείο αυτού του σημείου είναι ότι η «ερμηνεία» σου το ΠΑΡΕΛΕΙΨΕ. Που ξέρεις μπορεί κάποιος να βρει κάποια αξία.»

Και πάλι τα ίδια: πολύ φασαρία δίχως τα τεκμήρια. Κρίμα.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ωραία βάλε μου και «χέρι» που δεν ακούω την Ορθοδοξία. Μέχρι εκεί έφτασες για να μας πείσεις ότι το πρωτότυπο είναι ίδιο με την ερμηνεία του?»

Φτάνω μέχρι εκεί που χρειάζεται ώστε να αναδειχθεί ότι απλά ενοχλείσαι με την απόδοση και τίποτα περισσότερο. Δεν σου κάνει η ερμηνεία? Τότε μείνε στην δικιά σου. Ωστόσο, δεν πρόκειται ΕΣΥ να αλλάξεις δεδομένες καταστάσεις.

Όχι ότι με εξυπηρετεί αυτή η κατάσταση, αλλά έτσι έχουνε τα πράγματα..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ για το που είμαι προσκολλημένος.»

Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να μας το πεις? Εσύ, που τόσα και τόσα έχεις «μυριστεί» για τον…ρόλο και τις «σκοτεινές ορέξεις» διαφόρων άλλων……

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Αναζητώ ένα καλύτερο άνθρωπο μέσα μου. Αναζητώ την «συνάντηση» με το Χριστό.Εσύ τι αναζητάς? Να φας τον επόμενο χριστιανό?»

Θρησκεία μου η Αλήθεια, και οδός μου η Αμφισβήτηση.

Θα σου συνιστούσα να έχεις λιγότερη μισαλλοδοξία μέσα σου, να είσαι πιο ταπεινός, μιας και κόπτεσαι περί της «συνάντησης» με το Χριστό, διότι ο Λόγος και ο τρόπος που διαλέγεσαι, τόσο τώρα όσα και παλαιότερα, κάθε άλλο παρά σε «συνάντηση» προοιωνίζει.

Ευτυχώς για το forum το γεγονός ότι έχουνε περάσει και άλλου «είδους» χριστιανοί, οι οποίοι αν και συγκρούστηκαν, αν και αρκετά παραξενεύτηκαν από ορισμένα ιστορικά νέα, ποτέ δεν έπεσαν στο επίπεδο της ειρωνείας, της κακότητας, που τόσο πλούσια ορισμένοι αυτόκλητοι έχουνε φροντίσει να δούμε…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 00:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator:
«Όμως καμιά φορά ο άνρθωπος δυσκολεύεται να κατανοήσει και να αντιληφθεί τα πιο απλά πράγματα και τα μεγάλα μυστήρια κρύβονται σε αυτά που θεωρούνται κοινότυπα...»

Δεν έχεις και άδικο, καθόλου θα έλεγα…

Imperator:
«Και έπειτα γιατί να θεωρούμε το θάνατο κάτι το φυσιολογικό? και η φθορά? Τότε αφού ερχόμαστε για να εξαφανιστούμε μια μέρα σα καπνός γιατί κάνουμε τον κόπο?»

Πολλές φορές, είναι καλύτερο να αρκούμαστε στο να μην έχουμε απαντήσεις για όλα τα απίθανα και πιθανά ερωτήματα μας, παρά να φορτώνουμε το υποσυνείδητο μας με εικόνες και εικονικούς κόσμους που άμεσα θα επηρεάσουνε τις σκέψεις μας.

Είμαστε αυτό που σκεφτόμαστε. Ας αναλογιστούμε καλύτερα λοιπόν το τι θα πλάσουμε με το συνειδητό μας ως «αλήθεια».

Imperator:
«Ναι ο άνρθωπος ανησυχεί για το μετά και αυτό είναι ενσταλαγμένο μέσα του. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?»

Διότι έχουμε αναπτύξει το νου μας, διότι έχουμε την ικανότητα μέσα από τον πολιτισμό και τις επιρροές που δεχόμαστε να ζούμε…..σκεπτόμενοι τον θάνατο μας! Μια ξεχωριστή κατάσταση, η οποία μας ωθεί τόσο σε πρόοδο όσο και σε στασιμότητα και φθορά. Πνευματική φθορά.

Βλέπεις, σπανίως τα πράγματα έχουνε μια όψη….

Imperator:
«Και να σου πω και κάτι άλλο? Γιατί συνέχεια αναφέρεσαι σε άτομα που πάνε να μας εκμεταλλευτούν, ότι μας βάζουν να πιστεύουμε σε παραμύθια κλπ κλπ. Από μόνοι τους τα σκέφτονται οι άνθρωποι.»

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι έχουμε έμφυτη μια ικανότητα αναζήτησης για την ικανοποίηση της αλαζονείας μας, της δίψας μας για απαντήσεις. Φυσικό.

Αναφέρομαι λοιπόν σε άτομα που απλά εκμεταλλεύονται αυτή την αγωνία του κόσμου, καθώς πατάνε επάνω σε λεπτές διαχωριστικές γραμμές του ψυχισμού, μεταβάλλοντας τα πάντα προς όφελος τους.

Η θρησκεία, όπως έχει, δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Η φιλοσοφία είναι μια διέξοδος.

Imperator:
«Αν κάποιος έχει αγαθή και καλή ψυχή δε θέλει κανένα πρότυπο και χωρίς να έχει διαβάασει ποτέ για τον Ιησού θα ακολουθήσει το δρόμο του. Αυτοί που θέτουν πρότυπα είναι ύποπτοι.»

Συμφωνώ κατά βάση.

Τα πρότυπα, που τόσο και τόσο διατυμπανίζουν και περιφέρουν ως MUST οι από άμβωνος κριτές και αυτόκλητοι σωτήρες ψυχών και σωμάτων, είναι επικίνδυνες ιδεοληψίες.

Μπορεί εγώ προσωπικά, να τα «έβρισκα» με τον Ιησού πολύ καλύτερα από τον οιονδήποτε επαγγελματία μεταπράτη του Θείου, και τούτο διότι Εκείνος δεν φίλησε ούτε χρυσοποίκιλτες ποδιές, ούτε απαίτησε ρόλο Θεού, ούτε καν μιας οργάνωσης με τεράστιες εκκλησιές και αναρίθμητα αξεσουάρ, με λίγα λόγια μιας θρησκείας.

Άλλο το να ομιλούμε ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΣ το όνομα του Ιησού ως οικόσημο και άλλο το να μιλάμε για τα λόγια του, για τον τρόπο σκέψης. Το δεύτερο, δεν απαιτεί τίποτα, ούτε ιερέα, ούτε τίποτα από όλες αυτές τις λατρευτικές εκδηλώσεις. Μονάχα ανοιχτό μυαλό και καρδιά.

Μόνο που ως συνήθως, ο κόσμος ανοίγει την καρδιά του και όχι το μυαλό. Και έτσι, έχουμε αυτά που έχουμε….

Imperator:
«Γιατί σφάζεται και αλληλοσκοτώνεται ο κόσμος? Για την απόλαυση ηδονών μήπως?»

Ξεκαθάρισα τι εννοώ ως ηδονές. Είναι μια ευρύτερη έννοια και όχι σώνει και καλά οι γνωστές σαρκικές.

Imperator:
«Μήπως η ανθρωπότητα έχει πιο πολύ ανάγκη το "αγαπάτε αλλήλους" του Ιησού, παρά το αγαπάτε τον εαυτό σας που λες εσύ?»

Κάθε άλλο. Δεν λέω αγαπάτε τον εαυτό σας, αλλά ΓΝΩΡΙΣΤΕ τον εαυτό σας. Καμία σχέση.

Imperator:
«Εγώ φίλε μου ποτέ δε κινδύνευα από κάποιον που ακολουθεί το χριστινανικό δρόμο που λέει "γύρνα και την άλλη μεριά"»

Ποιοι είναι αυτοί που σου είπανε αυτό? Πόσοι είναι? Μετριούνται στο ένα ή στα δυο χέρια? Τέλος, ΠΟΙΑ θα ήταν η πρόοδος μας από μια τέτοια στάση? ΤΙ θα πεις στον Τούρκο, στον εισβολέα, περάστε παρακαλώ? ΤΙ θα πεις σε αυτόν που θα σκοτώσει και θα βιάσει τον άνθρωπο σου, παρακαλώ επαναλάβατε??

Αυτό είναι το πρόβλημα με αυτές τις ΑΝΕΦΑΡΜΟΣΤΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ: ότι είναι καλές μονάχα στα λόγια, διότι δεν λαμβάνουνε υπ’όψιν τον άνθρωπο αλλά….τον υπεράνθρωπο!

Imperator:
«Ηδονές και αυτογνωσία δε πάνε μαζί, δε νομίζεις?»

Κάθε άλλο! Το ένα προϋποθέτει το άλλο.

Imperator:
«Και η πραγματική ηδονή επέρχεται από την οριστική απελευθέρωση από τα δεσμά του υλικού κόσμου και τη δρόμο αυτό τον δείχνει ο Ιησούς.»

Πως είσαι σίγουρος ότι μίλησε κυριολεκτικά και όχι συμβολικά? Πως είσαι σίγουρος ότι μίλησε για κάποια «άλλη ζωή» και δεν μίλησε ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ απλά με φιλοσοφικά κατηγορήματα? Πως είσαι βέβαιος ότι γενικά υπάρχει κάτι μετά το τώρα?

Δεν θέλω υποθέσεις και αυθαίρετες αποδόσεις αλλά στέρεα επιχειρήματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 06:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριε Schwabe το εχεις κανει επαγγελμα να παραποιεις τα ιερα κειμενα.
Ειλικρινα κανοντας αυτο ΣΥΝΕΧΕΙΑ πληρωνεσαι απο καπου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 09:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν, λέω ΕΑΝ, είχε αντίθετη γνώμη η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας για τα κείμενα αυτά, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΔΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ, και φρονώ ότι…κάτι περισσότερο από εσένα και τις διαφωνίες σου θα γνωρίζουνε….

Εκτός από υπεκφυγές μπορείς να απαντήσεις γατί δεν χρησιμοποιείς τα αυθεντικά αρχαία κείμενα της γραφής και χρησιμοποιείς τις ερμηνείες του «ΣΩΤΗΡΑ»?
Είναι κριτήριο για σένα ότι τις δέχεται η εκκλησία, που ΕΣΥ αμφισβητείς?

quote:
Ο κάθε νοήμων άνθρωπος που γνωρίζει και ελάχιστα περί των θεμάτων που συζητούνται, αντιλαμβάνεται πότε ένα κείμενο είναι στην νεοελληνική και πότε όχι. Εξάλλου, για αυτόν ακριβώς τον λόγο κάνω και αναφορά του πρωτότυπου εδαφίου. Πρόσεχε καλύτερα τα όσα διαβάζεις στο μέλλον.

Α! μάλιστα. Δηλαδή θα αναγνωρίζουμε την αυθεντικότητα για το κάθε κείμενο που χρησιμοποιείς από το αν είναι στην νεοελληνική ή όχι? Μετά από τέτοια συμπεριφορά σε ενοχλεί η κακότητα….

quote:
Πολλά έργα βλέπεις φίλτατε…..

Εκτός από αυτά τα «ουσιαστικά» επιχειρήματα, έχεις κάτι να προσθέσεις?

quote:
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Η καινή διαθήκη είναι θεόπνευστο κείμενο και απαιτεί ανθρώπους με Πνεύμα και όχι ειδικούς με «γνώσεις».»
Schwabe
Και αυτοί θα υποθέσουμε ότι βρίσκονται πολύ περισσότερο είτε στο Πατριαρχείο είτε στην Ιερά Σύνοδο της εκκλησίας. Οπότε, και εφόσον ΑΥΤΟΙ αποδέχονται την ερμηνεία, τότε καλύτερα να σωπαίνουμε και να μαθαίνουμε.

Αυτοί βρίσκονται παντού. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να συναντήσει το πνεύμα του Θεού. Οπότε να χρησιμοποιείς τα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ κείμενα. Εκτός αν σε εκφράζουν τόσο πολύ οι ερμηνείες που δίνει ή εγκρίνει η Εκκλησία. Κάτι τέτοιο όμως δεν φαίνεται από την γενικότερη συμπεριφορά σου.
Άρα η επιμονή σου να χρησιμοποιείς ερμηνείες της εκκλησίας παραπέμπει αλλού….όσο και αν οδύρεσαι

quote:
Είπαμε, έδωσα το εδάφιο αλλά ΚΑΙ την ερμηνεία που ακόμα και το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ. Δεν είναι θέμα του «Σωτήρ», διότι κάποιος θα το έγραφε, αλλά θέμα ορθής απόδοσης.

Είπαμε έδωσες την ερμηνεία χωρίς να το αναφέρεις πουθενά και από κάτω έβαλες το εδάφιο. Λίγο πιο πάνω είναι γραμμένα. Λίγη τσίπα δεν βλάπτει….

quote:
Το εάν τα κείμενα αυτά είναι ή όχι η αλήθεια, είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ. Επομένως, κάθε πράγμα με την σειρά του.

Ώστε χρησιμοποίησες κείμενο που δεν δέχεσαι ότι είναι αλήθεια? Γιατί άραγε?

quote:
Φτάνω μέχρι εκεί που χρειάζεται ώστε να αναδειχθεί ότι απλά ενοχλείσαι με την απόδοση και τίποτα περισσότερο. Δεν σου κάνει η ερμηνεία? Τότε μείνε στην δικιά σου. Ωστόσο, δεν πρόκειται ΕΣΥ να αλλάξεις δεδομένες καταστάσεις.

Δεν είπα πουθενά ότι διαφωνώ με την ερμηνεία. Απλά είπα, και θα το πω πολύ πολύ απλά, ξανά, μήπως και εσύ ακόμα το καταλάβεις, ότι χρησιμοποίησες ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.
Δεν είναι απλό? Πως το βλέπεις?

quote:
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ για το που είμαι προσκολλημένος.»
Schwabe
Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να μας το πεις? Εσύ, που τόσα και τόσα έχεις «μυριστεί» για τον…ρόλο και τις «σκοτεινές ορέξεις» διαφόρων άλλων……

Για κάποιον που μπορεί να καταλάβει φαίνεται μέσα από τις τοποθετήσεις μου. Όπως και η δική σου….

quote:
Θρησκεία μου η Αλήθεια, και οδός μου η Αμφισβήτηση.

Πρόσεξε μην αμφισβητήσεις την αλήθεια και σε φάει το ψέμα.

quote:
Θα σου συνιστούσα να έχεις λιγότερη μισαλλοδοξία μέσα σου, να είσαι πιο ταπεινός, μιας και κόπτεσαι περί της «συνάντησης» με το Χριστό, διότι ο Λόγος και ο τρόπος που διαλέγεσαι, τόσο τώρα όσα και παλαιότερα, κάθε άλλο παρά σε «συνάντηση» προοιωνίζει.

Σε ευχαριστώ για την προτροπή σου. Η μισαλλοδοξία και η έλλειψη ταπεινότητας ποτέ δεν είναι μέρος της συμπεριφοράς μου προς τα άλλα μέλη. Και αυτό φαίνεται γιατί όλα είναι γραμμένα.
Ίσως εσύ μου βγάζεις τον άσχημο εαυτό μου. Και τι σύμπτωση!! Και σε πολλούς άλλους. Ίσως είναι και ο μοναδικός τρόπος αυτοάμυνας απέναντι στην αναξιοπρέπεια κάποιου που με παίρνει από πίσω όπου γράφω για να σχολιάζει αυτά που λέω.

quote:
Ευτυχώς για το forum το γεγονός ότι έχουνε περάσει και άλλου «είδους» χριστιανοί, οι οποίοι αν και συγκρούστηκαν, αν και αρκετά παραξενεύτηκαν από ορισμένα ιστορικά νέα, ποτέ δεν έπεσαν στο επίπεδο της ειρωνείας, της κακότητας, που τόσο πλούσια ορισμένοι αυτόκλητοι έχουνε φροντίσει να δούμε…..

Αν σκεφτόσουν το φόρουμ θα ήσουν και διαφορετικός. Οι συγκρούσεις είναι πολλές και καταχωρημένες. Έπεσες στο επίπεδο της ειρωνείας και της κακότητας πάμπολες φορές. Συμπεριφέρθηκες όπως σου συμπεριφέρθηκαν και συμπεριφέρθηκαν όπως τους συμπεριφέρθηκες…..
Ζεις στο νόμο της ανταπόδοσης Schwabe.
Κοίτα και λίγο τον εαυτό σου δεν βλάπτει. Ξέρεις, κανένας άνθρωπος δεν είναι τέλειος.
Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο να το δεχτείς αλλά μπορεί να ισχύει και για σένα…….



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 14/02/2006 09:13:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 09:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Shalom...

Από όλα τα παραπάνω θα σταθώ λιγάκι στα εξής:

1. « Αναπτύσσοντας μια άρτια επίγνωση του εαυτού μας, ανακαλύπτουμε τις ψυχικές μας δυνάμεις, διευρύνουμε τα όρια του πνεύματος μας, του ίδιου του σώματος μας, γινόμαστε συνειδητά και υπεύθυνα άτομα, ένα με την Μητέρα Φύση που μας περιβάλει, με άλλα λόγια ενεργοποιούμαι τον εαυτό μας.»

2. «ΑΝΑΓΚΗ»

3. « Για αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν εννοούμε λοιπόν ηδονές αισθησιακών απολαύσεων και άλλα επιπόλαια σοφίσματα, αλλά την ικανότητα δια της οδού της Αυτογνωσίας να μην υποφέρουμε και να μην είναι η ψυχή μας ταραγμένη από ψευδοδιλλήματα και μια μονολιθική άρνηση της σχέσης μας με τη Φύση.»

4. « Ευσεβείς πόθοι που πηγάζουν από το αίσθημα ΦΟΒΟΥ της μηδαμινότητας μας».

Και θέλω να ρωτήσω,

Schwabe,

1. Η διεύρυνση των ορίων του σώματος προηγείται ή όχι της επίγνωσης του εαυτού; Ο εαυτός είναι κάτι άσχετο από το σώμα / ή πάει πακέτο «ψυχή-σώμα-πνεύμα»; Τι σημαίνει «ένα» με την Μητέρα Φύση;

2. Αναφέρεσαι σε όλα τα επίπεδα Ανάγκης; (για έμπνευση, για επικοινωνία, για γαλήνη, για αγάπη... για φαγητό, για τσιγάρο, για γονυκλισίες...;)

3. Γιατί «επιπόλαια σοφίσματα» οι αισθησιακές ηδονές; Δεν είναι αποτέλεσμα Ανάγκης και αυτές; «Χαμηλού επιπέδου», ίσως, αλλά μήπως «αναγκαίο κακό»; Γνωρίζεις πολλούς Υγιείς (όχι απλώς «υγιείς», αλλά συνολικά και διαπαντώς) σε πνεύμα+ψυχή που δεν πέρασαν από αυτό το στάδιο; Γνωρίζεις πολλά Υγιή σώματα εναρμονισμένα με τη Μητέρα Φύση που δεν αποδέχτηκαν το υλικό τους κομμάτι; Το να εγκαταλείπει κάποιος το σαρκίο του (που στο φινάλε είναι ένα μάτσο κύτταρα) σημαίνει ότι το έχει υπερβεί (άρα μιλά ως Ψυχή/Πνεύμα) ή ότι δεν θέλει να το δει σε όλο του το μεγαλείο; Αν το δεύτερο δεν είναι Φόβος, τότε τι είναι; Εντέλει πόσοι γνωρίζουν τις λειτουργίες και τις δυνατότητες του σώματος, ΠΡΙΝ το αφήσουν στην άκρη για να ασχοληθούν με τα ψιλά γράμματα της Φιλοσοφίας; Και Πώς είναι δυνατό να κατανοήσουν τους Συμπαντικούς νόμους όταν δεν γνωρίζουν το δικό τους σύμπαν; Κι αν τελικά δεχτώ ότι η Μητέρα Φύση έβαλε απλώς ένα «τυράκι» ((την αισθησιακή ηδονή / που δεν είναι παρά ένα εργαλείο- μέσο)), για να «κάνει τη δουλειά της», για να συνεχιστεί ο Κύκλος... είναι αυτό κακό ή καλό; Μα η Φύση δεν είναι απλώς αυτό που ΕΙΝΑΙ; Εμείς δεν είμαστε αυτοί που νοηματοδοτούμε, δίνουμε περιεχόμενο στις λέξεις, βάσει των δεδομένων και των Αναγκών εντός μας; Το καλό και το κακό δεν υπάρχουν στη Φύση. Ή μήπως κάνω λάθος; Αυτά τα «καλό+κακό» δεν είναι «επιπόλαια σοφίσματα»; Χάριν τέτοιων «σοφισμάτων» δεν επικρατεί η Βλακεία, αλλά και η δυστυχία, ο πόνος ... και αυξάνεται και η χρήση ψυχοφαρμάκων στις σύγχρονες κοινωνίες;

Ναι στη Φιλοσοφία, αλλά από που έως που; Και πότε;
Έχει σημασία να γνωρίζεις σε ποιον απευθύνεσαι και πότε. Κι αυτό γίνεται αν τον αφουγκραστείς κι όχι απλά αν σου καταθέσει ακόμα και το πλήρες βιογραφικό του. ((Γιατί σίγουρα δεν θα σου τα πει όλα. Όχι γιατί δεν θέλει, αλλά γιατί δεν δύναται να τα δει κατάματα.))

Προσωπικά θλίβομαι όταν βλέπω νέα παιδιά που ΟΦΕΙΛΟΥΝ στους εαυτούς τους να χαίρονται τη ζωή (που είναι ΔΩΡΟ κι όχι κατάρα), να φτάνουν σε υπαρξιακά αδιέξοδα, να αναχωρούν ή να αυτοκαταστρέφονται, σέρνοντας πολυποίκιλα σύνδρομα κατωτερότητας (απέναντι σε τι «άραγε»;;). Και θλίβομαι ακόμα περισσότερο όταν ανακαλύπτω -ξανά και ξανά- ότι πίσω από όλα αυτά κρύβονται «ψυχές» που στερήθηκαν την αγάπη+την στοργή από το περιβάλλον τους, το παιχνίδι, την ξενοιασιά, την επιβράβευση, την ουσιαστική επι-κοινωνία, και που μεγάλωσαν πιστεύοντας -επειδή τα έπεισαν!- ότι το σώμα τους είναι «φορέας κακού» και «οι αισθησιακές απολαύσεις» κάτι «βρώμικο», που στην καλύτερη των περιπτώσεων τα απομακρύνει από την «Φώτιση» ή την «Αυτογνωσία» (κι ό,τι άλλο) και στην χειρότερη τα οδηγεί «στα Τάρταρα και στις φλόγες της Κολάσεως».

Αν η «Μητέρα Φύση» είχε χέρια θα έριχνε καναδυό φάσκελα σε πολλούς γονείς, δασκάλους και μέντορες και σωτήρες (και λυπάμαι που δεν διαθέτω «στοιχεία» για να τεκμηριώσω αυτήν μου την Πεποίθηση. Μετρητή Αρμονίας δεν διαθέτω, επίσης. Η Αυτογνωσία (η «δική μου») δεν περιγράφεται, δεν συνταγογραφείται, δεν αναλύεται, δεν είναι σε συσκευασία χαπιού, «δώρου» ή αντίδωρου. Η Αυτογνωσία (η «δική μου») είναι πράξη. Συν Αθηνά και χείρα.... Είναι Ιησούς, είναι Βούδας, είναι και Κούδας... ενίοτε και filosofos3 και ΠΛΑΤΩΝΑΣ και Schwabe! So f*cking simple.

4. Της μηδαμινότητας απέναντι σε τι; Στο Aπειρο; Της μηδαμινότητας ή του Θανάτου; Πίσω από κάθε φόβο ο Θάνατος δεν βρίσκεται; Ακόμα και πίσω από μια απλή ναυτία (που «γυρίζει τα @_@») ο ίδιος φόβος δεν κρύβεται; ((Λέξεις... ))

Όσο περισσότερο εξοικειώνεται κανείς μαζί του, «τόσο το καλύτερο». Κι ένας «μικρός» θάνατος είναι ίσως το κάψιμο μιας βιβλιοθήκης, αν αυτή τροφοδοτεί έναν εγωιστικό -κοντόφθαλμο- νου... που δεν εννοεί να συν-Εργαστεί με την καρδιά του ιδίου σώματος.
«Αραγε» σε τι χρησιμεύει ο «κάθε-Τίμαιος», σε τι η «όποια-όποιου-Μυθολογία» και σε τι η «όποια-όποιου-Φιλοσοφία» αν κανείς δεν δύναται να κρατήσει το ΑΠΟΣΤΑΓΜΑ που θα τον κάνει ΕΥΤΥΧΗ (αν όχι ευτυχέστερο) -δίχως αυτά.

«Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι»... / και πριν με πείτε α-νόητο ή ά-λογο (σκασίλα μου μεγάλη...) σας λέω πως ξέρω (και ίσως ευκολότερα από εσάς) «να γυρίζω κι από την άλλη μεριά» και μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτείτε. Γιατί μπορεί (μπορεί λέω) αυτήν τη στιγμή να σας απειλώ... ή να σας προκαλώ να βουτήξετε στην ΑΒΥΣΣΟ του Νου και της Ψυχής σας... να δείτε την Σκοτεινή όψη της Σελήνης... και χίλια δυο άλλα «ανόητα-δικά μου σκαρφίσματα». Οι «ερμηνείες» βλέπετε, είναι ερμηνείες και τίποτα περισσότερο. Βάσει προσωπικών φίλτρων ερμηνεύει ο καθένας. Αλλά... Φιλτράρισμα στο φιλτράρισμα αναρωτηθείτε τι απομένει και βάσει ποιας εσωτερικής διαδικασίας προσεγγίζουμε εντέλει καλύτερα την ΟΥΣΙΑ ενός κειμένου. Ο συγγραφέας έχει πάντα τον πρώτο λόγο... αν βεβαίως τον γνωρίζετε προσωπικά κι αν ο ίδιος θυμάται τα γιατί και πώς κι επακριβώς (λιγάκι χλωμό... ένεκα ρευστότητας χωροχρόνου). Αν όχι τότε η Αλήθεια του κειμένου είναι αυτή που ο καθένας από εσάς θα της δώσει (και δεν τίθεται θέμα στατιστικής).

Αυτά και σε ένα γενικό («Σας»).

quote:
Γιατί συνέχεια αναφέρεσαι σε άτομα που πάνε να μας εκμεταλλευτούν, ότι μας βάζουν να πιστεύουμε σε παραμύθια κλπ κλπ.

Imperator, εγώ δεν αναρωτήθηκα γιατί το κάνει αυτό ο Schwabe, αλλά γιατί αναρωτήθηκες ΕΣΥ. ((Αν θυμηθείς τη διαδρομή που έκανε η σκέψη σου για να γράψεις τα παρακάτω, θα καταλάβεις ?ίσως- τι εννοώ.))

Έχεις προσέξει ότι για όλα τα «κακά και άσχημα» υπάρχει μια (ευφυής) δικαιολογία και ως δια μαγείας είναι έξω από εμάς; Ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη των σκέψεων, των λόγων και των πράξεών του;

quote:
Η ηδονή που προσφέρει το σεξ , είναι αυτό το οποίο θα σε πείσει να το κάνεις . η φύση το έβαλε για να το κάνεις και να κάνεις αυτό που θέλει η φύση ( η υλική φύση).Η ύλη θέλει να επιβιώσει και καρφί δε της καίγεται της φύσης για τα άτομα, για εσένα, εμένα κλπ. Όταν εκτελέσει το σκοπό της τότε παύει η ηδονή ( άμα φας πολύ και χορτάσεις μετά θες να κάνεις εμετό)

Η Φύση δεν βλέπει κανέναν και τίποτα ως κάτι μεμονωμένο. Είναι ΜΙΑ οντότητα, είναι ΕΝΑΣ μηχανισμός (και πολύ καλοκουρδισμένος μάλιστα). Ό,τι δεν την «εξυπηρετεί», απλώς το «ξεσκαρτάρει». Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Αν έχεις βρει τη θέση σου μέσα σε αυτόν τον μηχανισμό, αν έχεις Επίγνωση αυτής της θέσης-κατάστασης τότε ... είσαι σε καλό δρόμο. ((Ο εμετός συνίσταται σε περιπτώσεις δηλητηριάσεως, αλλά η συνήθεια, λίγο απέχει από την anorexia nervosa...))

quote:
Η γυναίκα όταν τεκνοποιήσει και περάσει την ηλικία που μπορεί να το κάνει, χάνει την ομορφιά της γιατί δε της χρειάζεται άλλο. Τότε γίνεται αποκρουστική γριά. Η φύση δε την έκανε όμορφη για να περνάει αυτή καλά, αλλά για σκοπούς αναπαραγωγής του είδους.

Αυτό -υποθέτω ότι- είναι η προσωπική και άρα υποκειμενική σου άποψη. Σωστά; / Η Ομορφιά, φίλε μου, βρίσκεται παντού. (Η Ασχήμια επίσης.) Το τι βλέπει ο καθένας είναι θέμα κουλτούρας, παιδείας και ψυχικής διάθεσης. Προφανώς αναφέρεσαι στην ομορφιά με την έννοια του «ελκυστικού» για το αρσενικό και μόνο.

((Όσο υπάρχουν αρσενικά γι-αυτήν, θα «περνάει αυτή καλά» κι όλα θα δουλεύουν ρολόι! Δεν θα σβήσει το είδος εύκολα, μην ανησυχείτε... μερικοί-μερικοί.))

quote:
Εδώ τοποθετώ το διαχωρισμό υλικού και πνευματικού ατόμου. Εδώ είναι που βάζω τον "πόλεμο" που πρέπει να κάνουμε στον υλικό εαυτό μας με τις ηδονές του γιατί αυτές οι ηδονές είναι "παγίδες" για να εξυπηρετήσουν σκοπούς άλλους.

Θα έλεγα «συνέχισε έτσι! Εύγε!» αλλά, όχι. Θα σου πω μονάχα -σε ένα γενικό επίσης- ότι όσο «πολεμάς» κάτι, τόσο αυτό εμφανίζεται μπροστά σου. Και θα συνεχίσει αν δεν κατανοήσεις το λόγο ύπαρξής του. Πριν φτάσεις λοιπόν να μιλάς για «παγίδες», θα σου πρότεινα ένα γενικό-rescan και να αναρωτηθείς σε ποιο ύψος έχεις βάλει τον πήχυ-Αυτογνωσία. (Η ενδοσκόπηση βοηθάει και πάσα αποσυμπιεστική μέθοδος χρήσιμη και αναγκαία και ο νοών νοείτω. Αν θα αυξήσεις ή μειώσεις το ύψος μόνον εσύ το γνωρίζεις.) Όταν καταφέρεις να αδειάσεις τελείως και να νιώσεις ευτυχής μέσα στο «κενό δωμάτιο», τότε θα έχεις υπερβεί ένα σημαντικό κομμάτι του «υλικού εαυτού» κι όχι μόνο. Αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι τελείωσες. Χρειάζεται διαρκής Επαγρύπνηση και Επανατοποθέτηση, μιας και τίποτα γύρω σου δεν είναι σταθερό και δεδομένο (αυτά έχει η ζωή). Η εναρμόνισή σου με το έξω θέλει «έξυπνο» χειρισμό των σταθερών εντός σου, κι αυτό μόνο εσύ μπορείς να το γνωρίζεις. Κανένας Θεός και κανένας Διάολος. ((Εσύ είσαι και το ένα και το άλλο ...κι όλα τα παραφερνάλια τους.))

Για να το πω «καλύτερα»:
φιλοσοφούμεν μετά Μαλακίας και Φιλοσοφούμεν «άνευ μαλακίας...».
Υπάρχουν λεπτές διαφορές μεταξύ φιλοσοφίας και Φιλοσοφίας και μιας κι O Ελύτης δεν δύναται να παραβρεθεί στην κουβέντα, ίσως ο αγαπητός μου Schwabe μπορεί να βοηθήσει... / αν δεν του είναι κόπος.

quote:
Η ηδονή για να είναι γνήσια και αυθεντική πρέπει να είναι ΑΙΩΝΙΑ! Τι να την κάνω εγώ την ηδονή που είναι πεπερασμένη? Και η πραγματική ηδονή επέρχεται από την οριστική απελευθέρωση από τα δεσμά του υλικού κόσμου και τη δρόμο αυτό τον δείχνει ο Ιησούς.

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν συμφωνώ. Κάθε στιγμή, εδώ+τώρα είναι ένα κομμάτι της Αιωνιότητας που αναζητάς. ((Τώρα θα μου πεις ένας κόκκος άμμου δεν κάνει τη διαφορά / πολλοί μαζί όμως; / Δοκίμασε να ξεπεράσεις την «κρίσιμη μάζα».)) Όποιον δρόμο κι αν διαβαίνεις, μην αφήνεις τη ζωή να περνάει δίχως δράση. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην εγκεφαλική ((γέμισε ο τόπος μαλθακούς φιλόσοφους...)) Use your brain & move your a*se! / ίσως η «ασχήμια» αργήσει λίγο παραπάνω...

Ας μου λύσει κάποιος και μια απορία «παιδικής ΦιλοΣοφίας»: ΑΝ (αν λέω) όσο κάποιοι εδώ απλώνουν τα σεντόνια της ?αναμφισβήτητα εκτυφλωτικής- γνώσης τους, ΕΓΩ με κάθε σελίδα «ιερών» και «φιλοσοφικών» βιβλίων τυλίγω ρέγγες για να τις στείλω σε άγνωστους φίλους ?ρεγγοφάγους που πεινάνε- στο υπερπέραν σε όλα τα μήκη και πλάτη, μαζί με μουσικές των Αστεριών... πείτε μου, ΒΛΑΣΦΗΜΩ;!;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τον Ξένιο... Schwabe.*

Τα σέβη μου / και την καλημέρα μου / σε όλους
«U stupid dervish!_Μ©Ζ»

----------------------------
* Δεν θα σας ξανα-ενοχλήσω τοιουτοτρόπως. ((Θα κοιτάω μόνο...))

((35ωρο τώρα...! / End-o-PoeticT_error_ism / χσσσσσς........))

Edited by - Moz on 14/02/2006 10:21:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 10:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!

ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτόν τον "ΣΩΤΗΡ".

Το λέω καλοπροαίρετα αλλά έχει γίνει πολύ κουραστική αυτή η αντιπαράθεση και αυτά το quote που τίποτα δεν προσφέρουν στο θέμα.
Πάνω που μπήκε ο Imperator να καταθέσει κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις στο θέμα και να ξεκολήσουμε φτου και απ' την αρχή.
Ας μην απαντήσει μια φορά ο ένας στον άλλο.
Ελπίζω μετά την παρέμβαση του Moz να μην γυρίσουμε στα ίδια.

Καλή συνέχεια !!

ΝΑ'ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...ΤΑ ΛΕΜΕ !!

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lorantos
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 10:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lorantos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
_____________________________________


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 11:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ,

θα προσπαθήσω να περιορίσω την έκταση περί της ερμηνείας, καθώς μάλλον δεν εξυπηρετεί το αρχικό θέμα και επιπλέον δημιουργείται πόλωση.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Α! μάλιστα. Δηλαδή θα αναγνωρίζουμε την αυθεντικότητα για το κάθε κείμενο που χρησιμοποιείς από το αν είναι στην νεοελληνική ή όχι?»

Ναι, και τούτο διότι καθώς δεν βγήκαμε στο δρόμο να διαφημίσουμε τη πραμάτεια μας φρονώ ότι όσοι εκφράζουνε ΑΠΟΨΗ περί της Αγίας Γραφής είναι και σε θέση να αναγνωρίσουνε την νεοελληνική από το κείμενο των ευαγγελιστών. Γι’αυτό εξάλλου και ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ το εδάφιο.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Είπαμε έδωσες την ερμηνεία χωρίς να το αναφέρεις πουθενά και από κάτω έβαλες το εδάφιο. Λίγο πιο πάνω είναι γραμμένα. Λίγη τσίπα δεν βλάπτει….»

Ακριβώς, διότι όσοι εμπλέκονται ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ. Εάν δεν γνωρίζεις τότε να σε βοηθήσω…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Δεν είπα πουθενά ότι διαφωνώ με την ερμηνεία.»

Α μπα! Τώρα….δεν διαφωνείς και με την ερμηνεία?? Πως και έτσι?? Μήπως επειδή είναι ΑΤΕΛΕΣΦΟΡΗ η προσπάθεια σπίλωσης που εκκίνησες? (για μια ακόμη φορά δυστυχώς…)

Σου συνιστώ να γίνεις πιο ειλικρινείς με τον εαυτό σου φίλτατε.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Πρόσεξε μην αμφισβητήσεις την αλήθεια και σε φάει το ψέμα.»

ΕΣΥ, το προσέχεις?

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Η μισαλλοδοξία και η έλλειψη ταπεινότητας ποτέ δεν είναι μέρος της συμπεριφοράς μου προς τα άλλα μέλη. Και αυτό φαίνεται γιατί όλα είναι γραμμένα.»

Φίλτατε ΧΟΛΗ στάζουνε οι σχολιασμοί σου. Το τι φαίνεται και το τι όχι, σου έχει επισημανθεί αν δεν κάνω λάθος και από τους υπεύθυνους του forum. Δεν νομίζεις ότι οι αυτοεγκωμιαστικοί Λόγοι προσδίδουν και τον ΑΛΗΘΙΝΟ μας χαρακτήρα?

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ίσως εσύ μου βγάζεις τον άσχημο εαυτό μου. Και τι σύμπτωση!! Και σε πολλούς άλλους.»

Κάτι σου/σας είπε ο Πλωτίνος πριν λίγο καιρό αν δεν κάνω λάθος. Φρόντισε να το ενστερνιστείς, διότι δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι είναι ο «άσχημος εαυτός» ή το πρόσωπο κάτω από το προσωπείο…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ζεις στο νόμο της ανταπόδοσης Schwabe.»

Σωστά, βλέπω πως αναγνωρίζεις και υιοθετείς τα περίφημα Βιβλικά και θεόπνευστα κελεύσματα αγαπητέ.

Ας τα θυμηθούμε, μπας και κατανοήσουμε τον «νόμο της ανταπόδοσης» που μας σημειώνεις:

«Και εάν τις κάμη βλάβην εις τον πλησίον αυτού, καθώς έκαμεν, ούτω θέλει γείνει εις αυτόν• 20 σύντριμμα αντί συντρίμματος, οφθαλμόν αντί οφθαλμού, οδόντα αντί οδόντος• καθώς έκαμε βλάβην εις τον άνθρωπον, ούτω θέλει γείνει εις αυτόν.21 Και όστις θανατώση κτήνος, θέλει ανταποδώσει αυτό• και όστις φονεύσει άνθρωπον, θέλει θανατωθή.»
(Λευιτικόν 24/20-21)

Και ο νοών νοείτω……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lorantos
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 12:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lorantos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 12:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι»... / και πριν με πείτε α-νόητο ή ά-λογο (σκασίλα μου μεγάλη...) σας λέω πως ξέρω (και ίσως ευκολότερα από εσάς) «να γυρίζω κι από την άλλη μεριά» και μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτείτε. Γιατί μπορεί (μπορεί λέω) αυτήν τη στιγμή να σας απειλώ... ή να σας προκαλώ να βουτήξετε στην ΑΒΥΣΣΟ του Νου και της Ψυχής σας... να δείτε την Σκοτεινή όψη της Σελήνης...


Σε ποιον μιλάς ΜΟΖ? Ποιος σε κυνηγά?
Γρονθοκοπείς τον αόρατο εχθρό σου, πριν αυτός σου μιλήσει?
Όλοι μιλούν για τη σκοτεινή όψη της Σελήνης αλλά κανείς δεν κοιτά ποτέ σε αυτή.
Μόνο καλεί τους άλλους να δουν....
Είναι ξεκάθαρη και θεμιτή η εκτίμηση σου προς τον Schwabe και το έργο του. Όπως και ο λόγος της παρέμβασης σου. Καλά κάνεις.
Επέτρεψε σε όλους να το κάνουν.
Αυτό που συμβαίνει με το Schwabe έχει άλλο νόημα, κανείς δεν μπορεί να το καταλάβει?
Ή δεν θέλει να το καταλάβει.....

quote:
Προσωπικά θλίβομαι όταν βλέπω νέα παιδιά που ΟΦΕΙΛΟΥΝ στους εαυτούς τους να χαίρονται τη ζωή (που είναι ΔΩΡΟ κι όχι κατάρα), να φτάνουν σε υπαρξιακά αδιέξοδα, να αναχωρούν ή να αυτοκαταστρέφονται, σέρνοντας πολυποίκιλα σύνδρομα κατωτερότητας (απέναντι σε τι «άραγε»;;). Και θλίβομαι ακόμα περισσότερο όταν ανακαλύπτω -ξανά και ξανά- ότι πίσω από όλα αυτά κρύβονται «ψυχές» που στερήθηκαν την αγάπη+την στοργή από το περιβάλλον τους, το παιχνίδι, την ξενοιασιά, την επιβράβευση, την ουσιαστική επι-κοινωνία, και που μεγάλωσαν πιστεύοντας -επειδή τα έπεισαν!- ότι το σώμα τους είναι «φορέας κακού» και «οι αισθησιακές απολαύσεις» κάτι «βρώμικο», που στην καλύτερη των περιπτώσεων τα απομακρύνει από την «Φώτιση» ή την «Αυτογνωσία» (κι ό,τι άλλο) και στην χειρότερη τα οδηγεί «στα Τάρταρα και στις φλόγες της Κολάσεως».

Αλήθεια πιστεύεις ότι τα σημερινά υπαρξιακά αδιέξοδα και η αυτοκαταστροφικότητα της νεολαίας προέρχεται από το καλογερίστικο κυνήγι των «αισθησιακών» απολαύσεων και του σώματος?
Ή είναι μια όμορφη και εύκολη δικαιολογία να αποδώσουμε τις ευθύνες μιας «άθεης» στην ουσία κοινωνίας, σε μια κοινωνία παραφύση θρησκευτικότητας όπως αυτή που περιγράφεις?
Τελικά όλοι μας ψάχνουμε ένα ΔΙΑΟΛΟ να ρίξουμε τα κακά της μοίρας μας......

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 15:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Moz:
«Εμείς δεν είμαστε αυτοί που νοηματοδοτούμε, δίνουμε περιεχόμενο στις λέξεις, βάσει των δεδομένων και των Αναγκών εντός μας; Το καλό και το κακό δεν υπάρχουν στη Φύση. Ή μήπως κάνω λάθος; Αυτά τα «καλό+κακό» δεν είναι «επιπόλαια σοφίσματα»;»

Θεωρώ ότι σωστά παρατηρείς αγαπητέ τα όσα σχολιάζεις, σαφέστατα και δίνουμε ΕΜΕΙΣ περιεχόμενο στις λέξεις, πράγμα που σε τελική ανάλυση προκύπτει και από το επίπεδο πολιτισμού που έχουμε αναπτύξει ή γαλουχηθεί.

Το κακό, είναι τελικά το λιγότερο καλό. Και μέσα από αυτό, κάτι όμορφο θα αναδυθεί, κάτι χρήσιμο για το επόμενο μας βήμα.
Για τα ψάρια η θάλασσα είναι πηγή ζωής, για τους ανθρώπους άπιοτο αλλά και καταστροφικό. Και πάει λέγοντας.

Αυτός και ο λόγος για το ότι ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να στεκόμαστε ΣΘΕΝΑΡΑ απέναντι σε όσους υποθάλπουν ιδεολογήματα και θέσφατα, προβάλλοντας ως «κακό» και «ρίζα του σατανά» την αμφισβήτηση του στείρου δογματισμού τους, διότι μέσα από την ΥΠΝΩΤΙΚΗ χαλαρότητα που θέλουνε να περνάνε ως «Θείο Λόγο» απλά εξυπηρετούνε τα στενά πελατειακά τους συμφέροντα.

Δεν υπηρετούνε καμία Αλήθεια, αλλά ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ «ΑΛΗΘΕΙΑ».

Moz:
«Προσωπικά θλίβομαι όταν βλέπω νέα παιδιά που ΟΦΕΙΛΟΥΝ στους εαυτούς τους να χαίρονται τη ζωή (που είναι ΔΩΡΟ κι όχι κατάρα), να φτάνουν σε υπαρξιακά αδιέξοδα, να αναχωρούν ή να αυτοκαταστρέφονται, σέρνοντας πολυποίκιλα σύνδρομα κατωτερότητας..»

Άραγε, ΤΙ να είναι πίσω από όλες αυτές τις υπαρξιακές παγίδες? ΠΟΙΑ σοφίσματα? ΠΟΙΑ κείμενα έχουνε διαποτίσει το μυαλό τους με αυτόν τον τυφλό αναχωρητισμό? Διότι, από μόνοι τους, μάλλον δεν ανακάλυψαν τον εσχατολογικό παράδεισο μέσα στην κόλαση τους…..

Να έχουνε ποτέ τους άραγε αναρωτηθεί ΕΑΝ σώνει και καλά πρέπει να είναι εξευτελιστικό το να είναι η λογική ή η συνείδηση ένα απλό παράγωγο της ύλης? Μιας ύλης που είναι τόσο περίπλοκα οργανωμένη, ώστε μας μαγεύει και μας καθιστά ονειροπόλους του «πως». Να έχουνε ποτέ τους άραγε αναρωτηθεί αν αντί για αδιέξοδα είναι πολύ σοφότερο να δούνε τον θρίαμβο της ευφυΐας της ύλης και των νόμων της Μητέρας Φύσης?

Υπάρχει τίποτα πιο μετα-φυσικό από την ίδια τη Φύση?

Όπως λέει και το λαϊκό άσμα «..ας τον τρελό στην τρέλα του….»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 16:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe είναι ενδιαφέρον αν και όχι ευχάριστο για εμένα να σε βλέπω να αυτοαναιρείσαι.

Μιλάς για εκτόνωση της πόλωσης και ο κάθε ένας μπορεί να αντιληφθεί την ειρωνεία και την κακεντρέχεια στις απαντήσεις του τελευταίου μηνύματος σου.

Κρίμα και είχα σκοπό να σταματήσω μετά τις παραινέσεις του ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΥ.

Βλέπω όμως ότι εκτός από υπονομευτής, ταλαντούχος είρωνας, συνειδητός παραποιητής της αλήθειας, φιλάς καλά τις Θερμοπύλες του «έργου» σου.

Εκτός από το να συμβουλεύεις τους άλλους με το αγέρωχο ύφος του πολύξερου για τους σωστούς δρόμους της γνώσης, δεν κοιτάς και λίγο τον εαυτό σου;

Οι υπεύθυνοι του φόρουμ τους οποίους επικαλείσαι μόνο για προσωπική δικαίωση έχουν την άποψη τους όπως και το κάθε μέλος. Είναι αναξιοπρεπές να τους χρησιμοποιείς για να στραφείς προσωπικά εναντίον μου. Αν γνωρίζεις την έννοια του όρου.

Ας απολαύσουμε λοιπόν την μεγάλη «προσπάθεια» να διαφυλάξεις το θέμα σου.

quote:
θα προσπαθήσω να περιορίσω την έκταση περί της ερμηνείας, καθώς μάλλον δεν εξυπηρετεί το αρχικό θέμα και επιπλέον δημιουργείται πόλωση.

Ωραία τα ευγενικά σου ψέματα. Ο ψεύτης και ο κλεφτής την πρώτη μέρα χαίρονται....
quote:
Ναι, και τούτο διότι καθώς δεν βγήκαμε στο δρόμο να διαφημίσουμε τη πραμάτεια μας φρονώ ότι όσοι εκφράζουνε ΑΠΟΨΗ περί της Αγίας Γραφής είναι και σε θέση να αναγνωρίσουνε την νεοελληνική από το κείμενο των ευαγγελιστών. Γι’ αυτό εξάλλου και ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ το εδάφιο.

Είπαμε έδωσες την ερμηνεία χωρίς να το αναφέρεις πουθενά και από κάτω έβαλες το εδάφιο. Λίγο πιο πάνω είναι γραμμένα. Με τις λογιστικές σου υπεκφυγές αποφεύγεις πάντα την ουσία.
quote:
Ακριβώς, διότι όσοι εμπλέκονται ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ. Εάν δεν γνωρίζεις τότε να σε βοηθήσω…..

Ευχαριστώ για την ειρωνεία. Η ουσία είναι ότι όταν χρησιμοποιείς ερμηνείες των «αυθεντικών» κειμένων πρέπει να το αναφέρεις.
quote:
Α μπα! Τώρα….δεν διαφωνείς και με την ερμηνεία?? Πως και έτσι?? Μήπως επειδή είναι ΑΤΕΛΕΣΦΟΡΗ η προσπάθεια σπίλωσης που εκκίνησες? (για μια ακόμη φορά δυστυχώς…)

Εκτός από τις φαντασιώσεις σου θα πεις κάτι ουσιαστικό? Δείξε μου που διαφώνησα την ερμηνεία. Αλλιώς είσαι λασπολόγος.....
quote:
Φίλτατε ΧΟΛΗ στάζουνε οι σχολιασμοί σου. Το τι φαίνεται και το τι όχι, σου έχει επισημανθεί αν δεν κάνω λάθος και από τους υπεύθυνους του forum. Δεν νομίζεις ότι οι αυτοεγκωμιαστικοί Λόγοι προσδίδουν και τον ΑΛΗΘΙΝΟ μας χαρακτήρα?

Αυτός που βλέπει τη χολή........απλά τη βλέπει μέσα του......
quote:
Σωστά, βλέπω πως αναγνωρίζεις και υιοθετείς τα περίφημα Βιβλικά και θεόπνευστα κελεύσματα αγαπητέ.

Και πάλι ειρωνεία. Σίγουρα η φήμη σου δεν είναι τυχαία.
quote:
«Και εάν τις κάμη βλάβην εις τον πλησίον αυτού, καθώς έκαμεν, ούτω θέλει γείνει εις αυτόν• 20 σύντριμμα αντί συντρίμματος, οφθαλμόν αντί οφθαλμού, οδόντα αντί οδόντος• καθώς έκαμε βλάβην εις τον άνθρωπον, ούτω θέλει γείνει εις αυτόν.21 Και όστις θανατώση κτήνος, θέλει ανταποδώσει αυτό• και όστις φονεύσει άνθρωπον, θέλει θανατωθή.»
(Λευιτικόν 24/20-21)

Ναι πριν το Χριστό στη γη υπήρχε μόνο ο νόμος της ανταπόδοσης. Με την ενσάρκωση Του δόθηκε η Χάρη. Αυτό είναι και η σωτηρία............
Και ο νοών νοείτω.......

Lorantos με την συμπεριφορά σου το μόνο που κάνεις είναι να δικαιώνεις αυτόν που θέλει να παρουσιαστεί σαν «θύμα» ενώ είναι θύτης.......



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 16:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Schwabe είναι ενδιαφέρον αν και όχι ευχάριστο για εμένα να σε βλέπω να αυτοαναιρείσαι.»

Δεν θα το’λεγα. Εξαρτάται, από ποια πλευρά κάθε φορά βλέπεις μια εικόνα…

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Μιλάς για εκτόνωση της πόλωσης και ο κάθε ένας μπορεί να αντιληφθεί την ειρωνεία και την κακεντρέχεια στις απαντήσεις του τελευταίου μηνύματος σου.»

Μίλησα ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ, και όχι γενικά και αόριστα. Εύηχες αοριστίες οφείλουμε να τις απαντούμε. Δεν νομίζεις?

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Βλέπω όμως ότι εκτός από υπονομευτής, ταλαντούχος είρωνας, συνειδητός παραποιητής της αλήθειας, φιλάς καλά τις Θερμοπύλες του «έργου» σου.»

Ο ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ……..in Hochform!!!

Old Habits Never Die….

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Εκτός από το να συμβουλεύεις τους άλλους με το αγέρωχο ύφος του πολύξερου για τους σωστούς δρόμους της γνώσης, δεν κοιτάς και λίγο τον εαυτό σου;»

Δεν είμαι εγώ αυτός που περιφέρει ΤΟ ΔΟΓΜΑ του ως θέσφατο και υπεράνω κριτικής, αλλά ΑΛΛΟΙ. Μάντεψε ΠΟΙΟΣ/ΠΟΙΟΙ και τότε θα ανακαλύψεις και τους ξερόλες συμβουλάτορες.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Οι υπεύθυνοι του φόρουμ τους οποίους επικαλείσαι μόνο για προσωπική δικαίωση έχουν την άποψη τους όπως και το κάθε μέλος. Είναι αναξιοπρεπές να τους χρησιμοποιείς για να στραφείς προσωπικά εναντίον μου.»

Αναξιοπρεπές είναι ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΣΟΥ, το να θεωρείς ότι νέμεσαι κάποια «αυτή είναι και καμία άλλη» γνώση, το να χαριεντίζεσαι για «συναντήσεις» και άλλα ευφυολογήματα, και ταυτόχρονα ΝΑ ΞΕΡΝΑΣ ΦΑΡΜΑΚΙ ΚΑΙ ΧΟΛΗ.

Δεν είσαι σε θέση φίλτατε να μέμφεσαι άλλους, μόνο και μόνο επειδή δεν σου αρέσουνε αυτά που διαβάζεις ή δεν μπορείς να αντικρούσεις. Ένα σου λέω: εάν ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ότι σαν και την αφεντιά σου είναι ο χριστιανός ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ, ο χριστιανός της κοινωνίας των πολιτών και όχι των ελέω Θεού αρχόντων, ΓΕΛΙΕΣΑΙ ΟΙΚΤΡΑ.

Λιγότερη αμετροέπεια θα σου ταίριαζε περισσότερο.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Και πάλι ειρωνεία. Σίγουρα η φήμη σου δεν είναι τυχαία.»

Καμία ειρωνεία. Μίλησες ΓΙΑ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗ, και σου υπενθύμισα τα σχετικά καλέσματα που τόσο αβίαστα υιοθετείς ως «θεόπνευστα». Σε πειράζει? Σε ενοχλεί το γεγονός ότι όσα λες και γράφεις καθρεφτίζονται ΚΑΙ στην Αγία Γραφή?

Αν θέλεις forum ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ τότε να μας το πεις. Αλλά και σε ένα τέτοιο forum, και πάλι θα βρεις κάποιον να σου χαλάει το story…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ναι πριν το Χριστό στη γη υπήρχε μόνο ο νόμος της ανταπόδοσης. Με την ενσάρκωση Του δόθηκε η Χάρη. Αυτό είναι και η σωτηρία.»

ΚΑΙ αυτό λοιπόν, για να το μάθεις και εσύ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ. Δεν υπάρχει «πριν» και «μετά». Υπάρχει μια ΣΥΝΕΧΕΙΑ και όχι ένα «πριν» και «μετά». Τα πριν και μετά είναι ΣΟΦΙΣΜΑΤΑ για να εξυπηρετείται το στενό ερμηνευτικό πλαίσιο που ΕΣΕΙΣ έχετε θεσπίσει, πάντοτε με γνώμονα κάποια «Πατερική» ή άλλη ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ παράδοση…..

Το γεγονός αυτό, το ότι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ, το βλέπουμε κάλλιστα όταν έχουμε αγιοποιήσεις διαφόρων εγκληματιών (εις το όνομα της πίστης ΜΑΣ..), οι οποίοι απλά σφάγιασαν «ΑΠΙΣΤΟΥΣ», και έτσι στάθηκαν ΙΚΑΝΟΙ να ανακηρυχθούνε ως ΑΓΙΟΙ και…ΙΣΑΠΟΣΤΟΛΟΙ.

Το ότι με την μετάβαση, από την Πεντάτευχο στην Καινή Διαθήκη, δεν υιοθετούνται ΟΙ ΣΤΕΝΕΣ ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ, δεν αλλάζει τίποτα στην ουσία. Και εκεί είχαμε ΕΝΤΟΛΕΣ ΘΕΙΚΕΣ, και τώρα, στην Κ.Δ., έχουμε αγιοποιήσεις εις το όνομα Του.

Τι είχες Γιάννη μου τι είχα πάντα!

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Lorantos με την συμπεριφορά σου το μόνο που κάνεις είναι να δικαιώνεις αυτόν που θέλει να παρουσιαστεί σαν «θύμα» ενώ είναι θύτης..»

Και εσύ, ΑΝΑ-ΣΤΗΜΕΝΕ, για μια φορά ακόμη βασιλικότερος του βασιλέως έ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 20:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, θα σου ζητήσω να ξανα-διαβάσεις πολύ προσεκτικά αυτά που έγραψα και όταν το κάνεις, να απαντήσεις ΕΣΥ στα ερωτήματα που μου έθεσες και να φέρεις ΕΣΥ τις πιθανές αντιρρήσεις που ΕΓΩ έχω, με όλα τα πιθανά μου σχόλια στα δικά σου. Μην βιαστείς, αλλά (σε παρακαλώ...) κάντο. Έχει σημασία αυτό που σου ζητώ (άνευ πλάκας και άνευ ειρωνικής διάθεσης ή ό,τι άλλο).

quote:
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Kαι αγάπη επίσης / εδώ, τώρα. ((Φτάνει; / Δεν διαθέτω κάτι επιπλέον... για την ώρα.))

Schwabe (σκέτο...!), θα έλεγα ότι το «άσμα», σε συνδυασμό με το «από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις την Αλήθεια...», με καλύπτει πολυεπίπεδα+γενικώς... αλλά «δεν θα σου κάνω τη χάρη»! Οι ερωτήσεις μου ήταν πολύ συγκεκριμένες και περιμένουν η κάθε μια την απάντησή της για να είναι «κομπλέ», είτε εδώ είτε στο mail-box μου. Ήταν σαφές το ποιες απευθύνονται σ-εσένα ((σχεδόν όλες / είναι πολλές, το ξέρω / αλλά δες το ως «παιχνίδι» / ... piece of cake!))

Την καληνύχτα μου / σε δύσπιστους, πιστούς + άπιστους.
©M_

«Οι Θεοί δεν μπορούν να μας σώσουν από τους Εαυτούς μας»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BAUHAUS
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 23:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BAUHAUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The Failure of Christianity
by Emma Goldman


Οι παραχαράκτες και οι δηλητηριαστές των ιδεών , στην προσπάθεια τους να σκιάσουν την γραμμή μεταξύ αλήθειας και ψεύδους, βρίσκουν έναν πολύτιμο σύμμαχο στον συντηρητισμό της γλώσσας.
Έννοιες και λέξεις που έχουν εδώ και καιρό χάσει την αρχική τους σημασία συνεχίζουν μέσω των αιώνων να κυριαρχούν την ανθρωπότητα. Ιδιαίτερα έντονο είναι αυτό αν οι έννοιες έχουν γίνει κοινοτοπίες, αν έχουν ενσταλαχτεί στην ύπαρξη μας από την νηπιακή ηλικία ως τρανές και ακαταμάχητες αλήθειες. Το μέσο μυαλό εύκολα ικανοποιείται με κληρονομημένες και αποκτημένες ιδέες ή με την υπαγόρευση των γονιών και των δασκάλων διότι είναι πολύ πιο εύκολο να μιμείσαι παρά να δημιουργείς.
Η εποχή μας γέννησε δύο διανοητικούς γίγαντες που επιχείρησαν να μεταποιήσουν τις νεκρές κοινωνικές και ηθικές αξίες του παρελθόντος. Ιδιαίτερα αυτών που περιλαμβάνονται στον χριστιανισμό.Ο Φρήντριχ Νίτσε και ο Μαξ Στίρνερ έδωσαν απανωτά χτυπήματα ενάντια των πυλώνων του χριστιανισμού επειδή είδαν σε αυτόν μιαν βλαβερή δουλική ηθική την απάρνηση της ζωής, την καταστροφή όλων των στοιχείων που δημιουργούν δύναμη και προσωπικότητα. Όντως ,ο Νίτσε, εναντιώθηκε στην δουλική ηθική ενυπάρχουσα του χριστιανισμού για μια υψηλή ηθική των ολίγων προνομιούχων. Αλλά παίρνω το θάρρος να προτείνω ότι αυτή η υψηλή ιδέα δεν είχε τίποτα να κάνει με τη χυδαιότητα της κοινωνικής θέσης, της κάστας ή του πλούτου. Παρά εννοούσε την μεγαλειότητα των ανθρώπινων δυνατοτήτων, την μεγαλειότητα του ανθρώπου που τον βοηθά να ξεπεράσει παλιές παραδόσεις και ξεθωριασμένες αξίες, ώστε να μάθει να γίνεται ο δημιουργός νέων και πανέμορφων αγαθών.
Ο Νίτσε και ο Στίρνερ έβλεπαν στον χριστιανισμό τον ισοπεδωτή της ανθρώπινης φυλής, την θραύση της βούλησης του ανθρώπου να τολμήσει και να πράξει. Έβλεπαν σε κάθε κίνημα χτισμένο στην χριστιανική ηθική μια προσπάθεια όχι για την χειραφέτηση από την δουλεία ,αλλά για την διαιώνιση της. Εκ τούτου αντιτάχθηκαν σε αυτά τα κινήματα με δύναμη και μένος.
Εάν δεν συμφωνώ ή εάν δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτούς τους εικονοκλάστες ,πάντως, πιστεύω όπως και αυτοί ότι ο Χριστιανισμός είναι θαυμάσια προσαρμοσμένος στην εκπαίδευση δούλων, στην διαιώνιση της δουλικής κοινωνίας εν ολίγοις στις συνθήκες που αντιμετωπίζουμε ως σήμερα.Πράγματι δεν θα μπορούσε η κοινωνία να εκφυλιστεί στο τωρινό αποκρουστικό στάδιο, εάν δεν υπήρχε η βοήθεια του χριστιανισμού. Οι ηγέτες της γης έχουν συνειδητοποιήσει από καιρό την ισχύ του δηλητηρίου που ενυπάρχει στην χριστιανική θρησκεία. Αυτός είναι και ο λόγος που την καλλιεργούν, για αυτό δεν αφήνουν τίποτα άπραχτο ,ώστε να ενσταλαχτεί στο αίμα των ανθρώπων. Γνωρίζουν πολύ καλά ότι η οξύνοια των χριστιανικών διδαγμάτων είναι μια πιο δυνατή προστασία ενάντια στην εξέγερση και στην δυσφορία από το ρόπαλο και το όπλο.
Αναμφίβολα, κάποιος θα πει, παρόλο που η θρησκεία είναι δηλητήριο και δη ο καθιερωμένος χριστιανισμός ,ο μεγαλύτερος εχθρός της προόδου και της ελευθερίας, υπάρχει μερικό καλό στον χριστιανισμό αυτόν καθεαυτό. Και τα διδάγματα του Χριστού και ο πρώιμος χριστιανισμός ,θα ρωτήσει κανείς, δεν αντιπροσωπεύουν το πνεύμα της ανθρωπιάς, το ορθόν, και την δικαιοσύνη;
Είναι αυτός ακριβώς ο συχνά επαναλαμβανόμενος ισχυρισμός που με έπεισε να διαλέξω αυτό το θέμα, που μου επέτρεψε να δείξω ότι οι καταχρήσεις του χριστιανισμού όπως οι καταχρήσεις της κυβέρνησης εξαρτώνται από το αυτό καθεαυτό του πράγματος και όχι στους αντιπροσώπους του θρησκεύματος στους οποίους χρεώνονται. Ο Χριστός και τα διδάγματα του είναι η ενσάρκωση της υποταγής, της αδράνειας, της άρνησης της ζωής και για αυτό υπεύθυνος για όσα συνέβησαν στο όνομα του.
Δεν με ενδιαφέρει ο θεολογικός Χριστός.Λαμπρά μυαλά όπως ο Μπάουερ*, Στράους* ,Ρενάν*,Τόμας Παίην* και άλλοι διέψευσαν αυτό το μύθο από καιρό. Είμαι πρόθυμη ακόμη και να αποδεχτώ ότι ο θεολογικός Χριστός δεν είναι ούτε το μισό επικίνδυνος όσο ο ηθικός και κοινωνικός Χριστός. Όπως όταν η επιστήμη αντικαθιστά την τυφλή πίστη, η θεολογία χάνει την ισχύ της. Αλλά ο ηθικός και ποιητικός μύθος του Χριστού έχει τόσο διεξοδικά διαποτίσει τις ζωές μας που ακόμα και μερικά από τα πιο προχωρημένα μυαλά δυσκολεύονται να χειραφετηθούν από το ζυγό του.Έχουν ξεφορτωθεί το γράμμα του νόμου μα έχουν κρατήσει το πνεύμα. Αλλά όμως είναι το πνεύμα που βρίσκεται πίσω από όλα τα εγκλήματα και τις φρικαλεότητες που έχει διαπράξει ο ορθόδοξος* Χριστιανισμός. Οι Πατέρες της Εκκλησίας μπορούν κάλλιστα να κηρύσσουν το ευαγγέλιο του Χριστού. Δεν περιέχει τίποτα επικίνδυνο στο καθεστώς της εξουσίας και του πλούτου ·αντιπροσωπεύει την αυταπάρνηση την μετάνοια και την λύπη και είναι τελείως αδρανές ενώπιον κάθε προσβολής κάθε αίσχους που επιβάλλεται στην ανθρωπότητα.
Εδώ θα πρέπει να επανέλθω στους παραχαράκτες των ιδεών και των λέξεων. Τόσοι κατά τα άλλα ένθερμοι μισούντες την σκλαβιά και την αδικία μπερδεύουν με τον πιο θλιβερό τρόπο τα διδάγματα του Χριστού με τους μεγάλους αγώνες για την κοινωνική και οικονομική χειραφέτηση. Αυτά τα δύο είναι αμετάκλητα και δια παντός αντίθετα μεταξύ τους. Το ένα απαιτεί κουράγιο, τόλμη, αψήφηση και δύναμη. Το άλλο κηρύσσει το ευαγγέλιο της μη αντίστασης της δουλικής συγκατάθεσης προς την θέληση των άλλων· είναι η παντελής περιφρόνηση της προσωπικότητας και της εμπιστοσύνης στον εαυτό σου ως εκ τούτου καταστροφικό για την ελευθερία και την ευεξία.
Οποιοσδήποτε ειλικρινά στοχεύει σε μια ριζική αλλαγή της κοινωνίας οποιοσδήποτε παλεύει να ελευθερώσει την ανθρωπότητα από την μάστιγα της έλλειψης ανεξαρτησίας και της δυστυχίας πρέπει να γυρίσει την πλάτη του στον Χριστιανισμό τόσο στο παλιό όσο και στη τωρινή μορφή του ιδίου.
Παντού και πάντοτε από την έναρξη του , ο Χριστιανισμός έχει μετατρέψει την γη σε μια κοιλάδα δακρύων· πάντα έχει καταστήσει την ζωή ένα αδύναμο άρρωστο πράγμα πάντα έχει ενσταλάξει τον φόβο στον άνθρωπο, μετατρέποντας τον σε διττό ον που οι ζωτικές του ενέργειες καταναλώνονται στην πάλη ανάμεσα στο σώμα και τη ψυχή. Κρίνοντας το σώμα ως κάτι κακό, την σάρκα ως τον πειρασμό για ότι είναι αμαρτωλό, ο άνθρωπος έχει ακρωτηριάσει την ύπαρξη του στην μάταιη προσπάθεια να κρατήσει την ψυχή του αγνή, ενώ το σώμα σαπίζει από τα τραύματα και τα βασανιστήρια που έχει υποστεί.
Η χριστιανική θρησκεία και ηθική εξαίρει τη δόξα του Επέκεινα ως εκ τούτου παραμένει αδιάφορη στη φρίκη της γης. Αληθώς, η ιδέα της αυταπάρνησης και πως ότι συμβάλλει στο πόνο και την θλίψη είναι μια δοκιμασία της ανθρώπινης αξίας, ένα διαβατήριο για την είσοδο στον παράδεισο.
Οι φτωχοί θα αποκτήσουν τον παράδεισο και οι πλούσιοι την κόλαση. Αυτό μπορεί να εξηγήσει γιατί οι πλούσιοι μπορούν να αδράξουν της ευκαιρίας και να καταβάλλουν προσπάθειες να πάρουν όσα γίνεται στη γη όσο προλαβαίνουν· να κολυμπάνε στην χλιδή και την περίσσεια, να σφίγγουν το ζωνάρι των ευλογημένων σκλάβων, να τους ληστεύουν τα πρωτοτόκια να τους υποτιμάνε και να τους εξαγριώνουν κάθε λεπτό της ημέρας. Ποιος μπορεί να κατηγορήσει τους πλουσίους αν εκδικούνται τους φτωχούς, αφού τώρα είναι ο καιρός τους, και ο ελεήμων χριστιανικός Θεός μόνο ξέρει πόσο ικανά και ολοκληρωτικά οι πλούσιοι το κάνουν.
Και οι φτωχοί; Εμμένουν στην υπόσχεση του χριστιανικού παραδείσου, ως το γηροκομείο, το θεραπευτήριο των ακρωτηριασμένων κορμιών και των ασθενών μυαλών. Υπομένουν και υποκύπτουν, υποφέρουν και περιμένουν, μέχρις ότου κάθε ίχνος αυτοσεβασμού έχει τσακιστεί από την υπομονή, για την αποκαμωμένη και ατελείωτη προσμονή για τον χριστιανικό παράδεισο.
Ο Χριστός έκανε την εμφάνιση του ως ο ηγέτης των ανθρώπων ο λυτρωτής των Εβραίων από τη Ρωμαϊκή κυριαρχία ·αλλά από τη στιγμή που ξεκίνησε το έργο του, αποδείχθηκε ότι δεν είχε κανένα ενδιαφέρον για την γη, για τις επείγουσες άμεσες ανάγκες των φτωχών και των απόκληρων του καιρού του, αυτό που κήρυττε ήταν ένας συναισθηματικός μυστικισμός, σκοταδιστικές και μπερδεμένες ιδέες άνευ πρωτοτυπίας και ενεργητικότητας.
Όταν οι Εβραίοι, σύμφωνα με τα ευαγγέλια, αποσύρθηκαν από τον Ιησού όταν τον παρέδωσαν στον σταυρό, ίσως είχαν πικρά απογοητευτεί από αυτόν όταν τους υποσχόταν τόσο πολλά και τους έδινε τόσα λίγα. Υποσχέθηκε χαρά και μακαριότητα σε έναν άλλο κόσμο , ενώ οι άνθρωποι λιμοκτονούσαν, υπέφεραν και υπέμεναν μπροστά στα μάτια του.
Μπορεί επίσης η συμπάθεια που έδειξαν οι Ρωμαίοι, ιδιαίτερα ο Πιλάτος, να δόθηκε στον Χριστό επειδή τον θεωρούσαν τελείως ακίνδυνο στη δύναμη τους και την εξουσία τους. Ο φιλόσοφος Πιλάτος ίσως θεωρούσε τις «αιώνιες αλήθειες» του Χριστού ως αρκετά αναιμικές και άψυχες συγκρινόμενες με τις παρατάξεις σθένους και δύναμης που αποπειράθηκαν να πολεμήσουν. Οι Ρωμαίοι δυνατοί και απτόητοι όπως ήταν θα γέλασαν κάτω από τα μουστάκια τους με τον άνδρα που μιλούσε για μετάνοια και υπομονή αντί για ένα κάλεσμα στα όπλα ενάντια στους ληστές και τους καταπιεστές των ανθρώπων.
Η δημόσια ζωή του Χριστού ξεκινά με το διάταγμα «Μετανοείτε· ήγγικε γαρ η βασιλεία των ουρανών»
Γιατί μετάνοια ,γιατί λύπη μπροστά σε κάτι που υποτίθεται θα έφερνε την σωτηρία; Δεν είχε υποφέρει και υπομείνει αρκετά η ανθρωπότητα; Πάρτε για παράδειγμα την επί του όρους ομιλία . Δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια ευλογία της υποταγής στην μοίρα και το αναπόφευκτο των πραγμάτων;
«Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι ότι αυτών εστιν η βασιλεία των ουρανών»
Ο παράδεισος θα πρέπει να είναι ένα τρομερά βαρετό μέρος αν οι φτωχοί τω πνεύματι ζουν εκεί, Πως μπορεί οτιδήποτε δημιουργικό οτιδήποτε ζωτικό, χρήσιμο και όμορφο να προέρχεται από τους πτωχούς τω πνεύματι; Η ιδέα που εκφράζεται στην επί του όρους ομιλία είναι η μεγαλύτερη καταγγελία ενάντια στις διδαχές του Χριστού διότι βλέπει στη φτώχια του πνεύματος και του σώματος μια αρετή και επειδή αναζητεί να διατηρήσει αυτήν την αρετή μέσω της ανταμοιβής και της τιμωρίας. Κάθε νοήμων άνθρωπος συνειδητοποιεί ότι η χείριστη κατάρα είναι η φτώχεια του πνεύματος ·αυτή είναι που παράγει όλο το Κακό και την μιζέρια ,όλη την αδικία και τα εγκλήματα του κόσμου! Ο καθένας ξέρει ότι τίποτα το καλό δεν προήλθε ή πρόκειται να προέλθει από τους πτωχούς τω πνεύματι σίγουρα όχι η ελευθερία η δικαιοσύνη ή η ισότητα.
«Μακάριοι οι πραείς ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.»
Τι εξωφρενική αντίληψη! Τι κίνητρο για την δουλεία την απάθεια και τον παρασιτισμό! Εξάλλου δεν είναι αληθές ότι οι πράοι θα κληρονομήσουν οτιδήποτε. Ακριβώς επειδή η ανθρωπότητα είναι πράα η γη έχει κλαπεί από αυτήν.
Η πραότητα έχει υπάρξει το μαστίγιο του οποίου ο καπιταλισμός και οι κυβερνήσεις έχουν κάνει χρήση ώστε να επιβάλλουν στον άνθρωπο την έλλειψη ανεξαρτησίας οδηγώντας τον στην θέση του σκλάβου. Οι πιο πιστοί υπηρέτες του κράτους, του πλούτου, των ειδικών προνομίων δεν θα μπορούσαν να κηρύξουν ένα πιο βολικό ευαγγέλιο από ότι έκανε ο Χριστός, ο «λυτρωτής» των ανθρώπων.
«Μακάριοι οι πεινώντες και οι διψώντες την δικαιοσύνην ότι αυτοί χορτασθήσονται»
Μα δεν απέρριψε ο Χριστός την πιθανότητα της δικαιοσύνης όταν είπε «τους πτωχούς γαρ πάντοτε έχετε μεθ'εαυτών»; Αλλά πάλι ο Χριστός ήταν μεγάλος στις ρήσεις άσχετα αν ήταν τελείως αντιφατικές μεταξύ τους. Αυτό δεν επιδεικνύεται περισσότερο εντυπωσιακά όσο στην εντολή «απόδοτε ουν τα Καίσαρος Καίσαρι και τα του θεού τω θεώ»
Οι ερμηνευτές ισχυρίζονται ότι ο Χριστός έπρεπε να κάνει αυτές τις παραχωρήσεις στην εξουσία της εποχής του. Εάν αυτό είναι αληθινό, τότε αυτός ο μόνος συμβιβασμός ήταν αρκετός ώστε να αποδειχτεί, μέχρι την σημερινή ημέρα, ως το πιο αδίστακτο όπλο στα χέρια του καταπιεστή, ένα φοβερό μαστίγωμα και ένας αδυσώπητος φοροεισπράκτορας για την πτώχευση την σκλαβιά και τον εξευτελισμό των ίδιων των ανθρώπων για αυτούς που ο Χριστός υποτίθεται ότι πέθανε. Και όταν διαβεβαιωνόμαστε ότι «Μακάριοι οι πεινώντες και οι διψώντες την δικαιοσύνην ότι αυτοί χορτασθήσονται» μας λέει το πως; Πως; Ο Χριστός ποτέ δεν μπαίνει στο κόπο να μας το εξηγήσει αυτό. Η δικαιοσύνη δεν πέφτει ούτε από τον ουρανό ούτε επειδή ο Χριστός το θέλησε. Η δικαιοσύνη γεννάται μέσω της ελευθερίας της κοινωνικής και της οικονομικής ευκαιρίας και ισότητας. Αλλά πως μπορούν οι πράοι ,οι πτωχοί τω πνεύματι να εγκαθιστήσουν μια τέτοια κατάσταση πραγμάτων;
«Μακάριοι εστε όταν ονειδίσωσιν υμάς και διώξωσι και ειπώσι παν πονηρόν ρήμα καθ`υμών ψευδόμενοι ένεκεν εμού .Χαίρετε και αγαλλιάσθε ότι ο μισθός υμών πολύς εν τοις ουρανοίς»
Η ανταμοιβή εν τοις ουρανοίς είναι το αέναο δόλωμα, το δόλωμα που έχει πιάσει τον άνθρωπο σε ένα ατσαλένιο δίχτυ, έναν ζουρλομανδύα που δεν τον αφήνει να επεκταθεί και να αναπτυχθεί.Όλοι οι πρωτοπόροι της αλήθειας έχουν και εξακολουθούν να εξυβρίζονται, έχουν και εξακολουθούν να διώκονται. Άλλα ζήτησαν από την ανθρωπότητα να πληρώσει το τίμημα; Ζήτησαν να δωροδοκήσουν την ανθρωπότητα ώστε να αποδεχθεί τις ιδέες τους; Γνώριζαν πολύ καλά ότι εκείνος που δέχεται μια αλήθεια ένεκα δωροδοκήματος, θα την ανταλλάξει με αυτήν του υψηλότερου πλειοδότη.
Καλό και κακό, τιμωρία και ανταμοιβή, αμαρτία και μετάνοια, παράδεισος και κόλαση ως το κινούν πνεύμα του χριστιανικού ευαγγελίου έχουν υπάρξει το πρόσκομμα στο έργο της οικουμένης. Περιέχει τα πάντα σε σχέση με τις διατάξεις και τις εντολές αλλά ολοκληρωτικά στερείται αυτά που χρειαζόμαστε περισσότερο.
Ο εργάτης που γνωρίζει την αιτία της δυστυχίας του, που καταλαβαίνει την δομή του άδικου κοινωνικού και βιομηχανικού συστήματος μπορεί να κάνει περισσότερα για τον εαυτό του και την τάξη του απ`ότι ο Χριστός και οι ακόλουθοι του έχουν κάνει για την ανθρωπότητα· σίγουρα περισσότερα απ`ότι η πράα υπομονή, η άγνοια και η υποταγή έχουν κάνει.
Πόσο περισσότερο εξευγενίζων ,πόσο περισσότερο ωφέλιμος είναι ο ακραίος ατομικισμός του Στίρνερ και του Νίτσε από την άρρωστη ατμόσφαιρα της χριστιανικής πίστης. Αν αποκηρύσσουν τον αλτρουισμό ως κακό είναι επειδή το παράδειγμα του Χριστιανισμού, το οποίο έθεσε το τίμημα στον παρασιτισμό και την αδράνεια έδωσε τροφή για όλες τις κοινωνικές δυσλειτουργίες που γιατρεύονται με το κήρυγμα της αγάπης και της συμπόνοιας.
Υπερήφανες προσωπικότητες που στηρίζονται στον εαυτό τους προτιμούν το μίσος έναντι τέτοιας άρρωστης και ψεύτικης αγάπης, επειδή καμία ανταμοιβή δεν κάνει το ελεύθερο πνεύμα να υποστηρίξει μια μεγάλη αλήθεια ούτε ποτέ έχει κανείς εμποδισθεί λόγω του φόβου της τιμωρίας.
«Μη νομίσητε ότι ήλθον καταλύσαι τον νόμον και τους προφήτας· ουκ ήλθον καταλύσαι αλλά πληρώσαι.»
Ακριβώς. Ο Χριστός ήταν ένας μεταρρυθμιστής, πάντα έτοιμος να μπαλώσει, να συμπληρώσει ,να συνεχίσει την παλιά τάξη πραγμάτων· ποτέ να καταστρέψει και να ξανακτίσει. Για αυτό έχουν όλοι οι μεταρρυθμιστές φιλικά αισθήματα προς αυτόν.
Πράγματι ,όλη η ιστορία του Κράτους, του Καπιταλισμού, και της Εκκλησίας υποδεικνύει ότι έχουν διαιωνίσει τους εαυτούς τους λόγω αυτής της ιδέας «ουκ ήλθον καταλύσαι τον νόμον». Αυτό είναι το κλειδί της εξουσίας και της καταπίεσης. Φυσικό ,αφού δεν εξήρε ο Χριστός την φτώχεια ως αρετή δεν διέδωσε την μη-αντίσταση στο κακό; Γιατί να μην συνεχίσουν να κυβερνούν τον κόσμο η φτώχεια και το κακό;
Όσο και αν είμαι αντίθετη με κάθε θρησκεία όσο και αν τις θεωρώ ως μια επιβολή ένα έγκλημα ενάντια στον ορθό λόγο και την πρόοδο, παρόλα αυτά νιώθω ότι καμία άλλη θρησκεία δεν έκανε τόση ζημιά ή δεν έχει βοηθήσει τόσο πολύ στην εκδούλευση του ανθρώπου όσο η θρησκεία του Χριστού.
Δείτε τον Χριστό έναντι των κατήγορων του. Τι έλλειψη αξιοπρέπειας, τι έλλειψη πίστης στον εαυτό του και στις ίδιες του τις ιδέες! Τόσο αδύναμος και αβοήθητος ήταν ο «Σωτήρ των ανθρώπων» ώστε χρειάζεται όλη την ανθρώπινη γενιά να πληρώσει για αυτόν, για μια αιωνιότητα επειδή αυτός «πέθανε για αυτούς». Η λύτρωση μέσω του Σταυρού είναι χειρότερη από την καταδίκη λόγω του τρομερού φορτίου που επιβάλλει στην ανθρωπότητα, λόγω της επιρροής που έχει στην ανθρώπινη ψυχή, δεσμεύοντας και παραλύοντας την με το βάρος που απαιτεί μέσω του θανάτου του Χριστού.
Χιλιάδες μάρτυρες έχουν χαθεί μα λίγοι, αν υπάρχει κανείς, από αυτούς αποδείχθηκαν τόσο αβοήθητος όσο ο μεγάλος Χριστιανικός Θεός. Χιλιάδες αντιμετώπισαν τον θάνατο με μεγαλύτερη γενναιότητα με περισσότερο κουράγιο με βαθύτερη πίστη στις ιδέες τους από ότι ο Ναζωραίος.Ούτε προσδοκούσαν την αιώνια ευγνωμοσύνη από τους συνάνθρωπους τους λόγω αυτών που είχαν υπομείνει για αυτούς.
Συγκρινόμενος με τον Σωκράτη τον Μπρούνο*, με τους μεγάλους μάρτυρες της Ρωσίας* με τους Αναρχικούς του Σικάγο*, τον Φραγκίσκο Φερερ* και αναρίθμητους άλλους, ο Χριστός φαντάζει ,πράγματι μια φτωχή φιγούρα. Συγκρινόμενος με την ευπαθή, ωχρή Σπιριδόνοβα* που υπέστη τα πιο φριχτά βασανιστήρια τις πιο τρομερές ατιμίες δίχως να χάνει την πίστη στον εαυτό της ή τον σκοπό της ο Ιησούς είναι μια πραγματική μηδαμινότητα. Στάθηκαν όρθιοι και αντιμετώπισαν τους εκτελεστές τους με απτόητη αποφασιστικότητα, και παρόλο που, και αυτοί, πέθαναν για τους ανθρώπους δεν ζήτησαν τίποτα ως αντάλλαγμα για την μεγάλη τους θυσία.
Αληθώς, χρειαζόμαστε λύτρωση από τη σκλαβιά, την νεκρική αδυναμία και την εξευτελιστική χριστιανική ηθική.
Τα διδάγματα του Χριστού και των οπαδών του έχουν αποτύχει επειδή στερούντο την ζωτικότητα να ανυψώσουν τα βάρη από τις πλάτες της ανθρώπινης φυλής· έχουν αποτύχει επειδή η ίδια η ουσία του δόγματος είναι αντίθετη στο πνεύμα της ζωής· εκτιθέμενη στις εκδηλώσεις της φύσης στην δύναμη και την ομορφιά του πάθους.
Ποτέ ο χριστιανισμός, κάτω από οποιαδήποτε μάσκα και αν εμφανιστεί είτε του Νεοφιλελευθερισμού ,του Πνευματισμού της χριστιανικής Επιστήμης της Νέας Σκέψης ή χιλιάδων άλλων μορφών υστερίας και νευρασθένειας δεν θα μας απαλλάξει από την τρομερή πίεση των συνεπειών του βάρους της φτώχειας, της φρίκης, του εξωφρενικά άδικου συστήματος μας. Ο Χριστιανισμός είναι η συνωμοσία της άγνοιας ενάντια στην λογική του σκοταδιού ενάντια στο φως, της υποταγής και της σκλαβιάς ενάντια στην ανεξαρτησία και την ελευθερία, της άρνησης της δύναμης και της ομορφιάς ενάντια στην κατάφαση της χαράς και της δόξας της ζωής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy