ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
basilio
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2008, 00:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους basilio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να ζητήσω συγνώμη άν παρεξήγησα η προσέβαλα με τα λεγόμενά μου.Έχετε δίκαιο ότι είμαι ακόμη άπειρος με το internet και τα forums
(κάθε αρχή και δύσκολη),μα έχω μία ευαισθησία με το θέμα του αλληλοσεβασμού.Κάθε άνθρωπος έχει τις απόψεις του και τις πεποιθήσεις του και πρέπει να είναι κατά πάντα σεβαστές.Όμως κάθε τυχών αντίθετη άποψη πρέπει να εκφέρεται με ευγένεια και καλλιέπεια του λόγου (με την αρχαιοελληνική έννοια).Ζητώ ακόμη μία φορά συγνώμη και ζητώ από τους εμπειρότερους απο εσάς να με διορθώνετε όποτε θα σφάλω.
Επανερχόμενος τώρα στο θέμα μας θα ήθελα να πώ ότι ο ΘΕΌς ,το Οικουμενικό πνεύμα ,η υ Υπέρτατος Δύναμις ,το Brahma ή όπως αλλοιώς θέλουμε να ονομάσουμε ΤΗΝ ΖΩΟΠΟΙΟΥΣΑ ΑΡΧΗ του συμπαντος (ή των συμπάντων)δεν άφησε,δεν αφήνει, και δεν θ΄αφήσει τον εαυτόν του
αμαρτύρητο σε καμμία περίοδο της ανθρώπινης ιστορίας ,και μία πτυχή αυτής της μαρτυρίας είναι και τα θαυμάσια ή θαύματα εννοούμενα ως "έκτακτες"ενέργειες του Θεού ακόμα και δια μεσω των θείων οντοτήτων.Εν κατακλείδι πεποίθηση μου είναι-παρ΄όλη την χριστιανική μου ιδιότητα -ότι θαύματα επιτελούνται σε όλες τις θρησκείες του κόσμου και κάθε ανθρώπινο όν που θα επικαλεσθεί το ΘΕΙΟΝ με οποιοδήποτε όνομα επιλέξει το ίδιο ακόμη και αν δεν επικαλεσθεί κανένα όνομα παρά μόνο τη φωνή της καρδιάς.......

BasilioΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2008, 18:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου mimosa, Χριστός ίσον Θεός, έτσι πιστεύει η
θρησκεία μας κι έτσι είπε κι ο ίδιος, όταν τον κατηγόρησαν
οι φαρισσαίοι, γιατί αποκαλεί τον εαυτό του υιό Θεού...Χριστός
σημαίνει Θεός, αφού "εγώ εν τω πατρί και ο Πατήρ εν εμεί.."...
Όσο για τον φόβο, που επιμένεις, δεν είναι κακό για καποιον να
μην θέλει να λειτουργεί σαν ζώο απο ένστικτα πανικού, φόβου και
αντίδρασης..Δεν είναι κακό να θέλεις να ελέγχεις τις πράξεις και το τι
συμβάινει, ώστε να μην περνάς λάθος μηνύματα...Η σαφήνεια, είναι καλή
άσκηση...
Το δε "ιλυ, ιλυ, λαμα σαβαχθανί" , χρειάζεται να ξέρεις τι σημαίνει...Διότι,
δεν σημαίνει αυτό που γράφεις,ήτοι "Θεέ μου, Θεέ μου κι όχι πατέρα, γιατί
με εγκατέλειψες, αλλά "εις τι με εγκατέλειπες;"Κι είναι απορία για το κράτος
του θανάτου, που κατέβαινε και δεν γνώριζε...
Ας μην κάνουμε ρηχά, βαθιά νοήματα...Δεν μας άφησε νωρίς, όπως λές, αλλά γι
αυτό ήρθε, μόνο για να μας δειξει τι είναι άνθρωπος και να μας περιμένει στην
άλλη ζωή...
Απλά δεν αρχίζουν όλα και τελειώνουν εδώ...υπάρχει και μετά.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2008, 19:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να αναφέρουμε και το θεο σε κάθε συζήτηση. Το θείο είναι το τέρμα!

Από τη στιγμή που γεννήθηκαν ο Ήλιος και η Γή βαδίζουν προς το θείο...
Θέλουμε, δεν θέλουμε, βαδίζουμε κι εμείς μαζί τους, αφού τρεφόμαστε απο αυτά τα δύο σώματα.
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε βαδίζουμε προς το θείο... όχι γιατί το προστάζει η οποιαδήποτε θρησκεία αλλά γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό. Αυτό θα γίνει..έτσι απλά...
Ο προορισμός ολων είναι το θείο.... αλλά ... έχουμε πάαααααααααααρα πολλά χρόνια ακόμα μέχρι να φτάσουμε... δεν νομίζετε; Θεωρώ κοροϊδία το να σου υπόσχεται η κάθε θρησκεία οτι εσύ θα φτάσεις γρηγορότερα ακολουθώντας μια συγκεκριμένη διαδρομή!!!!!


Χριστοί είναι όλοι οι άνθρωποι τρέχα γύρευε... αυτός ο μουσάτος με τα γαλανά ματάκια είναι ένας απο τους χιλιάδες Χριστούς... δεν είναι Ο μοναδικός.

Χριστός ίσον άνθρωπος... ήρθαμε για να ζήσουμε σαν άνθρωποι που κρύβουν έναν θεο και όχι σαν θεοί που κρύβουν έναν άνθρωπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2008, 19:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι αγαπητή μου mimosa, αλλά διαφωνώ..Χριστός ένας και
μοναδικός,όλοι οι άλλοι, υποστηριζόμενοι και ορμόμενοι απο ανθρώπους,
αλλά σε καμία περιπτωση θεοί...
Αυτο γιατί σε πειράζει τόσο;
Πρέπει να το παίζουμε δημοκράτες μια ζωή, εξισώνοντας διαφοετικές
έννοιες και πρόσωπα; Χάρην δημοκρατίας; Κι η αλήθεια;
Συμφωνούμε όμως για το ότι ήρθαμε να γίνουμε θεοί, αλλά ο δρόμος προς
το θείο, δεν έχει να κάνει με συμβιβασμούς και μετριότητες, αλλά με
ξεκάθαρα συναισθήματα και λογικές.. Ερχόμαστε για να ζήσουμε εδώ όσο πιο
σωστά γίνονται καταστάσεις που θα μας δώσουν ερεθίσματα και εμπειρίες, έχει
σημασία πως τις αντιμετωπίζουμε και τι μας μένει απο όλα αυτά...
Ας μην μας πιάνει τοσο ο πλουραλισμός... Το καλό δεν έχει πολλά πρόσωπα...
Είναι ένα...
Συμφωνώ με τη λογική σου και το τι είναι σημαντικό, αλλά έχει σημασία και η
οδός...Πολλοί για αλλού ξεκίνησαν και αλλού φτάσανε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2008, 20:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν δεν δεχεσαι τον 'χριστο-άνθρωπο' ... λυπαμαι που σου το λεω... αλλα εισαι ενας απο τους σταυρωτες του.

Καλά Χριστούγεννα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2008, 20:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ βιάζεσαι φίλη μου mimosa..,δεν είπα ότι ο άνθρωπος
δεν είναι εν δυνάμει χριστός, αλλά το να γίνει είναι μια
άλλη συζήτηση, σου λέω...Δεν είναι δεδομένο ότι ο άνθρωπος θα
γίνει χριστός...
Γι αυτό συζητάμε και ο συσχετισμός με τα θαύματα,που είναι το θέμα,
αυτό δειχνει, καθώς ο Θεός, χρησιμοποιεί δυνάμεις που να ελκύσουν
τον άνθρωπο, αλλά μέσα απο το καλό...Δεν είναι το θέμα της ίασης,μόνο,
μέσα απο τα θαύματα... Είναι και η ενέργεια του Θεού, που βλέπουμε...
Μην βιάζεσαι, λοιπόν, να με κατηγορήσεις για σταυρωτή... Ότι είμαι
σίγουρα λάθος στις ενέργειες μου σαν άνθρωπος το γνωριζω, αλλά χρεάζεται
κι ο μπούσουλας... Αν όχι για μένα για πολύ κόσμο...Γι αυτό κι επειδή
υπάρχουν πολλοί επιτήδειοι πάσης φύσεως, έχει σημασία να αναγνωρίζουμε
τους λυκοποιμένες απο τον Ποιμήν τον καλό.. Που γνωρίζει τα πρόβατα του
και γνωρίζεται απο τα πρόβατα του...
Αλήθεια, έχεις σκεφτεί ποτέ μια προσωπική συνάντηση με τον Χριστό;Με όσα
ξέρουμε γι Αυτόν...
Δες τι πιστεύεις ότι μπορεί να ζητάει...Μάλλον αυτά που λές κι εσύ,αυτά που
λέω κι εγώ,σίγουρα πιο καθαρά απο μας, καθώς βάζουμε άλλα ονόματα, άλλες λέξεις σε έννοιες που είναι ίδιες... Γιατί, άραγε το κάνουμε αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2008, 22:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mimosa,
quote:
Aν δεν δεχεσαι τον 'χριστο-άνθρωπο' ... λυπαμαι που σου το λεω... αλλα εισαι ενας απο τους σταυρωτες του.

1. Τι εννοείς με τη λέξη "δέχεσαι";
2. Γιατί εμπλέκεις στα πάντα τον Ιησού (γιατί για αυτόν τον χριστό εν μέσω πολλών μιλάμε) με την οποιαδήποτε μεταφυσική ή βιοποριστική οπτική; Θεωρείς πως είναι αδύνατο κάποιος απλά να μην ασχολείται με τον Ιησού; (πχ γιατί απλά δεν τον ενδιαφέρουν οι διδαχές του ή γιατί δεν βρίσκει τίποτα το καινοφανές σε αυτές). Κι εν πάση περιπτώσει, γιατί όποιος δεν τον δέχεται (υπό οποιαδήποτε έννοια), είναι απαραίτητα εχθρός του;

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 03:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trithemius:Γιατί εμπλέκεις στα πάντα τον Ιησού (γιατί για αυτόν τον χριστό εν μέσω πολλών μιλάμε) με την οποιαδήποτε μεταφυσική ή βιοποριστική οπτική; Θεωρείς πως είναι αδύνατο κάποιος απλά να μην ασχολείται με τον Ιησού; (πχ γιατί απλά δεν τον ενδιαφέρουν οι διδαχές του ή γιατί δεν βρίσκει τίποτα το καινοφανές σε αυτές). Κι εν πάση περιπτώσει, γιατί όποιος δεν τον δέχεται (υπό οποιαδήποτε έννοια), είναι απαραίτητα εχθρός του;

Φίλε, συμφωνώ με χίλια....

Απλά ωραίος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 10:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα, φίλε trithemius, αλλά κανείς δεν ειπε ότι
είναι εχθρός όποιος δεν δέχεται τον Χριστό, άσχετα απο το πόσο
αυτό του κάνει καλό ή όχι....Το τι ήταν ο Χριστός, αν θέλει κάποιος το
μαθαίνει, ώστε να ξέρει τι κάνει...
Αντίθετα, αυτό που έχει παραγίνει, είναι ότι γέμισε ο κόσμος κοκκοράκια
που καυχιούνται ότι δεν πιστεύουν στο Χριστό ως Θεό..Καθαρή εβραική ευχή
και έργο...Κι επειδή αυτά τα ατομα δεν ακούν να ασχολείται κανείς μαζί τους,
κανέναν να τους κατηγορεί, αυτοχρίζονται αντιστασιακοί, γα το ονόρε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 15:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου απλώς έκανα μια επισήμανση στα γραφόμενα περί "σταύρωσης"... Ξέρεις πολύ καλά ότι στην Ελλάδα η ταύτιση του ανθρώπου που δεν ασχολείται ή δεν αποδέχεται (και μέχρι εκεί) τον Ιησού και του ανθρώπου που σκοπό έχει να καταστείλλει χριστιανικές δράσεις, είναι πολύ συχνή. Το να μπορέσεις να αντιληφθείς τη διάκριση μεταξύ των δύο στάσεων ζωής και προσέγγισης του χριστιανισμού είναι αδύνατο για το μεγαλύτερο ποσοστό των χριστιανών. Απλά δεν μπορούν να κατανοήσουν (ενδόμυχα να παραδεχτούν) πως σε αυτόν τον κόσμο, υπάρχουν και άνθρωποι, ισότιμοι με εκείνους, ισάξιοι ως γονείς, ισάξιοι ως επαγγελματίες κλπ αλλά με την ειδοποιό διαφορά πως στη ζωή τους δεν εμπλέκουν με οποιονδήποτε τρόπο τον Ιησού!

Απλώς στην Ελλάδα μας, ισχύει η παράφραση του "πας μη Έλλην βάρβαρος" σε "πας μη χριστιανός, αντίχριστος"...

Όσο για τα κοκοράκια και το τι καυχιούνται, θέλω να σημειώσω το εξής. Τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό, από το σύνολο των όσων δηλώνουν άθεοι ή απορρίπτουν τον Ιησού, οι περισσότεροι το δηλώνουν κατόπιν ενδελεχούς έρευνας και μπορούν να στηρίξουν την άποψή τους με ικανά επιχειρήματα και ουσιαστικές τοποθετήσεις. Είναι ελάχιστοι αυτοί που δηλώνουν άθεοι ή απλά μη χριστιανοί από αντίδραση ή για εφέ! Αντίθετα, οι περισσότεροι από αυτούς που είναι χριστιανοί, δηλώνουν τέτοιοι από αδιαφορία (είτε είναι χριστιανοί, είτε μουσουλμάνοι το ίδιο τους κάνει), από παράδοση (έτσι το βρήκαν από τους γονείς τους), από φόβο (προς αποφυγή του κοινωνικού αποκλεισμού σε περίπτωση που δηλώσουν το αντίθετο) ή για να ικανοποιήσουν την ανάγκη της προβατοποίησης και του να είναι ενταγμένοι "κάπου", θέλουν να ανήκουν κάπου γιατί είναι ωραία να ανήκεις κάπου και όπως είναι φυσικό πάντοτε διαλέγουν τη θρησκεία της χώρας τους που έχει τα μεγαλύτερα νούμερα. Την ίδια στιγμή, τα ίδια άτομα, αν είχαν γεννηθεί πχ στην Ινδία, τώρα θα ήταν πχ Ινδουϊστές. Αντίθετα ο κατ' επιλογήν άθεος ή ακόλουθος μιας όχι και τόσο διαδεδομένης θρησκείας, ακόμη κι αν γεννιώταν αλλού, πάλι την ίδια επιλογή θα έκανε. Αναλογιστείτε λοιπόν πόσοι τελικά είναι οι πραγματικοί εν Ελλάδι χριστιανοί και ξανασκεφτείτε για ποιά πλειοψηφία μιλάμε... Είναι καθαρά θέμα εσωτερικών-πνευματικών "ορμών"...

Η θρησκεία και γενικότερα η σχέση μας με τα μεταφυσικά ζητήματα, αποτελεί ίσως το πιο ενδόμυχο και προσωπικό θέμα όπου καλούμαστε να εντρυφήσουμε. Πρόκειται για έναν καθαρά μοναχικό δρόμο που κινείται σε επίπεδα περισσότερο πέραν των διαπροσωπικών σχέσεων και ως εκ τούτου είναι δύσκολο έως αδύνατο να ταυτοποιηθεί αλλά και να βρεθεί μία κοινή φόρμα αναφοράς για όλους. Το εμπορικό σχήμα "one size fits all" δεν μπορεί να υλοποιηθεί στη θρησκευτικότητά μας. Εξ ου και το άτοπο της ερώτησης "πιστεύεις στον Θεό"; (περισσότερη ανάλυση επί του τελευταίου ερωτήματος εφόσον ζητηθεί)

... preserve the balance ...

Edited by - Trithemius on 23/12/2008 15:43:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 16:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
basilio
Επανερχόμενος τώρα στο θέμα μας θα ήθελα να πώ ότι ο ΘΕΌς ,το Οικουμενικό πνεύμα ,η υ Υπέρτατος Δύναμις ,το Brahma ή όπως αλλοιώς θέλουμε να ονομάσουμε ΤΗΝ ΖΩΟΠΟΙΟΥΣΑ ΑΡΧΗ του συμπαντος (ή των συμπάντων)δεν άφησε,δεν αφήνει, και δεν θ΄αφήσει τον εαυτόν του
αμαρτύρητο σε καμμία περίοδο της ανθρώπινης ιστορίας ,και μία πτυχή αυτής της μαρτυρίας είναι και τα θαυμάσια ή θαύματα εννοούμενα ως "έκτακτες"ενέργειες του Θεού ακόμα και δια μεσω των θείων οντοτήτων.Εν κατακλείδι πεποίθηση μου είναι-παρ΄όλη την χριστιανική μου ιδιότητα -ότι θαύματα επιτελούνται σε όλες τις θρησκείες του κόσμου και κάθε ανθρώπινο όν που θα επικαλεσθεί το ΘΕΙΟΝ με οποιοδήποτε όνομα επιλέξει το ίδιο ακόμη και αν δεν επικαλεσθεί κανένα όνομα παρά μόνο τη φωνή της καρδιάς.......

Φίλε basilio , κατ ‘ αρχήν θα σε καλωσορίσω στο forum και θα σου ευχηθώ καλή παραμονή .
Με αυτά που γράφεις φίλε basilio στην πολύ σωστή σου τοποθέτηση , είμαι απολύτως σύμφωνος και τα έχω υποστηρίξει όπως μπορείς να δης ανατρέχοντας τις σελίδες του παρόντος θέματος πολλές φορές . Όμως φίλε μου η πολύ σωστή αυτή σκέψη σου θα σε φέρη σε σύγκρουση με ορισμένους χριστιανούς του forum , που υποστηρίζουν ότι μόνο όσα θαύματα πραγματοποιούνται μέσα στα πλαίσια του Χριστιανισμού είναι θεόπεμπτα , ενώ τα άλλα που γίνονται σε άλλες θρησκείες , ή με επίκληση απλώς του θείου από κάποιον άθρησκο , είναι δημιουργήματα δαιμόνων που θέλουν με τον τρόπο αυτό να πλήξουν την μοναδικότητα του Χριστιανισμού .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 17:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα το καλό είναι καλό φίλε μου sesostris, αλλά ο ορισμός του
κι η διαπίστωση του έχουν σημασία...Υπάρχουν και απομιμήσεις...
Όσο για το "πας μη χριστιανός αντίχριστος",φίλε Trithemius, μάλλον τα μπερδεύεις,
μπορώ να πω.."Πας χριστιανός περίεργος", λέγεται...Με μας τους χριστιανούς
ασχολούνται άλλοι,όπως οι 12θειστές κι οι φαν της Νέας Εποχής, όταν κι αυτοί
θα δεχτούν κάποιον για μεσσία, όπως ήδη αναμένουν....
Γιατί εμείς δεν ασχολούμαστε με άλλους, παρά μόνο με τα δικά μας και πως θα
προετοιμαστούμε για τον Θεό..Αν υπερασπίζεται κανείς τις αρχές του, το λιγότερο
δεν είναι κακό...
Αλλοι ασχολούνται συνέχεια με τον χριστιανισμό και πως θα τον μειώσουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 17:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αναφέρω ΠΟΥΘΕΝΑ τη λέξη ΙΗΣΟΥΣ... δεν τον ξέρω τον κύριο... είναι απλά μια εικόνα...

Αποσυμβολίστε.

Ξανακαλά Χριστούγεννα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 18:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και όχι Ιησούγεννα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 18:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η ελευθερία της ύβρεος, όμως αγαπητή mimosa;..
Ιησούγεννα; Πρώτη φορά ακόυω τέτοια διατύπωση..Ελεύθερα
μπορείς να προσβάλλεις, αλλά δεν δέχεσαι να μιλάμε για ότι
διαφωνείς, όπως ο ....Ιησούς....
Καλά Χριστούγεννα σημαίνει κι αυτό που λές, απλά το Ιησούς
είναι το όνομα και Χριστός ιδιότητα...Μιλάμε όμως για τον ίδιο,
τον Υιό του Θεού και Θεό...
Με τα θαύματα, λέω βλέπουμε μια άλλη πλευρά της θεικής παρουσίας,
πέραν απο την ιαση, δλδ, το θαυμαστό του Ποιητού και πλάστη του κόσμο...
Ένα σύμπαν εν κινήσει αρμονική και τέλεια...
Αυτό κι αν είναι θαύμα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 18:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως αυτά τα δύο πάνε μαζί, έχεις δίκιο... γι αυτο και παρεξηγησαν τ' αγορια απο πάνω.
Δεν είναι το ίδιο όμως. Κάπου πήρε το μάτι μου πρόσφατα και την (παρ)εξήγηση της λέξης Χριστός... αν βρω χρόνο θα ψάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 18:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για τις υβρεις που λές... εσύ που τα 'χεις καλά με τους αγίους να τους πεις να με τιμωρήσουνε. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 19:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλά τι δημοκράτισσα είσαι φιλη mimosa;Τα καλά
και συμφέροντα;Εγώ προσεύχομαι να μας σώσουν όλους,
δεν ζητάω τιμωρίες..Εσύ;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 20:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην αγχώνεστε άλλο με τις "γέννες", στις 25/12 (αν και καθυστερημένα αντί στις 21/12) γιορτάζουμε τα Ηλιούγεννα. Γνωστή τοποθέτηση, αποδεδειγμένη επιστημονικά και ως εκ τούτου δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση...

... preserve the balance ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 22:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

trexagireve
quote:

Υπάρχουν και απομιμήσεις...

Όπως ο χριστιανισμός...?

quote:

"Πας χριστιανός περίεργος", λέγεται...


Αυτό δεν το πολύ κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις αν θες...?

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2008, 23:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trithemius
quote:

Για να μην αγχώνεστε άλλο με τις "γέννες", στις 25/12 (αν και καθυστερημένα αντί στις 21/12) γιορτάζουμε τα Ηλιούγεννα. Γνωστή τοποθέτηση, αποδεδειγμένη επιστημονικά και ως εκ τούτου δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση...

Και τα κάλαντα μιας και αύριο τα λένε...

Καλήν εσπέραν άρχοντες,
αν είναι ορισμός σας
Ηλίου τη θεία γέννηση να πω στ' αρχοντικό σας.
Απόλλων άρχοντα θεέ,
έλα ξανά κοντά μας συ φωτοδότη Βασιλιά,
φώτισε την καρδιά μας.
Λιώσε τα χιόνια στα βουνά
ζέστανε τα πλατάνια
φέρε μας γέλια και χαρά,
ειρήνη και ζωντάνια.
Στο σπίτι αυτό που μπήκαμε
οι εστίες να μη σβήσουν
κι όλοι οι νοικοκυραίοι του
χίλια χρόνια να ζήσουν...


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 09:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τραβάει κολλήματα ο κόσμος...Φίλη ar_ia, οι διασκευές
στα γήπεδα, είναι καλύτερες , απο αυτές των αρχαιόπληκτων,
που απλά αλλάζουν ονόματα δίχως ντροπή για το ..κλόπυ ράιτ,σε
πληροφορώ...
Καλά θα ήταν πάντως να κοιτούσες και τι γράφεις, όχι μόνο συναισθηματικά,
αλλά και λογικά..Στις 21 κι όχι στις 25 Δεκέμβρη, οι 12θειστές...εκτός, αν
με συνοπτικές διαδικασίες και χάρην δημοκρατίας, πήρατε ολο τον χρόνο,παραμάσχαλα
και τον πάτε όπου σας βολεύει...
Η απομίμηση, πάντως να ξέρεις είναι αυτή που δεν έχει τόση αξία στον χρόνο...
Ο χρυσός λάμπει, πάντα... Και πιστεύω μπορείς να δεις ποια θρησκεία έγινε γραφική
και δειγματοληπτική για την κοινωνία μας......
Αυτό που κάνεις πως δεν κατάλαβες, είναι ότι ακόμη μια φορά στην ανθρώπινη
ιστορία, το λάθος και η χιμαιρα χλευάζουν το ορθόν, για λίγο βέβαια...Κι η επιλογή του
καθενός αιώνια..Άλλοι είς δόξαν αιώνιαν κι άλλοι εις αισχύνην αιώνιαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 09:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ η αναφορά στη γιορτή της γέννησης του Μίθρα, δεν γίνεται για να αλλάξεις τα δεδομένα σου περί χριστουγέννων αλλά για την αναγκαία αποκατάσταση της αλήθειας. Ξαναλέω πως είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι ο Ιησούς ΔΕΝ γεννήθηκε αυτές τις ημέρες αλλά κατά τα δεδομένα, η περίοδος γέννησής του εστιάζεται τους εαρινούς μήνες...

Η συγκεκριμένη ιστορία με τη γέννηση του Ιησού είναι χιλιοειπωμένη τόσο σε αυτό το φόρουμ όσο και σε άλλα. Προσωπικά δεν προτίθεμαι να πλήξω την εικόνα του χριστιανισμού (τα καταφέρνουν και από μόνοι τους ) αλλά δεν μπορούμε να μην αναφέρουμε πως τώρα εορτάζεται η γέννηση του Φωτός γιατί αυτό είναι ιστορικό δεδομένο. Ήταν πολύ έξυπνη η κίνηση του εορτασμού της γέννησης του Ιησού αυτές τις ημέρες και αν θέλεις τη γνώμη μου, κάθε Χριστός (και υπήρξαν αρκετοί "Χριστοί") πρέπει να συνδέεται με το Φως, κάθε πνευματικός ηγέτης πρέπει να φέρει το Φως.

Αν λοιπόν κάποιοι είναι κολλημένοι με τις ημερομηνίες, αυτοί είναι οι χριστιανοί γιατί επιμένουν να αγνοούν την ακριβή ημερομηνία γέννησης του Ιησού και να υιοθετούν τα γενέθλια του αήτητου Ήλιου (Μίθρα) ως δικά τους. Να αγαπάτε την αλήθεια! Πάντοτε!

... preserve the balance ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 10:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου trithemius, ο Μίθρα είναι μύθος απο προφητείες
που όλοι οι λαοί είχαν, αλλά ο Χριστός υπήρξε ιστορικά...Για ποιόν άλλο
ξέρεις να υπήρξε, στη θέση αυτή του Μεσσία -Σωτήρα του ανθρώπου;
Κα ιστορικά στοιχεία έχουν κατατεθεί, άσχετα απο διαφωνίες επ αυτών...Για
ποιόν άλλο ξέρεις τέτοια στοιχεία;
Ύστερα να ξέρεις ότι στην χριστιανική παράδοση, υπάρχει η σωτηριολογία,
με τρόπο που διορθώνει τα κακώς κείμενα..Δηλαδή, τα Χριστούγεννα, έγινε ο
Αδάμ, το Πάσχα είχαμε την πτώση και γι αυτο η ανάσταση...Αποκαθίσταντο με
την έλευση του και με ημερομηνίες σημαντικές για τον άνθρωπο η αξία του
απο τον ίδιο τον Θεό, που θυσιάστηκε για να σώσει το απολλωλός...Κι αυτό
είναι μια σημαντική θέση, καθώς, αν δεν έχονταν ο Χριστός, ο άνθρωπος θα έμενε
στην προηγούμενη φάση του, με έντονα απο τα ένστικτα και την αντιπαλότητα
χαρακτηριστικά προσωπικότητας και δεν θα ήταν τόσο πνευματικός, όσο είναι
πια, σαν ύπαρξη...Η πτώση του ανθρώπου απο την θέση του, είναι πολύ σοβαρό
πράγμα για μας, καθώς, πρέπει να ξαναέλθει στην προτερέα κατάσταση του, με
τις εμπειρίες που απεκόμισε, ώστε να είναι συνειδητός άνθρωπος...
Είναι τα στάδια της εξέλιξης του ανθρώπου, που ξεχνάς, φίλε μου, τα οποία
έχουν μια πορεία που όλοι μας πρέπει να προσέχομε γιατί μας αφορά..Που
πάμε, τι είναι να γίνει ο άνθρωπος,τι όν θα γίνει, κλπ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 21:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σιγά γιατί εδώ έχει πέσει πολύ μπέρδεμα!

Αν και ο Μίθρας αποτελεί συμβολικό πρόσωπο (κι όχι ιδεατό), ενώ η μυθολογική του υπόσταση αντικατοπτρίζει ακριβώς τη συμβολική του σημασία και την εκπροσώπηση του Φωτός. Πάραυτα, η κλοπή της εορτής δεν αναιρείται γιατί ασχέτως του αν μιλάμε για φυσικό πρόσωπο ή για ένα ιδεώδες, ένα σύμβολο κλπ, αυτό εορτάσθη για πρώτη φορά πολύ πριν την (ισοτρικά ελεγχόμενη) γέννηση του Ιησού.

Όσο για τον συσχετισμό της εορτής ή του εβραϊκού Πασάχ με τον Αδάμ ή κάποιον άλλο, πράγματι όλα εξαρτώνται από την έμπνευση του καθενός. Ομολογώ πως η συσχέτιση με τον Αδάμ είναι για εμένα νέο φρούτο αλλά καμία ανησυχία δεν μου εμπνέει. 'Οπως τα υπόλοιπα, θα το ακούσουμε κι αυτό.

Τελευταίο αφήνω το παραλήρημά σου περί εξέλιξης του ανθρώπου και της αναγκαίας έλευσης του Ιησού για να υπάρξει εξέλιξη στην ανθρωπότητα! Αγαπητέ ούτε ο ίδιος ο Ιησούς δεν αξίωσε κάτι τέτοιο για τον εαυτό του και το αναφέρεις εσύ ως επιχείρημα; Οποία ύβρις και οποία αλαζονία!

Ξανά λοιπόν ΚΑΛΑ ΗΛΙΟΥΓΕΝΝΑ (αν καταλαβαίνεις τον συμβολισμό...)

... preserve the balance ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 22:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ηλιος ως ζωοδότης και πηγή ζωής αντιπροσωπεύει την χαρά και την αρμονία. Ας τον τιμησουμε λοιπόν , με οποιο όνομα και αν του δίνει ο καθενας.
Αλλωστε η ανάγκη της θεότητας είναι η απάντηση στη ζωή και το αντίδοτο στους φόβους της υπάρξης μας.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ με αγάπη ....εμείς είμαστε όλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 22:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες που ισχύει το "γηράσκω αεί διδασκόμενος" φίλε trithemius;
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά ισχύουν και νόμοι, φίλε μου...
Καλά είναι να τους γνωρίζουμε...Όχι να συμφωνούμε ή διαφωνούμε
μαζί τους...,γιατί ποιός κάθεται να φτύνει κόντρα στον άνεμο;
Ο Ιησούς φίλε μου,ήρθε ως δείγμα, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε..Οι
υπολοιποι ,πρέπει να βοηθηθούν απο όσους κατάλαβαν...Καταλαβαίνεις
την χαμαλίκα;
Τα συμβολικά προσωπα,εύκολα δικαιολογούνται, αλλά, τα ιδεατά, όχι..
Γι αυτό και οι εμπνεύσεις είναι κατά βούλησην κι όχι κατά διανοία...
Ελεύθερος σημαίνει κάποιος που μπαίνει κάτω απο κάποιο ζυγό, γνωρίζοντας
ότι δεν θα στερηθεί την ελευθερία του, για τί την κουβαλάει μαζί του...
Όντως, ο Χριστός τελείωσε κάτι που όλοι θέλανε να τελειώσουνε, αλλά κανείς
δεν πέτυχε, ή μη μόνο αυτός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 22:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω συνεχίζεις το υπερφίαλο παραλήρημα.

Μην ξεχνάς πως για πολλούς ο Ιησούς τελικά δεν έφερε τίποτα το καινοφανές στην ανθρωπότητα. Παρακαλώ να μας παραθέσεις στοιχεία των διδασκαλιών του που δεν ήταν ήδη δοσμένα προ της εποχής του. Επίσης, παρακαλώ να μας δώσεις αναφορές όπου ο Ιησούς μιλά για την αναγκαιότητα της έλευσής του και πως χωρίς εκείνον η ανθρωπότητα ήταν καταδικασμένη (και μη μου πεις πως δεν το ανέφερε από ταπεινότητα ). Επίσης, μπερδεύεις τις έννοιες συμβολικός και ιδεατός (γιατί;)

Η φίλη nst έπιασε το νόημα των όσων λέμε και απεκδυόμενη τις θρησκευτικές παρωπίδες δίνει μία ερμηνεία της γέννησης του Ήλιου. Είναι δύσκολο να φέρεις το Φως, είναι δύσκολο να είσαι Εωσφόρος... (πως το είπες αυτό;;;)

... preserve the balance ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 23:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου trithemius, να ήξερες ειλικρινά
πόσο στενοχωριέμαι που στενοχωρείσαι...Ο Χριστός
δεν έφερε καινά στοιχεία, ήταν ΚΑΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, αλλά
αυτό δύνασαι να το εννοήσεις;Ήρθε ως εφαρμογή, αλλά
ποιός το κατάλαβε;
Όσο για την nst, τι παράδειγμα μου φέρεις; Αυτή είναι
ζωντανή και το ξέρω, άσχετα πόσο το ξέρει αυτή...Εσύ
φίλε μου, υγιαίνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2008, 23:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υγιαίνω; Πνευματικά εργάζομαι σχεδόν καθημερινά αλλά η συζήτηση δεν έχει να κάνει με το άτομό μου αλλά για τον Ιησού και εξακολουθώ να μην βλέπω σχετικές αναφορές περί καινών ιδεωδών...

(*save the sympathy)

... preserve the balance ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy