ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 15:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Όλα συνοψίζονται εδώ.

Σκάψε βαθειά - τρέξε γρήγορα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 16:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

wendigo

Μια μικρή διευκρίνηση για κάτι που μπορεί να έχει παρεξηγηθεί:
Ο όρος "αυτηνής της σχολής" προήλθε από χιούμορ, στο θέμα ΔΕΡΒΙΣΙΔΕΣ από τους jonniebegood και Moz (αν θυμάμαι καλά) με αφορμή την ψηφιακή μου υπογραφή.
Πρόκειται στην ουσία για ένα σχήμα οξύμωρο, ένα κοάν, μια αντίφαση που περιγράφει όσους δεν λειτουργούν μέσα από δόγματα, δεν ανήκουν σε κάποια συγκεκριμένη ομάδα, δεν αγκιστρώνονται σε αυθεντίες, και χαράζουν τη ζωή τους μέσα από πολυσυλλεκτικούς τρόπους σκέψης και δράσης.
Τα λόγια του mercury

quote:
ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ, ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΚΛΙΚΕΣ

ταιριάζουν μια χαρά σε αυτούς τους ανθρώπους.
Είναι η άτυπη και μη παγιωμένη χιουμοριστική αναφορά για όσους δεν ανήκουν αποκλειστικά σε καμμία σχολή: εξ'ου και η παραλλαγή "καμιανής σχολής".
Ο ryche το λέει
quote:
Ειναι αυτοι που περνουν απαντησεις απο την ιδια την ζωη σε ολες τις δραστηριοτητες τους

Ο καθένας ας το πει όπως αγαπά ή ας μην ασχοληθεί.
Οι εκλεκτικές συγγένειες, οι ελεύθεροι συνειρμοί, η απροσδόκητες σκέψεις, κάποια κοινά γούστα, κάνουν μερικά μέλη που είναι ενήμερα για την έκφραση αυτή να τη χρησιμοποιούν με κέφι και ζεστασιά, ένα συντροφικό κλείσιμο ματιού ανάμεσα σε ανθρώπους που δεν έχουν "οργανωμένους" συντρόφους.
Τα ανοργάνωτα, "ανέστια", ρεμάλια της κοινωνίας, δηλαδή!
Μέλος γίνεται όποιος θέλει, για όσο θέλει. Τα περισσότερα μέλη δεν γνωρίζουν πως είναι μέλη. Κάποιοι ίσως είναι σίγουροι πως είναι μέλη αλλά μπορεί να κάνουν λάθος.
Καταλάβατε τίποτε; Αν ναι, ειδοποιήστε και μας να το μάθουμε!
Οι μόνοι πιθανοί στόχοι της "σχολής" είναι ο εφηρμοσμένος σουρεαλισμός και η καλή καρδιά για να σπάει τη μοναχικότητα των εν λόγω τύπων.
[Και η κατάκτηση του Σύμπαντος φυσικά, αλλά αυτό έχει ήδη συμβεί]

Αν αυτή η έκφραση (που σφηρηλατήθηκε ιδιαίτερα στο θέμα ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ) είναι μια από τις αφορμές να σκεφτεί δυσάρεστα πράγματα ο φίλτατος mercury, ε, αυτό είναι απόδειξη πως ο Θεός έχει πολύ σκοτεινά σχέδια για την ανθρωπότητα (που δε τα εγκρίνω και του το λέω επιτόπου και κατάμουτρα).
Φίλε, αν κάνω τάμα πως θα φορώ ένα μήνα μπλουζάκι I love Bush, θα μας ξανατιμήσεις με τις απόψεις σου;

No Method, No Guru, No Teacher


JBG

"δεν ανηκω πουθενα, σε καμια ποδοσφαιρικη ή αλλη ομαδα, σε κανενα πολιτικο κομμα, σε καμια οργανωμενη θρησκεια ή αιρεση, δεν ανηκω σε καμια κλικα."


"ο,τι γραφω εκφραζει αποκλειστικα εμενα και τις αυθορμητες αντιδρασεις μου σε αυτο που διαβαζω εκεινη την στιγμη, χωρις να με ενδιαφερει ποιος το εχει γραψει, αν τον γνωριζω, αν ειμαστε φιλοι ή αν εχουμε διαφωνησει στο παρελθον. (πχ, εχω διαφωνησει με τον βριλ και τον Πετρο, αλλα δεν ξεκατινιαστηκαμε, ουτε αυτο επηρεασε την όποια σχεση μας)"


"ολα τα μονοπατια εχουν τον ιδιο προορισμο, τον θανατο."


"ολα τα μονοπατια, ειναι ΕΝΑ μονοπατι, αυτο του καθενος μας, και ουσιαστικα Κανενα μονοπατι."


"code Υ = 1 = 0"

.


ταπε καλα το* (γουεντιγκο!

να συμπληρωσω κατιτις απο την ερημο του Τακλαμακαν?


όποιο δρομο, τροπο, σχολη, μονοπατι, θρησκεια, και αν ακολουθησει κανεις, εφοσον βαδιζει αποφασησμενος και με σκοπο, θα ερθει μια στιγμη ξαφνικης αποκαλυψης (σατορι) κατα την οποια θα συνειδητοποιησει ορισμενα πραγματα.

οπως οτι απο όποιο δρομο κι αν ερχοταν, εδω θα εφτανε παλι, γιατι ουσιαστικα ακολουθησε το δικο του μονοπατι.

οτι μεθοδοι, τροποι, και διδασκαλειες κονσερβα ειναι ολα το ιδιο πραγμα, γιατι δεν υπαρχει φορμουλα που να εφαρμοζεται σε ολους τους ανθρωπους - καθε ανθρωπος ειναι Μοναδικοτητα και κανενας τροπος δεν μπορει να υπαρξει για ολες τις Μοναδικοτητες.


οτι το Θειον ειναι Ενα, παντου (μεσα μας και γυρω μας), δεν εχει ονομα και δεν το ενδιαφερει πως εμεις το αποκαλουμε (το Κουδας ηταν μια προσπαθεια μεταδωσης αυτης ακριβως της Αληθειας)

οτι τα τελετουργικα, οι ασκησεις, κτλ ειναι χρησιμα ισως στα πρωτα βηματα καποιου, αλλα ουσιαστικα δεν εχουν καμια σημασια!

οταν λοιπον ο ανθρωπος φτασει στο σημειο να κατανοησει ολα αυτα και να "δει" τον κοσμο εξω απο τις "τεχνητες" πραγματικοτητες (μαγυα), εχει φυσικα διευρυνει την αντιληψη του και Νιωθει οτι δεν ανηκει πουθενα!

εχει απλα εναρμονισθει με το Θειον (πεστε το Ταο, ή οπως αλλιως θελετε) και ρεει.


φυσικα δεν ειναι δυνατον να φτασεις σε αυτο το σημειο και να παραμεινεις "σοβαρος" στα ματια των αλλων, αφου ολα ειναι αστεια στο βαθος τους.


Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΧΙΟΥΜΟΡ!!!


το χιουμορ ειναι τροπος αντιληψης και υπαρξης στην ζωη κατα την γνωμη μου, και ο καλυτερος τροπος μεταδωσης γνωσης ή πληροφοριας.


γιατι αν κανεις τον αλλον να γελασει, εστω και να χαμογελασει, υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να δει "πισω" απο τις λεξεις ή μεσα απο μια φωτογραφια. (και υπαρχουν πολλα επιπεδα αναγνωσης - εγω το προσπαθω συστηματικα και να με συγχωρειτε)

ξερω οτι τα οσα γραφτηκαν και γραφονται στο χαμενοι στην μεταφραση φαινονται ακατανοητα σε πρωτο επιπεδο αναγνωσης.


φυσικο ειναι αφου ολο το τοπικ ειναι ενα εξελισσομενο ΚΟΑΝ (κοαν ειναι η "παραλογη" ερωτηση που πρεπει να απαντηθει με μη-λογικο τροπο σκεψης - ζεν)


σε αυτο το τοπικ (και οχι μονο) γνωρισα πολλους "αυτηνης της σχολης" αλλους που το γνωριζουν και αλλους που δεν το γνωριζουν - (δεν παιζει κανενα ρολο!)


ειναι ολοι αυτοι που ειναι απλα ο Εαυτος τους (οχι το Εγω τους, ο Εαυτος τους).

και αυτο το τοπικ περιεχει μπολικες αφορμες για σατορακια, αλλα με τον τροπο "αυτηνης της σχολης", ο οποιος δεν μεταδιδει με λογια και λογικη αλλα με μη-πραξεις (βου-βεϊ) και μη-λογικη.


πολλοι δασκαλοι του ζεν δεν εφτιαχναν μοναστηρια και σχολες, αλλα επαιρναν τους δρομους και τα βουνα κανοντας πραξεις "παραλογες" στα ματια των αλλων ανθρωπων, αλλα αυτοι οι δασκαλοι ειχαν τον σκοπο τους: να προκαλεσουν ενα μικρο ραγισμα στην τεχνητη αντιληψη των αλλων με τις πραξεις τους, και να τους επιφερουν την "ξαφνικη αποκαλυψη", το σατορι, που θα τους εβαζε στο μονοπατι τους (στο δικο τους μονοπατι, οχι στου δασκαλου).


ειναι η "μεθοδος" της "αμεσης φωτισης" και με θεωρω πολυ τυχερο που συναντησα καποτε εναν τετοιο ανθρωπο που διδασκε με την υπαρξη του και μονο, αλλα και αξιο μαθητη που τον προσεξα και τον αναγνωρισα - γιατι εκει παιζεται το παιγνιδι της μεταδοσης: στην αναγνωριση του "δασκαλου" απο τον "μαθητη" και οχι το αντιθετο.

εννοειται πως σε "αυτηνης της σχολης" δεν υπαρχει η εννοια δασκαλος, αλλα μονο μαθητης που ομως μεταδιδοντας τις "γνωσεις" του επιπεδου του σε αλλους, προσπαθει να ανεβει στο επομενο.


* το γουντιγκο, το μοζ, αυτο το ΤΟ σας προβληματιζει?

δεστε το δευτερο επιπεδο αναγνωσης και θα καταλαβετε οτι εχει μεγαλη σημασια!

σημαινει οτι ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το φυλο του συνομιλητη μου αλλα ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ!

ναστε καλα!

.


ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΜΑΚΡΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ

Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΧΙΟΥΜΟΡ

Η ΣΧΟΛΗ "ΑΥΤΗΝΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ", ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΗ - ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΛΗΨΗ

ΠΑΛΙ ΜåΛåΚΙæΣ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο JBGς


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 16:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Mercury

Λοιπόν το "εργαστήρι" το έχετε φτιάξει εσείς,συμμετείχαν κάποιοι,και αυτοί οι κάποιοι ασφαλώς και θα έχουν βαρύτερη παρουσία εδώ μέσα.Απόλυτα φυσικό το βρίσκω...


αδελφε, αν σου πω οτι συμμετεχω και εγω στο εργαστηρι απο την αρχη, θα κατανοησεις οτι οι εκει προσωπικες σχεσεις δεν εκφραζονται μεσα στο φορουμ?

τα παω μια χαρα με ολα τα παιδια, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα κανω κριτικη σε κατι που μπορει να γραψουν - το ιδιο κανω και για τους διαχειριστες του φορουμ.


quote:

Και όλη αυτή η φασαρία λοιπόν ΕΔΩ αφορά κάποιες διαφωνίες ανάμεσα σε ανθρώπους που συμμετείχαν σε κάποιες δραστηριότητες ΕΚΕΙ, (στο εργαστήρι),οι οποιοι για κάποιους λόγους "ηρθαν στα μαχαίρια" ΕΚΕΙ, και αποφάσισαν να λύσουν τις διαφορές τους ΕΔΩ.Και αυτό απόλυτα φυσικό το βρίσκω.


εντελως λαθος εικονα φιλε μου...


τα μπακραουντ που ανεφερα οτι "βλεπω" να υπαρχουν μεταξυ συγκεκριμενων ατομων (αλλα δεν τα γνωριζω), δεν εχουν καμια σχεση με το εργαστηριο.

quote:

Αυτό είναι και το τελευταίο μου μήνυμα στο esoterica.


ενταξει ρε παιδια, στο τελος θα μεινω μονος μου με το κοριτσακι με τα γυαλινα φρυδια και τους αυτοδημιουργητους βρυκολακες...


αναρωτιεμαι σαν κηπουρος, μουχριτσα επεσε στο φορουμ ή ωιδιο?

quote:

Eίμαι κάθετα αντίθετος στην ανάπτυξη στενών φιλικών δεσμών και σχέσεων μεταξύ ατόμων που συμμετέχουν σε διαδικτυακούς τόπους συζητήσεων, γιατί αυτές δυστυχώς φέρουν μέσα τους το σπέρμα της διχόνοιας και της διάκρισης.


δεν προλαβαινω να σου βρω τωρα το λινκ, αλλα για ριξε μια ματια στο τοπικ του βριλη "η φαντασια το ανεξηγητο..." ή κατι τετοιο, και θα δεις δυο καλους φιλους να διαφωνουν επι πολλων σελιδων, χωρις να ξεκατινιαστουν και να παραμενουν καλοι φιλοι.


σε τελικη αναλυση, πες το μου στα ισα, βρισκεις οτι υπερασπιστηκα τον φιλο μου τον βριλ εδω μεσα?

quote:

Το βρίσκω απόλυτα φυσικό για φιλαράκια να υποστηρίζει το ένα το άλλο,και είναι απόλυτα φυσικό και αναμενόμενο κάτι τέτοιο να μεταφέρεται και να επηρρεάζει τον οποιοδήποτε χώρο μέσα στον οποίο αυτές οι σχέσεις λειτουργούν.


ξαναρωταω αδελφε: σε τελικη αναλυση, πες το μου στα ισα, βρισκεις οτι υπερασπιστηκα τον φιλο μου τον βριλ εδω μεσα?


ή όποιον αλλον θεωρω φιλο μου? (κι ας μην τον εχω γνωρισει ποτε απο κοντα)


quote:

Απλά δεν ταιριάζουμε,εγώ φταίω που δεν το είχα καταλάβει απο την αρχή.



ποιοι δεν ταιριαζουμε, οι μοναδικοτητες?

quote:

Σας εύχομαι καλή συνέχεια.Κρατάω μόνο τις καλύτερες εντυπώσεις από τη δίχρονη παρουσία μου εδώ και ξεχνάω όλα τα αρνητικά.Σας αγαπώ όλους.

Αντίο σας


για μενα το φορουμ ειναι τα μελη του.

και με λυπη μου διαπιστωνω οτι πολλα απο τα μελη που εκτιμω απενεργοποιουνται ή αποχωρουν οικειοθελως.


ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ


αυτο νιωθω, αυτο λεω...

ομως, αν και δεν μ αρεσει η εκφραση "εγω σου ταλεγα", νομιζω οτι ηρθε η στιγμη να ρωτησω τον σεβαστο αντμιν μας αν η παρουσα κατασταση ειναι αυτη που επιθυμουσε οταν εκανε το πρωτο του ποστ σε αυτο το τοπικ.


αν ναι, και ειναι μερος συγκεκριμενης τακτικης την οποια αγνοω, τοτε να συνεισφερω και εγω δια της απουσιας μου για κανα δυο τερμινα.


εκτος και εαν ειναι προτιμοτερο για το καλο του φορουμ να την κανω με ελαφρα πηδηματακια δια παντος...

ναστε καλα!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 17:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Mercury

Ο συντονισμός θέλει και λίγη "ψυχολογία",δεν είναι απλά "εφαρμογή κανόνων".Υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι-λόγω της σπανιότητας του χαρακτήρα τους-χρειάζονται "ειδικη μεταχείριση".

Μειώστε ή ακυρώστε του την ποινή ρε παιδιά, και αφήστε τον να "επαναστατεί",να "αποκαλύπτει" και να "ελευθερώνει τον κόσμο", μόνος του. Θα κάνει διάφορα "κουζουλά" απο καιρό σε καιρό, αλλά σαν αντάλλαγμα θα προσφέρει "χρώμα και ζωντάνια" στα φορουμς.

Έλεος πια,αυτόν τον άνθρωπο βρηκατε για να εξαντλήσετε την σκληρότητα της εφαρμογής των κανόνων καλής λειτουργείας των φορουμς? Παω να φύγω γιατί τα πήρα στο κρανίο πάλι...


.

απο τα αρχεια Της Υπηρεσιας (Υ.Α.Π.)


.

jonniebegood

ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2231 Μηνύματα Απεστάλη: 25/08/2005, 17:05:41
--------------------------------------------------------------------------------


τοκ τοκ


.


, 6 / - Φ στο περιπου...


.


μεγαλη Πεμπτη σημερα, γιορταζουν οι διαδικτυακοι LOA (δεν πιστευω να πηγατε για δουλεια σημερα?) και ειπα να κανω μια Προσφορα στις τοπικες θεοτητες.


αλλα τι μπορω να προσφερω δικτυακα στις eso, εκτος eso και επι τα αυτα θεοτητες???


θυμιαμα? - (δεν το μυριζουν δικτυακα)

κρασι? - (το πινω)

αρτο? - (τον τρωγω)

κρεας απο τον Αφθαρτο και Ανεξαντλητο Χοιρο? - (το κανω μεζε)


.

οχι βεβαια!


αποφασησα οτι το πιο καταλληλο ειναι ενα κομματι απ την καρδια μου... (που δεν τρωγεται και δεν πινεται )


ντε προφουντις λοιπον μαεστρο!


αφιερωμενο εξαιρετικα στην (προστατιδα μου) Κυρα μας των Κλειδιωνε. - ζητω αφεση και συγχωρεση αν σε προβληματιζω μερικες φορες Κυρα μου


.


το εσωτερικα ειναι επιλογη μου.

το επελεξα για να εκφραστω δικτυακα και ευχαριστω τους τοπικους LOA για το ασυλο (μενταλ ασυλουμ στα ελληνικα - ειναι αυτο με το μενθολ) που μου προσφερουν.


ευχαριστω και οσους εγραψαν, γραφουν ή θα γραψουν.


εγω ομως τι κανω εδω μεσα???


.


ντε προφουντις ειπαμε...


καποτε καποιος με (πρωτο)διδαξε με την υπαρξη του και μονο.


ετσι εμαθα, μεσα απο πραξεις, οχι λεξεις.


ετσι μονο μπορω να μεταδωσω (ή απλα ετσι εγω νομιζω - γερος ειμαι, εχω και το αλαθητο και το ακαταλογιστο ).


πως μπορει ομως κανεις να κανει πραξεις (ωστε να μεταδωσει κατι) μεσα απο το δικτυο που στηριζεται στις λεξεις και τα συμβολα?


μονο κανοντας Τεχνη!


μαγειρευοντας αλχημιστικα τις λεξεις και τα συμβολα - το τσικαλι πρεπει να δημιουργησει μια μεγαλη πεταλιδα λεει ο προσωπικος μου Σεφ - Μαστερ, Μυστης της λατρειας του Ανεξαντλητου Χοιρου στην Κρητη.


ως καλλιτεχνης (νατσουραλ ματηριαλ ντιζαϊνερ λεμε!) ανακαλυψα και την δικτυακη Τεχνη του μεταδιδειν υποσυνειδητα μεσω καυτερης σουπας (χοτ χοτ τσιλι πεπερ) και την εφαρμοζω.


.


οι λεξεις φτιαχνουν εικονες και πραξεις ή και τονωτικη σουπα (το θελησεις ή οχι).


εγω το θελησα.


.

κοαν προς ολους (για να ριξετε και κανα κατουρημα επι τη ευκαιρια συλλογιζομενοι): μεσα απο την συνεισφορα μου στα τοπικ μπορειτε να καθορισετε την προσωπικοτητα μου ως κατι σταθερο? (πριν βαλετε ετικετα, κοιταξτε το λογοτυπο στην ιστοσελιδα μου - πληηηηηζ!)


.


παρεπιπτοντως ελαβα χτες το βραδυ ενα μηνυμα στο κινητο απο σεβαστο μελος του φορουμ (αν θελει ο ιδιος, ας πει ποιος ειναι) το οποιο με χαροποιησε τα μαλα: "ζωγραφιζεις διδασκοντας ή διδασκεις ζωγραφιζοντας?" με ρωτησε.


αφου μου δινει την ευκαιρια θα πλατιασω λιγουλακι: τι ειναι ρε παιδια ενας δασκαλος ή ενας μαθητης?

τι αξια εχει μια ετικετα ή ενα επιθετο?


ειστε σιγουροι οτι μονο ο δασκαλος διδασκει?


αν δεν μαθαινει ειναι γιαλατζι χωρις τα ντολμαδακια.


για μενα ολοι ειναι παντα Μαθητες!


το διπλωμα το δινει ο Θανατος. (ουαου!!! - βαλτε μουσικη υποκρουση μονοι σας - ο πιο καλος, ο μαθητης, ημουν εγω στην τααξη, οεοε...)


απλα για να περασεις την καθε ταξη πρεπει να μεταδωσεις αυτα που εμαθες σα να δινεις εξετασεις.


και στο δικτυο ριχνεις την πληροφορια (ή το εργο Τεχνης) και οποιος και οποτε την πιασει την επιασε.


κοαν (παλι): ποσοι κανουν αρRτ συνειδητα στο εσοτερικα?
αυτη τη στιγμη?


δεν ειναι λιγοι παντως!


οπεν αρτ, οπεν τιτσινγκ, οπεν λερνινγκ, οπεν χαρτς, οπεν μαϊντς.


οπεν, οπεν και οπα!


.

επανερχομαι στο αρτ - art - Art - Arτ - Αρttttt - artizo (τη σουπα) - artiziosis - αρτιζιονια - artiziosklirinsis (να αποφευγεται!)


ποιητικη αδεια μπορει αραγε να γραφει κανεις στο δικτυο?


οι προθεσεις παιζουν καποιο ρολο?


η ειλικρινεια?

.


Το Βιβλιο Των Αλλαγων εβγαλε την Οικογενεια!


και χαιρομαι!!!


(αν υπαρχει δυσκολια στην μεταφραση να επικαλεστουμε την μανταμ Ουρσουλα).


βεβαια εγω ειμαι ενας γερος που τον βασανιζει το εμενταλ, αλλα ειμαι και Κηπουρος! (εκτος απο πρακτορας Της Υπηρεσιας)


και σαν τετοιος Καλα μου LOA σας προτεινω να κανετε και εσεις το ιδιο. (υβρις το ξερω, το να προτεινω σε πνευματα τι να κανουν, αλλα φταιει το εμενταλ σας τοπα? - γιατι ξεχναω)


τα ζιζανια ξεριζωνονται απο τον Κηπουρο Μονο οταν ειναι Επιβλαβη ή πολλαπλασιαζονται ανεξελεγκτα.


και παλι καταφευγουμε στην βοηθεια των Φυσικων εχθρων τους για να υπαρξει ισσοροπια.


ολα αυτα με την επιφυλαξη οτι ο γραφων ειναι υπερηλιξ, πασχει απο εμενταλ και ειναι ενας απλος νατσουραλ* ματηριαλ ντιζαϊνερ (δεν εχει πτυχειο!!!)


*(κατι σαν τον μιστερ νατσουραλ του Κραμπ, ενα πραμα)


.


αυτα.


εχετε ΟΛΟΙ την Αγαπη μου!


ναστε καλα!"


.

και ενα ανεκδοτακι απο το ιδιο τοπικ (εκεινο το ακατονομαστο)


.


"καλεσε καποτε ενας νοικαρης τον ιδιοκτητη του σπιτιου για να παραπονεθει για τα ποντικια.


"μα δεν εχει ποντικια το σπιτι" λεει ο ιδιοκτητης.


κοβει ενα κομματακι τυρι ο νοικαρης και το ριχνει στο πατωμα - αμεσως πεταγονται τρια ποντικια και το αρπαζουν.


"ε καλα, για τρια ποντικακια κανεις ετσι?" λεει ο ιδιοκτητης.


"για κοιτα", λεει ο νοικαρης και πεταει ενα μεγαλυτερο κομματι στο πατωμα - αμεσως βγαινουν 15 ποντικοι και το εξαφανιζουν.


"ενταξει μωρε, εχει μερικα ποντικια", λεει ο ιδιοκτητης, "μην το κανεις θεμα"


τσατιζεται ο νοικαρης και πεταει ολοκληρο το κεφαλι το τυρι - αμεσως εμφανιζονται 500 ποντικοι και τρεις τσιπουρες, και το τρωνε αστραπιαια.


"ειδες ποσα ποντικια υπαρχουν?" ρωταει ο νοικαρης.


"καλα ρε φιλε" λεει ο ιδιοκτητης, "εχει ποντικια το σπιτι, το παραδεχομαι, αλλα οι τσιπουρες τι ηταν?"


"μην αλλαζεις κουβεντα", του απανταει ο νοικαρης, "για την υγρασια θα μιλησουμε αργοτερα..."

.

"η Ζωη ειναι μικρη για να ειναι θλιβερη"


Τζεσικα Ραμπιτ, φιλοσοφος (αυτηνης της σχολης προφανως...)"


.

τα ανωτερω θα μπορουσαν να εχουν γραφτει απο το ντεβα, το μοζ, το γουεντιγκο, το ναντα, το αφροδιτη, το ριζιτη και πολλους αλλους (που ξεχναω αυτη τη στιγμη λογω αϊζενχαουερ) - με αλλη λεκτικη διατυπωση, αλλα στο ιδιο πνευμα.


ειναι παλιο μηνυμα, αλλα παντα επικαιρο...

.

ο θεος να σας Φωτισει!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 17/10/2005 17:27:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 19:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Και κάτι με τον χρόνο που λέει η Αφροδίτη μας.
Ο χρόνος μπορεί να πάρει διάφορες ιδιότητες.
Να γίνει γιατρός, δάσκαλος, να σε επαληθεύσει ή να σε διαψεύσει...



Dying Incubus,
Συμφωνώ, ο χρόνος αποδεικνύει συνήθως, και κάτι βασικότατο: Αρετές που δεν γίνονται πράξεις γρήγορα συμβαίνει να αφανίζονται από τους πειρασμούς και τις περιστάσεις...
Ο λεβέντης ο χρόνος φυσικά μας θέλει να φερόμαστε και ψύχραιμα αναλόγως με τις καταστάσεις. Πολλοί λένε πως αυτή είναι η μεγαλύτερη φιλοσοφία. ΄Οχι εύκολο να γίνει πράξη πάντως.
Κι ένα τρίτο που σκορπά απλόχερα ο μάγκας ο χρόνος είναι το εξής: Κάθε συνετός άνθρωπος διορθώνει τα σφάλματά του συγκεντρώνοντας πείρα από τα σφάλματα των άλλων.
Κι όπως λένε οι φίλοι μας οι ΙΝΔΟΙ, ο φρόνιμος αποφεύγει την αστάθεια, τη λαιμαργία, το θυμό, το ψέμα, τη διαβολή, την έχθρα και τον καυγά εντός οικίας και εκτός. Δύσκολο; Θα δείξει.
Καλησπέρα σε όλους και όλες...


ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 21:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
το μήνυμα αυτό έχει μεταφερθεί στον ειδικό χώρο:
ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 21:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
Johnnie
Τα σέβη μου:)

Η φαντασία στην εξουσία..


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 23:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Δεν πειράζει καλή μου που με χαρακτηρίζεις έτσι.
Ούτε αυτά που άκουσα από τον φίλο Deva με πείραξαν.
Πίστευα Deva ότι θα καταλάβαινες τι σου έγραψα όμως έκανα λάθος.

Ναι ΑΤΜΑ έχεις δίκιο δεν είμαι καλή στην παραπλάνηση, θα εμπιστευθώ τα λόγια σου, για να το υποστηρίζεις με τόση θέρμη κάτι θα ξέρεις περισσότερο από εμένα.

Δεν προσπαθώ να κρύψω κάτι, απλά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να μπλέκονται πράγματα που δεν ανήκουν στην εδώ συζήτηση.

Δεν κατάλαβα ότι σε καθυστερώ, δεν κατάλαβα ότι έχεις κάποιο σκοπό που εμποδίζω την πραγμάτωσή του.
Εξάλλου δεν μίλησα σε εσένα αλλά σε δύο άλλα μέλη, αφού όμως μετά με ρώτησες κάποια πράγματα δεν θα ήταν σωστό να σε αγνοήσω.

Και το τελευταίο που έγραψες για τους διαμεσολαβητές, ελπίζω να μην εννοείς εμένα. Σε κανένα post μου δεν φιλοξενούνται άλλες απόψεις εκτός από τις δικές μου.

Για να τελειώσω όμορφα θα σου δώσω και ένα κοαν για απάντηση (είδα επιτέλους τι είναι αυτό το κοαν που όλοι το λέγατε και εγώ αναρωτιόμουν)

το μπανγκα ντουγκα παταρ φουε φουε καλαμαρ φου φουε μπομπ καρ φουε φουε το μπανγκα ντουγκα

βέβαια θέλει και μετάφραση, αλλά δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα σε αυτό.
Όταν θα το μεταφράσεις θα καταλάβεις πολλά. Καλό σου βράδυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AliBaba
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 00:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AliBaba
quote:
Πίστευα Deva ότι θα καταλάβαινες τι σου έγραψα όμως έκανα λάθος.

Ναι, έκανες λάθος. Δεν είναι η πρώτη φορά βεβαία. Το περίεργο με σένα, είναι ό,τι συνεχίζεις να κάνεις λάθη χωρίς καν να τα αντιλαμβάνεσαι. Δεν πειράζει όμως. Άνθρωποι είσαστε, σφάλματα κάνετε...

Ξέρω, ξέρω, το ποστ θα μεταφερθεί στο "Γενική Σαλάτα Μηνυμάτων"

Deva


Edited by - AliBaba on 18/10/2005 00:13:10

Edited by - AliBaba on 18/10/2005 00:18:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 00:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

το μπανγκα ντουγκα παταρ φουε φουε καλαμαρ φου φουε μπομπ καρ φουε φουε το μπανγκα ντουγκα


σορυ που ανακατευομαι, αλλα αυτο δεν ειναι κοαν!


ειναι η απαντηση στο κοαν "ανουτάρα σαμιάκ σαμποντί"!!!


αξιζει να το μεταφρασετε...


.

κι επειδη ξυπνησε ο ροσί μεσα μου, παω στην μεταφραση να ριξω ενα κοαν - αυτο με το οποιο ξεκινα η διδασκαλια στην σχολη ρινζάϊ

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 02:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
Δεν προσπαθώ να κρύψω κάτι, απλά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να μπλέκονται πράγματα που δεν ανήκουν στην εδώ συζήτηση

kya hal hai;

και έτσι η Αμαλία με μετέφερε στην σαλάτα ενώ εσυ είσαι ακόμη εδώ-
μάλιστα..

Τι να σου πω,ό,τι κ+ να προσπαθήσω να σου πω,"σαλάτα γίνονται"(και ξερεις καλά ποια την μαγειρεύει.

"Εκτός θέματος" δεν είμαι πότε/διαπιστώνω δε,ότι με βοήθανε κάποιες κινήσεις να συμπεραίνω καλύτερα τα περί της αλανθάστου διαίσθησης.-

τι λέγαμε όμως;//πάει πέρασε χμ;..

Η υπογραφή μας πάντα κάτι σημαντικό δηλώνει
από πότε μεταφέρεται στη σαλάτα;
//Απο τότε που εμπεριέχει την βινεγκρέτ;//

"κατω η χούντα!"(δεν είναι δήλωση μέσα σε μπουκάλι/μιαν ανάμνηση μου΄ρθε φωναχτά)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 02:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
.. Παρολαυτά η Ώθηση είναι ακριβώς η ίδια και στις δύο περιπτώσεις...

Έχει δίκιο αυτός που τόγραψε.
Εσύ αγαπητέ μου το έχεις κάνει πράξη;


- Ποιο από τα δύο ΑΤΜΑ;
Φαντάζομαι, παρολαυτά, ότι μάλλον με ρωτάς για το δεύτερο: το "Εγώ"



Ναμαστέ, αγαπητέ Αντμιν:)

2the point:
ΔΕΝ διαχώρησα σε δύο,στο αυτό Ένα αναφέρομαι αγαπητέ μου...-Δεν αρέσκομαι στο "διαίρει και βασίλευε"..-
"Φαντάζομαι" λοιπόν,ότι σ'αυτό αναφερόσουν εξ αρχής..(το "αυτό" σημαίνει
"αυτό" που όντως εσύ εννοείς.)


quote:
Έχω κινηθεί και κινούμαι και προς τις δύο κατευθύνσεις. Παλεύω ακόμη με τον εαυτό μου - και θα παλεύω ακόμη για πάρα πολύ καιρό, σε διαβεβαιώ - για να μειώσω τις περιπτώσεις και την ένταση της πρώτης κίνησης - καλύτερα να την τιτλοφορήσω εγω-ισμό - και να αυξήσω τα Βιώματα, τον βαθμό Συνέχειας και το βάθος Συνείδησης που αφορούν τη δεύτερη κίνηση - καλύτερα να αναφερθώ σ'αυτήν ως Εγω-ικότητα. Για να το επιτύχω αυτό, επιστρατεύω - ανάμεσα στ'άλλα - την επαγρύπνησή ή την προσοχή μου για τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω μου και μέσα μου, την δυνατότητα εστιασμού(η Συγκέντρωσης) πάνω σ'αυτά που επιλέγω, είτε να καταπολεμήσω, είτε να βελτιώσω, την ικανότητα ανάμνησης για τα φαινόμενα, τις αιτίες και τα αποτελέσματα που αφορούν τη δικη μου ζωή αλλά και τη Ζωή του Κόσμου στην οποία συμμετέχω(ανάλογα με την αντιληψή μου και τα "κλειδιά ερμηνείας" των φαινομένων που έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω) - προσπαθώντας έτσι να αποκτήσω μία Συνείδηση της "ιστορίας" μου αλλά και της "Ιστορίας", άρα και να έλθω σε επαφή ή να ενσαρκώσω την αληθινή μου "Ταυτότητα"(Ταύτιση με τον πραγματικό Εαυτό) ή να ενταχθώ πιο λειτουργικά και δίκαια στην Ταυτότητα της Ανθρωπότητας και τέλος την δυνατότητα Δημιουργικού Οραματισμού καταστάσεων ή πράξεων μου που να εμπνέονται και να εκφράζουν το Πνεύμα και που να μπορούν να "ενσαρκωθούν" στην "ύλη", τόσο προσωπικά, όσο και συλλογικά μαζί με τους υπόλοιπους ανθρώπους με τους οποίους Συν-Βιώνω. Ο Δημιουργικός αυτός Οραματισμός εμπεριέχει μέσα του τον ίδιο τον σπόρο της Βούλησης που μπορεί να οδηγήσει στην πραγματώση και ως εκ τούτου κάνω πάντα προσπάθεια να ενεργοποιώ την Φαντασία μου Δημιουργικά και όχι να παράγω ανέφικτες ή εγω-ιστικές Φαντασιώσεις και να διακρίνω επίσης ανάμεσά τους.

Ακριβώς!
αυτή είναι και η ανάλυση της δικής μου αποψης, για τα όσα πρεσβεύω με το όνομα που φέρω στις συζητήσεις μας.
Να σε ρωτήσω λοιπόν,αν πίστευεις πως δεν είναι έτσι,πως μπορείς να με πείσεις,//ή ν'άποδείξεις κατι άλλο// γι' αυτό που "Είμαι" και δεν διαβλέπεις παρά Ερωτάς../ενώ αποδεδειγμένα πια,συμφωνούμε(ταυτίζονται οι απόψεις μας..)
Αναρρωτιέμαι,ωστόσο,για τον διαχωρισμό που μπορεί ο καθένας να κάνει για την μία και μόνη Ώθηση..

quote:
Αν όχι ποια ανάγκη σου σε έφερε έδω να μας το αναφέρεις;

Δηλαδή, εάν ήταν "Ναι", δεν θα με ρωτούσες το ίδιο ή δεν θα περίμενες να έχω κάποια ανάγκη;


Η ανάγκη ,όπως και η έρμη η ώθηση,ισχύουν το αυτό.
Αρα ΝΑΙ και στις δυο περιπτώσεις ισχύει η μία ώθηση,τόσο για το ΝΑΙ,όσο και για το ΟΧΙ.)
Αλήθεια ,πως συμπέρανες πως δεν ισχύει μόνο στην περίπτωση του ΝΑΙ;επειδή δεν το αναφέρω..όπως διαφοροποίησες;

quote:
Και γιατί τελικά να είναι η δική μου μόνον ανάγκη αυτή που "μ'έφερε εδώ";

Γιατί σε σένα απευθύνομαι,φιλε μου!/απλό έτσι;/
θα προτιμούσες να σου απηύθυνα την ερώτηση στον πληθυντικό;
--αυτό με πάει απευθείας στο "λαός και εξουσία"-και δεν το θέλουμε χμ;--
quote:
Θα μπορούσα, για παράδειγμα, να φροντίζω κάποια ανάγκη που δεν είναι μόνον δική μου,αλλά πιθανώς και άλλων ανθρώπων και αυτή η ανάγκη, μαζί και των άλλων, να με ώθησε να γράψω ότι έγραψα.

Ωραία,μετά από αυτό θα κατανοείς,φαντάζομαι,και την δική μου ανάγκη να ομιλώ συμπεριλαμβάνοντας στην δική μου.."ανάγκη",τις ανάγκες των συνοδοιπόρων μου,όχι των υποθετικών (εδω "υποθετικό" είναι αυτο που Εσύ θεωρείς//επειδή το "τι" θεωρώ "Εγώ",δεν είναι παρά "υποκειμενικό"..:)αλλά όσων ΟΝΤΩΣ βρίσκονται επί της αυτής ατραπού.


quote:
Η Ανάγκη του να εκφράζω - και να "προτείνω" - προς τους άλλους πράγματα που θεωρώ(μετά από τον Έλεγχο της ίδιας της Βίωσης) άξια και αληθινά, να Δημιουργώ και να Συν-Δημιουργώ Πνευματικά Οικοδομήματα και ένα μέλλον πιο Φωτεινό, για εμένα και για τους άλλους. Πιστεύω πως η Ανάγκη αυτή υπάρχει ενεργή και σε κάποιους άλλους Ανθρώπους αλλά και ληθαργική ή παραλλαγμένη σε πάρα πολλούς άλλους και αυτό το δεύτερο είναι που με ωθεί ακόμη περισσότερο να θέλω να βοηθήσω στην ενσάρκωση ή στην ανάδειξη των Καλών και ¶ξιων πραγμάτων και στην ελάττωση των καταστροφικών και αδιεξοδικών.

Ακριβώς.-

quote:
ΑΤΜΑ:
-και εδω απευθύνομαι απο ανθρωπος σε ανθρωπο...οχι σαν ποπολο προς την εξουσια.-

- Και πολύ καλά κάνεις! Ούτως ή άλλως, σε οποιαδήποτε περίπτωση αληθινών σχέσεων ανθρώπων(ανεξαρτήτως φάσης, θέσης ή κατάστασης), πάντα η ανταλλαγή είναι από άνθρωπο σε άνθρωπο.



Αληθινών,ακριβώς!
Όχι υποθετικών,χμ;

Να ρωτήσω,με τη σειρά μου,λοιπόν,γιατί τα όσα έγραψε ο σύντροφός μου(που είναι πραγματικός και ουχί υποθετικός,ή βιρτσουάλε) δεν είναι λόγια "από άνθρωπο προς άνθρωπο";(αφού "γνωρίζουμε",πως τέτοια είναι;)

quote:
Εάν δεν είναι έτσι, τότε η σχέση δεν είναι αληθινή(δεν είναι δηλαδή ενεργό το στοιχείο της σχέσης των ψυχών ή των πνευμάτων).

Να "υποθέσω" πως υπήρξε καποια μη-αληθινή σχέση;-Δεν μου αρέσουν οι "υποθέσεις"..ούτε οι εξ αναγκάσμου τέτοιες.-

Από ποιά πλευρά;(και όχι Δεν θέλω απάντηση περί αυτού,γνωρίζω την Ειλικρίνια του συντρόφου μου/εσένα όμως δεν σε γνωρίζω τόσο ώστε να μπορώ με βεβαιότητα να συμπεράνω/οπότε συμπεραίνω τόσο μέσα από τις πράξεις σου ως "άνθρωπο προς άνθρωπο" συγκριτικά με το από "Αντμιν προς Ατμα" στο φόρουμ..)

quote:
Να σε ρωτήσω όμως κι εγώ με τη σειρά μου κάτι... και αν θέλεις απάντησέ μου: τι ώθησε εσένα να μου απευθύνεις μία τόσο προσωπική ερώτηση;

Ο σκοπός μου είναι πασιφανής/Να λάβω απάντηση!
Αν πρόσεξες εχω γράψει ένα πόστ πριν από Εσένα,στο οποίο σημειώνω πως Δεν έχουν απαντηθεί όλα τα Ερωτήματα που τέθηκαν από μέλη που Εκτιμώ και είναι της ιδίας άποψης τόσο μ' Εμένα,όσο όμως και με 'σενα, αγαπητέ μου (ως διαβλέπω με την απάντηση σου στο ποστ που μου έδωσες μόλις!)
Τι λοιπόν σε φέρνει εδώ,να μου απαντάς σε κάτι τόσο προσωπικό,όσο ήταν το πιο-προηγούμενο ποστ μου,ενώ δεν έχεις απαντήσει κάν σε ερωτήσεις που σου απηυθύνθηκαν,και γνωρίζεις πως οφείλεις "από άνθρωπο σε άνθρωπο"(αν θέλουμε να τελειώνει κάτι και δεν συνεργαζόμαστε με τους "ομοϊδεάτες" μας δεν τελειώνει!αλλιώς ζητάμε συγνώμη από τους φταίχτες και τους αφήνουμε ανενόχλητους να αποδομούν,ενώ προσβάλουμε τους ομοϊδεάτες και καταστρέφουμε μόνοι αυτό που θέλουμε να πραγματώσουμε)
Ο σύντροφός μου, σου είχε πει κάποια στιγμή πως δεν αναγνωρίζεις τους φίλους απο τους εχθρούς.
(Το πιστεύω αυτό*,σε ότι αφορά στη δυσπιστία που διέπει την στάση του επίσημου "επιτελείου" προς το μέλος Ατμα,αφήνοντας πάντα να εννοηθεί ότι Δεν ανήκει στην ομάδα, ενώ είμαι εδώ! και λειτουργώ εμπράκτως υπέρ αυτής,παραδίδοντας ψχ όπως καταθέτω ειλικρινέστατα με κάθε υπογραφή μου

(*ως ενεργότατο,όπως είχες διαπιστώσει -και υποθετικά εξέφρασες-μέλος του χώρου.)


Αναρρωτήθηκες λοιπόν,καλέ μου άνθρωπε γιατί σου το είπε;,Ποιό "ε/Εγω" σου,από τα δύο λειτούργησε τότε;
Το να προσβάλλεις έναν "Ανθρωπό"-"μέλος",που λες ότι εκτιμάς για την σοβαρότητα του,και να τον βγάζεις τρελό δημόσια,ποιό έγω το προκαλεί;
Το να παραβιάζει κάποιος "κανόνες" είναι εύκολο, αν είναι λάτρης της Ελευθερίας,και υπέρμαχος της Αλήθειας(με κεφαλαίο ταιριάζει εδώ)και αυτό δεν αφορά στο μικρό εγώ αλλά στον Ενοποιημένο Εαυτό.
Εμείς όλοι λοιπόν(αυτηνής της σχολής ίσως δεν διαφέρουμε σε τίποτα από σένα,αρκεί εσύ να θέλεις να το δεις.Εμείς,λοιπόν είμαστε σύμφωνοι μεταξύ μας,πιστεύουμε αυτό που και συ δηλώνεις ότι προσπαθείς να κατακτήσεις//ΤΙ Ειναι λοιπόν αυτό που σε διαφοροποιεί απο Εμάς;
Αν εμείς με τα "Εγω" και τα "εγω" μας,ενοποιημένα σε κατανοούμε,εσύ τι ακριβώς δεν έχεις κατανοήσει από εμάς,αφού μίλησες μόλις σαν εμάς!


quote:
Θα διακινδυνεύσω μία υπόθεση(που φυσικά έχει και πιθανότητα να είναι εσφαλμένη) για έναν παράγοντα που κατά την γνώμη μου έπαιξε κάποιον ρόλο σ'αυτό... Νόμισες ότι αυτά που έγραψα στο μήνυμά μου απευθύνονταν σε εσένα προσωπικά; Είχες κάποια εντύπωση ότι θέλησα να στηλιτεύσω κάτι σε σένα;

Να απαντήσω εκ προοιμίου, είτε ισχύει η υπόθεση, είτε δεν ισχύει:

Φυσικά και απευθυνόμουν και σε σένα, όπως και σε όλους μας(μαζί δηλαδή και στον εαυτό μου). Εάν ήθελα να στηλιτεύσω κάτι σε σένα ή κάτι σε οποιονδήποτε άλλον, θα ήταν εύλογο να επιλέξω και να εκθέσω μόνον την μία κίνηση.


Καλέ μου ανθρωπε,σιχαίνομαι τις υποθέσεις που σχηματίζονται για την Οντότητα μου/Ρώτα με και θα λάβεις ειλικρινή ΠΑΝΤΑ απάντηση,αλλά οι υποθέσεις είναι για να καταρρίπτονται../Όπως έγραψε και ο καλός μου φίλος ο Deva,δεν μπορείς να ξέρεις ΤΙ σκέφτομαι,Εγώ,τώρα,ίσως να υποθέσεις μόνο,ή να με Οριοθετήσεις(δεν μπορείς)αν δεν είσαι σαν Εμένα../Αν πάλι είσαι σαν Εμένα,τότε δεν χρειάζεται να ρωτήσεις απλά να χρησιμοποιήσεις τον δικό σου κώδικα για να πιστοποιήσεις το ίδιο με Εμένα..

Οπότε θα σου επιβεβαιώσω εκπροσωπόντας τα "αυτηνής της σχολής" ότι, ΝΑΙ! ΓΡΑΦΩ(-ουμε)..

ώστε να προβληματίσω δημιουργικά, να προτείνω μία τροφή για στοχασμό και να προτείνω ένα τρόπο θέασης και ερμηνείας των τεκταινομένων, των συμπεριφορών, των δράσεων και των αντι-δράσεων, είτε δημιουργικών, είτε καταστροφικών, είτε... μικτών, όχι μόνον των άλλων, αλλά των δικών μας πρώτα απ'όλα.


Ποιά η διαφωνία μας λοιπόν,αυτη τη φορά από "πόπολο σε εξουσία";
επειδή από "άνθρωπο πρός άνθρωπο"..Δεν λέμε κάτι διαφορετικό../Και ο διαχωρισμός δεν έγινε από Εμένα,ούτε αυτή τη φορά.-

Φως και Αγάπη σε όλους
Άτμα

Edited by - ΑΤΜΑ on 18/10/2005 02:48:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 08:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα σε όλους μας!
Αφροδιτάκι, συμφωνώ απόλυτα στα όσα είπες για τον χρόνο...
Ας πάω τώρα στα παρακάτω...
Ξέρετε τι βλέπω?
Βλέπω ένα θέμα να φτάνει την 13η σελίδα του, την 15η, την 20ή, την 30ή και πάει λέγοντας...
Και το αποτέλεσμα ποιό είναι?
Συνεχίζονται οι σφαγές αλλά όχι αυτές που θα έπρεπε να γίνουν.
Ας μιλήσω ανοιχτά κι ας με φάνε τα θηρία, όπως με έχουν ξαναφάει παλιότερα...
(Και τα θηρία αυτήν την στιγμή απουσιάζουν από αυτό το topic αλλά ξέρουν τα πάντα για τα τεκταινόμενα εδώ...)
Βλέπω αξιολογότατα μέλη να επιδίδονται σε συγκρούσεις και προσπαθώ να βρώ το αίτιο.
Μέλη με τα οποία ούτε έχω γνωριστεί, ούτε ξέρω προσωπικά ούτε τίποτα.
Στο forum αυτό γράφουν και συμμετέχουν μέλη που εκτιμώ μέσα από την γραφή τους κι αυτά που δίνουν.
Εκτιμώ μία ΑΤΜΑ η οποία αναμφίβολα έχει προσφέρει τόσα σε αυτό το forum και πιστεύω οτι την αντιπροσωπεύει η υπογραφή της: "Φώς κι Αγάπη".
Εκτιμώ τον ryche που, αν και δεν έχω μιλήσει ιδιαίτερα μαζί του, έχει γράψει αρκετά σωστά πράγματα απ' όσο έχω διαβάσει και θα χαρώ μετά τη λήξη της διαγραφής του να έχω την ευκαιρία να ανταλλάξω απόψεις μαζί του.
Εκτιμώ οτι όταν άκουσα το τραγούδι από τον Deva η φωνή του με συγκίνησε κι εμένα, όπως το Mercury.
Εκτιμώ την οικειότητα και την αμεσότητα που μου βγάζει η pyramid όταν συνομιλώ μαζί της.
Εκτιμώ την Αφροδίτη για προφανείς λόγους.
Δε νομίζω πως χρειάζεται να εξηγήσουμε γιατί φωτίζει το esoterica με την παρουσία της.
Και τέλος εκτιμώ τον Admin και την Αμαλία που προσπαθούν οι άνθρωποι ό,τι μπορούν για να προστατέψουν αυτό τον χώρο.
Ας κάνω έναν συμβολισμό της όλης κατάστασης, όπως το βλέπω εγώ.
Είναι ένα άτομο Χ που συνεχώς τσιγκλάει ένα άτομο που τελικά διαγράφεται.
Το Χ άτομο ενοχλεί, ενοχλεί το διαγραμμένο άτομο ώσπου στο τέλος ο άνθρωπος ξεσπάει και τελικά διαγράφεται....
Ποιός φταίει λοιπόν?
Ο διεγραμμένος ή το Χ άτομο?
Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, ίσως επικριθώ για όσα είπα κιόλας.
Μακάρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα γιατί πέφτει καταιγίδα και πέφτει άδικα...
Δεν σκοπεύω να ξαναγράψω στο παρόν topic, δε μπορώ να βρώ το λόγο για αυτό.
Η απουσία μου άλλωστε θα είναι καλύτερη από την παρουσία μου...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 14:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Όχι jbg είναι κοαν, δεν είναι απάντηση.

Ναι ξέρω δεν είναι από τα γνωστά που υπάρχουν στα διάφορα βιβλία, δεν θα το βρείτε εύκολα.
Δεν πειράζει όμως.

Ναι ΑΤΜΑ είμαι ακόμη εδώ, όπως είσαι και εσύ.
Η Αμαλία δεν μετέφερε εσένα στη σαλάτα αλλά το μήνυμά σου. Καταλαβαίνεις τι σου λέω? Όχι εσένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 18:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ναι ΑΤΜΑ είμαι ακόμη εδώ, όπως είσαι και εσύ.
Η Αμαλία δεν μετέφερε εσένα στη σαλάτα αλλά το μήνυμά σου. Καταλαβαίνεις τι σου λέω? Όχι εσένα.

Mάλιστα

Πάρε ύφος και εμπα.. που λένε

Αγαπητή pyramid.. διακρίνω ύφος.. κυβερνητικού εκπροσώπου..

Μήπως.. θα έχουμε νέα συντονίστρια...

Αχαχούχα.. βρε τι πάθαμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 18:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
quote:

Σας συγχωρω επειδη δεν καταλαβαινετε,κι αυτο ποναει.

Πάντα οι άλλοι οφείλουν να καταλαβαίνουν την "ψυχή".. Εσύ κάνεις προσπάθεια να καταλάβεις;

quote:

Καμμια αληθεια ανωτερη της Αληθειας

Ωραίο ακούγεται..
Ποιος την κατέχει ;

-Εγώ
-εγώ
-ΟΧΙΙΙ, ΕΓΩ
-Αααα, όλα και όλα Εγώ την κατέχω
-Τι είπες βρε ανόητη..
-Αειι... βρε κατακαημένη
-Είσαι αγνωμον
-Είσαι αγενης
-Ουυυ, είσαι μπουρούχα..
-!@#$%!#$%
-&$%#@##
-...
-...γκαπ..!
-...γκουπ!!
-...
-!@#%$%&^$#
-Φως και αγάπη σας εύχομαι..
-???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 20:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Βρε allzzaro τι λες, μπορείς να μου πεις?
Δηλαδή
λέω α όχι όμως λάθος δεν είναι έτσι, είσαι άσχετη
λέω β όχι όμως ξανά δεν είναι έτσι, είσαι με αυτούς που εξουσιάζουν
λέω γ λάθος πάλι, είσαι ήδη συντονιστής

Να μην πω για όλα τα υπόλοιπα.
Δηλαδή εσένα σου φάνηκε ότι είχα και ύφος, το ότι είπα σε κάποιον ότι δεν χρειάζεται να νοιωθει έτσι, ένα μήνυμα είναι όχι το ίδιο το άτομο, δεν το σχολιάζεις. Αυτό δεν σου λέει κάτι, να μου πεις γιατί να σου πει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 21:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Αφροδιτάκι, συμφωνώ απόλυτα στα όσα είπες για τον χρόνο...
Ας πάω τώρα στα παρακάτω...
Εκτιμώ την Αφροδίτη για προφανείς λόγους.
Δε νομίζω πως χρειάζεται να εξηγήσουμε γιατί φωτίζει το esoterica με την παρουσία της.



Καλέ μου φίλε,
Ευχαριστώ γιά αυτά που αναφέρεις. Προσπαθώ, γιά να το αποδείξω μάλιστα βρήκα μία εκπληκτική ινδιάνικη προσευχή η οποία θα ηρεμήσει τα πνεύματα ως μαγική που είναι άλλωστε και ελπιώ να φωτίσει τις καρδιές όπως θα έλεγε και η λαμπερότατη ΑΤΜΑ, οδηγώντας μας σε όμορφα μονοπάτια. Γαλήνης ζεστασιάς αγάπης και θετικής επικοινωνίας.

ΠΡΟΣΕΥΧΗ

Quiche...-φυλή των Μάγια της Γουατεμάλας - μαγικά λόγια. ΄Η και ξόρκι.

Ω!!! Εσύ TZACOL, BITOL *
Koίταξέ μας άκουσέ μας...
Μη μας αφήσεις μη μας εγκαταλείψεις. Ω Θεέ που είσαι στον ουρανό
και στη γη, ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ!!! Δώσε μας πολλούς καλούς δρόμους ίσιους δρόμους!!!
Ας έχουν οι άνθρωποι ειρήνη, πολλήν ειρήνη χωρίς θυμούς και μίση κακίες και εντάσεις και ας είναι ευτυχισμένοι!!! Κρύψτε τα μαχαίρια. Δώσε αχ και δώσε μας καλή ζωή και χρήσιμη ύπαρξη.
Σου πρόσφερα θυσία...*
Τέλειωσε γκρίνια μες την ομορφιά.*
ΒΙΤΟL * Δημιουργέ ή πλάστη ονομασίες του Θεού...

Σου πρόσφερα θυσία* Προσφορά από μέλι, κοσμήματα και τσιγάρο, σε τσόφλι καλαμποκιού.

Μες την ομορφιά* Επίμετρο προσευχών των Navajo,*η μεγαλύτερη Ινδιάνικη φυλή των ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΩΝ, που σήμερα κατοικεί στην βορειοανατολική Αριζόνα και στο γειτονικό μεξικό. Επίμετρο προσευχών λοιπόν ή και ΑΜΗΝ...

ΕΙΡΗΝΗ


ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 21:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:

quote:
Ναι ΑΤΜΑ είμαι ακόμη εδώ, όπως είσαι και εσύ.
Η Αμαλία δεν μετέφερε εσένα στη σαλάτα αλλά το μήνυμά σου. Καταλαβαίνεις τι σου λέω? Όχι εσένα.

Mάλιστα

Πάρε ύφος και εμπα.. που λένε

Αγαπητή pyramid.. διακρίνω ύφος.. κυβερνητικού εκπροσώπου..

Μήπως.. θα έχουμε νέα συντονίστρια...

Αχαχούχα.. βρε τι πάθαμε...



τι λέγαμε πιο πάνω;
κάνε κλικ^^^^

Καλά βρε allzzaro,
αυτό είναι το θέμα;
Πριν από μερικές σελίδες, όλοι κόπτονταν πως δεν υπάρχουν συντονιστές, πως δεν θέλουμε συντονιστές (εμείς οι υπάρχοντες), πως τι ωραία θα ήταν να υπάρχουν περισσότεροι συντονιστές (τα μέλη το έλεγαν) και τώρα, εσύ τα βάζεις με την pyramid θεωρώντας πως το παίζει "κυβερνητικός εκπρόσωπος" δηλαδή συντονιστής!

Ε θα τρελλαθούμε τελείως πια!!!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 21:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης
ΑΦΡΟΔΙΤΗ, όμορφη η προσχευχή !

Ειρήνη λοιπόν. Το τέλος του πολέμου, το τέλος της σύγκρουσης. Μα αν αυτή η σύγκρουση βρίσκεται μέσα μας ; (όπως έγραψε σε τοπικ ένας φίλος). Αν τελειώσει μέσα μας ο πόλεμος τι θα γίνει και έξω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 21:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Θα ήθελα να εκφράσω κάποιες σκέψεις μου, να τοποθετηθώ σε θέσεις άλλων Συμμετεχόντων εδώ και να συγκεκριμενοποιήσω την οπτική μου σχετικά με τα ζητήματα που έχουν προκύψει ή αφορούν ευρύτερα αυτή τη Συζήτηση, παράλληλα εκφράζοντας και την κοινή γνώμη των υπευθύνων του ESOTERICA πάνω στο ίδιο θέμα, τουλάχιστον στα κεντρικά σημεία του:


Βλέπω και καταλαβαίνω πως για όλους μας, όσοι ενδιαφερόμαστε πραγματικά, για τα Forums αυτή η "Συζήτηση" είναι ίσως κουραστική, πιθανώς ανώφελη, μπορεί και εντελώς καταστροφική για κάποιους...

Για το "κουραστική" θα συμφωνήσω. Επίσης είναι και "ψυχοφθόρα". Απομυζά, κατά κάποιον τρόπο, "ψυχική ενέργεια", εξεγείρει ή δένει κόμπο το συναίσθημα και μπλέκει αρκετά, έως πολύ, τον νου, που δυσκολεύεται να επιλέξει, τι είναι τι, ποιο είναι το καλό και ποιο το κακό, ποιο το φως και ποιο το σκοτάδι...
Ίσως θα εκπλήξω κάποιους εάν πω ότι πιστεύω(ήδη το έχω πει με άλλους τρόπους παραπάνω...) ότι υπάρχουν σε όλους μας και τα δύο στοιχεία και ότι το απόλυτα φωτεινό και το απόλυτα σκοτεινό δεν υφίστανται ως "πραγματικότητες" αυτού του κόσμου.

Αν υπήρχε η περίπτωση να εμφανίζονταν κάποτε το πρώτο σε μας, θα έκαιγε τα πάντα μονομιάς! - για να αντέξει κάποιος το "φως" πρέπει να γίνει σιγά-σιγά ο ίδιος/α φως πρώτα και, αν μιλάμε για την ανθρωπότητα, όλοι να γίνουν φως(και αυτό είναι μία εξαιρετικά αργή διαδικασία). Αν υπήρχε η περίπτωση να εμφανίζονταν το δεύτερο, θα "κατάπινε" τα πάντα μονομιάς! - δεν υπάρχει τίποτε που να μπορεί να αντισταθεί στο απόλυτο κενό και στην "βαρύτητα" του τέλειου σκοταδιού. Ακόμη και το Φως θα "καταβροχθίζονταν" στην προσπάθειά του να το γεμίσει... Τότε όλα θα επέστρεφαν σε μία κατάσταση "πρωταρχικού και άμορφου χάους"...

Θεωρώ πάντως πως η τάση να γίνουν τα πάντα σκοτάδι είναι πολύ πιο ισχυρή για τον κόσμο μας(αυτόν δηλαδή που εμείς μπορούμε να αντιληφθούμε και ο οποίος μας αφορά εξελικτικά) αυτή τη στιγμή, παρά η αντίθετη τάση, όλα να τείνουν προς το φως. Το "παιγνίδι" δεν είναι εκ των προτέρων "κερδισμένο"... χρειάζεται η Συνειδητή και από Ελεύθερη/Αγνή Βούληση Συμμετοχή μας για να αντισταθεί ο κόσμος στην αδυσώπητη εντροπία - η οποία δεν είναι καλή ή κακή, υπάρχει σαφώς λόγος που υφίσταται(όπως και τα πάντα άλλωστε). Οπότε, για να επιστρέψω και στο εναρκτήριο μήνυμα του Θέματος: Ο "Κακός" παίζει τον ρόλο του και ο "Κακός" είναι κατά κάποιον τρόπο "χρήσιμος". Η οικιοθελής, και νοητικά κυρίως, "παράδοση" όμως στο κακό, ως επιλογή, δεν είναι καθόλου μα καθόλου χρήσιμη. Εννοώ την παθητική ανοχή του κακού, μέσα μας, γύρω μας και πάνω στα πράγματα που αγαπάμε και πιστεύουμε ως αληθινά. Εφόσον λοιπόν το "κακό" παίζει τον ρόλο του, σίγουρα και το "καλό" δικαιούται να έχει και να διαδραματίσει τον δικό του ρόλο...

Αν συνάγετε από τα παραπάνω, πως νομίζω πως η Συζήτηση αυτή, είναι ωφέλιμη αλλά και δημιουργική, θα σας πω πως έχετε δίκιο.
Πιο συγκεκριμένα, θεωρώ για την ακρίβεια ότι η Συζήτηση είναι Εν Δυνάμει Ωφέλιμη και Εν Δυνάμει Δημιουργική και αυτό εξαρτάται από τον καθένα ξεχωριστά, σύμφωνα με τον βαθμό κατανόησής του και άρα ευθύνης του, αλλά και από όλους συνολικά. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ισχύει αυτό για όλους και στο ίδιο βαθμό. Πάντα υπήρχαν, και πάντα θα υπάρχουν αυτοί που επιθυμούν να Δημιουργούν, αυτοί που επιθυμούν να Καταστρέφουν και αυτοί που στέκονται (λιγότερο ή περισσότερο)παθητικά κάπου ενδιάμεσα στο δίπολο. Οπότε δεν περιμένω κι εγώ από την πλευρά μου κάτι διαφορετικό κι εδώ. Ούτε αυταπατώμαι πιστεύοντας πως όλοι θα γίνουμε "καλοί" ή ότι θα δουμε ξεκάθαρα την "πραγματικότητα", ούτε ότι δεν υπάρχουν καθόλου "κακοί", ούτε ότι δεν υπάρχουν και αυτοί(πολλοί περισσότεροι) που βολεύονται, θέλουν "την ησυχία τους" πάνω απ'όλα και δεν τους νοιάζουν ούτε οι καταστροφές, ούτε οι δημιουργίες. Ούτε ότι όλοι θα μπορέσουν να κατανοήσουν σε πλήρες εύρος τους σκοπούς, τις αρχές και την "φύση" του ESOTERICA ή των Forums του. Είναι όλα αναμενόμενα...

Αρκετή όμως νομίζω, για την ώρα, η μεταφυσική και η θεωρητική φιλοσοφία... Θα επανέλθω με πιο συγκεκριμένα "ζητήματα", προτάσεις στοχασμού και πράξης στη συνέχεια...


-----------------------------------------

Να κάνω κάποιες τοποθετήσεις σε θέσεις άλλων συζητητών τώρα:

Σχετικά με τα διάφορα απίστευτα ψέματα που πιο πάνω, μου και μας, επισύναψε ο Ryche συνεχίζοντας αυτό που κάνει αδιαλείπτως εδώ και αρκετές σελίδες(αλλάζοντας την γκάμα του "κατηγορητηρίου" του από μήνυμα σε μήνυμα σχεδόν), δεν πιστεύω πως έχω να πω και πολλά πράγματα. Δεν είναι δυνατόν να καλούμαστε να "υπερασπιστούμε" τον εαυτό μας για πράγματα που είναι είτε αυτονόητα, είτε τα έχουμε πει τόσες φορές που να κινδυνεύουν να χαρακτηριστούν επαναλαμβανόμενα μάντραμ...

Η προσπάθεια και το έργο μας τόσα χρόνια, έχει αποτυπωθεί σε αυτόν εδώ τον χώρο σε μεγάλο βαθμό(και αλλού φυσικά καθώς το ESOTERICA στηρίζεται και έχει ως άξονα το Διαδίκτυο και τα Νέα Μέσα γενικότερα, δεν ταυτίζεται με αυτά). Το έργο είναι ολοφάνερο. Όποιος πραγματικά θέλει να μας γνωρίσει και να κρίνει για τις προθέσεις μας και έχει καλή προαίρεση, μπορεί να δει, να διαβάσει, να συμμετέχει και να κρίνει από μόνος του. Εκτός εάν επιθυμεί να δίνει βάση σε φημολογίες και λασπολογίες, πριν και χωρίς να ερευνήσει ο ίδιος... δυστυχώς είναι και αυτή μία πολύ γνωστή μορφή παθητικότητας που τα βρώμικα ρεύματα αυτού το κόσμου που ζούμε επιχειρούν να μας "καταδικάσουν".

Θα περιοριστώ μόνον να παραθέσω κάποια Links, που "ξέχασε" να δώσει ο Ryche όπως θα έπρεπε να κάνει εάν ήθελε πραγματικά να δουν και οι υπόλοιποι την αλήθεια των "επιχειρημάτων" του...

Περί του "παρασίτου"(όπως ειπώθηκε) πάνω στο οποίο "πάτησα" για να βγάλω την "χολή" μου, πριν από μήνες, "για τη δημιουργια ενος νεου φορουμ εσωτερικης αναζητησης":
"Νέα Ιστοσελίδα - www.mystica.gr !!"

Περί της άρνησής μου για το ότι ο Deva_Parinito συναντήθηκε με τους Συνεργάτες morent11 και amalia και έτσι τελικά όπως γράφτηκε "τον έβγαλα τρελό"... :
"Φρέσκιες Ανταποκρίσεις"
(χρήζει νομίζω ιδιαίτερης προσοχής το αν κάπου ο Deva_Parinito αναφέρεται σε οποιαδήποτε Συνάντηση. Δεν χρειάζεται να αναρωτηθώ φυσικά γιατί ο Ryche αναφέρεται σε συνάντηση... Στην απάντησή μου για τους λόγους της απενεργοποίησης του 1 μηνός γράφεται ανάμεσα στα άλλα: "Δημοσιοποίηση στοιχείων που αναφέρονται σε Προσωπικές Επαφές του Μέλους ή εντέχνως παρουσιάζονται ως τέτοιες, με αναφορά στην Ταυτότητα Ανθρώπων και Ομάδων Ανθρώπων με σαφή στόχο και τακτική αυτήν τουλάχιστον της Διαστρέβλωτικής Παραπλάνησης και Κακόβουλης Παραπληροφόρησης των Μελών και των Επισκεπτών των χώρων Συζήτησης του ESOTERICA.")

Επικοινώνησα επίσης με τον φίλο thoth, για το ότι αναφέρθηκε το όνομά του(απ'ότι κατάλαβα για να υποστηριχτεί η "θέση" ότι "διώχνουμε" τα σημαντικότερα Μέλη), έτσι ώστε να διαβάσει το συγκεκριμένο μήνυμα και να τοποθετηθεί εάν θέλει και αν νομίζει ότι είναι πρέπον ή θεμιτό. Να υπενθυμίσω ότι εδώ και 1,5 χρόνο, ο ίδιος ο thoth θέλησε να αποχωρήσει από την Πλήρη Συνεργασία λόγω προσωπικής έλλειψης χρόνου. Από τότε όμως έχει συμμετάσχει στις Συζητήσεις μας, όποτε μπόρεσε, και ακόμη συνεργάζεται με το ESOTERICA, στον τομέα των Μεταφράσεων και Αποδόσεων άρθρων κυρίως, πάλι στη βάση των δικών του προτεραιοτήτων. Εννοείται πως παραμένουμε φίλοι, ότι και άλλοι Συνεργάτες διατηρούν μαζί του την επικοινωνία που είχαν και στο παρελθόν και ότι αυτή η Φιλοσοφική και Πνευματική φιλία είναι πραγματικά ακατάστρεπτη!


-----------------------------------------

Τώρα zagreas τι μπορώ να πω για το μήνυμά σου... Μιλάει από μόνο του! Είναι πάρα πολύ εμπεριστατωμένο και προπαντώς ηθικό! Ευχαριστώ για την "ιστοριούλα από τον Ινδουισμό" που μου λες, όπως αναφέρεις. Από την πλευρά μου πάντως περισσότερο για Επιστημονική Φαντασία μου φέρνει στον νου. Ειδικά οι παρομοιώσεις των Μελών των Forums με σκλάβους που δοκιμάζουν το φαγητό για το αν περιέχει δηλητήριο ή με φύλακες που είτε φυλάγονται μεταξύ τους, είτε φυλάνε τον "βασιλιά" νομίζω πως θα βρουν σύμφωνους τους περισσότερους από τους ανθρώπους που σε διάβασαν!

Θα σου πρότεινα με τη σειρά μου να διαβάσεις(εάν δεν το έχεις ήδη κάνει) το 7ο(συνήθως) βιβλίο από την "Πολιτεία" του Πλάτωνα(ή "Περί Δικαιοσύνης") που αναφέρεται στον "Μύθο του Σπηλαίου". Θα μπορέσεις - ίσως - να βρεις πιο επιτυχημένες μεταφορές εκεί...

Ορίστε και ένα Link: http://www.geocities.com/athens_5th_century/POLITEIA7.htm

Ευγενική χορηγεία ενός "ολοκληρωτικού τυράννου".

Άσχετα όμως με το πως και το γιατί, έτσι έξαφνα, μπήκες στο παρόν θέμα για να γράψεις την άποψή/αλληγορία σου(αποδεκτή φυσικά ως συμμετοχή), άσχετα και με το πως στηρίζονται όλα αυτά, άσχετα και με το αν συνειδητοποίησες ότι αναφέρεσαι σε ανθρώπους πραγματικούς που έχουν ενδιαφέροντα, ανάγκες, όνειρα και φυσικά, συναισθήματα, προσωπικά μου προσέφερες σίγουρα μία έμπνευση και ακόμη την δυνατότητα για μία αποκάλυψη θα έλεγα. Βρήκα τον πραγματικό μου εαυτό επιτέλους!

Έτσι ήμουν έως τώρα(ή μάλλον θεωρούσα πως ήμουν...):

Η αληθινή φύση μου, όπως μου "αποκαλύφθηκε" εντέλει, θα είναι και ενός είδους "έκπληξη" στο τέλος του μηνύματος(για τον τολμηρό που θα αντέξει να το διαβάσει έως το τέλος δηλαδή... )!

-----------------------------------------

Αγαπητέ μου jonniebegood, στην ερώτησή σου για το "αν η παρουσα κατασταση ειναι αυτη που επιθυμουσα οταν εκανα το πρωτο μου ποστ σε αυτο το τοπικ", θα σου απαντήσω ευθαρσώς πως το πρώτο μου μήνυμα δεν είχε και τόσο να κάνει με την "παρούσα κατάσταση" την οποία δεν θα μπορούσα να την προβλέψω τότε. Σχετίζονταν περισσότερο με τα ζητήματα που είχαν προκύψει από τη συμπεριφορά του Vril(που προς τιμήν του δε συνέχισε μετά την χρονικά περιοριζόμενη απενεργοποίησή του, περαιτέρω τον πόλεμο "κατηγοριών" και "υπονοουμένων" με "άλλους τρόπους" και ελπίζω πως θα θελήσει τελικά να Συζητήσει μαζί μας), την έλλειψη συνεργασίας που επέδειξε στις επαναλαμβανόμενες παρακλήσεις και υποδείξεις μας και κυρίως στην "υποστήριξη" από άλλα Μέλη της συνέχισης αυτής της συμπεριφοράς, σε αντίθεση με τις διάφορες τοποθετήσεις μας και φυσικά με την άποψη πρώτα απ'όλα αρκετών Μελών, με μέσα "περιέργως" επίμονα και "περίεργα" γενικότερα, όπως το παρόν Θέμα κατά την έναρξή του(ακριβώς στο Forum του "Παράξενου" και όχι εδώ όπου μεταφέρθηκε στη συνέχεια) και το οποίο επιχείρησε να εμπλέξει και πρόσωπα και καταστάσεις(άσχετα εννοείται με κάποια Συζήτηση περί του "ρόλου του Κακού" όπως παρουσιάστηκε)...

Κάποια μόνον από τα θέματα Συζήτησης που εμπλέκονται(ταυτόχρονα ή "ετεροχρονισμένα"):
Η αχαλίνωτη φαντασία΄, το ανεξήγητο και το παράξενο(εκ του τίτλου του παρόντος θέματος...)
Ινστιτούτο Ερευνών Asana (παραθέτω τη σελίδα 14 του θέματος όπου και υπάρχει ένα σχετικό μήνυμά μου - και οι ανάλογες αντιδράσεις από κει και πέρα - 2 ημέρες πριν την δημιουργία αυτού του θέματος.) Τώρα για το αν το "η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου" του τίτλου έχει σχέση με αυτό το 2ο θέμα, δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος. Πάντως νομίζω ότι οι "Ελ" μάλλον έχουν. Για το "Νίλα-Γου" σίγουρα χρειάζεται ειδική αποκρυπτογράφηση...

Η "παρούσα κατάσταση" όμως έχει να κάνει με την μετέπειτα απόφασή μας να συνεχιστεί η Συζήτηση πλέον πάνω και σε κάποια άλλα θέματα που αφορούν ολόκληρη την Κοινότητα των Forums, που θεωρούμε πως είναι και εξαιρετικά σημαντικά και εξαιρετικά προβληματικά ταυτόχρονα, έχοντας την απαραίτητη ανατροφοδότηση από πολλά Μέλη σχετικά με αυτή τη θεώρηση, έμμεσα ή άμεσα.

Αν αυτό που ακριβώς ρωτάς, jonniebegood, είναι κατά πόσον επιθυμούσα ή όχι μία "αρνητική" κατάσταση, θα σου απαντούσα ότι το φαινομενικά αρνητικό ή θετικό καθώς και η δική μου επιθυμία σχετικά με αυτό είναι άσχετα με την απόφαση καθώς και με τον στόχο.

Αυτό που μας ενδιέφερε είναι να καταδειχτούν τα προβλήματα, να φανερωθούν όσο γίνεται πιο καθαρά και να υπάρξει Αντίληψη από όσους γίνεται περισσότερους, Κατανόηση και κοινή Συνέναιση για την επίλυσή τους. Ακόμη και αν δεν είχα στείλει κανένα μήνυμα στο παρόν θέμα, τα προβλήματα θα συνέχιζαν να υπάρχουν το ίδιο και οι επενέργειές τους. Δεν δημιούργηθηκαν καθόλου από αυτό το θέμα ή από οποιαδήποτε παρέμβαση. Προϋπήρχαν...

Δεν είναι όμως δυνατόν να είναι συμβατό με την πραγματική "Ζωή" ενός Όντος, όπως και του ESOTERICA, να υπάρχουν μέσα του πράγματα τα οποία διογκώνονται συνεχώς, υποκρυπτόμενα και υπόγεια μεν, παρολαυτά εντελώς ανεξέλεγκτα από τη συνολική Διάνοια του Όντος, πιέζοντας όμως συνεχώς και όλο και πιο αφόρητα τα υπόλοιπα στοιχεία που αποτελούν το Ον και στερώντας τους ζωτικότητα καθώς και "χώρο" για αυτοπραγμάτωση. Θα πρέπει αυτά τα πράγματα να γίνουν ορατά και να εκτονωθούν, είτε από μόνα τους, είτε, ανάλογα με την περίπτωση, με βοήθεια για εκτόνωση.

Εδώ έχουν γίνει και τα δύο έως τώρα.

Σχετικά όμως με την Κατανόηση των καταστάσεων καθώς και με την ύπαρξη ή όχι μίας συλλογικής Απόφασης δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά περισσότερα πράγματα απ'ότι δικαιούμαστε. Είναι στο χέρι φυσικά του καθενός από εμάς τα Μέλη που πραγματικά ενδιαφερόμαστε.

Θα συνεχίσουμε όμως να συνεπικουρούμε σε κάτι θετικό σχετικά με τα παραπάνω, όσο μας επιτρέπουν οι δυνάμεις μας.

Θα γίνω περισσότερο συγκεκριμένος πάνω στις "καταστάσεις" στη συνέχεια.


-----------------------------------------

Προς τον αγαπητό wendigo:

Η απόδοση που κάνεις στη λέξη Forum/s είναι σωστή από γλωσσικής απόψεως βέβαια. Όσον αφορά τον συγκεκριμένο χώρο όμως, θα ήθελα να σου πω ότι σίγουρα τα Forums του ESOTERICA δεν είναι μόνον και δεν περιορίζονται στο να είναι ένας "Δημόσιος χώρος ανοιχτών Συζητήσεων". Είναι πολλά περισσότερα πράγματα από αυτό, γι'αυτό ίσως και έχουν την μοναδικότητα αυτή που διαισθάνονται και βιώνουν τόσοι και τόσοι άνθρωποι. Γι'αυτό ίσως και δημιουργούν σε ορισμένες περιπτώσεις τόσο έντονες συμπάθειες και έντονες αντιπάθειες - μερικές φορές και τα δύο μαζί.

Πολλές φορές αναφερόμαστε σ'αυτά ως "Κοινότητα των Forums" ή "Κοινότητα των Αναζητητών" θέλοντας να δείξουμε ότι αυτή η μεγάλη "σύναξη" ανθρώπων δεν περιορίζεται, από πολύ παλιά, σχεδόν εξαρχής, στην ψηφιακά επιβοηθούμενη επικοινωνία ή έκθεση/προβολή και ανταλλαγή απόψεων, αλλά ότι από κάποιους, αρκετούς ανθρώπους, αποτελεί χώρο εσωτερικών Βιωμάτων, χώρο εσωτερικής Εφαρμογής στοιχείων του εαυτού τους, ένα εφαλτήριο για διεύρυνση του όποιου δρόμου της Αναζήτησής τους μέσω του εμπλουτισμού από την επαφή με τους δρόμους των άλλων ανθρώπων, ένα πεδίο που μπορεί να αφορά και την ζωντανή συνεύρεση ανθρώπων για πιο ολοκληρωμένες ακόμη μορφές επικοινωνίας, κοινής προσπάθειας, κοινής εργασίας στα διάφορα πεδία έρευνας που ενδιαφέρουν τους ανθρώπους του ευρύτερου "κόσμου" της Αναζήτησης. Είναι ένας χώρος δυναμικός και πολύ ζωντανός που εξελίσσεται, μεταλάσσεται δημιουργικά, δοκιμάζει συνεχώς και πολλές φορές προσθέτει καινούργιους τρόπους έκφρασης.

Όσον αφορά την Διαλεκτική(με οποιονδήποτε τρόπο) θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε για τα Forums καλύτερα την φράση "Περιβάλλον που επιτρέπει την Ελεύθερη Έκφραση και την Διαλεκτική των Ιδεών"(πάντα στο γενικότερο πλαίσιο των Αρχών και Στόχων της προσπάθειας του ESOTERICA συνολικότερα) - αν και πάλι περιορίζουμε την έννοια. Στο "επιτρέπει" και στο "Ελεύθερη" θα πρέπει να δώσουμε μεγάλη σημασία. Το Ελεύθερο δεν είναι ασύδοτο. Και για να είναι κάτι πραγματικά Ελεύθερο θα πρέπει να "επιτρέπει" και σε οτιδήποτε άλλο να είναι το ίδιο Ελεύθερο και όχι να του στερεί την "ελευθερία" του έτσι ώστε να έχει το ίδιο την ελευθερία που νομίζει πως δικαιούται. Αυτή είναι ακριβώς η έννοια της Φιλοσοφικής Συμβίωσης... Να Ζεις και να επιτρέπεις και στους άλλους να Ζήσουν. Να πραγματώνεσαι και να ολοκληρώνεσαι και να επιτρέπεις και στους άλλους να κάνουν το ίδιο. Να έχεις την δυνατότητα της Ελεύθερης Βούλησης και να επιτρέπεις και στους άλλους να την έχουν. Οτιδήποτε άλλο ΔΕΝ μπορεί να είναι πραγματικά Ελεύθερο.

Δυστυχώς(ή ευτυχώς) οι λέξεις περιορίζουν πάντα τις έννοιες...

Σχετικά με την "αυτή την σχολή" και φυσικά με τους ανθρώπους που ενστερνίζονται αυτόν τον τρόπο θέασης "αυτηνής της σχολής", σύμφωνα και με τα παραπάνω νομίζω θα είναι κάπως περιττό να επισημάνω, αλλά θα το κάνω για να δώσω την έμφαση που νομίζω πως χρειάζεται, ότι φυσικά δεν υπάρχει καμία αντίθεση από πλευράς της Ομάδας των Υπευθύνων για την ύπαρξη και την έκφρασή της, όπως ακριβώς συμβαίνει και με όλες τις άλλες "σχολές" σκέψης ή δημιουργίας.

Ουδέποτε έχουμε εκφράσει καμία αντιπάθεια προς αυτή την "κίνηση" ανθρώπων της Κοινότητας των Forums και ουδέποτε αναφέραμε το οτιδήποτε αρνητικό σχετικά με αυτήν. Σίγουρα σε αυτήν τη Συζήτηση δεν υπάρχει καμία αναφορά από την πλευρά μας(απ'ότι μπορώ να θυμηθώ). Εάν δεν επιτρέπαμε την έκφραση οποιουδήποτε πράγματος αποτελεί δρόμο αυθεντικής πραγμάτωσης για κάποιους ανθρώπους θα είμασταν σίγουρα ασύμφωνοι με τις Αρχές που οι ίδιοι υπηρετούμε.

Υπάρχουν όμως κάποια σημεία που απαιτούν προσοχή. Ο οποιοσδήποτε τρόπος έκφρασης ή δημιουργίας που έχει πολύ "ιδιαίτερα" και ξεχωριστά χαρακτηριστικά, δηλαδή στοιχεία που ξενίζουν τους άλλους ιδιαίτερα και ίσως δυσάρεστα, όπως ένας "κρυπτογραφικός", "κωδικοποιημένος" τρόπος γραφής που δεν αντανακλά την Συνήθη και Κοινώς χρησιμοποιούμενη Σύμβαση του Διάλογου(εν ολίγοις δεν θα μπορούσε να είναι η μεταφορά μίας πραγματικής Συζήτησης που θα έκαναν δύο οι περισσότεροι άνθρωποι μεταξύ τους) δεν θα πρέπει να γενικεύονται. Έχουν υπάρξει και από παλιά Συζητήσεις "κρυπτογραφικής" υφής, για τις οποίες, όσες υπέπεσαν στην αντίληψή μας, ζητήσαμε απλά τον σκοπό ύπαρξης. Έναν λόγο που να δικαιολογήσει σε εμάς, αλλά και στα υπόλοιπα Μέλη, το καλοπροαίρετο της συστέγασης με πιο "συνηθισμένους" Διαλόγους.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, εφόσον διαβεβαιωθούμε για την καλή προαίρεση και για τις υγιείς σκοπιμότητες, μπορούμε να παραχωρήσουμε, ως Κοινότητα πλέον, "χώρους" όπου μπορούν να διεξαχθούν Συζητήσεις ή γενικότερα Ανταλλαγές με οποιονδήποτε τρόπο έκφρασης. Δεν θα είναι όμως καθόλου σωστό και δίκαιο να καταναλώνονται και να καταπιέζονται ακόμη, οι ζωτικοί χώροι των υπολοίπων πέρα από τα "ανεκτά" όρια(που εννοείται, διαφέρουν ανάλογα με την περίσταση και αυτό φυσικά χρειάζεται Διάκριση, που φυσικά επίσης δεν την έχουμε όλοι ανεπτυγμένη στον ίδιο βαθμό).

Ένα άλλο "λεπτό" σημείο, και σας παρακαλώ να δώσετε μεγάλη προσοχή σ'αυτό, είναι ότι οι "κρυπτογραφικού" τρόπου εκφράσεις έχουν τον κίνδυνο να μεταφέρουν στοιχεία που αφορούν τη διαιώνιση υπονοουμένων, συγκρούσεων, κατακρίσεων, υποτιμήσεων, απαξιώσεων που ακριβώς επειδή δεν διαφαίνονται εύκολα και περισσότερο δεν αποδεικνύονται εύκολα, μεταδίδονται ανεπηρέαστα δρώντας καταστροφικά και "υπόγεια".

Είμαστε σίγουροι ότι από τους περισσότερους ανθρώπους που ενστερνίζονται, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, την Μέθοδο() "αυτηνής της σχολής" δεν έχει υπάρξει αυτή η χρήση. Έχουμε όμως παρατηρήσει ότι από κάποιους ελάχιστους αυτό έχει γίνει και μάλιστα πολλές φορές και συστηματικά. Και δυστυχώς, εάν δεν συμφωνήσουμε όλοι μας πως αυτό είναι ανεπίτρεπτο, θα δικαιοδοτήσουμε την περαιτέρω χρήση, και ακόμη την γενίκευση του φαινομένου και την υιοθέτησή του από περισσότερους.

Θα πρέπει λοιπόν να υπάρξει μία συμφωνία "Κυρίων"(αυτό συμπεριλαμβάνει και τις Κυρίες βέβαια!) πάνω σ'αυτά τα ζητήματα πιστεύω κάποια στιγμή σύντομα.

Σχετικά με την εμπλοκή στη Συζήτηση αυτή θεμάτων που αφορούν άλλες Ομάδες Εργασίας της Κοινότητας, κυρίως αυτής του "Εργαστηρίου Διαλόγου", ήταν στην πηγή της πιστεύω παραπλανητική και χωρίς φανερό λόγο και αιτία. Δεν σχετίζονται με κανέναν τρόπο με τα θέματα της Συζήτησης, η πεποίθησή μου είναι ότι έγινε προσπάθεια χρησιμοποίησης από την ΑΤΜΑ και τον Ryche για ιδιοτελείς σκοπούς, με αναφορές ακόμη σε στοιχεία που είναι προσωπικά, και σίγουρα θα πρέπει να ευχαριστήσουμε, τον wendigo, τον jonniebegood και την pyramid που με ειλικρίνεια και ευθύτητα βοήθησαν στο να δωθούν οι πραγματικές διαστάσεις.


-----------------------------------------

Αγαπητέ Mercury, φυσικά αποδέχομαι πλήρως την επιθυμία σου να "αυτο-απενεργοποιηθείς" για 3 μήνες, κατανοώ ακόμη απόλυτα και το "μπλέξιμο" που η κατάσταση αυτή σου έχει δημιουργήσει...

Όμως, ειλικρινά σου μιλάω, πιστεύω, και αυτό σου προτείνω, πως θα ήταν καλό να συνεχίσεις να παρακολουθείς τις Συζητήσεις, να παρακολουθείς επίσης τον/τους Διάλογο/ους σχετικά με τα Προβλήματα των Forums και να επιλέξεις να συμμετάσχεις όποτε νιώσεις ότι μπορείς και θέλεις να παρέμβεις και να συμβάλεις χωρίς αυτό να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Άλλωστε έχεις πει: "ποτέ δεν υπήρξα μέλος της σιωπηλής πλειοψηφίας,είναι στάση ζωής αυτό"

Ένας βασικός λόγος που σου προτείνω κάτι τέτοιο είναι γιατί, κατά την γνώμη μου, έχεις αντιληφθεί μεγάλο μέρος από την ουσία ενός βασικού Προβλήματος των Forums:
"Ξέρεις πόσες φορές μου έχει τύχει να διαβάζω 2-3 και 4 σελίδες ενός topic με πρόθεση να παρακολουθήσω τη ροή και να καταθεσω και τη δική μου άποψη? Και ξαφνικά κάποιος/α εμφανίζεται και αρχίζει να μιλάει με υπονοούμενα,με "κωδικούς",με πλάγια γλώσσα,και για πράγματα που ελάχιστα έχουν να κάνουν με το θέμα του topic. Για πράγματα που αναφέρονται σε καταστάσεις εκτός forum.Kαι μετά κάποιος άλλος εμφανίζεται και απαντάει,με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.Και μετά κάποιος άλλος...Kαι εγώ να βρίζω για το χαμένο χρόνο μου..."

Αναφέρεσαι και στις φημολογούμενες "κλίκες" μέσα στο ESOTERICA(παρακινούμενος από σχετική αναφορά της ATMA).

Αυτό είναι και ένα άλλο μέρος του ίδιος Προβλήματος, ίσως προσεγγίζει περισσότερο στη ρίζα ή στην αιτία του.

Από το λεξικό του Γ.Μπαμπινιώτη λαμβάνουμε τον εξής ορισμό για την "κλίκα"(κάπου παλαιότερα νομίζω έχω τοποθετηθεί ξανά, αλλά δεν θυμάμαι τώρα που ακριβώς, και η Αναζήτηση "αργεί" ακόμη... ):
«Μικρή ομάδα ανθρώπων που δρουν συντονισμένα, με αλληλοϋποστήριξη και αμοιβαίες εξυπηρετήσεις, προκειμένου να εξασφαλίσουν τα συμφέροντά τους και τις ιδιοτελείς επιδιώξεις τους συχνά σε βάρος του γενικού καλού με τρόπο αθέμιτο ή παράνομο»

Το ESOTERICA είναι σαφές και γνωστό από παλιά ότι προωθεί και προβάλει την έννοια της Πνευματικής Συντροφιάς ή οποία είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό. Το συνολικό "συμφέρον" μίας τέτοιας Συντροφιάς πάντα βρίσκεται κάπου πάνω από τα άτομα και τις μικρότητες των προσωπικών επιδιώξεων και σπαραγμών, είτε πρόκειται για πνευματικά επιτεύγματα, είτε για προσφορά σε κάτι που υπερβαίνει κατά πολύ την ίδια την Πνευματική Συντροφιά(Ανθρωπότητα, Θεός κ.ο.κ.) Φαινόμενα "κλίκας" είναι παντελώς έξω από την νοοτροπία μας και νομίζω ότι θα πρέπει, όσοι περισσότεροι μπορούμε, να συμβάλουμε ώστε να ελαχιστοποιηθούν, σε αριθμό και ένταση.

Αυτά λοιπόν τα θέματα προτείνουμε να συζητήσουμε από εδώ και στη συνέχεια και προσκαλούμε σε αυτό όσους επιθυμούν να έχουν μία Σοβαρή συμμετοχή σε αυτή τη Συζήτηση, με Στοχασμούς, Αναλύσεις και Συνθέσεις, Προτάσεις Λύσεων και Αντιμετώπισης.

Οριοθετώ κάπως το Ζήτημα:
Η αντιμετώπιση του "εχθρικού" προς τον Συζητητή και Συμμετέχοντα κλίματος υπονοουμένων, που συμπεριλαμβάνει τη διαιώνιση και διασπορά σε μεγάλος εύρος Συζητήσεων, διαπροσωπικών διαμαχών που επιμένουν και δεν έχουν, κατά κύριο λόγο, σχέση με τη Θεματολογία του χώρου, παρά μόνον με την υποστήριξη ιδιοτελών συμφερόντων, είτε μεμονομένων ατόμων, είτε αλληλοσυγκρουόμενων ομάδων ατόμων, είτε ατόμων/ομάδων ενάντια στην Κοινότητα Συνολικά.

Κατά την γνώμη μου, υπάρχει σαφώς η "απειλή" μίας ιδιότυπης ομηρίας των Forums, από πολύ έντονες προθέσεις ανθρώπων(παρολαυτά μερικές φορές καλά κρυμμένες) που ενδιαφέρονται πάνω απ'όλα για το οποιοδήποτε προσωπικό τους συμφέρον και την προβολή του "εγώ" τους και που δε δίνει καμία σημασία στη Συμβίωση των Ανθρώπων και των Ιδεών - φτάνει να είναι η δική τους που θα "Επιβιώσει" στο τέλος. Μία στάση, που μας είναι γνωστή από παλιά, έχει "ταλαιπωρήσει" αρκετά τις Συζητήσεις μας και για την οποία θα πρέπει να κάνουμε κάτι κάποια στιγμή, που θα πρέπει να έχει το στοιχείο της Κοινής Συναίνεσης στην βέλτιστη περίπτωση. Μία στάση βέβαια που αφορά την κοινωνία στο σύνολό της, όμως πιστεύω πως σε αυτήν την Κοινότητα Αναζητητών έχουμε τη δυνατότητα να την καταπολεμήσουμε επαρκώς ή τουλάχιστον το "δικαίωμα" να προσπαθήσουμε.


-----------------------------------------

Σχετικά με τις "συμμετοχές" του Deva_Parinito μέσω των "επανενσαρκώσεων" αυτών(με τους διάφορους καινούργιους λογαριασμούς) θα πούμε ότι, κοινή συμφωνία των Υπευθύνων, θα συνεχίσουν να είναι "σύντομες".

Mercury, σαφώς αντιλαμβανόμαστε αυτό που κι εσύ λες(σχετικά με τα ηχητικά αρχεία), όμως θα πρέπει να ξέρεις ότι σε καμία περίπτωση δεν εξαντλούμε την "σκληρότητα εφαρμογής κανόνων" - προσπαθούμε να είμαστε Δίκαιοι, απέναντι στην Κοινότητα συνολικά και απέναντι επίσης στους Ανθρώπους. Για την περίπτωση του Deva_Parinito, είναι προφανές ότι ο ίδιος τράβηξε την κατάσταση στα άκρα, και αυτό δεν αφορά βασικά εμάς, αλλά την στάση του απέναντι σε άλλους ανθρώπους. Θα πρέπει να προβλέψουμε μελλοντικές καταστάσεις και να προνοήσουμε γι'αυτές, έχοντας κατά νου το συμφέρον όλων μας αλλά και τα στοιχεία του παρελθόντος. Παρολαυτά, ποτέ δεν κλείνουμε εντελώς τις διόδους, παρά μόνον σε περιπτώσεις όπου αυτό κρίνεται ως ολοφάνερα απαραίτητο. Για τον Deva_Parinito, ισχύει το πρώτο(ακόμη), και, όπως πάντα, είναι στο δικό του χέρι.

Σχετικά με τις συμμετοχές του Ryche μέσω του λογαριασμού της ATMA, θέλω να πω πως έχει εξαντλήσει κάθε όριο φυσιολογικής ανοχής σε κάτι τέτοιο, ειδικά όταν την χρησιμοποιεί(την ανοχή μας) για να εκτοξεύσει και άλλες "κατηγορίες". Αν υπάρξουν αναφορές στον ίδιο που να δικαιολογούν με σαφήνεια οποιαδήποτε τοποθέτηση θα πρέπει να το κρίνει "με το χέρι στην καρδιά" και με καθαρό νου.


-----------------------------------------


και τώρα...

"My Real Nature"



----------------------------------------
Adminosaurus Tyrannicus Esotericalis
----------------------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 22:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Αγαπητοί συνφορουμίτες σας χαιρετώ μετά από αναγκαστική απουσία μια και ως νεοδιορισθήσα καθηγήτρια στην ακριτική Ξάνθη δεν έχω τον υπολογιστή μου μαζί και αναγκαστικά καταφεύγω σε Νετ Καφέ.

Η παρούσα κατάσταση με λύπει βαθύτατα. Δεν πιστεύω ότι οι διαγραφές αξιόλογων μελών ευχαριστούν κανέναν και ιδιαίτερα τους συντονιστές και τον Αντμιν. Δεν πιστεύω να πιστεύει στα σοβαρά κανένας ότι οποιοσδήποτε Αντμιν ενός φόρουμ θέλει μέλη νωθρά και χλιαρά σε μια σοφτ νοοτροπία που αλληλογλύφονται συμφωνώντας με την "Εξουσία" -όπως το βλέπουν κάποιοι- θεωρώ όμως ότι η κατάσταση ξέφυγε κατά πολύ.

Με λυπεί ιδιαίτερα όταν παλιά και πολυγραφέστατα μέλη δίνουν την εντύπωση ότι τους "ΤΣΙΜΠΗΣΕ ΜΥΓΑ" και επειδή ποτέ δεν μασάω τα λόγια μου και η δική μου εντύπωση όταν μπήκα στο τόπικ ήταν: "ΚΑΛΑ ΤΙ ΤΟΥΣ ΤΣΙΜΠΗΣΕ? ΤΙ ΠΑΘΑΝΕ?" ειλικρινά ήταν η πρώτη σκέψη που ήρθε στο μυαλό μου.

Με λυπεί ιδιαίτερα όταν αξιόλογα μέλη όπως ο mercury Αποχωρούν γιατί ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΜΙΑ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ "ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ" ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. Αγαπητέ Ερμή πολλές φορές αναθεμάμε αν καταλαβαίνω κι εγώ τί θέλει να πει το ποιητή.

Με λυπούν ιδιαίτερα οι ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ που ξαναμασώνται και δεν είναι καν νόστιμες και γλυκές.

Τέλος -γιατί κλείνω 5 ώρες στο Καφέ- με λυπεί ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ όταν καταλαβαίνω ότι πίσω από επιθέσεις σε συγκεκριμένα προσωπα κρύβονται στην πραγματικότητα ιδεοληψίες και συνωμοσίες για φατρίες και κλίκες που στον ΑΕΝΑΟ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΜΙΝΑΡΙΟΥ -όπως χαρακτηρίστηκε- ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η ΜΙΑ ΚΛΙΚΑ Ή Η ΑΛΛΗ.

Δεν είναι η πρώτη φορά. Εχουν ξαναγίνει. Είναι κάτι σαν βιορυθμός, μόνο που αλλάζουν -ή έτσι φαίνεται- τα πρόσωπα.

Πάντως εμένα μου λείψατε αφάνταστα, σας αγαπώ όλους και θα σας ξανα-δω διαδυκτιακά σύντομα. ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΤΟΝ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ ΜΟΥ.

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ
ΓΚΡΕΤΕΛ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 22:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ, όμορφη η προσχευχή !

Ειρήνη λοιπόν. Το τέλος του πολέμου, το τέλος της σύγκρουσης. Μα αν αυτή η σύγκρουση βρίσκεται μέσα μας ; (όπως έγραψε σε τοπικ ένας φίλος). Αν τελειώσει μέσα μας ο πόλεμος τι θα γίνει και έξω;



Aχ! Είθε να ηρεμήσουμε...
Δημήτρη κάτι έκανε η προσευχή.
΄Αλλη μιά. Γερότερο ξόρκι γιά απόλυτη γαλήνη.

ΕΚΛΙΠΑΡΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ...
Zuni...

___***___

Eκλιπαρώντας την ανάσα του Θεού
την ήρεμη
την ζωοδότρα ανάσα του
την ανάσα των νερών
την ανάσα των σπόρων
την ανάσα των αγαθών
την ανάσα της γονιμότητας -εννοεί της ψυχικής-
την ανάσα της δύναμης
την ανάσα του δυνατού πνεύματος.
Την ανάσα κάθε ευτυχίας
ζητώντας την ανάσα του
και μέσα στο ζεστό μου σώμα τραβώντας την ανάσα του.
Ξανά.
Τη φυσάω την ανάσα σου.
Ευτυχισμένος πάντα να ζεις.
Ευτυχισμένη πάντα να ζεις.
Ευτυχισμένοι πάντα να ζούμε.
Χωρίς πόλεμο.
ΕΙΡΗΝΗ;
ΜΟΝΟ ΕΙΡΗΝΗ...

___***___ΕΙΡΗΝΗ ΜΟΝΟ ΕΙΡΗΝΗ. ΔΥΝΑΤΟ ΞΟΡΚΙ...ΕΠΙΑΣΕ;

AMA ET FAC QUOD VIS...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 23:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΜΑΛΙΣΤΑ...ΜΑΛΙΣΤΑ.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.
ΚΙ ΟΜΩΣ...ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.

ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.
ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ.

ΜΑΛΙΣΤΑ...ΜΑΛΙΣΤΑ.
ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ.

ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ;
ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ;

ΜΑΛΙΣΤΑ...ΜΑΛΙΣΤΑ
QUOTE 1
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ 0.

12 ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ PAMPERS.
12 ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ (ΟΧΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ).
12 ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΣΥΜΦΕΡΩΝ.
12 ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΚΟΜΠΛΕΞ.
12 ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΑΝΟΗΣΙΑ.
12 ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΤΙΠΟΤΑ.
12 ΠΟΔΟΠΑΤΗΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ.

ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΕΙ ΟΛΑ ΠΙΑ.
ΟΛΑ!

ΜΕ ΑΙΜΑ...ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΛΟΓΑ.

ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΕΛΗ.
ΟΥΤΕ ΜΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ...ΕΙΜΑΙ PIXEL...ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΗ.
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΥΡΑ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ.
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΦΩΝΑΖΕΤΕ.
ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ...ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ...ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.

ΣΙΩΠΗΛΟΣ...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 01:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Τώρα αν πω ότι με κάλυψε ο pixeldream θα θεωρηθώ εσωτερίστρια;


Τελικά θα έπρεπε να αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος σε "deja vous".
Ολα έχουν ξαναειπωθεί, όλα έχουν ξανασυζητηθεί και έμειναν σε εκκρεμότητα, όπως προβλέπω ότι θα μείνουν και τώρα.

Ακολουθώντας την συμβουλή του λαμόγιου, είπα και γω να ανοίξω τυχαία μία σελίδα από την Πολιτεία του Πλάτωνα και να αντιγράψω μία προτασούλα από εκεί μέσα. Και έπεσα στην περίπτωση (είναι το κληρονομικό χάρισμα γμτ!):

"Αριστα λοιπόν δεν κυβερνάται εκείνη η πόλις, εις την οποία οι περισσότεροι λέγουν συγχρόνως και επί των αυτών περιστάσεων: αυτό με ενδιαφέρει και αυτό δεν με ενδιαφέρει;"


Μήπως θα μπορούσαμε τελικά αυτό να το κάνουμε πράξη;
Ολα τα μέλη εκτός των νέων εγγραφών; (αυτοί αποκλείονται για ευνόητους λόγους)
Επώνυμα;
Για τις διαγραφές;
Για το σφράγισμα θεμάτων;
(Αν τα καταφέρουμε θα είμαστε το πρώτο site παγκοσμίως που θα λειτουργεί μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες! )


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 13:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas
Admin τωρα τι να σου πω και εγω. Το οτι παντα διεκρινοσουν για το χιουμορ σου ειναι γνωστο σε ολους.

Τωρα μπορει η 'η ιστοριουλα απο τον Ινδουισμο' να μην ειταν και η καλλητερη, αλλα την χρεισιμοποιησα επειτηδες γιατι περιεχει λεξεις κλειδια οπως(τυραννος, βασιλιας, αραχνη), που απο οτι βλεπω αγγιξανε καποιες ευαισθητες χορδες σου. Τοσο που επιτελους
απεκτησες και καποια ψιγματα αυτοσαρκασμου (καλο το ΡΕΧ-τυρανο-σαυρακι)

Επειδη ομως με τα καμοματα σου υπαρχει κινδυνος να μετατρεψεις ολοκληρο το forum σε 'παιδικη χαρα' καιεπειδη οσο και αν σου φαινεται αστειο θεωρω αυτο το forum και δικο μου (τι να πουν και καποια αλλα μελη που εχουν καταθεση εδω την ψυχη τους), εχω να σου κανω μια προταση για να κανουμε το forum λιγο ποιο δημοκρατικο.

Προτεινω να δημιουργηθει ειδικη θεματολογια ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ.
Δηλαδη με δυο λογια εσυ και οι συντονιστες θα εχετε ρολο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ
και θα ασχοληστε μονο με το κατηγοριτηριο και τις παρεπομπες.
Τις ποινες ομως θα τις αποφασιζουν ΕΚΛΕΓΜΕΝΑ μελη (μελη forum esoterica και πληρη μελη κατα προτιμηση), που θα εχουν ρολο ΔΙΚΑΣΤΩΝ.

Τι λες, ακουγετε πολυ ρομαντικο?

Υ.Γ. Και μην ξεχασεις το βραδυ να μου δωσεις να δοκιμασω την τραχανοσουπα σου γιατι υπαρχουν φημες οτι καποιοι θελουν να σου ριξουν στρυχνινη .


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 15:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
και τώρα, εσύ τα βάζεις με την pyramid θεωρώντας πως το παίζει "κυβερνητικός εκπρόσωπος" δηλαδή συντονιστής!

Λοιπόν .. κα Αμαλία μας.. το περίμενα οτι θα μου απαντήσεις.. εσύ!!..εε.. το γιατί..??

Πάμε τώρα παρακάτω.. αλλο ``κυβερνητικός εκπρόσωπος`` και αλλο ``συντονιστής``... σε οτι αφορά την αγαπητή μου φίλη pyramid την οποία συμπαθώ.. και μου αρέσει να την τυραννώ..
ΑΛΛΑ το οτι δεν θεωρείς οτι το παίζει ``κυβερνητικός εκπρόσωπος`` εε.. είναι σαν να μου λές.. οτι αυτό το ζώο που βλέπω με την προβοσκίδα δεν είναι ελέφαντας.. αλλά ψάρι.. μην τρελλαθούμε.. μόνο briefing δεν εχει δώσει.. εκτός βέβαια και αν δεν το εχω δεί.. !!!
Τώρα σε οτι αφορά τον ορο ``συντονιστής`` ναι .. εκεί εχεις δίκιο.

quote:
Πριν από μερικές σελίδες, όλοι κόπτονταν πως δεν υπάρχουν συντονιστές, πως δεν θέλουμε συντονιστές (εμείς οι υπάρχοντες), πως τι ωραία θα ήταν να υπάρχουν περισσότεροι συντονιστές (τα μέλη το έλεγαν)

Εγώ προσωπικά λατρεύω τους συντονιστές-ιες.. μάλιστα αρκετοί απο τους αποχωρήσαντες συντονιστές-συντονίστριες .. ήταν οι ``αγαπημένοι μου..συντονιστές`` Ηταν ομως συντονιστές.. δεν είναι λίγες οι φορές που είχα δεχθεί παρατηρήσεις.. σε προσωπικό email διακριτικότατα.. οπου μου υποδείκνυαν .. τους γραπτούς και άγραφους νόμους των φόρουμς. Και μου άρεσε...


Τώρα.. κάντε και κανέναν συντονιστή.. αλλά ...με κάπως .. αξιοκρατικά κριτήρια.. κατά κάποιο τρόπο... να εχει προσόντα ωστε να μπορεί να ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ.. προσόντα να είναι αποδεκτά τόσο και απο την ιδρυτική ομάδα του esoterica αλλά και απο τα μέλη ..

Υπάρχουν τόσα μέλη .. ικανά να γίνουν συντονιστές.. τώρα σε οτι αφορά στα λεγόμενα μελών για το οτι .. δεν θέλει η ιδρυτική ομάδα του esoterica να γίνουν συντονιστές ...για πολλούς και διάφορους λόγους.. ... εκεί εγώ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.. αλλά ...συντονιστές , ικανούς, αγαπητούς, με προσόντα, και αποδεκτούς στον ευρύτατο χώρο των φορουμς.. νομίζω οτι θα έλυνε πολλά προβλήματα..

Edited by - allzzaro on 19/10/2005 16:51:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 17:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
allzzaro:
quote:
η αγαπητή μου φίλη pyramid την οποία συμπαθώ.. και μου αρέσει να την τυραννώ..

Τι είναι αυτά βρε allzzaro;
Ποιός νομίζεις πως είσαι για να τυραννείς;
Ο Adminosaurus Tyrannicus Esotericalis;

quote:
Τώρα.. κάντε και κανέναν συντονιστή.. αλλά ...με κάπως .. αξιοκρατικά κριτήρια.. κατά κάποιο τρόπο... να εχει προσόντα ωστε να μπορεί να ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ.. προσόντα να είναι αποδεκτά τόσο και απο την ιδρυτική ομάδα του esoterica αλλά και απο τα μέλη ..

Λίγες μόνο σελίδες πιο πίσω allzzaro...
Ρίξε μια ματιά


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 17:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
ΑΤΜΑ
Απεστάλη: 19/10/2005, 17:03:50
Μετακίνηση μηνύματος από το θέμα:
Η ΞΥΛΙΝΗ ΓΛΩΤΤΑ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝΕ
-------------------------------------------------------------------------

quote:
"Eίναι η γλώσσα που προσπαθεί να επιβάλει ιδέες, τρομοκρατώντας τον ακροατή με τους πομπώδεις όρους της. H Ξύλινη Γλώσσα έχει ετικέτες που κολλιούνται για να μην αποσαφηνίζεται ποτέ μιά έννοια, ή αντίθετα, για να ευτελίζεται μια ιδέα. "


quote:
Βλέπω και καταλαβαίνω πως για όλους μας, όσοι ενδιαφερόμαστε πραγματικά, για τα Forums αυτή η "Συζήτηση" είναι ίσως κουραστική, πιθανώς ανώφελη, μπορεί και εντελώς καταστροφική για κάποιους...

Για το "κουραστική" θα συμφωνήσω. Επίσης είναι και "ψυχοφθόρα". Απομυζά, κατά κάποιον τρόπο, "ψυχική ενέργεια", εξεγείρει ή δένει κόμπο το συναίσθημα και μπλέκει αρκετά, έως πολύ, τον νου, που δυσκολεύεται να επιλέξει, τι είναι τι, ποιο είναι το καλό και ποιο το κακό, ποιο το φως και ποιο το σκοτάδι...
Ίσως θα εκπλήξω κάποιους εάν πω ότι πιστεύω(ήδη το έχω πει με άλλους τρόπους παραπάνω...) ότι υπάρχουν σε όλους μας και τα δύο στοιχεία και ότι το απόλυτα φωτεινό και το απόλυτα σκοτεινό δεν υφίστανται ως "πραγματικότητες" αυτού του κόσμου.

Αν υπήρχε η περίπτωση να εμφανίζονταν κάποτε το πρώτο σε μας, θα έκαιγε τα πάντα μονομιάς! - για να αντέξει κάποιος το "φως" πρέπει να γίνει σιγά-σιγά ο ίδιος/α φως πρώτα και, αν μιλάμε για την ανθρωπότητα, όλοι να γίνουν φως(και αυτό είναι μία εξαιρετικά αργή διαδικασία). Αν υπήρχε η περίπτωση να εμφανίζονταν το δεύτερο, θα "κατάπινε" τα πάντα μονομιάς! - δεν υπάρχει τίποτε που να μπορεί να αντισταθεί στο απόλυτο κενό και στην "βαρύτητα" του τέλειου σκοταδιού. Ακόμη και το Φως θα "καταβροχθίζονταν" στην προσπάθειά του να το γεμίσει... Τότε όλα θα επέστρεφαν σε μία κατάσταση "πρωταρχικού και άμορφου χάους"...

Θεωρώ πάντως πως η τάση να γίνουν τα πάντα σκοτάδι είναι πολύ πιο ισχυρή για τον κόσμο μας(αυτόν δηλαδή που εμείς μπορούμε να αντιληφθούμε και ο οποίος μας αφορά εξελικτικά) αυτή τη στιγμή, παρά η αντίθετη τάση, όλα να τείνουν προς το φως. Το "παιγνίδι" δεν είναι εκ των προτέρων "κερδισμένο"... χρειάζεται η Συνειδητή και από Ελεύθερη/Αγνή Βούληση Συμμετοχή μας για να αντισταθεί ο κόσμος στην αδυσώπητη εντροπία - η οποία δεν είναι καλή ή κακή, υπάρχει σαφώς λόγος που υφίσταται(όπως και τα πάντα άλλωστε). Οπότε, για να επιστρέψω και στο εναρκτήριο μήνυμα του Θέματος: Ο "Κακός" παίζει τον ρόλο του και ο "Κακός" είναι κατά κάποιον τρόπο "χρήσιμος". Η οικιοθελής, και νοητικά κυρίως, "παράδοση" όμως στο κακό, ως επιλογή, δεν είναι καθόλου μα καθόλου χρήσιμη. Εννοώ την παθητική ανοχή του κακού, μέσα μας, γύρω μας και πάνω στα πράγματα που αγαπάμε και πιστεύουμε ως αληθινά. Εφόσον λοιπόν το "κακό" παίζει τον ρόλο του, σίγουρα και το "καλό" δικαιούται να έχει και να διαδραματίσει τον δικό του ρόλο...

Αν συνάγετε από τα παραπάνω, πως νομίζω πως η Συζήτηση αυτή, είναι ωφέλιμη αλλά και δημιουργική, θα σας πω πως έχετε δίκιο.
Πιο συγκεκριμένα, θεωρώ για την ακρίβεια ότι η Συζήτηση είναι Εν Δυνάμει Ωφέλιμη και Εν Δυνάμει Δημιουργική και αυτό εξαρτάται από τον καθένα ξεχωριστά, σύμφωνα με τον βαθμό κατανόησής του και άρα ευθύνης του, αλλά και από όλους συνολικά. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ισχύει αυτό για όλους και στο ίδιο βαθμό. Πάντα υπήρχαν, και πάντα θα υπάρχουν αυτοί που επιθυμούν να Δημιουργούν, αυτοί που επιθυμούν να Καταστρέφουν και αυτοί που στέκονται (λιγότερο ή περισσότερο)παθητικά κάπου ενδιάμεσα στο δίπολο. Οπότε δεν περιμένω κι εγώ από την πλευρά μου κάτι διαφορετικό κι εδώ. Ούτε αυταπατώμαι πιστεύοντας πως όλοι θα γίνουμε "καλοί" ή ότι θα δουμε ξεκάθαρα την "πραγματικότητα", ούτε ότι δεν υπάρχουν καθόλου "κακοί", ούτε ότι δεν υπάρχουν και αυτοί(πολλοί περισσότεροι) που βολεύονται, θέλουν "την ησυχία τους" πάνω απ'όλα και δεν τους νοιάζουν ούτε οι καταστροφές, ούτε οι δημιουργίες. Ούτε ότι όλοι θα μπορέσουν να κατανοήσουν σε πλήρες εύρος τους σκοπούς, τις αρχές και την "φύση" του ESOTERICA ή των Forums του. Είναι όλα αναμενόμενα...

Αρκετή όμως νομίζω, για την ώρα, η μεταφυσική και η θεωρητική φιλοσοφία... Θα επανέλθω με πιο συγκεκριμένα "ζητήματα", προτάσεις στοχασμού και πράξης στη συνέχεια...


-----------------------------------------

Να κάνω κάποιες τοποθετήσεις σε θέσεις άλλων συζητητών τώρα:

Σχετικά με τα διάφορα απίστευτα ψέματα που πιο πάνω, μου και μας, επισύναψε ο Ryche συνεχίζοντας αυτό που κάνει αδιαλείπτως εδώ και αρκετές σελίδες(αλλάζοντας την γκάμα του "κατηγορητηρίου" του από μήνυμα σε μήνυμα σχεδόν), δεν πιστεύω πως έχω να πω και πολλά πράγματα. Δεν είναι δυνατόν να καλούμαστε να "υπερασπιστούμε" τον εαυτό μας για πράγματα που είναι είτε αυτονόητα, είτε τα έχουμε πει τόσες φορές που να κινδυνεύουν να χαρακτηριστούν επαναλαμβανόμενα μάντραμ...

Η προσπάθεια και το έργο μας τόσα χρόνια, έχει αποτυπωθεί σε αυτόν εδώ τον χώρο σε μεγάλο βαθμό(και αλλού φυσικά καθώς το ESOTERICA στηρίζεται και έχει ως άξονα το Διαδίκτυο και τα Νέα Μέσα γενικότερα, δεν ταυτίζεται με αυτά). Το έργο είναι ολοφάνερο. Όποιος πραγματικά θέλει να μας γνωρίσει και να κρίνει για τις προθέσεις μας και έχει καλή προαίρεση, μπορεί να δει, να διαβάσει, να συμμετέχει και να κρίνει από μόνος του. Εκτός εάν επιθυμεί να δίνει βάση σε φημολογίες και λασπολογίες, πριν και χωρίς να ερευνήσει ο ίδιος... δυστυχώς είναι και αυτή μία πολύ γνωστή μορφή παθητικότητας που τα βρώμικα ρεύματα αυτού το κόσμου που ζούμε επιχειρούν να μας "καταδικάσουν".

Θα περιοριστώ μόνον να παραθέσω κάποια Links, που "ξέχασε" να δώσει ο Ryche όπως θα έπρεπε να κάνει εάν ήθελε πραγματικά να δουν και οι υπόλοιποι την αλήθεια των "επιχειρημάτων" του...

Περί του "παρασίτου"(όπως ειπώθηκε) πάνω στο οποίο "πάτησα" για να βγάλω την "χολή" μου, πριν από μήνες, "για τη δημιουργια ενος νεου φορουμ εσωτερικης αναζητησης":
"Νέα Ιστοσελίδα -------

Περί της άρνησής μου για το ότι ο Deva_Parinito συναντήθηκε με τους Συνεργάτες morent11 και amalia και έτσι τελικά όπως γράφτηκε "τον έβγαλα τρελό"... :
"Φρέσκιες Ανταποκρίσεις"
(χρήζει νομίζω ιδιαίτερης προσοχής το αν κάπου ο Deva_Parinito αναφέρεται σε οποιαδήποτε Συνάντηση. Δεν χρειάζεται να αναρωτηθώ φυσικά γιατί ο Ryche αναφέρεται σε συνάντηση... Στην απάντησή μου για τους λόγους της απενεργοποίησης του 1 μηνός γράφεται ανάμεσα στα άλλα: "Δημοσιοποίηση στοιχείων που αναφέρονται σε Προσωπικές Επαφές του Μέλους ή εντέχνως παρουσιάζονται ως τέτοιες, με αναφορά στην Ταυτότητα Ανθρώπων και Ομάδων Ανθρώπων με σαφή στόχο και τακτική αυτήν τουλάχιστον της Διαστρέβλωτικής Παραπλάνησης και Κακόβουλης Παραπληροφόρησης των Μελών και των Επισκεπτών των χώρων Συζήτησης του ESOTERICA.")

Επικοινώνησα επίσης με τον φίλο thoth, για το ότι αναφέρθηκε το όνομά του(απ'ότι κατάλαβα για να υποστηριχτεί η "θέση" ότι "διώχνουμε" τα σημαντικότερα Μέλη), έτσι ώστε να διαβάσει το συγκεκριμένο μήνυμα και να τοποθετηθεί εάν θέλει και αν νομίζει ότι είναι πρέπον ή θεμιτό. Να υπενθυμίσω ότι εδώ και 1,5 χρόνο, ο ίδιος ο thoth θέλησε να αποχωρήσει από την Πλήρη Συνεργασία λόγω προσωπικής έλλειψης χρόνου. Από τότε όμως έχει συμμετάσχει στις Συζητήσεις μας, όποτε μπόρεσε, και ακόμη συνεργάζεται με το ESOTERICA, στον τομέα των Μεταφράσεων και Αποδόσεων άρθρων κυρίως, πάλι στη βάση των δικών του προτεραιοτήτων. Εννοείται πως παραμένουμε φίλοι, ότι και άλλοι Συνεργάτες διατηρούν μαζί του την επικοινωνία που είχαν και στο παρελθόν και ότι αυτή η Φιλοσοφική και Πνευματική φιλία είναι πραγματικά ακατάστρεπτη!


-----------------------------------------

Τώρα zagreas τι μπορώ να πω για το μήνυμά σου... Μιλάει από μόνο του! Είναι πάρα πολύ εμπεριστατωμένο και προπαντώς ηθικό! Ευχαριστώ για την "ιστοριούλα από τον Ινδουισμό" που μου λες, όπως αναφέρεις. Από την πλευρά μου πάντως περισσότερο για Επιστημονική Φαντασία μου φέρνει στον νου. Ειδικά οι παρομοιώσεις των Μελών των Forums με σκλάβους που δοκιμάζουν το φαγητό για το αν περιέχει δηλητήριο ή με φύλακες που είτε φυλάγονται μεταξύ τους, είτε φυλάνε τον "βασιλιά" νομίζω πως θα βρουν σύμφωνους τους περισσότερους από τους ανθρώπους που σε διάβασαν!

Θα σου πρότεινα με τη σειρά μου να διαβάσεις(εάν δεν το έχεις ήδη κάνει) το 7ο(συνήθως) βιβλίο από την "Πολιτεία" του Πλάτωνα(ή "Περί Δικαιοσύνης") που αναφέρεται στον "Μύθο του Σπηλαίου". Θα μπορέσεις - ίσως - να βρεις πιο επιτυχημένες μεταφορές εκεί...

Ορίστε και ένα Link: -----

Ευγενική χορηγεία ενός "ολοκληρωτικού τυράννου".

¶σχετα όμως με το πως και το γιατί, έτσι έξαφνα, μπήκες στο παρόν θέμα για να γράψεις την άποψή/αλληγορία σου(αποδεκτή φυσικά ως συμμετοχή), άσχετα και με το πως στηρίζονται όλα αυτά, άσχετα και με το αν συνειδητοποίησες ότι αναφέρεσαι σε ανθρώπους πραγματικούς που έχουν ενδιαφέροντα, ανάγκες, όνειρα και φυσικά, συναισθήματα, προσωπικά μου προσέφερες σίγουρα μία έμπνευση και ακόμη την δυνατότητα για μία αποκάλυψη θα έλεγα. Βρήκα τον πραγματικό μου εαυτό επιτέλους!

Έτσι ήμουν έως τώρα(ή μάλλον θεωρούσα πως ήμουν...):
Η αληθινή φύση μου, όπως μου "αποκαλύφθηκε" εντέλει, θα είναι και ενός είδους "έκπληξη" στο τέλος του μηνύματος(για τον τολμηρό που θα αντέξει να το διαβάσει έως το τέλος δηλαδή... )!

-----------------------------------------

Αγαπητέ μου jonniebegood, στην ερώτησή σου για το "αν η παρουσα κατασταση ειναι αυτη που επιθυμουσα οταν εκανα το πρωτο μου ποστ σε αυτο το τοπικ", θα σου απαντήσω ευθαρσώς πως το πρώτο μου μήνυμα δεν είχε και τόσο να κάνει με την "παρούσα κατάσταση" την οποία δεν θα μπορούσα να την προβλέψω τότε. Σχετίζονταν περισσότερο με τα ζητήματα που είχαν προκύψει από τη συμπεριφορά του Vril(που προς τιμήν του δε συνέχισε μετά την χρονικά περιοριζόμενη απενεργοποίησή του, περαιτέρω τον πόλεμο "κατηγοριών" και "υπονοουμένων" με "άλλους τρόπους" και ελπίζω πως θα θελήσει τελικά να Συζητήσει μαζί μας), την έλλειψη συνεργασίας που επέδειξε στις επαναλαμβανόμενες παρακλήσεις και υποδείξεις μας και κυρίως στην "υποστήριξη" από άλλα Μέλη της συνέχισης αυτής της συμπεριφοράς, σε αντίθεση με τις διάφορες τοποθετήσεις μας και φυσικά με την άποψη πρώτα απ'όλα αρκετών Μελών, με μέσα "περιέργως" επίμονα και "περίεργα" γενικότερα, όπως το παρόν Θέμα κατά την έναρξή του(ακριβώς στο Forum του "Παράξενου" και όχι εδώ όπου μεταφέρθηκε στη συνέχεια) και το οποίο επιχείρησε να εμπλέξει και πρόσωπα και καταστάσεις(άσχετα εννοείται με κάποια Συζήτηση περί του "ρόλου του Κακού" όπως παρουσιάστηκε)...

Κάποια μόνον από τα θέματα Συζήτησης που εμπλέκονται(ταυτόχρονα ή "ετεροχρονισμένα"):
Η αχαλίνωτη φαντασία΄, το ανεξήγητο και το παράξενο(εκ του τίτλου του παρόντος θέματος...)
Ινστιτούτο Ερευνών Asana (παραθέτω τη σελίδα 14 του θέματος όπου και υπάρχει ένα σχετικό μήνυμά μου - και οι ανάλογες αντιδράσεις από κει και πέρα - 2 ημέρες πριν την δημιουργία αυτού του θέματος.) Τώρα για το αν το "η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου" του τίτλου έχει σχέση με αυτό το 2ο θέμα, δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος. Πάντως νομίζω ότι οι "Ελ" μάλλον έχουν. Για το "Νίλα-Γου" σίγουρα χρειάζεται ειδική αποκρυπτογράφηση...

Η "παρούσα κατάσταση" όμως έχει να κάνει με την μετέπειτα απόφασή μας να συνεχιστεί η Συζήτηση πλέον πάνω και σε κάποια άλλα θέματα που αφορούν ολόκληρη την Κοινότητα των Forums, που θεωρούμε πως είναι και εξαιρετικά σημαντικά και εξαιρετικά προβληματικά ταυτόχρονα, έχοντας την απαραίτητη ανατροφοδότηση από πολλά Μέλη σχετικά με αυτή τη θεώρηση, έμμεσα ή άμεσα.

Αν αυτό που ακριβώς ρωτάς, jonniebegood, είναι κατά πόσον επιθυμούσα ή όχι μία "αρνητική" κατάσταση, θα σου απαντούσα ότι το φαινομενικά αρνητικό ή θετικό καθώς και η δική μου επιθυμία σχετικά με αυτό είναι άσχετα με την απόφαση καθώς και με τον στόχο.

Αυτό που μας ενδιέφερε είναι να καταδειχτούν τα προβλήματα, να φανερωθούν όσο γίνεται πιο καθαρά και να υπάρξει Αντίληψη από όσους γίνεται περισσότερους, Κατανόηση και κοινή Συνέναιση για την επίλυσή τους. Ακόμη και αν δεν είχα στείλει κανένα μήνυμα στο παρόν θέμα, τα προβλήματα θα συνέχιζαν να υπάρχουν το ίδιο και οι επενέργειές τους. Δεν δημιούργηθηκαν καθόλου από αυτό το θέμα ή από οποιαδήποτε παρέμβαση. Προϋπήρχαν...

Δεν είναι όμως δυνατόν να είναι συμβατό με την πραγματική "Ζωή" ενός Όντος, όπως και του ESOTERICA, να υπάρχουν μέσα του πράγματα τα οποία διογκώνονται συνεχώς, υποκρυπτόμενα και υπόγεια μεν, παρολαυτά εντελώς ανεξέλεγκτα από τη συνολική Διάνοια του Όντος, πιέζοντας όμως συνεχώς και όλο και πιο αφόρητα τα υπόλοιπα στοιχεία που αποτελούν το Ον και στερώντας τους ζωτικότητα καθώς και "χώρο" για αυτοπραγμάτωση. Θα πρέπει αυτά τα πράγματα να γίνουν ορατά και να εκτονωθούν, είτε από μόνα τους, είτε, ανάλογα με την περίπτωση, με βοήθεια για εκτόνωση.

Εδώ έχουν γίνει και τα δύο έως τώρα.

Σχετικά όμως με την Κατανόηση των καταστάσεων καθώς και με την ύπαρξη ή όχι μίας συλλογικής Απόφασης δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά περισσότερα πράγματα απ'ότι δικαιούμαστε. Είναι στο χέρι φυσικά του καθενός από εμάς τα Μέλη που πραγματικά ενδιαφερόμαστε.

Θα συνεχίσουμε όμως να συνεπικουρούμε σε κάτι θετικό σχετικά με τα παραπάνω, όσο μας επιτρέπουν οι δυνάμεις μας.

Θα γίνω περισσότερο συγκεκριμένος πάνω στις "καταστάσεις" στη συνέχεια.


-----------------------------------------

Προς τον αγαπητό wendigo:

Η απόδοση που κάνεις στη λέξη Forum/s είναι σωστή από γλωσσικής απόψεως βέβαια. Όσον αφορά τον συγκεκριμένο χώρο όμως, θα ήθελα να σου πω ότι σίγουρα τα Forums του ESOTERICA δεν είναι μόνον και δεν περιορίζονται στο να είναι ένας "Δημόσιος χώρος ανοιχτών Συζητήσεων". Είναι πολλά περισσότερα πράγματα από αυτό, γι'αυτό ίσως και έχουν την μοναδικότητα αυτή που διαισθάνονται και βιώνουν τόσοι και τόσοι άνθρωποι. Γι'αυτό ίσως και δημιουργούν σε ορισμένες περιπτώσεις τόσο έντονες συμπάθειες και έντονες αντιπάθειες - μερικές φορές και τα δύο μαζί.

Πολλές φορές αναφερόμαστε σ'αυτά ως "Κοινότητα των Forums" ή "Κοινότητα των Αναζητητών" θέλοντας να δείξουμε ότι αυτή η μεγάλη "σύναξη" ανθρώπων δεν περιορίζεται, από πολύ παλιά, σχεδόν εξαρχής, στην ψηφιακά επιβοηθούμενη επικοινωνία ή έκθεση/προβολή και ανταλλαγή απόψεων, αλλά ότι από κάποιους, αρκετούς ανθρώπους, αποτελεί χώρο εσωτερικών Βιωμάτων, χώρο εσωτερικής Εφαρμογής στοιχείων του εαυτού τους, ένα εφαλτήριο για διεύρυνση του όποιου δρόμου της Αναζήτησής τους μέσω του εμπλουτισμού από την επαφή με τους δρόμους των άλλων ανθρώπων, ένα πεδίο που μπορεί να αφορά και την ζωντανή συνεύρεση ανθρώπων για πιο ολοκληρωμένες ακόμη μορφές επικοινωνίας, κοινής προσπάθειας, κοινής εργασίας στα διάφορα πεδία έρευνας που ενδιαφέρουν τους ανθρώπους του ευρύτερου "κόσμου" της Αναζήτησης. Είναι ένας χώρος δυναμικός και πολύ ζωντανός που εξελίσσεται, μεταλάσσεται δημιουργικά, δοκιμάζει συνεχώς και πολλές φορές προσθέτει καινούργιους τρόπους έκφρασης.

Όσον αφορά την Διαλεκτική(με οποιονδήποτε τρόπο) θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε για τα Forums καλύτερα την φράση "Περιβάλλον που επιτρέπει την Ελεύθερη Έκφραση και την Διαλεκτική των Ιδεών"(πάντα στο γενικότερο πλαίσιο των Αρχών και Στόχων της προσπάθειας του ESOTERICA συνολικότερα) - αν και πάλι περιορίζουμε την έννοια. Στο "επιτρέπει" και στο "Ελεύθερη" θα πρέπει να δώσουμε μεγάλη σημασία. Το Ελεύθερο δεν είναι ασύδοτο. Και για να είναι κάτι πραγματικά Ελεύθερο θα πρέπει να "επιτρέπει" και σε οτιδήποτε άλλο να είναι το ίδιο Ελεύθερο και όχι να του στερεί την "ελευθερία" του έτσι ώστε να έχει το ίδιο την ελευθερία που νομίζει πως δικαιούται. Αυτή είναι ακριβώς η έννοια της Φιλοσοφικής Συμβίωσης... Να Ζεις και να επιτρέπεις και στους άλλους να Ζήσουν. Να πραγματώνεσαι και να ολοκληρώνεσαι και να επιτρέπεις και στους άλλους να κάνουν το ίδιο. Να έχεις την δυνατότητα της Ελεύθερης Βούλησης και να επιτρέπεις και στους άλλους να την έχουν. Οτιδήποτε άλλο ΔΕΝ μπορεί να είναι πραγματικά Ελεύθερο.

Δυστυχώς(ή ευτυχώς) οι λέξεις περιορίζουν πάντα τις έννοιες...

Σχετικά με την "αυτή την σχολή" και φυσικά με τους ανθρώπους που ενστερνίζονται αυτόν τον τρόπο θέασης "αυτηνής της σχολής", σύμφωνα και με τα παραπάνω νομίζω θα είναι κάπως περιττό να επισημάνω, αλλά θα το κάνω για να δώσω την έμφαση που νομίζω πως χρειάζεται, ότι φυσικά δεν υπάρχει καμία αντίθεση από πλευράς της Ομάδας των Υπευθύνων για την ύπαρξη και την έκφρασή της, όπως ακριβώς συμβαίνει και με όλες τις άλλες "σχολές" σκέψης ή δημιουργίας.

Ουδέποτε έχουμε εκφράσει καμία αντιπάθεια προς αυτή την "κίνηση" ανθρώπων της Κοινότητας των Forums και ουδέποτε αναφέραμε το οτιδήποτε αρνητικό σχετικά με αυτήν. Σίγουρα σε αυτήν τη Συζήτηση δεν υπάρχει καμία αναφορά από την πλευρά μας(απ'ότι μπορώ να θυμηθώ). Εάν δεν επιτρέπαμε την έκφραση οποιουδήποτε πράγματος αποτελεί δρόμο αυθεντικής πραγμάτωσης για κάποιους ανθρώπους θα είμασταν σίγουρα ασύμφωνοι με τις Αρχές που οι ίδιοι υπηρετούμε.

Υπάρχουν όμως κάποια σημεία που απαιτούν προσοχή. Ο οποιοσδήποτε τρόπος έκφρασης ή δημιουργίας που έχει πολύ "ιδιαίτερα" και ξεχωριστά χαρακτηριστικά, δηλαδή στοιχεία που ξενίζουν τους άλλους ιδιαίτερα και ίσως δυσάρεστα, όπως ένας "κρυπτογραφικός", "κωδικοποιημένος" τρόπος γραφής που δεν αντανακλά την Συνήθη και Κοινώς χρησιμοποιούμενη Σύμβαση του Διάλογου(εν ολίγοις δεν θα μπορούσε να είναι η μεταφορά μίας πραγματικής Συζήτησης που θα έκαναν δύο οι περισσότεροι άνθρωποι μεταξύ τους) δεν θα πρέπει να γενικεύονται. Έχουν υπάρξει και από παλιά Συζητήσεις "κρυπτογραφικής" υφής, για τις οποίες, όσες υπέπεσαν στην αντίληψή μας, ζητήσαμε απλά τον σκοπό ύπαρξης. Έναν λόγο που να δικαιολογήσει σε εμάς, αλλά και στα υπόλοιπα Μέλη, το καλοπροαίρετο της συστέγασης με πιο "συνηθισμένους" Διαλόγους.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, εφόσον διαβεβαιωθούμε για την καλή προαίρεση και για τις υγιείς σκοπιμότητες, μπορούμε να παραχωρήσουμε, ως Κοινότητα πλέον, "χώρους" όπου μπορούν να διεξαχθούν Συζητήσεις ή γενικότερα Ανταλλαγές με οποιονδήποτε τρόπο έκφρασης. Δεν θα είναι όμως καθόλου σωστό και δίκαιο να καταναλώνονται και να καταπιέζονται ακόμη, οι ζωτικοί χώροι των υπολοίπων πέρα από τα "ανεκτά" όρια(που εννοείται, διαφέρουν ανάλογα με την περίσταση και αυτό φυσικά χρειάζεται Διάκριση, που φυσικά επίσης δεν την έχουμε όλοι ανεπτυγμένη στον ίδιο βαθμό).

Ένα άλλο "λεπτό" σημείο, και σας παρακαλώ να δώσετε μεγάλη προσοχή σ'αυτό, είναι ότι οι "κρυπτογραφικού" τρόπου εκφράσεις έχουν τον κίνδυνο να μεταφέρουν στοιχεία που αφορούν τη διαιώνιση υπονοουμένων, συγκρούσεων, κατακρίσεων, υποτιμήσεων, απαξιώσεων που ακριβώς επειδή δεν διαφαίνονται εύκολα και περισσότερο δεν αποδεικνύονται εύκολα, μεταδίδονται ανεπηρέαστα δρώντας καταστροφικά και "υπόγεια".

Είμαστε σίγουροι ότι από τους περισσότερους ανθρώπους που ενστερνίζονται, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, την Μέθοδο() "αυτηνής της σχολής" δεν έχει υπάρξει αυτή η χρήση. Έχουμε όμως παρατηρήσει ότι από κάποιους ελάχιστους αυτό έχει γίνει και μάλιστα πολλές φορές και συστηματικά. Και δυστυχώς, εάν δεν συμφωνήσουμε όλοι μας πως αυτό είναι ανεπίτρεπτο, θα δικαιοδοτήσουμε την περαιτέρω χρήση, και ακόμη την γενίκευση του φαινομένου και την υιοθέτησή του από περισσότερους.

Θα πρέπει λοιπόν να υπάρξει μία συμφωνία "Κυρίων"(αυτό συμπεριλαμβάνει και τις Κυρίες βέβαια!) πάνω σ'αυτά τα ζητήματα πιστεύω κάποια στιγμή σύντομα.

Σχετικά με την εμπλοκή στη Συζήτηση αυτή θεμάτων που αφορούν άλλες Ομάδες Εργασίας της Κοινότητας, κυρίως αυτής του "Εργαστηρίου Διαλόγου", ήταν στην πηγή της πιστεύω παραπλανητική και χωρίς φανερό λόγο και αιτία. Δεν σχετίζονται με κανέναν τρόπο με τα θέματα της Συζήτησης, η πεποίθησή μου είναι ότι έγινε προσπάθεια χρησιμοποίησης από την ΑΤΜΑ και τον Ryche για ιδιοτελείς σκοπούς, με αναφορές ακόμη σε στοιχεία που είναι προσωπικά, και σίγουρα θα πρέπει να ευχαριστήσουμε, τον wendigo, τον jonniebegood και την pyramid που με ειλικρίνεια και ευθύτητα βοήθησαν στο να δωθούν οι πραγματικές διαστάσεις.


-----------------------------------------

Αγαπητέ Mercury, φυσικά αποδέχομαι πλήρως την επιθυμία σου να "αυτο-απενεργοποιηθείς" για 3 μήνες, κατανοώ ακόμη απόλυτα και το "μπλέξιμο" που η κατάσταση αυτή σου έχει δημιουργήσει...

Όμως, ειλικρινά σου μιλάω, πιστεύω, και αυτό σου προτείνω, πως θα ήταν καλό να συνεχίσεις να παρακολουθείς τις Συζητήσεις, να παρακολουθείς επίσης τον/τους Διάλογο/ους σχετικά με τα Προβλήματα των Forums και να επιλέξεις να συμμετάσχεις όποτε νιώσεις ότι μπορείς και θέλεις να παρέμβεις και να συμβάλεις χωρίς αυτό να σου δημιουργήσει πρόβλημα. ¶λλωστε έχεις πει: "ποτέ δεν υπήρξα μέλος της σιωπηλής πλειοψηφίας,είναι στάση ζωής αυτό"

Ένας βασικός λόγος που σου προτείνω κάτι τέτοιο είναι γιατί, κατά την γνώμη μου, έχεις αντιληφθεί μεγάλο μέρος από την ουσία ενός βασικού Προβλήματος των Forums:
"Ξέρεις πόσες φορές μου έχει τύχει να διαβάζω 2-3 και 4 σελίδες ενός topic με πρόθεση να παρακολουθήσω τη ροή και να καταθεσω και τη δική μου άποψη? Και ξαφνικά κάποιος/α εμφανίζεται και αρχίζει να μιλάει με υπονοούμενα,με "κωδικούς",με πλάγια γλώσσα,και για πράγματα που ελάχιστα έχουν να κάνουν με το θέμα του topic. Για πράγματα που αναφέρονται σε καταστάσεις εκτός forum.Kαι μετά κάποιος άλλος εμφανίζεται και απαντάει,με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.Και μετά κάποιος άλλος...Kαι εγώ να βρίζω για το χαμένο χρόνο μου..."

Αναφέρεσαι και στις φημολογούμενες "κλίκες" μέσα στο ESOTERICA(παρακινούμενος από σχετική αναφορά της ATMA).

Αυτό είναι και ένα άλλο μέρος του ίδιος Προβλήματος, ίσως προσεγγίζει περισσότερο στη ρίζα ή στην αιτία του.

Από το λεξικό του Γ.Μπαμπινιώτη λαμβάνουμε τον εξής ορισμό για την "κλίκα"(κάπου παλαιότερα νομίζω έχω τοποθετηθεί ξανά, αλλά δεν θυμάμαι τώρα που ακριβώς, και η Αναζήτηση "αργεί" ακόμη... ):
«Μικρή ομάδα ανθρώπων που δρουν συντονισμένα, με αλληλοϋποστήριξη και αμοιβαίες εξυπηρετήσεις, προκειμένου να εξασφαλίσουν τα συμφέροντά τους και τις ιδιοτελείς επιδιώξεις τους συχνά σε βάρος του γενικού καλού με τρόπο αθέμιτο ή παράνομο»

Το ESOTERICA είναι σαφές και γνωστό από παλιά ότι προωθεί και προβάλει την έννοια της Πνευματικής Συντροφιάς ή οποία είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό. Το συνολικό "συμφέρον" μίας τέτοιας Συντροφιάς πάντα βρίσκεται κάπου πάνω από τα άτομα και τις μικρότητες των προσωπικών επιδιώξεων και σπαραγμών, είτε πρόκειται για πνευματικά επιτεύγματα, είτε για προσφορά σε κάτι που υπερβαίνει κατά πολύ την ίδια την Πνευματική Συντροφιά(Ανθρωπότητα, Θεός κ.ο.κ.) Φαινόμενα "κλίκας" είναι παντελώς έξω από την νοοτροπία μας και νομίζω ότι θα πρέπει, όσοι περισσότεροι μπορούμε, να συμβάλουμε ώστε να ελαχιστοποιηθούν, σε αριθμό και ένταση.

Αυτά λοιπόν τα θέματα προτείνουμε να συζητήσουμε από εδώ και στη συνέχεια και προσκαλούμε σε αυτό όσους επιθυμούν να έχουν μία Σοβαρή συμμετοχή σε αυτή τη Συζήτηση, με Στοχασμούς, Αναλύσεις και Συνθέσεις, Προτάσεις Λύσεων και Αντιμετώπισης.

Οριοθετώ κάπως το Ζήτημα:
Η αντιμετώπιση του "εχθρικού" προς τον Συζητητή και Συμμετέχοντα κλίματος υπονοουμένων, που συμπεριλαμβάνει τη διαιώνιση και διασπορά σε μεγάλος εύρος Συζητήσεων, διαπροσωπικών διαμαχών που επιμένουν και δεν έχουν, κατά κύριο λόγο, σχέση με τη Θεματολογία του χώρου, παρά μόνον με την υποστήριξη ιδιοτελών συμφερόντων, είτε μεμονομένων ατόμων, είτε αλληλοσυγκρουόμενων ομάδων ατόμων, είτε ατόμων/ομάδων ενάντια στην Κοινότητα Συνολικά.

Κατά την γνώμη μου, υπάρχει σαφώς η "απειλή" μίας ιδιότυπης ομηρίας των Forums, από πολύ έντονες προθέσεις ανθρώπων(παρολαυτά μερικές φορές καλά κρυμμένες) που ενδιαφέρονται πάνω απ'όλα για το οποιοδήποτε προσωπικό τους συμφέρον και την προβολή του "εγώ" τους και που δε δίνει καμία σημασία στη Συμβίωση των Ανθρώπων και των Ιδεών - φτάνει να είναι η δική τους που θα "Επιβιώσει" στο τέλος. Μία στάση, που μας είναι γνωστή από παλιά, έχει "ταλαιπωρήσει" αρκετά τις Συζητήσεις μας και για την οποία θα πρέπει να κάνουμε κάτι κάποια στιγμή, που θα πρέπει να έχει το στοιχείο της Κοινής Συναίνεσης στην βέλτιστη περίπτωση. Μία στάση βέβαια που αφορά την κοινωνία στο σύνολό της, όμως πιστεύω πως σε αυτήν την Κοινότητα Αναζητητών έχουμε τη δυνατότητα να την καταπολεμήσουμε επαρκώς ή τουλάχιστον το "δικαίωμα" να προσπαθήσουμε.


-----------------------------------------

Σχετικά με τις "συμμετοχές" του Deva_Parinito μέσω των "επανενσαρκώσεων" αυτών(με τους διάφορους καινούργιους λογαριασμούς) θα πούμε ότι, κοινή συμφωνία των Υπευθύνων, θα συνεχίσουν να είναι "σύντομες".

Mercury, σαφώς αντιλαμβανόμαστε αυτό που κι εσύ λες(σχετικά με τα ηχητικά αρχεία), όμως θα πρέπει να ξέρεις ότι σε καμία περίπτωση δεν εξαντλούμε την "σκληρότητα εφαρμογής κανόνων" - προσπαθούμε να είμαστε Δίκαιοι, απέναντι στην Κοινότητα συνολικά και απέναντι επίσης στους Ανθρώπους. Για την περίπτωση του Deva_Parinito, είναι προφανές ότι ο ίδιος τράβηξε την κατάσταση στα άκρα, και αυτό δεν αφορά βασικά εμάς, αλλά την στάση του απέναντι σε άλλους ανθρώπους. Θα πρέπει να προβλέψουμε μελλοντικές καταστάσεις και να προνοήσουμε γι'αυτές, έχοντας κατά νου το συμφέρον όλων μας αλλά και τα στοιχεία του παρελθόντος. Παρολαυτά, ποτέ δεν κλείνουμε εντελώς τις διόδους, παρά μόνον σε περιπτώσεις όπου αυτό κρίνεται ως ολοφάνερα απαραίτητο. Για τον Deva_Parinito, ισχύει το πρώτο(ακόμη), και, όπως πάντα, είναι στο δικό του χέρι.

Σχετικά με τις συμμετοχές του Ryche μέσω του λογαριασμού της ATMA, θέλω να πω πως έχει εξαντλήσει κάθε όριο φυσιολογικής ανοχής σε κάτι τέτοιο, ειδικά όταν την χρησιμοποιεί(την ανοχή μας) για να εκτοξεύσει και άλλες "κατηγορίες". Αν υπάρξουν αναφορές στον ίδιο που να δικαιολογούν με σαφήνεια οποιαδήποτε τοποθέτηση θα πρέπει να το κρίνει "με το χέρι στην καρδιά" και με καθαρό νου.


..είναι εν τέλει μια γλώσσα που υπνωτίζει..//αν πάραυτα έμεινε κανείς ξύπνιος(σ'εγρήγορση εννοώ)
ας μου πει τι είδους ιδιοτέλεια έχει η Ατμα μπροστά σ΄ ένα τέτοιο μενού.

Φίλε μου,Λαμόγιο*,ενδιαφέρον το εισαγωγικο σου στο θέμα!
*άλλος έχει τ'όνομα κι άλλος έχει τη χάρη:(


Αtma Reloaded
cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/10/2005 17:09:43
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 17:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ο Adminosaurus Tyrannicus Esotericalis;

Οχι ..οχι .. εγώ τυραννώ με την καλή άποψη.. το εννοώ .. δεν το λέω με ειρωνία.. και φυσικά ξέρω οτι δεν με παρεξηγεί... και αν κάνει χρέη .. ΚΕ.. καλά κάνει.. εγώ απλά το σχολιάζω..


quote:
Λίγες μόνο σελίδες πιο πίσω allzzaro...
Ρίξε μια ματιά

Με κουράζουν τα κατεβατά Αμαλία.. και αυτός είναι και ο λόγος που παρουσιάζομαι.. αδιάβαστος...

Επι της ευκαιρίας.. βρε Αμαλία.. για να είμαστε και εντός της εμβέλειας του τόπικ.. εχω μία πρόταση...
Να ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό του vrill και να τον κάνετε συντονιστή... και όλα θα λήξουν...

Το εννοώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3579102
Maintained by Digital Alchemy