ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 16:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Asteri tou Vorra ΔΕΝ EKANA ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΚΑΜΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ..

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ-ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΣΚΕΨΗ.

ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΦΕΡΩ....

quote:
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΜΙΑ ΠΡΩΙΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΔΟΥΔΙ ΕΥΒΟΙΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΙ....

Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΠΕΡΑΜΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΡΟ ΠΕΡΙΟΧΕΣ...
ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΥΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΧΕΙΑ...

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....



ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕΣ ?????????

ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ????

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black Rose
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 14:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Black Rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου φιλοσοφία ζωής στηρίζεται στις τρεις μεγάλες αξίες :
Αλήθεια, Ομορφιά, Καλοσύνη κάτω απο το φως της Αγάπης για τους συναθρώπους μου.

Κάθε φορά που η ζωη με βαζει σε ένα διλημα επιλογης, για καθε σοβαρη αποφαση που πρεπει να πάρω, προσπαθώ να βρω εκείνη την απάντηση που θα περιέχει όσο το δυνατόν περισσότερη Αλήθεια, Ομορφιά, Καλοσύνη.

Αλλά και στη καθημερινή μου ζωή επιλέγω εκείνο / εκείνα τα πράγματα, πράξεις και γεγονοτα που να περιέχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη "δόση" από αυτές τις τρεις συμπαντικές αξίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 15:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Black Rose ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Κάθε φορά που η ζωη με βαζει σε ένα διλημα επιλογης, για καθε σοβαρη αποφαση που πρεπει να πάρω, προσπαθώ να βρω εκείνη την απάντηση που θα περιέχει όσο το δυνατόν περισσότερη Αλήθεια, Ομορφιά, Καλοσύνη.

Αλλά και στη καθημερινή μου ζωή επιλέγω εκείνο / εκείνα τα πράγματα, πράξεις και γεγονοτα που να περιέχουν όσο το δυνατόν
μεγαλύτερη "δόση" από αυτές τις τρεις συμπαντικές αξίες.



ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...
"ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?"
ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝΕΦΕΡΑ...
quote:

----------------------------------------------------------------------

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΜΙΑ ΠΡΩΙΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΔΟΥΔΙ ΕΥΒΟΙΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΙ....

Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΠΕΡΑΜΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΡΟ ΠΕΡΙΟΧΕΣ...
ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΥΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΧΕΙΑ...

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....


----------------------------------------------------------------------

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕΣ ?????????

ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ????

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ??????


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 18:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ PC ΓΙΑΥΤΟ ΣΗΓΝΩΜΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΤΕ...
ΚΑΠΟΤΕ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΚΟΠΕΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΜΟΪΚΑΝΙ ΕΙΧΕ ΞΥΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΓΙΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΒΑΨΕΙ ΜΕ ΔΙΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΤΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ Κ.ΑΞΕΛΟΣ.ΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΜΕ ΣΕ ΦΑΣΗ ΔΙΚΟΠΩΝ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΞΥΔΙΑ ΜΑΣ ΠΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣΑΜΕ ΠΟΛΥ...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΘΥΜΑΜΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑΛΙΓΑΝΕ ΚΑΠΟΥ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΑΜΕ ΣΕ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΧΕ 2 ΔΡΟΜΟΥΣ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ.
ΟΤΑΝ ΟΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΝΑ ΧΑΘΟΥΜΕ. ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΗΝΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. ΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΟΛΑΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΟΠΩΤΕ ΤΗΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ. ΔΙΒΑΣΤΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΒΡΗΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ:
--Η ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΥΛΑΚΙΖΕΤΕ,ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΧΘΕΙ ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ (ΦΥΣΙΚΟΥΣ) ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ. Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΤΩΝ ΚΙΝΙΣΕΩΝ ΜΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ πχ ΑΝ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΜΠΟΡΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΤΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η ΒΑΡΥΤΗΤΑ, ΕΝΑΣ ΦΥΣΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.
Η ΣΚΕΨΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΛΕΝΧΕΤΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ. ΦΕΥΓΕΙ,ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΜΠΕΛΑΔΕΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΦΟΥ Η ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΥΛΗ, ΑΡΑ ΕΛΕΝΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΔΙΟΙΚΙΣΗΣ,ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΩΝ ΜΟΪΚΑΝΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ,ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ?
ΓΙΑΤΙ ΜΑΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΩΝ ΒΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΕΝΞΟΥΝ. ΒΕΒΑΙΑ, ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΝΤΕ ΑΚΟΜΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ.ΔΕΝ ΚΟΛΑΝΕ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΑΧΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΡΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΣΗΜΕΡΑ.
ΤΑ ΧΡΩΜΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΛΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ,ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΜΑΤΑ,ΧΑΝΟΤΕ!
ΟΙ ΜΟΛΟΤΟΦ ΔΕΝ ΘΑ ΖΕΣΤΑΝΟΥΝ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ,ΠΟΤΕ ΤΟ ΨΥΧΡΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ. ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΦΟΡΑΝΕ ΓΡΑΒΑΤΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ Η ΜΑΥΡΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ(ΚΡΗΤΗΚΟΙ).ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΨΕΥΤΙΚΑ!ΑΦΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΙΤΕ ΑΠΟ ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ Η ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.ΑΦΟΥ Η ΥΛΗ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ. ΚΡΑΤΗΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΟΪΚΑΝΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ! ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΝΞΟΥΝ.
ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΨΥΧΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΝΕ ΓΡΑΒΑΝΤΑ Η ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ, ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΪΚΑΝΙ ΖΩΝΤΑΝΟ.ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ!
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ Η ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΜΑΣ ΛΟΙΠΕΙ ΤΩΡΑ!


αντε γεια τωρα..
και να προσεχεις τον εαυτο σου σε παρακαλω!--


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 14:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ rizitis ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΕΔΩ ΣΤΟ ESOTERICA.gr...

ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΣΟΥ....

ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΣΤΙΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙΣ ????????

ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙΣ ?????

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 15:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε AVATARGR καλησπέρα,

Θαρρώ ότι οι δυσκολίες της ζωής ‘εξαναγκάζουν’, ωθούν αν θες, τους ανθρώπους να δημιουργήσουν ερωτήσεις, να πιστοποιήσουν ανάγκες, να εξορθολογισουν επιθυμίες και εν τέλει να αναζητήσουν απαντήσεις και εξηγήσεις.

Μιλάς για τους αδικημένους της ζωής, για τους ανθρώπους που ο λαός συνηθίζει να λέει ότι δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Και διερωτάσαι πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που προτεραιότητά του είναι να βρει ένα πιάτο φαγητό για να διατηρήσει στην ζωή το σώμα του, να νιώθει παράλληλα την ανάγκη να φιλοσοφήσει….
Εύλογος και βαθια ανθρωπινος ο προβληματισμός σου.

Ας παρατηρήσουμε λοιπόν, τον εαυτό μας στην διάρκεια μιας και μόνον ημέρας της ζωής μας. Από το πρωί που ξυπνάμε μέχρι το βράδυ που κοιμόμαστε. Αν το κάνουμε τότε θα δούμε ότι υπάρχουν διαστήματα κατά τα οποία εργαζόμαστε ώστε να εξυπηρετήσουμε συγκεκριμένες μας ανάγκες. Δλδ θα δουλέψουμε τον χρόνο που χρειάζεται, θα αφιερώσουμε χρόνο για να περιποιηθούμε το σώμα μας (να βρούμε τροφή, να φάμε, να πιούμε, να το καθαρίσουμε κλπ),να ασχοληθούμε με τρίτους, να φιλοσοφήσουμε.
Αν τα γράψουμε με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια σε ένα κομμάτι χαρτί θα διαπιστώσουμε ότι ο χρόνος που αφιερώνουμε στην ενδοσκόπηση, στην φιλοσοφία πιάνει ένα συγκεκριμένο διάστημα στην διάρκεια της ημέρας.

Ας πούμε τώρα ότι όλη αυτή η ημέρα είναι τόσο μεγάλη σε διάρκεια όσο και η ζωή μας. Θα δούμε τότε ότι ,συσσωρευτικά, υπάρχουν αρκετά χρόνια που ασχολούμαστε με την φιλοσοφία και πολύ περισσότερα που δεν ασχολούμαστε.

Μια ημέρα ενός ανθρώπου που αγωνίζεται να επιβιώσει είναι ανάλογη με την δική μας. Υπάρχουν ώρες, ας πούμε πριν κοιμηθεί, που σκέπτεται, μιλάει με τον εαυτό του για όσα του συμβαίνουν ή όσα τον απασχολούν. Και φυσικά για πολλές ώρες αναζητά τρόπο, εργάζεται να βρει τροφή για το σώμα του, πόση κι όλα όσα έχει ανάγκη ένα σώμα. Σε περιπτώσεις επαιτείας ή αστέγων , η αποξένωση που υφίσταται ο εν λόγω άνθρωπος του δίνει κατ’ ανάγκη την ιδιότητα του παρατηρητή.
Αν προεκτείνουμε αυτήν την ημέρα τόσο, ώστε να χωρέσει όλη την ζωή ενός τέτοιου ανθρώπου θα δούμε ότι υπάρχουν χρόνια μελέτης, παρατήρησης του κόσμου, ενδοσκόπησης, φιλοσοφίας αλλά φυσικά και χρόνια που δεν αφιερώνει στην μάθηση της ορθής χρήσης της όποιας γνώσης.

Με τον παραπάνω, πρόχειρο είναι αλήθεια, συλλογισμό, θαρρώ ότι βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα πως δεν αποτελεί εμπόδιο στον άνθρωπο η δυσκολία στην ζωή αλλά αντίθετα συνθήκη ικανή, κι όχι βέβαια αναγκαία, για προβληματισμό, ενδοσκόπηση και αναζήτηση απαντήσεων στα πολλά ερωτήματα που η ίδια γεννά.

Αυτη ειναι η γνωη μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 16:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.

φιλε μου AVATARGR, το θεμα δεν ειναι οι περιβαλλουσες συνθηκες, αλλα το αν φιλοσοφει ο ανθρωπος.


αν οντως εχει την ταση να φιλοσοφει τοτε διαπιστωνει οτι ολες οι συνθηκες, ευχαριστες ή δυσαρεστες, περιεχουν ερεθισματα για προβληματισμο και φιλοσοφια.

και ισως αν το φιλοσοφουσαν οντως οσοι βρισκονται σε προβληματικες καταστασεις επιβιωσης να ευρισκαν και λυση στο προβλημα τους.


νους που φιλοσοφει ειναι ευελικτος εκ των πραγματων.

αρα καταληγουμε στο γιατι δεν φιλοσοφουν οι ανθρωποι.

και η απαντηση ειναι μια: δεν υπαρχει Παιδεια!

κατα τα αλλα σκεψου οτι στην Ινδια πολλοι μεγαλοι δασκαλοι ηταν φτωχοι - και φτωχια στην Ινδια σημαινει να μην εισαι σιγουρος οτι θα βρεις μια κουπα ρυζι για να φας.


ωστοσο αυτο δεν τους εμποδισε στην πνευματικη ανελιξη τους και μαλιστα εξακολουθουν οι περισσοτεροι απο αυτους να μην ειναι σιγουροι αν θα βρουν μια κουπα ρυζι.


αλλα δεν τους ενδιαφερει πλεον η κουπα με το ρυζι...


ναστε καλα!


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 18:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω γνωρίσει ανθρώπους που είναι ευκατάστατοι οικονομικά και φιλοσοφούν.

Φτωχούς πλην όμως περίφανους και όχι εξαθλιωμένους που φιλοσοφούν.

Δε νομίζω πως χαρακτηριστικό των "φιλοσοφούντων" είναι ούτε οι δυσκολίες ούτε η φτώχια αλλά όπως λέει ο jonniebegood η διάθεσή τους να φιλοσοφούν, η διάθεσή τους δηλαδή να εξετάζουν κάθε πλευρά της ζωής τους είτε είναι ευχάριστη είτε είναι δυσάρεστη.

Σίγουρα οι δυσκολίες λιγο ή πολύ μας ωθούν όλους στο να ψάξουμε περισσότερο τη ζωή μας. Τα λάθη μας, οι δάσκαλοι μας.

Αλλά αν δεν υπάρχει αυτή η φιλοσοφική ευελιξία που αναφέρει ο jonnie τότε οι δυσκολίες της ζωής γίνονται άχρηστα βαρίδια που τα κουβαλάμε μαζί μας και μας γεμίζουν κάνοντας το παρόν να περνάει από μπροστά μας κενό και άνευ σημασίας.

Το ίδιο συμβαίνει και με τον κορεσμό της ευχαρίστησης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 20:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους-ολες.Ενδιαφερουσα συζητηση.Δεν ειμαι νεος στο φορουμ αλλα γραφω ελαχιστα,οποτε συγχωρεστε μου τις οποιες ατελειες στη δομη του μηνυματος.

AVATARGR wrote:
ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕΣ ?????????

ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ????

Οχι φιλε.Θα ηταν πιο συνετο να τους προτρεψεις:
"Φιλοσοφειτε για να καταννοησετε τα προβληματα σας"

Αν παρατηρησεις,οι ανθρωποι τεινουν να αντιμετωπιζουν τις δυσκολιες τις ζωης τους με δυο διαφορετικους τροπους.Οι μεν ξοδευουν ενεργεια και σκεψη για να βρουν τους λογους-δικαιολογιες που βρισκονται σε αυτη την κατασταση ετσι ωστε να νιωθουν θυματα και αδικιμενοι, και οι δε χρησιμοποιουν την ενεργεια τους για να ξεφυγουν απο την κατασταση αυτη.Οι "παθητικη" αντιμετωπιση δεν μπορει να δημιουργησει βασεις για την ατομικη εξελιξη.Απο την αλλη,οι ανθρωποι που καθε τους προβλημα ειναι αφετηρια για καινουργια γνωση-εξελιξη ειναι πιο δυνατοι. Ο πονος αν τον κατανοησεις γινεται γλυκος και δινει δυναμη.Ειναι πως θα το "δει" ο καθενας.Οπως λεει και ο Ηρακλειτος:
"Η θάλασσα είναι το πιο καθαρό και το πιο μολυσμένο νερό· για τα ψάρια είναι πόσιμο και σωτήριο, αλλά για τους ανθρώπους μη πόσιμο και ολέθριο" ....

Πως θα κατανοησεις ομως φιλε μου αν δεν φιλοσοφησεις-ψαξεις? Μηπως αν βρεις στον ανεργο δουλεια,του ελυσες το προβλημα του?Θα ειναι πιο ευτυχισμενος απο τον αστεγο δασκαλο του JBG?Δεν νομιζω.Αποψη μου.

Δεν υποτιμω φιλε AVATARGR,στην προκειμενη περιπτωση, τα προβληματα των ανθρωπων αυτων και κατανοω τον συλλογισμο σου.Πιστευω ομως οτι το φιλοσοφειν δεν ειναι πολυτελεια,ειναι πρωτη προτερεοτητα.

Καλη συνεχεια.


"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 23:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AVATARGR ευχαριστω για το καλοσορισμα!

ομως παρεξηγησες καποια πραγματα, α) Εγω δεν προσπαθησα να προβαλω μια φιλοσοφικη μου αναζητηση,αναφερθηκα σε πραγματικα γεγονοτα θελωντας να αποδειξω οτι η φιλοσοφια και η αναζητηση γενικοτερα δεν εχει να κανει με την οικονομικη κατασταση του ανθρωπου αλλα με τον ανθρωπο αυτον καθ εαυτον.
στην ιστορια η ΜΑΡΙΑ ειναι ενα μοϊκανι δηλαδη αναρχεια κτλ.και ομως ηταν ενας ανθρωπος πολυ ενδιαφερον, με υπαρξιακες αναζητησεις και με ξεκαθαρο τροπο ζωης.και το οτι ηρθε διακοπες στην κρητη δεν συνεπαγεται οικονομικη ευρωστεια....σε καμπινκ την γνωρισα.!


β)ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ γιατι σου εδωσα την εντυπωση του ανθρωπου που δεν εχει προβληματα, που εχει λυσει το οικονομικο του προβλημα και τωρα επι του ασφαλους το παιζει διανοουμενος με εσωτερηκες αναζητησεις για το αν εκανε η κοτα το αυγο ή το αυγο την κοτα....
ΑΝ και στο internet ειναι λαθος να δινεις το στιγμα σου και προσωπηκες σου πληροφοριες εγω θα το κανω μονο και μονο για να αποδειξω οτι ολοι εχουμε προβληματα...απλα υπαρχουν ανθρωποι που προσπαθουν να σκεφτουν και ανθρωποι που δεν προσπαθουν...

το 1993 τελειωσα το λυκειο με 17 δεν εδωσα πανελληνιες γιατι δεν ειχε φραγγα ο μπαμπας! και επρεπε να σπουδασει η αδερφη μου!
απο τοτε μεχρι σημερα εχω τραβιξει την δικη μου ανηφορα που δεν γουσταρω να την μοιραστω στο διαδυκτιο...για την ιστορια μονο φιλε μου σου λεω οτι ειμαι αγροτης-κτηνοτροφος και ζω στην κρητη ομως η κοινωνικη θεση -οικονομικη δεν με εμποδιζει να προσπαθω να σκεφτω και ας μην τα καταφερνω................


ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ,
ΤΟ ΝΑ ΖΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ............


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 11:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ rizitis ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΑΝΤΑ (ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΑΥΤΟ) ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΓΡΙΑ) ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ...

ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ....

ΣΤΟΥΣ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΣΤΟ ΜΑΝΤΟΥΔΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΣΤΗΝ ΝΑΥΠΗΓΟ-ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΖΩΝΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ (4-5 ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ)
ΣΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ.

ΣΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΝ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ, ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΑΞΙΤΖΗΣ, Η' ΣΑΝ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ, Η' ΣΑΝ ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ, Η ΣΑΝ ΠΑΤΩΜΑΤΖΗΣ, Η' ΣΕ ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΩΝΥΜΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΣΕ ΜΕΛΕΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ) ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dreamseeker ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

quote:
ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ????

Οχι φιλε.Θα ηταν πιο συνετο να τους προτρεψεις:
"Φιλοσοφειτε για να καταννοησετε τα προβληματα σας"



ΜΑ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΣΗ ΒΡΙΣΚΟΥΝ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ rizitis Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΥΤΕ ΣΕ ΑΝΤΙΣΚΗΝΟ ΔΕΝ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ....(ΑΣΕ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ)


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 23:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ rizitis Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΥΤΕ ΣΕ ΑΝΤΙΣΚΗΝΟ ΔΕΝ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ....(ΑΣΕ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ)


ΦΙΛΕ AVATARGRΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΟΣ

ΝΑΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΙΟΝΙΖΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΠΟΜΙΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΚΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΠΑΓΟΝΙΟΥ.

ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ.

ΝΑΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΑΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΣΤΡΑΤΙΟΤΑΚΙΑ.

ΝΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΖΕΙΝ.

ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΝΟΕΙΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑΙ, ΝΑΙ ,ΝΑΙ!


ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΝ ΑΘΗΝΩΝ ΖΟΥΣΕ ΣΤΟ ΑΠΩΓΕΙΟ ΤΗΣ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ ΤΟΥ,ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΕ ΠΥΘΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΕΨΑΧΝΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟ...


ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ
ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΟΥΤΕ ΠΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ (ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ,ΣΟΥΒΛΑΤΖΗΣ,Ή ΒΟΣΚΟΣ κτλ)ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΩΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΠΤΕΤΕ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΧΡΟΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙ ΟΜΩΣ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ
ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΑΡΟΚΑΜΑΤΟ ΤΟΥ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ, ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΣΟΔΙΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ....

ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΤΑΝ ΣΧΟΛΑΣΟΥΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΥΝ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ,ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ.......
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ


Δεν υπάρχει τίποτα στο νου που να μην υπήρξε στις αισθήσεις,εκτός από τον ίδιο τον νου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 13:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


καλε μου φιλε αβαταρ, ο πιο αγιος και σοφος ανθρωπος που εχω γνωρισει ηταν αστεγος (κατ επιλογην).


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 18:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηταν ένας ψαράς που ψάρευε ήσυχος σε μια ακτή με το καλάμι του..

Ερχεται ένας τύπος, τον βλέπει να έχει πιάσει λίγα ψάρια και του λέει :

-Τι κάνεις εκεί ;
-Ψαρέυω (του απαντά).
-Καλά, γιατί δεν παίρνεις μια βάρκα να πας στα ανοιχτά και να πιάσεις πολλά ψάρια ;
-Και μετά...;
-Μετά θα τα πουλήσεις, θα αγοράσεις ένα καΐκι και θα πιάνεις πιο πολλά.
-Και μετά...;
-Μετά θα τα πουλήσεις και θα αγοράσεις στόλο από καϊκια για να πιάνεις ακόμα πιο πολλά ψάρια...
-Και μετά...;
-Μετά θα τα πουλήσεις και αυτά και θα αγοράσεις αλιευτικά ωκεανού..
-Και μετά...;
-Μετά... θα κάθεσαι...
-Και καλά... Τώρα τι κάνω ; Δεν κάθομαι ;

Ο τύπος που μίλησε στον ψαρά έπρεπε να κάνει όλον αυτόν τον κύκλο που περιέγραψε για να φτάσει εκεί που τώρα είναι ο ψαράς. Δηλαδή να κάθεται ήσυχος και να απολαμβάνει το ψάρεμά του.

Και οι δύο έκαναν την επιλογή τους. Για τον καθ’ ένα ήταν σωστή εφόσον είναι δική του και απορρίπτει τις όποιες άλλες έχει. Και οι δύο θα πάρουν τα μαθήματα που αναλογούν στις επιλογές τους και είναι αυτά που χρειάζονται.


Edited by - Δημήτρης on 13/07/2005 18:27:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 18:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR, ρωτάς:
quote:

ΣΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΝ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ, ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΑΞΙΤΖΗΣ, Η' ΣΑΝ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ, Η' ΣΑΝ ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ, Η ΣΑΝ ΠΑΤΩΜΑΤΖΗΣ, Η' ΣΕ ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΩΝΥΜΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΣΕ ΜΕΛΕΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ) ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ....

Είναι γνωστό πως η συμπεριφορά κάθε ανθρώπου διαμορφώνεται από τις γενετικές προδιαθέσεις που έχει (χαρίσματα, ταλέντα, κλπ) και από το περιβάλλον που μεγαλώνει.
Το περιβάλλον μπορεί να ευνοήσει ώστε να αναπτυχθούν οι προδιαθέσεις ή αντίθετα μπορεί να λειτουργήσει περιοριστικά και να τις κρατήσει στη λήθη.

Ωστόσο εκείνοι που έχουν κάποια ισχυρή προδιάθεση θα την εκδηλώσουν κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.

Υποθέτω πως κάτι ανάλογο πρέπει να συμβαίνει και στο ερώτημά σου.

Το περιβάλλον δηλαδή δεν βοηθά προς την φιλοσοφική σκέψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 15:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ....

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΑΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΜΜΕΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...

ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ, ΑΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΞΕΠΗΔΟΥΝ....

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΜΕ ΠΑΤΕΡΑ ΝΑΥΤΙΚΟ...
ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΟΥ...

ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΕΙΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΝ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ rizitis ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΝ ΑΘΗΝΩΝ ΖΟΥΣΕ ΣΤΟ ΑΠΩΓΕΙΟ ΤΗΣ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ ΤΟΥ,ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΕ ΠΥΘΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΕΨΑΧΝΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟ...

Ο ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ "ΕΡΗΜΙΤΗΣ" ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΑΝΑΦΕΡΗΣ..

quote:
καλε μου φιλε αβαταρ, ο πιο αγιος και σοφος ανθρωπος που εχω γνωρισει ηταν αστεγος (κατ επιλογην).
ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΙΧΕ ??????
ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΖΗΝ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 17:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ, ΑΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΞΕΠΗΔΟΥΝ....



ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΠΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....
ΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ;
ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ, ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΣΟΦΟΤΕΡΟΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!
ΜΑΘΕΝΟΝΤΑΣ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ!

ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΣΧΙΡΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ...
ΕΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΟΓΕΝΗ, ΝΑΙ ΗΤΑΝ ΕΡΗΜΗΤΗΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΜΕΤΥΧΕ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ.

ΑΛΛΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΕΜΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ;
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙΣ "ΔΙΠΛΑΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ";

ΦΙΛΕ AVATARGR ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΓΩ ΣΟΦΟΤΕΡΟΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ!


quote:
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΟΥΤΕ ΠΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ (ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ,ΣΟΥΒΛΑΤΖΗΣ,Ή ΒΟΣΚΟΣ κτλ)ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΩΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΠΤΕΤΕ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΧΡΟΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙ ΟΜΩΣ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ
ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΑΡΟΚΑΜΑΤΟ ΤΟΥ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ, ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΣΟΔΙΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ....

ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΤΑΝ ΣΧΟΛΑΣΟΥΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΥΝ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ,ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ.......
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ...



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ

Δεν υπάρχει τίποτα στο νου που να μην υπήρξε στις αισθήσεις,εκτός από τον ίδιο τον νου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 18:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,

Το να προτρέψεις έναν άνεργο που βρίσκεται σε δυσχερή θέση, να το ρίξει στη φιλοσοφία, οπωσδήποτε θα ακουγόταν κάπως… κουτό.

Υπάρχει κάτι που λέγεται πυραμίδα αναγκών. Όταν ο άνθρωπος καλύπτει τις βασικές του ανάγκες, στρέφεται σε αμέσως υψηλότερες. Οι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν σοβαρές οικονομικές δυσκολίες και μια έμμεση κοινωνική απόρριψη (ανεργία) δεν είναι εύκολο να στραφούν στην τέχνη ή στην φιλοσοφία. Δεν τους το επιτρέπει ούτε η ίδια η κοινωνία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 00:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Υπάρχει κάτι που λέγεται πυραμίδα αναγκών. Όταν ο άνθρωπος καλύπτει τις βασικές του ανάγκες, στρέφεται σε αμέσως υψηλότερες. Οι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν σοβαρές οικονομικές δυσκολίες και μια έμμεση κοινωνική απόρριψη (ανεργία) δεν είναι εύκολο να στραφούν στην τέχνη ή στην φιλοσοφία.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ rizitis ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΗ Η ΠΡΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ....
ΚΑΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ...

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10-12 ΩΡΕΣ (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΥΝΑΣΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ ?????
ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ?????

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΟΜΩΣ ,ΙΣΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ, ΙΣΩΣ ΦΕΥΓΑΛΕΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ .....

ΚΑΜΙΑ ΦΥΛΑΚΗ ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ......

ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.....

quote:
ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΑΡΟΚΑΜΑΤΟ ΤΟΥ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ, ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΣΟΔΙΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ?????????
ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ....

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΧΙ....

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2005, 02:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.


ζωντας στον δρομο...

μαγειρευοντας στον δρομο...

χαμογελωντας στον δρομο...

φιλοσοφωντας στον δρομο...

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2005, 21:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπώντας στον δρόμο
μοιραζόμενοι όνειρα. Τι όνειρα δα! ΄Ισως πει κάποιος.
Αλλά πάντα το αλλά, απέραντο να διαμαρτύρεται να επαναστατεί να ψάχνεται να μετρά να υπολογίζει να δικαιολογεί.

ΑΓΑΠΩΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.
ΜΙΚΡΕΣ ΜΟΙΡΑΣΙΕΣ ΨΥΧΗΣ.
Αχ! ΜΩΡΕ ΕΣΥ ΚΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΟΥ!!!!

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
[Πιες με,με τα μάτια σου και θα σου κάνω πρόποση με τα δικά μου, ή άφησε ένα φιλί στο ποτήρι μου, και δεν θα ψάξω γιά κρασί...]
H αγάπη που αναζητάς είναι καλή.Αλλά η απρόσμενη καλύτερη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 01:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ....

ΚΑΛΑ ΟΛΑ...

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ 80% ΑΠΟ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ....
ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΣΤΙΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΗΣ...

ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΔΟΥΛΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ....

ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ????
ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ....(ΙΝΔΟΥΙΣΤΩΝ)
ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ?????

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 13:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

look the smile brother, look the smile...

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 15:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ....

Α-ΜΗΧΑΝΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΝΑΙ ...

ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΣ ΤΟΥΣ ΝΑΙ....

ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΕΥΤΥΧΙΑΣ... (ΔΕΝ ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ....)

ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 20:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάννη,αν μου επιτρέπεις να παραθέσω κάτι που είχες γράψει εσύ.Να γλιτώσω τον κόπο να το ξαναγράψω!!
Νομίζω οτι "κολλάει" γάντι!!

quote:
"μπαινοντας ειχα παρατηρησει μια παρεα λουστρακια να καθονται στην ακρη του πεζοδρομιου μπροστα στο ρεστωραν και ημουν σιγουρος πως θα μου φορτωνονταν...

...υστερα απο λιγο 3 αντρες σηκωθηκαν κι εφυγαν.

τα παιδια ορμησαν αμεσως στο τραπεζι και αρχισαν να τρωνε τα αποφαγια.

σε μερικα δευτερολεπτα ειχαν καθαρισει ολα τα πιατα και το ιδιο εγινε και με τα αποφαγια ολων οσων εφευγαν.

...ετρωγαν ακομη και τα παγακια που υπηρχαν στα ποτηρια του νερου, καθως και τις φετες λεμονιου απο το τσαϊ - φλουδα και ψαχνο.

τα παρακολουθουσα για 3 μερες με μια απογοητευση που ολοενα μεγαλωνε, να χυνονται σα τους γυπες πανω και στα πιο φτωχα αποφαγια, και εγκατελειψα την πολη νιωθοντας πως δεν υπηρχε ελπιδα πλεον γι αυτα τα παιδια που η καθε τους μερα ειχε ηδη καταντησει ενας αγωνας για ψιχουλα.

νιωθεις λυπη γι αυτα? ρωτησε ο δον Χουαν.

και βεβαια νιωθω, ειπα.

γιατι?

γιατι μ ενδιαφερει η ευτυχια των συνανθρωπων μου.
γι αυτα τα παιδια ο κοσμος ειναι ασχημος και φτηνος.

για στασου! πως μπορεις να λες πως ο κοσμος τους ειναι ασχημος και φτηνος? εκανε ο δον Χουαν.

σιγουρα νομιζεις πως ο δικος σουειναι καλυτερος, ετσι δεν ειναι?

ειπα πως ναι και εκεινος με ρωτησε γιατι.

και του αποκριθηκα πως ο δικος μου ηταν περισσοτερο ποικιλος και πλουσιος σε εμπειριες και σε δυνατοτητες για προσωπικη ικανοποιηση και εξελιξη.

το γελιο του δον Χουαν ακουστηκε φιλικο κι αβιαστο. μου ειπε πως εκφραζομουν απροσεχτα και πως δε μπορουσα να ξερω κατα ποσον ηταν πλουσια σε εμπειριες και δυνατοτητες η ζωη εκεινων των παιδιων.

...κατοπιν ο δον Χουαν με ρωτησε ωμα: δε μου ειπες καποτε πως η μεγαλυτερη επιτυχια του ανθρωπου ειναι να γινει ανθρωπος της γνωσης?

το παραδεχτηκα.

νομιζεις λοιπον πως ο πλουσιος κοσμος σου βοηθαει ποτε κανενα να γινει ανθρωπος της γνωσης? ρωτησε ο δον Χουαν με ενα ελαφρυ σαρκασμο.

μ αλλα λογια, ειναι σε θεση η ελευθερια σου και οι δυνατοτητες που σου προσφερει η ζωη να σε κανουν σοφο?

οχι! ειπα με εμφαση.

τοτε πως μπορεις να λυπασαι εκεινα τα παιδια?

το καθενα απ αυτα θα μπορουσε να γινει σοφος. ολοι οι σοφοι ανθρωποι που ξερω ηταν σαν εκεινα τα παιδακια που ετρωγαν τα αποφαγια και εγλειφαν τα τραπεζια.

ισως εχεις δικιο, ειπα, αλλα πως μπορει κανεις να απαλλαγει απο την επιθυμια, τη γνησια και ειλικρινη επιθυμια να βοηθησει τους συνανθρωπους του?

και πως νομιζεις πως μπορει να τους βοηθησει? ρωτησε ο δον Χουαν.

με το να τους ανακουφισει απο το βαρος της ζωης. το λιγοτερο που μπορει να κανει κανεις για τους συνανθρωπους του ειναι να προσπαθησει να τους αλλαξει. κι εσυ αθτο προσπαθεις, ετσι δεν ειναι?

οχι, δεν ειναι κατι τετοιο. δεν ξερω τι να αλλαξω ή γιατι να αλλαξω κατι στους συνανθρωπους μου.

και με μενα τι εκανες δον Χουαν? δε μου διδαξες ορισμενα πραγματα ωστε να μπορεσω να αλλαξω?

οχι, δεν προσπαθω να σε αλλαξω. μπορει μια μερα να καταφερεις να γινεις σοφος αλλα αυτο δε θα σε αλλαξει. καποια μερα πιθανο να "δεις" τους ανθρωπους με αλλο τροπο και τοτε θα αντιληφθεις πως δεν υπαρχει τροπος να τους αλλαξεις τιποτα.

οι ανθρωποι φαινονται διαφορετικοι οταν τους "βλεπεις". ο μικρος καπνος θα σε βοηθησει να τους δεις σα γυαλινες κλωστες φωτος.

...ετσι ο ανθρωπος ειναι ενα φωτεινο αυγο, ειτε ζητιανος ειναι, ειτε βασιλιας, και δεν υπαρχει τροπος να αλλαξεις τιποτα. ή μαλλον τι θα μπορουσε να αλλαξει σε αυτο το φωτεινο αυγο? τι?


"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 22:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dreamseeker ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ.....

ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ?????

ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ onniebegood ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

quote:
Α-ΜΗΧΑΝΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΝΑΙ ...

ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΣ ΤΟΥΣ ΝΑΙ....

ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΕΥΤΥΧΙΑΣ... (ΔΕΝ ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ....)

ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ?????????


ΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ??????

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΩΝ...

ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΘΕΛΩ...
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ..
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΨΥΣΗ ΣΟΥ..

ΕΣΥ ΤΙ ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?????

ΑΥΤΟ ΑΝΑΖΗΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΑΣ...

ΑΥΤΟ ΑΝΑΖΗΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...

ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 01:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

AVATARGR

ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ onniebegood ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

quote:
Α-ΜΗΧΑΝΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΝΑΙ ...

ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΣ ΤΟΥΣ ΝΑΙ....

ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΕΥΤΥΧΙΑΣ... (ΔΕΝ ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ....)

ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ?????????


ΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ??????

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΩΝ...

ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΘΕΛΩ...
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ..
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΨΥΣΗ ΣΟΥ..

ΕΣΥ ΤΙ ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?????

ΑΥΤΟ ΑΝΑΖΗΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΑΣ...

ΑΥΤΟ ΑΝΑΖΗΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...

ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. [/b]



καλε μου φιλε, εισαι απο τους ανθρωπους που αγαπησα μολις τους πρωταντικρυσα και θελω να σου μεταδωσω αυτο που ενιωσα ζωντας αναμεσα σε πολυ φτωχους ανθρωπους, στις ιδιες συνθηκες που ζουσαν κι αυτοι (γι αυτο και με αποδεχθηκαν).

το ξερω οτι με τα λογια δεν μπορω να μεταδωσω τιποτα...

αλλα πιστεψε με, εμεις φτιαχνουμε την πραγματικοτητα μας.

ενα τσαπατι ή μια κουπα ρυζι στις καταλληλες συνθηκες αποκτουν την ιεροτητα που εμεις δεν τους αναγνωριζουμε πια, και ανοιγουν φιλοσοφικους διαυλους που καμια επιπεδη τετρακαναλη γιγαντοοθονη τηλεορασης δεν μπορει να προσφερει.

στην Ινδια συναντησα το κατωτερο επιπεδο φτωχιας, αλλα δεν ειδα απελπισια σε κανενα βλεμα.

ειδα πλατια χαμογελα συνειδητοποιησης, σιγουρα οχι αμηχανα, απο αστεγα χαμινια της Βομβαης που εκατσα μαζι τους στο πεζοδρομιο σαν ισος προς ισο.

μοιραστηκαν το ελαχιστο που ειχαν μαζι μου και ΔΕΝ ζητησαν μπαξις αδερφε - μου προσφεραν, δεν μου ζητησαν, και μου εδωσαν ενα πολυτιμο μαθημα εκεινη την μερα.

που κρυβεται η ευτυχια...


.

φτωχια και δυσαρεσκια συναντησα μονο στο Κουρδισταν, αλλα εκει δεν ειναι ελευθεροι!

μονο οι σουφηδες χαμογελανε εκει...


.

απο την αλλη το εχω ξαναπει, οτι ο αγιοτερος και σοφοτερος ανθρωπος που ειχα την τιμη να γνωρισω ηταν αστεγος απο επιλογη.

η φτωχια ειναι επωδυνη οταν θεωρεις οτι εισαι φτωχος.


α, οσο για το χαμογελο της γυναικας, η αμηχανια ειναι επειδη την φωτογραφιζουν αδελφε.


.


καλε μου Dreamseeker, η συγχρονικοτητα εδρασε παλι.

ηθελα να το παραθεσω το αποσπασμα αλλα δεν το ευρισκα και βαριομουν να το ξαναντιγραψω.

και να που το περεθεσες εσυ!

ευχαριστω!


ναστε καλα!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 11:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.
Παρατηρωντας γυρω μου και λαμβανοντας υπ'οψιν προσωπικες εμπειριες ,
εχω καταληξει καπως στο εξης:Η φιλοσοφικη διαθεση και η εσωτερικη ανησυχια μπορει ειτε να υπαρχει,ειτε οχι,ανεξαρτητα απο την μορφωση και το οικονομικο η κοινωνικο υποβαθρο του ανθρωπου.
Για να μπορεσει ομως αυτη να εκδηλωθει και να γινει πραγματικοτητα'' νομιζω οτι ειναι απαραιτητες ορισμενες συνθηκες.
Αν δεν εχεις εξασφαλισει ενα βασικο ποιοτικο επιπεδο ζωης [οπως το εννοει ο καθενας]και πασχιζεις για αυτο ,αν δεν εχεις καποια μορφη συναισθηματικης ασφαλειας,δεν πιστευω οτι στο μυαλο θα βρεθει χωρος για φιλοσοφια.
Θολωνει απο το αγχος και την κοπωση αυτος που δεν μπορει να πληρωσει το ενοικιο του η την διατροφη του ,αυτος που ειναι μονος του ξαφνικα χωρις να το επελεξε ο ιδιος ,αυτος που ειναι αρρωστος και φοβαται.
Κατα την γνωμη μου ελαχιστοι ειναι αυτοι που εκεινες τις στιγμες θα θυμιθουν το καρμα και τα προηγουμενα χρεη τους αλλα και αν το σκεφτουν και ετσι, παλι θα πρεπει να δωσουν λυση στα παραπανω.Και αυτες οι λυσεις συνηθως ειναι κουραστικες και ψυχοφθορες.
Οσο και διαθεση να εχει καποιος αν δεν βρισκει χρονο να κοιμηθει τι φιλοσοφια να κανει?
Εξεταζουμε ομως καπως τις ακρες .Αυτους που εχουν προβληματα επιβιωσης και τους τεμπεληδες εκ πεποιθησεως που ετυχε να τα εχουν ολα τακτοποιημενα και δεν εργαζονται.
Στη μεση ειναι ολοι οι αλλοι.Για μενα ολοι αυτοι οι <<μεσαιοι>> αν το νιωθουν μπορουν ανετα να το κανουν.Τωρα το αν ταιριαζει ο τροπος ζωης μας με την ιδεολογια μας και αν ειναι ευκολο να μετατραπει η ιδεα σε πραξη αυτο ειναι αλλο ζητημα.
Ας μην μακρυγορω αλλο.
ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 17:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μοιραστηκαν το ελαχιστο που ειχαν μαζι μου και ΔΕΝ ζητησαν μπαξις αδερφε - μου προσφεραν, δεν μου ζητησαν, και μου εδωσαν ενα πολυτιμο μαθημα εκεινη την μερα.

Φίλε jonniebegood, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά και εδώ στα μέρη μας, συνήθως στα χωριά, έξω από τις πόλεις οι άνθρωποι κάπως έτσι είναι. Μοιράζονται απλόχερα ότι έχουν διαθέσιμο στο σπιτικό τους και χαίρονται γι’ αυτό. Χωρίς να εξετάζουν κιόλας αν είσαι δικός τους, πλούσιος ή φτωχός.

Στις αστικές περιοχές είναι διαφορετικά. Εκεί ο κόσμος συγκεντρώνεται για εύρεση εργασίας, ευκαιριών απασχόλησης και ευκαιριών επιχειρηματικότητας. Με άλλα λόγια η μεγάλη πόλη είναι μια μηχανή που παράγει χρήμα. Οι περισσότεροι με αυτό ασχολούνται και αυτό προσπαθούν να μαζέψουν (ακόμα και η "καλύτερη ποιότητα ζωής" τελικά σ’ αυτό ανάγεται). Αυτό επηρεάζει τον τρόπο σκέψης τους και τη ζωή τους.

Όσο το καταφέρνουν να είναι ενταγμένοι στο οικονομικό και κοινωνικό περιβάλλον σημαίνει ότι πετυχαίνουν το σκοπό τους. Όταν δεν το καταφέρνουν είναι περιττοί και άχρηστοι γι’ αυτήν τη μηχανή / σύστημα. Νοιώθουν αποξενωμένοι και αδικημένοι. Εκεί χρειάζεται η ευελιξία στην σκέψη.

Όπως λέει ο nst η πλειοψηφία εκείνων που βρίσκεται στο μέσο, αν το νοιώθουν μπορούν άνετα να το κάνουν. Συμφωνώ αν και νομίζω (μπορεί και να κάνω λάθος) πως αυτή η πλειοψηφία ακόμα και αν έχει διάθεση για να φιλοσοφήσει θα το κάνει μέσα στα πλαίσια και τα καλούπια της ζωής της, άνευ ευελιξίας και χωρίς να ψάχνει κάτι το ουσιαστικά διαφορετικό από αυτό που είναι.

Στο στυλ, ας πούμε, του θεοφοβούμενου που πάει στην εκκλησία και προσεύχεται για να πάνε καλά οι δουλειές του και να αποκτήσει περισσότερα χρήματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 20:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Φίλε jonniebegood, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά και εδώ στα μέρη μας, συνήθως στα χωριά, έξω από τις πόλεις οι άνθρωποι κάπως έτσι είναι. Μοιράζονται απλόχερα ότι έχουν διαθέσιμο στο σπιτικό τους και χαίρονται γι’ αυτό. Χωρίς να εξετάζουν κιόλας αν είσαι δικός τους, πλούσιος ή φτωχός.


φιλε μου Δημητρη την γνωριζω την Ελληνικη φιλοξενια.


στον προκειμενη περιπτωση δεν ηταν φιλοξενια - ηταν αποδοχη - ηταν μαθημα.

ολοι γνωριζουμε τα αστεγα χαμινια απο τα (ελαχιστα) ντοκυμανταιρ που τα δειχνουν.

το να κατεβεις στο επιπεδο διαβιωσης τους, ειναι κατι αλλο.


το να σε αποδεχθουν, ειναι μαθημα!

ενιωσα χαμινι, και φαινοταν στα βλεματα των περαστικων που εβλεπαν εναν λευκο (πλουσιο) να καθεται στο βρωμικο πεζοδρομιο της Βομβαης με αυτα που θεωρουν κοινωνικα κατακαθια.


ο μεγαλυτερος ηταν δεν ηταν 12 χρονων...

και με διδαξαν οτι οι ανθρωποι, σε οποιο κοινωνικο σκαλοπατι κι αν "στεκονται", δεν παυουν ναναι ανθρωποι σαν ολους τους αλλους ανθρωπους - το αιμα ειναι κοκκινο παντου αδελφε - αρκει να νιωθουμε ανθρωποι - απλα ανθρωποι


κι αφου αυτα τα αστεγα χαμινια βρηκαν κατι να μου προσφερουν και το εκαναν, εχουν τις ιδιες πιθανοτητες να βρουν την φωτιση με εμενα ή οποιονδηποτε αλλον.


προσωπικα προτιμω να πιω τσιλομ με τα χαμινια παρα σαμπανια με την Γιαννα...


quote:

Στις αστικές περιοχές είναι διαφορετικά. Εκεί ο κόσμος συγκεντρώνεται για εύρεση εργασίας, ευκαιριών απασχόλησης και ευκαιριών επιχειρηματικότητας. Με άλλα λόγια η μεγάλη πόλη είναι μια μηχανή που παράγει χρήμα. Οι περισσότεροι με αυτό ασχολούνται και αυτό προσπαθούν να μαζέψουν (ακόμα και η "καλύτερη ποιότητα ζωής" τελικά σ’ αυτό ανάγεται). Αυτό επηρεάζει τον τρόπο σκέψης τους και τη ζωή τους.


η τεχνητη πραγματικοτητα...

quote:

Όσο το καταφέρνουν να είναι ενταγμένοι στο οικονομικό και κοινωνικό περιβάλλον σημαίνει ότι πετυχαίνουν το σκοπό τους. Όταν δεν το καταφέρνουν είναι περιττοί και άχρηστοι γι’ αυτήν τη μηχανή / σύστημα. Νοιώθουν αποξενωμένοι και αδικημένοι.


Εκεί χρειάζεται η ευελιξία στην σκέψη...


...που λεει οτι ολοι δυο μετρα χωμα δικαιουμαστε, κι αυτο προσωρινα...


νασαι καλα!


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy