ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 HEAVY METAL (και άλλα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 11:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
συγνωμη που θα το πω αυτο, δεν ειμαι ρατσιστης. αλλα αυτος ο χαλφορντ - φωναρα, δε λεω - δε μπορει εστω και λιγο να το παιξει στρειτ; βγαινει και λεει οτι τσαντιζεται που δεν υπηρχαν αντρες groupies... μεταλ τραγουδας ρε φιλε... ξερεις πολλους αλλους ομοφυλοφιλους που να ακουνε μεταλ;;;


tarja forever ρεεεεεεεεεεεεεεεε


-αν και οντως, ψιλομ***κια να πανε για δοκιμαστικο για τη γιουροβιζιον... ελεος

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 18:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest
Φίλε crucifire,ας μην εμπλέκουμε τη προσωπική ζωή του καθενός και τα γούστα του,με το έργο του και τη προσφορά του στη παγκόσμια ιστορία της τέχνης και της μουσικής.....και ο Χατζηδάκης μπορεί να είχε παρόμοια γούστα και άλλοι πολλοί....Μην ρίχνουμε το μέταλ σε επίπεδα μεσημεριανών αχταρμο-σκουπιδοεκπομπών της TV που απευθύνονται τα κουτσομπολιά αυτά των αυτοαποκαλούμενων σκυλοποπ ,μπουζουκο-καλλιτεχνίσκων, και στους αντίστοιχους ανθρώπους.. metal GOD RULES....& THE SENTINELS -BREAKING THE LAW......
tHANKS

Open mind for a different view....

Edited by - judas priest on 06/11/2005 18:11:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 04:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom
Που ειναι οι μαυρομεταλαδες ρεεε!!! Πια Ταργια και φλωριες μου λετε! Hail to BURZUM, EMPEROR, GORGOROTH!!! HYPOCRISY ΡΕΕΕΕΕΕ!!! ΤΡΕΞΤΕ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 23:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
quote:

Που ειναι οι μαυρομεταλαδες ρεεε!!! Πια Ταργια και φλωριες μου λετε! Hail to BURZUM, EMPEROR, GORGOROTH!!! HYPOCRISY ΡΕΕΕΕΕΕ!!! ΤΡΕΞΤΕ!!

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ... ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΟΥ METAL ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΞΙΟΛΟΓΑ GROUP ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ (ΚΑΙ ΣΤΟ DEATH,BLACK ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΟΥΩ),ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΕΘΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ "ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ BLACK,DEATH ΕΙΝΑΙ ΦΛΩΡΟΣ").ΔΙΟΤΙ ΕΜΜΕΣΩΣ ΑΥΤΟ ΛΕΣ. ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΛΕΓΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ-ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.....ΕΛΕΟΣ...
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΛΕΣ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΑ.....
ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ HYPOCRISY (ΚΑΙ Η ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΕΒΑΙΩΣ-ΒΕΒΑΙΩΣ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΧΩΜΑΤΕΡΗ ΠΟΥ ΤΑΛΑΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 23:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΕΓΩ ΜΑΘΩ ΑΥΡΙΟ-ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΟΤΙ Ο ΤΑΔΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑΥΜΑΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ ΘΑ ΠΑΨΩ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΤΙΜΩ Η' ΘΑ ΤΟΝ ΕΚΤΙΜΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ; ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ...
ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ CRUCIFIRE ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΩΡΙΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗ.

Edited by - Masvidal on 07/11/2005 23:10:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 23:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 23:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 23:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal

ΜΑΣΤΟΡΕΣ.....!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 00:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητέ Dr.Doom με ποια κριτήρια αποκαλείς ένα είδος metal ή μουσικής γενικά ως «φλωριά»; Δεν έχω τίποτα με το BLACK METAL, ίσα ίσα που το υπεραγαπώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι προ Black/Death Metal η μουσική ήταν «φλώρικη». Κάθε μουσική εκφράζει διαφορετικά συναισθήματα. Και δεν μιλώ μόνο για το Metal.
ΔΕΝ υπάρχει «φλώρικη» μουσική. Υπάρχει μουσική κακιάς ποιότητας. Τώρα, αν κάποιος (όχι εσύ προσωπικά) θεωρεί ότι η μουσική των NIGHTWISH είναι κακιάς ποιότητας, τότε σίγουρα δεν έχει μουσική παιδεία.

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 03:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom
Αμαν πια ουτε ενα κωλοαστειο δεν περναει εδω. Ειμαι φανατικα υπερ της μεταλλικης ενοτητας! Αλλωστε αυτη ειναι η δυναμη της metal: καλυπτει ολες σχεδον τις μουσικες εκφανσεις! Α, και η προσωπικη μου αποψη: οι Nightwish θα καταρρευσουν χωρις την Ταργια, ειναι βεβαιο, ηταν το σημα κατατεθεν τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 11:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
Καλημέρα σας

ρε παιδιά,έχει ακούσει κανείς το the black halo απο τους kamelot?
αν και δεν πολυ ακούω τέτοια ομωλογώ οτι έχω πάθει πλάκα με αυτο τον δίσκο...ΔΙΣΚΑΡΑ!
ώρες-ώρες απορώ πως γίνετε να γράφει κάποιος τόσο ωραία μουσική...
καλα απο στίχους δεν το συζητω...faust,σας λέει τίποτα?

επίσης πολύ καλό και το arrival τον hypocrisy
χθες το άκουσα ολόκληρο και απορώ γιατί το hammer το βαθμολόγησε μόνο με 7...

τρομερό και το καινούριο απο arch enemy...

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 16:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Μα η χαμηλή βαθμολογία στο Μεταλ Χαμερ είναι δείγμα ότι πρέπει να το αγοράσεις. Αλλιώς θα ακούγαμε όλοι μόνο ΝΕVERMORE & TOOL.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 18:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
Συμφωνώ σε αυτο που λες(τους anathema ξέχασες)
π.χ τους theatres des vampires τους θάβει κανονικά
εγω είχα σχηματίσει άσχημη γνώμη για το γκρούπ απο αυτα που διάβαζα αλλα και γενικά απο τις κριτικές στα album τους
μόλις άκουσα ομως έπεσα απο τα σύννεφα!φανταστικοί!!

Δεν είναι ομως πάντα έτσι
το the black halo των Kamelot το είχαν δίσκο του μήνα(λογικό θα μου πείς,αν τους ξέρεις)

Κανένα νέο απο τον King Diamond?
καιρό έχει να φανεί...

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 23:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
δεν εχει υπαρξει ουτε μια φορα που να πω τη γνωμη μου για χαλφορντ, μερκιουρι και δε συμαζευεται, και να μη βγει ενας δηθεν ακομπλεξαριστος να μου πει οτι δεν εχει σημασια....

κατ' εμε, για το χαλφορντ και τη μουσικη του, σαφως δεν εχει σημασιοα και δεν ειπα κατι τετοιο. αλλα οταν βλεπω "χαρουμενους" στο δρομο να πηγαινεουν σα βαρκες σε τρικυμια, λες και το κανουν επειτηδες [μη μου πειτε τωρα τοι αυτο ειναι φυσιολογικο ακομα και για ομοφυλοφιλο] μου 'ρχετε να τους θυσιασω στο σατανα....

καλα, ο μερκιουρι ειναι στη μαυρη λιστα μου, γιατι αυτος μεταφερει την ομοφυλοφιλια και στο τραγουδι και στην παρουσια....

και ο tuomas των nightwish για gay μου φαινεται, αλλα τον σεβομαι απεριοριστα...

τελος παντων, ληξη θεματος γιατι προφανως δεν καταλαβαινετε τι εννοω...


απ' το black halo, ενα τραγουδι μονο εχω ακουσει και τρελαθηκα...
μου το συστηνετε;

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 23:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Οντως καποια εντυπα μας εχουν ζαλισει με καποια συγκροτηματα.
Ενταξει,καλοι οι NEVERMORE αλλα μας τους παρουσιαζουν σαν το υπερ-σουπερ συγκροτημα του πλανητη Γη ενω δεν ειναι σε καμμια περιπτωση.
Επισης θα ηθελα να καυτηριασω το γεγονος της τρανταχτης απουσιας καποιου αλμπουμ (απο τα πολλα) των RAGE στη λιστα των 200 καλυτερων αλμπουμ "που δεν πρεπει να λειπουν απο την δισκοθηκη σας" οπως υποστηριζει το metal hammer στο τευχος 248.Δεν λεω οτι οι RAGE ειναι το ΑΠΟΛΥΤΟ-ΘΕΪΚΟ συγκροτημα αλλα τουλαχιστον αξιζαν μια θεση στη λιστα,την στιγμη μαλιστα που διαβασα ονοματα οπως τους BURZUM,τους DODHEIMSGARD,MASTODON,NEUROSIS,SATYRICON κλπ.
Ξεκαθαρζω προς αποφυγη παρεξηγησων οτι τα αλμπουμ των παραπανω συγκροτηματων που παρουσιαζονται στο αφιερωμα εχουν την δικη τους αναμφισβητητη ποιοτητα,αλλα ελεος....οχι και στα 200 καλυτερα.
Και μαλιστα εξεπλαγην με πολλες απουσιες ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ albums οπως για παραδειγμα το "Edge of thorns" των Savatage ή εστω ΕΝΑ αλμπουμ (μονο ενα,οχι παραπανω) των φοβερων (για το ειδος τους) ST.VITUS.
Αλλα μαλλον το χαμηλων τονων στυλ των ST.VITUS δεν "κολλαει" με τις
illustrated σελιδες καποιων περιοδικων....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 23:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 03:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Τί λες για αυτούς

Edited by - DAGON on 09/11/2005 04:06:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inferno
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 16:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inferno
ναι ρε συ crucifire πολυ καλη,κακη αντιγραφη των therion,οι nightwish.και η tαrja ρε φιλε σιγα..υπαρχουν φωνεσ...εδω που τα λεμε ουτε για urovision δεν ειναι γιατι ειναι πολυ κατωτερη μπαντα των abba.καλα ποσο χρονων εισαι και ακουσ nightwish?δεν ακουσ τιποτα σοβαρο?τι να σου πω για τουσ στιχουσ?η για τη μουσικη?ακομα και o mark jansen καλυτερεσ δουλειεσ εκανε...!ειχε και το θρασοσ ο"συνθετησ" ο tuomas στο πρωτο τουσ dvd αν θυμαμαι καλα να αναφερθει στουσ the third and the mortal...λιγο σεβασμος..μην συγκρινεισ τωρα tarja-jansen ή simons (after forever kai epica)γιατι δεν με νιαζει και γιατι ειναι καλυτερο το αισθητικο αποτελεσμα των τελευταιων.στο καλο tarja αν δεν ησου μ...αρα καπου αλλου θα ησουν τωρα...α φλωροσ δεν ειναι οποιοσ δεν ακουει thrashodeath φλωροσ ειναι οποιοσ ακουει nightwish..

katalaves?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inferno
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 16:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inferno
α απισησ που το ξεχασα μην εισαι τοσο αντρασ ακουσ και nightwish και θα μιλησεισ και για rob ή fredie.φαλοκρατη...


katalaves?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 08:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Τα μουσικά ακούσματα του καθενός είναι δική του υπόθεση.
Προσωπικά θεωρώ ανούσιο να κρίνεις έναν άνθρωπο από το τι είδος μουσικής ακούει.
Αν ο άλλος ακούει Nightwish δικαίωμα του.
Αν ακούει Στανίση πάλι δικαίωμα του.
Είναι προσωπικές εκφράσεις και πρέπει να είναι σεβαστές.
Μην καταφεύγουμε σε κλισέ που ακούγαμε στα διαλείμματα όταν πηγαίναμε Γυμνάσιο...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 15:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ειναι πραγματικα πολυ κριμα, ενας ανθρωπος να βαριεται να κατανοησει τι εννοεις οταν μιλας, και αν΄' αυτου να παει να το παιξει ο εξυπνος και δικαιος και αντικειμενικος...

επισης ειναι πολυ κριμα να υπαρχουν τετοια ατομα εδω...

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΛΕΩ ΜΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΤΕ

δεν ειπα οτι με τσαντιζει το γεγονος οτι ο χαλφορντ ειναι gay, ουτε επαψα ποτε να τον ακουω για αυτο....

ειπα οτι τσαντιζομαι που το δειχνει τοσο πολυ... που το κανει βουκινο...

που κανει προκλητικες δηλωσεις...

τι με νοιαζει εμενα τι κανει στο κρεββατι του; με νοιαζει τι βγαινει και λεει...

για τον μερκιουρι δεν εχω καμια διαθεση να ανοιξω κουβεντα.

και ζητω συγγνωμη απο μερος των nightwish, αν σας κανουν να νομιζετε οτι αντιγραφουν τους therion γιατι δεν το κανουν. απλα παιζουν το ιδιο ειδος μουσικης, και μαλιστα με διαφορειτκες τεχνικες.

ακομα και να εμπνευστηκαν απο αυτους, δεν σημαινει τιποτα, γιατι ολοι εχουμε εμπνευαστει απο τον ανθρωπο που για να περασει η ωρα του μεσα στη σπηλια του, αρχισε να χτυπαει πετρες ρυθμικα...

τελος, η ηλικια μου δεν νομιζω οτι παιζει ρολο, αν και την εχω αναφερει πολλες φορες εδω μεσα...
τωρα για το ποσο αντρας ειμαι, η αμαλια δε μου επιτρεπει να απαντησω οπως θελω, αν καποιος ομως θελει να το διαπιστωσει, μπορουμε να συναντηθουμε να το δει...

crucifire, over and out..................

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 00:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Καμία σχέση δεν έχει η μουσική των THERION με εκείνη των NIGHTWISH. Μπορεί και οι δυο μπάντες να κατατάσσονται στο Συμφωνικό Metal, όμως κάθε μια τους έχει εντελώς προσωπικό στυλ.
Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή, τι κοινό μπορεί να υπάρχει π.χ ανάμεσα στο Theli και το Oceanborn, στο Vovin και το Once, στο Lemuria και το Wishmaster.
Και καλό θα ήταν κάποιοι να μην εκφράζονται με ύβρεις για τα μουσικά γούστα κάποιου άλλου. Ο καθένας ακούει ότι γουστάρει και αγαπά.

Φίλε Νοσοφόρε, το The Black Halo των KAMELOT είναι διαμάντι!!! Αλλά μην μου πείς πως σου διέφυγε ΤΟ γεγονός οτι στο άλμπουμ αυτό συμμετέχει στα φωνητικά ο SHAGRATH των DIMMU BORGIG!!!

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 00:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Εβρισκόμενος υπό Διονυσιακή κατοχή, έκανα ένα λαθάκι. Εννοούσα Dimmu BorgiR.

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 18:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
Καλησπέρα

Φυσικά και οχι φίλε Ntavelis666!
αν και για Mephisto θα προτιμούσα King diamond!
Κι εσυ φαντάζωμαι θα γνωρίζεις οτι συμμετέχει και η Simone Simons απο Epica στο ανυπέρβλητο τραγούδι "The Haunting (Somewhere In Time)"!!

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 23:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
φιλε inferno που εισαι;
πετας βομβα και χανεσαι;
ελπιζω, αν οχι εγω, να σε επεισε ο φιλτατος νταβελης.
no hard feelings, brother. δε σκοπευω ποτε να πολεμησω συμμαχους μεταλαδες... ανεξαρτητως σεξουαλικων προτιμησεων....

eternal hails to shagrath, με συντροφεψε στο χθεσινο διαγωνισμα μαθηματικων και πηρα... [τα] τρια... να 'ναι καλα το παιδι...

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 02:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar
Φίλοι μου γειά σας

Ιδιαίτερους χαιρετισμούς στον Νταβέλη, για την πρότασή του σχετικά με το Magic Of The Wizard's Dream...
Ακούγοντάς το, διαβάζοντας τα lyrics και βλέποντας τη φωτογραφία με τον Christofer Lee, κυριολεκτικά αφαιρείσαι από το περιβάλλον και χάνεσαι μέσα σε κόσμους αθώρητους από τη συμβατική όραση...
Μια και η κουβέντα γυρίζει στο επικό και συμφωνικό metal προτείνω ν' ακούσετε και το γκρουπ Cydonia και ιδιαίτερα τα "Great Soul Of Steel" και το "The King" από το ομώνυμο άλμπουμ Cydonia του 2001...
Κυριολεκτικά ..."Διονυσιακή μέθεξη" φίλε Τάσο...
Μπορείς να τα ακούσεις και να δεις τα lyrics καθώς είναι ενσαωματωμένα στην IDTag των mp3s που σου έχω μέσα στα DVDs...
Ελπίζω να κατάφερες να ενεργοποιήσεις τη θαυματουργή αυτή ρουτίνα στο Winamp...
Όσο για το "Kamelot - The Black Halo" τα λόγια περιττά...όπως επίσης είανι περιττά για το "Kamelot - The Mourning After" από το άλμπουμ τους Epica... Αυτό δεν πρέπει να είναι μέσα στο DVD Τάσο, αλλά στην επόμενη συνάντηση θα στο έχω, όπως φυσικά και το άλμπουμ του
Great Bruce Dickinson...
Μέχρι τότε να είστε όλοι καλά και φρόνιμο είναι να μην αφηνόμαστε σε καταστάσεις χουλιγκανικές όσον αφορά τις εκφάνσεις της metal σκηνής...
ΑΦΗΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ Ν' ΑΝΘΙΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΠΛΑΓΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ ...(συγγνώμη του ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΥ)....:)))...ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ.

ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΛΛΕΞΩ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΣΑΣ, ΠΡΙΝ ΑΥΤΑ ΕΠΙΠΕΣΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ (Bruce Dickinson)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 02:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar
...
και γράφοντας για τους υπέροχους Kamelot, προτείνω ένα εναλασσόμενο άκουσμα από τα:
" A Sailorman's Hymn " (μια από τις πλέον ...αναχωρητικές μελωδίες, που χαρακτηρίζει την υγρή μεταλλική αύρα...) σε συνδυασμό με το:
" The Fourth Legacy " (έναν επικό καλπασμό στα μονοπάτια τ' ουρανού).
Αμφότερα από το ομώνυμο άλμπουμ του 2000 The Fourth Legacy.
Δοκιμάστε τον συνδυασμό και θα με θυμηθείτε...
Κάποτε (Δεκέμβρης του 2001) ταξιδεύοντας νύχτα για τους Δελφούς, επί 1 ώρα (μια ολόκληρη κασέτα) είχα αφεθεί στο ..."σκωτσέζικο ντους" αυτών των δύο, κάτω από δυνατό ξεροβόρι και το δρόμο χιονισμένο...
Μια από τις πιο υπερβατικές εμπειρίες της ζωής μου...


ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΛΛΕΞΩ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΣΑΣ, ΠΡΙΝ ΑΥΤΑ ΕΠΙΠΕΣΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ (Bruce Dickinson)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Demon_LordGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 04:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demon_LordGR
θα ήθελα να ανοίξω ενα θέμα μέσα στο υπάρχον θέμα(μιας και αναφέρεται για metal μουσική)πρόσφατα παρακολούθησα τους Immortal σε μια εκπομπή στη Νορβηγία!πρέπει να τονήσω οτι αυτό που είδα και άκουσα δεν μου άρεσε καθόλου!ενώ το συγκρότημα κανονικά έππρεπε να ερωτηθεί για το καινούργιο τους album,τότε το 2002 "sons of noorthern darkness"(παρεπιπτόντως είναι τέλειο cd!και γαμώ τα album)
ο παροουσιαστής άρχησε να τους ρωτά η μάλλον να τους κατακρήνει για την περίεργη εμφάνηση,την θρησκεία τους,κ.α.με λίγα με αποτέλεσμα να τους ξεβτηλήσει δημοσίως!!βέβαια το συγκρότημα απαντούσα με σαφίνια στις ερωτήσεις του παρουσιαστή όμως φάνηκε οτι πηράχτηκαν πολύ!η ερώτηση που θέλω μα θέσβ προς εσας είναι τι πιστεύεται εσείς για τις θρησκείες των black metal συγκροτημάτων!είναι σατανιστές(όπως τους αποκαλεί ο κόσμος)η απλά το κάνουν λόγο διαφήμησης!θέτω αυτό το ερώτημα επειδή τώρα τελευταία ακούω πολλές κατηγορίες κατά της black metal μουσικής!είναι κρήμα επειδή η black metal έχει τόσο ψαγμένη μουσική και δυστηχώς η ιδέα οτι είναι σατανιστές καταντάει την black metal σε underground κατηγορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 02:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αδελφέ ROSTAR με την ηλιοφώτιστη Ελληνική Ψυχή, χαίρομαι πολύ που σε ξαναβλέπω εδώ!! Τα DVD σου τα έχω «λιώσει»!!! Δεν φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι που είσαι από τους ανθρώπους που έχουν συνδέσει τη ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑ που λέγεται Heavy Metal, με εξορμήσεις στους Ιερούς Τόπους της πατρίδας μας αλλά και στην ανυπέρβλητη Φύση της. Να’σαι πάντα καλά, σαν τα ψηλά βουνά!!!

Αγαπητέ DEMON LORD, άνοιξες ένα πολύ μεγάλο θέμα.
Θα προσπαθήσω να καταθέσω τη άποψή μου, όσο πιο σύντομα γίνεται.
Δεn πιστεύω οτι οι Black Metal μουσικοί είναι σατανιστές. Βεβαίως υπήρξαν στο παρελθόν κάποιες ακραίες περιπτώσεις όπως εμπρησμοί εκκλησιών και βεβηλώσεις νεκροταφείων (βλ. BURZUM, DARKTHRONE). Αυτό όμως, δεν τους ανάγει κατ΄ανάγκη σε «Σατανιστές». Κάποιοι από αυτούς, είχαν δηλώσει κάποτε ότι με τη μουσική αυτή, υπερασπίζονται την θρησκεία και τους θεούς των προγόνων τους που με μίσος εξάλειψε ο Χριστιανισμός. Το’χουν πάρει δηλαδή πατριωτικά και καλά κάνουν αν το βλέπουν έτσι. Ο Χριστιανισμός άλλωστε όπως αποδεικνύεται από την ίδια την Ιστορία, μόνο θρησκεία της...αγάπης δεν ήταν. Ο "Σατανάς" όμως που τους χρειάζεται; Γιατί τον αναφέρουν; Τι δουλειά έχει ένας αποδεδειγμένα ανύπαρκτος Σατανάς με τους Σκανδιναβικούς θεούς τους; Από την άλλη κάποιες άλλες μπάντες, προβάλλουν τον "Σατανισμό" καθαρά για εμπορικούς λόγους μιας και το «Κακό» πάντοτε πουλούσε και θα πουλάει σα ζεστό ψωμί.
Το Black Metal, είναι ομολογουμένως μια μουσική γεμάτη έμπνευση και ας μιλούν κάποιοι για «γρυλίσματα και πριονοκορδέλες». Σαφώς υπάρχουν και πολλά σκουπίδια στο χώρο αυτό (και σε ποιο είδος μουσικής δεν υπάρχουν άλλωστε;) όμως πώς να μην ξεχωρίσει κανείς κάποιους μαυρομεταλλικούς Τιτάνες όπως π.χ οι DIMMU BORGIR, οι LIMBONIC ART και οι SUMMONING;
Το Black Metal όμως, είναι δυστυχώς στείρο από στιχουργικής άποψης. Θύμα και αυτό της ιουδαιοχριστιανικής πλάνης που λέγεται "Σατάν", ασπάστηκε τον αντίποδα του Χριστιανισμού για να τον πολεμήσει, παίζοντας όμως τελικά το παιχνίδι του. Στην πορεία τα συγκροτήματα έμπλεξαν και το σατανιστικό με το παγανιστικό στοιχείο, (σα να έμπλεξαν δηλαδή τη μέρα με τη νύχτα) και τα κάνανε σκ...εντελώς.
Αν μη τι άλλο, είναι τόσο βλάκες (παρόλη την μουσική ευφυΐα τους) που χωρίς να το καταλαβαίνουν υποστηρίζουν έτσι τις μεσαιωνικές χριστιανικές αντιλήψεις, ότι ο Παγανισμός ταυτίζεται με το "Σατανά" και ότι κάθε προχριστιανικός θεός δεν είναι παρά μια έκφραση αυτού.
Όπως και να’χει το πράγμα η ενασχόληση με τα αστεία εβραϊκά παραμύθια περί καλού θεού και κακού διαβόλου, υποβιβάζει αρκετά το Black Metal και είναι κρίμα γιατί η μουσική αυτή ΣΠΕΡΝΕΙ!!! Υπάρχει και πιο υγιής τρόπος εναντίωσης στη θρησκεία της ερήμου δια μέσου της μουσικής. Αλλά αυτό απαιτεί πρωτίστως εξάλειψη της σκοταδιστικής αντίληψης που ο ίδιος ο Χριστιανισμός έχει εμφυσήσει εδώ και 17 αιώνες.


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 11:36:38  Εμφάνιση Προφίλ
Όταν ακούω τον όρο μαύρο μέταλλο δύο πράγματα μου έρχονται στον νου

1 Σκοτεινός Θρόνος
2 Σατυρικόν

Into the mighty forest……….και οι κεραυνοί να σχίζουν τον παγωμένο χειμέριο πεντελικό ουρανό.... δεν ξέρω εάν συμφωνείς Nta-velial….

Αυτοί οι Νορβηγοί δεν μπορώ να καταλάβω πως δημιούργησαν αυτόν τον ήχο..... τρία πράγματα μου έρχονται στο μυαλό όταν ακούω Νορβηγικό (παλιάς σχολής) Black.

1ον δάσος
2ον δάσος
και...3ον, δάσος

*Και πεντελικό νταμάρι, με darkthrone για soundtrack….

Άνθρωπος δίχως μνήμη, άνθρωπος δίχως μέλλον

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 14/11/2005 11:39:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy