ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 23:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΠΟΥΣΑ ΥΠΟΨΙΑ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΣΚΕΦΘΕΙ ,ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ
ΚΑΙ ΚΑΤ' ΕΠΕΚΤΑΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ..



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 20:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1:AVATARG γιατι καποιος να θελει να εξαπατηση την ανθρωπότητα??Η ανθρωποτητα μόνη της μπηκε στον κυκλο της αγνοιας και μόνη της θα βγει...αμα βγει.Παραδειγμα άγνοιας ειναι η Αμερικη.
2:Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι "σκληρα εργαζόμενοι" που πανε στης 5 το πρωι στη δουλεια και γυρναν στη 12 τα μεσάνυχτα στο σπίτι, αρα το 12% της ανθρωπότητας θελητά δεν ασχολήται με τη φιλοσοφία(αφαιρωντας αυτους που δεν δουλευουν ή δεν εχουν καταγραφοι ως κατοικοι της γης)
3:Απλούστευσα την απαντηση για ενα λόγο α:γιατι οπως και να ναι αυτη ειναι η απάντηση που θα βγάλουμε στο τελος, απλώς τη βγάζω ποιο πριν αποφευγοντας τον διαιωνισμο αυτης της προαπαντημένης συζήτησης,

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 22:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΛΑΤΙΑΝΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
1:AVATARG γιατι καποιος να θελει να εξαπατηση την ανθρωπότητα??Η ανθρωποτητα μόνη της μπηκε στον κυκλο της αγνοιας και μόνη της θα βγει...αμα βγει.Παραδειγμα άγνοιας ειναι η Αμερικη.
2:Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι "σκληρα εργαζόμενοι" που πανε στης 5 το πρωι στη δουλεια και γυρναν στη 12 τα μεσάνυχτα στο σπίτι, αρα το 12% της ανθρωπότητας θελητά δεν ασχολήται με τη φιλοσοφία(αφαιρωντας αυτους που δεν δουλευουν ή δεν εχουν καταγραφοι ως κατοικοι της γης)


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΑΠΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΛΠΑ.....
ΠΟΤΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΣΙΑ (ΔΟΥΛΕΙΑ) ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΞΙΖΟΥΝ...

ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΟΔΟΥΛΟΣΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ..

ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΧΑΝΕΣΑΙ....
ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ....

ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ..
Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΣΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 09:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποθέτω ότι τα άτομα που είναι υπεύθυνα για αυτήν την εξέλιξη του πλανήτη μας φίλε AVATARGR , κρύβονται πίσω από εξουσίες όπως :
Πολιτική ,στρατιωτική και θρησκευτική.

Θα μας έχουνε στο χέρι, όσο η μαζική αντίδραση του κόσμου αυτού, για Πλήρη ισότητα μεταξύ μας , θα συμβιβάζεται με ψίχουλα

Αναρωτιέμαι ,αν μπορούμε να ανιχνεύσουμε τα άτομα, που κινούνε τις πολιτικές, στρατιωτικές και θρησκευτικές μαριονέτες του πλανήτη μας .
Αφού κρατάνε τόσο μεγάλη εξουσία στα χέρια τους ,σίγουρα θα έχουνε λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για να μην αποκαλυφθούνε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 10:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alfa-omega ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΠΙΣΩ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΞΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ.

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΙΜΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΗ....

ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ???????

ΜΑ ΕΜΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
ΒΟΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΙΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΑΡΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 22:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΑ ΕΜΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
ΒΟΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΙΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΑΡΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ....

Η ''μακαριότητα '' είναι η αιτία ή η άγνοια?
Εγώ νομίζω οτι η άγνοια είναι ο βασικότερος παράγων αυτού τού ''συμβιβασμού''.
Οταν η παιδία είναι τόσο ελλειπής, οταν ο ανθρωπισμός, η καλωσύνη, η συμπόνια καί η φιλανθρωπία θεωρούνται αδυναμιά και βλακεία, οταν η ισχύς και η δόξα είναι πιο σημαντικά απο την φιλία, όταν το κριτήριο
δημιουργείας μιάς ερωτικής σχέσεως είναι το ''βόλεμα'' τι φταίει?

Φταίνε αυτά που μάθαμε από το σπίτι μας,από το σχολείο, αυτά που προβάλονται από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και τα τρώμε αμάσητα κπλ..

Και δεν πρέπει να ξεχνάμε και το γεγονός οτι είναι πολύ πιο ευκολο να ζεί κανείς χαλαρός και αδιάφορος χωρίς ερωτηματικά και ανησυχίες παρά να αναλαμβάνει την ευθύνη να κάνει πράξη την ''γνώση'' που του αποκαλύπτεται στην διαδρομή της αναζήτησης.
Με εκτίμηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 06:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δεν πρέπει να ξεχνάμε και το γεγονός οτι είναι πολύ πιο ευκολο να ζεί κανείς χαλαρός και αδιάφορος χωρίς ερωτηματικά και ανησυχίες παρά να αναλαμβάνει την ευθύνη να κάνει πράξη την ''γνώση'' που του αποκαλύπτεται στην διαδρομή της αναζήτησης.
Με εκτίμηση


ΜΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ ;

ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΕΠΙΛΕΓΩ ΝΑ ΖΩ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΡΜΟΝΙΚΑ , ΤΟΤΕ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΝΑ Ο ΥΠΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΑΡΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...

quote:
Η ''μακαριότητα '' είναι η αιτία ή η άγνοια?

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ;

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΑΓΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙ ΕΣΤΩ , ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΑΚΩΝΕΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΠΟΔΙΟ Η ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ!

ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΜΩΣ , ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΟΛΕΜΑ ΣΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ , ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΟΡΜΟΝΙΚΑ ΜΟΝΟ, ΠΡΑΓΜΑ ΕΥΚΟΛΟ , ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΡΜΟΝΙΚΑ...

ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΒΑΤΑΡ

quote:
ΒΟΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΙΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΑΡΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 07:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
riziti αν ήταν μακαριότητα όλο αυτό θα είχε εστω και πλαστά ένα θετικό στοιχείο, αλλά δεν είναι.

Εγώ βλέπω μία συνεχή αγωνία και ενα χιμαιρικό κυνήγι.
Οταν λέω γνώση, δεν εννοώ μόρφωση, με την ,εννοια της συσσώρευσης πτυχίων.Εννοώ την ''αλήθεια '' του γεγονότος οτι όλοι είμαστε τμήματα του ιδίου συν-ολου, και οτι οι πράξεις μας έίναι ο καθρέφτης μας στούς άλλους΄.

Αυτό που περιγράφω ειναι μία μορφή ''αρνητικής προσαρμογής'' που δεν μου φαίνεται επιθυμητή.
Ναι μεν ετσι ζείς πιο εύκολα, αφού δικαιολογείς τα πάντα αλλά είναι ενα τελικό κενό και μία αναχαίτηση στήν ατομική καί συλλογική
εξέλιξη.

Απλώς μια άποψη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 08:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ , ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ , ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ.
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΖΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ Η ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ.

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΡΙΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ Η ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟ ΓΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΙΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ:

ΕΧΟΥΝ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΚΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΡΟΝ ΗΓΟΡΑΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ...

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙ ΕΝΟΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

ΑΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ Η ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΦΕΡΘΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΟΙΝ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΑΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΦΙΛΟΔΟΞΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ...


`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 18:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ rizitis

quote:
ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΕΠΙΛΕΓΩ ΝΑ ΖΩ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΡΜΟΝΙΚΑ , ΤΟΤΕ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΝΑ Ο ΥΠΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΑΡΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ nst ΟΤΑΝ ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΑΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 13:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπε κάποτε μια συνάνθρωπός μου :

Δεν μπορώ και ούτε έχω το δικαίωμα να είμαι ευτυχισμένη, όσο υπάρχουνε ακόμη άτομα , στην άλλη μεριά του πλανήτη μας ,που πεθαίνουνε από την πείνα.


Τα λόγια της ,πολύ αργότερα τράνταξαν το υποσυνείδητο μου.

Σήμερα , ξαναέφερα τα λόγια της και πάλι στο μυαλό μου.

Λείπουνε τέτοιου είδους πνευματικά ερεθίσματα, που μπορούμε άνετα να τα παρομοιάσουμε με τα ( σφυριχτά σκαμπίλια) , ενός πατέρα που δίνει στο παιδί του, για να το αφυπνίσει.

Είμαι βέβαιος ότι την ώρα που το παιδί, κρατάει το πονεμένο μάγουλο του ,τον κοιτάει με απορία και προσπαθεί να αντιληφθεί τον λόγο , που ο πατέρας του έπραξε κατά αυτόν τον τρόπο.


Στην σύγχρονη εποχή, χρειαζόμαστε όλοι εμείς , που διανύουμε τον μακάριο ύπνο μας, πνευματικές σφαλιάρες για να συνειδητοποιήσουμε ότι :


Κάποιοι δεν έχουνε να φάνε, την στιγμή που εγώ ( ο alfa-omega) ο μα . . κας , χαραμίζω ακόμη χρήματα για την προσωπική μου καλοπέραση .

Συγνώμη για την αγένεια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 14:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην σύγχρονη εποχή, χρειαζόμαστε όλοι εμείς , που διανύουμε τον μακάριο ύπνο μας, πνευματικές σφαλιάρες για να συνειδητοποιήσουμε ότι :


Κάποιοι δεν έχουνε να φάνε, την στιγμή που εγώ ( ο alfa-omega) ο μα . . κας , χαραμίζω ακόμη χρήματα για την προσωπική μου καλοπέραση .

Συγνώμη για την αγένεια.


ΦΙΛΕ alfa-omega ,
Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΠΟΧΗ , ΠΟΥ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΝΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ , ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ, ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΠΩΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ, ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΠΙΣΗΜΕΝΕΙΣ.

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ....

ΠΟΣΑ ΣΚΑΜΠΙΛΙΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΝΑ ΔΥΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΧΡΙΑΖΟΝΤΕ ΠΟΛΛΑ , ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ...

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ

Edited by - rizitis on 29/08/2005 14:48:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 21:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΒΗΜΑ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ.... (ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑ)

ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ.....

ΗΔΗ 2 ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ (ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ) ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΣ 6 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.....

Ο ΚΥΒΟΣ ΕΡΙΦΘΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΟΥ ΘΕΤΩ ΣΑΝ ΤΙΤΛΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΚ..
"ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ????"
ΜΕ ΤΙΣ ΑΓΡΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 13:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι απασχολούμενοι, στα δυο πολυκαταστήματα, που ανάφερες φίλε AVATARGR , θα εργάζονται από τις έξι το πρωί μέχρι τις εννιά το απόγευμα


Αν θα εργάζονται 15 ώρες στο 24ωρο, τότε πως θα έχουνε ελεύθερο χρόνο

Δίνουνε τουλάχιστον αγώνα , κατά του απάνθρωπου αυτού μέτρου, η περιμένουνε από εμάς να τον κάνουμε για εκείνους

Το συνδικάτο των εργαζομένων , τι κάνει
Είναι καλά τα παιδιά, η στεναχωρεθήκανε τόσο πολύ, που δεν μπορούνε να κλείσουνε μάτι το βράδυ


Ο υπουργός μας εργασίας , που βρίσκεται είναι ακόμη στην γελάδα και την αρμέγει

Οι βουλευτές , που εκλέξαμε, στις τελευταίες εθνικές εκλογές , περνάνε καλά, η έχουνε πάθει κατάθλιψη, που επιτρέπουνε το μέτρο αυτό

Εμείς , τι μπορούμε να κάνουμε για αυτούς, τους συνανθρώπους μας

Εσύ φίλε μου ( γενικά και αόριστα ) , θέλεις κάτι να προτείνεις

Μήπως, λέω μήπως πρέπει να αντιδρούμε μονάχα, όταν ο ληστής, βρίσκεται έξω από την πόρτα του σπιτιού μας και απειλεί ακόμη και την ίδια την ζωή μας

Μπορεί να αλλάξει η ελληνική νοοτροπία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 19:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ alfa-omega ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΕΔΩ, ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ....

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ??????

ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΓΝΩΣΤΗ ΦΙΡΜΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΚΙΝΗΤΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ??????

ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΟΙ ΥΠΑΛΗΛΛΟΙ ΤΗΣ (ΣΤΑ ΓΚΙΣΕ) ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΣΚΑΜΠΟ ΜΕ ΥΨΗΛΟ ΠΟΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΟΡΘΙΟΙ ???

ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ......

quote:
Εσύ φίλε μου ( γενικά και αόριστα ) , θέλεις κάτι να προτείνεις

ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΑΟΡΙΣΤΑ....

ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ...
ΝΑ ΜΗΜ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ..
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 19:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ...
ΝΑ ΜΗΜ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ..
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.[/b]


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Συμφωνώ .
Θα χρειασθεί να συντονεισθούνε οι προσπάθειες.
Μεμονομένα, ατομικά λίγο μου φαίνεται.....αλλά αν ξεκινήσει κάποιος.

Φαντάσου τον αγώνα δίχως ομαδικό συντονεισμό.
Δεν θα μοιάζει σαν ένα φόρουμ ,όπου ο καθένας θα κάνει ότι θέλει και όποτε του καπνίσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 21:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alfa-omega ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΥΜΕΘΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ...

ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 17:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1:Δηλαδη πρεπει να σταματησομε τη δουλεια προκειμένου να μην μας εκμεταλεύεται η κυβερνηση...ή τι πρεπει να κανουμε????
Ξερω τι πρεπει να κανουμε!!! Πρεπει να επαναστατήσει ο παγκόσμιος πληθυσμός στης εξουσίες, να αφισουνε αυτοι οι επιχειριματίες τα
10.000$ που βγάζουν το μηνα και ολοι μαζι να επαναφερουμε την ισοροπία στη γη και να φωτησουμε τους ανθρώπους!!!Σωστά??Ή τι αλλο πρεπει να κανουμε ισως??

2:Ο λογος για τον οποίο ο καθε ανθρωπος δεν μπορει να ασχολιθει με την φιλοσοφία πρεπει να τον σκεφτει ο καθένας ξεχωριστά γιατι εμεις δεν μπορουμε να ασχολιθούμε με τους 3.000.000.000 ανθρώπους της γης και να μελετήσουμε την περιπτωση του καθενώς.


mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 18:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Palatianos ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ..

quote:
ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ...
ΝΑ ΜΗΜ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ..
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ...

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 01:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Palatianos ενα βιβλίο που διαπραγματεύεται αυτά που προτείνεις έτσι απλά, ειναι το << η φάρμα των ζώων >> του Οργουελ.Αν θές δες το κάποια στιγμή.
Πιστεύω οτι έχει και άμεση σχέση με το θέμα, επανάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 11:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΑΟΡΙΣΤΑ....

ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ...
ΝΑ ΜΗΜ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ..
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Καλησπερα σας κι απο μενα!
Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω απόλυτα έχουμετην δύναμη μεσας μας και μπορουμε να αντιδρασουμε.Αυτό για να γίνει πρεπει να μαθουμε να γνωριζουμε τον εαυτο μας,να εχουμε αυτοεκτιμηση και αυτοσεβασμο,μόνο ετσι ξερουμε και τα δικαιώματα μας.Πρεπει να αντιλαμβανομαστε τα μηνύματα των καιρών,κι όχι να αφηνόμαστε στην τύχη κι ούτε να θεωρούμε ευτυχία το ότι εχουμε (άσε που σε λίγο ουτε αυτα δεν θα εχουμε)υλικά αγαθά.Η πνευματικότητα ξυπναει τον άνθρωπο ,τον κανει να ξερει το τι αξίζει.Μόνο αν δουμε μεσα μας τον εαυτο μας θα κατανοήσουμετα παιχνιδια που παιζονται στην πλατη μας,θα κατανοήσουμε ότι μας οδηγουν σαν πρόβατα με μόνη επιλλογή το καλυτερο σφαγειο!
Ευχαρστώ!

και κάτι ακόμη σημαντικό νομίζω,εινα μεχρι να δημιουργηθει το κρίσιμο πλήθος,αυτο πουθα αφυπνιστει και θα ξεκινησει για την όποια αλλαγή , στατιστικά τις αλλαγες τις δημιουργει μόνο το 3% του πληθυσμού.


"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 17:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nst αυτά που είπα ηταν ειρωνικά.Μια παγκόσμια επαναστασούλα "δεν θα 'ταν κ' ασχημη", αλλα 12.531%πιθανότητες δεν θα υπάρχει "συντονισμούλης" δεν νομίζεις ??????????????? ???????????????? ????????????????? ???????????????????? ????????????????? ?????????????????? ????????????????? ????????????????? ??????????????? ?????????????? ????????????????? ??????????????????? ??????????????????????????!.

mike
k.


_______________________________________________________
Προσαρμογή πλάτους γραμμής για να περιοριστεί ή
εμφάνιση οριζόντιας ράβδου κύλισης! - Admin, 09/10/2005
_______________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 12:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως σας βρήκα....Ειναι το 1ο μου ποστ και είμαι ιδιαιτέρως χαρούμενος να συναντώ ανθρώπους που τους απασχολούν παρόμοια θάματα που τόσα χρόνια με ταλανίζουν,καταντώντας να γίνομαι υβριστής των ``ΑΔΕΙΩΝ ΚΕΦΑΛΙΩΝ`` της καθημερινότητας.....
Η επιβολή του φασισμού των ΜΜΕ στις μάζες στραγγαλίζει & εξαντλεί οποιαδήποτε προσπάθεια φιλοσόφισης της ζωής του καταχρωμένου,φυλακισμένου,εξαπατημένου σύγχρονου καταναλωτικού ατόμου .....Ενα πάει στη φυλακή από χρέη ,(που το απεύχομαι)θα έχει άπλετο χρόνο να ασχοληθεί με τον εσωτερικισμό του.....Επίσης έαν σκεφτεί πως η κατάληξη του ανθρώπου είναι Ο ΛΑΚΚΟΣ.. ΄΄η θα καταλήξει σαν το ΓΕΡΟ (ποίημα του Καβάφη,να σκεφτεί που σπαταλήθηκαν τα χρόνια του ΠΛΕΟΝ θα είναι αργά γιά μετάνοια της εκληματικής & καταστροφικής ΑΠΑΘΕΙΑΣ του βουλιάγματος στο καναπεδάκι του & το κουτί...
ΠΡΟΔΟΣΙΑ του ανθρωπινου γένους ,όχι μόνο στα λόγια άλλα στις ενεργές πράξεις .....ΕΝΟΧΟΣ Σε βαθμό κακουργήματος γιά τις επόμενες ΓΕΝΙΕΣ και τα παιδιά του......ΑΙΣΧΟΣ,ντροπήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 01:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ judas priest ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...
ΣΟΥ ΕΥΧΩΜΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΜΕΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥ ESOTERICA.gr.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
θα καταλήξει σαν το ΓΕΡΟ (ποίημα του Καβάφη,να σκεφτεί που σπαταλήθηκαν τα χρόνια του ΠΛΕΟΝ θα είναι αργά γιά μετάνοια της εκληματικής & καταστροφικής ΑΠΑΘΕΙΑΣ του βουλιάγματος στο καναπεδάκι του & το κουτί...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ.....
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ (ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ....)

ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΣΜΙΟΥΣ....

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 02:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος) - ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ
Φίλε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα ,,,κάθισα και διάβασα όλο το συγκεκριμένο τόπικ και γνωρίζω τις απόψεις σας…Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι είμαι 38 ετών και έζησα στα `80 ως ροκάς(φιλοσοφία) φοιτητής χωρίς ποτέ να εντακτώ σε καμμιά κομματική στρούγκα με τσοπάνιδες και πρόβατα γιατί τα θεωρούσα φθαρμένα & κολλημένα από τότε ..Αν και έχω οικογένεια με 2 παιδιά έφυγα νωρίς από το υπαλληλήκι ,’έφτυσα αίμα μόνος μου 5 χρόνια ακριβώς για να μπορώ να μην έχω masters πάνω από το κεφάλι μου Τίποτε δεν είναι ιδανικό βέβαια…Από `κει και πέρα χωρίς να ξέρω κανένα στη γειτονιά μου (Αθήνα) ,πριν 2 χρόνια ,με μια απλή αφισούλα κατάφερα και κατέβασα με ντού 60 γειτόνους στο δημοτικό συμβούλιο σε περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας σε οικόπεδο που θα κτιζόταν νηπιαγωγείο από τον ΟΣΚ…. Κατόπιν αγώνα 8 μήνου και με την δυσκοιλιότητα +ανοχή της κρατικής μηχανής ,ο αγών εχάθει….
Ηταν ένα καβαφικό ταξίδι σε μια άγνωστη Ιθάκη των συμφερόντων εργολάβων, κρατικών λειτουργών (που μας υπηρετούν και παράλληλα μας κοροηδεύουν ) που με γέμισε εμπειρίες και τους συχάθηκα το σύστημα και τους σκλάβους του χρήματος….
Η γνώση αυτή με έφερε σε επαφή με άλλους ανθρώπους αγωνιστές που παλεύουν ως ρομπέν των δασών με το ``τέρας`` των ``ξεπουλημένων`` σε τοπικό και κεντρικό επίπεδο άλλα και ενταγμένοι στο σύστημα, παλεύοντας ….Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα στο κόσμο από το να πολεμάς να κατακτήσεις τα δικαιώματα σου σε όποιο επίπεδο και να είναι…Είναι σαν το σκάκι …Αλλού κερδίζεις άλλου χάνεις…..Ο κόσμος δε ΞΕΚΟΥΝΑΕΙ από το καναπέ του ,έαν το πρόβλημα δε του κτυπήσει τη πόρτα…..και βέβαια να αναλάβει άλλος αρχηγός και ευθύνες …όχι αυτοί….Μιά σπίθα πάντως φέρνει τη πυρκαγιά…και σας βεβαιώ όταν ξεσπάει όλοι οι εμπλεκόμενοι καρεκλοκένταυροι ,είναι τόσο θρασίδειλοι που τρέχουν να κρυφτούν σα τα ποντίκια στα σκοτεινά λαγούμια τους ,γιατί έκει έχουν μάθει να λειτουργούν… υπογείως και διαπλεκόμενα….ΤΟ (υπάρχον) δουλοκτητικό ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΘΡΟ ΚΑΙ ΣΑΠΙΟ ΕΚ ΘΕΜΕΛΙΩΝ….Βέβαια μη περιμένουμε το να πέσει από μόνο του ,έαν δεν πλησιάσουμε περισσότερο στο ΠΑΤΟ του ΒΑΡΕΛΙΟΥ…Πολλά θα μπορούσα να πω…Σιγά-σιγά….Οι ιδεολογίες δεξιά – αριστερά ,προοδευτικό-συντηριτικό είναι ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ,και χρειάζονται ΦΡΕΣΚΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΥΑΛΑ….Γιατί δυστυχώς η γενιά μου αντί να κατακρίνει τις καινούργιες (playstation & TV) να κοιτάξει τη κατάντια της που τους τα χώνω καθημερινά όπου σταθώ και βρεθώ….Η μπάλα στο πόδι τους λείπει και ,αφαλοκομμένοι όλοι αυτοί οι επαναστάτες της μεταπολιτευτικής γενιάς ,,μια χαρά ξεπουληθήκαν στο κυνήγι του χρήματος και της επιβίωσης….όπως και τα παιδιά των λουλουδιών στα 70ees....Γιά να δούμε τα παιδιά τους….??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 04:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρατική Αναλγησία
Αρθρογραφική Αναλγησία (απο συγγενές θέμα του Αβαταρ)
Πολιτική Αναλγησία
Λαική Αναλγησία!
Δασκάλων Αναλγησία!
Και της γενίας μας Αναλγησία!
Η Αναλγησία του γείτονα,του φίλου ,του σκύλου πριν το πρόβλημα χτυπήσει την πόρτα!

Και αναρωτιέται κανείς,τόση αναλγησία πυ βρέθηκε? Να τελικά γιατί δεν υπάρχει μορφίνη στα νοσοκομεία!

Η λύση δεν είναι μια γενικευμένη αντίδραση,θεωρητικά είναι αλλα πρακτικά ελάχιστα υπάρχουν τέτοιες κινήσεις...Και όπου υπήρξαν οι καρατόμοι γίνονται...κεφάλια (δείτε Γαλλική Επανάσταση και λίγο απο τους ¶Θλιους,του Ουγκο βρε παίδες,όχι τους σημερινούς!)

Η λύση είναι ένας -ένας ,σιγά-σιγά να επαναστατήσει για την πάρτη του ,για δικό του λογαριασμό.Να μην διαπραγματευτεί ,όχι την ψυχολογική μορφίνη (αν-αλγησία) ,αλλα ούτε κάν το ψυχολογικό ντεπόν ή την ψυχολογική ασπιρινούλα!Και χωρίς προσωπικη΄αναλγησία,πονάει λίγο...

Γιατί νομίζετε κυριαρχεί τόση αν-αλγησία? Λόγω φυγοπονίας!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 22:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η λύση είναι ένας -ένας ,σιγά-σιγά να επαναστατήσει για την πάρτη του ,για δικό του λογαριασμό.Να μην διαπραγματευτεί ,όχι την ψυχολογική μορφίνη (αν-αλγησία) ,αλλα ούτε κάν το ψυχολογικό ντεπόν ή την ψυχολογική ασπιρινούλα!

ναι φίλε θα συμφωνήσω εν μέρη ,άλλα ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη...και από προσωπική διασκέδαση μου ,πλέον έχει αναχθεί σε χόμπυ η ηδονή να μπλοκάρεις το σύστημα των εγκεφάλων που εκλέγονται (επειδή τα κριτήρια της μάζας είναι έχει πτυχίο άρα μορφωμένος ένω εμείς δεν έχουμε,και βέβαια να έχει ``επιταγές`` να ξεπληρώσει μετεκλογικά γιά να κάνει το promotion και να λειτουργήσουν οι γνωστές πελατιακές σχέσεις της πυραμίδας από το ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟ καλά κρατούν) και τα ψευτοδηλήματα ΔΕΞΙΑ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ κλπ..κλπ αγκούρια ΚΑΛΑΒΡΕΖΙΚΑ........ΠΑΝΤΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΣ & ΒΛΑΚΑΣ γιά τους φίλους...Ο ΤΣΕ εγκατέληψε και την ιατρική γιά τα πιστεύω του....ΕΜΕΙΣ????????Σήμερα έπιτέθηκα φραστικά σε 3 φιλικά ζευγάρια και μου δικαιολογήθηκαν ότι η άλυσίδα του σκλάβου της καθημερινότητας θα βγεί ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ και θα παίρνουν ψυχοφάρμακα & άλλα χαπάκια...Και τότε δεν θα έχουν καμμιά διάθεση γιά ανατροπές,Ας έρθει η νέα γενιά...ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ πέραν της υποταγής??????? ``Sad but true``...Metallica`
ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΗ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΑΚΡΥΑ ΜΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΟΜΩς ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΣΤΗ ΜΥΤΗ ΜΑΣ...Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ PC ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ INTERNET.....ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ,ΑΜΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ STA FORUM ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΟΛΟΙ......ΤΗ ΣΠΙΘΑ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΣΕΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΡΛΩΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ......Καλά κουνάτε τα κεφάλια σας.....η παγκοσμιοποίηση του δικτύου (όσοι έχουν πρόσβαση σε αυτό)ξέσχισε και ξεπέρασε όλα τα ιδεολογικά,διπολικά κατακάθια του εμφυλίου και του αναχρονισμού αυτών που τα συντηρούσαν -γιατί τους βόλευε- και ανήκουν πλέον σε ΠΑΝΕΛ γιά μυαλά πανέ κλεισμένα σε κονσέρβα....ΚΑΛΗΝΥΚΤΑ...Μη με παρεξηγείται από το ΠΑΘΟΣ που με διακατέχει ,άλλα επειδή μόνο έτσι απογειώνομαι & πορώνομαι να φανταστέίτε ότι συγκρατώ κι όλας την οργή μου για΄ότι βλέπω γύρω μου....Με αγάπη Velis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 11:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΗ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΑΚΡΥΑ ΜΑΣ...ΕΙΝΑΙ ΟΜΩς ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΣΤΗ ΜΥΤΗ ΜΑΣ...Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ PC ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ INTERNET..

ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ......

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΑ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ...
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΟΥΣΙΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ??????

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΠΙΖΗΣΕΙ....

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ....

ΒΛΕΠΩ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ) ΕΝΑ ΣΥΝΕΧΕΣ ΧΤΥΠΗΜΑ ΑΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ. (ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ)...

ΠΩΣ ΓΙΝΤΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ???
ΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ...
ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 01:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ φίλε AvatarGR για τις ερωτήσεις σου προωθώντας τη κουβέντα σε βαθύτερα νερά ...Αν και το θέμα είναι πολύπλοκα εύκολο ,θα πώ ότι
Οι άνθρωποι που τους απασχολούν αυτά τα προαναφερόμενα ψευτοδιλήματα έχουν ήδη πεθάνει και δεν το ξέρουν, άσχετα αν τους θάβουν στα 80….(Με την αύξηση του ορίου σύνταξης, θα προλάβει εάν θα είναι υγιής να χαρεί χωρίς αλυσίδα και 5-6 χρονάκια σέρνοντας με καροτσάκια τα εγγόνια του πριν την αναχώρηση για τον Κάτω Κόσμο) Κοιτούν το ΔΕΝΤΡΟ ΅ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ & ΟΧΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΠΟΥ ΦΛΕΓΕΤΑΙ.....
Τα άτομα που αποτελούν τη πλειοψηφία της κοινωνίας αποτελούν τους μόνιμους καρπαζοεισπράκτορες εφόσον εγκλωβισμένοι σε κοινωνικούς ρόλους που επέλεξαν συνειδητά ή ασυνείδητα (πατέρα –μάνα-εργαζόμενος- παιδιά) θεωρούν ότι έχουν επιτελέσει το σκοπό της ζωής τους και παράλληλα αποτελούν εύκολη λεία για την συντήρηση του υπάρχοντος συστήματος και την εκμετάλλευση από τους εκάστωθε κατέχοντας την εξουσία…Αυτό θέλουν και αυτοί...Τις δεσμεύσεις, την αδυναμία του ΕΝΕΡΓΟΥ ΠΟΛΙΤΗ που ασκεί έλεγχο, και να σε κάνουν να πιστεύσεις στο κυνήγι μαγισσών....Με ένα μόνιμο προσανατολισμό στο άκρατο υλιστικό & καταναλωτικό μοντέλο που πλασάρει ένα πολυεπίπεδο κοινωνικό & πολιτισμικό πλαίσιο (δάνεια ,ΜΜΕ, περίγυρος, ιδιωτικά σχολεία, αύξηση περιουσιακής κατάστασης κλπ) πέφτουν σε ένα λάκκο με κινούμενη άμμο ..Έτσι δε παρασύρθηκε η μάζα, στον εγκλωβισμό του χρηματιστηρίου στα 90εες ….Οι τέχνες ,η μουσική, πολιτισμός έχουν περιέλθει σε ένα τέλμα ακριβώς ,γιατί απορρέουν ακριβώς από το υπάρχον κοινωνικό αδιέξοδο..
Το τέλμα αυτό πρέπει να μας χαροποιεί, διότι πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι διανύουμε ένα μεταβατικό στάδιο παρακμής του υπάρχοντος ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ,όπου μπορεί να αναδύει μπόχα από τη σήψη και τη σαπίλα του ,άλλα είναι ο μονόδρομος για να πιάσει πάτο, το καράβι που μπάζει νερά από ΠΑΝΤΟΥ…
Τα άτομα αυτά όπου η εκμετάλλευση του ελευθέρου χρόνου τους ,εξαντλείται στο χαζοκούτι ,το γήπεδο , τα μπουζούκια της υποκουλτούρας και στις ταβέρνες ας φρόντιζαν νωρίτερα να φιλοσοφήσουν τη πορεία & τις επιλογές τους…Δεν τους απαγόρευσε κανείς να επιλέξουν από τον αχταρμά , το σωστό βιβλίο, ταινία, ενημερωτική εκπομπή κλπ
Οι ``ψαγμένοι πεφωτισμένοι`` από την άλλη εφόσον είναι συνειδητοποιημένοι ,οφείλουν (αντί να συνωστίζονται έξω από τις πόρτες των πλουσίων και να κρύβονται ανάμεσα στα βιβλία τους κατά Αριστοτέλη ) να αφήσουν τα περίπλοκα λεκτικά λογοπαίγνια της υψηλής κουλτούρας (και τα μονόκλ τους), να φροντίσουν ,να φυτέψουν τους σπόρους της σοφίας στο περίγυρό τους όχι μόνο με λόγια άλλα και ΕΡΓΑ., τη στάση ΖΩΗΝ τους και ο βήμα το οποίο κατέχουν ο καθένας…. Και τότε θα δούμε να αναδύεται μια άλλη ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ….όπου τουλάχιστον δεν θα υπάρχει το φασιστικό μονοπώλιο της παραγόμενης υποκουλτούρας….Η ιστορική πορεία μας το καταδεικνύει αυτό ακόμη και σε εποχές όπου δεν υπήρχε καν το διαδίκτυο και οι λαοί λιμοκτονούσαν κυριολεκτικά …
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 01:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιστορία διδάσκει….Η στάση του ΝΙΚΑ..
Επί αυτοκράτορα Ιουστινιανού(πίσω από κάθε μεγάλο άντρα
,βρίσκεται μια μεγάλη γυναίκα. Η Θεοδώρα πρώην εταίρα που
τη παντρεύτηκε) στη Κων/λη..ο λαός της βασιλεύουσας είναι
χωρισμένος στους Πράσινους & τους Βένετους(Γαλάζιους)…
Στο Στάδιο ήρθαν σε σύγκρουση ,θεωρήθηκε Στασιασμός
& επενέβησαν οι δυνάμεις καταστολής υπό της αρχηγίας
του στρατηγού Βελισάριου ,όπου κατέσφαξαν 30.000 ανθρώπους…
Πολλά χρόνια μετά ,σε παρόμοιες αδελφοκτόνες φρικαλεότητες
προέβην ο διχασμένος ιδεολογικά Ελληνικός λαός ,στον
μετακατοχικό Εμφύλιο Πόλεμο……και μυαλό δε έβαλαν….
60 χρόνια μετά κάποιοι ψηφοθήρες πολιτικοί
(όπου μετά την επίσκεψη Ευρωπαίου Οικονομικού Επιτρόπου που
τραβάειτα σχοινάκια ,οι μάσκες έπεσαν & αποδείχθηκε περίτρανα,
ότι οι 300 του Κοινοβουλίου που ψηφίσουμε, είναι μαριονέτες
της Υπέρτατης Κεντρικής Εξουσίας, όπου και όλοι Αυτοί με τη
σειρά τους ,υπακούουν στις προσταγές της Αμερικής….
Εχουν το θράσος ακόμη να ψελίζουν περί Δεξιάς & Αριστεράς ,
ή Συντηριστιμού & Προδευτικότητας …..Το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον φαιδρό… Με απλά λόγια βλέπω μια ολιγαρχία ΜΑΡΙΟΝΕΤΩΝ να κυβερνάει ,τους (υποτίθεται ) Ελεύθερους Πολίτες & Λαόύς….
Γιά να μη ταμπελωθώ για Αριστερός, να ξεκαθαρίσω ότι ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ
ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ & ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΑΜΠΕΛΑΣ…..
Θεωρώ πηγή του κακού στην ανθρωπότητα τις Ταμπέλες….και τον ιδεολογικό διχασμό…..Κάτω από τα ρούχα μας είμαστε όλοι άνθρωποι
και μας ενώνουν πολλά περισσότερα ,απ` ότι μας χωρίζουν…
Το ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ είναι η Ελευθερία στη Ζωή και η μόνη ταμπέλα
που μπορώ να αποδεχθώ είναι του ΡΟΚΑ…..
Μετρήστε το υπόλοιπο της ζωής σας που απομένει σε ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ .για να συνειδητοποιήσουμε πόσο ΣΥΝΤΟΜΑ καίγεται
αν ``κοιμόμαστε`` χωρίς να ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ΅..

Άλλη μια μίζερη βδομάδα ξεκινά, δουλεύοντας στη ΜΙΖΕΡΗ γκετοποιημένη πόλη του Big Mother,Brother…όπου προσφέρει μόνο ψευδαισθήσεις στιγμιαίων ματαιόπονων αποδράσεων από τα ΚΕΛΙΑ με τα ΚΟΥΤΙΑ, σε μαυρισμένα από τα καυσαέρια μπαλκόνια, που `χουν και ζαρτινιέρες με μαραμένα φυτά & καναρίνια σε κλουβιά…..Στην υγειά μας…….και εις ανώτερα….


Edited by - judas priest on 16/10/2005 01:08:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy