ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 14:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ πως μου αρέσουν αυτές οι σαχλαμαρίτσες… “και αυτος ο Νεαρός ήταν ο”… insert name here


Ορίστε και ένα διαφορετικό Version –
-------------------------------------------

Γιώργος : "και για να τελειώσω το επιχηρημά μου αγαπητοί μου …όσο αφορά την εξέληξη την επιβίωση αλλά και την επιβολή διάφορων ιδεών και φιλοσοφιών"

Μια γρήγορη και αποτομη κίνηση και μία μικρή λεπίδα εμφανιστηκε στο αριστερό του χέρι..


Πάτερ ΠαΪδιος: " αααρρργχχχχχχ!!!!" (πιάνοντας τον λαιμό του προσπαθόντας να πει κάτι …. )

Το αιμα κυλούσε ασταμάτητα απο τον λαιμο πιτσιλόντας το πάνελ των ομιλιτών. Κραυγές και πανικός μέσα στο ακροατήριο ..


Και τότε ή ματιά του έπεσε πάνω της… Τα πλούσια της καστανά μαλλιά της και τα σαρκώδη χείλη της στολίζανε τα πανέμορφα πράσινα μάτια της … τον κοιτάζανε με θαυμασμό και μία αλοκοτη ερωτική διάθεση …….

Γιώργος (σκεφτόμενος) :πω..πω!! τι εξέληξη είναι αυτή …. για σένα μανάρι μου θα έσφαζα και τον αρχιεπίσκοπο…


… ναι… και νομιζω οτι όλοι ξέρουμε πως πάει ή ιστορία ..

αυτή η κοπέλα ήταν η…….

Γιώργος
Ποιά μικρή θεότητα θα βασανίσουμε σήμερα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 14:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αχ πως μου αρέσουν αυτές οι σαχλαμαρίτσες… “και αυτος ο Νεαρός ήταν ο”… insert name here


Ορίστε και ένα διαφορετικό Version –
-------------------------------------------

Γιώργος : "και για να τελειώσω το επιχηρημά μου αγαπητοί μου …όσο αφορά την εξέληξη την επιβίωση αλλά και την επιβολή διάφορων ιδεών και φιλοσοφιών"

Μια γρήγορη και αποτομη κίνηση και μία μικρή λεπίδα εμφανιστηκε στο αριστερό του χέρι..


Πάτερ ΠαΪδιος: " αααρρργχχχχχχ!!!!" (πιάνοντας τον λαιμό του προσπαθόντας να πει κάτι …. )

Το αιμα κυλούσε ασταμάτητα απο τον λαιμο πιτσιλόντας το πάνελ των ομιλιτών. Κραυγές και πανικός μέσα στο ακροατήριο ..


Και τότε ή ματιά του έπεσε πάνω της… Τα πλούσια της καστανά μαλλιά της και τα σαρκώδη χείλη της στολίζανε τα πανέμορφα πράσινα μάτια της … τον κοιτάζανε με θαυμασμό και μία αλοκοτη ερωτική διάθεση …….

Γιώργος (σκεφτόμενος) :πω..πω!! τι εξέληξη είναι αυτή …. για σένα μανάρι μου θα έσφαζα και τον αρχιεπίσκοπο…


… ναι… και νομιζω οτι όλοι ξέρουμε πως πάει ή ιστορία ..

αυτή η κοπέλα ήταν η…….


Αχ πόσο μ΄ αρέσουν αυτές οι σαχλαμαρίτσες......
Και μένα και μένα
Αυτός ήταν ο.......


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 03/04/2006 14:25:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 14:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή οι "σαχλαμαρίτσες" αρέσουν ας τις ξαναφρεσκάρουμε για να "διασκεδάσουν" και άλλοι....


Eνας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του, για την σχέση μεταξύ επιστήμης και πίστης στον Θεό.

Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.


Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;


Φοιτ.: Φυσικά.


Καθ.: Είναι ο Θεός παντοδύναμος;


Φοιτ.: Ναι


Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους.Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;


Φοιτ.: ...


Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε μικρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;


Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;


Φοιτ.: Όχι.


Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;


Φοιτ.: Ο...Θεός...

Καθ.: Σωστά. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;


Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;

Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;


Φοιτ.: ...


Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;


Φοιτ.: Μάλιστα.


Καθ.: Λοιπόν, ποιός τα δημιούργησε;


Φοιτ.: ...


Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;


Φοιτ.: Όχι, κύριε.


Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό σου; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;


Φοιτ.: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.


Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;


Φοιτ.: Ναι.


Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός σου δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;


Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.


Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.


Φοιτ: Καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;


Καθ.: Ναι.


Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;


Καθ.: Ναι.


Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.


Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...


Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;


Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;


Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως... Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.


Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ;


Φοιτ.: Κύριε, ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική.


Καθ.: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;


Φοιτ.: Καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου, καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;


Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.


Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;

Καθ.: ...


Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;


Καθ.: ...


Φοιτ.: Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη ισχυρίζεται ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;


Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.


Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε... Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά.


Αυτός ο νεαρός φοιτητής ήταν ο ALBERT EINSTEIN...



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 16:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στην κολαση ολοι οι απιστοι, θανατος στους μη ορθοδοξους

???
quote:
ειναι ολοι του σατανα του σατανα του σατανα

???
quote:
στην πυρα στην πυρα στην πυρα

???
quote:
<<… διαβάζοντας απλώς κανείς την Αγία Γραφή δεν μπορεί να θεολογή σωστά μόνο βάσει της Αγίας Γραφής. Αν αυτό το κάνει, δεν μπορεί παρά να γίνη αιρετικός…>>
διαβαζοντας καποιος κατι που ειναι θεοπνευστο γινετε αιρετικος
μαλιστα τωρα καταλαβα

???
Διαβάζοντας απλώς κάποιος κάτι που είναι θεόπνευστο δεν μπορεί να θεολογεί σωστά μόνο βάσει αυτών που κατάλαβε ή που νομίζει ότι κατάλαβε…
quote:
Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Μάλιστα! Τώρα κατάλαβα!
---=== * ===---

quote:
Μπορεί όντως ο Σαρτρ να εντυπωσιάζονταν, μπορεί ακόμα και να βαφτίζονταν Χριστιανός. Μπορεί κάλλιστα να έφευγε βαθιά απογοητευμένος, μπορεί κάλλιστα να επιβεβαίωνε η επίσκεψη του τα όσα μέσα από τα έργα του είχε εκφράσει.
Μπορεί. Πιθανότερη φαντάζει η δεύτερη εκδοχή.

Και γιατί ακριβώς πιθανότερη φαντάζει η δεύτερη εκδοχή; Ποιοι στατιστικοί πίνακες υποδεικνύουν κάτι τέτοιο, ποιες καμπύλες κατανομής πιθανοτήτων συνηγορούν υπέρ αυτού;
Το δήθεν αυτονόητο συμπέρασμα περί «πιθανότερης» εκδοχής, τίποτε άλλο δεν «φαντάζει» παρά μόνο αυτό που είναι, μία νοητική αυθαιρεσία, μασκαρεμένη με επίφαση λογικοφάνειας.

Αλλά, βέβαια, είπαμε, «μπορεί» το ένα, «μπορεί» το άλλο και γιατί όχι, όπως λέει και το γνωστό Τσιτσάνειο άσμα…
«Μπορεί ακόμη μπορεί.
Να έχει πια τρελαθεί….
Και τότε ποιος θα ρωτήσει να μάθει ποτέ το γιατί…»

quote:
Έτσι, το ότι συμβαίνει το Α γεγονός, ή πόσο δε μάλλον μεταστροφή, δεν σημαίνει ότι το ίδιο μπορούμε να προσάψουμε και στον δάσκαλο. Εάν θέλουμε να είμαστε σοβαροί.

Εάν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, ούτε να το αποκλείσουμε μπορούμε.
Επίσης, εάν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, θα δώσουμε άλλο ειδικό βάρος στη γνώμη ενός μαθητή για τον δάσκαλό του και άλλο στη γνώμη ενός απλού(;) τιμητή του χριστιανισμού που υπαινίσσεται ότι κατανοεί (και) τον Σαρτρ καλύτερα από τον μαθητή του.
Εάν θέλουμε να είμαστε σοβαροί… Θέλουμε;
Όχι βέβαια… Και ποιο, είπαμε, είναι το αντίθετο του «σοβαροί»;
quote:
… είναι σαφές το καπέλωμα που επιχειρείται έναντι της νοησιαρχίας προς όφελος του συναισθήματος και της βούλησης.

Είναι σαφές λοιπόν -για άλλη μια φορά- το καπέλωμα που επιχειρεί η α-νοησιαρχία προς όφελος της μη συναίσθησης και της διαβολής.

quote:
Καλό και χρήσιμο για την κατανόηση των λεγομένων, ώστε να μην δημιουργούνται παρανοήσεις, είναι να εξηγούμε και τι αντιλαμβάνονταν ο Αϊνστάιν, τι εννοούσε ως «Θεό».

Καλό και χρήσιμο, λοιπόν, για την κατανόηση των λεγομένων…είναι να
ξεχάσουμε ό,τι καταλαβαίνουμε με τα ατελή διανοητικά μας όργανα και να αφεθούμε στις έγκυρες πατερναλιστικές διευκρινήσεις που θα μας προφυλάξουν από την …παγίδα του εγκλεισμού μας στο μαντρί ή θα μας …απελευθερώσουν από αυτό (οι φήμες περί «λύκων» είναι βεβαίως απλά μυθεύματα των …τσομπαναραίων)
quote:
Και το πρόβλημα του Θεού, γνωρίζουμε εξόχως καλά ποιοι συγγραφείς το επινόησαν ως το παρόν μας αναλύεται και ερμηνεύεται…..

Αυτό δα έλειπε να μην το γνωρίζουμε και αυτό. Και μάλιστα εξόχως καλά… Εδώ γνωρίζουμε τη βαθύτερη ψυχολογία του Σαρτρ, και τις ενδόμυχες σκέψεις του Αϊνστάιν, αυτό θα μας ξέφευγε;

Σαφώς λοιπόν και το πρόβλημα του Θεού το επινόησαν αυτοί των οποίων η σχέση τους μαζί του διαταράχθηκε.
Έκτοτε αντιμετωπίζουν το Θεό ως πρόβλημα.

Και ο νοών νοείτω…

---=== * ===---

Υ.Γ1

quote:
Γιώργος (σκεφτόμενος) :πω..πω!! τι εξέληξη είναι αυτή ….

Πώς λέμε «λήξη», «έληξε», «ληγμένο»! Προσοχή σε αυτού του είδους την εξέ-ληξη, Παράγει αταβιστικά φαινόμενα!

Υ.Γ2
Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ, συγνώμη για τη …κατάλυση της νηστείας, αλλά με τόσες …νοστιμιές που είδα σήμερα μαζεμένες μπροστά μου, κολάστηκα και δεν μπόρεσα να κρατηθώ μέχρι την Ανάσταση … Θα προσπαθήσω να μην επαναληφτεί, αν και με τόσους πειρασμούς…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 17:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere:
«Και γιατί ακριβώς πιθανότερη φαντάζει η δεύτερη εκδοχή;»

Διότι αυτά μας άφησε ως παρακαταθήκη. Η ζωή και το έργο του.

Εσύ, έχεις κάτι που να υποστηρίζει την πρώτη εκδοχή??

Ampere:
«Εάν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, ούτε να το αποκλείσουμε μπορούμε.»

Δεν το κάναμε….

Ampere:
«Επίσης, εάν θέλουμε να είμαστε σοβαροί, θα δώσουμε άλλο ειδικό βάρος στη γνώμη ενός μαθητή για τον δάσκαλό του και άλλο στη γνώμη ενός απλού(;) τιμητή του χριστιανισμού που υπαινίσσεται ότι κατανοεί (και) τον Σαρτρ καλύτερα από τον μαθητή του.»

Και ο Χρυσόστομος υπήρξε μαθητής του Λιβανίου, ωστόσο σε ΤΙΠΟΤΑ δεν έμοιασε τον δάσκαλο του. Και ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ αυτό δηλαδή? Ότι……εάν ζούσε λίγο σε ένα μοναστήρι ο Λιβάνιος θα είχε γίνει……………ορθόδοξος ιεροκήρυκας????

Το ίδιο ακριβώς φίλτατε λες και εσύ. Το ίδιο «ειδικό βάρος» θέλεις να προσδώσεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ «ΕΙΔΙΚΟ ΒΑΡΟΣ» αλλά αλλόκοτα παιχνίδια του μυαλού.

Μπορεί να ΤΟΥ ΕΣΤΡΙΨΕ του μαθητή του, το γνωρίζεις? Μπορεί να τον κυνηγούσε με καμιά βίτσα ο καθηγητής του, αυτό το σκέφτηκες?

Ampere:
«Και ποιο, είπαμε, είναι το αντίθετο του «σοβαροί»;»

Εσύ θα ξέρεις…..

Ampere:
«Είναι σαφές λοιπόν -για άλλη μια φορά- το καπέλωμα που επιχειρεί η α-νοησιαρχία προς όφελος της μη συναίσθησης και της διαβολής.»

Το μόνο που είναι σαφές, είναι ότι όταν προσπαθείς να ερμηνεύσεις έναν ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ καταφεύγεις σε έναν ακόμη…….

Εκτός και εάν ορισμένοι, εκτός των……«πνευμάτων», εντόπισαν και τις διαθέσεις των……φαντασμάτων!

Ampere:
«Καλό και χρήσιμο, λοιπόν, για την κατανόηση των λεγομένων…είναι να
ξεχάσουμε ό,τι καταλαβαίνουμε με τα ατελή διανοητικά μας όργανα..»

Καλό είναι να διαβάζουμε τον επιστήμονα που (δήθεν..) έχουμε «ερμηνεύσει». Τα γραπτά του υπάρχουνε. Το ίδιο και οι απαντήσεις του. Απλό είναι.

Ampere:
«Σαφώς λοιπόν και το πρόβλημα του Θεού το επινόησαν αυτοί των οποίων η σχέση τους μαζί του διαταράχθηκε.»

Μάααααλιστα!!!

Και………….ΠΟΤΕ παρακαλώ τοποθετείται η χρονική στιγμή αυτών των οποίων η σχέση με τον Θεό ΔΕΝ, ή έχει ποτέ διαταραχθεί??

ΠΩΣ τεκμηριώνεται η μη διαταραγμένη σχέση με το Θεό??

ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα ότι η κατ επίφαση «μη διαταραγμένη σχέση» ανταποκρίνεται σε πραγματικό γεγονός και κατάσταση και όχι σε…….ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ??

Έτσι, φίλτατε Ampere, καλό θα είναι να μας διαφωτίσεις για τις πηγές της βεβαιότητας σου.

Δεν φαντάζομαι να ομιλείς…δίχως τεκμήρια έ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 18:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνει καλό σε όσους νηστεύουν, να γνωρίζουν πως ο Αϊνστάιν αφιέρωσε τα τελευταία χρόνια της ζωής του, σε μια άνευ πραγουμένου προσπάθεια (μας έχει συνηθίσει).

Προσπάθησε λοιπόν να συλλάβει το πώς σκέφτεται ο θεός.
Το ίδιο (επιχειρεί)και ο Howking, και ενώ ο Αινσταιν παραδέχτηκε πως δεν κατάφερε τίποτα, ο δεύτερος μας λέει πως του λείπουν να καταλάβει τι συνέβη τα 3 πρώτα δευτερόλεπτα της δημιουργίας, για να γνωρίσει η όχι την ύπαρξη δημιουργού.
Σε πρόσφατη συνέντευξη, είπε πως αν γνώριζε (η κατανοούσε και αυτό), μάλλον θα ζούσε σε κόλαση, μιας και δεν θα είχε κάτι άλλο να ασχοληθεί.

Και εμεις στο εσωτερικα, τα δικα μας


Τι ζητάνε οι επιστήμονες?

Τι ζητάμε εμείς φίλοι μου?

Ο Γιώργης ένα εξελίξιμο θηλυκό
Ο Αναστημένος και ο Αμπέρ, το θεό
Ο Σβαμπε (το θεό του)
Ο Γηγενής, μια καραμπίνα

Όλοι κάτι ζητάμε, κάτι θέλουμε, και αυτό είναι πάντα ένα αποτέλεσμα!

Δεν μου λέτε, από μικροί, μεγαλώνοντας, εξελισσόμενοι κλπ κλπ, δεν μάθαμε μήπως να λειτουργούμε έτσι?

Και πες πως οι διακαείς πόθοι μας πραγματοποιούνται!

Ο Γιώργης με ένα αισθησιακό θηλυκό με το μίνι, να κάθετε πρώτη γραμμή στην εκκλησία, και να αναστατώνει όλους τους ιεράρχες.

Ο Αναστημένος και ο Αμπέρ ξύπνησαν μια νύχτα μέσα σε ευδαιμονία, ο Χριστός και η πανάγια ήταν δίπλα τους, και οι άγγελοι ψέλνανε τα άσματα των ασμάτων

Ο Σβαμπε έκανε βόλτα στο χωριό του με το τελευταίο μοδελλο της φερραρι

Και ο Γηγενής γέλαγε με το λαγό, γιατί η καινούργια του καραμπίνα χτύπαγε σαμιαμίδι στα 5 χμ.

Και όταν πραγματοποιηθούν αυτά, εκεί θα μείνετε?

Πως το ονομάζουμε αυτό? Καλυτέρευση? Εξέλιξη?

Άμα το σκεφτείτε λίγο, θα δείτε πως έτσι ζούμε, έτσι βλέπουν οι περισσότεροι, αυτό που ονομάζουμε ΖΩΗ. Διαδοχές ικανοποίησης, η οποία αργά η γρήγορα δεν οδηγεί αλλού, από το να αισθάνεσαι (άδειος,) και από το να ζεις (επιφανειακά.)

Δεν υπάρχει χαρά στους περισσότερους, αφήνω στην άκρη τις δουλείες μας, ζηλεύουμε κάποιο που έχει πολλά, η έχει ομορφότερη γυναίκα.

Γεννιέται η ανικανοποιηση, και από αυτή η προσπάθεια να ικανοποιήσουμε κάτι, ετσι συνεχώς πέφτουμε στο δίχτυ των αντίθετων!

Και ξανά η προσπάθεια μας να ξεφύγουμε από αυτό.

Είμαστε αποτελέσματα!

Και δωστου θεοί, χριστοί, φερραρι, Μαρίες, και η Πίστη του Αϊνστάιν.

Όλα αυτά υπάρχουν, και η δράση μας βασίζεται στην πίστη? της πραγματοποίησης τους, μα αυτή η δράση δεν είναι ποτέ ολική, δεν είναι ακέραια δράση, είναι μονο το αποτέλεσμα.. της Πίστης.

Και ο Νοών…

Υ.Γ εννοειται πως χαριτολογω, και δεν κοροιδευω κανενα, και τιποτα.

Αμα πειραζει το στιλ, πεστε το.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 18:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλιστα ..

Προσπαθείτε με μιά λογική συνοχή ερωταπαντήσεων να βάλετε κάποιον στο νοητικό
Και μετά καθεστε και μου βγάζεται και συμπέρασματα !!! του τύπου “οτι πίστη κινεί τα πάντα” κλπ ..κλπ ( πετάτε κάπου και έναν Αιστάιν και Σάτρ)
..

Που είναι η καρδιά ? .. που είναι η δοξασία .. ? τι έγινε τα ξεχάσαμε αυτά .
Εχει σχέση ο θεός / Χριστός με συμπεράσματα..?


Μάλλον έχετε υποκήψει στην "νοητική" αρώστια που λέει ο Ρωμανίδης..


Γιώργος


quote:
Πώς λέμε «λήξη», «έληξε», «ληγμένο»! Προσοχή σε αυτού του είδους την εξέ-ληξη, Παράγει αταβιστικά φαινόμενα!

Σωστά!! δουλέυω και με αταβισμό .. και είμαι πάντα "Προσεκτικός" - και κολάζω και χριστιανόπουλα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 19:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είμαστε αποτελέσματα!


– «Είμαστε αυτό που πιστεύουμε και αυτό που συνεπάγεται από την χρονική εξέλιξη στην αντίληψη μας , η δημιουργία προκαλείται από την προσκόλληση σε αυτή την φόρμουλα» . Austin Osman Spare

το θέμα όμως αγαπητέ μου Πλάτωνα (τουλάχιστον για μένα) ειναι να αρχίσεις να δημιουργείς εσύ (να γίνεις Μάγος) ....να δουλεψεις για τα δικά σου αποτελέσματα ...και όχι να σε "δημιουργούνε"

Γιώργος
λεβελ 5 μαγόπουλο Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 21:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Και ο Γηγενής γέλαγε με το λαγό, γιατί η καινούργια του καραμπίνα χτύπαγε σαμιαμίδι στα 5 χμ.

Και όταν πραγματοποιηθούν αυτά, εκεί θα μείνετε?>>


οχι μετα θα παρω τον <<ειρηνοποιο>> ετσι ελεγε το οπλο που ειχε ο μουστακαλης στον κυνηγο

<<Όλα αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα, ειρωνείες και κόμπλεξ που αποδεικνύουν μόνο το φανατισμό σου και το ποιόν του εγκεφάλου σου και τίποτα άλλο.>>

γι αυτο σε παω γιατι δειχνεις το πραγματικο σου προσωπο
μετα απο χρονια κατηχησης καταφερνεις και σταματας μονο σε υβρεις
και δεν αναβεις την φουφου για να με <<σωσεις>>

αντε κουραγιο μετα απο 2000 χρονια κατηχησης θα καταφερεις να συζητας

<<Μάλιστα! Τώρα κατάλαβα!>>

μπραβοοο!!! Ampere
περνα για το λουκουμι σου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 09:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γι αυτο σε παω γιατι δειχνεις το πραγματικο σου προσωπο

Ευχαριστώ για την εκτίμηση σου. Προσπαθώ να είμαι όσο ειλικρινής γίνεται.

quote:
μετα απο χρονια κατηχησης καταφερνεις και σταματας μονο σε υβρεις

Όταν βλέπω μόνο ύβρεις. Δεν υπήρχε τίποτα άλλο στο μήνυμα σου.

quote:
και δεν αναβεις την φουφου για να με <<σωσεις>>

Όταν σωθώ εγώ σου υπόσχομαι ότι θα είσαι ο δεύτερος. Άλλωστε μάλλον άνθρωποι σαν και εσένα είναι ήδη «σωσμένοι».

quote:
αντε κουραγιο μετα απο 2000 χρονια κατηχησης θα καταφερεις να συζητας

Αν είναι να συζητώ φωνάζοντας «στη πυρά», «του σατανά», «στη κόλαση», ειρωνευόμενος τους άλλους καλύτερα να μείνω στο σκοτάδι μου.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 10:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gigenis, ευχαριστώ για το λουκούμι.

Γιώργος, μάλλον έχεις δίκιο για την … έκλειψη καρδιάς.

Πλάτωνας, καλή η προσπάθεια, το εκτιμώ.

Schwabe, πώς θα μπορούσα να σου τεκμηριώσω το οτιδήποτε; Δεν είμαι εγώ αυτός που φημίζεται για βεβαιότητες και στην ασπρόμαυρη θέαση οι αποχρώσεις δεν μπορούν να έχουν ισχύ.

Θα πω όμως δυο λόγια, περισσότερο γιατί το οφείλω στον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ και στην ροή του θέματός του, που τόσο άστοχα με την τελευταία παρέμβασή μου διατάραξα.

Από τα ελάχιστα που γνωρίζω ο Σαρτρ, παρακινούσε τους μαθητές του να εμπιστεύονται το συναίσθημά τους. Αν και ο τρόπος που «ξεκλειδώνει» η καρδιά, σύμφωνα με τους πατέρες της ορθοδοξίας, υπερβαίνει αυτό που συνηθίζουμε να εννοούμε με τον όρο συναίσθημα, είναι εν τούτοις αυτό μία παράμετρος που μπορεί να γείρει τις πιθανότητες υπέρ του να γευθεί, κάποιος που έχει αφήσει «χώρο» στην καρδιά του, με κάποια αφορμή, το πέρασμα από το συναίσθημα στην κατάνυξη και από εκεί σε μία άλλου είδους άφατη γνώση.

Για τον Αϊνστάιν, από τα επίσης λίγα που ξέρω, έχω διαμορφώσει την εντύπωση πως επρόκειτο για έναν άνθρωπο με βαθιά θρησκευτικότητα και αν και ολωσδιόλου αντισυμβατικό, με κανένα τρόπο δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί άθεος. Ο διάλογος με τον καθηγητή θα μπορούσε επομένως να έγινε έτσι ή κάπως έτσι ή να μη συνέβη ποτέ. Προσωπικά, θα το εκτιμούσα περισσότερο αν ο διάλογος αναφερόταν χωρίς την ανάγκη «επικύρωσής» του από ένα τόσο ηχηρό όνομα που πραγματικά μοιάζει να έχει προστεθεί εκ των υστέρων.

Όσον αφορά τέλος τις διαταραγμένες σχέσεις ανθρώπου – Θεού, αυτή είναι η ουσία, όπως το καταλαβαίνω, της «πτώσης» όπως απεικονίζεται στην χριστιανική και εβραϊκή «ιστορία» που ξεκινά με τον Αδάμ να αποποιείται τις ευθύνες των επιλογών του, να τα φορτώνει στην Εύα και από εκεί στο φίδι και κατά συνέπεια στον ίδιο τον Θεό.
Είναι η στιγμή του «εσύ φταις» και της επιλογής του δρόμου της χωριστότητας, της εναντίωσης. Αυτό το «εσύ φταίς» πληρώνουμε, αυτό το «είμαι ο.κ., δεν είσαι ο.κ.» που κυριαρχεί με μύριους τόσους τρόπους στην καθημερινότητά μας και μετατρέπει τη ζωή μας σε κόλαση των μεν για τους δε. Η αποκατάσταση αυτής της σχέσης παραμένει ζητούμενο για τον καθένα μας και πραγματώνεται από όσους καταφέρνουν να απαλλαγούν από ό,τι τους εμποδίζει να διαβούν την …στενή πύλη.

Αλλά είπαμε, αυτά είναι παραλογισμοί και γελοιότητες …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 11:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere:
«Schwabe, πώς θα μπορούσα να σου τεκμηριώσω το οτιδήποτε; Δεν είμαι εγώ αυτός που φημίζεται για βεβαιότητες...»

Μπα!! Δεν μπορείς να «τεκμηριώσεις» την…..απώλεια Θεού την οποία κατά τα άλλα έχεις………………..εντοπίσει και επισημάνει??? Πως βρε παιδί μου συνέβη πια ετούτο??

Ampere:
«Για τον Αϊνστάιν, από τα επίσης λίγα που ξέρω, έχω διαμορφώσει την εντύπωση πως επρόκειτο για έναν άνθρωπο με βαθιά θρησκευτικότητα και αν και ολωσδιόλου αντισυμβατικό, με κανένα τρόπο δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί άθεος.»

Καλύτερα μείνε λοιπόν στα λίγα που ξέρεις, και άσε τις «γνωματεύσεις». Ο «Θεός» του Αϊνστάιν απέχει τόσο με τον Θεό των Χριστιανών και του ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥ (!), όσο η γη και το φεγγάρι φίλτατε.

Εάν δεν μπορείς να εμπλουτίσεις ένα τόσο λεπτό θέμα, καλύτερα να αφήνεις τις ταμπέλες και τα συνθήματα.

Συχνά βλέπουμε να αρπάζονται κυριολεκτικά από τα μαλλιά ορισμένων αναφορών και συνεντεύξεων, ώστε να «αποδείξουνε» την «ορθότητα» των επιχειρημάτων τους ορισμένοι. Μεταξύ αυτών και ο ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Πρόκειται ουσιαστικά για έλλειψη επιχειρημάτων και όχι «επιβεβαίωση».

Ampere:
«Η αποκατάσταση αυτής της σχέσης παραμένει ζητούμενο για τον καθένα μας και πραγματώνεται από όσους καταφέρνουν να απαλλαγούν από ό,τι τους εμποδίζει να διαβούν την …στενή πύλη.»

Αυτή η παιδαριώδη αφήγηση, έχει τόσες αντιφάσεις και μισαλλόδοξα μηνύματα μέσα της, ώστε προσφέρεται ΜΟΝΑΧΑ προς ικανοποίηση ΠΙΣΤΩΝ και όχι σκεπτόμενων ανθρώπων. Εάν σε αυτή την βάση έχεις οικοδομήσει την «χαμένη σχέση» που ανέφερες, τότε……το τραίνο έχει φύγει προ πολλού φίλτατε!

Η δεισιδαιμονία, φορώντας τα καλά της, ονομάζεται θρησκεία…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 11:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ampere σε χαιρετώ.

Δεν είναι καλό να καταλύεις την νηστεία.

Όσο για τις λιχουδιές? Μπα μάλλον ξαναζεσταμένο φαγητό είναι (εκτός από το τελευταίο μήνυμα του Πλάτωνα).

Κατ΄ αρχήν να σου πω ότι δεν διατάραξες καμιά ροή στο θέμα. Αντίθετα ως συνήθως απάντησες έτσι όπως έπρεπε και βοήθησες να διευκρινιστούν κάποια πράγματα που κρύβονταν πίσω από ευγενείς γενικολογίες.

Ροή του θέματος δεν μπορεί να υπάρξει από την στιγμή που εγκαταστάθηκαν trolls. Με άλλα λόγια αυτόκλητοι ερμηνευτές – σχολιαστές - επιχειρηματολόγοι ενάντια σε κάθε χριστιανική άποψη που πέφτει στο διαδυκτιακό αυτό χώρο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και έτσι δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα για τον κόσμο που διαβάζει και ίσως καλύτερα γιατί έτσι ξεσκεπάζονται και διάφορα άλλα.

Κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν να ακούσουν ούτε απλά γεγονότα. Ο Ρενέ Ενι Γάλλος συγγραφέας, άθεος, υπαρξιστής, μαθητής του ΣΑΡΤΡ, βαπτίζεται χριστιανός ορθόδοξος και μιλά για αυτό. Απλό δεν είναι? Δηλώνει αυτό που είναι, λέει την άποψη του και τίποτα παραπάνω.

Και όμως κάποιοι δεν αντέχουν γιατί τους χαλάει τη σούπα.
Άλλος φωνασκεί και οδύρεται με τα φαντάσματα του μυαλού του, άλλος «επιχειρηματολογεί» λέγοντας ότι μπορεί να του έστριψε, να τον χτυπούσε ο Σάρτρ με βίτσα, να του πηδούσε τη γυναίκα, να του χρωστούσε δανεικά και διάφορες άλλες «λογικές εξηγήσεις», ενώ ο τρίτος λέει τα δικά του…

Επίσης κάποιοι Ampere δεν αντέχουν να ακούσουν ότι ο Αϊνστάιν γνώριζε τη δύναμη και την αξία της πίστης ακόμα και αν δεν την υιοθετούσε στο επίπεδο της θρησκείας. Εκεί βρίσκεται και το μεγαλείο κάποιου. Ακόμα όμως και αν αυτός στην συγκεκριμένη ιστορία δεν ήταν ο Αινστάιν κανείς δεν αναφέρθηκε στην ουσία.

Σου συνιστώ λοιπόν να αφήσεις τις νηστείες και τις «ιστορίες σου» περί ακαταλληλότητας και να συνεχίσεις τις ενθέσεις σου, μόνο που αυτή τη φορά την περίληψη των προηγουμένων θα την κάνεις εσύ
Και σίγουρα μη ξεχνάς τις λιχουδιές.


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 12:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«….Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και έτσι δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα για τον κόσμο που διαβάζει και ίσως καλύτερα γιατί έτσι ξεσκεπάζονται και διάφορα άλλα.»

Σωστό!!!!!!!!!!!!!

«Και όμως κάποιοι δεν αντέχουν γιατί τους χαλάει τη σούπα.»

Η σούπα (πόσο εύστοχο..), δεν χαλάει για το ότι ο Χ βαπτίστηκε Χριστιανός, αλλά διότι εκφράστηκαν ΠΟΘΟΙ και ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ, λογικό να ακουστούνε εξάλλου από κάποιον που ασπάζεται πλέον ένα δόγμα, τα οποία και έχουνε σχολιαστεί.

Δεν σχολιάστηκε ο νέος Χριστιανός, δικαίωμα του εξάλλου και κανενός δεν πέφτει λόγος, αλλά τα «θα» και «ίσως» που διατυπώθηκαν.

Απλά πράγματα, αλλά……..

«Επίσης κάποιοι Ampere δεν αντέχουν να ακούσουν ότι ο Αϊνστάιν γνώριζε τη δύναμη και την αξία της πίστης ακόμα και αν δεν την υιοθετούσε στο επίπεδο της θρησκείας.»

Και ΠΟΙΟΣ είπε όχι στην πίστη??????????????

Έχει ειπωθεί και παλαιότερα από τον υποφαινόμενο, ότι η μια και μόνη θεραπευτική δύναμη που μπορεί να κατακτήσει ο άνθρωπος, έχει πολλά ονόματα: Δημιουργικός Νους-Υποσυνείδητη Δύναμη-Μητέρα Φύση-Θεός.

Όλες οι θρησκείες του κόσμου αντιπροσωπεύουν ΜΟΡΦΕΣ ΠΙΣΤΗΣ, και η πίστη αυτή ερμηνεύεται με διάφορους τρόπους, ανάλογα και με την περιοχή και το πολιτιστικό επίπεδο των λαών.

Ο νόμος της ζωής είναι η πίστη.

Κανένα βιβλίο, ούτε καν και η ίδια η Αγία Γραφή, δεν μιλά για την πίστη μας σε κάποιο τελετουργικό, ιεροτελεστία, μορφή, θεσμό, συνταγή ή άνθρωπο. Τα παραμύθια περί «θεανθρώπου» και «ενσαρκώσεως» αποτελούνε απλά τις νοητικές ακροβασίες και παραποιήσεις σχολαστικών εξουσιαστών και τίποτα περισσότερο.

Η Αγία Γραφή μιλά ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ. Η πίστη του καθενός είναι η σκέψη που επικρατεί στον νου. Τι πιστεύετε για τον εαυτό σας, τη ζωή και το σύμπαν? Η ζωή σας θα είναι ανάλογη με αυτά που πιστεύετε και «βλέπετε» μέσω της αυθυποβολής.

Είναι εξαιρετικά ανόητο να πιστεύουμε σε «Αγίους», «άγιες εικόνες» και «θαύματα», σε νεκραναστάσεις και άλλα παράλογα εσχατολογικά φούμαρα. Είναι ανόητο να πιστεύουμε σε κάτι που μπορεί να μας «κρίνει» και ενδεχομένως να μας κάνει κακό βάζοντας μας στην «κόλαση» και την «αιώνια τιμωρία».

Σε τελική ανάλυση, δεν είναι αυτό που πιστεύουμε που μας κάνει ή θα μας κάνει κακό, αλλά είναι η πίστη ή η σκέψη που υπάρχει μέσα μας που επιφέρει το κακό αποτέλεσμα. Και αυτό διότι αυτό το οποίο μας έμαθαν να πιστεύουμε, π.χ. ο «θεάνθρωπος Ιησούς», είναι απλά ένα σύμβολο, μια έννοια, και ΟΧΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Αλλά, άλλοι βλέπουνε «απώλεια επικοινωνίας» λέει με αυτόν που φύτεψε την μηλιά και άλλοι λίγο πίσω από τα στενά ιερατικά συμφέροντα……

Ηρεμία λοιπόν, και προπάντων……λίγο περισσότερο ΦΡΟΝΗΜΑ από αυτό που τόσο πια σκέ(α)πτεστε……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 12:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπα!! Δεν μπορείς να «τεκμηριώσεις» την…..απώλεια Θεού την οποία κατά τα άλλα έχεις………………..εντοπίσει και επισημάνει??? Πως βρε παιδί μου συνέβη πια ετούτο??

Τις ειρωνείες σου να πας να τις πουλήσεις αλλού Λαζογερμανέ

quote:
Καλύτερα μείνε λοιπόν στα λίγα που ξέρεις, και άσε τις «γνωματεύσεις». Ο «Θεός» του Αϊνστάιν απέχει τόσο με τον Θεό των Χριστιανών και του ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥ (!), όσο η γη και το φεγγάρι φίλτατε.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει αυτό που επιθυμεί. Τους κανονισμούς στο σπίτι σου.

quote:
Αυτή η παιδαριώδη αφήγηση, έχει τόσες αντιφάσεις και μισαλλόδοξα μηνύματα μέσα της, ώστε προσφέρεται ΜΟΝΑΧΑ προς ικανοποίηση ΠΙΣΤΩΝ και όχι σκεπτόμενων ανθρώπων. Εάν σε αυτή την βάση έχεις οικοδομήσει την «χαμένη σχέση» που ανέφερες, τότε……το τραίνο έχει φύγει προ πολλού φίλτατε!

Παιδαριώδεις είναι όλες οι γελοιότητες που γράφεις. Τους χαρακτηρισμούς κράτα τους για τον εαυτό σου.

quote:
Ηρεμία λοιπόν, και προπάντων……λίγο περισσότερο ΦΡΟΝΗΜΑ από αυτό που τόσο πια σκέ(α)πτεστε……

Συμβουλές να δίνεις στη μάνα σου και στην αδελφή σου ή στους υπαλλήλους που σου εξασφαλίζουν τη FERRARI

Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 04/04/2006 12:59:55

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 04/04/2006 13:04:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 13:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Εάν σε αυτή την βάση έχεις οικοδομήσει την «χαμένη σχέση» που ανέφερες, τότε……το τραίνο έχει φύγει προ πολλού φίλτατε!

Αγαπητέ Schwabe, ευχαριστώ για τις …υποδείξεις που με επαγγελματική θα έλεγα ευσυνειδησία σπεύδεις* να κάνεις. Ελπίζω μόνο, σε αυτό το τραίνο που έχει φύγει, να πρόλαβες να επιβιβαστείς, για να σου ευχηθούμε καλό κατευόδιο.

*(συγνώμη φίλτατε αλλά, πραγματικά δεν έχεις άλλη δουλειά να κάνεις ή αυτή είναι τελικά η δουλειά σου;)

---=== * ===---

Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ, η αλήθεια είναι ότι έχω βρει κάποιο υλικό που νομίζω αξίζει τον κόπο να παραθέσω. Χρειάζομαι όμως χρόνο για να ασχοληθώ μαζί του και αυτό προς το παρόν είναι το πιο δύσκολο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 14:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ampere

Πάρε όσο χρόνο θέλεις.

Άλλωστε τώρα δεν είναι ο κατάλληλος χρόνος.

Όταν ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα από τον πόλεμο των troll θα σου δωθεί η ευκαιρία πιστέυω.


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 15:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβαμπε, θέλουμε βόλτα με Φερραρι!

Λοιπόν!

Ο Αμπέρ και ο Αναστημένος θα ψέλνουν τροπάρια για να πατάς Γκάζια!

Ο Γιώργης θα φέρει ta go go girsl του, ο γηγενής μπεκάτσες, και εγώ θα συζητήσω για λιγο μαζί σου!

Aπό ότι κατάλαβα διαβάζοντας τους Πατέρες, και πανε τοσα χρονια, ο Θωμάς ο Ακινατης γράφει κάτι πολύ κοντά στην πλατωνική σκέψη.
Λέει πως υπάρχουν δυο φτερούγες που ανυψώνουν τον άνθρωπο από τα γήινα πράγματα, η απλότητα και η αγνότητα. Αυτές είναι και σωκρατικές θέσεις. Μετά, συνεχίζει λέγοντας πως η απλότητα ψάχνει για το Θεό, και η αγνότητα τον ανακαλύπτει και τον χαίρεται.

Αυτό με παραξένεψε, μιας και σκέφτηκα ο άνθρωπος, βρε λες ο Ακινατης να κατάφερε κατι τέτοιο?

Έτσι διάβασα ακόμα λίγα, και σε ένα άλλο σημείο αναφέρει πως δεν είμαστε περιεκτικοί, δεν περιέχουμε τον θεό, πέραν του ότι είμαστε ένα με αυτόν και έχουμε την εμπειρία της αγάπης του, εκείνος βρίσκεται πάντοτε πέραν. Έχει και μια ενδιαφέρουσα θέση για την πίστη, πολύ κοντά σε ότι σκέφτεσαι (νομίζω), μια κίνηση προς την ζωντανή εμπειρία, όχι διλ. στην υιοθέτηση κάποιου δόγματος η πεποιθήσεως. Το ονομάζει άμορφη πίστη, η πεποίθηση, διλ. όποιος πιστεύει στο θεό, στο Χριστό, στην εκκλησία, μα αυτό δεν τον αλλάζει, γιατί η πεποίθηση δεν κινείται από αγάπη.

Η διαμορφωμένη όμως πίστη, υποστηρίζει πως λειτουργεί με την αγάπη, και οδηγεί προς το θεό.

Έψαξα να δω τι εννοούσε με τι λέξη θεό, και είναι μακριά από μια ιουδαιοχριστιανικη αποψη (αμαρτιας / δικαιωσυνης) απλά λέει πως δεν μπορεί καν να κατονομαστεί.

Αυτό που προξενεί εντύπωση μιλώντας γύρω από αυτά, είναι πως διαβάζοντας π.χ και τον Διονύσιο, που θέλει ειδικό γκάζι για να διαβάσεις τα περί θειων ονομάτων.... στο τέλος γράφει πως πρέπει να πας πέρα των ονομάτων, προσοχή όχι σε φως, μα σε σκοτάδια… για να γνωρίσεις το θεό, ενώ στην πλειοψηφία τους πατέρες και φωτισμένοι, ομιλούν για φως!

Έτσι αγαπητέ σβαμπε, κάνοντας γνωστές αυτές τις αντιφάσεις των περισσότερο φιλοσόφων εκ των χριστιανών πατέρων σε δικούς μου λόγιους συγγενείς, (πιστούς εις άμορφη πιστή), προκάλεσα οργή, με αποκάλεσαν αιρετικό, άπιστο και μαύρο πρόβατο, έτσι, εδώ και πολλά χρόνια, εφάρμοσα την προτροπή του φίλου Γιώργη πιο πάνω περί δικών μου αποτελεσμάτων, (ίσως και κάτι παραπέρα,) αφού πρώτα έκανα μια βόλτα στο Άγιο Όρος, μήπως μου είχε διαφύγει κάτι.

Δυο μοναχοί με κυνήγησαν από ένα μοναστήρι γιατί δεν ασπάσθηκα μια εικόνα που μου υπέδειξαν, σε άλλη μονη, μετα απο μερες περιήγησης, βρήκα δυο γεροντάκια...
Καθίσαμε όμορφα και συζητήσαμε *(δεν θέλανε να με αφήσουν να φύγω) και πέραν των όποιων διαφορών, κατάλαβαν πως ενώ ζούσα μέσα στον κόσμο, ζούσα απλά και με λιτότητα (δεν ταυτίζομαι με πράγματα, αποκτήματα, ιδέες, γυναίκες κλπ κλπ) και το πιο σπουδαίο που έμεινε εκείνο το βράδυ, ήταν πως η ασφάλεια (εξωτερική και εσωτερική, ψυχολογική), είναι φόβος και καταστροφή των ανθρώπων μα και της θρησκευτικής ζωής, έτσι όπως αυτοί το έβλεπαν.

Στο τελος, ευχηθήκαμε καλό ταξίδι, αυτοί σε μένα (προς το ασυνείδητο) και εγώ σε αυτούς, προς το θεό.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 04/04/2006 15:15:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 19:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Τις ειρωνείες σου να πας να τις πουλήσεις αλλού Λαζογερμανέ»

Κοίτα να δεις, δεν αναφέρθηκα στην ταπεινότητα σου, οπότε ΜΟΥΓΚΑ. Εάν επιθυμείς τέτοιου είδους «διάλογο», κάτι που όσο και να το σκεπάζεις δεν κρύβεται, τότε ορίστε να σε δ(ζ)ούμε τέκνον μου!

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει αυτό που επιθυμεί. Τους κανονισμούς στο σπίτι σου.»

Αλήθεια, ΠΟΣΑ ΧΡΩΣΤΑΣ?

Αυτό που έγραψα, και πέρα από την ζάλη σου κάνε και τον κόπο να διαβάζεις, είναι η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. Δεν «απαγόρευσα» ούτε και επέτρεψα από το να εκφράζεται το συγκεκριμένο μέλος.

Μπερδεύεσαι θαρρώ με τις ΔΕΣΠΟΤΙΚΕΣ μεθόδους που έχεις ασπαστεί φίλτατε…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Παιδαριώδεις είναι όλες οι γελοιότητες που γράφεις. Τους χαρακτηρισμούς κράτα τους για τον εαυτό σου.»

Αφήνουμε το παιδαριώδες στην άκρη, καθώς είναι ηλίου φαεινότερο, αν και δεν σε έβαλε και κανένας το μαχαίρι στον λαιμό να το πιστέψεις.

Αυτό που μένει, είναι το γελοίο. Στο προκείμενο, γελοίος είναι ο τρόπος που αντιδράς φίλτατε. Συμμαζέψου….

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Συμβουλές να δίνεις στη μάνα σου και στην αδελφή σου ή στους υπαλλήλους που σου εξασφαλίζουν τη FERRARI»

Σοβαρέψου ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 19:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
«Έτσι διάβασα ακόμα λίγα, και σε ένα άλλο σημείο αναφέρει πως δεν είμαστε περιεκτικοί, δεν περιέχουμε τον θεό,…Έχει και μια ενδιαφέρουσα θέση για την πίστη, πολύ κοντά σε ότι σκέφτεσαι (νομίζω), μια κίνηση προς την ζωντανή εμπειρία, όχι διλ. στην υιοθέτηση κάποιου δόγματος η πεποιθήσεως. Το ονομάζει άμορφη πίστη, η πεποίθηση,….»

Αγαπητέ Πλάτωνα, η συμμετοχή σου πάντοτε υπήρξε γόνιμη, κάτι σαν όαση στην έρημο των δογματισμών και της λογικής του κλειστού ορίζοντα.

Επιπλέον, έχεις και τον τρόπο να μην «ξεφεύγεις», κάτι που δεν λέει να μου βγει με τίποτα…..

Ομολογώ ότι αυτή την πτυχή, τώρα την ακούω. Εξόχως ενδιαφέρουσα. Θα προσπαθήσω να την διερευνήσω όσο καλύτερα μπορώ.

Αυτό που είναι βέβαιο, είναι ότι πάρα πολλοί «ορθόδοξοι χριστιανοί» απείχαν παρασάγγας από τον στείρο δογματισμό της ορθόδοξης θεώρησης. Ως συνήθως, είτε τους έφαγε το μαύρο σκοτάδι είτε απλά παραποιήθηκαν οι απόψεις τους.

Εξάλλου, δεν είναι και κάτι καινούργιο στους κόλπους του Σχολαστικού Χριστιανισμού…..

ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
«Έτσι αγαπητέ σβαμπε, κάνοντας γνωστές αυτές τις αντιφάσεις των περισσότερο φιλοσόφων εκ των χριστιανών πατέρων σε δικούς μου λόγιους συγγενείς, (πιστούς εις άμορφη πιστή), προκάλεσα οργή, με αποκάλεσαν αιρετικό, άπιστο και μαύρο πρόβατο….»

Χμμμμ, εμ δεν είναι και λίγο αυτό που πήγες να τους κάνεις! Πήγες να τους βάλεις ΣΕ ΣΚΕΨΗ, πήγες να τους βάλεις να ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΝΕ τα καλ(κ)ως κείμενα, να ταράξεις τα λιμνάζοντα νερά.

Λίγο το έχεις αυτό που επιχείρησες?

ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
«Δυο μοναχοί με κυνήγησαν από ένα μοναστήρι γιατί δεν ασπάσθηκα μια εικόνα που μου υπέδειξαν…»

Αφού «απλά» σε κυνήγησαν, πάλι καλά! Που να δεις τι έπαθα εγώ το 1989 όταν επισκέφθηκα, καλοκαιράκι ήταν στα γενέθλια μου, το μοναστικό συγκρότημα των Μετεώρων!

Πήγα με την μηχανή (tourist, you know…) και μια αρκετά μεγάλη παρέα από φίλους, γερμανούς και έλληνες, και λόγω του ότι έκανε αφόρητη ζέστη έστω και με τον ελαφρύ εξοπλισμό που είχα, σε κάποιο σημείο της Μονής έβγαλα το μπουφάν που φόραγα...

Η…………«παρατήρηση» που μου έκανε ένας λίγο κοντούλης μοναχός (με άψογο στιλ..), που κάθε άλλο παρά παρατήρηση ήταν, ας μην σχολιάσουμε καλύτερα σε τι είδους συζήτηση-πρόσκληση εξελίχθηκε……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 00:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβαμπούλη! Τι έγινε μπρε;
Πώς από δω; Έχασες το τραίνο κι εσύ;
Δε σε παίζουν τα άλλα παιδάκια;
Έλα, κάτσε με τον Πλατωνάκο αλλά φρόνιμα έ;
Όχι πάλι στα χώματα!

---=== * ===---

Αγαπητέ Πλάτωνα, με αφορμή τις αναφορές σου στον Θωμά τον Ακινάτη θα ήθελα να γίνει ξεκάθαρο ότι:

Η θεολογία μεταξύ Ορθοδόξου Εκκλησίας, Παπισμού και Προτεσταντισμού διαφέρει σε βασικά σημεία τόσο ως προς την μέθοδο θεολογήσεως όσο και προς τα αποτελέσματά της.

Η ορθόδοξη θεολογία είναι η θεολογία των Προφητών, των Αποστόλων, των Πατέρων των Οικουμενικών Συνόδων, είναι η ησυχαστική θεολογία που είναι εμπειρική και αποκαλυπτική, είναι μέθεξη της Ακτίστου Χάριτος του Θεού,

ενώ η παπική θεολογία είναι σχολαστική που κέντρο έχει τη λογική και το στοχασμό. Αυτό συμβαίνει και στη διαφορά μεταξύ Ορθοδόξου Εκκλησίας και Προτεσταντισμού.

Το πιο πάνω απόσπασμα καθώς και αυτά που ακολουθούν είναι από άρθρο του σεβ. Ναυπάκτου Ιεροθέου. Αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι να καταλάβουμε τη σύγχυση που επικρατεί για το τι είναι ο ορθόδοξος χριστιανισμός. Δεν θέλω να σε πείσω για την αλήθεια του (ίσως είμαι πολύ πιο άπιστος από σένα) αλλά πραγματικά σε παρακαλώ να δώσεις τη δέουσα προσοχή ώστε εσύ τουλάχιστον να μπορέσεις να αντιληφθείς για τι μιλάμε.

…Άλλοι θεολόγοι μεταφέρουν στην Ορθόδοξη Εκκλησία την δυτική αντίληψη της, δια μέσου των αιώνων, βαθυτέρας κατανοήσεως και καλυτέρας εμβαθύνσεως στα δόγματα της Εκκλησίας και την αποκαλυπτική αλήθεια.

Η θεωρία αυτή αναπτύχθηκε από παπικούς θεολόγους για να δικαιολογηθεί η διαφοροποίησή τους από τη διδασκαλία των Πατέρων των Οικουμενικών Συνόδων και η προσθήκη νέων δογμάτων.

Εννοείται ότι χρησιμοποιείται και εδώ, στο σημείο αυτό, πολλή λογική και ο στοχασμός προκειμένου να κατανοήσουν τη δογματική διδασκαλία.

Όμως η πατερική διδασκαλία πάνω στο θέμα αυτό είναι ότι η αποκάλυψη εδόθη άπαξ την ημέρα της Πεντηκοστής, τότε που οι Απόστολοι έλαβαν το Άγιο Πνεύμα και απέκτησαν την «πάσα γνώσιν».

Όταν οι θεούμενοι (και ο όρος «θεούμενοι» αναφέρεται σε όλα τα πατερικά κείμενα, αρχής γενομένης τον Άγιο Διονύσιο τον Αρεοπαγίτη και σε όλους τους μεταγενέστερους Πατέρες) δια της καθάρσεως και του φωτισμού φθάνουν στη θεωρία του ακτίστου φωτός και μετέχουν της Πεντηκοστής, τότε βιώνουν την ίδια πίστη των Αποστόλων.

Αυτό φαίνεται στις επιστολές του Αποστόλου Παύλου, αφού κι εκείνος απέκτησε την ίδια εμπειρία των Αποστόλων όταν είδε τον Χριστό «εν τη δόξη αυτού» (Ματθ. Κε΄,25, 31), έλαβε το Άγιο Πνεύμα και έγινε Απόστολος Ιησού Χριστού.

Επομένως δεν κατανοείται βαθύτερα δια μέσου των αιώνων η αποκαλυπτική παράδοση αλλά οι άγιοι κάθε εποχής που φθάνουν στην εμπειρία της Πεντηκοστής, εκφράζουν με τους κατάλληλους όρους της εποχής εκείνης αυτή την αλήθεια, προκειμένου να αντιμετωπιστούν οι αιρετικοί.

Ακόμη, άλλοι θεολόγοι δέχονται εν μέρει και την δυτική Θωμική αντίληψη περί κτιστών ενεργειών στο Θεό. Νομίζουν ότι στο Θεό δεν υπάρχουν μόνον άκτιστες ενέργειες αλλά και κάποιες κτιστές, με τις οποίες ο Θεός έρχεται σε επικοινωνία με τον κόσμο.

Μια τέτοια αντίληψη έρχεται ευθύτατα σε αντίθεση με όλη τη βιβλικοπατερική παράδοση, η οποία δέχεται ότι εφ’ όσον άκτιστη είναι η ουσία, άκτιστες είναι και οι ενέργειες. Εάν ο άνθρωπος ερχόταν σε επικοινωνία με το Θεό με κτιστές ενέργειες, τότε δε θα μπορούσε ποτέ να σωθεί.

Ακόμη, υπάρχουν άλλοι που ισχυρίζονται, ευτυχώς παλαιότερα, ότι οι Πατέρες της Εκκλησίας ακολούθησαν κυρίως τη πλατωνική φιλοσοφία ενώ οι αιρετικοί χρησιμοποίησαν την αριστοτελική φιλοσοφία, ότι ο δυτικός σχολαστικισμός είναι συνέχεια του σχολαστικισμού, δήθεν, των Πατέρων της Εκκλησίας, είναι δηλαδή, δήθεν, ανάπτυξη και υπέρβαση της σχολαστικής παραδόσεως που [τάχα] «είχε» η Ορθόδοξη Εκκλησία, ότι ο Θωμάς Ακινάτης είχε επηρεαστεί από Πατέρες της Εκκλησίας (αυτό λέγεται σε επιστημονική μελέτη).

Με τη διαφορά ότι εκείνος, ο Θωμάς Ακινάτης, χρησιμοποίησε την αριστοτελική φιλοσοφία ενώνοντας τον Αριστοτέλη με τον νεοπλατωνικό Αυγουστίνο απαρτίζοντας, όπως γράφεται, ένα «μεγαλειώδες θεολογικο-φιλοσοφικό σύστημα», ενώ οι Πατέρες της Εκκλησίας, λέγεται, είναι κυρίως πλατωνικοί, ότι [τάχα] η «summa» η θεολογική του Θωμά του Ακινάτη, που είναι το τελειότερο θεολογικό σύστημά του, έχει δεχθεί επίδραση από τους Πατέρες της Εκκλησίας και μάλιστα εντοπίζουν τον Άγιο Ιωάννη τον Δαμασκηνό και Μέγα Βασίλειο και ότι αυτή η θεολογία του Θωμά του Ακινάτη, όπως εκφράζεται η «summa» η θεολογική, επέδρασε σε άλλους μεταγενέστερους Πατέρες της Ορθοδόξου Εκκλησίας.

Οι απόψεις αυτές είναι απαράδεκτες από ορθοδόξου πλευράς αφού η πατερική θεολογία είναι θεολογία της εμπειρίας και δεν έχει καμιά σχέση με τη σχολαστική θεολογία της δύσεως, της οποίας κέντρο είναι η λογική και ο στοχασμός.

Καταλαβαίνεις λοιπόν Πλάτωνα ότι μπορεί να είχαν οι συγγενείς σου …κάποιο δίκιο όταν αντιδρούσαν στα περί Ακινάτη αφού ο Θωμάς Ακινάτης ήταν ο κορυφαίος του σχολαστικισμού και επομένως δεν επιτρέπεται να τον συγχέουμε με την ορθοδοξία.

Μην ακούς τα …άλλα παιδάκια. Διάβασε αν έχεις υπομονή και εδώ Ησυχαστές και Ζηλωτές (Πρωτ. Γεώργιος Μεταλληνός)

Edited by - Ampere on 05/04/2006 00:32:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 01:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere:
«Σβαμπούλη! Τι έγινε μπρε;
Πώς από δω; Έχασες το τραίνο κι εσύ;»

Τζάμπα μην ζορίζεσαι φίλτατε. Δεν σου πάει ο ρόλος!

Παίξε την «μουσική» σου, και εφόσον έχεις κάτι εκτός από σκαλίσματα να δείξεις, τότε και θα φανούνε. Όλα καλά?

Ωστόσο, και μιας και για μια ακόμη φορά ΨΑΡΕΨΑΤΕ στο διαδίκτυο για «στοιχεία» (άλλοι ειδικεύονται στις συνεντεύξεις..), ας σχολιάσουμε απλά πράγματα.

Ampere:
«Η ορθόδοξη θεολογία είναι η θεολογία των Προφητών, των Αποστόλων, των Πατέρων των Οικουμενικών Συνόδων, είναι η ησυχαστική θεολογία που είναι εμπειρική και αποκαλυπτική, είναι μέθεξη της Ακτίστου Χάριτος του Θεού»

Η θεολογία των Προφητών: Ψέμα ασύστολο, καθώς οι ανακολουθίες, οι ερμηνευτικές παραμορφώσεις της ιουδαϊκής παράδοσης αλλά και οι ανεκπλήρωτες επιταγές δεν νομιμοποιούν την «ορθο-δοξη» άποψη.

Η Θεολογία των Προφητών, της Πεντατεύχου των Ιουδαίων φυσικά, δεν βρίσκει «αντίκρισμα» στα όσα εξιστορούν και ερμηνεύουν οι ορθόδοξοι. Επομένως, μιλάμε για μια παρανόηση, για μια επιλεκτική επίκληση.

Αυτός και ο λόγος εξάλλου για το ότι υπάρχουνε εκατοντάδες αιρέσεις ΕΝΤΟΣ του χριστιανισμού, καθώς αδυνατούν να πείσουνε ως προς τα «ορθο-δοξα» επιχειρήματα τους.

Έχει αναρωτηθεί άραγε κανείς τι πάει να πει....«εμπειρική και αποκαλυπτική Θεολογία»?? Η «εμπειρία», από ΠΟΥ θα προέλθει? Και ΠΟΙΟ το κριτήριο βάσης ώστε να αναζητηθεί η ορθή ή λαθεμένη εμπειρία?

ΠΩΣ τεκμηριώνεται η «αποκαλυπτική» Θεολογία έναντι μιας αυθαίρετης και ανυπόστατης Θεολογίας? ΠΟΙΟ το σημείο εκκίνησης και διαφοροποίησης?

Για να μπορέσει κάποιος να υποδείξει κάποιο «πράγμα», κάποια «αποκάλυψη», προϋπόθεση είναι το πράγμα ετούτο να δύναται να διακριθεί από κάποιο άλλο «πράγμα». Προσδιορίζοντας και δίδοντας υπόσταση σε έννοιες δίχως τεκμήρια, έστω και κατ επίφαση (πράγμα που κάνει και το κείμενο που αναδημοσιεύει ο Ampere), με την έκφραση «αυτό είναι Θεός», υπονοεί πως το διακρίνουμε από κάποιο «αυτό το άλλο», κάποιο «αυτό εκεί», που θα πρέπει να εκπροσωπεί όλα τα υπόλοιπα.

Ταυτόχρονα όμως, ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ότι τόσο ο «Θεός» όσο και όλες οι επικλήσεις περί μιας «αποκαλυπτικής θεολογίας», δεν επιδέχονται ΚΑΜΙΑ ΒΑΣΗ πάνω στην οποία είναι δυνατόν είτε να προβληθούνε είτε να επαληθευτούνε.

Έτσι, στην ουσία, όλο το κείμενο ΒΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΑΟΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ, λάθρα «εξειδικευμένες» αλλά και «εξιδανικευμένες» έννοιες, περιορισμένες στην νόηση/αντίληψη ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ, εις την οποία καλείται ο καθένας πιστός να εισχωρήσει, καθώς οι ίδιοι, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΚΑΝ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΝΕ……

Τα σέβη μου στους ζηλωτές και τους……αναχωρητές!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 07:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεγονος ειναι πως η ορθοδοξη τεχνη αλλα και θεολογια, εξαιτιας της κατάκτησης από τους οθωμανους, εχει μεινει πολυ πισω. Παρα πολυ, ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ.
ΠΟΤΕ το βυζαντιο δεν εζησε την αναγεννηση. Εμεινε ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ στον μεσαιωνα. Στην ελλειψη προοπτικης στις εικονες, στην μονοφωνια στη μουσικη, και στην μεσαιωνικη σκεψη.
Γιαυτο αλλωστε ΠΟΤΕ δεν προκειται να φτασει σε εξαπλωση τα αλλα δογματα. Εμεινε πισω, και αν δεν υπηρχε η Ρωσια, θα ηταν εως και γραφικο.
Μισαλλοδωξοι, μισανθρωποι, αναξιοι φανατικοι της ορθοδοξιας: Το καθολικο και προτεσταντικο δογμα αφορα εκατονταδες εκκατομυρια ανθρωπους. Πρωτου λοιπον αρχισετε τα καραγκιοζιλικια σας, περι Παπα-Αντιχριστου, και "αθεων προτεσταντων", καλο ειναι να σκεφτειτε πως αποτελειτε μια θλιβερη μειοψηφια, που δικαια σας αντιμετωπιζουν ως μεσαιωνικο απολειφαδι ενος δογματος που εμεινε στο 1453.
Το να συγκρινεις το Βατικανο με την αρχιεπισκοπη, ειναι να συγκρινεις ενα διαστημοπλοιο με μια ταβανοβουρτσα. Και οταν ο Λουθηρος εναντιωνοταν στον Παπα, οι ορθοδοξοι παπαδες πιναν αργυλε με τον Σουλτανο, ή καναν τα ...γιουσουφακια Αραξτε λοιπον στα μεσαιωνικα κυβικα σας, γιατι δεν σας περνει. Μεσαιωνιστες.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 08:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίτα να δεις, δεν αναφέρθηκα στην ταπεινότητα σου, οπότε ΜΟΥΓΚΑ. Εάν επιθυμείς τέτοιου είδους «διάλογο», κάτι που όσο και να το σκεπάζεις δεν κρύβεται, τότε ορίστε να σε δ(ζ)ούμε τέκνον μου!

Άκου να δεις Λαζογερμανέ είτε αναφέρθηκες είτε όχι σε μένα δεν σημαίνει ότι μπορεί να ειρωνεύεσαι, και να υποτιμάς τον οποιοδήποτε, όπως συνηθίζεις στα θέματα που ανοίγεις. Το αν επιθυμώ τέτοιο διάλογο ή όχι το αποδεικνύουν οι 13 σελίδες αυτού του θέματος οι άπειρες επιθέσεις που δέχτηκα και ο τρόπος που τις χειρίστηκα. Εν αντιθέσει με τα θέματα σου.
Όσο για τις μαγκιές στη μαμάκα σου…..

quote:
Αυτό που μένει, είναι το γελοίο. Στο προκείμενο, γελοίος είναι ο τρόπος που αντιδράς φίλτατε. Συμμαζέψου….

Είναι ο μοναδικός τρόπος που αξίζει σε troll. Όπου συμμετέχεις καταστρέφεις τα θέματα και πάντα φταίνε οι άλλοι. Σε αυτό το θέμα ήταν ελάχιστοι οι συμμετέχοντες που συμφωνήσαμε, αλλά κανείς δεν δημιούργησε πρόβλημα. Όσο για το «συμμαζέψου» σου είπα που να δίνεις τις συμβουλές σου. Εγώ δεν τις χρειάζομαι.....


Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 05/04/2006 08:58:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 09:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρωτου λοιπον αρχισετε τα καραγκιοζιλικια σας, περι Παπα-Αντιχριστου, και "αθεων προτεσταντων", καλο ειναι να σκεφτειτε πως αποτελειτε μια θλιβερη μειοψηφια, που δικαια σας αντιμετωπιζουν ως μεσαιωνικο απολειφαδι ενος δογματος που εμεινε στο 1453.

Που να δεις εσύ και τα καραγκιοζιλίκια σου τι θλιβερή μειοψηφία είστε....
Αν θέλεις να υποστηρίξης τον Πάπα και τους Προτεστάντες μιας και ταιριάζεται ιδεολογικά, κάντο αλλά με πιο ευγενικό τρόπο γιατί θα λάβεις ακριβή απάντηση....

Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 05/04/2006 09:07:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 09:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά την επίθεση των trolls ας κάνω μια προσπάθεια συνέχισης της συζήτησης.

Αγαπητέ Γιώργο θα ήθελα μόνο να διευκρινίσω κάποια πράγματα.

quote:
Που είναι η καρδιά ? .. που είναι η δοξασία .. ? τι έγινε τα ξεχάσαμε αυτά .
Εχει σχέση ο θεός / Χριστός με συμπεράσματα..?

Η συζήτηση στο φόρουμ γίνεται στο νοητικό επίπεδο. Θέλεις να απαντάω στις απόψεις σου ψέλνοντας?
Σε οποιαδήποτε περίπτωση έχεις απόλυτο δίκαιο. Θεός / Χριστός καμιά σχέση με συμπεράσματα........
quote:
Σωστά!! δουλέυω και με αταβισμό .. και είμαι πάντα "Προσεκτικός" - και κολάζω και χριστιανόπουλα

Δεν νομίζω ότι κολάζεις κανένα. Ίσως λίγο περισσότερο μάγος είσαι, αλλά αυτό λύνεται

quote:
το θέμα όμως αγαπητέ μου Πλάτωνα (τουλάχιστον για μένα) ειναι να αρχίσεις να δημιουργείς εσύ (να γίνεις Μάγος) ....να δουλεψεις για τα δικά σου αποτελέσματα ...και όχι να σε "δημιουργούνε"

Δεν μπορώ να καταλάβω πως όταν «Ο ΜΑΓΟΣ» και το «ΜΑΓΕΜΕΝΟ» είναι το ίδιο και το αυτό μπορεί να λειτουργήσει η μαγεία.
Δηλ ο Α (μάγος) θα μαγέψει τον Α (εαυτό του) για να πετύχει τι?
Ένα ακόμα Α?



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 20:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέποντας τους αιώνιους διαπληκτισμούς, που συνοδεύουν τα ποστ εδώ και αλλού, θα ήταν ισως προτιμότερο να ξανάνοιγα δικό μου τοπίκ, και να συνέχιζα να αφήνω ελεύθερα τις σκέψεις, μα όταν γράφω στο τοπικ κάποιου, είναι γιατί θέλω να μετέχω κατά κάποιο τρόπο με τον/τους συνομιλητές. Αν και πάντα υπάρχουν δυσκολίες στην επικοινωνία, μιας και ο άλλος δεν σε βλέπει στο πρόσωπο, ούτε και τις διαθέσεις σου, πάραυτα, προσπαθώ να είμαι σε επικοινωνία μαζί του, ακόμα και όταν με βρίζει, με υποτιμά, και σίγουρα δεν καμαρώνω όταν συμβαίνει σπανιότερα βέβαια, κάποιος να με επαινεί.

Έτσι λοιπόν, κάτι (χαμένα τραίνα), σε μένα δημιουργούν περαιτέρω ερωτήσεις, στο αν το χάσαμε, η αν μαζί με αυτό, αφήσαμε και τις συνήθειες.

Όσο και να συζητήσουμε φίλοι, αν δεν πλησιάσουμε το βίωμα, τον ψυχισμό τους φόβους και τις ελπίδες του αλλού, δύσκολα βλέπουμε τι συμβαίνει. Ακόμα και όταν συζητάμε με τον Σβαμπε, μιας και ταρακουνά την πίστη (σας), εγώ (το όλο) το βλέπω σαν μια προσπάθεια κατανόησης.

Βλέπετε, σε ότι έγραψα για τον Ακινατη, το πώς τα βλέπει, την άμορφη και διαμορφωμένη πίστη, ο ίδιος δέχτηκε να τα εξετάσει.

Πριν απορρίψετε η αρχίσετε τους εξαψασλμους με κάποιο, η πιέσετε μανιασμένοι τα πληκτρολόγια, βρίζοντας και τρώγοντας τα σωθικά σας, κάντε μια βόλτα και κοιτάτε μέσα, τι σας έβγαλε από τα ρούχα σας. Έτσι φίλε Σβαμπε, σου είπα τον τρόπο, του γιατί δεν με βλέπεις να βρίζω.

Για να μην αναλωνόμαστε και μακρηγορούμε, ίσως χρειάζεται να κάνουμε μια ερώτηση στους φίλους Αναστημενο και Αμπερ

Την έχω κάνει πριν καιρό στον εαυτό μου, και χρειάζεται όλη σας η προσοχή.

Ο ιστορικός Χριστός, ήταν άνθρωπος τρομερά ανεπτυγμένος (πνευματικά), και είχε μάθει να πετά τέλεια, η ήταν αετός? Προερχόταν διλ από μια διαφορετική τάξη όντων?

Στην πρώτη περίπτωση, σημαίνει πως δύναται να το κάνει οποιοσδήποτε άνθρωπος, και αν δεν απατώμαι και ο ίδιος το λέει στα ευαγγέλια, και το είχαν επιχειρήσει πριν μα και μετά, σοφοι και διάφοροι μύστες , όπως διαφαίνεται με την προσπάθεια και αν θέλουμε ικανότητα υπέρβασης εαυτού, που έδειξαν. *(Βούδας, Σωκράτης, Ηράκλειτος κλπ.)

Αν όμως (ήταν) η θεωρείται Αετός, εδώ κυρίως βρίσκεται η ασυνεννοησία, όχι μόνο με το Σβαμπε μα και με κάθε σκεπτόμενο, μιας και χάνεται η ανθρώπινη του ιδιότητα, και παρουσιάζεται πλέον στην Γη σαν θεός.

Μα ο ίδιος την στιγμή της σταύρωσης δεν απευθύνεται προς τον θεό σαν Άνθρωπος?
Στην επιστολή προς εβραίους, δεν διαβάζουμε πως παρακαλούσε με δάκρυα τον θεό να τον σώσει?
Μήπως (σωθείς) είχε αυτή την μυστικιστική εμπειρία, ένωσης σε ύψιστο βαθμό, και αναφώνησε το (αμπα), Πατέρας?

Στην περίπτωση που δεν ήταν Αετός, μα ήταν άνθρωπος και έφτασε όπου έφτασε, και είναι αυτό που πιστεύει η φιλοσοφία, μιας και θεός κανείς δεν γίνεται, αφού ο θεός είναι πέραν (Πυθαγόρας, Πλάτωνας, Πλωτίνος κλπ κλπ) όπως και κάποιος λέει, μου διαφεύγει τώρα το όνομα, μα που στην ουσία είναι και Ηρακλείτεια θέση, … κάθε άνθρωπος, έχει την δυνατότητα να υπερβεί τον εαυτό του, πέραν του σώματος, πέραν από τις φυσιολογικές ικανότητες της ψυχής, είμαστε λέει ανοιχτοί σε μια υπερβατική πραγματικότητα. Αν και η συνέχεια με βρίσκει κάπως διστακτικό, αφού υποστηρίζει πως μπορεί να καλλιεργηθεί και να τελειοποιηθεί, (αυτό νομίζω πως υποστηρίζει και ο Γιώργης Αναστημενε)

Από την άλλη πλευρά έχουμε την θέση του Αναστημένου και βέβαια του Αμπέρ, που λένε κατι σαν,.... ο θεός έγινε άνθρωπος, για να δώσει την δυνατότητα στον άνθρωπο να γίνει θεός.

Αυτές είναι οι διάφορες, αν δεν τις εμπεδώσετε, αν δεν βρείτε απαντήσεις εσείς οι ίδιοι πάνω σε αυτά, θα είσαστε σίγουρα πάνω σε τραίνο, θα σας συντροφεύει η (??????) πίστη, (μιας και το τραίνο λειτουργεί σε γραμμές, (το γνωστό) και θέλει φτερούγες να σηκωθείς από τα γήινα, (πνεύμα), που είναι η επικοινωνία του θειου με τον εαυτό του, (Ο Πλάτωνας τα λεει αυτα για τον ανθρωπο)


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 05/04/2006 20:28:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 20:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Άκου να δεις Λαζογερμανέ είτε αναφέρθηκες είτε όχι σε μένα δεν σημαίνει ότι μπορεί να ειρωνεύεσαι, και να υποτιμάς τον οποιοδήποτε, όπως συνηθίζεις στα θέματα που ανοίγεις.»

ΑΝΑ-στημενε, καλό θα είναι ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΥΑΛΟ. Επίσης, και επειδή όλοι έχουνε φωνή και γνώση να υπερασπιστούν τον εαυτό τους όποτε ΑΥΤΟΙ το κρίνουνε αναγκαίο, μην ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ τον «επαΐοντα» και τον δικηγόρο. Εάν έχεις ΤΗΝ ΜΥΓΑ, πράγμα προφανές, τότε κοίτα να……..ξεμυγιαστείς!

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Το αν επιθυμώ τέτοιο διάλογο ή όχι το αποδεικνύουν οι 13 σελίδες αυτού του θέματος οι άπειρες επιθέσεις που δέχτηκα και ο τρόπος που τις χειρίστηκα. Εν αντιθέσει με τα θέματα σου.»

Οι 13 ή 23 σελίδες ΠΑΠΑΓΑΛΙΑΣ που έχεις γεμίσει, είναι άσχετο θέμα με τα όσα πετιέσαι να «διορθώσεις». Όσον αφορά δε τους «χειρισμούς» σου, το πρόσωπο κάτω από το προσωπείο βλέπεις αργεί και λίγο να φανεί. Αλλά, ΦΑΙΝΕΤΑΙ…..

Σε σχέση δε με τα θέματα μου, ας μην υπενθυμίσω τους «λόγους» που ανέφερες ως…ερέθισμα συμμετοχής σου, καθώς είναι νωπά ακόμη τα…παραστρατήματα σου!

Και ειδικότερα, εάν πάμε στα θέματα μου, σε κάτι κομήτες σαν εσένα και λίγους ακόμη «υπερ-χριστιανούς» χρεώνεται η ένταση που δημιουργείται.

Γνωστή η «αφεντιά» σου…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Είναι ο μοναδικός τρόπος που αξίζει σε troll.»

Στον ΚΑΤΗΦΟΡΟ που έχεις κολλήσει δεν πρόκειται να σε ακολουθήσω….

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Σε αυτό το θέμα ήταν ελάχιστοι οι συμμετέχοντες που συμφωνήσαμε, αλλά κανείς δεν δημιούργησε πρόβλημα. Όσο για το «συμμαζέψου» σου είπα που να δίνεις τις συμβουλές σου. Εγώ δεν τις χρειάζομαι.....»

Και ακόμα πιο ελάχιστοι αυτοί που ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΓΕΛΟΙΟΙ με τις αυτιστικές αντιδράσεις τους άπαξ και άκουσαν την διαφορετική άποψη!

Σε πειράζει φίλτατε όταν τα ακούς, αρέσκεσαι σε μονολόγους, δοξολογίες και στείρα αναπαραγωγή συνεντεύξεων και δηλώσεων τρίτων, κάτι που χαρακτηρίζει και το «βάθος» του γνωστικού αντικειμένου που δήθεν…..βιώνεις και άλλοι αδυνατούν να κατανοήσουν……

Αλήθεια, εκτός από τον κόσμο των εσχατολογικών ψευδαισθήσεων και των κατ επίφαση ερμηνειών μιας υποστασιοποιημένης ΣΙΩΠΗΣ, έχεις ποτέ σκεφτεί μόνος σου?

Αμφιβάλω….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 22:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν να ακούσουν ούτε απλά γεγονότα. Ο Ρενέ Ενι Γάλλος συγγραφέας, άθεος, υπαρξιστής, μαθητής του ΣΑΡΤΡ, βαπτίζεται χριστιανός ορθόδοξος και μιλά για αυτό. Απλό δεν είναι? Δηλώνει αυτό που είναι, λέει την άποψη του και τίποτα παραπάνω.>>

και εγω αυτο εγραψα

<<μεγα θαυμα
ενας πρωην αθεος γινετε χριστιανος ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ και γραφει και εργα που δειχνουν οτι ο Παπας δεν ξερει που παν τα τεσσερα>>

βλεπεις καμια διαφορα;;;

εγραψα ενα γεγονος
γιατι τετοιο αγχος;;

<<Σβαμπε, θέλουμε βόλτα με Φερραρι!

Λοιπόν!

Ο Αμπέρ και ο Αναστημένος θα ψέλνουν τροπάρια για να πατάς Γκάζια!

Ο Γιώργης θα φέρει ta go go girsl του, ο γηγενής μπεκάτσες, και εγώ θα συζητήσω για λιγο μαζί σου!>>

μονο εσυ δεν λες να φερεις κατι στην παρεα
βρε φερε το κρασι να δεσει το ολο θεμα
μην πας να την βγαλεις στο τσαμπα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 00:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τζάμπα μην ζορίζεσαι φίλτατε. Δεν σου πάει ο ρόλος!
Παίξε την «μουσική» σου, και εφόσον έχεις κάτι εκτός από σκαλίσματα να δείξεις, τότε και θα φανούνε. Όλα καλά?

Όλα καλά φιλαράκο. Δεν είχα καταλάβει βλέπεις πόσο μεγάλος μάγκας είσαι! Χαίρομαι που το έκανες τόσο ξεκάθαρο ώστε να μην έχω πλέον την παραμικρή αμφιβολία.

Α, και πού ’σαι. Σε είχα ρωτήσει αν πραγματικά δεν έχεις άλλη δουλειά να κάνεις ή τελικά αυτή είναι η δουλειά σου. Ξέχνα το. Η απάντηση είναι πλέον προφανής ελπίζω ακόμη και σε κάποιους φίλους που διατηρούσαν τις επιφυλάξεις τους για το δικό σου ρόλο.

Όσο για τα λοιπά…Γιατί αγαπητέ Schwabe, είναι μειωτικό να ψάχνουμε στο διαδίκτυο για στοιχεία; Ούτε χρόνο πολύ μας αφήνουν οι υποχρεώσεις μας για να ανατρέχουμε και να αντιγράφουμε από βιβλία, ούτε θεολογικές σπουδές κάναμε για να θυμόμαστε απ’ έξω τα σημεία που δείχνουν τη διαφορετικότητα της θεολογίας του Ακινάτη.

Μαθαίνω, δεν ξέρω. Συνεχίζω να ψάχνω, και δεν προβλέπεται να σταματήσω...
Τι σχέση έχει όμως η «κασέτα» σου με αυτά που παρέθεσα και που απευθύνονταν στον ΠΛΑΤΩΝΑ, σχετικά με όσα είπε για τον Ακινάτη.

Αυτό που ήθελα να δείξω και κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, ήταν ότι η ορθόδοξη θεολογία κακώς συσχετίζεται με τον δυτικό σχολαστικισμό. Δεν ζήτησα από κανένα να δεχθεί την αλήθεια της.

Έσπευσες όμως, να πεις τι; Οτιδήποτε θα ικανοποιούσε την προσφιλή σου τακτική «ανακατέψτε, θολώστε, τελειώσατε». Κόπτεσαι για ΦΡΟΝΗΜΑ αγαπητέ, όταν η εμπάθεια είναι η επιλογή σου.

Δεν διδάσκει η πολυμάθεια τα του νου, είπε ο Ηράκλειτος. Πολλές φορές μάλιστα μπορεί να σταθεί εμπόδιο σε όποιον τον ενδιαφέρει να ολοκληρωθεί ως άνθρωπος.

Δεν είναι τόσο μονοδιάστατα τα πράγματα, φίλτατε, όσο επαίρεσαι και διακηρύττεις με τον «τεκμηριωμένο» σου λόγο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η εμμονή σε τέτοιου είδους απλοποιήσεις και διανοητικές «καθαρότητες» είναι ο σίγουρος δρόμος που αντί για την ολοκλήρωση οδηγεί στον ολοκληρωτισμό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy