ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 01:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ESTER:
«Δεν ήταν μια «προβλέψιμη αποτυχία» η Δημιουργία! Τέθηκαν μπροστά στον άνθρωπο δυο δρόμοι να διαλέξει: Πού θέλει να πάει: Ποιον θέλει να ακολουθήσει!»

Αναρωτιέμαι, τόσο απλοϊκή τελικά την έχετε καταντήσει την σκέψη ενός Θεού?

Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ χρειάζονταν να θέσει ο Θεός ένα τέτοιο ερώτημα στο δημιούργημα του? ΤΙ θα τον ωφελούσε τον ίδιο?? Θα τον επιβεβαίωνε ότι ως Θεός τα….«έπραξε καλά ή λιγότερο καλά»?? Θα Του απεδείκνυε ότι…..« του βγήκε σκάρτο το δημιούργημα και τώρα θα αναγκαστεί να………………ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ για του μάθει να εκτιμά τον δημιουργό»???????????????????????????

ΕΛΕΟΣ, είναι ποτέ δυνατόν να συζητά ΝΟΗΜΩΝ άνθρωπος με τέτοιους όρους για έναν (δήθεν..) Πάνσοφο και Πανάγαθο Θεό?????

ESTER:
«Θα προτιμούσες δηλαδή να ήσουν ένα τέλειο πιόνι στα χέρια κάποιου; Ζητώ συγνώμη που το λέω, έστω και στα χέρια του Θεού;»

Το «θα» τι το έβαλες άραγε??

Μα, ΕΙΣΑΙ πιόνι, σύμφωνα πάντα με τα όσα ασπάζεσαι. Και τούτο διότι ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ, θα ΚΡΙΘΕΙΣ. Επομένως, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ δεν έχεις ουσιαστικά, αλλά έχεις ένα «χρυσό κλουβί».

ESTER:
«Μάλλον το ήξερε ότι θα πέσουμε!...»

Καλύτερα να μην το επαναλαμβάνεις το «μάλλον», διότι αυτό ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ την ιδιότητα του Παντογνώστη. Άρα, δεν είναι και Θεός.

Πάμε όμως σε πιο απλές σκέψεις.

Εφόσον ΓΝΩΡΙΖΕ ότι θα «πέσουμε», τότε είναι ΥΠΟΛΟΓΟΣ για την κατάσταση, διότι ΩΣ ΘΕΟΣ δεν έπραξε ΤΙΠΟΤΑ απολύτως για να το αποτρέψει. Με άλλα λόγια, ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ η έννοια της περίφημης πρόνοιας που δήθεν περιβάλλει τον άνθρωπο, καθώς εφόσον ΓΝΩΡΙΖΕ και ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ με την δύναμη Του το κακό, τότε μάλλον δεν συγκεντρώνει και τα ΠΟΙΟΤΙΚΑ χαρακτηριστικά που του αποδίδονται.

Τα υπόλοιπα, είναι μεν συμπαθητικά ως ακούσματα, αλλά δεν αλλάζουνε την σχολαστική αντιμετώπιση που βλέπουμε αυτή την αντίφαση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 14:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι μήκος κύμματος θα ήθελες να κινείται η συζήτηση. Σκοπός του θέματος είναι να συζητήσουμε σχετικά με την χριστιανική σκέψη ή όσον αφορά την πολεμική της ή και τα δύο;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ESTER
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 00:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ESTER  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ESTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Schwabe!

Το δημιούργημα δεν ήταν «σκάρτο», όπως λες, αλλά ΕΛΕΥΘΕΡΟ!!! Άλλο το ένα άλλο το άλλο! Είναι σαν να παίρνεις μια ολοκαίνουργη Ferrari, του κουτιού, και πας και την στουκάρεις πάνω σε μια κολόνα! Ποιος σου φταίει; Ο κατασκευαστής της; Ήταν «σκάρτη»; Μια χαρά Ferrari ήταν! Εσύ κι εγώ την στουκάραμε!

Διέσχιζα πριν λίγο το άλσος! Παρατήρησα ότι όλοι οι Πυροσβεστικοί Κρουνοί ήταν κατεστραμμένοι! Ήταν πάλι οι γνωστοί «άγνωστοι» που χαίρονται να χαλάνε, να ασχημαίνουν, χαίρονται με τη διαστροφή, και το κακό! Τώρα, αν συμβεί μια πυρκαγιά στο δάσος, και καούν πέντε παιδάκια με τις μητέρες τους, αν δεν προλάβουν για κάποια αιτία να βγουν απ΄ το δάσος, ποιος θα φταίει; Ο Θεός; Ή μήπως το κράτος; Ποιος;

Ο Θεός μάς έφτιαξε ελεύθερους! Μας έδωσε αυτό το σώμα και αυτά τα χρόνια ζωής, σαν ευκαιρία για να διαλέξουμε! Τον Θεό δεν Τον ενδιαφέρει αυτό το σώμα που βλέπουμε εμείς! Αυτό δεν είναι τίποτε. Η αληθινή Ζωή αρχίζει μετά! Δεν πειράζει που εσύ δεν το πιστεύεις.... Το πίστεψαν και το πιστεύουν δισεκατομμύρια άλλοι..... Ο Θεός είναι άχρονος! Δεν σκέπτεται, δεν βλέπει όπως εμείς! Μας βλέπει όπως λέει στον Ψαλμό ργ΄ (103) 15 «σαν χόρτο» που το πρωί είναι ένα ωραίο ανθισμένο λαχταριστό λουλούδι, και μετά το απόγευμα κόβεται και ξεραίνεται! Βλέπεις τις ωραίες ηθοποιούς, στις ταινίες, στις αφίσες, πανέμορφες, και σε λίγα χρόνια, δεν αναγνωρίζονται πια! Με το μπαστουνάκι τους κι αυτές, όπως όλος ο κόσμος, και σε λίγο μπροστά στην πόρτα της άλλης ζωής, θα σε ρωτήσουν: Όχι ποια ηθοποιός ήσουν, ποιος μεγιστάνας, ή ότι άλλο, αλλά ο Πατέρας Θεός θα σου πει και θα μου πει: «Έστειλα το Μονάκριβο Παιδί Μου για σένα εκεί κάτω! Τι έκανες μ΄αυτό;»

Τώρα εσύ μπορεί να λες ό,τι θες!.... Είναι η ώρα η δική σου. Μια μέρα όμως θα βρεθείς αντιμέτωπος μ΄ αυτή την ερώτηση. Προετοιμάσου. Γιατί δεν είναι εύκολο να είσαι μπροστά στο Βασιλιά του Σύμπαντος, και να μη ξέρεις τι να πεις.....


ESTERΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 01:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ESTER:
«Είναι σαν να παίρνεις μια ολοκαίνουργη Ferrari, του κουτιού, και πας και την στουκάρεις πάνω σε μια κολόνα! Ποιος σου φταίει;»

Άτοπο το παράδειγμα, και το «σηκώνω το γάντι» διότι έχω οδηγήσει ουκ ολίγες φορές μια.

Εάν έχουνε ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ π.χ. τα φρένα ή τμήματα του λογισμικού που χρεώνεται την λειτουργία του κινητήρα, τότε φταίει Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ. Εάν εσύ πας γρήγορα και με καλά «πατήματα» στις στροφές, αλλά συνάμα φθείρονται μονόπατα τα λάστιχα, τότε ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ.

Βλέπεις, στην F1 ας πούμε, όπου κάλλιστα μπορούμε να αναπαράγουμε το παράδειγμα που έφερες, τίποτα δεν μπόρεσε να κάνει πέρυσι η Ferrari, αν και είχε τα «απόλυτα τιμόνια» στο βολάν.

Και μάντεψε τώρα, ΠΟΙΟΣ έφταιγε για την άθλια απόδοση?

ESTER:
«Τώρα, αν συμβεί μια πυρκαγιά στο δάσος, και καούν πέντε παιδάκια με τις μητέρες τους, αν δεν προλάβουν για κάποια αιτία να βγουν απ΄ το δάσος, ποιος θα φταίει?»

Το θέμα δεν είναι το τι γίνεται τώρα, αλλά το τι ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΩΡΑ! Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ χρειάστηκε η αφεντιά του ένα δέντρο μέσα στον παράδεισο?? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ υπήρχε ο Όφις?? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ δεν είχε φροντίσει ο Θεός, που τόσο εύκολα απαλλάσσεις των ευθυνών, να μην έχει καν υπάρξει ένας Σατανάς??

ΠΟΙΟΣ δημιούργησε τον Σατανά?? ΠΟΙΟΥ δημιουργού οφείλει την ύπαρξη του ο Σατανάς??

Απάντησε μου λοιπόν πρώτα σε αυτά, και ύστερα θα αντιληφθείς και το πόσο «ελεύθερος» γίνεται να είναι ο άνθρωπος.

ESTER:
«Τώρα εσύ μπορεί να λες ό,τι θες!.... Είναι η ώρα η δική σου. Μια μέρα όμως θα βρεθείς αντιμέτωπος μ΄ αυτή την ερώτηση. Προετοιμάσου. Γιατί δεν είναι εύκολο να είσαι μπροστά στο Βασιλιά του Σύμπαντος, και να μη ξέρεις τι να πεις....»

Δεν απαντάς, παρά απλά υμνείς και επαναλαμβάνεις τα ίδια.

Όσον αφορά τον «βασιλιά του σύμπαντος», ας τον αφήσουμε εκεί που προς το παρόν είναι: ΣΤΟ ΝΕΦΕΛΩΜΑ ΤΗΣ ΒΟΛΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ.

Τέλος, εάν ποτέ υπάρξει, τότε μάλλον θα πρέπει να ΑΠΟΛΟΓΗΘΕΙ για τις ανωμαλίες και την δυστυχία που έχουμε στον πλανήτη μας, καθώς και για τους ανίκανους και ανήθικους εκπροσώπους που (δήθεν..) έχει επιλέξει. Τόσο τότε τόσο και τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 01:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα εσύ μπορεί να λες ό,τι θες!.... Είναι η ώρα η δική σου. Μια μέρα όμως θα βρεθείς αντιμέτωπος μ΄ αυτή την ερώτηση. Προετοιμάσου. Γιατί δεν είναι εύκολο να είσαι μπροστά στο Βασιλιά του Σύμπαντος, και να μη ξέρεις τι να πεις.....


Κλασική περίπτωση ψυχολογικού εκφοβισμού για να δεχθεί κάποιος τον Θεό της οποιαδήποτε θρησκείας....
Φίλη ESTER δεν εννοώ ότι το λες με τέτοια διάθεση αλλά αυτό το ερώτημα/δίλλημα έχει υπάρξει παγια τακτική ιερατείων αλλά και απλών φανατικών χριστιανών(και άλλων θρησκειών βέβαια) για να πείσουν κάποιον άπιστο να δεχθεί το Θεό. Πράγμα που όταν συμβαίνει σε μικρά παιδάκια που δεν έχουν κριτική ικανότητα και ισχυρό χαρακτήρα, είναι κατά τη γνώμη μου μεγάλη αλητεία!!! Θυμάμαι και μενα μικρο να μου λένε διάφοροι μεγαλύτεροι χριστιανοί κάτι τέτοια, πως αν δεν κοινωνήσω, αν δεν κάνω τον σταυρό μου τότε θα δυασαρεστηθεί ο Θεός και οι κακοί άνθρωποι πάνε στην κόλαση κι εγώ σαν μικρό παιδάκι να έχω κλάσει μέντες με αυτά και να κάνω τον σταυρό μου όχι μονο πριν το φαγητο και τον ύπνο αλλά και πριν παίξω με τα lego μου!!!

Θλίβομαι να ακούω τέτοιες απόψεις γιατί μου φαίνονται πως να το πω...Είναι σαν να λες ότι "εγώ που πιστεύω στον Κύριο θα την βγάλω καθαρή και το έχω σώσει το τομάρι μου, ενω εσύ που δεν τον πιστεύεις και τον αμφισβητείς προετοιμάσου για να δώσεις εξηγήσεις ή και για να πάρεις τον π..λο μπροστά στον Δημιουργό του σύμπαντος τον οποίο απέρριψες στην ζωή σου.. Δεν είναι λίγο οξύμωρο αυτό το σκεπτικό??(no offence) Πιστεύω φίλη ESTER ότι ένας Θεός/Πατέρας ΠΑΝΑΓΑΘΟΣ,όπως η χριστιανική διαδασκαλία τουλάχιστον τον αποκαλεί, θα αγκαλιάσει όλα τα πλάσματά του ακόμα και ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΝ!!!(όπως εγώ) Αλλιώς ένας τέτοιος Θεός δεν ειναι πανάγαθος αλλά μοιάζει σαν έναν Μεγιστάνα εργοδότη που αξιολογεί τους εργάτες του ανάλογα με το έργο τους. Και αν κάποιος εργάτης αμφισβητήσει τον Μεγιστάνα που μπορεί να τους εκμεταλλεύται τότε ο Μεγιστάνας τον "τελειώνει". Ε όχι δεν τον δέχομαι αυτό διότι ξεφτιλίζει την έννοια ενός Πανάγαθου Θεού.

Αλλά και κάτι ακόμα που με προβληματίζει...Λες ότι ο Θεός δεν επεμβαίνει στα του ανθρώπου και μας αφήνει ελεύθερους. Δηλαδή όταν επεμβαίνει για να ανάψει μερικά κεριά μαι συγκεκριμένη ημερομηνία-και κατάλαβες για τι μιλάω- εκεί δεν επεμβαίνει? Εχεις κάτσει να σκεφτείς ότι επεμβαίνει σε ένα θέμα κατινίστικο, δηλαδή να ανάψει μερικά κεράκια, αλλά δεν επεμβαίνει σε θέματα ζωτικής σημασίας όπως π.χ. να αποτρέψει ένα τσουνάμι ή έναν κυκλώνα που θα σπείρει το θάνατο σε χιλιάδες ανθρώπους? Δεν καταλαβένετε ότι με το να λέτε ότι ο Θεός επεμβαίνει για να ανάψει μερικά κεράκια του δίνετε τη εικόνα μια κατίνας ταχυδακτυλουργού και ξεφτιλίζετε την έννοια του Θεού έτσι? Αυτά πάνω κάτω είναι τα ερωτήματα που με προβληματίζουν..

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 09:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι μήκος κύματος θα ήθελες να κινείται η συζήτηση. Σκοπός του θέματος είναι να συζητήσουμε σχετικά με την χριστιανική σκέψη ή όσον αφορά την πολεμική της ή και τα δύο;

Δυστυχώς WWalker οι δυνατότητες παρέμβασης μου είναι περιορισμένες.

Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να παρακαλέσω το μέλος ESTER να μη συνεχίσει αυτή τη συζήτηση εδώ μέσα.

Σε παρακαλώ διάβασε το αρχικό μου ποστ και τη διευκρίνηση μου προς τον WWalker στη σελίδα 9.

Η τροπή που πήρε η συζήτηση είναι χιλιοειπωμένη και βασίζεται πάλι σε εικασίες και σε λογικά τρικ.

Εάν θέλετε να συνεχίσετε τη «συζήτηση» σας περί παραδείσου, μήλου, σατανά, κ.λ.π μπορείτε να ανοίξετε ένα νέο θέμα στο «Μύθος και Θρησκεία» περί συμβολισμού της Παλιάς Διαθήκης και να το κάνετε.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 14:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιώργο σε χαιρετώ

Από ότι κατάλαβα από την τελευταία τοποθέτηση σου υπάρχουν πολλές αλήθειες όπου ο κάθε άνθρωπος μπορεί να φλερτάρει, να "παίξει" να δει ποια του ταιριάζει, και μετά δια της πίστης να την κάνει να λειτουργήσει......

Τελικά όμως για να υπάρχουν πολλές αλήθειες ή όλα είναι στο βάθος ίδια (παραλλαγές της μιας αλήθειας) ή δεν υπάρχει αλήθεια, αλλά το εγώ του κάθε ενός από εμάς, φτιάχνει μια αλήθεια για να βολευτεί......

Τι ισχύει τελικά......



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 04:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Γιώργο σε χαιρετώ

Από ότι κατάλαβα από την τελευταία τοποθέτηση σου υπάρχουν πολλές αλήθειες όπου ο κάθε άνθρωπος μπορεί να φλερτάρει, να "παίξει" να δει ποια του ταιριάζει, και μετά δια της πίστης να την κάνει να λειτουργήσει......

Τελικά όμως για να υπάρχουν πολλές αλήθειες ή όλα είναι στο βάθος ίδια (παραλλαγές της μιας αλήθειας) ή δεν υπάρχει αλήθεια, αλλά το εγώ του κάθε ενός από εμάς, φτιάχνει μια αλήθεια για να βολευτεί......

Τι ισχύει τελικά......


Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Θα σου πω τι ισχύει για μένα.. δεν μπορώ να σου απαντήσω για τους άλλους

Τίποτα δεν είναι αληθινό – Όλα επιτρέπονται


Όλοι … λίγο ή πολύ κάνουμε μία θέαση του «Θείου» … της «Αλήθειας» … του «Αγαθού»… του «Χριστούλη»….. (πες το όπως θες)

Αλλά δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην επιτρέψουμε σε αυτή την θέαση να έχει κάποια αποτελέσματα για μάς

Για σκέψου …… Ορθοδοξία , Καθολικισμός , Προτεστάντες , Ευαγγελιστές … κλπ…κλπ όσο αφορά τον γλυκό μας Χριστούλη... μόνο

Βουδισμός , Ινδουισμός , Μουσουλμάνοι κλπ…κλπ όσο αφορά την θέαση του Θείου

Διαφορετικές θεάσεις …..διαφορετικά αποτελέσματα…. και αρκετοί καυγάδες

Υπάρχει μόνο θέαση και αποτελέσματα - «Όπως πάνω έτσι και κάτω»…

Τώρα εάν κάποιος θέλει (η έμαθε ή γεννήθηκε) να βλέπει τον Χριστούλη «εκεί πάνω» να είσαι σίγουρος θα τον «δει» και εδώ «κάτω» ….


Γιώργος
The all mighty watcheR
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 13:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τότε που ωρίμασε μέσα στη καρδιά μου και το νου μου ο λόγος του Eυαγγελίου και οι πρώτες σταλαγματιές άρχισαν να στάζουν στη θέληση μου, τα σπλάχνα μου γέμισαν θλίψη, όλο το εσωτερικό μου στερήθηκε από κάθε χαρά και μια φωνή, ασταμάτητα, συνεχώς, μέρα και νύχτα, στιγμή σε στιγμή, όπου και αν βρίσκομαι ότι και αν κάνω, όποια στιγμή και αν βιώνω, μέσα στα βάθη της ψυχής μου, χωρίς κανένα κενό να μεσολαβεί, σε όλο μου τον εσωτερικό λόγο, φωνάζει με μελωδία ανέκφραστη : να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, να αγαπάς,

....γλυκά συνεχίζει η μελωδία, να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς , μέρα νύχτα στιγμή προς στιγμή να αγαπάς και τα μάτια μου δάκρυα τρέχουν, φανερά και κρυφά, και η μελωδία φωνάζει να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, να αγαπάς, -

....ο πιο φτωχός της αγάπης, στεγνό ηφαίστειο που πάγωσε νιώθω- και όμως η φωνή μου φωνάζει ότι και αν λέω, ότι και αν σκέπτομαι όπως και αν ενεργώ, ότι και αν αναπολώ να αγαπάς, να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, και είθε να πιστευτεί τον ουρανό από ντροπή δεν τον κοιτάζω, αλήθεια λέω σκύβω το κεφάλι, νου και σώματος, λογικής και λόγου και όμως δεν παύει μέρα και νύχτα, και στον ύπνο και στο ξύπνιο και όταν πίνω νερό και όταν τρώω, και όταν προσεύχομαι

....και όταν και όπως και στο γιατί και στο πως και στο διότι και όταν με βρίζουν και όταν με κατηγορούν και όταν με επαινούν μια φωνή γλυκιά, μελωδία θεού ωραιότητα με συνταράσσει συνεχώς φωνάζοντας μου να αγαπάς, να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, να αγαπάς,

.....πιο γρήγορη από το νου, αφού να μετρήσω τις φωνές αδυνατώ, αφού να υπολογίσω πόσες φορές το λεπτό αδυνατώ και η λογική μου βλέπει τη ψυχή να συνεργεί μεθυσμένη στη γλυκύτητα του λόγου αυτής της φωνής που μέσα μου φωνάζει να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς....



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 07/03/2006 13:54:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 22:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και είπα και’γω, που το είχα ξαναδεί το συγκεκριμένο…….
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=12&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1286


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 09:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης για πρώτη φορά γράφτηκε εδώ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=5&TOPIC_ID=815

Σε οποιαδήποτε περίπτωση το copyright είναι δικό μου. Εάν ζητάς κάποια επιβεβαίωση μπορεί να σου δοθεί.

Είσαι πολύ λιγότερο χρόνο στο φόρουμ και για αυτό μπορεί να μη τα ξέρεις όλα.

Η στάση σου δείχνει εμπάθεια και δόλο με σκοπό να μειώσεις τα γραφόμενα μου και δείχνει και το σκοπό σου να προσπαθείς έμμεσα να προκαλείς.

Θεωρώ ότι η παρέμβαση σου είχε μόνο σκοπό να προκαλέσει και εφιστώ τη προσοχή στους διαχειριστές/συντονιστές για την τύχη του θέματος.


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 10:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Η στάση σου δείχνει εμπάθεια και δόλο με σκοπό να μειώσεις τα γραφόμενα μου και δείχνει και το σκοπό σου να προσπαθείς έμμεσα να προκαλείς.»

Η δικιά μου στάση δείχνει «εμπάθεια» αλλά οι δικές σου παρεμβάσεις και προτροπές……..πλουραλιστική τρέλα έ Αναστημένε???

Σε κάθε περίπτωση, και πέρα από τις προσωπικές κορώνες που βλέπεις πίσω από οποιαδήποτε παρέμβαση (όποιος έχει την μύγα…), εγώ έγραψα αυτό που θυμήθηκα. Το ΠΟΥ το είχα ξαναδεί.

Δεν προσέθεσα ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο, δεν σχολίασα ΤΙΠΟΤΑ περί οικειοποίησης ή «copyright», και τέλος πάντων ΕΑΝ ήθελα να πω ή να υπονοήσω κάτι από αυτά που ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΕΣ, τότε πολύ απλά ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ.

Βλέπεις, δεν μασάνε όλοι τα λόγια τους φίλτατε.

Αντί λοιπόν να «κρούεις και πάλι τον κώδωνα του κινδύνου», φρόνιμο και συνετό θα ήταν να απαλλαγείς από τις καταδιωκτικές εμμονές που σε συνοδεύουν και να αναγνωρίζεις το ΔΙΚΑΙΩΜΑ στην παρέμβαση/σχολιασμό.


Τέλος, εάν τότε έγραφες ως ΦΟΣ ή οτιδήποτε άλλο, πρώτον δεν σχολιάζεται αυτό μέσα από το μήνυμα μου και δεύτερον……..δεν μπορούμε φίλτατε να μυρίζουμε τα δάχτυλα μας!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 10:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχολιασμός?
"Και είπα και’γω, που το είχα ξαναδεί το συγκεκριμένο……."

Η στάση σου δείχνει εμπάθεια και δόλο με σκοπό να μειώσεις τα γραφόμενα μου και δείχνει και το σκοπό σου να προσπαθείς έμμεσα να προκαλείς.

Θεωρώ ότι η παρέμβαση σου είχε μόνο σκοπό να προκαλέσει και εφιστώ τη προσοχή στους διαχειριστές/συντονιστές για την τύχη του θέματος.


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 08/03/2006 11:03:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 10:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μια παρατήρηση θέλω να κάνω θεματικά άσχετη αλλά λειτουργικά ίσως αποδειχτεί χρήσιμη..
Φίλε Schwabe τι επιδιώκεις με την επιμονή σου να κρίνεις και να ξανακρίνεις να λες και να ξαναλές τα ίδια και τα ίδια..?
Βελτιώνεσαι ως άτομο?
Προβληματίζεσαι επί της ουσίας κ εποικοδομητικά από τους διαλόγους?
Άλλαξε κάτι από τις απόψεις - θεάσεις σου όλο αυτό το διάστημα?
Από ότι βλέπω τίποτα δεν παρήγαγε ούτε παράγει αυτή η αντιπαράθεση πέραν της τόνωσης τροφοδότησης σαδομαχιστικών καταστάσεων.
Η Ετερότητα είναι δεδομένη στους ανθρώπους άρα και η Υποκειμενικότητα.
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι εσύ είσαι ο σωστός, ο αλάθητος?
Δεν αμφιβάλεις καθόλου μήπως κάνεις λάθος?
Μήπως το ΕΓΩ σου έχει μεγαλώσει τόσο πολύ ώστε εμποδίζει την όραση σου, ή μήπως η "φερράρι" σου {τι τό θελες αυτό και το επισήμανες? ερώτημα για να το ψάξεις!} τρέχει πολύ γρήγορα?
Η Κρίση είναι εύκολη μόνον σε όποιον δεν αυτό-κρίνεται!!!
Η Βεβαιότητα δε της ορθότητας της, από τον κρίνοντα, βεβαιώνει την ανοησία του και μόνον εξ αυτού!!!
Κι εγώ διαφώνησα με τον Αναστημένο και μάλιστα έντονα όπως κι άλλοι βέβαια, είπα τις απόψεις μου ΑΚΟΥΣΑ τις δικές του επεσήμανα τις διαφορετικότητες των θεάσεων μας αλλά δεν στάθηκα εκεί, επεσήμανα και ανέδειξα κι όλα όσα μας ενώνουν ώστε να γίνει μια σύγκλιση, που θα μπορούσε να μας οδηγήσει σε μια σύνθεση αν είναι δυνατόν..
Εσύ τι επιδιώκεις??

Ποιο το όφελος πρώτα από όλα φίλε για σένα?

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω και θα ‘θελα να με βοηθήσεις σε αυτό σε παρακαλώ με όλη την καλή διάθεση να σε ακούσω και να καταλάβω.. Ίσως να σε αδικώ αλλά φίλε μου έτσι σε βλέπω και θα ‘θελα να ακούσω και την δική σου άποψη..

Να σαι καλά!

ΥΓ. Φίλε Αναστημένε συγνώμη για την εκ της παρεμβολής μου εκτροπή της συζήτησεις εκτός του θέματος σου, αλλά νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει - οδηγήσει την συζήτηση σε.. πιο γόνιμες προσεγγίσεις..


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 11:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θα ήταν για την διαφύλαξη του topic ο αγαπητός ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ κι ο αγαπητός Schwabe να μην διαιαωνίζουν μια κόντρα μεταξύ τους.
Αν επιθυμούν να κάνουν έναν γόνιμο διάλογο ας τον κάνουν.
Αν δεν το επιθυμούν, ας λύσουν τις όποιες διαφορές τους μέσω e-mail κι ας μην την συνεχίσουν και σε αυτό το topic.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 11:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus δεν διαιωνίζω καμιά κόντρα, αναπτύσσω ή τουλάχιστον προσπαθώ να αναπτύξω το θέμα και προστατεύω το τοπικ μου από δόλιες προκλήσεις.
Απλό δεν είναι?

Φίλε μου Λορέντζο ίσως να ήταν καλύτερο να ανοιχτεί νέο τοπικ για αυτή τη συζήτηση. Εάν όμως δεν νομίζεις ότι αξίζει, τότε είσαι πάντα ευπρόσδεκτος.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 12:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είπα κάτι, ότι όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.

Είδα ένα μήνυμα που μου θύμισε μια παλαιότερη αναφορά κάπου αλλού, και αυτό και έγραψα. Τόσο απλά και τόσο καθαρά. Ούτε «κακόβουλα», ούτε οτιδήποτε άλλο που θα πρέπει να το τραβήξουμε από τα μαλλιά για να μας βγει η υπόθεση που σώνει και καλά θέλουμε να είναι «αληθινή» ή «δόλια».

Αυτά, είναι ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΕΙΣ αντιδράσεις και ΠΑΡΟΞΥΣΜΟΙ.

Φίλτατε lorenzo, σφάλεις στον τρόπο που βλέπεις ΚΑΙ κρίνεις, διότι ΑΥΤΟ κάνεις, και μάλλον κάπως αβίαστα και επιφανειακά πιάστηκες από την παρέμβαση μου.

Δεν θέλω να σχολιάσω περαιτέρω στο παρόν topic τα όσα έθεσες, θεωρώ ΑΤΟΠΟ το σχόλιο και προπάντων κάθε άλλο παρά παραγωγικό ή ως γόνιμη προσέγγιση σε σχέση προς την εσφαλμένη αντιμετώπιση που έτυχε το μήνυμα μου.

Η θετική συμβολή, όταν ένα θέμα οξύνεται, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ και ΚΑΤΑΔΙΚΕΣ, αλλά με συναινετικές προτάσεις και ενίοτε με σιωπή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 16:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φίλε δεν βλέπω πουθενά στο γραπτό μου να γίνεται αναφορά στην συγκεκριμένη σου τοποθέτηση κι ειλικρινά ούτε καν πέρασα σαν μεμονωμένο έστω γεγονός από το μυαλό μου. Αναφέρομαι στην εν γένει παρουσία σου κι όχι επιφανειακά και παιδιάστικα όπως κάνεις εσύ προφανώς αποφεύγοντας να Σε αντιμετωπίσεις!!!
Ποιες οι συναινετικές προτάσεις Σου κι η Σιωπή Σου ενίοτε… έστω?
Αυτό κατάλαβες από το γραπτό μου, ως εκεί έφτασε η διερευνητική ώριμη ματιά σου? Ποια η δική Σου θετική συμβολή? Δείξε μου έστω και μία?
Οι υπεκφυγές, οι παροξυσμοί κι οι αφορισμοί Σε χαρακτηρίζουν κι όχι Εμένα αγαπητέ! Όσο για τις καταδίκες χμμ.. προφανώς εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια …
Ξεκαβάλα την ..φερράρι σου και απάντα ή επιτέλους ΣΩΠΑ!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 23:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lorenzo, με τον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρεσαι στον Schwabe σύντομα θα κατηγορηθείς για trolling και ότι θέλεις να διώξεις τα άτομα που δεν χωνεύεις.
Σταματώ εδώ γιατί το θέμα είναι του ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥ και δεν θέλω να του το χαλάσω.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 10:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lorenzo:
«Φίλε δεν βλέπω πουθενά στο γραπτό μου να γίνεται αναφορά στην συγκεκριμένη σου τοποθέτηση κι ειλικρινά ούτε καν πέρασα σαν μεμονωμένο έστω γεγονός από το μυαλό μου.»

Και ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι η απάντηση μου σχετίζεται με το εάν έγραψες ή όχι για το παρόν θέμα??

Έγραψα, και πρόσεξε το καλύτερα, ότι είναι ΑΤΟΠΟ το σχόλιο σου. Εάν θέλεις να κρίνεις την παρουσία μου, αναφαίρετο δικαίωμα σου φυσικά, τότε αυτό μπορείς να το κάνεις σε άλλα θέματα που υπάρχουνε, σε αφθονία μάλιστα, τα οποία και περιέχουνε ΗΔΗ σχετικές γνώμες και αντιπαραθέσεις.

Δεν πεταγόμαστε σαν κομήτης σε θέμα που ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ/ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ, καθώς το ζητούμενο δεν είναι αυτό αλλά η ομαλή συνέχιση της συζήτησης.

Επομένως, η προτροπή σου δια «γόνιμες προσεγγίσεις», με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΟ ΣΤΥΛ, μόνο ως ΑΣΤΕΙΟ μπορεί να εκληφθεί.

lorenzo:
«Ποια η δική Σου θετική συμβολή? Δείξε μου έστω και μία?»

Το ότι δεν θέλω να διευρύνω τις κρίσεις που εκφράζεις, και απέφυγα συστηματικά να εισέλθω σε γύρω προσωπικών αψιμαχιών. Είπαμε, δεν συντρέχει κανένας απολύτως λόγος εδώ.

lorenzo:
«Οι υπεκφυγές, οι παροξυσμοί κι οι αφορισμοί Σε χαρακτηρίζουν κι όχι Εμένα αγαπητέ! Όσο για τις καταδίκες χμμ.. προφανώς εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια …»

Φίλτατε Λαυρέντιε, μην προτρέχεις τόσο αβίαστα να στεφθείς το στέμμα του αυτοεγκωμιασμού. Τα επινίκια που μόνος σου συλλέγεις, μάλλον φάρσα θα σου βγούνε.

Εάν επιθυμείς διάλογο επί των «βαθυστόχαστων» σου επικρίσεων, και εκτενέστατες αναδρομές, τότε ευχαρίστως να σε δω σε ένα από τα topic που έχω ανοίξει, καθώς δεν θεωρώ σωστό να γίνεται σε…..ξένο αχυρώνα!

Σε περιμένω λοιπόν, και να είσαι απολύτως βέβαιος ότι δεν θα μείνει αναπάντητο το παραμικρό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 09:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τότε που ωρίμασε μέσα στη καρδιά μου και το νου μου ο λόγος του Eυαγγελίου και οι πρώτες σταλαγματιές άρχισαν να στάζουν στη θέληση μου, τα σπλάχνα μου γέμισαν θλίψη, όλο το εσωτερικό μου στερήθηκε από κάθε χαρά και μια φωνή, ασταμάτητα, συνεχώς, μέρα και νύχτα, στιγμή σε στιγμή, όπου και αν βρίσκομαι ότι και αν κάνω, όποια στιγμή και αν βιώνω, μέσα στα βάθη της ψυχής μου, χωρίς κανένα κενό να μεσολαβεί, σε όλο μου τον εσωτερικό λόγο, φωνάζει με μελωδία ανέκφραστη : να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, να αγαπάς,


....γλυκά συνεχίζει η μελωδία, να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς , μέρα νύχτα στιγμή προς στιγμή να αγαπάς και τα μάτια μου δάκρυα τρέχουν, φανερά και κρυφά, και η μελωδία φωνάζει να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, να αγαπάς, -


....ο πιο φτωχός της αγάπης, στεγνό ηφαίστειο που πάγωσε νιώθω- και όμως η φωνή μου φωνάζει ότι και αν λέω, ότι και αν σκέπτομαι όπως και αν ενεργώ, ότι και αν αναπολώ να αγαπάς, να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, και είθε να πιστευτεί τον ουρανό από ντροπή δεν τον κοιτάζω, αλήθεια λέω σκύβω το κεφάλι, νου και σώματος, λογικής και λόγου και όμως δεν παύει μέρα και νύχτα, και στον ύπνο και στο ξύπνιο και όταν πίνω νερό και όταν τρώω, και όταν προσεύχομαι


....και όταν και όπως και στο γιατί και στο πως και στο διότι και όταν με βρίζουν και όταν με κατηγορούν και όταν με επαινούν μια φωνή γλυκιά, μελωδία θεού ωραιότητα με συνταράσσει συνεχώς φωνάζοντας μου να αγαπάς, να αγαπάς, να αγαπάς να αγαπάς, να αγαπάς,


.....πιο γρήγορη από το νου, αφού να μετρήσω τις φωνές αδυνατώ, αφού να υπολογίσω πόσες φορές το λεπτό αδυνατώ και η λογική μου βλέπει τη ψυχή να συνεργεί μεθυσμένη στη γλυκύτητα του λόγου αυτής της φωνής που μέσα μου φωνάζει να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς....



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 16:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι, …λίγο καθυστερημένα, και ζητώ συγνώμη γι αυτό, αλλά αφ’ ενός λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να συμμετέχω πιο συστηματικά, αφ’ ετέρου λόγω έλλειψης γνώσεων δεν μπορώ, αν και πραγματικά θα το ήθελα, να συμβάλλω πιο ουσιαστικά στην ανάπτυξη αυτής της συζήτησης.

Το μόνο που μπορώ επί του παρόντος, αν και καταλαβαίνω ότι μάλλον γίνομαι κουραστικός με το να επαναλαμβάνω τη σημαντικότητα και το ενδιαφέρον που βρίσκω στα γραπτά του, είναι να (ξανα) παραθέσω ένα σύνδεσμο σε κείμενο του πατρός Ρωμανίδη που εκτός των άλλων πλείστων όσων, άκρως ενδιαφερόντων, που μοιάζουν να «τοποθετούνται» και σε πολλά από όσα έχουν θιχτεί μέχρι τώρα εδώ, απαντά και στο ερώτημα του Wwalker που είδα πιο πάνω να διατυπώνεται περί της διαφοροποίησης της Καθολικής Εκκλησίας μετά το σχίσμα .


Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ,
Η ΔΕ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ
· Εισαγωγικά
· Μέθοδος

I. Η ΝΟΣΟΣ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
II. ΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙ ΩΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΛΙΝΙΚΩΝ

1. Παράδεισος και Κόλασις
2. Η δήθεν προσπάθεια απομυθοποιήσεως της Αγίας Γραφής
3. Το ανοικτόν παράθυρον του Παύλου προς την Εκκλησίαν
4. Νευρολογική Κλινική
5. Τα Ιερά Λείψανα
6. Όχι "εκ του κόσμου", αλλ' "εν τω κόσμω"
7. Θεολογία και δόγμα
8. Τα Μυστήρια
9. Προφήται και διανοούμενοι
10. Προφήται και Φραγκο-Λατίνοι Πάπαι
11. Προφήται και Πατέρες
12. Ο Κύριος της Δόξης και αι Οικουμενικοί Σύνοδοι
13. "...τό πνεύμα μη σβέννυται" (Α' Θεσσ. 5:19)
14. Το χάρισμα της διερμηνείας
15. Δοκιμαζέτω δε άνθρωπος εαυτόν
16. Η διατύπωσις των δογμάτων

III. Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΙΣ ΤΩΝ ΣΥΝΟΔΩΝ
1. Σύνοδοι και Ορθόδοξος πολιτισμός
2. Φραγκο-Λατινικός πολιτισμός
3. Δυτικός πολιτισμός

IV. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
V. ΕΠΙΜΕΤΡΟΝ


Η αλήθεια δεν είδε ποτέ με καλό μάτι τη μονοπώλησή της
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 13:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και όχι άμεσα σχετικό με το θέμα, ας μου επιτρέψει ο αγαπητός θεματοθέτης μια παρένθεση από την επικαιρότητα.

14/03/2006"ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ"
Στη γωνιά του αριστερού παρεκκλησίου της Μονής Αγάθωνος θα τοποθετηθεί το φέρετρο με το άφθαρτο λείψανο του πατέρα Βησσαρίωνα δήλωσε ο Μητροπολίτης Φθιώτιδας, μετά και την επίσημη απάντηση που έλαβε από τους ιατρούς επιστήμονες.
Η εξασέλιδη έκθεση του ιατροδικαστού, Πάνου Γιαμαρέλλου, μιλά για παράδοξο και ανεξήγητο επιστημονικώς φαινόμενο.

Ο λόγος που το παραθέτω είναι κυρίως η συσχέτιση αυτής της είδησης με την πιο κάτω παράγραφο από την ιστοσελίδα που έδωσα στην προηγούμενη ένθεσή μου:


Τα Ιερά Λείψανα

Υπάρχουν δύο γενικά είδη αγίων λειψάνων, αυτά που ευωδιάζουν και αυτά που και σώζωνται ολόκληρα ή σχεδόν ολόκληρα. Φαίνεται ότι τα πρώτα ανήκουν εις τους αγίους που ευρίσκοντο εις την κατάστσιν φωτισμού όταν εξεδήμησαν και τα δεύτερα εις αγίους που ευρίσκονται εις κατάστασιν δοξασμού.

…Θα ήμουν ανειλικρινής αν έλεγα ότι δεν με εντυπωσίασε το γεγονός ή ότι δεν το συσχέτισα και με την πρόσφατη συζήτηση στη Βουλή για την καύση των νεκρών.

Κλείνει η παρένθεση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 18:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Κίνα την δεκαετία του 70 βρέθηκαν διάφορα λείψανα, τα οποία ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2500 ΧΡΟΝΙΑ, διατηρούσαν ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά του νεκρού, όπως μαλλιά, δέρμα, ΕΥΚΑΜΠΤΑ ΜΕΛΗ, καθώς και ΑΘΙΚΤΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ όπως καρδιά, νεφρούς, συκώτι, στομάχι και άλλα πολλά.

Ας σημειωθεί ότι ΚΑΙ ΕΚΕΙ, η επιστήμη είχε «σηκώσει τα χέρια ψηλά» και ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ το φαινόμενο ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ.

Βέβαια, κανείς δεν διεκδίκησε «ιερότητα» καθώς απλά επρόκειτο περί μιας περίπτωσης όπου κανείς δεν μπόρεσε να εξηγήσει το πώς συνέβη. Αλήθεια, είμαστε της γνώμης ότι γνωρίζουμε τα πάντα σχετικά με την ιατρική?

Ας είμαστε λιγάκι πιο συγκρατημένοι, διότι η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ δεν θέλει και πολλά για να θεριέψει….
http://www.burlingtonnews.net/redhairedmummieschina.html

(Βλέποντας κανείς αυτές τις μούμιες μετά από 3000 ΧΡΟΝΙΑ, αναρωτιέται ΠΟΣΟ άριστα διατηρημένες θα ήταν μετά από λίγες δεκαετίες…..)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 02:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aκομα μια περιπτωση, που οι σατανολατρες παπαδες, ασχολουντε με το αγαπημενο τους θεμα... πτωματα, κοκκαλα, μουμιες, λειψανα, και αλλα νεκροφιλα απομειναρια. Μπραβο τους. Το θαυμα ειναι, οτι δεν πεθαινουν απο την πτωμαινη.
Και οσο αφορα τα θεολογικα ερωτηματα, περι παραλογου του μηλου και της υπαρξης του Σατανα, ολα λυνονται αν δεχθουμε οτι ο θεος Σαβαωθ ειναι η προσωποποιηση του κακου... Γιαυτο εφτιαξε τον Σατανα, και τον Οφη και το μηλο... ειναι κακος, και μας εφτιαξε μονο για να μας βασανιζει...
ενταξει, που και που τον πιανει η καλοσυνη, και φτιαχνει ωραια πραγματακια. Αλλα αμεσως μετα ξεχνιεται, και το ριχνει στις σφαγες και τα ολοκαυτωματα. Για λεπτομερειες δειτε την Βιβλο...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 10:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια? Έχει αδυναμίες? Δεν έχει απαντήσεις για όλα?
Τι λε ρε παιδί μου, εκπληκτικό.

Μεγάλοι οπαδοί της "ζωής" εσάς που σας ανατριχιάζουν τα λείψανα και τα πτώματα, είσαστε ελέυθεροι να μην τα πλησιάζετε.
Μη μολυνθείτε κιόλας......


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 14:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιστήμη, σε αντίθεση με την «βεβαιότητα» που ορισμένοι άλλοι θέλουνε να κατέχουνε, εκφράζει την απορία της εκεί που δεν γνωρίζει αλλά υποθέτει και συνεχίζει να ερευνά.

Εάν τώρα ο ΤΟΤΕΜΙΣΜΟΣ έχει εννοηθεί ως ιεροπρέπεια, αυτό είναι αποκλειστικά ΠΡΟΒΛΗΜΑ όσων ασπάζονται τα σύνεργα του.

Και ο νοών νοείτω….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 14:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα θέμα με τίτλο, Χριστιανική Σκέψη και Φιλοσοφία, σίγουρα είναι κατάλληλος τόπος να παρατεθούν και λίγα λόγια γραμμένα από έναν καθηγητή φιλοσοφίας που και κατά δήλωσή του, παραμένει όσο πιο πιστά μπορεί μέλος του σώματος της εκκλησίας, παρά την κρίση ιστορικής αλλοτρίωσης που το μαστίζει.

Από το βιβλίο του Χρήστου Γιανναρά, «αλφαβητάρι της πίστης», λοιπόν, κάποια αποσπάσματα. Ένα εγχειρίδιο γραμμένο, όπως λέει, για «όσους –αποκομμένους από τις βιωματικές ρίζες της πίστης, ίσως και καταπιεσμένους ψυχολογικά από μια τυπολατρική οικογενειακή θρησκευτικότητα, με μνήμες συνήθως αρνητικές από ένα ανούσιο μάθημα κατήχησης στο σχολειό, απορρίπτουν αυτό που νομίζουν ότι είναι η πίστη, ενώ στην πραγματικότητα αγνοούν την πίστη».

---=== * ===---

Αρχή με μια έννοια κλειδί για την κατανόηση της χριστιανικής σκέψης

ΑΠΟΦΑΤΙΣΜΟΣ

Αποφατισμός σημαίνει την άρνηση να εξαντλήσουμε τη γνώση της αλήθειας στη διατύπωσή της.

Η διατύπωση δεν υποκαθιστά, ούτε εξαντλεί τη γνώση της αλήθειας, που παραμένει βιωματικά εμπειρική, - ένας τρόπος ζωής και όχι θεωρητική κατασκευή.

Για να μεταβληθεί σε αντικείμενο κατοχής η αλήθεια, πρέπει να έχει χαρακτήρα δεδομένο και οριστικό, να ταυτίζεται με τη διατύπωσή της, με το «γράμμα» της διατύπωσης – να βρίσκει στη διατύπωσή της, η αλήθεια, τα αμετάθετα όριά της.

Η ταύτιση με την οριστική διατύπωση αντικειμενοποιεί την αλήθεια: την κάνει αντικείμενο που μπορεί να το κατέχει η διάνοια και να το εξουσιάζει.

Μια τέτοια αντίληψη για την αλήθεια και για τις δυνατότητες πρόσβασης στην αλήθεια χαρακτηρίζει, αλλά και θεμελιώνει τον πολιτισμό μας σήμερα – τον λεγόμενο δυτικοευρωπαϊκό -. Είναι όμως ολότελα άσχετη με την Εκκλησία και την εκκλησιαστική ορθοδοξία.

Η αλήθεια δεν εξαντλείται στη διατύπωσή της, γι’ αυτό και η γνώση της αλήθειας δεν κατορθώνεται με την κατανόηση των διατυπώσεων, αλλά με τη μετοχή στο γεγονός της αλήθειας, στην αλήθεια της ζωής, στην αμεσότητα της εμπειρίας

Συνεχίζεται… (μάλλον)….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 18:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
, αλλά με τη μετοχή στο γεγονός της αλήθειας, στην αλήθεια της ζωής, στην αμεσότητα της εμπειρίας


ίδιο καλα λειτουργεί (στον Ανθρωπινο εγκέφαλο - τα ίδια κέντρα ενεργοποιούνται) και η μετοχή σε έναν μύθο (που πιστευουμε οτι ειναι αληθινός) , στην αλήθεια της οποιαδήποτε ζώης έχουμε (η μας έχουν επιβάλει) , και στην αμεσότητα της οποιοαδήποτε εμπειρίας

για συνέχισε .... θέλω να δώ τι λέει και τι σχέση έχει ο Χριστιανισμός
με όλα αυτά.


Γιώργος
in temptation modeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 18:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«ίδιο καλα λειτουργεί (στον Ανθρωπινο εγκέφαλο - τα ίδια κέντρα ενεργοποιούνται) και η μετοχή σε έναν μύθο (που πιστευουμε οτι ειναι αληθινός)…»

Σωστός!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy