ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 HEAVY METAL (και άλλα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 19:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
OZRIC TENTACLES....AFTER FOREVER ....EDENBRIDGE....THERION....HAGGARD....LACRIMOSA...RAKOTH......KYUSS... ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΙΧΩΣ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ..............
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 19:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
" THE ANCIENT PASSED SEEDS IN OUR MINDS,
THAT CONSTANTLY HAS GROWN...
NOW BLOSSOM UP BEGIN TO FLOWER AND SOON
WE'LL REAP THE FRUITS"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 08:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βγήκε το νέο album των Fields Of The Nephilim!!!
Νομίζω πως δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα για αυτό τον κολοσσό του gothic rock...
Το album λέγεται "Mourning sun" και πιστεύω πως όσοι έχουν λατρέψει τα τραγούδια του συγκροτήματος θα ενθουσιαστούν.
Κατά τη γνώμη μου το album είναι έπος!
Ωραία και δυνατά τραγούδια και πιστεύω πως οι Fields Of The Nephilim γύρισαν δριμύτατοι....

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 17:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
Επίσης κυκλοφορεί και το καινούριο απο theatres des vampires...

το άκουσε κανείς?

έχω αγωνία να δω πως θα τα βγάλει πέρα μόνη η τραγουδίστρια...

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 22:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
Ουπς,σορι
σε ενα μήνα περίπου κυκλοφορει...


"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 07:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
nossoforos, το καινούριο album των Theatres Des Vampires θα κυκλοφορήσει περίπου στα τέλη Νοεμβρίου.
Πιστεύω πάντως πως η Scarlet θα τα καταφέρει μια χαρά.
Ίσως το αποτέλεσμα να αξίζει...
Επίσης, αναμένεται να κυκλοφορήσει και το καινούριο album των Inkubus Sukkubus με τίτλο "Starfire of the Goddess".
Μάλλον οι επόμενες μέρες θα μας φέρουν πολλές ωραίες εκπλήξεις!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 01:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Έκοβα τις φλέβες μου όταν άκουσα το “The Magic of the Wizard’s Dream” των – έτη φωτός μακριά - επικών R H A P S O D Y σε συνεργασία με τον CHRISTOFER LEE!!!
Ποιος να το φανταζόταν...
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!! Και η φωνή του Christofer, ανεπανάληπτη!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 01:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητέ Masvidal, ξέχασες τους EPICA!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 15:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
D.incubus,ΧΑΜΟΣ θα γίνει!τρομεροί οι inkubus sukkubus...φαντάζεσαι να έρθουν για live?
είχαν έρθει και πιο παλιά αλλα δυστηχώς τους έχασα...εσύ?

τραγούδια όπως τα:samhain(τι ύμνος θεέ μου!),heart of lilith,pagan born και δεν συμαζέυετε...με έχουν συμεδέψει,πραγματικά.

ας παραθέσω μια πολύ όμορφη μπαλάντα...

"WE BELONG WITH THE DEAD"

It's too late to turn back now
For we have slain the Sacred Cow
For paradise we are bound
We were lost, but now we're found
As the razor cuts the wrist
Rejoice for Heaven's love has kissed
The icy blade shall lead the way
Don't you cry and don't you pray

We belong with the Dead

Come and sleep eternal sleep
Don't you fear and don't you weep
On a chariot we shall ride, all the way to suicide
You took me up, you dragged me down
Now my soul is quite unbound
Don't you try to change my mind
To sense and reason I am blind

On the ferry to the Underworld
Round the blade our fingers curled
Let me give you your release
In my love and in my peace

Ntavelis666

ομωλογώ οτι δεν μου πολύ αρέσουν οι rapsody
δεν μπορω να τους βλέπω στις φώτο με τα σπαθια και τις πανοπλίες...

ΟΜΩΣ

CHRISTOFER LEE???
πολυ παράξενο μου φαίνεται!
θα σπέυσω αμέσως!

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Frozen soul
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 13:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Frozen soul
quote:

quote:

ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΩΝ ΟΛΛΑΝΔΩΝ EPICA,ΕΝΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΤΩΝ NIGHTWISH ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑλΗ
ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ.ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕΛΛΟΝ.


Kai kati allo: Apo thn proswpikh mou empeiria, exw prose3ei oti einai me to paramikro tis onomazoume oles soprano. H idiothta tous na tragoudoun ypshles notes, den tis kanei aparaithta soprano. Px diabazw panta sta booklets twn After Forever -tous opoious 8a paw na dw se merikes meres giati eimai Germania- oti h Jansen einai soprano. Sthn pragmatikothta dyskola 8a thn elege kaneis pou gnwrizei apo liga pragmata lyrikou tragoudiou. Prospa8ei na trgoudisei etsi mono stis ypshles notes, giati alliws 8a bgalei strigglia -pragma pou oute ayth, oute emeis to 8eloume. H Tarja twn Nightwish kapws phgaine na epiballei ena e3oloklhrou mezzo-sopraniko stil alla den 3erw giati, kapou sto dromo alla3e gnwmh kai ta fwnhtika ths einai kanonika pia. Akouste ta keinourgia mp3 deigmata tou neou tous album sto www.nightwish.com kai 8a katalabete. Xorwdia, orxhstra sto Londinou, alla pou einai ta eklphktika sopranika fwnhtika ths?
To ONce 8a einai mia psiloapogohteysh, ypopteyomai. Ti ta 8elei o Tuomas ta parallhla projects?

Pas kala file?????
Spoudazw klassiko tragoudi 8 xronia ws Verdi baritone kai se diavevaiw oti h tragoudistria twn AFter Forever einai 100% soprano!
Gia thn akrivia einai full lyrical coloratura sopran pragma pou megales kai axiologes soprano pote den kataferan!
H thagoudistria twn EPICA einai mezzo-soprano opws lene ta booklets kai h Tarja einai dramatic soprano mia sunithimenh soprano fwni!
Prin krineis paxe kai ligo!

Edited by - Frozen soul on 27/10/2005 13:40:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 01:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο FROZEN SOUL.
Τη γνώμη μου για την Tarja Turunnen την έχω πει. Η φωνή της δεν είναι δραματική. Είναι Δ Ρ Α Μ Α Τ Ι Κ Η !!!
Την τραγωδία, τον πόνο, τον ρομαντισμό αλλά και το επικό μεγαλείο που εκφράζει η φωνή αυτής της κοπέλας, δεν το καταφέρνει άλλη γυναικεία φωνή στο Metal. Αλλά ένα ακόμα πράγμα που με καθηλώνει όταν την απολαμβάνω live, είναι οι τρομερές αλλαγές έκφρασης του προσώπου της σε σχέση με τους στίχους που τραγουδάει εκείνη τη στιγμή.
Αλλά και η φωνάρα της -ασφαλώς σοπράνο- FLOOR JANSEN
(AFTER FOREVER, δεν πάει καθόλου πίσω. Η φωνή της σε πολλά σημεία είναι ικανή να προκαλέσει ρωγμές στους τοίχους! Σαφώς δυνατότερη και επικότερη φωνή από εκείνη της Tarja, αλλά στερείται του ερωτισμού και την συγκίνησης που αποπνέει η δεύτερη.
Όσο για την SIMONE SIMONS, (EPICA) έχει κάνει ένα πάρα πολύ καλό ξεκίνημα, έχει τρομερή φωνή, και είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα μας εκπλήξει περισσότερο.

TARJA – FLOOR – SIMONE = Ι – ΣΟ – ΠΕ – ΔΩ - ΣΗ ! ! !


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 11:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ntaveli λυσταρχε χαιρετω!
σορρυ που αργησα να απαντησω αλλα η τριτη λυκειου τελικα ειναι πολυ ζορικη!!!

μεταβιβασα τα δεοντα στη μπαντα και ευχαριστουν...!
παντως κατι ασχετο... ο σακης των rotting και ο βασιλης των elysian καινουν πολυ παρεα απ' οσο ξερω... και ο σακης ειναι πολυ καλο παιδι. ενταξη δεν νομιζοω οτι μπορουμε να τους αντιπαραθεσουμε, αλλος ο ενας ηχος, αλλος ο δευτερος... ασε που νομιζω οτι το sanctus diavolos ηταν αρκετα καλο...

οσο για τον christopher... ειδα το unholy warcry στο mad, και δεν μπορουσα να κοιμηθω! την επομενη που κυκλοφορησε το σιγκλακι τσακιστηκα να το παρω... εκει που νομιζεις οτι τα εχεις ακουσει ολα απο τους ιταλους... αρχιζει το it was a good time, for all creatures of the earth... και χανεις τη γη κατω απ' τα ποδια σου... ωραια φοτο...

οσο για την tarja που ειχες στην αλλη φοτο... αντιο της ... πηρε ποδι... κριμα.

marcelo you bastard... την εκανε ντιβα... τελικα το χρημα διαφθειρει τοσο την ανθρωπινη ψυχη που μετετρεψε μια τοσο γλυκια κοπελα σε ψωναρα....
ετσι δε λυπαμε και τοσο που δεν μπορεσα να παω στη συναυλια... αν και σαν show λενε οτι ηταν καλο, δεν θα ηθελα να την δω να υποκρινεται...

λενε να παρουν τη liv cristine για vocalist τωρα... τι να πιασει μπροστα στην ταργια;

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 11:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Και φανταστειτε οτι τετοιες υπεροχες φωνες αμοιβονται λιγοτερο απο καποιες αλλες σκυλο-φωνες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 12:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
καλημέρα

ρε παιδια,σιγα την Ταργια πια...

ουτε φωνάρα έχει,(η κοπέλα μου έχει καλύτερη!)ούτε και καμια θεά είναι...
αλλα ούτε και στίχους γράφει.

όσο για την Λιβ κριστίν,είναι έτη φωτος μπροστα απο την ταργια...
τheatre of tragedy?solo καριερα?leave's eyes?cradle of filth και άλλες συμετοχες?η ταργια τι έχει κάνει?
α,ξέχασα,πεζουν τραγουδια της στον αντ1!
σόρι παιδια,αλλα τους nightwish δεν τους θεωρω καμια σπουδεα μπαντα.
δεν είναι τυχαίο οτι πλεον τους ακουει και η κουτσή μαρια...
μέχρι και στην γιουροβίσιον ήταν να μπουν!
επίσης έχω προσέξει στην μπάντα οτι σχεδον όλες οι μελωδιες τους κάτι θυμήζουν.


"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 12:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
crucifire,λες "λενε να παρουν τη liv cristine για vocalist τωρα... τι να πιασει μπροστα στην ταργια;"


η απψη σου είναι εκατο τα εκατο λάθος.

ΜΑ-ΚΑ-ΡΙ να μη πάει.

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 13:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εντάξει, βρέ παιδιά!
Γούστα είναι αυτά...
Άλλος πιστεύει οτι η Tarja έχει φωνάρα κι άλλος οτι διαθέτει φωνάρα η Liv.
Μη μείνουμε τώρα σε αυτό...

Υ.Γ. Αγαπητή gretel, μιάς κι είχες ρωτήσει για το τελευταίο album των Elusive βρήκα μόνο το "Destination game"...
Μου άρεσε πάντως!
Αυτό εννοούσες?
Δε μπόρεσα να βρώ κάποιο πιο πρόσφατο.
Τουλάχιστον για αυτό είχα ακούσει και καλά σχόλια...

Αγαπητέ nossoforos, είχα πάει στους Inkubus Sukkubus όταν είχαν έρθει.
Αν ξαναέρθουν, δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσω!

In anticipation of my resurrection...

Edited by - Dying_Incubus on 30/10/2005 13:51:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 13:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλοι Μεταλάδες καλημέρα !

Έχω ξεσκιστεί στο Downloading εδώ και τρεις μέρες και είπα να καταθέσω μερικές απόψεις....

Μόλις κατέβασα και ακούω το Consign To Oblivion των Epica....
K-A-T-A-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο !!!!!
Φωνάρα η τύπισα, επικές συνθέσεις, τέλειο άκουσμα !!!

"Are you Dead Yet" των Children of Bodom : Τα παιδιά μας δείχνουν ότι βελτιώσανε την τεχνική τους, αλλά κατα τ'άλλα τίποτα ιδιαίτερο, ακούγεται πάντως ευχάριστα.

"Church Of Tiamat" των Tiamat : Μου θύμισε έντονα το Ηοst των Paradise Lost, πάντως αρκετά καλές συνθέσεις.

"Einsamkeit" των Lacrimosa : Περίμενα κάτι καλύτερο, απ'οτι είδα όμως έχουν πλούσια δισκογραφία οπότε θα τους ψάξω παραπάνω.

"Rosenrot" από τους Ramstein.... XΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ !!!!!!!

Λοιπόν, δεν έχει νόημα νομίζω να προσπαθούμε να συγκρίνουμε ποιά τραγουδάει καλύτερα, το αποτέλεσμα μετράει και θεωρώ πως τόσο οι Nightwish όσο και οι Epica μας έχουν χαρίσει πανέμορφες μελωδίες. Το γεγονός ότι οι Nightwish επαναλαμβάνονται στις συνθέσεις τους δεν νομίζω πως τους απαξιώνει και όλας. Τώρα το άμα θα τους δούμε και στην Eurovision μην σας κάνει εντύπωση φίλοι μου. Οι σκανδιναβοί στέλνουνε στην Eurovision ήχους που έχουνε την μέγιστη απήχηση στην χώρα, οπότε άμα η πλειοψηφία γουστάρει metal δεν θα κωλώσουνε να στείλουνε metal. Και εκεί το televoting έχει αξία και δεν κλέβουνε τον κοσμάκη (όχι σαν εμάς εδώ που δώσαμε και καλά το δωδεκάρι στην Kωνσταντίνο έτσι για να διατηρήσουνε την παράδοση....). Και να ξέρετε, οι Σκανδιναβοί και οι Βαλτικές ακούνε κάργα metal...

Σύντομα(ελπίζω) θα σας δώσω στοιχεία για μια Λετονική μπάντα που παίζει Pagan Metal... Μιλάμε για κόλαση πραγματική !!!! Εκεί να σε έχω φίλε Ntavelis666, στα ατελείωτα δάση της Latgala (στα σύνορα με την Ρωσσία) ανάμεσα σε χιλιάδες λίμνες.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 14:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Και μιάς και κάνουμε αναφορά για γυναικίες φωνές....

Ακούστε το Nighttime Birds των Τhe Gathering. Τώρα έχουνε αλλάξει τραγουδίστρια αλλά η παλιά τους είχε φωνάρα. Το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι και πιό metal (θεωρώ....).

Επίσης εξαιρετικά γυναικία φωνητικά έχουμε στα Unleashed Memories και Comalies (κυρίως) των Lacuna Coil.

Επειδή είχα κάνει αναφορά για αυτά τα δύο group χωρίς να προτείνω κάποιο άκουσμα......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 14:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε Masvidal, οι Ozric Tentacles δεν εχουνε καμμία απολύτως σχέση με το metal. Εχουν επιρροές από Pink Floyd και γενικά τα άτομα εκφράζουν την νέα άποψη στο ψυχεδελικό ροκ. Ολα τα side project τους γράφουν trance και ambient μουσική και γενικά ήτανε πλήρως συνειφασμένοι με την rave επανάσταση στα τέλη του 80 και αρχές του 90. Σαν μουσικοί είναι αξιόλογοι βέβαια, απλά για να μην μπερδέψουμε όσους δεν τους γνωρίζουν έκανα αυτή την μικρή (και με φιλική πάντα διάθεση) επισήμανση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OtepArt
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 03:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OtepArt

Καλησπέρα και από μένα...

Η πρώτη μου επαφή με την metal μουσική ήταν πριν 4 χρόνια. Κάποιος μου σύστησε το album των MANOWAR "Kings of metal" και από τότε ζω και αναπνέω για την μουσική...
Ξεχωρίζω κάποια συγκροτήματα όπως Dream Theater, Moonspell, Therion, Anathema, Rainbow, Pain of Salvation, Candlemass, Fates Warning, Tiamat, Opeth, Samael...
Το καθένα ένα ξεχωριστό συναίσθημα, ένα διαφορετικό ταξίδι...
Κόσμοι σε κόσμους...

Θα ήθελα (όσοι φυσικά επιθυμείτε) να μου απαντήσετε στην εξής ερώτηση:
Τι είναι για σας αυτή η μουσική?...


Better to save the mystery than surrender to the secret...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 07:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Θα ήθελα (όσοι φυσικά επιθυμείτε) να μου απαντήσετε στην εξής ερώτηση:
Τι είναι για σας αυτή η μουσική?...

Καλημέρα, OtepArt!
Αν και δεν ακούω metal θα σου πώ τι είναι για μένα η μουσική που ακούω...
Έμπνευση, τρόπος έκφρασης συναισθημάτων, εκτόνωση και παράλληλα έκφραση του είναι μου...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 11:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
Κσλημέρα σας

να πω κι εγώ την γνώμη μου.
εκτος απο αυτα που είπε ο D.incubus,θεωρω οτι η μουσικη που ακούω,μέταλ και γκόθικ κυρίος,είναι το πιο μεγάλο και όμορφο τρένο που είναι ικανό να με ταξιδέψει στα πιο όμορφα,μίζερα,απόκοσμα και αφιλόξενα μέρη τους σύμπαντος...και δεν κοστίζει τίποτα!

με λίγα λόγια η μουσική για μένα είναι μια πύλη προς άλλους κόσμους...

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 21:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos

Χαίρε Liv!!!

και οι leaves eyes πολύ καλοί...


"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 21:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
οχι ρε γαμώτο,δεν μου βγάζει την εικόνα...

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 01:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Χαίρε CRUCIFIRE! Ομολογουμένως, σοκαρίστηκα αρκετά χθες, αρχικά με το post σου και ύστερα με αυτά που διάβασα στο site των NIGHTWISH, δηλ. το γράμμα του Tuomas προς την Tarja. Με λυπεί τόσο η αποχώρησή της, όσο και η στάση της απέναντι στην μπάντα.
Αλλά ας μην την κατηγορούμε αν «καβάλησε το καλάμι». Είναι πολύ εύκολο για κάποιον/κάποιαν να φτάσει σ’αυτό το σημείο. Ο άνθρωπος γενικώς από τη φύση του έχει πολλές αδυναμίες και είναι τρομερά ευάλωτος ακόμα και σε ψιλοπράγματα, πόσο μάλλον δε, κάποια σαν την Tarja.
Προσωπικά δεν μπορώ να την αντιπαθήσω, παρόλη τη στάση και το χαρακτήρα της, μιάς και η φωνή της με έχει συντροφέψει (και συνεχίζει να το κάνει) σε όλες μου τις περιπλανήσεις σε βουνά και δάση. Κάθε φορά που κοιτώ μια ανατολή ή ένα ηλιοβασίλεμα, ή τον έναστρο ουρανό και την πανσέληνο, όταν βρέχει ή χιονίζει, η φωνή της είναι πάντα εκεί για να «στοιχειώσει» την ερημιά. Το συναίσθημα εκείνη την στιγμή δεν μπορεί να περιγραφεί.

Φίλε KERRY, μη μου λες για δάση γιατί, ξέρεις, «τσιμπάω» εύκολα με κάτι τέτοια. Το μέρος που αναφέρεις, θα το έχεις επισκεφθεί φαντάζομαι. Όνειρο έτσι;
Και μιας που το θυμήθηκα. Τι έγινε τελικά με τα υπόλοιπα άλμπουμ των GRAVEWORM, τα άκουσες ; ; ;

Φίλε Φέροντα τη Νόσο, έγραψες: «θεωρω οτι η μουσικη που ακούω,μέταλ και γκόθικ κυρίος,είναι το πιο μεγάλο και όμορφο τρένο που είναι ικανό να με ταξιδέψει στα πιο όμορφα,μίζερα,απόκοσμα και αφιλόξενα μέρη τους σύμπαντος...και δεν κοστίζει τίποτα!»
με λίγα λόγια η μουσική για μένα είναι μια πύλη προς άλλους κόσμους..."

Συμφωνώ σ’αυτό, επέτρεψέ μου όμως να εκφράσω την αντίρρησή μου σε μια σου μόνο λέξη: «Μίζερα». Θεωρώ πως στο Σύμπαν-Φύση δεν υπάρχει τίποτα που να είναι μίζερο. Τη μιζέρια την φτιάχνουμε εμείς και μόνο. Τέλος πάντων.
Αυτή τη στιγμή αγαπητέ, ακούω το «FROM THE DIONYSIAN DAYS» (THERION) Αφιερωμένο!

Ένα ακόμα ποτηράκι προς τιμήν του μακάριου και χαροποιού ΔΙΟΝΥΣΟΥ, αλλά και στην υγειά όλων των Eso-metallers.

Καλό βράδυ!


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Frozen soul
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 16:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Frozen soul
Prepei na proteinw kai tous Tristania!!
Male and Female fronted metal band!
To World of Glass kai Ashes einai kataplhktika!!
Polu dunati mousikh,gamta grunts kai gamati operatic voice apo tin tragoudistria!
Fusika proteinw kai AFTER FOREVER opoidipote album einai teleio alla to Invisible Circles kai Decipher (an kia to ena einai heavy enw to all death) einai fovera!

Edited by - Frozen soul on 05/11/2005 16:20:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 18:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Frozen soul, καλύτερα να έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες για να είναι πιο ευανάγνωστα τα posts σου...
Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα για τους Tristania κι After Forever!

gretel, βρήκα 3 albums των Seraphim Shock.

1) Red silk vow 1997

2) Nightmares for the banished 1999

3) Halloween, sex n' Vegas 2004

Υπέροχοι!
Τους ακούω συνεχώς!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 19:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
quote:

Φίλε Masvidal, οι Ozric Tentacles δεν εχουνε καμμία απολύτως σχέση με το metal. Εχουν επιρροές από Pink Floyd και γενικά τα άτομα εκφράζουν την νέα άποψη στο ψυχεδελικό ροκ. Ολα τα side project τους γράφουν trance και ambient μουσική και γενικά ήτανε πλήρως συνειφασμένοι με την rave επανάσταση στα τέλη του 80 και αρχές του 90. Σαν μουσικοί είναι αξιόλογοι βέβαια, απλά για να μην μπερδέψουμε όσους δεν τους γνωρίζουν έκανα αυτή την μικρή (και με φιλική πάντα διάθεση) επισήμανση.

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ OZRIC ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ METAL.ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ,ΜΕ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ.ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 19:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ,ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ MIA ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ-ΒΑΘΥΤΕΡΕΣ-ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ROB HALFORD ΣΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ DREAMER DECEIVER.ΠΩΣ Η ΨΥΧΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΞΕΔΙΠΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ...ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΟΡΟΣΗΜΟ.ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ.....ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 19:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest
και στο καπάκι να ακούσετε και το ``Before the dawn``....
To αφιερώνω σε όλα τα μεταλα του φόρουμ......και επειδη φιλοσοφία χωρίς μέταλ δεν γίνεται...στο τόπικ ``Εαν υπάρχει φιλοσοφία στη καθημερινότητα μας`` έχω ρίξει φώτο όλα τα εξώφυλλά των Metallica....Nα `στε όλοι καλά....Μetal rules forever.....
``.--Ελα στο όνειρο μου και περπάτησε και αν σταθείς στα ίδια μέρη και αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές, θα πει οτι τυχαία δεν βρεθήκαμε, θα πει ότι δεν φύσηξε τυχαία, ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές......
Ψεύτικα τραγούδια με κυκλώνουνε κλείνω το φως, κλείνω τα μάτια και ταξιδεύω μες το φως αλλων καιρών. Και γράφω το όνομα σου με το κόκκινο, το κόκκινο μελάνι της αγάπης και είμαι εδω και αντέχω κι ας φυσάει από παντού"
Έλα στο ονειρό μου -
Αφοί Κατσιμίχα
Η μοναξιά του σχοινοβάτη L.P


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1090088
Maintained by Digital Alchemy