ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 09:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας συνιστούσα για τελευταία φορά να λήξετε αυτή την διαμάχη μεταξύ σας!
Εάν υπάρχουν προσωπικές διαφορές οι οποίες δε μπορούν να επιλυθούν καλό θα ήταν να μην μεταφερθούν στο forum!

Αγαπητέ WWalker, καταρχάς με τιμάει αυτό που λές:

quote:
Incubus καλησπέρα,
χαίρομαι που απάντησες εσύ, τουλάχιστον να ξέρω ότι υπάρχει άτομο που μπορεί να μιλήσει ανοικτά.

Παρόλα αυτά νομίζω οτι όλοι από την ομάδα του esoterica μπορούν να μιλήσουν ανοιχτά και να κάνουν ένα διάλογο μαζί σου, δεν είμαι ο μοναδικός.

Καλέ μου φίλε, έχω διαβάσει όντως από 2-3 μέλη την προτροπή για να κλειδωθεί ο Schwabe και προσωπικά πιστεύω πως δεν συντρέχει κάποιος τέτοιος λόγος μιας και δεν έχω δεί να παραβιάζει κάποιον κανόνα.
Εκφράζει τα πιστεύω του όπως τα εκφράζεις εσύ, εγώ κι ο καθένας.
Ίσως έχει κάποιες ακλόνητες ιδέες και τις παραθέτει.
Λίγο - πολύ όμως όλοι δεν κάνουμε το ίδιο?
Εάν αύριο βγούν 3 άτομα και προτείνουν το άμεσο κλείδωμα του λογαριασμού σου επειδή είσαι Χριστιανός θα πρέπει να κλειδωθείς?
Κι εντέλει, αγαπητέ μου, έχω ξαναπεί πως αν η ατμόσφαιρα είναι τεταμένη μεταξύ του Schwabe και κάποιων μελών πρέπει να αποδοθούν ευθύνες μόνο σε εκείνον?
Εγώ βλέπω να γίνεται διάλογος κι από τις 2 πλευρές και μάλιστα βλέπω μια τάση ανταλλαγής χαρακτηρισμών κι από τις 2 πλευρές.
Αφού τόσους μήνες δε μπορείτε να τα βρείτε κάποια μέλη μεταξύ σας, μην κάνετε διάλογο!

Δεν ξέρω τι στοιχεία προσκομίζεις κι επιθυμείς να παραθέσεις, σου επαναλαμβάνω όμως πως αυτό είναι άδικο για σένα!
Μπορείς να συμμετάσχεις σε πολλά θέματα, έχεις επιδείξει οτι οι γνώσεις σου είναι επαρκείς επάνω σε διάφορα θέματα κι έχεις την δυνατότητα να έχεις μια άριστη συμπεριφορά στο forum.
ΜΗΝ αναλώνεσαι σε αυτή την κατάσταση, αγαπητέ μου!

Όσον αφορά τους εμπρηστικούς λογαριασμούς που έχουν δημιουργηθεί νομίζω πως δεν είναι λύση το να απομακρυνθεί κάποιο μέλος.
Κι επαναλαμβάνω το προηγούμενο ερώτημα μου:
Εάν κάποιοι εμπρηστικοί λογαριασμοί στο μέλλον έχουν ως στόχο εσένα θα πρέπει να απομακρυνθείς?

quote:
Προσπαθήστε μια φορά να κοιτάξετε το ΓΙΑΤΙ διαμαρτύρομαι και όχι το οτι διαμαρτύρομαι.

Φίλε μου, καταλαβαίνω το γιατί διαμαρτύρεσαι.
Αυτό που προσπαθώ να σου πώ είναι οτι η λύση σε όλο αυτό είναι πολύ εύκολο να δοθεί τόσο από εσένα όσο κι από όποιον έχει πρόβλημα με κάποιον.
Σταματάμε τις διαμάχες, δεν προκαλούμε ο ένας τον άλλον κι αφού δε μπορούμε να τα βρούμε προσπαθούμε τουλάχιστον να συνυπάρξουμε.

Όσον αφορά την εντολή ignore user που προτείνεις η προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε μια τέτοια εφαρμογή.
Ίσως σε μερικές περιπτώσεις χανόταν η ροή του διαλόγου ή γίνονταν παρανοήσεις.
Κι αν το πάρουμε το θέμα με την πιο ευρεία του έννοια, η έλλειψη αυτής της εντολής θα μπορούσε να μας διδάξει στο να συνυπάρχουμε με τους υπόλοιπους (όσο κι αν αυτό μερικές φορές δεν το θέλαμε) και να μάθουμε να ελέγχουμε τον εαυτό μας.

Παρόλα αυτά, αν επιθυμείς να μην βλέπεις τα μηνύματα του Schwabe, (κι αυτό απαντά και στην έκκληση του lancelot), μπορείς να κάνεις κάτι πολύ απλό:
Όταν βλέπεις κάποιο μήνυμα του Schwabe πολύ απλά προχωράς παρακάτω την σελίδα και δεν στέκεσαι σε αυτό!

Εάν επιθυμείς να κάνουμε έναν περαιτέρω διάλογο επί του θέματος αυτού, φίλε μου, θα σου πρότεινα να τα πούμε και μέσω e-mail.


quote:
Αφου δεν τον κανετε ban και τον προστατευετε λανθασμενα τουλαχιστον δωστε μας το δικαιωμα του ignore.

Αγαπητέ lancelot, θα σε παρακαλούσα να σταματήσεις αυτή την τακτική που επιδεικνύεις τις τελευταίες μέρες!
Κανείς δεν προστατεύεται από την Διαχείριση ούτε υπάρχει μεροληψία, μην δημιουργείς στον εαυτό σου τέτοιες εντυπώσεις!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 10:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Είμαι σαφής: για να σε βρίζουν θες βρίσιμο, αλλιώς δεν γίνεται. Φαινόμενο που επαναλαμβάνεται με τέτοια συχνότητα αποκλείεται να είναι τυχαίο.»

Είσαι σαφέστατος: η θρησκευτική μισαλλοδοξία πάντα βρίσκει συνοδοιπόρους και ομοϊδεάτες…..

WWalker:
«Αν υπάρξουν απλώς τους κόβω τον αέρα από νωρίς και πάνε σπίτια τους μέχρι να καταλάβουν τι εστί βερύκοκο.»

Σιγά, σιγά ρε μεγάλε, κόψε κάτι γιατί…..σε λίγο θα βγάλεις κανένα ΔΙΑΤΑΓΜΑ!!!

WWalker:
«Έχεις γίνει ο περίγελος του forum, μπαίνει ο κάθε n00bάς και σε σκυλοβρίζει, και μετά σου φταίνει οι θρησκείες και τα δόγματα.»

Ότι πεις μεγάλε, ότι πεις!

Μπροστά εσύ, και από πίσω όλοι οι ζήσηδες και όποιο ακόμα μας έρθουνε!!

WWalker:
«Απλά είναι το πράγματα. Έρχονται και σε βρίζουν άσχετοι, μια-δυο-τρεις, σε τελική ανάλυση έχει γίνει καθημερινό φαινόμενο, άρα όχι τυχαίο.»

Καλά, πόσο μεγάλο ζόρι τραβάς βρε άνθρωπε μου πια?? Μόλις πριν λίγο, είπες ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ! Τζάμπα μην ιδρώνεις, όσο και να ζοριστείς, τόσο εσύ όσο και οι ομοϊδεάτες σου κλώνοι, ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΤΕ. Απλά δείχνετε τον «χριστιανικό» σας χαρακτήρα….

WWalker:
«Και μην πεις πως φταίνε παλι οι θρησκείες και τα δόγματα, γιατί είσαι ο μόνος που τρώει το βρίσιμο της ζωής του στο forum, την στιγμή που η παράταξη στην οποία ανήκεις είναι πολυπληθής και υπάρχουν μέλη που κάνουν πολύ πιο σκληρό έργο από εσένα.»

Κοίτα να δεις, δεν με ενδιαφέρει η άποψη σου, αλλά ούτε και οι κραυγές ορισμένων λίγων κομητών που εμφανίζονται σε 2 ή 10 μηνύματα. Είναι γελοίο και ως θέμα συζήτησης. Εάν είχαν μυαλό, τότε θα είχαν να πούνε και κάτι περισσότερο από την όποια κατίνα της γειτονιάς.

Επίσης, δεν με ενδιαφέρουνε οι κραυγές σου διότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΚΕΣΑΙ. Με λίγα λόγια, είσαι άσχετος.

Οπότε, άδικα μην κουράζεσαι. Δεν αποτελείς μέτρο και πήχη σύγκρισης.


Καλά, κάτσε να σε βρίζουνε, και μετά να σου φταίνε οι αχρείοι, ανώμαλοι, ανέραστοι, εσχατοκοπρολάγνοι, σκοταδιστές παπάδες.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 10:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλέ μου φίλε, έχω διαβάσει όντως από 2-3 μέλη την προτροπή για να κλειδωθεί ο Schwabe και προσωπικά πιστεύω πως δεν συντρέχει κάποιος τέτοιος λόγος μιας και δεν έχω δεί να παραβιάζει κάποιον κανόνα.

Δεν το νομίζω. Είναι πολλές οι φορές που κάνε σκόπιμα εμπρησμούς σε θέματα μόνο και μόνο για να δηλώσει το παρρόν, κι ακόμη περισσότερες οι φορές που σκόπιμα προκαλεί μέλη για να εμπλακούν σε προσωπική διαμάχη. Προκαλεί σε κάθε φάση, γι' αυτό και τα θέματα όλα καταλήγουν να μοιάζουν τα ίδια.

quote:
λογαριασμού σου επειδή είσαι Χριστιανός θα πρέπει να κλειδωθείς?

δεν νομίζω πως πρότεινα να κλειδωθεί ο Schwabe επειδή είναι αντίθρησκος. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να προτείνω το ίδιο για ένα σωρό άλλα μέλη.

quote:

Δεν ξέρω τι στοιχεία προσκομίζεις κι επιθυμείς να παραθέσεις, σου επαναλαμβάνω όμως πως αυτό είναι άδικο για σένα!
Μπορείς να συμμετάσχεις σε πολλά θέματα, έχεις επιδείξει οτι οι γνώσεις σου είναι επαρκείς επάνω σε διάφορα θέματα κι έχεις την δυνατότητα να έχεις μια άριστη συμπεριφορά στο forum.
ΜΗΝ αναλώνεσαι σε αυτή την κατάσταση, αγαπητέ μου!

Τι να σου πω τώρα... σαφώς και μου αρέσει να γράφω στο forum. Αν συνέχεια έχω έναν να πετάγεται σαν την γελαστή πορδίτσα για να σχολιάσει (δηλαδή να γράψει βλακείες) κάνοντας quote ένα τμήμα των όσων γράφω, πως θα τα καταφέρω να κάνω διάλογο με άλλους;

quote:
Όσον αφορά τους εμπρηστικούς λογαριασμούς που έχουν δημιουργηθεί νομίζω πως δεν είναι λύση το να απομακρυνθεί κάποιο μέλος.
Κι επαναλαμβάνω το προηγούμενο ερώτημα μου:
Εάν κάποιοι εμπρηστικοί λογαριασμοί στο μέλλον έχουν ως στόχο εσένα θα πρέπει να απομακρυνθείς?

Όχι, δεν θα απομακρυνόμουνα, γιατί δεν παραιτούμαι γενικότερα. Σε ΚΑΘΕ περίπτωση όμως, θα σκεφτόμουνα το ΤΙ είναι αυτό που προκαλεί σε εμένα ώστε να πεταχθούν οι κομήτες για να με σκυλοβρίσουν. Να δω βρε αδελφέ αν το προκαλώ εγώ, ή αν είναι τυχαίο. Αν δεν είναι τυχαίο, ή θα κοιτάξω να αλλάξω αυτό που προκαλεί ώστε να σταματήσει το φαινόμενο, ή θα αποχωρήσω. Και σαφώς από τα δύο θα προτιμούσα το πρώτο.

quote:
Φίλε μου, καταλαβαίνω το γιατί διαμαρτύρεσαι.
Αυτό που προσπαθώ να σου πώ είναι οτι η λύση σε όλο αυτό είναι πολύ εύκολο να δοθεί τόσο από εσένα όσο κι από όποιον έχει πρόβλημα με κάποιον.
Σταματάμε τις διαμάχες, δεν προκαλούμε ο ένας τον άλλον κι αφού δε μπορούμε να τα βρούμε προσπαθούμε τουλάχιστον να συνυπάρξουμε.

Όσον αφορά την εντολή ignore user που προτείνεις η προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε μια τέτοια εφαρμογή.
Ίσως σε μερικές περιπτώσεις χανόταν η ροή του διαλόγου ή γίνονταν παρανοήσεις.
Κι αν το πάρουμε το θέμα με την πιο ευρεία του έννοια, η έλλειψη αυτής της εντολής θα μπορούσε να μας διδάξει στο να συνυπάρχουμε με τους υπόλοιπους (όσο κι αν αυτό μερικές φορές δεν το θέλαμε) και να μάθουμε να ελέγχουμε τον εαυτό μας.

Παρόλα αυτά, αν επιθυμείς να μην βλέπεις τα μηνύματα του Schwabe, (κι αυτό απαντά και στην έκκληση του lancelot), μπορείς να κάνεις κάτι πολύ απλό:
Όταν βλέπεις κάποιο μήνυμα του Schwabe πολύ απλά προχωράς παρακάτω την σελίδα και δεν στέκεσαι σε αυτό!


Συμφωνώ με τον lancelot, σας προτείνα να εισαχθεί η λειτουργία ignore Schwabe εεε συγνώμη ignore user στο forum.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 10:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια ακόμη φορά, η πιο ψύχραιμη φωνή και πρόταση ακούγεται από τους συντονιστές. Και η προτροπή δεν εξαιρεί φυσικά την αφεντιά μου.

Προσωπικά έχω διαβάσει ουκ ολίγες φορές θέματα στα οποία γενικά έχω διαφορετικές απόψεις, ωστόσο δεν συμμετείχα διότι ούτε θεωρούσα ότι είχα κάτι να συμβάλω αλλά ούτε και να εμπλουτίσω.

Ας κάνουνε το ίδιο και όσοι πιστεύουνε ότι το forum πρέπει να έχει διαφορετικό χαρακτήρα αντί να συμμετέχουνε απλά και μόνο για εντυπώσεις και δημιουργία τεχνητής έντασης σε προσωπικό επίπεδο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 11:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να μας εξηγήσεις ακριβώς πώς δουλέυει ρε WWalker το ignore user που λές, αν σου είναι εύκολο; Αν και συμφωνώ και με το Dying_Incubus ότι μπορεί οποιοσδήποτε απλώς να προχωρήσει πάρακατω αν δεν του αρέσει το τι διαβάζει. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να διώχνουμε την 'αντιπολίτευση' όποτε δεν συμφωνούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 12:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς να μας εξηγήσεις ακριβώς πώς δουλέυει ρε WWalker το ignore user που λές, αν σου είναι εύκολο; Αν και συμφωνώ και με το Dying_Incubus ότι μπορεί οποιοσδήποτε απλώς να προχωρήσει πάρακατω αν δεν του αρέσει το τι διαβάζει. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να διώχνουμε την 'αντιπολίτευση' όποτε δεν συμφωνούμε.

Η λειτουργία του ignore user θα πρέπει να υπάρχει στον κώδικα του forum, αλλιώς θα πρέπει απλώς να αγνοείς αυτά που δεν θέλεις να διαβάσεις. Στο συγκεκριμένο forum δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια λειτουργία. Αν υπήρχε, και έβαζες κάποιον σε ignore, δεν θα εμφανίζονταν τα μηνύματά που αποστέλει αυτός στην οθόνη.
Με άλλα λόγια, αν εγώ έβαζα τον Schwabe σε ignore, αμέσως μετά το δικό μου μήνυμα θα εμφανιζόταν το δικό σου και όχι του Schwabe στην δική μου οθόνη. Στην οθόνη κάποιου άλλου που δεν έχει τον Schwabe σε ignore mode, θα εμφανιζόταν κανονικά.
Η 'αντιπολίτευση' να αλλάξει τακτικές για να μην πετάγονται κομήτες κάθε τρεις και λίγο και ξεμπουρδελεύουν τα topics στα οποία εμφανίζεται και όλα θα πάνε καλά.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 13:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με το ignore user ρε WWalker. Το μόνο που θα φέρει είναι σύγχυση και παραπάνω σπατάληση χρόνου πιστεύω εγώ. Πως θα μπορείς να κάνεις διάλογο; Εκτός και αν μας αρέσει ο μονόλογος. Με το να αγνοούμε κάτι δεν θα το κάνει να φύγει μακριά. Εγώ πιστεύω ότι ο μόνος δρόμος να ξεφύγεις απο κάτι που είναι δύσκολο να αντιμετωπίσεις είναι πάντα διαμέσω αυτού. Άρα θέλει αντιμετώπιση.

Δεν νομίζεις ότι είναι ένα είδος στρουθοκαμηλισμού το ignore user;

Επειδή απο τη στιγμή που θα μπορείς να κάνεις ignore τον πρώτο τι θα σε εμποδίσει να κάνεις ignore κάθε 10 λεπτά. Στο τέλος θα μπαίνεις σε ένα θέμα και θα νομίζεις ότι γράφεις μόνος σου και θα έχεις και δίκιο χωρίς αντίρρηση. Δεν είναι τρόπος αυτός να αντιμετωίζουμε τις πληροφορίες που βγαίνουν στην επιφάνεια το έτος 2006 νομίζω.

Όσο για τους κομήτες είναι φανερό ότι είναι κάποιοι μικροί, δεκάχρονοι που δεν ξέρουν τίποτα άλλο απο το να βρίζουν. Δεν αξίζει κάν να ασχοληθούμε ξάνα με τους κομήτες.

Και δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις βρισιές ανώριμων μικρών παιδιών σαν πάτημα για να διώξουμε κάποιο μέλος ρε WWalker. Υπάρχουν χιλιάδες μέλη που τους ενδιαφέρει και διαβάζουν αυτά τα θέματα. Επειδή 2-3(που δεν είναι κάν μέλη τώρα) απο αυτούς αποφάσισαν να κάνουν θόρυβο(σαμποτάζ) για σημασία δεν σημαίνει ότι αμέσως πρέπει να υποστηρίζουμε να φύγει ο τάδε για να γλυτώσουμε απο τους δήθεν κομήτες.

Εγώ πιστεύω το AntiVirus του Εσωτέρικα δουλέυει καλά όσο αφορά τους κομήτες.

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 13:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με το ignore user ρε WWalker. Το μόνο που θα φέρει είναι σύγχυση και παραπάνω σπατάληση χρόνου πιστεύω εγώ. Πως θα μπορείς να κάνεις διάλογο; Εκτός και αν μας αρέσει ο μονόλογος. Με το να αγνοούμε κάτι δεν θα το κάνει να φύγει μακριά. Εγώ πιστεύω ότι ο μόνος δρόμος να ξεφύγεις απο κάτι που είναι δύσκολο να αντιμετωπίσεις είναι πάντα διαμέσω αυτού. Άρα θέλει αντιμετώπιση.

Δεν νομίζεις ότι είναι ένα είδος στρουθοκαμηλισμού το ignore user;


Όχι βέβαια. Είναι πολύ χρήσιμη λειτουργία, εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος που δημιουργήθηκε, για να "κόψει" τις ενοχλητικές παρεμβολές. Πρώτον αυτό, και δεύτερον, στρουθοκαμηλισμός δεν είναι το να μην θέλεις να εμπλακείς σε διάλογο με ένα άτομο, στρουθοκαμηλισμός είναι το να γράφεις γενικότερα όλο τον κόσμο στα παλαιότερα των υποδημάτων σου, λένε δεν λένε.

quote:
Επειδή απο τη στιγμή που θα μπορείς να κάνεις ignore τον πρώτο τι θα σε εμποδίσει να κάνεις ignore κάθε 10 λεπτά. Στο τέλος θα μπαίνεις σε ένα θέμα και θα νομίζεις ότι γράφεις μόνος σου και θα έχεις και δίκιο χωρίς αντίρρηση. Δεν είναι τρόπος αυτός να αντιμετωίζουμε τις πληροφορίες που βγαίνουν στην επιφάνεια το έτος 2006 νομίζω.

Το θέμα ignore είναι εντελώς προσωπικό, δεν αφορά κανέναν άλλο. Δεν λογοκρίνει την αποστολή μηνυμάτων από το συγκεκριμένο μέλος που κάνεις ignore, απλώς δεν σου παρουσιάζει στην δικιά σου οθόνη το περιεχόμενο του μηνύματος που απέστειλε το ενοχλητικό μέλος, μετά από δική σου επιλογή.

Στο κάτω κάτω, ποιος θα με αναγκάσει να βλέπω μηνύματα σκληρής προπαγάνδας στην οθόνη μου με το ζόρι.

quote:
Όσο για τους κομήτες είναι φανερό ότι είναι κάποιοι μικροί, δεκάχρονοι που δεν ξέρουν τίποτα άλλο απο το να βρίζουν. Δεν αξίζει κάν να ασχοληθούμε ξάνα με τους κομήτες.

Και δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις βρισιές ανώριμων μικρών παιδιών σαν πάτημα για να διώξουμε κάποιο μέλος ρε WWalker. Υπάρχουν χιλιάδες μέλη που τους ενδιαφέρει και διαβάζουν αυτά τα θέματα. Επειδή 2-3(που δεν είναι κάν μέλη τώρα) απο αυτούς αποφάσισαν να κάνουν θόρυβο(σαμποτάζ) για σημασία δεν σημαίνει ότι αμέσως πρέπει να υποστηρίζουμε να φύγει ο τάδε για να γλυτώσουμε απο τους δήθεν κομήτες.


Το ξαναλέω λοιπόν: οι κομήτες κακώς πετάγονται, από την στιγμή που καθιερώνεται το φαινόμενο "κομήτες" θα πρέπει να αλλάξει η συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους ώστε να μην προκαλεί τους κομήτες να πετάγονται για να τον βρίζουν. Είναι ενοχλητικό για τα υπόλοιπα μέλη το να υπάρχουν 3 στα 10 μηνύματα να αναγράφουν "Το μήνυμα αυτό διαγράφηκε λόγω εμπρηστικών εκφράσεων", και να προσπαθούμε στα άλλα 7 να βρούμε το ζουμί του θέματος.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 16:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ignore user δεν υπάρχει σε αυτό το στυλ φόρουμ. Ασε που και να υπήρχε, δεν θα το χρησιμοποιούσες βρε Walker μου, επειδή και τα μηνύματα του schwabe να κάνεις ignore, θα βλέπεις τα quote που του κάνουν οι άλλοι και τις δικές τους απαντήσεις σε όσα έχει πει. Θα άντεχες να μην ξέρεις τι ακριβώς έχει πει και σε τι ακριβώς του απαντούν;! Δεν νομίζω!

Οσοι φωνάζετε για τον schwabe δοκιμάστε να τον αγνοήσετε ό,τι κι αν λέει και συνεχίστε να μιλάτε με όλους τους άλλους. (sorry schwabe!) Δείτε το ως μία καλή άσκηση ισχυρής θέλησης και αυτοπειθαρχίας!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 16:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Το ξαναλέω λοιπόν: οι κομήτες κακώς πετάγονται, από την στιγμή που καθιερώνεται το φαινόμενο "κομήτες" θα πρέπει να αλλάξει η συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους ώστε να μην προκαλεί τους κομήτες να πετάγονται για να τον βρίζουν.»

Καλό και τούτο!!

Οι κομήτες μεν κακώς εμφανίζονται, άρα ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΕ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ, αλλά από την στιγμή που εμφανίζονται δυο-τρεις ΣΑΛΕΜΕΝΟΙ………τότε θα πρέπει να αλλάξει συμπεριφορά κάποιος που απλά αμφισβητεί τους επαγγελματίες θεοκάπηλους!!

Ουδέν σχόλιο….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 17:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε WWalker να σου πω την αλήθεια εγώ προτιμώ να συνομιλώ με χριστιανούς που πέρασαν τουλάχιστον λίγη ώρα μέσα στο εσωτέρικα και γράφτηκαν και σαν μέλη και που διατηρούν καλό προφίλ. Καλό προφίλ εννοώ να έχεις τον αριθμό μηνυμάτων σου και να μην είσαι απενεργοποιημένος.

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"
Greece
1575 Μηνύματα

Νομίζω μου είναι πολύ δύσκολο να συζητήσω με κάποιο σκληροπυρηνικό που δεν άκουσε ποτέ τον αντίλογο σε κάτι που πιστεύει τυφλά. Όμως αυτοί που άκουσαν και τις άλλες πλευρές και συζήτησαν, ανέπτυξαν κατά τη γνώμη μου λίγο διαφορετικό χαρακτήρα από αυτούς που διαβάζουν επιλεκτικά και αποφεύγουν τον πολιτισμό και το διάλογο.

Όπως και να έχει το πράμα όλοι εξελισσόμαστε στο δικό του δρόμο ο καθένας μας. Ίσως η κοσμοθέαση που έχει ο καθένας σήμερα να του αξίζει πραγματικά, είναι αυτό που θέλει υποσυνείδητα. Ίσως αυτό να του χρειάζεται. Ίσως οι χριστιανοί του εσωτέρικα να αποτελέσουν σιγά σιγά ένα νέο είδος, που ερευνά πραγματικά και ίσως αντιμιλήσει κάποια μέρα. Δεν πιστεύω να μην σου επηρέασε καθόλου τον ονειρικό σου κόσμο το εσωτέρικα. Είτε το θυμάσαι είτε όχι.


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 20:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό και τούτο!!

Οι κομήτες μεν κακώς εμφανίζονται, άρα ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΕ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ, αλλά από την στιγμή που εμφανίζονται δυο-τρεις ΣΑΛΕΜΕΝΟΙ………τότε θα πρέπει να αλλάξει συμπεριφορά κάποιος που απλά αμφισβητεί τους επαγγελματίες θεοκάπηλους!!

Ουδέν σχόλιο….


Σου το έχω ξαναπεί, χωρίς αίτιο δεν υπάρχει αποτέλεσμα. Εφόσον το αποτέλεσμα είναι ότι πετάγονται και σε βρίζουν, κάτι κάνεις που προκαλλεί αυτό το αποτέλεσμα.
Δεν γίνεται αλλιώς.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 20:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ignore user δεν υπάρχει σε αυτό το στυλ φόρουμ. Ασε που και να υπήρχε, δεν θα το χρησιμοποιούσες βρε Walker μου, επειδή και τα μηνύματα του schwabe να κάνεις ignore, θα βλέπεις τα quote που του κάνουν οι άλλοι και τις δικές τους απαντήσεις σε όσα έχει πει. Θα άντεχες να μην ξέρεις τι ακριβώς έχει πει και σε τι ακριβώς του απαντούν;! Δεν νομίζω!

Αυτό είναι ένα καλό point.


quote:

Οσοι φωνάζετε για τον schwabe δοκιμάστε να τον αγνοήσετε ό,τι κι αν λέει και συνεχίστε να μιλάτε με όλους τους άλλους. (sorry schwabe!) Δείτε το ως μία καλή άσκηση ισχυρής θέλησης και αυτοπειθαρχίας!

Αυτό πάλι προυποθέτει συνεννόηση και κοινή γραμμή από όλους, πράγμα ανέφικτο.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 23:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Σου το έχω ξαναπεί, χωρίς αίτιο δεν υπάρχει αποτέλεσμα. Εφόσον το αποτέλεσμα είναι ότι πετάγονται και σε βρίζουν, κάτι κάνεις που προκαλλεί αυτό το αποτέλεσμα.»

Είσαι ΛΑΘΟΣ, και μάλλον σου το έχουνε πει και άλλοι πολλοί με τον δικό τους τρόπο.

Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις, είναι να ΚΑΥΤΗΡΙΑΖΕΙΣ τους γραφικούς υπερχριστιανούς και όχι να αναζητάς και «δίκιο».

Ωστόσο, ο καθένας έχει την δικιά του αντίληψη.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 23:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι ΛΑΘΟΣ, και μάλλον σου το έχουνε πει και άλλοι πολλοί με τον δικό τους τρόπο.

Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις, είναι να ΚΑΥΤΗΡΙΑΖΕΙΣ τους γραφικούς υπερχριστιανούς και όχι να αναζητάς και «δίκιο».

Ωστόσο, ο καθένας έχει την δικιά του αντίληψη.....


Ε, αφού είσαι εσύ σωστός, κάτσε να σε βρίζουνε κάθε τρεις και λίγο.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 00:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ε, αφού είσαι εσύ σωστός, κάτσε να σε βρίζουνε κάθε τρεις και λίγο.»

Με αφήνει παγερά αδιάφορο. Το τι λένε λίγοι ανεγκέφαλοι, δεν είναι σημείο αναφοράς.

Με ενδιαφέρει η άποψη άλλων μελών, και γενικά όσων έχουνε ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ και άποψη για όσους διαφωνούνε και όχι για όσους τους χτενίζουν τα γένια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 07:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφου οι διαχειριστες δεν βαζουν το ignore στο φορουμ αυτο με αναγκασαν να βρω τροπο να μην βλεπω τα μηνυματα του Schwabe...μου πηρε χρονο μα το καταφερα...
Schwabe πλεον εισαι στο spamfilter μου.. οτι και να λες δε το βλεπω..
Γιαυτο τωρα τραγουδα οσο θες..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 10:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lancelot:
«Αφου οι διαχειριστες δεν βαζουν το ignore στο φορουμ αυτο με αναγκασαν να βρω τροπο να μην βλεπω τα μηνυματα του Schwabe...μου πηρε χρονο μα το καταφερα...»

Μπράβο παιδί μου, θα έχω και’γω επιτέλους έναν πονοκέφαλο λιγότερο!!

lancelot:
«Schwabe πλεον εισαι στο spamfilter μου.. οτι και να λες δε το βλεπω..
Γιαυτο τωρα τραγουδα οσο θες..»

Κανένα αγαπημένο τραγουδάκι που θα’θελες να ακούσεις??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 12:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker το να έχεις βάλει μια εντολή στον υπολογιστή σου που σε κάνει να νοιώθεις ασφαλής δεν σου προσφέρει τίποτα. Όπως είπαν και άλλοι πριν από μένα, το να μην βλέπεις κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας.

Δεν θα σου πω μην εκνευρίζεσαι, είναι δικό σου θέμα το τι τελικά θα κάνεις. Μέσα από την ανταλλαγή απόψεων όμως εκτός του ότι κερδίζουμε σε πληροφόρηση, δουλεύουμε με τον εαυτό μας, βλέπουμε τα όριά μας προσπαθούμε να κάνουμε την υπέρβαση.
Κάνε λοιπόν ότι είναι καλό για σένα, το οποίο σίγουρα δεν είναι να καταθέσεις τα όπλα. Δεν μιλάω για την διαμάχη που έχετε αλλά για την δύσκολη κατάσταση που θεωρείς ότι αντιμετωπίζεις. Όταν αντιμετωπίζουμε κάτι δύσκολο δεν λέμε άσε καλύτερα ας πάμε σε κάτι εύκολο, γιατί και να το πούμε αυτό θα επιστρέφει συνεχόμενα μέχρι να το αντιμετωπίσουμε και κάθε φορά θα το βιώνουμε και πιό έντονα.

Όταν αυτό γίνει τεράστιο και να έχουμε πάρει την απόφαση να το παλέψουμε θα δυσκολευτούμε περισσότερο από το να το παλεύουμε λίγο λίγο κάθε μέρα. Η δουλειά αυτή δεν έχει σχέση με το οποιοδήποτε μέλος σε εκνευρίζει, είναι καθαρά δική σου, εσύ και ο εαυτός σου.

Τι πιό εύκολο να απαντάς με quote και ατάκες, σιγά το πράγμα δηλαδή, γράφεις ότι σου έρχεται στο μυαλό κρίνοντας από την μέχρι στιγμής συμπεριφορά του ατόμου που επικοινωνείς και θέλεις να του την πεις και έληξε το παραμύθι. Όποιος έχει την μεγαλύτερη ψυχραιμία κερδίζει.
Εάν σε ενδιαφέρει ποιός θα κερδίσει στο τέλος, επιφανειακά, πας σε σωστό δρόμο, εάν όμως σε ενδιαφέρει να ανταλλάξεις απόψεις και να βελτιωθείς μέσα από την αλληλεπίδραση με άλλα άτομα δεν πιστεύω ότι είναι ο κατάλληλος δρόμος αυτός που έχεις επιλέξει.

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δεις λίγο πιό προσεκτικά όσα σου έγραψα.

Schwabe όλα καλά με την πρόθεσή σου να βγάλεις άτομα από τον όποιο σκοταδισμό έχουν πέσει. Δεν νομίζεις όμως ότι πρέπει να σταματήσουν οι προκλητικοί χαρακτηρισμοί για τους συνομιλητές σου, είτε είναι κομήτες είτε άτομα που συνδιαλέγεσαι καθημερινά. Οι ταμπέλες δεν βοηθούν κανέναν, πόσο μάλλον όταν χτυπάνε ευαίσθητες χορδές τους. Δεν κάνεις κάποιον να δει το κάτι διαφορετικό ή την αλήθεια όπως θέλεις να λες, με τις προκλήσεις.
Θέλεις να πεις τις απόψεις σου? Ελεύθερα δεν σε εμποδίζει κανείς. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι απόψεις πρέπει να διανθίζονται κάθε φορά με λέξεις όπως αυτές που διάβασα.

Δεν έχει σημασία τι έγινε παλιά, δεν έχει σημασία τι post έχει κρατήσει ο ένας για τον άλλον ως αποδείξεις της συμπεριφοράς του, ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσετε από νέα βάση και επιτέλους να διαβάσω κι εγώ ποιές στο καλό είναι οι απόψεις του καθενός στο συγκεκριμένο θέμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 13:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid:
«Schwabe όλα καλά με την πρόθεσή σου να βγάλεις άτομα από τον όποιο σκοταδισμό έχουν πέσει. Δεν νομίζεις όμως ότι πρέπει να σταματήσουν οι προκλητικοί χαρακτηρισμοί για τους συνομιλητές σου, είτε είναι κομήτες είτε άτομα που συνδιαλέγεσαι καθημερινά. Οι ταμπέλες δεν βοηθούν κανέναν, πόσο μάλλον όταν χτυπάνε ευαίσθητες χορδές τους. Δεν κάνεις κάποιον να δει το κάτι διαφορετικό ή την αλήθεια όπως θέλεις να λες, με τις προκλήσεις.»

Ειλικρινά, δεν γράφω για να πετύχω την «βελτίωση» του οιουδήποτε από τα δεσμά του όποιου σκοταδισμού, αλλά για να αντιπαρατεθώ σε στείρες ιδεοληψίες. Θεωρώ εξαιρετικά απίθανο το να «εξέλθει» κάποιος από ένα δόγμα και μια ευρύτερη σκοταδιστική σύγχυση μόνο και μόνο επειδή θα έρθει σε αντιπαράθεση με έναν Schwabe.

Δεν νομίζω ότι είναι τα πράγματα δα και τόσο σοβαρά, όσον αφορά μια τέτοιου τύπου απήχηση.

Σε σχέση με τους χαρακτηρισμούς, και μάλλον θα εννοείς επί προσωπικού, θα έχεις ενδεχομένως προσέξει ότι είναι εξαιρετικά λίγοι στην συχνότητα τους, και αυτό αφού πρώτα έχουνε προηγηθεί επιθέσεις στο πρόσωπο μου.

Δεν δικαιολογούμε, αλλά και δεν μπορώ να αφήνω αναπάντητα πράγματα τα οποία δεν θα έκανα ούτε και σε μια «ζωντανή» συζήτηση. Θα πρόσεξες εξάλλου ότι δεν απάντησα καν στα τελευταία εμπρηστικά μηνύματα, παρά μονάχα όταν κλήθηκα να σχολιάσω τους εγκωμιαστικούς λόγους που ακούστηκαν για αυτές τις ύβρεις από μέλη που προέτρεξαν να δικαιολογήσουν αυτές τις συμπεριφορές.

Οι ταμπέλες όντως δεν βοηθούν κανέναν, και δεν με ενδιαφέρει η διαμάχη με κάποιο από τα μέλη, αλλά με όσα εκφράζονται. Εάν τώρα κάποιοι προσωποποιούν δόγματα και κοσμοθεωρίες, αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ εγώ να αλλάξω ή επηρεάσω.

Να’σαι καλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 15:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε lancelot σημειώνεις:
quote:

Αφου οι διαχειριστες δεν βαζουν το ignore στο φορουμ αυτο....


Αρχίζοντας την απάντησή μου θα ήθελα να σημειώσω δύο πραγματάκια.
(α) Θα είναι πιο λειτουργικό όλες οι ιδέες των μελών που αφορούν νέες λειτουργικότητες[*] του forum να "μαζεύονται" σε ένα σημείο (προτείνω στην θεματική περιοχή "Τεχνικά Θέματα") ώστε να μπορούν να αξιολογηθούν εύκολα και να σχεδιαστούν οι ενέργειες υλοποίησής τους (σε περίπτωση φυσικά που αυτό είναι εφικτό).
(β) Έχει συζητηθεί η δυνατότητα υλοποίησης αυτής της λειτουργικότητας σε ένα άλλο θέμα παλιότερα (κοίτα εδώ) και δεν είχε δοθεί τεχνική απάντηση, την οποία θα προσπαθήσω να δώσω στη συνέχεια.
Σε σχέση με το θέμα που αναφέρεις λοιπόν. Η λειτουργικότητα "ignore posts" δεν προσφέρεται by default από την εφαρμογή Snitz αλλά μέσω της εγκατάστασης ενός modification (πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ).
Επί ευκαιρίας, καλό θα είναι να εξηγήσω λίγα πράγματα για την εφαρμογή και τα διαθέσιμα modifications. Στο Esoterica χρησιμοποιείται η ελληνικοποιημένη έκδοση του Snitz η οποία δυστυχώς δεν έχει ακολουθήσει την πορεία της αγγλικής έκδοσης της εφαρμογής (μάλλον η ομάδα σχεδιασμού και υλοποίησης των απαραίτητων τροποποιήσεων δεν υφίσταται). Αυτό σημαίνει ότι οι αλλαγές οι οποίες έχουν ενσωματωθεί στην τελευταία (πιο πρόσφατη) έκδοση της εφαρμογής δεν έχουν κατ’ ανάγκη ενσωματωθεί και στην ελληνικοποιημένη έκδοσή της. Για την ακρίβεια οι περισσότερες ενημερώσεις (και αναβαθμίσεις) γίνονται από την ομάδα του Esoterica χωρίς να ακολουθείται η standard διαδικασία αναβάθμισης (μέσω patch) που προτείνεται από τους διαχειριστές του Snitz. Φυσικά περισσότερη έμφαση δόθηκε σε θέματα βασικής λειτουργικότητας και ασφάλειας της εφαρμογής τα οποία και είναι κρίσιμα για την ομαλή λειτουργία του forum.
Σε ότι αφορά το modification "ignore posts" όπως βλέπεις και στο link που σου παρέθεσα, έχει σχεδιασθεί για την πιο πρόσφατη έκδοση του Snitz (3.4), δηλαδή για να γίνει με ασφάλεια η εγκατάστασή του στην ελληνικοποιημένη έκδοση απαιτείται τροποποίηση του κώδικα ASP σε πολλά αρχεία της εφαρμογής (με αμφίβολες επιπτώσεις για την σωστή λειτουργία του συνόλου του forum). Φυσικά δεν εννοώ ότι είναι ακατόρθωτο αλλά όπως και σε όλα τα πράγματα πριν τα υλοποιήσεις πρέπει να λάβεις υπόψη σου το κόστος για την υλοποίησή τους, τις επιπτώσεις στο σύνολο, αλλά και τα οφέλη που θα αποκομίσεις από τη λειτουργία του.
Κατά καιρούς έχουν αναφερθεί από διάφορα μέλη και άλλα προβλήματα στη λειτουργία του forum τα οποία δυστυχώς οφείλονται στον λόγο που σου εξήγησα.
Αυτοί οι λόγοι, όπως και άλλοι, έχουν οδηγήσει στην απόφαση της αλλαγής της εφαρμογής διαχείρισης forum η οποία θα υλοποιηθεί στη νέα δομή του site.
Είμαι στη διάθεσή σου για κάθε ερώτηση ή απορία σου.

Φιλικά
--Je^3--

[*]εννοώ λειτουργικότητες οι οποίες δεν προσφέρονται by default από την εφαρμογή διαχείρισης

ΥΓ. Από όσο γνωρίζω το spamfilter αφορά μία διαδικασία φιλτραρίσματος της εισερχόμενης αλληλογραφίας μέσω email. Δεν μπορώ να καταλάβω με πιο τρόπο μπορεί να υλοποιηθεί με τον τρόπο που περιγράφεις. Θα ήθελες να μου εξηγήσεις; ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 16:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε pyramid σε χαιρετώ.

quote:
WWalker το να έχεις βάλει μια εντολή στον υπολογιστή σου που σε κάνει να νοιώθεις ασφαλής δεν σου προσφέρει τίποτα. Όπως είπαν και άλλοι πριν από μένα, το να μην βλέπεις κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας.

Δεν έχω πρόβλημα με το να υπάρχει, το πρόβλημα το έχω στο να το βλέπω και να τσαντίζομαι. Από την στιγμή που υπάρχουν μέλη τα οποία με τις προκλητικές τους εκφράσεις (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στον Schwabe) ζητούν από εσένα να πλακωθείτε, και η διαχείριση/συντονιστική ομάδα δεν μπορεί να τα αναλάβει ή δεν θέλει να τα περιορίσει, θέλω να έχω αυτή την λειτουργία ώστε να φιλτράρω το περιεχόμενο το οποίο μου παρουσιάζεται. Αν μη τι άλλο είμαι αρκετά υπεύθυνος ώστε να γνωρίζω το τι με ενδιαφέρει και τι όχι, το τι θεωρώ προκλητικό και το τι όχι, αντίθετα και άσχετα από το αν η διαχείριση όχι μόνο κάνει τα στραβά μάτια αλλά σε βγάζει και τρελό από πάνω όταν λες ότι υπάρχουν μέλη που με τον τρόπο με τον οποίο εκφράζονται προκαλλούν εκρήξεις σε κάθε θέμα στο οποίο μπαίνουν.
Στο κάτω κάτω, δεν αναγκάζω κανέναν με το να βάλω κάποιον σε ignore να φιλτράρει τις πληροφορίες που του παρουσιάζονται, παρά μόνο τον εαυτό μου, για τον οποίο αποκλειστική ευθύνη έχω μόνο εγώ.


quote:
Δεν θα σου πω μην εκνευρίζεσαι, είναι δικό σου θέμα το τι τελικά θα κάνεις. Μέσα από την ανταλλαγή απόψεων όμως εκτός του ότι κερδίζουμε σε πληροφόρηση, δουλεύουμε με τον εαυτό μας, βλέπουμε τα όριά μας προσπαθούμε να κάνουμε την υπέρβαση.
Κάνε λοιπόν ότι είναι καλό για σένα, το οποίο σίγουρα δεν είναι να καταθέσεις τα όπλα. Δεν μιλάω για την διαμάχη που έχετε αλλά για την δύσκολη κατάσταση που θεωρείς ότι αντιμετωπίζεις. Όταν αντιμετωπίζουμε κάτι δύσκολο δεν λέμε άσε καλύτερα ας πάμε σε κάτι εύκολο, γιατί και να το πούμε αυτό θα επιστρέφει συνεχόμενα μέχρι να το αντιμετωπίσουμε και κάθε φορά θα το βιώνουμε και πιό έντονα.

Δεν είναι θέμα κατάθεσης όπλων. Συμφωνώ σε όλα που αναφέρεις, αλλά βλέπεις υπάρχουν και όρια. Δεν μπορώ να διαλέγομαι και να ασχολούμαι διαρκώς μόνο με ένα άτομο το οποίο όποτε με βλέπει και κάνω post <<πετάει το γάντι>> (ο ίδιος το έχει δηλώσει), πόσο μάλλον όταν δεν κάνει διάλογο για την ανταλλαγή απόψεων αλλά για να <<παρουσιάσει την αντίθετη πλευρά>> (όπως και αυτό ο ίδιος το έχει δηλώσει). Από την στιγμή που ο σκοπός μου όταν κάνω διάλογο είναι να δω τις απόψεις της άλλης πλευράς και το γιατι (αν) κάνω λάθος ή να αναμορφώσω την άποψή μου πάνω σε ένα θέμα, και από την αντίθετη πλευρά δεν υπάρχει η διάθεση για τα ίδια πράγματα αλλά στείρος δογματισμός, αδιαλλαξία και σκληρή προπαγάνδα, λογικό και αναμενόμενο είναι να μην θέλω να κάνω διάλογο.

quote:
Τι πιό εύκολο να απαντάς με quote και ατάκες, σιγά το πράγμα δηλαδή, γράφεις ότι σου έρχεται στο μυαλό κρίνοντας από την μέχρι στιγμής συμπεριφορά του ατόμου που επικοινωνείς και θέλεις να του την πεις και έληξε το παραμύθι. Όποιος έχει την μεγαλύτερη ψυχραιμία κερδίζει.
Εάν σε ενδιαφέρει ποιός θα κερδίσει στο τέλος, επιφανειακά, πας σε σωστό δρόμο, εάν όμως σε ενδιαφέρει να ανταλλάξεις απόψεις και να βελτιωθείς μέσα από την αλληλεπίδραση με άλλα άτομα δεν πιστεύω ότι είναι ο κατάλληλος δρόμος αυτός που έχεις επιλέξει.

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δεις λίγο πιό προσεκτικά όσα σου έγραψα.


Και δηλαδή ρε pyramid τι μου προτείνεις; Να κάτσω να κάνω συζήτηση με ένα άτομο που προπαγανδίζει (αλλιώς το λέει αυτός βέβαια) την στιγμή που στον ίδιο χρόνο μπορώ απλά και μόνο να αφοσιωθώ στην συζήτηση με μέλη που συζητιούνται και ανταλλάσουν απόψεις σαν φυσιολογικοί άνθρωποι;


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 21:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Η αντιπαράθεση σε στείρες ιδεοληψίες, όπως λες, φέρει κάποιο αποτέλεσμα. Eάν κάνεις αντιπαράθεση για την αντιπαράθεση δεν είναι καλό πρώτα απ΄όλα για σένα και μετά για τους άλλους. Βεβαίως δεν μου πέφτει λόγος εάν έχεις επιλέξει το οτιδήποτε για τον εαυτό σου.

Όντως είναι δύσκολο κάποιος να αλλάξει την κοσμοθεωρία του επειδή θα του δείξεις μια άλλη οπτική, τίποτα όμως δεν είναι ανέφικτο.
Ο λόγος που εκφέρουμε έχει μια δύναμη, ίσως δεν επηρεάζει όλους αλλά κάποιους ναι, γι΄αυτούς λοιπόν τους ανθρώπους φέρουμε ευθύνη είτε το θέλουμε είτε όχι.

Στο θέμα των χαρακτηρισμών δεν εννοώ μόνο επί προσωπικού αλλά και κάποιους ιδιαίτερους χαρακτηρισμούς που βγάζουν στον συνομιλητή μας συναισθήματα που εμποδίζουν την εξέλιξή του. Βεβαίως τώρα που ξαναδιαβάζω το κείμενό μου βλέπω ότι μια λέξη είναι λανθασμένη οπότε εσύ πολύ σωστά μου απάντησες.

Διορθώνω από
«να σταματήσουν οι προκλητικοί χαρακτηρισμοί για τους συνομιλητές σου»
σε
«να σταματήσουν οι προκλητικοί χαρακτηρισμοί προς τους συνομιλητές σου»

Όσον αφορά την συχνότητα δεν το εξετάζω γιατί η πρόθεσή μου δεν είναι να βρω ποιός έχει περισσότερο δίκιο από τον άλλον. Οπωσδήποτε κάτι θα έχει προηγηθεί, αλλά εκεί πιστεύω φαίνεται η όποια δουλειά έχουμε κάνει με τον εαυτό μας.

Να είσαι κι εσύ καλά.

----------------------------------

WWalker
Ούτε στιγμή δεν σκέφτηκα ότι δεν είσαι υπεύθυνος, βεβαίως και γνωρίζεις τι σε ενδιαφέρει και κανένας δεν μπορεί να σε υποχρεώσει για κάτι. Το post μου ουσιαστικά έγινε για να δούμε το όλο θέμα και κάπως αλλιώς.
Συμφωνώ ότι δεν μπορείς να ασχολείσαι συνεχώς με ένα άτομο αλλά γι΄αυτό δεν σε υποχρεώνει το άλλο άτομο είναι μιά καθαρά δική σου διεργασία, θεωρείς ότι πρέπει να δώσεις απάντηση και το κάνεις. Ο άλλος δεν μπορεί να σε πιάσει από το μανίκι και να σου πει «εδώ είμαι θα με υπολογίσεις και θα μου απαντήσεις».

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα και είναι μια δική του επιλογή να τηρεί στάση αδιάλλακτη ή δογματική, σε καμία περίπτωση δεν αλλάζει μόνο με το επιχείρημα «με ενοχλεί η στάση σου», εύκολα θα απαντήσει «καλά κάνεις και ενοχλείσαι».
Εμείς μπορεί να χαρακτηρίζουμε κάπως την στάση του αλλά δεν μπορεί να παίζει και η πιθανότητα να χαρακτηρίζει κι αυτός έτσι την δική μας?
Άκρη δεν βγαίνει έτσι.

Δεν προτείνω να αρχίσεις διάλογο, αν και η προσπάθεια πάντα μας ωφελεί, προτείνω ότι βλέπεις να σου βγάζει μια άσχημη αντίδραση, ένα άσχημο συναίσθημα, να το κοντρολάρεις και να προχωράς παρακάτω.

Κανένας δεν κάνει τα στραβά μάτια, εγώ βλέπω συνεχόμενα συντονιστές να κάνουν post. Το αν η παρέμβασή τους δεν ικανοποιεί την όποια επιθυμία μας δεν σημαίνει ότι κάνουν τα στραβά μάτια.

-------------------------------

Όμως δεν θα ήθελα να συνεχίσουμε όλα αυτά, θα προτιμούσα να ξεκινήσουμε από την αρχή, να γίνονται συζητήσεις με ήρεμο τρόπο να εκφράζονται απόψεις και επιχειρήματα χωρίς προκλητικότητα.

Δεν έχει πιστεύω νόημα να ανταλλάσουμε απόψεις συνεχόμενα για την συγκεκριμένη «διαμάχη» επί θεωρητικού επιπέδου, γράφω κάτι εγώ απαντάει ο ένας ή ο άλλος ξαναγράφω και άντε πάλι από την αρχή.
Ας συνεχιστεί η συζήτηση που έχει σχέση με το θέμα, ούτως ή άλλως δεν με πειράζει και να μην μου απαντήσει κανείς, πιστεύω ότι είναι κατανοητές οι θέσεις μου. Μέσα στην συζήτηση όμως θα δούμε στην πράξη αυτά που γράψαμε και θα βρούμε τρόπους να πετύχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα που είναι ο διάλογος.


Παιδιά έτσι όπως βλέπω το μήνυμά μου νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο που έχω γράψει ποτέ από όταν μπήκα στο esoterica. Να είστε καλά και οι δύο, είδα σήμερα κάτι νέο από εμένα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 00:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ pyramid,

Θεωρώντας γόνιμες τις προτροπές σου θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να παρακαλέσω να έχουμε απόψεις και σχόλια ΕΠΙ του θέματος, και όχι για τις εντάσεις.

Αυτό που έχω να προσθέσω, είναι ότι οι όποιοι χαρακτηρισμοί θεωρούνται ή ακούγονται ως «προκλητικοί», είναι σε έναν μεγάλο βαθμό και προσωπικό γούστο ή αντοχή/ανοχή στην αμφισβήτηση.

Όταν τα φαινόμενα ή οι ιστορικές ανακρίβειες και διάφορες άλλες νοητικές ακροβασίες ξεπερνούν κάθε όριο λογικής και σοβαρότητας, τότε είτε η σάτιρα είτε τα καυστικά σχόλια μάλλον δεν μπορούνε να λείψουνε.

Σε χαιρετώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 00:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αντέχω θα το πω. Φίλοι Schwabe & WWalker πώς είναι δυνατόν να είστε τόσο καιρό μέλη, και να μην έχετε κάνει παραπάνω από μία μικρή βολτίτσα πέρα από το "Μύθος και Θρησκεία". Και όποιος έκανε την έκανε για να πει τα ίδια δηλ. δεν βγήκε από το "κάστρο".

Ασχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τις απόψεις σας μου κάνει εντύπωση.
Η pyramid είναι ένα χρόνο και βάλε με συμμετοχή σε ποικίλης ύλης τόπικ. Έγινε πρόσφατα συντονίστρια και αφιερώθηκε ένα τόπικ στους καινούργιους συντονιστές. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΡΑΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΗΛΥΚΟΥ ΓΕΝΟΥΣ?

Μήπως αναλώνεστε παραπάνω απ'όσο πρέπει?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 09:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν αντέχω θα το πω. Φίλοι Schwabe & WWalker πώς είναι δυνατόν να είστε τόσο καιρό μέλη, και να μην έχετε κάνει παραπάνω από μία μικρή βολτίτσα πέρα από το "Μύθος και Θρησκεία". Και όποιος έκανε την έκανε για να πει τα ίδια δηλ. δεν βγήκε από το "κάστρο".

Έχω παρουσία τόσο εντός ΜΥΘΟΥ όσο και εκτός ΜΥΘΟΥ, παλαιότερα ήμουν τακτικός του "ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ". Επίσης έχω γράψει και στην ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

quote:
Η pyramid είναι ένα χρόνο και βάλε με συμμετοχή σε ποικίλης ύλης τόπικ. Έγινε πρόσφατα συντονίστρια και αφιερώθηκε ένα τόπικ στους καινούργιους συντονιστές. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΡΑΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΗΛΥΚΟΥ ΓΕΝΟΥΣ?

Στο τόπικ εκείνο έτυχε να ποστάρω και απάντηση.
Τώρα που να θυμάμαι εγώ ότι η pyramid είναι γυναίκα; Τόσα πράγματα έχω να θυμάμαι, αυτό θα θυμόμουνα;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 10:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Jejeje και μονο ο τροπος που μιλας και αναπτυσεις τις σκεψεις σου με εκανε να σε συμπαθησω (σε αντιθεση με τον τροπο αλλων διαχειριστων).
Ναι εχεις δικιο,ειναι δυσκολο να βαλετε την λειτουργια ignore στο φορουμ αυτο.Εγω μιας και γνωριζω απο προγραμματισμο ως μηχανικος Η/Υ Συστηματων καταφερα με πατεντα να μη βλεπω τι γραφει ο αλλος κυριος..και το ειπα spamfilter χαριτολογωντας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 10:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ αυτή η…διαδικτυακή ΜΠΟΥΡΓΚΑ!!

Τι ΚΡΥΒΕΙ άραγε η ζωή ΚΑΤΩ από την μπούργκα???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 11:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αντιπαράθεση σε στείρες ιδεοληψίες, όπως λες, φέρει κάποιο αποτέλεσμα. Eάν κάνεις αντιπαράθεση για την αντιπαράθεση δεν είναι καλό πρώτα απ΄ όλα για σένα και μετά για τους άλλους. Βεβαίως δεν μου πέφτει λόγος εάν έχεις επιλέξει το οτιδήποτε για τον εαυτό σου.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 11:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ αυτή η ριμάδα η μνήμη ορισμένων, αχ που όταν έγραφαν ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝΕ με την ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ, ξέχναγαν προφανώς το τι θα έβρισκαν αργότερα μπροστά τους…..

Δάσκαλε που δίδασκες.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy