ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΥΠΡΟΣ-ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
unknown
Νέο Μέλος

Cyprus
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 11:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους unknown
Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΖΟΥΜ ΧΟΥΡΙΕΤ

Ο ιδρυτής της τουρκικής εφημερίδας « Tζουμ Χουριέτ »( « Zήτω η
Δημοκρατία » ) ήταν ο Σαντάτ Σεμαβέ, εβραίος απο την Αλβανία.
Ο γιος του Σεμαβέ εκδίδει σήμερα μια άλλη εφημερίδα ,
ανθελληνική βέβαια, ονόματι Γκιουναϊντίν.
Στις μέρες μας, η Χουριέτ είναι η επίσημη εφημερίδα της
Τουρκίας , τον ανθελληνικό αγώνα της χρηματοδοτεί και στηρίζει
ένας άλλος εβραίος καταγόμενος εκ Θεσσαλονίκης, ο Μπουρλά.
Είναι άξιο προς ανάγνωση το ποίημα του πασίγνωστου Τούρκου
δημοσιογράφου Ιπεκτσί , με τίτλο « Το Μίσος », που γράφτηκε
στις 14-7-1974 στην εν λόγο εφημερίδα, ακολουθώντας τα
γεγονότα της Τουρκικής εισβολής στη Κύπρο.
Μάλιστα, μετά το θάνατο του Ιπεκτσί, δημιουργήθηκε από
Τούρκους ελληνιστές το « βραβείο Ιπεκτσί » για την προσέγγιση
της Ελληνοτουρκικής φιλίας!
Με αυτό το βραβείο έχουν « τιμηθεί » πολλοί εξέχοντες Έλληνες,
όπως ο Κ.Μητσοτάκης, ο Μ.Θεοδωράκης κ.α.
Τώρα το πως εννοούν την φιλία, μας το εξηγεί ο ίδιος ο
Ιπεκτσί, στο ποίημα του


« Το Μίσος »

« Όσο υπάρχει ο πρόστυχος ο Έλληνας σ' αυτό το κόσμο
δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου.
Σαν στέκομαι και τον κοιτάζω τον σκύλο
δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.
Εκδίκηση να πάρω είναι ο μοναδικός μου στόχος
σαν αναμετρηθώ στης μάχης το πεδίο
χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια να κλαδέψω σε μια μέρα
δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.
Τα κεφάλια τριάντα χιλιάδων να πολτοποιούσα
Τα δόντια δέκα χιλιάδων με την τανάλια να έβγαζα
εκατό χιλιάδων τα πτώματα να σκορπούσα στις ρεματιές
δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.
Ο κόσμος όλος ξέρει πόσο ανώτερος είναι ο Τούρκος
και πόση κακοήθεια φωλιάζει στο μυαλό του Έλληνα
πέντε χιλιάδων τα πτώματα να έκαιγα στους κλιβάνους
δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.
Σαράντα χιλιάδες τους να σούβλιζα με την λόγχη μου,
ογδόντα χιλιάδες τους να έστελνα στη κόλαση
εκατό χιλιάδες τους να κρεμούσα στο σκοινί

δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος!


Όμορφο, ε;
Πάνω σ' αυτό το ποίημα λοιπόν έχει στηριχθεί η Ελληνοτουρκική
φιλία των δύο λαών από τους φίλους μας Αμερικανούς, Εβραίους,
Γερμανούς, κλπ.!!!


Ολα τα πιο πάνω είναι παρμένα απο:

http://clubs.pathfinder.gr/epsilon/68812

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gr8_alexander
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 02:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gr8_alexander
ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΖΗΛΕΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΙ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΕ ΣΤΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΕΤΙΚΟ ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΧΛΙΔΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΑΝ Η ΚΥΠΡΟΣ ΠΑΡΕΜΕΝΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΟΜΩΣ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΚΥΠΡΙΟ (ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΠΩΣ ΕΠΙΣΚΕΥΘΗΚΕ ΤΙΣ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ) ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΥΨΗΛΟ. ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΦΙΛΟΛΑΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ;

3167Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 14:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΦΙΛΕ

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ.
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΕΙ, ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΑ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ, ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗΣ ΚΥΠΡΟΥ, ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΨΗΛΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΗ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ.

ΣΕ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΣΤΑ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΠΟ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΕΡΥΝΕΙΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΕΞΗΠΗΡΕΤΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ.

ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ.

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos
Φίλοι μου ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.
Ολως ιδιαιτέρως στους ramoglou kai spyral.
Αυτό είναι το τελευταίο μυνημά μου λόγω αλλαγής εργασίας μου και μετάβασης μου στο εξωτερικό.
Χρησιμοποιώ το παρόν topic επειδή οι νέες μου επαγγελματικές δραστηριότητες θα είναι στην Κύπρο.

2 ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ TOPIC/ΣΑΝ ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ/ΕΛΛΑΔΙΤΗΣ
------------------------------------------------------
Πηγαίνω στην Κύπρο για επαγγελματικούς λόγους απο το 1986 , η εργασία μου είναι μεταφορές αφορολογήτων ειδών (τσιγάρων και ποτών).
Την Κύπρο την γνωρίζω αρκετά καλά καθώς επίσης και την φιλοσοφία των ανθρώπων της(ΣΣ Απ΄όλες τις πλευρές μπορώ να πώ)
Δεν σας κρύβω οτι πολλοί στον κύκλο μου που με γνωρίζουν καλά προσπάθησαν να με αποθαρρύνουν για να μην πάω αλλά η επιθυμία μου να πάω στο συγκεκριμένο market που ο κύκλος μου τον θεωρεί μελλοντικά ξεγραμμένο λόγω ΕΟΚ ( ΝΑΙ ΚΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΑΛΛΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ) ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ). Και πηγάζει απο την άνεση που νιώθω σε αυτο το ευλογημενο ελληνικο νησί.
Κύριοι συγχωρήστε με σας παρακαλώ,αλλά πιστέψτε με ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟΥΡΚΟΣ. Δεν αξίζει να γίνεται καν μνεία γιαυτά τα ΜΑΥΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΠΗΡΑΝ ΑΞΊΑ ΜΟΝΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΣΙΑΖΑΝ "ΕΛΛΗΝΕΣ" ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΩ ΚΑΚΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΒΙΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΕΟΚ ΚΑΙ Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΟΙΝΩΤΗΤΑ ουδόλως με απασχολεί.
Ημουν μάρτυρας πολλών συζητήσεων και διαπραγματεύσεων με Τούρκους που για διαφόρους λόγους δεν έπρεπε να αποκαλυφθεί η ταυτότητα μου-->ακουσα και έμαθα για την κομπλεξική νοοτροπία τους . Τώρα εαν κάποιος ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟΣ μου πεί οτι υπάρχουν και εξαιρέσεις ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙ . ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΜΜΙΑ ....ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΣΤΟΥΣ ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ. ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΩΝ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ. Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΣΤΟΧΟΣ ΓΙΑ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ . ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΑΤΣΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΣΚΥΛΕΥΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΠΤΩΜΑΤΑ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ Η --> Η Φ Ο Λ Α.

Κύριοι, σας ευχαριστώ που με βάλατε στην παρέα του FORUM ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΩΣ striker αλλά και ωσ sardanapalos.

H TIMH HTAN ΟΛΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΥΡΙΟΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΑΝΙΔΕΙΝ

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ STRIKER/SARDANAPALOS


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 21:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΦΙΛΕ sardanapalΕ

ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝΕΙΣ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ.

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 16:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Η ΤΔΒΚ πληρώνει τα λεφτά

Θα δώσει αποζημίωση στον Αχμέτ Τζαβίτ Αν που κέρδισε τη δίκη εναντίον της Τουρκίας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων δικαιμάτων. Όχι η Τουρκία. Η ΤΔΒΚ. Και τα λεφτά προέρχονται απο εμάς.

Η ΤΔΒΚ πληρώνει τα λεφτά
Πόσα; 29 χιλιάδες λίρες. Και η αποζημίωση που εκδίκασε το δικαστήριο είναι 19 χιλιάδες Ευρώ. Και αυτό συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία μας. Δεν είναι σημαντικό οτι τα λεφτά θα πληρώσει η ΤΔΒΚ. Είναι σημαντικό οτι ένας Τουρκοκύπριος κέρδισε μια δίκη εναντίον της Τουρκίας. Και υπάρχουν και άλλες δίκες εναντίον της σε αυτό το δικαστήριο. Η δίκη του Κουτλού Ανταλί. Η δίκη που άρχισε απο το Κίνημα Πατριωτικής Ενότητας. Για εμάς είναι σημαντικό να το δούμε απο αυτή την άποψη. Και είναι οι χιλιάδες στρατιώτες που υπάρχουν εδώ. Μαζί με τον πληθυσμό που μεταφέρθηκε απο την Τουρκία στο νησί. 29 εκατομύρια. Δεν είναι πολλά λεφτά για ένα τόσο πλούσιο κράτος όπως η ΤΔΒΚ. Και αν ξέρατε πόσα ακόμα λεφτά θα πληρώσουμε ακόμα. Γνωρίζετε όμως τι θα γίνει μετά για τα προϊόντα απο την ΤΔΒΚ που εδώ και 7 χρόνια αποαγορεύεται να εισάγονται στην Αγγλία. Η ΤΔΒΚ για να καταργήσει τα εμπόδια προσέφυγε σε μια νομική εταιρεία στην Αγγλία. Ποιοί όμως είναι οι ιδιοκτήτες ; Όπως και να έχει δεν γνωρίζουμε. Αλλά όπως και να έχει αυτό πρέπει να το γνωρίζετε οτι σε αυτή την εταιρεία δίδονται σημαντικά πόσα. Κάθε φορα 16 χιλιάδες στερλίνες. Και το ποσό φτάνει τις 16.196.74 στερλίνες. Και να υπήρχε διαφορά; Δεν υπάρχει. Αλλά τα λεφτά πάνε.
Ποιός ξέρει σε ποιανού την τζέπη. Αλλά αν δεν τα μάθει αυτά το έθνος; Δυστυχώς. Ίσως να ευχαριστηθείτε με το τι πληρώνει το κάθε γραφείο. Και τα αναπάντεχα έξοδα απο τα γραφεία. Δεν είναι θέμα που ξοδεύονται; Αυτά τα αναπάντεχα γραφειακά έξοδα. Η μήπως τα απο κοινού.
Ίσως να μην γνωρίζει άλλος απο που πηγάζουν και που πάνει αυτά τα χρήματα. Ίσως δεν είναι κάτι που πρέπει να γνωρίζουμε. Όμως σήμερα διορίστηκαν 18 άτομα στο προεδρικό. Ποιά τα καθήκοντα τους; Και γιατί δεν υπήρξε η ανάγκη για να εξαγγελθούν οι θέσεις; Γιατί αν ήταν για όλους ίδιοι οι νόμοι δεν θα χρειαζόταν και εδώ μια ευκαιρία ισότητας; Απο αυτά που πληρώνονται απο κοινού;
Δυστυχώς αυτό έγινε κάτι το παράξενο αλλά δεν είναι είδηση. Αυτά που εξαγγέλθηκαν στους συμπατριώτης οτι θα έπεφταν οι τόκοι των πιστώσεων. Αυτά είναι όμως για τους φίλους. Δεν είναι για αυτούς που τα έχουν ανάγκη αλλά και πάλι για αυτούς που δεν τα έχουν. Για αυτούς που θέλουν να αυξήσουν τα λεφτά τους. Τους πλούσιους. Πήραν και τα έβαλαν σε άλλες τράπεζες με ψηλότερο τόκο. Και αυτό δεν είναι νέο. Είναι παλιό. Αν ακούσατε αυτή την είδηση θα καταλαβαίνατε σε ποιούς έδωσαν τις μειωμένες πιστώσεις. Και οτι δεν υπάρχει δικαιοσύνη.
Λένε οτι δεν είναι λεφτά για την ευτυχία σας. Είναι σωστό. Τα λεφτά είναι για δικό τους όφελος.

Afrika | Şener LEVENT (Açı)

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 16:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Δημοκρατικές εκλογές

Ο κύριος Γκιούλ πριν απο λίγο καιρό μιλώντας για τις εκλογές που θα γίνουν στην ΤΔΒΚ τον Δεκέμβριο είπε οτι "πρέπει να είναι δημοκρατικές εκλογές." Μετά απο ένα σύντομο χρονικό διάστημα θέλοντας να διορθώσει αυτά που είπε τόνισε"οι εκλογές στην Κύπρο πάντοτε θα είναι δημοκρατικές."

Δημοκρατικές εκλογές
Ο σκοπός μου δεν είναι να αντιδράσω στα λόγια του κυρίου Γκιούλ. Ο σκοπός μου είναι να αναφέρω τα γεγονότα όπως έχουν. Απο την στιγμή που γίνονται εκλογές τότε υπάρχει δημοκρατία. Με άλλα λόγια το βασικό στοιχείο της δημοκρατίας είναι οι εκλογές. Σε αυτή την χώρα αν δεν γίνονταν εκλογές δεν θα υπήρχε η δημοκρατία
Αυτός ο λαός σύμφωνα με αυτά που κάνει και τις πετυχεμένες τους εκλογές εδώ και 29 χρόνια είναι δυνατό με αυτές να δείξει οτι υπάρχει μια δημοκρατία στο Βορρά. Και αυτή είναι η πραγματικότητα οτι στο νησί χρησιμοποούμε τους όρους για δύο κράτη, δύο λαούς, δύο πραγματικότητες και οτι υπάρχει η δημοκρατία. Φυσικά υπάρχουν και άλλα στοιχεία της δημοκρατίας. Ανάμεσα σε αυτά είναι η δικαιοσύνη, η διαφάνεια, η ηθική και είναι και αυτά στοιχεία μιας καλής διοίκησης. Οποιοδήποτε ένα απο αυτά τα στοιχεία δεν νομίζω οτι μπορούμε να πούμε οτι απουσιάζουν απο τη δημοκρατία στο Βορρά. Αν αναλυθούν τα εκλογικά αποτελέσματα απο τις αναλύσεις αυτέ ςοι εκλογές θα ανοίξουν το δρόμο για σημαντικές εξελίξεις. Για παράδειγμα η οικονομική κατάσταση
και η έκρηξη της μέσα σε ένα τέταρτο του αιώνα δείχνουν οτι αυτή υπάρχει. Σημαίνει οτι ο λαός με αυτές τις εκλογές θα μπορεί να εξελέξει την εξουσία που θα τον καθοδηγήσει. Και πάλι ο λαός με την θέληση του ειδικότερα στις τοπικές εκλογές διάλεξε διάφορους υποψηφίους απο διαφορετικά πολιτικά κόμματα. Δηλαδή το ενδιαφέρον για τις εκλογές μας είναι μεγάλο και παρουσιάζεται η θέληση μας για το ποιούς θα ψηφίσουμε. Η θέληση του λαού για την διοίκηση της χώρας διαφαίνεται με ένα δύο κόμματα που έχουν την εξουσία. Και διερευνώντας τους λόγους για αυτό δεν είναι αναγκαίο να προσφεύγουμε σε αρνητικά σενάρια. Σημαίναι οτι πρέπει να αποτιούμε σεβασμό στον ψήφο του λαού στις εκλογές.
Και ψάχνοντας τους λόγους για αυτή την θέληση πρέπει να γνωρίζουμε καλά τις ιδιαιτερότητες της αντιπολίτευσης στη χώρα. Αυτή τη φορά η αντιπολίτευση της χώρας κυβέρνηση πολύ την χώρα και προτίμησε να μην αποτελεί την κλασσική αντιπολίτευση.
Επίσης η αντιπολίτευση απο πάντα δεν έκανε πάντα αυτά που ήθελε ο λαός. Για παράδειγμα η κοινή κυβέρνηση στην οποία εισήλθε το Κόμμα Κοινοτικής Απελευθέρωσης το 1986 μέσα σε ένα χρόνο βρέθηκε να διαφωνεί και να αποχωρήσει. Και πάλι το ίδιο κόμμα στην κοινή κυβέρνηση το 1999 έκανε το ίδιο και εγκατέλειψε την κυβέρνηση επειδή αντιτίθετο στην Τουρκία.
Το ίδιο μπορεί να λεθχεί και για το Ρεπουπλικανικό Τουρκικό Κόμμα. Αυτοί έκαναν μια κοινή κυβέρνηση και εξαναγκάστηκαν σε αλλαγή του προέδρου τους, αλλά και εσωτερικές συγκρούσεις. Θα καταλάβετε οτι η αντιπολίτευση αυτής της χώρας κάνει αντιπολίτευση στον ίδιο τον εαυτό της.
Και έπρεπε να αφήσει τους συμπατριώτες στις πλατείες να αποφασίσων. Και να χρησιμοποιήσουν τις ψήφους τους ανάλογα με το τι πιστεύουν. Δυστυχώς αυτό δεν φαίνεται και σε αυτές τις εκλογές. Προσπαθούν να βομβαρδίσουν με ψέματα και να παραπληροφορήσουν τους πολίτες.
Και προχωρόντας παρα πέρα στην ένταση των εκλογών που αρχίσαμε να νιώθουμε άρχισαν να κινούνται κάθε είδους δάκτυλοι. Πρώτα ο δάκτυλος της Ε.Ε. Μετά ο Αμερικανικός δάκτυλος. Ο Αγγλικός. Ο Ελληνικός και Ελληνοκυπριακός. Είναι κάτι άλλο αυτά που κάνουν. Οι άντρες παίζουν ανοικτά.
"Αυτό δεν μπορεί να γίνει με το Ντενκτάς". Προσπαθούν να κερδίσουν με τις εντυπώσεις τα κόμματα απο τον πρόεδρο παρουσιάζοντας τις δικές τους απόψεις. Δεν είναι γνωστό τι μήνυμα δίνουν και σε ποιόν τα λεγόμενα Γκιούλ που προαναφέραμε.
Αλλά ενώ βλέπουμε αυτές τις παρεμβάσεις και η Τουρκία απλώνει το χέρι της. Πιστεύουμε οτι η Άγκυρα υποστηρίζει μια πλευρά πρέπει να υποστηρίζει κάποια πλευρά.
Απο κάθε άποψη

Vatan | Erdoğan NAİM

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 16:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Το καθήκον

Δεν θα εξελέξουμε για ακόμα μια φορά το υφιστάμενο καθεστώς και η αντιπολίτευση θα κερδίσει τις εκλογές. Δεν έχουμε άλλες επιλογές. Για αυτό το λόγο θα κάνουμε οτι περνά απο το χέρι μας. Και το να τους παρεμποδίσουμε πρέπει να είναι καθήκον του κάθε Τουρκοκυπρίου ξεχωριστά.

Το καθήκον
Έψαχνε για κάποιο απο τη Λάπηθο. Ο γείτονας του είχε χωρίσει το σπίτι σε έξι υπνοδωμάτια. Ένα μόνο υπνοδωμάτιο, μπάνιο και τουαλέτα. Τα τρία υπόλοιπα δωμάτια
τα ενοικίαζαν Τούρκοι εργάτες επειδή ήταν πανσιόν. Είναι περίπου εδώ και δύο μήνες που εγκαταστάθηκαν 2 οικογένειες απο τα Άδανα και μιά απο την Ούρφα. Ήταν ήσυχες οικογένειες. Μεταξύ τους περνούσαν καλά. Δούλευαν όλοι μέρα.
Ο αναγνώστης μας λέει :
"Άρχισαν να πηγαίνουν ξαφνικά στην πανσιόν άνθρωποι της κυβέρνησης . Αυτός μας τράβηξε την προσοχή και μείναμε έκπληκτοι. Οι Τούρκοι χαίρονταν. Παρακολουθούσαμε το πήγαινε έλα. Μιλούσαμε με την οικογένεια απο την Ούρφα. Μας είπαν οτι ήλθαν άνθρωποι απο την κυβέρνηση που τους είπαν οτι θα τους έδιναν ταυτότητες και μετά θα τους έδιναν υπηκοότητα. Η οικογένεια δεν πίστεψε. Νόμιζαν οτι θα ήθελαν πολλά λεφτά. Αλλά όχι δεν ήθελαν. Τους είπαν οτι ήταν αρκετό να τους δώσουν τους ψήφους τους. Και η οικογένεια χαρούμενη τους είπε οτι όλοι οι ψήφοι τους ανήκουν και οτι αν ήθελαν θα έφερναν και τους συγγενείς τους απο την Ούρφα. Τώρα και οι δύο οικογένειες απο τα Άδανα και η άλλη απο την Ούρφα περίμεναν την μέρα που θα έπαιρναν την υπκοότητα.
Ο αναγνώστη μας απο την Λάπηθο λέγοντας μας αυτά ήθελε να τα δημοσιεύσουμε και μετά να πληροφορήσουμε το Ανώτατο Εκλογικό Συμβούλιο. Το οποίο συμβούλο προειδοποίησε τους συμπατριώτες οτι θα μπορούν να αναλάβει δράση οταν ενημερωθεί για τις λίστες αυτών που παίρνουν υπηκοότητα. Τις δηλώσεις έκανε ο πρόεδρος του Ανώτατου Εκλογικού Συμβουλίου και πρόεδρος του Ανωτάτου Δικαστηρίου Τανέρ Εργκινέλ. Και σαν αυτά τα παραδείγματα υπάρχουν πολλά. Είναι πολλά τα παράπονα που δεχόμαστε. Και θα πληροφορήσουμε για το θέμα αυτό το Ανώτατο Εκλογικό Συμβούλιο. Και θα ελέγξουμε και τους νέους εκλογικούς καταλόγους με όλους όσους πήραν υπηκοότητα. Όπως διαφαίνεται τα κόμματα του καθεστώτος χρησιμοποιούν κλασσικές μεθόδους για να βγουν νικητές απο την κάλπη. Αλλά θα έμενα έκπληκτος αν δεν το έκαναν αυτό. Επειδή γνωρίζουν οτι το αλφάβητο είναι απο αριστερά προς τα δεξιά. Το να δίνουν την υπηκοότητα είναι μια κλασσική μέθοδος όπως και να πιέζουν , να δίνουν υποσχέσεις, να πιέζουν, να κατηγορούν να δυσκολεύουν. Είναι δύσκολο να μην το κάνουν.
Ειδικότερα είναι ένα μέτρο που δεν αλλάζει το να δίνουν υπηκοότητα αλλά ταυτόχρονα δημιουργεί ζημιά για τον λαό. Τα κόμματα που υποστηρίζουν λύση και ένταξη δεν κουράζονται για το θέμα και συνεχίζουν ναπροσπαθούν. Και έχουν επαφές για το θέμα με το Σύνδεσμο Εποίκων και το πρόεδρο του Νουρί Τσεβικέλ. Για να μπορέσουν να διευκολύνουν το λαό δημιούργησαν μια ηλεκτρονική διεύθυνση επικοινωνίας και ένα αριθμό τηλεφώνου.
Και αφού αποδέχονται τα παράπονα σχετικά με τις υπηκοότητες που γίνονται τα αναλύουν και προσφεύγουν στο Ανώτατο Εκλογικό Συμβούλιο.
Πιστεύω οτι παράπονα σαν τα δικά σας υπάρχουν πολλά και θα συνεχίσουν να έρχονται. Και η μόνη επιλογή είναι να τους αποτρέψουμε απο το να κερδίσουν τις εκλογές. Δεν έμεινε άλλη επιλογή.Για αυτό ας κάνουμε οτι περνά απο το χέρι μας με όλες μας τις δυνατότητες. Για να τους εμποδίσουμε και αυτό θα πρέπει να είναι καθήκον κάθε Τουρκοκυπρίου

Kibris | Başaran DÜZGÜN (Kulis)

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 16:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Στόχος: η λύση και η ΕΕ!
Οι πρόεδροι του CTP – Ενωμένες Δυνάμεις, του BDH και του ÇABP υπέγραψαν πρωτόκολλο συνεργασίας…Το πρωτόκολλο έχει στόχο την ενότητα στη δουλειά, τις δυνάμεις και τις ενέργειες στην κατεύθυνση της λύσης και της ΕΕ πριν και μετά από τις εκλογές…


Στόχος: η λύση και η ΕΕ!
Η κίνηση Ειρήνη και Δημοκρατία (BDH), το CTP – Ενωμένες Δυνάμεις και το κόμμα της λύσης και της ΕΕ (ÇABP) υπέγραψαν κοινό πρωτόκολλο.
Το πρωτόκολλο, που έχει 7 παραγράφους με κατεύθυνση τη δημιουργία συνασπισμού και τη συνεργασία προς το στόχο της λύσης και της ένταξης στην ΕΕ στη διάρκεια των εκλογών αλλά και μετά, υπέγραψαν ο πρόεδρος του CTP – Ενωμένες Δυνάμεις Μεχμέτ Αλί Ταλάτ, ο πρόεδρος του BDH Μουσταφά Ακιντζί και ο πρόεδρος του ÇABP Αλί Ερέλ.
Το πρωτόκολλο έχει σκοπό να κινητοποιήσει τις δυνάμεις της ειρήνης που αποτελούν τρία κόμματα ώστε στη διάρκεια των εκλογών του Δεκεμβρίου 2003, μέσα σε αλληλεγγύη, συνεργασία και ενότητα ενεργειών να πραγματοποιήσουν τους στόχους που έχουν προκαθορίσει.
‘Η λύση του κυπριακού ζητήματος και η ένταξη της ενωμένης Κύπρου στην ΕΕ είναι κοινό κέρδος για τον τουρκοκυπρικαό και τον τουρκικό λαό’ όπως εκφράζεται στο πρωτόκολλο κι όσοι υιοθετούν αυτή την άποψη προβλέπεται να βρεθούν σε διάλογο και αλληλεγγύη με τις πολιτικές και κοινωνικές δυνάμεις στην Τουρκία.
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ
Σύμφωνα με το κείμενο του πρωτοκόλλου που υπέγραψαν οι τρεις πρόεδροι εξηγούνται ως εξής ‘οι κοινοί στόχοι που αποφασίστηκε να ανακοινώνονται στην κοινή γνώμη στο εσωτερικό και το εξωτερικό από τα τρία κόμματα που εξασφαλίζουν τη συνεννόηση’:
‘Το CTP – Ενωμένες Δυνάμεις, το BDH και το ÇABP βλέπουν ως βασικό στόχο την πραγματοποίηση της ένταξης στην ΕΕ μιας ενωμένης κυπριακής δημοκρατίας που θα ιδρυθεί βασισμένη στην πολιτική ισοτιμία του ελληνοκυπριακού και του τουρκοκυπριακού κράτους στη βάση του σχεδίου Ανάν μέχρι το Μάιο του 2004.
Τα τρία κόμματα με αυτό το στόχο στο τέλος των εκλογών του Δεκεμβρίου δεσμεύονται να κάνουν κάθε είδους συνεργασία στην κατεύθυνση του στόχου που δηλώνεται, περιλαμβανομένης και της δημιουργίας μιας κυβέρνησης συνασπισμού μεταξύ τους στον αριθμητικό συσχετισμό δυνάμεων στη βουλή που θα βγει από την εμπιστοσύνη και τη στήριξη του λαού μας· με τον ίδιο τρόπο δεσμεύονται να μην κάνουν καμιά συνεργασία με το UBP, το DP και τα παρόμοια καθεστωτικά κόμματα.
Τα τρία κόμματα ως πρώτο βήμα μετά τις εκλογές θα δώσουν τέλος στη διαπραγματευτική ιδιότητα του Ντενκτάς, θα συστήσουν μια αντιπροσωπεία από Τουρκοκυπρίους για τις διαπραγματεύσεις για τη λύση του κυπριακού ζητήματος, μια νέα επιτροπή που θα έχει την εμπιστοσύνη της κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας.
Τα τρία κόμματα, μέχρι το Μάιο του 2004, θα έχουν επιτύχει μια συμφωνία στη βάση του σχεδίου Ανάν την οποία θα υποβάλουν στην έγκριση της κοινής γνώμης (με δημοψήφισμα).
Τα τρία κόμματα θα αντιμετωπίσουν με αποφασιστικότητα τα καθεστωτικά κόμματα που παίρνουν πρωτοβουλίες για να παίξουν με τον αριθμό των εκλογέων και του πληθυσμού, για να επέμβουν στη βούληση των εκλογέων και κάνουν συνεργασίες με περιβάλλοντα της Τουρκίας που αντιτίθενται στην ΕΕ.
Τα κόμματά μας γνωρίσουν ότι η λύση του κυπριακού και η ένταξη μιας ενωμένης Κύπρου στην ΕΕ θα είναι κοινό όφελος για τον τουρκοκυπριακό και τον τουρκικό λαό. Προκειμένου, λοιπόν, για την προώθηση της λύσης και την πρόοδο της διαδικασίας ένταξης, θα βρίσκονται συνεχώς σε αλληλεγγύη και διάλογο με τις πολιτικές και κοινωνικές δυνάμεις στην Τουρκία που επιθυμούν αυτούς τους στόχους.
Οι δυνάμεις της ειρήνης που αποτελούν τα τρία κόμματα, μπαίνοντας στη διαδικασία των εκλογών του Δεκεμβρίου του 2003, θα κινηθούν σε κλίμα συνεργασίας, ενότητας των ενεργειών τους και αλληλεγγύης για την πραγματοποίηση των στόχων που έχουν προκαθορίσει. Θα απέχουν από πρακτικές φθοράς το ένα απέναντι στο άλλο, θα προτάξουν μαζί τα στήθη τους απέναντι σε επιθέσεις που βλάπτουν το πνεύμα της συνεργασίας και τη διαδικασία λύσης και ένταξης στην ΕΕ’.


Στόχος: η λύση και η ΕΕ!
2003-09-05 | Yeniduzen | --------
Οι πρόεδροι του CTP – Ενωμένες Δυνάμεις, του BDH και του ÇABP υπέγραψαν πρωτόκολλο συνεργασίας…Το πρωτόκολλο έχει στόχο την ενότητα στη δουλειά, τις δυνάμεις και τις ενέργειες στην κατεύθυνση της λύσης και της ΕΕ πριν και μετά από τις εκλογές…


Στόχος: η λύση και η ΕΕ!
Η κίνηση Ειρήνη και Δημοκρατία (BDH), το CTP – Ενωμένες Δυνάμεις και το κόμμα της λύσης και της ΕΕ (ÇABP) υπέγραψαν κοινό πρωτόκολλο.
Το πρωτόκολλο, που έχει 7 παραγράφους με κατεύθυνση τη δημιουργία συνασπισμού και τη συνεργασία προς το στόχο της λύσης και της ένταξης στην ΕΕ στη διάρκεια των εκλογών αλλά και μετά, υπέγραψαν ο πρόεδρος του CTP – Ενωμένες Δυνάμεις Μεχμέτ Αλί Ταλάτ, ο πρόεδρος του BDH Μουσταφά Ακιντζί και ο πρόεδρος του ÇABP Αλί Ερέλ.
Το πρωτόκολλο έχει σκοπό να κινητοποιήσει τις δυνάμεις της ειρήνης που αποτελούν τρία κόμματα ώστε στη διάρκεια των εκλογών του Δεκεμβρίου 2003, μέσα σε αλληλεγγύη, συνεργασία και ενότητα ενεργειών να πραγματοποιήσουν τους στόχους που έχουν προκαθορίσει.
‘Η λύση του κυπριακού ζητήματος και η ένταξη της ενωμένης Κύπρου στην ΕΕ είναι κοινό κέρδος για τον τουρκοκυπρικαό και τον τουρκικό λαό’ όπως εκφράζεται στο πρωτόκολλο κι όσοι υιοθετούν αυτή την άποψη προβλέπεται να βρεθούν σε διάλογο και αλληλεγγύη με τις πολιτικές και κοινωνικές δυνάμεις στην Τουρκία.
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ
Σύμφωνα με το κείμενο του πρωτοκόλλου που υπέγραψαν οι τρεις πρόεδροι εξηγούνται ως εξής ‘οι κοινοί στόχοι που αποφασίστηκε να ανακοινώνονται στην κοινή γνώμη στο εσωτερικό και το εξωτερικό από τα τρία κόμματα που εξασφαλίζουν τη συνεννόηση’:
‘Το CTP – Ενωμένες Δυνάμεις, το BDH και το ÇABP βλέπουν ως βασικό στόχο την πραγματοποίηση της ένταξης στην ΕΕ μιας ενωμένης κυπριακής δημοκρατίας που θα ιδρυθεί βασισμένη στην πολιτική ισοτιμία του ελληνοκυπριακού και του τουρκοκυπριακού κράτους στη βάση του σχεδίου Ανάν μέχρι το Μάιο του 2004.
Τα τρία κόμματα με αυτό το στόχο στο τέλος των εκλογών του Δεκεμβρίου δεσμεύονται να κάνουν κάθε είδους συνεργασία στην κατεύθυνση του στόχου που δηλώνεται, περιλαμβανομένης και της δημιουργίας μιας κυβέρνησης συνασπισμού μεταξύ τους στον αριθμητικό συσχετισμό δυνάμεων στη βουλή που θα βγει από την εμπιστοσύνη και τη στήριξη του λαού μας· με τον ίδιο τρόπο δεσμεύονται να μην κάνουν καμιά συνεργασία με το UBP, το DP και τα παρόμοια καθεστωτικά κόμματα.
Τα τρία κόμματα ως πρώτο βήμα μετά τις εκλογές θα δώσουν τέλος στη διαπραγματευτική ιδιότητα του Ντενκτάς, θα συστήσουν μια αντιπροσωπεία από Τουρκοκυπρίους για τις διαπραγματεύσεις για τη λύση του κυπριακού ζητήματος, μια νέα επιτροπή που θα έχει την εμπιστοσύνη της κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας.
Τα τρία κόμματα, μέχρι το Μάιο του 2004, θα έχουν επιτύχει μια συμφωνία στη βάση του σχεδίου Ανάν την οποία θα υποβάλουν στην έγκριση της κοινής γνώμης (με δημοψήφισμα).
Τα τρία κόμματα θα αντιμετωπίσουν με αποφασιστικότητα τα καθεστωτικά κόμματα που παίρνουν πρωτοβουλίες για να παίξουν με τον αριθμό των εκλογέων και του πληθυσμού, για να επέμβουν στη βούληση των εκλογέων και κάνουν συνεργασίες με περιβάλλοντα της Τουρκίας που αντιτίθενται στην ΕΕ.
Τα κόμματά μας γνωρίσουν ότι η λύση του κυπριακού και η ένταξη μιας ενωμένης Κύπρου στην ΕΕ θα είναι κοινό όφελος για τον τουρκοκυπριακό και τον τουρκικό λαό. Προκειμένου, λοιπόν, για την προώθηση της λύσης και την πρόοδο της διαδικασίας ένταξης, θα βρίσκονται συνεχώς σε αλληλεγγύη και διάλογο με τις πολιτικές και κοινωνικές δυνάμεις στην Τουρκία που επιθυμούν αυτούς τους στόχους.
Οι δυνάμεις της ειρήνης που αποτελούν τα τρία κόμματα, μπαίνοντας στη διαδικασία των εκλογών του Δεκεμβρίου του 2003, θα κινηθούν σε κλίμα συνεργασίας, ενότητας των ενεργειών τους και αλληλεγγύης για την πραγματοποίηση των στόχων που έχουν προκαθορίσει. Θα απέχουν από πρακτικές φθοράς το ένα απέναντι στο άλλο, θα προτάξουν μαζί τα στήθη τους απέναντι σε επιθέσεις που βλάπτουν το πνεύμα της συνεργασίας και τη διαδικασία λύσης και ένταξης στην ΕΕ’.


Στόχος: η λύση και η ΕΕ!
2003-09-05 | Yeniduzen | --------
Οι πρόεδροι του CTP – Ενωμένες Δυνάμεις, του BDH και του ÇABP υπέγραψαν πρωτόκολλο συνεργασίας…Το πρωτόκολλο έχει στόχο την ενότητα στη δουλειά, τις δυνάμεις και τις ενέργειες στην κατεύθυνση της λύσης και της ΕΕ πριν και μετά από τις εκλογές…


Στόχος: η λύση και η ΕΕ!
Η κίνηση Ειρήνη και Δημοκρατία (BDH), το CTP – Ενωμένες Δυνάμεις και το κόμμα της λύσης και της ΕΕ (ÇABP) υπέγραψαν κοινό πρωτόκολλο.
Το πρωτόκολλο, που έχει 7 παραγράφους με κατεύθυνση τη δημιουργία συνασπισμού και τη συνεργασία προς το στόχο της λύσης και της ένταξης στην ΕΕ στη διάρκεια των εκλογών αλλά και μετά, υπέγραψαν ο πρόεδρος του CTP – Ενωμένες Δυνάμεις Μεχμέτ Αλί Ταλάτ, ο πρόεδρος του BDH Μουσταφά Ακιντζί και ο πρόεδρος του ÇABP Αλί Ερέλ.
Το πρωτόκολλο έχει σκοπό να κινητοποιήσει τις δυνάμεις της ειρήνης που αποτελούν τρία κόμματα ώστε στη διάρκεια των εκλογών του Δεκεμβρίου 2003, μέσα σε αλληλεγγύη, συνεργασία και ενότητα ενεργειών να πραγματοποιήσουν τους στόχους που έχουν προκαθορίσει.
‘Η λύση του κυπριακού ζητήματος και η ένταξη της ενωμένης Κύπρου στην ΕΕ είναι κοινό κέρδος για τον τουρκοκυπρικαό και τον τουρκικό λαό’ όπως εκφράζεται στο πρωτόκολλο κι όσοι υιοθετούν αυτή την άποψη προβλέπεται να βρεθούν σε διάλογο και αλληλεγγύη με τις πολιτικές και κοινωνικές δυνάμεις στην Τουρκία.
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ
Σύμφωνα με το κείμενο του πρωτοκόλλου που υπέγραψαν οι τρεις πρόεδροι εξηγούνται ως εξής ‘οι κοινοί στόχοι που αποφασίστηκε να ανακοινώνονται στην κοινή γνώμη στο εσωτερικό και το εξωτερικό από τα τρία κόμματα που εξασφαλίζουν τη συνεννόηση’:
‘Το CTP – Ενωμένες Δυνάμεις, το BDH και το ÇABP βλέπουν ως βασικό στόχο την πραγματοποίηση της ένταξης στην ΕΕ μιας ενωμένης κυπριακής δημοκρατίας που θα ιδρυθεί βασισμένη στην πολιτική ισοτιμία του ελληνοκυπριακού και του τουρκοκυπριακού κράτους στη βάση του σχεδίου Ανάν μέχρι το Μάιο του 2004.
Τα τρία κόμματα με αυτό το στόχο στο τέλος των εκλογών του Δεκεμβρίου δεσμεύονται να κάνουν κάθε είδους συνεργασία στην κατεύθυνση του στόχου που δηλώνεται, περιλαμβανομένης και της δημιουργίας μιας κυβέρνησης συνασπισμού μεταξύ τους στον αριθμητικό συσχετισμό δυνάμεων στη βουλή που θα βγει από την εμπιστοσύνη και τη στήριξη του λαού μας· με τον ίδιο τρόπο δεσμεύονται να μην κάνουν καμιά συνεργασία με το UBP, το DP και τα παρόμοια καθεστωτικά κόμματα.
Τα τρία κόμματα ως πρώτο βήμα μετά τις εκλογές θα δώσουν τέλος στη διαπραγματευτική ιδιότητα του Ντενκτάς, θα συστήσουν μια αντιπροσωπεία από Τουρκοκυπρίους για τις διαπραγματεύσεις για τη λύση του κυπριακού ζητήματος, μια νέα επιτροπή που θα έχει την εμπιστοσύνη της κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας.
Τα τρία κόμματα, μέχρι το Μάιο του 2004, θα έχουν επιτύχει μια συμφωνία στη βάση του σχεδίου Ανάν την οποία θα υποβάλουν στην έγκριση της κοινής γνώμης (με δημοψήφισμα).
Τα τρία κόμματα θα αντιμετωπίσουν με αποφασιστικότητα τα καθεστωτικά κόμματα που παίρνουν πρωτοβουλίες για να παίξουν με τον αριθμό των εκλογέων και του πληθυσμού, για να επέμβουν στη βούληση των εκλογέων και κάνουν συνεργασίες με περιβάλλοντα της Τουρκίας που αντιτίθενται στην ΕΕ.
Τα κόμματά μας γνωρίσουν ότι η λύση του κυπριακού και η ένταξη μιας ενωμένης Κύπρου στην ΕΕ θα είναι κοινό όφελος για τον τουρκοκυπριακό και τον τουρκικό λαό. Προκειμένου, λοιπόν, για την προώθηση της λύσης και την πρόοδο της διαδικασίας ένταξης, θα βρίσκονται συνεχώς σε αλληλεγγύη και διάλογο με τις πολιτικές και κοινωνικές δυνάμεις στην Τουρκία που επιθυμούν αυτούς τους στόχους.
Οι δυνάμεις της ειρήνης που αποτελούν τα τρία κόμματα, μπαίνοντας στη διαδικασία των εκλογών του Δεκεμβρίου του 2003, θα κινηθούν σε κλίμα συνεργασίας, ενότητας των ενεργειών τους και αλληλεγγύης για την πραγματοποίηση των στόχων που έχουν προκαθορίσει. Θα απέχουν από πρακτικές φθοράς το ένα απέναντι στο άλλο, θα προτάξουν μαζί τα στήθη τους απέναντι σε επιθέσεις που βλάπτουν το πνεύμα της συνεργασίας και τη διαδικασία λύσης και ένταξης στην ΕΕ’.


YENIDUZEN

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 16:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Τερματισμό της επίδειξης διαβατηρίων ζητά εκ νέου η κυβέρνηση

"Παράλογη και παράνομη απαίτηση"

Λευκωσία: Την θέση της κυβέρνησης ότι είναι απαράδεκτη και παράνομη η απαίτηση του κατοχικού καθεστώτος για επίδειξη διαβατηρίων, διατύπωσε την Πέμπτη ο Κυβερνητικός Εκπρόσωπος Κύπρος Χρυσοστομίδης ο οποίος δήλωσε ότι η Κυπριακή Δημοκρατία θα επιμείνει στην άρση αυτής της απαίτησης.


Αναφορικά με την απόφαση του ΔΗΣΥ να στείλει αντιπροσωπεία του στα κατεχόμενα ο Εκπρόσωπος περιορίστηκε να πει ότι δεν επιθυμεί να σχολιάσει απόφαση πολιτικού κόμματος. Δήλωσε ωστόσο ότι και άλλα κόμματα έκαναν επισκέψεις στην κατεχόμενη περιοχή χωρίς να χρειαστεί να επιδείξουν διαβατήρια αφού πάντα γίνονταν διευθετήσεις έτσι ώστε να μην υπάρχει απαίτηση για επίδειξη διαβατηρίων.

Ερωτηθείς ποια κόμματα εννοεί ότι μεταβαίνουν στα κατεχόμενα, ο κ. Χρυσοστομίδης είπε ότι είναι γνωστά και δεν χρειάζονται άλλα σχόλια, ενώ σε ερώτηση με ποιους γίνονται διευθετήσεις είπε ότι γίνονται επαφές με πολιτικά κόμματα στην τ/κ κοινότητα.

Ο κ. Χρυσοστομίδης ανέφερε επίσης ότι σε προηγούμενο στάδιο ο Πρόεδρος των ΕΔΗ Γιώργος Βασιλείου μετέβη στα κατεχόμενα χωρίς να επιδείξει διαβατήριο.

Ερωτηθείς αν θεωρεί ότι η απόφαση του ΔΗΣΥ βλάπτει τις αποφάσεις του Εθνικού Συμβουλίου, ο κ. Χρυσοστομίδης επεσήμανε ότι το Εθνικό Συμβούλιο και η κυβέρνηση είχαν πει ότι επαφίεται στην κρίση του κάθε πολίτη η μετάβαση ή μη στα κατεχόμενα.

ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 20:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Οι δεσμώτες της κλεψιάς και του πάθους

Ο υιός του ανθρώπου δημιούργησε μια κατάσταση που τον βοηθά για την καρέκλα και την καλοπέραση του. Η κλεψιά και η ατιμία είναι δύο απο τα χαρακτηριστικά του ανθρωπίνου είδους. Και όπως γίνεται αυτό με το ανθρώπινο είδος έχει τον χαρακτήρα μιας διαρκούς θέλησης που πολλαπλασιάζεται και που θέλει συνεχώς νέα πράγματα τα οποία όμως όταν τα αποκτήσει θέλει και άλλα. Και αυτός είναι ο χαρακτήρας που βλάπτει τις πιο πολλές φορές τα ισοζύγια ; Ποιά είναι τα μέτρα της υλιστικής κοινωνίας;

Οι δεσμώτες της κλεψιάς και του πάθους
Το υλιστικό οικοδόμημα που είναι ένα σύστημα που βασίζεται σε προσωρινές χαρές, εγκόσμιες ευχαριστήσεις και σε υλικά αγαθά αποτελεί τρόπο ζωής ο οποίος διαγράφει νόμους και κανόνες έτσι ώστε να πετύχουν οι άνθρωποι να ικανοποιήσουν όλες τις ανάγκες αυτού του κόσμου. Και οι απλές χαρές, οι ιδίες που βασίζονται στα υλικά μπορούν να ανεβάσουν το στάτους τους. Οι επιθυμίες του ανθρώπου δεν πρέπει να αφορούν μόνο αυτά τα αγαθά. Ο υλιστής δεν έχει μάτια για κανένα βασικά δεν υπάρχει. Τα υλικά αγαθά που δημιουργεί κάθε άτομπ αποτελούν στοιχεία για την καλοπέραση. Που εξαφανίζει την θλίψη.
Πρώτα ο άνθρωπος πρέπει να πάρει εγγυήσεις με άλλα λόγια να σώσει το πλοίο μετά να γίνει ο ιδιοκτήτης της υλικής κοινωνίας δηλαδή να τα αποκτήσει. Και το πάθος και η κλεψιά σε ένα τέτοιο πλαίσιο δεν γνωρίζουν όρια και για να επιτύχουν τον στόχο τους χρησιμοποιούν άλλους ανθρώπους και αφήνουν κατα μέρος την αθωότητα τους.
Αυτοί που συνήθισαν στις πολυτέλειες και τα στολίδια την εγκόσμια χζωή δεν έχουν αισθήματα. Ο ηγέτης βαδίζει στον δρόμο που υπέδειξε πιο μπροστά απο όλους. Δεν είναι ρίσκο αυτών που τον ακολουθούν αλλά είναι ρίσκο για αυτούς που είναι απο πίσω χωρίς να γνωρίζουν και τον λόγο.
Όπως τον ηγέτη σε ένα μελίσσι συνεχίζουν στον δρόμο που τους έδειξε αυτός. Και η κοινωνία σήμερα είναι τέτοια και αυτές οι σκέψεις δείχνουν γιατί κάποιοι διερωτούνται για το κατάντημα της. Το να αποκτήσεις την καλοπέραση αποτελεί το ύψιστο αγαθό. Για χρόνια οι διοικούντες που ελέγχουν και καθοδηγούν την κοινωνία την έφερασν στην σημερινή της κατάσταση απο την οποία πρέπει να βγεί χωρίς συζήτηση. Και αυτοί που δεν πέτυχαν να αποδεχθούν οτι είναι φταίχτες πρέπει να το κάνουν. Και δεν είναι παιχνίδι το να εξουσιάζεις και να κυβερνάς μια χώρα. Και δεν γίνεται ξαφνικά να τα διαγράφεις όλα. Και δεν είναι αμαρτία να ξεκινάς κάτι καινούργιο. Η κυβέρνηση ζημιώνει την εξουσία κάνοντας λάθη και δεν δίνει μια δεύτερη ευκαιρία. Ακόμα υπάρχουν οι περίοδοι πέντε και έξι. Δημιουργούν τις νέες καταστάσεις στη βουλή με τα μπαστούνια στα χέρια τους. Λές και η κυβέρνηση είναι η εταιρεία τους. Για να ζούν αυτοί που έμειναν να μας κυβερνούν έχουν μια βασική διαφορά ανάμεσα σε αυτούς που διακατέχονται απο πάθος και απο κλεψιά. Και αυτή η διαφορά είναι φοβερή. Ορίστε υπάρχουν άνθρωποι με πολλά αγαθά και έχουν όλοι μια κοινή αλήθεια με μια σημασία διαφορετική. Υπάρχουν αυτοί που ανησυχούν για το μέλλον αλλά είναι παθιασμένοι. Και έτσι ανησυχούν αλλά οταν έλθει ο καιρός να κάνουν κάτι για να διασφαλίσουν το μέλλον βλέπουν οτι δεν υπάρχει καμιά δυνατότητα. Και υπάρχει και η διαφορά στο πως βλέπουν τις αλήθειες οι άνθρωποι.
Κανενός το μέλλον δεν είναι εγγυημένο. Με άλλα λόγια για κάθε άνθρωπο το μέλλον είναι άδηλο και δεν είναι βέβαιο οτι ένας άνθρωπος μπορεί να δεί το μέλλον του. Και συνεχίζουν να ζούν κανονικά λές και γνωρίζουν το μέλλον με αυτή την συμπεριφορά τους. Αυτοί που παραπλανούν έστω και λίγο την χώρα και το λαό και τα εθνικά θέματα σε αυτή την κρίσιμη περίοδο μπορούμε να πούμε οτι βάζουν πάνω απο όλα τους εαυτούς τους.
Τώρα ελάτε στα σύγκαλα σας και αφήστε κατα μέρος τα πάθη και τους υλισμούς και να γνωρίζετε οτι αυτό θα έχει δυσάρεστα αποτελέσματα.
Δεν πρέπει να χάσουμε τις αξίες που διασφαλίσουν το μέλλον αυτής της κοινότητας.

Yeni Cizgi | Emine SÜTCÜ (Adım adım değişim)

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 20:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Νέα δυναμική για την επίλυση του Κυπριακού διαβλέπει ο Γ. Παπανδρέου

Στη Λευκωσία την Τετάρτη

Αθήνα: Υπάρχει μια νέα δυναμική για την επίλυση του Κυπριακού, η οποία αποτυπώνεται στο ενδιαφέρον των κρατών της ΕΕ και στην εμπλοκή της ίδιας της Ένωσης για να συμβάλει στην επίλυση του προβλήματος, παρατήρησε ο υπουργός Εξωτερικών της Ελλάδας Γιώργος Παπανδρέου.

Ο κ. Παπανδρέου, που θα επισκεφθεί την Κύπρο την ερχόμενη Τετάρτη για διήμερη επίσκεψη εργασίας, σημειώνει ακόμα ότι η δυναμική αυτή σχετίζεται και με το γεγονός ότι η Τουρκία στον δρόμο της προς την Ευρώπη βρίσκεται αντιμέτωπη με το Κυπριακό, αλλά και στο γεγονός ότι έντονα ενδιαφερόμενες για λύση του προβλήματος παραμένουν και οι Ηνωμένες Πολιτείες.

Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Χαραυγή, υποστηρίζει ότι η Ευρώπη θέλει να δει να λύνεται το Κυπριακό, διότι η συμπεριφορά της Τουρκίας στο βόρειο τμήμα της Κύπρου είναι μη ευρωπαϊκή.

«Με βάση αυτά τα δεδομένα το σχέδιο Ανάν πρέπει να ξαναϊδωθεί, ώστε η λύση που θα εξευρεθεί να είναι πράγματι βιώσιμη, λειτουργική και συμβατή με τις ευρωπαϊκές αρχές και το κοινοτικό κεκτημένο» προσέθεσε ο κ. Παπανδρέου.

Ο Γιώργος Παπανδρέου σημειώνει ακόμα ότι το 2004 θα είναι σημαντική χρονιά καθώς, εκτός από την πλήρη ένταξη της Κύπρου θα αξιολογηθεί και Τουρκία για την δική της συνεισφορά στην επίλυση του Κυπριακού.


Φιλελεύθερος | ΑΠΕ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 20:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Εμπρακτα δείγματα από τον Ερντογάν στο Κυπριακό αναμένει ο Σημίτης

Για άκριτους εθνικισμούς κατηγορεί τη Ν.Δ.


Το Κυπριακό και τα ελληνοτουρκικά, η διευθέτηση των οποίων συναρτάται με την αναπτυξιακή πολιτική της κυβέρνησης, «είναι το κρίσιμο θέμα της επόμενης τετραετίας», τόνισε ο πρωθυπουργός της Ελλάδας στη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου που έδωσε χθες στη Θεσσαλονίκη. Επ' αυτού ο κ. Σημίτης αποδοκίμασε τη Ν.Δ. για το γεγονός ότι υποστηρίζει πως η ίδια διαπνέεται από «μια άλλη άποψη» για τα ελληνοτουρκικά.

«Αυτή την άλλη άποψη πού την έχει διατυπώσει η Ν.Δ.; Την έχει εκφράσει στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος; Εχει εξηγήσει στους ξένους συνομιλητές της την άκρως υποχωρητική, όπως υποστηρίζει, θέση της κυβέρνησης;», αναρωτήθηκε ο κ. Σημίτης και υπογράμμισε πως αυτό το δείγμα πολιτικού λόγου της Ν.Δ. παρέχεται «για εσωτερική κατανάλωση, δεδομένου ότι όταν τα στελέχη της βρίσκονται στο εξωτερικό σιωπούν. Η Ν.Δ. μιλάει για αλλαγή πολιτικής, δεν γίνεται όμως έτσι η αλλαγή και αν την επιχειρήσει, με τους άκριτους εθνικισμούς που προβάλλουν στελέχη της, θα βρεθεί η χώρα σε πολύ δύσκολη θέση. Πρέπει να ξέρει με σαφήνεια ο ελληνικός λαός ότι υπάρχει διαφορά στην πολιτική αντίληψη της κυβέρνησης με τη Ν.Δ. ως προς τα ελληνοτουρκικά», υπογράμμισε ο πρωθυπουργός.

Ο κ. Σημίτης επίσης παρατήρησε πως τα εθνικά θέματα προχωρούν αλληλένδετα «με την ανάπτυξη και την πρόοδο της χώρας», σημειώνοντας ενδεικτικά ότι για αμυντικούς λόγους η χώρα δαπανά υψηλά ποσοστά του ΑΕΠ για στρατιωτικά κονδύλια, η μείωση των οποίων θα βελτιώσει τις οικονομικές προοπτικές.

Ως προς το Κυπριακό θύμισε ότι η Τουρκία θα πρέπει να προωθήσει τις προσπάθειες για λύση του ως το τέλος του 2004 και να έχει λύσει τα προβλήματα στο Αιγαίο προκειμένου να της δοθεί από την Ε.Ε. η δυνατότητα έναρξης ενταξιακών διαπραγματεύσεων. Η νέα τουρκική κυβέρνηση, είπε, έχει προωθήσει ένα μεταρρυθμιστικό πακέτο, όμως παλαιές αντιλήψεις παρεμποδίζουν την εξέλιξη των σχέσεων με την Ελλάδα για την προσπάθεια λύσης του Κυπριακού. «Θέλουμε έμπρακτα δείγματα της κατανόησης που έχει δείξει ο κ. Ερντογάν σε αυτή τη δέσμευση», υπογράμμισε ο κ. Σημίτης.

Αναφερόμενος στο σχέδιο Ανάν, ο Ελληνας πρωθυπουργός παρατήρησε επίσης ότι η Ν.Δ. δεν έχει διατυπώσει «σαφή άποψη» για την πρωτοβουλία του Γ.Γ. του ΟΗΕ και σημείωσε πως σε όλα τα διλήμματα που αναφύονται απαιτούνται «κρίσιμες αποφάσεις».

Αναφορικά με το Ιράκ, παρατήρησε πως η ελληνική παρουσία στην περιοχή «δεν έχει νόημα», εφόσον δεν υπάρχει σχέδιο και χρονοδιάγραμμα για την πολιτική διοίκηση του Ιράκ με τη συμβολή του ΟΗΕ. «Νόημα έχει η παρουσία στη χώρα μιας πραγματικής πολυεθνικής ειρηνευτικής δύναμης, στην οποία θα μπορούσε να συμμετέχει και η Ελλάδα», τόνισε ο κ. Σημίτης απαντώντας σε σχετική ερώτηση.


Χαραυγή

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 20:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Τα κενά
Αυτοί που γνωρίζουν την εξουσία είναι συνδεδεμένη με τη δύναμη που δηλώνουν όσο και με την δύναμη που εκπροσωπούν, η οποία νομιμοποιείται απο την εξουσία τους. Η ίδια η εξουσία είναι δείγμα πόσο δίκαιη είναι και η θέληση τους όπως λέγεται. Και τώρα στο Βορρά της Κύπρου αυτό που αποτελεί την νομιμοποιημένη εξουσία είναι η υποστήριξη της ειρήνης, της δημοκρατίας, της λύσης αλλά και της Ε.Ε. Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν οτι η πλάστιγγα γέρνει πριν αυτή την πλευρά στις εκλογές. Η ελάχιστη ακόμη δημοκρατία μαζί με την θέληση που υπάρχει για την εξουσία βασίζεται σε ένα κράτος που είναι εκτός διεθνούς δικαίου,απομονωμένο στο μέγιστο βαθμό και με την πιο δυνατή θέληση για μη λύση. Οι αδυναμίες και οι άδειες σελίδες του σχεδίου Ανάν δημιουργούν μια εξουσία που με τα κενά αντιτίθεται και που θέλει να γεμίσουν τα κενά μέσα σε τρείς μήνες απο τις επιτροπές. Κάτι που σημαίνει οτι είναι χωρίς σημασία και δεν διαφαίνεται η θέληση που βασίζεται στην διατήρηση ενός καθεστώτος απο το διεθνές συστήματος ενός κράτος νόμιμου, εκδημοκρατισμένου και ειρηνικού κάτι όμως που δεν γίνεται. Και για να δημιουργήσει σύνταγμα και το ίδιο να γίνει συνταγματικό νόμιμο κράτος πρέπει να γεμίσει τα όποια κενά.

Τα κενά

Τα κενά στην πολιτική ζωή και την πολιτική αποτελούν το βασικό άξονα για να γίνουν νέα ανοίγματα σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο. Σε διάφορα επίπεδα οι καταστάσεις βασίζοντα στα νέα ανοίγματα και τις αλλαγές. Αλλά είναι δυνατό να υπάρχουν κενά με τέτοια νέα ανοίγματα.
Όπως γίνεται και σε επίπεδο εξουσίας υπάρχουν κενά που δημιουργήθηκαν απο δημοκρατικά και πολιτικά ανοίγματα. Και σημαίνει οτι τα κενά είναι ένα μέτρο παρεμπόδισης της εξέλειξης. Το καθεστώς στη Βόρεια Κύπρο λέγοντας θέλει να διατηρήσει την εξουσία του δημιούργησε κενά. Και αυτά τα κενά είναι κενά που αφορούν όλους αυτούς που παίρνουν την υπηκοότητα.
Ανάμεσα στα κράτη και τους πολίτες αλλά ανάμεσα και στις τάξεις των πολιτών υπάρχει ένας σημαντικός χαρακτηρισμός για να κινούνται με την επιθυμία του να είναι η εξουσία χωρίς γραφειοκρατία και αντικειμενική, έτσι ώστε να επιτευχθεί η ανεκτικότητα στα ανοίγματα της αντιπολίτευσης με αυτό τον τρόπο σε επίπεδο λεκτικό για την πιθανότητα να δημιουργηθεί ένας νέος τύπος σχέσης. Και αυτό που λένε είναι οτι αυτό μπορεί να υποβοηθήσει κάθε πρόβλημα.
Στο πλαίσιο των μηχανισμών εξουσίας αυτοί που επιλύουν και που λένε οτι εφαρμόζουν τους κανόνες της εξουσίας σαν βάση αφήνοντας κενά και επικρίνοντας όσους αντιτίθενται σε αυτούς, λένε οτι δεν θα μπορούσαν να κάνουν ξένους πολίτες και το αναλύουν αυτό σαν ισοπέδωση των πάντων. Τώρα τελευταία δεν υπάρχει κάτι που να χρησιμοποιείται ευρέως απο την πολιτική : Εκτός του οτι το καθεστώς όπως την πέτρα αγωνίζεται να υφίσταται στο σκοτάδι λές και αφήνει την πολιτική ζωή της αντιπολίτευσης. Μια καταρρέουσα οικονομία, σε κακή κατάσταση τη δημόσια υπηρεσία, την πολιτική και την κουλτούρα. Και όλα αυτά προερχόμενα απο αυτούς. Και έτσι υπάρχει αύξηση και συνέχιση αυτού που δημιούργησαν. Η δικαιοσύνη ας χάσει αυτό που θα χάσει. Αυτή είναι η κατάσταση.

Ortam | Ali BİZDEN (Solduyu)

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Η ύπαρξη δύο ξεχωριστιών πολιτισμών και ιστοριών

Ένα απο τα πιο σημαντικά στοιχεία της ειρήνης είναι η ύπαρξη ξεχωριστών πολιτισμών και ιστοριών των λαών. Και αυτό πρέπει να γίνει αποδεκτό. Οι λαοί και οι πολιτισμοί τους προυπήρχαν και απο τα κράτη. Δεν αρκεί όμως να γίνεται σεβαστή η θέληση μόνων των λαών. Πρέπει να γίνεται σεβαστή και η κουλτούρα τους. Είναι ένα οικοδόμημα οργανωμένο που προετοιμάζει τις κο%C

Η ύπαρξη δύο ξεχωριστιών πολιτισμών και ιστοριών
Με αυτή την μορφή είναι ένα κομμάτι του ανθρώπινου πολιτισμού που μετά ίδρυσε τα κράτη. Πώς επηρεάζουν την ζωή οι τρόποι οργάνωσης των κρατών; Είναι το σύνολο του κράτους. Τα δικαστήρια, η αστυνομία, ο στρατός, η βουλή, οι δημοκρατικοί οργανισμοί, τα υπουργεία και οτι συνδέεται με αυτά, οι βιβλιοθήκες, τα νοσκομεία, οι φυλακές και άλλα είναι όλοι κρατικοί οργανισμοί. Και η ζωή υποβοηθάται απο αυτούς. Για αυτό παίζουν σημαντικό ρόλο στις ζωές των ανθρώπων και τις διαμορφώνουν.
Και επιπλέον υπάρχει το δίκαιο στις κοινότητες που εφαρμόζεται με αυτούς τους οργανισμούς. Και δεν κυβερνούν σύμφωνα με την θέληση τους. Εμείς όντας Τουρκοκυπριακός λαός συνεχίζουμε να ζούμε μια ζωή οργανωμένη σε ένα κράτος με πράγματα ελλειπή που δεν μας αρέσουν.
Και υπάρχει το δικαίωμα να συνεχίσουμε την ζωή μας σε μια ζωή που οργανώνεται απο κοινού με το κράτος όπως την ανθρώπινη κοινωνία και ο Τουρκοκυπριακός λαός. Οι Ελληνοκύπριοι έχουν το ίδιο δικαίωμα και αυτό εμείς το αποδεχόμαστε. Αλλά οι Ελληνοκύπριοι δεν το αποδέχονται αυτό. Θέλουν να κάνουμε βήματα προς τα πίσω στο πλαίσιο της δικής μας κυβερνητικής οργάνωσης και να γίνουμε μέρη του δικού μας κράτους. Και δεν μπορούν με αυτό τον τρόπο να αποδεχθούν τις δημοκρατικές μας εκλογές.
Και ενοχλούνται απο την πιθανότητα να παρακολουθήσουν τις εκλογές μας ξένοι παρατηρητές στην είδηση που ακούσαμε και εμείς σήμερα. Ορίστε αν έλθουν παρατηρητές και δούν οτι αυτές οι εκλογές είναι δημοκρατικές θα δούν και τα αποτελέσματα που θα προκύψουν. Είναι μήπως οι μόνο τα αποτελέσματα των εκλογών; Και ο λαός κάνει αυτές τις εκλογές. Και είναι θέμα της νομιμοποίησης της θέλησης του λαού. Καλά οι Ελληνοκύπριοι κάτω απο ποιούς όρους και με ποιούς θέλουν να κάνουν ειρήνη; Οι ίδιοι θα τα αφήσουν όλα κατα μέρος όπως και τον Τουρκοκυπριακό λαό; Αυτά που έκανε τους τελευταίους μήνες ο Τουρκοκυπριακός λαός στα συλλαλητήρια τι δείχνουν και τις εξυπηρετούν για το ανθρώπινο δικαιώμα για περισσότερη δικαιοσύνη και ελευθερία; Δεν δείχνουν την αποφασιστικότητα όπως έχει εκφρασθεί για ελευθερία και ισότητα του Τουρκοκυπριακού λαού; Και ανάμεσα στο δικό μας καθεστώς μετά που θα εκλεγεί θα βάλουν δυστυχώς απέναντι μας το Ελληνοκυπριακό καθεστώς. Και θα δούμε οτι αυτοί αποτελούν το μεγαλύτερο εμπόδιο απέναντι στη λύση. Για αυτό το λόγο το πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα που θα δώσουμε με το Ελληνοκυπριακό καθεστώς. Και πως θα παρουσιαστεί η θέληση για δημοψήφισμα σαν πολιτική θέληση ξεχωριστή απο την πολιτική του κάθε λαού ξεχωριστά για το σχέδιο Ανάν. Αυτό τι θα σημαίνει; Σημαίνει οτι αποδέχονται τα Ηνωμένα Έθνη την ύπαρξη δύο ξεχωριστών λαών με τον όρο διεξαγωγής δημοψηφίσματος. Αυτό δεν το κατανόησαν οι Ελληνοκύπριοι; Αν και πάλι υπάρξει συζήτηση για δημοψήφισμα τι θα κάνουν οι Ελληνοκύπριοι; Λέγοντας οτι εξυπηρετείται η ύπαρξη του Τουρκοκυπριακού λαού τι θα παρουσιαστεί απέναντι στο δημοψήφισμα; Ας βγούν να δούμε. Απο την μια πλευρά. Και απο την άλλη πλευρά να έχασαν την ευκαιρία που δεν παρουσιάστηκε. Στο όνομα της προστασίας της τάξης που υπάρχει και για την δική τους εξουσία έχασαν την ευκαιρία που μας πρότειναν τα Ηνωμένα Έθνη. Και είναι αδύνατο να κοστολογηθεί το κακό που έκαναν στον Τουρκοκυπριακό λαό. Και παρουσίασαν την θέληση του λαού βγαίνοντας στις πλατείες ο Τουρκοκυπριακός λαός για δημοψήφισμα.
Τώρα αν θέλουν δημοψήφισμα αυτή η θέληση έχει πάρει την μορφή της απο τον Τουρκοκυπριακό λαό. Και τώρα συζητείται το ίδιο θέμα. Αυτά τα γεγονότα αποτελούν το πιο ενδιαφέρον σημείο. Και δεν γίνεται αποδεκτή η θέληση για την ύπαρξη μας απο τους Ελληνοκυπρίους. Ο Ντενκτάς και οι ακόλουθοι του δεν αποδέχονται όπως και το καθεστώς. Και εναντιώνεται ο Ντενκτάς στο δημοψήφισμα ενώ εναντιώνονται στις εκλογές μας οι Ελληνοκύπριοι. Ανάμεσα μας δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά. Και οι δύο αμφισβητούν την θέληση και την ύπαρξη μας. Τα καθεστώτα των δύο πλευρών για αυτό το θέμα συμφωνούν. Και δεν υπάρχει αλλαγή του προσώπου για εμάς. Και είναι όρος αλλαγής του καθεστώτος απο τους Ελληνοκυπρίους μετά απο την πλευρά μας στο όνομα μιας ελεύθερης ζωής που θα βασίζεται στην κυριαρχία και την ισότητα. Για αυτό τον λόγο οι επόμενες εκλογές αποτελούνένα σημαντικό κεφάλαιο του πολέμου για αποδοχή της θέλησης του λαού μας και της ύπαρξης του.


Kibrisli | Dr. Doğan HARMAN (Çapraz Ateş)

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Οι οικονομικές αλήθειες που αντιμετωπίζουμε

Μέχρι τώρα ήταν πολλοί που πέρασαν στην Ελληνοκυπριακή πλευρά και εγώ δεν μπορώ να πώ οτι εγώ ακόμα δεν πήγα. Το είπα κάποιες φορές και γέλασαν κοιτώντας με στο πρόσωπο αυτός ο άνθρωπος είναι βλάκας. Και εγώ στις συζητήσεις για αυτή την πλευρά συμμετείχα και οταν άκουσα για αυτά που είδαν οι ίδιοι αλλά και τις φωτογραφίες απο την τηλεόραση τα έλεγα και εγώ. Δεν είναι κακό.

Οι οικονομικές αλήθειες που αντιμετωπίζουμε

Γιατί όταν έρχονται δεν σταματούν σε εκείνη την πλευρά : Το έγραψα αλήθεια και πριν. Δεν περνά απο μέσα μου κάτι που είδα να μου αρέσει και επιπλέον με στενοχωρεί. "Αυτοί είναι έτσι και εμείς γιατί είμαστε έτσι". Αυτή είναι η ερώτηση και εγώ δεν ξέρω τι να απαντήσω. Γιατί αυτοί δεν είναι όπως εμάς οταν λέγεται αυτό δεν αντιδρά κανείς. Και απο αυτή την πλευρά δεν γίνεται. Αυτοί είναι το αναγνωρισμένο κράτος και η κυβέρνηση τότε όπως και εμείς δεν υπάρχει τύχη με την Τουρκία.
Και δεν είναι αν θέλει έτσι η Τουρκία να γίνει όπως τη Νότια Κύπρο και δημιουργήθηκε μια ΤΔΒΚ στα σύνορα με την Τουρκία. Και βάσικα ορίστε υπάρχει η ΤΔΒΚ παρουσιάζοντας την στον υπόλοιπο κόσμο. (Και δεν χρειάζεται να τονιστεί οτι εμείς είμαστε αχάριστοι για αυτά που έγιναν για μας και υποχρεωθήκαμε να τα γράψουμε αυτά. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.)
Αν χρειαζόταν να περάσω μια μέρα στο Νότο: Τα λεγόμενα οτι είναι φθηνότεροι απο εμάς θα περνούσα για να πάρω πράγματα φθηνότερα και πιο ποιοτικά. Απο το 1974. Η ανωμαλία άρχισε απο πολύ πιο πριν και απο την μια πλευρά αποτελεί την απάντησ στην αλήθεια σήμερα η οικονομική κατάρρευση μαζί με την οικονομική ευμάρεια που κάνει τους Τουρκοκυπρίους να διαφέρουν. Κια μια σχετική ερώτηση : Ζήσαμε να δούμε την καλυτέρευση και ποιά είναι αυτή πιυ υπάρχει σε μια χώρα όπου οι άνθρωποι ευημερούν και η οικονομία στηρίζει το εθνικό θέμα; Είναι λάθος το σύστημα στο οποίο ζούμε θα απαντούσαν. Υπάρχει το εμπάργκο, ένα κράτος που δεν αναγνωρίζεται, εμπόρια για επίλυση του προβλήματος, δεν γίνεται εκμετάλλευση των πηγών, δεν παράγονται προϊόντα. Αυτά τα γνωρίζουμε αλλά δεν τα λαμβάνουμε ερώτηση. Σε μια απλή ερώτηση δίνουμε απλή απάντηση. Δεν είναι εδώ και χρόνια που μπορέσαμε να φτάσουμε το τελωνείο της Μερσίνας; Δεν μπορούμε να πωλούμε με ευκολία τα προϊόντα που παράγουμε μόνο στην Τουρκία;
Το εμπόριο για το οποίο υπάρχει θέμα πάει στο έθνος στην Σακάρια. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο μπορέσαμε να ενωθούμε. Εκεί πολλαπλασιάστηκαν οι τόκοι τους οποίους και μαζί πληρώσαμε. Και τις δύο οικονομίες κτυπά η κρίση. Μαζί χρεωκόπησαν οι τράπεζες μας και μαζί αντιμετωπίσαμε τον πληθωρισμό.
Αφήστε τα αυτά και κοιτάξτε μας. Και εδώ είναι το ίδιο. Άνοιξαν οι πύλες πλημμήρισε το έθνος απο την φθήνια, και τις μειώσεις δεν αντέδρασαν και ορίστε τι έγινε. Απο τις 23 Απριλίου μέχρι τώρα δεν άλλαξε κάτι στα κεφάλια μας και δεν έγινε τίποτα. Αλλά έπεσαν οι τιμές των προϊόντων που εξάγουμε. Και επιπλέον : Μπορέσαμε να μειώσουμε δηλαδή τις τιμές μας. Και τι αφήσαμε για τους ανθρώπους αυτής της χώρας εδώ και 30 χρόνια; Ψηλές τιμές και μια οικονομία που έχει τη δύναμη της χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας.
Είναι ο καιρός να μειώσετε της τιμές Και πρέπει να ρωτήσει για τον λογαρισμό όλων αυτών εδώ και τόσα χρόνια το Εμπορικό Επιμελητήριο. Φυσικά αυτό πρώτα θα δώσει λογαριασμό. Και οταν πέσουν οι τιμές θα προσπαθήσουν να τις αλλάξουν; Δεν είναι σφάλμα να μην δίνουν λογαρισμό;

Halkin Sesi | Eşref Çetinel (Köşemden)


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Οι ΗΠΑ προειδοποιούν την Άγκυρα να μην επιχειρήσει νοθεία στις "εκλογές"

Περιοδεία Γουέστον

Λευκωσία: Σαφή προειδοποίηση προς την Άγκυρα να μην επιχειρήσει νοθεία στις επικείμενες "βουλευτικές εκλογές" στα κατεχόμενα απηύθυνε ο Ειδικός Συντονιστής στο αμερικανικό Υπουργείο Εξωτερικών Τόμας Γουέστον.

Ο Αμερικανός αξιωματούχος, από τη Ρώμη όπου βρίσκεται - τελευταίος σταθμός της περιοδεία του - φέρεται να δήλωσε ότι οι ΗΠΑ παρακολουθούν στενά την αναμέτρηση.

Όπως μετέδωσε το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων ο Αμερικανός αξιωματούχος απέδωσε μεγάλη σημασία στις "εκλογές" του Δεκεμβρίου στα κατεχόμενα, αφού όπως είπε ισοδυναμούν με δημοψήφισμα για ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Την ίδια στιγμή ο Τόμας Γουέστον δήλωσε ότι οι λεγόμενες εκλογές στα κατεχόμενα είναι ιδιαίτερα σημαντικές και για την πορεία του Κυπριακού.

Ο κ. Γουέστον επεσήμανε εξάλλου ότι θα προκαλούσε ιδιαίτερη ανησυχία στις ΗΠΑ οτιδήποτε θα μπορούσε να θεωρηθεί ως αδικία, νοθεία ή μη δημοκρατία στις επικείμενες εκλογές.

Οι "εκλογές" πρόκριμα για το Κυπριακό
Ο Τόμας Γουέστον είπε εξάλλου ότι οι εκλογές του Δεκεμβρίου είναι ιδιαίτερα σημαντικές σε ό,τι αφορά το κατά πόσο θα υπάρξει διευθέτηση ή όχι του Κυπριακού, ενώ εξήγησε ότι με το πρωτόκολλο των κομμάτων της λεγόμενης "αντιπολίτευσης" στα κατεχόμενα για ανατροπή του Τ/κ ηγέτη Ραούφ Ντενκτάς έχει δημιουργηθεί μια "ρευστή κατάσταση" με την οποία παρέχεται η ευκαιρία για επίτευξη διευθέτησης του Κυπριακού.

"Τα χρονικά περιθώρια στενεύουν", είπε ο κ. Γουέστον, προσθέτοντας πως "η κατάσταση θα αλλάξει με ένα καθοριστικό τρόπο, πρακτικά, νομικά και πολιτικά μετά την 1η Μαΐου 2004". Διευκρινίζοντας ότι δεν υπάρχει "απόλυτο χρονοδιάγραμμα", ο κ. Γουέστον πρόσθεσε ότι υπάρχει ανάμεσα στην τ/κ κοινότητα έντονη η αντίληψη ότι θα υπάρξουν ωφελήματα από την ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Αποφεύγοντας να δώσει χαρακτηρισμούς για τη στάση του Ραούφ Ντενκτάς, ο κ. Γουέστον εξέφρασε την άποψη ότι "ο κ. Ντενκτάς επιθυμεί μια λύση, αλλά δυστυχώς η λύση που βλέπει δεν είναι ρεαλιστική".

Κύμα εποίκων στα κατεχόμενα
Αναφερόμενος εξάλλου στις ανησυχίες που εκφράζονται για το πρόσφατο κύμα Τούρκων εποίκων στα κατεχόμενα, ο κ. Γουέστον επανέλαβε ότι η κατάσταση παρακολουθείται στενά. Ο Αμερικανός αξιωματούχος δεν ήταν σε θέση να υπολογίσει την έκταση του προβλήματος στο παρόν στάδιο, αλλά τόνισε ότι "οποιαδήποτε αύξηση πληθυσμού πέραν της φυσιολογικής θα θεωρηθεί άδικη και μη δημοκρατική".


Φιλελεύθερος | ΚΥΠΕ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Μπαχτσελί : Δεν συμμετέχουμε στα παιχνίδια που παίζονται στην Κύπρο

Ο πρόεδρος του Κόμματος Εθνικιστικής Δράσης Ντεβλέτ Μπαχτσελί είπε :"Δεν συμμετέχουμε στα παιχνίδια που παίζονται στην Κύπρο."

Μπαχτσελί : Δεν συμμετέχουμε στα παιχνίδια που παίζονται στην Κύπρο
Ο Μπαχτσελί στα εγκαίνια κτιρίου εξυπηρέτησης που έγινε κοντά στο πάρκο Τσαμλίκ απο την Ένωση Αμπελουργών Αλασεχίρ σημείωσε οτι παρακολουθούν τις εξελίξεις και ανησυχούν για τους κινδύνους της εδαφικής ακεραιότητας η οποία είναι δυνατό να διαταραχθεί όπως και η ενότητας. Το εθνικό θέμα της Τουρκίας επηρεάζεται απο τις εξωτερικές πολιτικές μαζί με τα κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η Τουρκία. Ο Μπαχτσελί τονίζοντας οτι αυτά αποτελούν ένα πολύ σημαντικό θέμα για την Κύπρο είπε :
"Για το έθνος οι αποφάσεις που παίρνονται πρέπει να το εξυπηρετούν και να διασφαλίζουν την εμπιστοσύνη τους. Εμείς δεν συμμετέχουμε στα παιχνίδια που παίζονται στην Κύπρο. Με την αναφορά του Ανάν θέλουν να πάρουν στην Ε.Ε. την ΤΔΒΚ. Αυτό είναι ένα παιχνίδι για μια μειονότητα. Λέγοντας σε όλα ναι σημαίνει οτι θα έλθει και το τέλος της Τουρκίας."

Vatan


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Στην τελική ευθεία η Κύπρος για την πλήρη εναρμόνηση με την ΕΕ

Αντιπροσωπεία στις Βρυξέλες

Βρυξέλες: Κυπριακή αντιπροσωπεία υπό τον συντονιστή εναρμόνισης Τάκη Χατζηδημητρίου άρχισε τη Δευτέρα επαφές στις Βρυξέλες με στόχο την ενημέρωση των Ευρωπαίων τεχνοκρατών που ασχολούνται με την Κύπρο αναφορικά με την πρόοδο στην εφαρμογή των όσων έχουν συμφωνηθεί στο πλαίσιο της εναρμόνισης με το ευρωπαϊκό κεκτημένο.

Οι συναντήσεις αφορούσαν τα θέματα δικαιοσύνης και εσωτερικών υποθέσεων και τα θέματα των τηλεπικοινωνιών.

Πρόκειται για δύο από τους τομείς όπου η Κύπρος παρουσιάζει κάποιες καθυστερήσεις για τις οποίες οι αρμόδιοι θα έδιναν εξηγήσεις και διαβεβαιώσεις. Στον τομέα των τηλεπικοινωνιών η Λευκωσία δεν έχει ανταποκριθεί ακόμη στη δέσμευση για ένα πλήρες φιλελευθεροποιημένο περιβάλλον, ενώ στον τομέα δικαιοσύνης υπάρχει πρόβλημα στους ρυθμούς εξέτασης αιτήσεων για πολιτικό άσυλο και τις θεωρήσεις για Ρώσους υπηκόους.

Την Τρίτη θα γίνουν συναντήσεις αναφορικά με τους τομείς της ναυτιλίας και του περιβάλλοντος. Η επίσκεψη της κυπριακής αντιπροσωπείας πραγματοποιείται ενόψει της ετοιμασίας της συνολικής έκθεσης παρακολούθησης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η οποία θα δοθεί στα κράτη-μέλη, στις 5 Νοεμβρίου.

Ο συντονιστής εναρμόνισης, σε τηλεφωνικές δηλώσεις του από τις Βρυξέλλες, είπε ότι καταβάλλονται προσπάθειες για περαιτέρω ενίσχυση της μόνιμης αντιπροσωπείας. Παραδέχθηκε, ωστόσο, ότι υπάρχουν αδυναμίες και ελλείψεις στη στελέχωση, πρόβλημα που όπως είπε, αντιμετωπίζουν πολλές χώρες.

Ο κ. Χατζηδημητρίου διαφώνησε ταυτόχρονα με την εκτίμηση ότι υπάρχει έλλειψη ενδιαφέροντος από λειτουργούς του υπουργείου Εργασίας για εκπροσώπηση της Κύπρου, στην Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων. Διευκρίνησε ότι αυτό οφείλεται στην έλλειψη προσωπικού και στο ότι η συγκεκριμένη θέση απαιτεί ιδιαίτερα προσόντα.

Φιλελεύθερος | ΑΠΕ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 18:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Μια ειρηνική συνάντηση στην πράσινη γραμμή

Χθές το βράδυ στις 18.58 περπατούσα στην νεκρή ζώνη αφήνοντας πίσω μου το Τουρκοκυπριακό σημείο ελέγχου για το Λήδρα Πάλας. Εκεί υπήρχε μια διάσκεψη μετά απο την συνάντηση που είχε με τους Τουρκοκύπριους πολιτικούς ηγέτες ο Έλληνας ΥΠΕΞ Γιώργος Παπανδρέου. Για να προστατέψουν απο τον ήλιο τα Ηνωμένα Έθνη έβαλαν τέντες ανάμεσα στα δύο σημεία ελέγχου τις οποίες είδαν ο Παπανδρέου και οι φίλοι του. Και για λόγους ασφαλείας η Ελληνοκυπριακή αστυνομία για σύντομο χρονικό διάστημα σταμάτησε την διέλευση. Ηταν φανερό οτι ο Παπανδρέου προτίμησε να πάει στο Λήδρα Πάλας περπατώντας περνώντας απο τη νεκρή ζώνη.

Μια ειρηνική συνάντηση στην πράσινη γραμμή
Παρακολούθησαν τον Παπανδρέου πριν σε μια διάσκεψη στην Κωνσταντινούπολη στη σύνοδο του Οργανισμού για την Ασφάλεια στην Ευρώπη. Και είχα την ευκαιρία να το δώ και αρκετές φορές αργότερα απο κοντά. Η τελευταία ήταν στις Βρυξέλλες σε μια συνάντηση 45 λεπτών όπου βρεθήκαμε στο ίδιο τραπέζι. Ο Παπανδρέπου είναι ένας αληθινός δημοκράτης, ένας αληθινός πρέσβης της ειρήνης και πριν ένας ένθερμος υποστηρικτής της ειρήνης.
Και δεν αποτελεί εμπόδιο για αυτόν το οτι είναι ΥΠΕΞ. Για να συναντήσει τους Τουρκοκύπριους πολιτικούς ηγέτες ήλθε στο Λήδρα Πάλας όπως του ζήτησαν. Δεν έκανε κάτι για ζήτημα πρεστίζ. Επιβάρυνε το πρόγραμμα του και συναντήθηκε με τους Τουρκοκύπριους πολιτικούς ηγέτες. Σε μια συνάντηση 2ο λεπτών δεν βρίσκεται η λύση του κυπριακού. Ο Παπανδρέου με αυτή του την συνάντηση έδειξε οτι σέβεται τους Τουρκοκυπρίους. Και διακήρυξε οτι στο ένα κομμάτι του νησιού υπάρχει το πρόβλημα της μή λύσης για αυτό και τους συνάντησε εκεί.
Η διάσκεψη του Παπανδρέου ήταν στον κήπο του Λήδρα Πάλας. Και ήταν σε ένα σημείο που έβλεπε στη δύση. Ήταν ένα κτίριο ερειπωμένο απο το 1963 δύο ορόφων. Η θέα αυτού σε πήγαινε πίσω. Γνωρίζοντας τη σημασία η διάσκεψη αποκτούσε μια άλλη σημασία.
Ο Παπανδρέου μίλησε το σε ένα σημείο που τονίζει τον διαχωρισμό του νησιού απο το 1974 και το 1963. Αλλά ο Παπανδρέου δεν γνωρίζει και τόσο καλά την πράσινη γραμμή αλλά έγινε ένας υποστηρικτής της ειρήνης. Και στην συνάντηση υπήρχαν και ο υπουργός της παιδείας. Αφήνοντας κατα μέρος τις εχθρότητες παρουσίασαν τις ξεκάθαρες απόψεις για τον ρόλο της εκπαίδευσης για τους νέους που θα προχωρήσουν μέσα στην ειρήνη.
Η ομιλία του Παπανδρέου έγινε στα ελληνικά αλλά δεν μιλούσε μόνο για τους Έλληνες. Μίλησε σαν ένας πραγματικός Ευρωπαίος. Και ο πιο σκληρός χαρακτηρισμός ήταν αυτός για την φασιστική ελληνική χούντα. Διακήρυξε ξεκάθαρα οτι αυτό ήταν ένας λάθος της χούντας το τίμημα όμως για τους δικτάτορες το πλήρωσε ο Ελληνικός λαός.

Μετά που τελείωσε η ομιλία υπήρχε η ευκαιρία για να ακουστούν διάφορες απόψεις και ερωτήσεις. Τότε πήρα τον λόγο και έκανα μια μικρή ανάλυση :"Κοιτάζοντας την πρόσφατη ιστορία του νησιού για Τουρκοκύπριους και Ελληνοκύπριους θα δούμε οτι επηρεάστηκαν απο τον Ελληνικό και Τουρκικό Εθνικισμό. Ο εθνικισμός είναι μια παγκόσμια ασθένεια και αποτελεί τον βασικό λόγο των προβλημάτων της Κύπρου. Την Κυπριακή Δημοκρατία δεν την έφτιαξαν οι Ελληνοκύπριοι και οι Τουρκοκύπριοι. Αποτελεί μια παρακαταθήκη της Ελλάδας, της Τουρκίας και της Αγγλίας. Εμείς όμως δεν πήραμε αυτό που μας ανήκε. Και αργότερα η Κυπριακή Δημοκρατία έγινε ανεξάρτητη αλλά ζούσε κάτω απο την σκιά ξένων σημαίων στα χώματα της. Η Κυπριακή Δημοκρατία ακόμα δεν είναι εντελώς ανεξάρτητη έστω κι αν πέρασαν 43 χρόνια. Και δεν θα σιωπήσει κανείς επειδή είναι γεμάτος θάρρος. Τι είδους ανεξάρτητη δημοκρατία είναι αυτή;"
Και ρώτησα:"Κύριε Παπανδρέου για να δώσετε την ευκαιρία στους Κύπριους να ορίζουν την μοίρα τους τι σκέφτεστε να κάνετε για να μην ζούν κάτω απο την επιρροή της Ελλάδας και της Τουρκίας;"
Ο Παπανδρέου πριν απαντήσει είπε οτι αυτό είναι πολύ σημαντικό. Και μετά πολύ ξεκάθαρα υπογράμμισε οτι είναι έτοιμοι να κάνουν το κάθετι για να βοηθήσουν τους
Ο Παπανδρέου έδωσε 4 ξεκάθαρα μηνύματα
Δεν λύθηκε κανένα πρόβλημα χωρίς συνομιλίες. Αλλά δεν έμεινε κανένα πρόβλημα άλυτο. Και υπάρχουν διαφορές. Αλλά για το κυπριακό επηρεάζονται οι Τουρκοκύπριοι και οι Ελληνοκύπριοι απο την Τουρκία και ο Παπανδρέου τόνισε οτι αν σταματήσει να γίνεται αυτό θα λυθεί σε 24 ώρες. Και πιστεύω οτι αυτό θα γίνει.
Η συμβουλή της μέρας. Να προστατέψουμε τους ανθρώπους και αυτά που θέλουν.

Kibris | Hasan HASTÜRER (Habere bakış)

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 18:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Πως "βλέπει" ο Αθηναϊκός Τύπος την επίσκεψη Παπανδρέου στην Κύπρο

Κινητικότητα στο Κυπριακό και τα ελληνοτουρκικά

Αθήνα: Στην επίσκεψη του ΥΠΕΞ της Ελλάδας Γιώργου Παπανδρέου στην Κύπρο και στα θέματα που θα συζητηθούν κατά τη διάρκειά της αναφέρεται ο σημερινός αθηναϊκός Τύπος.

Η ΒΡΑΔΥΝΗ γράφει ότι ''επί τάπητος οι εξελίξεις στο Κυπριακό στις συναντήσεις που θα έχει στην Κύπρο σήμερα και αύριο ο Υπουργός Εξωτερικών Γιώργος Παπανδρέου με την πολιτική και την πολιτειακή ηγεσία της Μεγαλονήσου. Θα συζητηθούν όλες οι πτυχές του Κυπριακού και θα γίνει προετοιμασία της επίσκεψης του Κύπριου Προέδρου στην Αθήνα στις 16 Σεπτεμβρίου''.

Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ αναφέρει ότι ''τελικά θα γίνει, αλλά ανεπίσημα, η συνάντηση του ΥΠΕΞ Γ. Παπανδρέου με Τουρκοκύπριους πολιτικούς αρχηγούς στο ''Λήδρα Παλάς''. Ο αρχηγός του κινήματος Ειρήνης και Δημοκρατίας Μουσταφά Ακιντζί δήλωσε, σύμφωνα με την εφημερίδα, ότι δεν είναι ορθό πως οι Τουρκοκύπριοι ηγέτες της αντιπολίτευσης απέρριψαν την πρόσκληση για συνάντηση με τον ΥΠΕΞ Γ. Παπανδρέου. ''Εκείνο που απορρίψαμε'', είπε, ''είναι η συνάντηση να γίνει στην οικία του Ελληνα Πρέσβη''.

Τα ΝΕΑ γράφουν ότι ''κινητικότητα στο Κυπριακό και τα ελληνοτουρκικά προβλέπεται για τις επόμενες 40 ημέρες, καθώς σήμερα ο Γιώργος Παπανδρέου αναχωρεί για την Κύπρο, ενώ στη συνέχεια θα συναντηθεί με τον Κόλιν Πάουελ και την Κοντολίζα Ράις στην Ουάσιγκτον και στις 21 Οκτωβρίου θα δεχθεί στην Αθήνα τον Αμπντουλάχ Γκιούλ. Την ίδια στιγμή εντείνονται οι πιέσεις των Αμερικανών για λύση του Κυπριακού πριν από την είσοδο της Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Ενωση, τον Μάιο του 2004, καθώς ο διεθνής παράγοντας θεωρεί πως είναι αδύνατη η έναρξη ενταξιακών διαπραγματεύσεων της Τουρκίας με την Ευρώπη όσο μένει ανεπίλυτο το εθνικό θέμα''.


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 18:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Γιατί δεν συναντιούνται ;
Ο Έλληνας ΥΠΕΞ Γιώργος Παπανδρέου θα βρίσκεται στις 10-11 Σεπτεμβρίου στην Κύπρου. Και ήθελα πολύ να τον συναντήσω στο Βορρά. Θα του έκανα κάποιες ερωτήσεις αλλά δυστυχώς δεν περνά σε αυτή την πλευρά. Και ο ίδιος είναι έτοιμος να κάνει αρκετές υποχωρήσεις για το κυπριακό αλλά η Ελληνοκυπριακή πλευρά δεν τον αφήνει να περάσει για να τον συναντήσω. Νομίζω οτι θέλει να κάνει θετικά βήματα μόνο στους Ελληνοκυπρίους.

Γιατί δεν συναντιούνται ;
Άκουσα σήμερα στις ειδήσεις οτι δεν συναντηθούν με τον Παπανδρέου τα ειρηνιστικά κόμματα της αντιπολίτευσης. Η ενδιαφέρουσα ανακοίνωση έγινε στα κανάλια απο τον εκπρόσωπο του Έλληνα ΥΠΕΞ. Τα κόμματα της αντιπολίτευσης αρνήθηκαν την πρόταση. Ανακάτεψα τις εφημερίδες αλλά δεν έγινε καμιά ανακοίνωση για το θέμα απο τις εφημερίδες. Ρώτησα τον λόγο, γιατί τώρα δεν ήθελαν να δώσουν λόγο για σχόλια στο Ντενκτάς.
Το μυαλό μου δεν σταμάτησε. Αν θέλουμε να ξεφύγουμε απο την απομόνωση πρέπει να κάνουμε σωστές ενέργειες για την ειρήνη και την κυπριακή πολιτική. Αυτό δεν είναι δύσκολο να το καταλάβω γιατί τα κόμματα που αποτελούν την κυβέρνηση δεν το κάνουν αυτό. Πριν ήθελαν να συναντηθούν στην Ελληνική πρεσβεία αλλά αρνήθηκαν και τότε ήλθαν τα κουτσομπολιά. Ο Παπανδρέου θα κάνει μια ομιλία στο Λήδρα Πάλας και πιστεύω οτι εκεί θα πάνε πολλά άτομα.
Μην μπερδεύετε τις σχέσεις
Στην Κύπρο δεν τελειώνει μια περίοδος αλλά αρχίζει μια νέα περίοδος στις σχέσεις με τον Ελληνοκυπριακό τομέα και απο τα συμβάντα που γίνονται για την κοινότητα τα οποία και αυξάνουν τη δοσολογία των συγκρούσεων εξαιτίας των εκλογών. Το καθεστώς ποτέ δεν θα ήθελε να δει τα πρόσωπα των Ελληνοκυπρίων. Για αυτούς υπάρχει μόνο ωραίος καιρός, εξωτερικές πιέσεις, τα σχέδια λύσης, οι συναντήσεις με τα Ηνωμένα Έθνη, οι σύνοδοι της Ε.Ε. η μήπως αυτή που συμμετέχουν σε συναντήσεις Ελληνοκυπρίων Τουρκοκυπρίων στο εξωτερικό. Κάποτε κάποια απο τα εργαλεία των κρατούντων, τα έπαιρναν κάποιοι ξένοι και ήλθε ο καιρός να προσκληθούν και αυτοί στις δικοινοτικές συναντήσεις. Με τα μέτρα των ΗΠΑ που είδαμε για τον δικό μας ΥΠΕΞ με την μέθοδο άψε σβήσε να μην συμμετέχει στις συναντήσεις και απο τον καιρό που πήρε την εξουσία το Κόμμα Εθνικής Ενότητας αυτό να συνεχίζεται. Σε αυτά τα γορκσιόπς work-shop συμμετέχουν μόνο οι Αριστεροί. Αλλά οι Αμερικανοί άρχισαν με αυτές τις συμβουλές να δίνουν ιδιαίτερη σημασία. Μόνο να μην χαθούν τα δικαιώματα μας ότα πηγαίνουμε και υπερασπιζόμαστε το οτι είμαστε άλλο κράτος. Αλλά δεν είναι μόνο η συμμετοχή μας σε τέτοιες συναντήσεις.
Ο Σερτάρ Ντενκτάς συμμετείχε σε ένα απο αυτά τον Ιούλιο του 1993 για αλλαγή του υφιστάμενου καθεστώτος κερδίζοντας την εκτίμηση πολλών Ελληνοκυπρίων.
Το 1994 στην Οξφόρδη μετά απο έξι μήνες που έγινε ήδη υπουργός δεν συμμετείχε στις συναντήσεις. Ο Εργκιούν Ολγκιούν πριν απο αυτή την ημερομηνία είπε οτι έβρθσξε χρήσιμες αυτές τις συναντήσεις.
Το θάρρος της Καίτης Κληρίδη
Η Καίτη συνέχισε και μετά απο τις συναντήσεις στην Οξφόρδη να συμμετέχει σε τέτοιες συναντήσεις. Και τα χρόνια 1993-1994 μετά απο προσκλήσεις μας πέρασε αρκετές φορές στην πλευρά μας. Μετά οτι κι αν έγινε δεν ερχόταν. Πριν παρουσιαστούν προβλήματα απο το κόμμα της. Για αυτό τον λόγο λεγόταν οτι δεν μπορούσε να ήταν βουλευτής. Οταν άνοιξαν οι πύλες σκέφτηκα γιατί μπορούσε να περάσει αλλά ήταν υποχρεωμένη διαβατήριο. Εκείνη την εποχή υπήρχαν κομματικές εκλογές. Ήταν υποψήφια αντιπρόεδρος και εξελέξη. Και νόμιζα οτι δεν θα το κατάφερνε. Είχα λάθος. Και πόσες φορές αντιμετώπισε αντιδράσεις για τις αποφάσεις της. Και κοιτάξτε τι έκανε τώρα. Δείχνοντας διαβατήριο πέτυχε να έλθει. Και έπρεπε να γίνει αυτό χωρίς να κοιτάξει τα καθήκοντα, τους όρους και τον χρόνο τον οποίο πίστευε οτι ήταν σωστός για να πράξει κάτι τέτοιο. Για αυτό τον λόγο το μέτωπο της ειρήνης έπρεπε νομίζω να συναντηθεί με τον Παπανδρέου.

Yeniduzen | Fatma Azgın (Gün Işığı)


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 18:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
/κ και Τ/κ κόμματα συναντήθηκαν την Τετάρτη στο Λήδρα Πάλας

Επόμενη συνάντηση στις 15 Οκτωβρίου

Λευκωσία: Την ανάγκη εξεύρεσης σύντομης, δίκαιης και βιώσιμης λύσης του κυπριακού προβλήματος και τη δέσμευσή τους για συνέχιση της προώθησης των δικοινοτικών επαφών χωρίς εμπόδια, τονίζουν σε κοινό ανακοινωθέν τους ε/κ και τ/κ κόμματα, μετά από δικοινοτική συνάντηση που πραγματοποίησαν το πρωί της Τετάρτης στο Λήδρα Πάλας, υπό την αιγίδα του Πρεσβευτή της Σλοβακίας στην Κύπρο Γιαν Βάρσο.

Η επόμενη συνάντηση των ε/κ και τ/κ κομμάτων θα πραγματοποιηθεί στις 15 Οκτωβρίου.

Ταλάτ: Να αρθεί η επιδείξη διαβατηρίων
Απαντώντας σε ερωτήσεις για τα εμπόδια, o ηγέτης του τ/κ Ρεπουμπλικανικού Τουρκικού Κόμματος Μεχμέτ Αλί Ταλάτ είπε ότι εξακολουθούν να υπάρχουν πολλά προβλήματα στην επικοινωνία, περιλαμβανομένης και της επίδειξης διαβατηρίων.

Ερωτηθείς αν τ/κ κόμματα συνεχίζουν να ζητούν την άρση του απαράδεκτου αυτού μέτρου, ο κ. Ταλάτ είπε ''ασφαλώς'', σημειώνοντας πως ''εάν όντως επιθυμούμε οικοδόμηση της εμπιστοσύνης μεταξύ των δύο κοινοτήτων, τότε δεν μπορούμε να αναγκάζουμε τους ανθρώπους να δείχνουν το διαβατήριό τους''.

Ίσως, πρόσθεσε, ''στο επόμενο πακέτο μέτρων που ανέφερε ότι θα ανακοινώσει ο Τ/Κ ηγέτης Ραούφ Ντενκτάς θα άρει αυτό τον περιορισμό''.

Ισχυρίστηκε ακόμη ότι ''η ε/κ πλευρά προσπαθεί να διατηρήσει τη θέση της'' και να ενταχθεί στην ΕΕ εκπροσωπώντας το σύνολο της Κύπρου. ''Από την άλλη πλευρά έχουμε ένα ασυνήθιστο, μη αναγνωρισμένο, απομονωμένο κράτος αλλά οι αρχηγοί είναι εκεί. Οι βασιλιάδες είναι εκεί και δεν θέλουν να χάσουν τα προνόμιά τους. Ο κ. Ντενκτάς δεν θέλει να παραχωρήσει καμία εξουσία σε διεθνή σώματα'', είπε.

Γι' αυτό κατέληξε προκειμένου να εξευρεθεί λύση πρέπει να υπάρχουν ''καινοτομίες και αυτές αναφέρονται στο σχέδιο Ανάν'' παρόλο που όπως πρόσθεσε ''υπάρχουν θέματα που μπορούν να συζητηθούν ιδιαίτερα μετά τη μερική άρση των περιορισμών διακίνησης''.

Σε ερώτηση αν θα συναντηθούν με τον Έλληνα ΥΠΕΞ Γιώργο Παπανδρέου, ο κ. Ταλάτ είπε πως τ/κ κόμματα έχουν προσκληθεί να τον συναντήσουν στις 7 στο Λήδρα Πάλας. ''Οι Ε/Κ φίλοι μας ρώτησαν εάν θέλουμε να παραστούν και τους είπαμε ότι προτιμούμε να συναντηθούμε μόνοι με τον κ. Παπανδρέου'', είπε.

Καίτη Κληρίδου: Οι Τ/κ επιθυμούν λύση του Κυπριακού
Από την πλευρά της, η Αντιπρόεδρος του ΔΗΣΥ Καίτη Κληρίδου χαρακτήρισε χρήσιμη τη συνάντηση κατά την οποία συζητήθηκαν όλα τα φλέγοντα θέματα κεκλεισμένων των θυρών.

Απαντώντας σε ερώτηση, είπε ότι συζητήθηκε και το θέμα των ευρωεκλογών, προσθέτοντας ότι τονίστηκε από όλους η ελπίδα για λύση του Κυπριακού πριν την 1η Μαϊου 2004 ώστε ένα ενιαίο κράτος να προσέλθει στις ευρωεκλογές.

Ερωτηθείς αν βρήκε τους εκπροσώπους των τ/κ κομμάτων πιο επιθετικούς όσον αφορά αυτό το θέμα, η κ. Κληρίδου είπε πως κατά την αντίληψή της η θέση των Τ/Κ, της λεγόμενης ''αντιπολίτευσης'', είναι ότι ''επιθυμούν λύση του Κυπριακού ώστε να μπορέσουν να διεκδικήσουν δύο θέσεις που προτείνονται σύμφωνα με το σχέδιο Ανάν''.

Ερωτηθείς για την απουσία του αρχηγού του τ/κ Δημοκρατικού Κόμματος Σερντάρ Ντενκτάς από τη σημερινή συνάντηση, είπε ότι ο υιός Ντενκτάς αποφάσισε να μην παρίσταται ο ίδιος και να στέλλει τους αντιπροσώπους του.

Στη σημερινή συνάντηση από ε/κ πλευράς συμμετείχαν οι Δημήτρης Χριστόφιας και Ελένη Μαύρου από το ΑΚΕΛ, Νίκος Αναστασιάδης και Καίτη Κληρίδη από το ΔΗΣΥ, Νίκος Κλεάνθους, Κώστας Πετρίδης και Ρογίρος Κύρης από το ΔΗΚΟ, Γιαννάκης Ομήρου και Μάριος Καρατζιάς από το ΚΣ ΕΔΕΚ, Γιώργος Βασιλείου και Αντρέας Λαδάς από τους ΕΔΗ, Εντοϋιν Ιωσηφίδης και Γιάννης Παπαδόπουλος από το ΑΔΗΚ, Κυριάκος Τσιμίλης και Γιάννος Ιωάννου από το Κίνημα Οικολόγων Περιβαλλοντιστών και Αντώνης Πασχαλίδης και Τάκης Χατζηιωάννου από το ΚΕΑ.

Από τ/κ πλευράς συμμετείχαν οι Κουτρέ Ακάι και Ατά Ατούν από το Δημοκρατικό Κόμμα, Μεχμέτ Αλί Ταλάτ και Ασίμ Ακανσού από το Ρεπουμπλικανικό Τουρκικό Κόμμα, Μουσταφά Ακιντζί και Οζκέρ Οζκιούρ από το Κίνημα ''Ειρήνη και Δημοκρατία'', Ρασί Κεσκίνερ και Αλπάι Ντουρντουράν από το Κίνημα Πατριωτικής Ενότητας και Οκάν Ντοναγκίλ, Μεχμέτ Χουρκάν και Ντερβίς Μουσανίφ από το Κόμμα Εθνικής Αναγέννησης.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 15:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Να στείλουν στο τόπο τους αυτούς που ήλθαν

Με την κατηγορία της κατασκοπείας συνελήφθησαν οι Ελλαδίτες. Σε αυτή την περίοδο.
Και μέσω των κατάλληλων καναλιών θα πληρώσετε τα λεφτά που θέλετε και θα έχετε εικόνα σε απόσταση 3-4 μέτρων. Οι Ελλαδίτες που συνελήφθησαν με την κατηγορία της κατασκοπείας και της φωτογράφισης στρατιωτικής περιοχής πιστεύω οτι δεν έφταιγαν.

Να στείλουν στο τόπο τους αυτούς που ήλθαν

Μην ξεχνάτε. Έκαναν αυτή την συνωμοσία και πριν απο τρία χρόνια. Στην αναφορά που ετοίμασε το Συμβούλιο Εθνικής Ασφαλείας για το σχέδιο ψυχολογικού πολέμου και εμείς συλληφθήκαμε. Και έδειξαν και φωτογραφίες κατά την ανάκριση. Μας υπενθύμισαν πράγματα που ξεχάσαμε και που ήταν εντελώς προσωπικά. Είπαν σε εμάς μέχρι την ώρα και την ημέρα που συναντηθήκαμε με τον Ιμπραχίμ Αζίζ και τον Ανδρέα Καννάουρο.
Και οταν πηγαίναμε στο δικαστήριο άρχισαν να μας πολεμούν. Με πιέσεις για να υποκύψουμε. Προσπάθησαν να πετύχουν να μας κατηγορήσουν οι φίλοι μας. Τώρα αμέσως με τα ίδια σενάρια συνέλαβαν τους τρείς Ελλαδίτες. Και άρχισε μια νέα περίοδος για τις σελίδες της Ευρώπης όπου η Τουρκία είναι χώρα εισβολέας εν έτει 2003
Για να πνίξουν τις βρωμιές των υπουργών. Για να μας κάνουν να σωπάσουμε και για αυτούς που έμειναν έχουν σκοπό εκφοβίζοντας μας να τους διατηρήσουν στις καρέκλες τους. Επειδή στηρίζουν αυτά που μαγειρεύει η Άγκυρα. Και απο εκεί στάληκαν οι κατηγορίες. Κανείς δεν μπορεί να το πιστέψει αυτό αλλά. Διαψεύστηκαν. Απο τους τρείς Ελλαδίτες ο ένας είναι αντιδήμαρχος Κρήτης. Και ήθελε να περάσει στο Βορρά. Τι να κάνει ένας τουρίστας. Φωτογράφιζε τα ενδιαφέροντα μέρη που είδε. Ποιός ξέρει οτι ολόκληρη η Βόρεια Κύπρος είναι μια στρατιωτική περιοχή. Πώς να καταλάβεις οτι εδώ είναι ένα στρατόπεδο; Αυτοί που διαψεύδουν για την εξουσία τους οτι τάχα είναι δημοκρατική δεν λένε τα ίδια εδώ και χρόνια; Τους συνέλαβαν επειδή έβγαζαν φωτογραφίες σε στρατιωτική περιοχή. Και αρχίζουν όλα για το μυαλό του Τούρκου. Επειδή στην δημοκρατία βρίσκεις χωρίς κάν να προσπαθήσεις το δίκαιο σου. Δεν είναι δυνατό να περιμένεις κάτι διαφορετικό εκτός απο αυτά που συνηθίσαμε τις συνομωσίες δηλαδή. Και αυτό το φιάσκο τελείωσε.
Ήλθε ένας αντιδήμαρχος απο την Κρήτη για να φωτογραφήσει μια στρατιωτική περιοχή στην Κύπρο πόσο κωμικό είναι αυτό για να το πιστέψει κανείς αυτό το σκεφτήκατε;
Είναι η δυσκολία του καθεστώτος της Άγκυρας και του Ντενκτάς. Να εφαρμόζουν το καθετί. Ψάχνουν δρόμους που είναι ανοικτοί για να τους ανοίξουν. Και δεν θα βλάψει το ισοζύγιο των ελληνοτουρκικών σχέσεων; Και δεν είδαμε εμείς οι τρελοί την κατασκοπεία κύριε Ραούφ. Άραγε θα πούν αυτά που είδαν αυτοί; Άφησαν ελεύθερους τους Ελλαδίτες. Και ήταν κάτι που προσπάθησαν να το φτιάξουν μια συνομωσία. Και τον λογαριασμό για αυτό θα τον πληρώσει η Άγκυρα.
Έχουμε μια και μοναδική ευκαιρία σαν Κύπριοι. Να στείλουμε πίσω αυτούς που κατέχουν τα εδάφη μας απο εκεί που ήλθαν.

Afrika | Ali OSMAN (Periyodik)


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 15:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Πρέπει να πούν την αλήθεια

Όσο ζεί ο άνθρωπος έχει μια ξεχωριστή σημασία να κάνει οτιδήποτε για να αποφύγει τον θάνατο. Μια γέννηση, ο εορτασμός των γενεθλίων, η αρχή του σχολείου, η αποφοίτηση,ο αρραβώνας, ο γάμος όλα αυτά όσο ζεί κάποιος είναι σημαντικά. Και είναι στιγμές σε ένα ταξίδι η ακόμα φωτογραφίες και βιντεογραφήσεις που μένουν αναλλοίωτες. Και μετά που δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του και που δεν έχει δύναμη κοιτάζοντας αυτές τις φωτογραφίες, ευχαριστιέται επειδή θυμάται το παρελθόν. Και λέγοντας αχ και βαχ παρακολουθεί όλα όσα του έφεραν ευτυχία.

Πρέπει να πουν την αλήθεια.
Αλλά υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες που όσα χρόνια και να περάσουν όπου και να είσαι οταν τις δείς δεν μπορείς να μην θυμώσεις. Για παράδειγμα δεν σέβονται καμιά κοινότητα, ξεχνούν τον αγώνα που έδωσαν, και ενώ υπάρχουν κίνδυνοι για την ύπαρξη τους δυστυχώς οι φωτογραφίες αποτελούν αδιάψευστο μάρτυρα. Και όπως θα καταλάβατε αναφέρομαι στο οτι δεν φάνηκαν λές και ήταν κρυφά τα αποτελέσματα της συνάντησης της αντιπολίτευσης με τον Έλληνα ΥΠΕΞ Παπανδρέου. Και είναι ο σκοπός το να φτάσουν κάπου και να πετύχουν την ευτυχία των ανθρώπων. Ένα μεγάλο μέρος της Τουρκοκυπριακής κοινότητας όταν είδε τις φωτογραφίες της εκδήλωσης κατάλαβε για ακόμα μια φορά οτι υποστηρίζουν αυτούς που ισχυρίζονται οτι θα είναι θετικά τα αποτελέσματα των εκλογών με τα στιγμιότυποα απο αυτές τις φωτογραφίες.
Οι συμπατριώτες που άφησαν τις περιουσίες τους στο Νότο με την σημερινή κατάσταση που ζούν εδώ και 29 χρόνια στο Βορρά αντιμετωπίζουν πρόβλημα για την διαχείρηση τους. Νομίοζω οτι οι πολιτικοί μας πλησιάζοντας οι εκλογές του Δεκεμβρίου θα δείξουν την θέληση τους και οτι δεν είναι φανερά τα βήματα που θα γίνουν για τους κατόχους περιουσιών, τους συνταξιούχους στο πλαίσιο μιας συμφωνίας βασισμένης στο σχέδιο Ανάν που έχουν σκοπό να εφαρμόσουν. Επειδή η Ε.Ε. για χρόνια δείχνει να είναι γενναιόδωρη προς την Τουρκία και είναι φανερό οτι κάποιοι πιστεύουν οτι υπάρχουν λανθασμένοι λογαριασμοί ανάμεσα τους. Πρέπει να πούν την αλήθεια στο λαό.

Birlik | Adnan IŞIMAN (Dünya Hali)

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 15:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Μια λύση που θα μας κάνει υπερήφανους

Ο υπουργός εξωτερικών της Ελλάδας Γιώργος Παπανδρέου είπε ότι βλέπει μια ενωμένη Κύπρο μέσα στην ευρωπαϊκή οικογένεια και δήλωσε ότι είναι βέβαιη μια λύση λειτουργική, που θα κάνει τις δύο κοινότητες υπερήφανες


Μια λύση που θα μας κάνει υπερήφανους
Λέγοντας ‘εμείς θα τη στηρίξουμε, αλλά η λύση εξαρτάται και από τις δύο κοινότητες’ ο Γιώργος Παπανδρέου είπε ότι οι δύο πατρίδες πρέπει να βοηθήσουν τους Κυπρίους χωρίς να επεμβαίνουν και εξήγησε ότι η Ελλάδα το 1974 πήρε ένα θλιβερό μάθημα σ’ αυτό το θέμα.
Χτες, στο πλαίσιο της διήμερης επίσκεψής του στην Κύπρο ο Γιώργος Παπανδρέου έδωσε μια συνέντευξη τύπου στο ξενοδοχείο Λήδρα Παλάς, όπου λέγοντας ‘το μήνυμα των Τουρκοκυπρίων είναι σημαντικό από την άποψη της λύσης και της διαδικασίας της ΕΕ’, έδωσε ένα μήνυμα σχετικά με τις εκλογές του Δεκεμβρίου.
Τη συνέντευξη τύπου παρακολούθησαν Ελληνοκύπριοι πολιτικοί αρχηγοί, εκπρόσωποι των ξένων αποστολών, πολιτικοί της τουρκοκυπριακής πλευράς, εκπρόσωποι των οργανώσεων της κοινωνίας των πολιτών, δημοσιογράφοι και πολίτες. Στη συνέντευξη, από τους τουρκοκύπριους πολιτικούς αρχηγούς παραβρέθηκαν ο Μουσταφά Ακιντζί, πρόεδρος της Κίνησης Ειρήνη και Δημοκρατία, ο πρόεδρος του κόμματος της Λύσης και της ΕΕ Αλί Ερέλ, ο γενικός πρόεδρος του ΤΚΡ Χουσεΐν Ανγκολεμλί, ενώ ο γενικός πρόεδρος του CTP Μεχμέτ Αλί Ταλάτ, αφού παρακολούθησε για λίγο τη συνέντευξη, αποχώρησε για την περιοδεία του κόμματός του στα χωριά. Η ομιλία του Παπανδρέου, που μίλησε στα ελληνικά, μεταφραζόταν ταυτόχρονα στα τουρκικά και τα αγγλικά.
Μαθαίνουμε μην ξεχνώντας το παρελθόν
Ο Παπανδρέου δήλωσε ότι όλες οι πλευρές θα έχουν κέρδος από μια λύση στην Κύπρο και είπε ότι η ΕΕ που μορφοποιείται εκ νέου με το ευρωπαϊκό σύνταγμα, δημιούργησε μεγάλες ελπίδες σ’ αυτό το θέμα. Δηλώνοντας ότι μια ευρωπαϊκή Κύπρος θα είναι αποτελέσει ένα πιο σίγουρο μέλλον για την Ελλάδα και την Τουρκία και τόνισε τη σημασία αξιών όπως τα ανθρώπινα δικαιώματα, η δημοκρατία, το δίκαιο, η ατομική ευημερία, για την ΕΕ.
Ο υπ.εξ. της Ελλάδας Γ. Παπανδρέου, εξέφρασε την επιθυμία να δούμε την Κύπρο στην ευρωπαϊκή οικογένεια το Μάιο του 2004, με τη δικοινοτική και την πολυπολιτισμική δομή της και δήλωσε ότι η Τουρκία έχει διανύσει σημαντική απόσταση στη διαδικασία ένταξής της στην ΕΕ.
Τόνισε ότι μπορεί να θεμελιωθεί ένα διαφορετικό μέλλον, χωρίς να ξεχνάμε το παρελθόν, αλλά παίρνοντας μαθήματα απ’ αυτό, μόνο έτσι ένα καινούργιο μέλλον μπορεί να θεμελιωθεί χωρίς να επαναληφθούν τα λάθη του παρελθόντος. Ο Παπανδρέου είπε: ‘μόνο απαλλασσόμενοι απ’ τις προκαταλήψεις και βλέποντας τα λάθη μας μπορούμε να προχωρήσουμε. Πρέπει να ανοίξουν οι δρόμοι της αμοιβαίας ανεκτικότητας. Οι διαφορές είναι πλούτος’.
Συμπληρώνοντας τα κενά στο σχέδιο και με τα κριτήρια της ΕΕ
Δηλώνοντας ότι με τη συμπλήρωση των κενών του σχεδίου Ανάν και τις δυνατότητες που υποβάλλει το ευρωπαϊκό σύνταγμα, είναι σίγουρη μια λύση στην Κύπρο, ο Παπανδρέου είπε: ‘πρέπει να φτάσουμε σε μια λύση που θα είναι λειτουργική και θα κάνει τις δύο κοινότητες να αισθάνονται υπερήφανες. Μια δημοκρατική λύση θα είναι μόνιμη’.
Ο Έλληνας υπ. εξ. είπε ότι η λύση που θα βρεθεί δε θα αποτελεί απειλή της μιας πλευράς για την άλλη, θα είναι μια λύση. Μίλησε ως εξής: ‘τίποτε δε θα γίνει με τη δύναμη της εξουσίας ούτε θα πέσει απ’ τον ουρανό. Όλοι μαζί θα καταβάλουμε προσπάθειες με αποφασιστικότητα για να ξεπεραστούν και τα τελευταία εμπόδια. Η ΕΕ θα δώσει την αναγκαία συμβολή. Αλλά η λύση εξαρτάται απ’ τις δύο κοινότητες’.
Οι εκλογές
Στη συνέντευξη κρατώντας το διπλωματικό ύφος στο έπακρο και απαντώντας σε μια ερώτηση σχετικά με το ότι ‘μπορεί να υπάρξει νοθεία στις εκλογές του Δεκεμβρίου’, ο υπ. εξ. της Ελλάδας Γ. Παπανδρέου εκφράστηκε ως εξής: ‘υπάρχουν Τουρκοκύπριοι πολιτικοί αρχηγοί. Το καθεστώς δεν αναγνωρίζεται από τη διεθνή κοινότητα και την ΕΕ, αλλά η διεθνής κοινότητα και η ΕΕ παρακολουθούν από κοντά τις εκλογές. Παρακολουθούν το μήνυμα που θα βγει από ‘δω. Είναι σημαντικό ποιο μήνυμα θα δώσουν οι Τουρκοκύπριοι. Είναι σημαντικό ως προς τη λύση και ως προς την ΕΕ’.


Yeniduzen


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 15:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Πάλι φιάσκο το σενάριο της κατασκοπίας

Τους κατηγόρησαν για κάτι άλλο μετά και είπαν οτι "φωτογράφιζαν στρατιωτική περιοχή."

Πάλι φιάσκο το σενάριο της κατασκοπίας
Στην ανακοίνωση της αστυνομίας προχθές οι συλληφθέντες κατηγορήθηκαν επειδή φωτογράφισαν με τις μηχανές τους στρατιωτική περιοχή. Μετά οτι εισήλθαν χωρίς ασφάλεια και θεώρηση διαβατηρίων. Οι Ελλαδίτες στους οποίους δεν απαγγέλθηκαν οποισδήποτε κατηγορίες για φωτογράφιση στρατιωτικής περιοχής πλήρωσαν πρόστιμο 5 εκατομυρίων τουρκικών λιρών. Παρά τις επίσημες ανακοινώσεις της αστυνομίας δεν απαγγέλθηκαν οποιεσδήποτε κατηγορίες ενώ ανάμεσα στους συμπατριώτες υπάρχει η άποψη οτι υπάρχει φιάσκο για την κατηγορία της κατασκοπείας και τονίστηκε οτι κλονίστηκε η εμπιστοσύνη στην αστυνομία. Οι Ελλαδίτες που πέρασαν με το αυτοκίνητο τους που ήταν ενοικιασμένο στη Νότια Κύπρο είπαν οτι δεν είχαν θεώρηση διαβατηρίων. Έγινε γνωστό οτι οι Ελλαδίτες είναι ο Γιάννης Χερέτης αντιδήμαρχος Ανωγείων μαζί με τα μέλη του δημοτικού συμβουλίου Σοφοκλή Χερέτη και Μανώλη Σκανδάλη.

| Afrika |


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 15:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Πρόσκληση στους Τ/κ να συμμετάσχουν στην ΕΕ από το Γ. Παπανδρέου

Σημαντική η άρση των περιορισμών

Λευκωσία: Το μήνυμα ότι η ελληνική πλευρά θέλει τους Τ/κ να αποτελούν μέρος της μεγάλης ευρωπαϊκής οικογένειας και να είναι πολίτες συμμετέχοντες ενεργά στην ΕΕ, έστειλε την Πέμπτη λίγο πριν αναχωρήσει από την Κύπρο ο Έλληνας υπουργός Γιώργος Παπανδρέου.

Σε δημοσιογραφική διάσκεψη που δόθηκε και στην οποία συμμετείχαν ελληνοκύπριοι και τουρκοκύπριοι δημοσιογράφοι, ο κ. Παπανδρέου έστειλε, το μήνυμα ότι την ασφάλεια Ε/Κ και Τ/Κ την εγγυάται πολύ περισσότερο η συμμετοχή στη μεγάλη ευρωπαϊκή οικογένεια παρά οι στρατοί κατοχής.

"Ερχόμαστε σε μία πολύ διαφορετική εποχή, με νέα πραγματικότητα, που συνδιαμορφώθηκε τα τελευταία χρόνια με συγκεκριμένες πολιτικές που ακολουθήσαμε και που πια έχει οριστικοποιηθεί η διαδικασία και η ένταξη της Κύπρου στην ΕΕ και που αυτή η νέα πραγματικότητα έχει διαμορφώσει μια νέα δυναμική", δήλωσε χαρακτηριστικά ο Γιώργος Παπανδρέου.

''Πρώτα απ' όλα μπορούμε με μια άλλη αυτοπεποίθηση να βλέπουμε το μέλλον στην ευρύτερη περιοχή και την ίδια την Κύπρο'', είπε, προσθέτοντας ότι η δυναμική αυτή έχει φέρει και συγκεκριμένα αποτελέσματα, έχει κινητοποιήσει θετικά για τη λύση του Κυπριακού, ''όχι μόνο από πλευράς της κυπριακής κυβέρνησης και των Ε/Κ, που πάντα βρισκόντουσαν μπροστά στον αγώνα για την ένωση του νησιού και τη λύση του προβλήματος, αλλά έχει κινητοποιήσει και στους ίδιους τους Τ/Κ την ελπίδα ότι μπορούν και αυτοί να ζήσουνε και να συμβιώσουμε κάτω από μία στέγη κυπριακή, ευρωπαϊκή''.

Σημαντική η άρση των περιορισμών
Ο κ. Παπανδρέου αναφέρθηκε στη μερική άρση των περιορισμών διακίνησης, λέγοντας ότι αποτελεί αποτέλεσμα αυτής της δυναμικής.

Είπε ότι ''έπεσαν κάποια ταμπού με τον πιο τρανταχτό τρόπο'', που ήταν τα στηρίγματα της επιχειρηματολογίας του Τ/Κ ηγέτη Ραούφ Ντενκτάς και αξιωματούχων στην Τουρκία ότι γι' αυτό χρειάζεται να είναι ξεχωριστά κράτη, να είναι διαιρεμένη η Κύπρος, γιατί δεν μπορούν να συμβιώσουν Ε/Κ και Τ/Κ.

Ο κ. Παπανδρέου είπε ότι η Κύπρος είναι ήδη μέσα στην ΕΕ και ''αυτό ανοίγει νέες ευκαιρίες και μια νέα δυναμική για τη λύση του προβλήματος, και ανοίγει μια νέα και σημαντική προοπτική για τον ρόλο της Κύπρου μέσα στην ΕΕ''. Πρόσθεσε ότι η Κύπρος έχει να παίξει έναν ιδιαίτερο ρόλο λόγω της γεωγραφικής της θέσης στην περιοχή.

Μήνυμα προς την Τουρκία
Αναφερόμενος στην Τουρκία, ο κ. Παπανδρέου είπε ότι το μήνυμά του είναι πως ''η Ελλάδα έχει ανοίξει την προοπτική και αυτή να γίνει μέλος'' της ΕΕ, προσθέτοντας ότι ''είναι η Ελλάδα που παλεύει για μια Τουρκία ευρωπαϊκή και που μέσα από αυτή τη διαδικασία πιστεύουμε ότι μπορούμε να συμβάλουμε στο ξεπέρασμα ιστορικών μας προβλημάτων''.

''Εμείς έχουμε πει ότι θέλουμε να χαιρετίσουμε το 2004 μια θετική αξιολόγηση της Τουρκίας για την έναρξη διαπραγματεύσεων ένταξης στην ΕΕ'', είπε.

| Φιλελεύθερος | ΚΥΠΕ








THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 15:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
OI ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΕΡΝΩ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ:


Εφημερίδες

Φιλελεύθερος Πολίτης Σημερινή Χαραυγή Μάχη Θάρρος Kibris Kibrisli Vatan Volkan Halkin Sesi Birlik Ortam Yeniduzen Afrika Αλήθεια Yeni Cizgi


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 15:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Μπαμπατζάν : Το κυπριακό μπορεί να λυθεί εύκολα με την συνεργασία Ελλήνων και Τούρκων

Ο Τούρκος υπουργός Μπαμπατζάν που συνεχίζει τις συναντήσεις του στις ΗΠΑ συστήνοντα προσοχή για την ευχαρίστηση που υπάρχει απο την συνεργασία Ελλήνων και Τούρκων για το κυπριακό είπε οτι"με την στήριξη των δύο κυβερνήσεων το κυπριακό μπορεί να λυθεί εύκολα."

Μπαμπατζάν : Το κυπριακό μπορεί να λυθεί εύκολα με την συνεργασία Ελλήνων και Τούρκων
Ο Μπαμπατζάν έκανε διάσκεψη τύπου για δημοσιογράφους Αμερικανούς και ξένους στο ξενοδοχείο St. Regis χθές στις ΗΠΑ όπου βρίσκεται για συναντήσεις. Για την επίλυση του κυπριακού ο Μπαμπατζάν συνέστησε προσοχή επειδή είναι ευχαριστημένες οι κυβερνήσεις Τουρκίας-Ελλάδας για την επίλυση του κυπριακού. Ειδικότερα δήλωσε οτι είναι ξεκάθαρες οι προσπάθειες τους Τούρκου ΥΠΕΞ Αμπντουλλάχ Γκιούλ με τον Έλληνα ΥΠΕΞ Παπανδρέου. Ο Μπαμπατζάν είπε οτι "θα είναι πιο εύκολο αν το κυπριακό λυθεί με την στήριξη και των δύο κυβερνήσεων."

Kibris

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy