ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 10:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην ξεφύγουμε από το θέμα...
Τα θαύματα μας "δίδονται" ή τα προκαλούμε;
θεωρείτε θαύμα την διόραση;
Τι γνωρίζετε για ανθρώπους της σημερινής εποχής κάτω και όχι από "ομπρέλες" που έχουν τέτοιου είδους χαρίσματα;
Είναι θέμα εξάσκησης; Και εάν ναι (σαν ύποπτο το βλέπω) ποιός είναι αυτός που θα σε εκπαιδεύση;

Edited by - hrismig on 20/06/2003 10:22:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 17:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε hrismig,
ένα θαύμα δεν μπορεί να γίνει άθελά σου.Αλλά ούτε και να το προκαλέσεις.Δεν ταιριάζει νομίζω η έκφραση αυτή.Μάλλον παρακαλάς να γίνει και κυρίως όταν βρίσκεσαι σε μια δύσκολη φάση της ζωής σου.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι:
1.Τι σχέση έχει η διόραση με τα θαύματα και
2.Γιατί θεωρείς ύποπτο το γεγονός να έχει κάποιος διόραση.Νομίζω ότι γεννιέσαι με κάποια τάση γι'αυτό,αλλά χρειάζεται και εξάσκηση.
Πολλοί δεν γνωρίζουν τι δύναμη κρύβουν μέσα τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 17:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι:
1.Τι σχέση έχει η διόραση με τα θαύματα και
2.Γιατί θεωρείς ύποπτο το γεγονός να έχει κάποιος διόραση.Νομίζω ότι γεννιέσαι με κάποια τάση γι'αυτό,αλλά χρειάζεται και εξάσκηση.
Πολλοί δεν γνωρίζουν τι δύναμη κρύβουν μέσα τους...


Φίλη-ε nicole
Αν δώσεις τον ορισμό του "θαύματος" μάλλον και η διόραση αποτελεί θαύμα. Απλώς ρώτησα αν κατά τη γνώμη σας "δίδεται"...
Δεν το θεωρώ "ύποπτο" στο να τό έχεις ή να σου δίδεται. Το θεωρώ λίγο ύποπτο στο να το εξασκήσεις. Συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος αλλά αν είχα λίγο από "διόραση" δεν θα αναγκαζόμουνα να σου γράψω αυτές τις γραμμές.
Παρ' όλα αυτά η "διόραση" είναι απλώς ένα απλό παράδειγμα. Μπορείς να αντικαταστήσεις τη λέξη με ό,τι επιθυμείς το οποίο να αναφέρεται σαν "παράξενο" που αφορά στον πνευματικό κόσμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 13:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα άλλο θαύμα που μου είπαν αφορά σε ένα εκκλησάκι της Αγίας Θεοδώρας που βρίσκεται στη Μεγαλόπολη Αρκαδίας (ή κάπου εκεί κοντά).
Μου είπαν ότι το εκκλησάκι έχει στην σκεπή του 17 τεράστια δένδρα χωρίς ρίζες! Είναι αλήθεια; Γνωρίζει κάποιος κάτι γι' αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 00:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε hrismig,
όχι και φίλε nicole!
Kαταρχήν συνεχίζω να πιστεύω ότι τα θέματα διόραση και θαύματα ανήκουν σε διαφορετικά topic.
Δεν μου εξηγείς όμως την έννοια της λέξης "ύποπτο".Που το αποδίδεις αυτό?Είναι περίεργο το να βλέπω "σκηνές",λίγο πριν εκτυλιχθούν μπροστά μου?Δεν έκανα "εξάσκηση" με αυτή την έννοια.Απλά υπάρχει πάντα η πρώτη φορά που παρατηρείς κάτι.
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ!
Τυχαίνουν αυτά.
Ότι αφορά την τελευταία σου φράση,θα ήθελα να προσθέσω ότι τα θαύματα είναι ουκ ολίγα και είναι καιρός να τους δώσουμε την αξία που έχουν.
Για την Αγία θεοδώρα έχω διαβάσει.Βρίσκεται όντως σε ένα χωριό κοντά στην Μεγαλόπολη.Το θαύμα δεν είναι όμως αυτό που ανέφερες.Τα δέντρα έχουν ως ρίζες τα μαλλιά της Αγίας Θεοδώρας!!
Το εκκλησάκι αυτό ανακαινίστηκε και η προσέλευση του κόσμου είναι μεγάλη,ιδιαίτερα όταν γιορτάζει το εκκλησάκι τον Σεπτέμβριο.
Πολύ θα ήθελα να πάω,διότι αυτό νομίζω δεν περιγράφεται,αλλά πρέπει να το δεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 08:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

όχι και φίλε nicole!
Δεν μου εξηγείς όμως την έννοια της λέξης "ύποπτο".


Κατ' αρχήν να με συγχωρέσεις που χρησιμοποίησα το "φίλη-ε" αλλά στους σημερινούς καιρούς ποτέ δεν ξέρεις...γι' αυτό έβαλα και τα δύο. Από τώρα και στο εξής δεν θα κάνω το ίδιο λάθος ΦΙΛΕΝΑΔΑ!
Σε ότι αφορά στο δεύτερο σκέλος μάλλον δεν το εξήγησα καλά...
Δεν εννοώ ότι βλέπω "ύποπτο" το να το έχεις...ούτε καν να το εξασκείς φυσικά εφ' όσον σου συμβαίνει. Ίσα - Ίσα που θα έδειχνε ατολμία το να μην το εξασκήσεις άρα δεν θα έπρεπε να σου δοθεί...Η ένστασής μου βρίσκεται στο να "στο εξασκήσουν" ήτοι στον "δάσκαλο" που θα βρεθεί να σου "δείξει" έναντι αμοιβής (και δεν υπάρχουν λίγοι τέτοιοι) το πως μπορείς να "προχωρήσεις". Άλλα τελικά πολύ μεγάλη σημασία του δίνουμε και εκείνου. Άστο καλύτερα. Ας εστιαστούμε στο πρώτο σκέλος...Μπορεί κάποιος να το έχει; είναι δυνατόν; ή του δίδεται όταν φτάσει σε "άλλα" επίπεδα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 09:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα,
quote:
Απλά υπάρχει πάντα η πρώτη φορά που παρατηρείς κάτι.
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ!


Εχει υπολογισθεί ότι ο άνθρωπος μπορεί να "δει" μόνο το 7% απ’όσα υπάρχουν στο οπτικό του πεδίο! Το υπόλοιπο 93% απλά δεν το βλέπει.

Ο λόγος είναι ότι έχουμε μάθει να "κοιτάζουμε" και όχι να "βλέπουμε".
Η αύξηση του ποσοστού αυτού, θα μπορούσε από μόνη της να μας αποκαλύψει πολλά θαύματα

Οπότε θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσουμε να "βλέπουμε" αυτά που υπάρχουν γύρω μας
και να αφήσουμε την διόραση για αργότερα


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 11:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ hrismig.Το φιλενάδα είναι ότι πρέπει.
Πάντως τώρα που το εξήγησες καλύτερα,κατάλαβα τι εννοείς.Εσύ μιλάς για τσαρλατάνους.Τέτοιοι απατεώνες βρίσκονται δυστυχώς και σε άλλους "χώρους".Συμφωνούμε λοιπόν,ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με τέτοιες δήθεν "σχολές".Δεν συζητάμε δε για τις τιμές,οι οποίες είναι εξωφρενικές.
Μήπως μπορείς να μου απλοποιήσεις την έκφραση "άλλα επίπεδα",διότι δεν το κατάλαβα?
Εύγε φίλε old tiger!
Τεκμηρίωσες την συγκεκριμένη άποψη επιστημονικά.
Πάντως φοβάμαι,ότι ούτε καν "κοιτάζουμε",αλλά απλώς "χαζεύουμε".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 12:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως μπορείς να μου απλοποιήσεις την έκφραση "άλλα επίπεδα",διότι δεν το κατάλαβα?


Γειά σου φιλενάδα...
συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω κατ' αρχήν. Εννοώ το να είσαι κάποιος διδάσκαλος, γκουρού , Άγιος (όχι ότι τους βάζω στην ίδια κατηγορία) κ.λ.π.
Ας αποφύγουμε να αναφερθούμε στα όνειρα που συμβαίνει να είναι "προνόμοιο" των περισσοτέρων ανθρώπων γιατί θα ξεφύγουμε τελείως και ας μείνουμε στο Θαύμα (ή όπως αλλιώς).
Όσο γι' αυτό που λες φίλε old tiger είναι αξιόλογη παρατήρηση και γεγονός συγχρώνως αυτό που συμβαίνει με τα μάτια - και όχι μόνο - μιά και αυτό που μας συνοδεύει σε αυτή τη ζωή είναι το αταλές σώμα μας. Αλλά όταν εστιαζόμαστε στο θαύμα δεν έχουμε τη δυνατότητα να το προσδιορήσουμε αλλιώς παρά μόνο μέσα από αυτές τις ατελείς αισθήσεις. Θαύμα είναι για εμένα το ανθρωπάκι. Όχι γι' αυτόν που συνηγορεί στο να επιτευχθεί.
Παρεπιπτώντως....ποιός είναι ο τρόπος να "βλέπουμε";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 23:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα :))) χμ...ομορφο θεμα,να ερθω στην παρεουλα σας?
λοιπον θα απαντησω ειλικρινα και απολυτα(θα μου το συγχωρεσετε αυτο):))...Ναι πιστευω προσωπικα στα θαυματα,αν θελετε μπορω να σας διηγηθω ουκ ολιγα βιωματα μου,ομως ειναι αρκετα και δεν θελω να σας κουρασω.
το σιγουρο ειναι πως υπαρχουν και θα υπαρξουν πολλοι που αμφισβητουν οτιδηποτε δεν κατανοουν,το βλεπουν ως τυχαιο γεγονος,ως μεμονομενες περιπτωσεις,ως ,ως...,ως.
καλο βραδακι φιλαρακια,να προσεχετε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stelios
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 00:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stelios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.Επιτρεψτε μου να πω μια μικρη ιστοριουλα.Καποτε πηγε ενας Βουδιστης στο Περιβολη της Παναγιας,κατα κοσμον Αγιον Ορος και βρηκε εναν μοναχο.Εκει του ειπε 'κοιτα τη μεγαλη δυναμη που εχω στη φυση' και σηκωσε εναν βραχο χωρις να τον αγγιξει.Αφου τον αφησε κατω ρωτησε τον μοναχο ,ο οποιος ηταν ενας γερακος,'εσυ τι μπορεις να κανεις γιαυτο;'.Πηγε ο γερομοναχος και εκανε εναν Σταυρο κατω απο την πετρα και του λεει'δοκιμασε τωρα να την σηκωσεις'.οσο και να προσπαθεισε ο Βουδιστης φυσικα δεν μπορεσε να την σηκωσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 11:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν θελετε μπορω να σας διηγηθω ουκ ολιγα βιωματα μου,ομως ειναι αρκετα και δεν θελω να σας κουρασω.


Τι λες φίλε μου...
αυτό ακριβώς ζητάμε και εσύ λες ότι θα μας κουράσεις; Για ...ξεκίνα σε παρακαλώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 11:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ενας Σέρβος σπουδαστής, ονόματι Πέτρος Ρέστοβιτς από το Βελιγράδι, άθεος και αβάπτιστος μεχρι τα 19 του χρόνια, βρήκε την πίστη και ζήτησε να βαπτιστεί στο μοναστήρι του Χιλανδαρίου. Καθώς γινόταν το μυστήριο του βαπτίσματος, κάποιος φίλος του τράβηξε μια φωτογραφία. Την ώρα που φωτογράφιζε, επέτρεψε ο Θεός να φανεί κάτι από την αόρατη χάρη του μυστηρίου του βαπτίσματος. Αυτό φάνηκε όταν εκτυπώθηκαν οι φωτογραφίες. Ολοι παρετήρησαν με κατάπληξη και ιερό δέος ότι στο κεφάλι του νεοφωτίστου καθόταν ένα λευκό περιστέρι!!! Η συγκίνηση του ίδιου μόλις είδε τη φωτογραφία ήταν απερίγραπτη.Το γεγονός αυτό συνέβη το 1980 στην Ιερά Μονή Χιλανδαρίου, του Αγίου Ορους.



Πως το βλέπετε αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 02:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι πιστευω στα θαυματα!Δεν εχω προσωπικες εμπειριες αλλα ο Χριστος ειχε πει στον Θωμα "Θωμα,ειδες και πιστεψες.Μακαριοι ομως αυτοι που δεν ειδαν και πιστεψαν"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 12:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερουδια φιλοι μου:))))))))))))))))
θα ξεκινησω με την φωτογραφια,απλα αυτο που μπορω με την πρωτη ματια να παρατηρησω,ειναι η αποσταση (το περιστερι φαινεται πολυ μικρο),το φως που πεφτει και υπαρχει πισω μας δειχνει μια μικρη λεπτομερεια που δεν υπαρχει(τα ποδια του περιστεριου),αυτο που πιστευω ειναι πως προκειται για ενα αγαλματακι το οποιο ειναι στο ιδιο υψος περιπου (σχεδον,ειπα για τα ποδια),με το κεφαλι του ιερωμενου.μηπως υπαρχει μια αλλη φωτογραφια του χωρου ,οπου μπορουμε να διαπιστωσουμε ,αν υπαρχει εκει τειχος η οχι?
οσο για αυτα που εχω βιωσει,ξεκιναω μικρουλης ημουνα και ζωηρουλης:)ειχα παρει ενα ψαλιδι που ειχε αφησει αθελα της η γιαγια μου(με το ενα χερι κραταγα την μια ακρηκαι με το αλλο χερακι την αλλη,οι δικοι μου ακουσαν ενα μεγαλο κροτο,επεσε το ρευμα,ηρθαν μεσα στο δωματιο και εκπληκτοι με ειδαν πανω στην πολυθρονα(το πως ανεβηκα ειναι αλλο ζητημα)και ειδαν το ψαλιδι σπασμενο στην μεση,να κραταω τις ακρες του,την πριζα καμμενη-λιωμενη ,ειχα κοψει το καλωδιο του ανεμιστηρα και εμενα σοκαρισμενο.
δευτερη περιπτωση,με ειχαν παρει στο σπιτι ενος θειου (ο οποιος ηταν φυλακας σε τραπεζες),στην αυλη του που επαιζα,ειχα βρει δεσμιδες κοκκινα καψουλια (ζητησα ενα )δεν ξερω γιατι ,αλλα μου εδωσε ο θειος μου,με την συγκαταθεση των δικων μου.παμε σπιτι,παω στην αυλη μας,με το καινουργιο παιχνιδακι γεματος χαρα να το περιεργαστω,αρχισα να το χτυπαω...μπαμ ουτε αυτο θα το ξεχασω ,εβλεπα καθαρα τα μαυρα πραγματακια να ερχονται στο προσωπο μου ,εκεινη την στιγμη ενα φως προς στιγμην δεν εβλεπα τιποτα ,μετα επανηλθα ,ειδα τους δικους μου να κατεβαινον τρομαγμενοι,τους γειτονες,με αποτελεσμα να μου βγαζει η μητερα μου μετα απο λιγο με τσιμπιδακι τα μπαρουτακια(μαυρακια)απο ολο μου το κορμι,ομως στο προσωπο τιποτα,μα τιποτα δεν ειχα ουτε μισο
μπορει αγγελους να μην ειδα ,αλλα και τις δυο φορες με προστατεψαν
ναι πιστευω,γινονται θαυματα και μεμονωμενα,αλλα και μαζικα
συγνωμη που σας κουρασα
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,το φιλαρακι σας ,ο μανος

Edited by - manos on 20/07/2003 12:51:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 16:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φίλοι μου πιστεύω πως γίνονται θαύματα αλλά μέχρι νεωτέρας...Δηλαδή κάποιο οπτικό (συνήθως) γεγονός αποκαλείται θεύμα γιατί δεν μπορεί να εξηγηθεί. Μήπως δεν είναι θαύμα η λειτουργία της φύσης; Η δύναμη του ανθρώπινου εγκεφάλου; Ακόμη κι αυτός ο τρόπος επικοινωνίας μεταξύ μας μέσω Η/Υ; Ας μην εστιάζουμε όμως την έννοια του θαύματος σε κάτι που απαραίτητα είναι θρησκευτικού περιεχομένου.
Τα πρώτα χρόνια της ανθρωπότητας, θαύμα ήταν π.χ. ένας κεραυνός ή η βροχή κλπ. Τώρα αυτά έχουν ερμηνευτεί πλήρως και δεν υπάρχουν περιθώρια απόδοσής τους σε κάποια ανώτερη δύναμη. Όσο για τις διάφορες θεραπείες από φαινομενικά ανίατες ασθένειες π.χ. καρκίνος, πιστεύω πως τα πράγματα έχουν να κάνουν περισσότερο με τον εσωτερικό μας κόσμο και τη δύναμη που αυτός κρύβει, παρά με την όποια θεία επέμβαση.
Πιστεύω πολύ στη δύναμη της αυθυποβολής που για να ενεργήσει χρειάζεται "καύσιμα" που μεταφράζονται σε εικόνα, όραμα, μια φωνή, θέληση κλπ. Το ότι κάποιοι χριστιανοί θεραπεύτηκαν κάνοντας συνεχείς προσευχές σε μια συγκεκριμένη εικόνα, δεν αποδίδει θαυματουργικές ιδιότητες στην εικόνα (με την ένοια ότι ο θεός δρα-αποκαλύπτεται διαμέσου της εικόνας), απλά η εικόνα είναι το καύσιμο, ή αν θέλετε το κλειδί που θα ανοίξει την πόρτα των εσωτερικών ενεργειών του ανθρώπου-πιστού. Λειτουργούν όπως το χάπι από αλεύρι στο φαινόμενο placebo.
Πραγματικά η δύναμη της αυθυποβολής είναι τεράστια και ακόμη δεν έχουμε καταφέρει να τη μετρήσουμε, να τη χρησιμοποιήσουμε συνειδητά και να την ελέγξουμε. Όταν γίνει αυτό θα έχουμε μάθει να θεραπέυουμε μόνοι μας τον εαυτό μας. Σε κάποιες περιπτώσεις έχει αναφρθεί η εμφάνιση αγίων σε καμπαναριά, στο εσωτερικό ναών κλπ. Το ενδιαφέρον είναι πως αυτές τις οπτασίες δεν τις έβλεπαν όλοι παρά μόνον οι πραγματικά πιστοί(...). Απλά σε αυτούς που "έβλεπαν" τις οπτασίες εκδηλωνόταν πιο εύκολα η δύναμη της αυθυποβολής. Κάποιοι αποφεύγουν ένα τρακάρισμα και λένε ότι ο τάδε άγιος έκανε το θαύμα του. Και τα αντανακλαστικά που πήγαν; Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης; Αν ο οδηγός απλά έκλεινε τα μάτια του και προσευχόταν χωρίς να πατήσει το φρένο θα υπήρχε περίπτωση να σωθεί από "θαύμα";
Πολλές φορές κάποιοι θέλουν να επιβεβαιώσουν με κάθε τρόπο το κύρος και την άριστη επιλογή(...) του θρησκεύματός τους και πάντα θα αναζητούν ένα θαύμα που θα τους επιβεβαιώσει την επιλογή τους. Από την άλλη οι ίδιοι οι εκπρόσωποι των θρησκειών χρειάζονται το θαύμα για να θυμίζουν στο ποίμνιο ποιός έχει το πάνω χέρι. Τώρα θυμάμαι τη χαρακτηριστική έκφραση (που έχει και μαγικές προεκτάσεις) "ο κόσμος ΘΕΛΕΙ να τον εξαπατήσουμε. Ας τον εξαπατήσουμε λοιπόν! Άρα χρειαζόμαστε ένα θαύμα!"
Απλά πιστεύω πως κάτι αποτελεί θαύμα (με την ένοια της θείας εκδήλωσης) μέχρι να ερμηνευθεί αργά ή γρήγορα από την επιστήμη. Τότε αναιρείται η ερμηνία του φαινομένου ως θαύμα, αλλά και πάλι θα υπάρξουν οι επόμενες ευκαιρίες και ο κύκλος γίνεται φαύλος.
Μέχρι λοιπόν να φτάσουμε να εξηγήσουμε ένα θαύμα, πάντα θα εμφανίζεται το επόμενο γιατί πολύ απλά με αυτό τον τρόπο λειτουργεί το ανθρώπινο μυαλό, πάντα θα χρειάζεται κίνητρα, αιτίες και αφορμές για να πιστέψει ή για να τονώσει την πίστη του σε κάτι. Δεν είναι παράξενο που οι πραγματιστές δεν γνωρίζουν τη λέξη θαύμα.
Θαύματα υπάρχουν λοιπόν, αλλά μέχρι νεωτέρας...


Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 18:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis,
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.Όπως πάντα.
Αν κατάλαβα καλά μεταφράζεις τα θαύματα ως ενέργεια αυθυποβολής.Πως εξηγείς τότε το γεγονός ότι το "κόλπο" αυτό δεν βοηθάει όλους τους ανθρώπους που έχουν πρόβλημα?Κάθε άνθρωπος έχει ενέργεια μέσα του,αλλά δεν νομίζω ότι έχει τη δύναμη να αυτοθεραπευτεί.Ακόμα και αν νομίζεις ότι το έχεις καταφέρει,πάλι ο Θεός θα στο έχει επιτρέψει.Άποψή μου.
Σε κάποιο άλλο σημείο γράφεις ότι μόνο οι πραγματικά πιστοί (ποιός το καθορίζει αυτό?) βλέπει το όραμα και όχι οι γύρω του.Αναζήτησε το θέμα στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ,όπου αναφερόμαστε στις εμφανίσεις της Παναγίας.Όλοι έχουν παρανοήσει?
Όσο για το άλλο που κάποιος θα οδηγεί "στα τυφλά" και θα περιμένει να γίνει το θαύμα...
Τι να πω τώρα?Μάλλον τον βλέπω αυτοκόλλητο σε κανέναν τοίχο.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σου εξηγήσω γιατί δεν θα παρενέβει ο Θεός...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 22:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυθυποβολη να κανεις δηλαδη καποιον να πιστεψει κατι που δεν συμβαινει στην πραγματικοτητα.να το εξηγησουμε στο μωρακι,(οταν μεγαλωσει) ,το οποιο γλυτωσε απο την πτωση του αεροσκαφους των σουδανικων αερογραμμων.
με σεβασμο και απεραντη αγαπη,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 10:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτο που πιστευω ειναι πως προκειται για ενα αγαλματακι το οποιο ειναι στο ιδιο υψος περιπου (σχεδον,ειπα για τα ποδια),με το κεφαλι του ιερωμενου.μηπως υπαρχει μια αλλη φωτογραφια του χωρου ,οπου μπορουμε να διαπιστωσουμε ,αν υπαρχει εκει τειχος η οχι?



Γειά σας φίλοι μου.

Βρε mano τώρα που το λες...
κοίτα παράξενα πράγματα... να φωτογραφίζουν το αγαλματάκι σε ναό ο οποίος αναφέρεται(Ιερά Μονή Χιλανδαρίου), που παρεβρισκόντουσαν τόοοοσα άτομα, που γνωρίζουν χιλιάδες άλλα άτομα σε μία φωτογραφία που δημοσιεύθηκε στο internet και ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΝΕΙΣ!!!
Λες να το ψάξουμε;

quote:

απλά η εικόνα είναι το καύσιμο, ή αν θέλετε το κλειδί που θα ανοίξει την πόρτα των εσωτερικών ενεργειών του ανθρώπου-πιστού.


...η εικόνα είναι η "κάλυψη" αυτού που προσεύχεται...

quote:

Σε κάποιες περιπτώσεις έχει αναφρθεί η εμφάνιση αγίων σε καμπαναριά, στο εσωτερικό ναών κλπ. Το ενδιαφέρον είναι πως αυτές τις οπτασίες δεν τις έβλεπαν όλοι παρά μόνον οι πραγματικά πιστοί(...).


Οι πραγματικά πιστοί φίλε μου δεν έχουν ΑΝΑΓΚΗ να δουν για να πιστέψουν...Ο Θεός παραχωρεί να γίνονται τέτοια για τους άπιστους...γι' αυτό να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά.

...και κάτι που αξίζει να ψάξεις μια και μιλάς για την δύναμη της αυθυποβολής...Το θαύμα της ΦΑΤΙΜΑ το γνωρίζεις; Πες μου ότι πάθανε ομαδική παράκρουση 80.000 άτομα!

Φιλιά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 12:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου:)))
ειμαι ανθρωπος που θελω να γνωριζω και να μαθαινω τι ειναι αυτο που μου "σερβιρουν",πολλες φωτογραφιες απο υποτιθεμενες "πραγματικες"μαχες ,εγιναν και γινονται εκ του ασφαλους.
δεν πιστευω μια φωτογραφια,οσο για το ποσα ατομα υπαρχουν χμ..αν πηγαινες σε εκθεσεις πληροφορικης και τεχνολογιας φιλε μου θα εβλεπες ολογραφιες και ολογραμματα ,που θα σε βαζανε οχι μονο σε σκεψεις ...:)))))
ενας καθηγητης μου με καποιον φιλο του εχουν φτιαξει μεσω καθρεφτων και λειζερ μεσα σε μια λιμνουλα να δημιουργησουν απο το πουθενα μια "ζωντανη" πυλη" ,που θα θελεις να καθεσαι μερες χωρις φαγητο για να την βλεπεις
εχουν δημιουργησει και αλλα καλουδια,αλλα θα τα κρατησω για τον εαυτο μου,αν καποια στιγμη δεις οτιδηποτε μην εκπλαγεις,εκει να δεις ομαδικη παρακρουση και υστεριες
με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 12:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αααα και κατι ακομη,δε μου απαντησατε για το μωρακι που γλυτωσε,αυτο δεν ηταν φωτογραφια:))))))
με απεραντο σεβασμο και αγαπη το φιλαρακι σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 15:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...θελω να γνωριζω και να μαθαινω τι ειναι αυτο που μου "σερβιρουν",πολλες φωτογραφιες απο υποτιθεμενες "πραγματικες"μαχες ,εγιναν και γινονται εκ του ασφαλους.
δεν πιστευω μια φωτογραφια,οσο για το ποσα ατομα υπαρχουν χμ..

Φίλε mano,
Τώρα εκφράζεις μία δεύτερη απορία: Μήπως η φωτογραφία είναι πλαστή;...
Τι να σου πω...ο καθένας με τη προαίρεσή του...
Αλλά δεν σου απάντησα ο καημένος σε αυτό ίσως γιατί δεν το έβαλες σαν ερώτημα, ίσως γιατί δεν είχα τη τύχη να τραβήξω εγώ τη φοτωγραφία, ίσως γιατί τίποτα δεν αποδεικνείεται...
Εσύ απλώς ρώτησες εάν υπάρχει αγαλματάκι και μάλιστα σε ορθόδοξο ναό! Αυτό είδα, σε αυτό σου απάντησα.

Σε ότι αφορά στα υπόλοιπα που αναφέρεις από πρώτη άποψη ακούγονται εντυπωσιακά άν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι συμβαίνει στην λιμνούλα. Αν μπορείς δώσε περισσότερες λεπτομέρειες...

Τώρα εάν "κόλλησες" στα άτομα που παρευρίσκονταν στον ναό μάλλον δεν θα έπρεπε γιατί ο ναός είναι ακόμα εκεί και μπορείς να τον επισκφθείς. Αν όμως "κόλλησες" στα 80.000 άτομα της ΦΑΤΙΜΑ εντελώς πληροφοριακά το θαύμα αυτό έλαβε χώρα (άν θυμάμαι καλά) το 1909. (Μάλλον δύσκολο για την τότε τεχνολογία).

...και μήν ακούσω για εξωγίηνους και τέτοια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 17:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:)))))καλησπερα φιλοι μου
hrismig,μη φοβασαι δεν θα ακουσεις για εξωγηινους που ανεφερες:))
απλα ειπα οτι δεν πιστευω μια φωτογραφια,αν εχεις παρατηρησει,στους μεγαλους ναους,στον αμβωνα,που μιλανε οι ιερωμενοι,(δεν ξερω αν το προφερα σωστα,συγνωμη),αλλα και σε αλλα σημεια υπαρχουν αγαλματιδια περιστεριων,επισης αν παρατηρεις μεσα παλι στους ναους ,πριν τον χωρο ,οπου υπαρχει ο σταυρος ,πριν μπεις υπαρχουν γυρω γυρω σκαλιστες φιγουριτσες .
επισης δεν ξερω αν τελευταια παρατηρησες στους ναους μας τους κιωνες και τα κιωνοκρανα να στολιζουν τις εισοδους ανα 6αδες η και περισσοτερες,δες και τα παραθυρα εξωτερικα:)
οσο για τους 80.000 και τα παιδακια που ειδαν το οραμα της παναγιας,σημερα ζει μοναχα το ενα.
δεν θελω να πω περισσοτερα για τα ολογραφηματα και τα ολογραμματα,συγχωρεστε με και αυτο που ειπα ηταν ισως λαθος μου.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 19:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού διάβασα αυτά που γράψατε, ένα θα πω:Όντως τα θαύματα δεν γίνονται μόνο σε πιστούς, αλλά και σε κάποιους που έχουν χάσει τον δρόμο τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 21:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλε Νορβηγε Εχεμβροτε σε χαιρετω.Σου ειχα στειλει και ενα ε-μαιλ μια
και ειδα οτι εισαι απο το Οσλο και εχω εκει πολλους συγγενεις.

Νορβηγός ο ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ?
"A This? Last year...!"
O EXEMBROTOS πήρε Ελληνική ιθαγένεια


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 00:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αυτό το θεμα που ανοίξατε, κάντε και μιά επίσκεψη στο Topic

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1761

εκει να δείτε θαύμα !!!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 19:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για την Αγία θεοδώρα έχω διαβάσει.Βρίσκεται όντως σε ένα χωριό κοντά στην Μεγαλόπολη.Το θαύμα δεν είναι όμως αυτό που ανέφερες.Τα δέντρα έχουν ως ρίζες τα μαλλιά της Αγίας Θεοδώρας!!
Το εκκλησάκι αυτό ανακαινίστηκε και η προσέλευση του κόσμου είναι μεγάλη,ιδιαίτερα όταν γιορτάζει το εκκλησάκι τον Σεπτέμβριο.
Πολύ θα ήθελα να πάω,διότι αυτό νομίζω δεν περιγράφεται,αλλά πρέπει να το δεις...

Γειά σας φίλοι μου,
Καταρχήν Η "Αγιά Θοδώρα" δεν είναι στην Αρκάδία πολύ δε περισσότερο στην Μεγαλόπολη.
Βρίσκεται στα βόρεια του Νομού Μεσσηνίας στο χωριό Βάστα.
Βέβαια κατά κάποιους "Τι Λωζάνη τι Κοζάνη"
Eχω πάει πολλές φορές εκεί. Το φυσικό τοπίο είναι καταπληκτικό μιας και το εκκλησάκι βρίσκεται στις όχθες μιας ρεματιάς/ποτάμι μέσα στα Πλατάνια.
Στο πανηγύρι που γινόταν παλιά ανήμερα της εορτής υπήρχαν κλαρίνα και ψηνόντουσαν γουρουνόπουλα (σήμερα δεν ξέρω τι γίνεται). Η γύρω περιοχή είναι γεμάτη από δάση βελανιδιάς τα οποία το Φλεβάρη γίνονται μωβ από τα πολλά κυκλάμινα. Δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου τόσα πολλά κυκλάμινα συγκεντρωμένα κάπου έτσι ώστε να μην φαίνεται καθόλου το πράσινο (αυτό ναι είναι θαύμα αλλά μάλλον της μητέρας Φύσης).

Οσον αφορά στο εκκλησάκι εσωτερικά δε φαίνεται ούτε μια ρίζα ενώ επάνω υπάρχουν 17 πουρνάρια και σφένδαμοι πολλών ετών. Εχουν γίνει και κάποιες έρευνες από Γερμανούς και άλλους ξένους επιστήμονες και όπως λένε τα χαρτιά που υπάρχουν στο εκκλησάκι από τις μελέτες τους το εκκλησάκι όχι μόνο θα έπρεπε να έχει τις ρίζες μέσα αλλά και θα έπρεπε να πέσει από το βάρος.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ηρακλειτος
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 19:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ηρακλειτος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα!!! Τελικα τα θαυματα τα προκαλει η δυναμη του θεου η η δυναμη του ανθρωπου?μηπως ειναι αδικο να λεμε οτι ο οποιοσδηποτε θεος δινει ευκαιριες σε συγκεκριμενους μονο ανθρωπους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 15:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Θεός είναι ένας και όλοι οι άνθρωποι έχουν τις ίδιες ικανότητες/δυνάμεις, απλά κάποιοι το ξέρουν και κάποιοι όχι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LAMANI
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 20:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LAMANI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεσημέρι στην Κηφησίας, στάση ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ. Περιμένουμε το λεωφορείο 10 άνθρωποι... Ακούμε ένα μπαμ και βλέπουμε απέναντι ένα μηχανάκι που έχει χτυπηθεί από ένα αυτοκίνητο. Ο οδηγός της μηχανής έχει πέσει και σέρνεται στο κράσπεδο. Εκείνη τη στιγμή περνάει λεωφορείο. Ο οδηγός του λεωφορείου δεν προλαβαίνει να σταματήσει ενώ ακόμα ο οδηγός της μηχανής σέρνεται κάτω. Τα πόδια του βρίσκονται κάτω από τις πίσω ρόδες του λεωφορείου. Το λεωφορείο ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ.
Όλοι σε κατάσταση σοκ περιμένουμε να δούμε τον ακροτηριασμό...
Ο οδηγός της μηχανής σηκώνεται ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ και πάει τρέμοντας στο πεζοδρόμιο. Ο οδηγός του αυτοκινήτου που στο μεταξύ έχει βγεί πανικόβλητος στηρίζεται σε μια κολώνα και χτυπάει το κεφάλι του. Ο οδηγός του λεωφορείου κατεβαίνει κλαίγοντας και κάθεται στο πεζοδρόμιο...
Εμείς...
Είμασταν 10 άνθρωποι και είδαμε το ίδιο πράγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy