ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΕΙΠΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ..

quote:
Θεωρώ πηγή του κακού στην ανθρωπότητα τις Ταμπέλες….και τον ιδεολογικό διχασμό…..Κάτω από τα ρούχα μας είμαστε όλοι άνθρωποι
και μας ενώνουν πολλά περισσότερα ,απ` ότι μας χωρίζουν…

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ... ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ...
ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ...
ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΟΛΟ ΤΟΠΙΟ ΤΟΥ "Big Mother,Brother" ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΦΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ...

ΜΙΑ ΑΡΧΗ....
ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΓΚΛΩΒΙΖΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....

ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 19:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα θεωρούσα οτι ακόμα και αυτά τα σκουπίδια που
μας επιβάλουν να είναι γύρω μας
είναι μια αφορμή για φιλοσοφική και εσωτερική
αναζήτηση!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 22:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ...
ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΟΛΟ ΤΟΠΙΟ ΤΟΥ "Big Mother,Brother" ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΦΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ...
ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΓΚΛΩΒΙΖΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....
ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...[/b]


Συνταγή μαγειρικής ``ΜΥΑΛΑ ΠΑΝΕ`` για έμπειρους ΣΕΦ..
Αφού τα ξεπλύνουμε καλά ,τα ραντίζουμε προσεκτικά με ένα μίγμα αποτελούμενο από 1 μέρος περιβαλλοντολογικού μικροαστισμού,2 μέρη ενημερωτικών μεταγλωττισμένων παιδικών σειρών της Ελληνικής τηλεόρασης, και 5 μέρη σχολικής στείρας αποστηθιστικής διδασκαλίας …Τα μαρινάρουμε καλά επί 12ετίας και αφού έχει ``δέσει`` τα ``τηγανίζουμε`` καλά με εξειδικευμένη Ακαδημαική εκπαίδευση,
(που σαφώς η θεωρητικολογία της, δε συμβαδίζει με την πραγματικότητα της αγοράς εργασίας) πασπαλίζοντας ελαφρά με τηλεοπτικές εκπομπές ελληνικής υποκουλτούρας (κοινώς σκουπιδαριό)
Το φαγητό είναι έτοιμο για σερβίρισμα…
Επιπρόσθετα μπορούμε να τα γαρνίρουμε με τη νέα σειρά γκλαμουρο-ντυσιματάκι & trendy αξεσουάρ της μόδας.....Το φαγητό είναι
έτοιμο για να το γευτούν οι V.I.P ...ΥΨΗΛΟΙ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΙ …..
Nα είστε σίγουροι ότι θα εκτιμήσουν δεόντως ,την τέχνη της μαγειρικής και θα αφήσουν σίγουρα φιλοδώρημα εάν η ``σάλτσα``
σας είναι καλά ``δεμένη`` και δεν έχει σβωλιάσει,,……

Edited by - judas priest on 16/10/2005 23:21:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 23:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΘ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ matmat ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Θα θεωρούσα οτι ακόμα και αυτά τα σκουπίδια που
μας επιβάλουν να είναι γύρω μας
είναι μια αφορμή για φιλοσοφική και εσωτερική
αναζήτηση!!!
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ????
ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ????
ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ?????

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 00:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτη τη στιγμή τι νομίζεις οτι κάνουμε ??
ακριβός αυτό που με ρώτησες!!
και που εγώ προηγουμένος υποστίρηξα
αρα απάντησες μόνος σου !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 10:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ matmat ίσως απο μία άποψη να φιλοσοφίσεις σχετικά με τα ''σκουπίδια'' θέλοντας να δείξεις το παράδειγμα πρός αποφυγήν.

Το να προβάλει όμως το πιο προσβάσιμο μέσο μαζικής ενημέρωσης όλες αυτές τις εκπομπές ειναι ένας τρόπος αποπροσανατολισμού και κατευθυνσης των συνειδήσεων στο πλήρες σκοτάδι.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Avatar, οτι αυτά μπορούν να μας εγκλωβίσουν σε μια τεχνιτή πραγματικότητα.
Αυτή που βολεύει τούς εκάστοτε.
Αυτό το φαινόμενο που παρατηρείται στην τηλεόραση είναι σαν μαζικός υπνωτισμός βλακείας.
Δεν πρέπει να αντιδράσουμε με κάποιο τρόπο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 13:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ matmat Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΕΑΝ ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ? ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ...

ΣΥΝΑΜΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ

quote:
TA ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ...
ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ nst...
quote:
οτι αυτά μπορούν να μας εγκλωβίσουν σε μια τεχνιτή πραγματικότητα.
Αυτή που βολεύει τούς εκάστοτε.
Αυτό το φαινόμενο που παρατηρείται στην τηλεόραση είναι σαν μαζικός υπνωτισμός βλακείας.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΕΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 17:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου...
συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός
αλλα δεν υποστίριξα οτι τα εν λόγο σκουπίδια
πρέπη να μας απασχολήσουν και να είναι αφορμή για τον όποιο σχολιασμό αλλα οτι ακόμα και με το πιο ευτελές αντικήμενο που μας περιβάλει μπορούμε να ασχοληθούμε απο μια αλλη οπτική και να αναρωτηθούμε για την ορθότητά του ...
οσο για τον κατακλυσμό και την κατάντια των ΜΜΕ σίγουρα φέρη ευθήνη ο καθε ένας μας που διαμορφώνη την τηλεθέαση η αποτελη μέρος της λεγόμενης κοινής γνώμης η οποια υπ' όψιν διαμορφώνεται απο την ελεγχώμενη και απερίσκεπτη μάζα. ενας σκεπτώμενος και ελεύθερος τη βούληση άνθρωπος
δεν θεωρήτε ικανός να επιρεαστή απο την κατευθηνώμενη άποψη ...


Να ειστε καλα και να σκέφτεστε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 23:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ matmat ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΙΑΖΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΖΟΥΝ..

ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΘΕΙ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....

ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΘΕΜΑΤΑ , ΑΒΕΒΑΙΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 00:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκεφτείτε φίλοι μου,όλοι οι μεγάλοι φιλόσοφοι, καλλιτέχνες, διανοητές ιστορικά κανείς τους για να σκεφτεί και
να παράγει το έργο του ,δεν δούλευε σα το σκλάβο
από το πρωί έως το βράδυ για να ξεπληρώσει ένα ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΟ, ΕΟΡΤΟΔΑΝΕΙΟ ,Στεγαστικό ή καταναλωτικό….
Ο Καβάφης αναγκάστηκε στην Αλεξάνδρεια να εργαστεί ως δημόσιος υπάλληλος για προς το ζην και η ξεφτίλα που αισθανόταν είναι παροιμιώδης …..Τέλος να αντισταθούμε στα τηλεοπτικά σκουπίδια
έχουμε το τηλεκοντρόλ…Εμείς έχουμε το πρόβλημα …Οι ``κοιμούμενες μάζες``, έχοντας σημαία τον εγωκεντρισμό ,ατομικισμό, το ΒΟΛΕΜΑ
που επιλέγει το δήθεν, μοδάτο & trendy για να είναι αρεστός,
από ένα ευρύτερο κοινωνικό σύνολο,που ταυτίζεται με τα κοινωνικά πρότυπα που πλασάρονται σε όλο το περιοδικό τύπο & ΜΜΕ και είναι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ….
Οι γνωστοί μαυ, απροβλημάτιστοι καλογυαλισμένοι των `80ees που ακούγαν τη μαμά τους ,που δεν τους επέτρεψαν να ωριμάσουν (τους υπερπροστατεύαν πάντα για το καλό τους) & να ανοίξουν ποτέ μόνοι τα φτερά τους στη κοινωνία, είναι τα σημερινά άδεια κεφάλια που συναντάω καθημερινά στις ταβέρνες (ΠΑΙΔΑΚΙ+ΜΠΡΙΖΟΛΑ = Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ τους), και η μόνη επαφή με την τέχνη είναι τα National Geographic πανηγύρια του χωριού τους σε εναλλαγή με την Ελληνική T.V.. (H εκπομπή της Αν. Πάνια έχει μεγάλη ακροαματικότητα εκμεταλλευόμενη την ανθρώπινη δυστυχία) ..
Kατά τα άλλα παίρνουν ψυχοφάρμακα, έχουν ένα ευτυχισμένο γάμο και ο άντρας τους πάει με Ρωσίδες ,συντηρούν το σύστημα ,Obey to the master και είναι ο πυρήνας της κοινωνίας..Οι συζητήσεις τους και οι ``κατινιές`` τους, στη παραλία εξαντλούνται στο πως φτιάχνεις το μουσακά ,η αν έχει κύμα η θάλασσα και φωνάζουν ΓΚΙΟΝ-ΓΚΙΟΝ (Θυμάστε το γκιώνη,το πουλί στο αναγνωστικό) ΚΡΑ ΚΡΑ οι ΚΑΡΑΚΑΞΕΣ και …``Θάνατος είναι οι κάριες που κτυπούν τα φτερά τους..,πάνω στα κεραμύδια``
ΕΚΕΙ είναι το έγκλημα.. Ότι η νοοτροπία τους μεταφέρεται και στα (πνευματικά ευνουχισμένα ) παιδιά τους
Και έτσι η κοινωνία μας ΠΑΕΙ μπροστά. Αμαρτίες γονέων παιδεύουν τα τέκνα. Γιαννάκη το αυγουλάάαααακι σου.
Αυτοί φίλοι μου θα σου πούν ``και γιατί να φιλοσοφήσουμε ``Εσύ τι κατάλαβες που το κάνεις?????



Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 09:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου judas priest συμφωνώ στα περισσότερα (για να μην πω σε όλα) όσα γράφεις. Μήπως όμως έτσι τα ισοπεδώνουμε λιγουλάκι όλα? Θέλω να πω, ότι σίγουρα μέσα σε όλα αυτά που περιγράφεις θα υπάρχουν και κάποιοι που θα θέλουν να αντιδράσουν αλλά είτε δεν τους αφήνει η ρουτίνα, είτε ο αγώνας για επιβίωση, είτε ακόμα αν θέλεις και η παιδεία που είχαν. Σίγουρα πιστεύω υπάρχουν κάποιοι που δε νιώθουν καλά μέσα σ' αυτήν την εικόνα της πραγματικότητάς τους (που σε γενικές γραμμές είναι ακριβώς όπως την περιέγραψες), νομίζω ότι δεν ζουν όλοι μέσα στο ροζ συνεφάκι τους. Πάντως έχεις απόλυτο δίκαιο, το βόλεμά μας (όποιο κι αν είναι αυτό) είναι το χειρότερο πράγμα που κάνουμε. Είναι η λήθη στην οποία επιλέγουμε να ζούμε?

Καλημέρα σε όλους

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 12:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι η λήθη στην οποία επιλέγουμε να ζούμε?

Αυτό είναι επιλογή?
Για να μπορείς να επιλέξεις χρειάζεται η γνώση όλων των παραμέτρων.
Αλλως μεταξύ τίνων να γίνει το ''διάλεγμα'' αν δεν υπάρχει καν η αντίληψη κάτι άλλου διαφορετικού απο το φαίνεσθαι?

Αλλά μέσα απο τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και την εκπαίδευση έτσι όπως είναι σήμερα στη χώρα μας αυτές οι παράμετροι όχι μόνο δεν γίνονται γνωστοί αλλα αποκρύπτονται επιμελώς.

φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 12:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι η λήθη στην οποία επιλέγουμε να ζούμε?

Αυτό είναι επιλογή?
Για να μπορείς να επιλέξεις χρειάζεται η γνώση όλων των παραμέτρων.
Αλλως μεταξύ τίνων να γίνει το ''διάλεγμα'' αν δεν υπάρχει καν η αντίληψη κάτι άλλου διαφορετικού απο το φαίνεσθαι?

Αλλά μέσα απο τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και την εκπαίδευση έτσι όπως είναι σήμερα στη χώρα μας αυτές οι παράμετροι όχι μόνο δεν γίνονται γνωστοί αλλα αποκρύπτονται επιμελώς.

φιλικά


Παρόλα αυτά (που συμφωνώ απόλυτα μαζί σου) υπάρχουν άνθρωποι που ψάχνονται. Αυτοί δεν ζούν στην ίδια κοινωνία? Εξάλλου όλοι μπορεί να έχουμε ή όχι τα ίδια ερεθίσματα αλλά να τα βιώνουμε διαφορετικά. Ετσι νομίζω τουλάχιστον Γι' αυτό το έγραψα σαν επιλογή και με ερωτηματικό

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 18:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nemesis δεν διαφωνούμε πουθενά. Και σίγουρα υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που ψάχνονται όπως λές και είναι και αυτοί μέλη της ιδίας κοινωνίας.
Αλλά αυτοί μεταξύ των οποίων θέλουμε να πιστεύουμε οτι συγκαταλεγόμεθα και εμείς εδώ, όσο μπορούμε, είναι ήδη στον δρόμο της αναζήτησης.

Η πλειοψηφία όμως ούτε ενδιαφέρεται ούτε έχει και το έναυσμα να το κάνει τουλάγχιστον μέσω της τηλεόρασης και του σχολείου, που είναι οι ''πηγές'' πληροφοριών.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 21:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΦΙΛΗΣ Nemesi ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
? Θέλω να πω, ότι σίγουρα μέσα σε όλα αυτά που περιγράφεις θα υπάρχουν και κάποιοι που θα θέλουν να αντιδράσουν αλλά είτε δεν τους αφήνει η ρουτίνα, είτε ο αγώνας για επιβίωση, είτε ακόμα αν θέλεις και η παιδεία που είχαν.
ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ?????

Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ ????
ΤΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ????

ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΙΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ..

ΣΑΝ ΔΟΥΛΟΙ... (ΒΑΡΙΑ ΛΕΞΗ ΤΟ ΞΕΡΩ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 00:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα φίλοι σε όλους και σε όλες.....Τα λιθαράκια που βάζεται θεωρώ ότι μας οδηγούν σε ακέψεις και προβληματισμό....
Nemesis -
? Θέλω να πω, ότι σίγουρα μέσα σε όλα αυτά που περιγράφεις θα υπάρχουν και κάποιοι που θα θέλουν να αντιδράσουν αλλά είτε δεν τους αφήνει η ρουτίνα, είτε ο αγώνας για επιβίωση, είτε ακόμα αν θέλεις και η παιδεία που είχαν.

Εντάξει Nemesis δεν τα ισοπεδώνω και όλα...Απλά έχω επιλέξει ΑΚΡΑΙΟ στύλ καταγραφής ,επειδή ΑΚΡΑΙΕΣ είναι και οι εμπειρίες μου ,από συναναστροφή με ΚΟΣΜΟ που ανοίγω συζητήσεις
γιά να δω πως ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ καθημερινά.....
Αν κρίνω από τη δημοσκόπιση μου ,η αναλογία στη κοινωνική πυραμίδα είναι 1/10..ασχέτως επαγγελματικής ή κοινωνικής θέσης,....
Εχω φίλο κολλητό γιατρό που τα σκέφτεται άλλα προετιμάει το κυνήγι του χρήματος ,και έχω γνωρίσει ΨΑΡΑ σε νησί και με έστειλε με το τρόπο φιλοσόφισης της ζωής....
Το παιχνίδι ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ & ΧΑΜΕΝΟ...Η μόνη λύση να σταματήσει ο οχετός της χαβούζας να τρέχει είναι ισχυρά κοινωνικά κινήματα...
Σε τοπικό επίπεδο όταν έχεις πρόσβαση στα τοπικά μέσα π.χ εφημερίδες.φυλλάδια ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ και με το καιρό αργούν άλλα σε ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ και τα βλέπουν.....ΟΤΑΝ οι τοπικοί προύχοντες δεν τους εξαγοράζουν τις συνειδήσεις τους...
Οι ΣΚΛΑΒΟΙ της ευρύτερης ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ που συντηρούν & κτίζουν τη ΠΥΡΑΜΙΔΑ του ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ (ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΓΩ πριν μεταγλωτίσω στίχους των Metallica) που έχεις ΓΑΛΟΥΧΗΘΕΙ ΕΤΣΙ από το κοινωνικό ΠΛΑΙΣΙΟ από 3 ετών καταντάς ``ΝΑ ΣΕ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΚΑΙ ΘΑ Σ~ ΑΡΕΣΕΙ ΔΙΚΕ ΜΟΥ`` (Κατσιμιχαίοι) ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΣΕ σε ένα λαβύρινθο χωρίς επιστροφή και ψάχνεις διέξοδο να βρείς....Οσο γιά προσφερόμενη ΠΑΙΔΕΙΑ ακόμη είμαστε στο ΜΕΣΣΑΙΩΝΑ...Η ανάπτυξη της ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ
θα εφαρμοστεί σε 50 χρόνια .....Πάντως οι παρεμβάσεις όλων θεωρώ ότι είναι χρήσιμες γιά τη ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ στη ΣΟΦΪΑ της ΖΩΗΣ που μας χωρίζουν αποστάσεις ,άλλα μας ΕΝΩΝΕΙ ένα απλό ΚΑΛΩΔΙΟ......ΘΑΥΜΑ....ΑΛΗΘΙΝΟ & ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ>>..


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 11:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΦΙΛΗΣ Nemesi ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
? Θέλω να πω, ότι σίγουρα μέσα σε όλα αυτά που περιγράφεις θα υπάρχουν και κάποιοι που θα θέλουν να αντιδράσουν αλλά είτε δεν τους αφήνει η ρουτίνα, είτε ο αγώνας για επιβίωση, είτε ακόμα αν θέλεις και η παιδεία που είχαν.
ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ?????

Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ ????
ΤΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ????

ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΙΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ..

ΣΑΝ ΔΟΥΛΟΙ... (ΒΑΡΙΑ ΛΕΞΗ ΤΟ ΞΕΡΩ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Φίλε μου AVATARGR, πες με αισιόδοξη, πες ότι μ' αρέσει να ονειρεύομαι, πες ότι θέλω να βλέπω τα πράγματα από τη δική μου οπτική γωνία, πες..., πες... αλλά γιατί τόση μαυρίλα? Σίγουρα υπάρχουν και φωτεινές ακτίνες μέσα στην σκοτεινιά και από αυτές πρέπει να παίρνουμε δύναμη και κουράγιο και να συνεχίζουμε. Ακόμα αν θέλεις και στην παιδεία που μας προσφέρουν, υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, κάποια φωτισμένοι δάσκαλοι που προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο για τα παιδιά. Εντάξει, είναι δύσκολη η επιβίωση και τίποτα δεν σου χαρίζεται αλλά πάντα υπάρχει μια ακτίνα φωτός σε όλα γύρω μας. Δεν είμαστε δούλοι (όντως βαριά λέξη ), γιατί αν πιστέψουμε κάτι τέτοιο, τότε ΝΑΙ, να είσαι σίγουρος ότι θα γίνουμε. Όχι δεν βάζουμε το κεφάλι κάτω και προχωράμε, αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο. Αν όλοι προσπαθούμε, ο καθένας στον τομέα του, στο σπίτι του, στο χώρο του, νομίζω ότι τότε σε κάποια χρόνια τα πράγματα μπορεί να είναι και καλύτερα. Όσον αφορά την τηλεόραση, θα συμφωνήσω με όλους σας, αλλά ακόμα και στην τηλεόραση έχουμε την επιλογή. Να την ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ. Ας ακούσουμε ραδιόφωνο, ας διαβάσουμε ένα βιβλίο, σίγουρα έχουμε λοιπόν κάποιες άλλες επιλογές. Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον
Συγχωρήστε με αν ήταν λίγο μπερδεμένα όλα αυτά, αλλά είναι ακόμα πρωί και δεν έχω καλοξυπνήσει (ούτε και προβλέπεται με τη μουντάδα που έχει σήμερα εδώ)

Καλή σας μέρα

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 01:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi
Δεν είμαστε δούλοι (όντως βαριά λέξη ), γιατί αν πιστέψουμε κάτι τέτοιο, τότε ΝΑΙ, να είσαι σίγουρος ότι θα γίνουμε. Όχι δεν βάζουμε το κεφάλι κάτω και προχωράμε, αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο. Αν όλοι προσπαθούμε, ο καθένας στον τομέα του, στο σπίτι του, στο χώρο του, νομίζω ότι τότε σε κάποια χρόνια τα πράγματα μπορεί να είναι και καλύτερα. Όσον αφορά την τηλεόραση, θα συμφωνήσω με όλους σας, αλλά ακόμα και στην τηλεόραση έχουμε την επιλογή. Να την ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ. Ας ακούσουμε ραδιόφωνο, ας διαβάσουμε ένα βιβλίο, σίγουρα έχουμε λοιπόν κάποιες άλλες επιλογές.


Ετσι είναι φίλη Nemesis.....Ομως η σκλαβιά ,είναι άλλοτε εξαναγκαστική,άλλοτε ηθελιμένη..και ανευ δυνατότητα επιλογής...
π.χ Εστω ότι υποστηρίζεις ένα πολιτικό κόμμα που λαμβάνει 2% στις εκλογές..Σύμφωνα με το ισχύον εκλογικό σύστημα,
Η ΦΩΝΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ
του Ελληνικού Κοινοβουλίου....Οταν ψηφίστηκε στη Βουλή,
θυμάσε κανέναν να διαμαρτυρήθηκε...Ξερεις που ήταν όλοι....
ΔΟΥΛΕΥΑΝ & ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΙ..ψιλό γαζί...
Αρα η δύναμη της δημοκρατικής πλειοψηφείας ,ΕΚΛΗΜΑΤΕΙ
ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ των μειονοτήτων της κοινωνίας ,για να συντηρεί
τον ΠΕΛΑΤΙΑΚΟ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ...

Αν τουλάχιστον, μέσα στους ανθρώπους
αυτούς ,ένας επέθαινε από Α Η Δ Ι Α.
Σιωπηλοί, θλιμμένοι ,με σεμνούς τρόπους,
Θα διασκεδάζαμε όλοι στη κηδεία..

Από τη ``Πρέβεζα` του Καριωτάκη 1928.....

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΦΟΡΑΩ ΜΑΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΝΘΩ
ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΨΗ & ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.....


Open mind for a different view....

Edited by - judas priest on 20/10/2005 01:40:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 10:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ετσι είναι φίλη Nemesis.....Ομως η σκλαβιά ,είναι άλλοτε εξαναγκαστική,άλλοτε ηθελιμένη..και ανευ δυνατότητα επιλογής...
π.χ Εστω ότι υποστηρίζεις ένα πολιτικό κόμμα που λαμβάνει 2% στις εκλογές..Σύμφωνα με το ισχύον εκλογικό σύστημα,
Η ΦΩΝΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ
του Ελληνικού Κοινοβουλίου....Οταν ψηφίστηκε στη Βουλή,
θυμάσε κανέναν να διαμαρτυρήθηκε...Ξερεις που ήταν όλοι....
ΔΟΥΛΕΥΑΝ & ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΙ..ψιλό γαζί...
Αρα η δύναμη της δημοκρατικής πλειοψηφείας ,ΕΚΛΗΜΑΤΕΙ
ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ των μειονοτήτων της κοινωνίας ,για να συντηρεί
τον ΠΕΛΑΤΙΑΚΟ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ...

Αν τουλάχιστον, μέσα στους ανθρώπους
αυτούς ,ένας επέθαινε από Α Η Δ Ι Α.
Σιωπηλοί, θλιμμένοι ,με σεμνούς τρόπους,
Θα διασκεδάζαμε όλοι στη κηδεία..

Από τη ``Πρέβεζα` του Καριωτάκη 1928.....

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΦΟΡΑΩ ΜΑΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΝΘΩ
ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΨΗ & ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.....


Open mind for a different view....

Edited by - judas priest on 20/10/2005 01:40:58


Αγαπητέ μου judas priest μπορεί η φωνή του 2% (αν και ίσως να έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα που έθεσε ο AVATARGR) μπορεί να μην αντιπροσωπεύεται στο ελληνικό κοινοβούλιο, αλλά αντιπροσωπεύεται η φωνή των υπολοίπων, που μπορεί να είναι 50% ή 40%. Πιστεύω όμως η φωνή αυτού του 2% υπάρχει και είναι γύρω μας, και μας διδάσκει αν θέλεις από τον τρόπο ζωής του. Αν έχουμε ανοικτά τα μάτια μας, μπορούμε να τα δούμε. Η δημοκρατία είναι δύσκολο πράγμα, όπως και η ελευθερία. Όπως είναι δύσκολο να διαχωρίσουμε το που αρχίζει και που τελειώνει η ελευθερία του καθενός μας, ώστε να μην καταπατάμε την ελευθερία του άλλου δίπλα μας. Η κοινωνία μας δεν είναι μόνο σήψη, αλλά, αν θέλεις, ακόμα και μέσα από τη σήψη, το θάνατο, γεννιέται κάτι καινούργιο, που μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο. Μην ξεχνάς εξάλλου ότι και εσύ μέσα σ' αυτή την κοινωνία ζεις. Και τι κάνεις εσύ, εγώ, ο καθένας μας για να αλλάξει κάτι? Συνεχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξουμε πρώτα ο καθένας μας, μέσα μας, και μετά θα αλλάξει και η κοινωνία στην οποία ζούμε και η οποία ποτέ, βέβαια, δεν ήταν και δεν θα είναι τέλεια.

Εξάλλου μην ξεχνάς ότι μέσα μας υπάρχει το καλό και το κακό, το φωτεινό και το σκοτεινό, ο άγγελος και ο διάβολος και η πάλη συνεχίζεται

Καλή σας μέρα.

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 18:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ....

quote:
ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ?????

Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ ????
ΤΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ????

ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΙΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ..

ΣΑΝ ΔΟΥΛΟΙ... (ΒΑΡΙΑ ΛΕΞΗ ΤΟ ΞΕΡΩ)



ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ) ΠΟΥ..

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ..
ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΕΧΕΙΑ...
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΕΡΑ..
ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ ΑΒΕΒΑΙΟ....
ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΑΠΟ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ..
ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΥΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ,ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ,ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ...

ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ...

quote:
ΠΩΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ..
ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΔΙΩΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ..
ΜΕΝΟΥΜΕ ΩΣ ΑΡΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΕΣΩ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ (ΑΝΕΥ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΒΕΒΑΙΑ)..

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙ ΟΡΑΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ...

ΟΡΑΜΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΜΑΞΙ ,ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΛΟ ΡΟΥΧΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΔΗΣΗ, ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΡΟΛΟΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ..
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ ΒΩΜΟ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΛΟΥΤΟΥ ΜΑΣ....


ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΜΕΣΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΔΟΥΛΟΣΗΣ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TzaZen
Νέο Μέλος

Myanmar (Burma)
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 19:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TzaZen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
10 σελιδες για μια ερωτηση;

Ναι αμε!
Συνυπαρχει.
Η καθημερινοτητα ειναι αποτελεσμα της φιλοσοφιας του καθενος.

Κατι αλλο;

Αν θες αφυπνιση βαλε ξυπνητηρι.
ΤΖΑ!ΖΕΝ@2005Π.Χ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 20:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aρκεί να μην μας κυκλώνουν της ματαιότητας οι αχοί.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 01:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εγκέφαλος ``πλένεται`` καλά
γιά να `ναι όμορφα ``φυτά``
Παραπληροφόρηση, διαστρέβλωση, διάβρωση συνειδήσεων

Καθώς βαδίζω, μια σκιά με ακολουθεί από πάνω,
Σα βαρύ νέφος ή φτερό δυσοίωνου πουλιού.
Είναι μαζί μου όπου να πάω,μαζί μου ότι να κάνω,
Και δεν αφήνει να δω τον ήλιο του θεού.(Καρυωτάκης)

"Σκέψου να ταν το πάτωμα ασπρόμαυρο και να σουν το πιόνι``

Αφιερωμένο στο πως ΟΙ Masters σε killed & F**** us.....
Τότε που πριν γίνουν δισεκατομμυριούχοι οι Λεφτάλικα
γράφαν αριστουργήματα,παιγμένα & απο τη συμφωνική
κλασική ορχήστρα του San Frachisco...

Master of puppets, I'm pulling your strings
Twisting your mind and smashing your dreams
Blinded by me, you can't see a thing
Just call my name, 'cause I'll hear you scream
Master
Master

``ΟΒΕΥ YOUR MASTER,YOUR LIFE BURN FASTER``
Στις μαριονέτες άμα κόψεις τα σχοινιά τους
Σωριάζονται κάτω σαν άψυχα κορμιά




Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 09:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ..
ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΕΧΕΙΑ...
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΕΡΑ..
ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ ΑΒΕΒΑΙΟ....
ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΑΠΟ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ..
ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΥΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ,ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ,ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ...

ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ...

quote:
ΠΩΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ..
ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΔΙΩΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ..
ΜΕΝΟΥΜΕ ΩΣ ΑΡΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΕΣΩ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ (ΑΝΕΥ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΒΕΒΑΙΑ)..

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙ ΟΡΑΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ...

ΟΡΑΜΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΜΑΞΙ ,ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΛΟ ΡΟΥΧΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΔΗΣΗ, ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΡΟΛΟΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ..
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ ΒΩΜΟ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΛΟΥΤΟΥ ΜΑΣ....


ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΜΕΣΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΔΟΥΛΟΣΗΣ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.[/b]


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ



Δεν έχω διαφωνήσει σε τίποτα από αυτά που αναφέρεις καλέ μου φίλε AVATARGR, αλλά νομίζω ότι αν θέλουμε κάτι πολύ θα βρούμε τρόπο να το κάνουμε. Συμφωνώ ότι κάποιες φορές είμαστε κουρασμένοι και ίσως μας ρίχνει η ρουτίνα από κάτω, αλλά πάλι μπορούμε να σηκωθούμε και να προσπαθήσουμε. Εγώ αυτό που θέλω να πω, είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να προσπαθήσουμε γι' αυτό που θέλουμε, τίποτα δεν μας χαρίζεται. Ακόμα και τα οράματα που μας έχουν βάλει, ακόμα κι αυτά ΑΛΛΑΖΟΥΝ αν ΕΜΕΙΣ βάλουμε άλλα οράματα, γιατί οι άνθρωποι αλλάζουν αν το θέλουν οι ίδιοι και μόνο οι ίδιοι. Ακόμα και από τις συζητήσεις που κάνουμε μπορούμε να δούμε έναν διαφορετικό τρόπο οπτικής των πραγμάτων που μπορεί να μας δώσει το έναυσμα για να αλλάξουμε κάτι σε μας. Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον. Εντάξει, ας πούμε ότι μ' αρέσουν τα παραμύθια, αλλά θέλω να πιστεύω και πιστεύω ότι έχουμε την επιλογή και τη δυνατότητα να αλλάξουμε τα πράγματα.
Άρα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι συμφωνούμε, διαφωνώντας?

Καλημέρα σε όλους

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 20:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nemesi ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Δεν είναι απαραίτητη η συλλογική προσπάθεια.
Ο καθένας κάνει οτι μπορεί για να υπερασπιστεί τις δικές του ιδέες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 21:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΕΣΙΜΙΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ......

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΕΔΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ....

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ....

ΑΛΛΑ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΡΓΟ ΣΤΟ ΜΑΝΔΟΥΚΙ ΤΗΣ ΕΥΟΙΑΣ ΤΟΝ ΑΝΕΡΓΟ ΣΤΗΝ ΝΑΟΥΣΑ ΤΟΝ ΑΝΕΡΓΟ ΣΤΗΝ ΝΑΟΥΣΑ...
ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΑ...

ΑΣ ΤΟΥΣ "ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ" ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΥΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΤΕ.....

ΑΠΛΑ ΘΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ ΘΛΙΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΚΕΥΘΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΥΡΙΟ.....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΕΝΤΕΧΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΟΥΛΟΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 01:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗΣ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ κ.ΛΙΛΗΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ
-Κοίταξε να δεις, εγώ όσο μεγαλώνω, δηλαδή γερνάω, στα χρόνια, μεγαλώνει κι η ελευθερία μου και αντίστοιχα η περιφρόνησή μου για τους Ρωμιούς που δεν φιλοσοφούνε καθόλου. Η καθημερινή ζωή είναι μια φιλοσοφία για να υπάρχεις και δεν ελευθερώνονται, γι’ αυτό, επειδή δεν φιλοσοφούν. Φυσικά εμένα, αυτό με γεμίζει με χιούμορ το ότι εγώ είμαι τόσο φιλοσοφημένη πια και πότε-πότε με πιάνει μια κοροϊδευτική ευφορία. Έχω μια κοροϊδευτική ευφορία για τους ανθρώπους για το ότι κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους, για το ότι αυτοκοροϊδεύονται.

The door is locked now but it's opened if you're true


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 11:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΕΣΙΜΙΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ......

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΕΔΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ....

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ....

ΑΛΛΑ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΡΓΟ ΣΤΟ ΜΑΝΔΟΥΚΙ ΤΗΣ ΕΥΟΙΑΣ ΤΟΝ ΑΝΕΡΓΟ ΣΤΗΝ ΝΑΟΥΣΑ ΤΟΝ ΑΝΕΡΓΟ ΣΤΗΝ ΝΑΟΥΣΑ...
ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΑ...

ΑΣ ΤΟΥΣ "ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ" ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΥΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΤΕ.....

ΑΠΛΑ ΘΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ ΘΛΙΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΚΕΥΘΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΥΡΙΟ.....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΕΝΤΕΧΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΟΥΛΟΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Αγαπητέ μου AVATARGR για μένα η φιλοσοφία, η αγάπη, η σοφία κλπ. κλπ. πιστεύω ότι υπάρχουν μέσα μας, πιστεύω ότι πρέπει να είναι για μας, τρόπος ζωής, άρα και αυτοί οι άνθρωποι που πολύ σωστά αναφέρεις και υπάρχουν και ζουν γύρω μας, και μπορεί να είμαστε και εμείς οι ίδιοι, φιλοσοφούν με το δικό τους τρόπο, φιλοσοφία δεν είναι για μένα μόνο η συζήτηση, αλλά και η ίδια η ζωή, ο τρόπος που αντιδρούμε στις διάφορες καταστάσεις, η οπτική μας γωνία αν θέλεις. Δεν ξέρω αν μπόρεσα να σας δώσω να καταλάβετε αυτό ακριβώς που νιώθω εγώ και που είναι στο μυαλό μου, αλλά για μένα απλά είναι τρόπος ζωής. Και υπάρχει σε όλους μας αν θέλουμε να το δούμε και να το αναγνωρίσουμε.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 19:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Αγαπητέ μου AVATARGR για μένα η φιλοσοφία, η αγάπη, η σοφία κλπ. κλπ. πιστεύω ότι υπάρχουν μέσα μας, πιστεύω ότι πρέπει να είναι για μας, τρόπος ζωής, άρα και αυτοί οι άνθρωποι που πολύ σωστά αναφέρεις και υπάρχουν και ζουν γύρω μας, και μπορεί να είμαστε και εμείς οι ίδιοι, φιλοσοφούν με το δικό τους τρόπο, φιλοσοφία δεν είναι για μένα μόνο η συζήτηση, αλλά και η ίδια η ζωή, ο τρόπος που αντιδρούμε στις διάφορες καταστάσεις, η οπτική μας γωνία αν θέλεις. Δεν ξέρω αν μπόρεσα να σας δώσω να καταλάβετε αυτό ακριβώς που νιώθω εγώ και που είναι στο μυαλό μου, αλλά για μένα απλά είναι τρόπος ζωής. Και υπάρχει σε όλους μας αν θέλουμε να το δούμε και να το αναγνωρίσουμε.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..
ΟΤΙ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ..

ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ??????

ΑΝΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ....
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ......
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....
ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 08:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avatar
Αν μπορεί κανείς να δεί τα πράγματα διαφορετικά, δεν έχει άγχος για το αύριο ούτε ασχολείται με το σύστημα και τούς γύρω του εναγωνίως. Εχει ένα δικό του κόσμο. Εκκεντρικό? Ισως αλλά έχω συναντήσει τέτοια άτομα.

Μήπως το ένα με το άλλο έχουν σχέση αμφίδρομη?

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy