ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 10:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ??????

ΑΝΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ....
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ......
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....
ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ



Η άποψή μου είναι ότι μπορεί να μην το καταφέρνουμε κάθε μέρα, όμως αν είναι για μας τρόπος ζωής, τότε ναι. Καταφέρνουμε και συνυπάρχουν Πάντως ξέχασες να γράψεις και το άγχος που προκαλούμε εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας με τα πρέπει που έχουμε βάλει γύρω μας. Με τις προτεραιότητες αν θέλεις. Τα λεφτά δεν είναι το παν στη ζωή, αλλά δεν τα έχεις δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο. Αλλά ξαναλέω και ίσως να γίνω κουραστική, εγώ πιστεύω ότι ο άνθρωπος έχει πολλές δυνάμεις μέσα του (θύμισες αν θέλεις, πίστη αν θέλεις, αξίες αν θέλεις, αγάπη αν θέλεις, φιλοσοφία αν θέλεις, ελεύθερη σκέψη αν θέλεις κλπ. κλπ.) που αν τις επικαλεσθούμε θα τα καταφέρουμε, είμαι σίγουρη
Καλή σας ημέρα

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 10:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις μεγάλη ψυχή AVATARGR .

Μεγάλη η ευθύνη μας .

Να το γνωρίζεις δεν θα σταματήσω ,ούτε και εγώ πριν :

Χορτάσει και ο τελευταίος εργάτης ,γλυκό ψωμί .


Σε ευχαριστώ , για τους πολύτιμους πνευματικούς ερεθισμούς σου .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 13:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..
ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ (ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ)

ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ (ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΓΥΡΟ ΣΤΙΣ 6) ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ....
ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.
ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΓΥΡΙΖΑΝ ΓΥΡΟ ΣΤΙΣ 7-8 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.....
(ΟΧΙ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΒΕΒΑΙΑ)...

ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ (ΟΧΙ ΣΕ ΤΟΣΗ ΕΚΤΑΣΗ) ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ....

ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΒΑΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΙΑΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ....
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛOI ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 8ΩΡΟ.....

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΜΑΤΟ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΠΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΕ....

ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΑ.....
ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΤΥΧΙΑ) ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ (ΓΙΑ ΚΑΝΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΝΑΝΕ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΑΓΟΡΙΑ....

ΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ ??????

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΕΣΙΜΙΣΤΗΣ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ ΕΙΜΑΙ....

ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ (ΠΟΛΙΤΙΚΟ -ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ)ΠΟΥ ΜΑΣ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΖΥΓΙΑ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 16:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι και φίλες γεια σας!

Θα μου συγχωρέσετε το ότι μπαίνω λιγάκι από σπόντα σε αυτό το "νήμα". Επειδή, όμως, είμαστε κάποια μέλη αυτού του Forum που υλοποιούμε ακριβώς το θέμα που συζητάτε (βάζουμε τη φιλοσοφία στην καθημερινότητα μας διοργανώνοντας τακτικά ανοιχτές "παρείστικες φιλοσοφικές συζητήσεις" - τονίζω το "ανοιχτές", δεν είμαστε μία συγκεκριμένη στατική παρέα, αλλά μία ανοιχτή, "δυναμική" τέτοια - θα θέλαμε να προσκαλέσουμε όλους εσάς που μένετε στην Αθήνα και στα περίχωρα να έρθετε στην επόμενη συνάντηση μας, στις 4 Νοεμβρίου (για λέπτομέρειες κλικάρετε "Καινούργια Παρείστικη φιλοσοφική συζήτηση".

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 19:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..
ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ (ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ)

ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ (ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΓΥΡΟ ΣΤΙΣ 6) ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ....
ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.
ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΓΥΡΙΖΑΝ ΓΥΡΟ ΣΤΙΣ 7-8 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.....
(ΟΧΙ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΒΕΒΑΙΑ)...

ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ (ΟΧΙ ΣΕ ΤΟΣΗ ΕΚΤΑΣΗ) ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ....

ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΒΑΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΙΑΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ....
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛOI ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 8ΩΡΟ.....

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΜΑΤΟ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΠΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΕ....

ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΑ.....
ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΤΥΧΙΑ) ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ (ΓΙΑ ΚΑΝΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΝΑΝΕ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΑΓΟΡΙΑ....

ΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ ??????

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΕΣΙΜΙΣΤΗΣ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ ΕΙΜΑΙ....

ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ (ΠΟΛΙΤΙΚΟ -ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ)ΠΟΥ ΜΑΣ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΖΥΓΙΑ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ



Καλέ μου φίλε AVATARGR η ψυχή μου είναι ακόμα παιδί, προσπαθώ να της μάθω και να μάθω από αυτήν. Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε πουθενά, αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να προσπαθήσουμε ο καθένας μόνος του μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να μπορούμε να βοηθήσουμε και άλλους. Θα σου πω ένα παράδειγμα που ίσως φανεί χαζό, αλλά μπορεί ίσως να σας δώσω να καταλάβετε τι θέλω να πω. Δεν μένω στην Ελλάδα, στην πόλη που μένω βρήκα σήμερα στο γραμματοκιβώτιό μου ένα γράμμα του δήμου προς όλους, για το πως μπορεί μια πόλη να μείνει καθαρή, φυσικά αν καθαρίζει ο καθένας το πεζοδρόμιο μπροστά από το σπίτι του, είτε χιόνι είναι αυτό, είτε φύλλα που πέφτουν τώρα το φθινόπωρο κλπ. κλπ. κάπως έτσι νομίζω ότι μπορεί να γίνει. Αλλιώς δεν βλέπω πως μπορώ να αλλάξω την κατάσταση. Συγνώμη αν είναι απλοικό το παράδειγμα ή αν έχει ξεφύγει από το θέμα, αλλά νομίζω ότι καθένας μας αν αλλάξει κάποτε θα αλλάξει και η κατάσταση και θα μπορούμε ίσως να συμφωνούμε όλοι ότι μπορεί να συνυπάρξει φιλοσοφία - ελεύθερη σκέψη με την καθημερινότητά μας.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 21:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Συγνώμη αν είναι απλοικό το παράδειγμα ή αν έχει ξεφύγει από το θέμα, αλλά νομίζω ότι καθένας μας αν αλλάξει κάποτε θα αλλάξει και η κατάσταση και θα μπορούμε ίσως να συμφωνούμε όλοι ότι μπορεί να συνυπάρξει φιλοσοφία - ελεύθερη σκέψη με την καθημερινότητά μας.

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΩΣ ΔEΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ....
ΑΛΛΑ (ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑ ΑΛΛΑ)
ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 01:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NeMESIS ωραία η θετική σου σκέψη και δείχνεις και ότι δε σε καταβάλει η καθημερινότητα...Εξαρτάτε βέβαια τι υποχρεώσεις έχεις δημιουργήσει..Γιατί σίγουρα στη κλίμακα δυσκολιας της καθημερινότητας άλλο ΓΟΛΓΟΘΑ έχει ένας φοιτητής από ένα εργαζόμενο με 3 παιδιά ...
Το σημαντικό είναι να είσαι έτοιμος οποιαδήποτε στιγμή να θυσιάσεις αυτό που είσαι γι'αυτό που θα μπορούσες να γίνεις.
Charles Dubois
Ομως φίλε AVATARGR έτσι όπως τελικώς βλέπω να συμφωνούμε θα πρέπει να μας απασχολήσει εάν `ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ`` και πως με 30λύπες & 2 χαρές ...Σε αυτή τη ζωή είναι όλα τόσο ΑΝΘΗΡΑ ,που όλοι οι σωτήρες που ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ γιά το καλό μας ,μας ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ.....όσο ζούμε........Ευχαριστώ ....


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 08:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σημαντικό είναι να είσαι έτοιμος οποιαδήποτε στιγμή να θυσιάσεις αυτό που είσαι γι'αυτό που θα μπορούσες να γίνεις.

Αυτό είναι ενα ερώτημα που νομίζω οτι απασχολεί κάθε ερευνητή.
Γιατί να ''θυσιάσεις'' κάτι?
Απο την στιγμή που ψάχνουμε το αληθές και δεν είμαστε σίγουροι ούτε που είναι, ούτε πως είναι θα έλεγα οτι καλύτερα είναι να κρατάμε τις ισσοροπίες μεταξύ των αναμενόμενων προσδοκίων μας και των ήδη υπαρχόντων δεδομένων.
Δια παν ενδεχόμενο.
Πνεύμα, ψυχή και ύλη δεν πρέπει να είναι σε αρμονία?

quote:
Σε αυτή τη ζωή είναι όλα τόσο ΑΝΘΗΡΑ ,που όλοι οι σωτήρες που ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ γιά το καλό μας ,μας ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ.....όσο ζούμε........Ευχαριστώ ....

Αγαπητέ judas priest
Το πόσο και πως θα ''αναπνέουμε''εξαρτάται μόνο απο εμάς.
Κανείς δεν έχει την δύναμη να μας ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ, αν δεν τον αφήσουμε εμείς να το κάνει, και δεν το λέω κατα τύχη.

Εμείς ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ τους σωτήρες εκεί που είναι, στο χέρι μας είναι και να τους κατεβάσουμε, αν δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες της συνείδησης μας. Αρκεί να είμαστε σε θέση να την εμπιστευτούμε περισσότερο απο κάθε άλλον.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 10:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NeMESIS ωραία η θετική σου σκέψη και δείχνεις και ότι δε σε καταβάλει η καθημερινότητα...Εξαρτάτε βέβαια τι υποχρεώσεις έχεις δημιουργήσει..Γιατί σίγουρα στη κλίμακα δυσκολιας της καθημερινότητας άλλο ΓΟΛΓΟΘΑ έχει ένας φοιτητής από ένα εργαζόμενο με 3 παιδιά ...
Το σημαντικό είναι να είσαι έτοιμος οποιαδήποτε στιγμή να θυσιάσεις αυτό που είσαι γι'αυτό που θα μπορούσες να γίνεις.
Charles Dubois
Ομως φίλε AVATARGR έτσι όπως τελικώς βλέπω να συμφωνούμε θα πρέπει να μας απασχολήσει εάν `ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ`` και πως με 30λύπες & 2 χαρές ...Σε αυτή τη ζωή είναι όλα τόσο ΑΝΘΗΡΑ ,που όλοι οι σωτήρες που ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ γιά το καλό μας ,μας ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ.....όσο ζούμε........Ευχαριστώ ....


Open mind for a different view....



Φίλε μου judas priest, δεν είμαι μόνο φοιτήτρια δουλεύω κι όλας και μπορεί, όπως πολύ σωστά έχεις γράψει, να έχω και πολλές πολλές άλλες υποχρεώσεις, αλλά συνεχίζω να προσπαθώ να δω τα πράγματα θετικά. Ολοι έχουμε περάσει ή περνάμε διάφορα λούκια. Έχεις δίκαιο η κλίμακα δυσκολίας είναι διαφορετική. Για τον καθένα όταν τα περνάει είναι τα πιο δύσκολα που υπάρχουν, έστω και αν για κάποιον άλλον μπορεί να μην ήταν και τόσο δύκολα, αυτό δεν έχει σημασία. Το θέμα νομίζω είναι τι κάνουμε εμείς, και πως βλέπουμε εμείς τα πράγματα. Ο καθένας που ανεβαίνει στην εξουσία και μας τάζει και μας τάζει, κάνει αυτό που νομίζει αυτός, αλλά φταίμε εμείς που τον ανεβάσαμε, φταίμε εμείς που τον πιστέψαμε. Συμφωνώ με την φίλη μου την nst που είχε γράψει: "Εμείς ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ τους σωτήρες εκεί που είναι, στο χέρι μας είναι και να τους κατεβάσουμε, αν δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες της συνείδησης μας. Αρκεί να είμαστε σε θέση να την εμπιστευτούμε περισσότερο απο κάθε άλλον."
Πιστεύω ότι στη ζωή μας, κάποια πράγματα δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε, αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα που μπορούμε
Αγαπητέ μου φίλε AVATARGR, κάτω από ποιές προϋποθέσεις γράφεις, εντάξει θα συμφωνήσω μαζί ότι τις προϋποθέσεις πολλές φορές μας τις επιβάλλει κάποιος άλλος, αλλά εμείς τι κάνουμε γι' αυτό? Έχεις να προτείνεις κάποια λύση? Δηλαδή έχεις έναν διαφορετικό δρόμο από αυτόν που βλέπω εγώ? Δηλαδή ότι πρέπει ΠΡΩΤΑ να αλλάξουμε εμείς, για να μπορέσουμε να αλλάξουμε τα πράγματα μετά.
Καλή σας μέρα

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 17:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΘΟΥΜΕ...

ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ??????

ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ....

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΜΕΙΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 01:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.
ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ....
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΜΕΙΣ....[/b]

Eτσι ψήφιζα μέχρι τώρα ...και εξυπηρετούσα τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ των βολεψάκιδων.....που Η στραβός είναι ο γυαλός ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ....
Χιούμορ κάμνω μπας και με ξεκάμνω....και ησυχάσετε και σείς και γώ...
Φίλε NST ``Εμείς ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ τους σωτήρες εκεί που είναι, στο χέρι μας είναι και να τους κατεβάσουμε, αν δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες της συνείδησης μας.``.
ΛΑΘΟΣ...Oi δημοσκοπήσεις,οι τηλε εισαγγελείς,η AGB,οι μεγαλοεκδότες κλπ..κλπ καθορίζουν πλέον ποιος θα έιναι στην εξουσία.....Εμείς ψηφίζουμε γιά το θε Αθήναις....
Οσο για΄την Ευρωπαική Ενωση & το κοινοτικό ΔΙΚΑΙΟ...από το πολύ ΓΕΣ ΜΑΣΤΕΡ & σκύψιμο στους Αμερικανούς (όλοι οι ταμπελοποιημένοι,με ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ κριτήρια )εκπρόσωποι μας ,κοντεύουν να τους σχιστούν τα παντελόνια ....(Πρόσφατο παράδειγμα με την είσοδο της Τουρκίας...)
Βαδίζω στα όρια της κατα Μπακούνιν ουτοπιστικής ΑΝΑΡΧΙΑΣ, μέχρι να με πείσει ένας ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ,οτι είναι μέσα στα πράγματα της ΝΕΟΛΑΙΑΣ,(που είναι το ΜΕΛΛΟΝ)και δεν είναι μεγαλωμένος φλώρος ,με πιάνο και ΓΑΛΛΙΚΑ που η μαμά του τον έκανε ΝΤΑ γιά να λεει ΟΧΙ..
Βλέπεις ο Ελληνικός λαός π.χ γούσταρε το Στεφανόπουλο σαν Πρόεδρο Δημοκρατίας.....Σαν ανεξάρτητο υποψήφιο πολιτικό με το κόμμα του ,δεν τον ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΤΑΝ....Και ας επέστρεψε και τα κρατικά χρήματα του προεκλογικού αγώνα πίσω τότε.....
Nemesis δε διαφωνούμε άπλα γουστάρω τη θετικότητα στη σκέψη σου....Μη ληγίζεις...Ειδες που πέτυχα και ότι σπουδάζεις...καλό 3ήμερο to all


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 10:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΘΟΥΜΕ...

ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ??????

ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ....

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΜΕΙΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ



Καλέ μου φίλε AVATARGR, πολύ σωστά, έχεις απόλυτο δίκαιο, αλλά για να φτάσουμε να ψηφίζουμε όχι με το "εγώ" αλλά με το "εμείς" δεν πρέπει πρώτα να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι? Δεν πρέπει πρώτα εμείς να βρούμε τον "ευατό" μας? Δεν πρέπει πρώτα εμάς να μας γνωρίσουμε?
Έρχεσαι στα λόγια μου νομίζω

Φίλε μου judas priest δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όλοι για να κάνουμε μια συζήτηση, ίσα ίσα, πρέπει να μην συμφωνούμε, πρέπει να είμαστε διαφορετικοί (ευτυχώς που είμαστε δηλαδή, γιατί φαντάσου λίγο πως θα ήταν ο κόσμος, αν όλοι είμασταν ίδιοι και σκεφτόμασταν και λειτουργούσαμε με τον ίδιο τρόπο... πω πω πω μια ανία, μια μαυρίλα, μια ..., μια...)
Εξάλλου μπορεί κατά βάθος να συμφωνούμε, απλά να βλέπουμε από μια διαφορετική οπτική γωνία τα πράγματα, τις καταστάσεις και το τι αντιδράσεις πρέπει να έχουμε εμείς
Καλή σας μέρα και καλό 5ήμερο για μένα

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 13:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ....

ΕΧΘΕΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΙΣΩΣ ΕΙΔΑΤΕ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΑΥΤΟΠΥΡΠΟΛΥΘΗΚΕ...(ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ)
Ο ΛΟΓΟΣ ?????

ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΙΤΗ (ΠΟΥ ΕΙΤΑΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ) ΝΑ ΤΟΝ ΑΦHΣΕΙ ΓΙΑ
20-30 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΗ ΤΟ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΤΟΥ.

ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΑΝ....
ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.....
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....

ΔΕΝ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ...

ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΟΣ ΕΑΝ ΤΟ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ.......
ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 13:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR
quote:

ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ....
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΜΕΙΣ....


Το πρόβλημα όπως το βλέπω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απλά "Η ΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ"
αλλα "Η ΓΝΩΣΗ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΝΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΨΗΦΟΥ".

Η ελευθερία του εκλέγεσθαι στην Ελλάδα περιορίζεται με την
άνιση μεταχείριση των κομμάτων βάσει εκλογικού νόμου. Τα ανένταχτα
κόμματα δε, για να μπούν στο "σύστημα" πρέπει να περάσουν το 3%
για να έχουν φωνή. Η πολυφωνία, η πολυμορφία δηλαδή είναι πολυτέλεια
στην Ελληνική Βουλή. Το θέμα λοιπόν είναι κατα πολύ βάθος πολιτικό
και βεβαίως ΠΡΑΚΤΙΚΟ, καθότι οι συνέπειές του αγγίζουν την
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ που βασανίζει τον ΚΑΘΕ πολίτη, και δημιουργεί
έτσι ισχυρούς πολιτικούς, οικογενειοκρατίες, και κόμματα που
αποτελούν καθεστώς και όχι μια ομάδα πολιτών με μια Ψ πολιτική γραμμή.

Αυτή η μόνιμη εξουσία σε 900 πολιτικά άτομα τα οποία εκλέγονται
εν μέσω οικονομικών υποσχέσεων, εργασιακών επισχέσεων αλλα και
βασικών συνταγματικών και νομικών ανασχέσεων, φέρνουν τον πολίτη
δέσμιο των προβλημάτων του, στο αναγκαίο δηλαδή μέρος που χρειάζεται
ένας πολιτικός τον πολίτη. Οι συνταγματικές και νομικές ανασχέσεις
ολοένα αυξάνονται και ο πολίτης έρχεται ολοένα σε πιό δεινή θέση,
και η τάση των έμμεσων τρόπων επιλύσεων των προβλημάτων δια της
προ=αιώνιας οδού του μπαξισίου, του ρουσφετίου, και των άλλων
τουρκικών συνηθειών που μαθεύτηκαν στον λαό μας, ολοένα αυξάνεται.

Έτσι συνεχώς αναρωτιόμαστε για την σήψη στην κοινωνία, για το που
οδηγείται και άλλες τέτοιες αναρωτήσεις χωρίς να βλέπουμε πού
βρίσκεται η ουσία του προβλήματος στον ΠΟΛΙΤΗ που είναι η ρίζα ΚΑΘΕ
πολιτικού συστήματος.

Ο ΠΟΛΙΤΗΣ λοιπόν όταν ΛΑΚΩΝΙΖΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ.

Συγνώμη διότι μίλησα σαν πολιτικός και δεν λακώνισα καθόλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 13:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΙΔΑΤΕ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΑΥΤΟΠΥΡΠΟΛΥΘΗΚΕ...(ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ)
...
ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΟΣ ΕΑΝ ΤΟ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ.......
ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?

Να σε κάψω Γίαννη μου, να σ'αλείψω λάδι

Edited by - ALOS on 28/10/2005 13:54:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 00:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ nst ANAΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Αν μπορεί κανείς να δεί τα πράγματα διαφορετικά

ΝΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟBΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΛΥΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΗΦΟ...
ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 22:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ


Αγαπητέ AvatarGR πολύ θα ήθελα να μου πείς τί άλλο είναι το
πρόβλημα εκτός απο πολιτικό (πολιτικός - πολίτης).

quote:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΗΦΟ...
ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ....

Η δύναμη της ψήφου είναι...αδύναμη με την ενισχυμένη αναλογική
που ισχύει σήμερα. Τα μεγάλα κόμματα θα λαμβάνουν λευκά άκυρα,
θα βγάζουν όπως θέλουν εκλογικές έδρες, και θα πληρώνουν
οικονομικούς μετανάστες για να ψηφίσουν αντί Ελλήνων μέσα απο
τα χρήματα του εκλογικού νόμου που δίνει ΔΙΣ ευρώ που σκορπάνε
σε media διαφημίσεις και γυαλιστερό χαρτοπόλεμο πράσινο κόκκινο
και μπλέ.

Η ελευθερία του εκλέγειν σταματάει εκεί που η ψήφος είναι χαμένη
ψήφος λόγω της αφωνίας των μικρών κομμάτων και του 3%

Η ελευθερία του εκλέγεσθαι σταματάει εκεί που ο νέος πολιτευτής
θα χρειαστεί να ανταγωνιστεί με τα δις ευρώ στα μέσα και στα έξω.

Για ποιά δύναμη της ψήφου πλέον μιλάμε;

Το διαιωνιζόμενο αυτό καθεστός φέρνει διαφθορά και άνοιγμα της
ψαλίδας φτωχών πλουσίων, χαμήλωμα του βιοτικού επιπέδου όπως
επίσης και του επιπέδου της παιδείας που δημιουργεί μηδενικά
κριτήρια για τις επόμενες εκλογικές αναμετρήσεις.

Φτάνει ένας διάσημος απο την τηλεόραση, και θα υπερκεράζει κάθε
έξυπνο καλλιεργημένο και ικανό πολιτευτή να τα βγάλει πέρα με
τις απαιτήσεις των καιρών και των πολιτών του.

Έτσι μήν παραξενευτούμε άν μετά την ¶ντζελα Γκερέκου, δούμε και
την Κοραλία Καράντη, τον Τόλη, τον Πασχάλη Τερζή και την Καλομοίρα
γιυ βουλευτές επικρατείας.

δεν θα φταίει η διαπλοκή, αλλα η γενεσιουργός δύναμή της.
Η δύναμη της ψήφου!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 01:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatar πιστεύω οτι για να φιλοσοφεί κανείς όντως πρέπει να έχει λύσει κατά κάποιο τρόπο μερικά απο τα προβλήματα του.
Αυτό το έχω καταθέσει απο την αρχή του θέματος.

Οταν είμαστε εξουθενωμένοι και αγχωμένοι με τον αγώνα της επιβίωσης δεν προλαβαίνουμε ούτε να σκεφτούμε.

Ομως θεωρώ οτι υπάρχει ένα μέτρο σε αυτό που λέμε προσδοκίες, επιθυμίες,απαιτήσεις όσον αφορά τα υλικά αγαθά.
Κατά την γνώμη μου πολλά απο αυτά που ζητάμε είναι μάταια και το μόνο που κάνουν είναι να στολίζουν την επιφάνεια της ύλης μας.

Αυτό εννοώ περί διαφορετικής θέασης πραγμάτων.
Το νόημα της ζωής αλλάζει όταν το βλέπουμε απο μέσα πρός τα έξω.

Οποσδήποτε η εργασία, και η κατοχή αυτής μας είναι απαραίτητη αλλά αυτό που δυσκολεύει την ζωή μας δεν είναι η απόκτηση των αναγκαίων αλλά το κυνήγι του περιττού που διαφημίζεται τόσο έντονα στην εποχή μας.

φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 10:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Avatar πιστεύω οτι για να φιλοσοφεί κανείς όντως πρέπει να έχει λύσει κατά κάποιο τρόπο μερικά απο τα προβλήματα του.
Αυτό το έχω καταθέσει απο την αρχή του θέματος.

Οταν είμαστε εξουθενωμένοι και αγχωμένοι με τον αγώνα της επιβίωσης δεν προλαβαίνουμε ούτε να σκεφτούμε.

Ομως θεωρώ οτι υπάρχει ένα μέτρο σε αυτό που λέμε προσδοκίες, επιθυμίες,απαιτήσεις όσον αφορά τα υλικά αγαθά.
Κατά την γνώμη μου πολλά απο αυτά που ζητάμε είναι μάταια και το μόνο που κάνουν είναι να στολίζουν την επιφάνεια της ύλης μας.

Αυτό εννοώ περί διαφορετικής θέασης πραγμάτων.
Το νόημα της ζωής αλλάζει όταν το βλέπουμε απο μέσα πρός τα έξω.

Οποσδήποτε η εργασία, και η κατοχή αυτής μας είναι απαραίτητη αλλά αυτό που δυσκολεύει την ζωή μας δεν είναι η απόκτηση των αναγκαίων αλλά το κυνήγι του περιττού που διαφημίζεται τόσο έντονα στην εποχή μας.

φιλικά



Αυτό ακριβώς εννοούσα και εγώ αγαπητή μου nst, με κάλυψες απόλυτα

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 12:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ nstΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ...

ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΥΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..

ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΦΙΛΟ ALOS ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ..

ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ????

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ..

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΚΕΥΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΣΕΙ...

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ (ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ) ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ "ΝΑ ΔΥΝΑΤΑΙ" ΝΑ ΣΚΕΥΘΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ....

ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ....

ΕΝΑΣ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΔΙΑΖΕΙ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ(ΠΝΕΥΜΑ )ΜΕ ΤΗΝ ΓΗΙΝΗ (ΥΛΙΚΗ) ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ (ΠΟΛΙΤΙΚΗ)....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 11:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι καλημερα....Διαβάζοντας τα παραπάνω παρατηρω ότι προσεγγίζεται την άποψη...ότι αφού όλοι οι καημενοι είναι ξεσχισμένοι,ληγίζοντας από το καθημερινό κουβάλημα του σταυρού που σηκώνει του,αδυνατεί να φιλοσοφίσει και να δει τα πράγματα πιό open mind (άρα έχει σφραγιστεί το μυαλό του)....
Θεωρώ ότι αυτή η οπτική είναι απλή ,φτηνή δικαιολογία...γιατί..
1) Ποιος του απαγορεύει να επιλέξει βιβλίο,οπτιακουστικό υλικό που θα αποτελέσει τροφή γιά τη ψυχή και το μυαλό ,αντίθετη από τα ΝΙΑΝΙΑ του ΑΧΤΑΡΜΑ που τον ταίζει ο περίγυρός(TV,media lp)????Τα βιβλία του Νίτσε,Αριστοτέλη,Πλάτων,Καβαφης κλπ δεν πωλούνται παντού????Τα κρύβει κανείς???
2)Οσο και να δουλεύεις ..υπάρχει ελεύθερος χρόνος.....Το αν προτείμούν να τον αναλώνουν σε ταβερνία,γήπεδα,μπουζουξίδικα,τηλεοπτική αποχαύνωση κλπ και την ΨΕΥΔΗ πραγματικότητα που κρύβει την ΑΛΗΘΙΝΗ είναι ΑΤΟΜΙΚΟ πρόβλημα του καθενός που θέλει να αποτελεί κοινωνική κουκιδα του ΟΧΛΟΥ ,γιά να είναι IN.....
EΑΝ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΑΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΝΑΝ ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΔΑΡΙΟ & Η ΤΥΦΛΑΜΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΖΩΝ...ΤΕΛΕΙΑ & ΠΑΥΛΑ..


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 21:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
.Διαβάζοντας τα παραπάνω παρατηρω ότι προσεγγίζεται την άποψη...ότι αφού όλοι οι καημενοι είναι ξεσχισμένοι,ληγίζοντας από το καθημερινό κουβάλημα του σταυρού που σηκώνει του,αδυνατεί να φιλοσοφίσει και να δει τα πράγματα πιό open mind (άρα έχει σφραγιστεί το μυαλό του)....
Θεωρώ ότι αυτή η οπτική είναι απλή ,φτηνή δικαιολογία...γιατί..
1) Ποιος του απαγορεύει να επιλέξει βιβλίο,οπτιακουστικό υλικό που θα αποτελέσει τροφή γιά τη ψυχή και το μυαλό ,αντίθετη από τα ΝΙΑΝΙΑ του ΑΧΤΑΡΜΑ που τον ταίζει ο περίγυρός(TV,media lp)????Τα βιβλία του Νίτσε,Αριστοτέλη,Πλάτων,Καβαφης κλπ δεν πωλούνται παντού????Τα κρύβει κανείς???
2)Οσο και να δουλεύεις ..υπάρχει ελεύθερος χρόνος.....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΦΤΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ (ΝΟΜΙΖΩ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ) ΝΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙ..

ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΣΦΑΛΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΦΤΗΝΑ
ΟΥΤΕ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΑ...

ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΔΙΠΛΑΝΗΣ ΜΑΣ ΠΟΡΤΑΣ....

ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΠΟΥΖΟΥΞΙΔΙΚΑ Η ΤΑΒΕΡΝΙΑ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ....
ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΟΛΟΙ.... (ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΠΑΝΕ)

ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ (ΑΝ ΚΑΙ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ
"ΠΡΕΠΕΙ" ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ)...

ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΜΙΖΕΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ...

ΑΜΕΣΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ "Τα βιβλία του Νίτσε,Αριστοτέλη,Πλάτωνα,Καβαφη".....

EΜΕΣΑ ΟΜΩΣ ????? ΠΟΛΛΟΙ...

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΙΝΕΙ ????
Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΡΑΓΙΑ ,ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΠΝΗΓΕΙ...
ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΓΥΡΟ ΣΟΥ...

ΑΥΤΟ ΕΠΙΖΗΤΟΥΝ...
ΘΟΛΟΜΕΝΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΝΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΚΕΨΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 13:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EΑΝ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΑΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΝΑΝ ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΔΑΡΙΟ & Η ΤΥΦΛΑΜΑΡΑ ΤΩΝ ΜΑΖΩΝ...ΤΕΛΕΙΑ & ΠΑΥΛΑ..

quote:
)Οσο και να δουλεύεις ..υπάρχει ελεύθερος χρόνος.....Το αν προτείμούν να τον αναλώνουν σε ταβερνία,γήπεδα,μπουζουξίδικα

judas priest το θέμα που θέτεις θέλει πολύ ανάλυση.

1]Οταν λές γνώστες τι εννοείς?
Απο τις δικές μου παρατηρήσεις δεν πιστεύω οτι υπάρχουν ΓΝΩΣΤΕΣ.
Αυτό που έχω αντιληφθεί είναι οτι υπάρχουν πιστοί και μή.
Το τι θεωρεί ο καθένας γνώση πάνω στούς τομείς που ερευνούμε είναι τελείως υποκειμενικό, αν λάβουμε υπ'όψιν οτι είναι τα περισσότερα αναπάντητα ερωτήματα.

2] Πολλοί απο αυτούς που θεωρούνται ΓΝΩΣΤΕΣ ξημεροβραδιάζονται στα προαναφερθέντα μέρη, αν και δεν βλέπω γιατί το ένα αναιρεί το άλλο.

3]Αμφιβάλλω τα μέγιστα αν υπάρχει άνθρωπος που αφού έχει εξουθενωθεί μέσα στη δουλειά και στα καθημερινά προβλήματα έχει όρεξη όταν επιτέλους γυρίσει σπίτι του, να διαβάσει την τριλογία του θανάτου
του Πλάτωνα ή την βίβλο των νεκρών.
Το πιο πιθανό είναι να πάθει κατάθλιψη.

quote:
ΑΥΤΟ ΕΠΙΖΗΤΟΥΝ...
ΘΟΛΟΜΕΝΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΝΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΚΕΨΗ...

Ακριβώς αυτό. Η φιλοσοφία δυστυχώς προυποθέτει γεμάτο στομάχι και ξύπνιο μυαλό.
Και αυτά δεν είναι εφικτά απο όλους μας.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 09:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ nst ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ....

quote:
3]Αμφιβάλλω τα μέγιστα αν υπάρχει άνθρωπος που αφού έχει εξουθενωθεί μέσα στη δουλειά και στα καθημερινά προβλήματα έχει όρεξη όταν επιτέλους γυρίσει σπίτι του, να διαβάσει την τριλογία του θανάτου
του Πλάτωνα ή την βίβλο των νεκρών.
Το πιο πιθανό είναι να πάθει κατάθλιψη.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΕΡΓΑΣΙΑ (Η ΚΟΥΡΑΣΗ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ....

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest Η ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΑ "ΣΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ"....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (Η ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ) Η ΘΕΡΑΠΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΙΟΙ...

ΑΣ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΣ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ
"ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?".

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΣΗΜΕΡΙΝΗ" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 17:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν δυο εκδοχές κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη η μία λοιπόν είναι τις Τριανταφυλλιάς που γύρισε εξαντλημένη από την δουλειά στο σπίτι και στην οικογένεια που έχει δημιουργήσει, μπορεί να κλέψει καμία ώρα στερούμενη λίγο ύπνο πού ίσως να είχε, για να μπει στο ιντερνετ και να σας δει δεν έχει και το κουράγιο το ζαλισμένο κεφάλι της να σκεφτεί και να σας γράψει και έχει ελάχιστο χρόνο στην διάθεση της αλώστε πρέπει να τελειώσει της δουλείες και να πάει για ύπνο διότι αύριο την περιμένει δύσκολή μέρα πάλι. Προσπαθεί όμως να φιλοσοφεί στην ζωή και να κρατά καθάρια την σκέψη της για τους λόγους που πολύ ωραία έχει περιγράψει η NEMESIS.
Υπάρχει όμως και η δεύτερη περίπτωση της Τριανταφυλλιάς πού δεν προλαβαίνει να χαλαρώσει , μέσα από τον διαρκή αυτό αγώνα για επιβίωση όμως αναγνωρίζει την ζωή .
Αυτή η καθημερινότητα που έχει γίνει τόσο δύσκολη πια την αναγκάζει να φιλοσοφήσει, μέσα από τον πόνο από τον αγώνα ίσως βιώνεις από πιο κοντά την φιλοσοφία .
Είναι όπως εκείνος ο ηλικιωμένος παππούς που δεν έχει φύγει ποτέ από το απομακρυσμένο χωρίο και έχει ζήσει δύο πολέμους δούλευε από μικρός στα χωράφια και σε κοιτά με εκείνο το βλέμμα το βαθύ πίνει το ποτηράκι με το κρασί και αναστενάζει και σου λέει κάτι τόσο απλό όμορφο και σοφό που ένας φιλόσοφος που δεν έχει δουλέψει ποτέ και πού ίσως να σου το εξηγούσε με κατεβατά να μην το έχει νιώσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 00:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGr καλησπέρα, μάλλον δεν θα ήταν φρόνημο να κάνουμε τέτοιες υπεραπλουστεύσεις ,ότι όποιος πάει σε ταβέρνες είναι καταδικαστέος(και δεν το έννοώ έτσι)….Εγώ πάω αύριο κι όλας με τη παρέα από εδώ ,για κρασί, συζήτηση και χαβαλέ με γεμάτο στομάχι άλλα άδεια τσέπη και το χαίρομαι όπως τότε που ήμουν φοιτητής(γύρω `85) χωρίς τα λεφτά του μπαμπά, σιτιζόμουν με κουπόνια, κάναμε τράκα άφιλτρα άλλα είχαμε τα νιάτα, τη ροκ ,τις κιθάρες, τη παρέα και φιλοσοφούσαμε ολημερής και οληνυκτής….Τα πράγματα αλλάξαν μετά την κοινωνικοποίηση του στρατού που ξεχάσαν στον καθημερινό αγώνα της επιβίωσης και το όνομα τους ,οι ΦΙΛΟΙ οι παλιοί..και γίναν αγνώριστοι στο τρόπο σκέψης & νοοτροπίας…Ενετάχθησαν, συνετάχθησαν, υποκείψαν, παραδώθηκαν αμαχητοί ως αφαλωκομένοι θεματοφύλακακες των ιδανικών του συστήματος .Επίσης αναφέρεις συνεχώς παραδείγματα ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων ,όπου στα `70-`80 ήταν πιο οξυμένο το πρόβλημα ανεργίας και επιβίωσης ,άπλα τώρα είναι τα πρώτα θύματα στο όνομα της παρατεταμένης οικονομικής κρίσης & επίπτωση της παγκοσμιοποιημένης & πλήρως εμπορευματοποιημένης πραγματικότητας….Στο παρελθόν μεταναστεύαν γιά ένα καλύτερο αύριο ή γινόντουσαν ναυτικοί….(Υπάρχει σήμερα έλλειψη τεράστια αξιωματικών του Ε.Ν γιατί δε γουστάρουν σαν επιλογή)..
Kαι ΕΡΩΤΩ`` Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕ ΚΟΙΜΑΤΕ ΟΠΩΣ ΣΤΡΩΝΕΙ??????``Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕ ΦΤΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ?????? όπως μας λέει εμμέσως και η φίλη Nemesis...Το Παρίσι καίγεται 8 μέρες τώρα στα γκέτα των ΚΑΤΠΙΕΣΜΈΝΩΝ μεταναστών 3 γενεάς που αντιμετωπίζουν ανεργία 40%....
Όπως λέει και ο Κορνήλιος Καστοριάδης (τον κρύβουν το μεγάλο διανοητή τα ΜΜΕ??)…..τίποτε δε έδειχνε μερικές μέρες πρίν τι θα συνέβαινε όπως τότε τον Μάη του `68..Ετσι και τώρα ότι γίνει θα γίνει ξαφνικά και θα βάλει μπουρλότο και σαν ντόμινο και έτοιμοι από καιρό ,θα πούνε πάλι το φτάνει πιά….Γιά θυμήσου τις μαζικές διαδηλώσεις επι εισβολής στο Ιράκ…Τη σπίθα περιμένουν όλοι…Στις κάλπες παθαίνουν την αμνησία γιατί ελπίζουν…Ο Εμμ. Ροίδης κατέδειξε ποιοι είναι οι πολιτικοί και ποιά η μικροπολιτική τους στην Ελλαδίτσα…που νομίζει ότι με την αστυφιλία ,το μετρό και την Αττική Οδό ξαφνικά γίναμε Ευρώπαίοι….
Ένα σπίτι για να γεννηθείς, ένα δέντρο για να αναπνέεις, ένας στίχος για να κρυφτείς και ένας κόσμος για να πεθάνεις .......
Αφού μοδάρανε από media, τα Τουρκικά σήριαλ,τους μπακλαβάδες ,τις ΜΠΟΥΖΟΥΚΛΕΡΗ κλπ και οι αμνήμονες θυμήθηκαν ότι ώς λαός ΑΝΗΚΟΥΜΕ στην Ευρώπη ΑΛΛΑ ξαφνικά είναι αδέλφια μας οι Γκρίζοι Λύκοι και οι Σελτζούκοι απο΄τη μάχη του Μάτζικερτ,,τώρα να λουστούμε και τις γνωστές Μαγκιές των πολιτικών τους.
Φίλη NST Οι γνώστες που προανέφερα δεν είναι οι και καλά ``είμαι καθηγητής Πανεπιστημίου και είμαι Γνώστης της αλήθειας``….Αν δεν αποκαθηλώσεις όλα τα θεωρούμενα είδωλα κατά Νίτσε (ιδανικά) πώς θα λάμψει η αληθινή πραγματικότητα…. Αυτοί οι δήθεν είναι οι μεγαλύτεροι κρετίνοι συνήθως και οι εγκέφαλοι αποδεικνύεται ότι διαπράττουν τα μεγαλύτερα οικονομικά εγκλήματα ,όταν στη ψυχή σου είσαι κομπλεξικός με τους συνανθρώπους σου ,και λατρεύεις το χρήμα ,μετέχοντας στη ΠΥΡΑΜΙΔΑ του ``ο γλύψας του γλύψας``
Μ` αρέσει ο συλλογισμός σου Τριανταφυλλιά …Σωστά …Εγώ πάντως ζώντας Σπαρτίατικα το μυαλό μου φιλοσοφεί και παράγει καλύτερα,,,
χωστε ελεύθερα



Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 02:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγσπητέ judas priest
Βλέπεις το πρόβλημα των πνευματικών σκουπιδιών χωρίς να αναρωτιέσαι
για την πηγή του, το προσπερνάς και δίνεις βάρος σε ιστορικές αναδρομές

Αγαπητέ φίλε AVATARGR λές

quote:

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ..
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΚΕΥΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΣΕΙ...



Η καθημερινότητα για το κάθε άτομο διαφέρει και ας έχουμε σύγκριση
δύο ανθρώπους με το ίδιο βιοτικό κοινωνικό και παιδαγωγικό επίπεδο
ακόμα και κάτω απο την ίδια εργατική στέγη.

Η εσωτερική διαμόρφωση της ψυχής αλλα και η ΠΑΙΔΕΙΑ διαμορφώνουν τις
ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ άρα & τις ΓΝΩΜΕΣ. Ανάλογα τις ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ έτσι και οι ΓΝΩΜΕΣ
και ο καθρεύτης του πολίτη που είναι ο πολιτικός.

ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ=ΕΛΛΕΙΨΗ ΟΡΘΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΓΝΩΜΗΣ=ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 10:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαι ΕΡΩΤΩ`` Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕ ΚΟΙΜΑΤΕ ΟΠΩΣ ΣΤΡΩΝΕΙ??????``Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕ ΦΤΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ?????? όπως μας λέει εμμέσως και η φίλη Nemesis...Το Παρίσι καίγεται 8 μέρες τώρα στα γκέτα των ΚΑΤΠΙΕΣΜΈΝΩΝ μεταναστών 3 γενεάς που αντιμετωπίζουν ανεργία 40%....
Όπως λέει και ο Κορνήλιος Καστοριάδης (τον κρύβουν το μεγάλο διανοητή τα ΜΜΕ??)…..τίποτε δε έδειχνε μερικές μέρες πρίν τι θα συνέβαινε όπως τότε τον Μάη του `68..Ετσι και τώρα ότι γίνει θα γίνει ξαφνικά και θα βάλει μπουρλότο και σαν ντόμινο και έτοιμοι από καιρό ,θα πούνε πάλι το φτάνει πιά…. χωστε ελεύθερα



Open mind for a different view....



Τι έχω πάθει, τώρα που έδωσες το ελεύθερο "χωστε ελεύθερα" εγώ το ανάποδο πλάσμα θα έρθω να συμφωνήσω μαζί σου Έχεις δίκαιο σ' αυτά που γράφεις στο μεγαλύτερο μέρος, αλλά θέλω να σταθώ λίγο στο παραπάνω απόσπασμα για να σου πω ότι αν και συμφωνώ απόλυτα, ο καθένας κοιμάται όπως στρώνει, και ότι εμείς καθορίζουμε την πραγματικότητά μας (αν και υπάρχουν και κάποιοι αστάθμητοι παράγοντες) τα γεγονότα στο παρίσι, δεν είναι κάτι το μη αναμενόμενο. Υπήρχαν ενδείξεις, ξεκίνησαν να φαίνονται τα σημάδια από πιο πριν, από το δημοψήφισμα στη Γαλλία για το ενιαίο σύνταγμα, το καλοκαίρι, θυμάσαι?


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 19:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΥΠΕΡ-ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΑΒΕΡΝΑΣ (ΕΣΥ ΤΙΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙΖΩΝ ΛΥΚΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΕΛΤΖΟΥΚΟΥΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΣΙΚΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ !!!!!!

ΑΛΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.....

quote:
Στο παρελθόν μεταναστεύαν γιά ένα καλύτερο αύριο ή γινόντουσαν ναυτικοί….(Υπάρχει σήμερα έλλειψη τεράστια αξιωματικών του Ε.Ν γιατί δε γουστάρουν σαν επιλογή)..
Kαι ΕΡΩΤΩ`` Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕ ΚΟΙΜΑΤΕ ΟΠΩΣ ΣΤΡΩΝΕΙ??????``Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕ ΦΤΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ?????? όπως μας λέει εμμέσως και η φίλη Nemesis...Το Παρίσι καίγεται 8 μέρες τώρα στα γκέτα των ΚΑΤΠΙΕΣΜΈΝΩΝ μεταναστών 3 γενεάς που αντιμετωπίζουν ανεργία 40%....

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ Η ΛΥΣΗ ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΟΥΝ Η ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΝΑΥΤΙΚΟΙ.....(ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟ ΛΕΣ)..

ΠΕΡΙ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΑΣΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΔΟΚΙΜΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...
ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΝΑΥΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΕΡΓΙΑ (ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΩΝ)...
ΠΗΓΕΝAI ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΙΑ ΝΤΑΝΑ ΑΠΟ ΝΑΥΤΙΚΑ ΦΥΛΑΔΙΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΠΑΡΚΟ...
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ KAI ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ (ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ ΒΕΒΑΙΑ) ΣΤΗΝ ΝΑΥΠΗΓΟΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΖΩΝΗ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ...

Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΟΥ ?????
ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΚΟΝΤΕΥΕ ΝΑ ΑΥΤΟ-ΠΥΡΠΟΛΗΘΕΙ ΤΟΝ ΕΒΓΑΖΑΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 27-30 ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ 54 ΕΤΩΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΟΥ ?????

ΠΟΣΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΥΡΙΣΑΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΞΕΠΛΗΡΟΝΟΥΝ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΚΤΙΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ...

ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΣ ΑΥΤΑ... "Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕ ΚΟΙΜΑΤΕ ΟΠΩΣ ΣΤΡΩΝΕΙ??????``Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕ ΦΤΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ?????? "

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ KAI ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ....

ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ?????

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΑΓΝΟΟΥΜΕ.....

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΟΝΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 04:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφιερώνω στον Judas Priest κάπoιους σκόρπιους στοίχους από ελληνικα hardcore συγκροτηματα!

quote:
ΣΚΟΡΠΙΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ
ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΟΑΣΤΟΣ
ΠΟΥΛΗΣΕΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΓΙΑ ΨΟΦΙΑ ΙΔΑΝΙΚΑ

ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ
ΣΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΣΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ
ΑΥΤΟΣ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ
ΕΤΣΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ

ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΠΩΣ Σ'ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΖΩΗ
ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΕΝΟΣ
ΑΥΤΟΣ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΝΑ ΘΥΜΙΖΕΙ
ΠΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΦΑΡΙ ΣΟΥ ΥΠΗΡΞΕΣ ΚΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ


quote:
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ

ΠΑΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΧΡΟΜΑΤΑ ΤΥΛΙΓΕΙ ΜΑΥΡΟΣ ΚΑΠΝΟΣ
ΠΑΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΤΕΙΧΗ ΚΑΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ
ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟ
ΜΑΘΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΑΠΟ ΣΙΔΕΡΟ, ΔΙΧΩΣ ΠΑΡΟΝ

ΒΛΕΠΩ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΠΑΝΤΟΥ, ΕΝΑΝ ΔΙΠΟΔΟ ΘΕΟ
ΠΟΥ ΜΕ ΒΗΜΑ ΕΡΠΕΤΟΥ, ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΣΕ ΠΑΓΟ
ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΥΦΛΟΣ , ΑΠ' ΤΑ ΣΠΛΑΧΝΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ
ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟΣ ΔΙΑΡΚΩΣ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΧΡΥΣΑ ΚΕΛΙΑ ΦΩΝΑΖΕΙ :

ΧΑΝΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ
ΧΑΝΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΡΗΜΙΑ



quote:
ΠΡΟΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΑΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ

ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΜΑΤΑ
Ν'ΑΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΟΥ ΤΗ ΤΡΟΦΗ
ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΜΑΚΡΑΙΝΕΙ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ
ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΤΑΜΩΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗ ΡΟΗ
ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ
ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΛΑΣΕΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΕΣΥ
ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥΣ ΤΗ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ
ΚΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΜΙΚΡΗ ...

ΑΦΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΛΗΓΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ
ΤΗΝ ΠΙΟ ΤΡΕΛΛΗ ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΤΗ ΛΕΕΙ ΛΟΓΙΚΗ
ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΡΟΠΟΥΣ ΞΥΠΝΙΟΥΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ ΣΤΗ ΖΩΗ
ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ , ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ
ΜΑ, ΝΑ ΠΟΥ ΑΠ'ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΞΕΦΥΓΕ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ
ΚΙ ΑΛΛΟΦΡΩΝΑΣ,ΑΝΙΚΑΝΟΣ,ΣΚΟΤΩΝΤΑΣ ΠΡΟΣΜΕΝΕΙ
ΤΗ ΛΥΤΡΩΣΗ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ Η ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

ΤΩΝ ΜΥΑΛΩΝ ΜΑΣ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΜΑΖΕΜΕΝΗ ΣΕ ΜΙΑ ΒΟΜΒΑ
ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ
ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΜΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
ΟΤΑΝ Η ΓΗ, ΠΙΑ ΣΤΕΙΡΑ, ΘΑ ΜΑΣ ΕΚΔΙΚΗΘΕΙ

ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ
ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΣΧΡΗ ΑΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΧΩΣ ΕΝΟΧΗ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΠΕΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗ ΜΑΣ
Η ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΤΗ
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝ΄ΕΡΓΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ
ΚΑΙ Η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΙΜΙΑΚΗ


quote:
ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΑΡΙΘΜΟΣ
Ε…εσύ πατάς άλλο κουμπί
Αυτό είναι το κουμπί της ελευθερίας
Είσαι τρελλός λοιπόν μου δίνεις ζωή
Ποτέ δεν το περίμενα να κάνεις τέτοια λάθη.

Σου ορκίζομαι δεν ήθελα να γίνει αυτό
Τα νήματα που σε κινούν δεν ήθελα να κόψω
Πότε δεν το περίμενα πως θέλεις οδηγό
Το δρόμο της ζωής σου άλλος να κατευθύνει.

Μιζέρια στους μίζερους φτώχια στους φτωχούς
Αυτή είναι η μοίρα δεν γίνεται να αλλάξει
Για αυτό ξαναφορά μου τις αλυσσίδες
Χωρίς τις παρωπίδες τον κόσμο ποιος θα φτιάξει;

Σεβάστηκα τους νόμους σέβομαι τους κανόνες
Κι εσύ μου δείχνεις το δρόμο για να φύγω
Μα ναι λοιπόν πρέπει να είσαι τρελλός
Φόρα μου πάλι τις χρυσές μου ωτοασπίδες

Ασε με ελέυθερο να διαλέξω τη σκλαβιά μου
Ασε με ελεύθερο περιορισμούς να θέσω
Κλείσε γρήγορα την πόρτα από το κλουβί μου



Τα συγκροτηματα: Αδιεξοδο, Ανασα σταχτη, Γενια του Χαους, Αντιδραση - Στιχοι απο το punk.gr

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."

Edited by - velial on 05/11/2005 04:44:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy