ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 HEAVY METAL (και άλλα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 21:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios
Φίλε νούγκω:
Πρόσεχε την πορεία σου. Μ' αυτά που λες μπορεί και να σε συμπαθήσω στο τέλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 23:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Απο οτι θυμαμαι απο πολυ παλια ακουγα χαρντ ροκ,ε μετα ηρθε το μεταλο.Ε μετα ηρθαν και ολα τα αλλα ειδη.Δεν θα ξεχασω τον λεμι και τους μοτορχεντ το 87,88,δεν θυμαμαι.Τωρα αυτη την στιγμη που γραφω ακουω το heaven and hell των Sabbath με τον DIO.Αλλο ντιο και αλλο οζυ.Και οι δυο πολυ καλοι.-------Και κατι αλλο.Το μεταλο εβγαλε τους πιο καλους κιθαριστες που εχουν περασει ποτε απο την γη.Ολοι ΗΜΙΘΕΟΙ.θα μεινουν για παντα στην ιστορια.Ολα αυτα που εχουν εφευρει πανω στην κιθαρα.Τουλαχιστον απλησιαστοι.Ειπαμε ΗΜΙΘΕΟΙ.Τους ζηλευα και θα τους ζηλευω για παντα.Με την καλη εννοια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 19:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

quote:
THERION, RAMMSTEIN, SIRENIA, DIMMU BORGIR, CHAOSTAR, TRISTANIA, S.O.D., GODMACK, ARCHENEMY, MOONSPELL, NIGHTWISH, KATATONIA, AFTER FOREVER, HOLLETHON, DIABOLIQUE, SLAYER, DEATH, MEGADETH, ENTOMBED, SEPULTURA, IRON MAIDEN, INFLAMES, BLACK LABEL SOCIETY, OZZY OSBOURNE, BLACK SABBATH, MURDER SQUAD, THE PROJECT HATE, WARLORD, BLIND GUARDIAN, DEMONS & WIZARDS, NIGHTFALL....KAI H TRELA SYNEXIZETAI!!!!!!!!!!

ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ

!THERION!


ΕΥΓΕ!!!!!



ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΟΥΣ TESTAMENT ΚΑΙ 2 ΕΥΓΕ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 15:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Καλοι μου μεταλλόπαιδες συμφωνω για τα παραπανω συγκροτηματα (τα περισσοτερα τουλαχιστον) αλλα δεν ακουσα εναν καλο λογο και για τους
δόλιους τους HAGGARD !
Γιατι ? ψυχη δεν εχουν κι αυτοι οι καημενοι ? ειναι και πολλοι παναθεμα τους (ετσι οπως πανε σε λιγα χρονια θα τα εκατοστησουν...τα μελη τους).
Πολυ καλη μουσικη που κυριαρχουν οι κλασσικες φορμες/οργανα/ρυθμοι και τα παραδοσιακα metal οργανα ακολουθουν..οσοι δεν τους εχουν ακουσει,ας κανουν εναν κοπο.Οσοι τους ξερουν....καταλαβαινουν !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 16:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
.....υπαρχει και μια αποψη που δεν βγαινει φωναχτα προς τα εξω αλλα
σιγοψυθιριζεται και πολλοι δεν την λενε αυτολογοκρινοντας τον ιδιο τους τον εαυτο για να μην πανε κοντρα με το κατεστημενο.
Η αποψη λεει (και συμφωνω απολυτα) οτι ορισμενα συγκροτηματα ευτυχως ή δυστυχως εχουν κανει τον ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ τους κυκλο και τωρα κανουν κυκλους αναμασηματος του παρελθοντος με μιξη αποτυχημενων (ενιοτε)πειραματων.
Δεν εχω προβλημα να αναφερω και συγκεκριμενα συγκροτηματα ΠΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑΥΜΑΖΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΖΩ (το τονιζω αυτο !!!) !!!
Να αναφερω τους ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΥΣ MAIDEN ? ΤΟΥΣ HELLOWEEN ? TOYΣ METALLICA (εως το 1991),τους MOTORHEAD (ποτε δεν μου αρεσαν,απλα τους αναφερω λογω μακροχρονης πορειας στον χωρο) ή τους ΠΡΩΤΟΜΑΣΤΟΡΕΣ SABBATH που οι κατα καιρους επικειμενες επανασυνδεσεις τους εχουν καταντησει ανεκδοτο ?
Απλα πιστευω πως δεν ειναι κακο να κανουν καποια στιγμη την αυτοκριτικη τους και να καταλαβουν το ρολο τους σε αυτον τον μουσικο χωρο. Ενας χωρος που χρειαζεται νεες ιδεες και φρεσκαδα για να αναπτυχθει σωστα και να εχει ΜΕΛΛΟΝ !!!
Για να μην παρεξηγηθω ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΕ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ/ΔΙΑΛΥΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΩΝ ΟΥΤΕ ΖΗΤΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ(αλλωστε ΚΑΝΕΝΑΣ δεν να αναγκασει εναν μουσικο και καλλιτεχνη γενικοτερα να σταματησει να κανει αυτο που αγαπαει).
Απλα ειμαι της γνωμης οτι μερικα συγκροτηματα βγαζουν δισκους μονο και μονο στηριζομενα στο παρελθον τους και αυτες οι νεες τους δουλειες δεν εχουν να προσφερουν κατι στο σημερινο metal (το οποιο εχει πολλες απαιτησεις).
Ειναι αραγε τυχαιο που στις συναυλιες τετοιων ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ συγκροτηματων (ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ/ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ..επαναλαμβανω) οι παρευρισκομενοι πωρωνονται και "την βρισκουν" περισσοτερο με τα παλια τους τραγουδια παρα με τα πιο φρεσκα ?
Και μην μου πειτε οτι ειναι θεμα χρονου να συνηθισει καποιος οπαδος ενα νεο τραγουδι γιατι αυτο (εαν ειναι ποιοτικο) θα σου κανει "κλικ" απο την πρωτη στιγμη,μην γελιομαστε !!!
Τα τελευταια χρονια εγω προσωπικα εχω επιδοθει στο "κυνηγι" (οσο μπορω) συγκροτηματων που δεν ειναι απαραιτητο να εμφανιστηκαν περυσι ή φετος αλλα που να εχουν να δοσουν ΚΑΤΙ ΝΕΟ,ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΝΟΗ,ΕΜΠΝΕΥΣΗ......
Καλοι οι STRATOVARIUS,καλοι οι MAIDEN (απο τους αγαπημενους μου..και αγαπημενοι ολων φανταζομαι) ,καλοι οι METALLICA (μεχρι ενα σημειο),πολυ καλοι οι αλλοτε αρχοντες της ατμοσφαιρας PARADISE LOST, οι AC/DC,οι RUNNING WILD (που τους καταλαβαινεις απο την πρωτη νοτα) αλλα πιστευω οτι εχουν χασει πια το πολυτιμο στοιχειο της ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΦΡΕΣΚΑΔΑΣ και βλεπουν το ολο πραγμα που λεγεται heavy metal απο την σκοπια του "φτασμενου" που δεν εχει ΔΙΨΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ και οταν δεν εχεις ΟΡΑΜΑ δεν εχεις και ΜΕΛΛΟΝ.
Προς Θεου δεν λεω οτι αυτο ειναι κακο ! Ισα ισα που ειναι αναποφευκτο μετα απο τοοοσα χρονια στο κουρμπετι και το καταλαβαινω απολυτα !!!
Το να επαναπαυεσαι ομως στις δαφνες του παρελθοντος μπορει να σου προσφερει υλικα αγαθα (πχ περισσοτερα χρηματα) αλλα κανεις κακο στον χωρο που υπηρετεις.
Εν κατακλειδι,ας συνεχισουν να υπαρχουν οσοι το θελουν (γουστο τους και καπελο τους στο κατω-κατω) αλλα την προσοχη μου (οπως και αλλων συμφωνουντων με εμενα) δυσκολα θα την εχουν.
Θα κρατησουμε τις καλες στιγμες τους (του παρελθοντος) και τις λιγες καλες (του παροντος) δινοντας ομως ωθηση στα νεα (νεα σε ιδεες οχι απαραιτητα σε ηλικια) συγκροτηματα που ΚΑΙ εμπνευση εχουν,ΚΑΙ ορεξη για δουλεια (π.χ. ANATHEMA,THERION,HAGGARD,KATATONIA,SYSTEM OF A DOWN,NIGHTWISH,THE GATHERING,EPICA,EDENBRIDGE,ΟPETH και αρκετα αλλα)!
Ειλικρινα βγαζω το καπελο σε καποια συγκροτηματα που ενω εχουν π.χ. 4-5 χρονια στον χωρο και μονο με 2-3 albums,γενναια αποφασιζουν οτι πρεπει να διαλυσουν διοτι δεν βλεπουν να εχουν ορεξη να δημιουργησουν και νοιωθουν οτι βαλτωνουν κοροιδευοντας τον κοσμο και πανω απο ολα τους ιδιους τους εαυτους τους.
Σεβομαι ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ (ακομη κι αυτα που δεν μου αρεσαν ποτε) αλλα πιστευω οτι πρεπει να γνωριζουμε και τα ορια ορισμενων πραγματων.
Και για να προλαβω ορισμενους,ΔΕΝ ειμαι κανενας 18αρης που μιλα με τη γλωσσα του εφημερου hit και του ενθουσιασμου και που θελει να ξεφορτωθει τις παλιες καραβανες ουτε αρχισα να ακουω metal απο εχθες ή προχθες.

Υ.Γ.
Αχ,βρε υποτιμημενοι CORONER,αδικοχαμενοι πηγατε κι εσεις.....Που ειστε να διδαξετε λιγο progressive thrash ? Ναι,υπαρχει κι'αυτο το ειδος για οσους απορουν,που θελει ΚΟΤΣΙΑ -για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη- για να παιχτει....
Αλλα βλεπεις εσεις ΔΕΝ ησασταν πιονια του star system που (δυστυχως) καλα κρατει ακομη και στο metal ουτε γραναζια της μουσικης ....βιομηχανιας.

Αραγε τι λεει ο Chuck (R.I.P. φιλε) για ολα αυτα ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 18:53:35  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΔΥΣΣΕΑ-MASVIDAL ΜΟΥ,
Η ΜΑΚΡΑΝ ΟΛΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΕΙ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗ!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΥ ΜΑΣ,ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΨΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΑΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ... ΚΑΛΟ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ,ΣΙΓΟΥΡΑ.
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΑΤΑΞΙΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ,ΤΟ STAR SYSTEM,ΕΝΤΕΧΝΩΣ ΤΟΥΣ ...ΚΡΑΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ.ΣΤΑ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΣΚΑΛΙΑ!!!



ΜΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ... ΜΟΡΓΚΑΝΑ-ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2004, 22:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
quote:
ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΟΥΣ TESTAMENT ΚΑΙ 2 ΕΥΓΕ

ΕΙΣ ΤΗΝ 6ην ΕΥΓΕ

... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 16:51:02  Εμφάνιση Προφίλ

Επειδή έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις,είπα να ρίξω και εδώ την ερώτηση:Οι LINKIN PARK σε πια κατηγορία Metal ανήκουν;
Οι περισσότεροι τους θεωρούν new metal.Θα ήθελα ν'άκουσω τις απόψεις σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 01:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
quote:

Επειδή έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις,είπα να ρίξω και εδώ την ερώτηση:Οι LINKIN PARK σε πια κατηγορία Metal ανήκουν;
Οι περισσότεροι τους θεωρούν new metal.Θα ήθελα ν'άκουσω τις απόψεις σας.



Οταν ακουσα για πρωτη φορα τους LINKIN PARK δεν μπορεσα (οσο κι αν προσπαθησα) να τους καταταξω στο metal (εστω το nu metal).
Οι ανθρωποι παιζουν ενα ειδος rap και απλα προσθετουν "υπερφορτωμενες"
κιθαρες προσπαθωντας να αρπαξουν ενα κομματι απο την πιτα του metal διχως ομως να τα καταφερνουν (γνωμη μου).
Δεν προσεγγιζεται ετσι το metal....
Ειπαμε: nu metal οι Slipknot και οι System of a down,αλλα μην το τραβηξουμε και τοσο πολυ.
Οι Body Count (μιας και τους θυμηθηκα) ειναι ενα συγκροτημα που αναμφιβολα εχει το δικαιωμα να θεωρειται nu metal και μαλιστα εμφανιστηκαν αρκετα πριν εφευρεθει ο ορος nu/new metal.
Αλλα ΟΧΙ, οι LINKIN PARK δεν μπορουν να ανηκουν στο metal (εστω το nu).
Με εκτιμηση,Masvidal......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stickmaster
Μέλος 1ης Βαθμίδας


137 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 02:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stickmaster
Άσε που πολλές φορές δεν χρησιμοποιούν ντραμς αλλά αντίθετα drum machine!!!
Εγω εχω να σας κάνω μια άλλη ερώτηση αν μου επιτρεπεται.Είναι ένα συγκρότημα που το ακούω τωρα τελευταία και δεν μπορώ να βρω πουθενά ακόρντα για τα κομμάτια τους.Μηπως μπορητε να με βοηθήσετε ?το συγκρότημα είναι οι Godsmack και ψάχνω για το re-align.Ευχαριστώ πολύ!
Hail to all metalheads!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iνδιάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 01:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iνδιάνα
Hail to all metalheads

Καταρχάς να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω άποψη του masvidal για την πορεία κάποιων παλιών συγροτημάτων.Και φυσικά δε μειώνουμε καθόλου την αξία τους καταθέτοντας τέτοιες απόψεις!Είναι τεράστια η προσφορά τους στο χώρο και αυτό το αναγνωρίζουμε όλοι,αφού κάποια από αυτές τις μπάντες ήταν η αφετηρία για να αρχίσουν οι περισσότεροι από εμάς το ταξίδι στον μαγικό (και παρεξηγημένο ) κόσμο του metal.

quote:
Ειναι αραγε τυχαιο που στις συναυλιες τετοιων ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ συγκροτηματων (ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ/ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ..επαναλαμβανω) οι παρευρισκομενοι πωρωνονται και "την βρισκουν" περισσοτερο με τα παλια τους τραγουδια παρα με τα πιο φρεσκα ?


Κάτι τέτοιο έζησα αυτό το καλοκαίρι βλέποντας τους Priest,μία φορά στο gods of metal στην Ιταλία και τη δεύτερη στο rockwave.Δεν ξέρω βέβαια πώς θα ακούγεται το album που ετοιμάζουν,αλλά σίγουρα κανείς δεν περιμένει κάτι ανατρεπτικό από αυτούς.Χωρίς αυτό να είναι κακό,έτσι?

Πριν 2 χρόνια είχα φάει γερό κόλλημα με τη δεκαετία των '80s.Έβλεπα τα διάφορα live συγκροτημάτων που τότε ήταν στις δόξες τους,τα videoclips που αποθανάτιζαν το πνεύμα της εποχής εκείνης και ένιωθα νοσταλγία για κάτι που δεν έχω ζήσει!Η χρυσή δεκαετία του heavy metal...με τα δερμάτινα και τις harley σήμα κατατεθέν.Εντάξει,υπήρχε και πολύ ποζεριλίκι αλλά ήταν για μένα η ιδανικότερη εποχή να είναι κανείς 20 χρονών

Τώρα τα βλέπω λίγο διαφορετικά τα πράγματα.Καλώς ή κακώς εκείνη η εποχή έχει πια περάσει,σε βαθμό που κάποιοι αμετανόητοι μεταλλάδες που διανύουν πλέον την πέμπτη δεκαετία της ζωής τους να θεωρούνται απομεινάρια.
Anyway,η νέα γενιά συγκροτημάτων έχει πολλά να δώσει στο metal και αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν πρέπει να κολλάμε σε παλιές εποχές ή σε είδη metal (πχ ο ένας είναι thrashάς,ο άλλος δηλώνει powerάς και ο χορός με τις ταμπέλες καλά κρατεί...)Μ'αρέσει που όσοι ακούνε metal δηλώνουν και ανοιχτόμυαλοι!Και γω παλιά δε ήθελα να ακούσω ατμοσφαιρικό ή death,αλλά αποκλείοντας κάτι επειδή και καλά δεν είναι μες στα ακούσματά σου μόνο εσύ χάνεις τελικά.Και όπως και να το κάνουμε είναι και θέμα διάθεσης,εντάξει οι katatonia δεν είναι για όλες τις ώρες πχ.

ps.εννοείται ότι με τον όρο νέα γενιά δεν αναφέρομαι φυσικά σε πιθηκίσματα τύπου linkin park!sorry αν θίγω τις μουσικές προτιμίσεις ορισμένων αλλά ρε παιδιά είπαμε να εξελιχτεί το metal,όχι και να αλλάξει ταυτότητα!
Και δε μπορώ να ακούω ότι κάνουν καλό αυτές οι μπάντες γιατί δήθεν φέρνουν νέο κόσμο στο χώρο,άτομα που πριν δεν ήξεραν τι θα πει metal και τώρα νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα επειδή έμαθαν τους limp bizkit και τους system of a down!(άντε και τους metallica-το ήξερες ότι το πρώτο τους album βγήκε το '83?πώς τα παίζανε αυτά τότε,μη το πάρεις,δε θα σ'αρέσει )

ps2.έχει ακούσει κανείς MAGO DE OZ?καταπληκτική η μουσική τους,ειδικά αν ξέρεις και ισπανικά ταξιδεύεις με τους στίχους...

ps3 και τελειώνω.Πήγε κανείς στη συναυλία THERION Θεσσαλονίκη?Πώς ήταν?Δυστυχώς δε μπόρεσα να πάω...Ετοιμάζομαι όμως τώρα για EDGUY!

Keep the flame burning!!!

-Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να προδώσει τη μοίρα του-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 16:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus
Παιδιά προχθές πήγα στην συναύλια του αγαπημένου μου συγκροτήματος τους Therion στο ρόδον....

Η συναυλία ήταν κάτι παραπάνω από τέλεια και το καλύτερο...γνώρισα το group από κοντά! ΥΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΑΑΑΑΑΗ!

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 13:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΜΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΝΔΟΞΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ...ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ/ΑΝΑΝΕΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΝΕΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ (ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ) ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΞΕΛΙΣΣΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΑΚΡΟΑΤΕΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΗΣΜΟΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΔΟΞΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ....
ΟΙ THERION (ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΘΑΥΜΑΣΤΗΣ ΤΟΥΣ) ΕΙΧΑΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ή ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΝ ΠΡΟΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ;
ΤΥΧΕΡΟΙ ΟΣΟΙ ΠΑΡΑΒΡΕΘΗΚΑΝ !!!

Υ.Γ. ANTE NΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ HAGGARD....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2004, 15:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus
Οι Therion είχαν φέρει χορωδία και δεν παίξαν τραγούδια που απαιτούσαν ορχήστρα, και όσα πάιξαν (πχ rise of soddom and gommorah) τα βγάλαν πέρα με τις ηλεκτρικές και το μπάσο.

Είναι τέλειοι!


Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 01:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom
Μηπως εχετε περιθωριοποιησει λιγο την death metal σκηνη. Εχετε γραψει και ανφερει ολα τα συγκροτηματα αλλα τιποτα για death συγκροτηματα. IN FLAMES, SOILWORK, HYPOCRISY, CHILDREN OF BODOM. Η death δινει συνεχως ολο και ακλυτερο υλικο, αξιζει να ασχοληθουμε λιγο περισσοτερο μαζι της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2004, 11:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Προσωπικα εχω αναφερθει σε death συγκροτηματα και μαλιστα οι IN FLAMES ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα (οχι μονο του death).
Παντως αυτη ειναι η εννοια του forum.Να ακουγονται ολες οι αποψεις και να,που σου δινεται η ευκαιρια καλε μας φιλε να αναφερθεις στο death metal το οποιο εγω προσωπικα θεωρω ισως την αυθεντικοτερη εκφανση του metal.
Απο death ψηφιζω ΙΝ FLAMES (ΦΥΣΙΚΑ),CARCASS , DEATH (R.I.P. Chuck),PESTILENCE (οι βαρβαροι Ολλανδοι),ΒESEECH,παλιους ANATHEMA και φυσικα ENTOMBED (απαιχτοι) !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 19:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
...ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ-ΕΠΙΚΟ-ΗΡΩΪΚΟ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ DOOM METAL (ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ) ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΑΝ.
ΤΟΝΟΙ METAL ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ !!!!!
ΑΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ POSERS ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ .....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 04:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
quote:
Ειλικρινα βγαζω το καπελο σε καποια συγκροτηματα που ενω εχουν π.χ. 4-5 χρονια στον χωρο και μονο με 2-3 albums,γενναια αποφασιζουν οτι πρεπει να διαλυσουν διοτι δεν βλεπουν να εχουν ορεξη να δημιουργησουν και νοιωθουν οτι βαλτωνουν κοροιδευοντας τον κοσμο και πανω απο ολα τους ιδιους τους εαυτους τους.

το μονο συγκροτημα που γνωριζω το οποιο αποφασισε να σταματησει για να μην καταντησουν πουροκερ ειναι οι ramones οι οποιοι

μπορει να μην εβγαλαν 4-5 δισκους
μπορει να μην ειναι ολοι οι δισκοι τους τελειοι

αφησαν ομως την σφραγιδα τους στην μουσικη και ειχαν την δυναμη να πουν

τερμα δεν θελουμε να καταντησουμε σαν τους roling stones.

quote:
Απλα ειμαι της γνωμης οτι μερικα συγκροτηματα βγαζουν δισκους μονο και μονο στηριζομενα στο παρελθον τους
οι slayer αν και τοσα χρονια στον χωρο καταφεραν να μην καταντησουν παρωδια του εαυτου τους

τωρα βεβαια καποιοι θα πουν σκασιλα μας ειναι απαραδεκτοι

ισως και να ειναι

ομως την μουσικη που επαιζαν στα πρωτα τους βηματα την συνεχισαν χωρις στραβοπατηματα

ξερετε πολλα συγκροτηματα που καταφεραν κατι τετοιο?
να πω για τους metalica?δεν χρειαζεται τα ξερετε

ολοι σκληροι και δυνατοι και μετα απο 2-3 δισκους το ριχνουν στα καψουροτραγουδα μπας και πουλησουν κανενα δισκο παραπανω

βεβαια αυτη ειναι η δουλεια τους
απο της πωλησεις ζουνε

ομως δεν ειναι αναγκη να το παιζουν ιστορια
ας ξεκινησουν με καψουροτραγουδα για να τα τσεπωσουν απο την αρχη.

το κακο με αυτο το ειδος μουσικης ειναι οτι καποια στιγμη εγινε μοδα και ξεπηδησαν απο το πουθενα χιλιαδες μπαντες οι οποιες δεν ειχαν να επιδειξουν κατι καινουργιο

παρωδιες ηταν γνωστων συγκροτηματων ή εβγαζαν 1-2 καλα δισκακια και μετα εριχναν το βαρος στα ρουχα και τα μαλλια τους και οχι στην μουσικη

ακομα και οι def lepard δεν επαιζαν και ασχημη μουσικουλα μεχρι τον 3ο δισκο και μαλιστα ομολογω οτι ειχα σε μεγαλη υποληψη τον κιθαριστα τους αν και δεν πολυασχοληθηκα με την μουσικη τους
μετα ομως αποφασισαν να γεμισουν με σκουπιδια τα δισκαδικα
ισως θα επρεπε κατω απο την προειδοποιηση για το περιεχομενο των στιχων να υπαρχει και προειδοποιηση για την αλλαγη του υφους

ισως ομως αδικουμε τα συγκροτηματα γιατι σιγουρα δεχονται πιεσεις απο την δισκογραφικη εταιρια με την οποια εχουν συμβολαιο

και αν ο εργοδοτης σου λεει παιξε πουλοφωνο και οχι τυμπανα
θα παιξεις πουλοφωνο

τωρα το ποσο χαμηλα θα πεσει καποιο γκρουπακι εχει να κανει με τον χαρακτηρα των μελων του.

υπαρχουν και οι παρεξηγησεις
cradle of filth οι πιο πολλοι τους αποριπτουν μονο και μονο απο το ειδος μουσικης που παιζουν
κι ομως εχουν καταπληκτικες συνθεσεις.

τουλαχιστον που και που εμφανιζονται φανταστικα συγκροτηματα που δεν εχουν ορεξη να νερωσουν το κρασι τους αλλα θελουν απλα να παιξουν μουσικη

GRIP INC

αλλοι παλι για να δειξουν τι μπορεις να κανεις οταν ενωνεις διαφορα ειδη μουσικης γιατι οι παρωπιδες αφηνουν σημαδια

FAITH NO MORE

αλλοι παλι μιλανε για πραγματα που μπορει να σε βαλουν σε σκεψεις

KREATOR

Never to be seen again
Ever to release the pain
Renewal of our minds
Renewal of my mind

Isolation, illumination
Modern men embrace the light
War believers, peace deceivers
Remaining in eternal night
Politicians,fake musicians

να μην σε βαλουν σε σκεψεις οταν μιλανε για πραγματα τα οποια συζητας ή σκεφτηκες καποια στιγμη?

και παει λεγοντας η λιστα

βλεποντας συγκροτηματα σαν αυτα καταλαβαινεις μερικα πραγματα
οπως για παραδειγμα

αλλο ειναι να πουλας την μουσικη σου
και αλλο να την ξεπουλας

γιατι η μουσικη ειναι και ιδεολογια

οταν καποιοι λενε κατι σαν αυτο

Evidence, freedom total fake
Media projection to enslave
Subject of this system you became
Object of derision total pain
Constantly deny your misery
Can't critizise a fact you cannot see
Interference mindwar affairs
Guaranteed existance of despair

δεν περιμενω απο αυτους να κοβουν την ψαλιδα απο τα μαλλια τους πριν μπουν στο στουντιο

και κατι ενδοραματικο
This is the end of all life's suffering
This is the end of all life's pain
Fear, destruction, greed, exists no longer
Nothings left now nothing can remain
It's getting closer
Follow my friend
Endorama is crushing you


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 01:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados
Masvidal, οι απόψεις σου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, σχετικά με τα παλιά ένδοξα συγκροτήματα. Δυστυχώς υπάρχει αυτό το φαινόμενο. Αλλά ας αναλογιστούμε ότι ο κορεσμός νέων και φρέσκων μουσικών ιδεών από αυτές τις μπάντες οφείλεται ακριβώς στο γεγονός ότι τόσα χρόνια πρόσφεραν στο μουσικό στερέωμα τον καλύτερο συνθετικό εαυτό τους! Μα για αυτόν τον λόγο τώρα αυτά τα συγκροτήματα τα αναφέρουμε με χαρακτηρισμούς όπως «ένδοξα», «θρυλικά», «μέγιστα», «τεράστια», «μεγιστοτεράστια»…! JJJ

Αναφέρεις: «...ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ-ΕΠΙΚΟ-ΗΡΩΪΚΟ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ DOOM METAL (ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ) ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΑΝ.
ΤΟΝΟΙ METAL ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ !!!!!»
Έχω να προσθέσω ότι υπάρχουν καταπληκτικά συγκροτήματα που το εκπροσωπούν ακόμα. Και δεν αναφέρομαι μόνο στους μέγιστους DOOMSWORD…

Άσχετο: Μια μπάντα που υπάρχει σχετικά λίγα χρόνια (από το 1996) και ακολουθεί μια πορεία συνεχόμενης συνθετικής ωριμότητας είναι οι Rhapsody! Συνεχώς δουλεύουν πάνω σε νέες μουσικές ιδέες και παραμένουν φρέσκοι! Τώρα αν κάποιοι τους θεωρούν επαναλαμβανόμενους, έχω μόνο να πω ότι η μουσική των Rhapsody δεν είναι για τα αυτάκια όλων. Για να τους αγαπήσεις πρέπει να καταλαβαίνεις τη μουσική τους. Είναι από τα συγκροτήματα των οποίων τα άλμπουμ θέλουν ιδιαίτερη ακουστική προσοχή. Αλλιώς λογικό είναι να πεις ότι παίζουν συνεχώς το ίδιο πράγμα. Απλά αυτά είναι γούστα.

Ινδιάνα μου, έχω ακούσει Mago De Oz και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλοί! Δυστυχώς δεν γνωρίζω Ισπανικά… Τα εξώφυλλα των albums τους είναι εκπληκτικά! Έξυπνα και αστεία παράλληλα!

«ps.εννοείται ότι με τον όρο νέα γενιά δεν αναφέρομαι φυσικά σε πιθηκίσματα τύπου linkin park!sorry αν θίγω τις μουσικές προτιμίσεις ορισμένων αλλά ρε παιδιά είπαμε να εξελιχτεί το metal,όχι και να αλλάξει ταυτότητα!»

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω το εξής (που ίσως πολύ να διαφωνήσουν μαζί μου, γιατί όχι, ακόμα και συ): Δεν πιστεύω πως το new/nu metal θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται ως metal. Όχι τουλάχιστον ως είδος. Ας χαρακτηρίζεται ως ένα απόμακρο παρακλάδι. Απέχει (κατά τη δικιά μου πάντα άποψη) αρκετά από την αρχική εξελικτική πορεία του metal. Πιστεύω πως το μόνο κοινό που έχει είναι η σκληρή μουσική απόχρωση στον συνθετικό τομέα. Και ο Manson κάνει μουσικούς πειραματισμούς αλλά δεν τον χαρακτήριζε ποτέ το metal στοιχείο και συναίσθημα. Αλλά είχε και στοιχεία από αυτά.

Ασφαλώς και δέχομαι τις διαφορετικές απόψεις που υπάρχουν στο θέμα αυτό.

"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 11:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
quote:

«Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω το εξής (που ίσως πολύ να διαφωνήσουν μαζί μου, γιατί όχι, ακόμα και συ): Δεν πιστεύω πως το new/nu metal θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται ως metal. Όχι τουλάχιστον ως είδος. Ας χαρακτηρίζεται ως ένα απόμακρο παρακλάδι. Απέχει (κατά τη δικιά μου πάντα άποψη) αρκετά από την αρχική εξελικτική πορεία του metal. Πιστεύω πως το μόνο κοινό που έχει είναι η σκληρή μουσική απόχρωση στον συνθετικό τομέα. Και ο Manson κάνει μουσικούς πειραματισμούς αλλά δεν τον χαρακτήριζε ποτέ το metal στοιχείο και συναίσθημα. Αλλά είχε και στοιχεία από αυτά.



Φιλε μου εννοειται πως συμφωνω μαζι σου.Το new metal (αμαν αυτες οι ταμπελες) απο την φυση του και μονο δεν μπορει να ταυτιζεται με την ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ (οποια κι αν ειναι αυτη) του metal.
Ειναι απλα μια νεα προταση στον χωρο με την οποια αλλοι συμφωνουν και αλλοι οχι.
Η λογικη για εμενα ειναι πολυ απλη.Ακουω καθε τι (περι του metal) και το κρινω εκ του ΑΚΟΥΣΤΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ.
π.χ. ακουγα απο πολλους οτι οι Slipknot "δεν ειναι metal" ...."δεν εχουν καμμια σχεση με metal" ..."ειναι επιμεταλλωμενο rap" κλπ
Αποφασισα λοιπον να τους ακουσω κι εγω και ετσι ακουσα το Iowa αλμπουμ τους και μετα την ακροαση αναρωτηθηκα:"Μα καλα,αυτοι που τους κατετασσαν ΕΞΩ απο το metal,σιγουρα ακουγαν Slipknot ή μηπως ακουγαν κατι αλλο ??? "
Αν δεν εχει αυτο σχεση με το metal τοτε...τι να πω ειλικρινα.
Οι ανθρωποι ειναι μεχρι τα μπουνια στο metal (προσεξτε την προσεγγιση στο death...ανετα) και μαλιστα τολμω να πω οτι "αποστομωνουν" αλλα συγκροτηματα που τα θεωρουμε ΠΟΛΥΥΥΥ METAL.
Οι Rhapsody πραγματι εχουν μουσικη οχι ευκολη και ταυτοχρονα ικανοποιουν το metal αισθημα.Μπραβο τους....
Δεν εχει σημασια αν παιζουν στο ιδιο (πανω-κατω) μοτιβο αρκει αυτο που παιζουν να εχει εμπνευση και ομορφες ιδεες.Και αυτο το εχουν !!!
Οι πιο ωραιοι ηταν οι Nailbomb ! Εβγαλαν ΕΝΑΝ δισκο ο οποιος ομως ηταν ΜΠΟΜΠΑ...και μετα διαλυθηκαν ησυχως αφηνοντας μας ενα διαμαντακι extreme μουσικης !! Τους βγαζω το καπελο.....
Με εκτιμηση,Masvidal.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 10:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Και να σταματησουν καποιοι επιτελους να συνδεουν την heavy metal με την Α ή Β εξωτερικη εμφανιση.Το heavy metal δεν εχει καμμια αναγκη απο προτυπα !! Ειναι προτυπο απο μονη της.......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 13:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados
Αγαπητέ Masvidal, ασφαλώς και το metal δεν έχει καμία σχέση με την εξωτερική εμφάνιση. Το πρότυπο του μαλλιά με τα δερμάτινα και τις ghetto είναι της δεκαετίας του ’80. Τα πράγματα έχουν αλλάξει. Όσοι συνεχίζουν να ακολουθούν εκείνο το πρότυπο μπράβο τους και μαγκιά τους! Όμως δεν σημαίνει ότι όποιος ακολουθεί άλλο πρότυπο ντυσίματος δεν έχει απαραίτητα στην καρδιά του το metal. Γιατί εκεί πραγματικά βρίσκεται αυτό το ιδεώδες. Στην καρδιά του κάθε ανθρώπου που το έχει αγαπήσει και το γουστάρει. Ούτε στα ρούχα, ούτε στα μαλλιά ούτε στα απόκρυφα ως τατουάζ… Εξάλλου η μουσική ως τέχνη είναι τρόπος έκφρασης και όχι μέσο διαφοροποίησης!

"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 13:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados
Πιστεύω πως οι «ταμπέλες» (heavy/power/thrash/black/death + παρακλάδια) είναι απόλυτα αναγκαίες.

Πρέπει να υπάρχουν καθώς εξυπηρετούν σε μέγιστο βαθμό αυτό το είδος μουσικής το οποίο είναι χαώδες! Η αναγκαιότητα όμως υπάρχει όσον αφορά την ομαδοποίηση και κατηγοριοποίηση. Τότε πιστεύω πως είναι αποδεκτές από όλους ανεξαιρέτως. Χρειάζεται να υπάρχει μια οργάνωση.

Κατακριτέα χρήση τους είναι όταν χρησιμοποιούνται ως μέσον στιγματισμού και περιθωριοποίησης από ανεγκέφαλους κομπλεξικούς που νομίζουν ότι έχουν να χωρίσουν κάτι μεταξύ τους. Σε αυτή την περίπτωση μόνο κακό κάνουν και τίποτε άλλο. Μα δεν ευθύνονται οι «ταμπέλες» αλλά ο τρόπος που τις χρησιμοποιούν κάποιοι.

Όμως για φαντάσου ένα άτομο καινούριο στο χώρο να με ρωτούσε τι παίζουν οι Rhapsody, οι Therion, οι Thy Majesty, οι Haggard, οι Marduk, οι Mayhem, οι Maiden και ποιες οι διαφορές τους.

Χωρίς αυτές τις «ταμπέλες» τί θα του απαντούσα;

"Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" ΠερικλήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 13:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Φιλε Egelade ισως δεν το εθεσα σωστα.
Ναι,οι κατηγοριοποιησεις (δεν μου αρεσει η λεξη "ταμπελες") στο metal ειναι καλως ή κακως απαραιτητες πλεον αφου οντως η κατασταση ειναι χαωδης...συμφωνω απολυτα !
Η ενσταση μου ειναι στο ιδιο μηκος κυματος με την δικη σου παρατηρηση
περι κακης χρησης των "ταμπελων".
Να υπαρχουν μονο και μονο για να δινουν το στιγμα καποιου συγκροτηματος και να μην χρησιμοποιουνται με σκοπο την περιθωριοποιηση/διαχωρισμο των φιλων του metal.
Οποτε με βρισκει απολυτα συμφωνο η αποψη σου.
Με εκτιμηση,Masvidal.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2004, 01:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
quote:
στο metal ειναι καλως ή κακως απαραιτητες πλεον αφου οντως η κατασταση ειναι χαωδης...συμφωνω απολυτα !
Η ενσταση μου ειναι στο ιδιο μηκος κυματος με την δικη σου παρατηρηση
περι κακης χρησης των "ταμπελων".
οι ταμπελες ειναι εφευρεση των δημοσιογραφων για να κανουν την ζωη τους πιο ευκολη

οι ταμπελες μια φορα και ενα καιρο ισως και ηταν ενα καλο συστημα
τωρα ομως που τα πραγματα εχουν γινει λιγο περιπλοκα?

τι ταμπελα να βαλεις σε συγκροτηματα οπως οι
OZRIC?

και παει λεγοντας

εκει ξεκινανε αλλες ιστοριες

παιζουν ενα μειγμα......ταμπελα,ταμπελα,ταμπελα....και μοιαζουν με τους ταδε......... και θυμιζουν αυτους

καραγκιοζιλικια δηλαδη
προτιμω κατι σε
"ανηκουν στο rock και παιζουν καλη μουσικη" και ας ειναι r'n'r gospel/punk

οι ταμπελες ειναι χρησιμες αλλα οχι λειτουργικες
αν μπουν και λαθος ειναι προβλημα
αν κολας και στα ταμπελακια ακομα χειροτερα

υπαρχει και το ενδεχομενο να παιζεις ενα ειδος μουσικης οπου η συγκεκριμενη ταμπελιτσα δεν εχει ανακαλυφθει ακομα

υπαρχουν τετοια παραδειγματα

ο ορος ambient ποτε εμφανιστηκε?
και ποιοι επαιζαν κατι τετοιο πριν εμφανιστει αυτη η ορολογια?
tip...το συγκροτημα ανηκει στην σφαιρα του rock

σε αυτη την περιπτωση τι γινεται?

δεν γινεται να βαζεις σε καλουπι την μουσικη


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gusotos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 14:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gusotos
ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΣΚΟΠΩΛΕΙΑ , ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ : HEAVY , THRASH , ALTERNATIVE , POP , ROCK , ΛΑΙΚΑ ΚΤΛ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΔΥΟ ΣΧΗΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ. ΠΧ ΑΝΑΗΤΕΜΑ - SLAYER.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ .

ΠΟΛΥ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ METAL , ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ROCK,
ΕΝΑΣ METAL ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΟΠΩΣ O DIO ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΤΟΥ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ BLACK SABBATH, ΗΤΑΝ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ RAINBOW, ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ALBUM RAINBOW RISING ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ , ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΣ ΣΠΕΥΣΟΥΝ ΜΗΝ ΧΑΣΟΜΕΡΟΥΝ.

ΝΑ ΕΜΝΕ ΕΝΑΝ ΡΑΣΙΟΠΟΥΛΟΝ Σ' ΟΡΜΑΝ ΑΠΕΣ ΠΟΥΛΟΠΟΝ
ΜΟΙΡΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΚΛΑΙΓΝΕ ΤΑ ΜΑΝΑΣΤΗΡΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 12:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο DIO ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ Η ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΤΕΡΗ METAL ΦΩΝΗ.
Η ΑΠΟΛΥΤΗ METAL ΦΩΝΗ. ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ....ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΩΝΗ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΙ (πχ OZZY).
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο DICKINSON ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΕΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ 3 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΩΝΕΣ ΤΟΥ METAL (ΚΑΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΑ).
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο "TYRANT" ΤΩΝ JAG PANZER...ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 17:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados
Τις τελευταίες μέρες συνεχώς ακούω Summoning και συγκεκριμένα το album τους “Stronghold”.

Παρατηρώ ότι οι επικές εξάρσεις των πλήκτρων δένουν άψογα με τα επιβλητικά riff και τα σκοτεινά φωνητικά, κάτω από το μοτίβο των ηρωικών στίχων!

Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά πολύ ατμοσφαιρικό!

«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 11:23:02  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΙ SUMMONING ΠΑΙΖΟΥΝ BLACK METAL ΕΤΣΙ ?
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ BLACK,ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΣΕΚΑΡΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egelados
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
350 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 20:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egelados
Κατά βάση, ναι, παίζουν Black Metal.

Στο album “Stronghold” oι πειραματισμοί τους στα πλήκτρα είναι εμφανείς και δεν διστάζουν σε ένα κομμάτι (“Where hope and daylight dies”) να χρησιμοποιήσουν μόνο γυναικεία καθαρά φωνητικά. Δεν κινούνται σε γρήγορα tempo ούτε χρησιμοποιούν τα drums μανιωδώς. Αντίθετα τα drums είναι «ρυθμικά» και τα κομμάτια γεμάτα μελωδίες. Τα φωνητικά δένουν με τα μελωδικά μέρη των κομματιών χωρίς να είναι κουραστικά. Τέλος η θεματολογία των στίχων είναι εξολοκλήρου από Tolkien και συγκεκριμένα από τον «Άρχοντα των δαχτυλιδιών».

Η όλη ατμόσφαιρα σε παραπέμπει σε άλλες εποχές…

«Ω ξείν’, αγγέλειν Λακεδαιμονίοις
ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι»

Σιμωνίδης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy