ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΙΗΣΟΥΣ: ένα πρότυπο για κάθε άνθρωπο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 02:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ελεος!!!

quote:
fantaros phges re germanako?

Τι σχέση έχει το φανταριλίκι με την όλη ιστορία και τη μαγκιά???????

quote:
alla deixe sevasmo h vgale to skasmo.

Εγώ λέω φίλε NoFear να τον κάψουμε ζωντανό τον παλιο-αντιχριστιανό που δεν σέβεται την θρησκεία των περισσότερων Ελλήνων!!!
Ξύλα έχει κανείς? Εγώ προσφέρω το οινόπνευμα!!
Στην πυρα!!!!!!
Burn the Anti-Christ!!!

Ατιμη Ελλάδα των ψευτομαγκάκων που δεν έχουν παέι φαντάροι και χλευάζουν τον χριστιανισμό οι θρασύτατοι!!!
Αχ βρε NoFear έχεις δίκιο...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 25/04/2006 02:38:23


----------------------------------
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
----------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 02:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλαιότερα,
έτυχε να συζητήσουμε, ιδιαίτερα με το Γηγενή, πάνω σε κάποια εδάφια που επανειλημμένα διαστρεβλώνονται και αποκόπτονται από τη Γραφή προκειμένου να πλασαριστεί η έτοιμη αντι-Χριστιανική τροφή.

Και με εσένα, Σβάμπε, επίσης, είχαμε συζητήσεις και, αν δεν κάνω λάθος, μου ζήτησες να ερμηνεύσω με δικά μου λόγια κάποια εδάφια. Το έκανα, αν και με πάσα ειλικρίνεια ομολογώ πως δεν είμαι ο καταλληλότερος, προκειμένου να κάνουμε έναν σωστό διάλογο.

Εσύ όμως φίλε μου, όπως κάνει και ο Γηγενής πιο πάνω τώρα, έκανες και συνεχίζεις να κάνεις ότι δήθεν δεν καταλαβαίνεις-τε και συνεχίζεις-τε σε μια τακτική επίθεσης και απαξίωσης του συνομιλητή σας, λες και εσείς είστε οι μόνοι "πεφωτισμένοι" που συνέλαβαν το νόημα αυτής της απάνθρωπης και μισαλλόδοξης γραφής.

Μας λέτε δηλαδή ότι, δύο χιλιάδες χρόνια τώρα, εκατομμύρια, αν όχι δισεκατομμύρια κόσμου, ζουν σε πλάνη και παραληρούν, έτσι;; και οι μόνοι που πιάσατε το νόημα είστε εσείς;;

Όσον αφορά τη δουλειά που κάνουν τα παιδιά της ΟΟΔΕ, είναι άξια συγχαρητηρίων και αποτελούν φωτεινό φάρο αντίστασης στην προσπάθεια διαστρέβλωσης και παραποίησης της Γραφής.
Είναι σίγουρα γνήσιοι Έλληνες και αντιστέκονται στις ξενόφερτες ισοπεδωτικές πρακτικές, με τα διάφορα προσωπεία, και τους ψευτο-αρχαιολάτρεις αντιπροσώπους τους, που εμφανίστηκαν τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.
Ας αφήσουμε τον κόσμο να κρίνει μόνος του κατά πόσο σκοταδιστικό είναι το έργο τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 08:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι σίγουρα γνήσιοι Έλληνες και αντιστέκονται στις ξενόφερτες ισοπεδωτικές πρακτικές, με τα διάφορα προσωπεία, και τους ψευτο-αρχαιολάτρεις αντιπροσώπους τους, που εμφανίστηκαν τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.

Επειδή δεν καταλαβαίνω.
Ποιά είναι η ξενόφερτη ισοπεδωτική πρακτική;
Τα προσωπεία τα φοράνε οι πρακτικές (όπως φαίνεται από την πρότασή σου) ή οι εφαρμοστές τους; Τι προσωπεία είναι αυτά;

Ποιοί είναι οι αντιπρόσωποι που εμφανίστηκαν τελευταία χρόνια στη χώρα μας;

Έτσι, για να μαθαίνω κι εγώ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 09:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περιμενω απαντηση ψηλε στο απλο ερωτημα που εθεσα
αν ο χριστος σου πει <<σφαξε το παιδι σου για να μου δειξεις οτι με αγαπας περισοτερο απο αυτο>> θα το κανεις;

απλη η ερωτηση και βασιζεται πανω στην εξηγηση που εδωσες σε αυτο το εδαφιο

quote:
Μιλάει ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ, και όχι για κατά γράμμα μίσος. Συγκρίνει την αγάπη του Χριστού με των συγγενών μας. Και θέλει να μας πει, ότι η αγάπη για τον Χριστό, πρέπει να είναι τόσο ανώτερη από την αγάπη προς τους συγγενείς, όσο ανώτερη είναι η αγάπη από το μίσος.

ακομα περιμενω να μου πεις ποια ειναι τα ψυχολογικα προβληματα που εχω γιατι δεν ειμαι χριστιανος ενω οι γονεις μου ειναι


quote:
Και όταν λόγω του ΔΙΧΑΣΜΟΥ που επέρχεται σε μια οικογένεια όταν κάποιος γίνεται Χριστιανός, βλέπει καθημερινά τους δικούς του που είναι άπιστοι, να αντιμετωπίζουν χίλια δυο ψυχολογικά προβλήματα ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ, και όμως αυτός συνεχίζει να τους τα δημιουργεί πιστεύοντας, ενώ ταυτόχρονα βασανίζεται και ο ίδιος από τους ίδιους λόγους, δεν είναι σαν να μισεί και αυτούς και τον εαυτό του χάριν του Χριστού; Και δεν απέχει η αγάπη του προς αυτούς, από αυτή την ανώτερη αγάπη για τον Χριστό, όσο η αγάπη από το μίσος;

και τελος περιμενω απαντηση σε αυτο

και γιατι βρε ψηλε εγω που δεν ειμαι χριστιανος πρεπει να μισω τους γονεις μου που ειναι;;;
τι παραλογισμος ειναι αυτος;;;
τωρα αν καποιος αγαμος χωρις υποχρεωση προς καποιο μελος της οικογενειας του( να ειναι ασθενες το μελος και να χρειαζεται φροντιδα) παει να γινει μοναχος ας παει
αν ομως εγκαταλυψει ατομα που χρειαζονται βοηθεια τοτε ειναι αξιος της μοιρας του

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 09:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NoFear καλώς ήρθες στο esoterica.

Για το θέμα των greeklish μπορείς να κοιτάξεις το link που σου παραθέτω

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

Θα σε παρακαλούσα για έναν διάλογο χωρίς αυτού του είδους τους χαρακτηρισμούς για τους συνομιλητές σου.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στις συζητήσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 12:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Είναι σίγουρα γνήσιοι Έλληνες και αντιστέκονται στις ξενόφερτες ισοπεδωτικές πρακτικές, με τα διάφορα προσωπεία, και τους ψευτο-αρχαιολάτρεις αντιπροσώπους τους, που εμφανίστηκαν τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.

Επειδή δεν καταλαβαίνω.
Ποιά είναι η ξενόφερτη ισοπεδωτική πρακτική;
Τα προσωπεία τα φοράνε οι πρακτικές (όπως φαίνεται από την πρότασή σου) ή οι εφαρμοστές τους; Τι προσωπεία είναι αυτά;

Ποιοί είναι οι αντιπρόσωποι που εμφανίστηκαν τελευταία χρόνια στη χώρα μας;

Έτσι, για να μαθαίνω κι εγώ...

macedon


“4. Σας πληροφορώ, αν δεν το γνωρίζετε, πως η αναβίωση του συγχρόνου παγανισμού ή αν θέλετε της αρχαίας θρησκείας του Δωδεκαθέου, δεν είναι ούτε ελληνικό (μόνο) φαινόμενο, ούτε πραγματική αγάπη κάποιων «σούπερ Ελλήνων» για το αρ-χαίο κλέος των προγόνων μας. Είναι ξεκάθαρο πια πως ο Ελληνικός νεοπαγανισμός είναι αναπόσπαστο μέρος του παγκόσμιου παγανιστικού κινήματος, το οποίο ανα-πτύχθηκε από τους σκοτεινούς κύκλους της λεγομένης Υδροχοϊκής «Νέας Εποχής», της Νέας Τάξεως Πραγμάτων και της Παγκοσμιοποιήσεως.

Σας παραπέμπω στο διαδύκτιο στην ιστοσελίδα της λεγομένης «Ελληνικής Εταιρείας Αρχαιοφίλων», όπου αναγγέλλεται επίσημα πως βρισκόμαστε «στο κατώφλι της νέας υδροχοϊκής εποχής»!

Ο νεοπαγανισμός είναι ένα χρήσιμο εργαλείο στα χέρια των νεοεποχιτών, προκειμέ-νου να δημιουργήσουν πνευματική σύγχυση και διάσπαση των μεγάλων μονοθεϊστι-κών θρησκειών και κυρίως της Ορθοδοξίας, η Οποία στέκεται το πιο σοβαρό εμπό-διο στην πραγματοποίηση των καταχθόνιων σκοπών τους για την εδραίωση της παγκόσμιας πανθρησκείας του αποκρυφισμού.

Για του λόγου το αληθές δείτε τη δια-κήρυξη της ιδρύσεως του «Παγκοσμίου Συνεδρίου Εθνικών Θρησκειών», (World Congress of Ethnic Religions), που έγινε στη Βίλνα της Λιθουανίας τον Ιούνιο του 1998. Εκεί ιδρύθηκε η «Παγκόσμια Εκκλησία των Εθνικών», η οποία συντονίζει και ελέγχει τις εθνικές παγανιστικές «εκκλησίες» και αποτελεί τον συνδετικό δεσμό με τους ιθύνοντες της «Νέας Εποχής».

Στο συνέδριο αυτό πρωτοστάτησαν και οι Έλλη-νες νεοπαγανιστές. Το λεγόμενο «Ύπατο Συμβούλιο Ελλήνων Εθνικών» υπήρξε ο συνδιοργανωτής του συνεδρίου και συνιδρυτής της «Παγκόσμιας Εκκλησίας των Εθνικών».

Δείτε τις ιδεολογικές, φιλοσοφικές και θρησκευτικές αρχές της «Νέας Εποχής» και θα διαπιστώσετε πλήρη ταύτιση με αυτές των νεοπαγανιστών.”

Το παρόν απόσπασμα έχει ληφθεί από την ιστοσελίδα: http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/ancient/epistrofi.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 13:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣΕ ΤΟ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ ΡΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΑ...

Αληθεια, το να θυσιαζεις την οικογενεια σου για την πιστη σου, τι διαφορα εχει με το να βαζεις βομβες σε αθωους? Αρα, ταλιμπαν ειστε και εσεις, μισαλλοδοξοι φανατικοι, και τιποτα αλλο. Την αγαπη την εχετε μονο για δικαιολογια, και για να πουλατε περισσοτερο.

_________________________


"... Ο φανατισμός του, ο σαδισμός του, το σκλαβωμένο του μυαλό και οι απολυταρχικές του απόψεις σε καμία περίπτωση δεν προσιδιάζουν σε θεράποντα της επιστήμης."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 14:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι εγινε βρε ψηλε εκανες γαργαρα τις ερωτησεις μου;

τοσο δυσκολο ειναι να μου απαντησεις;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 16:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Μας λέτε δηλαδή ότι, δύο χιλιάδες χρόνια τώρα, εκατομμύρια, αν όχι δισεκατομμύρια κόσμου, ζουν σε πλάνη και παραληρούν, έτσι;; και οι μόνοι που πιάσατε το νόημα είστε εσείς;;»

Ρε συ Ψηλέ, με όλο την συμπάθεια που τρέφω στο πρόσωπο σου, ειλικρινά, αυτό τώρα ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ «επιχείρημα» είναι δηλαδή???

Με λίγα λόγια, το ερώτημα είναι……ποσοτικό ή ποιοτικό? Η ποσότητα βγάζει για σένα τον σωστό και τον λάθος Θεό? Άραγε, σύμφωνα με την λογική σου, το ότι οι χριστιανοί είναι Η ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ στον πλανήτη μας μαρτυρά ότι ασπάζονται τον λάθος Θεό?

Έτσι πάει?

Οι άνθρωποι Ψηλέ, στα χρόνια που πέρασαν και θα περάσουνε, έζησαν και ανακάλυψαν τόσες και τόσες πλάνες που κάποτε φαινόντουσαν ως «αλήθειες». Η εκκλησία για παράδειγμα, είχε για αιώνες ολάκερους περάσει στο μυαλό των πιστών της ότι………….η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος! Οι πιστοί των Αβρααμικών δογμάτων πίστευαν μέχρι πριν λίγα χρόνια ότι…….το ανθρώπινο είδος έχει ηλικία 4.500 ετών στην γη!!!!!!!!!!!!

Μπορείς να φανταστείς πόσες εκατοντάδες εκατομμύρια πιστών άφησαν τα εγκόσμια βρισκόμενοι σε ΠΛΑΝΗ από την στιγμή που γεννήθηκαν έως ότου πέθαναν??

Ε, κάτι παρόμοιο λες και τώρα……

Ψηλός:
«Όσον αφορά τη δουλειά που κάνουν τα παιδιά της ΟΟΔΕ, είναι άξια συγχαρητηρίων και αποτελούν φωτεινό φάρο αντίστασης στην προσπάθεια διαστρέβλωσης και παραποίησης της Γραφής.»

Να, άξιοι!!!

Το κάθε δόγμα φίλτατε, όταν δεχθεί κριτική, τα ίδια λέει: μας λοιδορούν, μας παραποιούν, μας πλαστογραφούν, μας συκοφαντούν, μας, μας, μας, μας και….πάει λέγοντας!!

Ψηλός:
«Είναι σίγουρα γνήσιοι Έλληνες και αντιστέκονται στις ξενόφερτες ισοπεδωτικές πρακτικές, με τα διάφορα προσωπεία..»

Αλλοίμονο!!!!!!

Όχι μόνο «γνήσιοι», ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟΙ είναι φίλτατε! ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟΙ ΛΑΟΠΛΑΝΟΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 16:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, Ψηλέ, και κάτι που πρόσφατα θυμήθηκα, μιας και συνεχώς αναφέρεσαι σε ποσότητες και τα πολλά εκατομμύρια των πιστών (τυπολατρών στο 95%). Από ότι μπορείς να δεις, πρώτον δεν είναι παντού οι πιστοί το απόλυτο νούμερο και δεύτερον, αναλογίσου πόσοι είναι οι στυγνοί τυπολάτρες, αυτοί που…….όπως λένε είμαι ΠΑΟΚ λένε και το «είμαι χριστιανός» στην σχετική ερώτηση…….

http://www.adherents.com/largecom/com_atheist.html

(μήπως καιρός να φεύγεις από την Γερμανία??)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 18:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
velial
Αληθεια, το να θυσιαζεις την οικογενεια σου για την πιστη σου, τι διαφορα εχει με το να βαζεις βομβες σε αθωους? Αρα, ταλιμπαν ειστε και εσεις, μισαλλοδοξοι φανατικοι, και τιποτα αλλο. Την αγαπη την εχετε μονο για δικαιολογια, και για να πουλατε περισσοτερο.

Αγαπητέ μου το να θυσιάζει κανείς την οικογένειά του και την ζωή του τη ίδια για τις ηθικές του αξίες, και τα πιστεύω του είναι κατ’ εξοχήν Ελληνική αρετή. Είναι το σύνολο των αρετών που με μια λέξη χαρακτηρίζουμε σαν Ηρωισμό. Και ο Ελληνισμός έχει ευτυχώς ατέλειωτα παραδείγματα να επιδείξει, τέτοιων θυσιών, στις οποίες οφείλει κατά μεγάλο μέρος την συνέχεια τηs παρουσίας του.
Φανατικοί και φονταμενταλιστές χαρακτηρίζονται, όσοι φανατικοί κόντρα στην επίσημη άποψη μνησικακούν και μισαλοδοξούν για τις επικρατούσες αποψεις, αυτοί οι λίγοι, σα νευρωτικοί.

Με εκτίμηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 18:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Οι άνθρωποι Ψηλέ, στα χρόνια που πέρασαν και θα περάσουνε, έζησαν και ανακάλυψαν τόσες και τόσες πλάνες που κάποτε φαινόντουσαν ως «αλήθειες». Η εκκλησία για παράδειγμα, είχε για αιώνες ολάκερους περάσει στο μυαλό των πιστών της ότι………….η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος!

Όχι η εκκλησία φίλτατε, η ανθρωπότητα???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 23:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε NOFEN Καλησπερα. Ολλοι εδω στο forum κανουν διαλογο και ο καθενας εκφραζη την γνωμη και τα πιστευω του. Tο ιδιο κανι και o schabe.Eμεις οι αναγνωσται πλουτιζουμε. Τωρα εαν κατι μας ενοχλη αποφευγω να το διαβασω. Την θρησκεια μου δεν την αλλαζη κανενας ουτε ο schwabe platwn και ολλοι αλλοι.Γινε λιπον πραος και ταπεινος και σεβασου σαν καλοπροαιρετος χριστιανος ολλους χριστιανους και μη οχι χριστιανους. φιλικα ανδρεαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 00:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε Αδιάβαστε,
διαφωνώ μαζί σου αλλά εκτιμώ ότι δεν είσαι ανίκανος να συλλάβεις το νόημα του Λόγου.
Μπορείς να καταλάβεις, και πολύ καλά μάλιστα!!!
Ευχαριστω για την φιλοφρονηση (ή την τακτικη προσεγγισης)!
quote:
26 ει τις έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι. 27 και όστις ου βαστάζει τον σταυρόν εαυτού και έρχεται οπίσω μου, ου δύναται είναί μου μαθητής" (Λουκάς 14/ιδ: 26-27).


Ειναι δυο διαφορετικες προτασεις χωρις "αλληγορικες" εννοιες.Το επιβεβαιωνει και ο Ιωαννης : "μην αγαπατε τον κασμο και οτι ανηκει στον κοσμο.Οποιος αγαπαει τον κοσμο, δεν αγαπαει τον θεο"(Α΄επιστολη Ιωαννου ,β΄15-16).

quote:
Το χρησιμοποιούν για να πουν ότι ο Χριστός είχε σκοπό να προκαλέσει πολέμους, "μάχαιρα".

Σε μενα απαντας Ψηλε.Μιλησα εγω για πολεμο;
quote:
Μιλάει ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ, και όχι για κατά γράμμα μίσος. Συγκρίνει την αγάπη του Χριστού με των συγγενών μας. Και θέλει να μας πει, ότι η αγάπη για τον Χριστό, πρέπει να είναι τόσο ανώτερη από την αγάπη προς τους συγγενείς, όσο ανώτερη είναι η αγάπη από το μίσος.

Καταντα γελοιο.Δεν συναδουν ολα αυτα με το "τιμα τον πατερα σου και την μητερα σου".
quote:
Το ίδιο συμβαίνει και με τα μέλη της οικογενείας μας. Σε έναν διωγμό, όταν ο αυτοκράτορας απειλούσε τον άνδρα (ή τη γυναίκα), και μπροστά στα μάτια του σκότωνε τη γυναίκα ή το παιδί του με φριχτούς τρόπους, επειδή δεν θυμίασε στα είδωλα, ο άνθρωπος αυτός με μια του λέξη, μπορούσε να σταματήσει το μαρτύριο της οικογενείας του. Όμως «τους μίσησε», για χάρη του Κυρίου. Για χάρη του Κυρίου, αρνήθηκε τη λατρεία των ειδώλων, και άφηνε τα μέλη της οικογενείας του να γίνονται βορά των θηρίων ή να καίγονται και να βασανίζονται με πολλούς τρόπους. Ενώ μπορούσε με μια απλή λέξη να τους ελευθερώσει. Δεν θυμίζει μίσος όλο αυτό;
Οχι!Δειλια θυμιζει.Δεν τολμησε να μιλησει γιατι φοβηθηκε μην εχει το ιδιο τελος
quote:
Απλούστερα τώρα, πέραν από τους διωγμούς, εμείς τα βιολογικά όντα, φερόμαστε από τις δυνάμεις της ψυχής. (Τις επιθυμίες του σώματος και τα έστικτα). Είμαστε κατά την Αγία Γραφή «ψυχικοί». Και κατά την Αγία Γραφή, ο ψυχικός άνθρωπος, ζητάει τα αντίθετα από τον πνευματικό. Όμως ο πνευματικός άνθρωπος, ΣΤΕΡΕΙ την ψυχή του από τα πράγματα αυτού του κόσμου που επιθυμεί, λες και τη μισεί. Και το κάνει για να κερδίσει τα ανώτερα του μέλλοντος αιώνος. Γιατί σίγουρα υπάρχουν πολλές απολαύσεις στον κόσμο αυτό, που ένας Χριστιανός αρνείται και μισεί. Μισεί τον «ψυχικό» του εαυτό.
Αστεια προσεγγιση φιλε μου.

Αλλα και ανατρεπτικη ! Μισος = Αγαπη, Αγαπη = ...μμμ...εεε...θα το σκεφτω...να παρω την βοηθεια του κοινου;

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 01:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,
θα κάνω ότι ξεχνώ το γιατί τίθενται ορισμένες δήθεν ερωτήσεις από κάποιους και,

θέλετε πραγματικά να ασχοληθούμε με κάποια εδάφια της ΚΔ που δήθεν δεν καταλαβαίνετε και να κάνω πως δεν καταλαβαίνω την πρόθεσή σας, και να τα πω με δικά μου λόγια, και να κάνετε και εσείς δήθεν πως συμμετέχετε στη συζήτηση και να κάνετε ότι ρωτάτε χωρίς, ας πούμε, να έχετε έτοιμη την απάντηση;;;

Μήπως θα σας ήταν δυνατό να προσποιηθείτε ότι ακούτε το συνομιλητή σας και ότι δεν κάνετε συζήτηση μόνο και μόνο για να τον στήσετε στον τοίχο;;

Λοιπόν, τι λέτε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 02:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Οι άνθρωποι Ψηλέ, στα χρόνια που πέρασαν και θα περάσουνε, έζησαν και ανακάλυψαν τόσες και τόσες πλάνες που κάποτε φαινόντουσαν ως «αλήθειες». Η εκκλησία για παράδειγμα, είχε για αιώνες ολάκερους περάσει στο μυαλό των πιστών της ότι………….η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος! Οι πιστοί των Αβρααμικών δογμάτων πίστευαν μέχρι πριν λίγα χρόνια ότι…….το ανθρώπινο είδος έχει ηλικία 4.500 ετών στην γη!!!!!!!!!!!!



Αβρααμικά παραδείγματα και όχι δόγματα.
Με παραβολές μίλησε ο Χριστός.
Η "εκκλησία" αποτελείται από ζωντανούς ανθρώπους. Αυτοί είναι απλοί άνθρωποι και όχι σοφοί. Αν ήσαν σοφοί θα είχαμε να αντιπαραθέσουμε το πλήθος απόψεων περί γενέσεως κόσμου απο τη φωτιά, το νερό κτλ. Δεν έπεσαν στην παγίδα γιατί γνώριζαν τα οριά τους. Δογμάτισαν μόνο στα περί θεού και όχι στα φυσικά.
Ουτε περι χρόνων από γενέσεως κόσμου ασχολήθηκαν οι εκκλησιαστικοί πατέρες. Με αυτά ασχολήθηκαν βυζαντινοί μελετητές και αν είναι να τους αποδώσει κάποιος ευθύνη,.. πρόβλημά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 06:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe

Από ότι μπορείς να δεις, πρώτον δεν είναι παντού οι πιστοί το απόλυτο νούμερο και δεύτερον, αναλογίσου πόσοι είναι οι στυγνοί τυπολάτρες, αυτοί που…….όπως λένε είμαι ΠΑΟΚ λένε και το «είμαι χριστιανός» στην σχετική ερώτηση……


Θα παρακαλούσα να αφήσουμε τον ΠΑΟΚ εκτός συζητήσεων, καθόσον είναι υπεράνω ανθρωπίνων θρησκειών

Μη τα βάζουμε τώρα όλα στο ίδιο τσουβάλι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 06:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe

Από ότι μπορείς να δεις, πρώτον δεν είναι παντού οι πιστοί το απόλυτο νούμερο και δεύτερον, αναλογίσου πόσοι είναι οι στυγνοί τυπολάτρες, αυτοί που…….όπως λένε είμαι ΠΑΟΚ λένε και το «είμαι χριστιανός» στην σχετική ερώτηση……


Θα παρακαλούσα να αφήσουμε τον ΠΑΟΚ εκτός συζητήσεων, καθόσον το παράδειγμα είναι ατυχές.

Όταν λέμε "είμαι ΠΑΟΚ" δεν το λέμε απλά, είναι βιοθεωρία (ό έστι μεθερμηνευόμενον: τρόπος και στάση ζωής).

Μη τα βάζουμε τώρα όλα στο ίδιο τσουβάλι.

macedon

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 06:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη, πήγα να το κάνω edit και έκανα σχολιασμό.

Η αϋπνία και η σύγχυση φταίει

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 07:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν,
θα κάνω ότι ξεχνώ το γιατί τίθενται ορισμένες δήθεν ερωτήσεις από κάποιους και,

θέλετε πραγματικά να ασχοληθούμε με κάποια εδάφια της ΚΔ που δήθεν δεν καταλαβαίνετε και να κάνω πως δεν καταλαβαίνω την πρόθεσή σας, και να τα πω με δικά μου λόγια, και να κάνετε και εσείς δήθεν πως συμμετέχετε στη συζήτηση και να κάνετε ότι ρωτάτε χωρίς, ας πούμε, να έχετε έτοιμη την απάντηση;;;

Μήπως θα σας ήταν δυνατό να προσποιηθείτε ότι ακούτε το συνομιλητή σας και ότι δεν κάνετε συζήτηση μόνο και μόνο για να τον στήσετε στον τοίχο;;

Λοιπόν, τι λέτε;;;


εγω λεω θελω τις απαντησεις στα ερωτηματα που εθεσα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 11:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Με παραβολές μίλησε ο Χριστός.»

Αυτή η καραμέλα φίλτατε περί παραβολών, είναι μια πολύ βολική έξοδος τελικά.

Και γιατί?

Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ είναι συγκεκριμένα εδάφια «παραβολές» και όχι άλλες εξιστορήσεις άραγε?

Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ δεν είναι μια παραβολή, δηλαδή μια αλληγορική αφήγηση με συγκεκριμένο δίδαγμα, η υποτιθέμενη ενσάρκωση του Θεού στο πρόσωπο του Ιησού ή η Ανάσταση εκ νεκρών??

ΠΟΘΕΝ τα εχέγγυα στο να χαρακτηρίσουμε ως «παραβολή» τα Α εδάφια και όχι να τα δούμε ως ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΡΟΠΕΣ/ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ?

ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σου ότι η Ανάσταση ή η Ενσάρκωση είναι όπως τα αντιλαμβάνεσαι και όχι ένας ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ και τίποτα περισσότερο?

ΠΟΘΕΝ γενικότερα, ότι ο Ιησούς δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένας Μύστης Ραβίνος?

ΠΟΘΕΝ φίλτατε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 11:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το «ΠΟΘΕΝ» είναι πολύ «cult» φράση τελικά φίλε Schwabe. Εξαιτίας σου άνοιξα λεξικό να δω τι σημαίνει η ρημάδα η λέξη. Τελικά μέσα και από φόρουμς μαθαίνει κανείς νέα πράγματα. Sorry για την άσχετη παρέμβαση, σας αφήνω να συνεχίσετε την συζήτηση.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 11:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic:
«Αυτό το «ΠΟΘΕΝ» είναι πολύ «cult» φράση τελικά φίλε Schwabe.»

Και να’ξερες αγαπητέ πόσο «cult» ηχεί στα αυτιά…….της εφορίας!!!

Πολλοί ακούνε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ και…..τους πιάνει ρίγος!

Άλλοι πάλι, αρχίζουνε με τις «Ιερές Παραδόσεις»…….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 02:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου φίλε σβάμπε αλλά μην πμλέξουμε τη διδασκαλία του Ιησού με τη θεολογία. Ο Ιησούς μίλησε παραβολικά για να διδάξει τους ανθρώπους για αξίες αλλά και δογματικά για τη θεότητα.
Ο Ερμής ο Τρισμέγιστος εθεολόγησε ανευ παραβολών.
Να καταδικάσουμε τον Ιησού επειδή ήταν ο πρώτος που μίλησε παραβολικά για αξίες? Που βλέπεις το κακό να μιλά κάποιος εν παραβολαις.??

Για να λύσω και την "απορία" σου αν ο Χριστός ήταν μύστης ραβίνος, να σου υπενθυμίσω ότι ο Χριστός σταυρώθηκε επειδή τα έβαλε με τους μύστες ραβίνους και με το ιερατείο γενικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 11:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«..μην πμλέξουμε τη διδασκαλία του Ιησού με τη θεολογία. Ο Ιησούς μίλησε παραβολικά για να διδάξει τους ανθρώπους για αξίες αλλά και δογματικά για τη θεότητα.»

Αυτός ο διαχωρισμός, είναι ένα ερώτημα αγαπητέ.

Και αυτό διότι παραβολές πέρα, παραβολές δώθε, η καρδιά της διδασκαλίας ΗΤΑΝ θεολογικού περιεχομένου. Για τον Θεό μίλαγε, για την Οδό προς τον Θεό, για την Οδό προς την Ένωση με τον Θεό.

Εάν δεν είναι αυτό Θεολογία, τότε ποιο είναι?

dimitris2:
«Να καταδικάσουμε τον Ιησού επειδή ήταν ο πρώτος που μίλησε παραβολικά για αξίες? Που βλέπεις το κακό να μιλά κάποιος εν παραβολαις.??»

Εγώ, δεν μίλησα για κακό. Κακό, δεν υπάρχει.

Ωστόσο, δεν ισχύει αυτό που λες φίλτατε Δημήτρη. Δεν μίλησε πρώτος ο Ιησούς αλληγορικά για την ερμηνεία των επέκεινα και της σχέσης μας μεταξύ των. Μην του προσάπτουμε τίτλους που ουδέποτε διεκδίκησε.

Ο δημιουργικός οργασμός των Ελλήνων για την καταγωγή και έρευνα του ανθρώπου και του ρόλου του με τα επέκεινα, εκφρασμένος άλλοτε με μύθους και επική ποίηση, ή με τραγωδία, ήταν μια βαθιά μορφή θρησκευτικότητας στην ουσία αγαπητέ.

Βλέπεις, το πολιτιστικό επίπεδο του κάθε λαού δίδει και ένα άλλο περιεχόμενο στη διαστρωμάτωση της Σιωπής που αντιλαμβάνεται. Ο Ιουδαϊκός λαός, η παράδοση τους, προέβλεπε Μεσσιανισμό, και αυτό ενδύει ο Ιησούς με τις παραβολές του.

Έτσι, επανερχόμενος στην προσέγγιση των Ελλήνων, βλέπουμε ότι οι ενέργειες, οι διαθέσεις αλλά και αποφάσεις των Υπερφυσικών Δυνάμεων εκφράζονται μέσα από τα έργα τους, και στον ακροατή, στον αναγνώστη, μεταφέρεται κατά αυτόν τον τρόπο ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ. Το νόημα της ζωής και η θρησκευτική σημασία των δρώμενων, των αφηγήσεων, και τελικά η ΣΥΛΛΗΨΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ των βουλών που είχαν οι Θεοί για τους ανθρώπους.

Για παράδειγμα, η Ιλιάδα, αποτελεί κατά τον ποιητή μια αναπαραγωγή των Θείων πράξεων, πλην όμως γραμμένη από θνητά χέρια. Ο Θείος Λόγος, μονάχα ως αλληγορία μπορεί να διατυπωθεί από τον ποιητή. Τι να πούμε δε για τον Πλάτωνα, όπου στην Πλατωνική αλληγορία τού σπηλαίου βλέπουμε ότι η ψυχή πρέπει να είναι άριστα παιδευμένη αλλά και ώριμη για να εγκαταλείψει το σπήλαιο των φαινομένων και να δει τις ιδέες που σχηματίζουν τα πάντα γύρω της.

Η παραβολή φίλτατε, η θρησκευτικότητα μέσα από τα αλληγορικά ακούσματα, έχει πολλούς αιώνες ζωής ΠΡΙΝ τον Ιησού.

dimitris2:
«Για να λύσω και την "απορία" σου αν ο Χριστός ήταν μύστης ραβίνος, να σου υπενθυμίσω ότι ο Χριστός σταυρώθηκε επειδή τα έβαλε με τους μύστες ραβίνους και με το ιερατείο γενικά.»

Το ότι τα έβαλε με τους μύστες Ραβίνους, δεν αναιρεί το ενδεχόμενο να ήταν ο ίδιος μύστης Ραβίνος. Ο κάθε μύστης, δεν εκφράζει απαραίτητα τα ίδια, και έτσι, αναπόφευκτες είναι οι σκληρές κόντρες. Κόντρες, που κάλλιστα μπορούν να φτάσουν στα άκρα…….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 01:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και αυτό διότι παραβολές πέρα, παραβολές δώθε, η καρδιά της διδασκαλίας ΗΤΑΝ θεολογικού περιεχομένου. Για τον Θεό μίλαγε, για την Οδό προς τον Θεό, για την Οδό προς την Ένωση με τον Θεό.

Εάν δεν είναι αυτό Θεολογία, τότε ποιο είναι?



Φυσικά δεν απαγορεύεται να θεολογήσει κάποιος. Δηλαδή που βλέπεις το κακό που ο Ιησούς θεολόγησε.??

dimitris2:
«Να καταδικάσουμε τον Ιησού επειδή ήταν ο πρώτος που μίλησε παραβολικά για αξίες? Που βλέπεις το κακό να μιλά κάποιος εν παραβολαις.??»

quote:

Ο δημιουργικός οργασμός των Ελλήνων για την καταγωγή και έρευνα του ανθρώπου και του ρόλου του με τα επέκεινα, εκφρασμένος άλλοτε με μύθους και επική ποίηση, ή με τραγωδία, ήταν μια βαθιά μορφή θρησκευτικότητας στην ουσία αγαπητέ.



Ποιος οργασμός? των ανδρών? μη μου πεις του πνεύματος. Και τι ανακάλυψε η έρευνα των αρχαίων? ότι η ζωή προήλθε απο το ύδωρ? ή ότι ο Θεός ήταν ένας κατά πλάτωνα? και κατά ερμή τρισμέγιστο?

quote:

Βλέπεις, το πολιτιστικό επίπεδο του κάθε λαού δίδει και ένα άλλο περιεχόμενο στη διαστρωμάτωση της Σιωπής που αντιλαμβάνεται. Ο Ιουδαϊκός λαός, η παράδοση τους, προέβλεπε Μεσσιανισμό, και αυτό ενδύει ο Ιησούς με τις παραβολές του.


Μα όλοι οι λαοί είχαν ένα κοινό αίτημα. το μεσσία.Το θησέα, τον ηρακλή, τον κρίσνα . Ποτέ δεν ήταν ο έλληνας το αγοράκι στις πάνες όταν όλοι γύρω του έσφαζαν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 11:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Φυσικά δεν απαγορεύεται να θεολογήσει κάποιος. Δηλαδή που βλέπεις το κακό που ο Ιησούς θεολόγησε.??»

Ρε συ Δημήτρη, θα δουλευόμαστε ή με τις λέξεις θα παίζουμε?

Μου είπες πως {..πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου φίλε σβάμπε αλλά μην πμλέξουμε τη διδασκαλία του Ιησού με τη θεολογία.}, και σου εξήγησα ότι ΕΙΝΑΙ θεολογία η διδασκαλία του Ιησού! Μίλησα εγώ για κακό πουθενά???

Διαβάζεις αυτά που γράφω?

dimitris2:
«Ποιος οργασμός? των ανδρών? μη μου πεις του πνεύματος. Και τι ανακάλυψε η έρευνα των αρχαίων? ότι η ζωή προήλθε απο το ύδωρ? ή ότι ο Θεός ήταν ένας κατά πλάτωνα? και κατά ερμή τρισμέγιστο?»

Δημήτρη ΠΑΡΕΚΤΡΕΠΕΣΑΙ!!

Το τι ανακάλυψε ή όχι η φιλοσοφική έρευνα των Ελλήνων, πάνε να το ρωτήσεις στους εμπνευστές της Διαφώτισης, πάνε να το ρωτήσεις στις διάφορες πανεπιστημιακές έδρες ανά τον κόσμο, πάνε να το ρωτήσεις στους εκατοντάδες συγγραφείς που έγραφαν και γράφουν μαγεμένοι από τα έργα εκείνων των ανθρώπων.

Οι συγγραφείς της Καινής Διαθήκης, εάν δεν είχαν εμπνευστεί από την Θεολογία του Πλάτωνα, όπως τόσοι και τόσοι Πατέρες και Άγιοι της χριστιανοσύνης, τότε ούτε ο Λόγος θα είχε αυτό το βάθος αλλά ούτε και κανένα Ευαγγέλιο θα αποδίδονταν στην Ελληνική. Αυτά, τα ξεχνάς φίλτατε?

Ως προς την ουσία δε, ναι, η έρευνα των Ελλήνων έδωσε μια πολυποίκιλη προσέγγιση στο Οντολογικό θέμα, και εάν φαντάζεσαι ότι η Αβρααμική ερμηνεία με τον πηλό και το πλευρό του Αδάμ μας έχει προσφέρει…………..τα μάλα (!), τότε μάλλον σου αρέσει το ασπρόμαυρο από το έγχρωμο!

dimitris2:
«Μα όλοι οι λαοί είχαν ένα κοινό αίτημα. το μεσσία.Το θησέα, τον ηρακλή, τον κρίσνα . Ποτέ δεν ήταν ο έλληνας το αγοράκι στις πάνες όταν όλοι γύρω του έσφαζαν.»

Άδικα μην δημιουργείς σύγχυση φίλτατε. Μπερδεύεις ουσιαστικά θέματα, δίχως συνάμα να στηρίζεις την αληθινή εκδοχή.

Ο ρόλος και τίτλος του Ιουδαϊκού Μεσσία, ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΝΤΟΛΟΓΙΑ. Δεν υπάρχει ο Έλληνας Μεσσίας που θα ΣΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ, δεν υπάρχει ο Έλληνας Μεσσίας ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟ ΛΑΟ ΤΟΥ, δεν υπάρχει ο Έλληνας Μεσσίας ΠΟΥ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ.

Αιτήματα λοιπόν, προς το άγνωστο Θείο, είχανε όντως όλοι οι λαοί. Όχι όμως και «ίδια» αιτήματα. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!

Ωστόσο, βλέπω φίλτατε ότι έχεις μια εξόχως «παράξενη» αντίληψη στα θέματα που άπτονται του χριστιανισμού ή την διδασκαλία του Ιησού γενικότερα, αποτέλεσμα το οποίο έχει στο να βλέπεις ως……πρώτο διδάξαντα των αλληγοριών τον Ιησού (!) ή να…….εντοπίζεις τον Ιουδαϊκό Μεσσία στην Ελληνική φιλοσοφία!!!

Δεν πείθεις φίλτατε, καθόλου θα΄λεγα……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 01:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημητρη, μενεις μετεξεταστεος.... οι αρχαιοι οσο αφορα το πνευμα, οχι μονο οργασμο ειχαν. αλλα μαλλον ειχαν... ξεσαλωσει!

Παρολα αυτα, διαφωνω εντελως με καποιες παρατηρησεις του Σβαμπε. Πρωτον η καινη διαθηκη εχει πολλα "αυτονομα" στοιχεια- τολμω να πω πως τα πλεον ενδιαφεροντα εδαφια της προερχονται απο την Παλαια. Ειναι λαθος να την θεωρουμε ευθεια αποδοση των πλατωνικων κειμενων- και η γλωσσα της αλλωστε ειναι πιο απλη. Αλλωστε, μεγαλο μερος της ανηκει στον Παυλο, ο οποιος εχει σαν βαση του τον Ιουδαισμο- οχι βεβαια αποκλειστικα.


Επισης, διακρινω μια απαξιωση για το κειμενο της Γενεσης. Κατα τη γνωμη μου, προκειται για μια θαυμασια αλληγορια (μια και λεμε για αλληγοριες), που δυστυχως οι χριστιανοι δεν σταθηκαν ικανοι να εκτιμησουν, και την μετετρεψαν σε μια κυριολεκτικη ανοησια. Οπως και να εχει, προκειται για μια παναρχαιη προφορικη παραδοση που διασωθηκε, και που αξιζει τον σεβασμο μας, ΑΝΤΙΘΕΤΑ με τις θρησκειες που την θεωρουν "ιερη" και... κυριολεκτικη!!!!

_________________________


"... Ο φανατισμός του, ο σαδισμός του, το σκλαβωμένο του μυαλό και οι απολυταρχικές του απόψεις σε καμία περίπτωση δεν προσιδιάζουν σε θεράποντα της επιστήμης."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 01:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μη μου πεις του πνεύματος. Και τι ανακάλυψε η έρευνα των αρχαίων?
???

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 10:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
velial:
«Πρωτον η καινη διαθηκη εχει πολλα "αυτονομα" στοιχεια-…. Ειναι λαθος να την θεωρουμε ευθεια αποδοση των πλατωνικων κειμενων-…»

Δεν υποστήριξα ότι η Καινή Διαθήκη είναι μια απευθείας απόδοση Πλατωνικών κειμένων, αλλά μίλησα για έμπνευση, για επιρροή. Κάτι που είναι πασιφανές.

Ο Λόγος του Ιωάννη, είναι ένα δείγμα, μια πτυχή ενός μεγάλου διχτυού. Του διχτυού της Ελληνικής φιλοσοφίας.

velial:
«Επισης, διακρινω μια απαξιωση για το κειμενο της Γενεσης.»

Δεν θα έλεγα, σε αυτό ειδικά το σημείο, απαξίωση, αλλά συγκριτική διάθεση. Ωστόσο, με απαξία μπορούμε να δούμε άλλα πολλά σημεία της Παλαιάς Διαθήκης τα οποία και πραγματικά το δικαιολογούνε.

Όλα αυτά βέβαια, πάντοτε υπό το πρίσμα της Σχολαστικής, της κυριολεκτικής ανάγνωσης και απόδοσης των κειμένων, κάτι που αποκλειστικά κάνουν οι χριστιανοί.

Κανείς δεν θα μπορούσε να κριτικάρει «βαριά» τον πηλό και το πλευρό, εφόσον τους αποδίδονταν ο συμβολισμός και όχι η παιδαριώδη σχολαστική αντίληψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy