ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 23:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Με τους αποκλειστικούς τραβάς ζόρι; Όχι με τις αποκλειστικές; Μωρέ καλά σε είχα ψιλιαστεί εγώ για πισωκίνητο!!!»

Άρχισες να ξεφεύγεις φίλτατε. ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΣΑΙ.

WWalker:
«Καλά, ξανάρχισε πάλι το κατεβατό. Εσύ και στον ύπνο σου ακόμα μουρμουρίζεις ασυναρτησίες ενάντια στον χριστιανισμό.»

Καταλαβαίνεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ για ποιόν χτυπάει η καμπάνα. Λυπάμαι που τα’κους έτσι χύμα ορισμένες φορές, αλλά μάλλον είναι αναπόφευκτο…

WWalker:
«Μπράβο! Ξεφτιλίσου κι άλλο! Καλά τα πας!»

Μάθε να αποφεύγεις τα ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ και την ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΗ. Με το να προσπαθείς να δικαιολογηθείς για τις ΑΓΕΝΕΙΕΣ και την ΑΝΑΡΜΟΣΤΗ συμπεριφορά σου κάνοντας χρήση του «γενικού παρελθόντος», απλά αποδεικνύεις ότι καθαρά και μόνο σκοπό έχεις να ΔΥΝΑΜΙΤΙΖΕΙΣ συζητήσεις και να αποσταθεροποιείς την όποια γόνιμη εξέλιξη. Κάτι που εξάλλου, το έχεις και δηλώσει.

Πρόκειται για έναν ΚΑΤΗΦΟΡΟ που έχεις κολλήσει, και παρά τις όποιες αναλαμπές σου (ως συνήθως μετά από «τράβηγμα του αυτιού»..), εμμένεις στην απρεπή σου στάση.

Τελικά, ούτε καν το ρημάδι το προσωπείο δεν έχεις καταφέρει να διαφυλάξεις.

WWalker:
«Ειλικρινά στο λέω, θα λυπηθώ βαθύτατα αν κάτι σου συμβεί και δεν μπορέσεις να συνεχίζεις να μου προσφέρεις ώρες διασκέδασης και γέλιου στα esoterica.»

Κακομοίρη Περιπατητή……

Τέλος, και λίγα από τα «μαργαριτάρια» σου:

Α) {το κατεβατό κήρυγμα θα μπορούσες να το είχες αποφύγει, αν πρόσεχες ότι απλώς πικάρω τον Schwabe για την θέρμη με την οποία σπεύδει να δικαιολογήσει τους δωδεκαθειστές.}

Β) {Είπα να μην του ξύσω περισσότερες πληγές απ'ότι αντέχει.}

Γ) {Ο λόγος για τον οποίο συμμετέχω είναι για να σπάσω τα νεύρα του Schwabe στον ιδιο βαθμό που σκόπιμα μου τα έσπαγε και αυτός όταν προσπαθούσα να κάνω συζήτηση επί της ουσίας με άλλους.}

............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 10:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker σε παρακαλώ απέφυγε την επανάληψη οποιονδήποτε άσχημων εκφράσεων από τις διαμάχες του παρελθόντος.

Δεν μπορώ, ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος, να σε υποχρεώσει να μην βάζεις σε αυτή την διαδικασία τον εαυτό σου αλλά μπορώ να σου πω την άποψή μου.

Τα όποια λόγια, σου προκαλούν αυτού του είδους την χαρά (όπως είπα και στον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ), κοντρολάρησέ τα και προσπέρασέ τα. Δεν προσφέρουν τίποτα και έρχονται σε αντίθεση με την διδασκαλία του Χριστού.
Ποτέ ο Χριστός δεν δίδαξε την πολεμική τακτική ούτε ακόμα και γι΄αυτούς που μας κάνουν φανερά κακό. Ποτέ δεν είπε προσπαθήστε να επιβάλετε τα λόγια μου.

Σε έναν άνθρωπο που γνωρίζει την διδασκαλία του και ξέρει που σταματάει αυτή και που αρχίζουν λόγια και επιθυμίες ανθρώπων δεν κάνεις κακό, αλλά σε ανθρώπους που αντιλαμβάνονται μόνο επιφανειακά την διδασκαλία τους μπερδεύεις, έχουν μεγάλη πιθανότητα να παρασυρθούν σε λανθασμένες συμπεριφορές, για μεγάλο χρονικό διάστημα, και μετά να μην έχουν την δύναμη να επανέλθουν.

Δεν ξέρω τις συζητήσεις που έχετε κάνει σε άλλα topic, σου λέω όμως, από όσα γνωρίζω, ότι όσοι είχαν εμβαθύνει στις διδασκαλίες ποτέ δεν πίστευαν στους πολλούς Θεούς (αναφέρομαι στο σχόλιό σου για την αρχαία θρησκεία).

Schwabe σε παρακαλώ δεν έχει νόημα και δεν βοηθάει κανέναν όλο αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 11:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άρχισες να ξεφεύγεις φίλτατε. ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΣΑΙ.

Θέλεις να μου υποδείξεις το πως να κινούμαι εντός πλαισίων ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΒΡΙΖΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΠΩΣ ΕΣΥ;

quote:

Λυπάμαι που τα’κους έτσι χύμα ορισμένες φορές, αλλά μάλλον είναι αναπόφευκτο…

Α ναι ε... καλά, ό,τι πεις. Λέγε εσύ, εγώ ακούω.

quote:

Μάθε να αποφεύγεις τα ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ και την ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΗ.

Βλέπω σου έχουν μείνει απ΄το παρελθόν νωπές οι μνήμες από τότε που σου πεφταν οι παρεούλες πάνω σου.

quote:
Με το να προσπαθείς να δικαιολογηθείς για τις ΑΓΕΝΕΙΕΣ και την ΑΝΑΡΜΟΣΤΗ συμπεριφορά σου κάνοντας χρήση του «γενικού παρελθόντος», απλά αποδεικνύεις ότι καθαρά και μόνο σκοπό έχεις να ΔΥΝΑΜΙΤΙΖΕΙΣ συζητήσεις και να αποσταθεροποιείς την όποια γόνιμη εξέλιξη.

ΟΚ, ότι πεις μεγάλε! Αφού εσύ κατέχεις την υψηλή μαγεί.... συγνώμη λογική, πες ότι θες! Έχεις το δικαίωμα να λες ότι κουταμαρίτσα σου κατέβει χωρίς να μπορούμε να σου πούμε οτιδήποτε άλλο από "ΝΑΙ". Εξάλλου ο γιατρός αυτό συνιστά στην περίπτωσή σου!

quote:

WWalker:
«Ειλικρινά στο λέω, θα λυπηθώ βαθύτατα αν κάτι σου συμβεί και δεν μπορέσεις να συνεχίζεις να μου προσφέρεις ώρες διασκέδασης και γέλιου στα esoterica.»

Κακομοίρη Περιπατητή……


Αχ τι φοβερή απάντηση!
Έλα προσπάθησε καλύτερα. Λέω να τα κάνω όλα ένα αρχείο να γελάω με τις ώρες. Συνέχισε, καλά τα πας!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 11:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker σε παρακαλώ απέφυγε την επανάληψη οποιονδήποτε άσχημων εκφράσεων από τις διαμάχες του παρελθόντος.

Δεν μπορώ, ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος, να σε υποχρεώσει να μην βάζεις σε αυτή την διαδικασία τον εαυτό σου αλλά μπορώ να σου πω την άποψή μου.


Το δηλώνω για ακόμη μια φορά: εφόσον προκαλλεί και μπουρδολογεί ασυστόλως, εφόσον του επιτρέπεται να βλασφημεί και να υβρίζει με την απόλυτη ανοχή της διαχείρισης τότε και εγώ θα τον αντιμετωπίζω με τον ίδιο τρόπο.
Πάρτε το απόφαση. Ή διώξτε τον όπως του αρμόζει από τα πρώτα δέκα μηνύματά του για το ανελέητο TROLLING στο οποίο επιδίδεται, ή εδώ θα είμαι να του τα λεω όπως του αρμόζει.

quote:
Τα όποια λόγια, σου προκαλούν αυτού του είδους την χαρά (όπως είπα και στον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ), κοντρολάρησέ τα και προσπέρασέ τα. Δεν προσφέρουν τίποτα και έρχονται σε αντίθεση με την διδασκαλία του Χριστού.
Ποτέ ο Χριστός δεν δίδαξε την πολεμική τακτική ούτε ακόμα και γι΄αυτούς που μας κάνουν φανερά κακό. Ποτέ δεν είπε προσπαθήστε να επιβάλετε τα λόγια μου.

Χριστιανός είμαι, αλλά εκτός από αυτό είμαι και άνθρωπος, και σαν άνθρωπος δεν πρόκειται να κάτσω να σκεφτώ το τι είπε ο Χριστός για το φαινόμενο Schwabe, ούτε πρόκειται να κάτσω να ανεχτώ τα ρεζιλίκια οποιουδήποτε κολλημένου αντιχριστιανού που το παίζει άθεος-άθρησκος για να έχει μια μάσκα να προστατεύεται. Πάρτε το χαμπάρι, από την στιγμή που προκαλλεί, θα προκαλλώ και εγώ.

quote:
Σε έναν άνθρωπο που γνωρίζει την διδασκαλία του και ξέρει που σταματάει αυτή και που αρχίζουν λόγια και επιθυμίες ανθρώπων δεν κάνεις κακό, αλλά σε ανθρώπους που αντιλαμβάνονται μόνο επιφανειακά την διδασκαλία τους μπερδεύεις, έχουν μεγάλη πιθανότητα να παρασυρθούν σε λανθασμένες συμπεριφορές, για μεγάλο χρονικό διάστημα, και μετά να μην έχουν την δύναμη να επανέλθουν.

Λες να γίνω άθεος για να του τα χώνω χωρίς να δυσφημείται ο χριστιανισμός; Δεν λέω, καλή τακτική θα ήταν. Minimum ζημιά στον χριστιανισμό, μέγιστη στον αντιχριστιανισμό.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 05/03/2006 12:25:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 12:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker διάβασε ξανά σε παρακαλώ αυτά που έγραψες

Εάν είσαι Χριστιανός δεν στέκει η δικαιολογία που μου γράφεις.
Μιά διδασκαλία δεν είναι δυνατόν να προσαρμοστεί στις δικές μας επιθυμίες, εμείς πρέπει να βρούμε που παρεκλίνουμε και τι έχουμε αντιληφθεί λανθασμένα.

Δεν σου μιλάω για να υποστηρίξω τον Schwabe, σου μιλάω σε μια προσπάθεια να μην αναπαράγεις μέσα σου άσχημα συναισθήματα και εικόνες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 13:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή pyramid,
α) ως χριστιανός δεν επιτρέπεται να αντιδρώ σε μηνύματα σκληρής προπαγάνδας, στην οργανωμένη πολεμική, στις ύβρεις και στις βλασφημείες.
β) ως χριστιανός θα πρέπει κάθε φορά που πηγαίνω για εξομολόγηση να λέω ενώπιον του ιερέα πως "ανέχομαι να υβρίζουν και να βλασφημούν τα θεία μπροστά μου"
γ) ως άνθρωπος δεν μου επιτρέπεται να μην λειτουργώ ως χριστιανός

Συμπέρασμα, ξεκινώντας από το γ) λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων θα πρέπει να κάνω μώκο μπροστά στις ύβρεις, να νιώθω ένοχος που κάνω μώκο (κι αν δεν κάνω να νιώθω πάλι ένοχος) και επίσης δεν μου επιτρέπεται να μην λειτουργώ με τον παραπάνω τρόπο.
Τελικά τα μόνα που μπορώ να κάνω είναι:
α) Να σταματήσω να είμαι χριστιανός για να βγάζω το άχτι μου
β) Να απομακρυνθώ από το forum για να μην εκφράζονται οι ύβρεις με την ανοχή μου.
Κάπου εκεί ποντάρει και ο άλλος για να πρήζει τον κόσμο να τον σκυλοβρίζουν.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 13:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, μπορώ μόνο να σε προτρέψω να ξαναδιαβάσεις την διδασκαλία που υποστηρίζεις και να αντιληφθείς το εσωτερικό της νόημα.
Πιθανόν να μην υπολογίσεις τα λόγια μου, πιθανόν να μην σε ικανοποιήσουν, σε κάθε όμως δυσκολία ανέτρεξε στην διδασκαλία, να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις την άκρη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 14:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Wwalker καλύτερα να ακολουθήσεις την λύση του lancelot.

Και τα πιο πάνω λόγια δεν θα έπειθαν κανένα να ακολουθήσει αυτό που ακολουθάς εσύ ή πιστεύεις, πολύ πιθανό αυτοί που είχαν δεύτερες σκέψεις στο αν θα ακολουθήσουν τη θρησκεία σου να τους έλυσες το δίλημμα τους.

Κανένας δεν σου ζήτησε να σταματήσεις να είσαι χριστιανός ούτε να απομακρυνθείς από το φόρουμ. Αν δεν μπορείς απλά να κάνεις φίλτερ τα συγκεκριμένα μηνύματα του συγκεκριμένου μέλους που φαίνεται να είναι το μόνο πρόβλημα σου τότε θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι σου αρέσει η συμπλοκή. Και δεν μπορείς να λες της διαχείρισης να διώξει κάποιον επειδή δεν συμφωνείς μαζί του και να απειλείς ότι δεν θα σταματήσεις αν δεν τον πετάξουν έξω από το φόρουμ. Τι είναι αυτά τα λόγια;

Η άποψη μου είναι ότι μόνο του εαυτού σου κάνεις ζημιά και κανενός άλλου.


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 17:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και στους δυο σας απαντώ με το να ακολουθήσω τον δρόμο του Lancelot.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2006, 10:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τα πιο πάνω λόγια δεν θα έπειθαν κανένα να ακολουθήσει αυτό που ακολουθάς εσύ ή πιστεύεις, πολύ πιθανό αυτοί που είχαν δεύτερες σκέψεις στο αν θα ακολουθήσουν τη θρησκεία σου να τους έλυσες το δίλημμα τους.

Αυτο το πραγμα του το εχω πει χιλιες φορες. Στη βιβλο, προβλεπονται τετοιες καταστασεις, και η τιμωρια για οσους κυρητουν "στο ονομα του κυριου" χωρις "τις ευλογιες του", ειναι πολυ σκληρη.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2006, 11:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο το πραγμα του το εχω πει χιλιες φορες. Στη βιβλο, προβλεπονται τετοιες καταστασεις, και η τιμωρια για οσους κυρητουν "στο ονομα του κυριου" χωρις "τις ευλογιες του", ειναι πολυ σκληρη.

Για πες μας Velial, στην Βίβλο δεν γράφει "να δώσεις κάψιμο αντί καψίματος, οφθαλμόν αντί οφθαλμού, οδόντα αντί οδόντος"; Στην Αποκάλυψη δεν γράφει "μάχαιρα έδωσες, μάχαιρα θα λάβεις"; Μήπως ο Απόστολος Παύλος δεν γράφει: "διώξτε από ανάμεσά σας τον κακό"; Μήπως ο Ιησούς δεν είπε ότι δέντρο που δεν κάνει καρπό θα κοπεί από την ρίζα; Σε όλα τα παραπάνω η απάντηση είναι "ναι". Τώρα το τι θα σκαρφιστείτε για να σταματήσω να κάνω πόλεμο στον άλλο που το 'χει δει επάγγελμα να σκυλοβρίζει Χριστό και χριστιανούς (ανώμαλοι ανέραστοι εσχατολάγνοι αχρείοι), αυτό κι αν είναι άξιο θαυμασμού και απορίας.

Έξω από το χορό πολλά λέγονται. Και πόσο μάλλον όταν έξω από το χορό έλεγες κάτι για τάνγκα, λούγκρες, πούστηδες, γκόμενους και κάτι άλλα τέτοια ωραία τα οποία εγώ σαν καλός χριστιανός θα πρέπει σύμφωνα με την δική σου βολική εκδοχή να κάτσω να τα ανεχτώ.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2006, 23:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Χριστιανός είμαι, αλλά εκτός από αυτό είμαι και άνθρωπος, και σαν άνθρωπος δεν πρόκειται να κάτσω να σκεφτώ το τι είπε ο Χριστός για το φαινόμενο Schwabe, ούτε πρόκειται να κάτσω να ανεχτώ τα ρεζιλίκια οποιουδήποτε κολλημένου αντιχριστιανού που το παίζει άθεος-άθρησκος για να έχει μια μάσκα να προστατεύεται. Πάρτε το χαμπάρι, από την στιγμή που προκαλλεί, θα προκαλλώ και εγώ.»

Το κακό φίλτατε Περιπατητή με σένα, δεν είναι το εάν προκαλείς ή όχι, ή εάν τέλος πάντων προσπαθείς, αλλά το ότι ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟ.

Και αυτό από μόνο του, ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΕΙ και την όποια αντίδραση σου, την όποια κριτική θέλεις να κάνεις. Έτσι, η ΣΤΕΙΡΑ ΕΜΜΟΝΗ σε κάτι που προσωπικά δεν με αγγίζει, αναδεικνύει τελικά και την γύμνια του επικαλούμενου επιχειρήματος.

Με το να ΚΡΑΥΓΑΖΟΥΜΕ, με το να ΦΩΝΑΣΚΟΥΜΕ, με το να ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ και όχι για την ουσία που λέμε πως θέλουμε να αναδειχθεί, προσφέρουμε ΚΑΚΙΣΤΕΣ υπηρεσίες στο δόγμα μας, κάθε άλλο παρά συμβάλλουμε προς την αλήθεια που λοιδορείται ή όχι.

Θα πρέπει κάποτε μέσα στο μυαλό σου να ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΕΙΣ την νοηματική διαστρωμάτωση των λέξεων που κάνεις χρήση, όπως Θεός-Άθεος, Φυσική-Μεταφυσική, διότι εκκινώντας από ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ και ατενίζοντας ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ δεν μπορείς να επαίρεσαι για οποιασδήποτε μορφής «γνώση», πόσο δε μάλλον να κατηγοριοποιείς σε «πιστούς» και «άπιστους».

Κινείσαι εξόχως ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ ανάμεσα σε όλες αυτές τις έννοιες και τις ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ υποστασιοποιήσεις, και η λογική γηπέδου που έχεις εδώ και καιρό πάρει μάλλον δεν θα σε βγάλει πουθενά…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 00:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το κακό φίλτατε Περιπατητή με σένα, δεν είναι το εάν προκαλείς ή όχι, ή εάν τέλος πάντων προσπαθείς, αλλά το ότι ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟ.

Και αυτό από μόνο του, ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΕΙ και την όποια αντίδραση σου, την όποια κριτική θέλεις να κάνεις. Έτσι, η ΣΤΕΙΡΑ ΕΜΜΟΝΗ σε κάτι που προσωπικά δεν με αγγίζει, αναδεικνύει τελικά και την γύμνια του επικαλούμενου επιχειρήματος.

Με το να ΚΡΑΥΓΑΖΟΥΜΕ, με το να ΦΩΝΑΣΚΟΥΜΕ, με το να ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ και όχι για την ουσία που λέμε πως θέλουμε να αναδειχθεί, προσφέρουμε ΚΑΚΙΣΤΕΣ υπηρεσίες στο δόγμα μας, κάθε άλλο παρά συμβάλλουμε προς την αλήθεια που λοιδορείται ή όχι.

Θα πρέπει κάποτε μέσα στο μυαλό σου να ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΕΙΣ την νοηματική διαστρωμάτωση των λέξεων που κάνεις χρήση, όπως Θεός-Άθεος, Φυσική-Μεταφυσική, διότι εκκινώντας από ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ και ατενίζοντας ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ δεν μπορείς να επαίρεσαι για οποιασδήποτε μορφής «γνώση», πόσο δε μάλλον να κατηγοριοποιείς σε «πιστούς» και «άπιστους».

Κινείσαι εξόχως ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ ανάμεσα σε όλες αυτές τις έννοιες και τις ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ υποστασιοποιήσεις, και η λογική γηπέδου που έχεις εδώ και καιρό πάρει μάλλον δεν θα σε βγάλει πουθενά…..


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 07/03/2006 00:05:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 10:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω WWalker

Ρε παιδια ασχετο τι απεγινε ο GDS1 Ελπιζω να εισαι καλα φιλε.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 02:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Θα πρέπει κάποτε μέσα στο μυαλό σου να ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΕΙΣ την νοηματική διαστρωμάτωση των λέξεων που κάνεις χρήση, όπως Θεός-Άθεος, Φυσική-Μεταφυσική, διότι εκκινώντας από ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ και ατενίζοντας ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ δεν μπορείς να επαίρεσαι για οποιασδήποτε μορφής «γνώση», πόσο δε μάλλον να κατηγοριοποιείς σε «πιστούς» και «άπιστους».



Θεός- άθεος ή ενθεος άθεος?
Φυσική - μεταφυσική είναι αρχαία ορολογία. Σήμερα η φυσική υπερκαλύπτει την μεταφυσική αφού ο χώρος και ο χρόνος είναι πλέον σχετικός.
Ετσι η παλαιότερη φυσική χαρακτήριζε ρομαντικούς αυτούς που υποστήριζαν ότι και μετά θάνατον υπάρχει κάτι, ενώ η σημερινή επιστήμη θεωρεί παιδικές και ανιεπιστημονικές και ατεκμηρίωτες τις πεποιθήσεις του ανθρώπου περί αρχής και τέλους.
Κάπου εμπλέκεται η σχετικότητα της ύλης και ενέργειας και η σχετικότητα του χρόνου.
Και κάπου μπορεί εμείς που νομίζουμε ότι ξέρουμε την αλήθεια να είμαστε μπανάλ μπροστά στην πραγματικότητα. Πιστεύοντας και σταθεροί στην επιστήμη της εποχής καρτεσιου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 03:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την απαντηση σου, φαινεται πως δεν αξιζεις να λεγεσαι χριστιανος Walker... Για μενα, εισαι οπαδος του Satan...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 11:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίκιο έχεις, δεν αξίζω να λέγομαι χριστιανός.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 16:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε συνέχεια του αρχικού θέματος, και διευρύνοντας λιγάκι το σκεπτικό προσέγγισης ενός προτύπου ή όχι, θεωρώ σκόπιμο να αναφερθούνε παράμετροι που άπτονται της «αξίας» που προσφέρει η ιδέα της λύτρωσης. Της λύτρωσης του προτύπου, εφόσον έτσι το δεχθούμε ως ανάγνωση και αντίληψη.

Η άποψη του Παύλου, ως προς την λύτρωση, είναι πως «..χωρίς το χύσιμο του αίματος δεν μπορεί να υπάρξει καμία απαλλαγή από την αμαρτία.»

Ο χριστιανικός Θεός, λέγεται, ότι είναι ένας Θεός αγάπης. Παρά τον ΠΡΩΤΟΓΟΝΙΣΜΟ που διακρίνουμε στα λόγια αυτά του Παύλου, η ιδέα της ανώτατης θυσίας παραμένει, και οι πιστοί θα πρέπει να θεωρήσουν ότι η ανώτατη θυσία του Θεού τους, του Ιησού Χριστού, 2006 έτη πριν, σημαίνει κάτι το πραγματικό, κάτι το ουσιαστικό. Ειδάλλως, καταντά ανούσιο και αδιέξοδο.

Το κρασί και το ψωμί, είναι ο συμβολικός θάνατος του Θεού που πρόσφερε εθελοντικά τη ζωή του για τις αμαρτίες των ανθρώπων. Η πραγματική ανθρώπινη θυσία «μετασχηματίστηκε» στη συμβολική θυσία ενός Θεού, και κάπως έτσι ηρεμούν τα ανήσυχα πνεύματα των ελάχιστων ερωτώντων.

Ευρύτερα, και κοιτώντας από την πλευρά μας τον ρόλο και σκοπό του προτύπου στην ζωή μας, οι πιστοί χριστιανοί αντιλαμβάνονται την αξία αυτού του θύματος τόσο μεγάλη, ώστε να επανορθώνει καθολικά για όλη την αμαρτία, παρελθόν, παρόν και μέλλον, ολάκερης της ανθρώπινης φυλής. Εδώ θα πρέπει να προσέξουμε ιδιαιτέρως, καθώς η έννοια είναι εξόχως λεπτή.

Και λέμε λεπτή διότι οι αντιφάσεις και οι ανακολουθίες που συνοδεύουνε την αιματηρή θυσία, ως επί των γραφών, είναι χαοτικές. «Διότι είναι πολλοί οι καλεσμένοι εις την βασιλείαν του Θεού, ολίγοι όμως είναι οι εκλεκτοί, που έχουν τας αρετάς και θα κληρονομήσουν την βασιλεία αυτή». (Ματθαίος Κβ 14)

Άρα, είναι ηλίου φαεινότερο ότι η λυτρωτική θυσία που υποβάλλεται το πρότυπο, πάντοτε οικειοθελώς και αυτεπαγγέλτως ας σημειωθεί, έχει εξόχως περιορισμένο αποτέλεσμα για την ανθρωπότητα καθώς ελάχιστοι είναι αυτοί που θα γευτούνε την θρυλούμενη Σωτηρία.

Άραγε ΠΟΥ είναι το έλεος ή η συγχώρεση στην τοποθέτηση οποιουδήποτε αθώου πλάσματος στο σταυρικό θάνατο??

Και ΓΙΑΤΙ είναι αυτό απαραίτητο ή καν πρότυπο και παράδειγμα ηθικής, όταν ο ίδιος ο Θεός αναθεμάτισε τους απόγονους του Αδάμ για την ανυπακοή τους, και αντί να συγχωρήσει τα ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ για την ηθική αδυναμία που τους έδωσε, σπεύδει να χρησιμοποιήσει μια ΒΑΡΒΑΡΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΡΑΞΗ για να «λύσει» το πρόβλημα??

Είναι αυτό ηθική και πρότυπο όταν ΕΚΕΙΝΟΣ ήταν αρμόδιος για την αρχική αμαρτία και με την υποτιθέμενη δύναμή του ΕΙΧΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να είναι σε θέση να επιλύσει το όποιο πρόβλημα με έναν λιγότερο βαρβαρικό τρόπο και προπάντων με σοφία και σύνεση?

Είναι πρότυπο μια ΠΤΩΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ? Μπορεί να αποτελέσει πρότυπο ο τραγέλαφος της έννοιας του Θεού που…..τιμωρείται για να κατευνάσει την ίδια την οργή Του?? Διότι, εφόσον «εν αυτώ κατοικεί πάν το πλήρωμα της θεότητος σωματικώς», όπως διδάσκεται στην επιστολή προς Κολασσαείς (Β’9), επομένως ο μετέπειτα ΘΑΝΑΤΟΣ του Ιησού ήταν κυριολεκτικά Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

Δηλαδή, μια ΘΕΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ!


Ορθή η διατύπωση του προτύπου εκ των γραφών ή κατάφορη αδικία?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 22:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Σβάμπε,
Λέει ο Χριστός ότι όποιος πεθάνει τότε θα ζήσει, σαν το σπόρο που φυτεύεται στη γη και αναγεννιέται.
Φυσικά δεν παροτρύνει τους ανθρώπους να πεθαίνουν , δεν είναι τόσο άσπλαγχνος.
Η διδασκαλία του επικεντρώνεται στη νέκρωση των παθών με μοναδικό στόχο την ειλικρινή αγάπη στον πλησίον και την κοινωνία.
Μήπως το ίδιο δεν γίνεται με τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού?
Προσπαθεί ο γονιός να μεταβάλλει το εγώ του παιδιού από το νακριστικό στάδιο και να του οικοδομήσει ένα εγώ κατάλληλο να συμβαδίσει με το κοινωνικό σύνολο.
Στην ουσία θανατώνει τον παλαιό άνθρωπο και οικοδομεί το νέο. Το νέο Αδάμ να το αντιστοιχίσουμε χριστιανικά.
Θρησκευτικά ο νέος Αδάμ είναι ο Χριστός που συμβολίζει τον τέλειο άνθρωπο. Η θρησκεία με παραβολές τύπου "σκληρού γονέα" , συμβολισμούς, και παραδείγματα εχει το δικό της τρόπο να παιδαγωγήσει τον άνθρωπο όπως ο γονέας το παιδί.
Φυσικά είναι εναντίον του θανάτου.
Να αγαπά το σώμα του ο άνθρωπος γράφει ο Παύλος και όποιος καταστρέφει το σώμα του θα καταστρέφεται και η ψυχή του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 00:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Λέει ο Χριστός ότι όποιος πεθάνει τότε θα ζήσει, σαν το σπόρο που φυτεύεται στη γη και αναγεννιέται…Η διδασκαλία του επικεντρώνεται στη νέκρωση των παθών με μοναδικό στόχο την ειλικρινή αγάπη στον πλησίον και την κοινωνία.»

Μου αρέσει αγαπητέ η ερμηνεία που δίδεις, και θεωρώ, προσωπικά, ότι μάλλον πρέπει να είναι και η αληθινή έννοια. Αν και διατηρώ επιφυλάξεις ως προς τα «πάθη», καθώς έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και όχι με εξωκόσμια όντα, ωστόσο οι συμβολισμοί είναι θαρρώ η οδός και όχι η στείρα Σχολαστική ανάγνωση.

dimitris2:
«Θρησκευτικά ο νέος Αδάμ είναι ο Χριστός που συμβολίζει τον τέλειο άνθρωπο. Η θρησκεία με παραβολές τύπου "σκληρού γονέα" , συμβολισμούς, και παραδείγματα εχει το δικό της τρόπο να παιδαγωγήσει τον άνθρωπο όπως ο γονέας το παιδί.»

Θα έλεγα ότι οι αλληγορικές αναγνώσεις με βεβαιότητα γόνιμα συμβάλλουν, καθώς ο Χριστός, κατ’εμέ, είναι ο ανώτερος, ο αγαθότερος μας εαυτός και όχι κάποια Σχολαστική περιπέτεια στα χέρια νομάδων και χρυσοποίκιλτων επαγγελματιών.

dimitris2:
«Να αγαπά το σώμα του ο άνθρωπος γράφει ο Παύλος και όποιος καταστρέφει το σώμα του θα καταστρέφεται και η ψυχή του.»

Συμφωνώ. Νους υγιείς εν σώματι υγιεί, έλεγαν οι πρόγονοι μας. Κάτι γνώριζαν.

Άραγε, πόσο το ασπάστηκαν αυτό οι διάφοροι Στυλίτες και Αντώνιοι, που ξεράθηκαν και εξαθλιώθηκαν σωματικά αναζητώντας την «οδό» που οι ίδιοι οραματίστηκαν? Λέω τώρα….

Είναι ηλίου φαεινότερο νομίζω ότι η λυτρωτική πορεία που μας μεταφέρεται μέσω των Σχολαστικισμών της Καινής Διαθήκης, κάθε άλλο παρά νόημα ή πρότυπα μπορεί να αναδείξει.

Και εδώ, χρειάζονται και άλλες φωνές……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 22:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο δύσκολο είναι να κατάβει ένας στιλίτης από το στίλο να απολαύσει ένα χάμπουκερ? ή να κατεβάσει ένας σαμάνος το χέρι που το κρατάει μήνες ψηλά να ψηλαφίσει τη μήτρα της ζωής?
Το αντίστροφο φυσικά είναι το δύσκολο που για να το κάνουν κάτι θα επιδιώκουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 23:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την αίσθηση ότι συμψηφιστικά δεν μπορούμε να προσεγγίσουμε τα πάντα. Ενίοτε, απαιτούνται τομές και κάθετες ρήξεις.

Το πώς αντιμετωπίζει ο καθένας την ιδέα του πεπερασμένου της ύπαρξης του, το εάν είναι τελικά δυνατός ο άνθρωπος να συμφιλιωθεί με την πραγματικότητα, είναι ένα ερώτημα που βρίσκει διάφορες ερμηνείες και ερμηνευτές.

Και εδώ, στους ερμηνευτές, οφείλουμε να είμαστε ξεκάθαροι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 23:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την αίσθηση ότι συμψηφιστικά δεν μπορούμε να προσεγγίσουμε τα πάντα. Ενίοτε, απαιτούνται τομές και κάθετες ρήξεις.

Σύμφωνοι. Αλλά για να γίνουν τομές και ρήξεις δεν θα πρέπει να γίνουν αντιπροτάσεις?


Το πώς αντιμετωπίζει ο καθένας την ιδέα του πεπερασμένου της ύπαρξης του, το εάν είναι τελικά δυνατός ο άνθρωπος να συμφιλιωθεί με την πραγματικότητα, είναι ένα ερώτημα που βρίσκει διάφορες ερμηνείες και ερμηνευτές.


Ποιες είναι λοιπόν οι δικές σου ερμηνείες και πως ορίζεις την πραγματικότητα?


Και εδώ, στους ερμηνευτές, οφείλουμε να είμαστε ξεκάθαροι.


Συμφωνώ απολύτως!! Ας γίνουμε λοιπόν ξεκάθαροι κι ας ορίσουμε τις θέσεις και τα πιστεύω μας ώστε ο αντίλογος να είναι αμφίδρομος εφόσον κοπτόμεθα για την ΑΛΗΘΕΙΑ!!! Αλλιώς η μονόπλευρη κριτική χωρίς εναλακτική πρόταση είναι κριτική για την κριτική εκ του ασφαλούς και εν τέλει δεν έχει νόημα και σκοπό!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 02:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lorenzo:
«Σύμφωνοι. Αλλά για να γίνουν τομές και ρήξεις δεν θα πρέπει να γίνουν αντιπροτάσεις?»

Θεωρώ ότι οι αντιπροτάσεις γεννώνται και μέσα από την αμφισβήτηση και τα συμπεράσματα που προκύπτουνε. Υπάρχουνε πολλοί οδοί που οδηγούνε στην Ρώμη.

Ο διάλογος, οι εκατέρωθεν ερμηνείες που προσφέρονται στο «τραπέζι», οι μικρότερες ή μεγαλύτερες ιστορικές αλήθειες που αναδύονται σταδιακά, χρωματίζουν και το περίγραμμα που ίσως θα θέλαμε να έχουμε τελικά.

Διότι, ποιος θα εμπιστευτεί πλέον τον Χ «ποιμένα» άπαξ και καταλήξει με προσωπείο?

lorenzo:
«Ποιες είναι λοιπόν οι δικές σου ερμηνείες και πως ορίζεις την πραγματικότητα?»

Το συγκεκριμένο σχόλιο είχε γενικό χαρακτήρα. Καθόρισε κάτι ειδικό και θα προσπαθήσω να απαντήσω.

lorenzo:
«Αλλιώς η μονόπλευρη κριτική χωρίς εναλακτική πρόταση είναι κριτική για την κριτική εκ του ασφαλούς και εν τέλει δεν έχει νόημα και σκοπό!»

Διαφωνώ.

Οποιαδήποτε κριτική, εφόσον στηρίζεται σε ελέγξιμα επιχειρήματα, δύναται να αποτελέσει βάση προβληματισμού. Τίποτα δεν είναι στο απυρόβλητο.

Και τελικά, πρέπει για τα πάντα που μας έχουνε μάθει να έχουμε και κάτι ως αντικατάσταση ή υποκατάστατο πριν το απορρίψουμε? Ο φόβος του «κενού» είναι η ασφάλεια για την επερχόμενη ή υποβόσκουσα ανασφάλεια? Αυτό είναι άραγε που μας οδηγεί?

Πιστεύω ότι θα πρέπει να ΞΑΝΑ-ΜΑΘΟΥΜΕ να βλέπουμε τις ανασφάλειες που μας συνοδεύουνε, και να συμφιλιωθούμε με την άποψη ότι δεν πρέπει απαραίτητα για όλα τα πράγματα να έχουμε και μια βολική απάντηση.

Όλα λοιπόν, κρίνονται και αναλύονται βάση της ματιάς του εκάστοτε ερμηνευτή. Και η ματιά αυτή, ορισμένες φορές μπορεί να μην βλέπει ούτε νόημα αλλά ούτε και σκοπό αγαπητέ Λαυρέντιε……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 22:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Με την μπουλντόζα δεν χτίζεις φίλτατε Λουκούμιε.. -σου απαντά ο .."Λαυρέντιος" - εκτός αν χώνεις το κεφάλι σου στο λαγούμι..
Η μη αποκάλυψη της θέσης μας δείχνει την ανασφάλεια μας.. Οι μάσκες χρησιμοποιούνται από τους μασκαράδες κι οι μασκαράδες προκαλούν γέλιο!!!
Κρίνω θα πει συγκρίνω κάτι σε σχέση με κάτι άλλο.. Ποιο το μέτρο σου, το ζύγι σου ποιο? Γύφτικο παζάρι θέλεις? Έστω κι έτσι εσύ τι δίνεις για αυτό που παζαρεύεις να αγοράσεις? Αν πάλι δεν θες να αγοράσεις γιατί παζαρεύεις? Θεωρείς εαυτόν "γάτα", "προστάτη", "ντετέκτιβ", "σοφό" κι όλους τους άλλους "στραβούς" και "βλάκες" κι ως δον κιχώτης, μεσίας, σωτήρας, έχεις αναλάβει εργολαβία το ξεστράβωμα τους?
Με τι προσόντα μωρό μου? Δείξε μας τα προσόντα σου λοιπόν? Τι έγινε κωλώνεις? Αφού εσύ δεν μασάς? Ή μήπως μούφα η δουλειά… Ρε συ τρώει η κατσίκα ταραμά? Τι λες ξέρεις? Για ρώτα τη μαμά σου. ναι, ναι, αυτήν που σου πήρε την φερράρι λέω… Ή μήπως την φοβάσαι κι αυτήν? Μπρρρρρρρ…
Ρε μήπως είσαι αυτός στην ομόνοια που μοιράζει εκείνα τα φυλάδια, να δεις πως τα λένε... χμμ.. ΣΚΟΠΙΑ νομίζω..
Λέω τώρα γω.. μήπως???
Μπα μωρέ στο βουνό θα πήγανε...
Α, και που 'σαι πιστεύω ότι αντέχεις το χιούμορ ή θα φωνάξεις τον μπαμπά σου τον χωροφύλακα.. χαχαχα.. ε ρε γέλια...
Να σαι καλά και να προσέχεις τις ..λακούβες ειδικά όταν είναι βαθειές για τα "μέτρα" και τα κιλά σου... Λεονταρισμούς στα ..ποντίκια λουκούμιε... όμως σπάνιο το είδος σου στις μέρες μας φίλτατε!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 11/03/2006 23:00:21

Edited by - lorenzo on 11/03/2006 23:05:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 01:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lorenzo:
«Κρίνω θα πει συγκρίνω κάτι σε σχέση με κάτι άλλο.. Ποιο το μέτρο σου, το ζύγι σου ποιο? Γύφτικο παζάρι θέλεις?»

Γύφτικο παζάρι, φοβούμαι ότι μάλλον θέλεις να γίνει φίλτατε.

Η κριτική έκφραση ΓΝΩΜΗΣ, είναι μια πρόθεση στο να τονιστούνε για παράδειγμα οι ΨΕΥΔΕΙΣ και ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ φαντασιώσεις και θεωρίες πολλών και ευφάνταστων, και σίγουρα δεν οφείλουμε να συγκρίνουμε σώνει και καλά με κάτι άλλο ή παρεμφερές, ώστε να διατυπώσουμε αυτή μας την γνώμη.

Αρκεί η ανάδειξη της ανακολουθίας και του ψευδεπίγραφου.

lorenzo:
«Θεωρείς εαυτόν "γάτα", "προστάτη", "ντετέκτιβ", "σοφό" κι όλους τους άλλους "στραβούς" και "βλάκες" κι ως δον κιχώτης, μεσίας, σωτήρας, έχεις αναλάβει εργολαβία το ξεστράβωμα τους?»

Αυτούς τους τίτλους, μπορείς σε άλλους να τους αναζητήσεις, σε άλλους που ΕΠΙΣΗΜΩΣ τιτλοφορούνται μάλιστα έτσι.

Η απλοϊκές προσεγγίσεις, και η συζήτηση του στυλ «τι προτείνεις για να αφήσω το δεκανίκι μου και να πιαστώ από το δικό σου», δείχνουν είτε άγχος είτε μια αρκετά μονολιθική και εγκιβωτισμένη σκέψη θα έλεγα.

lorenzo:
«Με τι προσόντα μωρό μου? Δείξε μας τα προσόντα σου λοιπόν? Τι έγινε κωλώνεις? Αφού εσύ δεν μασάς? Ή μήπως μούφα η δουλειά… Ρε συ τρώει η κατσίκα ταραμά? Τι λες ξέρεις?...»

Λαυρέντιε, μήπως είναι καιρός να αρχίσεις να ενηλικιώνεσαι?

Αντίλογο δεν προβάλεις, παιδαριώδη ψευτοδιλλήματα βλέπεις, με……κατσίκες και άλλα φαντάσματα χαριεντίζεσαι, τελικά, έχεις αναρωτηθεί τι εστί αδιέξοδο?

lorenzo:
«Α, και που 'σαι πιστεύω ότι αντέχεις το χιούμορ ή θα φωνάξεις τον μπαμπά σου τον χωροφύλακα.. χαχαχα.. ε ρε γέλια.»

Πάλι καλά που γελάς, ειδάλλως θα ανησυχούσα σοβαρά…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ermis -3E-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 05:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ermis -3E-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τον Schwabe με τον οποίο γνωριζόμαστε από παλιά από διάφορες συγκρούσεις ποτέ δεν περίμενα κάτι τέτοιο:
Θα έλεγα ότι οι αλληγορικές αναγνώσεις με βεβαιότητα γόνιμα συμβάλλουν, καθώς ο Χριστός, κατ’εμέ, είναι ο ανώτερος, ο αγαθότερος μας εαυτός και όχι κάποια Σχολαστική περιπέτεια στα χέρια νομάδων και χρυσοποίκιλτων επαγγελματιών.
Εγώ ούτε Χριστιανός είμαι ούτε εθνικός ούτε κάτι ανάλογο.

Πιστεύω στο θειο έτσι όπως εγώ το ερμηνεύω άρα δεν είμαι άθεος.

Είμαι άθρησκος μπορώ να πω.

Και δεν πάσχω από μανία καταδίωξης ενάντια στον Χριστιανισμό αλλά
θα πω την άποψη μου και από την καλή και από την ανάποδη.

Στο ερώτημα του θέματος απαντώ ότι ναι ο Χριστός θα μπορούσε να είναι
ένα πρότυπο για τον κάθε άνθρωπο.

Και αν ο Χριστιανισμός δεν συνοδευότανε από όλα αυτά τα αισχρά εντός της παρούσας διάστασης θα μπορούσα να δεχθώ τον χαρακτηρισμό Χριστιανός.

Απλά δέχομαι αυτό που είπε ο Γκαντι, δεν υποστηρίζω καμία θρησκεία για να μην είμαι υποχρεωμένος να δικαιολογώ τα εγκλήματα της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 13:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι οι περισσότεροι ενσυνείδητοι χριστιανοί θα συμφωνήσουν ότι με την πάροδο των χρόνων πολλές από τις διδασκαλίες του Χριστού ξεχάστηκαν, διαστρεβλώθηκαν και παραποιήθηκαν, ενώ ιστορικά βλέπουμε ότι έγιναν αντικείμενο εκμετάλλευσης, φέρνοντας τον φόβο, την εξάρτηση, τη δεισιδαιμονία. Αλήθεια, υπήρξαν περισότερες διαμάχες, πόλεμοι και αιματοχυσίες στο όνομα του Θεού από οποιαδήποτε άλλη αιτία;
Γενικά νομίζω ότι η λέξη θρησκεία είναι μία έννοια παρεξηγημένη αφού μπορεί εύκολα κάποιος να ισχυρισθεί ότι ο καθένας, μέσω αυτής, προωθεί (διακηρύσσει) τις προσφιλείς σε αυτόν ιδέες, θεωρίες και κανόνες.
Και αυτό κατά μία έννοια είναι αληθές, αλλά αν ανατρέξουμε στην πηγή κάθε θρησκείας θα δούμε ότι βασίζεται στην προσωπική εμπειρία. Εμπειρία η οποία πιστεύω (ή είμαι σίγουρος καλύτερα) δεν είναι χάρισμα μόνο αυτών οι οποίοι την βίωσαν αρχικά, αλλά και όλων μας. Δηλαδή όλοι μας έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίσουμε και να αισθανθούμε τον Θεό, αν πιστεύουμε ότι αυτό έχει πραγματοποιηθεί στο παρελθόν από κάποιον τουλάχιστον μία φορά.
Βλέπω σήμερα ότι οι περισσότεροι αυτό που κάνουμε είναι ότι παπαγαλίζουμε κάποιες λέξεις είτε για να γίνουμε καλοί και ηθικοί πολίτες ή για να αποδείξουμε στους υπολοίπους το μέγεθος των γνώσεών μας, χωρίς όμως να κοιτάμε την ουσία. Την ουσία του να προσπαθήσουμε να αποδείξουμε ότι μπορούμε να γνωρίσουμε τον Θεό.
Αλήθεια, ποιο είναι το νόημα του να ισχυρίζομαι ότι είμαι χριστιανός, ινδουιστής, βουδιστής αν δεν έχω ζήσει αυτές τις εμπειρίες; Κάτι αντίστοιχο με αυτό που ισχύει στις θετικές επιστήμες. Ένας ερευνητής μας ζητά να πιστέψουμε στα συμπεράσματά του, τα οποία στηρίζονται στα αποτελέσμα διαφόρων μετρήσεων (εμπειριών του) βάσει κάποιων αξιωμάτων (θεμελιωδών αρχών).
Και μου έρχεται στο νου το ερώτημα. Είναι καλύτερα να είσαι ειλικρινής άθεος ή ψεύτης πιστός; Όμως ακόμα και ο άθεος πως μπορεί να ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει Θεός αν δεν έχει προσπαθήσει να τον γνωρίσει;
Η βασιλεία του Θεού εντός υμών εστιν (Λουκάς ΙΖ-21)

Με εκτίμηση
--Je^3--
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 20:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστος ειναι κλασσικη περιπτωση ανθρωπου "do as I say not as I do". Εινα ανακολουθος δηλαδη με την ιδια τη διδασκαλια του...

Η βασικοτερη αντιφαση ειναι στον ιδιο τον τιτλο του... Βασιλιας αγαπης και δικαιοσυνης. Για να εισαι δικαιος πρεπει να τιμωρεις- αλλα ετσι, δεν μπορεις να συγχωρεις.

Μετα, το να γυριζεις το μαγουλο, και να δινεις σε οποιον σου ζηταει, σημαινει οτι δεν μπορεις να εισαι κριτης... αφου η "κλαψα" του ενοχου θα ειναι παντα εκει...


Και τελος παντων, ο Χριστος εχει αφησει εξω πολλα βασικα στοιχεια, για να θεωρειται προτυπο... Ποια η σχεση μας με τη γνωση? Με την επιστημη? Με τον ερωτα? Με τη Φυση? Με το Συμπαν? Με τα ζωακια? Με το πολιτικο συστημα? Με τις εργασιακες σχεσεις? Με την τεχνη? Για αυτα, και για ΧΙΛΙΑΔΕΣ αλλα, ο χριστος δεν ειπε ΤΙΠΟΤΑ! Ή σχεδον τιποτα... παρα μονο "τα του καισαρος τω καισαρι" και "οποιος σκεφτεται πονηρα, καλυτερα να πεσει στη θαλασσα".

Ο χριστος, ειναι ενα αξιολογο ατομο ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ. Πραγματι, σε εναν τοσο συντηριτικο και αμουσο λαο, ειναι περιεργο πως βρεθηκε αυτος ο ραββι. Αλλα, σε γενικες γραμμες, η διδασκαλια του δεν εξεταζει ουτε το 1 % απο αυτα που εξεταζουν οι αρχαιοι σοφοι. Οποτε, τα περι προτυπου μαλλον δεν στεκουν. Και στην τελικη, ουτε το να γυρνας το μαγουλο ειναι ωραιο, ουτε το να στελνεις κοσμο στην κολαση.


Παντως, στην ουσια, μιλαμε για αεριτζιδικες δουλειες. Διαμεσολαβιση για τον Θεο... τι μεσιτες και μα****ες

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 20:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι επόμενο και φυσικό, να δημιουργεί ο άνθρωπος θρησκευτικές θεωρίες και άλλα ιδεολογήματα γύρω από την ύπαρξη ενός «προσωπικού» ή «συγκεκριμένου» Θεού. Και ως τέτοιου πλέον, να θέλει να τον προάγει και ως πρότυπο.

Ο Θεός όμως ετούτος, δεν παραμένει ίδιος, αλλά αλλάζει μέσα στο χρόνο, και παίρνει διάφορες μορφές. Οι μορφές που λαμβάνει, από τους ίδιους που τον περιγράφουνε, έρχονται κάθε φορά να ικανοποιήσουνε και ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.

Μια παραδοχή που μπορούμε, θαρρώ, αβίαστα να κάνουμε, είναι ότι ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ. Και αυτό διότι ο Θεός ΠΡΕΠΕΙ να είναι εκείνη η άπειρη Συμπαντική Δύναμη, η οποία είναι πανταχού και παρούσα, και για τον άνθρωπο γίνεται αισθητή ως ΥΛΗ, είτε έμβια είτε άβια.

Η δύναμη αυτή, ως ΑΠΡΟΣΩΠΟ «ενεργειακό πνεύμα», δεν υπήρξε βέβαια ποτέ υποβολέας κάποιων τυχάρπαστων «προφητών» ή άλλων τσαρλατάνων του άγνωστου θείου, αλλά ούτε και ανθρωπόμορφη ή ζωόμορφη πραγματικότητα, αλλά ο άνθρωπος είναι αυτός που την προσωποποιεί, δίνοντας της την μορφή ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ: την μορφή του ιδανικού, το ανθρωπόμορφο Μέγα Όν, το Όν που τον σκέφτεται, το Όν που θα τον τιμωρήσει και θα τον επιβραβεύσει, το Όν που είναι Παντοδύναμο, Ατελεύτητο, Πάνσοφο, Πανάγαθο και ότι άλλο μπορεί να βάλει ο νους σας.

Ο Θεός, είναι τελείως ανεξάρτητος από τις ομολογίες πίστης των θρησκειών και τα όποια βιογραφικά εμείς επινοήσαμε, για αυτό μάλλον δεν μπορεί να αποτελέσει και ποτέ ένα πρότυπο για τον άνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy