ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 20:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αν δεν εχεις εξασφαλισει ενα βασικο ποιοτικο επιπεδο ζωης [οπως το εννοει ο καθενας]και πασχιζεις για αυτο ,αν δεν εχεις καποια μορφη συναισθηματικης ασφαλειας,δεν πιστευω οτι στο μυαλο θα βρεθει χωρος για φιλοσοφια.



μπορουμε αραγε φιλε μου nst να το καθορισουμε αυτο το βασικο επιπεδο ζωης?


νασαι καλα!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 22:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Jonniebegood ,η γνωμη μου ειναι οτι το <<βασικο ποιοτικο επιπεδο>> ειναι κατι εντελως υποκειμενικο και δεν καθοριζεται.
Οπως σωστα εγραψε ο Δημητρης στο παραδειγμα με τον ψαρα το τι επιθυμει ο καθενας καθοριζεται απο τον τροπο που εχει μεγαλωσει και τι αξιες βαζει σαν προτεραιοτητες στη ζωη του.
Αλλοι επιθυμουν μια ησυχη ζωη μακρια απο τον περιττο καταναλωτισμο΄,αλλοι θελουν χρηματα πολλα,αλλοι θελουν δοξα ,αλλοι επιζητουν την γνωση ,κλπ
Οτι ομως και αν εχει βαλει κανεις σαν στοχο θεωρει αναγκαιο να το επιτυχει με τον αλφα η βητα τροπο,οποτε [κατ'εμε]αυτος ο τομεας ειναι πρωτευων στη ζωη μας.
θα ειδες οτι εβαλα σε παρενθεση[οτι και αν εννοει ο καθενας με αυτο]
Επειδη το θεωρω αοριστο.

.....................................................................

πως αυτή η πλειοψηφία ακόμα και αν έχει διάθεση για να φιλοσοφήσει θα το κάνει μέσα στα πλαίσια και τα καλούπια της ζωής της, άνευ ευελιξίας και χωρίς να ψάχνει κάτι το ουσιαστικά διαφορετικό από αυτό που είναι.

Δημητρη θα ηθελες να το αναλυσεις λιγο το παραπανω?

ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 23:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας κι από εμένα η όμορφη ανταλαγή απόψεων μου κέντρισε το ενδιαφέρον , θα ήθελα όμως να πω κι εγώ την γνώμη μου, η οποία είναι η εξής:
Πρώτη και βασική προϋπόθεση της φιλοσοφίας είναι η έμφυτη τάση για
γνώση, από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλοι παράμετροι 'οπως τι παιδείας
έτυχε κάποιος, ποια η κοινωνική του θέση ( με την έννοια ότι είναι πολύ δύσκολο σε έναν άνθρωπο που κουράζεται και μοχθεί για τον άρτον τον επιούσιον να βρει την διάθεση για να φιλοσοφήσει),και τέλος τι προτεραιότητες έχει ο κάθε άνθρωπος στην ζωή του.
Συνεπώς μπορεί να συνυπάρξει η ελεύθερη σκέψη με την καθημερινότητα
υπό όρους ,δυστυχώς.

ΦΙΛΙΚΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 00:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΠΕΡΝΕ ΤΟΣΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΑΣΗ...

ΕΠΙΣΗΣ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΛΑΤΟΣ....

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΡΙΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ....

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ..

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..

Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ jonniebegood ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ
ΟΠΟΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤ' ΕΜΕ ΣΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΓΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ (ΑΛΛΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΚΡΕΣ)ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ nst,Δημήτρης,rizitis...

H ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ-ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ...

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ...

ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ...

ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ??
Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΜΑΣ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΜΑΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 02:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ?????????
ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ....

Φίλε AVATARGR
Προσωπικά στην θέση τους δεν έχω βρεθεί, για να απαντήσω βιωματικά.Συνεπώς το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ενστερνιστώ την ευαισθησία που προσεγγίζεις το θέμα αυτο και να μιλήσω ανάλογα.Πιστεψέ με αυτο προσπαθώ με όλη μου την καρδιά.

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dreamseeker ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ.....

ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ?????

ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ onniebegood ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

quote:Α-ΜΗΧΑΝΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΝΑΙ ...

ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΣ ΤΟΥΣ ΝΑΙ....

ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΕΥΤΥΧΙΑΣ... (ΔΕΝ ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ....)

ΓΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ?????????

ΤΙ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ??????

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΩΝ...

ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΘΕΛΩ...
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ..
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΨΥΣΗ ΣΟΥ..

ΕΣΥ ΤΙ ΨΥΧΑΝΕΜΙΖΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?????


Το απόσπασμα από τον Castaneda δεν είναι λόγια δικά μου φίλε,αλλά διαλογίστηκα πάνω σε αυτα.Έχουν πολλή σοφία και εκφράζουν την καρδιά μου,εκφράζουν την ψυχή μου, για αυτό και τα παρέθεσα.Η άποψη μου θα ακολουθούσε.Βιαζόμαστε?

Όπως προείπα για μένα η αναζήτηση δεν είναι πολυτέλεια στην ζωή,είναι αναγκαιότητα.

Πιστεύεις ότι εσύ και εγώ,που έχουμε λυμμένα τα βασικά,έχουμε πάει πιο "βαθειά" από αυτους?

Ποιος είναι πιο φιλοσοφημένος,ο βολεμένος πλούσιος ή ο βιοπαλαιστής που οι δονήσεις της ζωής έχουν "αγγίξει" κάθε του κύτταρο?

Αν εννοούμε φιλοσοφημένο άνθρωπο τον "σοφό του καναπέ" τότε θέτουμε σε άλλη βάση το θέμα άρα και σε άλλη βάση τους συλλογισμούς μας.

Γιατί άραγε εγώ έχω συναντήσει κάποιους εξαθλιωμένους(κατά την κοινή λογική) και με μια τους κουβέντα είπαν σοφά λόγια που εγώ θέλω ατελείωτες "ώρες για φιλοσοφία" για να προσπαθήσω απλώς να προσεγγίσω?Γιατί άραγε?

Ποιος είναι πιο ικανός πολεμιστής,αυτός που εξασκείται χρόνια στο πεδίο εκπαίδευσης ή αυτος που λέρωσε το σπαθί του με αίμα στην πρώτη του αληθινή μάχη?

Ρωτάει ο Δον Χουάν τον Καστανέντα:

quote:
δε μου ειπες καποτε πως η μεγαλυτερη επιτυχια του ανθρωπου ειναι να γινει ανθρωπος της γνωσης?

Ρωτάω και εγώ:
Μήπως ο υπέρτατος σκοπός της ζωής είναι το περιβόητο και χιλιοειπωμένο "Ζήσε την στιγμή"

quote:
JBG:που κρυβεται η ευτυχια...

Μήπως στην στιγμή Γιάννη?!

Εγώ φιλοσοφώ ατελείωτες ώρες προσπαθώντας να το πετύχω.Γιατί κάτι μου λέει ότι τα παιδιά αυτά στη Βομβάη το διδάχτηκαν χωρίς να έχουν τον χρόνο να φιλοσοφήσουν?Μήπως γιατί η ζωή τους το δίδαξε άμεσα?

Τι σοφή που είναι η ζώη!
Τι σοφός είναι ο κόσμος τούτος!
Τι ισορροπία!
Ότι σου παίρνει,στο δίνει αλλιώς!

Μήπως είμαι και εγώ "σοφός του καναπέ?
Αναρωτιέμαι...
Σε ευχαριστώ φίλε AVATARGR γιατί με έκανες να διαλογιστώ σε ένα ευαίσθητο θέμα.

Με σεβασμό

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 02:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλε μου Dreamseeker, η συγχρονικοτητα εδρασε παλι.

ηθελα να το παραθεσω το αποσπασμα αλλα δεν το ευρισκα και βαριομουν να το ξαναντιγραψω.

και να που το περεθεσες εσυ!

ευχαριστω!


Αν σου πώ ότι αναρωτιώμουνα πως και δεν το έχεις παραθέσει ακομα!Αν σου πω ότι ήμουν σίγουρος ότι το έψαχνες και δεν το έβρισκες!Αν σου πω ότι ήμουν σίγουρος για την απάντησή σου(συγχρονικοτητα)!
Τι να πω.

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 09:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Dreamseeker ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..

quote:
Το απόσπασμα από τον Castaneda δεν είναι λόγια δικά μου φίλε,αλλά διαλογίστηκα πάνω σε αυτα.Έχουν πολλή σοφία και εκφράζουν την καρδιά μου,εκφράζουν την ψυχή μου, για αυτό και τα παρέθεσα.Η άποψη μου θα ακολουθούσε.Βιαζόμαστε?

Όπως προείπα για μένα η αναζήτηση δεν είναι πολυτέλεια στην ζωή,είναι αναγκαιότητα.

Πιστεύεις ότι εσύ και εγώ,που έχουμε λυμμένα τα βασικά,έχουμε πάει πιο "βαθειά" από αυτους?

Ποιος είναι πιο φιλοσοφημένος,ο βολεμένος πλούσιος ή ο βιοπαλαιστής που οι δονήσεις της ζωής έχουν "αγγίξει" κάθε του κύτταρο?



ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΕΑΝ ΠΑΣ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΠΕΡΑΜΑ (ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟ 27%-30%) ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ ????

ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ" ΤΟΥ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟΥ...
ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ????
ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΩ ??
ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΤ ,ΤΟΝ ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ , ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΖΕΝ ????

ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ?
ΑΔΕΛΦΕ ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ 5 ΚΑΙ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.....

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ xeiram..

quote:
Πρώτη και βασική προϋπόθεση της φιλοσοφίας είναι η έμφυτη τάση για
γνώση, από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλοι παράμετροι 'οπως τι παιδείας
έτυχε κάποιος, ποια η κοινωνική του θέση ( με την έννοια ότι είναι πολύ δύσκολο σε έναν άνθρωπο που κουράζεται και μοχθεί για τον άρτον τον επιούσιον να βρει την διάθεση για να φιλοσοφήσει),και τέλος τι προτεραιότητες έχει ο κάθε άνθρωπος στην ζωή του.
Συνεπώς μπορεί να συνυπάρξει η ελεύθερη σκέψη με την καθημερινότητα υπό όρους ,δυστυχώς.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 18:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.


δεν χρειαζεται να διαβασεις τιποτα για να φιλοσοφησεις και να εξελιχθεις.


θα μπορουσαμε να πουμε οτι το φιλοσοφειν ειναι μια διαρκης αλληλεπιδραση με το Περιβαλλον.


.


δεν θελω να δινω συμβουλες, ουτε να κανω τον γνωστη, αλλα αν ησουν στο Περαμα ανεργος, θα σου προτεινα να το φιλοσοφησεις βαθια, και μετα να δρασεις!

αν το Περαμα πεθανε, θα σου προτεινα να μην πεθανεις μαζι του.


αν η τεχνη σου πεθανε, θα σου προτεινα να μην πεθανεις μαζι της.


προτεινω ευελιξια...


και πριν παρεξηγηθω με την "ευελιξια", παραθετω την συμβουλη καποιου σοφου ανθρωπου (μακαριτη εδω και πολλα χρονια) που στα 16 μου, μου ειπε: "ο,τι και να συμβει, μην παραδινεσαι - αν χρειαστει, κλεψε λεμονια απο τις αυλες και πουλα τα εξω απο την λαϊκη - μεινε ομως ελευθερος"

ναστε καλα κι Ελευθεροι


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 19:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα μπορουσαμε να πουμε οτι το φιλοσοφειν ειναι μια διαρκης αλληλεπιδραση με το Περιβαλλον.

Συνεπώς το περιβάλλον επηρεάζει την ελεύθερη σκέψη του ανθρώπου.


quote:
προτεινω ευελιξια...

Η ευελιξία όπως την παραθέτης είναι τρόπος επιβίωσης.
Και πολύ σωστά θα κάνεις να κλέψεις για να επιβιώσεις.
Το παραδείγμα όμως αυτό καθέ αυτό μας δηλώνει οτι η σκέψη πραγματεύεται τρόπους και λύσεις δια την αυτοσυντήρηση όταν είσαι με άδειο το στομάχι.
Αν δεν το γεμίσεις ή μάλλον όχι το δικό σου αλλά των δικών σου, που να βρεθεί η διάθεση του φιλοσοφείν ;


ΦΙΛΙΚΑ...

Edited by - xeiram on 21/07/2005 19:05:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 23:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

xeiram

quote:
θα μπορουσαμε να πουμε οτι το φιλοσοφειν ειναι μια διαρκης αλληλεπιδραση με το Περιβαλλον.

Συνεπώς το περιβάλλον επηρεάζει την ελεύθερη σκέψη του ανθρώπου.



ή η Ελευθερη σκεψη το Περιβαλλον...


να την πω αλλιως την αλληλεπιδραση?


να την πω εναρμονιση με την Φυση?


να την πω "ρευστοτητα" μεσα στο ΤΑΟ?


quote:


quote:
προτεινω ευελιξια...

Η ευελιξία όπως την παραθέτης είναι τρόπος επιβίωσης.
Και πολύ σωστά θα κάνεις να κλέψεις για να επιβιώσεις.



την παραθετω με πολλους τροπους την ευελιξια.

οπως ευελιξια σκεψης (το φιλοσοφειν τα παντα)

σιγουρα βοηθαει στην επιβιωση η φιλοσοφια, αλλα αυτοι που καταφεραν να βιωσουν την "γνωση", να "φωτιστουν", και μπορουν ευκολα να αποκτησουν χρηματα, τα θεωρουν περιττα και επελεξαν να ζουν ταπεινα.


αυτον τον Διογενη που ζουσε στο πιθαρι τον θυμαται κανεις?

εκεινον τον Σωκρατη?

quote:

Το παραδείγμα όμως αυτό καθέ αυτό μας δηλώνει οτι η σκέψη πραγματεύεται τρόπους και λύσεις δια την αυτοσυντήρηση όταν είσαι με άδειο το στομάχι.


το βασικοτερο ενστικτο.

αλλα δεν ζηταει πολλα - μια κουπα ρυζι μπορει να ειναι αρκετη...


quote:

Αν δεν το γεμίσεις ή μάλλον όχι το δικό σου αλλά των δικών σου, που να βρεθεί η διάθεση του φιλοσοφείν ;



μπορω να φερω πολλα παραδειγματα φτωχων φιλοσοφων και σοφων.

μπορω να φερω και λιγα απο πλουσιους που απαρνηθηκαν τα πλουτη.


.

θα προτιμησω τους στιχους απο τους Ελληνες σουφι - μαγκες - ρεμπετες που φιλοσοφησαν την φτωχεια απο τα μεσα...

οσοι εχουνε πολλα λεφτα

ναξερα τι τα κανουν

αραγε σαν ποθανουνε

μαζι τους θα τα παρουν


ταχουν και τα θυμιαζουνε

δεν ξερουν να τα φανε

αφου στον αλλο τον ντουνια

λεφτα δεν θα περνανε

.


και


τι οφελει τον ανθρωπο

οσα κι αν αποκτησει

αφου θε ναρθει μια στιγμη

τα ματια του να κλεισει

.

και


και μια ζωη που εκανα

αυτην παντα θα κανω

γιατι δεν βρισκω πιο καλη

απ την ζωη που κανω

.


να θυμησω (μιας και η ταυτοτητα μας γραφει χριστιανος) και εκεινον τον Χριστο που τολμησε να πει "μην σκεφτεστε την επαυριο - κοιταξτε τα πουλια και τα λουλουδια πως επιβιωνουν" ή "πιο δυσκολα περναει πλουσιος στον παραδεισο παρα καμηλα απο τρυπα βελονας", και φυσικα τον σταυρωσανε?


αν ταλεγε σημερα, θαταν σε λευκο κελλι (ψυχιατρειου ή φυλακης)


.

ΦΙΛΙΚΑ...

παντα αδελφε!


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 00:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και με διδαξαν οτι οι ανθρωποι, σε οποιο κοινωνικο σκαλοπατι κι αν "στεκονται", δεν παυουν ναναι ανθρωποι σαν ολους τους αλλους ανθρωπους - το αιμα ειναι κοκκινο παντου αδελφε - αρκει να νιωθουμε ανθρωποι - απλα ανθρωποι

ακριβώς φίλε μου.
το να νοιώθουμε άνθρωποι δεν προυποθέτει καμία συγκεκριμένη οικονομική θέση.

quote:

κι αφου αυτα τα αστεγα χαμινια βρηκαν κατι να μου προσφερουν και το εκαναν, εχουν τις ιδιες πιθανοτητες να βρουν την φωτιση με εμενα ή οποιονδηποτε αλλον.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι η φώτηση. Προφανώς όμως και για τους φωτισμένους ισχύει το ίδιο : Δεν εξαρτώνται από οικονομικά και κοινωνικά δεδομένα. Διαφορετικά όλοι όσοι ζουν σε δύσκολες συνθήκες θα ήταν φωτισμένοι ή όσοι είναι ευκατάστατοι και μορφωμένοι θα ήταν φωτισμένοι. Ενα ερώτημα εδώ είναι : και ποιος θα τους αναγνωρίσει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 00:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το βασικό επίπεδο ζωής :

Είναι διαφορετικό και διαχρονικά αλλά και διατοπικά. Εδώ, στον τόπο μας διαφορετικό επίπεδο ζωής είχαν πριν από 30 χρόνια και διαφορετικό τώρα. Διαφορετικές ανάγκες τότε και διαφορετικές τώρα. Αν επιλέξουμε το επίπεδο ζωής του παρελθόντος τότε μπορούμε να ζούμε δουλεύοντας ελάχιστα εώς και καθόλου γιατί οι βασικές ανάγκες (πχ ψωμί) του "τότε" είναι μια αμελητέα ποσότητα για το σήμερα. Αλλά εμείς θέλουμε περισσότερα. Το ίδιο το περιβάλλον μας αναγκάζει να θέλουμε περισσότερα. Για παράδειγμα ο άνεργος που έχει και 2-3 παιδιά δεν μπορεί να επιβιώσει μόνο με ψωμί. Τα παιδιά χρειάζονται πολλά περισσότερα πράγματα για να ενταχθούν όπως πρέπει στην κοινωνία ή αλλιώς, έτσι όπως μας έχει μάθει η ίδια ότι πρέπει... Αλλά η κοινωνία που τον έμαθε να σκέφτεται μ' αυτόν τον τρόπο, εκεί δεν τον βοηθά. Nοιώθει εγκαταλελειμένος και αδικημένος.


Edited by - Δημήτρης on 22/07/2005 01:20:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 01:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πως αυτή η πλειοψηφία ακόμα και αν έχει διάθεση για να φιλοσοφήσει θα το κάνει μέσα στα πλαίσια και τα καλούπια της ζωής της, άνευ ευελιξίας και χωρίς να ψάχνει κάτι το ουσιαστικά διαφορετικό από αυτό που είναι.

Δημητρη θα ηθελες να το αναλυσεις λιγο το παραπανω?


Θα προσπαθήσω
Εννοώ ότι η όποια διάθεση για να φιλοσοφήσει κάποιος θα εξαντλείται μέσα στα περιθώρια της ζωής έτσι όπως είναι διαμορφωμένη. Ακόμα και όταν θα έρθει μια "ανάποδη" η σκέψη θα μείνει κολλημένη σε μια αρχή που γνωρίζει και θα προσπαθεί να βρει λύσεις για να διατηρήσει αυτό που γνωρίζει και της δίνει ύπαρξη.

Θα έχεις ακούσει φράσεις όπως "η φιλοσοφία μου στη δουλειά", "η φιλοσοφία μου στις πωλήσεις", "η φιλοσοφία μου στις γυναίκες" κτλ.

Οι κανόνες στο μάρκετινκ πωλήσεων για παράδειγμα είναι μια εξαιρετική εφαρμογή παγκόσμιων νόμων και σταθερών πάνω στο επίπεδο της ύλης και προς όφελος των πωλήσεων και του κέρδους τελικά. Ακόμα όμως και αυτό είναι προτιμότερο από το τίποτα.

Όλα αυτά βέβαια δεν είναι φιλοσοφία γιατί είναι όλα εξαρτημένα από κάτι άλλο. Όλα αυτά έχουν μια αρχή δεδομένη και γνωστή μέσα σ’ αυτόν το κόσμο. Αν καταργήσεις αυτή την αρχή, καταργείται και ότι έχει οικοδομηθεί πάνω σε αυτήν. Η φιλοσοφία όμως είναι ελεύθερη και δεν εξαρτάται από τίποτα. Είναι ελεύθερη σκέψη (όπως λέει ο τίτλος του θέματος) και μια συνεχής και διαρκή κατάργηση των εφήμερων αρχών.

Κατά συνέπεια δεν συνυπάρχει με μια καθημερινότητα που είναι γεμάτη από ανάγκες εξαρτήσεις και δεσμεύσεις.


Edited by - Δημήτρης on 22/07/2005 01:42:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 01:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
jonniebegood


Φίλε μου μην ξεχνάς ότι τον Σωκράτη τον καταδίκασαν εις θάνατον
Κάποιοι άλλοι φιλόσοφοι (σοφιστές) οι οποίοι τα έπαιρναν
Για να διδάξουν…αυτό όμως δεν τους αναιρεί την ιδιότητα
Του φιλοσόφου .
Όπως δεν ορίζεται κάποιος για φιλόσοφος όταν δεν επιθυμεί να έχει
,εξ επιλογής, καμία επαφή με χρήματα.
Μια κούπα ρύζι είναι σίγουρα αρκετή αλλά
Δεν είναι ότι καλύτερο για να ζεις! Ο φιλόσοφος δεν είναι θεμιτό να ζει ασκητικά επειδή τον σπρώχνει η κοινωνία να το κάνει.
Ο Χριστός είχε ταμεία τον Ιούδα , φιλοσοφούσε ελεύθερα διότι
Το ταμείων δεν ήταν μείων, επίσης διότι ήθελε να περάσει το
μήνυμα στους ανθρώπους να ασχοληθούν κάποτε και με τις
πνευματικές τους ανάγκες και όχι μόνο με το εμπόριο…
Οι άνθρωποι της τότε καθημερινότητας όπως και της σήμερον
δεν ενδιαφερόταν για τίποτα άλλο εκτός από τα προς το ζην
και τον υλικό πλούτο.

Η παραβολή του περί πλούσιου και παράδεισου είναι σωστή με την έννοια του άπληστου πλούσιου που ενδιαφέρεται μόνο για την αύξηση του πλούτου του χωρίς πνευματικές ανησυχίες .
Το ίδιο και ο Διογένης , γιατί έψαχνε άραγε «άνθρωπο»; διότι
Οι της τότε καθημερινότητας ενδιαφερόταν για τις υλικές τους
Ανάγκες και μόνο.

Άραγε γιατί οι φίλοι μας οι γνωστοί μας οι συγγενείς μας δεν φιλοσοφούν, όπως πολύ σωστά ρωτάει ο αβαταρ;
ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ;

Αυτός φίλε μου που έχει ακούσει το κλάμα του μωρού του στο μαιευτήριο
δεν μπορεί να γυρίσει σπίτι με μια κούπα ρίζι!

quote:
αν ταλεγε σημερα, θαταν σε λευκο κελλι (ψυχιατρειου ή φυλακης)

Κανε μια εκτύπωση φίλε των σκέψεων μας από το εσωτερικα, πήγαινε μπούρναζι , παραλιακή και ρώτα όποιον θες να σου πει την γνώμη του.
Οι μισοί θα σε ρωτήσουν τι πίνεις και οι άλλοι μισοί θα σου συστήσουν ένα καλό ψυχολόγο!

Οι εποχές είναι πάντα ίδιες τα Πρόσωπα αλλάζουν.

ΦΙΛΙΚΑ…


Edited by - xeiram on 22/07/2005 01:52:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 10:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός φίλε μου που έχει ακούσει το κλάμα του μωρού του στο μαιευτήριο
δεν μπορεί να γυρίσει σπίτι με μια κούπα ρίζι!
.....................................................................
Δικιο εχεις xeiram .Χωρις να θελω να φανω απολυτη η κυνικη θελω να πω οτι δεν μπορουμε να αγννοησουμε την πραγματικοτητα στην οποια ζουμε.Εκ τωνπραγματων ,δεν μπορουμε να αλλαξουμε εμεις τον κοσμο.
Αν ολοι βολευονταν με μια ''κουπα ρυζι''ισως να ηταν τα πραγματα ιδανικα αλλα τωρα ζουμε, ειτε θελουμε ειτε οχι, σε μια ανταγωνιστικη κοινωνια που ''τρωει'' τα παιδια της.Για να ζησουμε καπως ανεκτα ΄να μην περιθωριοποιηθουμε και να διατηρησουμε την αυτοεκτιμηση μας ,ειμαστε[νομιζω] αναγκασμενοι να προσαρμοστουμε τουλαγχιστον ''απ'εξω.
Σκεφτητε κατι αλλο.Αυτη την στιγμη ολοι εμεις εδω φιλοσοφουμε και νιωθουμε καποια αναγκη να ανταλασσουμε αποψεις και να επικοινωνουμε.
Αλλιως θα διαβαζαμε μονοι μας στο κρεβατιμας.Για να γινει αυτο πρεπει να εχουμε ολοι υπολογιστες,εκτυπωτες,ψηφιακες μηχανες,συνδεση με ιντερνετ,βιβλια για να παιρνουμε πληροφοριες,τηλεφωνο,και χρονο.
Ολα αυτα προυποθετουν χρημα, καποια στοιχειωδη μορφωση[πχ αγγλικα για να μεταφραζουμε]και το κινητρο.
Μονο και μονο για αυτα δεν θελει ενα συγκεκριμμενο τροπο ζωης?
Στεγη,τροφιμα,ανεση κλπ.
Αρα επαναρχομαστε στην αρχη.Δεν ειναι ευκολο για ολους ανεξαιρετως να μπορουν να συμβιβασουν την φιλοσοφια με την καθημερινοτητα,στην εποχη που ζουμε.
Φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 13:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Dreamseeker ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

Η απάντησή μου φίλε είχε διπλό σκοπό.Απάντησα και έθεσα και ερωτήματα.
Θα εκτιμούσα την απαντησή σου στα ερωτήματα μου.
Τα ξαναγράφω λοιπόν:

quote:
Πιστεύεις ότι εσύ και εγώ,που έχουμε λυμμένα τα βασικά,έχουμε πάει πιο "βαθειά" από αυτους?

Ποιος είναι πιο φιλοσοφημένος,ο βολεμένος πλούσιος ή ο βιοπαλαιστής που οι δονήσεις της ζωής έχουν "αγγίξει" κάθε του κύτταρο?

Γιατί άραγε εγώ έχω συναντήσει κάποιους εξαθλιωμένους(κατά την κοινή λογική) και με μια τους κουβέντα είπαν σοφά λόγια που εγώ θέλω ατελείωτες "ώρες για φιλοσοφία" για να προσπαθήσω απλώς να προσεγγίσω?

Ποιος είναι πιο ικανός πολεμιστής,αυτός που εξασκείται χρόνια στο πεδίο εκπαίδευσης ή αυτος που λέρωσε το σπαθί του με αίμα στην πρώτη του αληθινή μάχη?

Αν εννοούμε φιλοσοφημένο άνθρωπο τον "σοφό του καναπέ" τότε θέτουμε σε άλλη βάση το θέμα άρα και σε άλλη βάση τους συλλογισμούς μας.


Όταν μου πεις την αποψή σου για τα παραπάνω, θα συνεχίσω απαντώντας στα παρακάτω:

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΕΑΝ ΠΑΣ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΠΕΡΑΜΑ (ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟ 27%-30%) ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ ????

ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ" ΤΟΥ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟΥ...
ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ????
ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΩ ??
ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΤ ,ΤΟΝ ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ , ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΖΕΝ ????

ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ?
ΑΔΕΛΦΕ ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ 5 ΚΑΙ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.....


Με σεβασμό

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 21:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dreamseeker ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ (ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΥΠΟΚΥΠΤΩ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΣΟΥ- ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ) ΑΛΛΑ ΔΙΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

Πιστεύεις ότι εσύ και εγώ,που έχουμε λυμμένα τα βασικά,έχουμε πάει πιο "βαθειά" από αυτους?
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΛΥΜΜΕΝΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?????
ΑΠΟ "ΑΥΤΟΥΣ" ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΩ ΠΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ????

Ποιος είναι πιο φιλοσοφημένος,ο βολεμένος πλούσιος ή ο βιοπαλαιστής που οι δονήσεις της ζωής έχουν "αγγίξει" κάθε του κύτταρο?
Ο ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΒΙΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ ?????
KAΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ
"KΑΚΟΣ" ΠΛΟΥΣΙΟΣ "ΚΑΛΟΣ" ΒΙΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ...

Ποιος είναι πιο ικανός πολεμιστής,αυτός που εξασκείται χρόνια στο πεδίο εκπαίδευσης ή αυτος που λέρωσε το σπαθί του με αίμα στην πρώτη του αληθινή μάχη?
Η "ΜΑΧΗ" Η ΜΗΤΕΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ...

Αν εννοούμε φιλοσοφημένο άνθρωπο τον "σοφό του καναπέ" τότε θέτουμε σε άλλη βάση το θέμα άρα και σε άλλη βάση τους συλλογισμούς μας.
ΠΟΙΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΟΧΙ ?????
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΒΙΟΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ....
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ AΑΛΑ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΕΜΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 03:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dreamseeker ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ (ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΥΠΟΚΥΠΤΩ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΣΟΥ- ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ) ΑΛΛΑ ΔΙΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

Φίλε AVATARGR,
κάτι παρεξήγησες μάλλον ή κάτι παρεξήγησα εγώ.Το προηγούμενο μηνυμά μου δεν είχε κάποιο εκβιαστικό σκοπο.Δεν ξέρω αν φταίει ο τρόπος που γράφω.Πάρα πολύ απλά ήθελα τις απαντήσεις σου για να συνεχίσω να ξετυλίγω τον συλλογισμό μου έχοντας την θέση σου στα συγκεκριμένα ερωτήματα.Τόσο απλά.

quote:
Πιστεύεις ότι εσύ και εγώ,που έχουμε λυμμένα τα βασικά,έχουμε πάει πιο "βαθειά" από αυτους?
quote:
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΛΥΜΜΕΝΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?????
ΑΠΟ "ΑΥΤΟΥΣ" ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΩ ΠΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ????

Δεν σε γνωρίζω φίλε."Εσύ και εγώ" εννοούσα κάποιον που έχει καποιο χρόνο για να την "ψαξει" με διάφορους τρόπους,όπως το internet,καλή ωρα.Δεν μιλούσα κυριολεκτικά για πρόσωπα.Νόμιζα ότι νόημα ήταν εμφανές..
Έγω έχω γνωρίσει...

quote:

Ο ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΒΙΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ ?????
KAΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ
"KΑΚΟΣ" ΠΛΟΥΣΙΟΣ "ΚΑΛΟΣ" ΒΙΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ...
ΠΟΙΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΟΧΙ ?????
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΒΙΟΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ....
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ AΑΛΑ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΕΜΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΑΣ...

Θα καταλήξω ευθέως στην αποψή μου για το ερώτημα που έθεσες στο θέμα σου φίλε και όχι με ερώτησεις για να αποφευθούν τυχών παρεξηγήσεις πάλι.Δεν οφελεί και απεδείχθει ότι δεν είναι και επικοδομητικό πάντα.

Εγώ θεωρώ ότι ο ανθρωπός μπορεί να φιλοσοφεί ασχέτως οικονομικου ή βιωτικου επιπέδου.Το μόνο κριτήριο είναι ίσως η αντιληψή του για την ζωή.Ότι και αν κάνει,ότι και αν βιώνει είναι σε θέση να φιλοσοφεί.Η αποψή μου στηρίζεται στην εμπειρία μου και στην αντίληψη μου για την ζωή και με αυτή κρίνω.

Όπως σου είπα και σε προηγούμενο μηνυμά μου φίλε AVATARGR, χαίρομαι για τον ρυθμό που έχεις δώσει στο topic και σε ευχαριστώ για το "μπριζομα" αφού μόνο έτσι αναγκαζόμαστε να διαλογιζόμαστε σε τέτοια θέματα.Το εννοώ.

Καλή συνέχεια

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 01:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR

Το θέμα που θέτεις είναι ένας φαύλος κύκλος.

Απο την μία...
Όλα είναι θέμα επιλογών και συνεπειών τους.
Aπο την άλλη
Όλα είναι θέμα στάσης ζωής εσωτερικής της κάθε δυσκολίας.
¶ν για κάθε δυσκολία έχουμε έναν εξωτερικό δυνάστη τότε
συνεχώς θα ψάχνουμε πολέμιους που θα μας κάνουν την ζωή
δύσκολη. ¶ν είναι βήμα για καλυτέρευσή μας τότε κάνουμε
πρόοδο.

Πρακτικά όντως και συνεχώς θα αυξάνονται τα ωράρια με
αποτέλεσμα να θέλουν κάποιοι να είμαστε πιο παραγωγικοί
με λιγότερη αποζημίωση-αμοιβή (όχι μισθό) αλλα αυτό είναι
μια αναγκαιότητα όταν το οικονομικό μοντέλο που έχουν
επιλέξει απαίδευτα οι πολίτες μέσω των εκλογών εδώ φέρνει
την αναγκαιότητα να δουλευουμε πλέον περισσότερο απο τους
κινέζους που ΚΑΙ δουλεύουν παραπάνω αλλα καί έχουν
βιομηχανικές υποδομές για να το κάνουν, όντας σε μία
φιλοσοφία...ανατολική και έναν τρόπο ζωής λιτό.

Οι μεγάλοι είδαν οτι τα πιόνια στην Ευρώπη Ιαπωνία κλπ.
δεν μπορούν να κάνουν δύο κινήσεις μπροστά και έτσι φέρνουν
άλλα πιόνια για αυτόν τον λόγο. (Οι νέοι κινέζοι θα είναι οι
Αφρικανοί- διάσκεψη G-8 για την "βοήθεια" στην Αφρική.)

Έτσι θα φτάσουμε με μαθηματική ακρίβεια στην πτώση του
παρόντος οικονομικού συτήματος βλέποντας ήδη τα ελλείματα
να αυξάνονται σε ανεπτυγμένες χώρες και αυτό επειδή το
έλλειμα θα δημιουργείται κυρίως απο την διαφορά εισαγωγών
εξαγωγών. Μέχρι τότε όμως η ζωή μας θα είναι για τον
καθημερινό επιούσιο αφού τέτοια ζητήματα ΟΥΤΕ μπορούμε να
τα ελέγχουμε αφού ο πολίτης ανήκει σε μία πυραμίδα ουτε
να τα πολυσυλλογιστούμε, συλλογικά, αφού η εκπαίδευση
παίζει όπως το έθεσες και εσύ σωστά βασικό ρόλο για τον
σκοπό αυτό.

Κρίνω λοιπόν αναγκαίο τον προβληματισμό ώς στάδιο επιβίωσης
στην αρχή όπως φαντάζομαι έχουν ΗΔΗ κάνει δισεκατομμύρια
ανθρώπων ήδη στην Κίνα, Ινδία κ.α έχοντας αρχίσει να θέλουν
τώρα αυτοί το ΌΝΕΙΡΟ με τα λεφτά, τα αμάξια κλπ, χάνοντας
έτσι σιγά, σιγά το επίπεδο φιλοσοφίας που έχουν για την
υλική ζωή. Έτσι θα έχουμε εμάς να προβληματιζόμαστε στην
αρχή για θέματα επιβίωσης, σαν δευτερο στάδιο να ψάχνουμε
λύσεις και τέλος να φτάνουμε σε κάποιο σχετικό βάθος χρόνου
στην άποψη και στους μισθούς των κινέζων ΧΑΡΑ και ΕΡΓΑΣΙΑ.
(Αν το βάρος δεν μετατοπισθεί σε εμάς πάντα και οι Αφρικανοί
γίνουν οι νέοι κινέζοι)

Τα πρακτικά προβλήματα πιστεύω λύνονται με πρακτικές
σκέψεις και λύσεις.
Το άν θα ξυπνήσουμε 3 4 ή 5 το πρωϊ
είναι μια απο τις πρώτες συνέπειες της επιλογής που κάναμε
στο μέρος εργασίας μας. Ήδη έχει ψηφιστεί αν δεν κάνω
λάθος το νέο ωράριο καταστημάτων που θα ανοίγουν απο τις
5 τα χαράματα. Αλλα αυτό αφορά τους εμποροϋπαλλήλους και
μόνο ΑΡΑ δεν νοιάζει κανέναν άλλον και έτσι ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΜΙΑ.

Το ίδιο για το χάσιμο των δικαιωμάτων και άλλων ομάδων
του πλυθησμού (συνταξιούχοι-ΕΚΑΣ με την άυξηση), αγρότες,
βιοτέχνες-ανταγωνισμός, κ.α αλλα ΤΜΗΜΑΤΙΚΑ έτσι ώστε να
ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ.

Κάτι δηλαδή σαν ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ,
Βγάζουμε ένα δόντι, περνάει ο πόνος, επανερχόμαστε
Μια μέρα δεν θα έχουμε δόντια να μασήσουμε και θα είναι
ξεροκόμματο το φωμί και όχι παντεσπάνι.
Και εκεί στο μουσκιό που θα το βάζουμε θα ψάχνουμε και
για μασέλα αλλα και για λύση.


Ξαναλέω: Τα πρακτικά προβλήματα λύνονται με πρακτικές
λύσεις. Παρατηρούμε το πιο απλό και γνωστό σε όλους οτι
ο κόσμος αλλάζει ριζικά και πρέπει να αλλάξουμε και
εμείς. Να αλλάξουμε δουλειά, ζωή, τρόπο σκέψης.

Στην καθημερινότητα και απόλυτα πρακτικά:
Να μάθουμε να κάνουμε κάποια άλλη δουλειά. ¶ν αυτά δεν
μας φτάνουν για την δουλειά που ξέρουμε. Να ψάξουμε
ποιές δουλειές δίνουν χρήματα μας δίνουν καλό ωράριο
σε σχέση με τις απολαβές, πού είναι πιο κοντά στην
οικία μας κ.α τέτοια πρακτικά ζητήματα.
Μπορεί για παράδειγμα κάποιος που είναι Δ.Υ. και
λαμβάνει 1200 Ε να μήν τα βγάζει πέρα και έτσι να
πρέπει να μάθει να ψήνει κρέπες ή να ανοίξει
σουβλατζίδικο. Να δεί άν εκπληρώνονται οι στόχοι του
και άν όχι να δεί κάτι άλλο...κ.ο.κ.

Η ανεργία που έχουμε αυτή τη στιγμή είναι επειδή οι
μισοί περιμένουν να γίνουν Δ.Υ. για να μπορούν να
έχουν εξασφαλισμένο μισθό, κάνοντας τσαντίρια έξω απο
το Υπουργείο Εργασίας, Εσωτερικών κλπ. Οι άλλοι είναι
ανεκπαίδευτοι ή εξωβέλημοι του συστήματος που θέλει
περισσότερη εξωτερική εμφάνιση και λιγότερα προσόντα.

Φιλοσοφικά το ζήτημα είναι το πώς βλέπουμε τα
προβλήματα στην ζωή.


ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ - ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Ναί μέν τα πρακτικά προβλήματα ΕΙΝΑΙ ένα εμπόδιο για
την ανάπτυξη επαρκούς φιλοσοφίας και σκέψης ΑΛΛΑ
πρωτεύων ρόλος ΟΛΩΝ αυτών είναι Η φλόγα που θα
ξεκινήσει αυτή την επιθυμία για αναζήτηση ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

Μέσω της καθημερινής αναζήτησης και των πρακτικών
ζητημάτων αλλα και στάσης φιλοσοφίας τα προβλήματα
θα είναι ένα στάδιο για την καλυτερεύσή μας ΜΟΝΟ
άν η φλόγα που προείπα θα συνεχίσει να καίει και
στο ανεμοβρόχι των προβλημάτων. Οπότε είναι θέμα
εσωτερικής δύναμης και παιδείας πάνω απ'όλα.

Για να γίνει αυτό πράξη χρειάζεται καθένας απο εμάς
ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΨΕΙ στην ευκολία του ΤΡΟΠΟΥ ζωής που
εξωθεί στην διάλυση της οικογένειας άρα και την
διάλυση της ουσιαστικής παιδείας σε μία κοινωνία.
Θέλει επαγρύπνηση, και προυπάρχουσα παιδεία
απο κάθε πολίτη ξεχωριστά, ΕΙΔΙΚΑ απο αυτούς που
φέρουν την ΕΥΜΑΡΙΑ για κάποια περίοδο της ζωής τους.

¶ν πεινάς νοιάζεσαι να φάς έστω κι'αν θα το κλέψεις
Η τροφή της ψυχής δωρεάν είναι μα δεν το βλέπεις
Κ.ΤουρνάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 04:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ ότι μετά την παρέμβαση του αγαπητού ALOS το θέμα μας παίρνει άλλη διάσταση, από την στιγμή μάλιστα που οι κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις θα είναι
ραγδαίες παγκοσμίως τα επόμενα χρόνια. Όπως πολύ σωστά μας τις ανέπτυξε.
Το καπιταλιστικό μοντέλο ολοκληρώνει τον κύκλο του «επιτυχώς» …
Προσωπικά πιστεύω ότι θα επικρατήσει ένα αόρατο , παγκόσμιο σύστημα διακυβέρνησης , πράγμα που θα επιτευχθεί κάτω από την ομπρέλα της αντιτρομοκρατικής υστερίας. Είναι το πιο εύκολο τέχνασμα για την κατάργηση των ατομικών ελευθεριών. Ο έλεγχος πάσης φύσης τηλεπικοινωνίας θεωρείτε
ήδη απαραίτητος από τις ίδιες τις κοινωνίες του κόσμου προκειμένου να εδραιωθεί
η παγκόσμια τάξη.
Ξέρετε , χρόνια τώρα στην Ελλάδα λέμε ότι έχουμε πρόβλημα με την βία στα γήπεδα
και όλοι σήκωναν τα χέρια ψηλά, τώρα που πάρθηκαν οι αποφάσεις για να φτιαχτούν
τα νέα γήπεδα και οι ομάδες μπήκαν στο στοίχημα τι νομίζετε ότι έγινε;
Πριν 2 ημέρες ως εκ θαύματος οι αρχηγοί των συνδέσμων των μεγάλων ομάδων
συναντήθηκαν σε πολυτελέστατο ξενοδοχείο των Αθηνών, ποιος πλήρωσε άραγε; ,
και έδωσαν τα χέρια!!!

Συμπέρασμα: μέχρι να εξαϋλωθεί και το τελευταίο ψήγμα ατομικών δικαιωμάτων
Θα ζούμε παραχωρώντας συνεχώς, «για το καλό μας πάντοτε», όταν τα δώσουμε
όλα τότε θα λυθεί και το «πρόβλημα». Μόνο που θα έχουμε συνηθίσει ως τότε
τον ρόλο μας στο BIG BROTHER και θα μας αρέσει.

Ανέπτυξα την άποψη μου για το θέμα των ατομικών ελευθεριών καθώς ο αγαπητός
ALOS με κάλυψε πλήρως στην ανάπτυξη του για την οικονομική μετάλλαξη του
παγκόσμιου συστήματος. Η οποία δεν θα ήταν εφαρμόσιμη χωρίς την κατάργηση
των ατομικών δικαιωμάτων καθώς οι αντιδράσεις των ασθενών κοινωνικά στρωμάτων θα ήταν πολλαπλάσιες.

Θα συμφωνήσω μαζί του και στα «εν κατακλείδι» συμπεράσματα του.
Θα μου επιτρέψει όμως να προβληματιστώ στο κατά πόσο υπάρχει αυτή η φλόγα
του προβληματισμού στον μέσο νεοέλληνα ,αλλά και αν` υπάρξει κατά πόσο
θα ευδοκιμήσει ώστε να συνεχίσει να καίει στο ανεμοβρόχι των προβλημάτων!
Η ρήση του Κ. ΤΟΥΡΝΑ που μας παραθέτει είναι πολύ εύστοχη, δεν την επιζητούμαι
την πνευματική τροφή , κι ας είναι δωρεάν….

Φρονώ ότι από το τέλμα θα βγει η ανθρωπότητα , η μεγάλη επανάσταση των λαών θα γίνει , κι ας έχει ολική αναισθησία προς το παρόν ο ανθρώπινος νους.
Θα το τεκμηριώσω κάπως αφυρημένα , πιστεύω στην λέξη άνθρωπος , δεν μπορώ να
δεχτώ ότι η ανθρωπότητα θα συμβιβαστεί σε καθεστώτα δουλείας επάπειρων,
κάποια γενιά του μέλλοντος θα ζητήσει πίσω κατά αρχήν τις ατομικές ελευθερίες της .

Σίγουρα η ατομική επαγρύπνηση είναι το ζητούμενο αλλά δεν φτάνει ,από την
στιγμή που συμβιβάζεσαι με το σύστημα. Το να φιλοσοφεί κάποιος κατ οίκον
δεν οδηγεί πουθενά.

Πράγματι αυτοί που για κάποια περίοδο της ζωής του φέρουν την ευμάρεια οφείλουν
να πετάν σπόρους στην σκοτεινή μεριά του δρόμου.Γιατί έρχεται ο καιρός να «φωτίσει» κι από εκεί ο ήλιος .
Ίδωμεν…




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 10:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φλόγα για αναζήτηση, που αναφέσεις ALOS, πιστεύω ότι είναι πολύ αδύναμη για την πλειοψηφία των ανθρώπων. Οι περισσότεροι δεν αναζητούν αλλά ακολουθούν αυτό που τους μαθαίνουν. Και αυτό είναι κάτι κληρονομικό ως ένα βαθμό, δηλ ο άνθρωπος έρχεται στον κόσμο με έναν συνδυασμό χαρακτηριστικών που τον οδηγούν εκεί που τον οδηγούν κάθε φορά, αλλά από την άλλη είναι το μόνο ον δεκτικό παιδείας. Εχει την ικανότητα να καλλιεργήσει το χαρακτήρα του και να τον αλλάξει.

"Μη δίνεις στο παιδί σου έτοιμο το ψάρι αλλά μάθε το να το ψαρεύει από μόνο του", λέει μια κινέζικη παροιμία.

Μας λέει ότι πρέπει να διαλέξουμε το δύσκολο δρόμο, να στηριχτούμε στον εαυτό μας για να είμαστε δυνατοί. Οχι στις ευκολίες στο μαλθακό τρόπος ζωής και την εξάρτηση που αυτός συνεπάγεται.

Σίγουρα θα έχεις ακούσει για την δια βίου εκπαίδευση και την επερχόμενη τάση να αλλάζει ένας εργαζόμενος πολλές φορές το αντικείμενο της εργασίας κατά τη διάρκεια της ζωής του. ...Τέλος στη σιγουριά και τη βεβαιότητα. Βλέπουμε λοιπόν ότι σιγά σιγά καλλιεργείται ένα κλίμα που θα βοηθήσει στο ξεπέρασμα των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν κάποιες ομάδες πληθυσμού (αγρότες, εργάτες με αντικείμενο εργασίας που έχει ξεπεραστεί, δημόσιοι υπάλληλοι). Θα εκλείψει η έτοιμη/ευκολη τροφή, ο καθ΄ ενας θα ψαρευει για τον εαυτό του και ότι πιάσει. Φαίνεται φιλοσοφημένο.

Εντάσσεται όμως αυτό μέσα σε ένα πλαίσιο που λέει όχι στις ευκολίες της ζωής;/Μη κοιτάς μόνο το τυρί αλλά κοίτα και η φάκα που σε περιμένει ; Γνώμη μου είναι πως όχι. Γιατί όλος αυτός ο ανταγωνισμός υπόσχεται μια πιο εύκολη και άνετη ζωή για το μέλλον. Ο κάθε εργαζόμενος δουλεύει για να αποκτήσει κάποιες συνεχώς μεταβαλλόμενες ευκολίες (απλό κινητό τηλέφωνο, κινητό με sms, κινητό με mms, κινητό με video, με πολυφωνικούς ήχους κτλ). Συνεχώς καταναλώνει το χρόνο της ζωής του για να αποκτήσει ευκολίες οι οποίες μόλις αποκτηθούν οδηγούν αμέσως σε άλλες περισσότερες που αναπόφευκτα πρέπει να τις αποκτήσει γιατί ο ανταγωνισμός "δουλεύει" και στην σύγκριση των ευκολιών που ο καθ' ένας διαθέτει.

Εδώ η όποια φιλοσοφική διάθεση βελτίωσης που ξεπηδά μέσα από την αντιμετώπιση των δυσκολιών της ζωής τελικά εξαντλείται στο πως ο καθ' ένας θα βρει τρόπους να γίνει πιο ανταγωνιστικός και πιο παραγωγικός. Είναι αυτό φιλοσοφία ;

Αφήνει αυτός ο τρόπος ζωής περιθώρια για ελεύθερη σκέψη και φιλοσοφία; Προφανώς όχι, γιατί η σκέψη εξαρτάται συνεχώς από κάτι άλλο. Μέσα από τις δυσκολίες είναι δεμένη με τις ευκολίες.

Κατά συνέπεια νομίζω πως ούτε οι δυσκολίες από μόνες τους οδηγούν σε ελεύθερη σκέψη και φιλοσοφία. Ούτε το οικογενειακό περιβάλλον (που μέσα στην άγνοια του και λόγω έλλειψης παιδείας είναι αρνητικά υπερπροστατευτικό) μπορεί να βοηθήσει σε αυτό. Χρειάζεται πάνω απ' όλα παιδεία, αλλά μια αυθεντική παιδεία δεν είναι επαρκώς παραγωγική.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 10:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?

Γιατί όχι ? Αν στην καθημερινότητα συμπεριλαμβάνεται και μια Κυριακάτικη βουτιά στις καταγάλανες θάλασσες της Χαλκιδικής, το ερώτημα βρίσκει απο μόνο του την απάντησή του. Άλλωστε τούτο (η βουτιά δηλ), όπως και να το κάνεις, είναι κι αυτό ένα είδος φιλοσοφίας...

Καλημέρα παίδες,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 15:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΟΣ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ..
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Η ανεργία που έχουμε αυτή τη στιγμή είναι επειδή οι
μισοί περιμένουν να γίνουν Δ.Υ. για να μπορούν να
έχουν εξασφαλισμένο μισθό, κάνοντας τσαντίρια έξω απο
το Υπουργείο Εργασίας, Εσωτερικών κλπ.

ΚΑΝΟΥΝ ΤΣΑΝΤΗΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 11 ΜΗΝΕΣ...
ΚΑΝΟΥΝ ΤΣΑΝΤΗΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΠΗΡΑΝ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΓΑΝ ΣΕ ΔΙΠΛΑΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ (ΑΦΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΝ ΜΙΣΟ ΠΛΗΘΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ)...

ΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ 1500 ΕΥΡΟ ???
ΚΑΝΕ ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ ΚΡΕΠΕΡΙ (ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΙΣΩΣ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ)..
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩΜΕ ΣΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΙΚΡΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ...
(ΜΕΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΧΡΕΟΣ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ)

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΑΛΟΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ...
ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΠΡΩΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΑ ΑΥΡΙΟ Η ΑΦΡΙΚΗ...
ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΙ ΠΟΥ ΒΡΑΖΕΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ.........
"ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?????"

ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΜΑΤΟΣ (ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ) ΛΕΩ ΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΔΕ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ....

ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΑΣΟΥΣΤ (ΤΟΥ ΓΚΑΙΤΕ)..
ΕΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΟΥΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕΙΝΕ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ...

ΑΓΩΝΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ....

ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 23:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Φίλε ΑVATARGR

Θα προσπαθήσω να διασαφηνίσω το σκεπτικό μου αφού
χαίρομαι άμα διαφωνώ μαζί σου καθώς είσαι ένα στιβαρό
και λαμπρό μυαλό. Στην περίπτωση αυτή αφού σου αναλύσω
θα σου πώ και γιατί ίσως τελικά δεν διαφωνούμε.

Όπως ήδη είπα η αφαίρεση του δοντιού γίνεται τμηματικά.
Ένα-Ένα. Ένα απο αυτά τα δόντια είναι καί οι δημόσιοι
υπάλληλοι που δικαιωματικά μέν κέρδισαν την θέση τους
στο δημόσιο απ'την άλλη δε, το κάνουν γιατί η
συγκεκριμένη θέση όλοι γνωρίζουμε οτι θα είναι ένα
παραπάνω βάρος στην οικονομία αφού η αναλογία Δ.Υ και
πλυθησμού είναι δυσανάλογη πανευρωπαϊκά άν όχι
παγκόσμια. Αν σκεφτούμε δε, οτι οι Δ.Υ. απο την εποχή
της πλ.Κλαυθμώνος και έπειτα έγιναν μόνιμοι και με
την "βούλα" της συνταγματικής σκρίπτας, αυτό τους
έκανε μή ανταγωνιστικούς και διπλά βάρος ως προς τους
ιδιωτικούς υπαλλήλους που δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα.

Αλλα για να μήν επικεντρωθώ μόνο στην συζήτηση των Δ.Υ
θα πώ οτι το σουβλατζίδικο ή η κρεπερί που ανέφερα έχει
και τα αρνητικά της. Δέν είναι δυνατόν να μήν κλείνουν
αυτά τα καταστήματα άν η μαφία των δρόμων που όλοι
ξέρουμε δεν εισπράτει και 5-10000 ευρώ το μήνα απο κάθε
ιδιοκτήτη ΚΑΝΤΙΝΑΣ-ΣΑΝΤΟΥΙΤΣΑΔΙΚΟΥ-ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ-(να γιατί
ο φραππέΣ 3,5 ευρώ)-ΜΕΧΡΙ ΜΕΓΑΛΟΥ κεντρου οπου εκεί τα
κυκλώματα είναι ακόμα πιο μεγάλα και τα ποσά εξαψήφια.
Αν δεν έχεις δεί τους "φουσκωτούς" να σε απειλούν τότε
το θεωρείς και παραμυθάκι.
Όμως άν αυτή η καντίνα ή το σουβλατζίδικο κάνει καλύτερα
ποσά τότε η μαφία των δρόμων δεν είναι πρόβλημα.
Είναι απλά μία παράμετρος. Ο υπάλληλος που γνωρίζει να
κάνει κρέπες πέρνει μέχρι και 50 ευρώ την μέρα για ένα
οκτάωρο. Άλλες δουλειές 50 ευρώ την ΩΡΑ.

Άν όμως κάποιος έχει μάθει επι 10-20 χρόνια να ξυπνάει
7:30 το πρωϊ και να κάθεται σε ένα γραφείο και να γυρνά
στις 2:30 στο σπίτι του, φυσικά και θα ανησυχεί οτι
τα 1200 ευρώ δεν θα του φτάσουν αφού δεν προβληματίστικε
πρίν,όπως αυτοί πιο έξω. ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟΝ ΜΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ.
Ομως αυτός θα έρθει φυσικά με την πάροδο του χρόνου.

Οπότε αυτό που γράφει ο Bach στο βιβλίο
"Απόδραση απο τη σιγουριά"

ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να το διαβάσει κάποιος άμα το'χει
κανει πράξη.

Οπότε όντως θα είναι αστείο να του πείς για Γκαίτε,
για Φάουστ, για ΟSHO, για οτιδήποτε άλλο...

Ούτε Bach θα χρειαστεί να διαβάσει, ούτε Castaneda.

Θα είναι βίωμα και αυτός ο άνθρωπος θα έχει ήδη
την σοφία και την φιλοσοφία να ΓΡΑΨΕΙ βιβλίο.

Είναι ένας φαύλος κύκλος όπως είπα στην πρώτη γραμμή
του προηγούμενου post.


Μη προβληματισμός-Προβληματισμός-Λύση-Μάθηση
Αναγνώριση κατάστασης-Αναγνώριση Εαυτού-
Φιλοσοφία-Μη προβληματισμός.

Για να κλείσω την παρένθεση θα συνεχίσω την αναφορά μου
και σε άλλες βαθμίδες ΒΙΟΠΟΡΙΣΜΟΥ & προβλημάτων.

Τα κινέζικα ανθούν γιατί και η κινεζική μαφία πλέον έχει
τα πλοκάμια της σε όλη την Αθήνα και σύντομα στην επαρχία
αν δεν το έχει ήδη κάνει, καθώς έτσι εδραιώνονται τα
μαγαζιά στο κέντρο. Επειδή λοιπόν η κυβέρνηση έχει προ
πολλού χάσει αυτή τη μάχη της "διοίκησης" των πόλεων,
δεν μπορεί να κάνει σχεδόν τίποτα για να δείξει έργο.

Έτσι και οι βιοτέχνες που βλέπεις διαμαρτύρονται οτι αν
δεν κάνει τίποτα η κυβέρνηση θα φύγουν απο την χώρα καθώς
μόνο οι μεταπράττες ενδύματος είχαν 40000 εργαζόμενους.

Οι αγρότες το ίδιο, όταν τους βάλαν σε μαύρη λίστα πέρσι
όταν τους απειλούσαν εμμέσως πλήν σαφώς για παρανομίες.
Έρχεται η πατάτα απο την Αίγυπτο με 10 λεπτά το λεμόνι
απο την Τουρκία με 12 λεπτά και τα κυκλώματα ΞΑΝΑ φτάνουν
τις τιμές παραπάνω απο Γαλλικές. Έτσι πάλι οι αγρότες
δεν έχουν να ζήσουν αφού και πάλι τα κυκλώματα παρόντα.

Οι συνταξιούχοι που φτάνουν τους 800.000 είναι δε η
μεγαλύτερα χαμένοι απο την ιστορία αφού δεν δύνανται
πλέον να διεκδικήσουν κάτι, ούτε να παραλύσουν την χώρα
σαν την ΑΔΕΔΥ, που απλώς δεν θα πάνε στην εργασία τους
και οι υπόλοιποι 2,700,000 εργαζόμενοι να πάνε με άλλα
μέσα (Ταξί,πόδια) ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ για να καταφέρουν τον
επιούσιο. Θα πρέπει να περιμένουν στις ουρές της τράπεζας
οπου απεργούν οι τράπεζες και δεν μπορούν να πάρουν τα
300 ευρώ για τον μήνα τους. Θα πρέπει να περιμένουν απο
τις 3 και 4 τα ξημερώματα για να πάρουν το φάρμακο που
τους ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ αλλιώς θα πεθάνουν.

Όμως μαφίες, οικονομικές οικογένειες, έμπορικά κυκλώματα,
και άλλα δεν θα είχαν εύκρατο κλίμα άν το ευ-ΚΡΑΤΟΣ δεν
τα βοηθούσε αμέσως ή εμμέσως να λυμαίνονται τον τόπο.

Εν Ελλάδι...
Ζούμε σε ζούγκλα. Και ο εργάτης στο Πέραμα το γνωρίζει.
Και αφού ζούμε σε ζουγκλα το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.

Ο εργάτης στο Πέραμα γνωρίζει οτι ο νόμος είναι υπέρ του
οικονομικά ισχυρέστερου. Αλλα το μόνο πράγμα που κάνει
είναι να κατεβάσει το κεφάλι και να πάει και την άλλη
μέρα στην δουλειά.

Παραθέτω προφητικές γραμμές. Όχι απο τον Νοστράδαμο.
γράφτηκαν το 1983-84

Για ένα κομμάτι ψωμί, δεν φτάνει μόνο η δουλειά
Για ένα κομμάτι ψωμί, πρέπει να δώσεις πολλά
δεν φτάνει μόνο το μυαλό σου
δεν φτάνει μόνο το κορμί σου
το πιο σπουδαίο
είναι η ψυχή σου δικέ μου
έχει τους νόμους της αυτή η ιστορία
δεν φτάνει μόνο η δουλειά

Θα σου κρεμάσουνε μια μπάλα και
θα τραβιέσαι με αυτή μερα νύχτα
έχεις κανάλι πολύ να τραβήξεις
μέχρι να πάψεις να λές μα τι τρέχει;

έχει τους νόμους της αυτή ιστορία
δεν φτάνει μόνο η δουλειά

Για ένα κομμάτι ψωμί, δεν φτάνει μόνο η δουλειά
θα πίνεις φαρμάκια πολλά
θα σε πετάνε απο δω και απο κει
θα λαχανιάζει η ψυχή σου
θα φτύσεις αίμα απο το στόμα δικέ μου

έχει τους νόμους της αυτή η ιστορία
δεν φτάνει μόνο η δουλειά

Για ένα κομμάτι ψωμί,
θα χεις ξεχάσει πολλά
Για ένα κομμάτι ψωμί,
ΘΑ'χεις πληρώσει ακριβά

Και κάποια μέρα


θα σε λύσουν, μα
θα φοβάσαι να φύγεις
θα τρέμεις
θα σε κλωτσάνε και
θα σ'αρέσει δικέ μου σαν το σκυλί τους
θσ σ'εχουν δικέ μου, μα
δεν θα έχεις ψυχή να το νοιώσεις
θα είναι για 'σένα αργά

(Χ&Π Κατσιμίχας)

Και στους νόμους της ζούγκλας η επιβίωση έχει να κάνει
με την αυτο-συντήρηση. Ακριβώς δηλαδή αυτό που λένε οι
κινέζοι στην παροιμία που λέει ο φίλος Δημήτρης.

Θα είμαι υπόλογος στο παιδί μου που δεν του έμαθα να
βγάζει το ψωμί του απο μικρό, και δεν του έδειξα τί
εστί πείνα και ανέχεια. Θα είναι απαίδευτο. Η εκπαίδευση
θα είναι για το άν η κάθοδος των Δωριαίων ήταν το 1100πχ
για το ποιό είναι το συνημίτονο του τρίγωνου ΑΒΓ, ποιά
είναι τα προφυλακτικά και πώς η μελισούλα πάει στο
λουλουδάκι.

Μπορεί οι νόμοι να απαγορεύουν την δουλειά στα παιδιά
αλλα όταν τα παπούτσια που φοράμε τα έχουν φτιάξει παιδιά
5 και 6 χρονώ στη Ταυλάνδη κατα χιλιάδες την μέρα η
αλήθεια ποδο-πατείται καθημερινά στην πράξη.


Προβλήματα καθημερινά σίγουρα, ΑΛΛΑ ειναι ΠΡΑΚΤΙΚΑ.
Και πρακτικά προβλήματα λύνονται με ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ σκέψεις,
και ΠΡΑΞΕΙΣ που ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ίσως να κάνουμε.

Τα φιλοσοφικά προβλήματα λύνονται με φιλοσοφικές
σκέψεις και αυτές έρχονται αβίαστα ΜΕΣΑ απο τα
ΠΡΑΚΤΙΚΑ σαν στάδιο ΑΝ υπάρχει αυτή η ΦΛΟΓΑ μέσα μας.

Η φλόγα της Αναζήτησης.

Έτσι όπως το βλέπω αγαπητέ AVATARGR

δέν διαφωνούμε...

Συμφωνώ οτι στο στάδιο του προβληματισμού
ΔΕΝ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ
ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ

αφού Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ & Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ
έρχεται με την ΛΥΣΗ (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ) των
πρακτικών προβλημάτων που θέλουν
ΠΑΙΔΕΙΑ, ΑΡΕΤΗ & ΤΟΛΜΗ, για την λύση τους.

όντας στον φαύλο κύκλο που αναφέρω πιο πάνω
και στο προηγούμενο post πρώτη πρώτη γραμμή.

Σάν να λέμε άν συνυπάρχει άνθος με ένα
καρπό ή το κουκούτσι του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 00:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ALOS
quote:

ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να το διαβάσει κάποιος άμα το'χει
κανει πράξη.

Οπότε όντως θα είναι αστείο να του πείς για Γκαίτε,
για Φάουστ, για ΟSHO, για οτιδήποτε άλλο...

Ούτε Bach θα χρειαστεί να διαβάσει, ούτε Castaneda.
Θα είναι βίωμα και αυτός ο άνθρωπος θα έχει ήδη
την σοφία και την φιλοσοφία να ΓΡΑΨΕΙ βιβλίο.


Απλώς, συμπληρωματικά να προσθέσω ότι η δύναμη της γνώσης που έχει αυτός άνθρωπος είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη από κάποιον που απλώς έχει διαβάσει Bach, Castaneda κτλ.

Ποσοι όμως είναι αυτοί; Πόσους ανθρώπους γνωρίζεις να προβληματίζονται με αυτά που τους συμβαίνουν; Προσωπικά, από ένα μεγάλο κύκλο ανθρώπων (συγγενών, φίλων, επαγγελματιών) γνωρίζω ελάχιστους, μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού, που μετατρέπουν τις εμπειρίες τους σε γνώση.


quote:

Συμφωνώ οτι στο στάδιο του προβληματισμού
ΔΕΝ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ
ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ

αφού Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ & Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ
έρχεται με την ΛΥΣΗ (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ) των
πρακτικών προβλημάτων που θέλουν
ΠΑΙΔΕΙΑ, ΑΡΕΤΗ & ΤΟΛΜΗ, για την λύση τους.


Και αν τα πρακτικά προβλήματα ξεπροβάλλουν όπως τα κεφάλια της Λερναίας Ύδρας ; Εκεί τι γίνεται;
Πότε έρχεται η οριστική λύση των προβλημάτων και η ελευθερία από αυτά με δεδομένο ότι δεν συνυπάρχουν στο στάδιο αυτό με την ελεύθερη σκέψη-φιλοσοφία; Θα σκότωνε ο Ηρακλής την Λερναία Υδρα αν δεν είχε τη σοφία για να βρει τη λύση στο πρόβλημα;

Οσο για την παροιμία που παρέθεσα παραπάνω δεν παραπέμπει σε κανένα νόμο της ζούγκλας. Καμία σχέση!
Αν το σκεφτείς καλύτερα, θα δεις ότι δένει με τις απόψεις σου περί προβληματισμού, λύσης,μάθησης, εμπειρίας, φιλοσοφίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 21:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΩΝ "(Χ&Π Κατσιμίχα)" ΜΕ ΓΥΡΙΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ...

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΕΛΏ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...

ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΘΕΜΑΤΑ...

1-ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?

2-ΖΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ????

ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΑΝ ΘΕΜΑ...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ (ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΑ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΛΑ) ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΡΟ (ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΜΕΡΟΣ) ΝΑ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ...

ΒΕΒΑΙΑ ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ..

ΤΙ ΛΕΤΕ ????

ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 21:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΡΟ (ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΜΕΡΟΣ) ΝΑ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ...

ΒΕΒΑΙΑ ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ..

ΤΙ ΛΕΤΕ ????

ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ...


Εμένα είναι τιμή μου να σε γνωρίσω από κοντά φίλε...

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 22:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dreamseeker ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ...

ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ...

ΙΣΩΣ Η ΣΥΝΑΝΤΙΣΗ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ...

ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ???
ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ????

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 17:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήταν μεγάλο λάθος εκ μέρους μου να μην σε
ευχαριστήσω αγαπητέ ΑΒΑΤΑΡ δια την πρόσκληση.
Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να συμμετέχω και οι λόγοι
είναι καθαρά επαγγελματικοί.


Εύχομαι να πραγματοποιηθεί πάντως, διότι το φωτεινό της
αποτέλεσμα το θεωρώ δεδομένο.

όσο για εμένα θα προσπαθώ μέσο internet να σας κοιτάω στα μάτια...

ΦΙΛΙΚΑ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 00:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatargr

Ανεξαρτήτου αποτελέσματος ως προς το θέμα της συζήτησης θα είναι χαρά μου να σε γνωρίσω από κοντά, καθώς και τους φίλους που συμμετέχουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy