ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Διγενής Ακρίτας
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 01:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Ακρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση βρίσκεται μέσα μας.

Αυτό πραγματικά πιστεύω, και προσθέτω ότι όταν έρθει η ώρα αυτή η γνώση εξωτερικεύεται.
Γι΄ αυτό και συμφωνώ εν μέρει με τον φίλο SeaHawk στο ότι πρέπει να έχεις μέσα σου το μεράκι για να φιλοσοφείς.
Δυστυχώς το μικρόβιο αυτό στην σημερινή εποχή δεν μεταφέρετε παρά μόνο από την οικογένεια.
Όλες οι άλλες κοινωνικές βάσεις όπως τα σχολεία ή η κουλτούρα που υπερισχύει κοινωνικά συντελούν στην διαμόρφωση ενός <αδιαμόρφωτου> ατόμου χωρίς το πλέον βασικό ενός υγιή πολίτη, την δυνατότητα να κρίνει σωστά.
Η <Κρίση> που προσδιορίζει το υγιές σκεπτόμενο άτομο αφαιρείται από τους νέους και στην θέση της τοποθετείται η <Κατανάλωση>.

Το κακό είναι ότι ο εχθρός είναι αόρατος, και προπάντων ευχάριστος.

Εδώ να σημειώσω ότι όταν αφαιρέσουν την κρίση σου μπορούν να αφαιρέσουν και την δυνατότητα να καταναλώνεις και μάλιστα χωρίς να διαμαρτύρεσαι.
Απόδειξη αυτού η σημερινή κοινωνική κατάσταση.

Είμαι άνθρωπος κατεξοχήν θετικός, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα που σήμερα βιώνουμε.

Τι πρέπει να κάνουμε;

Πώς μπορούμε να ξεφύγουμε από ένα σύστημα που μας κάνει οκνηρούς;(θανάσιμο αμάρτημα για τους αρχαίους).

Πώς μπορούμε να βρούμε την ισορροπία ανάμεσα στις απολαύσεις της ζωής και στο αχειραγώγητο πνεύμα;


<Πάν μέτρον άριστον.>

Χρόνια πολλά σε όλους και Χριστός Ανέστη.
Μακάρι ο συμβολισμός των παθών Του να μας παραδειγματίσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 20:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ alexilexos...

quote:
ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΗΓΕΤΕΣ "ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ Ή ΤΟΥ ΠΟΙΜΝΙΟΥ ??
ΜΗΠΩΣ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΜΕΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ??
ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΛΑΟΣ, ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ, ΤΙ ΚΑΝΕΙ ? ΒΕΛΑΖΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ?
ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΠΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ. ΣΗΜΕΙΟ ΚΟΠΩΣΗΣ Ή ΥΠΟΤΑΓΗΣ.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΔΥΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΜΥΧΙΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ" ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΘΥΜΟ ΠΟΙΜΕΝΑΡΧΗ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....
ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
ΝΑ ΕΛΘΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ....

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ alfa-omega ΕΑΝ ΦΤΑΝΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ....
Ο ΛΟΓΟΣ ?????
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΓΩΝΙΣΘΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΙΣΟΥΜΕ...
ΤΙΠΟΤΑ ΔΩΡΕΑΝ ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΑΙ...

ΑΓΩΝΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ....

KAΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 12:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ MATRIX..

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο "ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ" ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΣΤΟΝ ΗΡΩΑ(ΚΙΑΝΟΥ ΡΗΒΣ) ΤΟ ΕΞΗΣ: ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η "ΠΡΟΦΗΤΙΣΑ" ΔΗΜΕΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΧΟΝ "ΤΡΥΠΕΣ" ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ..

ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο "ΚΟΣΜΟΣ" ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΟΡΤΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ "ΠΕΙΝΑΕΙ"..

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ "ΠΟΝΗΡΟΣ" ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ..
ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΘΕΤΩ ΥΠΟΨΙΝ ΣΑΣ.
ΧΕΡΕΤΩ.



ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 00:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το όνειρο που έχει επιβληθεί είναι πολύ απλά το αμερικάνικο όνειρο, είναι το όνειρο που κατάφερε να δημιουργήσει ένα κράτος ηλιθίων και πασχίζει για τον πλανήτη των ηλιθίων. Μαλακά στην αρχή, ρουχάκια, μυσική, σήριαλ και πάει λέγοντας. Μέχρι που βρεθήκαμε στην εποχή του ιντερνετ (καλή ώρα να πω???). Καταιγισμός πληροφοριών σε δευτερόλεπτα: το απόλυτο όπλο! Ο ανθρώπινος εγκέφαλος χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να επεξεργαστεί τις πληροφορίες και να τις καταννοήσει.Όταν όμως οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές ο εγκέφαλος αδυνατεί να τις επεξεργαστεί. Αποτέλεσμα κανείς δεν μας στερεί πια την πληροφόρηση, χάνουμε όμως αργά αλλά σταθερά τη γνώση. Η εξειδίκευση έρχεται ως πανάκεια, αγράμματοι επιστήμονες με παντελή έλειψη παιδείας και συχνά χωρίς ίχνος ηθικής.
Δεν συμφωνώ ότι αδυνατεί ο άνθρωπος να φιλοσοφήσει λόγω του αγώνα επιβίωσης, η σκληρή πραγματικότητα είναι που γεννά τα ερωτήματα. Απλά είναι πιο εύκολο να μην προβληματίζεσαι. Μη μου πείτε ότι όλοι αυτοί που χολοσκάνε για να πληρώσουν το φούρνο μικροκυμμάτων τον χρειαζόταν οπωσδήποτε. Και επίσις ισχύει και το μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι. Απλά ο κόσμος ΕΜΕΙΣ προτιμούμε να γκρινιάζουμε παρά να δραστηριοποιηθούμε και να ψάξουμε. Ναι παίζεται ένα παιχνίδι πάνω στις πλάτες μας, ναι αλλοτριωνόμαστε, αλλά ακόμη μπορούμε να σκεφτούμε. Μην περιμένετε ο κόσμος να φιλοσοφεί, δεν συμφέρει. Ακούς πολλούς να λένε δεν ασχολούμε με πολιτική και κόμη πιο πολλούς να συγκατανεύουν. Κανείς δε θυμάται ότι ο άνθρωπος φύσει πολιτικόν ζώον...
Φιλικά και με περισσή χαρά που τουλάχιστον ο προβληματισμός υπάρχει.

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 08:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ (ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΦΘΗΝΟΥ ΠΟΛΥΜΕΡΟΥΣ ΥΛΙΚΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΗ ΛΗΘΗ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ; ΕΧΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ; ΧΜΜ… ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΝΙΑΟΥ-ΝΙΑΟΥ…ΟΜΩΣ…ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ…ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ! ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ…ΔΩΣΤΕ ΦΩΣ (ΟΧΙ…ΤΕΧΝΗΤΟ) ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ!
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΟΥ ΖΩΗ…
ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΡΙΖΩ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΦΘΗΝΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΖΩ…ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΤΗ ΦΥΣΗ…ΠΟΙΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ; ΠΟΙΑ ΦΥΣΗ;…ΑΑΧ!…ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΩ…ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ; ΟΤΑΝ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ…ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ…ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ! ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ…ΚΑΙ ΤΟΤΕ Ο ΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΛΟΓΟ…ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ…ΚΙ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΝΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΝΑ…ΥΠΑΡΧΩ!

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΛΕΓΩ ΑΛΗΘΕΙΑ; ΜΠΟΡΕΙ…ΤΟ…ΕΡΕΥΝΩ!
ΘΕΛΩ ΝΑ `ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ, «ΑΓΙΑ» ΚΑΙ ΕΞ’ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ ΦΩΤΑ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΗΛΙΟ!...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ…Η ΣΠΗΛΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ…ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ, ΤΟ ΒΙΩΝΩ ΚΑΘΕ 24ΩΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΖΩΗΣ…

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 21:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!
ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΩ ΤΟΥ ΔΥΟ ΝΕΟΥΣ ΤΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑΣ ΜΑΣ ΤΟΝ -529- ΚΑΙ ΤΗΝ kswtikoula ΠΟΥ ΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΛΟΥΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ "ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ" ΚΑΙ "ΜΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ" ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..

ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ

quote:
Το όνειρο που έχει επιβληθεί είναι πολύ απλά το αμερικάνικο όνειρο, είναι το όνειρο που κατάφερε να δημιουργήσει ένα κράτος ηλιθίων και πασχίζει για τον πλανήτη των ηλιθίων

ΦΙΛΗ kswtikoula ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ
ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟΣ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ

quote:
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να επεξεργαστεί τις πληροφορίες και να τις καταννοήσει.Όταν όμως οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές ο εγκέφαλος αδυνατεί να τις επεξεργαστεί. Αποτέλεσμα κανείς δεν μας στερεί πια την πληροφόρηση, χάνουμε όμως αργά αλλά σταθερά τη γνώση.

ΟΙ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ,ΙΕΡΑΡΧΗΣΗ ΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΑΥΤΗ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΡΙΣΗ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ;
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ!!

ΦΙΛΕ -529- ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΜΥΘΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Η Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ "ΜΗΧΑΝΕΥΕΤΑΙ" ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΖΩΗΣ.
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΝΧΗΤΟ ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΛΑΜΠΕΡΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ;
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΖΗΣΗΣ ΤΟΝ ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ;
ΑΠΟ ΠΟΥ;ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ;
ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΠΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!
ΦΙΛΕ -529- ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ "ΑΝΑΣΕΣ" ΑΠΟ ΕΞΩ;
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ...

ΧΕΡΕΤΩ
ΤΑ ΛΕΜΕ


ALL HANDS ON DECK!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 09:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΔΩ..
ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ -529-

quote:
ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ…ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ! ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ…ΔΩΣΤΕ ΦΩΣ (ΟΧΙ…ΤΕΧΝΗΤΟ) ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ!

ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΛΑΣΚΑΡΑΤΟΥ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΦΩΤΑ ΔΥΝΑΤΑ....
ΘΕΛΩ ΦΩΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΝΤΗΛΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...
Η ΦΙΛΗ kswtikoula ΑΝΑΦΕΡΕΙ
quote:
Το όνειρο που έχει επιβληθεί είναι πολύ απλά το αμερικάνικο όνειρο, είναι το όνειρο που κατάφερε να δημιουργήσει ένα κράτος ηλιθίων και πασχίζει για τον πλανήτη των ηλιθίων. Μαλακά στην αρχή, ρουχάκια, μυσική, σήριαλ και πάει λέγοντας. Μέχρι που βρεθήκαμε στην εποχή του ιντερνετ (καλή ώρα να πω???). Καταιγισμός πληροφοριών σε δευτερόλεπτα: το απόλυτο όπλο! Ο ανθρώπινος εγκέφαλος χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να επεξεργαστεί τις πληροφορίες και να τις καταννοήσει.Όταν όμως οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές ο εγκέφαλος αδυνατεί να τις επεξεργαστεί. Αποτέλεσμα κανείς δεν μας στερεί πια την πληροφόρηση, χάνουμε όμως αργά αλλά σταθερά τη γνώση.

ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΓΝΩΣΗ.....
ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ....

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΤΗ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΘΕΜΕΛΙΩΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΣ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΟΡΘΙΟΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 10:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί εχω την εντυπωση πως νιωθετε πνευματικά "βιασμενοι"?

Νιωθω συνεχως ενα μαυρο συννεφο πανω απο τα κεφαλια σας...
Δειτε την ζωη πιό ευχαριστα και σταματηστε να ειστε θυματα του "προτυπου"...

Εφόσον ΕΣΕΙΣ, ΕΧΕΤΕ καταλαβει το τί μας "ταιζουν" γιατι συνεχιζετε να
βλεπετε την ζωη με τον τροπο που θελουν να την βλεπουμε...

Παλαιοτερα οι ανθρωποι ζουσαν σε πολυ χειροτερες καταστασεις και αυτο δεν πρεπει να το ξεχνατε...
(φανταζεσαι να ζουσες σε εποχες οπου το ΜΟΝΟ που σε απασχολουσε ηταν απλα η επιβιωση σου? κι αυτη για μετρημενα χρονια...?)

Συνεχως νιωθετε οτι υπαρχει "καποιος" που κρατα την ψυχη σας αλυσοδεμενη, αλλα στο χερι σας ειναι να σπασετε τις αλυσιδες.

υ.γ Οσο αφορα την "σπηλια" ενα δεν εχω καταλαβει, ποιος ειναι αυτος που οδηγει εξω τον "φυλακισμενο" και τί συμβολιζει αυτος?
(οχι, ποιος νομιζετε, αλλα ποιος υποτιθετε οτι ειναι(?) )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 12:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΝΧΗΤΟ ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΛΑΜΠΕΡΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ;
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΖΗΣΗΣ ΤΟΝ ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ;
ΑΠΟ ΠΟΥ;ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ;
ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΠΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!
ΦΙΛΕ -529- ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ "ΑΝΑΣΕΣ" ΑΠΟ ΕΞΩ;
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ...


ΦΙΛΕ SEAHAWK,
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ…ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ…ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ-ΑΓΝΟΙΑ-ΛΗΘΗ ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΛΙΟΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ. ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΦΩΣ, ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ…ΘΑ ΞΕΡΩ, ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΩ…ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΡΕΥΝΗΣΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΩ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ!
quote:

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΤΗ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΘΕΜΕΛΙΩΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΣ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΟΡΘΙΟΙ...


ΦΙΛΕ AVATARGR,
ΚΡΑΤΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΝΑ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΦΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΝΝΟΙΑ)…

ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΘΑ ΠΩ ΕΓΩ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ; ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ; ΓΙΑΤΙ Η ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ-ΦΥΣΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ (ΦΥΣΙΚΑ) ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ; ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΡΕΠΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ…Α-ΦΥΣΙΚΟ; ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΤΕΙΧΗ ΠΟΛΕΩΝ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ «ΜΕΣΑ». ΒΑΛΑΜΕ «ΜΕΣΑ» ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ(;) ΝΑ `ΒΓΟΥΜΕ…
ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ…ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ «ΠΟΛΙΤΕΙΑ» ΤΩΝ «ΑΝΘΡΩΠΩΝ» Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ…ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ…

ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ «ΠΟΛΙΤΕΙΑ» ΕΝΝΟΩ ΒΕΒΑΙΩΣ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΟΡΦΩΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΡΧΑΙΕΣ, ΑΓΝΩΣΤΕΣ Ή ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ…

quote:

υ.γ Οσο αφορα την "σπηλια" ενα δεν εχω καταλαβει, ποιος ειναι αυτος που οδηγει εξω τον "φυλακισμενο" και τί συμβολιζει αυτος?
(οχι, ποιος νομιζετε, αλλα ποιος υποτιθετε οτι ειναι(?) )


ΦΙΛΕ Neos,
ΣΤΗΝ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΟΒΩΝ ΜΑΣ. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΕΞΩ; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ή ΤΟ ΤΙ (ΘΑ) ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΤΑΜΑΤΑ; ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨ(Φ)ΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΟΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ «ΑΣΦΑΛΕΙΣ» ΚΑΙ «ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ» ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ Α-ΦΥΣΙΚΟ «ΔΙΚΟ ΜΑΣ» ΚΟΣΜΟ; ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΝΟΜΙΖΩ…


-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 13:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ....

ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΑΛΩΝ ΦΙΛΩΝ Neos,-529-....

Ο Neos ΑΝΑΦΕΡΕΙ....

quote:
Νιωθω συνεχως ενα μαυρο συννεφο πανω απο τα κεφαλια σας...
Δειτε την ζωη πιό ευχαριστα και σταματηστε να ειστε θυματα του "προτυπου"...

Εφόσον ΕΣΕΙΣ, ΕΧΕΤΕ καταλαβει το τί μας "ταιζουν" γιατι συνεχιζετε να
βλεπετε την ζωη με τον τροπο που θελουν να την βλεπουμε...



ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΠΛΑ (ΟΜΙΛΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ) ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΟΜΑΙ..
ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΕΛΠΙΖΩ)

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ...
ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ...

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ?????
ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΑΥΡΑ Η ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ???

ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Neos ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ?????
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙΣ ????

ΜΕ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΓΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ -529- ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ…ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ «ΠΟΛΙΤΕΙΑ» ΤΩΝ «ΑΝΘΡΩΠΩΝ» Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ…ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ…
ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΙΧΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 15:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος φύσει πολιτικόν ζώον
Που σημαίνει ότι ο άνθρωπος από τη φύση του είναι φτιαγμένος να ζει σε οργανωμένες κοινωνίες.
Κοινωνός όμως έχει πάψει πλέον να είναι ο άνθρωπος.Η κοινωνία είμαστε εμείς, κι επειδή απλά κλειστήκαμε ο καθένας στα δικά του τείχη (Καβάφης) γι αυτό όλα πάνε έτσι όπως πάνε.
Ας μην ταυτίζουμε την οργανωμένη κοινωνία με την κοντόφθαλμη οπτική του σημερινού πολίτη.
Επίσης πριν γκρεμίσουμε κάτι καλό είναι να αναλογιστούμε τι θα βάλουμε στη θέση του.
Η αναρχία είναι μία εκπληκτική θεωρία για τον άνθρωπο-άγγελο. Όσο υπάρχει αυτή η κατηγορία ανθρώπων άλλο τόσο είναι δυνατή και μία άνρχη ζωή.
Είναι εύκολο να πούμε ότι για όλα φταίει το σύστημα αλλά όσο παραμένουμε απολιτικοί, βοηθούμε το σύστημα να γιγαντώνεται.
Ας αλλάξουμε τον εαυτό μας ξανά σε πολιτικο ζώο και να ξαναγίνουμε προβληματισμένοι και όχι προβληματικοί.
Ευχαριστώ που ανοίχθηκε ένα τέτοιο θέμα, γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνουμε πως υπάρχει ελπίδα γιατί είμαστε πολλοί.
Καλό απόγευμα φίλοι μου

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 23:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ..

quote:
ΦΙΛΕ SEAHAWK,
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ…ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ…ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ-ΑΓΝΟΙΑ-ΛΗΘΗ ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΛΙΟΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ. ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΦΩΣ, ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!

ΦΙΛΕ -529- ΕΔΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ , ΕΝΔΟΜΥΧΑ Η ΟΧΙ , ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΗΛΙΟΣ" ΕΚΕΙ ΕΞΩ...
ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ..
ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.



ALL HANDS ON DECK!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 00:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Όχι ο άνθρωπος για να φιλοσοφίση πρέπει να έχει χρόνο και λυμένες τις βασικές του ανάγκες.


διαφωνω!


υπαρχει η μεθοδος του αμεσου "ξυπνηματος" μεσα απο την καθημερινοτητα οπως την εφαρμοζει το Ζεν.

οπως ειπα και παραπανω, "και σκατα να φτυαριζεις καντο τελεια και συγκεντρωμενα"...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 00:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

To να "αντιδρασουμε" και να "δειξουμε" στους "τυφλους" το "φως" ειναι παλι μια ταση το να περασουμε τον δικο μας τροπο σκεψης στους αλλους οποτε μιλαμε παλι για επιροή δηλ. κατα καποιο τροπο θα εχουμε την "πνευματικη εξουσια" ,οποτε παλι η ελευθερη σκεψη καταργειτε...



αν προσκοληθεις στον νου, χανεις τον νου...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 00:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΑΥΡΑ Η ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ???



εξαρταται απο ποια οπτικη γωνια κοιτας αδερφε.


αν κοιτας με την "συγκεντρωτικη οραση" του νου θα εντοπιζεις μονο τα μαυρα στιγματα.


αν κοιτας με την "περιφερικη οραση" του νου, τιποτα δεν εχει σημασια...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 13:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ jonniebegood ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΟΥ

quote:
υπαρχει η μεθοδος του αμεσου "ξυπνηματος" μεσα απο την καθημερινοτητα οπως την εφαρμοζει το Ζεν.


οπως ειπα και παραπανω, "και σκατα να φτυαριζεις καντο τελεια και συγκεντρωμενα"...



ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...

ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΖΕΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΙΑΡΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΑΒΕΒΑΙΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ.....
ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΥΡΙΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ....
ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ...
ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ)


ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ...

ΘΕΩΡΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΛΥΜΕΝΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 14:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΖΕΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΙΑΡΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΑΒΕΒΑΙΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ.....
ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΥΡΙΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ....
ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ...
ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ)



οι δασκαλοι του Ζεν ηταν ανθρωποι φτωχοι και παρεμειναν φτωχοι απο επιλογη τους.


το να αφοσιωθεις στο Τωρα, στην Στιγμη και να απολαυσεις ο,τι διαθετεις ειναι το μονο μυστικο της ευτυχιας.


δυσκολιες παντα θα υπαρχουν, το θεμα ειναι πως τις "βλεπεις".


μπορει κανεις να παραμεινει προσκολημενος στην τεχνητη πραγματικοτητα ή να προσπαθει να βιωσει την πραγματικη του φυση - το Ταο.

quote:


ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ...


ενα αποσπασμα απο ποιημα του Τσενκ-ταο Κε


"οταν ψαχνεις να το γνωρισεις,

δεν μπορεις να το δεις.


δεν μπορεις να το πιασεις,

δεν μπορεις να το χασεις.


οταν δεν μπορεις να το φτασεις, το φτανεις.


οταν σωπαινεις μιλαει.


οταν μιλας, σωπαινει."

quote:

ΘΕΩΡΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΛΥΜΕΝΑ...


παλι με Ζεν ποιημα θα απαντησω και μαλιστα με το παλαιοτερο:


"ο τελειος Δρομος δεν εχει δυσκολιες,

αρκει να αποφυγει κανεις να πιαστει και να διαλεξει.


μονο οταν σταματησεις να σε ευχαριστουν και να σε δυσαρεστουν,

θα γινουν ολα εντελως κατανοητα.


μια διαφορα μισης τριχας,

και αμεσως διαχωριζονται ο ουρανος απο τη γη.


αν θελεις να βρισκεσαι στην αληθεια,

αδιαφορησε για το σωστο και λαθος.


η διαμαχη αναμεσα στο σωστο και στο λαθος

ειναι η αρρωστια του νου."


νασαι καλα φιλε μου


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 14:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν η ηλιαχτίδα μ'αγγίξει,
θα λιώσω...
Όταν το όνειρο έρθει,
θα ξυπνήσω...
Όταν μ'αγγίζουν,
θα διαλυθώ...
Όταν μ'αναζητήσουν,
δεν θα υπάρχω πια γι'αυτούς.
Όταν οι ανασφάλειες μου χτυπήσουν την πόρτα,
θα πάρω μια γερή τζούρα
και μετά θα ζήσω!

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 15:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορω να πω πως το συγκεκριμενο τοπικ εχει γινει κατι παραπανω απο ενδιαφερον, τόσες αποψεις, τόσες γνώμες!
και επειδη κατα τον πλατωνα:
“Γνώμη” : (Προέρχεται από το “γονής” (= γέννησης) “νώμησιν” (= παρατήρηση). Εχουμε πολλα γεννητουρια... :)

Φίλε AVATAR σχετικα με το ερωτημα σου, θα σου απαντησω "κλασσικα" με μια ερωτηση ωστε να ανανεονεται ο διαλογος...
"Πιστευεις οτι εχει ενας ιρακινος πολιτης εχει περισσοτερο χρονο για να φιλοσοφισει απ'οτι εσυ?"

τι θελω να πω...
Απο την φυση μας εμεις οι Ελληνες ειμαστε γκρινιαρηδες, απο τον πιο "βολεμενο" μεχρι τον "φουκαριαρη"

Εχω ενα γνωστο ο οποιος λογω προβληματων υγειας εχει ακρωτηριασμενα και τα δυο του ποδια και απο οικονομικης πλευρας δεν θα μπορουσα να πω οτι τα βγαζει περα ανετα, κι ομως ενας "φιλοσοφικος" διαλογος μεταξυ του ειναι πραγματικα "πνευματικος οργασμος"!

Οταν λοιπον βλεπεις ενα τετοιο ανθρωπο που εχει χιλιαδυο προβληματα και βρισκει χρονο, τοτε εσυ νιωθεις "σκουλικι" μπροστα του λεγοντας οτι η κοινωνια δεν σε αφηνει να φιλοσοφισεις.

Θεωρητικα ολοι μας θα λεγαμε:
"ας ειχα ενα κομματι ψωμι μια στεγη να κοιμαμε και χρονο για να φιλοσοφω"
πρακτικα ομως τι γινεται(?), διοτι οταν αποκτησουμε το ψωμι θα θελουμε να γινει μπριζολα και η μπριζολα φιλετο, και παει λεγοντας...

Λοιπον, το ολο θεμα ειναι οτι ο ανθρωπος ποτέ δεν ειναι ευχαριστημενος
και παντα θελει κατι παραπανω...
Ετσι ομως,το να αποκτησεις αυτοματα οτι θελεις και χωρις κοπο ειναι μια τρυπα στο νερο διοτι η πορεια στο να το αποκτησεις το κανει τόσο σημαντικο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 15:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοσοφία και καθημερινότητα. Ένα θέμα που έχει απασχολήσει πολύ κόσμο νομίζω, μαζί και εμένα. Ένα βασικό ερώτημα κατά τη γνώμη μου απαραίτητο για να μπορέσει να συνεχιστεί η συζήτηση είναι το τι εννοoύμε με τον όρο φιλοσοφία?

Είναι η φιλοσοφία κάτι που απαιτεί ελεύθερο χρόνο? Μπορείς να πεις ότι έχω την καθημερινότητα μου με τη δουλειά μου, τις υποχρεώσεις μου, την οικογένεια μου και όταν βρίσκω λίγο ελεύθερο χρόνο τον αφιερώνω στη φιλοσοφία, έχει νόημα κάτι τέτοιο ή μήπως έτσι μετατρέπουμε και τη φιλοσοφία σε κάτι μηχανικό?

Αν εγώ αφιερώνω μια ώρα την ημέρα για να φιλοσοφώ, να μελετώ, να διαλογίζομαι και όλη την υπόλοιπη μέρα λειτουργώ σα μηχανή, τρέχω στη δουλειά, αγχώνομαι κτλ μήπως τότε τελικά κάνω μια τρύπα στο νερό?

Είναι η φιλοσοφία ένας τρόπος για να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα ή είναι κάτι τελείως διαφορετικό? Είναι η φιλοσοφία η απόκτηση γνώσεων, το διάβασμα βιβλίων, το γέμισμα του νου με διάφορες πληροφορίες και δεδομένα –πράγματα που απαιτούν χρόνο- ή μήπως δεν έχει σχέση με αυτά?

Μήπως φιλοσοφία είναι το να δούμε μέσα μας, να παρατηρήσουμε, να κατανοήσουμε τη δομή και λειτουργία της σκέψης μας –πράγματα που μπορούμε να τα κάνουμε κάθε στιγμή- ?

Σας χαιρετώ!!


If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 00:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εχω ενα γνωστο ο οποιος λογω προβληματων υγειας εχει ακρωτηριασμενα και τα δυο του ποδια και απο οικονομικης πλευρας δεν θα μπορουσα να πω οτι τα βγαζει περα ανετα, κι ομως ενας "φιλοσοφικος" διαλογος μεταξυ του ειναι πραγματικα "πνευματικος οργασμος"!

Οταν λοιπον βλεπεις ενα τετοιο ανθρωπο που εχει χιλιαδυο προβληματα και βρισκει χρονο, τοτε εσυ νιωθεις "σκουλικι" μπροστα του λεγοντας οτι η κοινωνια δεν σε αφηνει να φιλοσοφισεις.



πρακτικοτατο παραδειγμα!


και πιο κατανοητο απο τα ποιηματα ζεν!!!


quote:

Θεωρητικα ολοι μας θα λεγαμε:
"ας ειχα ενα κομματι ψωμι μια στεγη να κοιμαμε και χρονο για να φιλοσοφω"
πρακτικα ομως τι γινεται(?), διοτι οταν αποκτησουμε το ψωμι θα θελουμε να γινει μπριζολα και η μπριζολα φιλετο, και παει λεγοντας...



η τεχνητη πραγματικοτητα που ελεγα, με τις κατασκευασμενες "αναγκες"...


ο φαυλος κυκλος της προσκολησης.

quote:

Λοιπον, το ολο θεμα ειναι οτι ο ανθρωπος ποτέ δεν ειναι ευχαριστημενος
και παντα θελει κατι παραπανω...



γιατι ομως?


μηπως γιατι ο νους του ασχολειται αποκλειστικα με αυτα που εγιναν και αυτα που θα γινουν και χανει την πραγματικοτητα που ειναι το Τωρα?


quote:

Ετσι ομως,το να αποκτησεις αυτοματα οτι θελεις και χωρις κοπο ειναι μια τρυπα στο νερο διοτι η πορεια στο να το αποκτησεις το κανει τόσο σημαντικο.


το θεμα ειναι ποιες ειναι οι πραγματικες αναγκες και τι στ αληθεια θελεις να αποκτησεις.


θα τσιταρω τον Χριστο, που ειπε: "πιο δυσκολα περναει πλουσιος στον παραδεισο παρα καμηλα απο τρυπα βελονας" και "μην ασχολειστε με την επαυριο - παραδειγματιστειτε απο τα πουλια και τα αγριολουλουδα".


ο Σωκρατης μιλαγε για λιτοτητα και απλοτητα, και ο Βουδας για την μεση οδο.

ΥΓ. καλως ηρθες στην παρεα!

πολυ ωραια η κινηση του γιν και του γιανγκ!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 01:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλοσοφία και καθημερινότητα. Ένα θέμα που έχει απασχολήσει πολύ κόσμο νομίζω, μαζί και εμένα. Ένα βασικό ερώτημα κατά τη γνώμη μου απαραίτητο για να μπορέσει να συνεχιστεί η συζήτηση είναι το τι εννοoύμε με τον όρο φιλοσοφία?


"πριν μελετησω το Ζεν εβλεπα τα βουνα σαν βουνα και τα νερα σαν νερα.

οταν εφτασα στην βαθυτερη γνωση, κατεληξα σε ενα σημειο οπου δεν εβλεπα τα βουνα σαν βουνα και τα νερα σαν νερα.

αλλα τωρα που συνελαβα την ουσια της γνωσης ηρεμησα.

γιατι τωρα βλεπω και παλι τα βουνα σαν βουνα και τα νερα σαν νερα."


Τσ'ινγκ-γιουαν


quote:

Είναι η φιλοσοφία κάτι που απαιτεί ελεύθερο χρόνο? Μπορείς να πεις ότι έχω την καθημερινότητα μου με τη δουλειά μου, τις υποχρεώσεις μου, την οικογένεια μου και όταν βρίσκω λίγο ελεύθερο χρόνο τον αφιερώνω στη φιλοσοφία, έχει νόημα κάτι τέτοιο ή μήπως έτσι μετατρέπουμε και τη φιλοσοφία σε κάτι μηχανικό?



οταν ενας μοναχος ρωτησε τον Μουτσου, "καθε μερα ντυνομαστε και τρωμε - πως θα καταφερουμε να ξεφυγουμε απο την υποχρεωση να φοραμε ρουχα και να τρωμε φαγητα?", εκεινος απαντησε:

"με το να ντυθουμε και να φαμε".

"μα δεν καταλαβαινω", ειπε ο μοναχος.

"αν δεν καταλαβαινεις, τοτε φορα τα ρουχα σου και φαε το φαγητο σου".


quote:

Αν εγώ αφιερώνω μια ώρα την ημέρα για να φιλοσοφώ, να μελετώ, να διαλογίζομαι και όλη την υπόλοιπη μέρα λειτουργώ σα μηχανή, τρέχω στη δουλειά, αγχώνομαι κτλ μήπως τότε τελικά κάνω μια τρύπα στο νερό?


οσες ωρες και να αφιερωνει κανεις μια τρυπα στο νερο θα κανει αν δεν αλλαξει η αντιληψη.


γιατι αυτο ειναι το φιλοσοφειν κατα την γνωμη μου: τροπος ζωης και αντιληψης.

quote:

Είναι η φιλοσοφία ένας τρόπος για να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα ή είναι κάτι τελείως διαφορετικό? Είναι η φιλοσοφία η απόκτηση γνώσεων, το διάβασμα βιβλίων, το γέμισμα του νου με διάφορες πληροφορίες και δεδομένα –πράγματα που απαιτούν χρόνο- ή μήπως δεν έχει σχέση με αυτά?


το νιωθουμε ολοι μεσα μας οτι δεν εχει σχεση...


quote:

Μήπως φιλοσοφία είναι το να δούμε μέσα μας, να παρατηρήσουμε, να κατανοήσουμε τη δομή και λειτουργία της σκέψης μας –πράγματα που μπορούμε να τα κάνουμε κάθε στιγμή- ?


συμφωνω!

καθε στιγμη!

καθε Τωρα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 09:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η φιλοσοφία ΕΙΝΑΙ τρόπος ζωης, το προβλημα ειναι οτι στην δουλεια σου π.χ. το πιο πιθανο ειναι να απολυθεις αν τυχον πεις

"αν δεν καταλαβαινεις, τοτε φορα τα ρουχα σου και φαε το φαγητο σου".

ετσι οπως εχει καταντησει ο κοσμος, ολοι ζουν μες το αγχος, ολοι εχουν μια προθεσμια σε κατι και ολοι κλαινε ασταματητα γιατι την κακη τους την ωρα.
για να συνυπαρξεις αναμεσα τους θα πρεπει κατα καποιο τροπο να "εξυπηρετεις" τα "συμφεροντα" τους, ασχετα αν συμμεριζεσαι ή οχι αυτο που θελουν.

οπότε αν τυχον προσπαθησεις να προσεγγισεις φιλοσοφικα καποιον που "καιγετε" (ως συνηθως & χωρις λογο) ,ενω μεσα σου ξερεις οτι θα του κανεις καλο και θα ηρεμησει, το πιο πιθανο ειναι να σε στειλει ....ξερετε που.

Η ολη ουσια ειναι, στο να εισαι εσυ και μονο εσυ το επικεντρο , κι ας ακουγετε εγωιστικο.

...αν μπορεσεις ΕΣΥ να κυκλοφορείς στο καθημερινο "ΨΥΧΗιατρειο" και να μην δινεις την ΨΥΧΗ σου οπως οι αλλοι,τοτε θα δεις πολυ διαφορετικα την ζωη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 10:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΣΠΟΡΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Η ΓΙΑ ΖΕΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΛΟΥΣΙΟ Η ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΠΑΡΚΩΣ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟ? (ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ!)

ΤΟ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ " ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ?"
ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ.ΑΠΛΩΣ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΩΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΓΑΘΩΝ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΜΕΤΡΟ" ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΡΟΩΘΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΝΗΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΣΤΑΝΤΑΡ.
ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 35, ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 45 Κ.Λ.Π.
ΘΥΜΙΘΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ: " ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΜΗΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΜΙΑΣ ΒΕΛΟΝΑΣ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ"
ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ ΜΙΛΟΥΣΕ ΦΥΣΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΙΠΩΘΕΙ ΚΑΙ Η ΑΤΡΑΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ...

ΤΑ ΛΕΜΕ


ALL HANDS ON DECK!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 21:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

η φιλοσοφία ΕΙΝΑΙ τρόπος ζωης, το προβλημα ειναι οτι στην δουλεια σου π.χ. το πιο πιθανο ειναι να απολυθεις αν τυχον πεις

"αν δεν καταλαβαινεις, τοτε φορα τα ρουχα σου και φαε το φαγητο σου".


γιατι να το πεις?


δεν ειναι πιο απλο να κανεις την δουλεια σου, καλα, για σενα???


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 09:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ!

ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ..
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΕΔΩ: http://www.asxetos.gr/article.aspx?i=982

ΙΣΩΣ ΟΙ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ..


ALL HANDS ON DECK!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 11:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ SeaHawk ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ..

quote:
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΣΠΟΡΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Η ΓΙΑ ΖΕΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΛΟΥΣΙΟ Η ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΠΑΡΚΩΣ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟ? (ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ!)

ΤΟ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ " ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ?"



ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΩ ΣΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟ..
ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΑ...
ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΕΣΥ....
ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΜΕΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ...

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΥΜΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΔΕ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 19:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι.
Τι νόημα έχει η φιλοσοφία και η γνώση αν δεν οδηγεί σε ένα καλύτερο κόσμο;
Αιώνες τώρα η φιλοσοφία και η Θρησκεία και στη Δύση και στην Ανατολή οδηγούν τον άνθρωπο έξω από τον κόσμο, με αποτέλεσμα ο κόσμος να είναι όπως είναι. Για σκεφτείτε όμως λίγο...
Οι πιο σημαντικοί δάσκαλοι της ανθρωπότητας μίλησαν και έκαναν παρέμβαση στη Γη ειδικά στον τρόπο οικοδόμησης των σχέσεων. Και οι σχέσεις είναι η καθημερινή ζωή, είτε είναι θεσμικά καθορισμένες είτε είναι πιο άτυπες.
ΓΙατί ήταν μεγάλος ο Γκάντι;
Γιατί ο Χριστός σημάδεψε την ιστορία του Πλανήτη;

Το ερώτημά σου αγαπητέ Αβατάρ είναι σχετικό με το τι γυρεύουμε σε αυτό τον πλανήτη.
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είτε κάνεις feeldwork στα Ιμαλάια, είτε είσαι μια γριά στο "κατσικοχώρι" που "δεν έχει δεί στον ήλιο μοίρα" και δεν έχει ούτε δρόμο ούτε επαφή με την πόλη, είτε ζεις στο Μανχάταν downtown, είτε είσαι μεγάλος μπισναδόρος, είτε μαθαίνεις τα μυστήρια της ζωής σε αυτή την ταλαιπωρημένη Γη που ήρθαμε όλοι κάτι θα μάθομε.

ΚΟινώς η Γη είναι το μεγάλο σχολείο του Σύμπαντος. Γι αυτό είναι ίσως και τόσο δύσκολη..... Αυτό λοιπόν που εμείς μπορεί να φιλοσοφούμε αυτή τη στιγμή (είτε μεταξύ τυρού και αχλαδίου είτε αλλού στα διάφορα forums)ο άλλος μπορεί να το μαθαίνει πιεζόμενος από το διευθυντή του να δουλέψει παραπάνω ή δίνοντας ευκαιρίες στον υφιστάμενό του.
Επιλέγομε δεν λένε τον τρόπο που η ζωή θα μας διδάξει; (το ένα βεβαίως δεν αποκλείει το άλλο ε; )
Προσωπικά πιστεύω πως αν αυτή η ζωή είναι διδασκαλία, τότε οι ευκαιρίες υπάρχουν παντού και δεν υποτιμώ την καθημερινότητα.
Βέβαια ούτε αυτό που λες το προσπερνάω εύκολα μιας και η καθημερινότητα είναιμεγάλη πεπονόφλουδα. Μπορεί να σε ρουφήξει ανα πάσα στιγμή.
Πιστεύω λοιπόν ότι το μεγάλο στοίχημα είναι η μεταφορά της εσωτερικής μας φωνής σε ότι καταπιανόμαστε ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ. Ας μη βιαστεί κανείς να πει ότι δεν γίνεται. Αλήθεια που δεν γίνεται πράξη δεν υπάρχει.
Αυτό εξάλλου δε σημαίνει το να είσαι ο εαυτός σου;
Περιμένω τις σκέψεις σου επ'αυτού.

To μέσα και το έξω, το πάνω και το κάτω, το εκεί και το εδώ, όλα μέσα μου ΕΝΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 22:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote:
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΣΠΟΡΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Η ΓΙΑ ΖΕΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΛΟΥΣΙΟ Η ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΠΑΡΚΩΣ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟ? (ΤΟ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ " ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ?"

ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΩ ΣΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟ..



και πολυ καλα κανεις!

ολοι εχουμε τις ιδιες ευκαιριες και πιθανοτητες αν αναζητησουμε, ο,τι αναζητησουμε.


quote:

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΜΕΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ...


τι παραπανω μαθαιναν στο εξωτερικο απο ο,τι εδω?

quote:

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΥΜΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΔΕ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...



καλε μου φιλε!


θαχεις ακουστα για τους "δρομους των προσκυνητων" που διασχιζουν ολοκληρα κρατη.

σου προτεινω εναν Ελληνικο "δρομο" : μπαινουμε στο καραβι για την Κρητη μονο με το εισητηριο μας (χωρις καθολου λεφτα) και οπου μας βγαλει.


σε ενα μηνα μπορει να την διασχισουμε και ολη!


στη διαδρομη θα μαθουμε πολλα και οι δυο!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 23:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:


Επιλέγομε δεν λένε τον τρόπο που η ζωή θα μας διδάξει;




quote:

Πιστεύω λοιπόν ότι το μεγάλο στοίχημα είναι η μεταφορά της εσωτερικής μας φωνής σε ότι καταπιανόμαστε ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ.



quote:

Ας μη βιαστεί κανείς να πει ότι δεν γίνεται. Αλήθεια που δεν γίνεται πράξη δεν υπάρχει.
Αυτό εξάλλου δε σημαίνει το να είσαι ο εαυτός σου;



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1445313
Maintained by Digital Alchemy