ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 HEAVY METAL (και άλλα...)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 07:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Εχουν εκπαιδευτεί στο slam dance και αντέχουν


Χεχεχε!

Φίλε μου Agnostic, για να μην σε ζαλίσω με πολλές μπάντες, θα ξεκινήσουμε σιγά - σιγά!

Από gothic θα σου πρότεινα:
Dreadful Shadows, Christian Death, Lacrimosa, Fields Of The Nephilim, Dark Sanctuary, Two Witches, Untoten, Sopor Aeternus.

Από πιο ατμοσφαιρικά συγκροτήματα θα σου πρότεινα:
Gothica, Ophelia's Dream, Black Tape For A Blue Girl.

Νομίζω πως αυτά για αρχή είναι καλά...

Χαίρομαι πάντως που ακούς αυτά που ανέφερες.
Είσαι σε καλό δρόμο!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 11:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
από αυτούς που λες φιλε incubus έχω ακούσει μόνο lacrimosa...halt mich σου λέει τίποτα? και fields of the nephilim(moonchildσου λέει τίποτα?).Αν είσαι απο Αθήνα standar πας dark sun εσύ
Πάντως ύπάρχουν αρκετά στο goth που μοιάζουν μεταξύ τους. Και που δεν υπάρχουν ομοιότητες βέβαια θα μου πεις..thnx για τις πληροφορίες..όταν θα έχω χρόνο θα τα ψάξω...

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 11:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φυσικά και μου λένε πολλά αυτά τα τραγούδια, φίλε μου!
Παλιότερα πήγαινα αρκετά συχνά σε μαγαζιά, τώρα έχω να πάω καιρό.
Λές να γέρασα?!

Από Ophelia's Dream που σου πρότεινα κατέβασε το album "Not a second time".
Ειδικά το τραγούδι "Lady Magdalene" αξίζει....

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 12:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Οκ για τα τραγούδια. Τώρα αυτό που λες για τα μαγαζιά το κατανοώ. Κι εγώ παλαιότερα πήγαινα συχνα, σχεδόν κάθε σαββατο. Τώρα τα έχω περιορίσει. Ετσι είναι. Τα βαριέσαι αν πηγαινεις συχνα.Γενικά δεν είμαι πολύ του club.Μετα απο μία ώρα βαριέμαι ρε συ... Προτιμώ τα live εννοειται!!!!


Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 15:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
quote:
Προτιμώ τα live εννοειται!!!!

μέσα είσαι!

μόλις έπεσε στα χέρια μου το σι-ντι που έβγαλε η roadrunner με τίτλο united -the all star sessions.
ομωλογώ οτι με το πρώτο άκουσμα δεν...και τόσο.
θα δείξει...
πάντως παίζουν καλά ονόματα.μερικά απο αυτά είναι max cavalera,glen benton.dino cazares,mikael akerfeldt,dani filth,king diamond,corey taylor και robert flynn...
έχει και ντι-βι-ντι με το making of το οποίο δεν είδα ακόμα.
όποιος το ακούσει ας πεί εντυπώσεις...


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 16:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Ναι όντως σε αυτό το δισκο της roadrunner συμμετέχει αρκετά βαρύ πυροβολικο(ειδικά ο κιθαριστας των Fear Factory, είναι πραγματικά πολύ βαρύ πυροβολικό) αλλά ακόμα δεν έχω ακούσει τιποτα, παρά ένα video clip στο TV WAR και μου φάνηκε απλά καλό. Πάντως πρέπει να πούμε ότι πλέον είναι τόσες πολλές οι νεες κυκλοφοριες, τα γκρουπ ξεπετάγονται σαν μανιτάρια και δεν προλαβαίνουμε να τα ακούσουμε ολα!Εγω και κατεβαζω απο νετ και αγοράζω αυθεντικά,κυρίως τα αγαπημένα μου...αλλά και πάλι ρε γαμώτο βγαίνει τόσο πολύ πράγμα που δεν προλαβαίνω να ψαχτω!! Μπαίνω στα δισκάδικα και με πιάνει ΑΜΟΚ!Χάνομαι!!Δεν ξέρω τι να πρωτοαγοράσω!! Το πρωι κοιτάζω στη δισκοθήκη μου και δεν ξέρω ποιο cd να πάρω για το αμάξι για να πάω στη δουλειά!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ βεβαια Γεια μας!!!

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 19:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
quote:
ειδικά ο κιθαριστας των Fear Factory, είναι πραγματικά πολύ βαρύ πυροβολικό

που να δείς τι παίζει με Glen benton...τι άνθρωπος (?) είναι τούτος ρε παιδιά???
είναι σαν να βλέπεις μια ντουλάπα που μουγκρίζει σαν αρκούδα!
λοιπόν,το ντι-βι-ντι είναι απίστευτο...είναι τρομερό συναίσθημα να βλέπεις αγαπημένες σου μπάντες να παίζουν μαζί στο στούντιο...
όσον αφορά το σι-ντι,όσο πιο πολύ το ακούω τόσο πιο πολύ μ'αρέσει!

πλέον,Agnostic,για να είσαι πλήρης ενημερωμένος για την μεταλ σκηνή πρέπει να δείνεις όλο τον μισθό σου σε σι ντι...
τι να πρωτοπάρεις?

μια συμβουλή...
φτιάξτα με κοπέλα που να ακούει μέταλ...
κάθε φορά που αγοράζει σι ντι θα τα ακούς και εσυ!
επείσης αν θέλει δωράκια...ΣΙ ΝΤΙ!τα οποία πάλι θα ακούς κι εσύ!
αμα έχει και φίλες που ακούνε μέταλ...βρίκες την υγεία σου!
(τα παραπάνω βέβαια ισχύουν και για σένα...)



Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 20:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
αλλά και πάλι ρε γαμώτο βγαίνει τόσο πολύ πράγμα που δεν προλαβαίνω να ψαχτω!! Μπαίνω στα δισκάδικα και με πιάνει ΑΜΟΚ!Χάνομαι!!Δεν ξέρω τι να πρωτοαγοράσω!! Το πρωι κοιτάζω στη δισκοθήκη μου και δεν ξέρω ποιο cd να πάρω για το αμάξι για να πάω στη δουλειά!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ βεβαια Γεια μας!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 21:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Χαιρετώ όλα τα μέλη αυτού του δικτυακού forum.Είχα να μπω πάρα πολύ καιρό στο esoterica και σε αυτό το topic που έτυχε να ανοίξω πριν πολύ καιρό βλέπω πολύ metal κόσμο!!Πραγματικά απίστευτο που τόσα άτομα σε αυτό το forum αρέσκονται σε "κάπως"σκοτεινούς ήχους και όχι στα εμπορικά τυποποιημένα "ντιριντάχτα"που κατακλύζουν αυτόν τον τόπο.
Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν είμαι πολέμιος καμιάς μουσικής σκηνής και ας ακούγεται οξύμωρο με τον χαρακτηρισμό που προσέδωσα στο επικρατές μουσικό ιδίωμα της χώρας μας.Ολοι έχουμε διαφορετικά μουσικά γούστα και αλλοίμονο αν κατακρίναμε την διαφορετικότητα όχι μόνο στην μουσική αλλά όπου και αν την συναντάμε.Συνεχίστε αγαπητοί μου να ονειρεύεστε και να κινείστε σαν "επαναστάτες".Επαναστάτες που έμαθαν από νωρίς να ξεχωρίζουν καθετί αυθεντικό.
Και σε καμία περίπτωση μην βάζουμε παρωπίδες,ούτε χρειάζονται ντροπές αν μας αρέσουν και άλλα μουσικά είδη πολύ διαφορετικά από το metal.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 22:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
quote:
Χαιρετώ όλα τα μέλη αυτού του δικτυακού forum

γεια σου και σε σένα shankara!
καλώς όρισες!


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 02:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Γεια χαρά φίλε/φιλη shankara. Δε νομιζω να ειναι κανεις πολέμιος καμιας μουσικής με την αυστηρη εννοια του ορου. Και φυσικά σε ολους μας αρέσουν και αλλα μουσικα ειδη ή κομμάτια απο άλλα μουσικά είδη. Απλά η διαφορά είναι οτι θα ακουσω ας πουμε με ευχαρίστηση κάτι διαφορετικο απο metal/gothic αλλά μονο στο metal/gothic ψαχνομαι και επενδύω διοτι με συναρπάζει και πολύ περισσότερο. Ειναι άλλο απλα να σου αρέσει και ενα άλλο ειδος και άλλο ενα ειδος να αποτελει κομμάτι του εαυτού σου....

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 07:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μου άρεσε το μήνυμα του/της φίλου/ης shankara!
Το θέμα είναι οτι η μουσική (για οποιοδήποτε είδος της μιλάμε) έχει έναν σκοπό.
Να εκφράζεται μέσω αυτής ο άνθρωπος που την ακούει.
Αν κάποιος εκφράζεται με ελαφρολαϊκά δεν είναι καθόλου μεμπτό αυτό.
Αν κάποιος εκφράζεται με death metal πάλι αυτό δεν είναι μεμπτό.
Νομίζω πως αυτό είναι που πρέπει να γίνει κατανοητό από τον κάθε άνθρωπο προκειμένου να σεβαστεί τις μουσικές επιλογές του άλλου κι ίσως μέρος του χαρακτήρα του.
Εντάξει, τα μουσικά μου ακούσματα περιορίζονται στο gothic.
Αλλά δεν το βρίσκω κακό αυτό.
Υπήρξα πάντοτε ανοιχτός προς νέες μουσικές "προκλήσεις".
Πάντοτε καθόμουν να ακούσω κάτι που μου πρότειναν, πιστεύω πως η απόρριψη χωρίς την δοκιμή κάποιου πράγματος ή κάποιας κατάστασης είναι ένα είδος "δογματισμού".
Απλά δεν εκφράστηκα ποτέ με κάτι άλλο.
Αν προσποιόμουν κάτι τέτοιο δεν θα ήμουν ο εαυτός μου...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 14:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτα απ'όλα να πω οτι είμαι"φίλος".
agnostic έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.Μα αυτό άλλωστε επιδιώκει κάθε άνθρωπος.Να εκφράζεται απόλυτα με κάθε πτυχή καλλιτεχνικής δημιουργίας που καταπιάνεται.
Ο μεγάλος γερμανός φιλόσοφος με την βουδιστική όμως νοοτροπία και σκέψη,ΣΟΠΕΝΧΑΟΥΕΡ έχει πει."Η αισθητική ηδονή,η παρηγοριά από την τέχνη,ο ενθουσιασμός που αποζημιώνει τον άνθρωπο από τος πόνους που υποφέρει περισσότερο όσο η συνείδησή του είναι πιο διακριτική.......όλα αυτά έρχονται απ΄το ότι στο ένα μέρος η ουσία της ζωής,η βούληση,η ίδια η ύπαρξη,είναι ένας συνεχής πόνος και απ΄το άλλο μέρος όλα αυτά εξεταζόμενα μέσα στην καθαρή παράσταση ή στα έργα τέχνης,είναι λυτρωμένα από κάθε πόνο και παρουσιάζουν ένα επιβλητικό θέαμα."
Αυτό άλλωστε για μένα είναι η ιδέα της εκφραστικότητας και της μουσικής επιστήμης.Να εμποδίζει έστω και για λίγα λεπτά την αιθητηριακή ικανότητα προς τα αντίστοιχα εξωτερικά αισθητικά αντικείμενα και να την βοηθάει να παραμένει αυτόβουλη και αναλλοίωτη προσπαθώντας να εντρυφήσει στα εσωτερικά μας κέντρα και εκμηδενίζοντας τη βούληση να αφήνει την συνείδηση μας ολόκληρη στην παράσταση.
Αγαπητοί Dying_Incubus και Αgnostic για να ελαφρύνουμε λίγο την ατμόσφαιρα και επειδή τυγχάνει να ακούω και εγώ gothic θα ήθελα να σας ρωτήσω πως σας φάνηκε το καινούριο album των nephilim που είμαι σίγουρος ότι το έχετε ακούσει.Εγώ έμεινα ικανοποιημένος και σίγουρα πρόκειται για ένα από τα καλύτερα album που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 10:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Φιλε shankara εγω δεν ειμαι και πολύ σχετικος (ακομα) με gothic ουτε εχω πολλές γνωσεις πανω σε αυτο. Δεν εχω ακουσει το νεο αλμπουμ των Fields of the nephilim...καποια στιγμη θα γινει και αυτο

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 11:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλοι shankara & Agnostic, έχω το τελευταίο albums των Fields Of The Nephilim.
Έχει τίτλο "Mourning sun" και προσωπικά θεωρώ οτι είναι μια αντάξια δουλειά των FOTN.
Η αναμονή άξιζε, πιστεύω, μιας κι ήταν μακρόχρονη...
Εγώ θα σας πρότεινα να προσπαθήσετε να το βρείτε.
Αν σας αρέσουν οι FOTN θα σας αρέσει και το album...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 00:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Αγαπητέ Dying Incubus σε αυτό το album των nephilim αναφερόμουν..Μερικά gothic groups που πραγματικά αξίζει να τα προσέξεις agnostic είναι τα εξής.GARDEN OF DELIGHT,HOUSE OF USHER,CLAN OF XYMOX,UMBRA ET IMAGO,DESCENDANTS OF CAIN,GOETHES ERBEN,THIS BURNING EFFIGY,INCUBUS SUCCUBUS{τα πρώτα album},LONDON AFTER MIDNIGHT,LOVE LIKE BLOOD.
Να αναφερθώ για τέλος στο τελευταίο album των ulver{blood inside}που πραγματικά ήταν άξιο αναμονής προσθέτοντας και το σοκ που πάθαμε με την φυγή του GARM από τους ARCTURUS.
Αντε να δούμε τι θα γίνει και με την περίπτωση των dodheimsgard.Το βλέπω να αργεί ακόμα το καινοuριο album.Και χωρίς aldrahn στα φωνητικά είμαι περίεργος για το πως θα ακούγεται......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 15:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε shankara, επέτρεψε μου μια μικρή "παρεμβολή" που θα κάνω στα όσα είπες...
Το συγκρότημα Incubus Succubus λεγόταν έτσι τον πρώτο καιρό δημιουργίας του.
Έπειτα μετονομάστηκε σε Inkubus Sukkubus.
Αλήθεια, γιατί προτείνεις μόνο τα πρώτα τους albums?
Εμένα μου άρεσαν όλα εξίσου, δε μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο.
Ίσως το τελευταίο τους με τίτλο "Witch queen" να μη με ενθουσίασε τόσο όσο τα υπόλοιπα αλλά δε νομίζω οτι οι τελευταίες τους δουλειές δεν αξίζουν...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 16:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Φiλε Dying Incubus έχεις δίκιο.Όντως ξέχασα να αναφερθώ στην μετέπειτα μετονομασία τους.Απλά δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το group τα τελευταία χρόνια και συγκεκριμένα μετά την κυκλοφορία του WILD.Καθαρά από υποκειμενική άποψη πρότεινα τα πρώτα album.ίσως θα έπρεπε να το αναφέρω αυτό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 18:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
οι paradise lost σήμερα θεσ/νίκη...
τιμή?
35 ευρώ!!!
μπράβο!
και εις ανώτερα!

στο εξωτερικό ένα πενταήμερο φεστιβάλ κοστίζει πιο λίγο!

αγάπη προς την μουσική ή προς το χρήμα τελικά?


Never Leave Me...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 11:32:35  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΦΙΛΕ nossoforos ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΨΙΧΟΥΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥΣ.ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ....

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 08:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε shankara, μιάς κι "αγνοείς" την πορεία των Inkubus Sukkubus από το Wild (που εκδόθηκε το 1999) έως σήμερα, ας σου παρουσιάσω τις δουλειές τους έως σήμερα:

  • Supernature 2001
  • The beast with two backs 2003
  • Wytches and Vampyres (The best) 2005
  • Witch queen 2005

Το Supernature πρόκειται για μια καλή δουλειά όμως νομίζω πως το The beast with two backs είναι υπέροχο...
Αν βρείς τα τραγούδια "Vampyra", "Lily Bolane" καθώς και το ομώνυμο τραγούδι θα με καταλάβεις...
Το Wytches & Vampyres πρόκειται για ένα album που έχει κάποια παλιότερα τραγούδια τους.
Το καινούριο τους "Witch queen" είναι μια καλή δουλειά σε γενικές γραμμές, αν και δε με ενθουσίασε στον βαθμό που με είχαν ενθουσιάσει οι παλιότερες δουλειές τους.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 21:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Παιδιά..λίγο άσχετο αλλά έχει ακούσει κανείς τον τελευταίο δίσκο των Arcturus?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 03:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara
Φιλε savaoth το πήρα την πρώτη μέρα επίσημης κυκλοφορίας του.
Πρώτα απόλα στα φωνητικά είναι πλέον ο "SIMEN"
το album είναι σχετικά καλό όμως σε καμία περίπτωση καλύτερο του sham mirrors.Για το la masquarade infernale δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.Έτυχε να είμαι και στο live που έκαναν πριν λίγο καιρό στην αθήνα.Αν και ο ήχος ήταν κάπως χάλια χάρηκα που μου δόθηκε η ευκαιρία να τους δω από κοντά.Από το τελευταίο album ξεχώρισα το hibernation sickness complete,shipwrecked frontier pioneer{έπος}και το evacuation code deciphered.

Dying_Ιncubus ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με τους Inkubus Sukkubus.Άκουσα το supernature.αρκετά συμπαθητικό.Μου άρεσε το lucifer rising και αλλά δυο κομμάτια που δεν θυμάμαι τίτλους αυτή την στιγμή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 07:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Dying_Ιncubus ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με τους Inkubus Sukkubus.Άκουσα το supernature.αρκετά συμπαθητικό.Μου άρεσε το lucifer rising και αλλά δυο κομμάτια που δεν θυμάμαι τίτλους αυτή την στιγμή.

Χαίρομαι, φίλε shankara!
Ναι, το Lucifer rising είναι όντως ένα από τα καλύτερα τραγούδια του album.
Εμένα μου άρεσε και το κομμάτι Supernature.
Πάντως, βρίσκεσαι σε καλό δρόμο!
Άντε, με το καλό να ακούσεις και τα υπόλοιπα!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 02:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Χαιρετώ την μεταλο-γκοθο παρέα
Εγώ πάντως αυτό το σαββατοκύριακο πήρα μια καλή δόση heavy-λας, κοπανήματος και μπυροποσίας στην συναυλία των Helloween στο σπόρτιγκ. Αντε και καλύτερα. Γεια μας

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 07:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα, φίλε Agnostic!
Μιάς και δεν τυγχάνει να έχω ακούσει ποτέ μου Helloween, θα μπορούσες να μου πείς τι μουσική παίζουν?
Όχι τίποτα άλλο, αλλά να τους ψάξω τους ανθρώπους....

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 12:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Καλημερίζω την μεταλλο-γκοθο-συντροφιά.

Σε όσους αρέσει το καθαρό Μέταλ
στυλ δεκαετίας 80 με επιρροές Χαρντ Ροκ ας ακούσουν LORDI.

Μη βλέπετε που εκ πρώτης όψεως είναι
όμορφα παιδιά
και παραπέμπουν σε μπρουταλ φωνητικά και ντεθ ήχο.

http://www.lordi.org/

http://www.lordi.org/main.html/

Για του λόγου το αληθές παραθέτω φωτογραφίες:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 13:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
φιλε dying....οι Helloween παιζουν power metal σχετικά χαρούμενο...οπότε δεν το κόβω να σου αρέσουν αφού εσύ εισαι δηλωμένος goth-ας...ε και η ευθυμία των Helloween δεν ταιριάζει με την γοτθική κατάθλιψη...βεβαια μπορει και να πεφτω εξω απλά κρινω απο τα οσα εχεις δηλώσει οτι ακούς μεχρι τωρα. Χθες κατεβασα ενα κομματι απο dreadful shadows που μου τους ειχες προτεινει αλλά δεν εχω προλαβει να το ακουσω ακομα...λεγεται καπως....chains...η δευτερη λέξη ειναι chains τελος παντων.


φίλη gretel oi Lordi ειναι μια απο τις πολύ ενδιαφέρουσες και μαλλον ανερχομενες μπάντες....έχω ακουσει 3 τραγούδια απο τον πρωτο και μοναδικο νομιζω δισκο τους. Να ακούσετε ολοι 2 κομμάτια τους απο τον δισκο τους...τα Would you love a monsterman και Blood red sandman...πραγματικά σπέρνουν!!! Παιζουν κάτι σαν το ποζεραδικο metal(glam metal)/ hard rock των 80's σε στυλ KISS, WASP και Twisted Sister. Οι σχετικοί με το χώρο θα καταλάβετε περι τινος προκειται. Προβλέπω αρκετα δυνατο μελλον για τους Lordi, οι οποίοι σιγουρα εκτος απο καλά ευκολομνημονευτα τραγούδια τραβάνε την προσοχή και με το μουρατο δρακουλιάρικο image τους!! Τσεκάρετε τους αξιζει τον κοπο κατ'εμε...

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 13:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Έχουνε βγάλει 2 cd & 3 single.

Το GET HEAVY 2002 όπου βρίσκεται και το "would you love a monsterman"
To THE MONSTERICAN DREAM - 2004 όπου βρίσκεται το "Blood Red Sandman"

Νομίζω ότι θα αρέσουν σε ένα πλατύ κοινό, όποια κατηγορία μέταλ και να ακούει γιατί δεν είναι "δύσκολος" ο ήχος τους.

Ανερχόμενοι λοιπόν και ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝΕ ΩΣ ΕΠΙΤΙΜΟΙ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΙ????

ΣΤΟ ΣΟΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ
ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΛΕΓΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΦΙΛΑΝΔΙΑΣ
ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ

ΌΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.... ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΜΑΡΙΑΝΤΑ ΠΙΕΡΙΔΗ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 06/02/2006 13:33:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 07:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χεχε!
Φίλε μου Agnostic, όχι!
Δεν κάνεις λάθος στην κρίση σου καθώς ούτε εγώ νομίζω οτι θα μου αρέσουν οι Helloween, δεν έχω τόσο μεγάλη σχέση με το metal και μάλιστα με το power metal...
Όσον αφορά τους Dreadful Shadows, το τραγούδι που κατέβασες λέγεται "Chains" (λογικά).
Αυτός είναι ο τίτλος του τραγουδιού.
Αν θέλεις να τους ψάξεις πάντως θα στους συνέστηνα κι αν θέλεις μπορώ να σου πώ την δισκογραφία τους.
Πάντως, αν βρείς το album τους "Beyond the maze" (1998) νομίζω πως θα έχεις βρεί την καλύτερη τους δουλειά...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy