ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 18:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου Γιάπετ και Μακεδόν, ετοιμαστείτε
για τα της βάπτισης...
Απο τη Ρωσία, λοιπόν, μια χώρα που την ενδιαφέρει η
αλήθεια και η επιστήμη, έρχεται απο το 2006 αυτή η
είδηση απο το interfax:

"Μόσχα, 17 Μαρτίου 2006, 14:40, ειδησεογραφικό πρακτορείο Interfax.
Το σημείο του Σταυρού και της Ορθόδοξης (Χριστιανικής) προσευχής είναι ικανά να σκοτώσουν μικρόβια, και να μεταβάλουν της οπτικές ιδιότητες του νερού. Μία μελέτη.
Επιστήμονες έχουν αποδείξει πειραματικά τις θαυματουργικές ιδιότητες του σημείου του
Σταυρού και της προσευχής.
«Είναι διαπιστωμένο ότι η παλιά συνήθεια να γίνεται το σημείο του Σταυρού πάνω από το
φαγητό και το ποτό πριν το γεύμα, έχει ένα προφανές μυστικό νόημα. Πίσω από αυτό παραμένει η πρακτική χρησιμότητα:
Η τροφή κυριολεκτικά καθαρίζεται μέσα σε μια στιγμή. Αυτό είναι ένα μεγάλο
θαύμα, που κυριολεκτικά συμβαίνει κάθε ημέρα», είπε η φυσικός Angelina Malakhovskaya που προσκλήθηκε από την εφημερίδα Zhizn την Παρασκευή.
Η Malakhovskaya έχει μελετήσει τη δύναμη του σημείου του Σταυρού με την ευλογία της
Εκκλησίας, για 10 περίπου χρόνια τώρα. Έχει διεξάγει ένα μεγάλο αριθμό πειραμάτων που έχει επανειλημμένα επαληθευθεί, πριν τα αποτελέσματά τους έρθουν στη δημοσιότητα.
Ειδικότερα έχει ανακαλύψει τις απαράμιλλες βακτηριοκτόνες ιδιότητες του νερού μετά την
ευλογία του από μία Ορθόδοξη προσευχή και το σημείο του Σταυρού. Η μελέτη επίσης
αποκάλυψε μία νέα, ενωρίτερα άγνωστη ιδιότητα του λόγου του Θεού να μετασχηματίζει τη
δομή του ύδατος, αυξάνοντας αξιοσημείωτα την οπτική του πυκνότητα στην περιοχή του
φάσματος της βραχείας υπεριώδους ακτινοβολίας, γράφει η εφημερίδα.
Οι επιστήμονες έχουν επαληθεύσει την δύναμη της δράσης της Κυριακής
προσευχής (Πάτερ ημών) και του Ορθοδόξου σημείου του Σταυρού στα παθογενή
βακτήρια. Δείγματα νερού από διάφορες δεξαμενές (πηγάδια, ποταμούς, λίμνες) πάρθηκαν για έρευνα. Όλα τα δείγματα είχαν goldish staphylococcus, ένα κολοβακτηρίδιο. Αποδείχθηκε εν τούτοις, ότι αν η Κυριακή προσευχή λεχθεί και το σημείο του Σταυρού γίνει επάνω τους, ο αριθμός των βλαβερών βακτηριδίων θα μειωθεί επτά, δέκα, εκατό ακόμη και πάνω από 1000 φορές.
Τα πειράματα έγιναν με τέτοιο τρόπο, ώστε να αποκλείουν και την ελάχιστη πιθανή
νοητική επιρροή. Η προσευχή ειπώθηκε και από πιστούς και από απίστους, αλλά ο αριθμός των παθογόνων βακτηρίων σε διάφορα περιβάλλοντα με διαφορετικές ομάδες βακτηρίων ακόμη και τότε μειώθηκε, συγκρινόμενος με τα πρότυπα αναφοράς..."
Αυτο είνια ένα παο τα δημοσιεύματα και επιστημονικές αποδείξεις περί θαυμάτων
του χριστιανισμού..Υπάρχουν πολλά..
Μην αρχίσετε πάλι τις σοφιστίες....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 23:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Απο τη Ρωσία, λοιπόν, μια χώρα που την ενδιαφέρει η
αλήθεια και η επιστήμη, έρχεται απο το 2006 αυτή η
είδηση απο το interfax:

1. Το interfax δεν είναι επιστημονικός οργανισμός.
2. Σαφώς και η ανοησία που ανακάλυψε ο Ρώσος Μικρούτσικος και μετέφρασε ο Λεόντιος Μοναχός δεν αποτελεί επιστημονική απόδειξη.
3. Τα αποτελέσματα της έρευνας της φυσικού Μαλακόφσκαγια δεν έχουν δημοσιευτεί σε κανένα επιστημονικό περιοδικό (και πώς θα μπορούσε άλλωστε... τα επιστημπονικά περιοδικά δεν δημοσιεύουν ανοησίες) αλλά δόθηκαν σαν συνέντευξη σε εφημερίδα ποικίλης ύλης.
4. Οταν με το καλό δημοσιευτεί σε επιστημονικό περιοδικό η παρούσα "μελέτη" των ανώνυμων επιστημόνων, όπου θα αναφέρονται σαφώς όλα αυτά που λέει η Μαλακόφκαγια, μας το παρουσιάζεις.
5. Μέχρι τότε, οι αποδείξεις σου περί αποδοχής από την επιστήμη των θαυμάτων παραμένει στο μηδέν (0).

quote:
trexagireve
Αυτο είνια ένα παο τα δημοσιεύματα και επιστημονικές αποδείξεις περί θαυμάτων
του χριστιανισμού

Επειδή δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις ελληνικά και επειδή η σχέση σου με την επιστήμη είναι ανύπαρκτη, επέτρεψέ μου να σου πω δυο πράματα.

Οποιαδήποτε έρευνα/εργασία/πείραμα/γνώση για να θεωρηθεί επιστημονικό πρέπει να δημοσιευτεί σε επιστημονικό περιοδικό ή να εγκυροποιηθεί από ειδική ομάδα επιστημόνων. Τότε και μόνον τότε αποτελεί "επιστημονική" γνώση.

Οι εφημερίδες ποικίλης ύλης, τα πρακτορεία ειδήσεων, τα λεγόμενα κάποιου γιατρού στην καφετέρια του νοσοκομείου, τα οράματα των πιστών ΔΕΝ αποτελούν αποδοχή του αντιστοιχου φαινομένου από την επιστήμη.

Αν έχεις λοιπόν κάποια επιστημονική δημοσίευση από επιστημονικό έντυπο που να πιστοποιεί κάποιο θαύμα, μας λές τον τίτλο του εντύπου και το τεύχος του και το βρίσκουμε.

Αν πάλι δεν έχεις, μην μας ζαλίζεις με ανταποκρίσεις ... μοναχών, λόγια πιστών και οράματα ζαλισμένων.

H παραπάνω ανοησία που δημοσίευσες ΔΕΝ είναι επιστημονική απόδειξη. Ειδησεογραφική αρλούμπα είναι.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 00:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., σε κάτι τέτοια φορουμ μπαίνεις και παπαριάζει το κεφάλι σου...

Μάπα η Μαλακό-φσκαγια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 00:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris, αν κι έχω μαρτυρίες από πολύ
δικά μου άτομα, περί της αναστροφής του ρου του Ιορδάνη,
την εορτή των Θεοφανείων, με το παλιό ημερολόγιο, ψάχνω κάποια
έντυπα για φωτό και αναφορές,όπως σου έχω γράψει...
Αλλά επειδή ζήτησες ιστοσελίδες,με θαύματα, πάρε το ζωντανό ιστολόγιο της ierosolymitissa @yahoogroups.com, , όπου μπορείς να δεις πολλά
θαύματα και με βιντεο, αλλά και με μαρτυρίες ανθρώπων που τα έζησαν...
Πιστεύω ότι με αυτά, αν δεν πειστείς, σίγουρα θα προβληματιστείς
για το πόσο αληθινή θρησκεία είναι ο χριστιανισμός, όχι οι ιερείς ή
οι άνθρωποι...

Φίλε trexagireve , ασχολήθηκα περίπου όλο το απόγευμα ψάχνοντας στην διεύθυνση www.ierosolymitissa.org για να βρώ κάτι από την αντιστροφή του ρου του ποταμού Ιορδάνη , αλλά δεν βρήκα τίποτα άλλο πέρα από τις οδηγίες προς τους (ναυτιλομένους) χριστιανούς ενάντια στην αρχαία θρησκεία κατά το μεγαλύτερο μέρος και ελάχιστα κατά των χιλιαστών .
Μου δόθηκε η εντύπωση , ότι οι χριστιανοί αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο πρόβλημα από την τοπική μειοψηφία των αρχαιολατρών , παρά από την ισχυρή και υποστηριζόμενη από μεγάλα κέντρα εξουσίας αίρεση των χιλιαστών .

Επίσης εντύπωση μου έκανε , και θυμήθηκα μια δική σου παλαιότερη απάντηση , ο τρόπος που προσπαθούν να μειώσουν και να υποβαθμίσουν το σκάνδαλο της Μονής Βατοπεδίου , αφ’ ενός αναφερόμενοι στα χρυσόβουλα , και αφ’ εταίρου συμψηφίζοντάς το , αναφερόμενοι σε άλλα σκάνδαλα πολιτικών και το σκεπτικό ότι «ένοχος ενόχω ου ποιεί» . Ευτυχώς παρά την ηλικία μου διαθέτω γερό στομάχι .
Και φυσικά καμιά κουβέντα για το ξεπούλημα της περιουσίας του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων από τον κολλητό του τότε πατριάρχη στους Ισραηλινούς , και τα εκατομμύρια που κάνανε φτερά .

Αν έχεις λοιπόν να μου στείλης κάτι καλύτερο αναμένω . Πάντως όχι άλλες ierosolymitisses .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 01:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητοί μου Γιάπετ και Μακεδόν, ετοιμαστείτε
για τα της βάπτισης...
Απο τη Ρωσία, λοιπόν, μια χώρα που την ενδιαφέρει η
αλήθεια και η επιστήμη, έρχεται απο το 2006 αυτή η
είδηση απο το interfax:

"Μόσχα, 17 Μαρτίου 2006, 14:40, ειδησεογραφικό πρακτορείο Interfax.
Το σημείο του Σταυρού και της Ορθόδοξης (Χριστιανικής) προσευχής είναι ικανά να σκοτώσουν μικρόβια, και να μεταβάλουν της οπτικές ιδιότητες του νερού. Μία μελέτη.
Επιστήμονες έχουν αποδείξει πειραματικά τις θαυματουργικές ιδιότητες του σημείου του
Σταυρού και της προσευχής.



Φίλε trexagireve , καλά και άγια όλα αυτά που αναφέρεις και θα ήθελα να τα πιστέψω , όμως αφού τις θαυματουργές ιδιότητες του σταυρού και της προσευχής τις είχε ανακαλύψει η [b]Malakhovskaya[b] (αναρωτιέμαι αν το όνομα είναι συμπτωματικό ή μας κάνουν πλάκα) από το 2006 , γιατί ο μακαριστός έτρεχε στη Αμερική και δεν πήγε στη Μόσχα , να του βάλη ο Πατριαρχης Μόσχας καμιά εκατοστή παπάδες να τον σταυρώνουν και να τον ψέλνουν , και να βρη ο άνθρωπος την υγεία του ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 09:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Μακεδόν, μας κούφανες πάλι... Ποιός σου
είπε ότι το interfax, είναι επιστημονικό όργανο;
Η φυσικός Angelina Malakhovskaya που προσκλήθηκε από την εφημερίδα
Zhizn και δήλωσε τα όσα λέει το άρθρο, είναι επιστήμονας... Τόσο
νιανιά το θέλεις; λίγη σκέψη θέλει,οχι πολλά και ανάγνωση...
Όσο και να αρνείσαι να ομολογήσεις την αλήθεια, ξέρω βέβαια ότι την ξέρεις
καλά πόσο ...χριστιανική είναι, ο κόσμος έχει αποδεχτεί την δύναμη του Θεού
μέσα απο θαύματα... Κι εσύ πιστεύω ότι το πιστευεις. Όσο για τις αρλούμπες,
εντελώς ασχολίαστο, δεν το συζητάω καθόλου...
Φίλε μου sesostris, συμφωνώ σε όσα λές για Βατοπέδι και Ιεροσόλυμα, όπως και
με τη γνώμη πουέχιες για κλήρο, σε γενικές γραμμές. Απο κει κι έπειτα όμως,
η υπερβολή, δεν πρέπει να σε παρασύρει...
Η Ιεροσολυμίτισσα, είναι μια θεματική ενότητα, θέσεων και απαντήσεων, σε όσα
θρησκευτικά δρώμενα στην χώρα μας και γενικά στον χώρο της θρησκείας, διεθνώς..
Αυτο κάνουν όλοι.Το αν οι ειδωλολάτρες κι οι άλλες αιρέσεις της νέας εποχής, είναι
δούρειος ίππος και εθνικός διχασμός που προωθούνται απο ξένα κέντρα, μήπως το είδες;
γιατί εγώ αυτό ήθελα να δει;... όχι την ρού του Ιορδάνη και αυτό σου είχα γράψει
σε προηγούμενο μήνυμα...Για τον Ιορδάνη θα τα πούμε εν ευθέτω χρόνο... Μην
εφησυχάζεις...
Οι ειδήσεις ειδησιογραφικών πρακτορείων, θεωρούνται επίσημες ανακοινώσεις,
αυτό δεν το λέω για τον φίλο μου Μακεδόν, αλλά για σένα sesostris....Πρέπει
έχουμε πει, να έχουμε κάποια κοινή βάση διαλόγου, η άρνηση των παντων, δείχνει
ανικανότητα αντιμετώπισης των θεμάτων, τίποτε άλλο...
Καλό διάλογο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 15:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Φίλε μου Μακεδόν, μας κούφανες πάλι... Ποιός σου
είπε ότι το interfax, είναι επιστημονικό όργανο;

Προφανώς εσύ, καθώς σου ζητάω αποδείξεις από κάποιο επιστημονικό όργανο που να δείχνει ότι η επιστήμη αποδέχεται τα θαύματα (όπως είχες γράψει) και μου φέρνεις ... το interfax.

quote:
trexagireve
Η φυσικός Angelina Malakhovskaya που προσκλήθηκε από την εφημερίδα
Zhizn και δήλωσε τα όσα λέει το άρθρο, είναι επιστήμονας...

Η Μαλακόφσκαγια μπορεί να δηλώνει οτιδήποτε θέλει σε οποιοδήποτε έντυπο/πρακτορείο θέλει. Αυτό δεν αποτελεί επιστημονική απόδειξη για οτιδήποτε. Αν θεωρεί ότι είναι αποδεδειγμένο, ας πάει σε ένα επιστημονικό περιοδικό να καταθέσει τις ... μελέτες της να γελάσει ο κάθε πικραμένος.

quote:
trexagireve
Όσο και να αρνείσαι να ομολογήσεις την αλήθεια, ξέρω βέβαια ότι την ξέρεις
καλά πόσο ...χριστιανική είναι, ο κόσμος έχει αποδεχτεί την δύναμη του Θεού
μέσα απο θαύματα...

Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο "κόσμος". Αν εννοείς τους αφελείς, ναι, συμφωνώ. Πάντως η επιστήμη δεν δέχεται τα θαύματα, όπως αναπόδεικτα έχεις υποστηρίξει.

quote:
trexagireve
Κι εσύ πιστεύω ότι το πιστευεις.

Σιγά μην πιστεύω τις ανοησίες που πιστεύεις εσύ και ο κάθε αφελής για θαύματα με παναγίες που ράβουνε σείχηδες και αρρώστιες που γίνονται καλά άμα κάνεις το σταυρό σου.

quote:
trexagireve
Όσο για τις αρλούμπες,
εντελώς ασχολίαστο, δεν το συζητάω καθόλου...

Συμφωνώ. Μην τις συζητάς και κυρίως... μην τις γράφεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 17:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ'έκανες και γέλασα παλι ρε φίλε Μακεδόν,
νά σαι καλά....Ρε φίλε κατέβα λίγο απο τον...Όλυμπο....
Εγώ για τις αρλούμπες το αφήνω ασχολίαστο, αλλά εσύ ως ειδήμων,
δεν θα μπορούσες αλλοιώς... Δεν πειράζει...Έκαστος στο είδος του
και ο Μακεδον στις ....επιστημονικές εγγυήσεις...
Τώρα δεν πιστεύω ότι δεν κατάλαβες ποιός ήταν ο επιστήμονας, η φυσικός
Μαλακόβσκαγια ή το interfax, είναι θέμα ..εμπειρίας στις αρλούμπες που λές
παρα πάνω...Φυσικά ότι και να δηλώνει,όποιος και νάναι εφόσον διαφωνείς, τον έχεις γραμμένο κανονικά,...το σκέφτηκε και διαφώνησε μαζί σου;
Ο δικός σου κόσμος, αν ο δικός μου είναι αφελής, πρέπει να είναι ...απελπιστικά
μόνος του...Προσπάθησε να γνωρίσεις ανθρώπους, είναι καλύτερα απο τον μικρόκοσμο
σου.. Καλή λέμε η απομόνωση, αλλά με την επικοινωνία, γνωρίζεις κόσμο...
Ελπίζω κάποτε να ξεζοχαδιαστείς και να κάνουμε και κανένα διάλογο, εκτός απο
στείρους μονολόγους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 22:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως σου είπα προηγουμένως για τις αρλούμπες...

"Μην τις συζητάς και κυρίως... μην τις γράφεις."

Αλλά εσύ... εκεί...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 01:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Οι ειδήσεις ειδησιογραφικών πρακτορείων, θεωρούνται επίσημες ανακοινώσεις,
αυτό δεν το λέω για τον φίλο μου Μακεδόν, αλλά για σένα sesostris....Πρέπει
έχουμε πει, να έχουμε κάποια κοινή βάση διαλόγου, η άρνηση των παντων, δείχνει
ανικανότητα αντιμετώπισης των θεμάτων, τίποτε άλλο...
Καλό διάλογο...

Βρε φίλε Βαγγέλη , σύνελθε και γίνε και λίγο σκεπτικιστής . Μη τα αναγάγεις όλα στην μεταφυσική ψάχνοντας για θαύματα στη ζωή σου . Αν ήταν έτσι τα πράγματα , από το 2006 μέχρι σήμερα δεν θα είχε γίνει κάποιο ιατρικό συνέδριο για να ανακοινωθούν επίσημα αυτές οι εργαστηριακές έρευνες της κας Angelina Malakhovskaya , (ακόμα γελάω με το επίθετό της) , και να οριστούν και μέθοδοι εφαρμογής ;
Το φαντάζεσαι αντί για γιατρό να σε κουράρει παπάς ; Και να σου δίνη συνταγή «Τρία διαβάσματα και σταυρώματα πρωί μεσημέρι βράδυ από τον εφημέριο της ενορίας σου» .
Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά . Οι ρόλοι είναι διακριτοί και έκαστος στο είδος του .Ο γιατρός για τους ασθενείς , και ο ιερέας για τους πιστούς και το πνευματικό του έργο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 10:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, καλημέρα και επειδή είμαι
πάρα πολύ σκεπτικιστής, μπόρεσα να δώ το δάσος αντί του
δένδρου και γι αυτο καλώ εσένα να μου απαντήσεις:
Πιστεύεις ότι σήμερα, με τις κατευθύνσεις που έχει διαλέξει η
επιστήμη και την κόντρα με την θρησκεία στη φάση της αλλαζονίας της
πρώτης, ότιείναι κοντά στο θεό της πλάσης,δεν δέχεται τίποτα,
τέτοιες επιστημονικές έρευνες, τυγχάνουν περαιτέρω ενδιαφέροντος
απο τια αρμόδιες επιστημονικές οργανώσεις και φορείς; για πές μου,
για πές μου... Τέλος αυτό που συζητάμε είναι τα θαύματα, όχι το ISO
που φέρουν....
Ζητάμε σε βάση ανθρώπινης λογικής κι όχι επιστημονικών αποδείξεων.
Μια λογική που είναι σταθερή σε νόμους και αρχές πουτη διέπουν, αλλά
και που αναγνωρίζει, έστω την υπέρτατη δύναμη, ένα ανώτερο όν που η λέξη
ανώτερο, δεν είμαστε σίγουροι ότι το καλύπτει επαρκώς...
Νομίζω, δεν μιλάμε για ντομάτες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 19:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ότι έχει σημασία, αλλά το βρίσκω διασκεδαστικό...

quote:
trexagireve
Ζητάμε σε βάση ανθρώπινης λογικής κι όχι επιστημονικών αποδείξεων.

Οχι βέβαια. Συζητάμε σε βάση επιστημονικών αποδείξεων και επιστημονικών παραδοχών. Γιατί αν δεν συζητούσαμε έτσι, δεν θα έλεγες...

Αυτο είνια ένα από τα δημοσιεύματα και επιστημονικές αποδείξεις περί θαυμάτων του χριστιανισμού...

Ούτε θα έθιγες το θέμα της παραδοχής των θαυμάτων από την επιστήμη, κάτι που προϋποθέτει αποδείξεις (ως γνωστόν, η επιστήμη δεν βασίζεται σε ... οράματα) λέγοντας

Αγαπητέ μου KERRY KING, τα έχει δεχτεί κι η επιστήμη,
τα θαύματα, με μελέτες, έρευνες και εξετάσεις

Γιατί οι "μελέτες", "έρευνες" και "εξετάσεις" προϋποθέτουν αποδείξεις.

Αποδείξεις ψάχνεις εναγωνίως τόσο καιρό ταλαίπωρε αλλά δεν σου βγαίνουν και άρχισες τις κωλοτούμπες. Συνέχισε πάντως, ποτέ δεν ξέρεις. Ο γιαπετ ψάχνει να βρει τι όνομα θα μου δώσει...

Οχι ρε Γιάννη. Δε θέλω Αββακούμ. Βρες κάτι άλλο

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 19:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τρεχα...., σε κάτι τέτοια φορουμ μπαίνεις και παπαριάζει το κεφάλι σου...

Μάπα η Μαλακό-φσκαγια...


Sorry που διακόπτω, καλα Γιαπέτ πέθανα με αυτό που είπες.. (κορυφαίο) χα χα χα! Δεν σου κάνω πλάκα, παρολίγο να πέσω απο την καρέκλα...! Ακου "παπαριάζει το κεφάλι σου" κορυφαία ατάκα!!!

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 19:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αγαπητέ μου Μακεδόν, η βάπτιση στη μονή Βατο..παιδίου,
είπαμε....
Σου παραθέτω την περιπτωση του Ιορδάνη ποταμού και της
αλλαγής του ρού του, μέσα απο ένα βίντεο και σχετική ειδησιογραφία και
μάρτυρες... Εσύ βέβαια περιμένω να μου δειξεις ότι τα είδες και
τι σου είπαν, γιατί για επιστημονική επιτροπή,. λέω να πάω σε μία...

Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ " ΕΣΤΡΑΦΗ ΕΙΣ ΤΑ ΟΠΙΣΩ..."


Ο Ιορδάνης ποταμός μέ πεντακάθαρα νερά, αμέσως μετά τίς πηγές τού όρους Ερμών...


Μία προσωπική μαρτυρία...
Το βίντεο που παρουσιάζει το Θαύμα στον Ιορδάνη Ποταμό
Άγιοι Τόποι: «Ο Ιορδάνης Ποταμός εστράφη εις τα οπίσω»!
Το συγκεκριμένο βίντεο έχει τραβηχτεί από κάμερα κινητού τηλεφώνου την Παραμονή των Θεοφανείων (με το Παλαιό Εορτολόγιο, 18 Ιανουαρίου με το Νέο) του 2006, κατά την Τελετή του Αγιασμού των υδάτων, η οποία πραγματοποιείται κάθε χρόνο την ίδια ημέρα στον Ιορδάνη Ποταμό, στο σημείο που Βαπτίσθηκε ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός.
Όσοι έχετε επισκεφθεί τους Αγίους Τόπους ή όσοι πρόκειται να τους επισκεφθείτε στο μέλλον, θα πρέπει να γνωρίζετε πως η ροή των υδάτων του Ιορδάνη, όταν βρισκόμαστε στην πλευρά του Ισραήλ πηγαίνει πάντοτε προς τα δεξιά. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας από εμάς, επισκεπτόμενος τον Ιορδάνη οποιαδήποτε στιγμή του έτους.
Κάθε χρόνο όμως τέτοια μέρα (Παραμονή των Θεοφανείων με το Παλαιό, 18 Ιανουαρίου με το Νέο Εορτολόγιο), κατά την Τελετή του Αγιασμού των υδάτων, επαναλαμβάνεται (κάποιες χρονιές ίσως περισσότερο έντονα) το Θαύμα εκείνο που μας Εξιστορεί η Αγία μας Εκκλησία πως συνέβη, μόλις ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός εισήλθε στα νερά του Ιορδάνη για να Βαπτισθεί από τον Άγιο Ιωάννη τον Πρόδρομο: «Ο Ιορδάνης εστράφη εις τα οπίσω»!
Τον Ιανουάριο του 2006 αξιώθηκα να γίνω αυτόπτης μάρτυρας του Γεγονότος, και μαζί με περισσότερους από 4.000 προσκυνητές από διάφορα έθνη, παρακολουθήσαμε εκστατικοί το Μεγάλο αυτό και Μοναδικό (παγκοσμίως) Θαύμα, το οποίο αφού κατέγραψε με την κάμερα του κινητού του τηλεφώνου κάποιος γνωστός μου προσκυνητής, κρίναμε ψυχωφελές να το μοιραστούμε μαζί σας ως αδιάψευστο Ντοκουμέντο της Παρουσίας του Κυρίου ανάμεσά μας.
Κατά τη διάρκεια της Τελετής που γινόταν ταυτόχρονα από τον Πατριάρχη Ιεροσολύμων Θεόφιλο τον Γ΄ (ο οποίος βρισκόταν στην πλευρά μας, στο Ισραήλ), αλλά και από τον Ορθόδοξο Ιερέα της Ιορδανίας (τον οποίο βλέπαμε στην απέναντι όχθη του Ποταμού, όπου βρίσκεται η Ιορδανία), τα ύδατα συνέχιζαν να ρέουν όπως πάντα προς τα δεξιά.
Μόλις όμως ο Πατριάρχης και ο Ιερέας της Ιορδανίας έριξαν τους Σταυρούς στον Ιορδάνη, Ψάλλοντας το «Εν Ιορδάνη Βαπτιζομένου Σου Κύριε», τα νερά άρχισαν Μυστηριωδώς να κοχλάζουν σε κάποια σημεία.
Το φαινόμενο αυτό επεκτάθηκε και στη συνέχεια, μπροστά στα μάτια μας, ο Ποταμός άρχισε να παρουσιάζει δύο ροές (!), μία προς τα δεξιά και μία νέα προς τα αριστερά, με αποτέλεσμα τα ύδατα να έρχονται σε σύγκρουση μεταξύ τους! Τελικά, μετά από μερικά δευτερόλεπτα το Θαύμα είχε ολοκληρωθεί: Η νέα ροή επικράτησε! Ο Ιορδάνης είχε «στραφεί εις τα οπίσω» όπως τότε, που ο Ίδιος ο Θεός Βαπτίσθηκε μέσα του και τον Καθαγίασε!
Το Θαυμαστό αυτό Γεγονός διήρκησε για όσο χρόνο (περίπου) οι δύο Σταυροί, βρίσκονταν μέσα στα νερά.
Από τη στιγμή της εξόδου τους και έπειτα, ο Ιορδάνης άρχισε σιγά-σιγά να επανέρχεται στην αρχική του ροή (προς τα δεξιά), ώσπου τελικά επανήλθε πλήρως.
Τις αμέσως επόμενες ημέρες το Θαύμα άρχισε να διαδίδεται σε διάφορες χώρες του κόσμου. Για παράδειγμα στη Ρωσία, το Πρακτορείο Ειδήσεων "Interfax-Religion" μετέδωσε το Γεγονός ως εξής:



«Μόσχα, 24 Ιανουαρίου 2006 :
Κάπου 5.000 προσκυνητές από διάφορες χώρες έγιναν μάρτυρες ενός θαύματος, το οποίο έγινε στον ιερό ποταμό Ιορδάνη την ημέρα των Θεοφανείων.
Αμέσως αφού ο Πατριάρχης Θεόφιλος των Ιεροσολύμων τέλεσε την ευλογία των υδάτων, ο Ιορδάνης ποταμός σταμάτησε τη ροή του και άρχισε να κυλάει προς τα πίσω, όπως έγινε αμέσως μετά το βάπτισμα του Χριστού, γράφει η ημερήσια εφημερίδα Zhizn (Ζωή).
Αμέσως αφότου ασημένιοι σταυροί ρίχτηκαν στα ήρεμα νερά μετά από την προσευχή, ο ποταμός άρχισε να κοχλάζει. Μια αναταραχή δημιουργήθηκε και η ροή των υδάτων στράφηκε προς τα πίσω για αρκετά λεπτά.
Μια εκστατική κραυγή από 5.000 ανθρώπους ζωντάνεψε την Ιουδαϊκή έρημο. Οι άνθρωποι αρνούνταν να πιστέψουν στα ίδια τους τα μάτια, όπως έγινε και πριν δύο χιλιάδες χρόνια όταν ο Ιορδάνης αντέστρεψε τη ροή του, αφού ο Ιησούς Χριστός εισήλθε στα νερά του, όπως γράφει η εφημερίδα».
Όμως, μήπως τό ίδιο ακριβώς δέν είχε συμβεί εδώ καί 2000 χρόνια, στήν βάπτιση τού Χριστού στόν ποταμό Ιορδάνη; διερωτάται ή εφημερίδα *Zhizn* !!!
Δείτε τον Ιορδάνη να γυρίζει προς τα πίσω μετά τη Ρίψη του Τιμίου και Ζωοποιού Σταυρού στα ύδατά του και πιστέψτε στην Αλήθεια, διότι όπως μας διδάσκει ο μεγαλύτερος Προφήτης της Ορθοδοξίας όλων των εποχών, ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, «τα βάθη της σοφίας ηρεύνησα. Όλες οι πίστεις είναι ψεύτικες. Τούτο εκατάλαβα αληθινά• μόνον η πίστις των Ορθοδόξων είναι καλή και Αγία. Τούτο σας λέγω εις το τέλος, να ευφραίνεσθε όπου είσθε Ορθόδοξοι Χριστιανοί και να κλαίτε δια τους ασεβείς και τους απίστους..."
Πηγή καί video : http://www.geocities.com/kostasrokas/text-18.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 20:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φανταστείτε τώρα τον εγκέφαλο του Trexagireve να έχει την μορφή παπαριου.. ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ! (Πλάκα κάνω φίλε Trexagireve μην το παίρνεις τοις μετρητοις) Λοιπόν δεν ξαναδιακόπτω, συνεχίστε την ομαλή συζήτηση που έχετε Α.. και να ζητάτε απ την Μούσα να ψέλνει την οργή σας για έναν ειρηνευτικό διάλογο..!

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 23:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Μία προσωπική μαρτυρία...

Πηγή καί video


Κοίτα, όπως σου είπα, περιμένω από σένα είτε να μου παραθέσεις μια επιστημονική πηγή που να μιλάει για αποδοχή ενός "θαύματος" είτε την παραδοχή εκ μέρους σου ότι είπες ανοησία σχετικά με την παραδοχή των "θαυμάτων" από την επιστήμη.

Προς το παρόν δε βλέπω τίποτε απ'αυτά. Ετσι, σε ρωτάω ευθέως και επιθυμώ ευθεία απάντηση (όχι κήρυγμα/έκθεση ιδεών/οράματα/μαρτυρίες/κτλ.):

Εχεις επιστημονικές αποδείξεις για την αποδοχή των θαυμάτων από την επιστήμη; (Αποδεκτές απαντήσεις: Ναι/Οχι)

Αν ναι, μπορείς να μας τις παρουσιάσεις;

Αν όχι, μπορείς να παραδεχτείς ότι η επιστήμη ούτε αναγνωρίζει ούτε παραδέχεται τα "θαύματα";

Απλές ερωτήσεις που περιμένουν απλές απαντήσεις. Σειρά σου τώρα.

ΥΓ. Θα παρακαλούσα (όπως σε παρακάλεσα και στο παρελθόν) να κόψεις τα "αγαπητέ μου" και "φίλε μου" όταν μου απευθύνεις το λόγο. Τα θεωρώ υποκριτικά και εκνευριστικά, ειδικά από κάποιον που με την είσοδό του στο παρόν φόρουμ έβριζε σκαιότατα όλους όσους δεν συμφωνούσαν μ'αυτόν. Δεν θα ήθελα να επαναλάβω την παράκλησή μου αυτή για τρίτη φορά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 09:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φέρε μου κι εσύ τα διαπιστευτήρια σου
ως μέλος επιστημονικής επιτροπής αρμόδιας να λύνει τέτοια
ζητήματα και θα σε στείλω σ αυτούς που έχουν αυτά
τα στοιχεία, φίλε Μακεδόν...
Εγώ σαν Βαγγέλης,σαν άτομο που γνωρίζει κάποια πράγματα, σε
ενημερώνω γι αυτά τα στοιχεία.
Εσύ που τα αμφισβητείς, ψάξε βρες τα στοιχεία που να δικαιώνουν
ή αποδεικνύουν ψευδές το θαύμα και απέδειξε ότι δεν είναι φίλε μου...
Έτσι γίνεται αυτά,εσύ λές για μύθο, ή ψέμα, εγώ δεν μεταφέρω ένα
θαύμα με τις εγγυήσεις κανενός επιστημονικού συμβουλίου. Είναι
νέα, αληθινά και μεταδίδονται απο πρακτορεία ειδήσεων κι όχι
απο ιδιοκτήτες μέσων μαζικής ενημέρωσης....
Σε περιμένω,λοιπόν, μετά απο εύλογους
μήνες, να μου πεις τα αποτελέσματα σου...
Θα είναι ενδιαφέρον...
Καλή διαμονή στη Ρωσία....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 16:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
(άσχετο μηνυμα)

Επαναλαμβάνω την (ΑΠΛΗ) ερώτηση:

Εχεις επιστημονικές αποδείξεις για την αποδοχή των θαυμάτων από την επιστήμη; (Αποδεκτές απαντήσεις: Ναι/Οχι)

Αν ναι, μπορείς να μας τις παρουσιάσεις;

Αν όχι, μπορείς να παραδεχτείς ότι η επιστήμη ούτε αναγνωρίζει ούτε παραδέχεται τα "θαύματα";

Μήπως επειδή είναι τρεις ερωτήσεις μπερδεύεσαι; Να στις λέω μία-μία για να μου απαντάς;

ΟΚ.

Εχεις επιστημονικές αποδείξεις για την αποδοχή των θαυμάτων από την επιστήμη (οπως δήλωσες);

Απάντησέ μου αυτην και συνεχίζω. Ναι ή όχι είναι αρκετό. Μην μπουρδολογήσεις πάλι σε παρακαλώ.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 17:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαναλαμβάνω λοιπόν, αγαπητέ μου Μακεδόν, ότι εγώ τα
θεωρώ αληθινά αυτά τα θαύματα,μαζί με εκατομ. χριστιανών,
εσύ που τα αμφισβητείς, ψάξε βρες ότι δεν
είναι... Είναι απλό...
Τις μπούρδες τις αφήνω σε σένα που έχεις ειδικότητα.,...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 20:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Επαναλαμβάνω λοιπόν, αγαπητέ μου Μακεδόν, ότι εγώ τα
θεωρώ αληθινά αυτά τα θαύματα

Δεν μ'απασχολεί τι πιστεύεις εσύ. Με ενδιαφέρει αν η επιστήμη έχει αποδεχτεί τα θαύματα, όπως υποστήριξες.

Εχεις τέτοιες αποδείξεις; Ναι/Οχι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 09:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μακεδόν η επιστήμη, μέσω αντιστοίχων, επιστημόνων,
τα έχει δεχτεί...Όχι δεν έγινε κανενα συνέδριο γι αυτο και
μπορώ να πω ότι είναι περίεργο, αλλά είπαμε με την αλλαζονία
της επιστήμης υπάρχιε πε΄ριπτωση να δει τι κάνει ο Θεός;Όχι,
κοιτάζει τι κάνει αυτή...
Πάντως, ανέχεις αμφιβολίες, επαναλαμβάνω, ζήτα εξεταστική των
πραγμάτων επιτροπή, αφού τα αμφισβητείς... Θα χαρώ να δούμε τι
αποτέλεσμα θα βγει..Είπαμε, εσύ τα αμφισβητείς, εσύ ψάξε για στοιχεία,
το μπαλάκι σε σένα φίλε μου,εσύ τα γένια, εσύ και τα χτένια....Κανείς
άλλος δεν βγαίνει να ζητάει διεπιστημονικές διαπιστεύσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 18:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Μακεδόν η επιστήμη, μέσω αντιστοίχων, επιστημόνων,
τα έχει δεχτεί.

Για να το δεχτεί η επιστήμη πρέπει να έχει γινει σχετική επιστημονική δημοσίευση. Φέρτην.

Τα λεγόμενα οποιουδήποτε επιστήμονα δεν αποτελούν επιστημονική απόδειξη. Να σου δώσω ένα παράδειγμα:

Πάει ο γιατρός στην καφετέρια του νοσοκομείου Παπαγεωργίου και παίρνει μια τυρόπιτα. Πεινασμένος όπως είναι, του φαίνεται πεντανόστιμη. Γυρίζει στην κοπέλα της καφετέριας και της λέει:

- Μμμμμ.... αυτή η τυρόπιτα και νεκρούς ανασταίνει.

Εσύ τώρα λες ότι οι τυρόπιτες του Παπαγεωργίου είναι θαυματουργές και ανασταίνουν νεκρούς, μια και το είπε επιστήμονας και ότι τα λεγόμενα του επιστήμονα αποτελούν αποδοχή από την επιστήμη της ... θαυματουργής δράσης της τυρόπιτας;

Γι'αυτό το ερώτημα παραμένει και στο οποίο αρνείσαι πεισματικά να απαντήσεις, θετικά ή αρνητικά:

Εχεις αποδείξεις για την παραδοχή των "θαυμάτων" από την επιστήμη; Ναι/Οχι;

ΥΓ. Σε συμβουλεύω να δεις τη διαφήμιση που λέει "καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 19:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου μακεδόν, το λέμε και το ξαναλέμε
και δείχνει πια, ιδιορυθμία σου και μοιάζει να
μην το καταλαβαίνεις:΅Εσύ τα αμφισβητείς, φίλε μου,
όχι εγώ, εσύ ψάξε να τα βγάλεις λάθος...
Αλλά επιεδή ξέρεις ότι δεν μπορείς, πετάς το μπαλάκι σε μένα..
Αν ψάχναμε επιστημονικές αποδείξεις για ότι πιστεύουμε, αγαπητέ μου,
θα ήμασταν ακόμη στο ...δημοτικό... Αλλά εσύ εκεί είσαι, ως δάσκαλος
και γι αυτο φάινεται μας περνάς όλους για μαθητές...
Στο ξαναλέω, κατέβα λίγο, για να επικοινωνούμε... Θα πιάσεις κάνενα
κρύωμα εκεί που είσαι.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 19:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου μακεδόν, το λέμε και το ξαναλέμε
και δείχνει πια, ιδιορυθμία σου και μοιάζει να
μην το καταλαβαίνεις:΅Εσύ τα αμφισβητείς, φίλε μου,
όχι εγώ, εσύ ψάξε να τα βγάλεις λάθος...
Αλλά επιεδή ξέρεις ότι δεν μπορείς, πετάς το μπαλάκι σε μένα..
Αν ψάχναμε επιστημονικές αποδείξεις για ότι πιστεύουμε, αγαπητέ μου,
θα ήμασταν ακόμη στο ...δημοτικό... Αλλά εσύ εκεί είσαι, ως δάσκαλος
και γι αυτο φάινεται μας περνάς όλους για μαθητές...
Στο ξαναλέω, κατέβα λίγο, για να επικοινωνούμε... Θα πιάσεις κάνενα
κρύωμα εκεί που είσαι....

ας δούμε λίγο τα πράγματα ως έχουν
1)εσύ δήλωσες ότι η επιστήμη έχει αποδεχτεί τα θαύματα και ο μακεδον ζήτησε τα στοιχεία που αποδεικνύουν τα λεγόμενα σου τώρα που τα βρήκες σκούρα το παίζεις τρελιτσα

2)η λογική <<εσύ αμφισβητείς τα λεγόμενα μου εσύ φερε τις αποδείξεις κατάρριψης των λεγόμενων μου είναι λάθος>> γιατί με αυτή την λογική λέω και εγώ ότι ο τρέχα είναι τραβεστί και οποίος με αμφισβητεί τότε αυτός ας φέρει τις αποδείξεις ότι δεν είναι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 20:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά λές φίλε άθεε, να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους...
Όποιος διατίνεται κάτι πρέπει να το αποδεικνύει... Αλλά εγώ
υποστηρίζω την ισχύουσα θέση κι ο Μακεδον την αμφισβήτηση...
Εγώ λέω τι λένε διεθνή πρακτορεία ειδήσεων και επιστήμονες
κι ο Μακεδόν, ζητάει διαπιστευτήρια...Άρα πρέπει να βρει τις αποδείξεις
για να στέκει ο λόγος του, αφού αμφισβητεί, αλλοιώς είναι κοινός
συκοφάντης....
Για μάντεψε ποιός πρέπει να αποδειξει τι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 22:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Όποιος διατίνεται κάτι πρέπει να το αποδεικνύει

Α, μπράβο! Αυτό λέω και γω.

Για να δούμε τι "διατίνεσαι" εσύ

quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου KERRY KING, τα έχει δεχτεί κι η επιστήμη,
τα θαύματα, μ μελέτες, έρευνες και εξετάσεις

Αφού "διατίνεσαι" το παραπάνω, απέδειξέ το.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 23:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Μακεδόν, το να πέφτεις εσύ σε τέτοια ατοπήματα
δεν σε συμφέρει καθόλου, πίστεψε με... Εγώ λοιπόν,
διατείνομαι ότι αυτά τα θαύματα τα αποδέχεται η επιστήμη
και με έρευνες και εξετάσεις που γινονται ευρέως γνωστά..
Δηλαδή, αναφέρω τον επιστήμονα, το πρακτορέιο ειδήσεων που
ανακοινώνει την έρευνα κι απο κει κι έπειτα, βγάλτα πέρα μόνος
σου, αφού εσύ αμφιβάλεις, εσύ πρέπει να βρεις ότι αυτή η επιστήμονας, π.χ.,
δεν λέει αυτά ή δεν είναι σωστή η είδηση, κλπ....
Δεν θα χαρείς να με ξεσκεπάσεις;
Αν θέλουμε, μπορούμε να συνεννοηθούμε, αλλά με ψιλοκακιούλες στύλ "διατεινομαι"
σε κάνουν και δείχνεις λιγότερος απο ότι σε έχω κατα νου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2008, 00:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ...

είτε δεν ξέρεις τι σημαίνει "η επιστήμη αποδέχεται"
είτε δεν έχεις τεκμήρια περί αποδοχής της επιστήμης
είτε απλά δεν ξέρεις τι λες...

Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε τι από τα τρία ισχύει...

ΥΓ. Αλήθεια, δεν σου κάνει εντύπωση πως ενώ συνήθως ο ένας χριστιανός τρέχει να βοηθήσει τον άλλο όταν ζορίζεται, στην περίπτωση αυτή σ'αφήσαν μόνο σου να παλεύεις να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, δείχνοντας πως ουδόλως συμμερίζονται την άποψη περί "επιστήμης";

Μήπως θα πρέπει κάποια στιγμή να σε προβληματίσει το μέγεθος της κοτσάνας που αρχικά αμόλησες;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

billyboy
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2008, 01:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους billyboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θαυμα...........δεν πιστευω στα θαυματα...Ολα τα προκαλει ο ανθρωπος....Σκεφτειται απλα οτι ολα ειναι μια ενεργεια....ακομη και ενας κοκος αμμου...Το πως θα την καθοδηγησει καποιος και με ποιον τροπο ειναι δικο του θεμα.Χρησιμοποιουμε μονο το 10% του μυαλου μας οποτε σκεφτειται τι θα μπορουσαμε να κανουμε..θαυμα ειναι ο ιδιος ο ανθρωπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2008, 02:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΓ. Αλήθεια, δεν σου κάνει εντύπωση πως ενώ συνήθως ο ένας χριστιανός τρέχει να βοηθήσει τον άλλο όταν ζορίζεται, στην περίπτωση αυτή σ'αφήσαν μόνο σου να παλεύεις να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, δείχνοντας πως ουδόλως συμμερίζονται την άποψη περί "επιστήμης";

macedon



Αυτό συνήθως το κάνεις εσύ, όπως, ένα πρόσφατο παράδειγμα είναι και αυτό με τον Αδιάβαστο.

Άλλο ήθελα όμως να σου πω και είδες μπήκα εδώ τώρα γι' αυτό που είπες στον Τρεχαγύρευε.

Ήθελα να σου πω πως μου άρεσε πιο πολύ η εικόνα που είχες και παρίστανε την Ελλάδα να τη υποβαστά ο Σταυρός.
Αυτή τώρα με τον ήλιο που δύει πίσω από τα αρχαία ελληνικά ερείπια είναι λίγο κακόγουστη γιατί αμέσως σου φέρνει στο μυαλό και τη δύση του ένδοξου πολιτισμού μας!!

Εγώ θα σε συμβούλευα να την αλλάξεις και να ξαναβάλεις εκείνη με το Σταυρό γιατί θεωρώ πως ήταν η καλύτερη που έχεις βάλει ως τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy