ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 17:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ jonniebegood ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
τωρα θα ακουστω λιγο Ζεν, ή σουφι, αλλα και σκατα να φτυαριζεις απο τις 4 τα χαραματα εχεις την δυνατοτητα να αυτοσυγκεντρωθεις σε αυτο που κανεις και να το κανεις ΚΑΛΑ!
και αυτο ειναι εμπρακτος διαλογισμος!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ...
Ο ΛΟΓΟΣ ????
ΕΑΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΠΙΤΕΥΞΕΙΣ ΤΟΥ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ αlfa-omega ΡΩΤΑΣ..

quote:
Απαντώ ουσιαστικά : Έχεις νιώσει ποτέ στην ζωή σου να χάνεται η γη κάτω από τα πόδια σου ;;;

ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΝΑΙ....

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΙΤΛΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ..

quote:
ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ Η ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΑΥΤΟ ?????

ΠOIOI ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 18:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη συμπερασματικα στα οσα εχουν λεχθει μεχρι τωρα η φιλοσοφια και η ελευθερη σκεψη,πρεπει να ανοικει στην ελιτ κοινωνια ,αφου δεν μπορει να ανοικει στους πολλους,

η παλι εικαζονται συνομοσιολογιες περι σχεδιου αποτροπης του μεσου πολιτη να σκεφτεται ελευθερα και να φιλοσοφει η εστω και να αμπελοσοφει γιατι πιστευω πως και αυτο πλεον κοντευει να χαθει,αφου κοιταζοντας την βιτρινα,χανεται η ουσια και η ουσια που διαφευγει ειναι ποιος μπορει να περιορισει τον ανθρωπινο νου να σκεφτεται και να πραττει ελευθερα;

Μονος ο νους αυτοεγκλωβιζεται μεσα στην υλιστικες η σαρκικες αναγκες.
Κι ομως ο Ελληνας ακομη και τωρα σε πιο δυσχερεις εποχες ακομη κατεχει το προνομιο της φιλοσοφιας,συγκριτικα με αλλους πιο
βιομηχανοποιημενους λαους μεσα αυτων και η Φινλανδια.


ΔΕΙΞΤΕ μου εναν Γερμανο να πινει με μερακι το καφεδακι του το πρωι και να το φιλοσοφει,η εναν Φινλανδο η Σουηδο να κανει κατι αντιστοιχο.


Ανεφερθηκε και Η ΠΑΙΔΕΙΑ,καπου αλλα πολυ θα ηθελα να ξερω για πια ΠΑΙΔΕΙΑ μιλατε;

Την ΠΑΙΔΕΙΑ που παρεχουν τα ιδιωτικα σχολεια,για τα καμαρια των νεοπλουτων γονιων;

Η για την ΠΑΙΔΕΙΑ που μπορει να χειραγωγει και να χαλιναγωγει ισχυρες συνειδησεις ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ;
Η ΜΗΠΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΠΑΛΙ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 18:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ Η ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΑΥΤΟ ?????

ΠOIOI ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ?????


Γεια σου AVATARGR,

Στην ερώτηση σου, βλέπω σαν ανθρωπότητα, πως μεταφέρουμε σιγά σιγά οτι βλέπουμε ΕΞΩ…ΜΕΣΑ.

Η (Ζημία, κατά τη γνώμη μου), πρέπει να γίνεται όταν ο άνθρωπος αρχίζει να ταυτίζεται, (με πράγματα, τους άλλους ….και τις σκέψεις) και από πολυ παλιά, εκει που μαθαμε να υποδουλονουμε, (και αν θες σφετεριζόμαστε), τον διπλανό μας.

Σιγά σιγά, η άνετη ζωή, το χρήμα, η δύναμη, η ευχαρίστηση, (και ότι απαρτίζει τον ψυχολογικό μας κόσμο), γίνονται πιο σπουδαία…. από ότι είναι η πραγματικότητα γύρω μας.

Έτσι ζούμε, σε οτι λέμε, ο (εσω) κόσμος μας.

Έτυχε να παρακολουθήσω ένα παιδί που το μεγάλωσαν χιμπατζήδες στην κ. Αφρική.
Όταν το βρήκαν, (8 ετών), το ανέλαβε ο ερυθρός σταυρός, με παρατηρητές(ψυχολόγους) από δυο πανεπιστήμια.
Εφτιαξαν ένα χωριό εκεί κοντά, πήραν και αλλά παιδάκια, και το άφησαν μόνο του να διαλέγει που θέλει να ζήσει.
Στην ομάδα υπήρχε και έλληνας παιδαγωγός, που μου πέρασε αρκετό υλικό. (Που επεστρεφα, με συμφωνια)

Στην αρχή η συμπεριφορά του ήταν, όπως ενός χιμπατζή, μα με τον καιρό, καλυτέρεψε μόνο το φυσικό του μέρος. Άρχισε να περπατάει, να τρώει όπως και τα αλλα παιδια, να παίζει…και όλα τα άλλα ανθρώπινα.

Μα,

δεν επανήλθε ο εγκέφαλος του,

δεν έμαθε να μιλάει,

είχε μια ενέργεια, κάτι που σε μαγνήτιζε, σε φυσικό επίπεδο

δεν τον έπιασαν αρρώστιες, όλα αυτά τα χρόνια.

είναι /(τουλάχιστον ήταν) ευτυχισμένος και γελαστός, αν και άρχισε να αντιλαμβάνεται που ανήκει, και αυτή είναι η μόνη αιτία στεναχώριας που έχει.

Σήμερα πρέπει να είναι 25 ετών,

Ένα πρωί, μάζεψαν ότι υλικό υπήρχε, είπαν στις ομάδες τέλος, και όλες οι εργασίες, χάθηκαν με ένα ανεξήγητο τρόπο.

Δες την επιστημονικη πλευρα φιλε, για τα αλλα σεναρια..(ποιοι) ο Πλατωνας, δεν πολυ ενδιαφερεται!

Ξερει απλα, πως υπαρχουν....THE GOD, MONEY!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/04/2005 18:59:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 22:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ jonniebegood ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:

τωρα θα ακουστω λιγο Ζεν, ή σουφι, αλλα και σκατα να φτυαριζεις απο τις 4 τα χαραματα εχεις την δυνατοτητα να αυτοσυγκεντρωθεις σε αυτο που κανεις και να το κανεις ΚΑΛΑ!
και αυτο ειναι εμπρακτος διαλογισμος!


ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ...
Ο ΛΟΓΟΣ ????
ΕΑΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΠΙΤΕΥΞΕΙΣ ΤΟΥ.


καλε μου φιλε, ειπα εγω οτι η εμπρακτη εσωτερικη αναζητηση και αυτοβελτιωση ειναι ευκολη?


αν ηταν ετσι θα ειμασταν ολοι γκουρου!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 09:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ spirit ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ?????

ΜΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ...

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ,ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ,ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΜΑΘΗΤΕΣ,ΓΟΝΕΙΣ....

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΩ ΠΑΙΔΕΙΑ....

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ....

quote:
Ένα πρωί, μάζεψαν ότι υλικό υπήρχε, είπαν στις ομάδες τέλος, και όλες οι εργασίες, χάθηκαν με ένα ανεξήγητο τρόπο.

Δες την επιστημονικη πλευρα φιλε, για τα αλλα σεναρια..(ποιοι) ο Πλατωνας, δεν πολυ ενδιαφερεται!



ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 12:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου καλημέρα.
αναρωτιέσε φίλη spirit


quote:
Ανεφερθηκε και Η ΠΑΙΔΕΙΑ,καπου αλλα πολυ θα ηθελα να ξερω για πια ΠΑΙΔΕΙΑ μιλατε;

Την ΠΑΙΔΕΙΑ που παρεχουν τα ιδιωτικα σχολεια,για τα καμαρια των νεοπλουτων γονιων;

Η για την ΠΑΙΔΕΙΑ που μπορει να χειραγωγει και να χαλιναγωγει ισχυρες συνειδησεις ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ;
Η ΜΗΠΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΠΑΛΙ;


και θα συμφωνήσω μαζύ σου ότι αυτή είναι σήμερα η επικρατούσα άποψη για την Παιδεία.
Ο φίλος AVATARGR σου απάντησε

quote:
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ spirit ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ?????

ΜΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ...

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ,ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ,ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΜΑΘΗΤΕΣ,ΓΟΝΕΙΣ....

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΩ ΠΑΙΔΕΙΑ....


Θα ήθελα να το αναλύσω λίγο παραπάνω γιατί θεωρώ ότι είναι μείζον θέμα.
Η αληθινή Παιδεία είναι το ζητούμενο της εποχής μας κι όχι η ανεύθυνη εκπαίδευση και η πληροφορία χωρίς κρίση και ανήσυχη αμφισβητηση, συμπερασματολογία.
Μια Παιδεία δηλαδή διαρκώς ανήσυχη, που δεν εφησυχάζει ούτε δημιουργεί αυτάρεσκα "σπουδαγμένα", αμόρφωτα, μεταλαγμένα "δήθεν", αλλά πολλαπλασιάζει τα ερωτήματα και την ανασφάλεια. Όμως, μια τέτοια παιδεία φυσικόν είναι να μην ευνοείται απο τις πολιτικές παρατάξεις και απο τις κυβερνήσεις. Γιατί θα παρήγαγε ελεύθερους και ανυπότακτους πολίτες, ακατάλληλους για φτηνά κομματικά παιχνίδια.
Τους βολεύει εν ολίγοις γιατί ξέρουν πως τα πνευματικά κατ' ουσίαν "κτήνη" {με την έννοια της παντελούς απουσίας υψηλών ιδανικών και στόχων} της εκπαιδευτικής παραγωγής τους, με κατάλληλη τακτική και αντιμετώπιση, καθοδηγούνται, τιθασεύονται, κι έτσι διαιωνίζουν τις "καρέκλες" τους αναπαράγοντας "κλώνους" ίδιους μ' αυτούς.

spirit

quote:
Η για την ΠΑΙΔΕΙΑ που μπορει να χειραγωγει και να χαλιναγωγει ισχυρες συνειδησεις ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ;
Η ΜΗΠΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΠΑΛΙ;

Δεν ονειρεύεσε καθόλου καλή μου.
Είναι γεγονός ότι στην εποχή μας δυστυχώς, λείπουν οι μεγάλες κινητήριες ιδέες, τα Ιδανικά που παλαιότερα κινητοποιούσαν τα ευρύτερα ευγενή λαικά στοιχεία.. Σήμερα οι νέοι δεν έχουν μια ιδεολογική κινητήρια δύναμη.
Λείπουν πιστεύω ή μάλλον πιο σωστά δεν προβάλλονται τα σωστά τα ακριβά πρότυπα. Το αντίθετον θάλεγα και μάλιστα κατά κόρον και παντί τρόπο.

Ο μόνος τρόπος αντίδρασης πλέον, νομίζω, είναι η οικογένεια! Το κύτταρο της κοινωνίας που ευτυχώς για τον τόπο μας ακόμη παίζει σημαντικότατο ρόλο ή μάλλον μπορεί να παίξει! Πρέπει η οικογένεια, ο καθένας ξεχωριστά, αλλά και πιο μαζικά σε επίπεδο γειτονιάς, συλλόγων κλπ. να κινητοποιηθούμε πριν είναι αργά...
Πρέπει να βρούμε χρόνο. Και θα τον βρούμε όταν ιεραρχήσουμε αξιολογικά το σημαντικό απο το λιγότερο σημαντικό, ξεκαθαρίζοντας τα βασικά κυρίαρχα αναγκαία, απο τα περιττά, τα δήθεν, και τις τεχνιέντως δημιουργηθήσες δήθεν ανάγκες μας. Χρειάζεται να επαναπροσδιορίσουμε τους στόχους μας. Το τι πραγματικά χρειαζόμαστε για να νοιώθουμε ευτυχισμένοι.. Είναι πολύ απλό για ανθρώπους κάποιας ηλικίας και δυσκολεύει σε νεώτερους. Γιαυτό θεωρώ ότι είναι βασικά χρέος πρώτα των παππούδων, μετά των γονέων, των δασκάλων, των επιστημόνων.....

Θα σταματήσω εδώ γιατί δεν θάθελα να μονοπωλήσω την συζήτηση..


Νάσται καλά..

Το λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
Την ελπίδα ως τα δάκρυα.
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 13:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,

Κάτι βρήκανε, μα εσύ σκέψου τα παρακάτω.

Αν πάρουμε ένα παιδί από την Ελλάδα, και το στείλουμε από μικρό να μεγαλώσει σε ένα βουδιστικό μοναστήρι (στο Θιβέτ), νομίζεις πως δεν θα γίνει βουδιστής?

Η όλη η προσπάθεια, έγινε για να διαπιστώσουν, αν οι εγκεφαλικές διασυνδέσεις μπορούν να γίνουν και σε προχωρημένη ηλικία, μα αυτό δεν γίνεται.

Αν δεν αναπτυχθούν, στα πρώτα χρόνια Ζωής, έχουμε μορφολογικά μόνο τον Άνθρωπο.

Είναι αδύνατη η σκέψη (όπως την γνωρίζουμε) παρότι ο ίδιος, αντιλαμβάνεται.

Μα και ο σκύλος μας…. αντιλαμβάνεται.

Κατά τα αλλά, δεν έδειχνε να έχει ψυχικές διαταραχές, ζούσε αρμονικά, γελαστός, αντιδρούσε σε ερεθίσματα, και, όταν σε αγκάλιαζε, νόμιζες πως σε αγκάλιαζε η φύση… ( όταν έπεφτε επιδημία, αυτό χωρίς εμβόλια, χωρίς προφυλάξεις….τίποτα δεν το άγγιζε.)

Χωρίς προσευχές, χωρίς πίστες, χωρίς τις γνώσεις μας…. Υγιέστατος, γεμάτος από ενέργεια, και χαρά!

Μια σοβαρή Ερώτηση μετα απο αυτα, είναι,

Σε τι διαφέρει ένας Χριστιανός από ένα Βουδιστή?

Και δεν θα ξεφεύγαμε του θέματος, αν λέγαμε, πως όταν αγκαλιάζεις ένα ΙΣΜΟ, παύεις να ερευνάς, παύεις να φιλοσοφείς.

Όσο εύκολα πάει κάποιος στο Βατικανό, άλλο τόσο δύσκολα, γνωρίζει τον εαυτό του.

Πλάτωνας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 20:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε 4 χρόνια καλούνται οι έλληνες υπήκοοι , να συμμετάσχουνε στις πανελλήνιες εθνικές εκλογές .

Κάθε φορά που γίνεται αυτό, έχει η ελληνική κοινή γνώμη την εξουσία , να αναδείξει καινούργιο κυβερνών πολιτικό κόμμα στην βουλή.

Αυτή όμως ,συντελείται από πολλές κοινωνικές κατηγορίες.

Αν είχαμε μια κοινωνική κατηγορία , τα πράγματα , θα ήταν θεωρητικά καλύτερα.

Η πράξη έδειξε, ότι ένα τέτοιο πολιτικό σύστημα , όπως ήτανε ο σοσιαλισμός της πρώην σοβιετικής ένωσης, δεν μπόρεσε να ενώσει όλους τους πολίτες της σε μια ενιαία κοινωνική ομάδα.
Για τον λόγο αυτό και απέτυχε το σύστημα αυτό. Επειδή χρησιμοποίησε την βία.

Ας μείνουμε για λίγο στην ελληνική τραγική πολιτική σκηνή.

Δύο μεγάλα πολιτικά κόμματα κυβερνάνε την χώρα μας ,εδώ και αρκετές δεκαετίες.

Το κουτό είναι , ότι παρότι και τα δύο έχουνε το ίδιο αφεντικό ( επώνυμο και ανώνυμο οικονομικό κεφάλαιο), πολλοί πολίτες αυτής της χώρας ,αδυνατούνε να το εμπεδώσουνε.

Για να ψηφίσει κάποιος , το κόμμα που εξυπηρετεί καλύτερα το κοινωνικό σύνολο , θα πρέπει να έχει φιλοσοφήσει λιγάκιτο θέμα αυτό.

Δίχως σοφία , δίχως να χρησιμοποιείς το θαυματουργό εργαλείο, που λέγεται φιλοσοφία που βαδίζεις έλληνα ;;;

Απαντώ : Σε αυτό το μπάχαλο, που βλέπουνε τα μάτια όλων μας καθημερινά.
Μια καθημερινότητα άνευ φιλοσοφίας , μα ούτε καν και ελεύθερης σκέψης.
Για να υπάρχει αυτή , θα πρέπει πρώτα να φιλοσοφήσει κάποιος την ζωή.

Ακόμη και αν όλη την ημέρα παιδεύει το σώμα του ,για να βγάλει τον επιούσιο μισθό.
Υπάρχει χρόνος για να αρχίσει να ασχολείται κάθε έλληνας , με την φιλοσοφία.
Κανένας δεν μπορεί να του το απαγορεύσει.

Η φιλοσοφία δεν είναι αερολογία.
Είναι ουσιαστική σκέψη, επάνω στα καθημερινά προβλήματα μας.
Και όχι μόνον.
Μπορεί αν ωριμάσει , μέσα σε μια ψυχή , να γίνει ένας υγιεινός τρόπος ζωής.

Το έχω εφαρμόσει στην πράξη και γνωρίζω , ότι γίνεται.

Κανένας δεν μας απαγορεύει ,να διαβάζουμε, και να συζητάμε δημόσια.
Δεν μπορεί κανένας να φυλακίσει την ψυχή μας ,αν δεν το επιτρέψουμε εμείς οι ίδιοι.

Ο λόγος που δεν προωθείται η φιλοσοφία , από το κατεστημένο , είναι γνωστός.

Μια εν πνευματική λήθη κοινή γνώμη , κουμαντάρετε πολύ ποιο εύκολα , από μια αφυπνισμένη.


Εύχομαι σε όλους , ένα υπέροχο βράδυ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 22:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ alfa-omega ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Ακόμη και αν όλη την ημέρα παιδεύει το σώμα του ,για να βγάλει τον επιούσιο μισθό.
Υπάρχει χρόνος για να αρχίσει να ασχολείται κάθε έλληνας , με την φιλοσοφία.
Κανένας δεν μπορεί να του το απαγορεύσει.

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ...
ΔΥΝΑΤΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΟΜΩΣ...

ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ..

quote:
ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ..
ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΥΠΟΤΑΓΗΣ...

ΠΩΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ..
ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΔΙΩΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ..
ΜΕΝΟΥΜΕ ΩΣ ΑΡΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΕΣΩ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ (ΑΝΕΥ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΒΕΒΑΙΑ)..



ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΝΙΩΣΕΙ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 23:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
ΚΑΤΑ ΑΡΧΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΟΠΑΛΗ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΘΡΕΨΩ.
Η ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ....
ΑΣ ΑΝΤΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ , ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΤΥΜΕ ΟΤΙ Η ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΖΕΙ ΜΕ ΚΑΛΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.
ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ , ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ Κ.Λ.Π.
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ;
ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΛΩΝΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΙΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ;
ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ Η ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑΖΕΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ.
ΘΑ ΑΝΑΛΛΩΝΟΤΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΟΘΝ ΜΑΘΕΙ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.
ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΙΑΠΩΝΙΑ Η ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ
ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ.
ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ;ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ; ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ.
ΣΤΑ ΠΛΟΥΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΙΟΠΑΛΗ.
ΣΤΗΝ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ.
Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΩΝ ΣΤΕΝΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΩΝ.

ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 10:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε AVATARGR ,όλα αυτά που περιέγραψες ,είναι και δικά μου βιώματα.

Ο φίλος μας ο SeaHawk με την σειρά του , έχει επίσης τέτοιου είδους εμπειρίες.

Επιτρέψτε μου να επαναλάβω το ερώτημά του , γιατί εκτιμώ ότι είναι πολύ σημαντικό για το γίγνεσθαι του κοινωνικού συνόλου.

Αν είχαμε όλοι την δυνατότητα ,να απολαμβάνουμε αρκετό ελεύθερο χρόνο στην ζωή μας, που η σε τι θα τον αφιερώναμε ;;;

Φίλε SeaHawk , μιας και είσαι καινούργιο μέλος της οικογένειας esoterica.gr , σου εύχομαι θετική πνευματική καλλιέργεια ,μέσα από ουσιαστικές εσωτερικές αναζητήσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 13:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αlfa-omega ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΘΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΝ ΑΠΟΨΕΩΣΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ "ΦΡΕΝΟ" Η "ΑΣΠΙΔΑ" ΑΠΕΝΤΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΡΟΥΤΙΝΑ.

ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΦΑΝΗΚΕ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΩΡΑ ΘΕΤΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΗ ΒΑΣΗ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΝΘΡΟΠΩΝ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ "ΑΝΩΤΕΡΟ" Η ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ.
ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΝΣΑΡΚΩΣΗ , ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ ΕΑΥΤΟΙ,ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΣΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΛΥΨΑΝ.

ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ ΒΑΣΙΖΕΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΖΩΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥΣΥΝΘΕΤΟΣ Η ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ!
ΤΑ ΛΕΜΕ..


ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 16:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛOI ΜΟΥ SeaHawk ΚΑΙ alfa-omega (ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ) ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (ΚΑΛΙΤΕΡΑ) ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΟ ΜΑΣ...

ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ...

ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟΥΝ....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ...
ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ...

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΛΙΚΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ...

ΔΟΥΛΕΨΕ ΔΟΥΛΕΨΕ ΔΟΥΛΕΨΕ.....
ΑΜΑΞΙΑ,ΚΙΝΗΤΑ,ΣΠΙΤΙΑ,ΣΚΑΦΗ ΑΠΟΚΤΗΣΕ ΤΑ....
ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΘΑ ΤΑ ΧΑΡΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ...


ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ (ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ)...
ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ....
ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ (ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ) ΜΕ ΤΟ ΜΙAΛΟ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ..

ΕΝΑ ΑΠΙΑΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ....

ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 18:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AVATARGR ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ.
ΔΕΝ ΔΙΑΦΟΝΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ.
ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ?ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΩ..
ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΙΟΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝ ΤΙ ΜΑΖΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ.
ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΔΡΕΣ (Π.Χ.ΣΩΚΡΑΤΗΣ) ΗΤΑΝ ΕΝ ΖΩΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟΥΣ , ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ Κ.Λ.Π. ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΟ ΑΙΜΑΤΟΣ...
ΤΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ..

ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 14:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παιχνίδι του πραγματικού πολέμου , έπαψε να είναι το μέσον για μαζικές εκκαθαρίσεις.
Αυτό εκτιμώ είναι θετικό, αν το συγκρίνω με το νέο σύστημα .
Αυτό το γνωρίζουμε όλοι.
Το περιέγραψες είδη φίλε μου AVATARGR .
Όποιος δεν προλαβαίνει την εξέλιξη ,πεινάει και απειλείται άμεσα από τον βιολογικό θάνατο.

Εγώ είμαι κάθετα αντίθετος με αυτήν την απάνθρωπη εξέλιξη.
Αλλά την προτιμώ ,από την απειλή ενός πολέμου.

Όσο για την εκτίμησή σου , όλα είναι πιθανά να συμβούνε.

Αυτό που βλέπω εγώ ,η μάλλον θέλω να βλέπω, είναι οι πλούσιοι και οι φτωχοί να ενώνονται σε μία κοινωνική τάξη.

Θα επανέλθω αφού διαλογιστώ πρώτα , πως μπορεί ίσως να εφαρμοστεί μια τέτοια όμορφη και ρομαντική σκέψη.

Πιστεύω ότι οποιαδήποτε σκέψη μπορεί να συλλάβει ο ανθρώπινος νους, μπορεί να υλοποιηθεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 14:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ SeaHawk ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟΥΣ , ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ Κ.Λ.Π. ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΟ ΑΙΜΑΤΟΣ...
ΤΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ..

ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟΥΣ ?????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ....

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΩΡΑΡΙΟ (ΚΑΙ ΟΧΙ 12 ΩΡΟ) ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 18 ΜΕ ΑΡΧΕΣ 19 ΑΙΩΝΑ...
(ΑΛΛΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΗ ΜΑΖΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ 17-18 ΑΙΩΝΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΑΠΟΙΚΙΕΣ).

Η ΜΟΡΦΩΣΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΙΤΗ ΣΤΑ ΛΑΙΚΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΥΨΗΛΩΝ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ...

ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ Η ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ..
ΑΓΩΝΕΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΤΑΞΗ...

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟΤΕ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 19 ΑΙΩΝΑ Η ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΔΥΣΗ...

ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ (ΟΧΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΕΒΑΙΑ) ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ ΤΟΥ ΝΤΟΜΙΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ....

ΟΙ ΔΥΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ..

ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΤΟ 10-ΩΡΟ ΑΠΟ 12 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ 8-ΩΡΟ...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1955-60....

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΜΠΟΡΙΟ....
ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ...

Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΤΑ ΥΨΗ...
ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΕΙΛΑ....

ΘΕΛΟΥΝ ΕΡΓΑΤΕΣ ΟΧΙ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΥΣ...
ΘΕΛΟΥΝ ΧΕΡΙΑ ΟΧΙ ΜΙΑΛΑ...

ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΠΟΡΕΙΑ...

ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 1980 ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΥΠΑΡΧΗ ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ....
ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ.... (ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ)

ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 1990 (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΠΡΙΝ) ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΝΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΑΛΛΙΑ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΗΠΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΔΑ...
ΑΥΞΗΣΗ ΑΝΕΡΓΙΑΣ...
ΑΥΞΗΣΗ ΑΣΤΕΓΩΝ....
ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΚΑΘΕ ΧΕΙΜΩΝΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΩΝ.

ΩΣΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ 2000 ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ 20%-25% ΜΕΙΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΛΟΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΝΕΧΕΙΑΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΩΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ (ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ).....

ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΥΞΗΣΗ ΟΡΙΟΥ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΣΤΑ 67-70...

Η ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΑ ΥΨΗ...
ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΒΕΒΑΙΟ....

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ SeaHawk ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ...

ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ....

ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΕΛΠΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ SeaHawk ΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ..



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 19:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ AVATARGR ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΟΜΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΓΡΟΤΗΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ.
ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΕΙΠΑ:
quote:
ΔΕΝ ΔΙΑΦΟΝΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ.
ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ?ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΩ..
ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΙΟΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝ ΤΙ ΜΑΖΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ.
ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΔΡΕΣ (Π.Χ.ΣΩΚΡΑΤΗΣ) ΗΤΑΝ ΕΝ ΖΩΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ.


ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ.
Η ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΥΟΦΟΡΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΡΟΣΔΙΔΟΥΝ Η ΑΦΗΝΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΥΙΘΕΤΗΣΟΥΝΜΙΑ ΜΟΙΡΟΛΑΤΡΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΧ. Ε ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Κ.Λ.Π.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΜΕ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΝΑΓΕΝΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.(ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ, ΚΑΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ...)
ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΛΕΞΗ ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΑΚΟ.
Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΠΑΕΙ ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΕΣΧΑΤΗΣ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΟΙ ΨΥΧΩΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ Η ΑΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΟΥΡΛΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΓΑΓΟΥΝ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ.
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ:
quote:

ΘΕΛΟΥΝ ΕΡΓΑΤΕΣ ΟΧΙ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΥΣ...
ΘΕΛΟΥΝ ΧΕΡΙΑ ΟΧΙ ΜΙΑΛΑ...

ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΚΑΘΕ ΧΕΙΜΩΝΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΩΝ.



ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ? ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΣΙΩΝ , ΣΥΝΟΜΩΣΙΟΛΟΓΙΕΣ Κ.Λ.Π.? Η ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ?
ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ Η ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ ΤΩΝ ΜΑΖΩΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΘΑ ΕΓΒΑΙΝΕ ΣΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ Π.Χ. ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΡΩΣΙΑ. (ΜΠΑΤΕ ΣΚΥΛΟΙ ΑΛΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΛΕΣΤΙΚΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ!ΧΑ!ΧΙΟΥΜΟΡ)
ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΡΧΕΣ ,ΙΔΑΝΙΚΑ, ΚΑΙ ΟΡΑΜΑΤΑ ΔΙΑΡΚΕΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΛΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΛΥΘΗΣΜΟ Η ΥΠΕΡΟΠΛΙΑ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΞΕΙ.
Ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΑΡΚΟΥΛΑ ΠΟΥ ΒΟΛΟΔΕΡΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΩΚΕΑΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΤΥΠΑΝ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΥΜΜΑΤΑ.
ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ , Η ΜΟΙΡΑ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΣΤΕ ΤΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΜΟΝΟΥΣ...
ΝΑΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΠΛΩΡΗ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΡΟΤΕΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ....

ΓΙΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΝ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ!!
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΕΠΙΦΥΛΑΚΗ!!
ΓΙΑΥΤΟ..
ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΑΥΤΕΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑ!!! (ALL HANDS ON DECK)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΦΙΛΟΙ
ΤΑ ΛΕΜΕ

ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 23:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ SeaHawk ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΕ ΣΥΝΟΜΩΣΙΟΛΟΓΙΕΣ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

ΙΣΩΣ Η ΣΥΝΟΜΩΣΙΟΛΟΓΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ..

ΤΟ ΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ...
ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΜΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 18:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΑΓΑΠΗΤΕ AVATARGR ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝΤΙΘΛΗΦΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΝΟΜΟΣΙΑΣ.
ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΣΕΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΙΓΟ "ΧΟΝΤΡΟΚΟΜΜΕΝΑ" ΚΑΙ "ΑΓΑΡΜΠΑ¨ ΕΝΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΝΕΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΑΛΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ..
ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΜΑΖΩΝ ΚΑΙ Η ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗ ΥΛΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ , ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ.

quote:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ?????

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑΥΤΟ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΑ..
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΕΧΟΥΜΕ (ΟΣΟ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ) ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΕΤΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΤΕΛΕΙ ΣΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΟΠΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΕΝΟΥΝ.
ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕΣ AVATARGR

quote:
ΤΟ ΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ...
ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΜΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ...

ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
ΤΑ ΛΕΜΕ..


ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 00:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ SeaHawk ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ" ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΔΥΝΑΤΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΩ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΙΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ....

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΕΝΑΝ ΝΕΟ-ΜΕΣΑΙΩΝΑ..

ΑΠΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΟΜΑΙ ΕΝΑΝ ΖΥΓΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 14:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτοι που καταφερνουν να επιβιωνουν στις συνθηκες ζωής ΚΑΙ να φιλοσοφουν ειναι οι αληθινοι φιλοσοφοι.

Το να εισαι κλεισμενος σε ενα μοναστηρι στο κατμαντου ή στο αγιο ορος χωρις να ξερεις τί γινεται τριγυρω σου και να φιλοσοφεις ειναι μονο η μια οψη του νομισματος.

δεν μπορεις να φιλοσοφεις χωρις να εχεις αποψη για τον τροπο ζωης που ακολουθουν εκατομυρια αλλοι συνανθρωποι σου.

Το να δουλευεις ασταματητα και να προσπαθεις να ταυτιστεις με το "πρωτυπο" της καθε εποχης ειναι παλι η αλλη πλευρα του νομισματος.

για να εχεις μια σφαιρικη αποψη θα πρεπει να εισαι αναμεσα στα δυο, σαν ενα νομισμα που κυλαει...μονο τοτε θα μπορεις να εχεις και τις δυο οψεις (της επιβιωσης και της φιλοσοφιας)και να "κυλάς" προς την αναζητηση...

ολοι μπορουν να βρουν χρονο και δεν ειναι δυσκολο, γιατι μονο σε μια "στιγμη" μπορεις να φιλοσοφισεις για τα παντα!αρκει να μπουν στην διαδικασια βεβαια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 17:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Neos χαίρομαι , όταν ακούω φιλοσοφημένες απόψεις ,όπως είναι και η δική σου.
Συμφωνώ μαζί σου.
Θέλει πολύ θάρρος και τόλμη να επιλέξεις να ζεις μέσα σε ένα κοινωνικό μπάχαλο , όπως είναι
η ελληνική κοινωνία.


Πιστεύω ,ότι το αίτιο που χωρίζει τους ανθρώπους σε διαφορετικές κοινωνικές τάξεις ,είναι το χρήμα.

Αυτός ,οι αυτοί που ελέγχουνε την παραγωγή και την κατανομή των υλικών αγαθών , είναι οι ουσιαστικοί εξουσιαστές .

Εμείς οι υπόλοιποι , που συμμετέχουμε στο καταναλωτικό όργιο , είμαστε τουλάχιστον το ίδιο ένοχοι με αυτούς τους κυρίους.

Τι μπορούμε να κάνουμε ;;;

Επειδή η ομαδικότητα ,είναι άγουρος πνευματικός καρπός για την χώρα μας , είναι δύσκολο να προσδιορισθεί για το σύνολο.
Θα ανέφερα ένα παράδειγμα ,από τον άσωτο βίο των πολιτικών μας τύραννων στην ελληνική βουλή ,αλλά δεν θέλω να ταράξω την
ησυχία τους.

Ποιο εύκολο , είναι να απαντήσω : Τι κάνω εγώ.

Συμμετέχω στο καταναλωτικό όργιο.
Αν δεν το έκανα , θα ήμουν συνένοχος , για την έμμεση συμμετοχή μου ,στην αύξηση της ανεργίας.

Τα αυλικά αγαθά πρέπει να καταναλώνονται , όχι για να κάνουμε κάποιους ποιο πλούσιους από ότι είναι ,
αλλά γιατί εξαρτώνται πολλές θέσεις εργασίας ,από αυτήν.

Καταναλώνω λοιπόν τα αναγκαία υλικά αγαθά ,για εμένα και την οικογένεια μου ( αφού πρώτα ιδρώσει ο κώ…ος μου)και
μετά προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να χαρίσει τα υπόλοιπα που περισσεύουνε ,σε αυτούς που δεν έχουνε χρήματα για να καταναλώσουνε .
Έζησα την ανεργία και ξέρω πόσο δύσκολο είναι ,μα πάνω από όλα γνωρίζω ότι αύριο μπορεί να ξανασυμβεί.
Προσπαθώ και αρκετές φορές καταφέρνω και γίνομαι γενναιόφρων απέναντι στο κοινωνικό σύνολο που την έχει ανάγκη .
Δεν ξέρεται τι χάνεται ,αν δεν γευθείτε το αίσθημα της γενναιοδωρίας. Είναι σκέτη απόλαυση.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα , σε όσους θέλουνε να γευθούνε μια μοναδική εμπειρία.

Για να ενωθούνε πλούσιοι και φτωχοί , δεν είναι απαραίτητο να καταργηθεί το χρήμα που φαινομενικά τους χωρίζει .
Η αλήθεια είναι ότι τους χωρίζει , η διαφορετική αντίληψη , που έχει κάθε πλευρά για τον κόσμο .
Άλλωστε ο φτωχός μπορεί να γίνει πλούσιος και το αντίστροφο . Η καθημερινότητα το έδειξε.

Θα επανέλθω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 18:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatrgr το θέμα που άνοιξες είναι δύσκολο και πονηρό με την καλή του ένοια.
Όχι ο άνθρωπος για να φιλοσοφίση πρέπει να έχει χρόνο και λυμένες τις βασικές του ανάγκες.

Αφροδίτη αποπροσανατολισμός πάντα θα υπάρχει παντού το θέμα είναι να ξεφεύγεις η έλειψη επικοινωνίας δεν βοηθάει καθόλου τον διαλογισμό και την διανόηση.

Διγενή Ακρίτα οι αρχαίοι φιλοσοφούσαν και οι σκλάβοι δουλεύαν.

Πυθαγόρα είσαι πολύ κοντά στην πραγματικότητα όπως εγώ την πιστεύω και την ζω.

Spirit ΄δυστυχώς ναί.

Πλάτωνα ο καταναλωτισμός είναι η παγίδα όλα τα άλλα το τίμημα.

Seehawk δυστυχώς διαφωνώ.

Α/ΔΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 21:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

AVATARGR ΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΑΛΥΘΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ Ο ΟΡΟΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ.

ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΑΝΤΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ:

quote:
Seehawk δυστυχώς διαφωνώ.

..ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕ ΦΙΛΕ ΑΝΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΔΥΣΤΥΧΩΣ" ΣΤΗ ΔΙΑΦΩΝΙΑ...

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΘΕ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ..
ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΚΑΛΑ...


ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 05:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR EΙΧΕΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΟΤΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ, ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ. ΣΥΜΦΩΝΩ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ. Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Η ΘΕΛΗΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ. ΦΙΛΟΣΟΦΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΥΠΑΡΧΩ.

ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΩ
ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΣ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΩ
ΚΑΙ ΜΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΤΡΙΟΜΗΔΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 10:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ MOY ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΓΙΩΝΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΘΕΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΟΜΙΛΟΥΜΕ..

Η ΠΡΩΤΗ ΟΤΙ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΕΡΤΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ...

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΘΗΤΙΚΗ....

ΑΝΑΛΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΩΣ Ο ΝΕΟ-ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ (ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙ-ΒΑΛΛΟΥΝ)ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗΤΟΣ, ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΠΟΔΗΓΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ...

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΠΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΠΙΒΟΛΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ....

ΠΩΣ ?????

ΑΠΟΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΥΠΟ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΜΜΕ ,ΑΝΤΙΔΡΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΛΟΥΝ....

ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...

ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΗΛΘΕ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΚΑΤΙ..
ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ...

ΑΛΛΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΔΗΓΕΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ?????
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ????

ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ????
ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ DNA ?????

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΣΩΜΑ...

ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...

ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 12:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To να "αντιδρασουμε" και να "δειξουμε" στους "τυφλους" το "φως" ειναι παλι μια ταση το να περασουμε τον δικο μας τροπο σκεψης στους αλλους οποτε μιλαμε παλι για επιροή δηλ. κατα καποιο τροπο θα εχουμε την "πνευματικη εξουσια" ,οποτε παλι η ελευθερη σκεψη καταργειτε...

να σας ρωτησω και κατι αλλό? αν δεν ειναι φιλοσοφια αυτο κανουμε ατην την στιγμη, τι ειναι?
(την ωρα που οι υπολοιποι κανουν υπερωριες για να αποκτησουν αυτο το πολυποθητο τζιπ 4χ4 ή παιζουν χαρτιά μπας και αποκτησουν και κατι αλλο...)

Την αληθεια δεν θα στην δειξει κανενας, μονος σου θα πρεπει να την βρεις κι αν δεν την βρεις χαλαλι ο κοπος σου, γιατι αξιζει...

η εξουσια απο ανεκαθεν ειχε "προβλημα" με τους διανοουμενους κι αυτο επειδη τους φοβατε!

Οταν ερθει καποιος και πει στον πλουσιοτερο ανθρωπο του κοσμου
οτι ολα οσα εχει αποκτησει ειναι ΧΩΜΑ!

Πως θα τον αντιμετωπισει?

θα σας πω...

Οπως αντιμετωπισαν εκεινον τον καημενο που ειπε οτι "η γη κινειτε"
Ωπως αντιμετωπισαν και τον Σωκρατη...
Ωπως αντιμετωπισαν ολους αυτους που "αντεδρασαν"

Ετσι λοιπον αντιδρα η εξουσια (κοσμικη & θρησκευτικη) σε αυτους που εχουν "βρει" κατι που ανατρεπει τον κοσμο τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 11:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ.

ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΕΟΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΕΣ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΩΣ "ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙΣ" ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

quote:
To να "αντιδρασουμε" και να "δειξουμε" στους "τυφλους" το "φως" ειναι παλι μια ταση το να περασουμε τον δικο μας τροπο σκεψης στους αλλους οποτε μιλαμε παλι για επιροή δηλ. κατα καποιο τροπο θα εχουμε την "πνευματικη εξουσια" ,οποτε παλι η ελευθερη σκεψη καταργειτε...

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...

quote:
Την αληθεια δεν θα στην δειξει κανενας, μονος σου θα πρεπει να την βρεις κι αν δεν την βρεις χαλαλι ο κοπος σου, γιατι αξιζει...


..ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ Η ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΤΙ ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΟ Η ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΙ ΤΟ "ΠΡΩΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ" ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΦΙΛΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ,ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....
ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΑΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΦΙΛΟΣ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ.

ΦΙΛΕ Νeos Ο ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!

ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ , Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΟΥ, ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΟΥ,ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΚΥΣΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ...
ΚΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΕΝΑ ΚΕΝΟ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!
ΒΥΕ!

ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 12:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AVATARGR.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΟΥ.
Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΕΝΑ ΠΛΕΓΜΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ (ΠΟΛΙΤΙΚΟ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙΤΑΙ.
ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΗΓΕΤΕΣ "ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ Ή ΤΟΥ ΠΟΙΜΝΙΟΥ ??
ΜΗΠΩΣ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΜΕΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ??
ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΛΑΟΣ, ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ, ΤΙ ΚΑΝΕΙ ? ΒΕΛΑΖΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ?
ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΠΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ. ΣΗΜΕΙΟ ΚΟΠΩΣΗΣ Ή ΥΠΟΤΑΓΗΣ.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΔΥΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΜΥΧΙΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ" ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΘΥΜΟ ΠΟΙΜΕΝΑΡΧΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 19:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας φαντασθούμε φίλοι μου ,ότι όλοι είμαστε πλούσιοι .
Ότι έχουμε όλοι την δυνατότητα, την οικονομική ,να υλοποιήσουμε κάθε επιθυμία μας, που σχετίζεται με τα υλικά αγαθά.

Τι πιστεύεται , ότι ο κόσμος μας , θα ήτανε καλύτερος ;;;

Αν γινότανε αυτό , θα ήμασταν όλοι ικανοποιημένοι ;;;

Για σκεφτείτε το λίγο αυτό και αν θέλετε απαντήστε.

Μήπως είναι ποιο σημαντικό ,να έχουμε όλοι αγάπη μέσα στην ψυχή μας.

Αυτή δεν είναι ποιο σημαντική από το χρήμα.

Δεν οδηγεί την ανθρώπινη ύπαρξη ,στην αληθινή ευτυχία ;;;

Περιμένω να διαβάσω τις σκέψεις σας , για να διαμορφώσω ,μια ποιο ολοκληρωμένη και ουσιαστικότερη άποψη ,για τον κόσμο γύρω μου.

Εύχομαι σε όλους καλό πάσχα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy