ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyr-eswteron
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2006, 23:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyr-eswteron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gretel
Συντονιστής

Aruba
1626 Μηνύματα Απεστάλη: 01/02/2006, 23:29:45 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote: Όχι διότι ο Σβάμπε, γράφει αναλήθειες, (έχω εκφράσει εξάλλου πολλάκις τον θαυμασμό μου για τις γνώσεις του – σου φίλε Σβάμπε, - ) αλλά διότι ο «εσωτερικός» χαρακτήρας - επιτρέψτε μου να χρησιμοποιήσω την έκφραση - της αναζήτησης, δεν δικαιολογεί μια τέτοια προσέγγιση θεολογικών ζητημάτων.


Με λιγα λογια εδω μεσα η διαχειριση γραφει τους παντες εκει που δεν πιανει μελανι και ξυπναει μονο οταν ειναι να προστατευσει τον schwabe.Ο εν λογω κυριος δλδ ειναι ελευθερος να καθυβριζει,να προκαλει,να ψευδεται συνειδητα και η διαχειριση κοιμαται.Οταν ο θιγομενος διαμαρτυρηθει η διαχειριστρια η διαγραφει τον θιγομενο η το παιζει "αμεροληπτη" και δικαιη"!
Τα παραδειγματα αμετρητα εδω και αψευδης μαρτυρας η καταντια του εν λογω φορουμ.
Ειναι κριμα που η Αμαλια και Πλωτινος πεφτουν τοσο χαμηλα για να προστατευσουν τον πυρπολητη του φορουμ τους..
Αλλα βεβαια,αφου ο σβαμπε ειναι στο απυροβλητο...
Δλδ νοοτροπια παραγκας:ο σβαμπε να μιλαει και ολοι οι αλλοι να πανε να....
και το αποτελεσμα;το ιδιο το φορουμ πηγε να....
ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΟΝ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟ ΑΦΟΥ ΕΙΣΤΕ ΜΕΡΟΛΗΠΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΙΔΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΟΥΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΛΩΝΟΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΩΝ ΑΣΤΩΝ Νο2



χαχα,καλο!
Ειστε φοβεροι τελικα!
Σιγα μην ειμαστε και η dark side of the force!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyr-eswteron
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2006, 23:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyr-eswteron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρω οτι οταν προκειται να προστατευτει ο σβαμπε και να τον υπερασπιστει η διαχειριση ξυπνανε ολοι οι διαχειριστες και οι συντονιστες.
Αρραγες μετωπο υπερ σβαμπε.
Οταν καποιος αλλος χρειαζεται προστασια ολοι κοιμουνται υπνο βαθυ!
Τι συμπτωση....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyr-eswteron
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2006, 23:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyr-eswteron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την κυρια gretel την βλεπω πρωτη φορα εδω μεσα και τι συμπτωση!για να υπερασπιστει τον σβαμπε,κωφευωντας για οποιονδηποτε αλλον και μαλλον τοσο καιρο αδιαφορωντας για το μυθος και θρησκεια.
Ο πλωτινος σηκωθηκε απο τον βαθυ υπνο παλι για τον ιδιο λογο,και ω του θαυματος η αμαλια εδωσε σημεια ζωης ξανα εδω μεσα παλι για να προστατευτει ο σβαμπε.
Ειστε μεροληπτικοι,αλλα τουλαχιστον μην καρφωνεστε ετσι,ειναι ασχημο για οσους νομιζουν οτι εδω ειναι σοβαρο φορουμ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 00:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την κυρια gretel την βλεπω πρωτη φορα εδω μεσα και τι συμπτωση!για να υπερασπιστει τον σβαμπε,κωφευωντας για οποιονδηποτε αλλον και μαλλον τοσο καιρο αδιαφορωντας για το μυθος και θρησκεια.

Μάλλον θα την φώναξε το support.

Τέλος πάντων, εγώ σταματάω να ασχολούμαι άλλο. Κάνω ένα quote ωραίο και καλό από το πρώτο post του Schwabe, ο οποίος και όπως φαίνεται χαίρει της εκτίμησης και του support της διαχείρισης (μήπως διοίκησης θα ήταν πιο σωστή λέξη;).

quote:
Είναι λοιπόν ο Ιησούς εκδικητικός και εξευτελιστικός, μισαλλόδοξος και αδιάλλακτος, υποκριτής και δεισιδαίμων?

Αναρωτιέμαι και γω ακολούθως.
Είναι ο άνθρωπος πίσω από το nickname Schwabe εκδικητικός, εξευτελιστικός, μισαλλόδοξος και αδιάλλακτος, υποκριτής και δεισιδαίμων;
Κύριοι συντονιστές θέλω να μου πείτε αν μόλις τώρα παραβίασα τους κανόνες. Αν όχι, να το ξέρω να βρίζω τον κόσμο βάζοντας ένα ερωτηματικό στο τέλος.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 02/02/2006 00:42:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyr-eswteron
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 01:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyr-eswteron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κύριοι συντονιστές θέλω να μου πείτε αν μόλις τώρα παραβίασα τους κανόνες. Αν όχι, να το ξέρω να βρίζω τον κόσμο βάζοντας ένα ερωτηματικό στο τέλος.



ΑΝ σε λενε σβαμπε δεν τους παραβιασες,απολαμβανεις τον σεβασμο των διαχειριστων ως αυθεντια.
ΑΝ σε λενε με οποιοδηποτε αλλο ψευδωνυμο πρεπει να διαγραφεις,να καεις στην πυρα φωναζοντας οτι μετανοιωνεις που στεναχωρησες τον πολυαγαπημενο του εσοτερικα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 02:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δεν προτίθεμαι να «ρίξω λάδι στη φωτιά», καθώς θεωρώ ότι οι κρίσεις επί κρίσεων και οι προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν προσθέτουνε τίποτα απολύτως. Άλλο οι απόψεις επί θεσμών και θεσφάτων και άλλο η εσκεμμένη προσωπική επίθεση.

Κακώς θεωρείται από ολίγους ότι διεκδικώ το «αλάθητο» ή κάτι σχετικό, ωστόσο ας μην συγχέουμε τη δυναμική (ας μου επιτραπεί η έκφραση) υπεράσπιση θέσεων με ίντριγκες και άλλα συντεχνιακά.

Έχω αρκετές φορές δεχθεί προσωπικό μήνυμα (πλην των δημοσίων) από τους διαχειριστές με παραινέσεις συμμόρφωσης, πράγμα που σεβάστηκα και προσπάθησα να εφαρμόσω. Δεν βρίσκομαι λοιπόν σε κανένα «απυρόβλητο» πόσο δε μάλλον υπό κάποια «παράγκα».

Περαιτέρω, είμαι της άποψης ότι το συγκεκριμένο θέμα όντως μπορεί να προσφέρει χρήσιμα συμπεράσματα, κάτι που προϋποθέτει αποστασιοποίηση από κατεστημένες αντιλήψεις και ανοιχτό ορίζοντα.

Ωστόσο, εάν μια ουδέτερη ματιά των συντονιστών προτείνει κάτι διαφορετικό, τότε και πάλι θα είναι σεβαστό.

Έχει ήδη γίνει εξάλλου με άλλα μου θέματα, πράγμα που ουδέποτε σχολίασα.

Ας ηρεμήσουνε λοιπόν τα πνεύματα, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από ότι ενδεχομένως κατά κάποιους δείχνουν.

Καλό ξημέρωμα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 02:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το "νέο μέλος" pyr-eswteron, η απο-κλωνοποίηση ολοκληρώθηκε επιτυχώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 07:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε WWalker, επέτρεψε μου να σου πώ μερικά πράγματα μήπως και δείς τα πράγματα πιο αντικειμενικά.
Καταρχάς, ένα μεγάλο μέρος της συμμετοχής σου στα forums λαμβάνει χώρα στην Κατηγορία "Μύθος & Θρησκεία".
Πολλές φορές έχω δεί να εκφράζεις τις απόψεις σου με σθένος και προβάλλοντας σχεδόν πάντα αρκετά επιχειρήματα.
Αυτό φυσικά είναι θεμιτό και προσωπικά μου δίνει την εντύπωση οτι υποστηρίζεις τις απόψεις σου.
Λίγο καιρό πρίν που ανακοινώθηκαν οι απενεργοποιήσεις κάποιων topics στα πλαίσια "ανανέωσης" της Κατηγορίας αυτής, είδα με χαρά οτι ήσουν από τους ένθερμους υποστηρικτές αυτής της ανακοίνωσης.
Παρόλα αυτά όμως, φίλε μου, συνεχίζω να βλέπω μια συμμετοχή σου σε θέματα θρησκευτικού περιεχομένου την στιγμή που διατεινόσουν οτι καλό θα ήταν να ενδυναμωθεί το στοιχείο του Μύθου στην κατηγορία αυτή.
Αναφέρεις οτι υπάρχει μεροληψία κι υποστηρικτική διάθεση απέναντι στον Schwabe.
Δε μπορώ να καταλάβω πως έχεις φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα, αγαπητέ.
Επειδή δεν διαγράφηκε για κάποιο διάστημα?
Μα, δεν διεγράφησαν κι άλλα άτομα που συμμετέχουν ως επί το πλείστον σε αυτή την κατηγορία.
Υπάρχει υποστηρικτική διάθεση απέναντι και σε αυτά τα άτομα?
Κλείνοντας, θα ήθελα να σταθώ σε κάτι που είπες για την συμμετοχή σου στο συγκεκριμένο topic.
Ανέφερες οτι δεν σε ενδιέφερε η συνεισφορά σου σε αυτό το topic επειδή το έβρισκες ανούσιο.
Γιατί συμμετείχες λοιπόν?
Το πιο λογικό (κατ' εμέ τουλάχιστον) είναι να μην συμμετέχεις σε ένα topic το οποίο θεωρείς οτι δεν σου προσφέρει κάτι...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 14:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε WWalker, επέτρεψε μου να σου πώ μερικά πράγματα μήπως και δείς τα πράγματα πιο αντικειμενικά.
Καταρχάς, ένα μεγάλο μέρος της συμμετοχής σου στα forums λαμβάνει χώρα στην Κατηγορία "Μύθος & Θρησκεία".
Πολλές φορές έχω δεί να εκφράζεις τις απόψεις σου με σθένος και προβάλλοντας σχεδόν πάντα αρκετά επιχειρήματα.
Αυτό φυσικά είναι θεμιτό και προσωπικά μου δίνει την εντύπωση οτι υποστηρίζεις τις απόψεις σου.
Λίγο καιρό πρίν που ανακοινώθηκαν οι απενεργοποιήσεις κάποιων topics στα πλαίσια "ανανέωσης" της Κατηγορίας αυτής, είδα με χαρά οτι ήσουν από τους ένθερμους υποστηρικτές αυτής της ανακοίνωσης.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

quote:
Παρόλα αυτά όμως, φίλε μου, συνεχίζω να βλέπω μια συμμετοχή σου σε θέματα θρησκευτικού περιεχομένου την στιγμή που διατεινόσουν οτι καλό θα ήταν να ενδυναμωθεί το στοιχείο του Μύθου στην κατηγορία αυτή.

Δυστυχώς τυχαίνει να μην είμαι αρκετά σχετικός με το στοιχείο του ΜΥΘΟΥ και χάρη στην υπεροχή του στοιχείου της ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ (ή τέλος πάντων της πολεμικής προς οποιαδήποτε θρησκεία και ιδιαίτερα τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό) αυτό ήταν αρκετό ώστε να μην μάθω και εδώ μέσα. Έχω την συνήθεια (καλή-κακή, εσύ το κρίνεις) να θέλω να μαθαίνω από τα forums, να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου, και επίσης έχω ως πάγια τακτική μου με θέματα με τα οποία δεν έχω επαφή να μην μπλέκομαι μέχρι να αποκτήσω στοιχειώδεις γνώσεις, έτσι ώστε να μπορώ να ανταπεξέλθω ακολούθως. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν συμμετείχα (αν και διάβασα) θέματα που αφορούσαν το στοιχείο του ΜΥΘΟΥ αποκλειστικά.
Τα θέματα θρησκευτικού περιεχομένου ανέκαθεν με συνέρπαζαν, γι' αυτό και κόλλησα σε αυτή την κατηγορία. Εξάλλου για αυτό και ο αγώνας μου για την διόρθωση αυτής της υποκατηγορίας του forum.

quote:

Αναφέρεις οτι υπάρχει μεροληψία κι υποστηρικτική διάθεση απέναντι στον Schwabe.
Δε μπορώ να καταλάβω πως έχεις φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα, αγαπητέ.
Επειδή δεν διαγράφηκε για κάποιο διάστημα?
Μα, δεν διεγράφησαν κι άλλα άτομα που συμμετέχουν ως επί το πλείστον σε αυτή την κατηγορία.
Υπάρχει υποστηρικτική διάθεση απέναντι και σε αυτά τα άτομα?

Ο Schwabe είναι από τα κατεξοχήν άτομα που εμμέσως προσβάλλουν (με ερώτηση όπως είπα παραπάνω), καθυβρίζουν προσωπικά πιστεύω και διαρκώς και επί μονίμου βάσεως προκαλλούν τον συνομιλητή να τσαντιστεί και να του τα βροντίξει χρησιμοποιώντας ατάκες του στυλ "καλύτερα να μασάς παρά να (κάνεις πως...) μιλάς" την στιγμή που αυτός μιλάει με επιχειρήματα.
Θεωρώ πως μια τέτοια συμπεριφορά είναι άξια κατάκρισης, και άξια ποινής ή έστω παράκλησης για διόρθωση/συνέτιση. Προσφάτως δημοσίευσα την πρόταση για καθαρισμό της συγκεκριμένης κατηγορίας, η οποία έγινε αποδεκτή (το σε τι βαθμό είναι υπό εξέταση, πάντως σε κάθε περίπτωση έγινε δεκτή). Θεωρώ πως αν και το συγκεκριμένο μέλος δεν σταματήσει τον ανελέητο πόλεμο νεύρων και προπαγάνδας προς τα υπόλοιπα μέλη, τότε πολύ απλά οποιαδήποτε προσπάθεια για διόρθωση της κατηγορίας αυτής είναι άχρηστη.
Τα παραπάνω αποτελούν βασικές μου θέσεις και έχω φροντίσει να τα δημοσιεύσω πολλάκις στο παρελθόν. Τώρα ως προς το θέμα της αμεροληψίας/μεροληψίας, αν πρόσεξες αυτή την φορά δεν αρπάχτηκα επειδή ο Schwabe ως συνήθως κάνει την γνωστή πολεμική του, αλλά επειδή η Αμαλία το θεώρησε σκόπιμο, προς υποστήριξή του, να εκθειάσει την (δήθεν) επιχειρηματολογική ανάλυσή του (και των άλλων μελών) παράλληλα χτυπώντας εμένα και τον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ, τα δύο κατεξοχήν μέλη που διαμαρτύρονται για το φαινόμενο <<Schwabe>> με την δικαιολογία ότι <<δεν προσφέρουμε>>.

Τα υπόλοιπα είναι περιττά, και όποιος διαθέτει στοιχειώδη λογική μπορεί να καταλάβει πως αν το φαινόμενο που πυρπολεί το forum επιβραβεύεται και οι φωνές για την καταστολή του καταπνίγονται, τότε πολύ απλά το τρακτέρ κολλάει στις λάσπες.
Αυτά ως προς τον φάκελο αμεροληψία/μεροληψία. Δεχθείτε τα ή απορρίψτε τα, εγώ δεν θα κάτσω να σκάσω. Σε κάθε περίπτωση πιέσεις για την διόρθωση και τον θρησκευτικό αποχρωματισμό αυτής της κατηγορίας του forum δεν θα σταματήσω να ασκώ, καθώς θεωρώ ότι είναι προς την σωστή διεύθυνση και ο σκοπός μόνο να οφελήσει έχει το forum.

quote:
Ανέφερες οτι δεν σε ενδιέφερε η συνεισφορά σου σε αυτό το topic επειδή το έβρισκες ανούσιο.
Γιατί συμμετείχες λοιπόν?
Το πιο λογικό (κατ' εμέ τουλάχιστον) είναι να μην συμμετέχεις σε ένα topic το οποίο θεωρείς οτι δεν σου προσφέρει κάτι...

Η απάντηση είναι απλή: δεν συμμετείχα. Το δήλωσα από την αρχή πως το θεωρώ ανούσιο να συμμετάσχω σε αυτό το topic, και ακολούθως δικαιολόγησα στον Schwabe το γιατί το πιστεύω αυτό, όπως μου ζήτησε. Από ένα σημείο και μετά απείχα από την συγκεκριμένη συζήτηση, μέχρι που ήλθε η Αμαλία να με επιπλήξει για το ότι... δεν "συνεισφέρω" σε topic στο οποίο δήλωσα ότι δεν θέλω να συνεισφέρω.

Με εκτίμηση.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 16:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αμαλία γεια σου

Δεν είχα σκοπό να συνεχίσω κάποια κουβέντα με οποιαδήποτε μέλη της διαχείρισης του εσωτερικά μετά από την πλήρως κατατοπιστική συζήτηση που είχα με τον admin στο «απόψεις και προτάσεις». Ούτε βέβαια είχα σκοπό να δημιουργήσω τέτοιο χαμό. Άλλωστε δεν με ενδιαφέρουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις αλλά οι συγκρούσεις με «συστήματα δράσεων».

Παρ΄ ότι ο «κύριος» Σβάμπε, (ο οποίος παρεπιπτώντος δεν «ρίχνει λάδι στη φωτιά» αλλά πάντα την ανάβει), στο τελευταίο μήνυμα του στη σελίδα 5 δεν ήταν τόσο ευγενής όσο στο τελευταίο μήνυμα του στη σελίδα 6. Αυτό μου δημιουργεί ερωτηματικά στο εάν η στάση του έχει να κάνει με προσωπικές συνεννοήσεις.

Ο λόγος όμως που σου απαντώ είναι η θλιβερή μου διαπίστωση ότι προκειμένου να δικαιολογήσεις την συνεχιζόμενη χρήση όλων των θεμάτων του «Χριστιανισμός και Σβάμπε» από το συγκεκριμένο μέλος για να στρέφεται ενάντια στο χριστιανισμό, μίλησες για την δική μου συνεισφορά.

Ποια μπορεί να είναι η συνεισφορά μου όταν ο συγκεκριμένος κύριος ξαναδρομολογεί «τυχαία», ακόμα ένα θέμα στα γνωστά πρότυπα? Και μη μου πείτε ότι απαντούσε στον Symbol γιατί σε άλλες περιπτώσεις ξέρει να διαχειρίζεται τα θέματα αλλά πάντα όπως τον συμφέρει.

Παρ΄ όλα αυτά εδώ δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Πρόκειται απλά για μια παραίνεση, δεικτική μεν, αλλά παραίνεση δε στο ότι ο κύριος αυτός ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΘΕ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΕΔΙΟ ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΘΡΕΥΕΤΑΙ.

Και εσύ αντί αυτού βγήκες να τον υποστηρίξεις, να μιλήσεις για διάλογο με επιχειρήματα και να μεμφθείς την δική μου συνεισφορά.............σε ένα θέμα που ο τίτλος του είναι για τον Ιησού σαν πρότυπο και ο «καθώς πρέπει επιστήμονας» μιλάει πάλι για τον Ιουλιανό τον Παραβάτη και το αίμα που ρέει.

Εάν θέλεις να μιλήσουμε για την συνεισφορά τη δική μου και του Σβάμπε στο «εσωτερικά» είμαι έτοιμος ανά πάσα στιγμή.......
Δεν είμαι οπαδός των κανονισμών, ούτε ζητώ να κλειδωθεί κανένα θέμα, είναι καθαρά ζήτημα γνώσης εάν κάποια πράγματα ισχύουν ή όχι. Κάνω λοιπόν, το ίδιο ερώτημα που έκανα στον Σβάμπε. Μπορεί ο συγκεκριμένος κύριος να γράφει ΟΤΙ θέλει και ΌΠΟΥ θέλει?

Δεν θέλω να μου απαντήσεις. Το ερώτημα είναι ρητορικό.......έχω καλυφθεί ήδη.

Και κάτι τελευταίο για τους νέους συντονιστές οι οποίοι μέσα στην «αγανάκτηση» τους από το χάλι που με «θλίψη» βλέπουν, ωρύονται και κραυγάζουν να τελειώσει επιτέλους αυτή η κατάσταση, θα τους συνιστούσα να είναι πιο ψύχραιμοι και να «παρεμβαίνουν» πιο νωρίς και γόνιμα στη κατάσταση και όχι να είναι απόντες (γιατί δεν θίγεται και καμιά πεποίθηση τους) και μετά να παρουσιάζονται εξ΄ ουρανού και να τραβάνε τα μαλλιά τους σαν θλιμένες χείρες........


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

**Και κάτι τελευταίο που μου έκανε εντύπωση. Υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες για να κλειδωθεί ένα θέμα ή μήπως επειδή είναι του Σβάμπε, είναι βαρύ λόγο των επιχειρημάτων και θέλει βοήθεια τεχνικών ?



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 16:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker,
χαίρομαι καταρχήν που η λογική - σε ένα βαθμό - υπερίσχυσε τελικά της κραυγής με την οποία εκφράστηκες σε προηγούμενο μήνυμά σου.
Αν και θεωρώ πως ήμουν επαρκώς συγκεκριμένη στο μήνυμά μου στην προηγούμενη σελίδα, όσον αφορά δηλαδή, το χρονικό διάστημα στο οποίο εστιάστηκα, φαίνεται πως πρέπει να σου δείξω "με το δάκτυλο" ακριβώς αυτό στο οποίο αναφέρομαι.
Ας είναι...
Σε μήνυμά σου την 31/01/2006, 10:36:36 διακόπτεις τη συζήτηση με το παρακάτω μήνυμα:
quote:
Schwabe τι ξέρεις για την μασωνία;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.



Ακολούθως, παρεμβαίνεις μετά από 7-8 μηνύματα, συνεχίζοντας το σχολιασμό περί ιγμορίτιδας, στον οποίο βέβαια συμμετείχαν και κάποια άλλα μέλη:
quote:
Καλά κινέζικο proxy χρησιμοποιείς;

Αυτή ήταν η συνεισφορά σου.

______________________________________________________________________
Σε πολύ πιο κόσμια επίπεδα κινήθηκε ο ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ, αν και - εφόσον μάλιστα ρώτησε και τη γνώμη των διαχειριστών - δε θεωρώ την δεικτική του παρέμβαση στο θέμα ενδεδειγμένη. Εάν πραγματικά ήθελες ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ να επαναφέρεις το θέμα στην αρχική του πορεία, υπάρχουν τρόποι και φαντάζομαι πως δεν είναι δύσκολο να τους βρεις. Όσον αφορά στα κλειδώματα, έχω αναφερθεί πολλές φορές στο θέμα αυτό και μην ξεχνάς, πως κάποια θέματα έμειναν ανοιχτά - τουλάχιστον προσωρινά - εφόσον δεν κρίναμε σκόπιμο να τα απενεργοποιήσουμε όλα μονομιάς. Οπότε, δεν καταλαβαίνω την επιμονή σ' αυτό το θέμα.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 18:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Την κυρια gretel την βλεπω πρωτη φορα εδω μεσα και τι συμπτωση!για να υπερασπιστει τον σβαμπε,κωφευωντας για οποιονδηποτε αλλον και μαλλον τοσο καιρο αδιαφορωντας για το μυθος και θρησκεια.

Μάλλον θα την φώναξε το support.


Aγαπητέ ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗ από σένα δεν το περίμενα αυτό. Από το άλλο κλωνοποιημένο όν που δεν έχει ούτε τα παντελόνια να δηλώσει ποιος είναι και μπαίνει με διπλό λογαριασμό το περίμενα.

Εσύ δεν χτυπιοσουνα σε άλλο θέμα για τους συντονιστές που αφήνουν το μύθος και θρησκεία ξεφραγο αμπέλι, όπου αλωνίζει ο Σβάμπε???

Ο Μύθος και Θρησκεία δεν είναι ο τομέας μου, αλλά μια και ήταν ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΗ Η ΦΩΝΗ ΣΟΥ διάβασα το παρόν θέμα και ξέρεις τί διαπίστωσα?

...να σταματήσει τον πόλεμο... ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ.... ΚΑΤΑΠΝΙΓΟΥΝ.... ΤΡΑΚΤΕΡ... ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ...

Πολύ 21 Απριλίου μου θυμίζει αυτό φίλε. Τί ήθελες να φιμώνεται όποιος δεν συμφωνεί? Όποιος κατά τη γνώμη σου "πολεμά" τα πιστεύω σου επειδή έχει αντίθετη άποψη πρέπει να τον διαγράψουμε, να τον φιμώσουμε, να τον ρίξουμε στην πυρά (κάπως έτσι ξεκίνησε ξέρεις και στο μεσαίωνα)?

Ευτυχώς δηλ. που δεν ζούμε στο 1400 γιατί δεν θα είχαμε ελπίδα. Και μία συμβουλή σε σένα που απ'ότι φαίνεται είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος. Διάβασε τα γραφόμενα του μέλους JUST A MAN την απίστευτη ευγένεια, ευαισθησία και ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ που έχει τις απαντήσεις που έχει δώσει σε περιπτώσεις που κάποιος είχε αντιθετη γνώμη. Ένας άνθρωπος Χριστιανός όχι κατ'όνομα ή επειδή το γράφει η ταυτότητα, αλλά με ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Η συνειδηση μετράει αλλιώς είναι φανατισμός και η αλήθεια γίνεται ψέμμα.


ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 02/02/2006 18:32:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 19:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aγαπητέ ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗ από σένα δεν το περίμενα αυτό. Από το άλλο κλωνοποιημένο όν που δεν έχει ούτε τα παντελόνια να δηλώσει ποιος είναι και μπαίνει με διπλό λογαριασμό το περίμενα.

Εσύ δεν χτυπιοσουνα σε άλλο θέμα για τους συντονιστές που αφήνουν το μύθος και θρησκεία ξεφραγο αμπέλι, όπου αλωνίζει ο Σβάμπε???


Αν θεωρείς ως 'χτύπημα' την πρόταση προς τους διαχειριστές να αλλάξει η κατηγορία αυτή θεματολογία, τότε μάλλον τα λέω πολύ δυνατά και ακούγομαι σαν από μεγάφωνο. Σε κάθε περίπτωση, στο άλλο θέμα, όπως θα πρόσεξες, εστίασα στο φαινόμενο 'ΜΕΛΕΤΗΤΗ', στο κατά πόσον συμμετέχουν άτομα από αγνή πρόθεση συνεισφοράς ή επιδιώκουν να "πουλήσουν" (όπως ο συγκεκριμένος κύριος πχ) ή να προσεγγίσουν.
Το τι περίμενες από εμμένα και το τι όχι δεν το ξέρω. Σε κάθε περίπτωση έχω και εγώ πράγματα τα οποία περιμένω από τους διαχειριστές/συντονιστές και κανένα από αυτά δεν είναι το να ανέχονται τον εξευτελισμό των θρησκευτικών πιστεύω μιας συγκεκριμένης κατηγορίας ατόμων και να σπεύδουν να υπερασπιστούν την εκπόρνευση ιδεών και διδασκαλιών από άτομα που το έχουν κάνει επάγγελμα να ασκούν πολεμική προς τον Χριστιανισμό.


quote:
Ο Μύθος και Θρησκεία δεν είναι ο τομέας μου, αλλά μια και ήταν ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΗ Η ΦΩΝΗ ΣΟΥ διάβασα το παρόν θέμα και ξέρεις τί διαπίστωσα?

...να σταματήσει τον πόλεμο... ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ.... ΚΑΤΑΠΝΙΓΟΥΝ.... ΤΡΑΚΤΕΡ... ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ...

Πολύ 21 Απριλίου μου θυμίζει αυτό φίλε. Τί ήθελες να φιμώνεται όποιος δεν συμφωνεί? Όποιος κατά τη γνώμη σου "πολεμά" τα πιστεύω σου επειδή έχει αντίθετη άποψη πρέπει να τον διαγράψουμε, να τον φιμώσουμε, να τον ρίξουμε στην πυρά (κάπως έτσι ξεκίνησε ξέρεις και στο μεσαίωνα)?


Τα πιστεύω μου είναι πολύ συγκεκριμένα, μιας και τυγχάνω οπαδός 'μιας άλλης νοοτροπίας' έξω από αυτά που πιστεύει ο καθημερινός άνθρωπος: "ο καθένας είναι ελεύθερος να πράττει όπως θέλει, αλλά δεν είναι ελεύθερος να θέλει όλα όσα μπορεί να πράξει" όπως συμφωνεί και ο Albert Einstein.
Η λέξεις 'φίμωμα', 'πόλεμος', διαγραφή της αντίθετης άποψης, κάψιμο στην πυρά κλπ κλπ λίγο μπορούν να περιγράψουν την κατάσταση. Ο καθένας μπορεί να τις επικαλεστεί για οποιονδήποτε στόχο, και έτσι με τον ίδιο τρόπο μπορώ και εγώ να ισχυριστώ πως ο Schwabe χρησιμοποιεί μεθόδους φιμώματος όπως στα Γκουλάγκ των Σοβιετικών για να επιτύχει στον σκοπό του: προσβάλλοντας, υβρίζοντας και σε τελική ανάλυση χτυπώντας όταν ο άλλος έχει αποδυναμωθεί πλήρως.

Αν εσύ θεωρείς πως ο περιορισμός της έκτασης του φαινομένου καθύβρισης των Θείων (το οποίο παρεμπιμπτόντως τιμωρείται ποινικά στην χώρα που βρισκόμαστε) αποτελεί "καταστολή","τανκ", "21 Απριλίου" κλπ κλπ, τότε τι να σου πω. Από την μια δεν με αφήνετε να τον χώσω κανονικά και με τον νόμο όπως αυτός με προσβάλλέι και με καθυβρίζει, και από την άλλη θεωρείτε πως η αντίδρασή μου είναι αδικαιολόγητη και θυμίζει Μεσαίωνα. Είναι σαφώς μια κατάσταση διεξοδική.
Σε ρωτώ ευθέως: τι θα πρέπει να κάνω για να αποκρούσω την αντιχριστιανική λαίλαπα που προάγει ο εν λόγω κύριος; Να τον παλαίψω με επιχειρήματα; Το έχω κάνει. Δεν είχε από που να κρυφτεί, οπότε και ακολούθως με ξέχεσε για να μην παραδεχθεί πως έχει ηττηθεί.

Είναι καιρός πλέον να σταματήσει αυτή η κορο'ι'δία. Το πιο δημοκρατικό είναι να διεξάγεται συζήτηση χωρίς προσβολές του στυλ:

"Είναι λοιπόν ο Ιησούς εκδικητικός και εξευτελιστικός, μισαλλόδοξος και αδιάλλακτος, υποκριτής και δεισιδαίμων?"

Αν μια συζήτηση χωρίς τέτοιου είδους προσβολές μπορεί να διεξαχθεί, και οι συντονιστές να εγγυηθουν για αυτό, κάθε άλλο παρά χούντα θα θύμιζε η κατάσταση.

Και ειλικρινά στο λέω, η αντίδραση της Αμαλίας "την επόμενη φορά που θα διαμαρτυρηθείς θα βρεις την πόρτα κλειστή" σε συνδυασμό με το ταυτόχρονο φίμωμά μου κατά την σμίκρυνση των γραμμάτων από το φυσιολογικό μέγεθος 3,4 σε 2,3 που έπεσαν, ΑΥΤΟ ήταν στην πραγματικότητα που θα έπρεπε να θυμίζει στον καθένα μας τον κ. Αδόλφο και όχι η φωνή διαμαρτυρίας.

quote:
Και μία συμβουλή σε σένα που απ'ότι φαίνεται είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος. Διάβασε τα γραφόμενα του μέλους JUST A MAN την απίστευτη ευγένεια, ευαισθησία και ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ που έχει τις απαντήσεις που έχει δώσει σε περιπτώσεις που κάποιος είχε αντιθετη γνώμη. Ένας άνθρωπος Χριστιανός όχι κατ'όνομα ή επειδή το γράφει η ταυτότητα, αλλά με ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Η συνειδηση μετράει αλλιώς είναι φανατισμός και η αλήθεια γίνεται ψέμμα.

Αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά και κινούνται στα γενικότερα πλαίσια της προκατάληψης "ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ - ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ" κλπ κλπ, λέξεις εύκολες που τις πλάθει ο καθένας με τα λεγόμενά του όπως τον συμφέρει καλύτερα. Δυστυχώς οι λέξεις έχουν χάσει την πραγματική τους έννοια, και στην σημερινή εποχή ο καθένας που δεν μπορεί να αποκρούσει τον άλλο με επιχειρήματα χρησιμοποιεί στερεότυπα έτοιμα, εύκολες κατηγορίες βασισμένες σε πράγματα που μικρή σχέση έχουν με την πραγματική έννοια και των δύο λέξεων.
Συγχαρητήρια στον Just-a-man αν είναι όντως τόσο καλός, εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθήσω. Προέχει να διορθωθεί το forum, και το πως θα διορθωθώ εγώ έπεται και αφορά εμένα και μόνον εμένα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 02/02/2006 19:10:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 19:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker,
χαίρομαι καταρχήν που η λογική - σε ένα βαθμό - υπερίσχυσε τελικά της κραυγής με την οποία εκφράστηκες σε προηγούμενο μήνυμά σου.
Αν και θεωρώ πως ήμουν επαρκώς συγκεκριμένη στο μήνυμά μου στην προηγούμενη σελίδα, όσον αφορά δηλαδή, το χρονικό διάστημα στο οποίο εστιάστηκα, φαίνεται πως πρέπει να σου δείξω "με το δάκτυλο" ακριβώς αυτό στο οποίο αναφέρομαι.
Ας είναι...
Σε μήνυμά σου την 31/01/2006, 10:36:36 διακόπτεις τη συζήτηση με το παρακάτω μήνυμα:
...
Αυτή ήταν η συνεισφορά σου.

Η λογική μου ακολουθεί τα πρότυπα της Άλγεβρας Boole, συνεπώς δύσκολα θα την πιάσεις. Έτσι και τώρα αγαπητή Αμαλία, ως αντίλογο στο παραπάνω επιχείρημα σχετικά με την συνεισφορά μου, εγώ θα βασιστώ σε δυο παραδοχές που ο καθένας οφείλει να θεωρεί αυτονόητες:

α) Ένα θέμα είτε σε ενδιαφέρει είτε δεν σε ενδιαφέρει, και υπάρχει και ο βαθμός στον οποίο σε ενδιαφέρει ή δεν σε ενδιαφέρει. Για να φτάσεις στο σημείο να δηλώσεις δημόσια την απέχθειά σου και την αδιαφορία σου προς ένα θέμα, θα πρέπει αυτό να βρίσκεται στον πάτο της εκτίμησής σου. Συνεπώς, από την στιγμή που το δήλωσα ευθέως από την δεύτερη σελίδα, και δεν έχει παρέλθει αρκετός καιρός ώστε να αλλάξω σαν άνθρωπος, αυτό θα πρέπει να σημαίνει πως εξακολουθεί να μην με ενδιαφέρει η θεματολογία του.
β) Μια συζήτηση έχει ορισμένη διάρκεια, παίρνει μικρές <<ανάσες>> και ξανασυνεχίζει ή φτάνει σε τέρμα. Από την στιγμή που παρέλθει το διάστημα μιας ώρας, θα πρέπει να θεωρείται πως η συζήτηση είτε έχει σταματήσει εντελώς, είτε παίρνει <<ανάσα>> είτε βρίσκεται σε καμπή αλλαγής θέματος.
Από τα παραπάνω, το πρώτο και το τελευταίο θα πρέπει να θεωρούνται πως είναι χαριστικές βολές σε ένα θέμα, βολές που το αχρηστεύουν.

Και τα δύο μηνύματα που βιάστηκες να παραθέσεις έχουν χρόνους:

α) 31/01/2006, 10:36:36, όταν το προηγούμενο μήνυμα απεστάλη: 31/01/2006, 00:12:11 δηλαδή μιλάμε για 10 (!!!) ώρες διαφορά. Το επόμενο μήνυμα απεστάλη 15:23:34 δηλαδή... 5 ώρες διαφορά. Αν ΔΕΝ έκανα post το συνολικό διάστημα παύσης θα ήταν... 15 ώρες. Αν δεν ακολουθήσε η... ιγμορίτιδα να δώσει νέα πνοή στο θέμα, το επόμενο εντός θέματος (???) μήνυμα θα ήταν στις 19:59:04 του symbol, οπότε μιλάμε για διαφορά περίπου... 20 ωρών.....
Αν πρόσεξες, το ακριβώς επόμενο μήνυμα από το δικό μου είναι του ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥ, και πρόκειται για μήνυμα ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗΣ.

quote:
Τελικά όλα αλλάζουν και όλα τα ίδια μένουν.....
Όλα τα θέματα της κατηγορίας «Χριστιανισμός και Schwabe» ασχολούνται με την επικαιρότητα :
Α. Ο χριστός υπήρξε ή όχι
Β. Χριστιανισμός και αίμα
Γ. Αρχαιοελληνική φιλοσοφία και χριστιανισμός.........
Νόμιζα ότι το θέμα εδώ είναι άλλο...........
Αλλά πάντα είναι το ίδιο...........
Τι κρίμα κύριοι του εσωτερικά που σας ενόχλησε η λέξη «κόπρος».........
Απ΄ ότι φαίνεται έχετε επιλεκτική όσφρηση........ ή ιγμορίτιδα

Και ακολούθως έπεται η συζήτηση περί ιγμορίτιδας, στην οποία και συμμετείχα με ένα μόνο μήνυμα για να δηλώσω την απέχθειά μου ως προς την... ιγμορίτιδα.
Η συζήτηση είχε εκτροχιαστεί προ πολλού, και από το θέμα συζήτησης "ΙΗΣΟΥΣ: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο" είχε μεταβεί στο θέμα : "ΙΗΣΟΥΣ: υπήρξε ή όχι;" οπότε μιλάς για συνεισφορά σε μια συζήτηση στην οποία... όλοι θα έπρεπε να είχαν σταματήσει να <<συνεισφέρουν>> προτού εκτροχιαστεί.
Συνεπώς, μάλλον στην συγκεκριμένη περίπτωση μου τα ψέλνεις για το ότι δεν συνεισέφερα στον εκτροχιασμό της συζήτησης.

Την επόμενη φορά καλύτερα να διαβάσεις τι είναι αυτό για το οποίο κάνεις επισήμανση πριν προβείς σε επιβραβεύσεις και λογής λογής ποινές. Αλλιώς θα συνεχιστεί το παρρόν φαινόμενο, αυτά τα οποία γράφεις να σε εκθέτουν.
Αυτά ως προς την 'λογική' μου.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 19:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι όταν δύο άτομα έχουν τόσο αντίθετη άποψη για ένα θέμα είναι πολύ δύσκολο να μην βλέπουν τα πράγματα υποκειμενικά.

Το καταλαβαίνω ότι νομίζεις ότι αδικείσαι αλλά δεν είναι έτσι. -Εχω απαντήσει αντίστοιχα και στο θέμα για τους Συντονιστές δες το αν θέλεις-.

Πιστεύεις ότι προσβάλλεται και υβρίζεται το πιστεύω σου. Πιστεύεις ότι δεν αισθάνεται το ίδιο όποιος πιστεύει στα μεταφυσικά φαινόμενα, στην μετενσαρκωση, στο Παράξενο και έρχεται ένας επιστήμονας-ορθολογιστής και του λέει ότι θέλει ψυχίατρο?

Πιστεύεις ότι δεν αισθάνεται το ίδιο ένας ορθολογιστής-επιστήμονας όταν ζητάει αποδείξεις και έρχεται ο παραφυσικο-παραψυχολογο
-μεταφυσικός και τον λέει κολημένο μεσαιωνικό που μέχρι πριν 1 αιώνα πιστευε ότι η γη είναι επίπεδη?

Ο καθένας έχει τη γνώμη του, τα πιστεύω του. Είναι ελεύθερος να εκφράσει την αντίθεσή του σε μία άποψη. Κάποιος μπορεί να πει τον Χριστιανισμό καταστροφικό, προσβάλει εσένα. Αν κάποιος πει τον Πλάτωνα φασίστα αερολόγο προσβάλει κάποιον που πιστεύει τα ίδια που πίστευε και ο Πλάτωνας. Είναι φυσικό. Αρκεί να το καταλαβαίνουμε.

Αυτή είναι η δοκιμασία μας ως άνθρωποι. Να ΥΠΕΡΒΟΥΜΕ το προσωπικό πιστεύω και να προσπαθήσουμε να δούμε μήπως και ο άλλος από τη δική του οπτική βλέπει και κάτι σωστό που δεν το βλέπουμε εμείς. Να ξεπεράσουμε τα προσωπικά εγωιστικά πιστεύω και να βρούμε την Αιώνια Αλήθεια που δεν την είπε ένας, αλλά πολλοί διαφορετικοί και σε πολλές διαφορετικές εποχές -μαλλιασε το στομα τους κι εμεις μυαλό δε βάλαμε-.

ΑΛΛΟΣΤΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 20:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλέ μου φίλε αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι όταν δύο άτομα έχουν τόσο αντίθετη άποψη για ένα θέμα είναι πολύ δύσκολο να μην βλέπουν τα πράγματα υποκειμενικά.

Το καταλαβαίνω ότι νομίζεις ότι αδικείσαι αλλά δεν είναι έτσι. -Εχω απαντήσει αντίστοιχα και στο θέμα για τους Συντονιστές δες το αν θέλεις-.


Ας το δούμε τότε. Να διευκρινίσω πως σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω στην έννοια της αντικειμενικής αλήθειας, αλλά της επικρατούσας αλήθειας: της άποψης που χαίρει μεγαλύτερης εκτίμησης και αποδοχής.
Κατά συνέπεια σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως υπάρχει η άποψή μου και η άποψή σου, και όχι η αντικειμενική άποψη, η κατ' ανάγκην σωστή.

quote:
Πιστεύεις ότι προσβάλλεται και υβρίζεται το πιστεύω σου. Πιστεύεις ότι δεν αισθάνεται το ίδιο όποιος πιστεύει στα μεταφυσικά φαινόμενα, στην μετενσαρκωση, στο Παράξενο και έρχεται ένας επιστήμονας-ορθολογιστής και του λέει ότι θέλει ψυχίατρο?

Πιστεύεις ότι δεν αισθάνεται το ίδιο ένας ορθολογιστής-επιστήμονας όταν ζητάει αποδείξεις και έρχεται ο παραφυσικο-παραψυχολογο
-μεταφυσικός και τον λέει κολημένο μεσαιωνικό που μέχρι πριν 1 αιώνα πιστευε ότι η γη είναι επίπεδη?


Καταλαβαίνω αυτό που λες, και είναι αρκετά περιγραφικό της κατάστασης. Μιλάς για ορθολογισμό: ένα σύστημα φιλοσοφίας που απορρίπτει (χωρίς ιδιαίτερο λόγο;) το παράλογο, αυτό που δεν μπορεί να εξηγηθεί με την λογική, που άπτεται του φανταστικού.
Κατά την άποψή μου και ο ορθολογισμός δεν παύει να είναι πίστη. Είναι τόσο πίστη όσο και η δική μου πίστη στον Χριστιανισμό: πράγματα τα οποία χαίρουν αποδοχής ή κατάκρισης χωρίς να υπάρχουν απτές αποδείξεις που να αποκλείουν την κάθε άποψη.

Ας συνεχίσουμε λίγο στο επόμενο, συμπληρώνει τα παραπάνω:

quote:
Ο καθένας έχει τη γνώμη του, τα πιστεύω του. Είναι ελεύθερος να εκφράσει την αντίθεσή του σε μία άποψη. Κάποιος μπορεί να πει τον Χριστιανισμό καταστροφικό, προσβάλει εσένα. Αν κάποιος πει τον Πλάτωνα φασίστα αερολόγο προσβάλει κάποιον που πιστεύει τα ίδια που πίστευε και ο Πλάτωνας. Είναι φυσικό. Αρκεί να το καταλαβαίνουμε.

Κοίταξε, υπάρχει μια διαφορά.
Μπορείς να υποστηρίζεις μια άποψη, μπορείς και να την απορρίπτεις. Μπορείς να την υποστηρίζεις με θεμιτά και αθέμιτα μέσα: εκεί έγκειται το όλο ζήτημα. Η κοινωνία ήδη έχει φροντίσει για αυτό. Η πληθώρα απόψεων (η οποία δυστυχώς οδηγεί και στον πληθωρισμό) είναι καλοδεχούμενη και απαραίτηση ως στοιχείο της Δημοκρατίας, η συκοφαντία όμως διώκεται και θεωρείται κατακριτέα.
Πιστεύω ο καθένας μας μπορεί να αντιληφθεί το πότε κάποιος συκοφαντεί, το πότε προπαγανδίζει και το πότε αναπτύσσει τα πιστεύω του με θεμιτά μέσα, βασισμένα στο επιχείρημα, με αποδοχή της αποτυχίας και ιδιαίτερη χαρά στην επιτυχία. Ακριβώς στα παραπάνω που είπες περί φασισμού κλπ κλπ έγκειται και η έννοια της αδιαλλαξίας: αυτό ακριβώς το οποίο εγώ θεωρώ κατακριτέο και το οποίο οφείλει να εξαλειφθεί από το forum αυτό.
Αν βέβαια δεν είμαστε σε θέση να ξεχωρίσουμε την συκοφαντία, την εσκεμμένη δυσφήμηση (εκδικητικός και εξευτελιστικός, μισαλλόδοξος και αδιάλλακτος, υποκριτής και δεισιδαίμων πχ) τότε η Δημοκρατία μας πάσχει, και είναι άκρως επικίνδυνη για την τύχη του κόσμου.

Στα παραπάνω έγκειται και η λεπτή διαχωριστική γραμμή στην οποία έθεσα το πρόβλημα όταν ζητούσα επισήμως από την διοίκηση των esoterica να καθαρίσει ο στάβλος του ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7663

Θα τα δεις κάπως αυστηρά αυτά που προτείνω, αλλά είναι σκόπιμα, ώστε να πέσουμε στην αμέσως χαμηλότερη κατηγορία του "θρησκευτικές αντιπαραθέσεις σε νόμιμα πλαίσια".

Και σε κάθε περίπτωση, θεωρώ την πρόκληση απαράδεκτη. Κατακρίνω, ως Χριστιανός και ως άνθρωπο, τόσο αυτόν που θα πει τον Χριστιανισμό καταστροφικό, όσο και αυτόν που θα καθυβρίσει τον Πλάτωνα ως Φασίστα ή αερολόγο, ΑΝ δεν υπάρχει η ανάλογη υποστήριξη βάση επιχειρημάτων. Όλα επιτρέπονται μέσα σε πλαίσια.

quote:
Αυτή είναι η δοκιμασία μας ως άνθρωποι. Να ΥΠΕΡΒΟΥΜΕ το προσωπικό πιστεύω και να προσπαθήσουμε να δούμε μήπως και ο άλλος από τη δική του οπτική βλέπει και κάτι σωστό που δεν το βλέπουμε εμείς. Να ξεπεράσουμε τα προσωπικά εγωιστικά πιστεύω και να βρούμε την Αιώνια Αλήθεια που δεν την είπε ένας, αλλά πολλοί διαφορετικοί και σε πολλές διαφορετικές εποχές -μαλλιασε το στομα τους κι εμεις μυαλό δε βάλαμε-.

Υπάρχει βέβαια και η αντίστοιχη ρεαλιστική άποψη - που υποστηρίζει πως ο μέσος άνθρωπος δεν είναι αρκετά έξυπνος ώστε να λάβει υπόψιν του όλες τις παραμέτρους ώστε να οδηγηθεί σε μια τέτοια κατάσταση.
Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ με την παραπάνω άποψη.

quote:
ΑΛΛΟΣΤΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

Μάλλον μια probalistic approach θα έδινε περισσότερο αέρα κίνησης.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 21:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
probalistic approach

????? Nτεν το επιασα αυτό.

Θα διαφωνίσω με την επικρατούσα αλήθεια, γιατί κάποτε -όπως είπα και παραπάνω- όλοι πίστευαν ότι η γη ήταν σα ταψί και ότι αν πήγαιναν στην άκρη θα πέφτανε στο κενό.

Νομίζω πέρα απ'όλα τ'άλλα ότι αρχίσαμε να συνενοούμαστε.
Σε όλα τα τόπικ υπάρχουν διαμάχες και αντίθετες απόψεις -εκτός από το τόπικ του Χέβι Μέταλ. Εκεί όποιος έχει αντίθετη άποψη τον δέρνουμε- αλλά στο Μύθος έχει παραγίνει.

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση εξαρχής στο Μύθος και Θρησκεία είναι ότι ασχολείται τόσο πολύ με τον Χριστιανισμό λες και είναι η μόνη θρησκεία του πλανήτη. Πιστεύω ότι το αρχικό σκεπτικό ήταν να αποκτήσουμε γνώσεις για μύθους και θρησκείες διαφόρων χωρών και πολιτισμών. Αντ'αυτού έγινε αρένα διαμάχης.

Ενα άλλο που μου έκανε εντύπωση -γιατί όπως είπα δεν μπαινω συχνά στην κατηγορία αυτή- είναι ότι τα άτομα που λαμβάνουν μέρος στις συζητήσεις εδώ δεν τα συναντώ σε άλλες κατηγορίες λες και η θεματολογία του Εσωτέρικα είναι μόνο το Μύθος και Θρησκεία.

Και βασικά το Μύθος θα μπορούσε να λείπει και να μετονομαστεί "περι της Χριστιανικής Θρησκείας".

Όταν εφαρμοστεί η νέα δομή των Φόρουμ -αμήν και πότε αν και είναι μια εξαιρετικά χρονοβόρα διαδικασία- αυτά τα φαινόμενα θα εκλείψουν.

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ
ΓΚΡΕΤΕΛ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 21:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

proballistic approach

????? Nτεν το επιασα αυτό.


Ενσωμάτωση των πιθανοτήτων στο τελικό αποτέλεσμα. Σύμφωνα με το παραπάνω, περιέχεις όλα τα ενδεχόμενα (ή όσα είναι ανθρωπίνως δυνατόν) στο τελικό αποτέλεσμα επισυνάπτοντας την πιθανότητα που έχει το καθένα να γίνει, και ανάλογα με τα δεδομένα που παρουσιάζονται αλλάζεις τις πιθανότητες στα τελικά αποτέλεσματα. Έτσι δεν θα πέσεις ποτέ 100% μέσα, αλλά και ποτέ μα ποτέ έξω.
Αν δεν το κατάλαβες δεν πειράζει.

quote:

Θα διαφωνίσω με την επικρατούσα αλήθεια, γιατί κάποτε -όπως είπα και παραπάνω- όλοι πίστευαν ότι η γη ήταν σα ταψί και ότι αν πήγαιναν στην άκρη θα πέφτανε στο κενό.

Και πάλι, η θεώρησή μας είναι που άλλαξε: το πως εννοούμε την Γη τώρα πλέον. Προφανώς δεν αναφέρομαι στην φράση: "η γη δεν είναι επίπεδη" με το επικρατούσα αλήθεια, αλλά στην φράση: "η γη είναι σφαιρική" για την οποία και πιστεύω πως ποτέ δεν μπορεί να είναι σε 100% αντιστοιχία με την πραγματικότητα (και οι αποδείξεις στα περί πεπλατυσμένων πόλων της γης).
Τέλος πάντων, αυτό είναι μικρής σημασίας. Αφού συνεννοούμαστε στα υπόλοιπα, απλώς είναι θέμα θεώρησης του κόσμου.


quote:

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση εξαρχής στο Μύθος και Θρησκεία είναι ότι ασχολείται τόσο πολύ με τον Χριστιανισμό λες και είναι η μόνη θρησκεία του πλανήτη. Πιστεύω ότι το αρχικό σκεπτικό ήταν να αποκτήσουμε γνώσεις για μύθους και θρησκείες διαφόρων χωρών και πολιτισμών. Αντ'αυτού έγινε αρένα διαμάχης.

Και εμένα το ίδιο. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο ζήτησα τον περιορισμό των συζητήσεων που πλήττουν την Ορθοδοξία, και την ενδυνάμωση του στοιχείου του ΜΥΘΟΥ, καθώς έτσι θα μαθαίναμε και τίποτα για τις ανατολικές ή τις αρχαίες θρησκείες.

quote:
Ενα άλλο που μου έκανε εντύπωση -γιατί όπως είπα δεν μπαινω συχνά στην κατηγορία αυτή- είναι ότι τα άτομα που λαμβάνουν μέρος στις συζητήσεις εδώ δεν τα συναντώ σε άλλες κατηγορίες λες και η θεματολογία του Εσωτέρικα είναι μόνο το Μύθος και Θρησκεία.

Και βασικά το Μύθος θα μπορούσε να λείπει και να μετονομαστεί "περι της Χριστιανικής Θρησκείας".

Όταν εφαρμοστεί η νέα δομή των Φόρουμ -αμήν και πότε αν και είναι μια εξαιρετικά χρονοβόρα διαδικασία- αυτά τα φαινόμενα θα εκλείψουν.



Χαίρομαι γιατί επιτέλους φτάσαμε σε ένα κοινό σημείο συνεννόησης.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 21:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατάλαβα φιλε μου .

Κι εγώ χαίρομαι που καταλήξαμε σε κάποιο σημείο συννενόησης.

Επιφυλάσσομαι στο επόμενο ταξίδι μου στην Αθηνα να πάρω κάποια από τα βιβλία μου έτσι ώστε να πούμε και κάποια πράγματα για άλλες θρησκείες.

Ευχαριστώ για την ιδέα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 22:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Να τον παλαίψω με επιχειρήματα; Το έχω κάνει. Δεν είχε από που να κρυφτεί, οπότε και ακολούθως με ξέχεσε για να μην παραδεχθεί πως έχει ηττηθεί.»

Δεν προσφέρουμε τίποτα στον θέμα, ωστόσο και μέσα από μια ένταση μπορεί να αναδειχθούνε μικρές αλήθειες.

Δεν συνηθίζω φίλτατε την τακτική που περιγράφεις, αλλά αντιθέτως εμμένω έως ότου να ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ το λάθος ή το δίκαιο. Ειδικά δε στις συζητήσεις μας, πρώτος ΔΕΝ ΚΑΘΥΒΡΙΣΑ ουδέποτε, ομολογώ ωστόσο ότι «έπαιξα το παιχνίδι».

Με λίγα λόγια, θεωρώ ανακρίβεια το σχόλιο σου.

WWalker:
«Είναι καιρός πλέον να σταματήσει αυτή η κορο'ι'δία. Το πιο δημοκρατικό είναι να διεξάγεται συζήτηση χωρίς προσβολές του στυλ:
"Είναι λοιπόν ο Ιησούς εκδικητικός και εξευτελιστικός, μισαλλόδοξος και αδιάλλακτος, υποκριτής και δεισιδαίμων?"»

Δημοκρατικό είναι να μην θεωρούμε κτήμα μας το Θείο ή μια θρησκεία που συντηρείται, ως κοσμική οργάνωση, από τους φόρους των πολιτών. Δημοκρατικό είναι να ΛΑΜΨΕΙ η αλήθεια ΜΕΣΑ από την αμφισβήτηση. Άραγε, ΠΟΙΟΣ μπορεί να αμφισβητήσει το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι ο ήλιος λάμπει και μας κρατά στη ζωή?

Συμβαίνει το ίδιο σε όλα τα θέματα που τιτλοφορούνται «αλήθεια»?

Περαιτέρω, εάν ίσχυε η λογική που αναπτύσσεις, τότε ούτε τα τόσα και τόσα περιοδικά και βιβλία θα κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο, ούτε και τα δικαστήρια θα ΑΘΩΩΝΑΝ τον Gerhard Haderer για το βιβλίο-κόμικ «η ζωή του Ιησού».

Ευτυχώς δηλαδή…..

WWalker:
«Αν βέβαια δεν είμαστε σε θέση να ξεχωρίσουμε την συκοφαντία, την εσκεμμένη δυσφήμηση (εκδικητικός και εξευτελιστικός, μισαλλόδοξος και αδιάλλακτος, υποκριτής και δεισιδαίμων πχ) τότε η Δημοκρατία μας πάσχει, και είναι άκρως επικίνδυνη για την τύχη του κόσμου.»

Η δημοκρατία μας έπασχε όταν είχαμε «ελέω Θεού βασιλείς», όταν επικρατούσε η λογική «ένας επάνω ένας κάτω», όταν αναγορεύτηκαν και ΑΥΤΟΧΡΙΣΤΗΚΑΝ…..εκπρόσωποι του «ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ» Θεού που….τους επιτρέπεται να αντιλαμβάνονται, να σκέφτονται και να φαντάζονται οι άνθρωποι. Έπασχε όταν ο ΕΓΚΙΒΩΤΙΣΜΟΣ της σκέψης και οι ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ είχανε αναγορευτεί σε ανώτατη αρετή, και το δικαίωμα στην ΚΡΙΣΗ και την ΚΑΘΕΤΗ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ σε σατανισμό και «πολεμική κατά του καλού του κόσμου»…

Και έπασχε διότι ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΔΗΜΟ-ΚΡΑΤΙΑ αλλά ΘΕΟ-ΚΡΑΤΙΑ.

Ευτυχώς λοιπόν που η δημοκρατία δεν χρειάζεται συνηγόρους με πρόσχημα την «υπεράσπιση του Θεού» (αν είναι δυνατόν…), ευτυχώς που ο Θείος Λόγος ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ουδέποτε μίλησε για κάτι τόσο ρηχό, τόσο εμπορευματοποιημένο.

WWalker:
«Ενσωμάτωση των πιθανοτήτων στο τελικό αποτέλεσμα.»

Probabilistic approach vs Deterministic approach. Και ο κόσμος μας, είναι το χαρούμενο πρώτο, άσχετα εάν οι άνθρωποι υποφέρουνε από την εμμονή να θέλουνε να έχουνε σε πάρα πολλά θέματα μια deterministic θέση, η οποία, απλά ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ την ανασφάλεια μας, ΟΧΙ όμως την ουσία……

Ένα καλό πεδίο: Black-Jack Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 22:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν συνηθίζω φίλτατε την τακτική που περιγράφεις, αλλά αντιθέτως εμμένω έως ότου να ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ το λάθος ή το δίκαιο. Ειδικά δε στις συζητήσεις μας, πρώτος ΔΕΝ ΚΑΘΥΒΡΙΣΑ ουδέποτε,

Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά με είπες φασίστα επειδή διαφωνώ με τις εκτρώσεις, χωρίς να σε βρίσω εγώ πρώτα, οπότε άστα τα περί...πρώτου και δεύτερου γιατί υπάρχουν τα θέματα αυτούσια.

quote:
ομολογώ ωστόσο ότι «έπαιξα το παιχνίδι».

Απλώς κοίταξε να αλλάξεις τακτικές και όλα τα άλλα τα βλέπουμε

quote:

Η δημοκρατία μας έπασχε όταν είχαμε «ελέω Θεού βασιλείς», όταν επικρατούσε η λογική «ένας επάνω ένας κάτω», όταν αναγορεύτηκαν και ΑΥΤΟΧΡΙΣΤΗΚΑΝ…..εκπρόσωποι του «ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ» Θεού που….τους επιτρέπεται να αντιλαμβάνονται, να σκέφτονται και να φαντάζονται οι άνθρωποι. Έπασχε όταν ο ΕΓΚΙΒΩΤΙΣΜΟΣ της σκέψης και οι ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ είχανε αναγορευτεί σε ανώτατη αρετή, και το δικαίωμα στην ΚΡΙΣΗ και την ΚΑΘΕΤΗ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ σε σατανισμό και «πολεμική κατά του καλού του κόσμου»…

Καλά βρήκες ώρα να τα σούρεις στην βασιλευομένη δημοκρατία;
Όχι τίποτα άλλο, θα με περάσουν και για βασιλικό χωρίς να είμαι...


quote:
WWalker:
«Ενσωμάτωση των πιθανοτήτων στο τελικό αποτέλεσμα.»

Probabilistic approach vs Deterministic approach. Και ο κόσμος μας, είναι το χαρούμενο πρώτο, άσχετα εάν οι άνθρωποι υποφέρουνε από την εμμονή να θέλουνε να έχουνε σε πάρα πολλά θέματα μια deterministic θέση, η οποία, απλά ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ την ανασφάλεια μας, ΟΧΙ όμως την ουσία……


Να που συμφωνούμε και σε κάτι.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 02/02/2006 22:46:27

Edited by - WWalker on 02/02/2006 22:48:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 02:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia που ησουν οταν ο gigenis μου λεγε τα "τιμα τα παντελονια που φορας"?Που ηταν οι υπολοιποι moderators?

Θεωρω επιεικως ατοπη την προσπαθεια Moderation στα ποστς αυτα του WWalker οταν δεν κοιτατε τα αλλα.Και αν θελετε να υπαρχει συγκεκριμενο moderation στο φορουμ τοτε θα πρεπει να προστατευετε τον καθε user απο διαφορων ειδων εξευτελισμους η επιθεσεις.Σε αλλα φορουμς που οι users γραφουν ενυπογραφα ,δηλαδη με το πραγματικο τους ονομα και τυγχανει να ναι και καθηγητες,ερευνητες κλπ υπαρχει αυστηρο moderation εναντι σε οτι μπορει να θιγει την τιμη του καθενος.Δεν υπαρχει φιμωση ,αλλα οταν ξεπεραστουν καποια ορια υπαρχει επεμβαση.Εδω βεβαια κανεις δεν γραφει με το πραγματικο του ονομα,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο ιδιος κανονας δεν θα πρεπε να εφαρμοζεται και εδω.

Περιπτωση schwabe:

Ειναι κανεις ελευθερος να λεει οτι θελει αρκει να μην προσβαλλει τον αλλον και να σεβεται καποια πραγματα.Ο schwabe κινειται οριακα στην ασεβεια.Μπορει να διαφωνεις με μια θρησκεια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να εισαι ασεβης ,οταν αυτη η θρησκεια εχει και εκατομμυρια οπαδους.Διοτι απλα αποκαλεις ολους αυτους αρνια και προβατα.Εκει και σε πολλα αλλα σημεια ξεκιναει η ασεβεια.Με την προυποθεση οτι δεν εισαι αλανθαστος και οτι τα δεν τα γνωριζεις ολα δεν μπορεις να χρησιμοποιεις τετοιου ειδους ασεβεια απεναντι στους αλλους.Ας εισαι και απολυτος,αλλα να σεβεσαι.

Μεχρι τωρα ομως εχω δει ενα ανελεητο spamming των ιδιων αναμασημενων αποψεων (ναι το spam δεν ειναι μονο το να γραφουμε μια λεξη η μια προταση συνεχεια) σε ποστς τα οποια φτανουνε και τις 30 σελιδες ενω θα μπορουσαν να εχουνε κλεισει σε λιγοτερες.Και ειδικα τετοια ποστς οπου απτωνται στα θεματα της θρησκειας και κανεις αποδειξεις πραγματικες δεν μπορει να φερει.Και ουτε να πεισει η μια πλευρα την αλλη ,γι αυτο αλλωστε υπαρχει και η λεξη "πιστη".Σε αυτη την περιπτωση οταν πια δηλαδη εχει αναλωθει το θεμα πρεπει να υπαρχει το moderation.Και ειδικα οταν υπαρχει ασεβεια τυπου schwabe η οποιουδηποτε αλλου.

επομενως

quote:
Ο καθένας έχει τη γνώμη του, τα πιστεύω του. Είναι ελεύθερος να εκφράσει την αντίθεσή του σε μία άποψη

ναι αρκει να σεβεται τους αλλους.Και να μην επαναλαμβανεται συνεχεια ανουσια οταν του αντικρουονται τα επιχειρηματα (βλεπε Filkenstein)και να ξαναρχιζει το ιδιο τροπαρι γυριζωντας την συζητηση παλι πισω σε πιο σιγουρα γι αυτον επιχειρηματα-πολεμικες.

schwabe στον υπνο σου βλεπεις συνεχεια χριστιανους να σε κυνηγανε και εσυ να στεκεσαι μπροστα στους πατρωους αρχαιους ναους φωναζοντας "δεν θα παραδοθω σε σας ποτε" και μετα ξυπνας και ερχεσαι εδω να βγαλεις τα απωθημενα σου?Ε δεν εξηγειται αλλιως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 08:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου WWalker, χαίρομαι που επήλθε μια συννενόηση και μια ηρεμία!
Επέτρεψε μου να σου πώ κάτι τελευταίο μόνο και να κλείσουμε εδώ το θέμα...
Επειδή αναφέρεις, αγαπητέ, για την συμπεριφορά του Schwabe θα ήθελα να σου πώ τη γνώμη μου.
Αν πιστεύεις οτι ο Schwabe έχει προκλητική συμπεριφορά με τα topics που ανοίγει θα μπορούσες να μην απαντήσεις.
Εάν λοιπόν ανοίγει ένα θέμα προσβλητικό κάνει ένα σφάλμα.
Σύμφωνα με αυτή τη λογική, αυτός που απαντάει στον ίδιο τόνο σε αυτό το topic κάνει 2 λάθη.
Αρχικά που συμμετέχει στο προσβλητικό αυτό θέμα, δίνοντας του έτσι συνέχεια, κι εν δευτέροις που γίνεται κι αυτός προσβλητικός.
Αναφορικά με την μικρή σου γνώση περί του στοιχείου του Μύθου, πιστεύω οτι αν διαβάσεις μερικά topics μυθολογικού περιεχομένου, κι αρχίσεις να συμμετέχεις σε αυτά με την υποβολή ερωτημάτων, απόψεων σου κτλ θα αποκτήσεις κάποιες γνώσεις γύρω από αυτό το αντικείμενο.
Κανείς, φίλε μου, δεν γεννιέται όντας γνώστης κάποιων πραγμάτων.
Στην πορεία μαθαίνει...

Φίλε Αναστημένε, αναφέρεις κάτι για τον Schwabe και τα topics του...
Προτού προβείς σε μια διαμαρτυρία περί αδικίας, μεροληψίας κτλ, θα σε παρακαλούσα να είσαι σίγουρος για αυτήν.
Στην Κατηγορία "Μύθος & Θρησκεία" εάν επιλέξεις να δείς τα θέματα των τελευταίων 60 ημερών θα δείς οτι η Αμαλία κλείδωσε αρκετά topics ύστερα από Ανακοίνωση περί "ανανέωσης" της συγκεκριμένης κατηγορίας.
Στα κλειδωμένα topics λοιπόν θα δείς οτι ανήκουν τουλάχιστον 4 topics του Schwabe...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 09:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..

Εκτός από τον άκομψο και δασκαλίστικο χαρακτηρισμό για τη συμπεριφοράς μου, ο οποίος είναι μη αποδεκτός δεν απαντήσατε σε κανένα από τα σημεία που έθιξα.

Ασφαλώς και ο τρόπος που συμπεριφέρομαι είναι κόσμιος και μόνο κόσμιος και το ποσοστό της υποτιθέμενης (κατά τον καθένα) αγένειας είναι τόσο όσο στον κάθε ένα αρμόζει.

Επίσης είναι σαφές ότι δεν με ενδιέφερε να επαναφέρω το θέμα ( δεν ανέφερα πουθενά κάτι τέτοιο), γιατί αυτό ήταν υποχρέωση άλλου…….
Εκείνο που προσπάθησα ήταν να επαναφέρω τον θεματοδότη.........

Προσέχω πολύ καλά αυτά που γράφω, όπως γνωρίζω και πολύ καλά τα δικαιώματα μου, που αφορούν στην προστασία από εσκεμμένα κακόβουλη επίθεση κατά των πεποιθήσεων μου…….

***Αγαπητέ Dying_Incubus ποτέ δεν ζήτησα να κλειδωθεί το θέμα, ούτε δήλωσα ότι κλειδώθηκαν λίγα ή πολλά θέματα του Schwabe. Αυτό που ρώτησα είναι γραμμένο στα μηνύματα μου με κεφαλαία γράμματα και κατά «περίεργο λόγο» κανείς δεν αναφέρεται σε αυτό

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 09:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου WWalker, χαίρομαι που επήλθε μια συννενόηση και μια ηρεμία!
Επέτρεψε μου να σου πώ κάτι τελευταίο μόνο και να κλείσουμε εδώ το θέμα...
Επειδή αναφέρεις, αγαπητέ, για την συμπεριφορά του Schwabe θα ήθελα να σου πώ τη γνώμη μου.
Αν πιστεύεις οτι ο Schwabe έχει προκλητική συμπεριφορά με τα topics που ανοίγει θα μπορούσες να μην απαντήσεις.
Εάν λοιπόν ανοίγει ένα θέμα προσβλητικό κάνει ένα σφάλμα.
Σύμφωνα με αυτή τη λογική, αυτός που απαντάει στον ίδιο τόνο σε αυτό το topic κάνει 2 λάθη.
Αρχικά που συμμετέχει στο προσβλητικό αυτό θέμα, δίνοντας του έτσι συνέχεια, κι εν δευτέροις που γίνεται κι αυτός προσβλητικός.

Εδώ έχω ενστάσεις.
Τα θέματα που ανοίγει ο Schwabe, τα ανοίγει βασιζόμενος σε θεματολογία που με ενδιαφέρει. Άλλο αν στην πορεία τα φλομώσει στις υποκειμενικότητες και τα εκφυλίζει. Με ενδιαφέρει το αν ο Ιησούς ήταν ιστορικό πρόσωπο ή όχι, όπως και με ενδιαφέρει και το αν υπάρχει Θεός ή όχι, με ενδιαφέρει η συζήτηση πάνω στην Καινή Διαθήκη.
Αν απέχω από αυτά τα θέματα, το μόνο που θα καταφέρω είναι να βρίσκομαι στο απόλυτο 0 από πλευράς δημιουργικότητας στον χρόνο που αφιερώνω στα esoterica. Αν πάλι συμμετέχω, ακόμη και από την (ανούσια;;) αντιπαράθεση με τον Schwabe, όλο και κάτι θα αποκομίσω: είτε ψάχνοντας στοιχεία για να τον αποστομώσω, είτε διαβάζοντας από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.
Δεν είναι τόσο απλά και τόσο εύκολα καλουπώσιμα τα πράγματα.

quote:
Αναφορικά με την μικρή σου γνώση περί του στοιχείου του Μύθου, πιστεύω οτι αν διαβάσεις μερικά topics μυθολογικού περιεχομένου, κι αρχίσεις να συμμετέχεις σε αυτά με την υποβολή ερωτημάτων, απόψεων σου κτλ θα αποκτήσεις κάποιες γνώσεις γύρω από αυτό το αντικείμενο.
Κανείς, φίλε μου, δεν γεννιέται όντας γνώστης κάποιων πραγμάτων.
Στην πορεία μαθαίνει...


quote:
ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..

Εκτός από τον άκομψο και δασκαλίστικο χαρακτηρισμό για τη συμπεριφοράς μου, ο οποίος είναι μη αποδεκτός δεν απαντήσατε σε κανένα από τα σημεία που έθιξα.

Ασφαλώς και ο τρόπος που συμπεριφέρομαι είναι κόσμιος και μόνο κόσμιος και το ποσοστό της υποτιθέμενης (κατά τον καθένα) αγένειας είναι τόσο όσο στον κάθε ένα αρμόζει.


Συμφωνώ και εγώ.
Η Διαχειρίστρια του forum να κάνει σε όλους μια μεγάλη χάρη και να αγνοήσει για τους σκοπούς αυτής της συζήτησης τις δυνατότητες που της παρέχει το πόστο της, ώστε να βγάλουμε επιτέλους ένα συμπέρασμα. Με κατακεραυνώσεις και απειλές για κλειστές πόρτες δεν καταφέρνει κανένας και τίποτα.
Εξάλλου αν οι διαχειριστές και οι συντονιστές δεν δώσουν τον καλό παράδειγμα στον διάλογο με επιχειρήματα, πως θα περιμένουν μετά από τα μέλη να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο στις συζητήσεις;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 10:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά με είπες φασίστα επειδή διαφωνώ με τις εκτρώσεις, χωρίς να σε βρίσω εγώ πρώτα..»

Να μου/μας δώσεις ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ, και όχι ένα ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ κομμάτι. Μετά, θα δούμε ΤΙ και ΠΟΥ πραγματικά κολλάει. Έτσι, στοχεύεις απλά σε εντυπώσεις.

WWalker:
«Απλώς κοίταξε να αλλάξεις τακτικές και όλα τα άλλα τα βλέπουμε»

Ξέρεις, αναγνωρίζω το δικαίωμα στην κριτική των όσων γράφω, κάτι που εξάλλου ουδέποτε αρνήθηκα ή θέλησα να διακοπεί, επίσης σέβομαι και το αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει.

Δεν δέχομαι όμως προτροπές από ανθρώπους που απλά υποδαυλίζουνε εντάσεις, κάτι που έχεις πολλάκις ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙ.

WWalker:
«Καλά βρήκες ώρα να τα σούρεις στην βασιλευομένη δημοκρατία;»

Δεν μπορείς να μέμφεσαι (δήθεν..) την δημοκρατία και να απαιτείς την ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ! Δεν είναι δυνατόν να κατακρίνεις την δημοκρατία και να θεωρείς ότι Ο ΕΓΚΙΒΩΤΙΣΜΟΣ της σκέψης του επέκεινα είναι…..υπέρτατη αξία!!

Μάλλον κάποια σύγχυση επικρατεί..

WWalker:
«Να που συμφωνούμε και σε κάτι.»

Μα, είναι η δουλειά μου αγαπητέ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 10:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ, κανείς δεν έχει δικαίωμα να μετατρέπει ένα topic σε πεδίο μάχης και να το εκτρέπει.
Θα σου πώ όμως κάτι το οποίο έχω επισημάνει αρκετές φορές...
Για την εκτροπή ενός θέματος δεν ευθύνεται μόνο ένα άτομο.
Και σε αυτό το σημείο δε λέω οτι ο Schwabe είναι άμοιρος ευθυνών για τυχόν αναταραχές σε κάποια topics.
Είναι διάφορα άτομα, αγαπητέ μου!
Στο συγκεκριμένο topic όμως δεν είδα κάτι το μεμπτό από την πλευρά του...

Φίλε WWalker, εφόσον σε ενδιαφέρουν τα θέματα θρησκευτικού περιεχομένου ορθώς πράττεις και συμμετέχεις σε αυτά.
Ειδικά εφόσον πιστεύεις οτι αυτό σου προσφέρει κάποιο βαθμό δημιουργικότητας κατά το χρονικό διάστημα που συμμετέχεις στο esoterica.
Αυτό το οποίο προσπαθώ να σε κάνω να σκεφτείς είναι μήπως παρεκτρέπεσαι ορισμένες φορές κατά την συμβολή σου σε κάποια topics.
Κι αν το αναλογιστείς αυτό, να σκεφτείς όχι τόσο τους λόγους που σε οδηγούν σε μια πιο "έντονη" συμπεριφορά αλλά στο πώς θα μπορούσες να το μετριάσεις αυτό.
Και προσωπικά πιστεύω οτι μπορείς να το πετύχεις αυτό...
Αυτό δεν στο λέω, φίλε μου, ούτε για να σε επικρίνω για κάτι ούτε για να υπερασπιστώ κάποιον.
Προσπαθώ να σου πώ απλά οτι πρέπει να αναρωτηθείς και για το δικό σου μερίδιο ευθύνης σε μια κατάσταση.

Όσον αφορά τώρα την Διαχειρίστρια, νομίζω οτι από την πλευρά της προσπαθεί να κάνει ό,τι μπορεί για να σκεφτούμε πως μπορούμε όλοι μας να δίνουμε το καλό παράδειγμα σε μια συζήτηση.
Και νομίζω πως όλοι μπορούμε να δώσουμε το καλό παράδειγμα σε μια συζήτηση...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 12:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στα κλειδωμένα topics λοιπόν θα δείς οτι ανήκουν τουλάχιστον 4 topics του Schwabe...
Το οποίο κανονικά έπρεπε ήδη να σου λέει κάτι για τα θέματα που ανοίγει....
Ο συσχετισμός είναι απλός. Δεν νομίζεις??


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

olympios
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 13:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους olympios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως γίνατε έτσι ρε παιδιά; Από τη μια ο Σβάμπε και οι ακόλουθοί του και από την άλλη οι υπόλοιποι συμμετέχοντες στο τόπικ.
Ειρήνη υμίν.
Πάντως ένα πράγμα έχω να πω κι εγώ. Ο Χριστός ποτέ δεν υπήρξε όλα αυτά που υποστηρίζει ο Σβάμπε(και αναφέρομαι σε ό,τι έχει μέχρι τώρα πει γι Αυτόν). Πολύ απλά γιατί ο Χριστός, ως ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ ποτέ του δεν είχε την ανάγκη να είναι όλα αυτά(μισαλλόδοξος κτλ).
Επίσης η πίστη του καθενός είναι προσωπικό του θέμα και πιστεύει με τον τρόπο που αυτός νιώθει καλά. Εγώ προτείνω να αφήσουμε κατά μέρος αυτά που δε μας ενδιαφέρουν και να ανοίγουμε τόπικ με θέματα που δε θίγουν τους άλλους. Κι αυτό γιατί βλέπετε τι γίνεται.
Οπότε ο Σβάμπε(συμβουλή)να μην ανοίγει θέματα που σχετίζονται με τη λατρεία του Χριστού και ο οποιοσδήποτε Χριστιανός να μην ανοίγει τόπικ με δωδεκάθεα κτλ. Αν αμφότεροι το κάνουν με μορφή ερώτησης, καλώς. Αλλιώς αυτό που γράφουν βγαίνει σα μια μορφή έχθρας απέναντι σ’αυτό που δε γουστάρουν για τον άλφα ή βήτα λόγο.
Αυτές οι συμβουλές από μένα και ας προσέχουμε την άλλη φορά που ανοίγουμε τόπικ μόνο και μόνο για να εκχυδα’ί’σουμε(ο καθένας με τον τρόπο του)αυτό που δεν πιστεύουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 13:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οlympios:
«Από τη μια ο Σβάμπε και οι ακόλουθοί του και από την άλλη οι υπόλοιποι συμμετέχοντες στο τόπικ.»

Δεν υπάρχουνε «ακόλουθοι» φίλτατε. Ας μην υποτιμούμε κατά αυτόν τον τρόπο την άποψη που εκφράζεται.

οlympios:
«Ο Χριστός ποτέ δεν υπήρξε όλα αυτά που υποστηρίζει ο Σβάμπε... Πολύ απλά γιατί ο Χριστός, ως ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ ποτέ του δεν είχε την ανάγκη να είναι όλα αυτά...»

Οι διάφοροι Θεάνθρωποι που πραγματεύονται οι θρησκείες, όπως πολύ παλαιότερα ο Μιθραϊσμός, είχανε ρόλο και έργο που αποσκοπούσε σε διδακτικό και συνεκτικό περιεχόμενο για τις κοινωνίες που απευθύνονταν. Και έως εδώ ουδέν το μεμπτό.

Εφόσον όμως δεχθούμε μια ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ανάγνωση των κειμένων, τότε εγείρονται και πάμπολλα ερωτηματικά τα οποία χρίζουν μιας ΕΞΙΣΟΥ σχολαστικής αντιμετώπισης. Αυτό και γίνεται.

Το εάν είχε την Α ή Β ανάγκη επομένως η όχι, είναι όντως ένα καίριο ερώτημα κατά την άποψη μου, και μέσα από τον διάλογο και την ανάδειξη μιας επιλεκτικής καπηλείας των Συμβολισμών μπορεί να αναδυθεί ο Χριστός που όλοι μέσα μας κρύβουμε.

Δεν είναι τα πράγματα τόσο απλοϊκά όπως τα κατηγοριοποίησες.

οlympios:
«Οπότε ο Σβάμπε(συμβουλή)να μην ανοίγει θέματα που σχετίζονται με τη λατρεία του Χριστού και ο οποιοσδήποτε Χριστιανός να μην ανοίγει τόπικ με δωδεκάθεα κτλ.»

Θα περάσουνε μάλλον ακόμα χιλιάδες χρόνια, και το παραμύθι για τον Ιησού Χριστό θα συνεχίσει να φροντίζει ώστε κανείς τελικά να μην το έχει κατανοήσει.
(Johann Wolfgang von Goethe)

Τυχαίο?

Η έργο των εμπνευστών συγγραφέων του Θεανθρώπου ιδρυτή θρησκείας?

Ο Χριστιανισμός ως ιδέα είναι όντως μια καλή ιδέα. Το ίδιο και ο Χριστός. Αλλά και ο κουμμουνισμός υπήρξε μια καλή ιδέα…….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy