ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 00:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Psychopompos
Είμαι σίγουρος πλέον, ότι μπορεί να δει κάποιος θαύματα να γίνονται στη ζωή του, όταν συνειδητοποιήσει σε βάθος ότι δεν είναι ικανός να αλλάξει τίποτα στη ζωή του από μόνος του

Ο άνθρωπος, οτιδήποτε κάνει στη ζωή του το κάνει μόνος του ή με τη βοήθεια άλλων ανθρώπων. Ανύπαρκτοι θεοί με ανύπαρκτα θαύματα υπάρχουν στο μυαλό μόνον αυτών που δεν έχουν ούτε τη δύναμη ούτε τη θέληση να πορευτούν στη ζωή, αδύναμοι και οκνηροί, που περιμένουν από τους θεούς τους να τους βοηθήσουν και να τους λύσουν τα προβλήματα, θεωρώντας πως ο θεός τους έχει την όρεξη να ασχολείται με τα προβλήματα του κάθε ταλαίπωρου και αποτυχημένου του πλανήτη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 00:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικοί εκτός απο αρνητές του Εβραϊκού Ολοκαυτώματος και απο ακραίοι εθνικιστές τώρα δείχνουνε και μια ακόμα πτυχή της κοσμοθεωρίας τους, αυτήν του κοινωνικού ρατσιστή. Άραγε Νεοπαγανισμός και Νεοναζισμός έχουνε κάποια σχέση μεταξύ τους;;; ...Μπαα!! ....ιδέα μου θα είναι.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 30/11/2008 00:41:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 01:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde, Αν κάνω κι εγώ μια αναζήτηση στο google εννοείται πως θα βρω κι εγώ εκδοχές αντίθετες από αυτήν που πόσταρες.
Όταν μίλησα για 10% επικεντρωθήκατε μόνο στο ποσοστό που ανέφερα και όχι στο ότι είπα ότι αυτό "πιστεύω εγώ", προφανώς αυτό σας βόλευε.
Αφού λοιπόν κάνεις αναζητήσεις στο google, διαβάσε και αυτά που γράφουν οι επιστήμονες, θα δεις πως λένε ότι ο εγκέφαλος εξελίσσεται διαρκώς.Άρα κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την πιθανότητα να έχει πιο πολύπλοκες λειτουργίες από αυτές που ξέρουμε μέχρι τώρα.
Αυτή είναι η αποψή ΜΟΥ με δύο λόγια, δεν χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω νομίζω.


trexagireve

quote:

Όντως φίλη ar_ia, είχε δίκιο ο europaios2, φέρνεις πολύ
έντονα ...Γιάπετ...


Με συγκινείτε που μιλάτε για μένα........
Αλλά πιο πολύ με συγκινεί ότι μου βρήκατε το άλλο μου μισό!!
Γιατί αφού εγώ είμαι η Άρια και όχι ο ΥΑΠΕΤ, άρα βρήκα το άλλο μου μισό!!
Να ΄στε καλά!!!!


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 01:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μερικοί εκτός απο αρνητές του Εβραϊκού Ολοκαυτώματος και απο ακραίοι εθνικιστές τώρα δείχνουνε και μια ακόμα πτυχή της κοσμοθεωρίας τους, αυτήν του κοινωνικού ρατσιστή. Άραγε Νεοπαγανισμός και Νεοναζισμός έχουνε κάποια σχέση μεταξύ τους;;; ...Μπαα!! ....ιδέα μου θα είναι.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 30/11/2008 00:41:43



Βλέπεις που έρχεσαι στα λόγια μου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Psychopompos
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 16:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychopompos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσατε ανασκοπώντας τους λόγους όπου στηρίζετε το φόβο που νιώθετε μπροστά μου, να απαντήσετε: Ισχυρίζεσαι ότι απαλλάσσω το εαυτό μου με το να αποδίδω τις σχέσεις μου με σένα απλώς και μόνο σε δικό σου φταίξιμο. Αλλά νομίζω ότι και σεις, παρ΄όλο που εξωτερικά προσπαθείτε, απαλλάσσετε όχι πάντως λιγότερο τον εαυτό σας και μάλιστα με πολύ μεγαλύτερο κέρδος. Πρώτα πρώτα απορρίπτετε και σεις κάθε ενοχή και ευθύνη από πάνω σας, άρα η συμπεριφορά μας είναι σ΄αυτό ίδια. Ενώ όμως εγώ αποδίδω μόνο σε σας την ευθύνη με όλη μου την ειλικρίνια, όπως και το πιστεύω, θέλετε σεις να είστε συγχρόνως "υπερέξυπνοι" και "υπερευέσθητοι" και να με αθωώσετε και μένα από κάθε ενοχή. Φυσικά πετυχαίνετε το τελευταίο τούτο μόνο φαινομενικά (περισσότερο άλλωστε δεν θέλετε ούτε σεις) και βγαίνει το συμπέρασμα μέσα απ΄τις γραμμές, παρ΄όλα τα σχήματα λόγου για χαρακτήρα και ιδιοσυγκρασία και αντίθεση και αδυναμία να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον, ότι κυρίως εγώ υπήρξα ο επιτιθέμενος, ενώ όλα όσα σεις είπατε, δεν ήταν παρά αυτοάμυνα. Θα μπορούσατε λοιπόν τώρα να θεωρήσετε ότι αρκετά κατορθώσατε με την ανειλικρίνειά σας, γιατί αποδείξατε τρία πράγματα: πρώτο ότι σεις είστε αθώοι, δεύτερο ότι εγώ είμαι ένοχος και τρίτο ότι από καθαρή μεγαλοψυχία είστε έτοιμοι όχι μόνο να με συγχωρέσετε, αλλά, πράγμα που είναι και περισσότερο και λιγότερο, ακόμη και ν΄αποδείξετε και να θελήσετε οι ίδιοι να πιστέψετε ότι και γω, βέβαια αντίθετα προς την αλήθεια, είμαι αθώωος. Αυτό θα μπορούσε να σας αρκέσει, αλλά δεν σας φτάνει. Έχετε βάλει δηλαδή στο μυαλό σας να θέλετε να ζήσετε ολοκληρωτικά από μένα. Συμφωνώ ότι αγωνιζόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου, αλλά υπάρχουν δύο ειδών αγώνες. Απ΄τη μια ο ιπποτικός αγώνας, όπου αναμετριώνται οι δυνάμεις αυθύπαρκτων αντιπάλων, ο καθένας μένει για τον εαυτό του, χάνει για τον εαυτό του, νικάει για τον εαυτό του. Και από την άλλη ο αγώνας του ζωύφιου, που όχι μόνο τσιμπά, αλλά συγχρόνως για να διατηρηθεί στη ζωή, ρουφάει και το αίμα. Τέτοιοι είναι οι πραγματικοί επαγγελματίες στρατιώτες και αυτοί είστε σείς. Είστε ανίκανοι για τη ζωή. Για να μπορέσετε όμως να τα βολέψετε άνετα, ξένοιαστα και χωρίς αυτοκατηγορίες, αποδεικνύετε ότι σας πήρα την ικανότητά σας για ζωή και την έβαλα στη τσέπη μου. Τι σας νοιάζει τώρα αν είστε ανίκανοι για τη ζωή, εγώ έχω την ευθύνη. Σεις όμως ξαπλώνετε ήσυχα και αφήνεστε, σωματικά και ψυχικά, να σας τραβώ εγώ σ΄όλη σας τη ζωή. Είναι και αυτό από μόνο του ένα θαύμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 19:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή η θρησκεία μας είναι ζωντανή, θαύματα γίνονται κάθε
μέρα και ευτυχώς οι ιαθέντες, δείχνουν την ευχαριστία τους στον Θεό,
γράφοντας τέτοιες επιστολές, που δέιχνουν ότι ο Θεός είναι
πάντα η μόνη ελπίδα στον άνθρωπο....
Κι επιδή είναι απο την περιοχή Θεσ/νίκης, ο φίλος Μακεδόν, μπορεί
να πάρει τηλέφωνα και διευθύνσεις και να πάει σαν άλλος Πουαρώ,
να ερευνήσει τις υποθέσεις... είμαι όλος περιέργεια για τα αποτελέσματα του...

Θεραπεία καρκίνου των οστών
Το Φεβρουάριο του 1996 ο 13χρονος Γεώργιος, υιός του Δημητρίου και της Ζωγράφας
Γιατρά (Στ. Ελμάζη 7, Αμπελόκηποι Θεσσαλονίκης) εισήχθη στο Ορθοπεδικό τμήμα του
Ιπποκρατείου Θεσσαλονίκης. Η μαγνητική τομογραφία έδειξε όγκο περίπου 2 κιλών στο
δεξιό ισχίο, ατροφία οστού και κάταγμα! Έγιναν αλλεπάλληλες συσκέψεις, διότι ήταν
σπανιότατος τόσο μεγάλος όγκος. Με τη βιοψία αρχικώς διέγνωσαν “πνέτ πυέλου”. Στις 11
Μαρτίου εισήχθη στο Ογκολογικό τμήμα για χημειοθεραπεία, της οποίας την πορεία
παρακολουθούσαν και δύο Ιταλοί και τρεις Άγγλοι γιατροί.
Ο πατέρας μεγάλωσε ορφανός και πολλά χρόνια δεν είχε σχέση με την Εκκλησία.
Από τις πρώτες όμως μέρες που αρρώστησε ο γιός του ανέβαινε στην Μονή του Αγίου
Ραφαήλ στην Γρίβα. Ζητούσε να μάθει όλο και περισσότερα για τούς Αγίους για να
δυναμώσει την πίστη του, πήρε λαδάκι από το καντήλι και καθημερινά σταύρωναν το παιδί.
Διάβαζαν τα βιβλία του Αγίου, έκαναν συνεχώς προσευχή, όπως και στη Μονή μνημόνευαν
το όνομα του παιδιού σε κάθε θ. Λειτουργία.
Πριν λοιπόν εισαχθεί το παιδί στο Ογκολογικό τμήμα, είδε αποβραδίς στον ύπνο του
τον άγιο Ραφαήλ να του δείχνει τα δωμάτια με τα άρρωστα παιδιά, και το δικό τους δωμάτιο
το Νο 12. Μ’ αυτήν την προειδοποίηση, προετοίμαζε ψυχολογικά το γιό του για το θέαμα των
νοσηλευομένων παιδιών, καθώς μεταφερόταν στο Παιδογκολογικό. Του έγιναν 20
χημειοθεραπείες (Μάρτιος '96 Ιούνιος '97). Ωστόσο, μετά την ολοκλήρωσή τους δεν ήταν
σίγουρο αν θα τον εγχείριζαν για αφαίρεση του όγκου.
Η μητέρα παρακαλούσε συνεχώς να βρεθεί τρόπος να χειρουργηθεί. Διαβάζοντας
αποκοιμήθηκε. Βλέπει τον άγιο Ραφαήλ ολοζώντανο μπροστά της να την καθησυχάζει και
της λέει: Ο Γιώργος θα κάνει εγχείρηση. Το Μάρτιο του 1997 πήγε δύο μέρες για εξετάσεις
στην Αγγλία. Τον Ιούνιο του 1997 εισήχθη στο Royal National Orthopedic στο Mitlssex
Stanmore. Η μητέρα καθημερινά τον άλειφε με λαδάκι του Αγίου, μητέρα και γιός
προσεύχονταν συνεχώς.
Και ο πατέρας δεν έπαυε να προσεύχεται. Ένα βράδυ βλέπει πως ανέβαινε στο
Γολγοθά και αντίκρισε τον Κύριο σταυρωμένο να ανοίγει τα μάτια Του και να του λέει: Μην
ανησυχείς. την επομένη βλέπει τον άγιο Ραφαήλ να τον προειδοποιεί: Ο Γιώργος θα μπει
τρεις φορές στο χειρουργείο, αλλά θα γίνει καλά.
Οι γιατροί από την Αγγλία τούς είχαν προετοιμάσει μόνο για ένα, πολύωρο βεβαίως,
χειρουργείο. Όμως μετά την πρώτη πολύωρη εγχείρηση είπαν στη μητέρα ότι έπρεπε να
γίνει και δεύτερη επέμβαση. Όταν πληροφόρησε σχετικά το σύζυγό της στην Ελλάδα, της
είπε ότι το περίμενε, την διαβεβαίωσε ότι θα γινόταν και τρίτο χειρουργείο και της διηγήθηκε
τ’ όνειρό του. Όλα επαληθεύτηκαν!
Το παιδί χειρουργήθηκε Στις 23 Ιουνίου επί εννέα με δέκα ώρες συνεχώς. Συνήλθε σε
λίγες ώρες, πράγμα απρόσμενο για τους γιατρούς. Στις 27 Ιουνίου _________το χειρούργησαν πάλι. Η
μητέρα παρακαλούσε: Άγιε Ραφαήλ, βοήθησέ μας να βγάλει τον καθετήρα (στην αρτηρία της
καρδιάς). Να μη χρειασθεί χημειοθεραπεία.
Εντωμεταξύ έπρεπε να γίνει και τρίτο χειρουργείο, γιατί είχε μετατοπιστεί το ισχίο.
Πριν το χειρουργείο, παρουσίασε μία τρεμούλα. Οι γιατροί διαπιστώνοντας ότι είχε μολυνθεί
ο καθετήρας, του τον έβγαλαν και επειδή ήδη είχε κάνει αρκετή χημειοθεραπεία εδώ στην
Ελλάδα, δεν τοποθέτησαν ξανά καθετήρα για νέα θεραπεία. Η μητέρα με αγωνία πάλι
παρακαλούσε ζητώντας τη συμπαράσταση του Αγίου: Άγιε Ραφαήλ, τρέξε, εγχείρησε το
Γιώργο εσύ! Βλέπει στον ύπνο της τον Άγιο ρασοφόρο να ανασκουμπώνεται, να παραμερίζει
τούς γιατρούς τρεις φορές και να χειρουργεί ο ίδιος το παιδί.
Οι συμβολικές αυτές επεμβάσεις τι άλλο σήμαιναν παρά την ιδιαίτερη φροντίδα του
αγίου Ραφαήλ. Ήταν ολοφάνερο πως μέσα από την σωστή ιατρική αγωγή θα τους
συμπαραστεκόταν και θα τους βοηθούσε με την θεόσδοτη παρρησία του ο ίδιος, όργανο της
θαυμαστής Πρόνοιας του Σωτήρος Χριστού.
Η ανάνηψη μετά κι από την τρίτη επέμβαση ήταν ανέλπιστα ταχύτατη. Έμειναν τρεις
μήνες στο Νοσοκομείο, με το πόδι μέχρι το ισχίο στο γύψο. Επέστρεψαν Στις 30-8-1997.
Στην όψη του παιδιού εμφανής η βελτίωση. Έγιναν δύο έλεγχοι, ένας στο Ιπποκράτειο και
ένας πάλι στην Αγγλία. Δεν διαπιστώθηκε μέχρι σήμερα καμιά μετάσταση, η δέ αποκα-
τάσταση της κινητικότητος σταθερά βελτιώνεται, παρά το εξαιρετικώς βεβαρημένο ιατρικά
ιστορικό.
Η ζωή τους άλλαξε, κι αυτό είναι το επιπρόσθετο θαύμα. Πιστεύουν εν μετανοία στον
ζώντα Θεό. Το οστεοσάρκωμα του γιού τους (η τελική ιατρική διάγνωση ήταν: καρκίνος
Ewing) έγινε αιτία να ξαναβρούν τον Θεό ως Πατέρα και την Εκκλησία ως μητέρα. Από τότε
εκπληρώνουν αυθόρμητα την προτροπή του Μ. Βασιλείου: Να ενθυμείσθε το Μάρτυρα
όσοι τον απολαύσατε στα όνειρα… όσοι γίνατε καλά από την αρρώστια, όσοι πήρατε
πίσω τα παιδιά σας ενώ ήταν να πεθάνουν, όσοι πήρατε δι’ αυτού παράταση ζωής. Ο
ένας να το λέει στον άλλο.

Διηγείται η Αικατερίνη σύζυγος Στεργίου Δέδα (Περικλέους 6, Κιλκίς):
Στις 27 Μαΐου 1998 Στις 2 μ.μ. ο άντρας μου έπεσε από την οικοδομή όπου εργαζόταν
από ύψος 3,5 μέτρων. Το χτύπημα προκάλεσε σοβαρή κρανιοεγκεφαλική κάκωση, χτύπημα
στον αυχένα και δύο πλευρά σπασμένα. Τον πήγαμε στο Α΄ Βοηθειών Κιλκίς. Μετά την
ακτινογραφία, συνοδεία παθολόγου και αναισθησιολόγου τον μετέφεραν στο
“Παπανικολάου” Θεσσαλονίκης για αξονική τομογραφία. Εκεί τον έβαλαν στην Εντατική.
Από Τετάρτη μέχρι Κυριακή μεσημέρι, οι γιατροί μας έλεγαν ότι είναι σοβαρή η κατάσταση,
αλλά σταθερή. Τον είχαν διασωληνωμένο με την πιό βαριά νάρκωση.
Μετά το μεσημέρι της Κυριακής άρχισε να ανεβαίνει η εγκεφαλική πίεση στο 54.
Κρίσιμη η βραδιά απόψε μας είπε ο γιατρός. Προσευχηθήκαμε, πήραμε τηλέφωνο στο
Μοναστήρι του Αγίου Ραφαήλ στη Μυτιλήνη για Παράκληση και να μας στείλουν λαδάκι,
αγίασμα, βιβλίο με τα καινούργια θαύματα του Αγίου, και στο Μοναστήρι του Αγίου Ραφαήλ
στην Γρίβα να μας κάνουν Παράκληση.

Την επόμενη Κυριακή, ο εφημερεύων ιατρός κ. Ανδρέας Καρασακαλίδης μας λέει ότι η
εγκεφαλική πίεση κατέβηκε στο 16. Τη Δευτέρα του έβαλε ένα σωληνάκι, για να φεύγει το
υγρό από το εγκεφαλικό οίδημα. Συνέχισαν και τη βαριά νάρκωση.
Την Τρίτη 9 Ιουνίου Στις 11 π.μ. καλέσαμε το Διευθυντή Νευρολογικής του ΑΧΕΠΑ κ.
Φωτίου, εξέτασε τον άντρα μου και είπε ότι θα ξανάρθει την Πέμπτη, για να κάνει πρόβλεψη
βιωσιμότητας του ασθενούς. σε λίγη ώρα παρέλαβα το λαδάκι, το αγίασμα και τα βιβλία.
Μέχρι τις 2.30 μ.μ., που μπήκαμε με την κουνιάδα μου Αργυρούλα Μάτα στην Εντατική για
την ενημέρωση, διάβαζα και παρακαλούσα. Τον σταύρωσα με το λαδάκι, έριξα αγίασμα σ’
όλο του το σώμα, και η κουνιάδα μου έψαλε το τροπάριο «Εν Λέσβω αθλήσαντες υπέρ
Χριστού του Θεού...». την ίδια ώρα άνοιξε τα μάτια του, παρόλο που ήταν ναρκωμένος και
σε καταστολή.
Το απόγευμα 8 μ.μ. μπήκε ο ανεψιός μας Ιωάννης Μητσόπουλος και τον είδε να
απαντά με νεύματα σε ερωτήσεις. Από την επομένη άρχισαν να του βγάζουν τα μηχανήματα.
Μετά τρεις μέρες η αξονική έδειξε πως όλα ήταν καθαρά. Όταν τον μεταφέραμε από το
“Παπανικολάου” στο Νοσοκομείο του Κιλκίς για πλήρη ανάρρωση, του έδωσα να ασπαστεί
μία εικόνα του αγίου Ραφαήλ, πριν την κρεμάσω στο κρεβάτι. Έκπληκτος με ρώτησε, ποιός
ήταν εκείνος ο Άγιος, διότι δεν τον γνώριζε μέχρι τότε. Του απάντησα, ο άγιος Ραφαήλ. Μού
διηγήθηκε ότι, από όλο αυτό διάστημα που ήταν βυθισμένος στη νάρκωση, το μόνο πράγμα
που θυμόταν ήταν ότι έβλεπε αντίκρυ του όλη τη νύχτα, στα 23 μέτρα, αυτόν τον άγνωστο
Άγιο, και έπειτα την Παναγία που πήρε ένα μπουκάλι ορού, το έκανε καντήλι και το κρατούσε
αναμμένο μέχρι το πρωί.
Έτσι σώθηκε ο άντρας μου. Όταν βγήκαμε και ήρθαμε στο σπίτι στις 7 Ιουλίου, μετά
από δύο μέρες είδε τον άγιο Ραφαήλ ως ιατρό, ντυμένο στα άσπρα, ότι ήρθε και τον
παρατηρούσε, τον εξέταζε. σε τρεις ημέρες σηκώθηκε.
Ανήμερα της πανηγύρεως της Λαμπροτρίτης του 2000 στην Ι. Μονή του Αγίου Ραφαήλ
στην Γρίβα της Γουμένισσας, κατά την διάρκεια του Εσπερινού στον αποπερατούμενο
μεγάλο Ναό των Αγίων, μεταξύ πολλών προσκυνητών προσήλθε ένας Ιερεύς
συνοδευόμενος από την πρεσβυτέρα του. Συμπροσευχήθηκε από το ιερό Βήμα και
διηγήθηκε ο ίδιος προς όλο το εκκλησίασμα την ευεργεσία που δέχθηκε από τούς Αγίους.

Είμαι ο π. Αλέξανδρος Θεοδωρόπουλος, εφημέριος του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου
Δημητρίου Σιατίστης. Πριν από οκτώ χρόνια είχε πρησθεί η αριστερή παρωτίδα μου με πολύ
πόνο, που σιγά σιγά εβούλωνε και το αυτί μου. Στο ΑΧΕΠΑ με κράτησαν μία βδομάδα, μού
έδωσαν αντιβίωση, ξεπρήσθηκε. Μού συνέστησαν, όποτε μου ξαναπαρουσιαζόταν, να
έπαιρνα την ίδια αντιβίωση, λέγοντας ότι έχει μολυνθεί η παρωτίδα. Οκτώ χρόνια με
ενοχλούσε, έβγαζε πύον και αίμα, έπαιρνα αντιβίωση, υποχωρούσε, και πάλι από την αρχή.
Το Δεκέμβριο του 1999 ξαναπρήσθηκε, πήγα σε γνωστό ωτορινολαρυγγολόγο στο
ΑΧΕΠΑ, με εξέτασε, βγάλαμε σε ειδικό εργαστήριο αξονική τομογραφία και υπέρηχο, δεν
εντοπίστηκε σιελόλιθος, και έτσι συμπέρανε ότι ήταν ερεθισμός. Με εξέτασε και ο Καθηγητής
του και συζήτησαν ότι έπρεπε να χειρουργηθώ, διότι, καθώς τούς άκουσα να λένε, τέτοιες
περιπτώσεις μπορεί να εξελιχθούν σε καρκίνο. Όμως, άλλος γιατρός μού εξήγησε ότι η
εγχείρηση αυτή θα γινόταν ακριβώς δίπλα στο προσωπικό νεύρο και υπήρχε κίνδυνος από
την παραμικρή αβλεψία να κοπεί το προσωπικό νεύρο και να μείνω διά βίου με πάρεση
(στράβωμα).
Στενοχωρημένος γύρισα στη Σιάτιστα, δεν ήξερα τι να κάνω, το ανέβαλα μετά τις
εορτές. Μού λέει η πρεσβυτέρα, να το σταυρώσουμε με λαδάκι από το Μοναστήρι του Αγίου
Ραφαήλ στη Γρίβα που είχαμε επισκεφθεί u956 με την Ενορία το Σεπτέμβριο. Μου το σταύρωσε
λοιπόν με δάκρυα, με προσευχή, κι εκείνης και εμού. Το πρωί αισθάνθηκα να πέφει κάτι στο
στόμα μου. Όταν το πήγα για εξέταση, απόρησε ο γιατρός του ΑΧΕΠΑ• ήταν σιελόλιθος, που
δεν είχε εντοπισθεί από τούς γιατρούς! σε δύο μέρες δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε έχω
μέχρι σήμερα.

Ονομάζομαι Αικατερίνη Wildrige, σύζυγος Bruce, κάτοικος Αγγλίας (The fort Bury St.
Edmunds, Suffolk ΙΡ33 2ΒΝ) το γένος Κωνσταντίνου Λαυρεντάκη από Θεσσαλονίκη
(περιοχή Βούλγαρη). Είχα ρθεί πρό ετών στην πατρίδα. Με την ανεψιά μου Ελένη
Κελεσάκου, κάτοικο Πολυκάστρου, επισκεφθήκαμε τη Ι. Μονή του Αγίου Ραφαήλ στην Γρίβα,
από όπου πήρα το βιβλίο “Η ζωή εκ τάφων” και το διάβασα, μαθαίνοντας για πρώτη φορά
την ιστορία και τη φανέρωση του αγίου Ραφαήλ.
Το 1998 άρχισα να χάνω απότομα πάρα πολλά κιλά, είχα μείνει σκελετός. Έκανα
εξετάσεις στο Νοσοκομείο της πόλεως, μαγνητική τομογραφία κ.ά., διότι εφοβούντο οι
γιατροί ότι είχα καρκίνο. Εγώ εντωμεταξύ διάβαζα πρωΐ-μεσημέρι-βράδυ επί δύο βδομάδες
την Παράκληση του αγίου Ραφαήλ. Ενώ περιμέναμε αποτελέσματα, βλέπω αποβραδίς ένα
όνειρο. Ήμουν στο Νοσοκομείο και φάνηκε ο μακαρίτης από ενδεκαετίας σύζυγός μου
χαρούμενος και με πολλή λαχτάρα σαν από το βάθος κάτω της γης να έρχεται προς τα
πάνω, προς το μέρος μου• ίσως ήταν να με πάρει. δεν με έφτασε, όμως. σε μία στιγμή
παρουσιάστηκε ένας πολύ ψηλός ιερωμένος με επανωκαλύμμαυχο (τον αναγνώρισα, ήταν ο
άγιος Ραφαήλ) στα αριστερά μου. Έσκυψε και μού λέει στα Αγγλικά "clear" (= καθαρά)!
Ξύπνησα με μία λαχτάρα και φώναξα τρεις φορές: Άγιε Ραφαήλ! Κάλεσα τη νοσοκόμο που
με εξυπηρετούσε και της διηγήθηκα τι είχα δει. Πράγματι, επιβεβαιώθηκε ότι δεν είχα τίποτα.
Ήρθα στην πατρίδα και σήμερα, 12-7-2000, προσκύνησα στη Μονή και δηλώνω αυτό το
μεγάλο θαύμα.
Αφηγούνται ο Ηλίας και η Θεοφανώ Τσιραμπίδη, από το Δροσάτο N. Κιλκίς, γονείς
τριών παιδιών. Στις 30-3-2001 πήγαμε το Μιχαλάκη μας ηλικίας 4,5 χρονών
επειγόντως στο Νοσοκομείο Γεννηματάς Θεσσαλονίκης με ανυπόφορο κοιλόπονο. Μετά τις
απαραίτητες εξετάσεις και διάγνωση αποφρακτικό ειλεό, χειρουργήθηκε επί 3,5 ώρες, και
του αφαιρέθηκε μισό μέτρο σάπιο έντερο. Οι γιατροί μας είπαν ότι το παιδί πέρασε πολύ
μεγάλη μπόρα, αλλά δεν ξεπέρασε τον κίνδυνο. Το βράδυ της Δευτέρας ως το επόμενο
πρωί είχε 40 πυρετό. την Τρίτη μεταφέρθηκε επειγόντως στη μονάδα εντατικής θεραπείας
με σηψαιμία και οξύ αναπνευστικό σοκ. Οι ελπίδες να ζήσει μόλις 10%.
Στο μεταξύ, χωρίς να γνωρίζει τίποτα μία γειτόνισσα, βλέπει σε όνειρο τον άγιο
Ραφαήλ και της λέει: «Αντωνία, εγώ θα φύγω, εσύ δεν με χρειάζεσαι άλλο. Θα πάω στον
Ηλία, εκείνος με έχει ανάγκη τώρα!» Η γυναίκα ύστερα έμαθε για το γιό μας. Μία γνωστή μας
οικογένεια από τη Γουμένισσα, του κ. Πολυβίου Σαμαρά, πήγαν στον Άγιο Ραφαήλ στη
Γρίβα και γονατιστοί με τον Ιερέα διάβασαν παράκληση για τη σωτηρία του παιδιού μας. Ο
αδελφός μας Αβραάμ το απόγευμα ήρθε στο άδειο σπίτι μας να κάνει Παράκληση στον άγιο
Γεώργιο για την υγεία του Μιχάλη. Κάποια στιγμή έλαμψε το δωμάτιο, τόσο που τρόμαξε.
Από που ήρθε τόσο φως; Ίσως η Χάρη του Αγίου.
Μετά απ' αυτά, η κατάσταση του παιδιού άρχισε συνέχεια να βελτιώνεται, μέχρι το
Σάββατο του Λαζάρου που άνοιξε τα ματάκια του. την Μ. Δευτέρα ήταν εντελώς καλά και
βγήκε από τη Μ.Ε.Θ. Μετά από εικοσιτρείς ημέρες νοσηλείας φύγαμε από το Νοσοκομείο.
Όταν συνήλθε, άρχισε να μας λέει διάφορα: «Εγώ πήγα στο Χριστούλη και στην
Παναγίτσα ψηλά στον ουρανό, όπου έχει πολλά σύννεφα. Με το άσπρο άλογο του
Αγίου Γεωργίου. Είδα το θείο Φάνη (γείτονά μας που πέθανε πριν 8 μήνες) και τη
Δεσπούλα (ένα κοριτσάκι που πέθανε πριν 3 χρόνια), ήταν πολλοί άγνωστοι άνθρωποι
εκεί και φορούσαν χρυσά αγγελουδίστικα και όλοι τραγουδούσαν… Ο Χριστούλης και
η Παναγίτσα με ρώτησαν αν έχω αδέλφια, πως τα λένε και μου είπαν, μη φοβάσαι θα
πας πάλι στη μαμά και τα αδέλφια σου. -Δεν ξέρω πως να πάω πάλι εκεί. -Με το
άλογό μου, είπε ο άγιος Γεώργιος.-Φοβάμαι, δεν ξέρω να οδηγήσω το άλογο. -Μη
φοβάσαι, θα το οδηγήσω εγώ». Ο Μιχάλης είναι κοντά μας, γερό παιδί όπως και πριν,
κάθε μέρα δοξάζουμε τον Θεό την Παναγία και όλους τους Αγίους που μας τον χάρισαν πάλι
κοντά μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fishfemale
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 21:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve, νομίζω ότι η παράθεση ιστοριών θα είχε μεγαλύτερο νόημα αν αναφερόσουν σε δικές σου εμπειρίες. Προσεύχεσαι; Πιστεύεις; Σου έχει συμβεί κάποιο θαύμα; Αν ναι, θα ήθελες να το μοιραστείς μαζί μας; Αν μη τι άλλο, αν διηγηθείς δικιά σου εμπειρία τότε πιστεύω ότι θα πείσεις πιο εύκολα αυτούς με τους οποίους έρχεσαι σε αντιπαράθεση...

Έχω διαβάσει κι εγώ τέτοιες ιστορίες και πραγματικά χαίρομαι που κάποιοι συνάνθρωποι μας καταφέρουν να γίνουν καλά από ότι πάθηση έχουν, ανεξάρτητα αν έπαιξε τον ρόλο του κάποιος Άγιος ή όχι.

Κατά την δική μου άποψη, η προσευχή και η πίστη δίνουν δύναμη κι ελπίδα στον άνθρωπο, αλλά αυτό με τους Αγίους που παίρνουν σάρκα και οστά είναι δύσκολο να το φανταστώ... Πόσο μάλλον να αναλαμβάνουν χειρουργικές επεμβάσεις όπως προανέφερες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 21:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde, Αν κάνω κι εγώ μια αναζήτηση στο google εννοείται πως θα βρω κι εγώ εκδοχές αντίθετες από αυτήν που πόσταρες.

Ηταν η ΠΡΩΤΗ ιστοσελιδα που βγηκε οταν εγραψα τις keywords: 10% brain
Και είναι επιστημονικό αρθρο.
Το αμέσως 2ο επισης αναιρει την θεωρια αυτη.

Γιατι δε βρισκεις κ εσυ επιστημονικα στοιχεια που να αποδεικνυουν το αντιθετο?
Ενα google search είναι μόνο..

http://www.youtube.com/watch?v=5vJuMfjiw5YΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 22:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο φίλε/η fishfemale, αλλά κάπου δεν ήθελα
να φανεί ότι μιλάω για μένα, μέσα απο υποκειμενική σκοπιά..
Ναι έχω ζήσει πολλά θαύματα κι όχι ένα κι έχω πειστει ότι υπάρχει
σχέδιο Θεού, για όλους μας και αυτό το έχω βιώσει πολύ έντονα...
Θαύματα είδα σε τρια μέλη της οκογενείας μου, πατέρα, μητέρα, αδελφή
αλλά και σε μένα με πολλα παραδείγματα... Δεν συζητάω αν γίνονται θαύματα,
είμαι πεπεισμένος, αλλά πρέπει να θέλει να δει κανείς την αλήθεια, όχι
να κάνει πως δεν βλέπει...
Τα θαύματα που έζησα, ήταν τέτοια που δεν έχουν άλλη εξήγηση παρά απο τον Θεό, αφού
προηγήθηκαν και ακολούθησαν οι ανάλογες ενδείξεις- αποδείξεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 00:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde, Αν κάνω κι εγώ μια αναζήτηση στο google εννοείται πως θα βρω κι εγώ εκδοχές αντίθετες από αυτήν που πόσταρες.
Όταν μίλησα για 10% επικεντρωθήκατε μόνο στο ποσοστό που ανέφερα και όχι στο ότι είπα ότι αυτό "πιστεύω εγώ", προφανώς αυτό σας βόλευε.
Αφού λοιπόν κάνεις αναζητήσεις στο google, διαβάσε και αυτά που γράφουν οι επιστήμονες, θα δεις πως λένε ότι ο εγκέφαλος εξελίσσεται διαρκώς.Άρα κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την πιθανότητα να έχει πιο πολύπλοκες λειτουργίες από αυτές που ξέρουμε μέχρι τώρα.
Αυτή είναι η αποψή ΜΟΥ με δύο λόγια, δεν χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω νομίζω.


Dr Jekyll Mr Hyde, πριν αρχίσω κι εγώ και κάνω σαν την Δαμανάκη που κρατούσε το κεφάλι της και φώναζε Θεέ μου και μου πείς μετά ότι επανήλθα στον δρόμο του Θεού, σου ξαναποστάρω το ποστ μου, μπας και το διαβάσεις ολόκληρο αυτή τη φορά!!!!!!!!!!!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 10:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia
quote:

Πχ, όταν πάνε όλοι και κοινωνούν το κάνουν από το ίδιο κουτάλι θεωρώντας ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να κολλήσουν κάτι διότι με την κοινωνία δεν κολλάς ποτέ τίποτα, άσχετα αν υπάρχουν δισεκατομμύρια μικρόβια που θερίζουν. Και βέβαια όταν αρρωσταίνουν δεν πάει καν το μυαλό τους μήπως από εκεί πιθανότατα έχουν κολλήσει κάτι.
Και ερωτώ : Έχει γίνει έλεγχος σε ένα τέτοιο κουτάλι από επιστήμονες μετά το τέλος μιας κοινωνίας?


Αυτό είναι επιχείρημα που χρησιμοποιείται κατά κόρον από τους πιστούς , ίσως για να ισχυροποιήσουν και οι ίδιοι την πίστη τους στο υπερφυσικό , στη δύναμη του θεού κ.λ.π.
Μήπως όμως αυτοί που το λένε παρακολούθησαν ΟΛΟΥΣ τους "κοινωνήσαντες" , για να διαπιστώσουν άν κάποιος από τους τελευταίους είχε μεταδοτικό νόσημα , και εν συνεχεία άν κόλλησε ένας ή παραπάνω από τους υπόλοιπους ; ΟΧΙ φυσικά !
Και ρωτώ : Εάν ένας "πιστός" ΞΕΡΕΙ ότι πριν από αυτόν (ή ακόμα χειρότερα , από το παιδί του), κοινώνησε κάποιος πάσχων από σοβαρή μολυσματική ασθένεια π.χ. μηνιγκίτιδα , θα προχωρήσει και ο ίδιος ή το παιδί του στην "μετάληψη" ; Σίγουρα όχι .
Αναφέρομαι στον μέσο Ελληνοχριστανό του....98% . Εντάξει ένας παρα-κολλημένος ίσως και να το τολμούσε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 11:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D.P.J. 10, επειδή εσύ χρησιμοποιείς πολύ τη
λογική σου για οτιδήποτε και αρνρίσαι θεική ενέργεια,
δεν πάει να πει ότι έτσι είναι..Έχω ζήσει και δει πολλά
θαύματα και πλέον ξέρω ότι μόνο κάποιος που δεν θέλει, δεν
πρόκειται να τα παραδεχτεί, έστω ώς ανεξήγητα....
Το θέμα, όμως,είναι ότι γίνονται θαύματα καθε μέρα κι όποιος τα
αρνείται, απλά χάνει την εμπειρία της γνώσης και σκέψης πάνω σε κάτι πάνω
απο τη λογική μας....Κάτι που μπορεί να μας κάνει καλύτερους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 11:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ar_ia
quote:

Πχ, όταν πάνε όλοι και κοινωνούν το κάνουν από το ίδιο κουτάλι θεωρώντας ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να κολλήσουν κάτι διότι με την κοινωνία δεν κολλάς ποτέ τίποτα, άσχετα αν υπάρχουν δισεκατομμύρια μικρόβια που θερίζουν. Και βέβαια όταν αρρωσταίνουν δεν πάει καν το μυαλό τους μήπως από εκεί πιθανότατα έχουν κολλήσει κάτι.
Και ερωτώ : Έχει γίνει έλεγχος σε ένα τέτοιο κουτάλι από επιστήμονες μετά το τέλος μιας κοινωνίας?


Αυτό είναι επιχείρημα που χρησιμοποιείται κατά κόρον από τους πιστούς , ίσως για να ισχυροποιήσουν και οι ίδιοι την πίστη τους στο υπερφυσικό , στη δύναμη του θεού κ.λ.π.
Μήπως όμως αυτοί που το λένε παρακολούθησαν ΟΛΟΥΣ τους "κοινωνήσαντες" , για να διαπιστώσουν άν κάποιος από τους τελευταίους είχε μεταδοτικό νόσημα , και εν συνεχεία άν κόλλησε ένας ή παραπάνω από τους υπόλοιπους ; ΟΧΙ φυσικά !
Και ρωτώ : Εάν ένας "πιστός" ΞΕΡΕΙ ότι πριν από αυτόν (ή ακόμα χειρότερα , από το παιδί του), κοινώνησε κάποιος πάσχων από σοβαρή μολυσματική ασθένεια π.χ. μηνιγκίτιδα , θα προχωρήσει και ο ίδιος ή το παιδί του στην "μετάληψη" ; Σίγουρα όχι .
Αναφέρομαι στον μέσο Ελληνοχριστανό του....98% . Εντάξει ένας παρα-κολλημένος ίσως και να το τολμούσε....



Τότε,
Οι μεταδοτικές ασθένειες θα έπρεπε να θερίζουν τους παπάδες που κοινωνούν τόσους και τόσους πιστούς, σε ιδρύματα, σε νοσοκομεία, ..... και δεν θα έπρεπε να έχει μείνει παπάς σήμερα.

Ο δικός μας ο παπάς, δόξα τω Θεώ, μια χαρά είναι στην υγειά του και εύχομαι να συνεχίσει να είναι έτσι μέχρι τα βαθειά του γεράματα.

Όταν ο άνθρωπος αντικαθιστά το "μετά φόβου Θεού πίστεως και αγάπης προσέλθετε" με την κοινή και πεπερασμένη ανθρώπινη λογική, είναι όντως δύσκολο να προσέλθει να κοινωνήσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 15:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ar_ia

quote:
Και ρωτώ : Εάν ένας "πιστός" ΞΕΡΕΙ ότι πριν από αυτόν (ή ακόμα χειρότερα , από το παιδί του), κοινώνησε κάποιος πάσχων από σοβαρή μολυσματική ασθένεια π.χ. μηνιγκίτιδα , θα προχωρήσει και ο ίδιος ή το παιδί του στην "μετάληψη" ; Σίγουρα όχι .

Θα απαντούσα, αλλα να ναι καλά ο Ψηλός που με πρόλαβε, γιατί καμιά όταν απαντάω με λένε χυδαίο.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 16:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974
quote:

@ ar_ia

quote:
Και ρωτώ : Εάν ένας "πιστός" ΞΕΡΕΙ ότι πριν από αυτόν (ή ακόμα χειρότερα , από το παιδί του), κοινώνησε κάποιος πάσχων από σοβαρή μολυσματική ασθένεια π.χ. μηνιγκίτιδα , θα προχωρήσει και ο ίδιος ή το παιδί του στην "μετάληψη" ; Σίγουρα όχι .

Θα απαντούσα, αλλα να ναι καλά ο Ψηλός που με πρόλαβε, γιατί καμιά όταν απαντάω με λένε χυδαίο.


Αυτό που έκανες quote, προς ενημέρωση σου, το έγραψε ο D.P.J. 10 και όχι εγώ. Όχι ότι με χαλάει βέβαια αφού κι εγώ την ίδια άποψη έχω και συμφωνώ μαζί του, απλά έτσι για την ιστορία......μάλλον είναι τεράστιο το χριστιανικό σου μίσος προς εμένα που σε όλες τις απαντήσεις που δεν σου αρέσουν βλέπεις το όνομα μου
Χαλάρωσε, δεν σε καταδιώκω, την αποψή μου εκφράζω μόνο


ΥΓ Αλήθεια τι σε χαλάει πιο πολύ αυτά που λέω ή ότι είμαι γυναίκα και τα λέω????


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 16:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Οι μεταδοτικές ασθένειες θα έπρεπε να θερίζουν τους παπάδες που κοινωνούν τόσους και τόσους πιστούς, σε ιδρύματα, σε νοσοκομεία

1. Ο παπάς, όταν καταλύει δεν κοινωνάει από το κουταλάκι που έχει μπει στο στόμα του αρρώστου αλλά απευθείας από το ποτήρι.
2. Το οινόπνευμα που υπάρχει στην κοινωνία δρα ανασταλτικά στην παρουσία των μικροβίων.
3. Το ότι δεν έχουν γίνει κλινικές μελέτες για να αποδειχτεί η μετάδοση μικροβίων από την κοινωνία, δε σημαίνει ότι δεν συμβαίνει.
4. Ακόμη κι αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα σε κάποιον πιστό, είναι μάλλον απίθανο ο ίδιος να το αποδώσει στην κοινωνία (ακόμη κι αν προέρχεται απ'αυτήν) καθώς αν πίστευε ότι θα κολλήσει, δεν θα κοινωνούσε.

Προκαλώ τον οποιοδήποτε πιστό να κοινωνήσει χωρίς φόβο μετάδοσης αμέσως μετά από κάποιον λεπρό, συφιλιδικό ή πάσχοντα από αιμορραγικό πυρετό (μικρόβια που κολλάνε σαν τρελλά) και ας μας πει τις εμπειρίες του (αν ζήσει).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 16:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς και δεν αναφερθηκαν οι παπαδες που κοινωνουν ασθενεις στα νοσοκομεια?
Μα τα καλύτερα αφηνετε...!


quote:
Αλήθεια τι σε χαλάει πιο πολύ αυτά που λέω ή ότι είμαι γυναίκα και τα λέω????

Αυτα που λες τον χαλανε.. στο λεω ως δικηγόρος του
Εγω προσωπικα θα περιμενα μεγαλυτερη "ανοιχτομυαλία" κ μόρφωση πάνω σε θρησκευτικά θεματα απο μια γυναικα απο ο,τι απο έναν ανδρα, αλλα αποψη μου..

Οσονα αφορα το αλλο για το 10% λες

quote:
Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά αν χρησιμοποιούσαμε το 100% του εγκεφάλου μας.Αν μόνο με το 10% κάνουμε κάποια που μας φαίνονται θαύματα φαντάσου στο 100 τι θα κάναμε!!!

Το πιστεύω δεν αναφερεται στο 10% αλλα στο τι θα μπορουσαμε να κανουμε με το 100% έχοντας ως δεδομένο οτι χρησιμποποιουμε μόνο το 10%
Αλλα κ παλι δεν εχει σημασια... γιατι απλα είχες αγνοια της ψευδοτητας της πληροφοριας.. τελεία.

Τωρα

quote:
Και ρωτώ : Εάν ένας "πιστός" ΞΕΡΕΙ ότι πριν από αυτόν (ή ακόμα χειρότερα , από το παιδί του), κοινώνησε κάποιος πάσχων από σοβαρή μολυσματική ασθένεια π.χ. μηνιγκίτιδα , θα προχωρήσει και ο ίδιος ή το παιδί του στην "μετάληψη" ; Σίγουρα όχι .

Αυτο δεν εχει να κάνει με το τι συμβαινει αλλα με το τι πιστευει ο ανθρωπος
Οποτε δε καταλαβαινω τι θες να πεις με αυτο το μηνυμα.

http://www.youtube.com/watch?v=5vJuMfjiw5YΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 18:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχεδόν όλοι οι ιατροί έχουν συναντήσει περιπτώσεις 'αυτοίασης' που εσείς το λέτε 'θαυμα'... αλλά δεν το κάνει ο άγιος.
Ο ίδιος ο άνθρωπος το κάνει, όπως είπε και η άρ_ια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 18:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρουμε ότι υπαρχουν ψώνια αλλά η νεαρά που πιστεύει
ότι ασχολούνται μαζί της, αναρωτιέμαι αν καταλάβει, αν της πει
κανείς να της πει ότι
έτσι γίνεται ο διάλογος κι όχι ότι άλλο έχει ΚΑΤΆ ΝΟΥ;
Αλλά στο θέμα με τη μεταλαβιά, είναι πολύ χαρακτηριστικό ότι ποτέ
δν παρουσιάσθηκε κάτι που να καταδεικνύει την κοινή κοινωνία απο το
ίδιο ποτήρι, πράγμα, που μαζί με τον σταυρό και τον αγιασμό,΄οπως έχουμε
πει κ ιαλλού, δεν τα πιάνει τίποτε...
Κι όμως, ενώ είναι απτο και πρκτικό παράδειγμα, ύπάρχουν ακόμη δυιλίζοντες...
Κρίμα γι αυτούς...Δεν θέλουν να κοινωνήσουν θεία μυστήρια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 20:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχεδόν όλοι οι ιατροί έχουν συναντήσει περιπτώσεις 'αυτοίασης' που εσείς το λέτε 'θαυμα'... αλλά δεν το κάνει ο άγιος.
Ο ίδιος ο άνθρωπος το κάνει, όπως είπε και η άρ_ια.

Τον Δεκέμβριο του 2004 βγήκε από τα μέσα ενημέρωσης ένας μουσουλμάνος Σαουδάραβας και διηγήθηκε ένα ζωντανό συγκλονιστικό γεγονός που έζησε και που άλλαξε όλη του τη ζωή. Το διηγήθηκε από την τηλεόραση και το ραδιόφωνο και δημοσιεύτηκε σε εφημερίδες και περιοδικά σε όλη τη Σαουδική Αραβία, Παλαιστίνη και προφανώς σε όλες τις γειτονικές χώρες. Υπάρχει και στα αραβικά σε ιστοσελίδα στο διαδίκτυο αλλά δεν γνωρίζω ποια είναι.
Παντρεύτηκε πριν από χρόνια μια κοπέλα, πλούσια μουσουλμάνα αλλά στείρα. Οπότε πέρασαν τα χρόνια και δεν μπορούσαν να αποκτήσουν παιδιά, παρόλο που είχαν πολλά χρήματα και πήγαν σε πολλούς γιατρούς. Οι γονείς του του έλεγαν να παντρευτεί και δεύτερη γυναίκα και να κρατήσει και την πρώτη αφού ο νόμος τους, επιτρέπει να έχουν μέχρι και τέσσερις γυναίκες. Εκείνος κουρασμένος και αρκετά στεναχωρημένος, πήρε τη σύζυγό του να πάνε ταξίδι αναψυχής στη γειτονική μας από το Ισραήλ Συρία για να ξεκουραστούν και να ξεχάσουν λίγο.

Στη Συρία ενοικίασε λιμουζίνα με οδηγό-ξεναγό για να τους πάει σε όλα τα κοσμικά αξιοθέατα της Συρίας. Ο οδηγός πρόσεξε στο ζευγάρι που ξεναγούσε μια πικρία, πόνο και θλίψη στα πρόσωπά τους. Αφού λοιπόν ξεκουράστηκαν καλά, πήρε το θάρρος και τους ρώτησε γιατί δεν φαινόντουσαν ευχαριστημένοι, μήπως άραγε έφταιγε ο ίδιος και δεν τους άρεσε κάτι στην ξενάγηση και την περιήγηση που τους έκανε. Εκείνοι του ανοίχθηκαν και του εξήγησαν το πρόβλημα της ατεκνίας τους.
Ο μουσουλμάνος λοιπόν οδηγός, τους είπε ότι εδώ στη Συρία οι Χριστιανοί και μάλιστα οι Ορθόδοξοι έχουν το Μοναστήρι της Παναγίας της Σεϊδανάγιας (Σεϊντανάγια στα αραβικά σημαίνει «Κυρία Δέσποινα») και πολλοί άτεκνοι καταφεύγουν στη Θαυματουργική της εικόνα. Εκεί λοιπόν τους δίνουν από το φυτίλι του καντηλιού της θαυματουργής αυτής εικόνας και το τρώνε, το καταπίνουν και τότε η “Μαρία” των Χριστιανών τους δίνει κατά την προαίρεσή τους και την πίστη τους.

Ενθουσιασμένος λοιπόν ο Σαουδάραβας και η γυναίκα του λένε στον ξεναγό: «Πήγαινέ μας εκεί στη Σεϊδανάγια, “τη Δέσποινα των Χριστιανών” κι αν γίνει το ποθούμενο και εάν αποκτήσουμε παιδί θα σου προσφέρω 20.000$ σε σένα και 80.000$ στο Μοναστήρι».

Πήγαν στη Μονή, έκαναν ό,τι έπρεπε και γυρίζοντας πίσω η γυναίκα βρέθηκε έγκυος. Σε μερικούς μήνες γέννησε ένα χαριτωμένο αγοράκι υγιέστατο και πανέμορφο, Θαύμα της Παναγίας μας.
Μόλις γέννησε η σύζυγός του, ο Σαουδάραβας ήθελε να εκπληρώσει, να πραγματοποιήσει το τάξιμο που είχε κάνει. Τηλεφώνησε λοιπόν στον οδηγό εκείνο για να τον παραλάβει από το αεροδρόμιο της Δαμασκού. Ο οδηγός όμως, πανούργος και κακός, ειδοποίησε άλλους δυο φίλους του για να πάνε μαζί στο αεροδρόμιο, να παραλάβουν τον πλούσιο και κατόπιν δολίως να τον σκοτώσουν και να λάβουν όσα χρήματα θα είχε μαζί του, δική τους μοιρασιά.
Πράγματι έτσι κι έγινε. Τον παρέλαβαν από το αεροδρόμιο. Καθ’οδόν χωρίς ο άμοιρος να γνωρίζει τι θα συνέβαινε, τους είπε ότι από τη χαρά του θα έδινε και στους φίλους του οδηγού από 10.000$. Αυτοί αντί να τον πάνε στο Mοναστήρι, τον οδήγησαν σε έρημο μέρος, τον έσφαξαν κόβοντάς του πρώτα το κεφάλι, καθώς και τα υπόλοιπα μέρη του σώματός του (χέρια και πόδια) σε κομμάτια. Τους τύφλωσε όμως το πάθος από αυτήν την εγκληματική τους ενέργεια και αντί να τον πετάξουν εκεί, τον έβαλαν στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου, αφού πήραν μαζί τους χρήματα, ρολόϊ και ό,τι είχε και ξεκίνησαν να πάνε σε άλλο ερημικό μέρος για να τον πετάξουν.

Στον εθνικό δρόμο τους χάλασε το αμάξι και στάθηκαν στη μέση του δρόμου, για να δουν τι συνέβαινε και γιατί σταμάτησε η μηχανή και τους άφησε. Ένας περαστικός τους είδε και από μόνος του σταμάτησε με το αυτοκίνητό του να τους βοηθήσει. Εκείνοι όμως φοβούμενοι μήπως γίνουν αντιληπτοί για το φοβερό έγκλημα που είχαν διαπράξει, προσποιήθηκαν ότι δεν θέλουν βοήθεια.
Ο περαστικός οδηγός όμως φεύγοντας παρατήρησε να στάζει αίμα κάτω από το πορτ μπαγκάζ και πιο κάτω ειδοποίησε την αστυνομία να πάνε να εξιχνιάσουν τι συνέβαινε, διότι αυτοί οι τρεις, του φάνηκαν ύποπτοι.
Έφθασε η αστυνομία, είδαν οι αστυνομικοί το αίμα στο οδόστρωμα και δίνουν διαταγή να ανοίξουν το πορτ μπαγκάζ. Μόλις άνοιξαν σηκώνεται και βγαίνει έξω ο Σαουδάραβας υγιής, ολοζώντανος, με αίματα βέβαια αλλά ραμμένος. “Μόλις τώρα” τους λέει “… η Παναγία τελείωσε και τις τελευταίες ραφές του λαιμού μου εδώ μπροστά”, δείχνοντας το καρύδι του λαιμού του, “αφού μου έραψε όλο μου το σώμα πρώτα”.
Ο κακοποιός εγκληματίας ταξιτζής και οι συνεργοί του, έχασαν τα λογικά τους, τρελάθηκαν και με χειροπέδες τους οδήγησαν στις ψυχιατρικές φυλακές. Φώναζαν σαν δαιμονισμένοι “…εμείς σε σκοτώσαμε, εμείς σε κομματιάσαμε, σου κόψαμε το κεφάλι, πώς ζεις;”
Ο Σαουδάραβας πήγε για πιστοποίηση του λαμπρού Θαύματος. Τον είδαν ιατροδικαστές, εμπειρογνώμονες, αστυνομικοί και πιστοποίησαν με υπογραφές το Θαύμα.
Τα ράμματα ήσαν και είναι φανερά. Φαινόταν φρεσκοσυναρμολογημένος. Διεκήρυττε δε και ομολογούσε ότι “η Παναγία με έραψε και με ανέστησε με την Δύναμη του Υιού Της.”
Κατόπιν ο ιαθείς και αναστηθείς, κάλεσε τηλεφωνικώς όλους τους δικούς του και ήλθαν στη Συρία. Πήγαν στο Μοναστήρι, ευχαρίστησαν την Παναγία Σεϊδανάγια και πρόσφεραν δεήσεις και δοξολογίες. Και αντί του ποσού των 80.000$ που ήταν το τάξιμό του στην Παναγία Σεϊδανάγια, προσφέρει στη Μονή το ποσό των 800.000$, για τη μεγάλη ευεργεσία που του προσέφερε η Παναγία μας.
Ο ίδιος σήμερα αφηγείται συνεχώς το συγκλονιστικό αυτό Θαύμα και αρχίζει πάντοτε λέγοντας: “ Όταν ήμουν μουσουλμάνος μου συνέβη αυτό κι αυτό”, δηλώνοντας ότι δεν είναι πλέον μουσουλμάνος, ούτε αυτός ούτε η οικογένειά του.

Το Θαύμα αυτό τάραξε τις Αραβικές μουσουλμανικές χώρες και όλη τη Μέση Ανατολή, δημιούργησε σάλο και φοβερή έκπληξη.

Πηγες:
http://www.geocities.com/kostasrokas/text-7.html
http://www.orthodoxia.gr/printer_friendly.cfm?id=715&obcatid=4

Πειτε μου οτι ο Ανθρωπος όντας νεκρος έραψε κ μόνος τα κομμάτια του!


http://www.youtube.com/watch?v=5vJuMfjiw5YΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 21:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dr Jekyll Mr Hyde
quote:

Αυτα που λες τον χαλανε.. στο λεω ως δικηγόρος του


Valium, για δοσολογία βλέπε οδηγίες.

quote:

Το πιστεύω δεν αναφερεται στο 10% αλλα στο τι θα μπορουσαμε να κανουμε με το 100% έχοντας ως δεδομένο οτι χρησιμποποιουμε μόνο το 10%
Αλλα κ παλι δεν εχει σημασια... γιατι απλα είχες αγνοια της ψευδοτητας της πληροφοριας.. τελεία.


Πάρε κι εσύ ένα.


quote:

Αυτο δεν εχει να κάνει με το τι συμβαινει αλλα με το τι πιστευει ο ανθρωπος
Οποτε δε καταλαβαινω τι θες να πεις με αυτο το μηνυμα.



Ε, θέλει πολύ μυαλό μάλλον, αλίμονο σε καταλαβαίνω....


trexagireve

quote:

Το ξέρουμε ότι υπαρχουν ψώνια αλλά η νεαρά που πιστεύει
ότι ασχολούνται μαζί της, αναρωτιέμαι αν καταλάβει, αν της πει
κανείς να της πει ότι
έτσι γίνεται ο διάλογος κι όχι ότι άλλο έχει ΚΑΤΆ ΝΟΥ;



Έχεις δίκιο θείε, συγνώμη, δεν θα το ξανακάνω....

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 21:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντόκτορ!!!

Μου λείπει ο Hyde!
Πού τον έχεις κρυμμένο τον τελευταίο καιρό?
Κάτι μου ''μυρίζει'' στον Ιεζεκηίλ!
Μπορεί να κάνω και λάθος...
Μπορεί να ''μυρίζει'' το πτώμα του Hyde!

Υπάρχει περίπτωση να κάνεις κανά switch ή μας τελείωσε ο Hyde?

Άντε, ζωή σε λόγου σας!
Να ζήστε να τον θυμόσαστε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 22:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου λείπει ο Hyde!
Πού τον έχεις κρυμμένο τον τελευταίο καιρό?
Κάτι μου ''μυρίζει'' στον Ιεζεκηίλ!
Μπορεί να κάνω και λάθος...
Μπορεί να ''μυρίζει'' το πτώμα του Hyde!

Εννοια σου.. βγαίνει στην ώρα του και αυτός..
Δεν εχει να κανει με το Ιεζεκιηλ αλλα με την ιστορια του Τζεκιλ..

Η ιδεα μου ηρθε βλέποντας την ταινία Mary Reilly(το ονομα της καθαρηστριας(τον ρολο της παίζει η Τζουλια ρομπερτς) του Γιατρου(Τζον Μαλκοβιτς).Δε χρειαζεται να μιλησω για τις ερμηνιες..
Αυτη η ταινία 1η μου εδοσε την ιδέα αυτου του ψευδονυμου.
Καθως, όπως κ εκεινος ο γιατρος,έχω κ γω απ τη μια πλευρά εχω εναν πολυ συνετό, ήσυχο και καλοκαγαθο εαυτό, απ την αλλη.. καμιά σχεση.
Συμβαλε κ το γεγονος οτι για καποια μικρη περιοδο της ζωης μου, στα πολύ νιάτα μου,(γιατι είμαι ακομη νέος ευτυχως) εκανα γκράφιτι κ αυτο πραματικα σου αλλαζει την οπτικη γωνία των πραμάτων.Οσοι εχουν κανει το ξερουνε. Μετα νιώθεις σαν να είσαι δραπετης απο φυλακη. Κυριολεκτικά. Αν εχεις γνωρισει ποτέ σου καποιο γκραφιτα ίσως εχεις προσεξει ένα "σκοταδι" στα ματια του. Η ουσία είναι οτι στο τέλος δεν αντεχεις την πιεση κ τα παρατας. Ασε που σε αναγκαζει να ερχεσαι αντιμετωπος με πολυ βρωμα.. οποτε καταλβαινεις το Χάιντ παει σε πολλα

quote:
Ε, θέλει πολύ μυαλό μάλλον, αλίμονο σε καταλαβαίνω....

Δεν καταλαβαινω τι θελει να αποδειξει. Το οτι οι ανθρωποι δεν ειναι πιστοι? Χαιρο πολυ το ξέρουμε αυτο.. πολύ μυαλό θελει??


http://www.youtube.com/watch?v=5vJuMfjiw5Y

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/12/2008 22:34:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 23:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό το παράδειγμα που έφερες φίλε Dr jeckyl & Mr Hude,
το θυμάμαι κι εγώ, αλλά είσαι σύγουρος ότι κάποια άτομα
μπορούν να καταλάβουν πότε ενεργεί μια θεία και λεπτή χάρις,
όταν έχουν συνηθήσει " εγώ Ταρζάν, εσύ Τζέιν,...";
Δίπλα σου θα περπατάνε ζωντανοί και δίπλα σου θα βλέπεις και νεκρούς,
αλλά ο καθείς κρίνεται ατομικά, φίλε μου... Άλλά ενδιαφέροντα εσύ,
άλλα το Κολωνάκι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 00:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Το Θαύμα αυτό τάραξε τις Αραβικές μουσουλμανικές χώρες και όλη τη Μέση Ανατολή, δημιούργησε σάλο και φοβερή έκπληξη.

Παραμύθια της χαλιμάς για φτωχούς τω πνεύματι αφελείς πιστούς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 00:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αχ ντοκτορ, με ξενυχτας.

Λοιπον ακου την δικη μου ιστορια.

Αυτο το κειμενο το εχω διαβασει εδω και καποια χρονια. Η μητερα μου και η θεια μου ειχαν παει ταξιδι στην Κρητη με το καραβι. Η θεια μου βαθεια θρησκευομενη. Η μητερα μου, αν τη ρωτησεις σε ποσες μερες αναστηθηκε ο Χριστος θα σου απαντησει με ερωτηση: "τρεις;". Δεν ασχολειται.
Στον γυρισμο, καθως περιμεναν στο λιμανι, τους πλησιασε μια γεροντισα και τους εδωσε το χαρτι με την ιστορια αυτη. Δεν συζητησαν καθολου για την ιστορια κατα τη διαρκεια του ταξιδιου.
Και οταν εφτασαν στην Αθηνα, η θεια μου εξομολογηθηκε... οτι της φανηκε παρατραβηγμενο το "σεναριο", κοινως μπουρδες, αλλα δεν ηθελε να το πει για να μην θεωρηθει αμαρτια που δεν πιστευει στο συγκεκριμενο θαυμα!!! και ξερεις ε; αμαρτια-απιστια με το θρησκευομενο μυαλο της σημαινει... θαλασσοταραχη... ναυαγιο κλπες τιμωριες των απιστων!!!

Ακου να δεις... ... (αν εξαιρεσουμε το ποσο ασχημα μπορει να επηρεασει καποιον ανθρωπο το μοντελο του θεου-τιμωρου)... ακομα και αυτη η βαθια θρησκευομενη θεωρησε το 'θαυμα' τραβηγμενο απο τα μαλλια.

Η ιστορια επρεπε να σταματησει στο θαυμα της γεννας ενος παιδιου ..θα ειχα συγκινηθει. Αλλα οτι κατεβηκε η Παναγια με ενα ασπρο συννεφο που ειχε εναν κοκκινο σταυρο επανω μπηκε στο πορτ μπαγκαζ και εραψε τον ανθρωπο...Ελεος, ουτε η βαθεια θρησκευομενη δεν το πιστευει!!!!

Τα λινκς που δινεις ειναι της ορθοδοξιας.

Edited by - mimosa on 02/12/2008 01:01:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 01:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde
quote:

“… η Παναγία τελείωσε και τις τελευταίες ραφές του λαιμού μου εδώ μπροστά”, δείχνοντας το καρύδι του λαιμού του, “αφού μου έραψε όλο μου το σώμα πρώτα”.


Ερώτηση: Κοπτοράπτη τον πέρασε για να μην ξεφτίσει στις άκρες???


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 09:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πήγαν στη Μονή, έκαναν ό,τι έπρεπε και γυρίζοντας πίσω η γυναίκα βρέθηκε έγκυος. Σε μερικούς μήνες γέννησε ένα χαριτωμένο αγοράκι υγιέστατο και πανέμορφο, Θαύμα της Παναγίας μας.

Και γιατί να μην ήτανε ο άντρας στείρος και το παιδί να ήτανε του ταξιτζή τελικά ??? DNA test κάνανε ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 09:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έφθασε η αστυνομία, είδαν οι αστυνομικοί το αίμα στο οδόστρωμα και δίνουν διαταγή να ανοίξουν το πορτ μπαγκάζ. Μόλις άνοιξαν σηκώνεται και βγαίνει έξω ο Σαουδάραβας υγιής, ολοζώντανος, με αίματα βέβαια αλλά ραμμένος. “Μόλις τώρα” τους λέει “… η Παναγία τελείωσε και τις τελευταίες ραφές του λαιμού μου εδώ μπροστά”, δείχνοντας το καρύδι του λαιμού του, “αφού μου έραψε όλο μου το σώμα πρώτα”.

Φαντάζομαι μόλις ολοκλήρωσε την σταυροβελονιά η Παναγία, θα φώναξε και το περίφημο "IT'S ALIVE !!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 10:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[Τότε,
Οι μεταδοτικές ασθένειες θα έπρεπε να θερίζουν τους παπάδες που κοινωνούν τόσους και τόσους πιστούς, σε ιδρύματα, σε νοσοκομεία, ..... και δεν θα έπρεπε να έχει μείνει παπάς σήμερα.

Ο δικός μας ο παπάς, δόξα τω Θεώ, μια χαρά είναι στην υγειά του και εύχομαι να συνεχίσει να είναι έτσι μέχρι τα βαθειά του γεράματα.

Όταν ο άνθρωπος αντικαθιστά το "μετά φόβου Θεού πίστεως και αγάπης προσέλθετε" με την κοινή και πεπερασμένη ανθρώπινη λογική, είναι όντως δύσκολο να προσέλθει να κοινωνήσει.




Μα Ψηλέ μου , κατά κανόνα οι βαριά ασθενείς , όπως αυτοί με σοβαρές λοιμώξεις ΔΕΝ μετακινούνται από την κλίνη τους , ώστε να πάνε στην εκκλησία να περιμένουν "για μεταλαβιά" .
Σου ξαναθέτω ωστόσο το ερώτημα : Εσύ το παιδί σου θα το άφηνες να κοινωνήσει πίσω ακριβώς από κάποιον με μηνιγκίτιδα , AIDS , χολέρα επαφιέμενος στο κατ΄ επανάληψη θαύμα της ανοσίας των κοινωνούντων ;;;
Υ.Γ. Εύχομαι ο παπάς σας να είναι γερός πάντα ο άνθρωπος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2021484
Maintained by Digital Alchemy