ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ZHSHS
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 23:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZHSHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 00:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BAUHAUS ,
Καλωσόρισες στο φόρουμ.
Ελπίζω να έχει αντιληφθεί ότι είναι φόρουμ συζητήσεων.
Διατυπώνεις δηλαδή τη γνώμη σου και όχι τη γνώμη άλλων.

Αυτά γιατί το πρώτο σου κείμενο είναι copy-past από το http://www.anemologio.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=507
και είναι εκτός θέματος γιατί αναφέρεται στον χριστιανισμό και όχι στον Ιησου , εκτός από μια παράγραφο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 08:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα το’λεγα. Εξαρτάται, από ποια πλευρά κάθε φορά βλέπεις μια εικόνα…

Μη μου πεις!! Έτσι ήταν πάντα από αρχής ανθρώπου. Ή μήπως θέλεις να μιλήσω από τη δική σου πλευρά? Την πλευρά του Αλάθητου?
quote:
Εύηχες αοριστίες οφείλουμε να τις απαντούμε. Δεν νομίζεις?

Όχι δεν νομίζω όταν τις «απαντούμε» με εύηχες υπεκφυγές.
quote:
Ο ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ……..in Hochform!!!
Old Habits Never Die….

Γελάσαμε πάλι με την σφαιρικότητα των επιχειρημάτων σου. Και εις ανώτερα.
quote:
Δεν είμαι εγώ αυτός που περιφέρει ΤΟ ΔΟΓΜΑ του ως θέσφατο και υπεράνω κριτικής, αλλά ΑΛΛΟΙ. Μάντεψε ΠΟΙΟΣ/ΠΟΙΟΙ και τότε θα ανακαλύψεις και τους ξερόλες συμβουλάτορες.

Εσύ είσαι αυτός που περιφέρει ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥ Ως ΘΕΣΦΑΤΟ με 3600 μηνύματα να μιλούν μόνο για αυτό, να αναφέρουν μόνο αυτό, να μιλάνε με τα ίδια και τα ίδια «επιχειρήματα». Αν δεν είναι αυτό ΔΟΓΜΑ τότε τι είναι. Επειδή δεν είναι καταχωρημένο ? Ζήτημα χρόνου είναι……
quote:
Αναξιοπρεπές είναι ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΣΟΥ, το να θεωρείς ότι νέμεσαι κάποια «αυτή είναι και καμία άλλη» γνώση, το να χαριεντίζεσαι για «συναντήσεις» και άλλα ευφυολογήματα, και ταυτόχρονα ΝΑ ΞΕΡΝΑΣ ΦΑΡΜΑΚΙ ΚΑΙ ΧΟΛΗ.

Ότι αναφέρεις στην επίθεση σου προς το πρόσωπο μου είναι υποκειμενικό. Το ότι χρησιμοποίησες λόγια άλλων για να μου επιτεθείς είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και αναξιοπρεπές. Το φαρμάκι και τη χολή θα τα βρεις τρυπωμένα στη ψυχή σου. Εκεί τα βλέπεις…….
quote:
Δεν είσαι σε θέση φίλτατε να μέμφεσαι άλλους, μόνο και μόνο επειδή δεν σου αρέσουνε αυτά που διαβάζεις ή δεν μπορείς να αντικρούσεις. Ένα σου λέω: εάν ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ότι σαν και την αφεντιά σου είναι ο χριστιανός ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ, ο χριστιανός της κοινωνίας των πολιτών και όχι των ελέω Θεού αρχόντων, ΓΕΛΙΕΣΑΙ ΟΙΚΤΡΑ.

Είπα εγώ ότι είμαι παράδειγμα χριστιανού του σήμερα? Επιμένεις να επιδίδεσαι σε αναπόδεικτους υποκειμενικούς χαρακτηρισμούς. Έτσι είναι όλη σου η «επιχειρηματολογία». Σκουπίδια ανάξια σχολιασμού….
Και γιατί η δική σου φαντασίωση για το πώς ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ να υπερισχύει? Είσαι αλαζόνας και δεν μπορείς να κρυφτείς κιόλας…
quote:
Καμία ειρωνεία. Μίλησες ΓΙΑ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗ, και σου υπενθύμισα τα σχετικά καλέσματα που τόσο αβίαστα υιοθετείς ως «θεόπνευστα». Σε πειράζει? Σε ενοχλεί το γεγονός ότι όσα λες και γράφεις καθρεφτίζονται ΚΑΙ στην Αγία Γραφή?

Μακάρι τα όσα λέω και γράφω να καθρεπτίζονται στη Αγία Γραφή.
quote:
Αν θέλεις forum ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ τότε να μας το πεις. Αλλά και σε ένα τέτοιο forum, και πάλι θα βρεις κάποιον να σου χαλάει το story…..

Φόρουμ λογοκρισίας πας να περάσεις εσύ με την αυταρχική συμπεριφορά σου απέναντι σε κάθε ένα που προσπαθεί να εκφράσει κάτι έξω από τις υποκειμενικές σου «αλήθειες».
quote:
ΚΑΙ αυτό λοιπόν, για να το μάθεις και εσύ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ. Δεν υπάρχει «πριν» και «μετά». Υπάρχει μια ΣΥΝΕΧΕΙΑ και όχι ένα «πριν» και «μετά». Τα πριν και μετά είναι ΣΟΦΙΣΜΑΤΑ για να εξυπηρετείται το στενό ερμηνευτικό πλαίσιο που ΕΣΕΙΣ έχετε θεσπίσει, πάντοτε με γνώμονα κάποια «Πατερική» ή άλλη ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ παράδοση…..

Εσύ προσωπικά πρώτα θα μάθεις ότι είσαι άνθρωπος σαν όλους μας και όχι ημίθεος και μετά θα με διδάξεις. Όλοι οι χαρακτηρισμοί σου για ΣΟΦΊΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΑΠΟΔΩΣΕΙΣ είναι αναπόδεικτες υποκειμενικές και αστήρικτες ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΟΥ φαντασιώσεις τις οποίες ορίζεις σαν αλήθειες, ΕΠΕΙΔΗ ΤΙΣ ΛΕΣ ΕΣΥ. Χαμήλωσε και λίγο το κεφάλι εσύ που μιλάς για ταπεινότητα…..
quote:
Το γεγονός αυτό, το ότι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ, το βλέπουμε κάλλιστα όταν έχουμε αγιοποιήσεις διαφόρων εγκληματιών (εις το όνομα της πίστης ΜΑΣ..), οι οποίοι απλά σφάγιασαν «ΑΠΙΣΤΟΥΣ», και έτσι στάθηκαν ΙΚΑΝΟΙ να ανακηρυχθούνε ως ΑΓΙΟΙ και…ΙΣΑΠΟΣΤΟΛΟΙ.

Τίποτα νέο θα μας πεις? Δεν βαρέθηκες να επαναλαμβάνεσαι βαπτίζοντας σαν αλήθεια την προσωπική σου υπόθεση?
quote:
Και εσύ, ΑΝΑ-ΣΤΗΜΕΝΕ, για μια φορά ακόμη βασιλικότερος του βασιλέως έ??

ΣΤΗΜΕΝΟΣ είσαι και φαίνεσαι…….



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 12:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Έτσι ήταν πάντα από αρχής ανθρώπου. Ή μήπως θέλεις να μιλήσω από τη δική σου πλευρά? Την πλευρά του Αλάθητου?»

Προσπερνάω το ειρωνικό σχόλιο σου αγαπητέ περί «αλάθητου» (οι ΑΥΤΟΚΛΗΤΟΙ αλάθητοί αλλού εδρεύουν..), και μένω σε αυτό που ανέφερα: δεν έχουνε όλα τα δωμάτια την ίδια θέα.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Γελάσαμε πάλι με την σφαιρικότητα των επιχειρημάτων σου. Και εις ανώτερα.»

Μα, σε πολλά από τα πικρόχολα σας σχόλια φίλτατε, ΜΟΝΟ χαριτολογώντας μπορεί κάποιος να απαντήσει. Η νομίζεις ότι αξίζει να εκνευριζόμαστε?

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Εσύ είσαι αυτός που περιφέρει ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥ Ως ΘΕΣΦΑΤΟ με 3600 μηνύματα να μιλούν μόνο για αυτό, να αναφέρουν μόνο αυτό, να μιλάνε με τα ίδια και τα ίδια «επιχειρήματα».»

Για να δούμε: ως ΔΟΓΜΑ, νοείται ένα σύνολο ιδεολογιών, μια διδασκαλία η αλήθεια/ηθική της οποίας θεωρείται ότι ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΘΗΤΗ και ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΑΙ. Δηλαδή, η ΟΡΘΟΤΗΤΑ δεν τίθεται εν αμφιβόλω.

Όλα τα παραπάνω αγαπητέ χαρακτηρίζουνε ένα ΔΟΓΜΑ. Τώρα, το ΠΟΙΟΣ ενστερνίζεται την παραπάνω λογική και ποιος την αμφισβητεί, είναι θαρρώ γνωστό εδώ μέσα……

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ότι αναφέρεις στην επίθεση σου προς το πρόσωπο μου είναι υποκειμενικό. Το ότι χρησιμοποίησες λόγια άλλων για να μου επιτεθείς είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και αναξιοπρεπές.»

Για δες τώρα πως εκτρέπεσαι και εκτίθεσαι.

Σαφέστατα και είναι οι εκτιμήσεις προς το πρόσωπο σου υποκειμενικές, πως θα μπορούσε άραγε αλλιώς? Όσον αφορά όμως τα λόγια και κρίσεις τρίτων, ΠΡΩΤΟΣ ΕΣΥ ΕΚΑΝΕΣ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ ΧΡΗΣΗ τέτοιων αναφορών, με το να «υπενθυμίζεις» και να επικαλείσαι την δυσαρέσκεια άλλων μελών ή και να τους ονομάζεις.

Επομένως, ΓΙΑΤΙ παραπονιέσαι όταν σου απαντούν με τον τρόπο που ΕΣΥ επιχειρηματολογείς? ΠΟΙΟΣ είναι λοιπόν αναξιοπρεπείς? ΠΟΙΟΣ έχει εξόχως βραχεία μνήμη?

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Είπα εγώ ότι είμαι παράδειγμα χριστιανού του σήμερα? Επιμένεις να επιδίδεσαι σε αναπόδεικτους υποκειμενικούς χαρακτηρισμούς. Έτσι είναι όλη σου η «επιχειρηματολογία». Σκουπίδια ανάξια σχολιασμού….»

Άγεσαι και φέρεσαι ως «τιμητής» των πάντων, ως ο…..Σωτήρας του χριστιανισμού του διαδικτύου! Ο ρόλος που ΥΠΟΔΥΕΣΑΙ, δεν ανταποκρίνεται συνάμα στα ποιοτικά χαρακτηριστικά που βγαίνουνε στο φως άπαξ και….πιεσθείς λιγάκι!

Έτσι, συχνά προβαίνεις στις ίδιες ΑΥΤΙΣΤΙΚΕΣ συμπεριφορές, υβρίζοντας ως «σκουπίδι» και «ανάξιο».

Τι να πω, φαίνεται να χάνεις τον έλεγχο σου….

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Μακάρι τα όσα λέω και γράφω να καθρεπτίζονται στη Αγία Γραφή.»

Α, τόσο καλά λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

…………………..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Φόρουμ λογοκρισίας πας να περάσεις εσύ με την αυταρχική συμπεριφορά σου απέναντι σε κάθε ένα που προσπαθεί να εκφράσει κάτι έξω από τις υποκειμενικές σου «αλήθειες».»

Για όλα μπορείς να με κατηγορήσεις φίλτατε, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ! Αντιθέτως, έχω πάμπολλες φορές πει ότι είναι ΧΡΗΣΙΜΟ και ΓΟΝΙΜΟ να υπάρχει και έντονη παρουσία «της άλλης πλευράς», καθώς μόνο έτσι μπορεί να προσεγγιστεί η αλήθεια.

Στον αντίποδα, ΕΣΥ είσαι αυτός που διακαώς επέμενε να ΚΛΕΙΣΟΥΝ οι δίαυλοι επικοινωνίας από τον «πυρπολητή» Schwabe. Ξεχνάς, ξεχνάς γρήγορα Αναστημένε…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Τίποτα νέο θα μας πεις? Δεν βαρέθηκες να επαναλαμβάνεσαι βαπτίζοντας σαν αλήθεια την προσωπική σου υπόθεση?»

Λυπάμαι, αλλά κάθε άλλο παρά προσωπική υπόθεση είναι. Και όσο και εάν ΦΩΝΑΣΚΕΙΣ, τίποτα δεν θα πετύχεις. Όποτε προσπαθείς να ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΕΙΣ και να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ιστορικές στιγμές, θα σου επισημαίνεται. Όποτε επιχειρείς να περάσεις ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ θεολογικές ερμηνείες, θα λαμβάνεις απάντηση. Σου αρέσει δεν σου αρέσει.

Αρκεί να……έχουμε χρόνο!

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«ΣΤΗΜΕΝΟΣ είσαι και φαίνεσαι…»

Αποκτήσαμε και χιούμορ??

Κάτι είναι και αυτό……………Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 12:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΜΟΖ

Θα ήθελα εξ΄ αρχής να σου ζητήσω συγνώμη για την προχειρότητα με την οποία διάβασα το μήνυμα σου.

Θεώρησε το προηγούμενο μήνυμα μου άστοχο. Δυστυχώς δεν μπορώ να το σβήσω.

quote:
Kαι αγάπη επίσης / εδώ, τώρα. ((Φτάνει; / Δεν διαθέτω κάτι επιπλέον... για την ώρα.))


Η αγάπη όταν είναι αγάπη ΦΤΑΝΕΙ....

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 15:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η νομίζεις ότι αξίζει να εκνευριζόμαστε?

Ασφαλώς και δεν αξίζει, όσο και να προσπαθείς.
quote:
Για να δούμε: ως ΔΟΓΜΑ, νοείται ένα σύνολο ιδεολογιών, μια διδασκαλία η αλήθεια/ηθική της οποίας θεωρείται ότι ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΘΗΤΗ και ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΑΙ. Δηλαδή, η ΟΡΘΟΤΗΤΑ δεν τίθεται εν αμφιβόλω.

Ακριβώς έτσι είναι και τα «επιχειρήματα» του δόγματος σου.
quote:
Επομένως, ΓΙΑΤΙ παραπονιέσαι όταν σου απαντούν με τον τρόπο που ΕΣΥ επιχειρηματολογείς? ΠΟΙΟΣ είναι λοιπόν αναξιοπρεπείς? ΠΟΙΟΣ έχει εξόχως βραχεία μνήμη?

Δεν μπορείς καν να αντιληφθείς τον τρόπο που επιχειρηματολογώ.
quote:
Άγεσαι και φέρεσαι ως «τιμητής» των πάντων, ως ο…..Σωτήρας του χριστιανισμού του διαδικτύου! Ο ρόλος που ΥΠΟΔΥΕΣΑΙ, δεν ανταποκρίνεται συνάμα στα ποιοτικά χαρακτηριστικά που βγαίνουνε στο φως άπαξ και….πιεσθείς λιγάκι!

Το συγκεκριμένο σχόλιο είναι ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ του πως πλασάρεις ελλεινές προσωπικές σου «εκτιμήσεις» για να επιτεθείς προσωπικά σε αυτούς που δεν υπακούν στο Δόγμα σου. Εκείνο που σε ενοχλεί Schwabe είναι ότι ΣΕ ΑΓΝΟΩ σε οποιαδήποτε σοβαρή και ποιοτική συζήτηση. Στα μόνα θέματα που σου απευθύνω το λόγο είναι για να παίξω μαζί σου όπως τώρα.......

Είναι το μόνο για το οποίο είσαι άξιος. Και αυτό είναι αποτέλεσμα της συμπεριφοράς σου και μόνο.

Ο μόνος που άγεται και φέρεται είναι αυτός που απαντά επί παντός επιστητού ακόμα και εκεί που όλοι του γυρνάνε το κω...ο. Αλήθεια Schwabe αν αποκλείσουμε την επαγγελματική δράση που σε ενοχλεί, μήπως νιώθεις μοναξιά ?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΟΖ Schwabe???? ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΕΔΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ?????
Ή ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ «ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ» ΣΟΥ?

quote:
Έτσι, συχνά προβαίνεις στις ίδιες ΑΥΤΙΣΤΙΚΕΣ συμπεριφορές, υβρίζοντας ως «σκουπίδι» και «ανάξιο».

Βλέπω κατανοείς, μάλλον εκ΄ των έσω τις ΑΥΤΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ.
quote:
Τι να πω, φαίνεται να χάνεις τον έλεγχο σου….

Θα το ήθελες πολύ, αλλά δεν θα σου κάνω τη χάρη. Άλλωστε η «συνομιλία» μας είναι ένα παιγνίδι και τίποτα παραπάνω.
quote:
Για όλα μπορείς να με κατηγορήσεις φίλτατε, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ! Αντιθέτως, έχω πάμπολλες φορές πει ότι είναι ΧΡΗΣΙΜΟ και ΓΟΝΙΜΟ να υπάρχει και έντονη παρουσία «της άλλης πλευράς», καθώς μόνο έτσι μπορεί να προσεγγιστεί η αλήθεια.

Η λογοκρισία έχει πολλές μορφές. Έχεις ακούσει για τον λεκτικό εξαναγκασμό?
quote:
Στον αντίποδα, ΕΣΥ είσαι αυτός που διακαώς επέμενε να ΚΛΕΙΣΟΥΝ οι δίαυλοι επικοινωνίας από τον «πυρπολητή» Schwabe. Ξεχνάς, ξεχνάς γρήγορα Αναστημένε…..

Απλά είπα ότι ο πυρπολητής Schwabe έχει υποχρέωση να προστατεύει τα θέματα που ανοίγει κάτι που δεν κάνεις ούτε εδώ βέβαια. Επίσης περιφέρεσαι με το ρόλο του πυρπολητή που έχεις, σε διάφορα θέματα του «ενδιαφέροντος» σου για να πεις το ποίημα σου και να τα κάνεις σαν τα δικά σου.

Αλήθεια μήπως τα θέματα σου είναι σαν και αυτό που κοιτάς στο καθρέπτη σου? Γιατί έτσι εφαρμόζεται η ΛΑΪΚΗ ΡΗΣΗ : «τα έκανες σαν τα μούτρα σου».

Είναι τυχαίο ότι όπου συμμετέχεις όλα γίνονται άνω κάτω και ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ? Ε?

quote:
Λυπάμαι, αλλά κάθε άλλο παρά προσωπική υπόθεση είναι. Και όσο και εάν ΦΩΝΑΣΚΕΙΣ, τίποτα δεν θα πετύχεις. Όποτε προσπαθείς να ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΕΙΣ και να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ιστορικές στιγμές, θα σου επισημαίνεται. Όποτε επιχειρείς να περάσεις ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ θεολογικές ερμηνείες, θα λαμβάνεις απάντηση. Σου αρέσει δεν σου αρέσει.

Δεν με αγγίζουν οι απειλές σου. Όλες οι γελοίες σου «επισημάνσεις» ή «απαντήσεις» θα πέφτουν στο κενό (είτε με την ενεργή απάντηση μου είτε με την αδιαφορία μου) γιατί δεν θα παύουν ποτέ να είναι προσωπικές σου φαντασιώσεις. Και αυτό πάντα θα φαίνεται. Νομίζεις ότι ο κόσμος είναι βλάκας Schwabe?
Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα ήθελα να «σωπάσεις». Μέσα από τις «τοποθετήσεις» σου εκτός του ότι σπάω πλάκα, αλλά επιβεβαιώνομαι χωρίς να μιλάω.
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΗΝ «ΑΛΗΘΕΙΑ»

quote:
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«ΣΤΗΜΕΝΟΣ είσαι και φαίνεσαι…»
Αποκτήσαμε και χιούμορ??
Κάτι είναι και αυτό……………

Δεν είναι χιούμορ. Σοβαρά μιλάω.....



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 16:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ασφαλώς και δεν αξίζει, όσο και να προσπαθείς.»

Βλέπω η πικρία σου συνεχίζει να είναι διάχυτη. Ουδέν σχόλιο…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ακριβώς έτσι είναι και τα «επιχειρήματα» του δόγματος σου.»

Να υποθέσω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι? Δεν είναι και απίθανο….

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Δεν μπορείς καν να αντιληφθείς τον τρόπο που επιχειρηματολογώ.»

Για…ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ και πάλι ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ βλέπω φίλτατε!! Τι έγινε, «ξέχασες» όταν σήκωνες τη σημαία της «επανάστασης» εκδίωξης του Schwabe κάνοντας μνεία των δυσαρεστημένων μελών κάθε τρεις και λιγάκι?

Τότε, ΤΙ ΗΣΟΥΝ άραγε βάση της λογικής σου? Αξιοπρεπείς ή αναξιοπρεπείς?

Δάσκαλε που δίδασκες…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Εκείνο που σε ενοχλεί Schwabe είναι ότι ΣΕ ΑΓΝΟΩ σε οποιαδήποτε σοβαρή και ποιοτική συζήτηση.»

Τζάμπα μην αγχώνεσαι Αναστημένε, έχω πάψει εδώ και πολύ καιρό να αγχώνομαι γενικά, και όσον αφορά τα τεκταινόμενα εδώ μέσα, το κάνω επειδή ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ η συμμετοχή μου και όχι επειδή με αγχώνει.

Το εάν με «αγνοείς» ή όχι, σε σοβαρές η λιγότερο σοβαρές συζητήσεις, επίσης με αφήνει παγερά αδιάφορο, καθώς δεν στοχεύω σε άτομα (όπως ΕΣΥ για παράδειγμα..) ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ. Το ότι ΕΣΥ προσωποποιείς θέματα, είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ. Οπότε, απαντάς δεν απαντάς, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

Τέλος, δεν είσαι δα και καμία «κορυφή» του πνεύματος ή της φιλοσοφίας για να ενοχλούμαι, οπότε άδικα μην χτενίζεις τα γένια σου.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Στα μόνα θέματα που σου απευθύνω το λόγο είναι για να παίξω μαζί σου όπως τώρα......Είναι το μόνο για το οποίο είσαι άξιος. Και αυτό είναι αποτέλεσμα της συμπεριφοράς σου και μόνο.»

Αχ…παιχνιδιάρη Ανα-στημένε μου εσύ!!!

Ε ρε «ψώνισμα» που τρώει ο κοσμάκης…….

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ο μόνος που άγεται και φέρεται είναι αυτός που απαντά επί παντός επιστητού ακόμα και εκεί που όλοι του γυρνάνε το κω...ο. Αλήθεια Schwabe αν αποκλείσουμε την επαγγελματική δράση που σε ενοχλεί, μήπως νιώθεις μοναξιά ?»

Κακομοίρη Αναστημένε, και να’ξερες πόση «μοναξιά» έχω να αντιμετωπίσω κάθε μέρα!!

Κατά τα άλλα, και επειδή σε βλέπω να σε πιάνει καμιά κρίση σε λίγο (άρχισες εκτός από συντακτικούς παραλογισμούς να….χαλάς και το στόμα σου!), σου συστήνω….διακοπές! (Πριν την «συνάντηση»..)

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΟΖ Schwabe??»

Και για αυτό έχεις άποψη??? ΕΛΕΟΣ!!! Έλεος κύριε…..ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ ΜΑΣ!!!

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Βλέπω κατανοείς, μάλλον εκ΄ των έσω τις ΑΥΤΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ.»

Δεν σου είπανε ότι όταν έρχεσαι δεύτερος και καταϊδρωμένος…..έχεις χάσει από χέρι??

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Θα το ήθελες πολύ, αλλά δεν θα σου κάνω τη χάρη. Άλλωστε η «συνομιλία» μας είναι ένα παιγνίδι και τίποτα παραπάνω.»

Ναι, ναι, φαίνεται από….τον «συγκροτημένο» και «μεστό» σου λόγο!!! Αλήθεια, έχεις δει πολλούς να παραδέχονται ότι χάσανε τον έλεγχο τους???

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Η λογοκρισία έχει πολλές μορφές. Έχεις ακούσει για τον λεκτικό εξαναγκασμό?»

Εσύ για….ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΗΜΕΝΟΥΣ ΝΕΟ-ΑΠΟΛΟΓΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ?

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Απλά είπα ότι ο πυρπολητής Schwabe έχει υποχρέωση να προστατεύει τα θέματα που ανοίγει κάτι που δεν κάνεις ούτε εδώ βέβαια.»

Με κάτι «ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ» σαν και την αφεντιά σου, που μάλιστα ΕΥΘΑΡΣΩΣ και δίχως ΤΣΙΠΑ δηλώνουνε ότι μπαίνουνε απλά για να δημιουργήσουνε ένταση, είναι επόμενο να έχουμε ανάλογες καταστάσεις και κενά.

Εάν μείνουνε αναπάντητα τα ΜΩΡΟΛΟΓΗΜΑΤΑ που σε έχουνε ζώσει, τότε κινδυνεύουμε να θεωρηθεί ότι έχεις να πεις και κάτι «σημαντικό» μέσα από την ΛΑΣΠΗ που εκτοξεύεις.

Το αντιλαμβάνεσαι το δηλητήριο σου?

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Είναι τυχαίο ότι όπου συμμετέχεις όλα γίνονται άνω κάτω και ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ? Ε?»

Μπορώ να σου δείξω συζητήσεις (π.χ. Just A Man), όπου τίποτα και κανένας δεν έγινε άνω κάτω. Ως συνήθως, άνω κάτω γίνονται όσοι έχουνε σημαία τους την ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ και τους στενούς ορίζοντες που μάθανε να ατενίζουνε.

Άσε τις δήθεν «διαπιστώσεις» λοιπόν, διότι εσύ θέλεις να τα βλέπεις άνω κάτω. Η, όπως ΗΔΗ ΔΗΛΩΣΕΣ, τα κάνεις με τα «παιχνίδια» σου άνω κάτω.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Δεν με αγγίζουν οι απειλές σου.»

Ε όχι και…..απειλές!! Σου λέω απλά ότι δεν θα μείνουνε αναπάντητα τα διάφορα που γράφεις. Καλά, παντού και πάντα τέτοιες εμμονές έχεις άραγε??

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα ήθελα να «σωπάσεις». Μέσα από τις «τοποθετήσεις» σου εκτός του ότι σπάω πλάκα, αλλά επιβεβαιώνομαι χωρίς να μιλάω.»

Βρε, βρε, για δες! Πριν λίγο καιρό, άααααλλα έλεγες σε άλλα θέματα!!!

Άσε φίλτατε, δεν πιάνει το ΠΑΡΑΜΥΘΙ σου. Όχι μόνο δεν σπας «πλάκα», αλλά ακόμα και οι δήθεν ατάκες που επινοείς ένα φανερώνουνε: την αγωνία που περνάς.

Φρόντισε λίγο καλύτερα την ψυχική σου διάθεση, βγες καμία βόλτα έξω, αγόρασε κάτι που καιρό ονειρευόσουνα, και να’σαι σίγουρος ότι θα ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΕΙΣ.

Άντε γεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 01:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ καταλαβαινουμε ολοι τι προσπαθει να κανει ο εκαστοτε εθνικος.Το καλυτερο ειναι να τους αφηνουμε να ζουνε στη φαντασια τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 03:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι τι θα ήταν ο Σβάμπε αν δεν απαντούσε κανείς από τους διαφωνούντες στα quotes του.
Βασικά όχι στα quotes του αλλά στα εισαγωγικά «» του.

Άλλωστε το μόνο που μπορεί να πετύχει κάποιος παίρνοντας στα σοβαρά τα τυράκια του… είναι να μπει στην φάκα( διαγραφή ή ban)!!!

υγ."Αιρετικό άνθρωπο μετά από μία και δύο νουθεσίες παράτα τον..."


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 16/02/2006 03:53:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 10:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για…ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ και πάλι ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ βλέπω φίλτατε!! Τι έγινε, «ξέχασες» όταν σήκωνες τη σημαία της «επανάστασης» εκδίωξης του Schwabe κάνοντας μνεία των δυσαρεστημένων μελών κάθε τρεις και λιγάκι?

Η «ταμπακιέρα» ήταν ο απαράδεκτος τρόπος που χρησιμοποιείς τις ερμηνείες των γραφών. Σε αυτό δεν είπες τίποτα, αλλά έστρεψες τη συζήτηση επί προσωπικού ως συνήθως για να προκαλέσεις σύγχυση. Εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ λόγια των διαχειριστών. Όταν θα καταλάβεις τι συζητάμε έλα με τον κηδεμόνα σου.
quote:
Δεν σου είπανε ότι όταν έρχεσαι δεύτερος και καταϊδρωμένος…..έχεις χάσει από χέρι??

Καλά ντε δεν χρειάζεται να επιβεβαιώνεις τις ΑΥΤΙΣΤΙΚΕΣ σου συμπεριφορές. Σε γνωρίζουμε…
quote:
Το εάν με «αγνοείς» ή όχι, σε σοβαρές η λιγότερο σοβαρές συζητήσεις, επίσης με αφήνει παγερά αδιάφορο, καθώς δεν στοχεύω σε άτομα (όπως ΕΣΥ για παράδειγμα..) ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ.

Όπα Δον Κιχώτη, κοίτα μη σπάσεις κανένα δόρυ στους ανεμόμυλους του ΣΑΛΟΥΣ που περνάς.
quote:
Με κάτι «ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ» σαν και την αφεντιά σου, που μάλιστα ΕΥΘΑΡΣΩΣ και δίχως ΤΣΙΠΑ δηλώνουνε ότι μπαίνουνε απλά για να δημιουργήσουνε ένταση, είναι επόμενο να έχουμε ανάλογες καταστάσεις και κενά.

Είσαι λασπολόγος. Εγώ μίλησα για παιγνίδι. Την ευθύνη του Θέματος την έχεις εσύ βασικά.....
quote:
Τέλος, δεν είσαι δα και καμία «κορυφή» του πνεύματος ή της φιλοσοφίας για να ενοχλούμαι, οπότε άδικα μην χτενίζεις τα γένια σου.

Τότε γιατί μου απαντάς? Τι φοβάσαι τα ΜΩΡΟΛΟΓΗΜΑΤΑ?. Γιατί συνέχεια αυτοαναιρείσαι? Πρέπει να το κοιτάξεις, όταν ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ μπορεί να γίνει επικίνδυνο…..
Εκτός αν είναι μέρος της σύμβασης σου.......
quote:
Κακομοίρη Αναστημένε, και να’ ξερες πόση «μοναξιά» έχω να αντιμετωπίσω κάθε μέρα!!

Αχού το καημένο, πάλι είναι το κέντρο του κόσμου….
quote:
(Πριν την «συνάντηση».. )

Για ποια συνάντηση μιλάς?
quote:
«ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΟΖ Schwabe??»
Και για αυτό έχεις άποψη??? ΕΛΕΟΣ!!! Έλεος κύριε…..ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ ΜΑΣ!!!

Καλός ο αυτισμός, αλλά γιατί δεν απαντάς στο ΜΟΖ?
quote:
Μπορώ να σου δείξω συζητήσεις (π.χ. Just A Man), όπου τίποτα και κανένας δεν έγινε άνω κάτω.

Επειδή το θέμα ήταν του Just A Man. Αν ήταν δικό σου θα γινόταν……..εσύ ξέρεις καλύτερα είσαι ειδικός
quote:
Άσε φίλτατε, δεν πιάνει το ΠΑΡΑΜΥΘΙ σου. Όχι μόνο δεν σπας «πλάκα», αλλά ακόμα και οι δήθεν ατάκες που επινοείς ένα φανερώνουνε: την αγωνία που περνάς.

Τελικά είσαι μεγάλος ψυχολόγος. Όταν κοιτιέσαι στον καθρέπτη φτύνεσαι να μη ματιαστείς?
Φτου σου καμάρι μου…….


quote:
Φρόντισε λίγο καλύτερα την ψυχική σου διάθεση, βγες καμία βόλτα έξω, αγόρασε κάτι που καιρό ονειρευόσουνα, και να’ σαι σίγουρος ότι θα ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΕΙΣ.

Στις συμβουλές βλέπω είσαι καλός. Όλοι οι ψωνισμένοι με το ΕΓΩ τους συμβουλεύουν………
Αν θέλεις αγοροθεραπεία μπορείς να πας. Έχεις κανένα Bodyshop κοντά?
Σου λείπει περιποίηση προσώπου, έτσι ώστε και τα θέματα σου να έχουν καλύτερη όψη.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΡΥΨΑΝ….


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 11:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lancelot:
«ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ καταλαβαινουμε ολοι τι προσπαθει να κανει ο εκαστοτε εθνικος.Το καλυτερο ειναι να τους αφηνουμε να ζουνε στη φαντασια τους.»

Ενώ…ΕΣΥ ζεις την «πραγματικότητα» σου έ?????

Ο Νώε χώρεσε……..ΟΛΑ τα είδη της γήινης ζωής μέσα σε ένα καράβι (!), ο κόσμος δημιουργήθηκε βάση «θεόπνευστων κειμένων» το…….4000 ante era vulgaris (!!), ο Λωτ κουβαλούσε την γυναίκα του σε……ΑΛΑΤΙΕΡΑ (!!!), ο Αδάμ ακόμα μετράει τα πλευρά του και προσπαθεί να βρει……ομοιότητες ανάμεσα σε αυτά και στην Εύα, οι άγγελοι, όντα ΑΦΥΛΑ και ΑΣΩΜΑΤΑ κατά τα άλλα, έρχονταν σε ΕΡΩΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ με…………….γυναίκες ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ (οι οποίες έμεναν έγκυες και γεννούσαν Γίγαντες!), άλλοι μάθανε λέει να μιλάνε στα ξαφνικά καμιά εκατοσταριά γλώσσες και είχαμε και…..βόλτες με τα πόδια ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!!!!!!

Αλλά όλα αυτά (και πολλά ακόμη..) είναι λέει «μη-φαντασία»!
(έ ρε γέλια..)

Φίλτατε να ξεκαθαρίσουμε και κάτι ακόμα. Το έχω πει εκατοντάδες φορές, ας το πούμε και μια ακόμα: δεν ανήκω ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΝΤΡΙ, και ούτε θεωρώ την εγκατάλειψη του ενός για κάποιο άλλο ως «πρόοδο». Ιερατείο το ένα, ιερατείο ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.

Αν έχεις λοιπόν κάτι να πεις, ορίστε να το ακούσουμε, ειδάλλως με ταμπέλες και συνθήματα δεν πετυχαίνεις τίποτα απολύτως. Για φαντάσου, θα μπορούσα και εγώ τόσο εύκολα και αβίαστα να πω «για κοίτα, ο εβραιόπληκτος εσχατολάγνος», και άλλα διάφορα «μαργαριτάρια».

Άντε να δούμε….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

master22
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 11:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους master22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ
ΑΛΛΑ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΤΟ ΔΑΦΝΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 11:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:
«Άλλωστε το μόνο που μπορεί να πετύχει κάποιος παίρνοντας στα σοβαρά τα τυράκια του… είναι να μπει στην φάκα ( διαγραφή ή ban)!!»

Φίλτατε Ελάχιστε, είναι πολλοστή φορά που κάνεις την εμφάνιση σου, δίχως συνάμα να προσθέτεις κάτι είτε να τεκμηριώνεις την εμφανή δυσφορία σου.

Αναρωτιέμαι, και εφόσον δεν συμφωνείς ή σε εκφράζουνε/αγγίζουνε τα όσα εδώ παρουσιάζονται, δεν έχεις κάτι άλλο για να περάσεις τον χρόνο σου? Η στέρεψαν τα πιθανά επιχειρήματα?

Τόση παραξενιά πια…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 11:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι ΕΛΑΧΙΣΤΕ και LANCELOT ένα παιγνίδι είναι.

Και μέσα από αυτό το παιγνίδι θα βγουν χρήσιμα συμπεράσματα.

1. Ποιος προστατεύει τις συζητήσεις και ποιος τις ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ μόνο και μόνο για να αποδείξει ότι έχει πάντα το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΟΓΟ.

2. Ποιος είναι εραστής του quotoδιάλογου και γιατί.

3. Ποιος είναι άνθρωπος με συναισθήματα και ποιος ο «ατσαλάκωτος τιμωρός» των κατεστημένων.

Δεν θα σπαταλήσω πολύ χρόνο ακόμα μαζί του. Αλλά όσο έχει πλάκα ας παίξουμε. Άλλωστε όλα είναι στοιχήματα με τον εαυτό μας. Ο Schwabe είναι το παιγνιδάκι........

Η ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΤΟΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΧΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΓΝΙΔΙΟΥ



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 16:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Νώε χώρεσε……..ΟΛΑ τα είδη της γήινης ζωής μέσα σε ένα καράβι (!), ο κόσμος δημιουργήθηκε βάση «θεόπνευστων κειμένων» το…….4000 ante era vulgaris (!!), ο Λωτ κουβαλούσε την γυναίκα του σε……ΑΛΑΤΙΕΡΑ (!!!), ο Αδάμ ακόμα μετράει τα πλευρά του και προσπαθεί να βρει……ομοιότητες ανάμεσα σε αυτά και στην Εύα, οι άγγελοι, όντα ΑΦΥΛΑ και ΑΣΩΜΑΤΑ κατά τα άλλα, έρχονταν σε ΕΡΩΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ με…………….γυναίκες ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ (οι οποίες έμεναν έγκυες και γεννούσαν Γίγαντες!), άλλοι μάθανε λέει να μιλάνε στα ξαφνικά καμιά εκατοσταριά γλώσσες και είχαμε και…..βόλτες με τα πόδια ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!!!!!!

Τελικά εσένα πρέπει να σε εντάξουν σε ομάδα ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ των ΓΡΑΦΩΝ.

Εκτός από το ότι: άλλοτε τα παίρνεις ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ και άλλοτε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ανάλογα του πόσο σε συμφέρει για να αποδείξεις αυτό που θέλεις, έχεις και μεγάλη φαντασία!!!

Συλλέγεις κομμάτια, τα απομονώνεις από το περιβάλλον τους, τα ράβεις και τα δένεις, δεν χρησιμοποιείς τα αυθεντικά κείμενα, δεν παραπέμπεις σε εδάφια............συγχαρητήρια για το έργο της παραπληροφόρησης που παράγεις συνάδει με τα λόγια και τις πράξεις σου............



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 16:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα του ποια οδό δείχνει κατ΄ εμέ ο Ιησούς, το έθιξα προηγουμένως σε άλλα posts. Επίσης ξεκαθάρισα ότι δεν πρέπει να τίθεται ως πρότυπο,όχι μόνο ο Ιησούς, αλλά και κανένας, καθώς το ποια οδό θα ακοουθήσει κανείς, είναι θέμα αυστηρά ατομικό. Για εμένα ο Ιησούς δείχνει ένα δρόμο από τους δύο στην ουσία που μπορεί να ακολουθήσει ο άνρθωπος. Αυτό που εκλαμβάνει την τωρινή ζωή όχι ως κάτι αυτόνομο και "μόνο" του, αλλά σε αναφορά με "κάτι άλλο" που είναι μετά το αναπόφευκτο πέρας αυτής της ζωής.
Το πέρας αυτό είναι όπως και οι στίχοι από το τραγούδι του Καζαντζίδη
"όλα είναι ένα ψέμμα, μια ανάσα μια ζωή, σα λουλούδι, κάποιο χέρι θα μας κόψει μιαν αυγή!" Δηλαδή ότι και να γίνει, ξαφνικά όλα αυτά διαγράφονται , διαλύονται σα καπνός και "πάνε στράφι" θα έλεγα.
Το δρόμο αυτό τον δείχνουν και άλλοι, όπως είπα πριν όπως ο Βουδισμός, η φιλοσοφία του Αρθούρου Σοπενχάουερ, και άλλες, θρησκείες, δοξασίες, τυπικά και φιλοσοφίες.
Ο χριστιανισμός ως θρησκεία απλώς κωδικοποιεί την οδό αυτή, προσδίδοντάς της τύπους, ούτως ώστε να καταστεί εφαρμόσιμη.
Και αυτή η οδός θα έλεγα εκλαμβάνει τον παρόντα κόσμο ως "φυλακή" από τον οποίο πρέπει να "αποδράσουμε". Η απόδραση λαμβάνει το χαρακτήρα του πολέμου ενάντια στον εαυτό μας βασικά μέχρι του σημείου της καθολικής και απόλυτης απάρνησης του "Εγώ".
Για δείτε τι είναι ο καρκίνος, η αρρώστια. Είναι όταν τα κύτταρα ξαφινκά αλλάζουν προσανατολισμό δράσης και αντί να δρούν για τον οργανισμό, δρουν για τον εαυτό τους! Κάντε τον παραλληλισμό...
Ο περιορισμός της βουλήσεώς μας , μέχρι του σημείου της απόλτης νεκρώσεώς της θα σημάνει την ελευθερία και την "απόδραση". "Τυφλή βούληση " το ονομάζει ο Σοπενχάουερ. Είναι δηλαδή αυτό το συνεχές "θέλω" που χαρακτηρίζει τον άνθρωπο και αυτό είναι που τον κρατάει στα δεσμά αυτού του κόσμου.Κατ' αρχήν είναι η αναγκαιότητα, δηλαδή η πλώρωση των όρων επιβίωσης στον κόσμο της ύλης.Και αφού η αναγκαιότητα έχει ικανοποιηθεί, τότε το "εγώ" -ίσως υποσυνείδητα παρασυρόμενο για εδραίωση και μονιμότητα αυτών των όρων και το φόβο της απώλειάς τους, επεκτείνει τον εαυτό του εις βάρος άλλων ατόμων. Οι ανάγκες και οι βουλήσεις είναι απεριόριστες και ασταμάτητες και το άτομο έχει εμπλακεί σε αυτό το μαγγανοπήγαδο.
Μια ικανοποίηση αναγκών η οποία ωστόσο τι καταφέρνει στο τέλος? Γίνεται αυτό το οποίο όλη μας τη ζωή προσπαθούμε να αποφύγουμε. Ο ΘΑΝΑΤΟΣ! Που αφιερώνει κανείς τη ζωή του? αν όχι στην επιβίωση κατά πρώτο λόγο, τόε σε τι άλλο? Και στην αναπαραγωγή του είδους του.
Αυτό τι δείχνει? Δείχνει ότι υπάρχει μια δύναμη που θέλει να διατηρηθεί πάση θυσία, και διατηρείται μέσω των ατόμων,τα "ξεγελάει" κάνοντάς τα να νομίζουν ότι δρουν προς όφελός τους, αλλά στην ουσία δρουν προς όφελος αυτής της "δύναμης" . Ο καθένας ας προσδιορίσει όπως θέλει αυτή τη δύναμη. Είναι η υλη που θέλει να υπάρχει και να επεκτείνεται με "καρκινικό" τρόπο.Κοιτάει να επιβιώσει αλλά μέσα από τι??? Μέσα από τις δράσεις των ΑΤΟΜΩΝ!"Εμφυτεύεται" λοιπόν η ιδέα στον άνρθωπο ότι δρώντας "έτσι" θα προαγάγει την ατομικότητά του και το "Εγώ" του. Νομίζοντας ότι το άτομο δρα προς όφελός του, δρα προς όφελος αυτής της δύναμης της "τυφλής βούλησης" κατά Σοπενχάουερ.
Το άτομο λοιπόν που θέλει να ξεφύγει από αυτό τη κάνει? Παύει να ικανοποιεί τα εγώ του, που δεν αποτελούν άλλο από της απαιτήσεις της "τυφλής βούλησης" .Βρίσκεται σε πόλεμο με τον εαυτό του και "αυτοκαταργείται".
Έτσι απονεκρώνει αυτή την παρασιτική δύναμη η οποία δρα μέσω του εαυτού του.Και παράλληλα ΛΥΤΡΩΝΕΤΑΙ από αυτήν! Το εγώ βρίσκει τη λύτρωση και τη γαλήνη μέσα από την αυτοκατάρησή του!
Και μετά αναγεννάται αποκαθαρμένο, εξαγνισμένο σε έναν άλλο "κόσμο" σε ένα άλλο "πλαίσιο" τη "Βασιλεία των Ουρανών" ή όπως θέλετε πείτε το.
Εκεί είναι φίλε Moz που το άτομο πρέπει να βρει το ρόλο του και όχισε αυτό τον "καρκινικό" κόσμο. Η συνεχώς επεκτεινόμενη "τυφλή βούληση" βέβαια και αυτή κάποτε θα νεκρωθεί γιατί είναι θνησιγενής και φθάρτη. Είναι ο "επαναστάσης" ο "εκπεσσών άγγελος" ο "εωσφόρος" ή οπως θέλετε πείτε το. Ο αντίπαλός μας αυτός είναι. Οι βουλήσεις του υλικού εαυτού.
Η λύτρωση? Ο δρόμος της αυτοκατάργησης, που κωδικοποιήθηκε με τον Ιησού, τα Πάθη Του και τη Σταύρωσή Του.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους αναγνώστες αν συμφωνούν κατά βάθος με αυτή την οπτική των "δύο δρόμων" και του ότι εάν επιλεγεί τελικά η ζωή αναφερόμενη σε κάτι άλλο μετά τότε ναι ο Ιησούς δείχνει το δρόμο. Εάν επιλεγεί το άλλο, τότε ο Ιησούς δε δείχνει κανένα δρόμο, αλλά τότε είναι βάσιμα τα επιχειρήματα του φίλου Schwabe. Εκεί λοιπόν τοποθετώ την ουσία της συζήτησης. Τι είναι σωστό? Και προς τι αυτή η ζωή που ζούμε τώρα?Η συνείδηση? Η ατομικότητα? Οι επιθυμίες και οι βουλήσεις?
Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω τον Schwabe το εξής. Έστω και αν πολλοί θέλουν να ακολουθούν το δρόμο του Ιησού. Ακόμη και αν η Εκκλησία έχει δύναμη και η θρησκεία επηρεάζει το κράτος. Για τοn Schwabe είναι μια εκμετάλλευση που βασίζεται σε παραμύθια. Όμως! Τόσο πολύ πειράζει αλήθεια? Δηλαδή το ότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερη εκμετάλλευση βασισμένη σε πολύ πιο χονρδοειδές παραμύθι ( και αυτό είναι 100% παραμύθι) και εννοώ αυτό του "έθνους", βάση του οποίου είναι συγκροτημένο το κράτος δηλ. αυτός ο μηχανισμός καταλήστευσης και εκμετάλλευσης δεν πειράζει κανέναν? Αν κάποιον τον πειράζει ο Χριστιανισμός επειδή είναι παραμύθι, τότε θα έπρεπε να ασχοληθεί και με αυτό που είναι πολύ μεγαλύτερης κλίμακας εκμετάλλευση ( καταλήστευση κα έλεγα) και βασισμένη σε πολύ πιο χοντρό παραμύθι. Έχεις αναλογιστεί Schwabe τι φόρους πληρώνεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και που πηγαίνουν αυτοί οι φόροι? Πως σε έπεισαν ότι αυτό είναι αναγακίο να το κάνεις?Σε ρώτησαν? Ή πήπως σε ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ? Αλήθεια το στρατό γιατί τον φάγαμε στη μάπα? Και ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ?Γιατί με το που γεννιέσαι να είσαι υπόλογος σε ένα μηχανισμό που ονομάζεται ΚΡΑΤΟΣ και πως νομιμοποιείται αυτό? Μήπως λόγω της "ύπαρξης" της κίβδηλης έννοιας του ΕΘΝΟΥΣ?
Περιμένω απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 17:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ποιος είναι εραστής του quotoδιάλογου και γιατί.»

Φίλτατε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, αν και ομολογώ ότι δεν κατάφερες να με πείσεις, τόσο με τις γνώσεις όσο και με τις ατάκες σου (βαρεμάρα..), και επειδή θαρρώ ότι αρκετά…..έπαιξες (μην μας πάθεις και τίποτα..), εσύ και η παρέα σου, νομίζω ότι είναι σιγά σιγά καιρός να επιστρέφουμε στο αρχικό θέμα.

Μου είναι εξόχως εύκολο αυτό το «παιχνίδι», και πες εσύ ότι θέλεις για «διασκεδάσεις» ή όχι, κάλλιστα μπορώ να το συνεχίσω για άλλα 1000 μηνύματα εάν χρειαστεί, ωστόσο κάποτε καταντά και αγένεια προς τα άλλα μέλη του forum.

Σου αφήνω λοιπόν το τελευταίο λόγο της κοκορομαχίας, και ελπίζοντας ότι είτε θα παραμείνεις στο θέμα είτε θα απαντάς επί συγκεκριμένων σχολιασμών ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, αναμένω την δέουσα συμπεριφορά.

Άντε να δω τώρα τι παράπονα πάλι θα εκφραστούνε….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 00:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator:
«Επίσης ξεκαθάρισα ότι δεν πρέπει να τίθεται ως πρότυπο,όχι μόνο ο Ιησούς, αλλά και κανένας, καθώς το ποια οδό θα ακοουθήσει κανείς, είναι θέμα αυστηρά ατομικό.»

Συμφωνώ απόλυτα αγαπητέ. Είναι μια προσωπική υπόθεση η ζωή του καθενός, καλό και φρόνιμο είναι να έχουμε ερεθίσματα, ωστόσο πορευόμαστε κοιτώντας μπροστά και όχι πίσω. Εάν ΣΗΜΕΡΑ ζούσε ο Ιησούς, τότε τόσο τα λόγια όσο και τα έργα του θα ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, διότι θα είχε τον σημερινό άνθρωπο και τον σημερινό πολιτισμό να αντιμετωπίσει.

Imperator:
«Το δρόμο αυτό τον δείχνουν και άλλοι, όπως είπα πριν όπως ο Βουδισμός, η φιλοσοφία του Αρθούρου Σοπενχάουερ, και άλλες, θρησκείες, δοξασίες, τυπικά και φιλοσοφίες.»

Και πάλι δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

Imperator:
«Ο χριστιανισμός ως θρησκεία απλώς κωδικοποιεί την οδό αυτή, προσδίδοντάς της τύπους, ούτως ώστε να καταστεί εφαρμόσιμη.»

Εδώ έχω ενστάσεις. Η θρησκεία, ως οργάνωση που επηρεάστηκε και επηρεάζεται από ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ με πάθη και ατέλειες, δεν πρέπει να βρίσκεται σε κανένα απυρόβλητο. Η «εφαρμόσιμη» οδό που αναφέρεις, είναι πλέον ένας ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ και όχι μια βοήθεια για την οδό της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ και ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗΣ αναζήτησης.

Ο μεσαίωνας, η Ιερά εξέταση, ο Λίβελος και το διαχρονικό «κυνήγι μαγισσών» είναι ακριβώς επειδή ο Λόγος έγινε «εφαρμόσιμος».

Imperator:
«Δηλαδή το ότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερη εκμετάλλευση βασισμένη σε πολύ πιο χονρδοειδές παραμύθι και εννοώ αυτό του "έθνους", …..δεν πειράζει κανέναν?»

Κοίτα να δεις, δεν νομίζω ότι η έννοια του Έθνους είναι το ίδιο με την εμπορευματοποίηση της αναζήτησης του επέκεινα, δεν νομίζω ότι η δημιουργία κράτους για το ΧΥ Έθνος είναι το ίδιο με την υποστασιοποίηση μιας αυθαίρετης ερμηνείας περί του τι εστί φύση και τι «δημιουργός».

Συνεπώς, θαρρώ ότι δεν μπορώ να προσθέσω κάτι περισσότερο.

Imperator:
«Έχεις αναλογιστεί Schwabe τι φόρους πληρώνεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και που πηγαίνουν αυτοί οι φόροι? Πως σε έπεισαν ότι αυτό είναι αναγακίο να το κάνεις?Σε ρώτησαν? Ή πήπως σε ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ?»

Εδώ, και ειδικότερα όσον αφορά θέματα χριστής διαχείρισης δημοσίων εσόδων, χωρά μεγάλη κουβέντα. Αλίμονο, εάν έπρεπε κάθε φορά το κράτος να μας ρωτά για το τι θα πράξει. Αυτό το ΔΙΚΑΙΩΜΑ, το έχει ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ όταν ζυγώνουνε οι ημέρες των εκλογών. Εάν οι πολίτες θεωρούνε ότι δεν προφυλάσσονται επαρκώς τα συμφέροντα τους, τότε έχουνε την ευκαιρία τους να αντιδράσουνε και να διαφωνήσουν.

Αυτό είναι και το μεγάλο καλό της δημοκρατίας. Όσο και εάν μας στενοχωρεί ή ενίοτε μας απογοητεύει.

Imperator:
«Γιατί με το που γεννιέσαι να είσαι υπόλογος σε ένα μηχανισμό που ονομάζεται ΚΡΑΤΟΣ και πως νομιμοποιείται αυτό? Μήπως λόγω της "ύπαρξης" της κίβδηλης έννοιας του ΕΘΝΟΥΣ?»

Για φαντάσου αγαπητέ μια κατάσταση δίχως κράτος, έστω και για μια στιγμή. Τι βλέπεις? ΠΟΙΟΣ σε προφυλάσσει π.χ. από επιθέσεις ξένων φυλών, καθώς δεν έχουμε όλοι είτε το ίδιο χρώμα εάν θέλεις είτε την ίδια γλώσσα? ΠΟΙΟΣ σε προφυλάσσει άπαξ και θεωρήσει μια ομάδα ότι η εκκλησία σου «ενοχλεί»? Ο όχλος? Το ρόπαλο που θα πάρουμε? Τι τέλος πάντων?

Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε και λίγο ρεαλιστές. Σαφέστατα και έχουμε το αναφαίρετο δικαίωμα να αντιδρούμε σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μας καταπιέζει ή μας αδικεί, αλλά δεν μπορούμε να γίνουμε και ζούγκλα ή νομάδες.

Ελπίζω να προσέγγισα τις απαντήσεις που ανέμενες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 09:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe γεια σου

Γνωρίζω ότι δεν σε έπεισα για τις γνώσεις μου. Άλλωστε δεν ήταν στις προθέσεις μου. Επίσης γνωρίζω ότι είναι αδύνατο κάποιος να σε πείσει για τις γνώσεις του. Για τις ατάκες μου δεν λες αλήθεια, νομίζω ότι σου άρεσαν.

Επίσης γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι σου είναι εύκολο αυτό το «παιγνίδι» γιατί έχεις εμπειρία χιλιάδων μηνυμάτων. Απορώ γιατί το επισημαίνεις......

Ξέρω επίσης ότι είναι αγένεια προς τα μέλη οι κοκορομαχίες και δεν είμαι υπερήφανος για αυτή τη συμμετοχή μου. Όπως ξέρεις είναι η πρώτη μου φορά.

Λυπάμαι, αλλά αυτή την αγένεια έπρεπε να τη σκεφτείς ΕΣΥ πρώτα, πριν δύο σελίδες, σαν δημιουργός του θέματος.

ΣΕΒΟΜΑΙ την προτροπή σου να λήξει εδώ το θέμα. Θα τη σεβόμουν οποιαδήποτε χρονική στιγμή την εξέφραζες.

Θεωρώ ότι η παρουσία μου στο Θέμα σε συνεργασία με τον υπερβάλλων ζήλο που επιδεικνύεις προς ανατρεπτικό σχολιασμό αυτών που γράφω δεν θα βοηθήσει αυτή τη στιγμή την συνέχεια του θέματος, για αυτό και αποχωρώ.

ΚΑΛΗ ΦΩΤΙΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 09:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Για τις ατάκες μου δεν λες αλήθεια, νομίζω ότι σου άρεσαν.»

Να σου πω ειλικρινά. Ένα-δυο ήταν οk. Τα υπόλοιπα όμως….χρίζουν φρεσκαρίσματος!!

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Λυπάμαι, αλλά αυτή την αγένεια έπρεπε να τη σκεφτείς ΕΣΥ πρώτα, πριν δύο σελίδες, σαν δημιουργός του θέματος.»

Κοίτα να δεις, δεν είμαι υπέρ ενός στημένου καθωσπρεπισμού, έμαθα λόγω της δουλειάς μου να τηρώ απαρέγκλιτα την Agenda όταν αυστηρά επιβάλλεται, ωστόσο δεν πρέπει να «το βγάζουμε και τα μάτια». Παν μέτρο άριστο δεν λέει?
(τώρα, τι και που οριοθετείται το μέτρο, άλλου…..παπά ευαγγέλιο!)

Σε κάθε περίπτωση, καλά να είσαι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 01:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe, βεβαίως και προσέγγισες τις απαντήσεις που ανέμενα και χαίρομαι που γίνεται μια ωραία και γόνιμη συζήτηση επί συγκεκριμένων θέσεων και απόψεων και έτσι δίνεται η ευκαιρία και να "βγάλουμε πράγμα" από μέσα μας και να προκαλέσουμε το συνομιλητή ούτως ώστε να κάνει και εκείνος το ίδιο.
Νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε, λίγο πολύ συμφωνούν οι φίλοι αναγνώστες σχετικά με αυτά που είπα περί "δύο δρόμων". Επομένως και η τοποθέτηση επί του θέματος αν ο Ιησούς είναι πρότυπο για κάθε άνθρωπο, νομίζω πρέπει να κινηθεί επί αυτής της βάσης.
Όσον αφορά τα άλλα περί έθνους, δε θα ήθελα να το συζητήσω παραιτέρω εδώ, για λόγους τάξεως του Forum.Από ότι είδα όμως, παραδέχεσαι ότι είναι θέμα που χωράει συζήτηση και δεν ήσουν απόλυτος στις απαντήσεις σου. Όντως χωράει πολύ συζήτηση, δε προτίθεμαι προς το παρόν να το ανοίξω, ίσως αργότερα, αλλά είναι πολύ πιθανό να με προλάβει κάποιος άλλος ( θα δω βέβαια πρώτα εάν υπάρχει ήδη σχετικό )
Εφόσον συμφώνησες στα παραπάνω που είπα σχετικά με το αν ο Ιησούς αποτελεί πρότυπο, δε νομίζω οτι έχουμε να συζητήσουμε κάτι άλλο σχετικά με αυτό το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 01:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ την καλυτερη δουλεια κανεις που αποχωρεις απο αυτο το θεμα..
Αφιερωνω ενα τραγουδι σε εναν κρυφο εθνικο :

Πες μας τι πινεις??Και δεν μας δινεις??????

Και αποχωρω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 06:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λείποντας πάνω από 6 μήνες από τα forums του ESOTERICA υπέθεσα ότι κάτι θα είχε αλλάξει σε σχέση με το ύφος και την έκφραση που παρουσιάζονται στις διάφορες συζητήσεις.

Σήμερα είπα να ρίξω μια ματιά και ξεκίνησα από το παρόν θέμα (γιατί ήταν πρώτο στη λίστα). Και τι βλέπω... Έναν αφρίζοντα περονόσπορο σε παθολογική κατάσταση να φτύνει σάλια και "επιχειρήματα" (χριστιανός σου π*** την γκόμενα";), έναν αυτόκλητο ψηλό συνήγορο υπεράσπισης της γνωστής σχολής "δυο λαλούν και τρεις χορεύουν", κι ένα τσούρμο αλαλαζόντων παρελκομένων με ένδεια εγκεφαλικής ουσίας, όλοι εναντίον όχι συγκεκριμένης επιχειρηματολογίας αλλά του "θράσους" που είχε κάποιος να θέσει ένα ερώτημα, ένα θέμα.

Συνεχίστε την καλή δουλειά άξιοι απόγονοι των καθολικών φανατικών του Μεσαίωνα και των Βυζαντινών ριψάσπιδων καλογέρων. Και μη μπείτε στον κόπο να μου απαντήσετε, περαστικός είμαι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 13:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Xριστός, όχι μόνο δεν είναι άξιος για να γίνει πρότυπο, αλλά θα πρέπει να θεωρήται παράδειγμα προς αποφυγή. Ο ακραίος συντηρητισμός του, η προσκόλησή του σε μεταφυσικές εμμονές, η άρνησή του να προβάλλει λογικά επιχειρήματα, η περιφρόνηση της φύσης και των φυσικών νόμων, η ακραία ηθικολογία, και το βασικότερο- η άρνηση μιας περίφανης μάχης για τα πιστεύω του. Ενα τέτοιο είδος ανθρώπου, είναι το όνειρο του κάθε εξουσιαστή: Η πλήρης αδιαφορία για τα εγκόσμια.
Ο Ιησούς, δεν μπορεί να είναι πρότυπο για κανέναν. Δεν ξερω τι πρέπει να κάνουν οι "θεοί". Οι άνθρωποι όμως, ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, πρέπει να παλεύουν, και όχι να κάθονται να τους σταυρώνουν. Πρέπει να μιλάνε καθαρά, και όχι με παραβολές και σοφιστίες. Πρέπει να νοιάζονται για τα κοινά, και οχι για τα "του θεού". Και το κυριότερο: να χαίρονται τη ζωή, και τις απολαύσεις που προσφέρει, και να μην τις θυσιάζουν με την, ψεύτικη, ελπίδα του παράδεισου...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 21:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσέγγιση κάποιων του Χριστού σαν ανθρώπινο πρότυπο, θετικό η αρνητικό, δεν μπορεί με τίποτα να είναι θέμα συζήτησης, με όσους όχι μόνο δεν τον θεωρούν άνθρωπο, αλλά Θεό ζώντα, στους αιώνας των αιώνων και πολύ περισσότερο όταν βιώνουν μια προσωπική σχέση με αυτόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 23:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λείποντας πάνω από 6 μήνες από τα forums του ESOTERICA υπέθεσα ότι κάτι θα είχε αλλάξει σε σχέση με το ύφος και την έκφραση που παρουσιάζονται στις διάφορες συζητήσεις.

Σήμερα είπα να ρίξω μια ματιά και ξεκίνησα από το παρόν θέμα (γιατί ήταν πρώτο στη λίστα). Και τι βλέπω... Έναν αφρίζοντα περονόσπορο σε παθολογική κατάσταση να φτύνει σάλια και "επιχειρήματα" (χριστιανός σου π*** την γκόμενα";), έναν αυτόκλητο ψηλό συνήγορο υπεράσπισης της γνωστής σχολής "δυο λαλούν και τρεις χορεύουν", κι ένα τσούρμο αλαλαζόντων παρελκομένων με ένδεια εγκεφαλικής ουσίας, όλοι εναντίον όχι συγκεκριμένης επιχειρηματολογίας αλλά του "θράσους" που είχε κάποιος να θέσει ένα ερώτημα, ένα θέμα.

Συνεχίστε την καλή δουλειά άξιοι απόγονοι των καθολικών φανατικών του Μεσαίωνα και των Βυζαντινών ριψάσπιδων καλογέρων. Και μη μπείτε στον κόπο να μου απαντήσετε, περαστικός είμαι.

macedon


Αγαπητέ Μακεδόνα,
δεν μπαίνω στον κόπο να σου απαντήσω, αλλά μου δημιουργήθηκε η απορία, το πως είναι δυνατόν ένας τόσο πλούσιος σε εγκεφαλική ουσία άνθρωπος όπως εσύ να πέσει στο ταπεινό και χείριστο επίπεδο να κάνει post απλά και μόνο για να βρίσει "με το γάντι".

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 23:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι το θέμα έχει τεθεί σε εντελώς λανθασμένη βάση.
Ο Ιησούς Χριστός - μιλάω για τον Ιησού των τεσσάρων Ευαγγελίων και μόνο - δεν είναι ο μέσος καθημερινός άνθρωπος της εποχής του, και ούτε θα έπρεπε να θεωρείται ένας απλός άνθρωπος. Ο Ιησούς αποτελεί πρότυπο - ως "Τέλειος Άνθρωπος και Τέλειος Θεός" όπως λένε και οι Θεολόγοι - ως προς την προσέγγισή μας προς τον Θεό. Η ζωή Του μπορεί να αποτελέσει πρότυπο μόνο για έναν άνθρωπο που μπορεί να αντιληφθεί αυτή την ανίκητη επαφή με τον Θεό, μόνο για τον άνθρωπο που έχει σκοπό με την ύπαρξή του να υπηρετήσει τον Θεό και όχι τον κόσμο. Αποτελεί πρότυπο, και θα πρέπει να αποτελεί πρότυπο για τον Χριστιανό, όσον αφορά το πως αντιμετωπίζει την ζωή του με στόχο την Θέωση.
Ο ίδιος δεν είναι ένα κοσμικό πρότυπο ανθρώπου αλλά αντίθετα ένα πρότυπο αυστηρά και μόνο για την προσέγγιση του ανθρώπου με τον πνευματικό κόσμο. Δεν είναι ένα πρότυπο για το πως θα μπορέσει ο άνθρωπος στην ζωή του να καταφέρει να πλουτίσει, να φτάσει ψηλά στην ιεραρχία της δουλειάς του ή να αναρηχηθεί στα κοσμικά αξιώματα, αλλά το πως θα μπορέσει να φτάσει ψηλά για τον Θεό, για το πως θα μπορέσει να περιέλθει σε τέτοια πνευματική κατάσταση ώστε να έχει επαφή με τον Θεό. Το πρότυπο αυτό εξυπηρετεί αυστηρά και μόνο την θέωση, και όχι την υλική ευημερία στην πρόσκαιρη ζωή.
Αυτό είναι που δεν μπορούν να καταλάβουν πολλοί και μπλέκουν τον Ιησού ως πρότυπο με βάση τα κοσμικά κριτήρια.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 23:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«Η προσέγγιση κάποιων του Χριστού σαν ανθρώπινο πρότυπο, θετικό η αρνητικό, δεν μπορεί με τίποτα να είναι θέμα συζήτησης, με όσους όχι μόνο δεν τον θεωρούν άνθρωπο, αλλά Θεό ζώντα..»

Αυτό που τίθεται αγαπητέ στο παρόν, είναι ουσιαστικά το «μεταθρησκευτικό» πρόσωπο του Χριστού, αξίες και ηθικά ζητήματα αναζητούνται εν έτη 2006, πρακτικά αλλά και εφαρμόσιμα θέματα, και όχι απαραίτητα ένα σε στεγανά οριοθετημένο μεταφυσικό ερώτημα.

Ο εκφυλισμός του δόγματος μέσα από τα έργα και τις πράξεις των «νομίμων εκφραστών Του», η διαχρονική και σταθερά προοδευτική πολιτικοποίηση του Λόγου, θέτουνε σε προβληματισμό τον ΕΝΕΡΓΟ και ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ πολίτη, και το ερώτημα του topic κάθε άλλο παρά με ένα «θετικό»-«αρνητικό» μπορεί να προσεγγιστεί.

Ας αφήσουμε λοιπόν τις ΟΡΙΟΘΕΤΗΜΕΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ και ΤΗΝ ΕΓΚΙΒΩΤΙΣΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ, διότι έτσι δεν συμβάλλουμε παρά απλά διαιωνίζουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 19:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe:
Αυτό που τίθεται αγαπητέ στο παρόν, είναι ουσιαστικά το «μεταθρησκευτικό» πρόσωπο του Χριστού, αξίες και ηθικά ζητήματα αναζητούνται εν έτη 2006, πρακτικά αλλά και εφαρμόσιμα θέματα, και όχι απαραίτητα ένα σε στεγανά οριοθετημένο μεταφυσικό ερώτημα.

Δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα. Άφησ’ το καλύτερα. Όσο αφορά το θεό, τα πρότυπα λειτουργούν στην περιοχή της εμπειρίας ΠΙΣΤΩΝ. Το πρότυπο πάντα είναι πρότυπο, γι’ αυτόν που το έχει. Πώς θα μπορούσε να ήταν αλλιώς;

Schwabe:
Ας αφήσουμε λοιπόν τις ΟΡΙΟΘΕΤΗΜΕΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ και ΤΗΝ ΕΓΚΙΒΩΤΙΣΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ, διότι έτσι δεν συμβάλλουμε παρά απλά διαιωνίζουμε.

Καλό!!!

Με εκτίμηση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 20:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«Το πρότυπο πάντα είναι πρότυπο, γι’ αυτόν που το έχει. Πώς θα μπορούσε να ήταν αλλιώς;»

Και λοιπόν? Το πρότυπο παραμένει σε όλη μας τη ζωή ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΟ ως πρότυπο? Δεν διαφοροποιείται στην διάρκεια της εξέλιξης μας? Δεν αλλάζει ο χαρακτήρας του καθώς αλλάζουμε το γνωστικό μας επίπεδο?

Τι πάει να πει «είναι πάντα πρότυπο»?

Χιλιάδες, ίσως και εκατομμύρια πιστοί ΑΛΛΑΞΑΝ πρότυπο, επειδή στην διάρκεια της ζωής τους διαπίστωσαν ότι κάποιο ΑΛΛΟ πρότυπο τους εκφράζει καλύτερα. Υπάρχουνε σήμερα πρώην Μουσουλμάνοι που έγιναν Χριστιανοί, Χριστιανοί που έγιναν είτε Μουσουλμάνοι είτε Βουδιστές, και πάει λέγοντας.

Το «πάντα», μπορεί κάλλιστα να είναι και κενό γράμμα.

Αυτά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy