ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 21:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκίνησα να γράφω ένα κατεβατό και το παράτησα΄.
Δεν θέλω να μιλήσω για ...τον θεο (το κερατό μου).

Θα μείνω μόνο σε αυτό:

quote:
Μέσα μας είναι ο Θεός φίλη μου

Όταν πηγαίνεις στην εκκλησιά λοιπόν, η ηρεμία σε βοηθάει να επικοινωνήσεις μαζί του. Επικοινωνείς με τον ΕΑΥΤΟ σου δηλαδή.
Γιατί πρέπει να υπάρχει η λέξη θεος;

Απλά μια ουσία είναι.
Και δεν νομίζω ότι έχει αυτιά.
Ούτε οτι ζυγίζεται... για να δούμε αν εσύ έχεις περισσότερη απο τη Φύση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 22:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ mimosa

quote:

quote:
Μέσα μας είναι ο Θεός φίλη μου

Όταν πηγαίνεις στην εκκλησιά λοιπόν, η ηρεμία σε βοηθάει να επικοινωνήσεις μαζί του. Επικοινωνείς με τον ΕΑΥΤΟ σου δηλαδή.
Γιατί πρέπει να υπάρχει η λέξη θεος;

Απλά μια ουσία είναι.
Και δεν νομίζω ότι έχει αυτιά.
Ούτε οτι ζυγίζεται... για να δούμε αν εσύ έχεις περισσότερη απο τη Φύση.


Ακόμα κάποιο άτομο που γνωρίζει την ουσία του Θεού;;

Πολύ ενδιαφέρον!

Μπορείς να μας το εξηγήσεις και σε εμάς τους αδαείς;;


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 23:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον εαυτό μου τον ξέρω φίλη mimosa και επειδή δεν είμαι τόσο
εγωιστής, δεν ονομάζω την ανώτερη δύναμη που επιθυμώ να επικοινωνήσω
μαζί της,εαυτό μου, αλλα Θεό...
Η φύση που αναφέρεις είναι πλάσμα και ο Πλάστης της Θεός, πως να
λατρέψω το κτίσμα σου λέω; Αυτο είναι ένας μηχανισμός, ένα ρομπότ,
απλά τέλειο, να το λατρέψω; Εγώ ο κατ εικόνα και καθ ομοίωσην, που
μπορώ να κατασκευάζω,άσχετα αν τα έργα μου είναι της ίδιας τάξης με
τη φύση, να προσκυνήσω το πλάσμα;
Ξανασκέψου λίγο τα πράγματα.. Πάει η εποχή που λάτρευαν πέτρες και φυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 12:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mimosa
quote:

Όταν πηγαίνεις στην εκκλησιά λοιπόν, η ηρεμία σε βοηθάει να επικοινωνήσειςμαζί του.


Ακριβώς. Έχουν την αντιπροσωπεία έδω και 2000 χρόνια βλέπεις και όπως καταλαβαίνεις έχουν τα κονέ.......

Επίσης και με το παγκάρι......
Ξέρεις πόσο έχουν πάει οι πολυέλαιοι Baccarat.....οι πολυθρόνες Versace......τα παπούτσια Sebago και Church's........τα μαχαιροπίρουνα Christofie..........άστα να πάνε....

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!

Edited by - ar_ia on 04/12/2008 12:01:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 13:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ar_ia,εδώ μιλάμε για θρησκεία, δεν είναι
πολυκατάστημα...Βγήκες για shopping ή μου φαίνεται;
Την επικοινωνία με τον Θεό, όποιος την κερδίσει, ζει σε παράδεισο..
Και δεν λέμε απ ευθείας επικοινωνία, μόνο, αλλά βλέπεις κι ακούς
τον Θεό, μέσα απο κάθε πράγμα γύρω μας... Βλέπουμε ένα κόσμο...θαύμα,
με τόσα τέλεια και φανταστικά δρώμενα, ένα σύμπαν δώρο,
αλλά ακόμη ψάχνουμε τον τύπο των ήλων... Δεν είμαστε πολύ κουτοί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 14:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Δεν είμαστε πολύ κουτοί;

Είστε. Οσο δεν φαντάζεσαι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 15:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λένε ότι αυτοί που δεν το έχουν συνειδητοποιήσει
ακόμη, είναι τόσο κουτοί, που δεν μπορούν να καταλάβουν
την έννοια κουτός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 15:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:

Αγαπητή ar_ia,εδώ μιλάμε για θρησκεία, δεν είναι
πολυκατάστημα...


Καλό!!!!!!!
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις....?


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 17:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν παιδιά, κατ' αρχήν.
Αυτό που είπα... ότι δεν νομίζω να έχει αυτιά... το παίρνω πίσω


quote:
Ακόμα κάποιο άτομο που γνωρίζει την ουσία του Θεού;;

Πολύ ενδιαφέρον!

Μπορείς να μας το εξηγήσεις και σε εμάς τους αδαείς;;


Λάθος λέξη το 'γνωρίζεις'... απλά νιώθεις...
Δεν μπορώ να το εξηγήσω... γι΄ αυτό και'παράτησα' το κείμενο που έγραφα.
Κάποια πράγματα απλά δεν αναλύονται. Είναι ασύληπτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 17:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος η κάθε κουβέντα για το θεο, απο εμένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 17:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχουν την αντιπροσωπεία έδω και 2000 χρόνια βλέπεις και όπως καταλαβαίνεις έχουν τα κονέ.......

Και έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά, παραδέξου το.
Έχουμε άγιο για κάθε περίσταση.
Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει... αλλά τα πρόσωπά τους στις εικόνες είναι θλιμένα και μίζερα. Μετά από 3 επισκέψεις σε εκκλησία κολλάς...
Η δύναμη της εικόνας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 17:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ mimosa

quote:
Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει... αλλά τα πρόσωπά τους στις εικόνες είναι θλιμένα και μίζερα. Μετά από 3 επισκέψεις σε εκκλησία κολλάς...

"Η χαρά του Χριστιανού είναι σιωπηλή και γαλήνια. Δεν είναι θορυβώδης και ανήσυχη, δεν ξεσπά σε γέλια και κραυγές. Όποιος την έχει μέσα του, “μόλις ησυχή μειδιάσει”. Η εν Χριστώ χαρά δεν φαίνεται από εξωτερικά σημάδια, μόνο ακτινοβολεί με τρόπο μυστικό..."
http://www.gonia.gr/gonia.php?article=784


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 18:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης και με το παγκάρι......
Ξέρεις πόσο έχουν πάει οι πολυέλαιοι Baccarat.....οι πολυθρόνες Versace......τα παπούτσια Sebago και Church's........τα μαχαιροπίρουνα Christofie..........άστα να πάνε....

Λετε λετε λετε για την εκκλησια.. Για τον Χριστο τι εχετε να πειτε? Για τον θεό τι? Για τις αιτιες που σας κάνουν να αμφισβητειτε το θεό πάλι τι? Ειναι πρωσοπικές ή πρακτικες?

Επι ευκαιριας να ενα ενδιαφερον κειμενάκι που βρηκα..

quote:

Είναι απορίας άξιον τo γεγονός πως οι πολιτικοί «παραθυράκηδες», που έσπευσαν «πατείς με πατώ σε» να ζητήσουν τον χωρισμό Κράτους και Εκκλησίας, είναι οι ίδιοι που «συντονίζονται» συνήθως σε πολλά: Στην υπεράσπιση του Σχεδίου Ανάν, στο ξεπούλημα του Αιγαίου τις κουμπαριές με τον Αττίλα και σε άλλες «αγαθοεργίες» απέναντι στον Ελληνισμό. Σαν να αντιγράφουν από την ίδια «κόλλα»! Οι λύσεις, όμως, που προτείνουν είναι αφελείς και τα επιχειρήματά τους έωλα. Μηρυκάζουν απλώς τα μοντέλα της εσπερίας, προτεσταντικά ή καθολικά, εντελώς ανιστόρητα όμως για την ελληνική πραγματικότητα.

Δεν είναι πανάκεια ο συνταγματικός χωρισμός Εκκλησίας και Κράτους. Η Ελλάδα εξελίχθηκε διαφορετικά από τις δυτικές κοινωνίες που έχουν παράδοση αιώνων αστικοδημοκρατικών θεσμών. Δεν κάνω τώρα αξιολόγηση για το ποιας είναι ο πιο «προοδευτικός» ή ο πιο «καθυστερημένος». Καταγράφω απλώς την πραγματικότητα, γιατί η Ιστορία δεν έχει «εάν». Στην Ελλάδα, από την ύστερη βυζαντινή περίοδο και μετά, και ιδιαίτερα μετά το 1821, λειτούργησε διαφορετικά ο μηχανισμός της κοινωνικής συνοχής: μέσα από την εκκλησιαστική μεταφυσική και τον λαϊκό ορθόδοξο πολιτισμό, συνέχεια της γονιμοποίησης του πανάρχαιου τρόπου του βίου σ' αυτόν τον βράχο της Μεσογείου.

Αυτοί που ταυτίζουν την εκκοσμίκευση με τον εκδημοκρατισμό ξεχνούν ότι οι μεγαλύτεροι φασισμοί, που διέλυσαν την Ευρώπη, ξεκίνησαν από τέτοιες κρατικές δομές. Και πως ο σημερινός παγκόσμιος φασισμός προέρχεται από την πεντηκοστιανή -καθαρά κοσμική- πτέρυγα του Χριστιανισμού.

Άραγε η πατρώα αθηναϊκή δημοκρατία, που συμβουλευόταν τα μαντεία και θυσίαζε στους θεούς πριν από κάθε επίσημη δράση, ήταν περισσότερο θεοκρατία από τo «χωριστό» Βατικανό;

Η μεγαλύτερη διαπλοκή Κεφαλαίου-Κράτους και Εκκλησίας γίνεται εδώ και αιώνες στους κόλπους της Δυτικής Εκκλησίας. Όπου, λόγω του βατικάνειου αυτοδιοίκητου, διακινείται εντελώς ελεύθερα όλο το μαύρο χρήμα..., όπως διακινήθηκαν και οι Ναζί εγκληματίες.
Ξεχνούν ή αγνοούν ότι η καθολική Ευρώπη έστειλε την Εκκλησία στην «ιδιώτευση», γιατί δεν μπόρεσε ποτέ η διασπασμένη φεουδαρχία της να την υποτάξει στο κοινό συμφέρον της πολιτείας.

Αντιθέτως, εμείς από το Βυζάντιο κληρονομήσαμε μια ισχυρή πολιτική Ορθοδοξία και μαζί με εμάς και οι άλλοι ορθόδοξοι λαοί. Και αυτή είναι η συνεκτική μας ιδεολογία.

Είναι τυχαία η επισήμανση στο ‘World Fact Book’ της CIA ότι η ύπαρξη του Σταυρού στην ελληνική σημαία υπάρχει επειδή έτσι συνδέει την Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία με το κράτος;...

Η Κύπρος, όπου υφίσταται χωρισμός Εκκλησίας-Κράτους δεν είναι πιο φιλελεύθερη και ανεξίθρησκη από την Αγγλία, όπου η ίδια η Βασίλισσα είναι η κεφαλή της Αγγλικανικής Εκκλησίας. Στην Αγγλία, φερ' ειπείν, αναγνωρίζεται η πολυγαμία, ο ινδουΐστικός γάμος, αντίθετα με την «κοσμική» Γαλλία.

Η Φινλανδία, που είναι η πιο ελευθεριακή χώρα -αναγνωρίζονται και οι λεσβιακοί γάμοι- έχει επίσημη κρατική θρησκεία και τον Σταυρό στην σημαία, όπως και όλες οι Σκανδιναβικές χώρες. Είναι θεοκρατίες, όπως συνηθίζουν να μας απειλούν οι «παραθυράκηδες»;

Ορθώς, κατά τη γνώμη μου, ο καθηγητής Μαλιγκούδης, που γνωρίζει άριστα την Ιστορία μας, άφησε να εννοηθεί στην ‘Ελευθεροτυπία’ ότι είναι ηλίθιοι, αν όχι επικίνδυνα αφελείς, όσοι μιλάνε για χωρισμό,,,

Φρικιώ μπροστά στη σκέψη του οντολογικού ξεπεσμού και του θρησκευτικού μπάχαλου που θα δημιουργηθεί σε μια ενδεχόμενη κατάργηση του θεσμού της «εθνικής θρησκείας».

Γνωρίζοντας τον ψυχισμό και τον χαρακτήρα των Ελλήνων, δεν είναι δύσκολο να φαντασθεί κανείς τις πολυδιασπάσεις που θα ακολουθήσουν. Και πόσο εύκολα θα βρεθούν οι γνωστοί «καλοθελητές» που θα τις σχεδιάσουν και θα τις χρηματοδοτήσουν. Όμως, πολλές μεταρρυθμίσεις νομικές και θρησκευτικές, που πρέπει να συζητηθούν για να αναγεννηθεί η Εκκλησία και να κατοχυρωθεί η ανεξιθρησκεία, δεν χρειάζονται τον χωρισμό για να γίνουν.
Αντιθέτως, όπως έχουν σήμερα τα ελληνικά πράγματα, ο χωρισμός θα διαιωνίσει την αυταρχική δομή και την ανεξέλεγκτη δεσποτοκρατία. Και θα εξυπηρετήσει μόνο τους Επικυρίαρχους και την παγκοσμιοποίηση και όχι την Ελληνικότητα.


quote:
Λάθος λέξη το 'γνωρίζεις'... απλά νιώθεις...

.. ακριβώς, ο θεός είναι βίωμα..

quote:
Τον εαυτό μου τον ξέρω φίλη mimosa και επειδή δεν είμαι τόσο
εγωιστής, δεν ονομάζω την ανώτερη δύναμη που επιθυμώ να επικοινωνήσω
μαζί της,εαυτό μου, αλλα Θεό...

Ναι αλλα βρε αδερφε εμας μας αρεσει όμως να ζουμε με αυτη τη ψευδαίσθηση... και να λέμε για όσους πιστεύουν στον θεό οτι τους αρέσει να ζουνε με μια.. ψευδαίσθηση
Αλλα απο ψευδαισθήσεις εμείς τπτ!
Απο το ενα αυτη μας μπαίνει.. κ απο το άλλο γυρναει με διαφορετικη ενδυμασια..

quote:
Όταν πηγαίνεις στην εκκλησιά λοιπόν, η ηρεμία σε βοηθάει να επικοινωνήσεις μαζί του. Επικοινωνείς με τον ΕΑΥΤΟ σου δηλαδή.
Γιατί πρέπει να υπάρχει η λέξη θεος;

Ε γιατι να σε ενδιαφέρει η απάντηση σε αυτο? Θα σε κάνει πιο ευτυχισμένο? Αφου ο,τι χρειαζεται για να γίνεις ευτυχισμενος θα στο προσφερει ο εαυτό σου(μου κάνει εντύπωση να μην το έχει ήδη βεβαια)..

http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 18:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Η χαρά του Χριστιανού είναι σιωπηλή και γαλήνια. Δεν είναι θορυβώδης και ανήσυχη, δεν ξεσπά σε γέλια και κραυγές. Όποιος την έχει μέσα του, “μόλις ησυχή μειδιάσει”. Η εν Χριστώ χαρά δεν φαίνεται από εξωτερικά σημάδια, μόνο ακτινοβολεί με τρόπο μυστικό..."
http://www.gonia.gr/gonia.php?article=784


Αμ δε!!!

Τους βάζεις δύσκολα!

Όσο πιο πολύ σαματά κάνεις, γέλια και πανηγύρια, στάνταρ χαμόγελο σαν να είναι αυτοκόλλητο στο πρόσωπο, τόσο πιο πολύ δείχνεις και στους άλλους πως διασκεδάζεις.

Όσο πιο πολλά έχεις για να ξοδεύεις, φαγιά, σπίτια, αμάξια, γκόμενες και γκόμενους, .... τόσο πιο πολύ ζεις τη ζωή σου. Δεν το ξέρεις;

Δεν καταλαβαίνω βρε Σαμουήλ γιατί θα πρέπει η όψη μας να είναι θλιμμένη;;
Αφού όλα πάνε φίνα, γιατί να είμαστε θλιμμένοι;
Και αν κάτι δεν πάει καλά, δεν έχεις παρά να πας να πάρεις ένα ....δάνειο, και όλα θα αλλάξουν και για σένα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 18:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαφωνώ και επιμένω. Οι άγιοι είναι επίτηδες ζωγραφισμένοι έτσι.
Την εκκλησία τη θυμούνται οι άνθρωποι όταν έχουν πρόβληματα, αρρώστειες, κακοτυχίες. Οι περισσότεροι τουλάχιστον, για να μην παρεξηγηθω. Νιώθουν ότι ο λυπημένος άγιος συμπάσχει μαζί τους εκείνη τη στιγμή. Πολύ προσεγμένη δουλειά σου λέω.
Εν τω μεταξύ, είναι φτιαγμένο έτσι το κοινωνικό σύστημα ώστε να σου δημιουργεί προβλήματα, να σε αποδυναμώνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 18:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ακριβώς, ο θεός είναι βίωμα..

Ναι.. κι επειδή ο κάθε άνθρωπος το αντιλαμβάνεται και το ερμηνεύει σύμφωνα με τη δική του νόηση, καλύτερα να μην πολυσυζητάμε γι αυτό.
Ο καθένας δικαιούται να έχει το θεο που του αξίζει βρε αδελφέ κι εγώ πάω πάσο!

Edited by - mimosa on 04/12/2008 18:58:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2008, 21:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, βλέπω ότι πάλι πρέπει να εξηγούμε
σε Έλληνες έστω στην ταυτότητα χριστιανούς, τι λέει η
θρησκεία την οποία τόσο εύκολα κρίνουν...Προσωπικά, πιστεύω
ότι πρέπει να ξέρει γιατι μιλάει κανείς και να προσέχει να
μην κάνει λάθη, που θα τον βγάζουν απο τον στόχο του...
Τα θαύματα, είναι μια αλήθεια που δεν μπορεί να αρνηθεί κανείς,
λόγω της πληθώρας των περιπτώσεων και την ευρύτητα του φαινομένου,
σε όλη την γή....
Τέλος για την φίλη mimosa, οι άγιοι που γράφεις καλή μου, ήταν υπο διωγμό,
πείνα και ταλαιπωρίες... δεν υπήρχαν ...μακιγιέρ τότε, ούτε φορούσαν
επώνυμα ρούχα, για να έχουν φανταζί λούκ...Κάνανε αγώνα για την πίστη
τους, όχι πασαρέλα...
Βλέποντας τα πρόσωπα τους, μπορείς να δεις πόσο εύκολος είναι ο δικός μας
αγώνας και να πάρεις δύναμη απο την καθαρότητα της πίστης τους...Δεν
είναι αστέρες της TV....O ρόλος τους καθοριστικός, όχι τα πρόσωπα τους...
Το έργο κοιτάμε, όχι το πρόσωπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 09:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mimosa
quote:

Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει... αλλά τα πρόσωπά τους στις εικόνες είναι θλιμένα και μίζερα.

Mα αυτό ήταν και το ζητούμενο των "πατέρων¨ τους, να φτιάξουν μια κοινωνία θλιμένη και μίζερη, δίχως να σκέφτεται........να την έχουν πάντα υπό έλεγχο....
Και τους έχουν πείσει ότι οι για να γίνουν χαρούμενοι θα το καταφέρουν μέσα στην εκκλησία τους ικετευόντας για σωτηρία!!! (Δίνοντας βέβαια και το κάτι τις τους...)


Ψηλέ, αν οι φίλοι σας με τα μαύρα φουστανάκια έδιναν αυτά που έχουν βουτήξει όλα αυτά τα χρόνια από αφελείς και μη, να είσαι σίγουρος ότι ο κόσμος δεν θα αναγκαζόταν να πάρει κανένα δάνειο και θα ήταν όλοι ευτυχισμένοι!!
Αλλά.....δύσκολο το να είσαι καλός άνθρωπος ε.......?

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 11:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γέλιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στον χριστιανισμό.

Μία εξωρραϊσμένη αιτιολογία γι' αυτό, είναι αυτό που έγραψε ο samuel1974 και επιβεβαίωσε ο ψηλός, λίγα μηνύματα πιό πάνω:

quote:
"Η χαρά του Χριστιανού είναι σιωπηλή και γαλήνια. Δεν είναι θορυβώδης και ανήσυχη, δεν ξεσπά σε γέλια και κραυγές. Όποιος την έχει μέσα του, “μόλις ησυχή μειδιάσει”. Η εν Χριστώ χαρά δεν φαίνεται από εξωτερικά σημάδια, μόνο ακτινοβολεί με τρόπο μυστικό..."

Ο χριστιανισμός αντικατέστησε την επικοινωνία με το θείο των Ελλήνων (η οποία γινόταν με ανοιχτά τα χέρια και κοιτάζοντας ψηλά), με την γονατιστή προσευχή, το σκύψιμο της κεφαλής.

Αντικατέστησε το "συν Αθηνά και χείρα κίνει" με το δουλικό "κύριε ελέησον" και τις μετάνοιες, για να γνωρίζουν στην εταιρεία "γιαχβέ και υιός", ότι έχουν να κάνουν με άβουλα όντα, πλήρως παραδομένα πνευματικά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 11:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά επιχειρείς να σκοτίσεις τον ήλιο, φίλε Γιάπετ....
Η χαρά στα πρόσωπα των χριστιανών είναι η πιο αγνή απο όλες
τις θρησκείες του κόσμου...
Γνήσια χαρά γιατί δεν αποζητά ζωώδη αγαθά, αλλά πνευματικές
καταστάσεις, όπυ υπάρχει η ποιότητα της αγάπης και της ευτυχίας...
Φίλε, ο αγώνας των αγίων, ήταν αγώνας ενάντια στα πάθη... Ούτε κανείς
σου ζητά να τους ακολουθήσεις, ούτε να τους πάς για μοντέλα σε έκθεση
φωτογραφίας, αλλού ήταν οι άνθρωποι, έξω απο την γκλαμουριά σου...
Ζήσαν ως υποδείγματα και παραδείγματα εναρέτων ανθρώπων... Έδειξαν
που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος χάρην Θεου κι αυτό αντί να το θαυμάζεις,
προσπαθείς να το διασκεδάσεις κυριολεκτικά...
Ζωές παραδείγματα, Ελλήνων σοφών, που ζουσαν ανάλογα σαν τον χριστιανικό
τρόπο ζωής, όπως ο Διογένης,αλλά και πολλοί άλλοι, παύουν να είναι άξιες,
αφού γίνονται απο χριστιανούς....Αυτό δείχνει ανώριμο. Έχεις πρόβλημα διάκρισης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 13:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το γέλιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στον χριστιανισμό.

Μία εξωρραϊσμένη αιτιολογία γι' αυτό, είναι αυτό που έγραψε ο samuel1974 και επιβεβαίωσε ο ψηλός, λίγα μηνύματα πιό πάνω:

quote:
"Η χαρά του Χριστιανού είναι σιωπηλή και γαλήνια. Δεν είναι θορυβώδης και ανήσυχη, δεν ξεσπά σε γέλια και κραυγές. Όποιος την έχει μέσα του, “μόλις ησυχή μειδιάσει”. Η εν Χριστώ χαρά δεν φαίνεται από εξωτερικά σημάδια, μόνο ακτινοβολεί με τρόπο μυστικό..."

Ο χριστιανισμός αντικατέστησε την επικοινωνία με το θείο των Ελλήνων (η οποία γινόταν με ανοιχτά τα χέρια και κοιτάζοντας ψηλά), με την γονατιστή προσευχή, το σκύψιμο της κεφαλής.

Αντικατέστησε το "συν Αθηνά και χείρα κίνει" με το δουλικό "κύριε ελέησον" και τις μετάνοιες, για να γνωρίζουν στην εταιρεία "γιαχβέ και υιός", ότι έχουν να κάνουν με άβουλα όντα, πλήρως παραδομένα πνευματικά.


Ο πραγματικός κόσμος της αρχαίας Ελλάδας απέχει πάρα πολυ μακρία απο αυτό που μερικοί φανταζονται ότι ήτανε.

Μερικά ενδεικτικά σημεία:

1.
Για το ότι οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχανε δεισιδαιμονίες:

Όταν ο Περικλής Ξανθίππου ήτανε άρρωστος τον επισκέφτηκαν οι φίλοι του. Τον ρωτήσανε πως τα πάει με την αρρώστεια, αυτός έδειξε τα φυλαχτά που του είχανε κρεμάσει κάτι γυναίκες στο λαιμό και είπε:
-Αφού κατάντησα να δέχομαι να μου κρεμάνε τέτοια στο λαιμό, σκέψου πόσο απελπισμένος είμαι.


2.
Για το ότι οι αρχαίοι Έλληνες δεν γονατίζανε στους θεούς

Ανακρέων ο Τηιος (6 αιώνας π.Χ.)

Προσευχή στην Άρτεμη

Κείμενο:

Γουνούμαι σ' ελαφηβόλε
ξανθή παι Διός αγρίων
δέσποιν Άρτεμι θηρών
η κου νυν επί Ληθαίου
δίνηισι θρασκυκαρδίων
ανδρών εσκατοραίς πόλιν
χαίρουσ', ου γαρ ανημέρους
ποιμαίνεις πολιήτας

Μετάφραση:

Σε σένα γονατίζω των ελαφιών τοξεύτρα,
ξανθή κόρη του Δία, των αγρίων
ζώων δέσποινα, Άρτεμη.
Τώρα στ' αλήθεια πλάι στου Ληθαίου
τις δίνες πόλη ανδρών με θαρραλέα καρδιά
από ψηλά προσέχεις
και χαίρεσαι, γιατί, δεν ποιμαίνεις
πολίτες ανήμερους.

Επίσης σε αρχαιοελληνικό λεξικό υπάρχουν οι εκφράσεις:

Θεών εν γούνασι κείμαι = εξαρτάμαι από την θέληση των θεών

γόνυ τινός προσπίπτειν = ικετεύω


Όσο για τους αρχαίους θεούς, θα παραθέσω ένα απόσπασμα απο το διάλογο της Αγίας Αικατερίνης με τους "σοφούς" που έστειλε ο αυτοκράτορας για να της αλλάξουνε γνώμη.

"- Μεγάλο το λάθος σου, Αικατερίνη. Τους θεούς μας τους ύμνησαν μεγάλοι ποιηταί. Ο ασύγκριτος Όμηρος, " Μέγιστο θεό" ονομάζει τον Δία και " Αθανάτους" τους άλλους. Και ο Οργφεύς ονομάζει τον Απόλλωνα " κραταιό", δυνατό. Τον βλέπει χρυσό, σαν τον ήλιο και φτερωτό...

- Μη ξεχνάς όμως, μεγάλε ρήτορα, ότι ο Όμηρος δεν λέει μονάχα αυτά για τον Δία. Σε πολλές περιπτώσεις τον ονομάζει ψεύτη, πανούργο, ραδιουργό και απατεώνα. Βλέπουμε στους ψεύτικους θεούς σου πάθη και μίση φοβερά. Οι θεοί σας, ο Ποσειδών και η Αθηνά αποφασίζουν να συλλάβουν και να δέσουν τη θεά σας Ήρα. Εκείνη όμως το μαθαίνει, κρύβεται και γλυτώνει... Τι σας λένε όλες αυτές οι ιστορίες; Και όταν οι θεοί σας φιλονικούν εσείς τι θα κάνετε; Με ποιανών το μέρος θα πάτε; Πόση ψευτιά και πόση ματαιότητα δεν κρύβουν όλα αυτά;
Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο για τον Θεό των Χριστιανών. Δεν συμβαίνει το ίδιο για τον Χριστό, τον οποίον προσκυνώ. Εκείνος κυριαρχεί του ουρανού και της γής, ενώ οι δικοί σας θεοί γονατίζουν στις αδυναμίες και στα πάθη τους."

Πηγή:
http://www.psathades.gr/bibliothiki/BioiAgiwn/AgiaAikaterini.htm


Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΣΙΩΝ ΕΡΧΕΤΑΙ

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ

Edited by - samuel1974 on 05/12/2008 13:26:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 13:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει... αλλά τα πρόσωπά τους στις εικόνες είναι θλιμένα και μίζερα. Μετά από 3 επισκέψεις σε εκκλησία κολλάς...
Η δύναμη της εικόνας
Mimosa με έχεις αφήσει άναυδο..!

Μῆνιν ἄειδε θεὰ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 14:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974, μίλησα για επικοινωνία και όχι για ικεσία, κάτι που φυσιολογικά μπερδεύουν οι χριστιανοί, επειδή έχουν μάθει να ικετεύουν, ΜΟΝΟ.

Κατά τα άλλα, είναι απορίας άξιον πώς υπάρχουν τόσες πληροφορίες για την "αγία" Αικατερίνη (μία από τις πολλές), αφού η επίσημη άποψη είναι ότι δεν έχουν διασωθεί και πολλές πληροφορίες, γι' αυτήν.

Να "γνωρίζεις" και διαλόγους, είναι "θαύμα".

Α... και μη ξεχνάς ότι οι λίγες πληροφορίες, προέρχονται απ' τον μεγάλο παραμυθά Ευσέβιο.

Οπότε κανείς στοιχειωδώς νοήμων άνθρωπος, δεν μπορεί να τις πάρει στα σοβαρά.

Υ.Γ. Μην αντλείς πληροφορίες από άλλα φορουμς, διότι κι εκεί προσωπικές απόψεις εκφράζει ο κάθε χρήστης...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 16:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστος δεν έβαλε σε κανεναν λουρια, ούτε είπε προσευχησου ετσι και οχι αλλιως.


quote:
samuel1974, μίλησα για επικοινωνία και όχι για ικεσία, κάτι που φυσιολογικά μπερδεύουν οι χριστιανοί, επειδή έχουν μάθει να ικετεύουν, ΜΟΝΟ.

Αυτο ειναι αυθαιρετο που λες. Αναιτιολογιτο δλδ.

Προτεινω γενικα να μη γράφονται πράματα χωρις να δίνονται αιτολογισεις ή χωρίς να δίνονται αποδείξεις γιατι, εκτός οτι αυτες θα ζητηθουν αργοτερα έτσι κι αλλιώς, είναι ένδειξη αντικειμενικότητας κ ειλικρίνιας.

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 16:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Αυτο ειναι αυθαιρετο που λες. Αναιτιολογιτο δλδ.

Δηλαδή για σένα δεν υπάρχει διαφορά, ανάμεσα στην ικεσία και την προσευχή ή την επικοινωνία;

Ποιό είναι αυτό που θεωρείς ατεκμηρίωτο;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 16:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974, μίλησα για επικοινωνία και όχι για ικεσία, κάτι που φυσιολογικά μπερδεύουν οι χριστιανοί, επειδή έχουν μάθει να ικετεύουν, ΜΟΝΟ.

Αυτο ειναι το αυθαιρετο. Πώς μπορεις να ξερεις τι μπερδευουν οι χριστιανοι? Ξερεις εχει διαφορα το ικετεύω απο το ζηταω ευγενικα, ή απο το το σου ζηταω κατι δείχνοντας σου τον αναλογο σεβασμο..]

Αυτο ειναι που δεν εχει αιτιολογισει. Απλα παραθετεις μια αποψη.

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 17:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mα αυτό ήταν και το ζητούμενο των "πατέρων¨ τους, να φτιάξουν μια κοινωνία θλιμένη και μίζερη

Και άρρωστη, συμπληρώνω.
Και να σήμερα, ο άνθρωπος πιο θλιμένος, πιο μίζερος και πιο άρρωστος απο ποτέ, περιμένει ένα θαύμα.

quote:
ο αγώνας των αγίων, ήταν αγώνας ενάντια στα πάθη

Ποιά ΗΤΑΝ αυτά τα πάθη, μπορείς να το αναλύσεις λίγο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 18:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λέω και βλέπω εγώ φίλοι μου, είναι οτι
κυριαρχεί η πλαστική εικόνα της τηλεόρασης, όπου
ότι παρουσιάζεται είναι υπερβάλλων και με μπόλικη
περιποίηση και φτιάξιμο κι έφτασε σήμερα ο
άνθρωπος που μοχθεί και κουράζεται για να ζήσει την
ζωή του υλική και πνευματική, να θεωρείται αποκρουστικός...
Ω τέμπορα ώ μόρες....
Και βλέπουν το θαύμα της πίστης και του Θεού και το αμφισβητούν,
έτσι, για να είναι στη μόδα...Να μην ξεφύγουν απο το κοπάδι του
νεοεποχιτισμού, είτε έτσι είτε αλλοιώς...Αλήθειες γιατί δεν λέμε πιά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 19:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη δίνεις ιδέες. Ικανοί είναι οι Πατέρες να ζωγραφίσουν την αγία Τάδε με ξανθές μπούκλες και ντεκολτέ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2008, 19:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη δίνεις ιδέες. Ικανοί είναι οι Πατέρες να ζωγραφίσουν την αγία Τάδε με ξανθές μπούκλες και ντεκολτέ.

Μονο οι ανιδεοι και οι βλασφημοι..

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1796875
Maintained by Digital Alchemy