ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 16:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να μου/μας δώσεις ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ, και όχι ένα ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ κομμάτι. Μετά, θα δούμε ΤΙ και ΠΟΥ πραγματικά κολλάει. Έτσι, στοχεύεις απλά σε εντυπώσεις.

Το θέμα στο οποίο αναφέρομαι μπορείς να το βρεις αυτούσιο στην κατηγορία ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Αποτέλεσε ένα από τα πλέον δημοφιλέστερα. Η αναφορά σε αυτό θα γίνει όταν πλέον θα είναι μέλημά μου να σε εκθέσω ανεπανόρθωτα, όχι στην παρούσα φάση, στην οποία σκοπός μου είναι να αντιληφθούν επιτέλους οι διαχειριστές τι είναι αυτό που καταστρέφει το forum τους. Σκοπός ο οποίος έχει επιτευχθεί εν μέρει.

quote:

Ξέρεις, αναγνωρίζω το δικαίωμα στην κριτική των όσων γράφω, κάτι που εξάλλου ουδέποτε αρνήθηκα ή θέλησα να διακοπεί, επίσης σέβομαι και το αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει.

Πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει. Μπορεί να λες ότι είσαι τίμιος, δημοκράτης, άδικος, καλός, ευτυχισμένος, πράσινος, κόκκινος, αστυνόμος, πυροσβέστης ή ότι άλλο θέλεις. Το θέμα είναι ότι δεν με ενδιαφέρει.

quote:
Δεν δέχομαι όμως προτροπές από ανθρώπους που απλά υποδαυλίζουνε εντάσεις, κάτι που έχεις πολλάκις ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙ.

Δεν με ενδιαφέρει τι δέχεσαι και τι δεν δέχεσαι. Πολυ απλά μου είναι αδιάφορο.

quote:

Δεν μπορείς να μέμφεσαι (δήθεν..) την δημοκρατία και να απαιτείς την ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ! Δεν είναι δυνατόν να κατακρίνεις την δημοκρατία και να θεωρείς ότι Ο ΕΓΚΙΒΩΤΙΣΜΟΣ της σκέψης του επέκεινα είναι…..υπέρτατη αξία!!

Όπως προανέφερα, οι απόψεις σου δεν με ενδιαφέρουν. Μπορείς να λες πολλά πράγματα και να τα ντύνεις όπως θέλεις, το θέμα είναι ότι δεν κάνω διάλογο με εσένα και δεν τον επιδιώκω. Πόσο μάλλον διάλογο πάνω στο θέμα της υγιούς και της ασθενούς Δημοκρατίας, το οποίο λίγη σχέση έχει με το θέμα: "ΙΗΣΟΥΣ: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο".
Επιτέλους ας αντιληφθούν οι διαχειριστές πως με τέτοιου είδους εκτροχιασμούς κάθε θέμα καταντάει σαν όλα τα υπόλοιπα.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 03/02/2006 16:36:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 16:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 16:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά τώρα την Διαχειρίστρια, νομίζω οτι από την πλευρά της προσπαθεί να κάνει ό,τι μπορεί για να σκεφτούμε πως μπορούμε όλοι μας να δίνουμε το καλό παράδειγμα σε μια συζήτηση.

Εκτός από την καλή διάθεση, υπάρχει και η ουσία.
Επί της ουσίας η Διαχειρίστρια δεν έχει τοποθετηθεί, πόσο μάλλον με επιχειρήματα. Η μοναδική συνεισφορά ως τώρα ήταν η επιβράβευση του εκτροχιασμού εκτός θέματος του συγκεκριμένου topic, η κατακεραύνωση συγκεκριμένων προσώπων, και ακολούθως οι αστραπές και βροντές περί κλειστής πόρτας.
Αν είναι να ακολουθήσω τα πρότυπα της διαχειρίστριας, πολύ απλά θα προπαγανδίζω υπέρ συγκεκριμένων προσώπων, θα κατακεραυνώνω άλλα, και θα απειλώ για κλειστές πόρτες (ή μάλλον για κάτι που βρίσκεται μέσα στις δυνατότητές μου...) όποιον διαφωνεί μαζί μου ή δεν χωνεύω. Συμπεριφορά που πολύ μου θυμίζει ένα συγκεκριμένο πρόσωπο εδώ μέσα. Άραγε να είναι αυτός ο λόγος που τυγχάνει τόσο μεγάλης αγάπης στην ομάδα συντονισμού ο συγκεκριμένος "κατήγορος";

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 16:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δήλωσα ήδη πως τον αγώνα μου δεν πρόκειται να τον σταματήσω μέχρι να εξαλειφθούν εντελώς τα πάσης φύσεως <<φαινόμενα>>, τα οποία όπως φάνηκε από τα τελευταία μηνύματα συνεχίζουν ακάθεκτα το συκοφαντικό και δυσφημιστικό τους έργο.

Ιδού και οι αποδείξεις από την κοινή γνώμη:

quote:
Πως γίνατε έτσι ρε παιδιά; Από τη μια ο Σβάμπε και οι ακόλουθοί του και από την άλλη οι υπόλοιποι συμμετέχοντες στο τόπικ.
Ειρήνη υμίν.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 19:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Η αναφορά σε αυτό θα γίνει όταν πλέον θα είναι μέλημά μου να σε εκθέσω ανεπανόρθωτα, όχι στην παρούσα φάση, στην οποία σκοπός μου είναι να αντιληφθούν επιτέλους οι διαχειριστές τι είναι αυτό που καταστρέφει το forum τους. Σκοπός ο οποίος έχει επιτευχθεί εν μέρει.»

Ο μοναδικός σκοπός αγαπητέ που ΟΝΤΩΣ έχει ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ, είναι ο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΟΥ: η ένταση και η δαιμονοποίηση όσων έχουνε διαφορετική άποψη από το κατεστημένο.

Άντε λοιπόν να με «εκθέσεις», εξάλλου καλό κάνει η κριτική…..

WWalker:
«Πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει. Μπορεί να λες ότι είσαι τίμιος, δημοκράτης, άδικος..»

Δεν τα γράφω επειδή σε «ενδιαφέρει» ή όχι, αλλά επειδή βρισκόμαστε σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΙΑΛΟΓΟ. Ξεκόλλα.

WWalker:
«Επιτέλους ας αντιληφθούν οι διαχειριστές πως με τέτοιου είδους εκτροχιασμούς κάθε θέμα καταντάει σαν όλα τα υπόλοιπα.»

Αυτό που ο καθένας αντιλαμβάνεται είναι ότι συμμετέχεις ΜΟΝΑΧΑ για να εκφράσεις τα πικρόχολα σου σχόλια, για να ειρωνευτείς, για να διαμαρτυρηθείς για τις Θεοκρατικές σου προτροπές που……κακώς κανείς δεν ασπάζεται!!

Τόσο καλά.

WWalker:
«Δήλωσα ήδη πως τον αγώνα μου δεν πρόκειται να τον σταματήσω μέχρι να εξαλειφθούν εντελώς τα πάσης φύσεως <<φαινόμενα>>, τα οποία όπως φάνηκε από τα τελευταία μηνύματα συνεχίζουν ακάθεκτα το συκοφαντικό και δυσφημιστικό τους έργο.»

Με λίγα λόγια κάτι σαν……..ΙΕΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ???

Αυτό φίλτατε που ΕΣΥ έχεις αναγορεύσει σε «αγώνα», αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα κάθε σκεπτόμενου ανθρώπου, δικαίωμα κάθε πολίτη που θέλει να διαφοροποιηθεί και να αμφισβητήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Είπαμε ότι η αλήθεια είναι μια επίπονη διαδικασία, και η αναζήτηση της συχνά προσκρούει σε καθεστωτικές αντιλήψεις και απαρχαιωμένες απόψεις περί του πως οφείλει να διεξάγεται ο διάλογος. Αυτό, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να το ξεπεράσουμε καθώς εξυπηρετεί συντεχνιακά συμφέροντα ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Μην παίζεις λοιπόν με τις λέξεις, σκοπός σου δεν είναι η ανάδειξη κάποιου γόνιμου συμπεράσματος αλλά Η ΦΙΜΩΣΗ και Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΕΠΛΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 20:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο μοναδικός σκοπός αγαπητέ που ΟΝΤΩΣ έχει ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ, είναι ο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΟΥ: η ένταση και η δαιμονοποίηση όσων έχουνε διαφορετική άποψη από το κατεστημένο.

Μιλάς σαν κομμουνιστής σε δεξιά χώρα. Τα λόγια σου δεν ανταποδίδουν την κατάσταση, δυστυχώς.

quote:
Άντε λοιπόν να με «εκθέσεις», εξάλλου καλό κάνει η κριτική…..

Δεν έχω σκοπό να σε εκθέσω, τουλάχιστον προς το παρρόν.

quote:

Δεν τα γράφω επειδή σε «ενδιαφέρει» ή όχι, αλλά επειδή βρισκόμαστε σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΙΑΛΟΓΟ. Ξεκόλλα.

Μπορείς να είσαι πιο ευγενικός στις αναφορές σου. Εξάλλου έτσι θα αποδείξεις έμπρακτα ότι πράγματι τηρείς τους κανόνες του forum και δεν τους καταστρατηγείς κατ' εξακολούθηση μπροστά στα έκπληκτα μάτια των διαχειριστών/συντονιστών, όπως έχεις κατηγορηθεί πολλάκις από αρκετά μέλη (πχ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ).

quote:

Αυτό που ο καθένας αντιλαμβάνεται είναι ότι συμμετέχεις ΜΟΝΑΧΑ για να εκφράσεις τα πικρόχολα σου σχόλια, για να ειρωνευτείς, για να διαμαρτυρηθείς για τις Θεοκρατικές σου προτροπές που……κακώς κανείς δεν ασπάζεται!!

Προφανώς μέσα στην σύγχυση ιδεών που επικρατεί στο μυαλό σου δεν έχεις αντιληφθεί την διαφορά μεταξύ διαλόγου και κραξίματος. Αυτό που επιδιώκω αγαπητέ, το έχω διευκρινίσει προ πολλού, είναι να σταματήσεις να βλασφημείς και να καθυβρίζεις τα θεία, πράγμα το οποίο έχεις κάνει συνήθειο.
Οι... "θεοκρατικές" προτροπές μου είναι απλές προτάσεις θρησκευτικού αποχρωματισμού της κατηγορίας, μπας και ξεκολλήσει ποτέ από τον βούρκο της πολεμικής προς την Ορθόδοξη Εκκλησία και αρχίσει να ασχολείται ευρύτερα με την θεματολογία της ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ και του ΜΥΘΟΥ όπως τιτλοφορείται. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Συνεπώς ψυχραιμία αγαπητέ. Σε συμφέρει και εσένα το να προωθηθεί ο υγιής διάλογος σε αυτό το forum.

quote:
Με λίγα λόγια κάτι σαν……..ΙΕΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ???

Αυτό το... συμπέρασμα (??) από που προέκυψε πάλι;
Μάλλον βλέπεις τζιχάντ και ιερούς πολέμους σε πράγματα καθημερινά. Προφανώς από την υπερβολική ένταση στην πολεμική που εξασκείς προς την συγκεκριμένη θρησκεία την οποία δεν χωνεύεις.

quote:
Αυτό φίλτατε που ΕΣΥ έχεις αναγορεύσει σε «αγώνα», αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα κάθε σκεπτόμενου ανθρώπου, δικαίωμα κάθε πολίτη που θέλει να διαφοροποιηθεί και να αμφισβητήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Συγκεκριμένα, η ύβρις και η βλασφημεία προς τα θεία τιμωρείται ποινικά από το σύνταγμα της Ελληνικής Δημοκρατίας, το οποίο και οφείλεις να σέβεσαι. Έχεις κάθε δικαίωμα να ομιλείς κόσμια και με επιχειρήματα, αποφεύγοντας τέτοιου είδους ποινικά κολάσιμες πράξεις.

quote:
Είπαμε ότι η αλήθεια είναι μια επίπονη διαδικασία, και η αναζήτηση της συχνά προσκρούει σε καθεστωτικές αντιλήψεις και απαρχαιωμένες απόψεις περί του πως οφείλει να διεξάγεται ο διάλογος. Αυτό, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να το ξεπεράσουμε καθώς εξυπηρετεί συντεχνιακά συμφέροντα ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Προφανώς νομίζεις πως μέσα στα πλαίσια του διαλόγου σου επιτρέπεται να καταστρατηγείς τους νόμους του συντάγματος και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Απλώς δεν είναι έτσι.

quote:
Μην παίζεις λοιπόν με τις λέξεις, σκοπός σου δεν είναι η ανάδειξη κάποιου γόνιμου συμπεράσματος αλλά Η ΦΙΜΩΣΗ και Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΕΠΛΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ.

Όπως έχω ήδη δηλώσει, σκοπός μου είναι το να σταματήσει επιτέλους αυτός ο μονομερής πόλεμος και η διαρκής πολεμική ενάντια σε μια συγκεκριμένη θρησκεία. Σαφώς και αναγνωρίζω και επικροτώ οποιαδήποτε απόφαση έχεις σκοπό να πάρεις για να αναπτύξεις θέματα σχετικά με τις ανατολικές θρησκείες, τις αρχαίες θρησκείες της Λατινικής Αμερικής, τις δοξασίες των λαών ανά τους αιώνες, τον Ιουδαισμό, τον Ισλαμισμό, και τα υπόλοιπα δόγματα του Χριστιανισμού. Έτσι θα εμπλουτιστεί η ύλη του forum αυτού, και θα αποσυμφορηθεί από τις εκτενέστατες αναφορές στην Ορθόδοξη Εκκλησία, που αποτελούν το 99% των θεμάτων του forum.

Στο χέρι σου είναι να αναλογιστείς πως αυτό είναι το σωστό για το forum αυτό, και να συνεισφέρεις αναλόγως.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 22:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Μιλάς σαν κομμουνιστής σε δεξιά χώρα. Τα λόγια σου δεν ανταποδίδουν την κατάσταση, δυστυχώς.»

Μιλάω σαν ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ. Μιλάω για αυτά που ΕΣΥ έγραψες ότι επιθυμείς να κάνεις άπαξ και εντοπίζεις γραφόμενα μου.

WWalker:
«Μπορείς να είσαι πιο ευγενικός στις αναφορές σου.»

Όσο και τα σχόλια σου…

WWalker:
«Εξάλλου έτσι θα αποδείξεις έμπρακτα ότι πράγματι τηρείς τους κανόνες του forum και δεν τους καταστρατηγείς κατ' εξακολούθηση μπροστά στα έκπληκτα μάτια των διαχειριστών/συντονιστών..»

Ενώ επιθυμώ συζήτηση ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, είμαι αναγκασμένος να απαντώ σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ, όπως αυτοί εκφράζονται από την δυσφορία σου. Καμία απολύτως καταστρατήγηση.

WWalker:
«Προφανώς μέσα στην σύγχυση ιδεών που επικρατεί στο μυαλό σου δεν έχεις αντιληφθεί την διαφορά μεταξύ διαλόγου και κραξίματος.»

Κάτι που επιμελώς σου έχει επισημανθεί τελευταία φίλτατε. Όμως, πως αλλιώς, μάλλον ΟΛΟΙ οι άλλοι δεν βλέπουνε αυτά που εσύ βλέπεις….

WWalker:
«Αυτό που επιδιώκω αγαπητέ, το έχω διευκρινίσει προ πολλού, είναι να σταματήσεις να βλασφημείς και να καθυβρίζεις τα θεία, πράγμα το οποίο έχεις κάνει συνήθειο.»

Αυτό που διακαώς επιθυμείς, είναι Η ΦΙΜΩΣΗ όσον αφορά τα μυθικά στοιχεία του χριστιανισμού. Αδίκως όμως κόπτεσαι, καθώς σύμφωνα με την λογική που υποθάλπεις θα όφειλαν να φιμωθούνε και μια σειρά περιοδικών στην Ελλάδα ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ή σχόλια σε εφημερίδες και δημόσιες συζητήσεις.

Καλύτερα θα έπραττες εάν διεύρυνες τον ορίζοντα σου επί αυτών των θεμάτων.

WWalker:
«Προφανώς από την υπερβολική ένταση στην πολεμική που εξασκείς προς την συγκεκριμένη θρησκεία την οποία δεν χωνεύεις.»

Αυτό το οποίο σχολιάζω είναι Η ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ των συμβολισμών, πεδίο σκέψης εις το οποίο εδράζει και ο αντίλογος που προβάλλεις. Όταν σηκώνεις την σημαία του «πραγματικού γεγονότος», τότε θα δεχθείς και ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ.

WWalker:
«Συγκεκριμένα, η ύβρις και η βλασφημεία προς τα θεία τιμωρείται ποινικά από το σύνταγμα της Ελληνικής Δημοκρατίας, το οποίο και οφείλεις να σέβεσαι.»

Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις πότε δικάστηκε για παράδειγμα το περιοδικό ΙΧΩΡ για τις απόψεις που φιλοξενεί? Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις πότε δικάστηκε ο Μίκης Θεοδωράκης για τις απόψεις του ως προς το ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ του περιεχομένου της Παλαιάς Διαθήκης δια ανηλίκους?

Και ο κατάλογος έχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕΙΡΑ.

Κάνε μου τη χάρη φίλτατε με τις δήθεν «υποδείξεις» σου, γνωρίζω καλύτερα από την αφεντιά σου τις απόψεις του νομοθέτη.

WWalker:
«Όπως έχω ήδη δηλώσει, σκοπός μου είναι το να σταματήσει επιτέλους αυτός ο μονομερής πόλεμος και η διαρκής πολεμική ενάντια σε μια συγκεκριμένη θρησκεία.»

Κανένας «πόλεμος» δεν διεξάγεται (!), παρά…πολέμους ΕΣΥ και λίγοι ακόμα βλέπουνε. Οι λόγοι, στο εν τω μεταξύ, πρόδηλοι.

WWalker:
«Έτσι θα εμπλουτιστεί η ύλη του forum αυτού, και θα αποσυμφορηθεί από τις εκτενέστατες αναφορές στην Ορθόδοξη Εκκλησία, που αποτελούν το 99% των θεμάτων του forum.»

Όταν αναφέρομαι σε θέματα του Χριστιανισμού, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ σχολιάζω και θέματα του Ιουδαϊσμού, καθώς η Παλαιά Διαθήκη ΕΙΝΑΙ 100% ΙΟΥΔΑΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Στα υπόλοιπα, ΣΠΑΝΙΩΣ τελευταία ομιλώ για την ορθοδοξία, αλλά για τον χριστιανισμό ευρύτερα, καθώς ενδιαφέρον έχει η βάση και όχι ένα κλαδί. Ορθοδοξία δεν είναι η Καινή Διαθήκη αγαπητέ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 23:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιλάω σαν ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ. Μιλάω για αυτά που ΕΣΥ έγραψες ότι επιθυμείς να κάνεις άπαξ και εντοπίζεις γραφόμενα μου.

Μιλάς για την εικόνα που έχεις δημιουργήσει για τα γραφόμενά μου στο μυαλό σου και τίποτα παραπέρα.
Προς ενημέρωσή σου πάντως: φρόντιζα τόσο καιρό να συλλέγω στοιχεία που να σε καταδικάζουν, και είναι ιδιαιτέρως πολλά χάρη στην πάγια τακτική σου να καθυβρίζεις τους πάντες και τα πάντα. Σου είπα ήδη πως τα κρατάω για αργότερα, στην περίπτωση που χρειαστούν. Προφανώς η σιγουριά που απορρέει από την αυστηρή προσκόλληση στο manual στρατηγικής για τον εμπρησμό forums που διαθέτεις δεν θα έπρεπε να θεωρείται τόσο δεδομένη.

quote:

Ενώ επιθυμώ συζήτηση ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, είμαι αναγκασμένος να απαντώ σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ, όπως αυτοί εκφράζονται από την δυσφορία σου. Καμία απολύτως καταστρατήγηση.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι ο γάιδαρος όντως δεν πετάει, αν πάλι προσπαθείς να με πείσεις για το αντίθετο τσάμπα κουράζεσαι.

quote:
Κάτι που επιμελώς σου έχει επισημανθεί τελευταία φίλτατε. Όμως, πως αλλιώς, μάλλον ΟΛΟΙ οι άλλοι δεν βλέπουνε αυτά που εσύ βλέπεις….

Θέλεις να επισημάνεις ποιοι είναι οι άλλοι; Στην συγκεκριμένη περίπτωση η κατάσταση έχει διαμορφωθεί όλοι εναντίον εσένα και των υποστηρικτών σου, οι οποίοι ούτε στον κόπο να διαβάσουν το τι πραγματεύεται το θέμα δεν μπήκαν.

quote:

Αυτό που διακαώς επιθυμείς, είναι Η ΦΙΜΩΣΗ όσον αφορά τα μυθικά στοιχεία του χριστιανισμού.

Φαντασιώνεσαι πράγματα δυστυχώς. Σε παρακαλώ λοιπόν να καταθέσεις στοιχεία που να αποδεικνύουν πως όντως εγώ επιδιώκω να φιμώσω, και εσύ δεν κατηγορείς με ότι χαζομάρα σου κατέβει στο κεφάλι για κατηγορία.

quote:
Αδίκως όμως κόπτεσαι, καθώς σύμφωνα με την λογική που υποθάλπεις θα όφειλαν να φιμωθούνε και μια σειρά περιοδικών στην Ελλάδα ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ή σχόλια σε εφημερίδες και δημόσιες συζητήσεις.

Αδίκως ξε-αδίκως, το έχω καταφέρει σε ένα μεγάλο βαθμό να περιοριστεί το φαινόμενο της αντιχριστιανικής προπαγάνδας, της συκοφαντίας και του εμπρησμού των θεμάτων στο ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Και όπως ήταν φυσικό, οι διαχειριστές έκριναν σωστά και άρχισαν να κλειδώνουν τα εμπρηστικά και υβριστικά θέματα που διαρκώς πυροδοτούν πολέμους εδώ και καιρό. Μάλλον οι συζητήσεις στα περιοδικά στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο θα γινόταν μέσα σε κόσμια επίπεδα αγαπητέ, και όχι όπως την επιδιώκεις εσύ.

quote:
Αυτό το οποίο σχολιάζω είναι Η ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ των συμβολισμών, πεδίο σκέψης εις το οποίο εδράζει και ο αντίλογος που προβάλλεις. Όταν σηκώνεις την σημαία του «πραγματικού γεγονότος», τότε θα δεχθείς και ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ.

Το ότι θα επικροτούσες συμπεριφορές εμπρηστικής διάθεσης, όπως προσφάτως έχουν γίνει μεγάλες διενέξεις μεταξύ χριστιανών-δωδεκαθειστών-ορθολογιστών με το να υποθάλπτεις κάθε προσπάθεια να αποκτήσει το forum κόσμια συμπεριφορά δεν το περίμενα.
Προφανώς μέσα στα πλαίσια της Σχολαστικής Αντιμετώπισης και της... πραγματικής κριτικής (η οποία διεξάγεται με λογής λογής βρισιές, προσωπικές προσβολές, υποτιμητικά, αγενή και προσβλητικά σχόλια) θεωρείς κάθε προσπάθεια αλλαγής της ανυπόφορης κατάστασης στο ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ ως προσπάθεια φίμωσης. Προφανώς τον εαυτό σου κοροιδεύεις και μόνο, κανέναν άλλο δεν πείθεις.

quote:
WWalker:
«Συγκεκριμένα, η ύβρις και η βλασφημεία προς τα θεία τιμωρείται ποινικά από το σύνταγμα της Ελληνικής Δημοκρατίας, το οποίο και οφείλεις να σέβεσαι.»

Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις πότε δικάστηκε για παράδειγμα το περιοδικό ΙΧΩΡ για τις απόψεις που φιλοξενεί? Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις πότε δικάστηκε ο Μίκης Θεοδωράκης για τις απόψεις του ως προς το ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ του περιεχομένου της Παλαιάς Διαθήκης δια ανηλίκους?


Υπάρχει σύγχυση στο μυαλό σου σχετικά με το τι αποτελεί ύβρη και τι αμφισβήτηση. Κανένα από τα παραπάνω παραδείγματα δεν εμπεριείχε τέτοια στοιχεία, εκτός κι αν μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο.

quote:
Κάνε μου τη χάρη φίλτατε με τις δήθεν «υποδείξεις» σου, γνωρίζω καλύτερα από την αφεντιά σου τις απόψεις του νομοθέτη.

Έχεις μεγάλες αυταπάτες, αλλά δεν με ενδιαφέρει.

quote:

Κανένας «πόλεμος» δεν διεξάγεται (!), παρά…πολέμους ΕΣΥ και λίγοι ακόμα βλέπουνε. Οι λόγοι, στο εν τω μεταξύ, πρόδηλοι.

Θες να θυμηθώ τότε που έλεγες τους Άγιους ΑΓΑΜΗΤΟΥΣ και τους ιερείς ΑΝΩΜΑΛΟΥΣ, ΑΝΕΡΑΣΤΟΥΣ, ΕΣΧΑΤΟΛΑΓΝΟΥΣ για να δούμε το κατά πόσον διεξάγεις πόλεμο;

Ας με συγχωρέσει η ομάδα συντονισμού/διαχείρισης για τις παραπάνω εκφράσεις. Είναι αυτούσιες από τον λόγο του ευπόλυπτου και τιμημένου μέλους Schwabe.


quote:
Όταν αναφέρομαι σε θέματα του Χριστιανισμού, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ σχολιάζω και θέματα του Ιουδαϊσμού, καθώς η Παλαιά Διαθήκη ΕΙΝΑΙ 100% ΙΟΥΔΑΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Στα υπόλοιπα, ΣΠΑΝΙΩΣ τελευταία ομιλώ για την ορθοδοξία, αλλά για τον χριστιανισμό ευρύτερα, καθώς ενδιαφέρον έχει η βάση και όχι ένα κλαδί. Ορθοδοξία δεν είναι η Καινή Διαθήκη αγαπητέ.


Επιθυμώ να δω τις συζητήσεις που έχεις διεξάγει για το Βαβυλωνιακό Ταλμούδ, αναπόσπαστο στοιχείο της Ιουδαικής Θρησκείας, καθώς και τα θέματα στα οποία συμμετείχες στα οποία να αναλύονται θέματα θεολογίας για τον Βουδδισμό, τον Ισλαμισμό, τον Ινδουισμό, γενικότερα οποιαδήποτε άλλη θρησκεία εκτός του Ιουδαιοχριστιανισμού.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 03/02/2006 23:32:52

Edited by - WWalker on 03/02/2006 23:33:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Legatio
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 01:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Legatio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που διακαώς επιθυμείς, είναι Η ΦΙΜΩΣΗ όσον αφορά τα μυθικά στοιχεία του χριστιανισμού.

Τι άλλο θ'ακούσω;;;Έλεος Schwabe πια...Λυπήσου μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 01:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«φρόντιζα τόσο καιρό να συλλέγω στοιχεία που να σε καταδικάζουν, και είναι ιδιαιτέρως πολλά χάρη στην πάγια τακτική σου να καθυβρίζεις τους πάντες και τα πάντα. Σου είπα ήδη πως τα κρατάω για αργότερα, στην περίπτωση που χρειαστούν.»

Να φροντίσεις καλύτερα να απαλλαγείς από το σύνδρομο που διακατέχεσαι, και μιας και συλλέγεις, να συλλέξεις τα μαργαριτάρια σου. Είτε με το ένα είτε με το άλλο nick….

WWalker:
«Στην συγκεκριμένη περίπτωση η κατάσταση έχει διαμορφωθεί όλοι εναντίον εσένα και των υποστηρικτών σου, οι οποίοι ούτε στον κόπο να διαβάσουν το τι πραγματεύεται το θέμα δεν μπήκαν.»

Δεν είμαι εδώ για να παριστάνω τον συνήγορο κανενός.

Κατά τα άλλα, οι «όλοι» που εννοείς, είναι γνωστοί για τις απόψεις τους. Το….«παράξενο» άραγε που είναι? Ας γράφει λοιπόν ο καθένας αυτό που πιστεύει και ας αφήσουμε τους «όλους» και τους «άλλους» στην άκρη.

WWalker:
«Σε παρακαλώ λοιπόν να καταθέσεις στοιχεία που να αποδεικνύουν πως όντως εγώ επιδιώκω να φιμώσω, και εσύ δεν κατηγορείς με ότι χαζομάρα σου κατέβει στο κεφάλι για κατηγορία.»

Ρίξε μια ματιά στις απόψεις σου και θα βρεις όσα «στοιχεία» επιθυμείς. Απάντησε στα όσα διαβάζεις, ως προς αυτά που γράφω, και μετά έλα να μας πεις που βρίσκεται η χαζομάρα: στα ερμητικά κλειστά μάτια και αυτιά ή στην αμφισβήτηση?

WWalker:
«Αδίκως ξε-αδίκως, το έχω καταφέρει σε ένα μεγάλο βαθμό να περιοριστεί το φαινόμενο της αντιχριστιανικής προπαγάνδας, της συκοφαντίας και του εμπρησμού των θεμάτων στο ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ.»

Δεν έχω δει κάτι που «κατάφερες». Ειλικρινά.

Αυτό που έχω δει, είναι μια εξέλιξη προς ένα καλύτερο επίπεδο των συμμετεχόντων. Κάτι που κατά την άποψη μου θα γινόταν έτσι ή αλλιώς. Από την άλλη, έχει στηλιτευτεί επανειλημμένα η εμπρηστική συμμετοχή σου καθώς και οι τάσεις διαλόγου θερμοκοιτίδας που θα επιθυμούσες να ισχύουνε.

WWalker:
«Προφανώς τον εαυτό σου κοροιδεύεις και μόνο, κανέναν άλλο δεν πείθεις.»

Δεν μπορώ να σου απαντήσω στα όσα γράφεις, διότι αγνοείς βασικές έννοιες πάνω σε ζητήματα που σπασμωδικά και συνθηματικά εμπλέκεσαι. Πιάνεσαι από τίτλους και ταμπέλες, δίχως να είσαι σε θέση να υποστηρίξεις τα θέματα που αναπτύσσονται. Έτσι, καταφεύγεις σε «καταγγελίες» και ανάρτηση «δαιμόνων αντιχριστιανών».

Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά εξόχως τετριμμένη προσέγγιση.

WWalker:
«Υπάρχει σύγχυση στο μυαλό σου σχετικά με το τι αποτελεί ύβρη και τι αμφισβήτηση. Κανένα από τα παραπάνω παραδείγματα δεν εμπεριείχε τέτοια στοιχεία, εκτός κι αν μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο.»

Τότε αγόρασε κάποια τεύχη του περιοδικού και έλα να μου εξηγήσεις ΤΙ περιέχουνε ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ. Γελιέσαι φίλτατε, γελιέσαι οικτρά.

WWalker:
«Θες να θυμηθώ τότε που έλεγες τους Άγιους…..για να δούμε το κατά πόσον διεξάγεις πόλεμο»

Σου είπα, να παραθέτεις ΟΛΟ το περιεχόμενο της συζήτησης. Ειδάλλως, απλά στοχεύσεις σε εντυπώσεις.

WWalker:
«Επιθυμώ να δω τις συζητήσεις που έχεις διεξάγει για το Βαβυλωνιακό Ταλμούδ, αναπόσπαστο στοιχείο της Ιουδαικής Θρησκείας, καθώς και τα θέματα στα οποία συμμετείχες στα οποία να αναλύονται θέματα θεολογίας για τον Βουδδισμό..»

Και μάλλον θα το επιθυμείς για….πολύ καιρό ακόμη!!

Έχω πει πολλές φορές ότι δεν μου αρέσει να μιλάω για τα πάντα και τους πάντες. Δεν έχω μελετήσει ούτε τον Βουδισμό ούτε τον Ινδουισμό, πλην βασικών αρχών και θεμελιωδών θεμάτων.

Με ενδιαφέρει η Ελληνική πλευρά του Οντολογικού θέματος, η Ελληνική άποψη του άγνωστου Θείου, καθώς και ο χριστιανισμός και η ρίζες του. Αυτά μελετώ, αυτά ψάχνω, αυτά με απασχολούνε συχνά στην απλή καθημερινότητα αν θέλεις.

Απλό είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 01:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να φροντίσεις καλύτερα να απαλλαγείς από το σύνδρομο που διακατέχεσαι, και μιας και συλλέγεις, να συλλέξεις τα μαργαριτάρια σου. Είτε με το ένα είτε με το άλλο nick….

Άλλο nick δεν έχω, αυτό είναι (WWalker) και αν σου αρέσει.
Αν πάλι δεν σου αρέσει, λίγο με νοιάζει.

quote:

Δεν είμαι εδώ για να παριστάνω τον συνήγορο κανενός.

Κατά τα άλλα, οι «όλοι» που εννοείς, είναι γνωστοί για τις απόψεις τους. Το….«παράξενο» άραγε που είναι? Ας γράφει λοιπόν ο καθένας αυτό που πιστεύει και ας αφήσουμε τους «όλους» και τους «άλλους» στην άκρη.


Το... "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" αγαπητέ βρίσκεται στο ότι βρίσκεσαι μόνος σου να υποστηρίζεις τις ύβρεις και τα λοιπές ακαθαρσίες (οι οποίες έτυχαν του χαρακτηρισμού "κόπρος" από τον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ, εύστοχα). Αυτά αρκούν για να εξάγει ο καθένας του συμπέρασμα του πόσο ευγενής είναι ο σκοπός για τον οποίο γράφεις.

quote:
WWalker:
«Σε παρακαλώ λοιπόν να καταθέσεις στοιχεία που να αποδεικνύουν πως όντως εγώ επιδιώκω να φιμώσω, και εσύ δεν κατηγορείς με ότι χαζομάρα σου κατέβει στο κεφάλι για κατηγορία.»

Ρίξε μια ματιά στις απόψεις σου και θα βρεις όσα «στοιχεία» επιθυμείς. Απάντησε στα όσα διαβάζεις, ως προς αυτά που γράφω, και μετά έλα να μας πεις που βρίσκεται η χαζομάρα: στα ερμητικά κλειστά μάτια και αυτιά ή στην αμφισβήτηση?


Κατά τα γνωστά, ΔΕΝ δικαιολογείς, αερολογείς. Τα παραπάνω είναι απλές συκοφαντίες. Μάθε να στηρίζεις αυτά που λες, δεν μιλάμε για φίμωμα μιλάμε για επαναφορά της κοσμιότητας.

quote:

Δεν έχω δει κάτι που «κατάφερες». Ειλικρινά.

Απλώς βγάλε τις παρωπίδες και θα τα δεις όλα.

quote:
Αυτό που έχω δει, είναι μια εξέλιξη προς ένα καλύτερο επίπεδο των συμμετεχόντων. Κάτι που κατά την άποψη μου θα γινόταν έτσι ή αλλιώς. Από την άλλη, έχει στηλιτευτεί επανειλημμένα η εμπρηστική συμμετοχή σου καθώς και οι τάσεις διαλόγου θερμοκοιτίδας που θα επιθυμούσες να ισχύουνε.

Επιφυλλάσομαι να μην σου απαντήσω στο παραπάνω, διότι δυστυχώς σου αρμόζει χαρακτηρισμός από τους δικούς σου για τα παραπάνω που γράφεις.

quote:

Δεν μπορώ να σου απαντήσω στα όσα γράφεις, διότι αγνοείς βασικές έννοιες πάνω σε ζητήματα που σπασμωδικά και συνθηματικά εμπλέκεσαι. Πιάνεσαι από τίτλους και ταμπέλες, δίχως να είσαι σε θέση να υποστηρίξεις τα θέματα που αναπτύσσονται. Έτσι, καταφεύγεις σε «καταγγελίες» και ανάρτηση «δαιμόνων αντιχριστιανών».

Κατά τα γνωστά, φαντασιώνεσαι σταυροφορίες και καταγγελίες. Μιλάμε απλώς για σουλούπωμα των συζητήσεων, κάτι το οποίο εμποδίζεις πυρπολώντας όλα τα θέματα αναλόγως.

quote:
Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά εξόχως τετριμμένη προσέγγιση.

Όχι, δεν υπάρχει κανένα συμπάθιο αν δεν σταματήσεις να κάνεις αντιπολίτευση και να διαφωνείς απλά και μόνο για να διαφωνείς, χαρακτηρίζοντας κάθε προσπάθεια να ξεβρωμίσει το forum από λογής λογής <<κόπρους>> ως φίμωμα και ανέλαβε τον ανάλογο θετικό ρόλο σαν ενεργό μέλος των 3500 posts (μαζεμένων στο ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ) που είσαι.

Αν μη τι άλλο σε συμφέρει και εσένα, αν τελικά αγαπάς τον χώρο στον οποίο βρίσκεσαι, τέτοιες αναφορές να εξαλειφθούν.

quote:

Τότε αγόρασε κάποια τεύχη του περιοδικού και έλα να μου εξηγήσεις ΤΙ περιέχουνε ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ. Γελιέσαι φίλτατε, γελιέσαι οικτρά.

Δεν έχω σκοπό να σπαταλήσω λεφτά για να αγοράσω περιοδικά που δεν με ενδιαφέρουν. Scanαρέ αυτό που θέλεις, και αν περιέχει κάτι υβριστικό, τότε απλά έχεις δίκιο.

quote:
WWalker:
«Θες να θυμηθώ τότε που έλεγες τους Άγιους…..για να δούμε το κατά πόσον διεξάγεις πόλεμο»

Σου είπα, να παραθέτεις ΟΛΟ το περιεχόμενο της συζήτησης. Ειδάλλως, απλά στοχεύσεις σε εντυπώσεις.


Θα έρθει και αυτό στην ώρα του.
Προς το παρρόν να σου θυμήσω πως σε επέπληξε ακόμη και η... Αμαλία για το "αγάμητους" σε εκείνη τη φάση.

quote:
WWalker:
«Επιθυμώ να δω τις συζητήσεις που έχεις διεξάγει για το Βαβυλωνιακό Ταλμούδ, αναπόσπαστο στοιχείο της Ιουδαικής Θρησκείας, καθώς και τα θέματα στα οποία συμμετείχες στα οποία να αναλύονται θέματα θεολογίας για τον Βουδδισμό..»

Και μάλλον θα το επιθυμείς για….πολύ καιρό ακόμη!!


Προφανώς αγαπητέ, γιατί ο μόνος λόγος που συμμετέχεις είναι για να κάνεις πόλεμο στην Ορθοδοξία και να πυρπολείς το forum, και τίποτε άλλο.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 10:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον είναι ο σωστότερο να μη γίνεται κατάχρηση του χώρου με ανταλλαγή απόψεων που θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει με προσωπικά e-mail έτσι δεν είναι?
Αγαπητέ περιπατητή ο Ανεστημένος έχει αναπτύξει ένα πολύ όμορφο Χριστιανικό θέμα στο οποίο θα μπορούσες να συμμετάσχεις….

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5389&whichpage=8&ARCHIVE=


«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 10:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε-βρε-βρε,σαν τα παλια τα χρόνια!
Λοιπόν κύριε...σνόμπ,σνάκ,σνίτσελ ή τέλος πάντων όπως και να σας λένε (συγχωρέστε με διότι δεν ξέρω να διαβάσω το όνομά σας),θα ήθελα να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και να σας ότι σκοπεύω να επιχειρηματολογήσω πάνω στην άποψη ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ένα μυθικό πρόσωπο και συνεπώς ανύπαρκτο.
Επίσης θα αναφερθώ στην άποψη ότι ο μύθος γίνεται θρησκεία και η θρησκεία γίνεται μύθος.
συμπέρασμα; Πως ό,τι λέω παραπάνω για τον Μέγα Αλέξανδρο είναι σωστό (δεν είναι τυχαίο που διάλεξα ένα αποστασιοποιημένο από τη συζήτησή σας πρόσωπο)!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 22:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε WWalker, θεωρώ ότι οι κατινιές και προσωπικές ανασφάλειες έχουνε αρκετά κουράσει και απασχολήσει την παρούσα συζήτηση. Από όπου και εάν προέρχονται.

Δεν απαντώ λοιπόν στο τελευταίο σου μήνυμα προκειμένου είτε να επανέλθει το αρχικό θέμα είτε απλά να σταματήσουνε αυτά τα «ξεκαθαρίσματα». Θαρρώ ότι όλοι αποκομίσανε συμπεράσματα.

Το ίδιο θα παρακαλούσα και γενικότερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGRE
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 03:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGRE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα ρε παπαρα Schwabe.. δεν εχεις βαρεθει ρε γαμωτο να θαβεις τους χριστιανους?
Δεν εχεις βαρεθει να στην λενε ολοι?
Δεν εχεις αλλα πραγματα να κανεις απο το να κατηγορεις με επιχειρηματα ενος παιδιου δημοτικου που δεν ξερει που πραγματικα του παν τα 4?
Δηλαδη ποσο μαλακας μπορει να ειναι καποιος για να ασχολειται συνεχως με ενα θεμα που δεν οδηγει καπου συγκεκριμενα,παρα μονο στην ιδια του την απαξιωση?

Τοσο μαλεγκουρας να εισαι?
Τεσπα οτι και να πεις ξερεις που σε γραφω...εσενα και τους ομοιους σου...(βλεπε αμαλια)

ΥΓ:Nα διαφημιζονται και "θεοσοφικες παπαριες" εδω μεσα δεν το περιμενα ομολογώ...Αμα αμα σου σκανε τα φραγκα αμαλια μου οι εβραιοι...δεν μπορεις να πεις και οχι!!!

Να περνατε καλα!!!

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 06:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λογαριασμός "ΝΙΚΟΣGRE" απενεργοποιήθηκε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 11:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βρε-βρε-βρε,σαν τα παλια τα χρόνια!
Λοιπόν κύριε...σνόμπ,σνάκ,σνίτσελ ή τέλος πάντων όπως και να σας λένε (συγχωρέστε με διότι δεν ξέρω να διαβάσω το όνομά σας),θα ήθελα να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και να σας ότι σκοπεύω να επιχειρηματολογήσω πάνω στην άποψη ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ένα μυθικό πρόσωπο και συνεπώς ανύπαρκτο.
Επίσης θα αναφερθώ στην άποψη ότι ο μύθος γίνεται θρησκεία και η θρησκεία γίνεται μύθος.
συμπέρασμα; Πως ό,τι λέω παραπάνω για τον Μέγα Αλέξανδρο είναι σωστό (δεν είναι τυχαίο που διάλεξα ένα αποστασιοποιημένο από τη συζήτησή σας πρόσωπο)!







δεν βλέπω ανταπόκριση....γιατι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 12:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλτατε WWalker, θεωρώ ότι οι κατινιές και προσωπικές ανασφάλειες έχουνε αρκετά κουράσει και απασχολήσει την παρούσα συζήτηση. Από όπου και εάν προέρχονται.

Δεν απαντώ λοιπόν στο τελευταίο σου μήνυμα προκειμένου είτε να επανέλθει το αρχικό θέμα είτε απλά να σταματήσουνε αυτά τα «ξεκαθαρίσματα». Θαρρώ ότι όλοι αποκομίσανε συμπεράσματα.

Το ίδιο θα παρακαλούσα και γενικότερα.


Πολλές από τις αιχμές που αφήνεις στο παραπάνω post θεωρώ ότι κινούνται στο ίδιο μήκος κύμματος με τις αιχμές που άφησες και στα προηγούμενα posts σου, τα οποία και έχω σχολιάσει επαρκώς για την άμυνά μου, οπότε δεν θα το ξανακάνω.
Χαιρετίζω και επικροτώ την απόφασή σου να μην απαντήσεις στο τελευταίο μου μήνυμα ώστε το θέμα να επανέλθει στην αρχική του θεματολογία και να σταματήσουν τα ξεκαθαρίσματα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 12:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Χαιρετίζω και επικροτώ την απόφασή σου να μην απαντήσεις στο τελευταίο μου μήνυμα ώστε το θέμα να επανέλθει στην αρχική του θεματολογία και να σταματήσουν τα ξεκαθαρίσματα.»

Χαίρομαι.

Αναμένω λοιπόν την γόνιμη συμμετοχή σου.

Επιπλέον, ας το ασπαστούνε αυτό και άλλοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 16:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάνω που μπήκα για να....επιχειρηματολογήσω,μου το χαλάτε!
Άκου εκεί τα ξαναβρήκανε! Και εγώ θα μείνω με τον...Αλέξανδρο στο χέριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 16:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σε παρακαλέσω να θέσεις το ερώτημα "Ιησούς: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο?" σε καινούρια βάση, ώστε να μπορέσουμε να συνεχίσουμε.

quote:
Αγαπητέ περιπατητή ο Ανεστημένος έχει αναπτύξει ένα πολύ όμορφο Χριστιανικό θέμα στο οποίο θα μπορούσες να συμμετάσχεις….

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5389&whichpage=8&ARCHIVE=


Είναι αρκετές σελίδες Πλωτίνε, αλλά φαίνεται ποιοτικό. Θα προσπαθήσω να διαβάσω ένα τμήμα ώστε να μπορέσω να συμμετάσχω.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 00:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Θα σε παρακαλέσω να θέσεις το ερώτημα "Ιησούς: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο?" σε καινούρια βάση, ώστε να μπορέσουμε να συνεχίσουμε.»

Δηλαδή?

Εάν θέλεις να προσεγγίσεις το θέμα από μια άλλη ματιά, και η οποία ενδεχομένως να μην έχει καν αγγιχθεί έως τώρα, αυτό σου είναι ανοιχτό ανά πάσα στιγμή.

Το οποιοδήποτε ερώτημα, παίρνει μια άλλη τροπή εφόσον ΣΤΗΡΙΧΘΕΙ μια νέα ματιά. Μια νέα ματιά η οποία ίσως αποδειχθεί τόσο ελκυστική ώστε να θέσει τα πάνω κάτω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olympios
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 16:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olympios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το θέμα συνεχίζεται.

Αν δεχθούμε ότι ο Ιησούς υπήρχε και αν επίσης τον δεχθούμε και τον πιστέψουμε, τότε μπορούμε να θεωρήσουμε ότι είναι πραγματικά πρότυπο για τον καθένα από εμάς. Κι αυτό γιατί πιστεύοντας σε κάτι τότε θέλουμε(βάσει της ψυχολογίας του ανθρώπου)να του μοιάσουμε. Άρα θα λειτουργήσει σαν πρότυπο τόσο για το χαρακτήρα, τόσο και για τον καθημερινό μας βίο.

Αν πάλι δεν πιστεύουμε στην θεϊκή του πλευρά(άρα πιστεύουμε στην ύπαρξή του ως σημαντικό πρόσωπο της εποχής)τότε πάλι μπορεί να λειτουργήσει ως πρότυπο για οποιονδήποτε που, πιστεύει δεν πιστεύει, θα θελήσει να του μοιάσει, όχι μόνο στη ζωή, αλλά και στον πνευματικό βίο.

Πχ εγώ. Είμαι ΧΟ, αλλά θαυμάζω το Βουδισμό και τον Κομφουκιανισμό για τις διδασκαλίες και αυτά που παρουσιάζει ως πρότυπα για μια καλύτερη ζωή. Δε θαυμάζω όμως μόνο τις ιδεολογίες, αλλά και τα άτομα βάσει των οποίων δημιουργήθηκαν οι παραπάνω θρησκείες.

Εσείς τι λέτε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 17:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
olympios:
«Αν δεχθούμε ότι ο Ιησούς υπήρχε και αν επίσης τον δεχθούμε και τον πιστέψουμε, τότε μπορούμε να θεωρήσουμε ότι είναι πραγματικά πρότυπο για τον καθένα από εμάς.»

Προσωπικά νομίζω ότι δεν οφείλουμε, ή καν χρειάζεται, να τον πιστέψουμε, αλλά να τον κατανοήσουμε βαθύτερα ώστε να προσεγγίσουμε μια κατάσταση Αυτογνωσίας. Η πίστη αφήνει στην άκρη πολλά βασανιστικά ερωτηματικά, τα οποία με την σειρά τους μας δίνουνε σοφία και αίθρια σκέψη, άπαξ και τα ερευνήσουμε αδογμάτιστα.

Έτσι, ενώ η πίστη είναι μια λιγάκι μονολιθική κατάσταση, η αναζήτηση μας φέρνει τελικά πολύ πιο κοντά σε μια ενάρετη ζωή.

Διότι, τι νόημα μπορεί για παράδειγμα να έχει πραγματικά η ιδέα του θανάτου για την λύτρωση, εάν αφήσουμε την σιγή της πίστης και προσπαθήσουμε να σκεφτούμε αίθρια?

Όμως, ως συμβολική ανάγνωση, πράγματι μπορεί να λάβει πολλές και ποικίλες ερμηνείες. Ερμηνείες που ούτε διχάζουνε ούτε και τρομάζουνε τελικά.

olympios:
«Αν πάλι δεν πιστεύουμε στην θεϊκή του πλευρά..τότε πάλι μπορεί να λειτουργήσει ως πρότυπο για οποιονδήποτε που, πιστεύει δεν πιστεύει, θα θελήσει να του μοιάσει, όχι μόνο στη ζωή, αλλά και στον πνευματικό βίο.»

Δεν μπορούμε μάλλον να μοιάσουμε πλέον σε κανέναν, ούτε στον Ιησού, ούτε στον Πλάτωνα είτε στον Βούδα. Και ίσως και καλύτερα έτσι. Πρέπει να κοιτάμε μπροστά και όχι πίσω. Ήμασταν και θα παραμείνουμε άνθρωποι, με αισθήματα και ελαττώματα, με φιλοδοξίες και πάμπολλες ατέλειες.

Ωστόσο, σίγουρα μπορούμε να διδαχθούμε από αξίες που μπορούνε να χρεωθούνε ως πανανθρώπινες, αξίες διαχρονικές.

Ο Χριστός, εφόσον δεχθούμε την ιστορική πλευρά, είναι περισσότερο ένας παρεξηγημένος φιλόσοφος και λιγότερο ένας Θεάνθρωπος ή οτιδήποτε «εξωκόσμιο». Εξάλλου, ΟΥΔΕΠΟΤΕ απαίτησε ή ισχυρίστηκε κάτι σχετικό.

Τη φιλοσοφία του όμως, την εποχή που την δίδαξε ο Χριστός την προσδιόρισε ως «θεϊκής προελεύσεως», επειδή το καλό, το ενάρετο, δεν μπορεί παρά να το συνοδεύει πάντα το Θείο, το ουράνιο, το αίθριο. Μην ξεχνούμε τόσο την εποχή όσο και το γεγονός ότι ο κάθε μύστης/φιλόσοφος χρησιμοποιεί και διαφορετική γλώσσα για να μεταφέρει τον εσωτερικό Λόγο με εξωτερικά γράμματα.

Αν μπορεί αυτό γενικά επιτυχώς να γίνει.

Όλα τα άλλα που αντικρίζουμε σήμερα, με τις εκκλησίες και τα απίστευτα οικονομικά ή τα κοινωνικά στοιχεία που μπήκαν μεταγενέστερα, δεν έχουν χριστιανική προέλευση αλλά ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΕΝΔΥΜΑ, ή καλύτερα έμβλημα.

Η χριστιανική φιλοσοφία, ταιριάζει θα λέγαμε σε κάθε θρησκεία. Αυτός είναι και λόγος για το ότι έχουμε τόσα διαφορετικά δόγματα. Στην ουσία, όλες οι θρησκείες που έχουν το έμβλημα του Χριστού είναι διαφορετικές θρησκείες με συμβατή φιλοσοφία, την φιλοσοφία του Χριστού.

Έτσι, ο κάθε χριστιανός είναι και μια εν δυνάμει αίρεση……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 11:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ
Κεφάλαιο 3


1 Και εισηλθεν πάλιν εις την συναγωγήν. και ην εκει ανθρωπος εξηραμμένην εχων την χειρα.
2 και παρετήρουν αυτον ει τοις σάββασιν θεραπεύσει αυτόν, ινα κατηγορήσωσιν αυτου.
3 και λέγει τω ανθρώπω τω την ξηραν χειρα εχοντι, Εγειρε εις το μέσον.
4 και λέγει αυτοις, Εξεστιν τοις σάββασιν αγαθον ποιησαι η κακοποιησαι, ψυχην σωσαι η αποκτειναι; οι δε εσιώπων.
5 και περιβλεψάμενος αυτούς, συλλυπούμενος επι τη πωρώσει της καρδίας αυτων, λέγει τω ανθρώπω, Εκτεινον την χείρα. και εξέτεινεν, και απεκατεστάθη η χειρ αυτου.
6 και εξελθόντες οι Φαρισαίοι ευθύς μετά των Ηρωδιανων συμβούλιον εδίδουν κατ' αυτού όπως αυτόν απολέσωσιν.

Ιησούς Χριστός πρότυπο αντίστασης στα κατεστημένα,

Ιησούς Χριστός πρότυπο αντίστασης στα διεφθαρμένα ιερατεία,

Ιησούς Χριστός πρότυπο φροντίδας και αγάπης προς τον συνάνθρωπο του,

Ιησούς Χριστός πρότυπο αντίστασης στην εξουσία.


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 14:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Και δεν ενεργώ μόνον εγώ τα έργα αυτά τα υπερφυσικά, αλλά και σε άλλους μπορώ να μεταδώσω τη δύναμη αυτή, με την οποία γίνονται αυτά τα υπερφυσικά. Αληθώς σας λέω, ότι αυτός που πιστεύει, τα υπερφυσικά έργα, τα οποία ενεργώ εγώ, θα τα κάνει και εκείνος, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ, διότι αυτός θα θεραπεύει και ΘΑ ΑΝΑΣΤΑΙΝΕΙ ΨΥΧΕΣ και ΘΑ ΣΥΝΤΕΛΕΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ επί της εσωτερικής ζωής των ανθρώπων…»
(Κατά Ιωάννη ΙΔ’12)

Άραγε, ΠΟΣΟ ποιο ξεκάθαρα έπρεπε να το πει, ώστε να γίνει αντιληπτό ότι δεν μίλαγε για «εξωκόσμια» και άλλα αλλόκοτα, αλλά ως μύστης του πνεύματος?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 16:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
11 πιστεύετέ μοι οτι εγω εν τω πατρι και ο πατηρ εν εμοί. ει δε μή, δια τα εργα αυτα πιστεύετε.
12 αμην αμην λέγω υμιν, ο πιστεύων εις εμε τα εργα α εγω ποιω κακεινος ποιήσει, και μείζονα τούτων ποιήσει, οτι εγω προς τον πατέρα πορεύομαι.
13 και ο τι αν αιτήσητε εν τω ονόματί μου τουτο ποιήσω, ινα δοξασθη ο πατηρ εν τω υιω.


Κατά Ιωάννη ΙΔ 11,12,13

Παραθέτω το αυθεντικό κείμενο για να βγάλει ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα......


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 01:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και λοιπόν?

Αυτός και ο λόγος της ΑΝΑΦΟΡΑΣ του εδαφίου.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 22:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tελικά φίλε Schwabe θα μας εξηγήσεις με λίγα και απλά λόγια ποιο είναι το πρόβλημά σου με τον Ιησού? Γιατί είναι κακό να είναι πρότυπο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 02:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator:
«Tελικά φίλε Schwabe θα μας εξηγήσεις με λίγα και απλά λόγια ποιο είναι το πρόβλημά σου με τον Ιησού? Γιατί είναι κακό να είναι πρότυπο?»

Το ζητούμενο δεν είναι κάποιο «πρόβλημα», αλλά η ανάδειξη πτυχών του προσώπου που αφηγείται η Καινή Διαθήκη.

Είναι μια αλληγορία το πρόσωπο της Κ.Δ.? Είναι μια Σχολαστική μορφή? Είναι μια φιλοσοφική πηγή? Είναι κάτι από όλα? Και εάν είναι κάτι από όλα ή από όσα τέλος πάντων τον καθένα βολεύουνε, τότε ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα της μορφής που προκύπτει?

Έχει νόημα η ενσάρκωση, η αιματηρή θυσία και η ανάσταση, εάν λάβουμε όλα τα στοιχεία όπως μας παραδίδονται? ΠΟΙΟ το νόημα για έναν Θεό??

Αυτά και πολλά άλλα, τείνουν να μας «δείξουνε» το ΠΟΙΟΣ Χριστός τελικά είναι πρότυπο και ποιος ΟΧΙ. Διότι, θέλουμε να προσεγγίσουμε τα κείμενα αμφισβητώντας κατ’αρχάς τα θέσφατα που κάπως αβίαστα μάθαμε να υιοθετούμε, αλλά και ταυτόχρονα να ανακαλύψουμε την αλήθεια πίσω από ιερατεία και άλλες σκοτεινές διαδρομές της περίφημης «ιεράς παράδοσης».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy