ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 HEAVY METAL (και άλλα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 12:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Όσοι αρέσκονται στο heavy metal και όλα τα είδη του ας γράφουν σ'αυτό το topic.Εγώ ακούω black,power,gothic.Αγαπημένα σχήματα:in the woods,arcturus,iron maiden,manilla road,candlemass,helloween και πολλά άλλα.

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 19:24:29  Εμφάνιση Προφίλ
και εγώ ακούω metal
Manowar, Iron Maiden, Warlord, Hammerfall, Dio κ.α.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uriel ο Εωσφόρος
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 20:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος
Οι Nightwish, Blind Guardian, Iced Earth, Avantasia, Incubbus Sucubbus κλπ. κλπ. ανήκουν σε αυτό που ονομάζετε metal? Αν ναι, τότε κι εγώ ακούω...

Uriel, ο Εωσφόρος.
Ο φέρων το φώς και την φλόγαν.

*Γνώθι σαυτόν ήνα αγαπήσεις αλλήλους*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 21:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Φίλε εωσφόρε ναι αυτά τα group είναι heavy metal.Αν και οι incubbus παίζουν gothic.wolfacced βλέπω ακούς παραδοσιακό metal.Με αυτά τα group που αναφέρεις άρχισα να ακούω heavy metal.Άντε,όπου να'ναι βγάζουν album και οι maiden.Να δούμε τι μας επιφυλάσσουν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satanist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 00:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satanist
King Diamond, marcyful fate, dimmu borgir, ligo cradle, black opera, blind guardian, kai power, fear factory, apo klasika iron maiden metallica, manowar, hallowen, nirvana.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 19:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ ΤΟ HEAVY METAL ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΗΛΟ SOUNDTRACK ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE. ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ CRADLE OF FILTH, DIMMU BORGIR, DARK TRANQUILLITY, IMMORTALL, ROTTING CHRIST, RHAPSODY, SEPTIC FLESH ΧΩΡΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 12:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Οι dimmu borgir έρχονται τον Σεπτέμβριο στην αθήνα.Θα γίνει πανικός!!!!Τους cradle of filth τους είχα δει live στο rockwave.Τους πέταγαν μπουκάλια και γενικά έγινε ψιλοχαμός..Έίχε πάει κανείς?
Υ.Γ οι septic flesh βγάλαν δισκάρα.το ίδιο και οι rotting christ.
Η Ελληνική και Νορβηγική σκηνή οδηγεί το black metal.Συμφωνείται?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 14:30:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ποια είναι η θεματολογία των στοίχων του Black metal;

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 18:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Συνήθως κυμαίνεται σε παγανιστική καιαποκρυφιστική θεματολογία.
Βέβαια ορισμένα group για προώθηση και μόνο χρησιμοποιούν το όνομα του εωσφόρου και το "παίζουν"κακοί σατανιστές.Όμως,αν η μουσική είναι καλή τι σημασία έχουν οι στίχοι?Εμένα προσωπικά δεν με εκφράζει τέτοιου είδους θεματολογία και έτσι αφοσιώνομαι μόνο στην μουσική του συγκροτήματος.Αν σε κάποιον άλλο αρέσει η συγκεκριμένη θεματολογία δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 19:01:26  Εμφάνιση Προφίλ
Χμ….. βασικά ένα πείραμα ήθελα να κάνω με αυτήν μου την ερώτηση. Πάνε αρκετά χρόνια από τότε που αγόρασα τον τελευταίο μου metal δίσκο. Δεν ήταν απόφαση, απλός σιγά σιγά το ενδιαφέρον μου εξασθένισε, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι ορισμένες φορές δεν αισθάνομαι την ανάγκη να ακούσω έναν καλό δίσκο metal. Η μουσική είναι μουσική σε όπιο μουσικό ιδίωμα και να ‘ανήκει’. Προσωπικά ακούω ένα εκατομμύριο διαφορετικά είδη μουσικής, αναλόγως την διάθεση που θα έχω, θα ακούσω και κάτι ανάλογο. Χμ…. για να θυμηθώ….. τι άκουγα τότε…. Όπως θα καταλάβετε ήμουν λάτρης του ‘σκοτεινού’, μελωδικού και ατμοσφαιρικού ήχου του metal…. Ενδεικτικά αναφέρω ορισμένα σχήματα που μου άρεσαν και ορισμένα εξ αυτόν ακούω που και που και τώρα…. Anathema, My dying bride, Celestial season, Burzum, Mayhem, Darkthrone, Emperor, Empirium, Tiamat, In the woods, Satyricon, The 3rd and the mortal, Arcturus… μάλλον ξέχασα αρκετά.
Τώρα βέβαια να σας πω την αλήθεια δεν θα ακούσω Mayhem, αλλά ένα Τiamat, Αnathema (αγαπημένοι ακόμα και τώρα), My dying bride (the angel and the dark river) the 3rd and the mortal (άπαντα), σίγουρα θα τα απολαύσω….

Θα ακούσω από tango και ambient, από Χατζηδάκη και Παπαθανασίου, από πειραματική jazz και IDM, μέχρι metal και το σκληροπυρηνικότερο power electronics. Από κάθε είδος επιλέγω κάτι που μου ταιριάζει, με αγγίζει.

Η μουσική είναι μια! Και ένα μέρος αυτής μοιραία είναι και το Metal.


στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 29/05/2003 19:17:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NON SERVIAM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 17:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NON SERVIAM
ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΛΛΟΠΑΤΕΡΕΣ!!!!!!
ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ: ROTTING CHRIST - METALLICA - IRON MAIDEN - JUDAS PRIEST - IN FLAMES - DARK TRANQUILLITY - LACUNA COIL -SKID ROW -GUNS'N'ROSES - SYSTEM OF A DOWN - THE GATHERING - THEATRE OF TRAGEDY - CRADLE OF FILTH - HELLOWEEN - TRISTANIA - PAIN OF SALVATION - SENTENCED - STRATOVARIUS - W.A.S.P. - SIRENIA - ICED EARTH - MANOWAR - PARADISE LOST........ HAIL HAIL HAIL

YOU MAY SAY I 'M A DREAMER BUT I 'M NOT THE ONLY ONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 20:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Φίλε Εχέμβροτε τα ποιο πολλά group απ'αυτά που αναφέρεις ήταν και είναι απο τα αγαπημένα μου group.Από περιέργεια και μόνο θέλω να σε ρωτήσω κάτι.Ελληνικά κομμάτια σε στυλ βανδή και τα λοιπά μπορείς να ακούσεις τώρα?Γιατί έχω την εντύπωση ότι αν "χωθείς"βαθειά στο metal μετά, ακόμη και αν σταματήσεις να ακούς, είναι δύσκολο να ακούσεις τόσο εμπορική και ευκολοκατασκευάσιμη μουσική όπως βανδή και ιστορίες.
Βέβαια αυτό είναι προσωπική μου άποψη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 21:07:40  Εμφάνιση Προφίλ
Όταν ο ουρανός πάρει την θέση της γης, μόνο τότε θα ακούσω αυτούς τους καλικάτζαρους. (άσε φίλε μου, αφού δεν την έπαθα στον στρατό… δεν έχω φόβο..)

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 23:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica
Γειά σου ρε φίλε Εχέμβροτε! Ωραίος! Εγώ δεν ακούω metal παρά αρκετά σπάνια. Μου αρέσουν πολύ οι Dargaard και Corvus Corax που νομίζω ανήκουν σε gothic-medeaval, σωστά? Ξέρετα άλλα παρόμοια συγκροτήματα να προτείνετε?

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 10:45:19  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε reptile εάν θες κάτι σε πιο gothic, θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον δίσκο ‘Elizium’ των ‘Fields of the Nephilim’ (δισκάαααρα!!) .Τον θεωρώ έναν από τους κορυφαίους δίσκους που απέκτησα ποτέ και φυσικά ένα στολίδι στον χώρο του Dark και Gothic ιδιώματος.

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 12:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica
Ok φίλε, θα το ψάξω

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 19:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Καλό gothic παίζουν οι dreadful shadows.Πράγματι το elizium είναι κορυφαίο αλλά και το nephilim.Στο ίδιο στυλ παίζουν garden of delight,house of usher,descendants of cain........Τώρα για gothic-medieval υπάρχουν οι ataraxia,sopor aeternus,die verbatten kinder evans....θα θυμηθώ και άλλα και θα σου πω.Πάντως ψάξε τους sopor aeternus που είναι και η αδυναμία μου.Προτεινόμενα album:the inexperienced spiral travel,dead lovers sarabande part2[ΕΠΟΣ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 01:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica
Thanks body! Οι Gathering ανήκουν στην κατηγορία gothic? Τους λατρεύω! Η φωνή της με κάνει να ανατριχιάζω!

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NON SERVIAM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 02:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NON SERVIAM
Η ΑΝΕΕΚΕ ΤΩΝ GATHERING ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΩΝΗ...........
ΜΑΛΛΟΝ ΝΕΡΑΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.......
ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΑ........

YOU MAY SAY I 'M A DREAMER BUT I 'M NOT THE ONLY ONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Haris
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 01:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Haris
Ρε παιδιά, ποιά είναι η γνώμη σας για το ST. Anger?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 11:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Εγώ προσωπικά δεν το έχω πάρει ακόμη.Μπορείς να μας πεις σε τι ύφος κυμαίνεται?Πάντως το ομώνυμο κομμάτι που έχει βγει και σε videoclip
μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά εκτός από ένα σημείο που θύμιζε αρκετά linkin park και το όλο ρεύμα του nu metal.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 19:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΡΕ! ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕΣ.

ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙΣ 16483 ΦΟΡΕΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ (ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΣΠΑΣΙΜΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ). ΩΣ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ, ΛΙΓΟ ΑΠΟ SOULFLY, ΛΙΓΟ ΑΠΟ LINKIN PARK. ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΠΑΝΤΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΒΑΡΥ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 20:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ
ΤΟ St.Anger ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ.
ΓΕΝΙΚΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΤΩΝ ΜΕΤΑLLICA ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ
ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 19:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
QEENSRYCHE IN ATHENS.Απογοητεύθηκα από την συναυλία των queensryche.Μα ούτε ένα queen of the ryche ρε παιδιά Ή τουλάχιστον ένα operation mindcrime...Εντάξει,το καταλαβαίνουμε ότι ακολουθούν νέα μουσικά μονοπάτια αλλά μην ξεχνάνε και από που άρχισαν.
ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος τσιρακιδης
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2003, 21:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος τσιρακιδης
Slayer is the Best!!!Επισης deicide,Marduk,Dark Angel, και φυσικα τα κλασσικα Iron Maiden και λοιποι!Γενικα ακουω thrash,death και black!

ViolatorΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 20:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Η metallica καλά θα κάνουν να τα παρατήσουν.Αν και είμαι φανατικός maidenas το ίδιο πρέπει να κάνουν και αυτοί.Να δούμε τί album θα βγάλουν τον Σεπτέβριο.Προσωπικά το brave new world δεν μου άρεσε καθόλου και έτσι είμαι πολύ δύσπιστος για το νέο τους album που θα λέγεται DANCE OF DEATH.Για να δούμε.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 21:25:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

wolfacced βλέπω ακούς παραδοσιακό metal

κοίτα δεν υπάρχει οπαδός του σκληρού ήχου που να μην ακούει Iron Maiden. Τώρα τα καλύτερα μου είδη (παρακλάδια πάρτο όπως θες) είναι το Epic και το Black. Από Death μου αρέσουν αυτά που έχουν κυρίως στίχους με gore θεματολογία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 11:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Με συγχωρείτε, όμως το Θέμα μεταφέρεται στο Forum "Μεταξύ τύρου και αχλαδιού" από το Απόψεις, Προτάσεις κ.ά. που το φιλοξένησε αρχικά.

Νομίζω ότι το Θέμα αυτό, όπως τέθηκε, δεν έχει κάποια σχέση με την ευρύτερη θεματολογία των Forums(και του Τόπου) γι'αυτό και η μεταφορά του στο Forum αυτό όπου μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 22:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Εδώ είμαστε.....
Τι να πρωτοπεί κανείς για αυτό το μεγαλείο μουσικής που λέγεται Metal.
Iron Maiden, Τherion και Nightwish. Τα τρία αγαπημένα μου. Συγκεκριμένα οι Μaiden, με έχουν μεγαλώσει. Ήταν, είναι και θα παραμείνει το καλύτερο γκρούπ στο Metal στερέωμα.
Περάν αυτών, ψοφάω για Death και Black Metal σε κάθε του μορφή, είτε βάρβαρο, είτε μελωδικό και ατμοσφαιρικό.
Οτιδήποτε έχουν να βγάλουν οι Σκανδιναβικές χώρες (και σε ελάχιστες περιπτώσεις και η Ελλάδα) απο Metal,είναι εγγύηση, είναι ποιότητα μουσικής, ενώ αποστρέφομαι όλες αυτές τις Thrash-Death-βαβουροαμερικανιές. Οτιδήποτε μεταλλικό άκουσμα σε ταξιδεύει σε δάση,βουνά και θάλασσες, υποκλίνομαι. Metal που είναι για τα τσιμέντα και τα παγκάκια της πλατείας
(βλ. Τhrash), όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Βέβαια το οτι τρέφω μια λατρεία για το Metal, δεν σημαίνει οτι δεν ακούω άλλα είδη μουσικής όπως Ambient, Kλασσική, Κέλτικη/Ιρλανδική, Αρχαία Ελληνική, Όπερα, Ηλεκτρονική. κ.ο.κ
Γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να ακούσω οποιαδήποτε μουσική, όταν αυτή έχει κάτι να μου πεί.

Με εκτίμηση
Νταβέλης

Υ.Γ : Εχέμβροτε, κάτι άκουσα για έλευση των Dimmu Borgir στην Αθήνα. Έ, ρε γλέντια. Θα γελάσει κάθε πικραμένος.

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 23:02:26  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω, απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω... 13 χρονια ακουω και τελειωμο δεν εχει...
Μην με ρωτατε για συγκροτηματα και ειδη METAL, ΟΛΑ MA ΟΛΑ.

Αλλα να λεμε και πραγματα με το ονομα τους κιολας, το METAL αργοπεθαινει εδω και 10 χρονια παιδια. Αξιοι συνεχιστες δεν υπαρχουν πια, μονο αξιολογα σχηματα για να κρατουν τα προσχηματα.

Οσο για...

quote:
Συγκεκριμένα οι Μaiden, με έχουν μεγαλώσει. Ήταν, είναι και θα παραμείνει το καλύτερο γκρούπ στο Metal στερέωμα.


ΔΕΝ συμφωνω ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ και το συζηταμε οσο θελετε αυτο...

Ομως και αλλα ειδη μουσικης ειναι εξισου καλα και εχουν πολυ καλα ακουσματα...Ambient, Ηλεκτρονικη, Disko, Νew Age κτλ κτλ

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 00:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Εγω φιλοι μου δεν μπορω να θεωρηθω μεταλλας, αν και μικροτερορος ακουγα μονο μεταλ, γιατι αργοτερα ωριμαζοντας αρχισα να διαλεγω απο ολες τις μουσικες τα κομματια αυτα που με εκφραζουν και μου προκαλουν δυνατα συναισθηματα, οποιου ειδους κι αν ειναι αυτα. Η καθε μουσικη εχει και την ωρα της, αναλωγα με την συναισθηματικη σου κατασταση εκεινη τη στιγμη. Ετσι, σνδυαζω trance και metal, house kai εντεχνα, ελληνικα kai low bap, σκυλαδικα και psychedelic/goa κτλ.
Παντως πιστευω οτι ενα παιδι για να διευρυνει τους πνευματικους οριζοντες τη φαντασι του και για να ονειρευεται πρεπει να αρχισει με μεταλ.
Εμενα παντως ακομα και τωρα αγαπημενο μου συγκροτημα ειναι οι
ΜΟΟΝSPELL ενω καθημερινα ακουω Rotting christ, Anathema, Dimmu, Cradle of Filth, Sentenced, Cemetary, Borknagar, Therion, Tiamat, Septic Flesh, Necromantia, Satarial, the Gathering και ενα σωρο αλλα.

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy