ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 01:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το καθε θαυμα(πραγματικο και οχι για να μαζεψουν λεφτα οι ιερεις της οποιας θρησκιας)γινετε μονο αν οι μαρτυρες πιστευουν σε καποια δυναμη
καπως ετσι λειτουργει και η μαγια

αλλα στην τελικη το θαυμα δεν το κανει κανενας θεος-θεα αλλα ο ιδιος ο ανθρωπος(χρησιμοποιουμε το 10% του εγκεφαλου μας για τις λειτουργιες που χρειαζονται για να ζησουμε)

δεν μπορω να δεχτω ως θαυμα το οτι βρησκετε μοσχευμα την καταληλη στιγμη για καποιον

δηλαδη αυτος που πεθανε τον σκοτοσε ο θεος γιατι εκρινε οτι επρεπε να ζησει ο αλλος?

δεν μπορω να δεχτω ως θαυμα σε καποιο ναυαγιο να γλιτωνουν οι 10 και να πνιγονται οι 1000

αν δω το βραδυ εναν αγγελο στο προσκεφαλο μου να μου λεει τον αριθμο του λαχειου τοτε ειναι θαυμα αν δω το κομοδινο μου να μου τον λεει τοτε ειναι τα ποτα που καταναλωσα(και στις δυο περιπτοσεις το νουμερο ειναι σωστο)


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 02:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Αβδηρε
μηπως να σου αναφερω πληθος ιστοριων απο θαυματουργες εικονες οι οποιες ανακαλυφθηκανε απο καποιο οραμα καποιου τυχαιου ανθρωπου?
Ανακαλυφθηκανε στα πιο περιεργα μερη και μολις βγηκανε στην επιφανεια αρχισανε να θαυματουργουνε.
Αυτες οι εικονες απο που ειχανε μαζεψει ενεργεια?


ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΠΩΣ ΤΟ ΕΞΗΓΕΙΣ???ΕΓΩ ΣΕ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑΥΜΑΤΑ!ΠΑΡΑΛΥΤΟΥΣ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΠΑΤΟΥΝ,ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΟΥΣ "ΧΤΥΠΗΣΕ",ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ?ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ...
ΚΑΘΑΡΑ ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 09:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμαμαι ειχα και εγω μια παρομοια απορια.
Τι διαφορα εχει η Παναγια της Τηνου, απο την παναγια στην εκκλησια της δικιας μου ενοριας?
Γιατι ολοι οσοι εχουν καποιο προβλημα κανουν τον κοπο να πανε πηγαινουν εκει, αντι να προσευχηθουν στο σπιτι τους?
Η Παναγια ειναι μια...!
Ειναι ομως και αναμφισβητητα τα θαυματα που γινονται στην Τηνο!

Η απαντηση που μου εδωσε ο θεολογος ειναι οτι το θαυμα το κανει η πιστη του ανθρωπου που προσευχεται στη "θαυματουργη" εικονα σιγουρος οτι θα τον βοηθησει!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 09:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας. 'Ανοιξα κι εγώ σχετικό νήμα αφού όντας και φρέσκια και ξανθιά δεν είδα τα ήδη υπάρχοντα. Λέω να καταθέσω σε τούτο εδώ το νήμα τη δική μου οπτική, η οποία έχει ως εξής: Κατ'αρχάς δεν είμαι απ'αυτούς που ενστερνίζονται στην όποια "τυφλή" πίστη κατά το "πίστευε και μη ερεύνα", μια και το μονοπάτι τέτοιων προσεγγίσεών μου πρέπει να είναι τέτοιο, ώστε να μην πηγαίνει κόντρα στον ορθολογισμό μου.

Κατά δεύτερον για μένα οι όροι "μεταφυσικό", "υπερφυσικό", "μεταφυσικό" είναι κατ'ουσίαν αδόκιμοι, άσχετα αν τους χρησιμοποιώ όταν αναφέρομαι σε κάτι ανεξήγητο για τη λογική και τις γνώσεις που διαθέτω.

Επίσης, στην δική μου προσέγγιση του θείου, δε νοείται ένας Θεός τιμωρός, ο οποίος παράλληλα, δρα κατά τα κέφια του άλλοτε απάνθρωπα άλλοτε παράλογα, όπως ευαγγελίζεται η εβραϊκή κουλτούρα. Κατά συνέπεια, δεν συνάδει με τη λογική μου αλλά ούτε και με το σύστημα αξιών μου, η ιδέα ότι παραβιάζει φυσικούς νόμους που ο ίδιος θέσπισε/εδραίωσε στο σύμπαν, για να επιτελέσει το όποιο θαύμα που θα μας άφηνε εμάς άναυδους και μ'ανοιχτό το στόμα. Δεν είναι ο Θεός θεούλης, ούτε κατ'εικόνα και ομοίωση του ανθρώπου (τ'αντίστροφο ίσως), ο οποίος μπορεί ανά πάσα στιγμή να παραβιάσει τους νόμους που'΄χει θεσπίσει για να βολευτεί ο ίδιος. Είναι μια ανωτέρα συμπαντική δύναμη ασύλληπτη στα περιορισμένα νοητικά μου πεδία, ρυθμιστής της (φαινομενικής μόνο) αταξίας του σύμπαντος, αιτίου και αιτιατού.

Κατά συνέπεια, το όποιο φαινόμενο που στα δικά μας μάτια υπερβαίνει του φυσικού, θεωρώ ότι επιτελείται πάντα μέσα στα πλαίσια και κάτω από φυσικούς νόμους που ακόμα δε γνωρίζουμε ως επιστημονικά διατυπωμένους. 'Ομως και πριν διατυπώσει ο Νεύτων το νόμο της βαρύτητας, δε σημαίνει ότι αυτή δεν υπήρχε. Και αν ο πρωτόγονος άνθρωπος, (μη γνωρίζοντας περί μαγνητισμού) έβλεπε ξάφνου δυο μέταλλα να έλκονται και να προσκολλώνται, σαφώς θα το ανήγαγε σε "θαύμα".

Πέραν των παραπάνω όμως, πιστεύω πως θαύματα έχουν γίνει και γίνονται. Βεβαίως και σωστά λογίζεται ως θαύμα, ένα φαινόμενο ίασης ή κάτι άλλο που υπερβαίνει των φυσικών νόμων όπως εμείς τους γνωρίζουμε. Αν το θαύμα πραγματοποιηθεί μέσω κάποιου υπαρκτού προσώπου (βλ. Χριστός ή Απολλώνιος Τυανέας και άλλοι)σημαίνει ότι αυτό το πρόσωπο έχει καλλιεργήσει (συνειδητά με ιδρώτα, αίμα, προσωπικές υπερβάσεις, αυτοέλεγχο και θυσίες ακόμα) το χάρισμα της ψυχικής ενεργειακής δυναμικής του, που του επιτρέπει να επιστρατεύσει κατά βούληση και συνειδητά, φυσικούς νόμους άγνωστους ακόμα σ'εμάς για να το πραγματοποιήσει. Αν πραγματοποιείται από μόνο του, χωρίς "θαυματουργό" ενδιάμεσο, θεωρώ βέβαιο ότι συμμετέχει (ερήμην μας ή ασυνείδητα) ΚΑΙ το δικό μας ψυχικό ενεργειακό πεδίο στην όλη διαδικασία.

Τα παραπάνω είναι η θεωρία μου, κι αποτελούν κομμάτι της φιλοσοφίας μου. Στην πράξη και την καθημερινότητά μου, θαύματα για μένα μπορεί να λογίζονται και πράγματα απλά, που γι'άλλους θεωρούνται δεδομένα. θαύμα το να βλέπω κομμάτια του δικού μου σύμπαντος μέσα στα μάτια των παιδιών μου, θαύμα κι η φύση κι ο ζωντανός πλανήτης μας κι η θάλασσα που λατρεύω, θαύμα και που ξύπνησα σήμερα σε μια καινούργια μέρα, χαμογελώντας.


Συγνώμη αν κούρασα με την πολυλογία μου. Είμαι υπεραναλυτικό καθίκι όντως :)

Την καλημέρα μου σε όλους
Βίκυ


_______________________
Μην κοιτάζεις πίσω με θυμό, ούτε μπροστά με φόβο, αλλά γύρω σου προσεκτικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλώς ήλθες!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σ'ευχαριστώ Avallon, καλώς σας βρήκα

_______________________
Μην κοιτάζεις πίσω με θυμό, ούτε μπροστά με φόβο, αλλά γύρω σου προσεκτικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Radmila
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 11:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα δεν είναι μόνο στο αν πιστεύει κάποιος
ή όχι στα θαύματα αλλά αν έχει το θάρρος εφόσον
πιστεύει , όταν κάποιος του εξηγήσει τον τρόπο
λειτουργίας του θαύματος αυτού , τότε να το
παραδεχθεί ότι πρόκειται για φυσικό φαινόμενο.

Στην περίπτωση που ανακαλύπτεις (ξεσκεπάζεις)
το πως έγινε το τεκμηριώνεις αλλά ο άνθρωπος
που του εξηγείς το τι έγινε , κλείνει τα αυτιά του
και επιμένει σε υπερφυσικές ερμηνείες τότε το θέμα
είναι πως ξεριζώνεις την δεισιδαιμονία.

Και το δεύτερο θέμα είναι πως κάποιοι εκμεταλεύονται
τους ανθρώπους που έχουν ροπή προς δεισιδαιμονίες.

Αυτά

---
Φιλάκια,μάτςς μούτςς ΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 14:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όχι δεν πιστεύω στα θαύματα.
θα πρέπει να ντρέπονται ορισμένοι επιτήδειοι που εκμεταλλεύονται την πίστη κάποιων ανθρώπων και στήνουν "θαύματα" απο δώ και απο κει. Σχετικά πρόσφατα έδειξε η τηλεόραση στις ειδήσεις πως έκαναν κάποιες χριστιανικές εικόνες να δακρίζουν, βάζοντας κάποιο υγρό (δεν θυμάμαι ακριβώς τι) με σύριγγα απο το πίσω τμήμα της εικόνας στοχεύοντας στο μάτι της παναγίας, το οποίο θα έβγαινε την ώρα που θέλανε οι αλητήριοι αυτοί, ανάλογα με το πόσο παγωμένο ήταν το υγρό(αν τα θυμάται κανείς λεπτομερώς ασ τα γράψει). Και κάποιοι άλλοι σε μια εκκλησία της Καλλιθέας που είχε πάθει ζημιές απο τον σεισμό παρουσιάζανε μια εικόνα να ματώνει...με σιρόπι βυσσινάδας...και ο κόσμος εξαπατημένος άφηνε τον οβολό του για να ενισχυθεί το ταμείο. Σα δεν ντρέπονται λιγο λέω εγω. Και η φάση είναι ότι αυτός που τους ξεβράκωσε τους θαυματοπλάστες ήταν μοναχός.


God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 15:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι όντως λυπηρό να βλέπεις κάποιους επιτήδειους, είτε ανήκουν στον κλήρο είτε όχι, να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το θρησκευτικό φρόνημα των πιστών, με σκοπό το οικονομικό όφελος.

Λυπάμαι επίσης να βλέπω άτομα να σκανδαλίζονται και να χάνουν την πίστη τους λόγω τέτοιων φαινομένων.

Δεν θα ήθελα να αναφερθώ στον ορισμό του θαύματος. Θα ήθελα όμως, αυτοί που λένε πως δεν πιστεύουν στα θαύματα, να πουν τη γνώμη τους για τό παρακάτω γεγονός, για το οποίο υπάρχουν ονόματα, διευθύνσεις και αφορά ένα ολόκληρο χωριό.

"Το βιβλίο "Η ζωή εκ τάφων" περιγράφει αναλυτικά τα συγκλονιστικά γεγονότα που συνέβησαν κατά τα έτη 1959-1962 στην περιοχή Θερμή της Λέσβου. Τρείς άγιοι, ο Άγιος Ραφαήλ, ο Άγιος Νικόλαος και η Αγία Ειρήνη εμφανίστηκαν πολλές φορές και σε πολλούς κατοίκους της Θερμής και των γύρω χωριών, και αποκάλυψαν ότι το έτος 1463 επιτέθηκαν οι Τούρκοι σε ένα μοναστήρι που βρίσκονταν στον λόφο πάνω από την Θερμή, βασάνισαν φρικτά και σκότωσαν τους τρεις αγίους καθώς και πολλούς μοναχούς και κατοίκους που είχαν καταφύγει στο μοναστήρι.

Οι άγιοι αποκάλυψαν τα ονόματα τους, την ζωή τους, και -το εκπληκτικώτερο- τα ακριβή σημεία όπου ήταν θαμένοι. Και όλα αυτά με εμφανίσεις σε πολλούς ανθρώπους, έτσι ώστε οι μαρτυρίες του ενός να επιβεβαιώνουν και να συμπληρώνουν τις μαρτυρίες του άλλου.

Οι άγιοι επίσης υπέδειξαν πού να σκάψουν για να βρεθούν άγια εικονίσματα και το αγίασμα του αρχαίου μοναστηριού, ενώ από τις πρώτες εμφανίσεις επιβεβαίωσαν την αγιότητά τους με την επιτέλεση θαυματουργικών ιάσεων.

Μια ιερή ιστορία, ένας ιερός τόπος αναδύθηκαν από την απόλυτη λήθη μετά 500 χρόνια, καθώς τίποτε δεν είχε απομείνει από το ολοκαύτωμα της αρχαίας μονής, ούτε στην μνήμη των κατοίκων, ούτε στην επιφάνεια της γης, αφού τα χώματα και τα ελαιόδενδρα κάλυψαν τα πάντα. Μόνο κάποια χαλάσματα από παλαιό εξωκκλήσι απέμειναν στόν τόπο αυτό, χωρίς οι ντόπιοι να γνωρίζουν την προέλευσή τους. Και όταν, κατά θεία ευδοκία, αποφάσισαν να το αναστηλώσουν, η ώρα των θείων αποκαλύψεων είχε έρθει.

Στην συνέχεια παραθέτουμε χαρακτηριστικά αποσπάσματα από το βιβλίο μαζί με αυθεντικές φωτογραφίες της εποχής των αποκαλύψεων. "

Για περισσότερα, εδώ: http://www.imgap.gr/file1/IzoiEkTafon.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 15:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένα σωρό άλλες ιστορίες έχουμε όλοι ακούσει για εμφανίσεις αγίων και σε κάθε θρησκεία υπάρχουν καιοι ανάλογες ιστορίες. Τώρα για φωτογραφίες που παρουσιάζονται έχω πάντα επιφυλάξεις και ποτέ δεν ξέρεις κατά πόσο μια φωτογραφία είναι αληθινή.
Πάντως για οράματα και εμφανίσεις αγίων και άλλων προσώπων κάπου είχα διαβάσει ότι είναι κάτι επιστημονικά εξηγήσιμο. Οτι δηλαδή τέτοια οράματα όντως βλέπουν κάποιοι άνθρωποι τα οποία όμως προκαλούνται από βλάβες στο νευρικό σύστημα και όταν κάποιος είναι προσκολλημένος σε κάτι π.χ. θρησκεία, λογικό είναι τότε να βλέπει οράματα που αφορούν τα πιστεύω του. Ασε που καμιά φορά κάποια έντονα όνειρα τα ερμηνεύουν λανθασένα οι παθόντες σαν αληθινά οράματα.
Πέρα απο αυτά ομως και γενικά για τα διάφορα θαύματα ας σκεφτούμε κάτι. Φανταστείτε αν σε κάποιες περιόδους αρχίζαν διάφοροι ταχυδακτυλουργοί να κάνουν τα γνωστά τους κόλπα αλλά ισχυρίζονταν ότι τους δίνει την δύναμη ο εκάστοτε Θεός(και να τους υπεράσπιζε η εκκλησία). Σίγουρα θα εξαπατούνταν αρκετοί πιστοί στα πλαίσια της δίψας τους να βιώσουν ένα θαύμα.

Ισως το παραπάνω παράδειγμα να είναι λίγο ατυχές αλλά αυτό που θέλω να πω γενικά είναι ότι τα θαύματα που παρουσιάζονται στις διάφορες θρησκείες έχουν σκοπό να τονώσουν την πίστη των πιστών. Και αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι θαυματοπλάστες και είναι φυσικό να δημιουργούν πραγματικά με δεξιοτεχνία θαύματα και ..ω τι σύμπτωση..είναι διασκορπισμένα σε διάφορα μέρη της Ελλάδας ώστε όπου κι αν μένεις να υπάρχει ενα κοντινό θαύμα να τσεκάρεις. Οι επιτήδειοι θαυματοπλάστες αρέσκονται στο να παρέχουν αποδείξεις για τον Θεο που εκπροσωπούν μέσω θαυμάτων που προβάλλουν στους πιστούς και αυτοί μοιραία παρασύρονται.

Κοντολογίς, τα "θαύματα" μπορεί να βασίζονται σε έντονα όνειρα, οράματα που όντως βλέπουν καποιοι αλλά αυτό είναι επιστημονικώς εξηγήσιμο,σε παρερμηνεύσεις ή διαστρεβλώσεις γεγονότων τα οποία μένουν σαν τοπικοί θρύλοι στην ιστορία ενός χωριού ή μιας κοινωνίας, οφθαλμαπάτες και διάφορα άλλα φυσικά αίτια.


God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 16:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή πιστεύεις ότι ένα χωριό ολόκληρο έπαθε βλάβη στο νευρικό τους σύστημα;;

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν πρόκειται για ερμηνεία που δόθηκε σε ένα όραμα, αλλά πρόκειται για συγκεκριμένες οδηγίες που δόθηκαν και αυτές οδήγησαν σε ακριβή αποτελέσματα.

Πάντως, θα ήθελα πολύ να διαβάσω την επιστημονική ερμηνεία, όπως λες, της εξήγησης των θαυμάτων.

Το παράδειγμα που ανάφερα αφορά πολλά άτομα ταυτοχρόνως, ορισμένα από τα οποία βρίσκονται ακόμη εν ζωή, και είναι, αν μη τι άλλο, ένα ισχυρό επιχείρημα όσων ισχυρίζονται ότι τα θαύματα γίνονται, λόγω του ότι υπάρχει και "χειροπιαστό αποτέλεσμα" που μπορεί ο καθένας να το επιβεβαιώσει και με τα ίδια του τα μάτια και, πιστεύω, πως αποκλείεται η πιθανότητα αυθυποβολής ή ότι έχει σχέση με υποβολή και διάφορα άλλα ματζούνια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 17:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ έτσι όπως διαβάζω το άρθρο να σου πω ότι "η απάντηση είναι η τάδε". Μόνο αν βρισκόμουν στο συγκεκριμένο χωριό για ένα μεγάλο διάστημα και το ερευνούσα θα εξέφραζα τελικό συμπέρασμα. Η γενική τοποθέτηση μου ότι πρόκειται περι παρερμηνείας ή απάτης πηγάζει απο τα διάφορα "θαυματα" που τελικά αποδεικνύονται fake ή παρεξηγήσεις καταστάσεων.
Απο εδώ το είχα διαβάσει αυτό που σου είπα

http://www.skepdic.gr/Articles/psychiatric.htm

Και στο ίδιο site έχει και άλλα δύο ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με τα θαύματα και τις παραισθήσεις

http://www.skepdic.gr/Entries/Theta/thayma.htm

http://www.skepdic.gr/Entries/Sigma/syllogikespar.htm

την κάνω τώρα, τα λέμε ή το βράδυ ή αύριο

God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 03:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(χρησιμοποιουμε το 10% του εγκεφαλου μας για τις λειτουργιες που χρειαζονται για να ζησουμε)

διόρθωσέ με αν παρερμήνευσα την φράση σου αλλά το ότι χρησιμοποιούμε το 10/% του εγκεφάλου μας δεν ισχύει. Ειναι άλλος ένας μύθος.

http://www.ideopolis.gr/modules/news/article.php?storyid=16
http://faculty.washington.edu/chudler/tenper.html


God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 04:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια που μιλάμε για θαύμα,
κοιτάξτε το παρακάτω

"Το θαύμα της ζωής
Περιγραφή: Ο 21 εβδομάδων έμβρυο Samuel Alexander Armas απλώνει το χεράκι του έξω από τη χειρουργική τομή του αμνιακού σάκου και πιάνει το δάχτυλο του γιατρού Joseph Bruner ο οποίος του έσωσε τη ζωή με μία πολύ δύσκολη χειρουργική επέμβαση πριν ακόμη γεννηθεί. Ο γιατρός δήλωσε: Ήταν η πιο φορτισμένη συναισθηματικά στιγμή της ζωής μου, τη στιγμή που γαντζώθηκε στο δαχτυλό μου πάγωσα ολόκληρος και μου ήταν αδύνατο να κουνηθώ καν. Κι εμείς το ίδιο γιατρέ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 13:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic ετσι που το εχω γραψει ειναι λογικο να βγαζεις οτι συμπερασμα θες
θελω να πω οτι ο εγκεφαλος μας εχει δυνατοτητες που δεν τις εχουμε ακομη ανακαλυψει/γυμνασει
λειτουργουμε οχι με ολη την δυνατοτητα που εχει ο εγγεφαλος μας ειναι σαν να εχουμε ενα ατομο που δεν εχει γυμναστει ποτε στην ζωη του και να του δοσουμε να σηκωσει ενα βαρος αρκετα μεγαλο για τους μυς του στην αρχη δεν θα το σηκωσει θα εχει καταβαλει ολες τις δυναμεις του αλλα δεν θα μπορει
μετα απο ασκηση θα το σηκωσει με ανεση

τωρα θα μου πεις τι σχεσει εχει αυτο με τον εγγεφαλο

οι διαφορες ιασεις που θεωρουνται ανεξηγιτες και συνηθως αποδιδονται σε καποιον θεο εχουν να κανουν με την θεληση του αρωστου να ζησει
χωρις να το κανει συνειδητα δινει εντολες για να θεραπευτει τα ατομα που τον αγαπουν οταν πανε και προσευχονται και αυτα με την σειρα τους βοηθαν χωρις να το καταλαβαινουν


ψηλε δεν καταλαβα τι θες να πεις με αυτο που μας παρουσιαζεις
ειναι θαυμα οτι το εμβριο απλωσε το χερι του και επιασε το χερι του γιατρου;
ειναι θαυμα οτι η επιστιμη εχει κανει αλματα και μπορει να σωζει ζωες;
ειναι θαυμα οτι ο γιατρος σαν φυσιολογικος ανθρωπος σαστισε οταν το εμβριο του επιασε το χερι;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 15:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χεράκι που βλέπεις εκεί, καθώς και αυτό που βρίσκεται κρυμμένο και δίνει την εντολή στο χεράκι να πιάσει το δάχτυλο του γιατρού, είναι το θαύμα φίλε μου!!!

Η ζωή, η δημιουργία μιας νέας ζωής είναι ένα θαύμα.
Τα λόγια περιττεύουν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το χεράκι που βλέπεις εκεί, καθώς και αυτό που βρίσκεται κρυμμένο και δίνει την εντολή στο χεράκι να πιάσει το δάχτυλο του γιατρού, είναι το θαύμα φίλε μου!!!

ο πελαργος φερνειταπαιδια προσοχη μην πας μονος στο δασος γιατι παραμονευει ο κακος λυκος
η κακια μαγισα εδωσε στην χιονατη το μηλο
δυο λαλουν και τρεις χορευουν
τρια πουλακια καθονταν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δυο λαλουν και τρεις χορευουν

Αυτό λέω και εγώ. Ευτυχώς που το καταλαβαίνεις, αλλά δεν κάνεις καμιά προσπάθεια να βελτιωθείς όμως;;
Πάλεψέ το, ίσως κάποια μέρα καταφέρεις να γίνεις κατανοητός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό λέω και εγώ. Ευτυχώς που το καταλαβαίνεις, αλλά δεν κάνεις καμιά προσπάθεια να βελτιωθείς όμως;;
Πάλεψέ το, ίσως κάποια μέρα καταφέρεις να γίνεις κατανοητός.

αν δεν με κατανοουσε μεγαλο μερος των συνφορουμιτων θα το εψαχνα
απο την στιγμη που δεν με κατανοει το μικροτερο μερος πρεπει να το ψαξει αυτο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτό λέω και εγώ. Ευτυχώς που το καταλαβαίνεις, αλλά δεν κάνεις καμιά προσπάθεια να βελτιωθείς όμως;;
Πάλεψέ το, ίσως κάποια μέρα καταφέρεις να γίνεις κατανοητός.

αν δεν με κατανοουσε μεγαλο μερος των συνφορουμιτων θα το εψαχνα
απο την στιγμη που δεν με κατανοει το μικροτερο μερος πρεπει να το ψαξει αυτο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Άσε καλύτερα να το πουν οι άλλοι φίλε, όχι εσύ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 19:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η ζωή, η δημιουργία μιας νέας ζωής είναι ένα θαύμα.
Τα λόγια περιττεύουν σε τέτοιες περιπτώσεις."

είναι βιολογία δεν είναι θαύμα..... αφήστε τον ρομαντισμό


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 17:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά όλα αυτά... αλλά χέρι.. πόδι... φύτρωσε ποτέ?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thekla
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 23:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thekla  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lencolas.... gnwrizei kaneis to email tou? einai epigonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2008, 23:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από αυτή την περίεργη "ανάσταση" του θέματος, σκέφτηκα να σας περαθέσω και τη δική μου άποψη περί θαυμάτων:

Προσεγγίζοντας κάπως πιο γενικά το ζήτημα του "θαύματος", ήθελα να σημειώσω πως στον χριστιανισμό, έχει χρησιμοποιηθεί τεχνιέντως το στοιχείο του "θαυμαστού" ως βασικός, αναγκαίος και εκ των ων ουκ άνευ παράγοντας διαμόρφωσης και συντήρησης του θρησκευτικού συναισθήματος.

Ο πιστός έχει ανάγκη από ένα θαύμα όχι για να αναγνωρίσει και να λατρέψει τον θεό του (την "υφή" του οποίου συστηματικά αγνοεί) αλλά για να λατρέψει το χάσμα μεταξύ αυτού και του θεού (του). Λατρεύει κι έχει ανάγκη να λατρέψει τη φαινομενική υποτέλειά του έναντι ενός θεού τον οποίο τοποθετεί μακριά του (δεν είναι ούτε ικανός, ούτε άξιος να "αγγίξει" τον θεό του).

Κάθε εκδήλωση θαύματος, η οποία αποτελεί μία ατελή σκέψη που συμπληρώνεται από τον παράγοντα "θεός", φέρνει πιο κοντά, ενδυναμώνει και δένει τον πιστό με το θρήσκευμά του. Είναι πραγματικά θαυμαστό (sic!) το φαινόμενο ότι ο πιστός και δη ο χριστιανός έχει ενσωματώσει το θαύμα στη θρησκευτικότητά του. Θεωρεί πως δεν μπορεί να υπάρξει εκδήλωση θρησκευτικότητας αν δεν εσωματώνει κάποιο θαύμα στα χαρακτηριστικά της.

Το ερώτημα λοιπόν είναι αν τελικά λατρεύουν κάποιοι έναν θεό από δέος προς αυτόν ή από γόνιμη και παραγωγική σχέση μαζί του. Η πίστη και η εκδήλωση της λατρείας στηρίζεται σε θέσφατα, αποκαλύψεις και παράλογα θαύματα ή σε έρευνα, ανακαλύψεις και πραγματική συναναστροφή (πλειοτροπικά) με τον θεό τους; Ποιό είναι άραγε το μέσο (επανα)προσέλκυσης ενός ανθρώπου όταν αυτός αδιαφορεί ή ακόμα και πλήττει από το τάδε θρησκευτικό σύστημα; Σίγουρα ένα θαύμα θα... έκανε το θαύμα του!

Ας μην ξεχνάμε ένα τελευταίο "θαύμα" που συνέβη πρόσφατα με το "σκήνωμα" του αγίου Βησαρρίωνος. Αν και θεωρητικά ήταν ένα ασήμαντο θαύμα μπροστά σε τόσα άλλα (για όσους δεν γνωρίζουν, το σώμα του βρέθηκε "ανέπαφο" κατόπιν έργων σε κάποιο ναό), εντούτοις υπήρξε μία χαρακτηριστική περίπτωση "έκτακτου διαγωνίσματος" για τους απανταχού εν Ελλάδι χριστιανούς. Ο χριστιανός δεν χρειάζεται έρευνες, πραγματογνωμοσύνες κλπ επιστημονικά για να χρίσει ως αληθές ένα περιστατικό. Αρκεί μία δήλωση ενός ιερέα και όλα παίρνουν το δρόμο τους.

Εκείνες τις ημέρες, γίναμε όλοι θεατές ενός θλιβερού γεγονότος όπου ορδές πιστών σενέρρεαν για να προσκυνήσουν το πτώμα ενός ανθρώπου που μέχρι τότε αγνοούσαν την ύπαρξή του. Το είδαν ως θεϊκό σημάδι και ως δοκιμασία από τον θεό για το αν είναι έτοιμοι να αποδείξουν και να υποστηρίξουν την πίστη τους. Εκατοντάδες αυτοκίνητα και λεωφορεία έφτασαν στην περιοχή, χιλιάδες κόσμου έτρεξε να προσκυνήσει το πτώμα του (άγνωστου μέχρι τότε) αγίου Βησαρρίωνα. Συζητήσεις επί συζητήσεων στα τηλεοπτικά κανάλια, αντιπαραθέσεις, απόψεις κάθε είδους, με τους παπάδες να δηλώνουν συγκινημένοι πως για ακόμη μία φορά ο θεός "άγγιξε" έναν δούλο του...

Φυσικά η συνέχεια είναι λίγο-πολύ γνωστή και το σκήνωμα να άρχισε να λιώνει αμέσως μόλις οι ιδανικές συνθήκες διατήρησής του άλλαξαν. Το λυπηρό της υπόθεσης δεν ήταν το ότι τελικά το πτώμα έλιωσε αλλά το ότι ουδείς πιστός διαμαρτυρήθηκε για την εξαπάτησή του από την επίσημη εκκλησία! Το σημειώνω αυτό γιατί κανένας εκ των εκπροσώπων της δεν βγήκε να δηλώσει πως πρώτα θα γίνουν οι απαραίτητες μελέτες στο πτώμα και μετά θα αποφανθούν αν επρόκειτο όντως για θαύμα, έτσι ώστε οι πιστοί να προσέλθουν να προσκυνήσουν.

Κανείς πιστός δεν ακούστηκε να λέει ότι εξαπατήθηκε! Κάποιοι ξόδεψαν αρκετά χρήματα για να έρθουν από μακρινές περιοχές αλλά εις μάτην, μιας και τελικά το θαυμαστό σκήνωμα αποδείχτηκε πως ήταν άλλο ένα κανονικό πτώμα...

Όλα αυτά τα σημειώνω για να καταδείξω πως ο πιστός ποτέ δεν τιμωρεί και πάντα συγχωρεί την όποια απάτη υφίσταται από την επίσημη εκκλησία σε τέτοια θέματα κι όλα αυτά από "φόβο θεού" (άλλη μία παρεξηγημένη έννοια). Πάνω σε αυτό το δοκιμασμένο ανά τους αιώνες σύστημα διασφάλισης της πίστης μέσω των θαυμάτων, έχει επιβιώσει τόσους αιώνες ο χριστιανισμός και αναφέρομαι ειδικά σε αυτή τη θρησκεία γιατί πουθενά αλλού δεν απαντάται σε τόση εμμονή το ζήτημα του θαύματος.

Θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν έβλεπα πως ο πιστός δεν εμμένει στο ακατανόητο του θαύματος που οδηγεί απλώς σε ενδυνάμωση της πίστης του αλλά θα προχωρούσε και σε μία ενδελεχή μελέτη του κάθε φαινομένου που χαρακτηρίζεται ως "θαύμα". Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να γράφονται τόμοι επί τόμων για νέα θαύματα του Αγ. Ραφαήλ στη Μυτιλήνη (πάντω από 15-20 τόμοι) γιατί θεωρώ πως εθίζουν τον πιστό στη λατρεία του θαυμαστού, πλην όμως άγνωστου θεού κι όχι στη λατρεία ενός θεού απτού, κατανοητού με σαφείς οδούς επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με τον πιστό. Ο πιστός έχει περισσότερη ανάγκη από το να "τρομάζει" από ένα θαύμα, παρά να το αξιοποιεί ως αιτία για να βρίσκει οδούς επικοινωνίας με τον θεό του. Ενώ λοιπόν ορίζει κάτι ως θαύμα, μένει εκεί, λατρεύει το θαύμα ως εντυπωσιακό γεγονός και δεν προχωρά στην ανάλυσή του, άρα στην απομυθοποίησή του.

Σε όλα αυτά, μία εναλλακτική μέθοδος προσέγγισης τέτοιων γεγονότων είναι το Ροδοσταυρικό ιδεώδες, το οποίο αντιπροτείνει την έρευνα και την αναζήτηση της αλήθειας πίσω από το κάθετί που ορίζεται ως (προσωρινά) άγνωστο και "θαυμαστό". Ο Ροδόσταυρος απορρίπτει το δέος προς κάθε φυσική εκδήλωση και προωθεί την έρευνα και ανάλυση όλων των φυσικών φαινομένων. Από τη στιγμή που κάθετί που εκδηλώνεται αποτελεί τμήμα του φυσικού μας κόσμου, είναι παράλογο να δηλώνουμε πως είναι "του θεού" και δεν μπορεί να αναλυθεί, γιατί ό,τι δεν εμπίπτει σε ανάλυση, απλώς δεν μπορεί να υπάρχει... (άραγε πόσα θαύματα αφορούν σε πιστούς με κομμένα χέρια ή πόδια που φύτρωσαν;;;)

Πολλές φορές φέρνω στο μυαλό μου τη γνωστή φράση "μέμνησο απιστείν" (να θυμάσαι να αμφιβάλεις) και πιστεύω πως στο συγκεκριμένο ζήτημα αποτελεί το πιο απαραίτητο εφόδιο. Για τον ενεργό εσωτεριστή, για τον υγιώς σκεπτόμενο μυστικιστή δεν υπάρχουν ακατανόητα θαύματα, παρά μόνον φυσικές εκδηλώσεις που ακόμα δεν έχουν αναλυθεί και απομυθοποιηθεί. Το να αμφιβάλουμε μπροστά σε λυπηρές δηλώσεις περί θαυμάτων δεν αποτελεί αντίδραση αλλά υγιή και δίκαιη προσέγγιση απέναντι σε μία φυσική εκδήλωση την οποία έχουμε υποχρέωση να αναλύσουμε και να απομυθοποιήσουμε. Μόνον μέσω αυτής της οδού μπορούμε να επαναφέρουμε τον άνθρωπο στο μορφωτικό-διανοητικό επίπεδο που του αξίζει...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alain
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 15:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alain  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανέκαθεν, συνέβαιναν καταστάσεις, που δεν μπορούσαν να εξηγηθούν με την συμβατική λογική, της κάθε εποχής.

Βέβαια, υπήρξε και υπάρχει και πολύ εκμετάλλευση από τα διάφορα 'μαγαζά'.

Αυτό που χρειαζόμαστε τώρα είναι ένα 'θαύμα' οικονομικό, από τον άγιο αλογοσκούφη, γιατί δεν πάμε καλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 14:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φίλοι μου, βλέπω το πράγμα απο μια άλλη γωνία
και πιστεύω ότι ο κόσμος μας ονομάστηκε έτσι για να δείξει
ότι αποτελεί ένα θαυμα, σαν σύνολο...Ότι θαύματα γίνονται
ελέω Θεού γύρω μας, αλλά όπως κι ο Χριστός στην Καπερναούμ,
πόλη που μεγάλωσε, δεν έκανε θαύματα γιατί οι άνθρωποι δεν τον
δέχτηκαν, έτσι και τωρα, εμείς οι άνθρωποι, παρά τον πολιτισμό
μας,που σημαίνει ότι κατανοούμε οτι γίνεται γύρω μας, λέμε πως
δεν βλέπουμε θαύματα... Κι ας είναι η μέρα μας απ το πρωί μέχρι
το βράδυ, ένα θαύμα...
Θαύματα πρέπει να θέλεις για να βλέπεις...
Τα θαύματα έρχονται για να βοηθησουν τον άνθρωπο να ανέβει την σκάλα
τηε εξέλιξης του και να βοηθηθεί,ώστε να μην διακοπεί απο την ύλη
στην πνευματική του αναζήτηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 16:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trithemius:
Προσεγγίζοντας κάπως πιο γενικά το ζήτημα του "θαύματος", ήθελα να σημειώσω πως στον χριστιανισμό, έχει χρησιμοποιηθεί τεχνιέντως το στοιχείο του "θαυμαστού" ως βασικός, αναγκαίος και εκ των ων ουκ άνευ παράγοντας διαμόρφωσης και συντήρησης του θρησκευτικού συναισθήματος.

Άποψή σου.

quote:
Trithemius:
Ο πιστός έχει ανάγκη από ένα θαύμα όχι για να αναγνωρίσει και να λατρέψει τον θεό του (την "υφή" του οποίου συστηματικά αγνοεί) αλλά για να λατρέψει το χάσμα μεταξύ αυτού και του θεού (του). Λατρεύει κι έχει ανάγκη να λατρέψει τη φαινομενική υποτέλειά του έναντι ενός θεού τον οποίο τοποθετεί μακριά του (δεν είναι ούτε ικανός, ούτε άξιος να "αγγίξει" τον θεό του).

Έτσι νομίζεις
quote:
Trithemius:
Κάθε εκδήλωση θαύματος, η οποία αποτελεί μία ατελή σκέψη που συμπληρώνεται από τον παράγοντα "θεός", φέρνει πιο κοντά, ενδυναμώνει και δένει τον πιστό με το θρήσκευμά του. Είναι πραγματικά θαυμαστό (sic!) το φαινόμενο ότι ο πιστός και δη ο χριστιανός έχει ενσωματώσει το θαύμα στη θρησκευτικότητά του. Θεωρεί πως δεν μπορεί να υπάρξει εκδήλωση θρησκευτικότητας αν δεν εσωματώνει κάποιο θαύμα στα χαρακτηριστικά της.

Το παράξενο είναι να πιστεύεις σε μια θρησκεία που ποτέ δεν έχει να επιδείξει θαύματα, γιατί με αυτή τη λογική κι εγώ αύριο φτιάχνω μια θρησκεία......από θαύματα όμως πως θα τα πάω?
quote:
Trithemius:
Το ερώτημα λοιπόν είναι αν τελικά λατρεύουν κάποιοι έναν θεό από δέος προς αυτόν ή από γόνιμη και παραγωγική σχέση μαζί του. Η πίστη και η εκδήλωση της λατρείας στηρίζεται σε θέσφατα, αποκαλύψεις και παράλογα θαύματα ή σε έρευνα, ανακαλύψεις και πραγματική συναναστροφή (πλειοτροπικά) με τον θεό τους; Ποιό είναι άραγε το μέσο (επανα)προσέλκυσης ενός ανθρώπου όταν αυτός αδιαφορεί ή ακόμα και πλήττει από το τάδε θρησκευτικό σύστημα; Σίγουρα ένα θαύμα θα... έκανε το θαύμα του!

Όλα αυτά μαζί, χωρίς θαύμα θρησκεία ή υποψία θρησκείας δεν υφίσταται.
Η πίστη μας στηρίζεται και σε θαύματα και σε έρευνα και φυσικά στην πραγματική συναναστροφή (εννοιολογικά) με τον Θεό μας.
quote:
Trithemius:
Ας μην ξεχνάμε ένα τελευταίο "θαύμα" που συνέβη πρόσφατα με το "σκήνωμα" του αγίου Βησαρρίωνος. Αν και θεωρητικά ήταν ένα ασήμαντο θαύμα μπροστά σε τόσα άλλα (για όσους δεν γνωρίζουν, το σώμα του βρέθηκε "ανέπαφο" κατόπιν έργων σε κάποιο ναό), εντούτοις υπήρξε μία χαρακτηριστική περίπτωση "έκτακτου διαγωνίσματος" για τους απανταχού εν Ελλάδι χριστιανούς. Ο χριστιανός δεν χρειάζεται έρευνες, πραγματογνωμοσύνες κλπ επιστημονικά για να χρίσει ως αληθές ένα περιστατικό. Αρκεί μία δήλωση ενός ιερέα και όλα παίρνουν το δρόμο τους.

Αυτό ισχύει γενικά για τους αφελείς...........και δε χρειάζεται ο ιερέας για να σε κοροϊδέψει.......αρκεί και ο Παπαδόπουλος με το ιαματικό νερό του Καματερού αλλά και ο Ζαχόπουλος που πήδηξε τάχα από τον 4ο και μια τέντα ανέκοψε δήθεν τη φόρα του και τη γλίτωσε.........ακριβώς κι εδώ αναφέρονται στην ίδια ομάδα ατόμων ανεξαρτήτων θρησκευτικών πεποιθήσεων, κοινός στους αφελής.
Για να μην πιάσω άλλα θέματα που δείχνουν ότι ο ύπνος του δικαίου σε πολλούς ανθρώπους βρίσκεται σε έξαρση.
quote:
Trithemius:
Φυσικά η συνέχεια είναι λίγο-πολύ γνωστή και το σκήνωμα να άρχισε να λιώνει αμέσως μόλις οι ιδανικές συνθήκες διατήρησής του άλλαξαν. Το λυπηρό της υπόθεσης δεν ήταν το ότι τελικά το πτώμα έλιωσε αλλά το ότι ουδείς πιστός διαμαρτυρήθηκε για την εξαπάτησή του από την επίσημη εκκλησία! Το σημειώνω αυτό γιατί κανένας εκ των εκπροσώπων της δεν βγήκε να δηλώσει πως πρώτα θα γίνουν οι απαραίτητες μελέτες στο πτώμα και μετά θα αποφανθούν αν επρόκειτο όντως για θαύμα, έτσι ώστε οι πιστοί να προσέλθουν να προσκυνήσουν.


Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι δε θυμάσαι ότι η εκκλησία βγήκε και είπε, ότι πρέπει να περιμένει ο κόσμος πρώτα και εάν πρόκειται για άγιο ή πρώτη που θα βγει να το ανακοινώσει θα είναι αυτή.......
quote:
Trithemius:
Εκείνες τις ημέρες, γίναμε όλοι θεατές ενός θλιβερού γεγονότος όπου ορδές πιστών σενέρρεαν για να προσκυνήσουν το πτώμα ενός ανθρώπου που μέχρι τότε αγνοούσαν την ύπαρξή του. Το είδαν ως θεϊκό σημάδι και ως δοκιμασία από τον θεό για το αν είναι έτοιμοι να αποδείξουν και να υποστηρίξουν την πίστη τους. Εκατοντάδες αυτοκίνητα και λεωφορεία έφτασαν στην περιοχή, χιλιάδες κόσμου έτρεξε να προσκυνήσει το πτώμα του (άγνωστου μέχρι τότε) αγίου Βησαρρίωνα. Συζητήσεις επί συζητήσεων στα τηλεοπτικά κανάλια, αντιπαραθέσεις, απόψεις κάθε είδους, με τους παπάδες να δηλώνουν συγκινημένοι πως για ακόμη μία φορά ο θεός "άγγιξε" έναν δούλο του...


Και με τους συνετούς ιερείς να βγαίνουν στα κανάλια και να λένε ότι ναι μεν η εκκλησία μας είναι γεμάτη με θαύματα αλλά στην προκειμένη περίπτωση ο κόσμος θα πρέπει να κάνει υπομονή και να περιμένει απόφαση της εκκλησίας για την Αγιοποίησή του.........όμως σου ξέφυγε....γιατί?
quote:
Trithemius:
Κανείς πιστός δεν ακούστηκε να λέει ότι εξαπατήθηκε! Κάποιοι ξόδεψαν αρκετά χρήματα για να έρθουν από μακρινές περιοχές αλλά εις μάτην, μιας και τελικά το θαυμαστό σκήνωμα αποδείχτηκε πως ήταν άλλο ένα κανονικό πτώμα...

Ποια είναι τα άλλα κανονικά πτώματα? για αποσαφήνισε.
quote:
Trithemius:
Όλα αυτά τα σημειώνω για να καταδείξω πως ο πιστός ποτέ δεν τιμωρεί και πάντα συγχωρεί την όποια απάτη υφίσταται από την επίσημη εκκλησία σε τέτοια θέματα κι όλα αυτά από "φόβο θεού" (άλλη μία παρεξηγημένη έννοια). Πάνω σε αυτό το δοκιμασμένο ανά τους αιώνες σύστημα διασφάλισης της πίστης μέσω των θαυμάτων, έχει επιβιώσει τόσους αιώνες ο χριστιανισμός και αναφέρομαι ειδικά σε αυτή τη θρησκεία γιατί πουθενά αλλού δεν απαντάται σε τόση εμμονή το ζήτημα του θαύματος.

Όλα αυτά τα επισημαίνεις με μοναδικό στόχο τη συκοφαντία.......και τίποτα περισσότερο.
quote:
Trithemius:
Θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν έβλεπα πως ο πιστός δεν εμμένει στο ακατανόητο του θαύματος που οδηγεί απλώς σε ενδυνάμωση της πίστης του αλλά θα προχωρούσε και σε μία ενδελεχή μελέτη του κάθε φαινομένου που χαρακτηρίζεται ως "θαύμα". Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να γράφονται τόμοι επί τόμων για νέα θαύματα του Αγ. Ραφαήλ στη Μυτιλήνη (πάντω από 15-20 τόμοι) γιατί θεωρώ πως εθίζουν τον πιστό στη λατρεία του θαυμαστού, πλην όμως άγνωστου θεού κι όχι στη λατρεία ενός θεού απτού, κατανοητού με σαφείς οδούς επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με τον πιστό. Ο πιστός έχει περισσότερη ανάγκη από το να "τρομάζει" από ένα θαύμα, παρά να το αξιοποιεί ως αιτία για να βρίσκει οδούς επικοινωνίας με τον θεό του. Ενώ λοιπόν ορίζει κάτι ως θαύμα, μένει εκεί, λατρεύει το θαύμα ως εντυπωσιακό γεγονός και δεν προχωρά στην ανάλυσή του, άρα στην απομυθοποίησή του.

Θα ήσουν πολύ χαρούμενος να μην υπήρχαν ούτε άγιοι ούτε θαύματα......αλλά τι να κάνουμε? υπάρχουν κι εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να ευτυχήσεις.......ίσως ένα ταξίδι πίσω στο χρόνο 3-4.000 χρόνια να σε έκανε να ένιωθες καλύτερα......
quote:
Trithemius:
Σε όλα αυτά, μία εναλλακτική μέθοδος προσέγγισης τέτοιων γεγονότων είναι το Ροδοσταυρικό ιδεώδες, το οποίο αντιπροτείνει την έρευνα και την αναζήτηση της αλήθειας πίσω από το κάθετί που ορίζεται ως (προσωρινά) άγνωστο και "θαυμαστό". Ο Ροδόσταυρος απορρίπτει το δέος προς κάθε φυσική εκδήλωση και προωθεί την έρευνα και ανάλυση όλων των φυσικών φαινομένων. Από τη στιγμή που κάθετί που εκδηλώνεται αποτελεί τμήμα του φυσικού μας κόσμου, είναι παράλογο να δηλώνουμε πως είναι "του θεού" και δεν μπορεί να αναλυθεί, γιατί ό,τι δεν εμπίπτει σε ανάλυση, απλώς δεν μπορεί να υπάρχει... (άραγε πόσα θαύματα αφορούν σε πιστούς με κομμένα χέρια ή πόδια που φύτρωσαν;;;)

Πουλάκι μου!!!!! έτσι πες μας!!!!!!!!
quote:
Trithemius:
Πολλές φορές φέρνω στο μυαλό μου τη γνωστή φράση "μέμνησο απιστείν" (να θυμάσαι να αμφιβάλεις) και πιστεύω πως στο συγκεκριμένο ζήτημα αποτελεί το πιο απαραίτητο εφόδιο. Για τον ενεργό εσωτεριστή, για τον υγιώς σκεπτόμενο μυστικιστή δεν υπάρχουν ακατανόητα θαύματα, παρά μόνον φυσικές εκδηλώσεις που ακόμα δεν έχουν αναλυθεί και απομυθοποιηθεί. Το να αμφιβάλουμε μπροστά σε λυπηρές δηλώσεις περί θαυμάτων δεν αποτελεί αντίδραση αλλά υγιή και δίκαιη προσέγγιση απέναντι σε μία φυσική εκδήλωση την οποία έχουμε υποχρέωση να αναλύσουμε και να απομυθοποιήσουμε. Μόνον μέσω αυτής της οδού μπορούμε να επαναφέρουμε τον άνθρωπο στο μορφωτικό-διανοητικό επίπεδο που του αξίζει.......
..

Έχεις να μας προτείνεις κάτι ποιο ξεκάθαρο?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 22:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που θα μπορούσε να εκληφθεί ως θαύμα θα ήταν κάτι που θα ήταν τελείως ανεξήγητο σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους (σε αντίθεση με τα κατά φαντασία θαύματα που οι αφελείς βλέπουν στο δόγμα τους).

Οταν λοιπόν θα φυτρώσει σε κάποιον πιστό το χέρι του ή το πόδι του ή τέλος πάντων οποιοδήποτε μέλος του σώματός του που έχει αποκοπεί τότε θα μπορεί ο καθένας να μιλάει για θαύμα.

Μέχρι τότε θα πρέπει όμως να αρκεστείτε σε ... σκουφάκια που θεραπεύουν τις ημικρανίες, σε ... φυτιλάκια που προκαλούν εγκυμοσύνες, σε ... λαδάκι που θεραπεύει τα νεφρά και σε λοιπές μαγγανείες που το μέγεθός της απάτης τους συγκρίνεται μόνον με το μέγεθος της αφέλειας των πιστών.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 00:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Όλα αυτά μαζί, χωρίς θαύμα θρησκεία ή υποψία θρησκείας δεν υφίσταται.

Σωστά!!!
Αυτό είναι το ένα σκέλος της απάντησης σε όποιον διερωτάται γιατί κατασκευάζουν θαύματα, κατά καιρούς οι παπάδες.
Το άλλο είναι η κονόμα..

quote:
Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι δε θυμάσαι ότι η εκκλησία βγήκε και είπε, ότι πρέπει να περιμένει ο κόσμος πρώτα και εάν πρόκειται για άγιο ή πρώτη που θα βγει να το ανακοινώσει θα είναι αυτή.......

quote:
Και με τους συνετούς ιερείς να βγαίνουν στα κανάλια και να λένε ότι ναι μεν η εκκλησία μας είναι γεμάτη με θαύματα αλλά στην προκειμένη περίπτωση ο κόσμος θα πρέπει να κάνει υπομονή και να περιμένει απόφαση της εκκλησίας για την Αγιοποίησή του.........όμως σου ξέφυγε....γιατί?

Έχεις δίκαιο!!
Κι εγώ θυμάμαι που πήγαιναν οι πιστοί να αφήσουν "ότι είχαν ευχαρίστηση" και τους έδιωχναν οι ιερωμένοι, με το ζόρι, περιμένοντας την απόφαση της επίσημης εκκλησίας...

Αυτό το τελευταίο αν γίνει ποτέ, θα πεισθώ κι εγώ ότι... γίνονται θαύματα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 01:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trithemius
Όλα αυτά τα σημειώνω για να καταδείξω πως ο πιστός ποτέ δεν τιμωρεί και πάντα συγχωρεί την όποια απάτη υφίσταται από την επίσημη εκκλησία σε τέτοια θέματα κι όλα αυτά από "φόβο θεού" (άλλη μία παρεξηγημένη έννοια). Πάνω σε αυτό το δοκιμασμένο ανά τους αιώνες σύστημα διασφάλισης της πίστης μέσω των θαυμάτων, έχει επιβιώσει τόσους αιώνες ο χριστιανισμός και αναφέρομαι ειδικά σε αυτή τη θρησκεία γιατί πουθενά αλλού δεν απαντάται σε τόση εμμονή το ζήτημα του θαύματος.

Για να είμαστε ακριβοδίκαιοι και να αποδίδουμε τα του καίσαρος τω καίσαρι φίλε Trithemius , πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η επίσημη εκκλησία κράτησε αποστάσεις από την αγιότητα του Βησσαρίωνα και ορισμένοι ιεράρχες μάλιστα προς τιμήν τους την καταδίκασαν .
Για όλη αυτή την πρωτοφανή υστερία που δημιουργήθηκε είναι υπεύθυνοι κατ αρχήν οι μοναχοί της Μονής Αγάθωνος που εμπορεύθηκαν το πτώμα του Βησσαρίωνα , πολλοί θρησκόληπτοι ή εκ του πονηρού σκεπτόμενοι εφημέριοι , και οι παραχριστιανικές οργανώσεις που ξεσήκωναν τους αφελείς πιστούς .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy