ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 20:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι
πολύ χαίρομαι για την ενθουσιώδη υποδοχή που έτυχε το ...κρασάκι μου, αυτό σημαίνει πως είμαστε ακόμα ζωντανοί Avatar παρόλη τη στενοχώρια και τον προβληματισμό σου..... Και αυτό στην καθημερινότητα ανήκει..

Για να δούμε λοιπόν τις απόψεις που θα καταθέσετε στο cyber συμπόσιο μας......!!!

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
και φυσικα δεν ξεχναμε το φιλοσοφειν, ε?
--------------------------------------------------------------------------------

ΑΠΟ ΠΟΙΟ Π0ΤΗΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ?



Ομολογουμένως μετά το 3-4 κρασάκι η φιλοσοφία μοιάζει λιγάκι πιο ...εύκολη! Εννίοτε γίνεται και πιο .....πρακτική (έχω δεί αρκετά μπινελίκια τελευταία.. εκεί που γύριζα στα διάφορα φόρουμ )

quote:
τωρα μπηκες στην καρδια μου!!!


Ευχαριστώ Jonniebegood!

quote:
Asteri tou Vorra ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣ ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ!!


Λες SeaHawk??? Πάντως δεν ξέρω τι φταίει... δε μου πετυχαίνει πολύ καλά το μαγικό φίλτρο τελευταία....!

quote:
ΧΡΟΥΤΣ!-ΧΡΟΥΤΣ!(SeaHawk ΤΡΙΒΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ!)

Τα φτερά του μάλλον θέλεις να πεις ε;;;

quote:
Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα


τι όμορφο που είναι αυτό που γράφεις Ξωτικούλα!!!

Χαιρετώ όλους

Avatar συγνώμη για την παρένθεση
Θα επανέλθω στον προβληματισμό μας συντομότατα.

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 22:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!

quote:
οταν νιωθεις θυμο να θυμωνεις, οταν νιωθεις χαρα να γελας, οταν νιωθεις λυπη να κλαις, αλλα να το ξεχνας αμεσως μετα!!!


εκφραζε τα ΟΛΑ και μην κρατας ΤΙΠΟΤΑ!

Φίλε μου τη διπλωματία τη χρησιμοποιώ συχνά,
γιατί ο στραβός ο άνθρωπος μόνο απ'τα χαμόγελα γύρω του σοκάρεται.


ΦΙΛΗ kswtikoula ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΑΝΑΡΡΙΩΤΙΕΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η "ΕΙΚΟΝΑ" ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ?
Η ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΤΑΙ?
ΑΥΤΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ..

quote:
ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ, ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΙΛΕ AVATARGR ΚΑΙ ΣΥΜΠΗΡΟΝΩ ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΩΤΕΡΕΣ,ΑΛΗΘΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ ΤΙΣ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΤΑΤΟ...
ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ Η ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΙ ΑΞΙΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΥΜΑΣΕ;ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΡΑΣΕΙ ΒΑΘΕΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΧΑΡΑΣΕΙ ΤΟ ΓΥΑΛΙ;ΤΙ ΑΞΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΙΔΑΞΕΙ;

quote:
Ομολογουμένως μετά το 3-4 κρασάκι η φιλοσοφία μοιάζει λιγάκι πιο ...εύκολη! Εννίοτε γίνεται και πιο .....πρακτική

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΙΝΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΗ...


quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Asteri tou Vorra ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣ ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ!!

--------------------------------------------------------------------------------


Λες SeaHawk??? Πάντως δεν ξέρω τι φταίει... δε μου πετυχαίνει πολύ καλά το μαγικό φίλτρο τελευταία....!


ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣ ΦΥΣΙΚΗ "ΜΑΓΕΙΑ" ΕΙΝΑ ΠΙΟ ΑΡΓΗ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΠΑΤΙΚΗ!

ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ Η ΜΑΓΙΚΗ ΣΟΥ ΛΕΞΗ "ΚΡΑΣΑΚΙ"..
ΑΛΛΑΞΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ!!

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΧΡΟΥΤΣ!-ΧΡΟΥΤΣ!(SeaHawk ΤΡΙΒΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ!)

--------------------------------------------------------------------------------


Τα φτερά του μάλλον θέλεις να πεις ε;;;


ΧΑ!ΧΑ! ΤΑ ΝΥΧΑΚΙΑ ΜΟΥAsteri tou Vorra , ΤΑ ΝΥΧΑΚΙΑ ΜΟΥ!

ΧΕΡΑΙΤΩ , ΤΑ ΛΕΜΕ...
STAY


ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 00:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:

quote:
και φυσικα δεν ξεχναμε το φιλοσοφειν, ε?

ΑΠΟ ΠΟΙΟ Π0ΤΗΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ?


απο παντα αδερφε, απο παντα...

(Το ένα φέρνει το άλλο... μέχρι το «προτελευταίο»!)

Avatargr, ναι συνυπάρχει.-

Shukran JAZZilan(Thank you very JAZZ)
URUA!©MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 03:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

γιατί σχεδόν όλα όσα με "προέτρεψες" ως τώρα να κάνω ή να σκεφτώ,
είναι και της δικής μου σχολής,



εθιξες σοβαρο θεμα!


απο ο,τι διαβασουμε, απο ο,τι μας πουνε, απο ο,τι μας μεταδωσουν, κραταμε αυτο που η καρδια μας ηδη ξερει πως ειναι σωστο!

ουσιαστικα δεν υπαρχει διδασκαλια, αλλα υπενθυμιση...


νασαι καλα!

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 13:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatar,
ιδού δείγμα ένωσης της φιλοσοφίας με την καθημερινότητα!

quote:

Η τράτα


Είναι μια τράτα ολόχρυση

με σουρωτήρι πάτο,

στο σκότος πλέει αβύθιστη

με πλήρωμα φευγάτο.

Αντί πανιά πουκάμισα

και για κουπιά τα χέρια.

Ψαρεύει αναστεναγμούς

και τους πουλάει στ' αστέρια.

Ωρέ, η βάρκα μας, γκιόσα!

Ωρέ, η κουρελού, γκιόσα!

Ρε, πότε εδώ και πότε αλλού,

μες στα πελάγη του ουρανού.

Ωρέ, πότε εδώ και πότε αλλού,

η βάρκα μας η κουρελού.

Χιλιάδες μάτια την κοιτάν,

καρδιές την προσκυνάνε

κι όσοι παραλογίζονται

πού πάει τη ρωτάνε.

«Πηγαίνω μεσοπέλαγα

με τα άλμπουρα της νίκης,

για να χτενίσω τα λυτά

μαλλιά της Βερενίκης».

Ωρέ, η βάρκα μας, γκιόσα!

Ωρέ, η κουρελού-γκιόσα!

Ρε, πότε εδώ και πότε αλλού,

μες στα πελάγη του ουρανού.

Ωρέ, πότε εδώ και πότε αλλού,

η βάρκα μας η κουρελού.

Φεγγάρι, παλιοφέγγαρο,

φεγγάρι μεταξένιο,

τη νύχτα κάνεις φωτεινή

και μένα αλλοπαρμένο.

Οι πρώτοι και καλύτεροι

σε ψάχναν στα ρυάκια

κι εγώ από τη Λάρισα

σου στέλνω τραγουδάκια.

Ωρέ, η βάρκα μας, γκιόσα!

Ωρέ, η κουρελού, γκιόσα!

Ρε, πότε εδώ και πότε αλλού,

μες στα πελάγη του ουρανού,

Ωρέ, πότε εδώ και πότε αλλού

η σελήνη μας η κουρελού.


Μουσική, Στίχοι: Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Τραγούδι: Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Β' φωνή: Σωκράτης Μάλαμας, Μελίνα Κανά


Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 14:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μιαν ευχη για ενα καλο μεσημερι σε ολους,
δοθεισης της ευκαιριας να καλωσορισω και γω τους SeaHawk, Asteri tou Vorra,Kswtikoula στα Forums του Esoterica.

Φιλια: ιδιοτητα που χαρακτηριζει την επιτευξη αρμονικης σχεσης δυο (συνειδητων) ετεροτητων.
Σοφια: η εκφραση και χρηση της οποιας Γνωσης απο μια συνειδητη ετεροτητα μεσα στον Χρονο και Χωρο ως μεσο υπηρεσιας κι οχι καταλυσης των Νομων.
Υπαρξη: Διαβαθισμενα επιπεδα υλης που μορφοποιουνται διχως ωστοσο να εσωκλειουν ή να αποκλειουν και την μορφοποιο αιτια : Υπ-Αρχω.
Καθημερινοτητα: Τα υλικα πεδια που ανηκουν οι μορφες εκεινες που η συνειδητη ετεροτητα αντιλαμβανεται οτι συνθετουν τον κοσμο της.Ή αν θελετε, εκεινος ο αγωνας των μορφων αυτων να διατηρηθουν ως ζωσες.
Σκεψη: Η πρωτογενης μορφοποιηση της ενεργειας πριν την προεκταση της στα υπολοιπα υλικα πεδια.
Ελευθερια: Η κατασταση συνειδησης του ανθρωπου κατα την οποια μπορει και απλωνεται μεσα στους κοσμους της υπαρξης.Απλωμα κι οχι προβολη.

Αποπειρα καταγραφης προσωπικης ερμηνειας των ορων που συνθετουν τον τιτλο του θεματος.Συμφωνα με αυτα που παρεθεσα πιο πανω, η αποψη μου στο αρχικο ερωτημα ειναι οτι ναι, μπορουν να συνυπαρξουν.Οσο κι αν η τοποχρονικη μας προσωπικοτητα μας φερνει αντιρρησεις κανοντας τα μικρα μεγαλα, οχι απο κακια αλλα επειδη ετσι ειναι η φυση της, ο ανθρωπος χρησιμοποιωντας τον νου και την θεληση του μπορει να καταφερει να ακολουθησει τον δρομο της 'καρδιας' του.

Αγαπητε alfa-omega

quote:
Εδώ και αρκετό καιρό μελετάω τον ίδιο τον εαυτό μου.
Μέσα σε αυτόν υπάρχει άπειρο υλικό μάθησης.

πραγματι ετσι ειναι.Καλη συνεχεια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 17:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ morent11 ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ, ΣΟΦΙΑ , ΥΠΑΡΞΗ, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ, ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Asteri tou Vorra Η ΠΟΙΗΣΗ ΠΑΝΤΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ ΒΑΘΥ ΣΤΟΧΑΣΜΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....
Η ΠΟΙΗΣΗ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΣΤΟΧΑΣΜΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...

ΦΙΛΕ alfa-omega ΤΙ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.....

quote:
Εδώ και αρκετό καιρό μελετάω τον ίδιο τον εαυτό μου.
Μέσα σε αυτόν υπάρχει άπειρο υλικό μάθησης.

ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....
Ο ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristiana
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 19:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristiana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλώς σας βρήκα στο καινούργιο (για μένα) φόρουμ αναζήτησης!

Με απλά λόγια...

Αν η φιλοσοφία δεν είναι μέρος της ζωής μας, αν η δικιά μας φιλοσοφία δεν γίνει πραγματική στάση ζωής στη δική μας ζωή, τότε τι σημασία έχει να φιλοσοφούμε;

Τι θα έχουμε να παραδώσουμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 22:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αν η φιλοσοφία δεν είναι μέρος της ζωής μας, αν η δικιά μας φιλοσοφία δεν γίνει πραγματική στάση ζωής στη δική μας ζωή, τότε τι σημασία έχει να φιλοσοφούμε;



καλως την xristiana!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 22:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με απλά λόγια...

Αν η φιλοσοφία δεν είναι μέρος της ζωής μας, αν η δικιά μας φιλοσοφία δεν γίνει πραγματική στάση ζωής στη δική μας ζωή, τότε τι σημασία έχει να φιλοσοφούμε;


Καλώς ήρθες Χριστιάνα! Το εύχομαι για όλους!

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SeaHawk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 22:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SeaHawk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΕΣ xristiana

ΕΥΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!


ALL HANDS ON DECK!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 23:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΛΑ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΦΙΛΗ xristiana....
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΧΝΗ ΚΑΙ ΜΕΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ..

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΦΙΛΗ...
ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΔΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΩΣ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΒΗ ΜΑΣ.....

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ Η ΠΡΑΞΗ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΣΚΕΨΗΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 04:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;
ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
ΑΠΛΑ Η ΚΟΥΡΑΣΗ, ΟΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ, ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΟΙ ΘΥΕΛΛΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΟΥΜΕ [ΚΑΙ] ΕΤΣΙ.
ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΟΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΘΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΟΛΟΤΗΤΑ.
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ.
ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 09:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλή σας μερα:)

να προσπαθήσω να βάλω το δικό μου λιθαράκι/σκέψη:)

φιλοσοφία ίσως είναι η προσωπική μας ολότητα,ένα ολόγραμμα της ελευθερίας μας.....στην εδώ πραγματικότητά μας.

η φιλοσοφία μας,μέσω της σκέψης και στην συνέχεια διά του γραπτού ή προφορικού λόγου ,αποκτά και παίρνει μορφή ελευθερης "οντότητος"....


φιλοσοφία είναι η οντότητα της ελευθερης σκέψης μας ,σε έναν δέσμιο κόσμο.....

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣΑΚ.ΚΟΡ/Ος

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας
υ.γ καλωσήρθες xristiana ,καλή και δημιουργική συνέχεια:)


WHISPERS OF THE DREAMS


Edited by - manos on 27/05/2005 09:37:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristiana
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 22:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristiana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;
ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
ΑΠΛΑ Η ΚΟΥΡΑΣΗ, ΟΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ, ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΟΙ ΘΥΕΛΛΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΟΥΜΕ [ΚΑΙ] ΕΤΣΙ.
ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΟΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΘΕΤΟΥΝ ΤΗΝ ΟΛΟΤΗΤΑ.
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ.
ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]


Με μπέρδεψες φίλη Αφροδίτη. Τελικά είναι απλά τα πράγματα ή δεν είναι; Είναι η φιλοσοφία μέρος της ζωής μας ή με δικαιολογία την ¨καθημερινότητα¨ δεν είναι;

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 02:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avatar και λοιποί φίλοι
επαγέρχομαι για να θέσω ένα άλλο ερώτημα...
Είναι προτεραιότητα του σήμερα η φιλοσοφία ή η αναγκαιότητα της εποχής είναι πλέον διαφορετική...??
Θέλω να πω μήπως σήμερα η "μυητική διαδικασία" της ύπαρξης (συγχωρέστε με για τη βαρύγδουπη έκφραση) δεν είναι να απασχολεί κατά κύριο λόγο το νου ...???
Μήπως λοιπόν έχουν αλάξει οι αναγκαιότητες. Επιπλέον, σκεφτείτε πόση πνευματική διάκριση χρειάζεται πλέον για να σχολιάσεις ένα απλό γεγονός της καθημερινότητας μας...
Αυτό δηλαδή που τονίζουμε την ταυτόχρονη αναγκαιότητα πράξης (η οποία ούτως ή άλλως συμβαίνει), την παρουσία της ψυχής ... μήπως είμαστε στην εποχή της σύνθεσης (αρκετά δύσκολη υπόθεση) σε μία νέα "πνευματική" έκφραση ...και τελικά ποιος είναι ο Δάσκαλος της Ύπαρξης αγαπητοί φίλοι και τι σκοπιμότητα έχει - διότι κάποιο νόημα θα υπάρχει σε αυτό το σύμπαν ...

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 10:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Asteri tou Vorra,όμορφος ο συλλογισμός σου,προϋποθέτει όμως του να είσαι η ίδια/ο ίδιος μύστης του εαυτού σου..?

αν ναί και έχεις κατασταλάξει/καταλήξει...ποιά είναι η ουσία του(εαυτού σου) στο τώρα,στο σήμερα..?

είναι τακτική το να αποκλείουμε ορισμένες πτυχές προς χάριν η δημιουργία βλέψης άλλων(πτυχών)...?

και αν ναί ποιόν σκοπό θέτεις πως εξυπηρετεί η όλη διαδικασία...?

οι ρυθμοί αλλάζουν...τα πάντα ρεί....προσπάθειά μας ας είναι να ελέγξουμε τις ορμές μας και να βλέπουμε τα πράγματα υπό το πρίσμα ψυχραιμίας...

σε συνδιασμό με την διατριβή που κάνουμε στην κάθε/για κάθε υπόθεση ξεχωριστά....

ίσως να μην μπορούμε να είμαστε στην καρδιά των γεγονότων,αυτό όμως είναι θετικό και αρνητικό...

θετικό γιατί μπορούμε να δούμε,να ψάξουμε,πάρουμε μέτρα,...όμως δεν τα βιώνουμε.....και εκεί έγκειται η αρνητικότητα...δεν μπορούμε να έχουμε αντικειμενική άποψη...

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 29/05/2005 10:22:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 14:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Asteri tou Vorra ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Είναι προτεραιότητα του σήμερα η φιλοσοφία ή η αναγκαιότητα της εποχής είναι πλέον διαφορετική...??
Θέλω να πω μήπως σήμερα η "μυητική διαδικασία" της ύπαρξης (συγχωρέστε με για τη βαρύγδουπη έκφραση) δεν είναι να απασχολεί κατά κύριο λόγο το νου ...???

Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ.....

Η ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ...
ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΑ..
ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ) ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΙΤΕΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΘΟΥΜΕ...

ΜΙΑ "μυητική διαδικασία" ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 20:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις τελευταίες ημέρες έτυχε να διαβάσω τη βιογραφία του Κάρλ ΓΙούγκ. Πολύ σημαντική πιστεύω για το θέμα που γράφομε....
Ο άνθρωπος αυτός λοιπόν αφιέρωσε τη ζωή του στην κατανόηση του ασυνείδητου (του παράξενου λόγου της ψυχής) και δίκαια κατέχει τον τίτλο "ο μεγελάνος της ψυχής". Αυτό που κατανόησα ήταν ότι το έργο του συνέδεε την καθημερινή κατάσταση μας - διότι κάπως εμφανίζεται στις εκδηλώσεις της ψυχής μας - με τις πιο μεγάλες αλήθειες.....
Συμφωνώ Αβατάρ ότι μία βασική "μυητική διαδικασία" είναι η ανάκτηση της ελευθερίας μας....
Ωστόσο, το βιβλίο μου έδωσε έναν επιπλέον προβληματισμό... Μήπως το κλειδί στην όλη διαδικασία της απελευθέρωσής μας, αλλά και της κατανόησης των μεγάλων αληθειών που υπάρχουν μέσα μας είναι η ψυχή μας??
θέλετε να σχολιάσετε επ'αυτού;;
Εξάλλου μυητική διαδικασία χωρίς ψυχή δεν γίνεται. Έτσι δεν είναι;

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 23:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως το κλειδί στην όλη διαδικασία της απελευθέρωσής μας, αλλά και της κατανόησης των μεγάλων αληθειών που υπάρχουν μέσα μας είναι η ψυχή μας??

Συμφωνω απολυτως μαζι σου Αστερι του βορρα. Καποια στιγμη θα ξυπνησει μεσα στον καθε ανθρωπο η εσωτερικη του φωνη.Η αφορμη μπορει να ειναι ενα γεγονος σημαντικο η εντελως ασημαντο.Το δυσκολο ειναι να αναγνωρισεις αυτη τη φωνη .
Ειναι αυτος ο ανωτερος εαυτος μας που περιγραφει και ο αγαπημενος
Carl Yung,που οταν πρωτοεμφανιζεται μας τρομαζει.
Οταν συμβει αυτη η αφυπνηση καμμια δουλεια και καμμια υποχρεωση δεν μπορουν να σε σταματησουν απο την φιλοσοφικη αναζητηση.
Οσον αφορα εμενα προσπαθω να τα συνδιασω κλεβοντας ως επι το πλειστον ωρες υπνου,αλλα ειναι κατι που το θελω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 12:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ nst,
o "αγαπημένος μας Karl", όπως πολύ σωστά αναφέρεις, κατάφερε να ενώσει αυτά τα πεδία που ταλανίζουν όλους: καλό και κακό, ανώτερο και κατώτερο......
Ομολογώ ότι υποκλίνομαι μπροστά στην οπτική αυτή....
Τι λές επ'αυτού;

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 12:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΞΥΠΝΟΥΝ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΦΩΝΕΣ ΜΑΣ, ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΑΦΟΡΜΕΣ...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 14:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
o "αγαπημένος μας Karl", όπως πολύ σωστά αναφέρεις, κατάφερε να ενώσει αυτά τα πεδία που ταλανίζουν όλους: καλό και κακό, ανώτερο και κατώτερο......
Ομολογώ ότι υποκλίνομαι μπροστά στην οπτική αυτή....
Τι λές επ'αυτού;

Εγώ λέω να περάσετε (και οι δυο σας) μια βόλτα από το :

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6492

Τα δέοντα,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 15:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ,nst,Asteri tou Vorra ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΤΕ ΑΛΛΑ Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ....
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.....

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 00:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Avatargr εγω πιστευω οτι αν θελει ο μεσος αστος να τα κανει ολα αυτα μπορει.Σιγουρα δεν πιστευω οτι ειναι δυνατον ενας οικονομικος μεταναστης να καθεται να φιλοσοφει.
Προσωπικα εργαζομαι και με αρκετα δυσκολα ωραρια και αλλες οικογενειακες υποχρεωσεις εχω.
Ειναι ομως 1 την νυχτα και εγω ασχολουμαι.
Κατα την γνωμη μου το 80/100 των εργαζομενων ανθρωπων αν ενδιαφερεται μπορει να συνδιασει και καθημερινοτητα και φιλοσοφια.
ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 01:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφροδιτη χωρις καμμια αφορμη μαλλον θα διατηρουσαμε την κατασταση ναρκης.
Deva ευχαριστως να το διαβασω το τοπικ σου.Ειναι αληθεια οτι ακομα δεν εχω προλαβει να διαβασω ολα οσα θελω ,
Εχω παντως μια περιεργη αισθηση απο μια ματια που εριξα.
Οπως και ναναι δεν θα περασει σαν ανεμος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 10:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ jonniebegood....

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΜΙΑ ΠΡΩΟΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΔΟΥΔΙ ΕΥΒΟΙΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΙ....

Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΠΕΡΑΜΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΡΟ ΠΕΡΙΟΧΕΣ...
ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΥΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΧΕΙΑ...

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....

ΑΠΕΥΘΥΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ....

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 19:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR,
δεν υπάρχουν δύο πραγματικότητες η υλική και η πνευματική, υπάρχει μόνο μία. Για αυτή την πραγματικότητα οι μόνοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς. ΚΑι κυρίως έχομε την αποκλειστική ευθύνη αυτού που μας συμβαίνει (λένε οι νόμοι) ασχέτως αποτελέσματος. Επομένως, εάν αυτή τη στιγμή η πραγματικοτητά μας είναι κόλαση, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό, από αυτό μαθαίνουμε, έστω και αν ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος.
Δεν υπάρχουν κάποιοι κακοί που ταλαιπωρούνε κάποιους καλούς. Υπάρχουν υπάρξεις που εμπλέκονται μαζί στο δίκτυ του καρμικού νόμου από όπου μπορεί να βγει κανείς μόνο με προσπάθεια, συνειδητοποιήσεις και Έλεος.
Πάντα υπάρχει τρόπος διαφυγής. Αλλά οι συλλογικοί τρόποι είναι λίγο προβληματικοί τελευταία. Τώρα είναι τι θα πει το μέσα μας όταν βρισκόμαστε σε μία τόσο δύσκολη εκπαιδευτική κατάσταση.
Αν από αυτό είναι κάποτε να συνειδητοποιήσουμε ότι πρέπει να δρούμε συλλογικά .......
Πάντως οι συνειδητοποιήσεις διαφέρουν στον καθένα, διότι διαφέρει και το στάδιο στο οποίο ευρίσκεται και αυτά που χρειάζεται να μάθει το ξέρει μόνο η ψυχή του.

Αυτά νομίζω εγώ αγαπητέ φίλε και κυρίως ότι η ζωή δεν είναι χωρίς αιτία - εν τέλει τίποτα δεν είναι χωρίς αιτία.
Ακόμη και στο τελευταίο κύκλο της κόλασης - λέει ο Δάντης - όταν μια ψυχή ποθήσει το φως (που κάποτε το έλεος του Θεού αποστέλλει ως λάμψη) αλάζει επίπεδο. Εδώ είμαστε στο πεδίο της δοκιμασίας. Όχι μόνο βέβαια ... η Γη μας είναι τόσο όμορφη που μπορεί να είναι και παράδεισος μαζί.(Ωστόσο ξέρω αρκετά περιστατικά που μόνο με κόλαση παρομοιάζονται).

Από την άλλη μεριά : Θα προχωρήσομε ακόμη και αν τα βήματά μας μας οδήγησαν στο πιο βαθύ σκοτάδι. Μπορούμε να κάνομε διαφορετικά;

Είτε τον καλέσεις είτε όχι ο Θεός είναι παρών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 19:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης,
το ζητούμενο εξέλιξης μιας ψυχής μπορεί να μην είναι ένα είδος φιλοσοφικού στοχασμού (όπως το εννοούμε εμείς).
Εξάλλου και ο φιλοσοφικός στοχασμός όπως προαναφέραμε δεν έχει απολύτως κανένα νόημα αν δεν οδηγεί τον άνθρωπο σε πράξη και εν τέλει βαθύτερα στον εαυτό του.
Μπορεί για παράδειγμα για κάποιον ο βαθύς στοχασμός να είναι να μάθει να παίζει με τα παιδιά του, ή για άλλον να μην αγχώνεται με τα δεδομένα του χώρου της εργασίας του. Αυτές είναι διαδικασίες τις οποίες ουδόλως πρέπει να υποτιμούμε και να θεωρούμε κατώτερα και άσχετα προς τη φιλοσοφία.
Ξέρεις εσύ μεγαλύτερη φιλοσοφία της καθημερινότητας από τον άντρα που πλένει και σιδερώνει τα πουκαμισάκια του (χωρίς να περιμένει μαμά, αδελφή, γκόμενα, γυναίκα, πεθερά να του το κάνει);;; (Φεύγω πρίν με βαρέσετε - αστείο είναι αυτό ε;;)

Είτε τον καλέσεις είτε όχι ο Θεός είναι παρών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 00:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι άλλο,
σημαντικό...

επειδή μέσα μας υπάρχει νοήμονα ουσία (για όποιον το δέχεται αυτό ετσι;) αυτό που δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς μπορούμε να καλέσουμε αυτήν να το κάνει (ως βοήθεια και καθοδήγηση) συνειδητά και συγκεκριμένα. Δηλαδή δεν θεωρώ άσκοπη την επικοινωνία με τον Εαυτό και την αναζήτηση της βοήθειάς του για τη διαχείρηση της καθημερινότητας και του νοήματός της - συνήθως ανταποκρίνεται....
Εξάλλου, αφού έχει μεγαλύτερο εύρος από εμάς (άχρονος και άχωρος) είναι και αρμόδιος να δίνει λύσεις.
Εγώ εν ολίγοις πιστεύω ότι ο "Θεός" συνεργάζεται με τον άνθρωπο και ουσιαστικά εκεί βρίσκω και το νόημα του λεγόμενου "εσωτερισμο¨". Να βρίσκει τρόπους να εμβαθύνει σε αυτή τη συνεργασία.

Καλό βράδυ.

Είτε τον καλέσεις είτε όχι ο Θεός είναι παρών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy