ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 HEAVY METAL (και άλλα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Demon_LordGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 00:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demon_LordGR
11 σεπτεμβρίου έρχονται οι korn στην Θεσ/νίκη!αλήθεια θα πάει κανείς?έγω δεν το χάνω με τίποτα:)!όπως και στους nightwish 23-26 οκτωβίου στο λυκαβυτό!όσοι πάνε να σηκώσουν χέριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 01:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Demon_Lord, δεν θα πάω στους Korn...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 07:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ
quote:

Καλησπέρα φίλοι μου να ρωτήσω μήπως καποιός έχει το <<Living on a borowwed time>> των Diamond head , το ψάχνω χρόνια και δεν τα εχω καταφέρει ακόμα.

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ


Κοιταξε μηπως βρεις τιποτα για download εδω: www.mybittorrent.com/index.php?do=browse&category=Music&show=dΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 07:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ
Korn δε θα παω,δε μαρεσουν ηθελα να παω και slipknot αλλα..τωρα αν οι nightwish ειναι τοσο καλοι στο λυκαβηττο οσο ηταν στο rockwave περσι,πρεπει να βρω χρηματα μου φαινεται

ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ

Edited by - Μυθο-ΔΙΑ on 08/09/2005 07:39:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 08:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Μυθο-ΔΙΑ, κάτι μου λέει πως οι Nightwish θα είναι αρκετά καλοί οπότε πρέπει να βρώ κι εγώ λεφτά για να πάω...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 08:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ
Αυτο σκεφτομαι και γω Dying_incubus και αγχωνομαι..
Ααααχ τι βλεπω τη δουλεια,οι συναυλιες θα μαι φανε την μουσικοφιλη

Edited by - Μυθο-ΔΙΑ on 08/09/2005 08:42:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 09:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εγώ να δείς τι λεφτά έχω σκάσει σε cds...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 09:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ
Ναι ρε γαμωτο πολλα χρηματα σε cds και γω,και οι τιμες εχουνε ψιλοξεφυγει.μετα φταιει η πειρατεια χαχαχαχα αλλα θα μου πεις το αυθεντικο εχει αλλη χαρη,ειναι ολοκληρη ιεροτελεστια να το ακουσεις,να δεις εξωφυλλο,στιχους μεχρι και τα thanks στο οπισθοφυλλο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 09:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
θα μου πεις το αυθεντικο εχει αλλη χαρη,ειναι ολοκληρη ιεροτελεστια να το ακουσεις,να δεις εξωφυλλο,στιχους μεχρι και τα thanks στο οπισθοφυλλο...

Να σου πώ την αλήθεια δε με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό...
Αναγκάζομαι να παίρνω τα αυθεντικά cds επειδή δε μπορώ να βρώ πειρατικά!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 10:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ
Συμφωνω μαζι σου,γενικα εγω ειμαι υπερ της πειρατειας.Να ναι καλα και το internet και κανουμε και κανα download,γιατι θα σου χει τυχει να μη θες ολοκληρη δισκογραφια,αλλα ενα τραγουδι μονο χεχε(και να μη μπορεις να το βρεις και απο γνωστο,φιλο κλπ)

Edited by - Μυθο-ΔΙΑ on 08/09/2005 10:12:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 10:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Όχι μόνο αυτό.
Μου έχει τύχει πολλές φορές να μη μπορώ να βρώ κάποιο album που θέλω σε κάποιο μαγαζί οπότε αναγκαστικά πρέπει να το κατεβάσω...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 14:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
καλα, που το ειδατε ωρε οτι οι nightwish χοντε τοτε;
1η οκτοβριου λεει στο επισημο σαιτ!!!

συγκεντρωθειται!!!

και ερχοντε και με τους sonata arctica...

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Πράγματι έρχονται 1/10. Για τους sonata arctica που το άκουσες ότι έρχονται μαζί? Γιατί στην ιστοσελίδα τους δεν το λέει.

Πάντως για τους Γκοθόφιλους το dark side είναι ένα αρκετά ενημερωμένο μαγαζί, αν και τελευταία το έχει ρίξει πολύ στο ελέκτρο.

Αν πήγε κάποιος korn & 69eyes ας πει τις εντυπώσεις του για τους 69


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 23:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
στο κατω μερος της σελιδας το γραφει... αλλα μαλλον δυστυχως ειναι για τη συναυλια στο ελσινκι... αλλα και παλι, δεν μπορει να ερθουν χωρις καλο support... λετε να βαλουν τιποτα ελληνες;;;

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 23:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Γεια σου gretel,καλοί ήταν οι 69 Eyes,μου άρεσε το 80ς feeling που είχαν.Ο τραγουδιστής από μακριά ήταν φτυστός ο Alice Cooper και η φωνή του μου θύμιζε αυτή των Type O Negative(αλήθεια αυτοί υπάρχουν ακόμα?).

Οι Korn μου άρεσαν αρκετά παρόλο που δεν είμαι fan τους.

Τρελάθηκα εκεί που παίξανε το κλείσιμο του "Οne" των Metallica,αλλά και στις διασκευές στους Pink Floyd.Φανταστική ατμόσφαιρα!!

Περίμενα όμως περισσότερο κόσμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 09:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
gretel, όσο πηγαίνω στο Dark Side απογοητεύομαι...
Όλο και γεμίζει από electro και κάτι τέτοια.
Έχω να πάω βέβαια κανένα δίμηνο και θέλω να πάω σύντομα οπότε θα σας πώ εντυπώσεις...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 13:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Δεν εχει αλλάξει τίποτα. Τα ίδια. Υπάρχει ακόμα ένα δίπλα στο underground στα Εξαρχεια, και άλλο ένα στην προέκταση της Θεμιστοκλέους μετά την πλ. Εξαρχείων στο δεξί σου χέρι.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 10:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Κατάλαβα ποιό εννοείς, φίλη μου!
Είχα πάει μία φορά πρίν αρκετό καιρό αλλά βρήκα ως επί το πλείστον albums από metal συγκροτήματα και δεν είμαι τόσο fan του metal...
Θέλω πάντως να πάω μία βόλτα τόσο από το Dark Side όσο κι από το Gothic Alchemy.
Οπότε ίσως περάσω κι από αυτό το μαγαζί να δώ τι παίζει γιατί είχα πάει πρίν πολύυυ καιρό!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 01:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Την καλησπέρα μου σε όλους τους / τις Εso-Metalheads!

Πήγε κανείς από εσάς να δει χθες τους NIGHTWISH; Ρε παιδιά, τι live ήταν αυτό, τι μυσταγωγία! Το υπέροχο ηλιοβασίλεμα της χθεσινής ημέρας, παρέδωσε τα σκήπτρα σε μια μαγική νύχτα, με την Tarja (πραγματική Μούσα η κοπέλα) συνοδευόμενη από ανεπανάληπτες μελωδίες να ρίχνει το πλήθος σε έκσταση...ακόμα να συνέλθω...

Άσχετο, αλλά όσοι από εσάς είστε αθεράπευτοι λάτρεις της
ατμοσφαιρικής Death/Black καφρίλας αναζητήστε επειγόντως (όσοι δεν τους γνωρίζετε) τους G R A V E WO R M. Θα πάθετε σοκ! Θα εκπλαγείτε δε, όταν ακούσετε τις διασκευές των «Fear of the Dark» (Iron Maiden) και «How many tears» (Helloween).
Και δεν ξέρω τι θα «πάθετε» όταν ακούσετε επίσης τα «It’s a sin» (Pet Shop Boys) και «Loosing my religion» (R.E.M) !!!
H μουσική τους γενικά, είναι για να «φεύγεις»!

Χαιρετώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 09:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα στην παρέα,

Με μεγάλη μου έκπληξη είδα κάποια άτομα στο συγκεκριμένο Forum ! Δεν θέλω να πω ονόματα, αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα για τις μουσικές τους προτιμήσεις

Δεν διάβασα όλες τις σελίδες, αλλά στις τελευταίες είδα να γίνεται πολύ αναφορά στην σκανδιναβική σκηνή (epic - atmosperic death etc) καθώς και αναφορές για downloads και internet.

Απλά θέλω να δώσω κάποια tips σε όποιον δεν τα γνωρίζει ακόμα. Υπάρχει ένα φοβερό site, το Pirate Bay. Είναι Σουηδικό και εκεί θα βρείτε ότι τραβάει η ψυχή σας σε full albums από metal και ειδικά skandinavian metal. Είναι torent site, οπότε όποιος θέλει παραπάνω πληροφορίες είμαι στην διάθεσή του. Επείσης, από DC++ άμα πάτε στους METAL WARRIORS εκεί να δείτε σκανδιναβία....

Δεν είχα ιδέα για τους NIGHTWISH (βασικά δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην Ελλάδα γενικώς οσον αφορά συναυλίες), κρίμα γιατί τους έμαθα σχετικά πρόσφατα και τα παιδιά είναι Power !!! Να είναι καλά το DC++ που έχω κατεβάσει όλη την δισκογραφία τους

Τι γνώμη έχετε για τους LACUNA COIL ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 20:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
KERRY KING, εύγε! Σκανδιναβική σκηνή, ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
Βλέπεις, είναι το περιβάλλον που εμπνέει όλα τα Power,Death,Black σχήματα να μεγαλουργούν εκεί πέρα!
Το αμερικάνικο Metal, μπροστά στο (βορειο)ευρωπαϊκό, θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να υποκλιθεί.
Βέβαια υπάρχουν και άλλα ευρωπαϊκά διαμάντια πλήν των σκανδιναβικών χωρών, που "σπέρνουν" κυριολεκτικά. (βλ.ΑFTER FOREVER,RHAPSODY κ.α)
Αδελφέ, Lacuna Coil δυστυχώς δεν έχω ακούσει καθόλου.
Το ξαναλέω: G R A V E W O R M ! ! ! ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ!!!
Να'στε όλοι καλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 11:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φιλε Ntavelis666 οι Σκανδιναβοί είναι γενικώς ταλεντάρες στην μουσική.
Πάρε παράδειγμα τους ABBA, σημάδεψαν όλη την POP σκηνή.
Συγκροτήατα όπως οι A-HA, που για το είδος τους είναι εξαιρετικότατοι.
Και για να μην ξεφύγουμε από το METAL, θυμίσου τους PRETTY MAIDS (Δανοί) στα πρώτα 3 άλμπουμ τους, τους CANDLEMASS (για κάποιους) ακόμα και τον MALMSTEEN....
Βέβαια εκεί που δίνουν τα ρέστα είναι στα πιό ακραίο metal τύπου atmosperic death κλπ... Τι να πούμε για τους Dimmu Borgir ? Aπομόνωσε τον στοίχο και συγκεντρώσου στο feeling και την μουσική... Ένα ιδιωτικό Θρίλερ για τον καθένα μας

Θα τους ψάξω οποσδήποτε τους GRAVEWORM και θα παραθέσω σχόλια...

Οι lacuna Coil είναι Ιταλοί (παραδόξως) και αναφέρονται ως related artists των Nightwish (σύμφωνα με το ALLMUSIC.com - μία εξαιρετική πηγή γνώσεων). Το μόνο σχετικό που βρήκα βέβαι ήτανε ότι είχανε γυναικία φωνητικά... Δεν είναι άσχημοι πάντως.

Παιδιά δεν ξέρω άμα η συζήτηση ξεφεύγει, εγώ απλά έχω την πρόθεση να άνταλλάξω πληροφορίες για νέα - σε μένα - ακούσματα και να κάνουμε την σχετική κουβέντα. Επειδή δεν έχω τον χρόνο (ακόμα) να διαβάσω όλη την συζήτηση από την αρχή, πείτε μου άμα σας χαλάω την σειρά που είχατε βάλλει στην συζήτηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 19:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
«Συγκροτήατα όπως οι A-HA, που για το είδος τους είναι εξαιρετικότατοι.
Και για να μην ξεφύγουμε από το METAL, θυμίσου τους PRETTY MAIDS (Δανοί) στα πρώτα 3 άλμπουμ τους, τους CANDLEMASS (για κάποιους) ακόμα και τον MALMSTEEN....»

Ολόσωστος!
Εκπληκτική πάντως η διασκευή των ΥΨΙΣΤΩΝ T H E R I O N του «Summernight city» (ΑΒΒΑ) δεν συμφωνείς;

Τι να πούμε για τους Dimmu Borgir ?

ΕΛΑ ΝΤΕ! ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ;;
ΜΑ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ!!! ΤΕ-ΛΕΙ-ΟΙ ! ! !
«For all Tid» και «Enthrone Darkness Triumphant», τα λατρεμένα μου από τους Νορβηγούς.
ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ GRAVEWORM(σας έπρηξα με αυτούς, το ξέρω) αποτελούν το αγαπημένο μου ατμοσφαιρικο-καφρο-ντουέτο.

«Aπομόνωσε τον στοίχο και συγκεντρώσου στο feeling και την μουσική... Ένα ιδιωτικό Θρίλερ για τον καθένα μας»

Κοίτα, από την μια δεν με χαλάει καθόλου που όλα αυτά τα συγκροτήματα τα «χώνουν» στιχουργικά στη θρησκεία της ερήμου η οποία μπορεί λίαν επιεικώς να χαρακτηριστεί «πολιτισμοκτόνα» και «γενοκτόνα». Από την άλλη όμως, το να τα χώνουν «υποστηρίζοντας» κάποιον ανυπόστατο «σατανά», ε ναι, αυτό κι αν είναι για γέλια. Έχεις απόλυτο δίκιο πάντως, όταν λές για «feeling»! Εμένα προσωπικά, η μουσική αυτή, κάθε άλλο παρά διαόλους και τριβόλους μου θυμίζει. Θα έλεγα περισσότερο ότι μου φέρνει στο νού εικόνες από άγρια βουνά, βραχώδεις και θεόγυμνες κορφές που βρίσκονται στο έλεος της βαρυχειμωνιάς. Ίσως κάπου φανεί και ο τραγοπόδαρος Πάνας ή η Αινοδότηρα Εκάτη. Ποιος ξέρει...
Και επειδή γενικά τρελαίνομαι να απομονώνομαι σε τέτοια μέρη, εικόνα και ήχος γίνονται ένα και αρχίζει η έκσταση! Φίλε, καλύτερος συνδυασμός, τέτοιο συναίσθημα, δεν υπάρχει άλλο!

Τους Lacuna Coil, τους ξέρω μονάχα σαν όνομα, αλλά με αυτά που είπες, πρέπει να τους αναζητήσω επειγόντως.

Να’σαι/στε καλά!

Υ.Γ: Σου προτείνω ανεπιφύλακτα NORTHER και ΕNSIFERUM. Περιμένω γνώμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 00:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Φίλε μου Dying Incubus, μήπως να πας καμιά βόλτα από το Dark Cell, (απέναντι από το καφέ Όστρια) που λέει η Gretel?
Δεν έχει βέβαια την ποικιλία του Dark Side, αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι πιο φτηνό. Και ο τύπος είναι και πιο εξυπηρετικός.

Ρε παιδιά, δεν ξέρω αν το συζητήσατε πιο πάνω, αλλά έχω βαρεθεί να δίνω 20 και 25 ευρώ για κάθε CD. Μπορεί να φταίει το artwork σε μερικά, αλλά δεν πάει άλλο.

Μας έχουν πιάσει κώτσους μου φαίνεται, και πουλάνε όσα θέλουνε αυτά τα "εξειδικευμένα" μαγαζιά, ελλείψη ανταγωνισμού.

Πριν δυο βδομάδες: Ο ίδιος δίσκος Dead Can Dance, 20κάτι ευρώ σε γνωστό νταρκομάγαζο, 14,50 σε κεντρικότατο δισκοπωλείο.

Οι AHA έρχονται για συναυλία ή λάθος άκουσα?

Άσχετο, αλλά, μιας και το σκέφτηκα...

ΚΡΕΣΕΝΤΟ:

Ακούω εδώ και πολλά χρόνια την ίδια μουσική. Τα ίδια και τα ίδια. Και τα καινούργια από τα ίδια και τα ίδια. Και πάλι τα ίδια. Και κάτι άλλο που ανακαλύπτω και μοιάζει με τα ίδια. Και όποτε είναι κάτι άλλο, λέω " όχι δεν είναι αυτό" και ξαναβάζω το ίδιο CD. Το ίδιο, το λυωμένο, από αυτά που πηδάνε καμιά φορά.

Τόσα πράγματα αλλάξανε τα τελευταία χρόνια, αλλά τα CD στο πανω ράφι, είναι τα ίδια. Δεν έχω κρατήσει ούτε ένα ρούχο από πρόπερσι, αλλά τα CD, άθικτα. Να περιγράφουν με τα ίδια λόγια την καθημερινότητα μου, που αλλάζει κάθε χρόνο, κάθε μέρα. Πλέον πέρα από όλα τα άλλα, είναι ένα ίχνος, από αυτά τα περίεργα, τα μόνα τους, που βλέπουμε δίπλα από τα κοινά πατήματα μιας πορείας που ξέρουμε ότι ακολουθήσαμε, και δεν καταλαβαίνουμε γιατί αυτό το συγκεκριμένο ίχνος ξεμακρυνε έτσι από τα άλλα. Γιατί είναι διαφορετικό? Γιατί, ενώ περνάω όλη την μέρα μπροστά στο excel, όπως εκατομμύρια άλλοι Αθηναίοι, μια άλλη μουσική ηχεί σαν soundtrack στις ημέρες μου και στις ώρες μου?

Μήπως το τελευταίο προπύργιο διαφορετικότητας που έμεινε είναι αυτή η μουσική?

Γιατί όλοι εμείς έχουμε την ανάγκη να φωνάξουμε, μέσω της μουσικής μας: "Όχ, δεν είμαστε σαν και σας, είμαστε άλλοι"?...αλλά το πρωί, πετάμε τα μαύρα και φοράμε τον χρωματιστό μανδύα του "ΔΕΝ- ΕΧΩ -ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΒΑΛΕ-ΟΤΙ-ΘΕΛΕΙΣ-ΑΛΛΑ-ΟΧΙ ΔΥΝΑΤΑ."

Τέλος παραληρήματος Brie.

Έτσι, κουβέντα να γίνεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 04:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Γιατί όλοι εμείς έχουμε την ανάγκη να φωνάξουμε, μέσω της μουσικής μας: "Όχ, δεν είμαστε σαν και σας, είμαστε άλλοι"?...αλλά το πρωί, πετάμε τα μαύρα και φοράμε τον χρωματιστό μανδύα του "ΔΕΝ- ΕΧΩ -ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΒΑΛΕ-ΟΤΙ-ΘΕΛΕΙΣ-ΑΛΛΑ-ΟΧΙ ΔΥΝΑΤΑ."


να το πω?


θα το πω...

καποτε (στην Περμιο περιοδο) για να φορας σκουλαρικι επρεπε να εισαι οντως επαναστατημενος, με την εννοια του οτι οι υπολοιποι ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΝΤΑΝ και επρεπε να το αντιμετωπισεις ΠΡΑΚΤΙΚΑ!

και φυσικα η ροκ μουσικη εξεφραζε την επανασταση εναντια στα προτυπα.

σημερα που τα σκουλαρικια, το πιρσινγκ και η χεβυ εγιναν προτυπο, τι εκφραζει την επαναστατικοτητα, την διαφορετικοτητα???

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 09:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Φίλε μου Dying Incubus, μήπως να πας καμιά βόλτα από το Dark Cell, (απέναντι από το καφέ Όστρια) που λέει η Gretel?

Το ξέρω, αγαπητή μου!
Σε ευχαριστώ πάντως.
Σχετικά με τις τιμές που αναφέρεις...
Όντως, έχει παραγίνει το κακό κι έχω χαλάσει περιουσίες στα albums.

quote:
Τόσα πράγματα αλλάξανε τα τελευταία χρόνια, αλλά τα CD στο πανω ράφι, είναι τα ίδια. Δεν έχω κρατήσει ούτε ένα ρούχο από πρόπερσι, αλλά τα CD, άθικτα. Να περιγράφουν με τα ίδια λόγια την καθημερινότητα μου, που αλλάζει κάθε χρόνο, κάθε μέρα. Πλέον πέρα από όλα τα άλλα, είναι ένα ίχνος, από αυτά τα περίεργα, τα μόνα τους, που βλέπουμε δίπλα από τα κοινά πατήματα μιας πορείας που ξέρουμε ότι ακολουθήσαμε, και δεν καταλαβαίνουμε γιατί αυτό το συγκεκριμένο ίχνος ξεμακρυνε έτσι από τα άλλα. Γιατί είναι διαφορετικό? Γιατί, ενώ περνάω όλη την μέρα μπροστά στο excel, όπως εκατομμύρια άλλοι Αθηναίοι, μια άλλη μουσική ηχεί σαν soundtrack στις ημέρες μου και στις ώρες μου?


Το πιστεύεις οτι κάτι ανάλογο συμβαίνει και σε μένα?
Μέσα σε περίπου 10 χρόνια έχουν αλλάξει τόσα πολλά στη ζωή μου...
Από τα λίγα, αν όχι μοναδικά, πράγματα που έχει μείνει σταθερό κι αμετάβλητο είναι η μουσική που ακούω.
Συνεχίζει να με εκφράζει, να με κάνει να νιώθω και να τη νιώθω μέσα μου...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 09:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped
Χαιρετώ τους συμμετέχοντες και αναγνώστες του θέματος!
Χαίρομαι που βλέπω και τους αγαπητούς ληστές εδώ...

Μιας και έγινε λόγος για τους LACUNA COIL να πω ότι μουσικά δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση με NIGHTWISH, το μόνο κοινό θα έλεγα είναι τα γυναικεία φωνητικά τα οποία είναι και το μεγάλο τους όπλο, πραγματικά εκπληκτική φωνή!!

Δεν έχουν σχέση με δίκασες, γρήγορα riffs και τέτοια (καμία σχέση με power δηλαδή) αλλά η μουσική τους πλαισιώνεται από απλά riffάκια, όμορφες μελωδίες, αρκετά πλήκτρα που δημιουργούν ωραία ατμόσφαιρα και refrain που χτυπάνε με τη μία και σου μένουν αξέχαστα... Να ακούσετε οπωσδήποτε!

ΥΓ. Κυριακή 16 Οκτώβρη έρχονται οι NEVERMORE!! στο CLUB 22.

Σας χαιρετώ!

If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 12:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote
Πριν δυο βδομάδες: Ο ίδιος δίσκος Dead Can Dance, 20κάτι ευρώ σε γνωστό νταρκομάγαζο, 14,50 σε κεντρικότατο δισκοπωλείο.
unquote

Φιλε Brie Boy,

Κατά σύμπτωση κατέβασα ΟΛΗ την δισκογραφία των Dean Can Dance χτες με μηδενικό κόστος (άντε τα πάγια του ADSL, δηλαδή 45 ευρώ τον μήνα...). Μήπως ενδιαφέρεσε ???

Φίλε Νtavelis666,

Δεν μου καίγεται καρφάκι που το Death τα χώνει στην θρησκεία.... Πρότεινα την απομώνωση των φωνητικών απλά γιατί δεν βγάζω νόημα από τις "βοθροφωνές¨.... ENSIFERUM και GRAVEWORM θα "κατεβάσω" το Σ/Κ, οπότε θα επανέλθω σύντομα με σχόλια....

Ακούει κανένας σας GATHERING ???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Φιλε Brie Boy,

Κατά σύμπτωση κατέβασα ΟΛΗ την δισκογραφία των Dean Can Dance χτες με μηδενικό κόστος (άντε τα πάγια του ADSL, δηλαδή 45 ευρώ τον μήνα...). Μήπως ενδιαφέρεσε ???


Αυτά είναι!
Κι εγώ έσκασα τα λεφτά για να την μαζέψω κι άσε που μερικά cd τους δεν τα έχω βρεί και τα κατέβασα κι εγώ από το Internet.
Πλέον κι εγώ κατεβάζω αρκετά από το Internet αλλά παλιότερα ήταν δράμα η κατάσταση...

Υ.Γ. Ενημερωτικά, είναι η Brie Boy κι όχι ο Brie Boy.
Στο λέω γιατί την είχα πατήσει κι εγώ...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped
quote:

Ακούει κανένας σας GATHERING ???

Επειδή έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στις γυναικείες φωνές δεν θα μπορούσα να μην ακούω Gathering.. Πραγματική μούσα η Anneke σίγουρα από τις πιο μαγευτικές φωνές που έχω ακούσει!

Στο τελευταίο τους άλμπουμ "Souvenirs" κινούνται σε πιο trip hop μονοπάτια κάτι που προσωπικά δε με χαλάει καθόλου, φοβερός δίσκος!
Αν θες να ακούσεις κάτι πιο metal άκου το εκπληκτικό "Mandylion" για αρχή...

Σας χαιρετώ.

If the truth hurts prepare for pain.


Edited by - Timetrapped on 07/10/2005 13:21:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy