ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 23:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ elo

quote:
Και ένα θαύμα που προσωπικά για εμένα, είναι πάνω από κάθε «θαύμα»…ΘΑΥΜΑ ΖΩΗΣ

Αυτό είναι πράγματι μεγάλο θαύμα, η ζωή.

Και ο μπόμπιρας τυγχάνει και συνονόματος.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 23:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
ΥΓ. Θα σε παρακαλούσα να γράφεις το όνομά μου σωστά, όταν αναφέρεσαι σε δικές μου δημοσιεύσεις.

Kαι γιατί τότε αφού σε ενοχλεί το κάνεις εσύ ο ίδιος σε άλλους?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 23:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ακατανόητο , και συνάμα και ευτράπελο σε όλη αυτή τη συζήτηση περί θαυμάτων , είναι το ότι ενώ ανεξήγητα φαινόμενα αυτοΐασης – θαύματα , έχουν καταγραφεί ιστορικά ότι συνέβαιναν και συμβαίνουν σε όλες τις εποχές και σε όλες τις θρησκείες , οι Χριστιανοί τα μονοπωλούν σαν θεϊκές παρεμβάσεις μόνο μέσω των αγίων της θρησκείας τους , εικόνων , πτωμάτων ή οστών , προσπαθώντας με αυτόν τον τρόπο να την διαφημίσουν σαν την μοναδική αληθινή θρησκεία που τυγχάνει και της θεϊκής προτιμήσεως . Απορρίπτοντας όλες τις άλλες σαν πλαστές , αν όχι δαιμονικές , όπως λόγου χάρη μερικοί θεωρούν έτσι τον Βουδισμό !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 09:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν ρε φίλε sesostris, με αυτό το...κατηγορητήριο...
Μην κρίνεις τόσο εύκολα, όταν κι εσύ είσαι κρινόμενος
απο τα κείμενα σου...
Εσύ δεν αναγνωρίζεις τον χριστιανισμό, εμείς οι
χριστιανοί,μιλάμε με όλους, δεχόμαστε κάποια απο όσα λένε,
θέλουμε όλοι οι άνθρωποι να σωθούν,φοβόμαστε
δε τις απομιμήσεις...Βλάπτουν σοβαρά την υγεία του πνεύματος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 22:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την άποψη μου, το είχα διαβάσει πολύ παλιά, αλλά μου έχει μείνει:
Ένας ηγούμενος ταξίδευε στην Ουκρανία με το τραίνο κάπου στο 1900...
Το τραίνο σταμάτησε σε κάποιο χωριό.
Τότε μαθαίνει όλο το τραίνο ότι στο διπλανό χωρίο (στην άλλη στάση) έχει γίνει ένα θαύμα.
Οι ταξιδιώτες ενθουσιάζονται, περιμένουν όλοι να φτάσουν στην άλλη στάση, εκτός από τον ηγούμενο...
Στην άλλη στάση κατεβαίνουν όλοι και τρέχουν να δουν το θαύμα - εκτός από τον ηγούμενο...
Ένας από τους επιβάτες τον βλέπει και τον ρωτά: πατέρα, εσείς δεν θα έρθετε να δείτε το θαύμα;
Και ο ηγούμενος απαντά:
Εγώ ξέρω ότι θαύματα γίνονται κάθε μέσα με χάρη του Κυρίου, εσύ που δεν πιστεύεις μπορείς να πας το δεις...

Άρα λοιπόν έχουμε τρεις κατηγορίες ανθρώπων:
Αυτούς που μισοπιστεύουν και τρέχουν να επιβεβαιώσουν την πίστη τους.
Αυτούς που δεν πιστεύουν και τρέχουν να επιβεβαιώσουν την μη πίστη τους.
Και αυτούς που πιστεύουν και δεν χρειάζεται να τρέξουν...

Άρα:
Για να ξέρεις ότι κάτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θαύμα και να είσαι εναντίον του, θα πρέπει να το έχεις μελετήσει - άρα θα πρέπει να έχεις τρέξει...
Για να ξέρεις ότι κάτι ΕΙΝΑΙ θαύμα και να είσαι εναντίον του, θα πρέπει να το έχεις μελετήσει - άρα θα πρέπει να έχεις τρέξει..
Άρα σε αυτό εδώ το φόρουμ έχουμε πολλά μέλη που τρέχουν...

Ρε παίδες γιατί τόσο τρέξιμο να πηγαίνει χαμένο;
Να σας βάλω σε ένα διάδρομο με γεννήτρια μπας και προστατέψουμε λίγο το περιβάλλον;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 23:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA
Για να ξέρεις ότι κάτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θαύμα και να είσαι εναντίον του, θα πρέπει να το έχεις μελετήσει - άρα θα πρέπει να έχεις τρέξει...

Αφ'ενός δεν μπορείς να μελετήσεις κάτι που δεν υπάρχει. Αφ'ετέρου, αρκεί η γνώση (όχι πίστη) πως θαύματα δεν γίνονται και πως αυτά αποτελούν μόνον τροφή για αφελείς πιστούς για ευνόητους λόγους.

Με τον ίδιο τρόπο που δε χρειάζεται κανείς να "τρέξει" για να αποδείξει πως ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή. Κοινή γνώση είναι


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 23:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ο δογματισμός και η σούμα σου ρε φίλε
Μακεδόν,σπάει κόκκαλά... Εσύ βγάζεις αυτό το
συμπέρασμα,ότι δεν υπάρχουν θάυματα, παρά τό ότι
όλοι λέμε ότι κάτι υπάρχει έστω, πέρα απο το
λογικό και ανθρώπινο....Εσύ αυτά που είναι θαύματα,
τα λές για αφελείς, αλλά λέμε, εμείς οι υπόλοιποι, με τη λογική
και τις γνώσεις μας, αυτά λέγονται θαύματα, όπως τα λέει κι η
επιστήμη...
Αν εσύ δέχεσαι ότι είναι με τους δικούς σου ρολους, τότε
κάποιος πρέπει να σου μιλήσει για το ...Rexona....
Τα Θαύματα δείχνουν τον δρόμο που πρέπει να πάρει ο άνθρωπος
κι όπως λέει κι ο φίλος ΟΑΝΝΗΣΕΑ,χωρίς μελέτη, με αφορισμούς,
δείχνεις ότι βλέπεις ότι θέλεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 07:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αμάν ρε φίλε sesostris, με αυτό το...κατηγορητήριο...
Μην κρίνεις τόσο εύκολα, όταν κι εσύ είσαι κρινόμενος
απο τα κείμενα σου...
Εσύ δεν αναγνωρίζεις τον χριστιανισμό, εμείς οι
χριστιανοί,μιλάμε με όλους, δεχόμαστε κάποια απο όσα λένε,
θέλουμε όλοι οι άνθρωποι να σωθούν,φοβόμαστε
δε τις απομιμήσεις...Βλάπτουν σοβαρά την υγεία του πνεύματος....

Φίλε trexagireve , από τα κείμενά μας κρινόμαστε όλοι και όχι μόνο εγώ . Εγώ απλά επεσήμανα ότι θαύματα έχουν καταγραφεί ιστορικά ότι συνέβαιναν και συμβαίνουν σε όλες τις εποχές και σε όλες τις θρησκείες , και αυτό που δεν αναγνωρίζω είναι η μονοπώλησή τους από τους χριστιανούς , που διατείνονται ότι μόνο στην θρησκεία τους που είναι και η μοναδική αληθινή , υπάρχουν οι άγιοι που κάνουν τα θαύματα .

Υπάρχουν μάλιστα και ένα σωρό αστείες ιστορίες όπου οι ιερωμένοι άλλων θρησκειών ή δογμάτων επιχείρησαν και απέτυχαν ,και μόλις επενέβη ο Ορθόδοξος ιερέας ο σκοπός επετεύχθη . Όπως για παράδειγμα η θρυλουμένη αποτυχημένη απόπειρα αφής του Αγίου φωτός από ετερόδοξο Πατριάρχη , για να θυμηθούμε και την πρόσφατη ιερή γρονθοπατινάδα στον Πανάγιο Τάφο .

Εκτός τούτου εσύ ο ίδιος πέφτεις σε αντιφάσεις όταν γράφεις : «εμείς οι χριστιανοί μιλάμε με όλους, δεχόμαστε κάποια απο όσα λένε» , και αμέσως μετά «φοβόμαστε δε τις απομιμήσεις...Βλάπτουν σοβαρά την υγεία του πνεύματος» , χαρακτηρίζοντας εμμέσως πλην σαφώς όλες τις άλλες θρησκείες απομιμήσεις της δικής σου μοναδικής αλήθειας , και επιβεβαιώνοντας περίτρανα αυτά που έγραψα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 09:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, είδες που βρίσκουμε
κάποια άκρη... Άρα δέχεσαι τα θάυματα...
Πές μου λοιπόν, τώρα κάποια άλλα θαύματα άλλων θρησκειών
και αν αυτα γίνονταν όταν υπήρχε κοντά σταυρός ή άλλο
χριστιανικό σύμβολο, για να δούμε ενεργεία τινός έγινε το
θαύμα και πόσο δυνατός είναι αν ο σταυρός δεν το αφήνει
να γίνει...
Μιλάω πολύ συγκεκριμένα...
Όσο για τις απομιμήσεις, ο διάλογος λέει ότι τόσον
καιρό υποστηρίζω ότι είναι μια η θρησκεία κ ι όλοι έχουν
κομμάτια αντίληψης της. Πιστεύω ότι ο χριστιανισμός, λόγω
της έλευσης του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, έχει την δυναμικη
να οδηγήσει τον κόσμο ψυχοσωτήρια, ενώ οι άλλες εκδοχές,πιο
γήινες όντως, δεν μπορούν να ξεφύγουν απο την ύλη...Είμαι σαφής,
νομίζω και επ αυτού αν θέλεις κάνουμε την συζήτηση γιατί Θεός ημών
είναι Θεός και οι θεοί των εθνών σκύβαλα....
Τα θαύματα είναι ένα καλό παράδειγμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Εσύ βγάζεις αυτό το
συμπέρασμα,ότι δεν υπάρχουν θάυματα, παρά τό ότι
όλοι λέμε ότι κάτι υπάρχει έστω, πέρα απο το
λογικό και ανθρώπινο

Εσύ μπορεί να λες πως ένας ραβίνος πριν 2000 χρόνια περπατούσε πάνω στο νερό ή ότι η μάνα του ήταν παρθένα, έμεινε έγκυος, γέννησε και ξαναέγινε παρθένα. Με άλλα λόγια μπορείς να λες ό,τι φαντασιοπληξία θέλεις, η οποία περιορίζεται μόνον από το μέγεθος της αφέλειάς σου.

Εγώ πάντως ακόμη περιμένω να μου παρουσιάσεις την επιστήμη που εγκυροποίησε ένα έστω θαύμα αλλά μέχρι τώρα ... άρες μάρες κουκουνάρες. Τελικά έχεις κάποια επιστημονική δημοσίευση που πιστοποιεί θαύμα ή ήταν κι αυτό μια από τις πολλές μπαρούφες σου;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου είναι πολύ δύσκολο να πάψεις να γίνεσαι
αποκρουστικός με τους αφορισμούς και το καταδικαστικό σου
ύφος, φίλε Μακεδόν;Σου είναι τόσο δύσκολο, να μην
ραδιουργείς και να βρίζεις ότι δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις;
Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις τετράγωνη λογική και δεν δέχεσαι
πνευματικές επηρροές Θεού και ουρανών, αλλά δεν είναι λίγο
μονότονος ο κόσμος σου; Πολύ πεζός.. Όλα με τη λογική. Δεν
λέει έτσι...
Και προπάντων, αν δεν θέλεις να πιστέψεις σε κάτι τόσο ωραίο,
άφησε τους άλλους να μπορούν... Η αισώπεια κοψονούρου αλεπού,
δεν είναι καλό παράδειγμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 23:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν μάλιστα και ένα σωρό αστείες ιστορίες όπου οι ιερωμένοι άλλων θρησκειών ή δογμάτων επιχείρησαν και απέτυχαν ,και μόλις επενέβη ο Ορθόδοξος ιερέας ο σκοπός επετεύχθη . Όπως για παράδειγμα η θρυλουμένη αποτυχημένη απόπειρα αφής του Αγίου φωτός από ετερόδοξο Πατριάρχη

Και πως σχίστηκε στη μέση η κολώνα του Πανάγιου τάφου? Ο Χριστιανικός θρύλος λέει ότι από εκεί βγήκε το Άγιο Φως.....ο δικός σου?

quote:
trexagireve:
Η αισώπεια κοψονούρου αλεπού,
δεν είναι καλό παράδειγμα...


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 01:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris, είδες που βρίσκουμε
κάποια άκρη... Άρα δέχεσαι τα θάυματα...

Φυσικά και τα δέχομαι φίλε trexagireve , με τη διαφορά που δεν τα αποδίδω σε θεία παρέμβαση , αλλά σε αυτοΐαση λόγω ισχυρής αυθυποβολής του εγκεφάλου .
quote:
trexagireve
Πές μου λοιπόν, τώρα κάποια άλλα θαύματα άλλων θρησκειών
και αν αυτα γίνονταν όταν υπήρχε κοντά σταυρός ή άλλο
χριστιανικό σύμβολο, για να δούμε ενεργεία τινός έγινε το
θαύμα και πόσο δυνατός είναι αν ο σταυρός δεν το αφήνει
να γίνει...

Δεν γνωρίζω τι θαύματα ενδεχομένως γίνονται μεταξύ των προσκυνητών που λούζονται στα ιερά νερά του Γάγγη , όμως αυτό που μπορώ να σε διαβεβαιώσω είναι ότι κάθε χρόνο στις αραβικές εφημερίδες αναφέρονται αρκετά θαύματα μεταξύ των προσκυνητών στη Μέκκα κατά την περίοδο του Ramadan (ραμαζάνι) , και εκεί δεν υπάρχει σταυρός σε ακτίνα χιλιάδων χιλιομέτρων .
quote:
trexagireve
Όσο για τις απομιμήσεις, ο διάλογος λέει ότι τόσον
καιρό υποστηρίζω ότι είναι μια η θρησκεία κ ι όλοι έχουν
κομμάτια αντίληψης της. Πιστεύω ότι ο χριστιανισμός, λόγω
της έλευσης του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, έχει την δυναμικη
να οδηγήσει τον κόσμο ψυχοσωτήρια, ενώ οι άλλες εκδοχές,πιο
γήινες όντως, δεν μπορούν να ξεφύγουν απο την ύλη

Το «απομιμήσεις» φίλε trexagireve , είναι κάτι το σχετικό γιατί και οι μουσουλμάνοι θεωρούν τη δική σου θρησκεία πλαστή ενώ τη δική τους σωστή λόγω της έλευσης του Κυρίου αυτών Μωάμεθ , και την ίδια γνώμη έχουν και οι πιστοί άλλων θρησκειών έναντι των υπολοίπων , για τους δικούς τους λόγους .
quote:
trexagireve
Είμαι σαφής, νομίζω και επ αυτού αν θέλεις κάνουμε την συζήτηση γιατί Θεός ημών
είναι Θεός και οι θεοί των εθνών σκύβαλα....

Με τις απόλυτες θέσεις που παίρνεις δεν θέλεις να κάνης διάλογο , αλλά κήρυγμα .
Και όπως πάντα με την τελευταία σου τοποθέτηση περί σκυβάλων , δικαιώνεις περίτρανα για μια ακόμα φορά το post μου της 12ης /11/2008 .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 10:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κσλή σου μέρα, φίλε sesostris,το θέμα αυτοίασης
που θέτεις, προυποθέτει πνευματική δύναμη, όχι
ζωώδη κι αυτό επισης, αν παραδέχεσαι ότι το πνεύμα
ενεργεί, γατί να μην ενεργεί το πνεύμα στην υπέρτατη μορφή του,
τον Θεό;Πιστεύω ότι είναι εύλογο το συμπέρασμα...
Όταν λές θαύματα, εννοείς αυτοιάσεις ή θαύματα, όπως περπάτησε
ανάπηρος κι είδε τυφλός; Γιατί εγώ για τέτοια θαύματα σου
λέω.. Το είδα ένα όραμα, δεν μου λέει τίποτα, το λέω κι εγώ ταχτικά,
αλλά απο άλλη αιτία ξέρω ότι έρχεται...
Θαύμα, φίλε μου, λέμε συγκεκριμένα, κάτι που
είναι πέραν της λογικής ίασης, όπου περιλαμβάνεται και η αυτοίαση...
Τέλος για τις απομιμήσεις, ας λέμε λογικά πράγματα, η Βίβλός προυπήρχε
κ ιαυτή παραφράστηκε, όχι το Κοράνι...Υπάρχει και κοινος νους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 16:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πως σχίστηκε στη μέση η κολώνα του Πανάγιου τάφου? Ο Χριστιανικός θρύλος λέει ότι από εκεί βγήκε το Άγιο Φως.....ο δικός σου?

quote:
trexagireve
Και προπάντων, αν δεν θέλεις να πιστέψεις σε κάτι τόσο ωραίο,
άφησε τους άλλους να μπορούν

Δεν απαγόρεψα σε κανένα να πιστεύει οτιδήποτε. Και φυσικά μπορείς να πιστεύεις στα θαύματα, όπως το ανηψάκι μου πιστεύει στον Αη-Βασίλη που πετάει στον ουρανό. Δεν είμαι εγώ που θα χαλάσω τις παιδικές αφέλειες οποιουδήποτε.

Αλλά μια και μιλάμε για "θαύματα", ας ρίξουμε και μια ματιά στα θαύματα του Ισλάμ. Εκεί ο θεός δεν κάνει θαύματα της δεκάρας όπως ο χριστιανός θεός. Ο υπότιτλος είναι αυτός που υπήρχε στην αρχική δημοσίευση.

Φωτισμένες μέλισσες σχηματίζουν το όνομα του Αλλάχ.

Το όνομα του Αλλάχ γραμμένο με σύννεφα

Το όνομα του Αλλάχ γραμμένο στους ωκεανούς (για του λόγου το αληθές υπάρχει και σχετικό βίντεο για τους "άπιστους")

Ο Αλλάχ γράφει το όνομά του στο βουνό με χιόνι

Δέντρα σε δάσος της Γερμανίας που σχηματίζουν στα αραβικά τη φράση: "La Ilaha Illa Allah, Muhammadun Rasul Allah" (Δεν υπάρχει άλλος Θεός πλην του Αλλάχ και ο Μωάμεθ είναι ο αγγελιοφόρος του).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 17:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλίμονο φίλε Μακεδόν, τυφλοί βλέπουσι, χωλοί περπατάνε
στείρε γεννάνε, άρρωστοι θεραπεύονται, όλα αυτα είναι δυνατόν
να μην έχουν σχέση με τα συννεφα και τα καλλιτεχνήματα
στον ουρανό και στην φύση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 18:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
τυφλοί βλέπουσι, χωλοί περπατάνε
στείρε γεννάνε, άρρωστοι θεραπεύονται...

...τάρανδοι πετάνε, φασολιές φτάνουν στον ουρανό, κολοκύθες γίνονται άμαξες...

quote:
trexagireve
Αλλίμονο φίλε Μακεδόν

Αλλίμονο για το λαό αυτό που από φωτοδότης του παγκόσμιου πολιτισμού έγινε ... trexagireve και samuel1974

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 19:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο αλλίμονο , φίλε μου Μακεδόν, γιατί
το να κολλάει κανείς ...3000 χρόνια πίσω και να μην πάει μπροστά
είναι κακό...
Το να μπορεί μόνο να ειρωνεύεται και να μην έχει να πει τίποτε
δείχνει μάλλον φτωχό επίπεδο...Αλήθεια, κανα θαύμα θα μας πεις
απο άλλη θρησκεία; Ή πάει κι αυτό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 19:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλλίμονο για το λαό αυτό που από φωτοδότης του παγκόσμιου πολιτισμού έγινε ... trexagireve και samuel1974
macedon

Οι Μουσουλμάνοι βλέπουνε πίσω απο τους σχηματισμούς των νεφών και των κλαδιών το όνομα του Αλλάχ και κάποιοι άλλοι βλέπουνε προφητείες για αναβίωση της "πατρώας" θρησκείας πίσω απο λεγόμενα των Χριστιανών.

Στην παρακάτω σελίδα με τίτλο:

"Προφητείες των χριστιανών για την επαναφορά της Ελληνικής Θρησκείας"

http://www.12830.gr/themata/profhteies-twn-xristianon-gia-thn-epanafora-ths-ellhnikhs-thrhskeias.html

Μπορεί κάποιος να δει την ερμηνεία των αρχαιόθρησκων, πάνω σε διάφορα λεγόμενα κάποιων Χριστιανών. Στα οποία φυσικά (όπως και οι φωτογραφίες των Μουσουλμάνων) έχει μπει το χεράκι αυτών των "φωστήρων του πνεύματος".

Το πιο ωραίο είναι το παρακάτω, που ερμηνεύεται σαν προφητεία αναβίωσης του πολυθεϊσμου:

"Ανώνυμοι αγιορείτες μοναχοί

Σε παραδόσεις από ανώνυμους αγιορείτες μοναχούς, διαβάζουμε:
"Ζυγώνει ο καιρός που θα πάψουμε να κρύβουμε την αληθινή μας πίστη."
"Κρατάμε ακόμα την πίστη της Παναγίας. Και θα την κρατήσουμε ως τη μέρα που θα την ξαναπούμε με το όνομά της."
"Πολλοί προσπάθησαν να βαρβαρέψουν το Άγιον Όρος, αλλά δε θα το καταφέρουν ποτέ. Γιατί εμείς έχουμε την ευλογία Της."
"Τώρα η Σελήνη λάμπει μόνο το βράδυ πάνω από τον Άθω. Παλιά έλαμπε και τη μέρα. Κι αυτό θα ξαναγίνει."

Επίσης στο παρακάτω φόρουμ:

http://www.epanellinismos.com/index.php?option=com_fireboard&Itemid=32&func=view&id=3693&catid=98

Κάποιος συντονιστής με το νικ "Μενέλαος" γράφει:
"ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΛΛΗΝΟΘΡΗΣΚΩΝ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΕΚΘΕΤΙΚΑ, ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΩΝΉ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΉ ΜΑΣ!"

Εδώ να παρατηρήσουμε ότι η εκθετική αύξηση εξαρτάται φυσικά απο το μέγεθος του εκθέτη, ο οποίος μπορεί να είναι και ο αριθμός 1 ή μικρότερός του...


Επίσης, στην παρακάτω σελίδα:

http://www.hellenicreligion.gr/doc/asklipios.htm

Με τίτλο:
" Η τυφλή γυναίκα και τα ιαματικά θαύματα του Θεού Ασκληπιού"

Μπορείτε να διαβάσετε για "θαύματα" της "πατρώας" θρησκείας. Όπως το πάρακάτω:

"3. Ένα μικρό αγόρι ήταν άλαλο. Ήρθε στον Ναό μαζί με τον πατέρα του να προσκυνήσει. Όταν έκαναν τις απαραίτητες θυσίες και τα τελετουργικά, εμφανίστηκε ένας Ιερεύς φέρνοντας φωτιά από τον Βωμό του Θεού. Κοίταξε τον πατέρα του αγοριού και απαίτησε να υποσχεθεί ότι αν θεραπευθεί ο υιός του, τότε μέσα σε ένα έτος το πολύ, θα δώριζε ένα ανάθημα στον Ναό του Ασκληπιού. Έξαφνα το αγόρι απάντησε: «Το υπόσχομαι». Ο πατέρας του αγοριού συγκλονίστηκε από το θαύμα και ζήτησε από το παιδί του να επαναλάβει αυτό που είπε. Το αγόρι επανέλαβε τις λέξεις, και από τότε η φωνή του επανήλθε πλήρως."


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 15/11/2008 19:38:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974

quote:
Με τίτλο:
" Η τυφλή γυναίκα και τα ιαματικά θαύματα του Θεού Ασκληπιού"

Μπορείτε να διαβάσετε για "θαύματα" της "πατρώας" θρησκείας. Όπως το πάρακάτω:

"3. Ένα μικρό αγόρι ήταν άλαλο. Ήρθε στον Ναό μαζί με τον πατέρα του να προσκυνήσει. Όταν έκαναν τις απαραίτητες θυσίες και τα τελετουργικά, εμφανίστηκε ένας Ιερεύς φέρνοντας φωτιά από τον Βωμό του Θεού. Κοίταξε τον πατέρα του αγοριού και απαίτησε να υποσχεθεί ότι αν θεραπευθεί ο υιός του, τότε μέσα σε ένα έτος το πολύ, θα δώριζε ένα ανάθημα στον Ναό του Ασκληπιού. Έξαφνα το αγόρι απάντησε: «Το υπόσχομαι». Ο πατέρας του αγοριού συγκλονίστηκε από το θαύμα και ζήτησε από το παιδί του να επαναλάβει αυτό που είπε. Το αγόρι επανέλαβε τις λέξεις, και από τότε η φωνή του επανήλθε πλήρως."



Αν δεν υπήρχε ο τίτλος, θα νόμιζε κανείς ότι περιγράφεις ένα απ' τα "θαύματα" της Τήνου.

Αλήθεια βρίσκεις διαφορές;;;

Την υπογράμμιση γιατί την έκανες;;

Τι δεν έχεις ξανακούσει και σου φάνηκε παράξενο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974

quote:
"Ζυγώνει ο καιρός που θα πάψουμε να κρύβουμε την αληθινή μας πίστη."
"Κρατάμε ακόμα την πίστη της Παναγίας. Και θα την κρατήσουμε ως τη μέρα που θα την ξαναπούμε με το όνομά της."
"Πολλοί προσπάθησαν να βαρβαρέψουν το Άγιον Όρος, αλλά δε θα το καταφέρουν ποτέ. Γιατί εμείς έχουμε την ευλογία Της."
"Τώρα η Σελήνη λάμπει μόνο το βράδυ πάνω από τον Άθω. Παλιά έλαμπε και τη μέρα. Κι αυτό θα ξαναγίνει."

Για λύσε το "μυστήριο" που καλύπτει αυτές τις φράσεις.
- Κρύβουν σήμερα, οι χριστιανοί την πίστη τους ή δεν είναι η αληθινή αυτή που ισχυρίζονται ότι έχουν;

- Ποιό είναι το όνομα της πίστης της παναγίας το οποίο θα πούν όταν έλθει ο... καιρός;;

- Γνωρίζουμε τον τρόπο που τους προστατεύει η παναγία, στον Άθω. Υπηρεσίες στον σουλτάνο, επιστολές στον "μέγιστο" Χίτλερ, καταδώσεις απ' την εξομολόγηση στη κομαντατούρ κλπ. κλπ.

- Αυτό ήταν για να δώσει... κύρος στα λεγόμενά του, μάλλον. γνωρίζει ότι όσο πιο μεγάλη είναι η μπαρούφα, τόσο μεγαλύτερη εντύπωση κάνει στο ποίμνιο.

Άλλωστε ποτέ δεν έπαψε να φαίνεται και την ημέρα η σελήνη.
Για παρατήρησε τον ουρανό...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιάπετ, η Παναγία είναι αυτή που έδιωξε τα
διαμόνια που είχαν μείνει απο την αρχαία θρησκεία στο
Άγιο Όρος, λές να τα ξαναφέρει; Είσαι αμίμητος...
Η Παναγία ζήτησε να μην μπει γυνάικα στο Άγιο Όρος,
λες να είναι η κρυφή ....αφροδίτη; Με τι ελπίδες κι
όνειρα ζει ο άνθρωπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ο γιαπετ.........αγρόν! ηγόραζε!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένω να διαπιστώσω, αν ο samuel1974 κατάλαβε τις ερωτήσεις μου.

Είμαι περίεργος, δύο στα τρία ή τρία στα τρία;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΖΑΚ ΠΟΤ φίλε Γιάπετ, τρία στα τρια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη βιάζεσαι, ο samuel1974 μπορεί να καταλάβει, μην τον καταδικάζεις, πρίν μιλήσει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 22:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

samuel1974

quote:
"Ζυγώνει ο καιρός που θα πάψουμε να κρύβουμε την αληθινή μας πίστη."
"Κρατάμε ακόμα την πίστη της Παναγίας. Και θα την κρατήσουμε ως τη μέρα που θα την ξαναπούμε με το όνομά της."
"Πολλοί προσπάθησαν να βαρβαρέψουν το Άγιον Όρος, αλλά δε θα το καταφέρουν ποτέ. Γιατί εμείς έχουμε την ευλογία Της."
"Τώρα η Σελήνη λάμπει μόνο το βράδυ πάνω από τον Άθω. Παλιά έλαμπε και τη μέρα. Κι αυτό θα ξαναγίνει."

Για λύσε το "μυστήριο" που καλύπτει αυτές τις φράσεις.
- Κρύβουν σήμερα, οι χριστιανοί την πίστη τους ή δεν είναι η αληθινή αυτή που ισχυρίζονται ότι έχουν;

- Ποιό είναι το όνομα της πίστης της παναγίας το οποίο θα πούν όταν έλθει ο... καιρός;;

- Γνωρίζουμε τον τρόπο που τους προστατεύει η παναγία, στον Άθω. Υπηρεσίες στον σουλτάνο, επιστολές στον "μέγιστο" Χίτλερ, καταδώσεις απ' την εξομολόγηση στη κομαντατούρ κλπ. κλπ.

- Αυτό ήταν για να δώσει... κύρος στα λεγόμενά του, μάλλον. γνωρίζει ότι όσο πιο μεγάλη είναι η μπαρούφα, τόσο μεγαλύτερη εντύπωση κάνει στο ποίμνιο.

Άλλωστε ποτέ δεν έπαψε να φαίνεται και την ημέρα η σελήνη.
Για παρατήρησε τον ουρανό...


Εάν πρόσεξες, έγραψα:
"έχει μπει το χεράκι αυτών των "φωστήρων του πνεύματος"".
Και το είπα επειδή δεν μπορώ να γνωρίζω, εάν αυτά τα λόγια που αναρτώνται σε 12θεϊστική σελίδα είναι αυτούσια παρμένα απο το Γεροντικόν ή όποιο άλλο βιβλίο, με έγκριση απο την Ιερά Σύνοδο με αναφορές στο Άγιο Όρος;;

Αυτός που τα έγραψε, εκεί που τα έγραψε, μπορεί να υποστηρίξει ότι τα άκουσε απο κάποιον καλόγερο όταν είχε επισκεφτεί το Άγιο Όρος, δηλαδή πιάστο το αυγό και κούρευτο. Σα να πω κι εγώ ότι όταν είχα πάει για κάτι μέρες στους Δελφούς, άκουσα μια μυστήρια σιγανή φωνή, σαν ψίθυρο, μέσα απο το ναό να λέει: "Ναζωραίε, μας κατέστρεψς για πάντα!". Δηλαδή θέλει πολύ φαντασία για να αφηγηθεί κάποιος ένα τέτοιο γεγονός; Και άν ακόμα τα είπε κάποιος καλόγερος εκει μέσα, τι σημαίνει αυτό; Μήπως ότι είναι προφητεία κάποιου αγίου;; Σκέψου πόσο τραγέλαφο είναι απο τη μια να μη δέχεσαι τον Χριστιανισμό και απο την άλλη να θεωρείς προφητικά τα λόγια των Χριστιανών...


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 15/11/2008 22:40:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 22:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

samuel1974, έγραψες:


quote:
15/11/2008, 19:30:03
Μπορεί κάποιος να δει την ερμηνεία των αρχαιόθρησκων, πάνω σε διάφορα λεγόμενα κάποιων Χριστιανών. Στα οποία φυσικά (όπως και οι φωτογραφίες των Μουσουλμάνων) έχει μπει το χεράκι αυτών των "φωστήρων του πνεύματος".

Το πιο ωραίο είναι το παρακάτω, που ερμηνεύεται σαν προφητεία αναβίωσης του πολυθεϊσμου:

"Ανώνυμοι αγιορείτες μοναχοί

Σε παραδόσεις από ανώνυμους αγιορείτες μοναχούς, διαβάζουμε:
"Ζυγώνει ο καιρός που θα πάψουμε να κρύβουμε την αληθινή μας πίστη."
"Κρατάμε ακόμα την πίστη της Παναγίας. Και θα την κρατήσουμε ως τη μέρα που θα την ξαναπούμε με το όνομά της."
"Πολλοί προσπάθησαν να βαρβαρέψουν το Άγιον Όρος, αλλά δε θα το καταφέρουν ποτέ. Γιατί εμείς έχουμε την ευλογία Της."
"Τώρα η Σελήνη λάμπει μόνο το βράδυ πάνω από τον Άθω. Παλιά έλαμπε και τη μέρα. Κι αυτό θα ξαναγίνει."


Τώρα γράφεις:

quote:
Εάν πρόσεξες, έγραψα:
"έχει μπει το χεράκι αυτών των "φωστήρων του πνεύματος"".
Και το είπα επειδή δεν μπορώ να γνωρίζω, εάν αυτά τα λόγια που αναρτώνται σε 12θεϊστική σελίδα είναι αυτούσια παρμένα απο το Γεροντικόν ή όποιο άλλο βιβλίο, με έγκριση απο την Ιερά Σύνοδο με αναφορές στο Άγιο Όρος;;

Αυτός που τα έγραψε, εκεί που τα έγραψε, μπορεί να υποστηρίξει ότι τα άκουσε απο κάποιον καλόγερο όταν είχε επισκεφτεί το Άγιο Όρος, δηλαδή πιάστο το αυγό και κούρευτο. Σα να πω κι εγώ ότι όταν είχα πάει για κάτι μέρες στους Δελφούς, άκουσα μια μυστήρια σιγανή φωνή, σαν ψίθυρο, μέσα απο το ναό να λέει: "Ναζωραίε, μας κατέστρεψς για πάντα!". Δηλαδή θέλει πολύ φαντασία για να αφηγηθεί κάποιος ένα τέτοιο γεγονός; Και άν ακόμα τα είπε κάποιος καλόγερος εκει μέσα, τι σημαίνει αυτό; Μήπως ότι είναι προφητεία κάποιου αγίου;; Σκέψου πόσο τραγέλαφο είναι απο τη μια να μη δέχεσαι τον Χριστιανισμό και απο την άλλη να θεωρείς προφητικά τα λόγια των Χριστιανών...


Στην πρώτη περίσταση σε βόλευε να τα αναφέρεις και τώρα, ούτε λίγο ούτε πολύ, τα απαξιώνεις;;;

Τότε γιατί στήριξες μιαν άποψη πάνω σ' αυτό τα "ρητά", αφού κι εσύ τ' αμφισβητείς;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 08:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Κσλή σου μέρα, φίλε sesostris,το θέμα αυτοίασης
που θέτεις, προυποθέτει πνευματική δύναμη, όχι
ζωώδη κι αυτό επισης, αν παραδέχεσαι ότι το πνεύμα
ενεργεί, γατί να μην ενεργεί το πνεύμα στην υπέρτατη μορφή του,
τον Θεό;Πιστεύω ότι είναι εύλογο το συμπέρασμα...

Αν και σύμφωνα με τον Ινδουισμό φίλε trexagireve , το πνεύμα όλων ανεξαιρέτως των εμβίων όντων αποτελεί μέρος του συμπαντικού πνεύματος , εντούτοις εγώ δεν αναφέρθηκα σε πνεύμα , αλλά σε διέγερση του εγκεφάλου .
quote:
trexagireve
Όταν λές θαύματα, εννοείς αυτοιάσεις ή θαύματα, όπως περπάτησε
ανάπηρος κι είδε τυφλός; Γιατί εγώ για τέτοια θαύματα σου
λέω.. Το είδα ένα όραμα, δεν μου λέει τίποτα, το λέω κι εγώ ταχτικά,
αλλά απο άλλη αιτία ξέρω ότι έρχεται...
Θαύμα, φίλε μου, λέμε συγκεκριμένα, κάτι που
είναι πέραν της λογικής ίασης, όπου περιλαμβάνεται και η αυτοίαση...

Νομίζω ότι τα Ελληνικά μου είναι απλά και κατανοητά . Στην αυτοΐαση , αν και αυτά είναι δημιουργήματα του εγκεφάλου δεν συμπεριλαμβάνονται τα οράματα . Και όταν λοιπόν μιλάμε για θαύματα , εννοούμε αυτά ακριβώς του περιγράφεις . Παράλυτοι , τυφλοί , μουγκοί κλπ . Βέβαια όπως και στους χριστιανούς έτσι και εκεί , δεν έχουν αναφερθεί να φυτρώνουν καινούργια μέλη στη θέση των απωλεσθέντων .
quote:
trexagireve
Τέλος για τις απομιμήσεις, ας λέμε λογικά πράγματα, η Βίβλός προυπήρχε
κ ιαυτή παραφράστηκε, όχι το Κοράνι...Υπάρχει και κοινος νους...

Η μετάφραση των Ο’ παραφράστηκε σε αρκετά σημεία τόσο από τους χριστιανούς , όσο και από τους ιουδαίους .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 10:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
trexagireve
Κσλή σου μέρα, φίλε sesostris,το θέμα αυτοίασης
που θέτεις, προυποθέτει πνευματική δύναμη, όχι
ζωώδη κι αυτό επισης, αν παραδέχεσαι ότι το πνεύμα
ενεργεί, γατί να μην ενεργεί το πνεύμα στην υπέρτατη μορφή του,
τον Θεό;Πιστεύω ότι είναι εύλογο το συμπέρασμα...

Sesostris
Αν και σύμφωνα με τον Ινδουισμό φίλε trexagireve , το πνεύμα όλων ανεξαιρέτως των εμβίων όντων αποτελεί μέρος του συμπαντικού πνεύματος , εντούτοις εγώ δεν αναφέρθηκα σε πνεύμα , αλλά σε διέγερση του εγκεφάλου .

Για κάτσε όμως, τι είναι αυτό που προκάλεσε τη «διέγερση του εγκεφάλου»;
Μήπως η θέληση του πνεύματος από μόνη της ή υποκινούμενο από κάτι ανώτερο και έξω από αυτό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy