ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 22:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ!

jonniebegood ΣΤΑ "ΛΟΓΙΑ" ΤΩΝ AVATARGR KAI Asteri tou Vorra ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ...

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ:

quote:
τι παραπανω μαθαιναν στο εξωτερικο απο ο,τι εδω?

ΤΟ Asteri tou Vorra ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΥΟ ΣΩΣΤΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ:

quote:
Τι νόημα έχει η φιλοσοφία και η γνώση αν δεν οδηγεί σε ένα καλύτερο κόσμο;

quote:
ΚΟινώς η Γη είναι το μεγάλο σχολείο του Σύμπαντος. Γι αυτό είναι ίσως και τόσο δύσκολη.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ!

ΤΑ ΛΕΜΕ..


ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 19:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ SeaHawk ΚΑΙ jonniebegood ΣΤΟΝ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΕΙΣ....

ΟΙ ΔΥΟ ΠΗΓΑΝ ΕΥΡΩΠΗ (ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΙΣΠΑΝΙΑ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΣΤΟ ΘΗΒΕΤ...

ΜΑΘΗΤΕΥΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ...

ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΚΑΚΩΣ ΕΠΡΑΞΑΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΑΣ...
ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ....

ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ..
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΔΙΑΣΚΑΛΟΥΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΩΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ?????

ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ (ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ)...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 21:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ!

ΦΙΛΕ AVATARGR ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ Η ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΩ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΠΟΡΙΑ..

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ:

ΟΤΑΝ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΤΟΤΕ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!

ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ..
..ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΒΟΥΔΑΣ:

Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΕΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ!

ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ! , ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ..

ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ..
ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟΥΣ ΕΝΟΟΥΣΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ Η ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΖΗΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΚΛΑΔΟ ΠΟΥ ΔΗΜΕΙΟΥΡΓΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΔΗΛΔΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ,ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ,ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΡΧΕΣ Κ.Λ.Π.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ "ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΟΣ" ΣΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΣΟΥ , ΝΟΜΙΜΑ Η ΠΑΡΑΝΟΜΑ , ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΟΥ Η ΟΧΙ..

ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΤΙΜΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ , ΚΑΤΙ ΔΕΝ "ΚΟΛΛΑΕΙ" , ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ PROFIT ΕΙΝΑΙ PROFIT++++!!!!!

ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΩΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!
ΑΠΛΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ "ΠΟΡΤΕΣ" ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
ΑΥΤΟ ΕΝΟΟΥΣΑ , ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΥΜΑΡΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ "ΚΥΚΛΟΥΣ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΗΜΕΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑΝ , ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΗΔΗ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΣΑΦΗΣ..

ΣΥΝΕΧΙΖΩ..




ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 22:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ
quote:
ΟΙ ΔΥΟ ΠΗΓΑΝ ΕΥΡΩΠΗ (ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΙΣΠΑΝΙΑ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΣΤΟ ΘΗΒΕΤ...
ΜΑΘΗΤΕΥΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ...
ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΚΑΚΩΣ ΕΠΡΑΞΑΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΑΣ...
ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ....

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΚΟ.
ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΦΟΥ ΕΚΕΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΥΤΟΥΣ Η ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ Η "ΜΟΙΡΑ" ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡHΘΕΙ MUST! ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ , ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΕ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΟΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΝΩΤΕΡΕΣ, ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΙ ΝΤΟΠΙΟ..

quote:
ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ..
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΔΙΑΣΚΑΛΟΥΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΩΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ?????

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΠΙΟ "ΚΑΘΑΡΟ" ΚΑΙ "ΣΥΝΕΧΕΣ" ΕΝΩ Η ΔΥΣΗ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ...
ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ!
ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΑΣΙΑΤΗΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΕΝΕΣ;
ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ Η ΣΤΟ ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ;
ΘΑ ΚΟΙΤΟΥΣΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΕ Η ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΘΑ ΚΑΤΕΛΗΓΕΣ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ..

quote:
ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΛΑ (ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ)...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ , ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΕΔΡΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΟΣΕΩΝ ΕΙΤΕ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ "ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ" ΕΙΤΕ "ΔΥΤΙΚΟΥ" ΤΥΠΟΥ.
ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΝΟΙΚΕΣ ΟΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΕΣ.
Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΙ ΔΟΜΕΣ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ..
ΤΑ ΛΕΜΕ..



ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 01:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΟΙ ΔΥΟ ΠΗΓΑΝ ΕΥΡΩΠΗ (ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΙΣΠΑΝΙΑ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΣΤΟ ΘΗΒΕΤ...

ΜΑΘΗΤΕΥΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΛΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ...



καλε μου φιλε, πηγα και εγω στην Ινδια, και στο Νεπαλ, και σε Μουσουλμανικες χωρες οπου ανθει ο σουφισμος, απο τα 21 μου χρονια.


ωστοσο ο μοναδικος Δασκαλος (με κεφαλαιο) που γνωρισα (και που ειχε οντως δυναμεις περαν του ανθρωπινως φυσιολογικου) ηταν Ελληνας και μαλιστα αστεγος!!!

διδασκε καθε στιγμη με ο,τι κι αν εκανε, χωρις να μιλαει, ολους ανεξαιρετως!


ομως, μονο οσοι τον προσεξαν και αποδεχτηκαν την διδασκαλια του εγιναν μαθητες του!

για τους περισσοτερους ηταν ο αστεγος που σεβονταν μεν υποσυνειδητα, αλλα τους φοβιζε η διδασκαλια του, οπότε δεν την "εβλεπαν"...


εκανε υπερφυσικες επιδειξεις μερα μεσημερι σε πολυσυχναστους δρομους και δεν τον εβλεπαν οι περαστικοι!!!

δεν ηθελαν να τον προσεξουν!


.


εγω απλα με θεωρω τυχερο που τον συναντησα!


ΥΓ. οπως ειπε και ο δον Χουαν, μονοπατια υπαρχουν πολλα, αλλα ρωτα τον εαυτο σου πριν επιλεξεις καποιο: εχει αυτο το μονοπατι καρδια?


απαντηση μπορει να δωσει ο καθενας για τον εαυτο του μονο

εγω λεω: οσοι οι ανθρωποι, τοσα και τα μονοπατια!


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 01:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΟΤΑΝ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΤΟΤΕ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!



αν ο μαθητης δεν ειναι ετοιμος να αναγνωρισει τον δασκαλο, δεν υπαρχει διδασκαλια κι ας υπαρχει δασκαλος...

quote:

ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ..


συμφωνω!

εγω απλα το λεω με αλλο τροπο: φιλοσοφεις καθε Στιγμη.

quote:

ΑΠΛΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ "ΠΟΡΤΕΣ" ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...


κι αυτο το λεω αλλιως: εμεις διαμορφωνουμε την πραγματικοτητα μας!


και παλι συμφωνω!


.

.




ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 10:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ...

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΑΠΕΛΥΣΕ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ....

Ο ΛΟΓΟΣ?????????

ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΔΕΝ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΑΝ ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ.....

ΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 20:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΦΙΛΕ AVATARGR ΤΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΓΙΑ ΤΟ:

quote:
ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΔΕΝ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΑΝ ΣΕ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ.....

...ΣΤΗΝ ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ "ΒΑΡΕΜΕΝΟΣ" Ο ΤΥΠΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!!!

ΦΙΛΕ jonniebegood ΝΑΙ ΕΠΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΩΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ.

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ

quote:
καλε μου φιλε, πηγα και εγω στην Ινδια, και στο Νεπαλ, και σε Μουσουλμανικες χωρες οπου ανθει ο σουφισμος, απο τα 21 μου χρονια.

ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΥΘΕΝΑ..

ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΠΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ..

quote:
ωστοσο ο μοναδικος Δασκαλος (με κεφαλαιο) που γνωρισα (και που ειχε οντως δυναμεις περαν του ανθρωπινως φυσιολογικου) ηταν Ελληνας και μαλιστα αστεγος!!!

ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟΝ..
ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΣ Ο ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΟΝΤΟΣ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

quote:
ΥΓ. οπως ειπε και ο δον Χουαν, μονοπατια υπαρχουν πολλα, αλλα ρωτα τον εαυτο σου πριν επιλεξεις καποιο: εχει αυτο το μονοπατι καρδια?

απαντηση μπορει να δωσει ο καθενας για τον εαυτο του μονο

εγω λεω: οσοι οι ανθρωποι, τοσα και τα μονοπατια!


ΟΛΟΣΩΣΤΟ ΦΙΛΕ!

ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ..
ΤΑ ΛΕΜΕ..


ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 21:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ..

Way down Louisiana close to New Orleans,
Way back up in the woods among the evergreens...
There stood a log cabin made of earth and wood,
Where lived a country boy named Johnny B. Goode...
He never ever learned to read or write so well,
But he could play the guitar just like ringing a bell.


Go! Go!
Go Johnny Go Go
Go johnny Go Go
Go johnny Go Go
Go johnny Go Go Go
Johnny B. Goode

He use to carry his guitar in a gunny sack
And sit beneath the tree among the railroad track.
Oh, the engineers used to see him sitting in the shade,
Playing to the rhythm that the drivers made.
People passing by would stop and say
Oh my that country boy sure can play

Go! Go!
Go Johnny Go Go
Go johnny Go Go
Go johnny Go Go
Go johnny Go Go Go
Johnny B. Goode


His mama told him someday he would be a man,
And he would be the leader of a big old band.
People will come from miles around
To hear him play his music when the sun go down
Maybe someday his name would be in lights
Saying Johnny B. Goode is playing tonight.

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ


ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 22:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εξαρτάται τι ψάχνομε να μας διδάξει.... για να δούμε και που θα τον αναζητήσομε.....


Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 22:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ SeaHawk ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (ΑΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΣΕΙ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ "ΒΑΡΕΜΕΝΟΣ"...

ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ (ΠΕΡΙ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΜΠΟΝΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΕ....
ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ....

ΑΥΤΟΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΠΑΓΟΒΟΥΝΟΥ...
Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.

ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΚΤΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟΙΧΟΣ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ...

ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΓΙΑ ΤΑ "ΚΑΛΑ ΜΑΝΤΑΤΑ" ΠΕΡΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 65 ΩΡΩΝ
ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡIΣΕΤΑΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΝΟΜΑΙ ΙΣΩΣ "ΕΠΙΠΕΔΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΤΟΝΟΣ" ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ SeaHawk ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 600-700 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΑΛΛΑ...
Η ΙΣΠΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗ - ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ (ΚΑΜΠΑΛΛΑ) ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 00:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatar,
Mercie για το καλωσόρισμα. Αισθάνομαι ήδη much better - αν και θα προτιμούσα να μη μου άλαζες φύλο (είμαι φίλΗ και όχι φίλος). Επ' ευκαιρία να σχολιάσω:
quote:
ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΚΤΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟΙΧΟΣ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ...

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι αν καταφέρνει κανείς να είναι ο εαυτός του στην καθημερινότητα και να εκφράζει όλο και περισσότερο αυτά που έχει μέσα του, όπως διαχειρίζεται και αντιμετωπίζει όλα αυτά που του συμβαίνουν (μαζί και αυτά που περιγράφεις, τα οποία μάλλον θα γίνονται όλο και χειρότερα....), τότε αυτό που θα καταφέρει αξίζει όσο όλες οι φιλοσοφίες μαζί.
Ας σκεφτούμε λίγο πως το κάνει ο άνθρωπος μέχρι τώρα... με ποιούς τρόπους συνηθίζει να αντιδρά και το κουβεντιάζομε...
Επομένως θα επανέλθω...

Μ'αρέσει τελικά αυτή η ιστορία με τα forum!!!! Μοιάζει λίγο με συμπόσιο!!! Να φέρω και ....κρασάκι??? ή δεν το συνηθίζετε??? !!!

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 11:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΗ Asteri tou Vorra ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ....

Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ "ΖΩΗΣ" ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ (Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ)...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΤΑΡ...


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 15:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatar
χτές βράδυ που σκεφτόμουνα τι ωραία που είναι να συζητά κανείς με αυτό τον τρόπο, θυμήθηκα συγχρόνως αυτό που είχε πει ο Πλάτωνας "πριν πάρεις μέρος σε μία συζήτηση να ξεκαθαρίζεις τους όρους σου" . Σε μια επέκταση αυτό, όχι μόνο οι όροι είναι δύσκολο να είναι ξεκάθαροι (ο καθένας μας έχει μέσα του και διαφορετικό ορισμό για τις έννοιες) αλλά και είναι ακόμη πιο δύσκολο να επικοινωνήσουμε αν οι στόχοι του καθενός μας είναι διαφορετικοί...
Θέλω λοιπόν να σχολιάσω...
quote:
Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ "ΖΩΗΣ" ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ (Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ)...


Διαφωνώ....
Η ύπαρξη α-ληθεύει μόνο στην πράξη. Και στην προκειμένη, καθώς φαίνεται, όσο μεγαλύτερη λήθη διάγομε... τόσο πιο μεγάλες οι δυσκολίες μας να βρούμε αυτή την α-λήθεια....Επομένως, οι συνθήκες ζωής μας είναι αυτές που μας χρειάζονται, αυτές που επιλέγομε, αυτές που οι ίδιοι δημιουργούμε.... Σκέψου ότι δεν ζούμε όλοι το ίδιο πράγμα. Άλλες φορές περιβάλλοντα μας αποβάλλουν αμέσως.. δεν χρειαζόμαστε κάτι από κει ούτε αυτοί άπό εμάς...
Και επειδή όπως είπαμε η αλήθεια είναι πράξη,
Η ευθύνη μας είναι ακέραια (δυστυχώς).Σκέψου.. που είμασταν εμείς όταν διαμορφώνονταν αυτή η πραγματικότητα που τώρα δεν αντέχομε;; πού είμαστε όταν παίρνονται οι αποφάσεις.... Ακριβώς επειδή έχομε μεγάλη αδυναμία να παρέμβομε στα δρώμενα, επειδή το πως αυτός ο κόσμος πορεύεται πάντα ήταν αντικείμενο χειραγώγισης από όλους (πολιτικές και θρησκευτικές εξουσίες) και οι παρεμβάσεις στην πραγματικότητα ήταν πάντα γεμάτες συμφέροντα, τώρα ξαφνικά ξυπνάμε και βλέπουμε ένα κόσμο που έχει χάσει τον έλεγχο..... και μεμονομένα άτομα που πέφτουν όλο και πιο πολύ σε λήθη....
Ε, η γνώμη μου είναι ότι η συλλογική μας πραγματικότητα, που αντιπροσωπεύει τη συνισταμένη της συλλογικής μας εκπαίδευσης, θα διαμορφώνεται τμηματικά, αλλά και συνολικά, ανάλογα με τις ανάγκες της εκπαίδευσης αυτής. Οι γραφές μιλάνε για πολύ δύσκολες καταστάσεις... Μακάρι να μην φτάσει ο άνθρωπος μέχρι εκεί για να διδαχθεί τον εαυτό του. Στο χέρι μας είναι.
Προτείνω όντως να δούμε με πιο τρόπο έχομε συνηθίσει να επιδράμε στην πραγματικότητα.
Πάντως σου αντιστρέφω την ερώτηση:
Εάν δεν εκδηλώνομε τον εαυτό μας στην καθημερινότητα μας, τότε τι εκδηλώνομε;;
Ας το ψάξουμε λίγο.. πιστεύω πως αν ξεκαθαρίσομε λίγο το τι μπορεί να βρούμε και το πως. Τι σόι θεοί ...είμαστε....!!! (απλώς είμαστε σε ολίγη ... ακινησία...)

Υ.Γ. Εννοείται ότι το κρασάκι θα είναι ανάλογο της περίστασης.....

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 23:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Asteri tou Vorra ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΑ ΣΑΝ ΣΚΟΠΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ)

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ...

ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΓΚΑΙΤΕ ΣΤΟΝ ΦΑΟΥΣΤ..

"ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΑΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ.
ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΗ ΜΕΙΝΕ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ"....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ..

Way down Louisiana close to New Orleans...


νασαι καλα για το ασμα!


προσωπικα κατεληξα οτι με διεγειρει περισσοτερο η εκτελεση του Πητερ Τος...


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Μ'αρέσει τελικά αυτή η ιστορία με τα forum!!!! Μοιάζει λίγο με συμπόσιο!!! Να φέρω και ....κρασάκι??? ή δεν το συνηθίζετε??? !!!



χαχαχα!


τωρα μπηκες στην καρδια μου!!!


ειπες τις λεξεις κλειδια: συμποσιο - κρασακι!


εγω τα συνηθιζω και τα δυο.


απλα προτιμω το παλιο κοκκινο (πανω απο 3 χρονων)...


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΑΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ.



συμφωνω με το "καθε στιγμη" αλλα διαφωνω με το "αγωνιζονται".


προτιμω το "βιωνουν", το "απολαμβανουν", ή το "ζουν"!

αγωνα κανουμε οταν θεωρουμε οτι αντιμετωπιζουμε εμποδιο.


ολα ομως ειναι στο μυαλο μας.

εγω νομιζω οτι η σοφοτερη πρακτικη συμπεριφορας ειναι αυτη του νερου.

ακολουθει τον δρομο της ελαχιστης αντιστασης, και αν βρεθει σε εμποδιο που δεν μπορει να παρακαμψει, τοτε σταματαει, συγκεντρωνεται και το υπερχειλιζει!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 21:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ!(ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΤΑ ΦΥΛΑ..)

jonniebegood ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΜΑ , ΤΥΧΑΙΑ "ΕΠΕΣΑ" ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΤΟ ΑΦΙΕΡΩΣΩ.


quote:
Μ'αρέσει τελικά αυτή η ιστορία με τα forum!!!! Μοιάζει λίγο με συμπόσιο!!! Να φέρω και ....κρασάκι??? ή δεν το συνηθίζετε??? !!!

Asteri tou Vorra ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣ ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ!!
ΧΡΟΥΤΣ!-ΧΡΟΥΤΣ!(SeaHawk ΤΡΙΒΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ!)
ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΠΙΟΤΟ..



ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 22:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΠΙΟΤΟ..



και φυσικα δεν ξεχναμε το φιλοσοφειν, ε?

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 23:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
spirit
Ειναι ουσιαστικο και αναγκαιο για να προχωραμε να κοιταζουμε και λιγο πισω,συγκριτικα,και να απαλλαγουμε απο της προσωπικες μας αυταπατες .

Συγκριτικά με τι ? Συγκριτικά με ποιον ? Αυτά που έκανες "πίσω", πάντα θα είναι διαφορετικά με ό,τι κάνεις καθώς προχωράς. Δεν ωφελεί η σύγκριση. Η σωστή λέξη είναι η παρατήρηση. Mόνο αυτό μπορείς να κάνεις. Και να παρατηρείς, δίχως απαραίτητα να συμπεραίνεις.Την παρατήρηση θα μπορούσες να την ονομάσεις και ενθύμηση. Αλλά αν σε ρωτήσω τώρα, τι θυμάσαι από όλα όσα έκανες, θα δεις πως η μνήμη σου θα σε προδώσει. Μην συγκρίνεις λοιπόν, γιατί θα σε συγκρίνουν.

Deva Parinito

Υ.Γ Που χάθηκες εσύ ? Είσαι καλά ? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 16:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΦΙΛΗ spirit ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
Ειναι ουσιαστικο και αναγκαιο για να προχωραμε να κοιταζουμε και λιγο πισω,συγκριτικα,και να απαλλαγουμε απο της προσωπικες μας αυταπατες .

ΠΙΣΩ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ....

ΔΙΔΑΧΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ....
ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ...
ΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ????
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ?????
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ????

ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ..
ΝΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ...
ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 16:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Συγκριτικά με τι ? Συγκριτικά με ποιον ? Αυτά που έκανες "πίσω", πάντα θα είναι διαφορετικά με ό,τι κάνεις καθώς προχωράς. Δεν ωφελεί η σύγκριση. Η σωστή λέξη είναι η παρατήρηση. Mόνο αυτό μπορείς να κάνεις. Και να παρατηρείς, δίχως απαραίτητα να συμπεραίνεις.Την παρατήρηση θα μπορούσες να την ονομάσεις και ενθύμηση. Αλλά αν σε ρωτήσω τώρα, τι θυμάσαι από όλα όσα έκανες, θα δεις πως η μνήμη σου θα σε προδώσει. Μην συγκρίνεις λοιπόν, γιατί θα σε συγκρίνουν.

[/quote]
Deva και αγαπητοι συνταξιδιωτες καλησπερα..
Το μην συγκρινεις για να μην σε συγκρινουν μαλλον σου ηρθε συνειρμικα,απο το να μην κρινεις για να μην κριθεις,αλλα για μενα οταν λεω (συγκριτικα)εννοω οτι βλεπωντας καποιες αδυναμιες στο παρελθον και συγκρινοντας το παρων και ασφαλως παρατηρωντας,μπορουμε να μην κανουμε δυο φορες τα ιδια λαθη.
Θυμαμαι φιλε Ντεβα,παρα πολλα γεγονοτα και την χρονικη στιγμη που εγιναν,αλλα αυτο που δεν θυμαμαι ειναι ποτε σκεφτηκα αυτο η το αλλο,εδω ο χρονος με προδιδει και ολα μπερδευονται μεσα μου.

Υ.Γ Ειναι αληθεια πως και ο εαυτος μου με εχει χασει τον τελευταιο καιρο,αλλα σε εναμιση μηνα αρχιζουν οι διακοπες μου ,ε και φυσικα θα βρεθω και στην Θεσσαλονικη για λιγο..θα σε δω ελπιζω.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 16:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν προσπαθείς να γίνεις φίλος με κάποιον , προσέχεις συνήθως το άτομο αυτό , να έχει ένα καλό χαρακτήρα.

Όταν όμως προσπαθείς να γίνεις φίλος με μια σοφία, τα πράγματα αλλάζουνε ριζικά.

Η δυσκολία αρχίζει με την ελεύθερη επιλογή.

Με ποια σοφία να γίνω φίλος ;;;

Σε ποιον θα ανήκει αυτή ;;;

Οι προλαλήσαντες αναφέρανε , μερικά χαρακτηριστικά , ενός σοφού δασκάλου.

Εγώ θα αναφερθώ στην θεϊκή σοφία.

Πριν με αποσπάσει αυτή ,σχεδόν ολόκληρο τον ελεύθερο χρόνο , επεδίωκα την ανθρώπινη σοφία.

Διάβασα λίγα βιβλία στην ζωή μου.
Ήταν όμως αρκετά , για να ξυπνήσει μέσα μου η αγάπη ,για την σοφία .

Διάβασα Πυθαγόρα, Σωκράτη ,Πλάτωνα, Αριστοτέλη καθώς επίσης και την ασκητική του Καζαντζάκη.
Γενικά ,όπως είπα δεν είμαι πολυδιαβασμένος ,αλλά αυτά τα βιβλία ήσαν αρκετά , για να μου ανοίξουνε την περιέργεια να ασχοληθώ με την σοφία .

Όταν με το καλό ανακάλυψα ,ότι η ανθρώπινη σοφία , έχει τα διανοητικά της όρια ,άρχισα να ψάχνω για μια καινούργια πηγή.

Έτσι ξεκίνησε, η αναζήτηση μου για το θείου πνεύμα ,που έχει μέσα του κάθε άνθρωπος.

Για να μελετήσει κάποιος τον Πυθαγόρα , χρειάζεται αρκετό χρόνο.
Για να μελετήσει το θείο μέσα του , ίσως να μην φτάνει μια ολάκερη ζωή.

Η μελέτη του θείου ,είναι κάτι που μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε άνθρωπος.
Στην ζωή γνώρισα ανθρώπους απλούς , από την μέση και την κατώτερη αστική τάξη , που ήσαν πάρα πολύ φιλοσοφημένοι.
Το όφελος μου από την συναναστροφή μου μαζί τους ,ήτανε ότι έμαθα χρήσιμα πράγματα για να κάνω την ζωή μου καλύτερη ,από το παρελθόν.

Γνώρισα όμως και ανθρώπους , της ανώτερης κοινωνικής αστικής τάξης.
Άλλοι ήσαν φιλοσοφημένοι και άλλοι καθόλου.

Τα γράφω αυτά , επειδή στο παρελθόν προσπάθησα , να εφαρμόσω την φιλοσοφία , άλλων ατόμων στην δική μου ζωή.
Με βοήθησε πράγματι να καλυτερεύσω την ζωή μου.
Έγινε ποιο ευχάριστη.

Εδώ και αρκετό καιρό μελετάω τον ίδιο τον εαυτό μου.
Μέσα σε αυτόν υπάρχει άπειρο υλικό μάθησης.

Γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν ολόκληρο , έγραψε ο Πυθαγόρας.

Περίπου αυτό κάνω.

Αυτά που μαθαίνω , προσπαθώ να τα εφαρμόζω στην καθημερινότητά μου.
Είναι μια μοναδική εμπειρία, που ο καθένας πρέπει να την κάνει για τον εαυτό του.

Κάνοντας μια σύγκριση με την ζωή που έκανα παλιότερα σε σχέση με το παρών ,ανακαλύπτω καθημερινά , ότι :

Συνυπάρχει η φιλοσοφία μου & η ελεύθερη σκέψη , στην καθημερινότητά μου .

Αυτό δεν τελειώνει ποτέ , γιατί όπως έγραψα άνωθεν :

Για την μελέτη του θείου πνεύματος , απαιτείτε τουλάχιστον μια ολόκληρη ζωή.( προσωπική εκτίμηση ).

Είναι όμως μια ευχάριστη μελέτη για εμένα προσωπικά .
Το έχω κάνει τρόπο ζωής.
Μελετάω το θείο μέσα μου και προσπαθώ να το εφαρμόζω ορθά στην καθημερινότητά μου.


Είναι με λίγα λόγια η δική μου προσωπική αντίληψη ,περί θεοσοφίας , που εφαρμόζω στην πράξη και μέχρι σήμερα είμαι ευχαριστημένος , από αυτόν τον τρόπο ζωής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 17:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΙΣΩ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ....


Αγαπητέ νομίζω ότι το μόνο που πραγματικά έχουμε είναι το τώρα!

Μόνο αυτό βιώνουμε πραγματικά.

Οι αναμνήσεις γίνονται υποκειμενικές και ποτε κανείς δε θα ζήσει στο μέλλον,
γιατί αυτό θα είναι ήδη το δικό του παρόν.

Άρα όπως λέει και το άσμα η πιο μεγάλη ώρα είναι ΤΩΡΑ!

Εγώ πάλι ακολουθώ άλλη οδό για να μην αλωθώ από την πραγματικότητα.
Ψάχνω για τα κίνητρα των ανθρώπων.

Ιστορικά, προσωπικά, γενικά.

Αν κάποιος με χτυπήσει ή με βάλει να τραγουδώ τα τραγούδια του,
αναρωτιέμαι γιατί, πριν οργιστώ.
Προσπαθώ να δω τον κόσμο μέσα απ'τα μάτια του καθένα,
για να δω τι θέλει να καταφέρει με ότι κάνει.

Αυτή η μέθοδος με βοηθά να μην χαρακτηρίζω ανώφελα,
να μην οργίζομαι
και να προχωρώ με αυτή τη βάση.

Αν καταννοηθεί το γιατί κάποιος αντιδρά έτσι,
τότε τα δύσκολα παύουν να είναι τόσο δύσκολα.

Όπως έλεγαν και οι διαφωτιστές,
τα πάντα είναι σχετικά και γι αυτό ανεκτα.

Περνάω κρίσεις φιλοσοφικής αναζήτησης και ενδοσκόπησης,
όταν η καθημερινότητά μου είναι χάλια.

Τότε έχω ανάγκη να καταννοήσω γιατί συμβαίνουν όλα.

Αν είσαι σε μια αιώρα και ακούς την πηγή δίπλα να αναβλύζει και τα πουλιά να κελαηδούν,
ε!κακά τα ψέμματα ζεις την σοφία και την αγαπάς εκ των πραγματών.

Στη μιζέρια, στον αγώνα, στον ακάλυπτο της ψυχής μας,
φωλιάζει η ανάγκη να το ψάξουμε.

Και τι θα γινόταν αν ο κόσμος γέμιζε "πλούσιους" και δυνατούς???
Θα το ρίχναμε όλοι στη φιλοσοφία?

Δεν νομίζω...

Τα τρωτά μας σημεία θέλουμε να περισώσουμε φιλοσοφώντας,
όχι την ευμάρεια.

Από τα χαστούκια μαθαίνουμε,
στα χάδια αφηνόμαστε ανυποψίαστα.

Η φιλοσοφία είναι τρόπος ζωής,
δεν είναι το γέννημα της ευτυχίας,
είναι όμως η ευτυχία πολλές φορές γέννημα της.

Ας απολαύσουμε το συμπόσιο φίλοι μου,
κι ας πετάξουμε με τα φτερά που δίνει το κρασί στις σκέψεις μας.

Καλό απόγευμα σε όλους

Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 18:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
και φυσικα δεν ξεχναμε το φιλοσοφειν, ε?

ΑΠΟ ΠΟΙΟ Π0ΤΗΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ?


Η ΨΥΧΗ ΠΑΝΤΑ ΘΥΜΑΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙ....


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..


ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote:
και φυσικα δεν ξεχναμε το φιλοσοφειν, ε?

ΑΠΟ ΠΟΙΟ Π0ΤΗΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ?



απο παντα αδερφε, απο παντα...


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.


ξωτικουλα,


οταν νιωθεις θυμο να θυμωνεις, οταν νιωθεις χαρα να γελας, οταν νιωθεις λυπη να κλαις, αλλα να το ξεχνας αμεσως μετα!!!

εκφραζε τα ΟΛΑ και μην κρατας ΤΙΠΟΤΑ!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 01:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξωτικουλα,

οταν νιωθεις θυμο να θυμωνεις, οταν νιωθεις χαρα να γελας, οταν νιωθεις λυπη να κλαις, αλλα να το ξεχνας αμεσως μετα!!!


εκφραζε τα ΟΛΑ και μην κρατας ΤΙΠΟΤΑ!

Φίλε μου τη διπλωματία τη χρησιμοποιώ συχνά,
γιατί ο στραβός ο άνθρωπος μόνο απ'τα χαμόγελα γύρω του σοκάρεται.

Αλλά είμαι σε ειρήνη με το τι νιώθω και το πως το εκφράζω.
Γελάω κλαίω και θυμώνω με την καρδιά μου.

Να σαι καλά πάντως,
γιατί σχεδόν όλα όσα με "προέτρεψες" ως τώρα να κάνω ή να σκεφτώ,
είναι και της δικής μου σχολής,
αυτηνής δηλαδή.

Κάλό βράδυ σε όλους
με πολύ ρομαντική και φιλική διάθεση
Ξωτικάκι

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 11:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ kswtikoula ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ...

quote:
Αγαπητέ νομίζω ότι το μόνο που πραγματικά έχουμε είναι το τώρα!

Μόνο αυτό βιώνουμε πραγματικά.


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΡΙΟ...

ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ, ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy