ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 01:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού το 98% των Ελλήνων είστε χριστιανοί έχω μία απορία.....Για πιο λόγο όταν πάθετε κάτι δεν πάτε στα μοναστήρια και στις εκκλησίες αφού πιστεύετε στα θαύματα?????
Γιατί πάτε στα νοσοκομεία και μας πιάνετε και τις θέσεις εμάς των αμαρτωλών που δεν πιστεύουμε????

Άρα για να πηγαίνετε στα νοσοκομεία σημαίνει ότι και εσείς οι ίδιοι αμφιβάλετε και το έχετε κάνει δίπορτο για την περίπτωση που δεν.....
Σωστά??????

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 02:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε ar_ia αυτα συμβαινει όταν έρχονται καινούριοι.. ρωτανε τα ίδια πραματα κ συνεχεια επαναλαμβανομαστε.. ρωτα τον Ψηλο να σου πει που είναι παλιος εδω περα

Κοιτα, είχα πει σε άλλο φορουμα παλιοτερα οτι το 98% είναι οι επιφανειακα χριστιανοι.. αυτοι δλδ που πανε εκκλησια χριστουγενα κ Πάσχα.. Και φυσικά είναι λογικό όλοι αυτοι να εμπιστεύονται τους γιατρους πρωτα κ όχι τα θαυματα..

Επισης θα ήθελα να προσπαθησεις να δεις πιο αντικειμενικα τον χριστιανισμο μιας κ είσαι κ ενηλικη(απ ο,τι εχω καταλαβει) να τον εις απο μια άλλη αποψη κ οχι απλα να τηθεσαι εναντιον του.. μπορεις να το κανεις αυτο.. αλλα θα είσαι απλα ενα μέλος μια "γενιας" άθεων απο αυτες που περνανε συνεχως απ τα φόρουμ κ κανουν τις ίδιες κ τις ίδιες ερωτησεις. Τι θελω να πω. Το ξερω οτι το φόρουμ μας βαζει σε εναν αέναο κύκλο λογομαχίας κ ίσως κ εγωισμου αλλα ο σκοπος είναι εν τέλει να μαθεις κατι.Οταν γράφεις με άλλα λογια κ μάλιστα οταν γράφεις χωρίς ο αλλός να σου έχει κάνει επιθεση.Γενικά μιλώντας, δεν πρεπει να αφηνει κα΄πιος συναισθηματα του τύπου "πρεπει να του πάω κοντρα" "Πρεπει να του δειξω οτι δε συμφωνω" "Πρεπει να κανω κατι οτιδηποτε για να αποδειξω οτι ο δικος μου τρόπος ζωής είναι καλύτερος.. ή τουλαχιστον να απαξιωσω τον δικό του" -αυτα είνα συναισθηματα που συχνα διακατεχουν μέλη του φόρουμ κ δεν ευνοουν τη γνωση κ την αναζητηση της αληθειας.. είναι προς αποφυγει..

Βλεπω οτι γινεσαι απολυτη:"Γιατι δεν πάτε ΟΛΟΙ οι χριστιανοι.."
Μα είναι ευνόητο το γιατι? Η ερωτηση αυτη είναι ρητορικη ουσιαστικα.
Ειναι ευνοητο οτι δεν έχουν ολοι οι άνθρωποι δυνατη πίστη.Αλλα δεν είναι μονο αυτο.

Το να απευθυνεσαι για βοήθεια στο θεό πριν να έχεις εξαντλησει τις δικες σου δυναμεις είναι κατα καποιο τρόπο ιεροσυλία. Γτ έτσι ειναι σαν να τον εκμεταλεύεσαι κ σαν να υποτιμας αυτα που ο ίδιος σου εχει δόσει για να πετυχεις την επιβίωση κ την ευτυχία..

Man uses 100% of his brain. The 10% is a myth.
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 10:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, φίλε Γιάπετ και να σου πω ότι όσοι
απευθύνονται με πίστη και θέρμη,ο Θεός τους βοηθάει..Και
φυσικά, εννοείται με πολλούς τρόπους και δεν έρχονται όλα τα
θαύματα στη δημοσιότητα....
Αν βοηθάει το 100% των πιστών, θα σε γελάσω, αλλά κάθε μήνα γίνονται
δεκάδες θαύματα... Να κάτσω να τα μετρήσω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 10:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχ βρε ar_ia αυτα συμβαινει όταν έρχονται καινούριοι.. ρωτανε τα ίδια πραματα κ συνεχεια επαναλαμβανομαστε.. ρωτα τον Ψηλο να σου πει που είναι παλιος εδω περα


Να μην απαντάτε τότε άμα σας κουράζει.


quote:

Κοιτα, είχα πει σε άλλο φορουμα παλιοτερα οτι το 98% είναι οι επιφανειακα χριστιανοι.. αυτοι δλδ που πανε εκκλησια χριστουγενα κ Πάσχα.. Και
φυσικά είναι λογικό όλοι αυτοι να εμπιστεύονται τους γιατρους πρωτα κ όχι τα θαυματα..

Ξέρω......όπως πάω κι εγώ.....κι εμένα θα με δεις το Πάσχα κάπου απ΄έξω....

quote:

Επισης θα ήθελα να προσπαθησεις να δεις πιο αντικειμενικα τον χριστιανισμο μιας κ είσαι κ ενηλικη(απ ο,τι εχω καταλαβει) να τον εις απο μια άλλη αποψη κ οχι απλα να τηθεσαι εναντιον του.. μπορεις να το κανεις αυτο.. αλλα θα είσαι απλα ενα μέλος μια "γενιας" άθεων απο αυτες που περνανε συνεχως απ τα φόρουμ κ κανουν τις ίδιες κ τις ίδιες ερωτησεις. Τι θελω να πω. Το ξερω οτι το φόρουμ μας βαζει σε εναν αέναο κύκλο λογομαχίας κ ίσως κ εγωισμου αλλα ο σκοπος είναι εν τέλει να μαθεις κατι.Οταν γράφεις με άλλα λογια κ μάλιστα οταν γράφεις χωρίς ο αλλός να σου έχει κάνει επιθεση.Γενικά μιλώντας, δεν πρεπει να αφηνει κα΄πιος συναισθηματα του τύπου "πρεπει να του πάω κοντρα" "Πρεπει να του δειξω οτι δε συμφωνω" "Πρεπει να κανω κατι οτιδηποτε για να αποδειξω οτι ο δικος μου τρόπος ζωής είναι καλύτερος.. ή τουλαχιστον να απαξιωσω τον δικό του" -αυτα είνα συναισθηματα που συχνα διακατεχουν μέλη του φόρουμ κ δεν ευνοουν τη γνωση κ την αναζητηση της αληθειας.. είναι προς αποφυγει..

Όταν θα χρειαστώ καθοδηγητή για το πως πρέπει να συμπεριφέρομαι θα σε φωνάξω.
Μέχρι τότε......περιορίσου στον εαυτό σου.
Μεγάλο παιδί είσαι.....θα το αντέξεις.....


Αν κατά τον ίδιο τρόπο απαντούσα στους αντίθετους από εσάς εδώ μέσα τότε θα ήταν όλα μια χαρά για σας, Γι΄ αυτό σταματήστε την υποκρισία.
Όταν θα αρχίσετε να απαντάτε δίχως να νομίζετε ότι απευθύνεστε σε ανεγκέφαλους τότε ίσως και να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 10:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωστόσο περιμένουμε ακόμα οι άπιστοι,έστω και ένα (1) τεκμηριωμένο θαύμα επανεμφάνισης αποκοπέντος μέλους . Όλο υπεκφυγές , αοριστολογίες , "άγνωστων σε εμάς σχεδίων" ακούμε και βλέπουμε .
Έχετε οι πιστοί να παρουσιάσετε κάτι για να κλείσετε μια και καλή όλα τα στόματα ;;;;;
Εκτός εάν οι παθόντες δεν επιθυμούν την επαναδημιουργία του χαμένου μέλους τους.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 11:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν θα χρειαστώ καθοδηγητή για το πως πρέπει να συμπεριφέρομαι θα σε φωνάξω.
Μέχρι τότε......περιορίσου στον εαυτό σου.

....
....
quote:
Γενικά μιλώντας, δεν πρεπει να αφηνει κα΄πιος συναισθηματα του τύπου "πρεπει να του πάω κοντρα" "Πρεπει να του δειξω οτι δε συμφωνω" "Πρεπει να κανω κατι οτιδηποτε για να αποδειξω οτι ο δικος μου τρόπος ζωής είναι καλύτερος.. ή τουλαχιστον να απαξιωσω τον δικό του" -αυτα είνα συναισθηματα που συχνα διακατεχουν μέλη του φόρουμ κ δεν ευνοουν τη γνωση κ την αναζητηση της αληθειας.. είναι προς αποφυγει..

Σαφώς και δεν είσαι η μοναδικη που κάνει κατι τετοιο, και εγω και ολοι μας εχουμε πεύτουμε συχνά σε αυτη τη παγιδα.. για αυτο ακριβώς τον λόγο κανω αναφορά του γεγονότος με αφορμή εσενα.. κ φυσικά δε θα μπορούσα πάρα να παρω επιθετικη(πλην λάθος/σωστη) απαντηση πράμα που το γνώριζα καθως εγραφα αυτα τα λογια, αλλα ο σκοπος δεν ήταν να παρω θετική απαντηση αλλα να ακουστώ. Τελεία.

Τώρα

quote:
Να μην απαντάτε τότε άμα σας κουράζει.

Σαφως κ θα το κάνουμε στο μέλλον.. όταν τουλάχιστον δεν θα χουμε χρόνο να γραψουμε.. γτ ξέρεις, και να πω εγω "το εχουμε απαντησει αυτο" ο άλλος δε θα παει να το ψαξει κ θα συνεχισει μετά να εκθέτει ενα σωρο άλλες απαντημενες αποριες.. εκτος του οτι αν του πεις "το εχουμε απαντησει αυτο" μποει να νευριασει και να αρχισει τα δικά του και να σου κάνει όποια κουλή ερωτηση του λερθει στο μυαλο..

quote:
Όταν θα αρχίσετε να απαντάτε δίχως να νομίζετε ότι απευθύνεστε σε ανεγκέφαλους τότε ίσως και να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.

Κοιτα, οταν κάποιος κάνει μια ανεγκέφαλη ερωτηση δε μπορουμε παρα να τον θεωρήσουμε αναεγκλεφαλο κ να να τον αντιμετωπισουμε έτσι.

Τωρα αν αυτη η "ανεγκέφαλη ερωτηση" είναι προϊον προκαταληψης ή νοητικου μπερδεματος σαν συνέπεια ψυχικού μπερδέματος εμείς δεν μπορουμε να το λαμβάνουμε υπόψη μας κ δε μπορουμε να γνωρίζουμε πότε συμβαινει, καθως οι άνθρωποι που το μυαλο τους πάει "ως εκει" όπως και οι ανθρωποι των οποιων όλη η κοσμοθεωρία ειναι φτιαγμενη γύρο απ τον εαυτό τους είναι όυκω λιγοι.


Οσο για θαύματα τα πιο γνωστα είναι τον Ιεροσολύμων και της θείας λειτουργιας(δεν κολλας ασθένειες)
αλλα και τώρα που στα είπα τι θα μου πεις? Θα μου πεις "Ναι εχεις δικαιο"?
Υπαρχει τετοια περιπτωση?
Ο,τι και να σου πω, υπάρχει τέτοια περιπτωση?


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/12/2008 12:55:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 12:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα έχουμε αναφέρει τέτοιες περιπτώσεις, φίλε DPJ10...
Και στην Συρία γράψανε και είπαν ΜΜΕ,
ειδικά με θαύμα μεγάλο, επανακόλλησης όλου του σώματος, που έγινε,
αλλά και άλλα...Το επανακολληθέν αυτί του Μάλχου, που αναφέρει
η Καινή Διαθήκη, αλλά και άλλα σημερινά....
Τα θαύματα είναι ανάλογα με το τι ζητάει κανείς...
Μέχρι τώρα, βέβαια, δεν έτυχε περίπτωση που να πρόεκυψε ...έξτρα μέλος
για κανέναν...Κανείς,δλδ, δεν βρέθηκε να έχει τρια χέρια, πόδια,
ή ότι άλλο...
Όλοι περί ασθένειας δήλωναν και αυτό ελάμβαναν... Οι περιπτώσεις αυτές
υπάρχουν σε sites ανάλογα και μπορεί κανείς να βρεί ότι ζητάει. Εδώ συζητάμε
αν πιστεύουμε στα θαύματα... Πιστεύεις, φίλε DPJ10;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 14:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde
quote:


Οσο για θαύματα τα πιο γνωστα είναι τον Ιεροσολύμων και της θείας λειτουργιας(δεν κολλας ασθένειες)
αλλα και τώρα που στα είπα τι θα μου πεις? Θα μου πεις "Ναι εχεις δικαιο"?
Υπαρχει τετοια περιπτωση?
Ο,τι και να σου πω, υπάρχει τέτοια περιπτωση?


Προχτές μου έλεγε ο ανηψιός μου (9 ετών) ότι οι τουαλέτες στο σχολείο του είναι στοιχειωμένες , όταν τον ρώτησα γιατί το λέει αυτό μου απάντησε ότι είδαν μέσα μία εικόνα της Παναγίας με ένα μαχαίρι καρφωμένο πάνω και άκουγαν και μουσική, την μια πιάνο και την άλλη βιολί. Του λέω λοιπόν, μήπως κάποια παιδιά το κάνουν για να σας φοβήσουν?? Όχι μου λέει. Που το ξέρεις τον ρωτάω πάλι, εσύ το είδες??? Όχι μου απαντά, μου το είπαν. Ρώτησες τα άλλα παιδιά αν είδαν κάτι?? Μόνο δύο παιδιά το είδαν μου απαντά και μας το είπαν και αυτοί ,λέει μάλιστα, δεν φοβούντε να μπουν μέσα. Αλλά δεν λένε ψέματα (εδώ έχει τσαντιστεί γιατί με βλέπει να χαμογελαω) , γιατί να μας πουν ψέματα? Για πιο λόγο??? Μήπως του λέω για να διασκεδάσουν με το να σας βλέπουν να φοβάστε??? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ μου απαντά, εγώ πιστεύω τους φίλους μου!!!!!

Και πριν ρωτήσεις που κολλάει.....θυμήσου τα εργόχειρα της παναγίας........

Εσύ λοιπόν τι λες.....θα το πίστευες.....?


Στα υπόλοιπα που είπες δεν αξίζει καν να απαντήσω...........

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 15:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Καλημέρα, φίλε Γιάπετ και να σου πω ότι όσοι
απευθύνονται με πίστη και θέρμη,ο Θεός τους βοηθάει..Και
φυσικά, εννοείται με πολλούς τρόπους και δεν έρχονται όλα τα
θαύματα στη δημοσιότητα....
Αν βοηθάει το 100% των πιστών, θα σε γελάσω, αλλά κάθε μήνα γίνονται
δεκάδες θαύματα...

Γειά σου τρεχα.....

Λες δηλαδή ότι οι περισσότεροι χριστιανοί γίνιονται καλά στους ναούς και τα μοναστήρια;

Διότι ένας άρρωστος χριστιανός, σαφώς και απευθύνεται με θέρμη στο θεό.

Χρειάζεται σκέψη ή ενημέρωση, για να πείς αν στο 100% των χριστιανών συμβαίνουν θαύματα; Αν ίσχυε αυτό δεν θα υπήρχαν ασθενής, σ' αυτήν την κατηγορία των ανθρώπων, έ;;;


quote:
Να κάτσω να τα μετρήσω;

Μήπως έτσι θα γινόσουν χρήσιμος;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 15:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προχτές μου έλεγε ο ανηψιός μου (9 ετών) ότι οι τουαλέτες στο σχολείο του είναι στοιχειωμένες , όταν τον ρώτησα γιατί το λέει αυτό μου απάντησε ότι είδαν μέσα μία εικόνα της Παναγίας με ένα μαχαίρι καρφωμένο πάνω και άκουγαν και μουσική, την μια πιάνο και την άλλη βιολί. Του λέω λοιπόν, μήπως κάποια παιδιά το κάνουν για να σας φοβήσουν?? Όχι μου λέει. Που το ξέρεις τον ρωτάω πάλι, εσύ το είδες??? Όχι μου απαντά, μου το είπαν. Ρώτησες τα άλλα παιδιά αν είδαν κάτι?? Μόνο δύο παιδιά το είδαν μου απαντά και μας το είπαν και αυτοί ,λέει μάλιστα, δεν φοβούντε να μπουν μέσα. Αλλά δεν λένε ψέματα (εδώ έχει τσαντιστεί γιατί με βλέπει να χαμογελαω) , γιατί να μας πουν ψέματα? Για πιο λόγο??? Μήπως του λέω για να διασκεδάσουν με το να σας βλέπουν να φοβάστε??? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ μου απαντά, εγώ πιστεύω τους φίλους μου!!!!!

Χεχε είναι αστειο που το λες αυτο γιατι εμενα στο θαύμα των Ιεροσολολύμων εχουν παει στενοι συγκενεις μου δυο φορες, και ήταν μαρτυρες του θαύματος κ μου το περιγραψανε.Ενας φίλος μαλιστα που είχε πάει μαζί τους ειχε βγαλει μια φωτογραφια οπου είχε τη φλόγα με το αγιο φως κάτω απ τα γένια του κ δεν τον έκαιγε(αυτο συμβαινει για λιγο μόνο, μετά η φλογα καιει κανονικα).

quote:
Και πριν ρωτήσεις που κολλάει.....θυμήσου τα εργόχειρα της παναγίας........

Εσύ λοιπόν τι λες.....θα το πίστευες.....?



Δε ξέρω που αναφερεσαι, αλλα νομιζω το απο πάνω σε καλυπτει.

quote:
Στα υπόλοιπα που είπες δεν αξίζει καν να απαντήσω...........

Αυτο το λες με προϋποθεση οτι και να άξιζε θα μπορουσες?
Βλέπω δεν ακουσες κ πολυ τα λογια που σου λεγα πιο πριν

Αμερικανοι δε θα ριξετε τη κυβερνηση μας! Δε θα σας περάσει! ΖΗΤΩ Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΩΣΣΟΥΣ!
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/12/2008 15:52:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 17:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέω αγαπητέ μου Γιάπετ, ότι οι χριστιανοί που
ζητούν με πραγματική πίστη και καθαρή καρδία, γίνονται
καλά ή ανακουφίζονται με κάποιο τρόπο... Αλλά θα μας τρελάνεις
ρε φίλε; Το πόσοι απο όσους απευθύνονται στο Θεό θεραπεύονται,
προσπαθείς να το κανεις θέμα;δηλαδή, θα μας πεις ότι ο Θεός δεν
θεραπεύει τους υπόλοιπους; Καταλαβαίνεις τι κάνεις;
Απο τη μύγα ξύγκι, φίλε μου, δεν βγαίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 23:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Συγνώμη, ρε παιδιά, sesostris και DPJ10, το θέμα το διαβάζετε,
η ψυχανεμίζεστε τις απαντήσεις σας;Το λέω, γιατί πάνω απο 10 θαύματα έχουν
γραφεί με ονόματα και διευθύνσεις, μέχρι στιγμής και υπάρχουν πολλά...
Όποιος απο σας θέλει έχω πει, μπορεί να πάρει τα στοιχεία, να τα τσεκάρει
και να επιβεβαιώσει.... Απο αυτά τι δεν καταλάβατε;

Αυτό είναι το θέμα, κύριοι, ότι τα θαύματα είναι σύγχρονα και με ανθρώπους
που μπορείτε να μιλήσετε,αν είσαστε Αθήνα ή θεσσαλονίκη...
Πουθενά αλλού καισε καμιά άλλη θρησκεία δεν υπάρχουν αυτά τα θαύματα...
Κάθε μήνα,απο μονές και εκκλησίες, βγαίνουν περιοδικά με επιστολές
απο ιαθέντες με θαύματα πιστούς, είτε περι υγείας, είτε για τεκνογονία είτε ότι
άλλο που η επιστήμη σήκωσε τα χέρια ψηλά κι ο άνθρωπος στράφηκε στο Θεό.
Η πίστη σώζει δια της ενεργείας του Θεού... Αυτό μπορείτε να το δείτε και
ίσως έτσι να καταλάβετε πολλά που τόσο καιρό παραγνωρίζετε...



Όλα τα (θαύματα) που αναφέρεις φίλε trexagireve , ανήκουν στην κατηγορία της αυτοΐασης , και υπήρχαν , υπάρχουν , και θα υπάρχουν σε όλες τις εποχές και όλες τις θρησκείες γιατί είναι δημιουργήματα του εγκεφάλου μέσω της αυθυποβολής .
Μόνο που εσύ χαρακτηρίζεις μόνο τα χριστιανικά ως θεόπεμπτα , και όλα τα υπόλοιπα ως δημιουργήματα των δαιμόνων για να πλήξουν την (μοναδικότητα) της θρησκείας σου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 23:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia
Και πριν ρωτήσεις που κολλάει.....θυμήσου τα εργόχειρα της παναγίας........

Εσύ λοιπόν τι λες.....θα το πίστευες.....?



quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Δε ξέρω που αναφερεσαι, αλλα νομιζω το απο πάνω σε καλυπτει.

Αφου λοιπόν δεν θυμάσαι τι έχεις γράψει, ας σου φρεσκάρω την μνήμη λιγάκι....

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Τον Δεκέμβριο του 2004 βγήκε από τα μέσα ενημέρωσης ένας μουσουλμάνος Σαουδάραβας και διηγήθηκε ένα ζωντανό συγκλονιστικό γεγονός που έζησε και που άλλαξε όλη του τη ζωή. Το διηγήθηκε από την τηλεόραση και το ραδιόφωνο και δημοσιεύτηκε σε εφημερίδες και περιοδικά σε όλη τη Σαουδική Αραβία, Παλαιστίνη και προφανώς σε όλες τις γειτονικές χώρες. Υπάρχει και στα αραβικά σε ιστοσελίδα στο διαδίκτυο αλλά δεν γνωρίζω ποια είναι.
Παντρεύτηκε πριν από χρόνια μια κοπέλα, πλούσια μουσουλμάνα αλλά στείρα. Οπότε πέρασαν τα χρόνια και δεν μπορούσαν να αποκτήσουν παιδιά, παρόλο που είχαν πολλά χρήματα και πήγαν σε πολλούς γιατρούς. Οι γονείς του του έλεγαν να παντρευτεί και δεύτερη γυναίκα και να κρατήσει και την πρώτη αφού ο νόμος τους, επιτρέπει να έχουν μέχρι και τέσσερις γυναίκες. Εκείνος κουρασμένος και αρκετά στεναχωρημένος, πήρε τη σύζυγό του να πάνε ταξίδι αναψυχής στη γειτονική μας από το Ισραήλ Συρία για να ξεκουραστούν και να ξεχάσουν λίγο.

Στη Συρία ενοικίασε λιμουζίνα με οδηγό-ξεναγό για να τους πάει σε όλα τα κοσμικά αξιοθέατα της Συρίας. Ο οδηγός πρόσεξε στο ζευγάρι που ξεναγούσε μια πικρία, πόνο και θλίψη στα πρόσωπά τους. Αφού λοιπόν ξεκουράστηκαν καλά, πήρε το θάρρος και τους ρώτησε γιατί δεν φαινόντουσαν ευχαριστημένοι, μήπως άραγε έφταιγε ο ίδιος και δεν τους άρεσε κάτι στην ξενάγηση και την περιήγηση που τους έκανε. Εκείνοι του ανοίχθηκαν και του εξήγησαν το πρόβλημα της ατεκνίας τους.
Ο μουσουλμάνος λοιπόν οδηγός, τους είπε ότι εδώ στη Συρία οι Χριστιανοί και μάλιστα οι Ορθόδοξοι έχουν το Μοναστήρι της Παναγίας της Σεϊδανάγιας (Σεϊντανάγια στα αραβικά σημαίνει «Κυρία Δέσποινα») και πολλοί άτεκνοι καταφεύγουν στη Θαυματουργική της εικόνα. Εκεί λοιπόν τους δίνουν από το φυτίλι του καντηλιού της θαυματουργής αυτής εικόνας και το τρώνε, το καταπίνουν και τότε η “Μαρία” των Χριστιανών τους δίνει κατά την προαίρεσή τους και την πίστη τους.

Ενθουσιασμένος λοιπόν ο Σαουδάραβας και η γυναίκα του λένε στον ξεναγό: «Πήγαινέ μας εκεί στη Σεϊδανάγια, “τη Δέσποινα των Χριστιανών” κι αν γίνει το ποθούμενο και εάν αποκτήσουμε παιδί θα σου προσφέρω 20.000$ σε σένα και 80.000$ στο Μοναστήρι».

Πήγαν στη Μονή, έκαναν ό,τι έπρεπε και γυρίζοντας πίσω η γυναίκα βρέθηκε έγκυος. Σε μερικούς μήνες γέννησε ένα χαριτωμένο αγοράκι υγιέστατο και πανέμορφο, Θαύμα της Παναγίας μας.
Μόλις γέννησε η σύζυγός του, ο Σαουδάραβας ήθελε να εκπληρώσει, να πραγματοποιήσει το τάξιμο που είχε κάνει. Τηλεφώνησε λοιπόν στον οδηγό εκείνο για να τον παραλάβει από το αεροδρόμιο της Δαμασκού. Ο οδηγός όμως, πανούργος και κακός, ειδοποίησε άλλους δυο φίλους του για να πάνε μαζί στο αεροδρόμιο, να παραλάβουν τον πλούσιο και κατόπιν δολίως να τον σκοτώσουν και να λάβουν όσα χρήματα θα είχε μαζί του, δική τους μοιρασιά.
Πράγματι έτσι κι έγινε. Τον παρέλαβαν από το αεροδρόμιο. Καθ’οδόν χωρίς ο άμοιρος να γνωρίζει τι θα συνέβαινε, τους είπε ότι από τη χαρά του θα έδινε και στους φίλους του οδηγού από 10.000$. Αυτοί αντί να τον πάνε στο Mοναστήρι, τον οδήγησαν σε έρημο μέρος, τον έσφαξαν κόβοντάς του πρώτα το κεφάλι, καθώς και τα υπόλοιπα μέρη του σώματός του (χέρια και πόδια) σε κομμάτια. Τους τύφλωσε όμως το πάθος από αυτήν την εγκληματική τους ενέργεια και αντί να τον πετάξουν εκεί, τον έβαλαν στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου, αφού πήραν μαζί τους χρήματα, ρολόϊ και ό,τι είχε και ξεκίνησαν να πάνε σε άλλο ερημικό μέρος για να τον πετάξουν.

Στον εθνικό δρόμο τους χάλασε το αμάξι και στάθηκαν στη μέση του δρόμου, για να δουν τι συνέβαινε και γιατί σταμάτησε η μηχανή και τους άφησε. Ένας περαστικός τους είδε και από μόνος του σταμάτησε με το αυτοκίνητό του να τους βοηθήσει. Εκείνοι όμως φοβούμενοι μήπως γίνουν αντιληπτοί για το φοβερό έγκλημα που είχαν διαπράξει, προσποιήθηκαν ότι δεν θέλουν βοήθεια.
Ο περαστικός οδηγός όμως φεύγοντας παρατήρησε να στάζει αίμα κάτω από το πορτ μπαγκάζ και πιο κάτω ειδοποίησε την αστυνομία να πάνε να εξιχνιάσουν τι συνέβαινε, διότι αυτοί οι τρεις, του φάνηκαν ύποπτοι.
Έφθασε η αστυνομία, είδαν οι αστυνομικοί το αίμα στο οδόστρωμα και δίνουν διαταγή να ανοίξουν το πορτ μπαγκάζ. Μόλις άνοιξαν σηκώνεται και βγαίνει έξω ο Σαουδάραβας υγιής, ολοζώντανος, με αίματα βέβαια αλλά ραμμένος. “Μόλις τώρα” τους λέει “… η Παναγία τελείωσε και τις τελευταίες ραφές του λαιμού μου εδώ μπροστά”, δείχνοντας το καρύδι του λαιμού του, “αφού μου έραψε όλο μου το σώμα πρώτα”.
Ο κακοποιός εγκληματίας ταξιτζής και οι συνεργοί του, έχασαν τα λογικά τους, τρελάθηκαν και με χειροπέδες τους οδήγησαν στις ψυχιατρικές φυλακές. Φώναζαν σαν δαιμονισμένοι “…εμείς σε σκοτώσαμε, εμείς σε κομματιάσαμε, σου κόψαμε το κεφάλι, πώς ζεις;”
Ο Σαουδάραβας πήγε για πιστοποίηση του λαμπρού Θαύματος. Τον είδαν ιατροδικαστές, εμπειρογνώμονες, αστυνομικοί και πιστοποίησαν με υπογραφές το Θαύμα.
Τα ράμματα ήσαν και είναι φανερά. Φαινόταν φρεσκοσυναρμολογημένος. Διεκήρυττε δε και ομολογούσε ότι “η Παναγία με έραψε και με ανέστησε με την Δύναμη του Υιού Της.”
Κατόπιν ο ιαθείς και αναστηθείς, κάλεσε τηλεφωνικώς όλους τους δικούς του και ήλθαν στη Συρία. Πήγαν στο Μοναστήρι, ευχαρίστησαν την Παναγία Σεϊδανάγια και πρόσφεραν δεήσεις και δοξολογίες. Και αντί του ποσού των 80.000$ που ήταν το τάξιμό του στην Παναγία Σεϊδανάγια, προσφέρει στη Μονή το ποσό των 800.000$, για τη μεγάλη ευεργεσία που του προσέφερε η Παναγία μας.
Ο ίδιος σήμερα αφηγείται συνεχώς το συγκλονιστικό αυτό Θαύμα και αρχίζει πάντοτε λέγοντας: “ Όταν ήμουν μουσουλμάνος μου συνέβη αυτό κι αυτό”, δηλώνοντας ότι δεν είναι πλέον μουσουλμάνος, ούτε αυτός ούτε η οικογένειά του.

Το Θαύμα αυτό τάραξε τις Αραβικές μουσουλμανικές χώρες και όλη τη Μέση Ανατολή, δημιούργησε σάλο και φοβερή έκπληξη.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=14&TOPIC_ID=1450




Και απάντησε μου, αν θες όμως ειλικρινά....Αλήθεια πιστεύεις κάτι τέτοιο???

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 00:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί φίλη ar_ia;

Τι σου φαίνεται περίεργο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 09:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι το ΄θεμα φίλοι μου, ότι δεν αναγνωρίζετε
τη θεικότητα του Χριστού, την ενέργεια του Θεού, της Παναγίας
και των αγίων, γι αυτο και μπερδεύεστε, νομίζοντας ότι
ο χριστιανισμός είναι σαν τις άλλες θρησκείες, που είναι γιαλατζί
ντολμάδες...
Πως μετά να πιστέψετε, αλήθεια, σε θαύματα; Ακόμη και να τα δείτε να
γίνονται, εσείς θα τα αρνείστε με πάθος...
Όπως κάνεικαι δουλεύει ο διάβολος, ναι ο έξαποδώ,που όμως, δεν αμφισβητεί
τον Θεό, γίναμε δλδ, χειρότεροι του διαβόλου, που θέλει τον
άνθρωπο απελπισμένο και ζωώδη, εύκολο θύμα στα σχέδια του...
Γιατί μόνο έτσι μπορεί να δικαιολογηθεί το ζώο που κρύβουμε μέσα μας..
Μόνο στο χάος χαίρεται ο αντίχριστος, με την έννοια του
αντίθετου στον Χριστό και πολλοί επιζητούν αύτη τη τιμή..
Όποιος διεκδικεί τον τίτλο( και στις μέρες μας που όλα
είναι επιθυμητά χάρην της ..δόξας),μπορει να κάνει καριέρα,
δεν υπάρχουν όρια...
Το θαύμα που αναφέρεται στη Συρία, απο μουσουλμάνο,δείχνει το μεγαλείο του
Θεού, έχει γίνει κι όποιος το αμφισβητεί, να φέρει στοιχεία
απο αρμόδια υπηρεσία κι επιστημονική επιτροπή, συμβούλιο επιστημόνων
( γεια σου φίλε Μακεδόν!!!) και τα λέμε..
Μέχρι τότε, μόνο κακίες βγάζετε λες και το ότι άνθρωποι θεραπεύονται
θα μπορούσε ποτέ να σας δυσσαρεστεί... Ώ τέμπορα ώ μώρες!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 10:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Το θαύμα που αναφέρεται στη Συρία, απο μουσουλμάνο,δείχνει το μεγαλείο του
Θεού

Το "θαύμα" της Συρίας δείχνει απλά το πόσο αφελής μπορεί να είναι κάποιος που πιστεύει τέτοιες ανοησίες και πόσο γελοίος μπορεί να γίνει εκτιθέμενος δημόσια περί αυτού.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 10:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν πιστεύεις στο Θεό, όλα γίνονται αγσπητέ μου Μακεδον...
Αλλά και σύ να περιμένεις θαύματα απο δαιμόνια,
μάλλον δεν το έψαξες καλά...Που να δεις φίλε μου Μακεδόν τι
μαγικά κόλπα γίνονταν στην αρχαία Ελλάδα και τι επικλήσεις δαιμόνων
για να πετύχουν θαύματα... Άςτα να πάνε...
Παραθέτω σχετικές αποτυχημένες προσευχές και φρούδες ελπίδες....

Μια πινακίδα που βρέθηκε στην Αττική γράφει: «Ρίξτε ανυπόφορους πυρετούς σε
όλα τα μέλη της Γαμετής, της κόρης της Υγείας... σκοτώστε, χθόνιοι θεοί και ...
την ψυχή και την καρδιά της Γαμετής, της κόρης της Υγείας... ρίξτε πυρετούς
ανυπόφορους σε όλα τα μέλη της..» (A. Audollent, Defixionum tabellae,
1904, No 51).
Μια άλλη ταμπέλα με κατάδεσμο, από την Αθήνα του 3ου ή 2ου π.Χ. αι. ζητά να
πάθει μια κοπέλα, η Κερκίδα, αλαλία: «Κερκίς, Βλαστός, Νίκανδρος, Γλυκέρα.
Δένω την Κερκίδα τα λόγια και τις πράξεις της Κερκίδας, όπως και τη γλώσσα της,
στα νεαρά αγόρια [εννοεί τους νεκρούς που πέθαναν νέοι], και όταν θα διαβάσουν
αυτές τις γραμμές να στερήσουν την Κερκίδα από τη λαλιά της... Ερμή, χθόνιε θεέ,
εσύ...» (A. Audollent, Defixionum tabellae, 1904, No 52).
Μια άλλη πινακίδα (P. Roesch Une tablette de mal 233 diction de T bessa, Bulletin d' arch 233 ologie alg 233 rienne 2, 166-167, σ. 231-232) γράφει: «Δένω τη Σατουρνίνα.
Θα δέσω στο πνεύμα της ένα πικρό [κακό;], τη δένω μαζί με τους απογόνους της.
Να μη γνωρίσει παρά πίκρα και φρίκη, ως τη μέρα που η Σατουρνίνα θα φθάσει στα
έσχατα όρια του θανάτου... στη Σατουρνίνα... καταποντίζω τη Σατουρνίνα στην τρέλα,
από αυτή τη στιγμή, τώρα, για την αιωνιότητα, αμέσως, αμέσως, γρήγορα, γρήγορα.
Την κόβω κομμάτια, ολόκληρη, γρήγορα, για την αιωνιότητα, γρήγορα, γρήγορα».
Μια άλλη πινακίδα (A. Audollent, Defixionum tabellae, 1904, No 18) από τον Άγιο
Τύχωνα στην Κύπρο, γράφει: «υποταγμένοι δαίμονες, Πλούτωνα, άρχοντες της γης,
χθόνιε Ερμή, κι εσείς πνεύματα, όσα βρίσκεστε εδώ, πάρτε τον αντίδικό μου».

Μια πινακίδα του 3ου μ.Χ. αι που βρέθηκε στην Αγορά των Αθηνών (G.W. Elderkin,
Hesperia V, 1936) γράφει: «ΒΑΡΒΑΦΟΡΦΟΡΒΑΡΒΟΡΒΑΡ ΒΟΡΑ ΒΟΡΒΟΡ ΒΑΡΒΑ ΦΟΡΒΑΒΑΙΗ.
Πανίσχυρε Τυφώνα, σου παραδίδω τη Φιλόστρτα, την οποία γέννησε η Γοργίππα, για
να παγώσεις ό,τι είναι δικό της: την αναπνοή της, τη ζωή της, τις δυνάμεις της,
την αντοχή της, το σώμα της, τα μέλη της, τα νεύρα της, τα κόκαλά της, τις
φλέβες της, τις αρτηρίες της, την καρδιά της, τα νύχια της, το συκώτι της,
τα πνευμόνια της, όλα τα εσωτερικά της όργανα. Ναι, άρχοντα Τυφώνα, εκδικήσου
αυτόν που γέννησε...».
Κατάλαβες τώρα γιατί κατηγορούμε την αρχαία ειδωλολατρική θρησκεία σαν
διαμονιώδης και διαβολική; Σαν ξένη προς τον άνθρωπο, τον Έλληνα;...
Αν θέλεις υπάρχουν κι άλλα...
Και σε παρακαλώ,αν μπορείς, χάρην διαλόγου, δλδ, κοίτα μια φορά
κι εσύ, έτσι για αλλαγή, την αλήθεια και μην περνάς τους άλλους για χαζούς...
Ένας πάπυρος δίνει συμβουλές για παρασκευή κατάδεσμου για να προκαλέσει αϋπνία σε κάποια (ΕΜΠ VII, 376-84 [Berz, The Greek Magical Papyri in Translation, 1986 σ. 127-8]): «(..)πάρε μια λάμπα βάλε της φιτίλι και πες:
"Σε εξορκίζω, λάμπα, στ' όνομα της μάνας σου, της Εστίας ΜΗΡΑΛΛΗΛ (πες το δυο φορές), και του πατέρα σου, του Ηφαίστου, ΜΕΛΙΒΟΥ ΜΕΛΙΒΑΥ ΜΕΛΙΒΑΥΒΑΥ. Κάνε την να αναπαύεται χωρίς ύπνο"».
Ένας κατάδεσμος γράφει (ΕΜΠ VII, 376-84 [Berz, The Greek Magical Papyri in Translation, 1986 σ. 128): «Κατάδεσμος ΣΕΔΕΜΟΥΡ ΒΙΡΒΙΑ ΗΧΙ ΕΡΩΦΘΙ ΑΤΑΡΜΕΤΡΑ ΧΗΛΛΩΩΨ (να προστεθεί ό,τι χρειάζεται)».
Τέλος, ένας πάπυρος δίνει οδηγίες για παρασκευή κατάδεσμου για πάσα χρήση (ΕΜΠ VII, 376-84 [Berz, The Greek Magical Papyri in Translation, 1986 σ. 129-130): «(..) Το κείμενο που πρέπει να γράψεις είναι το εξής: "Σε εξορκίζω, Άρχοντα Όσιρι, με τα άγια ονόματα σας ΟΥΧΙΩΧ ΟΥΣΕΝΑΡΑΘ, Όσιρι, ΟΥΣΕΡΡΑΝΝΟΥΦΘΙ ΟΣΟΡΝΟΥΦΗ, Όσιρι-Μνήβι, ΟΥΣΕΡΣΕΤΕΜΕΝΘ ΑΜΑΡΑ ΜΑΧΙ ΧΩΜΑΣΩ ΕΜΜΑΙ ΣΕΡΒΩΝΙΕΜΕΡ Ίσις, ΑΡΑΤΩΦΙ ΕΡΑΧΑΞ ΕΣΕΙΩΘ ΑΡΒΙΩΘΙ ΑΜΗΝ ΧΝΟΥΜ ΜΟΝΜΟΝΤ ΟΥΟΥΖΑΘΙ ΠΗΡ ΟΥΝΝΕΦΕΡ ΕΝ ΩΩΩ παραδίδω στα χέρια σας, Άρχοντα Όσιρι και σας εμπιστεύομαι αυτό το υλικό". Αν όμως θάψεις την πινακίδα ή την κρύψεις σε ποταμό .... να γράψεις την ορφική φράση ΑΣΚΕΙ ΚΑΙ ΧΑΣΚΕΙ».
Αυτά φίλε μου είναι άκρως προσβλητικά για το αθάνατο ελληνικό πνεύμα και πρέπει να
φύγουν απο την χώρα μας, όπως κι έγινε, για πάντα...Δεν είμαστε ιθαγενείς
κανενός απολίτιστου λαού.. Είμαστε Έλληνες!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 13:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και απάντησε μου, αν θες όμως ειλικρινά....Αλήθεια πιστεύεις κάτι τέτοιο???

Οπωσδήποτε δε το θεωρώ αδύνατο, ηδίως αν έχει γινει τετοιος σάλος για αυτο στη χώρα που διαδραματιστικε κ υπάρχουν τόσα πειστήρια.

Ειναι λογικο με τη δυναμη του θεού όλα γίνονται.Εσενα θα σε πηράζει βασικά ο "τρόπος" που έγινε το θεύμα.
Δλδ οταν ο αλλος σου λέει "..μολις που προλαβε να μου ράψει το λαιμό"
Εννοειτε πως η Παναγια δεν έχει χέρια κ δεν "εραβε" σαν ανθρωπος.
Απλα κατα αυτο το τροπο γινεται πιο κατανοητο κ πιο εμφανές το θαύμα.

And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 16:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., σταμάτησε να αντιγράφεις τις ανοησίερς της ΟΟΔΕ, σ' έχει εκθέσει τόσες φορές...

quote:
Ακόμη και να τα δείτε να
γίνονται, εσείς θα τα αρνείστε με πάθος...

Προσωπικά αν έβλεπα μια γυναίκα, μέσα σ' ένα πορτ-μπαγκάζ, να μαζεύει κομμάτια ενός ανθρώπου, να τον ράβει αφού έχει ενώσει όλα τα αγγεία προηγουμένως και να τον επαναφέρει στη ζωή, θα πίστευα στα θαύματα, με μια προ?ϋπόθεση.

Να έβρισκα στο τέλος, (μέσα στο πορτ-μπαγκάζ) την... κουβαρίστρα απ' το μπρισίμι...

Θα μου άξιζε να γίνω χριστιανός!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 16:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., ξέχασα να σου πω, να ρωτήσεις αυτόν τον Γιάννη Τ. που έχει κάνει την "έρευνα" της ΟΟΔΕ, αφού οι θεοί των Ελλήνων είναι φανταστικά ανθρώπινα δημιουργήματα, πώς βοηθούν στα αποτελέσματα της μαγείας;

Πάλι το "MALLEUS MALEFICΑRUM" διάβαζες πριν κοιμηθείς;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 17:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, βλέπω ότι συνήλθες και επιμένεις
να κρίνεις τον Θεό με ανθρώπινα μέτρα...Ελπίζω κάποτε να
καταλάβεις ότι εκτός ποα τις ψεύτικες θρησκείες που κάνουν
μόνο κόλπα και επικλήσεις δαιμονων, έχουμε και τον χριστιανισμό,
για να υπάρχει ελπίδα σωτηρίας για τον άνθρωπο...
Επαναλαμβάνω, λοιπόν, για σενα τον Μακεδόνα και λοιπούς άπιστους θωμάδες,
αν αμφισβητείτε το συγκεκριμένο θαύμα ή άλλο, βρείτε στοιχεία να μου τα
τρίψετε στη μούρη, για να δούμε πόσο αλήθεια και πόσο ψεύτικα είναι,...
Αλλά περί ουσίας, αλλού τυρβάζετε...
Οι 12 ψευτοθεοί φίλε μου, εσείς λέτε ότι είναι φανταστικά δημιουργήματα,
ότιέχουν αλληγορική σημασία, βλέποντας την μικρότητα των πράξεων τους...
Εγώ, απο την αρχή σας λέω ότι είναι δαιμόνια και υπηρετούν τον διά-βολο...
Τώρα εσύ όσο Αλέκος και να το παίξεις, δεν το αλλάζεις...

Αλήθεια, τι λές για τις τελετές, επιγραφές και επικλήσεις; Απο το Γρημόριο
ή απο την Σολομωνική, τα ξεσηκώσανε οι τότε αγύρτες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 17:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου Γιάπετ, βλέπω ότι συνήλθες και επιμένεις
να κρίνεις τον Θεό με ανθρώπινα μέτρα...Ελπίζω κάποτε να
καταλάβεις ότι εκτός ποα τις ψεύτικες θρησκείες που κάνουν
μόνο κόλπα και επικλήσεις δαιμονων, έχουμε και τον χριστιανισμό,
για να υπάρχει ελπίδα σωτηρίας για τον άνθρωπο...
Επαναλαμβάνω, λοιπόν, για σενα τον Μακεδόνα και λοιπούς άπιστους θωμάδες,
αν αμφισβητείτε το συγκεκριμένο θαύμα ή άλλο, βρείτε στοιχεία να μου τα
τρίψετε στη μούρη, για να δούμε πόσο αλήθεια και πόσο ψεύτικα είναι,...
Αλλά περί ουσίας, αλλού τυρβάζετε...
Οι 12 ψευτοθεοί φίλε μου, εσείς λέτε ότι είναι φανταστικά δημιουργήματα,
ότιέχουν αλληγορική σημασία, βλέποντας την μικρότητα των πράξεων τους...
Εγώ, απο την αρχή σας λέω ότι είναι δαιμόνια και υπηρετούν τον διά-βολο...
Τώρα εσύ όσο Αλέκος και να το παίξεις, δεν το αλλάζεις...

Αλήθεια, τι λές για τις τελετές, επιγραφές και επικλήσεις; Απο το Γρημόριο
ή απο την Σολομωνική, τα ξεσηκώσανε οι τότε αγύρτες;


και όλα αυτά τα τραγελαφικά στο τέλος του 2008 δεν είναι παράξενο που οι παπάδες τρώνε με χρυσά κουτάλιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 17:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορία ψάλτου βήξ, αγαπητέ άθεε...Ή αλλοιώς ότι
δεν μας συμφέρει, δεν το θίγουμε και κάνουμε ότι δεν
καταλαβαίνουμε....
Εσυ όμως, φίλε μου, τι λές για το 12θεό; Ήταν θρησκεία ή όχι;
Έλα, πες μου πόσο άθεος εισαι και μην ανησυχείς αν θα θίξεις
φίλους σου...
Ήταν ή δεν ήταν ειδωλολατρική η αρχαία ξενόφερτη θρησκεία του Βαάλ και του
δια-βόλου που ήρθε στην Ελλάδα, έστω σε αγράμματους χωρικούς και λίγους
σάτυρους τον χαρακτήρα προγόνους μας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 18:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η θρησκεία των αρχαίων ελλήνων δεν ήταν ξενόφερτη πρόβατο του θεού σε σχέση με τη θρησκεία που εσύ ασπάζεσαι
ο κάθε λαός δημιουργεί τους δικούς του θεούς

έτσι βλέπουμε ότι για τις θεότητες που αφορούν την δημιουργία(γεωργία,γεννήσεις κλπ)οι άνθρωποι βάζουν θηλυκές θεότητες σε αντιδιαστολή οι θέσεις των ποιο αιματηρών θέσεων μπαίνουν αρσενικές θεότητες

ο βαάλ ήταν θεότητα που για κάποιο διάστημα λατρευόταν και από τους προγονούς σου τους εβραίους
κάποια στιγμή σταμάτησαν να σφάζουν τα πρωτότοκα τους και άρχισαν να κόβουν την πόσθη των παιδιών τους και να θυσιάζουν ανάλογα με την οικονομική τους άνεση από βόδι μέχρι περιστέρια

ειδωλολατρική είναι η κάθε θρησκεία που βλέπει και νομίζει ότι υπάρχουν ιαματικές δυνάμεις σε διάφορα αγάλματα,εικόνες ιερά ξύλα ,πέτρες κομμάτια μούμιας
ο χριστιανισμός είναι μια ειδωλολατρική θρησκεία
αλλά εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει θρησκεία που να μην είναι ειδωλολατρική


και νομιζει οτι υπαρχουν συγκεκρημενες ιαματικές
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 18:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου άθεε, μην κάνεις αυ΄το το λάθος κι εκτίθεσαι έτσι
γιατί αντί για άθεος, δείχνεις ειδωλολάτρης, όταν όλοι ξέρουμε
ότι η αρχάια ελληνική θρησκεία, ήρθε απο την ασσυριακή δαιμονολατρεία
και αυτό είναι επίσημα παραδεκτό, τουλάχιστον,΄οπως λέει η wikipaideia:
"Αρχαία ελληνική θρησκεία
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια


Ιερό της Βραυρώνας
Με τον όρο αρχαία ελληνική θρησκεία εννοείται το σύνολο των δοξασιών και τελετουργικών δρώμενων που τελούνταν στην αρχαία Ελλάδα με τη μορφή λατρευτικών παραδόσεων, ως πρακτικό θεμέλιο και συμπλήρωμα της ελληνικής μυθολογίας. Καθώς μάλιστα στον αρχαιοελληνικό κόσμο οι θρησκευτικές πρακτικές διέφεραν κατά τόπους, θα μπορούσε πιθανώς να αναφερθεί κανείς σε ελληνικές θρησκείες. Οι λατρευτικές πρακτικές των Ελλήνων εκτείνονταν πέρα από τα όρια της ηπειρωτικής Ελλάδας στα νησιά και τις ακτές της Ιωνίας στη Μικρά Ασία, τη Μεγάλη Ελλάδα (Σικελία και νότια Ιταλία) και στις διασκορπισμένες ελληνικές αποικίες της δυτικής Μεσογείου όπως η Μασσαλία. Το ελληνικό θρησκευτικό παράδειγμα επηρέασε τις θρησκευτικές πρακτικές των Ετρούσκων και ιδιαίτερα τις τοπικές, αστικές λατρείες των Ρωμαίων.
Η ακαδημαϊκή έρευνα υποδεικνύει ότι η πρώιμη ελληνική θρησκεία προήλθε ή επηρεάστηκε σημαντικά από σαμανιστικές πρακτικές των στεππών της κεντρικής Ασίας, διαμέσου της ελληνικής αποικίας της Ολβίας στην Σκυθία, στη βόρεια ακτή της Μαύρης θάλασσας με κατάληξη τις πεδιάδες της Θεσσαλίας."
Αυτά και άλλα άμα θέλεις, αλλά εσύ ως άθεος, πως και υπερασπίζεσαι την θρησκεία
των ειδώλων του Βαάλ, δια-βόλου;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 18:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., για τη θρησκεία σου, ό,τι είναι δυσνόητο ή ανεξήγητο, είναι μαγικό και έργο του σατανά ή αν συμφέρει έργο του θεού, το οποίο αδυνατεί ο άνθρωπος να κατανοήσει.

Τις αποφάσεις για όλ' αυτά, τις έχουν πάρει άνθρωποι οι οποίοι κατά καιρούς και ως εκ θαύματος, μπορούσαν να κατανοήσουν τις προθέσεις, παρ' όλο που έλεγαν σε όλους τους άλλους, ότι είναι ανεξήγητες.

Φαύλος κύκλος για μικρά παιδιά ή για όσους διαθέτουν νοημοσύνη μικρού παιδιού.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 18:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε μου Γιάπετ, στην θρησκεία μου είναι ξεκάθαρα
τα πράγματα:Υπάρχει το καλό και το κακο, άσπρο και μαύρο,
δεν υπάρχουν γκρί περιοχές, αλλά πλάνες που σκοπό έχουν να κοροιδέψουν
και παρασύρουν τον άνθρωπο....Για μένα υπάρχει Θεός και διάβολος
και επειδή δεν πιστεύω ότι υπάρχουν και ..περαστικοί,άλλοι θείσκοι
που κατά λάθος εμπλέκονται γι αυτό και είμαι έτσι απόλυτος...
Αλλά και κανείς δεν αρνείται ότι υπάρχει
αυτο το δίπολο, απλά προσπαθούν να μας πείσουν ότι το κακό είναι δικό μας...
Εγώ αυτο πάλι, δεν το πιστεύω...
Τα θαύματα, επαναλαμβάνω, γίναν σε ανθρώπους του σήμερα που τα έζησαν και
ευεργετηθήκαν.Εσύ αν τα αμφισβητείς, κάνε την έρευνα σου κι έλα να μας φωτίσεις..
Τι λές, μπορείς να το κάνεις αυτο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 20:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 σελίδες πρίν είπες οτι ο θεός είναι μέσα μας. Οπότε και ο διάβολος μέσα μας θα είναι.
Αν δεν είναι δικό μας το κακό, ποιανού είναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 21:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Οι 12 ψευτοθεοί φίλε μου, εσείς λέτε ότι είναι φανταστικά δημιουργήματα,
ότιέχουν αλληγορική σημασία, βλέποντας την μικρότητα των πράξεων τους...
Εγώ, απο την αρχή σας λέω ότι είναι δαιμόνια και υπηρετούν τον διά-βολο..

Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς πιστεύεις. Δεν μπορείς να αναιρείς τον εαυτό σου μέσα στην ίδια πρόταση. Το λιγότερο που προκύπτει απ'αυτά που γράφεις είναι σχιζοφρένεια.

Λες "οι 12 ψευτοθεοί" που σημαίνει φανταστικά δημιουργήματα και μετά στην ίδια πρόταση λες ότι είναι δαιμόνια που υπηρετούν το διάβολο. Κι επειδή για σένα ο διάβολος και τα δαιμόνια είναι υπαρκτά, άρα οι 12 ψευτοθεοί είναι 12 αληθινοθεοί.

Τελικά οι 12 θεοί είναι φανταστικά πρόσωπα ή πραγματικά;

ΥΓ. Αλήθεια, είναι κανείς άλλος χριστιανός εδώ πέρα που συμμερίζεται αυτά που γράφεις; Ή έχεις φτιάξει ένα δικό σου χριστιανισμό... τρεχαγηρεβισμό ας πούμε...;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 21:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου mimosa, έχεις μπερδευτεί απο τους
αρχαιόπληκτους και τον Αβραξά τους... Ο Θεός είναι
μέσα μας. Διάβολος είναι μια διεστραμένη άποψη του καλού..
Με αυτή την έννοια όλοι είμαστε δυνητικά διάβολοι, το άν γίνουμε είναι
άλλο θέμα...Δεν υπάρχει διάβολος, αν πούμε ότι υπάρχει κάτι πρέπει
να έχει δική του υπόσταση κι όχι η αντίδραση σε κάτι άλλο...Ο διάβολος
είναι απλά άρνηση του Θεού, δεν λέγεται η αρνητικότητα ύπαρξη...Εξ ορισμού..
φίλε μου Μακεδόν, μπορεί εσύ να μπερδεύεσαι, αλλά εδώ μπερδεύεις άλλα
κι άλλα, εδώ θα κολλούσες;
Να σου εξηγήσω λοιπόν...
Ψευτοθεοί είναι οι δαίμονες,γιατί επιζητούν τη θέση θεού,
αλλά αυτο γιατί δεν είναι θεοί, αλλά πνευματικές οντότητες
με ημερομηνία λήξεως...Οπότε που το λάθος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy