ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 23:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μέρα μιας Μαίρης

Μουσική/Στίχοι: Κηλαηδόνης Λουκιανός


Είμαι η Μαίρη η Παναγιωταρά μια εργαζόμενη μητέρα μια καλή νοικοκυρά
Δεν είμαι τίποτα το σπεσιαλ, το καταπληκτικό
είμαι αυτό που λέμε δείγμα τυπικό

Μόλις ξυπνήσω το πρωί πολύ πρωί πριν ξημερώσει δηλαδή καλά-καλά
λέω από μέσα μου μουλάρι σήκω ντύσου γιατί εδώ σε περιμένουνε πολλά
και τότε τρέχω να ξυπνήσω, να ταΐσω, να ποτίσω και να ντύσω τα παιδιά
ενώ παράλληλα ετοιμάζω πρωινό για τον πασά

Του το πηγαίνω στο κρεβάτι κι αυτομάτως κατεβάζω τα παιδιά στο σχολικό
Πάω γραμμή για να ψωνίσω κι ο χασάπης μες στη φούρια να μου πιάνει και τον κω...
Να ’χω το νου μου κάθε μέρα για πουκάμισο και σώβρακο καθαρό
κι αλίμονο μου αν ξεχαστώ και δεν βρει ζεστό νερό

Να συγυρίζω τα κρεβάτια και το σπίτι να ετοιμάζω φαγητό για τα παιδιά
Κι έχω να φύγω νηστική και σαν τρελή για την δουλειά
Ντάπα, ντάπα, ντάπα, ντα

Και μόλις φτάσω αλαφιασμένη στη δουλειά να ’χω να κάνω και καφέ στ’ αφεντικό
Να ’χω κι αυτόν που του τη δίνει κάθε τόσο
και που θέλει να μου πιάνει και τον κω...
Να ’χω το ντρουν του τηλεφώνου μες στ’ αφτί μου κι από πάνω τις δικές του
τις φωνές και να με στέλνει έξω να κάνω και του κόσμου τις δουλειές

Μόλις σχολάσω τρέχω αμέσως να προφτάσω να ετοιμάσω το τραπέζι για φαΐ
να τηγανίσω, να ετοιμάσω τη σαλάτα, να σερβίρω και να κόψω το ψωμί
να ’μαι ράκος που να σέρνεται απ’ την πείνα κι από το τρεχαλητό
κι αυτοί να βρίζουν πως δεν ήτανε καλό το φαγητό
Να πλένω πιάτα και πιρουνιά και μαχαίρια και να μου ’ρχεται να κάνω φονικά
κι αυτός ο κύριος να θέλει να μου πιάνει και τον κω...

Μόλις ξαπλώσει και φωνάξει ησυχία μην ακούσω μες στο σπίτι τσιμουδιά
Είναι η ώρα που τελειώνω εγώ τα πιάτα και που πρέπει να διαβάσω τα παιδιά
Είναι η ώρα να διαβάσουν οι διαβόλοι και ν’ αρχίσουμε να τρέχουμε μετά
στα ιδιαίτερα του ενός και του αλλουνού τα γαλλικά
κι αφού μου βγάλουνε καλά-καλά την πίστη και γυρίσουμε στο σπίτι τελικά
τότε θα φάνε, θα πλυθούνε, θα δαρθούνε και θα παν να κοιμηθούν κανονικά
Κι εγώ θα σιδερώνω και θα πλένω ότι κάνει μια γυναίκα δηλαδή αυτός ο κύριος θα είναι αραγμένος στην ΤV
Κι αν γίνω έξαλλη σαν πέσω στο κρεβάτι και τον δω πως είν’ ο νους του στο κακό είναι καθήκον σου, γυρίζει και μου λέει, συζυγικό

Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά μια εργαζόμενη γυναίκα μια καλή νοικοκυρά
Δεν είμαι τίποτα το σπέσιαλ, το καταπληκτικό είμαι ένα ζώον δηλαδή κανονικό


Edited by - Orianna on 19/11/2005 23:27:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 23:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
JUDAS ΣΥΜΦΩΝΩ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΛΕΜΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΩΣΤΟΤΕΡΟΙ ΘΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ. ΘΑ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΟΥΜΕ. Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ. ΟΙ ΠΙΚΡΙΕΣ. ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΙ ΑΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΕΝΙΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ. ΠΟΛΛΟΙ ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, ΤΙΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΕΙΡΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΘΕΕ ΜΟΥ.
ΟΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΙΜΝΑΖΕΙ. ΚΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΘΗΣΕΙΟ ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΥΦΕΡΟΤΑΤΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ, ΣΤΟ ΣΤΕΚΙ ΜΑΣ ΧΑΛΑΡΩΣΑΜΕ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΑΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΝΑ ΝΟΙΩΣΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. ΠΕΡΠΑΤΗΣΑΜΕ ΣΤΑ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΤΑ ΔΡΟΜΑΚΙΑ ΑΓΝΑΝΤΕΨΑΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΡΙΣΜΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΥΠΕΡΒΑΣΗ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ. ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ. ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΦΡΕΣΚΑΔΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΕΙΩΘΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ NST ΑΣ ΠΕΤΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΔΑΝΕΙΚΑ ΦΤΕΡΑ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΨΩΝΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Η ΨΥΧΗ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ. ΟΧΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ. ΦΥΓΑΜΕ. ΤΑΞΙΔΙΑ ΨΥΧΗΣ.

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 00:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ΣΑΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΦΟΡΟΥΜΙΑΝΗ ΠΑΛΙΟΠΑΡΕΑ με αγάπη ...προς αναζήτηση της εσωτερικής αλήθειας ,χωρίς συμόρφωση.....

Ο Γκρεμιστής (Κ.Παλαμάς)
Ακούστε. Εγώ είμαι ο γκρεμιστής, γιατί είμ' εγώ κι ο κτίστης,
ο διαλεχτός της άρνησης κι ο ακριβογιός της πίστης.
Και θέλει και το γκρέμισμα νου και καρδιά και χέρι. ΥΓ..Λέτε άμα ΚΑΝΩ ΓΙΟΓΚΑ,ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΨΩ ΝΑ ΖΩ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΟΥ ΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΗ....ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΡΝΙ???

ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΒΑΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥ΅ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΧΩΜΑΤΙΝΟΙ και είχαν πέτρες....Ευτυχώς που καταφέραμε στις πόλεις που ΚΛΕΙΣΤΗΚΑΜΕ, να εξορήσουμε τα άλογα ,τα Πρόβατα και τους πετινούς που μας ξυπνάγαν το πρωί και μας χαλάγαν τον ΥΠΝΟ μας,....Τον ύπνο του ασυγχώρητου δίκαιου ανθρώπου......Γκρέμίστε και αφήστε......Δώστε και σώστε....ΑΜΑΝ ΓΙΑΒΡΟΥΜ & ΠΑΞΙΜΑΔΟΚΛΕΦΤΡΕΣ...Ταρατατζουμ ...Τζούμ .....Τζούμ
Παραληρεί από τον ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ ο Judas xo...xo[/size=4]



Open mind for a different view....
[/quote]

Φυσικά καλέ μου judas φταίμε ΟΛΟΙ αλλά τι κάνουμε για να το αλλάξουμε αυτό? Τι κάνουμε για να αλλάξουμε εμείς? Να γίνουμε καλύτεροι? Όλοι περιμένουμε από τους άλλους να κάνουν κάτι, ή να πάνε κάποιοι μπροστά για να ακολουθήσουμε? Το γκρέμισμα όλων δεν είναι πάντα η λύση, γιατί υπάρχουν και καλά που έχουν γίνει μέχρι τώρα, στον καθένα μας, μέσα μας, σκοπός είναι να γίνουν περισσότερα αυτά τα καλά και όχι να τα γκρεμίσουμε κι αυτά τα λίγα που υπάρχουν, πρέπει να βρούμε μια ισορροπιά και κυρίως μέσα μας πρώτα απ' όλα Δοκίμασε τη γιόγκα και πες μου και μένα αν είναι να δοκιμάσω

Καλή μου φίλη nst οι ερωτήσεις που έθεσες "Πως όμως θα ορίσουμε που αρχίζει η ηθική που η επιθυμία και που η ασυδοσία?
Πράττουμε πάντα με οδηγό την αγάπη που όλοι εκθειάζουμε?
Λαμβάνουμε υπ'οψιν τα θέλω των άλλων με τούς οποίους ζούμε και συναστρεφόμαστε ή με πρόφαση την ''αναζήτηση'' ακολουθούμε τα καλυμμένα ενσικτά μας και τις νευρώσεις της παιδικής ηλικίας?" είναι κάποιες αυτές που "βασανίζουν" και εμένα. Νομίζω ότι η επιθυμία και η ασυδοσία χωρίζονται από μια πολύ λεπτή κλωστή, την βλέπουμε? Προσέχουμε να μην την κόψουμε? Νομίζω πως τις περισσότερες φορές, δυστυχώς η απάντηση είναι όχι, γιατί ο εγωισμός μας δεν μας αφήνει να τη δούμε. Για να μπορούμε να λάβουμε υπόψη τα θέλω των άλλων και να τα σεβαστούμε πρέπει πρώτα να ξέρουμε και να σεβόμαστε τα δικά μας και αυτά να μην είναι ποτισμένα στον εγωισμό μας, τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ...

Φιλικά

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 07:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΟΥΚΛΑΡΕΣ & ΜΑΓΚΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΑΛΛΑ ΑΓΡΙΑ ΣΑΒΒΑΤΙΑΤΙΚΗ ΕΞΟΔΟ ΣΤΟ ΓΚΕΤΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.....χικ.....χικ....
ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΥΗΣΑΤΕ ΚΙΟΛΑΣ....
ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ με το κουκλες έλπίζω να μη θεωρήθώ ,σεξιστής & ότι υποβιβάζω την νοημοσύνη της γυναίκας....ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΦΥΛΛΑΔΕΣ...Το λέω γιατί σας αισθάνομαι κοντά,έστω και αν μας ενώνει ένα καλώδιο,,,,Οποια είναι φεμινίστρια και παρεξηγίεται να μου το γράψεται να το κόψω....
ΤΟ ΚΡΥΟ ΠΕΦΤΕΙ ΤΣΟΥΚΤΕΡΟ ΧΙΚ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΔΕ ΜΠΟΡΩ....η nEMESIS ΜΑς ΤΟ ΣΤΕΙΛΕ...
τΕΛΙΚΆ ΤΩΡΑ ΚΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ,,,,,,ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΗΣΩ,Η ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΟΓΚΑ ΓΙΆ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΨΥΧΗ ΜΟΥ...ΗΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ.....
ΣΩΣΟΝ ΚΥΡΙΕ ΤΟ ΛΑΟ ΣΟΥ......ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ....ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΡΡΥ ΠΑΩ ΓΙΑ΄ΥΠΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΑΥΡΙΟ ΑΡΓΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ....ΠΑΝΤΩΣ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΕΤΕ,,,ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.....Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΔΕ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΠΟΙΗΜΑ...ΤΑ ΕΙΠΕ STRAIHGT,,,KAI M` ARESE....
ΠΑΝΤΩς ΕΓΏ ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΝΑ.....ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΓΡΑΦΩ
Orianna ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ,ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΤΟ ΜΕΣΣΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΨΟΥΝ ΣΑΝ ΑΙΡΕΤΙΚΟ ΜΑΓΟ.....ΨΟΦΑΩ ΣΑΝ ΝΑ ΑΛΗΨΑΝ ΤΟ [ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ροδου......
ΑΣΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΛΟΓΑΣ ΚΑΙ ΤΥΦΛΑ.....ΑΥΡΙΟ-----ΦΙΛΙΑ...ΚΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΑΝΑΤΕΛΕΙ ΣΤΙς 6,55 ΩΡΑ ΕΛΛΑΔΟΣ....ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ...ΕΠΑΡΣΗ ΣΗΜΑΙΑΣ


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 10:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΔΕ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΠΟΙΗΜΑ...ΤΑ ΕΙΠΕ STRAIHGT,,,KAI M` ARESE....
ΠΑΝΤΩς ΕΓΏ ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ
ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ,ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΤΟ ΜΕΣΣΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΨΟΥΝ ΣΑΝ ΑΙΡΕΤΙΚΟ ΜΑΓΟ.....ΨΟΦΑΩ ΣΑΝ ΝΑ ΑΛΗΨΑΝ ΤΟ [ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ροδου......


ΕΜΕΝΑ JUDAS -ΚΑΤΑ ΤΑΣ ΑΝΑΔΡΟΜΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΤΗΝ ΕΡΜΗ ΝΑ ΜΕ ΚΑΨΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ΜΟΥ, ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΓΛΥΤΩΝΑ; ΤΥΧΕΡΗ ΘΑ ΗΜΟΥΝ. ΜΙΑ ΜΑΓΓΙΣΑ ΠΟΥ ΑΝΘΙΣΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΩΣ ΑΚΡΩΣ ΤΥΧΕΡΗ...ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΟΝΙΜΩΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ ΤΗΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ...
ΜΕ ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΔΡΙΜΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΟΤΕΡΗ.
ΜΗΝ ΠΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΣΕ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ... ΧΑΛΑΡΑ. ΟΙ ΚΑΡΚΙΝΟΙ ΞΕΦΥΓΑΝ. ΚΡΙΜΑ ΒΡΕ, ΕΙΧΑΝ ΤΗ ΦΗΜΗ ΤΩΝ ΣΠΙΤΟΓΑΤΩΝ...
ΟΥΤΟΠΙΑ...

Α.Ρ.
ΟΥΤΟΠΙΑ.
ΜΑΖΕΨΤΕ ΤΟΝ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 10:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΛΑΜΠΕΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ
ΣΕ ΤΟΝΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣ.
ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.
ΧΑΡΑΞΕ Η ΚΥΡΙΑΚΗ.
ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΗ.
ΖΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΔΙΩΞΤΕ ΚΑΘΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.
ΚΡΥΒΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΦΕΥΓΙΟ. ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ... ΙΣΩΣ...

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 14:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Nemesi ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Ο Γκρεμιστής (Κ.Παλαμάς)
Ακούστε. Εγώ είμαι ο γκρεμιστής, γιατί είμ' εγώ κι ο κτίστης,
ο διαλεχτός της άρνησης κι ο ακριβογιός της πίστης.
Και θέλει και το γκρέμισμα νου και καρδιά και χέρι.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ...
ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΤΑΞΗ...
Ο ΑΕΝΑΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΥΠΑPΞΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ...
ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΑ ΚΟΦΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ....

ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 16:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[b]ΩΣΤΟΣΟ ΟΣΟ ΑΝΑΣΑΙΝΟΥΜΕ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΕΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΛΟΥΘΗΡΟΣ.
ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ Σ΄ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΟΥΝ...
ΚΙ Η ΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΤΑ ΕΡΓΑ.[b]

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2005, 19:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οδυσσεύ αισθάνομαι την εσωτερική ανάγκη
να σε πληροφορήσω ότι έχει αλλάξει η Ιθάκη
ΣΤΑΧΤΗ το μόνο που υπάρχη απ'άκρη σ'άκρη
δεν φύεται η άμπελος στο ρόδον και το στάχυ
κυριαρχήσαν οι Αντίνοες,όντες μείονες,

"Οδυσσεύ καλύτερα να έμενες στα ξένα
ή ακόμη να χανόσουν μέσα στον "ηνόπα Πόντο"
Οδυσσεύ καλύτερα θα ήτανε για σένα
από το να βιώσεις στην ιθάκη τόσο πόνο

ΑΠΟ ΖΟΥΡΛΟ ΚΑΙ ΜΕΘΥΣΤΗ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Xιλιάδες οι απόφοιτοι ,των φιλοσοφικών σχολών σε όλη τη χώρα, σε έναν αιώνα..
Αιχμάλωτοι διορισμών στα σχολεία ,της παραμεθορίου επαρχίας ,φιλοσοφούν ελεύθερα & πίνουν ούζα & κονιάκ στα καφενεία…όπως η δυσμενή μετάθεση του Καρυωτάκη στη Πρέβεζα, που μόλις ήρθε ο κύριος βασις ,φρουρά, εξηκονταρχίας Νομάρχης, τις Κυριοακές άκουγε τις μπάντες στην προκυμάια ,αποφασίζοντας να δώσει ένα τέλος σ` όλα αυτά…..Τι να τα κάνεις τα πιστοποιητικά ,΄’εάν σου λείπει ο τόπος σου….& η Μούσα σου????
Θαρρώ Αφροδίτη που ήταν κάποια Κυρικακή και τότες,.

Οι ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟΙ ΠΛΕΟΝ είναι πολλοί, άλλα μικροί και ανήμποροι, για να γίνουν γραφικοί….και να τριγυρνούν στα στενά δρομάκια της πόλης ,στήνοντας πανώ & θεατρικές παραστάσεις ,ΜΑΥΡΑ ΠΡΟΒΑΤΑ για να αφυπνήσουν το κοιμώμενο ΛΑΟ…όπως ο Νικόλας ο Ασιμος, ένας άλλος αυτόχειρας στα Εξάρχεια, που τραγουδούσε η Χάρούλα η Αλεξιού το ΠΑΠΑΚΙ στο νανούρισμα του παιδιού του, και στην ηχογράφιση άφησε ένα λυγμό……Και ας φώναζε με ξεκούρδιστη κιθάρα ,έξω από τη Βουλή ``κατακατατα-΄ρέω κι άλλο πλέον δε μπορώ……``
Τα χρόνια εκείνα τουλάχιστον ,οι καβαλίνες και οι βερβελιές αναδύαν τη γνήσια παραδοσική δυσοσμία, (που δε μποείς και να τη βάλεις σε μουσεία) άλλα μπλεκόντουσαν στον αγέρα με το καπνό από τη μαντεμένια ξυλόσομπα, και ψώνιζαν σε ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΑ ``Η καλή καρδιά`` ,με το μπακαλόγατο να μετράει την ΟΚΑ με ΠΛΑΣΤΙΓΚΕΣ ΖΥΓΙΣΤΙΚΕΣ…., και στου Θησείου το καφενέ, σερβίριζαν και υποβρύχιο σε νερό ….Yellow Submarine τραγουδούσαν οι Beatles, άλλα εγώ ζήταγα με γεύση Χιώτικης μαστίχας, χωρίς διηπειρωτικές πυρηνικές κεφαλές….. να με στοχεύουν ….ΠΙΑ..
Τότε στα κεραμυδένια ΝΕΟΚΛΑΣΙΚΑ συχνάζαν οι ποιητές μας .Βαλαωρήτης, Μυριβίλης ,Παλαμάς και γράφαν με ψευδόνημα πολλά, ποήματα που δίναν ΚΟΥΡΑΓΙΟ ,στο ξυπόλητο ΛΑΟ….που λεγε ΨΩΜΙ & `ΛΙΑ ,με Κώτσο Βασιλιά….Και σιγά σιγά σταμάτησαν οι εμπόροι να πωλούν τοις μετροιτής ,καμουτσίκια & ΣΠΙΡΟΥΝΙΑ…..Ηταν ΑΧΡΗΣΤΑ πιά…Και ο ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ έμεινε χωρίς δουλειά…..Το ΤΣΙΜΕΝΤΟ τα γκρέμισε όλα ΠΙΑ,,,,,,,
Κι απομείναμε κουρασμένοι στωικά ,να αναμένουμε της ΜΟΙΡΑΣ τα ΠΡΟΙΚΙΑ……
Η ζωή προσαρμοζόταν, σε Βασιλιλά διατάγματα, Αναγκαστικούς Νόμους, επιτάξεις όνων, επιστρατεύσεις σειρών και ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΔΕΕΣ..
Δολοφονικές εκτελέσεις των 6,των 3,προδοτών & ΣΤΟΧΑΣΤΩΝ…….
Πιόνια των Μεγάλων & πλουσίων χωρών, η Ρωμιοσύνη είναι ακόμα εδώ……
Και είπε έξω φτώχια….. Γενική επίθεση στα ΔΑΣΗ & στα βοσκοτόπια,,,,, Να γίνουν οικόπεδα να ΚΤΙΣΟΥΜΕ, για να ζήσουμε χωρίς πολέμους ΠΙΑ… κι αν δε βρούμε οικοδομικά ΥΛΙΚΑ, γκρεμίστε τα ΑΡΧΑΙΑ ΜΝΗΜΕΙΑ….που αφήσαν κληρονομιά για να χτίσουμε ΓΙΑΠΙΑ…ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ……
Να ρίχνω στο κορμί μου σπίρτο να Πυρποληθώ…..και στα τραπέζια να συνεχίζω το τσιφτετέλι το προκλητικό΄, για να αρέσει στο κύριο με την BMW ,και σταχτομπούτα έστω για ένα βράδυ να βρεθώ…..
Στης ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΑΣ τον μονόλογο ,τραβώ, ως Ιουδαίος κληρικός ,να δευτερολογήσω ως σπιτόγατος πιστός….
Μπιζέλια ,μπαμιες και ζαρζαβατικά αντικασταθήκαν από παιδάκια & κοντοσούβλια ΤΟΞΙΚΑ…..
Και πριν ο πετινός λαλήσει τρις ,θα μ` αρνηθείς΄΄΄΄΄΄΄΄
Μεγάλη ΜΑΧΗ γίνεται στα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ,απ` μιά ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΗ στρατιά, που προσπαθεί να ανακαταλάβει προμαχώνες σε ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ βουνά……που ναι καμμενα από ΝΑΠΑΛΜ… και κάπου μέσα στης ΜΑΧΗΣ τη φωτιά ,ΠΑΝΤΑ θα φυτρώνει το κυκλάμινο και η ΚΟΥΜΑΡΙΑ…..με κόκκονους καρπούς για να γευτείς και να απελευθερωθείς….
ορε Nemesis & Avatargr λέτε να είναι μόνιμο τώρα ΠΙΑ….και ΕΚΕΙ που συλλογιόμουν ελεύθερα & καλά να `σου πάλιν πετιέται από ψηλά ο ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΣ ,την ελπίδα να ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ στη σκλαβωμένη τη ΖΩΗ..(το χαλβά μου εγώ τον θέλω σιμιγδαλένιο ,όχι Φαρσάλλων)
Γκρεμίζω τη ασκήμια.
Είμ' ένα ανήμπορο παιδι που σκλαβωμένο το 'χει
το δείλιασμα κι όλο ρωτά και μήτε ναι μήτε όχι
δεν του αποκρίνεται κανείς, και πάει κι όλο προσμένει
το λόγο που δεν έρχεται, και μια ντροπή το δένει

Κάλλιο φυτρώστε, αγκριαγκαθιές, και κάλλιο ουρλιάστε, λύκοι,
κάλλιο φουσκώστε, πόταμοι και κάλλιο ανοίχτε τάφοι,
και, δυναμίτη, βρόντηξε και σιγοστάλαξε αίμα,
παρά σε πύργους άρχοντας και σε ναούς το Ψέμα.


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 17:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Judas, γράφεις: "λέτε να είναι μόνιμο τώρα ΠΙΑ….και ΕΚΕΙ που συλλογιόμουν ελεύθερα & καλά να `σου πάλιν πετιέται από ψηλά ο ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΣ ,την ελπίδα να ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ στη σκλαβωμένη τη ΖΩΗ..(το χαλβά μου εγώ τον θέλω σιμιγδαλένιο ,όχι Φαρσάλλων)"
Αυτό που έχω εγώ να πω, είναι ότι για να γκρεμίσεις κάτι πρέπει να είναι ο κατάλληλος καιρός, είμαστε έτοιμοι? εσύ είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο και τις συνέπειες που θα έχει αυτό? Το γκρέμισμα είναι μέσα και έξω... και πάντα για μένα ξεκινάει από μέσα

Τώρα όσο για τον ... χαλβά συμφωνούμε απόλυτα και εγώ τον σιμιγδαλένιο προτιμώ

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 18:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά κέφια επικρατούν εδώ.
Φιλοσοφημένοι και χιουμορίστες γιατί όχι.
Καλό βραδάκι στην NEMESI ΣΤΟΝ JUDAS ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΕΜΙΝΑ ΤΗΝ NST TON MANO ΤΗΝ ΠΕΝΝΥ TON KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΤΗΝ ΑΤΜΑ ΤΗΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΤΟΝ ΑΛΦΑ ΩΜΕΓΑ, ΤΗΝ STADYO ΤΟΝ DIDORIUM, KAI ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΛΑΜΠΕΡΟΥ ΤΟΥΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΙΣ ΓΕΛΑΣΤΕΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΑΡΚΕΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ.
ΣΑΣ ΧΑΜΟΓΕΛΩ.

ΕΠΙΓΕΙΟΙ ΘΝΗΤΟΙ
ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΑΣΤΕΡΙ
ΑΓΑΠΩΝΤΑΣ ΤΗ ΖΩΗ ΤΙΜΩΝΤΑΣ ΜΕ ΥΜΝΟΥΣ ΤΟ
ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗΣ.
ΦΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΙΛΗ ΩΡΙΜΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑΣ.

ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα Αφροδιτούλα μου, αν δεν υπάρχει χιούμορ στη ζωή μας, τότε άστα να πάνε... τη βάψαμε (που λένε) χιχιχιχιχι
πάντως για να σοβαρευτώ και λίγο και να επανέλθω και στο θέμα μας, νομίζω ότι και το χιούμορ είναι φιλοσοφία και μπορούμε να την εντάξουμε στην καθημερινή μας ζωή

Καλημέρα σε όλους

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 21:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ...

ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΤΟ ΧΡΗΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΥΝΕΤΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΕ ΛΕΠΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ...
ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ...
ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΗ ΓΝΩΣΗΣ..
(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 10:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ...

ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΤΟ ΧΡΗΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΥΝΕΤΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΜΕ ΛΕΠΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ...
ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ...
ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΗ ΓΝΩΣΗΣ..
(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ



Καλέ μου φίλε AVATARGR, το χιούμορ δεν είναι απαραίτητο μόνο για να... συνετίζεις κάποιον συνομιλητή, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να είναι μέσα στον τρόπο ζωής μας, μέσα στη φιλοσοφία μας (όπως πολύ σωστά έγραψες ότι είναι μια εκδήλωσή της), μέσα στην οπτική που βλέπουμε τα πράγματα, και έτσι νομίζω ότι θα μπορούσε ίσως να μας βοηθήσει και στο ταξίδι μας, στην αναζήτησή μας....
Καλημέρα σε όλους


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 18:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα Αφροδιτούλα μου, αν δεν υπάρχει χιούμορ στη ζωή μας, τότε άστα να πάνε... τη βάψαμε (που λένε) χιχιχιχιχι
πάντως για να σοβαρευτώ και λίγο και να επανέλθω και στο θέμα μας, νομίζω ότι και το χιούμορ είναι φιλοσοφία και μπορούμε να την εντάξουμε στην καθημερινή μας ζωή

Καλημέρα σε όλους

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ. ΜΑΣ ΣΩΖΕΙ ΣΕ ΠΙΚΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΓΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ...

ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ.
Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 22:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα καλοί μου φίλοι & συνταξιδευτές…Εγώ πάλι έχω το χιούμορ στη ζωή εντάξει ,ώστε η καθημερινότητα να μη τη ΒΙΑΖΕΙ….και να μην την αφήνω να παραβιάζει την μυστική κερκόπορτα της σκέψης ,όπου το λακωνίζειν εστί φιλοσοφίν…
Τώρα έχω κάποιες απορίες ,επί το παρόντος θέματος….Οταν ο αγαπητός Avatargr ρωτάει όταν κάποιος φιλοσοφεί ,με ελεύθερη σκέψη ,είναι ο ίδιος ελεύθερος????
Μάλλον όχι γιατί θα μπορούσαν να σου έχουν φυλακίσει το σώμα σου, όχι όμως και το μυαλό ,όπου μπορεί να ταξιδεύει ελεύθερα Παντού & Πάντα…
Και αν ισχύει η ρήση ``Δεν ελπίζω σε τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα είμαι ελεύθερος ``που λαθεύουν συνεχώς ότι την είπε ο Καζατζάκης ,απλά είναι αναγεγραμμένο στον ΤΑΦΟ του….και η φράση ανήκει από τον 2ο αιώνα μ.Χ!!!!! στον Δημώναξ, Ελλην φιλόσοφος από Κύπρο…
Η αλλοφροσύνη του καταναλωτισμού ,παρακολουθώντας στις ειδήσεις στην Αμερική όπου άρχισαν οι γιορτινές εκπτώσεις , και ο homo-καταναλώτικους κατασκηνώνει από τα ξημερώματα έξω από τα πολυκαταστήματα ,πέφτουν μπουνιές και κλωτσιές για να πάρουν θέση στην ουρά, για να προλάβουν την ΕΚ-ΠΤΩΣΗ της ευκαιρίας της ζωής τους….Με έναν φτηνό Η/Υ, ρούχο, ή TV... και ο εξευτελισμός ,του ανθρωπίνου ΕΙΔΟΥΣ καλά κρατεί…
ΨΩΝΙΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ…. Αυτοεπιβεβαιώνω την ύπαρξη μου και δίνω νόημα στο κορμί, τη ζωή και τη ψυχή μου … Σαν το ψάρι στο αγκίστρι τον τραβούν, και με τυράκι σαν ποντικάκι τον οδηγούν ,μες` τη φάκα να τον δουν…..να καταναλώνει σα ζωντανός –νεκρός ,και να καμαρώνει το άδειο του παρόν ,με σαμπάνια Ντον Περινιόν και χαβιάρι με εστραγκόν…
Κι όταν κάποια μέρα ,νοιώσει πίσω του μια μαύρη σκιά σα θρόυσμα να τον ακολουθεί, θα πεί ``μπα αέρας είναι και θα προχωρεί…..`` όταν όμως το δρεπάνι ο χάρος κατεβάσει τότε θα ΕΚΛΙΠΑΡΕΙ ,`` λίγο ακόμη άσε με να ζήσω ,στη ζωή μου να ΓΥΡΙΣΩ.``
Γιατί κατοικούσε πριν στη Γη, σα του Γκουαντανάμο ,το λευκό κελί, με δεμένα μάτια διαρκώς & ωτασπίδες πλαστικές, να μη βλέπει και να ακούει τις ΚΡΑΥΓΕΣ ΑΥΤΩΝ που συστηματικά ,τους ΣΚΟΤΏΝΑΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ…
Ευτυχώς μη τον λυπάστε , είχε ασφάλειες ιδιωτικές, λεφτά και ακίνητα πολλά...
Τώρα τα πήραν τα παιδιά και είναι όλα HAPPY –END....
Ας πάω τώρα για dance all night.....γιατί είναι a sad but true.......story...
O παραγωγός σας ενημερώνει ότι τα παραπάνω ουδεμία σχέση έχουν με πραγματικά πρόσωπα ή γεγονότα….. Αλλωστε η φιλοσοφία είναι άχρηστη στη καθημερινή μας ,μίζερη ζωή????? Με το πυλοφόρι, το μυστρί στη σκαλωσιά της ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ από την ανατολή ,μέχρι τη δύση για να δείς…..kai το ΩΡΑΡΙΟ ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥ…..
Ομως είναι Σαββατόβραδο..είναι ώρα γιά ``dressed to kill``.....the misery..μέσα σε κρυστάλλινα ημίψηλα ποτήρια,με παγάκια και μπκάρντια....χε...χε.....χε


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 15:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΝΝΟΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΥΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ....

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ Η ΥΛΗ (ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ) ΒΑΖΟΥΝ ΒΑΡΙΔΙΑ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 02:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΊΛΕ AVATARGR
Θα συμφωνήσω με τα υλικά βαρύδια που προαναφέρεις....
Αν μου ``χάριζαν`` Ομως μιά ευκαιρία MERSEDES σε τιμή Nissan ,που διαφημίζει η ΤV,σε 700 ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ, να πηγάινω βόλτα την οικογένεια ,και μετά να γεμίζω τη ΤΕΛΜΑΤΩΜΕΝΗ ζωή μου ,με ΠΙΠΙΝΙΑ,ΠΡΙΤΣΙΝΙΑ,ΚΡΙΤΣΙΝΙΑ και στο κεφάλι μπικουτί, οπου θα σκάω και πρώτη μούρη της Παναγίας,στο τοπικό ΠΑΝΗΓΥΡΙ του χωρίου ,στο Ισαρη Αρκαδίας,και να μένουν από το πολύ PREstige μου, οι συγχωριανοί μου,άναυδοι ``Πιάστηκε ωρε ο Λιάκος στην Αθήνα που πήγε,πήρε το ΑΜΑΞΙ με ΤΟ ΣΗΜΑ`` -Βαράτε τώρα τα κλαρίνα....
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :
Ο βαθυστοχαστος ανθρωπος δεν ενδιαφερεται για τις χαρες και τις ΗΔΟΝΕΣ της υλικης ζωης,και συνεχιζει την πνευματικη του αναπτυξη χωρις να μενει στάσιμος στον υλικο κοσμο.
ΕΞ--ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ,ΤΗ ΘΕΣΗ,ΤΟ IMAGE και φιλοσοφεί....με ένα μπουκάλι ΚΑΤΥ-ΣΑΡΚ ,στου ΠΡΩΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑΡΑ το ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΣΤΑ...και ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΤΣΙΑ....
``Τι ήμουνα ΠΑΞΙΜΑΔΟΚΛΕΦΤΡΑ & έτρωγα ραδίκια``?????
Απλά χιουμορίζω,,,χωρίς να χαραμίζω...τα βαρύδια,που με τις ΔΟΣΕΙΣ των δανείων ,τώρα ΓΙΝΑΝΕ ΟΒΙΔΑ,στο άδειο μου κεφάλι...άλλα ούτε που με νοιάζει...
Υ.Γ Ελπίζω από αύριο να επιστρέψω κανονικά στο φόρουμ,να φιλοσοφήσουμε σοβαρά,όταν καταφέρω να ΝΙΚΗΣΩ τη δουλειά ,του δούλου....σου Κύριε....και δεν με προλάβουν εκείνοι οι κύριοι με τις ΑΣΠΡΕΣ μπλούζες που έρχοντεεεεεεεεεεεε!!!!!!! και ΚΑΛΗΜΕΡΑ


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 17:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ. ΑΧ.

ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 19:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΩ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ.
Απέδειξα περίτρανα ότι ΔΕ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΣΤΥΨΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΥΛΟΠΕΤΡΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ
`` Δουλεία – σπίτι – τηλεόραση – delivery –super market - ταβέρνα- κατανάλωση είναι η ζωή μου ή η φυλακή μου. Ετήσια αύξηση μισθού 4%.Ετήσια αύξηση αθροιστικά ΔΕΗ + ΟΤΕ + ΕΥΔΑΠ + πετρέλαιο +βενζίνη + ασφάλεια=24% Τα λεφτά δε φτάνουν γιατί οι μισθοί είναι χαμηλοί ,αλλά ευτυχώς υπάρχουν οι καλές τράπεζες που δίνουν δάνεια και έτσι μπορώ να πάρω καινούριο αυτοκίνητο, DVD, TV,27 νέα CD και να πάω και διακοπές. Αλλωστε η φτώχεια θέλει καλοπέραση.
Εάν αρρωστήσω θα νοσηλευτώ στα υπερσύγχρονα νοσοκομεία με τους καλύτερους γιατρούς χωρίς φακελάκια και ράτζα.θα είμαι σε μονόκλινο λουξ δωμάτιο και θα με περιποιείται μια προσωπική 2μετρη ΞΑΝΘΙΑ γκομενάρα super-νοσοκόμα (σαν Pamela Anderson)όπως αυτές που έβλεπα στις τσόντες μικρός & θα μου τραγουδά Stones `` Start me up .....baby`` και γω θα της λέω
``MH μωρή NOΣOKOMA EIMAI ΑΚΟΜΗ ΣE KOMMA........``
Απ`τον υψηλό πυρετό άρχισα και παραμιλώ.....Ωρα γιά το κόκκινο χάπι....Γκλουγκ...Γιατί είναι DIFICULT TO CURE.......ΝΥΣΤΕΡΙ & ΑΙΜΟΣΤΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....ΕΤΟΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ γιά λοβοτομή του κυρίου ΑΥΤΟΥ που τολμάει να ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΔΩΤΙΚΟ :
Ξέχασα αν τις Κυριακές πλένεις , το αμάξι σου στη πυλωτή, με το λάστιχο, άντί να είσαι στο κρεβάτι αγκαλιά με τη καστανή,( που ``τσίμπισες`` χθές το βράδυ στο μπάρ,μάλλον έχεις προσβληθεί ,από την επιδημία ΞΕΝΕΡΩΣΙΑΣ.....
``Priest-Priest-Priest``We want more.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αντε εγώ τώρα Αφροδίτη,Nemesis,Avatargr να μαζευτώ και να σοβαρευτώ...Δε θέλω άλλα ΛΕΦΤΑ....Σε πυθάρι θέλω να ζήσω και να φαντάζομαι ΟΝΕΙΡΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ.......


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 21:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμμμμ το ότι ζεις στην πιο όμορφη χώρα του κόσμου, αυτό το ξέρω και ζηλεύω αλλά για πες μας και εμας, πώς το απέδειξες?

Χμμμμμ να μην ξεχάσω να σου στείλω ένα φανάρι, θα σου χρειαστεί αφού αποφάσισες να ζήσεις όπως ο ... Διογένης (αν δεν κάνω λάθος)



"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 01:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα Nemesis στα χιόνισμένα τοπία....Αντιλαμβάνεσαι ότι έχουμε ΗΛΙΟ,ΘΑΛΑΣΣΑ,ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ στο Greece,άλλα κατά τα άλλα διαθέτω ΕΙΡΩΝΙΑ ,στα γραφόμενά μου ,εφόσον αρκετά χρήζουν ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΣΙΚΕΥΗ ή πέταμα.....γιατί δια στόματος Υπουργού το προσωπικό του ΕΣΥ είναι ΓΕΡΑΜΕΝΟ...Αρα τα πιπίνια ακόμη αργούν να ενταχθούν....
Το φανάρι μάλλον θα μου χρειαστεί,γιά να βρίσκω το πυθάρι ή το ΡΑΝΤΖΟ μου,όταν νοσηλευτώ με το αντίστοιχο ΓΡΗΓΟΡΟΛΑΔΟ ....

Δια στόματος Γιάννη Πετρίδη, στην ΕΤ-1 ,επέτειος σήμερα για΄25 χρόνια θάνατο του Lennon
``αυτή τη στιγμή η Αμερική είναι καζάνι που βράζει ,με ένα κύμα νέων ροκ μουσικών Group που διαμαρτύρονται κατά της πολιτικής Μπούς & της παγκόμιας κατάστασης. Μου θυμίζει αρκετά την δεκάετία ,τηςαμφιβίτησης του `60``` …
``Αλλωστε τα είδωλα Ρουβάς,Βritney Spears κλπ είναι stars της μουσικής βιομηχανίας, φτιάχνοντας όνομα ,υποβοηθούμενα της προώθησης των media ``
Να ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΓΩ ,ΣΤΡΑΓΚΑΛΙΖΟΝΤΑΣ την υπόλοιπη μουσική ως ΤΕΧΝΗ?????
Παρέα στο studio ζωντανά, παρεβρίσκονταν οι ΡΟΚΑΔΕΣ (κιθαρίστας και ντράμερ σε group αντίστοιχα) στα νιάτα τους Αλογοσκούφης (Υπ.Οικονομικών) & Ευθυμίου (πρώην Υπ.Παιδείας ) …Το ερώτημα & απορία που υπέβαλαν οι τηλεθεατές ήταν ``πως γίνεται να εξάρουν την αναρχική & τους αγώνες διαμαρτυρίας κατά παντός συστήματος κατά της ελευθερίας του ατόμου``(είχε επιστρέψει και το παρασημό του διαμαρτυρόμενος, στη βασίλισσα ,για την επικουρική πολιτική της χώρας του ,στην Αμερικανική παρεμβατικότητα) φιλοσοφίας του Lennon, 2 πρόσωπα ΤΟΣΟ ΕΝΤΑΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΕΝΑ ,στα γρανάζια του συστήματος που συνθλίβει τα πάντα …..
Διαφώνησαν λέγοντας πως με την ΠΟΛΙΤΙΚΗ, μπορείς να αλλάξεις τον κόσμο που ζείς ,διατηρώντας τα πιστεύω σου ….
Το δικό μου ερώτημα είναι φυσικά….Στο υπάρχον παγκόσμιο πολιτικό ΣΥΣΤΗΜΑ ,γιατί 25 χρόνια μετά εξακολουθούν και υπάρχουν ΠΟΛΕΜΟΧΑΡΗ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ που ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ,σέρνοντας σε ΝΕΑ ΒΙΕΤΝΑΜ λαούς άλλων κρατών, και όλοι οι πολιτικοί ,πόσο ελεύθεροι είναι ,όντας ενταγμένοι σε ένα σύστημα ιεραρχίας με χορδές μαριονετών ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ , με MASTER & SLAVES???????................ Νομίζουν ότι είμαστε ``ΟΛΟΙ ΤΥΦΛΟΙ , ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΙ ,ΟΜΗΡΟΙ, ΙΣΟΒΙΤΕΣ, ΣΚΛΑΒΟΙ, της καθημερινότητας πλέον στο ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ``
Ρωτάω μήπως αυτό είμαστε?????????????ΤΕΛΙΚΑ…….???????????????????


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 21:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου judas, καταλαβαίνω ότι κάποιες φορές γράφεις... ειρωνικά, μην ανησυχείς
Γράφεις "Το δικό μου ερώτημα είναι φυσικά….Στο υπάρχον παγκόσμιο πολιτικό ΣΥΣΤΗΜΑ ,γιατί 25 χρόνια μετά εξακολουθούν και υπάρχουν ΠΟΛΕΜΟΧΑΡΗ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ που ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ,σέρνοντας σε ΝΕΑ ΒΙΕΤΝΑΜ λαούς άλλων κρατών, και όλοι οι πολιτικοί ,πόσο ελεύθεροι είναι ,όντας ενταγμένοι σε ένα σύστημα ιεραρχίας με χορδές μαριονετών ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟΥ , με MASTER & SLAVES???????................ Νομίζουν ότι είμαστε ``ΟΛΟΙ ΤΥΦΛΟΙ , ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΙ ,ΟΜΗΡΟΙ, ΙΣΟΒΙΤΕΣ, ΣΚΛΑΒΟΙ, της καθημερινότητας πλέον στο ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ``
Ρωτάω μήπως αυτό είμαστε?????????????ΤΕΛΙΚΑ…….???????????????????"

Για μένα η απάντηση είναι ότι συνεχίζουν να είναι έτσι τα πράγματα, γιατί υπάρχει και πάντα θα υπάρχει μέσα μας, το καλό και το κακό. Νομίζεις ότι ζούμε σε έναν κόσμο ΙΔΑΝΙΚΟ? όχι προσπαθούμε να τα καταφέρουμε αλλάζοντας εμείς για να αλλάξουμε και τον κόσμο μετά Δεν είναι εύκολο, αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε Πάντως αν είμασε τυφλοί, όμηροι, ισοβίτες κλπ. κλπ. όπως γράφεις, δεν φταίνε ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ... Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ... έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον



"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 12:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου φίλη Nemesis..θυμάσε αρχικά που νόμιζες οτι διαφωνούσαμε...???Πάντα συμφωνώ,απλά προσθέτω ότι ΕΑΝ στη συνέχεια δε γίνουμε ΕΞΩΤΕΡΙΚΙΣΤΕΣ (κατά παρόμοιο τόπικ) και παραμείνεις εσωτερικιστής ,κλεισμένος σε ένα καβούκι,ή στο παραμυθένιο κάστρο με τη τάφρο γύρω, οι υπόλοιποι συνανθρώποι θα βουλιάζουν όλο και πιό πολύ στη ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ,ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ,ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ πραγματικότητας ,που έχει κυριαρχήσει παντού.....
Η ΚΙΑΜΟΣ(-Η) είναι η δηλητηρίση που προκαλείται απο΄την υπερβολική βρώση ΚΟΥΚΙΩΝ....Ναι αυτό το όσπριο που λέει το τραγούδι ΤΟ ΚΟΥΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΒΥΔΙ ,ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΝΑ ΑΡΧΙΝΗΣΕΙ....και τότε θα γίνουμε ΚΑΛΟΜΟΙΡΗΔΕΣ, να τρώμε ΒΙΣΣΙ(-ΝΑ) και να ανάβουμε ΚΑΡΑ-ΦΩΤΙΕΣ...
Γιατί ξέρεις η παροιμία λεει ότι ΚΟΥΚΙΑ ΘΑ ΦΑΣ,ΚΟΥΚΙΑ ΘΑ ΠΙΕΙΣ,ΚΟΥΚΙΑ ΘΑ ΒΛΑΣΤΙΜΗΣΕΙΣ ....και οι ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ θα απομείνουν στη γωνιά ,τρώγοντας ΧΟΥΡΜΑΔΕΣ & ΚΑΡΥΔΕΣ ΣΑ ΧΙΜΠΑΤΖΗΔΕΣ.......και θα ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΟΥΝ ΠΑ....ΠΑ...πα & ΤΣ...ΤΣ...ΤΣ....
Γι αυτο πιστεύω ότι μόνο περνόντας το ΣΤΑΔΙΟ από ΕΝΑ ΑΣΧΗΜΟ,ΑΓΟΥΣΤΟ,ΣΑΠΙΟ,ΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΟ,ΒΡΩΜΙΚΟ,ΦΤΩΧΟ ΚΟΣΜΟ ,μπορει να ΑΝΑΔΥΘΕΙ & να γεννηθεί η ΧΑΜΕΝΗ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ,του BRAVE NEW WORLD......
και η ιστορία να επαναλαμβάνεται χωρίς MONEY MAKE THE WORLD GO ROUND.....(μεταφραση Το ΧΡΗΜΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ).....
Αλλωστε με τη στέρηση,απώλεια,πόνο,εξαθλίωση ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΞΥΨΩΝΕΤΑΙ και γίνεται ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..& όχι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΣ ,ΥΠΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΣ..............Διάλεξτε life-style ,ξεπουλάμε γιά όλα τα γούστα, με την ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΑΦΟΠΕΤΡΑ να σκεπαστείς ,μαρμάρινη ή γρανιτένια....Ο ΛΑΚΚΟΣ όμως είναι ίδιος & κοινός....και τα μακάβρια ζωίφια στο χώμα ,δεν κάνουν επιλογές όταν πεινάνε.....ούτε ξεχωρίζουν το πόδι από τα μυαλά.....


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 22:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου judas, όλα αυτά που γράφεις για να γίνουν, περνάνε από μέσα μας. Για να γίνω "εξωτεριστής" πρώτα πρέπει να γίνω "εσωτεριστής" για να "βοηθήσω" τον κόσμο, πρώτα πρέπει να "βοηθήσω" τον εαυτό μου
Όσο για το Γι αυτο πιστεύω ότι μόνο περνόντας το ΣΤΑΔΙΟ από ΕΝΑ ΑΣΧΗΜΟ,ΑΓΟΥΣΤΟ,ΣΑΠΙΟ,ΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΟ,ΒΡΩΜΙΚΟ,ΦΤΩΧΟ ΚΟΣΜΟ ,μπορει να ΑΝΑΔΥΘΕΙ & να γεννηθεί η ΧΑΜΕΝΗ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ,του BRAVE NEW WORLD......
και η ιστορία να επαναλαμβάνεται χωρίς MONEY MAKE THE WORLD GO ROUND.....(μεταφραση Το ΧΡΗΜΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ).....
μάλλον θα με βρεις λίγο... απαισιόδοξη, αλλά δεν πιστεύω ότι στο κοντινό μέλλον θα υπάρξει ένας κόσμος, που αυτό που θα τον κάνει να γυρίζει, ΔΕΝ θα είναι το χρήμα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 02:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα στα χιονιμένα τοπία,από την πόλη που λυσσομανά,έξω το ΞΕΡΟΒΟΡΙ.......Μα φυσικά φίλη Nemesis,δεν έιπα ότι θα έρθει σπό μονος του Α NEW WORLD αύριο το πρωί....Πρώτα οι καταιγίδες και οι τυφώνες πρέπει να σαρώσουν και να ισοπεδώσουν, τα πάντα στο διάβα τους γιά να βγεί το ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ στον καταγάλανο ουρανό....
Ομως τον ευατό μας με ΕΣΩΤΕΡΙΚΙΣΜΟ μόνο ,σε πανάκριβες βιβλιοθήκες, και καναπέδες με λουλουδιατή ταπετσαρία,με σταυρωμένα χέρια και φραπέ,χωρίς εκστρατεία και σταυροφορία ΕΞΩΤΕΡΙΚΙΣΜΟΥ ,θα συμφωνίσετε ότι είναι μάταια και περιτή......
Και όσο καθυστερούμε η ζωή μας ΛΙΩΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ,ΣΑ ΤΟ ΚΕΡΙ --- ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ,ΟΥΤΕ ΤΟ MAKE-UP, ΟΥΤΕ Η ΠΛΑΣΤΙΚΗ ή Η ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ.
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΑΡΟ ,ΔΕ ΤΟ ΞΕΓΕΛΑΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ.......

Κεριά
Του μέλλοντος η μέρες στέκοντ' εμπροστά μας
σα μια σειρά κεράκια αναμένα --
χρυσά, ζεστά, και ζωηρά κεράκια.

Η περασμένες μέρες πίσω μένουν,
μια θλιβερή γραμμή κεριών σβυσμένων·
τα πιο κοντά βγάζουν καπνόν ακόμη,
κρύα κεριά, λυωμένα, και κυρτά.

Δεν θέλω να τα βλέπω· με λυπεί η μορφή των,
και με λυπεί το πρώτο φως των να θυμούμαι.
Εμπρός κυττάζω τ' αναμμένα μου κεριά.

Δεν θέλω να γυρίσω να μη διώ και φρίξω
τι γρήγορα που η σκοτεινή γραμμή μακραίνει,
τι γρήγορα που τα σβηστά κεριά πληθαίνουν.
Κωνσταντίνος Π. Καβάφης (1899) Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΣΘΕΝΗΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ........Καλή Κυριακή......
Με υγεία,ζωντάνια και ΧΑΡΑ,,ΞΕΓΕΛΑΣΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.....



Open mind for a different view....

Edited by - judas priest on 11/12/2005 03:00:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 13:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΣΟ ΤΗΣ Nemesi ΚΑΙ ΤΟΥ judas priest ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΗΛΘΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΟΣ.

Ο ΑΕΝΑΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΤΑΞΗ-ΧΑΟΣ-ΤΑΞΗ.

ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΧΤΙΣΟΥΜΕ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 12:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΑΕΝΑΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΤΑΞΗ-ΧΑΟΣ-ΤΑΞΗ.

ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΧΤΙΣΟΥΜΕ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Μα αυτό είναι το ζητούμενο καλέ μου φίλε AVATARGR, να χαλάσουμε και να ξαναχτίσουμε... όλη μας η προσπάθεια, όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, είναι αυτή. Να χαλάσω (αποβάλω) ότι νομίζω πως δεν με βοηθάει στην αναζήτησή μου και να ξαναχτίσω (υιοθετήσω) αυτό που νομίζω ότι με βάζει στο σωστό, κατά την άποψή μου, μονοπάτι, ώστε να βρω αυτό που ψάχνω
Καλή σας μέρα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 13:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ judas priest ΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΒΑΦΗ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΧΙ ΜΕ ΣΚΛΗΡΑ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΓΛΑΦΥΡΟΤΗΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 01:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλημέρα σας,
Φίλε Avatargr θεωρώ ότι στο ΤΡΕΛΟ, ΑΔΥΣΟΠΙΤΟ ΚΟΣΜΟ που ζούμε ,πρέπει να εκφραζόμαστε άλλοτε σκληρά άλλοτε ΑΚΡΑΙΑ….Γιατί τα αφαλο κομμένα πρόβατα γύρω μου αυξάνουν επικυνδύνως διαρκώς… και αυτό που λέει γλαφυρά ο Καβάφης, είναι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΧΑΣΙΜΟ…..

``Oι σημερινές ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ δεν ξεκινούν πια από τους δρόμους, αλλά από τον ίδιο μας τον εαυτό…``
Roger Waters – ιδρυτής των Pink Floyd από το ΒΗΜΑ της Κυριακής συνεχίζει λέγοντας
``Κανένα κράτος και κανένα έθνος δε θα βελτιωθεί αν πρώτα εμείς οι ίδιοι δεν μάθουμε να παίρνουμε καθημερινές μικρές αποφάσεις που μας κάνουν περισσότερο ανθρώπινους .Κάθε μικρή μας πράξη προς τη σωστή κατεύθυνση είναι μια μικρή προσωπική επανάσταση του ΕΑΥΤΟΥ μας…``

Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ, που ΣΗΜΑΔΕΨΕ τον 20ο αιώνα με τα ΕΠΟΣ του ``The wall`` παρουσιάζοντας το ζωντανά ,μαζί με πλειάδα καλλιτεχνών (Scorpions,B.Adams,M.Faithfull,C.Loper,O`Conor κλπ) γκρέμιζοντας το ΤΟΙΧΟΣ του αίσχους στο Βερολίνο, όπου τυπικά έλαβε τέλος ,ο ψυχρός πόλεμος…

Σε πείσμα των καιρών μας γράφει επί 16 χρόνια την ΟΠΕΡΑ εμπνευσμένο από τη Γαλλική Επανάσταση ``Ca ira`` όπου μετά τη πρώτη παγκόσμια παρουσίαση στη Ρώμη, ελπίζουμε το καλοκαίρι να πραγματοποιηθεί η επιθυμία , που εξέφρασε στο BBC, να το παιχτεί και στην Επίδαυρο .

Ο συμβολισμός του έργου είναι στη συνέντευξη:
1) η όπερα έως αρχές 20ου αιώνα αποτελούσε το μοναδικό μέσο διασκέδασης ελλείψει TV,των ευρύτερων κοινωνικών μαζών …
2) Τα ζητήματα της φτώχειας, πείνας των λιγότερο προνομιούχων πληθυσμών από το 1789 έως σήμερα η κατάσταση δεν έχει βελτιωθεί στο ελάχιστο….εφόσον Αφρική, Ασία εκατομμύρια άνθρωποι ζουν με λιγότερο από 1 δολάριο τη μέρα ……
``Θυμήσου όταν ήσουν νέος και έλαμπες σαν τον ήλιο
Shine on you crazy diamond``.....H ΤΕΛΙΑ ΚΑΙ Η ΠΑΥΛΑ ΣΤΗ ΤΕΧΝΗ
``Change yourself & the WORLD NOW``


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy