ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 23:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα όριζα ως θαύμα την εμφανή επέμβαση του Θεού στους νόμους της φύσης ή σε φυσικά γεγονότα.
Για να χαρακτηρίσω λοιπόν ένα γεγονός ως θαύμα δεν αρκεί μονάχα να γίνει κάτι το απροσδόκητο, κάτι το οποίο δεν είναι φυσικό ακόλουθο μιας αλληλουχίας γεγονότων αλλά ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ και η επιβεβαίωση της επέμβασης του Θεού.
Εδώ είναι βέβαια που χωράει και πολύ συζήτηση. Πως είναι δυνατόν να γίνει αυτή η επιβεβαίωση; Πιστεύω με πολλαπλούς τρόπους.
- Ο χώρος που πραγματοποιείται το θαύμα, αν είναι εκκλησιαστικός χώρος για παράδειγμα είναι μία πρώτη ένδειξη.
- Ό χρόνος είναι επίσης μία ένδειξη, αν για παράδειγμα το θαύμα επιτελείται κατά τη διάρκεια κάποιας τελετής, πανηγυριού, αγρυπνίας κλπ.
- Ο τόπος, αν γίνεται εμφάνεια Αγίων στον άμεσα εμπλεκόμενο ή και σε άλλους.΄
Κάπως έτσι εγώ ορίζω τα θαύματα. Βέβαια θα μπορούσαμε να πούμε ότι και η καθημερινή μας ζωή είναι γεμάτη με θαύματα, πλην όμως δεν έχουμε την απόδειξη της επέμβασης του Θεού, οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε για Χάρη του Θεού παρά για Θαύμα.
Υπάρχουν επίσης περιπτώσεις που εμείς αποκλειστικά και μόνο και κανείς άλλος νοιώθουμε την επέμβαση του Θεού, αλλά σε αυτή την περίπτωση το θαύμα επειδή μένει αποκλειστικά μέσα μας είναι βίωμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 23:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύετε στα θαύματα;
ΝΑΙ


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου

Edited by - Valnta on 29/11/2003 23:54:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 23:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

πρίν μιλήσουμε για "θαύματα" και "Θεό" (και ιδιαίτερα της συγκεκριμένης κοσμικής οργάνωσης των χριστιανών) ας δούμε ενα άλλο "θαύμα": την δημιουργία του μύθου των υποτιθέμενων "Ευαγγελίων" και δεν συμμαζεύεται!

Διότι, εδώ και δέν υπήρξε.......ΘΑΥΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 15:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ π.χ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΟΧΑΙΟ ΠΟΥ ΑΔΙΚΑ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ,ΑΤΥΧΗ ΣΤΙΓΜΗ ?

ΜΗΠΩΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΑ ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ Η ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ π.χ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΤΑ ΤΕΜΠΗ (Η ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ..) ?

ΠΟΣΟ ΒΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΩ ..ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ,ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ ΚΑΝ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΔΙΚΟΣ Ο ΧΑΜΟΣ ΤΟΥ,ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 17:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε beyond,λες για τους χιλιάδες που σκοτώνονται καθημερινά,αγνοώντας το γεγονός ότι φταίνε πολλές φορές οι ίδιοι.Η οδήγηση των Ελλήνων είναι απαράδεκτη.Μην τα ρίχνουμε ΟΛΑ στον Θεό.
Υπάρχει βέβαια και η άλλη άποψη:Όλα είναι μοιραία και ο καθένας πεθαίνει όταν "έρχεται η ώρα του".
Η δική μου άποψη είναι η ενδιάμεση "version".
Συλλυπητήρια για τον ξάδελφό σου.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλα είναι τύχη-ατυχία.Φαντάζομαι τη ζωή όπως το σκάκι,όπου και κάθε φορά διαφορετικές κινήσεις να κάνεις,το αποτέλεσμα είναι πολλές φορές αναπόφευκτο.

Φίλε Αναστημένε,δεν γίνονται θαύματα εάν οι ΙΔΙΟΙ δεν το ΘΕΛΗΣΟΥΝ.

Φίλε VIKING,ότι αφορά τα παιδιά που σκοτώθηκαν,νομίζω πως υποφέρουν τα άτομα που έμειναν πίσω και όχι τα ίδια.Πιστεύω ότι είναι δίπλα στο Θεό και με γαλήνια ψυχή.

Φίλε Γρηγόρη,συμφωνώ απόλυτα.

Φίλη valnta,μην γράφεις τέτοιες μεγααάλες απαντήσεις,διότι μου "βγήκε το μάτι".

Φίλε Schwabe,μήπως,λέω μήπως είσαι εκτός θέματος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 12:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδη αυτο που παθανε τα παιδακια στο Τροχαιο στα Τεμπη το θεωρεις θαυμα; ... θα ηταν αδικο για τα εκατομμυρια των ανθρωπων που ειναι αναπηροι και αρρωστοι.Εσυ οπως πολλοι ανθρωποι υποθετω πιστευετε σε ενα δικαιο Θεο ...Αρα θεωρεις οτι θα επετρεπε να
γινονται θαυματα σε ορισμενους πιστους ανθρωπους;


Γειά σου φίλε VIKING,
όμορφο και το νέο σηματάκι σου...μόνο που θα ήθελα να σε βλέπαμε πιο συχνά...!
αλλά σε αυτά που λες χωράει πολύ συζήτηση...

Είναι φυσικό φίλε μου να τα βλέπουμε όλα όπως τα βλέπεις μα ο Θεός δεν έχει τα δικά μας μάτια...

Το άδικο για εμάς δεν συνεπάγεται και αδικία για τον Θεό...αν ήταν έτσι θα άφηνε τον γιό του να σταυρωθεί;

Ξέρω ότι σου φαίνεται σκληρό αυτό αλλά ναι ο Θεός είναι α-δικος. Δηλαδή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΡΙΖΟΥΜΕ! Είναι ΠΑΝΩ από αυτό! Δεν είναι μερικώς ή στιγμιαίος δίκαιος αλλά με μία ευρύτερη και άχρονη - μη κατανοητή από εμάς - δικαιοσύνη.

Αν ήταν στο χέρι μας θα λέγαμε ότι δίκαια η θέση του κλέφτη είναι η φυλακή αλλά για Εκείνον η θέση του είναι ο παράδεισος γιατί ΖΕΙ!.

Δεν έχει "υποψία" ζωής ή άγνοια! Μας θέλει όλους κοντά του και εάν σήμερα εσύ και εγώ αντιλαμβανόμαστε κάτι σαν "άδικο" για τον Θεό είναι "σχέδιο"!

Ξέρω...για εσένα αυτά δεν έχουν ισχύ...απλά χρυσώνουν το χάπι...αλλά για εμάς είναι "ΜΝΗΜΗ". Ναι φίλε μου έχει ΜΝΗΜΗ η ψυχή!

Απλά έχουμε αγγιστρωθεί από το σώμα, φορέσαμε και την ασπίδα της λογικής και εξαλείψαμε το ΘΑΥΜΑ της ζωής μας!

Σε ότι αφορά τους "πιστούς" και τα θαύματα που έχουν βιώσει σε πληροφορώ ότι τα θαύματα ΔΕΝ γίνονται ΠΟΤΕ σε πιστούς γιατί αυτοί δεν τα χρειάζονται! Ούτε σε άπιστους για τον ίδιο λόγο!

Γίνονται σε αυτούς που έχουν καλή προαίρεση - όπως εσύ - και ΑΔΥΝΑΤΗ έως ΜΗΔΕΝΙΚΗ πίστη. Αυτούς φέρνει κοντά ο Θεός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και παλι φιλε μου hrismig.Ημουνα αρκετες φορες στο Φορουμ
αλλα δεν ετυχε τωρα τελευταια να ημαστε στο ιδιο θεμα.Παντως χαιρομαι
που σε ξαναβλεπω.Οταν λεω οτι δεν πιστευω στα θαυματα εννοω οτι δεν πιστευω στα θαυματα
με την εννοια της παρεμβασης του Θεου στα δρωμενα της ζωης.Δεν πιστευω
οτι γινονται θαυματα επειδη ας πουμε καποιος προσευχηθηκε στο Θεο και μετα με την χαρη του Θεου εγινε το θαυμα.Καταρχην οταν λεμε θαυμα εννουμε οτιδηποτε υπερβαινει την φυσικη
ροη των πραγματων και αντιθεται στους φυσικους νομους.Θαυμα φιλε
μου μπορουμε να χαρακτηρισουμε και την τηλεκινηση που σχετιζεται με την εκτη αισθηση και τον εγκεφαλο του ανθρωπου.

Εγω πιστευω φιλε μου πως αυτα που εμεις λεμε θαυματα(οπως ασυνηθιστες
θεραπειες απο ασθενειες,"στιγματα" κ.λ.π) δεν ειναι θειες επεμβασεις αλλα
εκδηλωσεις του απεραντου και ανεξερευνητου ανθρωπινου πνευματος.Ας μην
ξεχνας φιλε μου το πολυπλοκο οργανο μας που λεγεται εγκεφαλος.Ισως ο
εγκεφαλος του ανθρωπου να ειναι μια μικροκοσμικη αντανακλαση του συμπαντικου μακροκοσμου.

Επισης θεωρω οτι η πιστη(προσεξε πιστη οχι απαραιτητως θρησκευτικη)
κανει θαυματα.Θα σου δωσω να καταλαβεις απο ενα παραδειγμα.
Πολλες φορες διαφοροι απατεωνες για ιδιοτελεις σκοπους παρουσιαζαν και παρουσιαζουν διαφορα ψευτικα αντικειμενα ως ιερα και καθαγιασμενα
Ωστοσο τα θαυματα συντελουνται ακομη και εξαιτιας αυτων των πλαστων
"ιερων" αντικειμενων μονο και μονο επειδη οι ανθρωποι πιστευουν
σε αυτα χωρις να γνωριζουν οτι δεν ειναι αληθινα και πιστευουν
στην δυναμη που πηγαζει απο την υποτιθεμενη αγιοτητα τους.Δεν ειναι
τυχαιο οτι μια ερευνα που εγινε στην Αμερικη εδειξε οτι οι καταθλιπτικοι ανθρωποι που ακολουθουν τις λατρευτικες παραδοσεις
των θρησκειων τους αναρρωνουν πιο ευκολα και οσο πιο μεγαλη ειναι
η πιστη των ασθενων τοσο αυξανεται κατα 70% η ταχυτητα της αναρρωσης
τους.Οι ανθρωποι που πηγαινουν στην Εκκλησια τουλαχιστον μια φορα (οπως εδειξε ερευνα που εκανε το 1997 η Αμερικανικη Επιθεωρηση) Υγειας εχουν μειωμενη θνησιμοτητα σε ποσοστο 25% για τις γυναικες και 33% για τους ανδρες.Αλλα ολα αυτα τα ανεξηγητα που εχουν συμβει
και μπορουμε να μιλαμε για θαυματα σχετιζονται κατα την γνωμη μου
με τον εγκεφαλο των ανθρωπων.Τελος θελω να σου θυμισω οτι προσφατα
ειπαν στις Ειδησεις οτι καποιος στην Ινδια και το επιβεβαιωσαν και οι γιατροι δεν ειχε φαει και πιει τιποτα για πολλα χρονια.Αυτο ειναι
ενα θαυμα φιλε μου;Ναι ειναι.Αυτος ειπε οτι το καταφερε χαρη στην πιστη του σε καποια Θεοτητα γυναικεια.

Εγω φιλε μου το αποδιδω στις δυναμεις του ανθρωπου αυτα που λεμε θαυματα και αυτο σημαινει οτι εχουμε
την ικανοτητα να τελειοποιηθουμε σαν οντα.Ο Βουδας ειχε πει οταν
υψωθηκε στον αερα και διεσπασε το σωμα του σε κομματια και ενωθηκε παλι για να δειξει οτι εχει απελευθερωθει απο τους νομους της φυσης οτι ολοι οι ανθρωποι μπορουν να το κανουν αυτο,ολοι μπορουμε
να γινουμε Βουδες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 22:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ολοι μπορουμε να γινουμε Βουδες.

Nαι γιατί όλοι είμαστε Θεοί εν ύπνο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 01:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Viking,
πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που αναφέρεις και συμφωνώ σε πολλά.
Μόνον που δεν μπορούν να έχουν ισχύ παντού.
Όλα αυτά τριγύρω μας ποιός τα δημιούργησε, ο εγκέφαλος του ανθρώπου?
Η νομοτέλεια του σύμπαντος προυπήρχε κατά πολύ πριν την έλευση του έλλογου όντως (άνθρωπος), όπως προυπήρχαν και άλλες μορφές ζωής πριν την αυτή τα'υτη έλευση.
Δες τριγύρω σου, αφουγκράσου...Δε γνωρίζω που μένεις, αν είσαι αστός αν μένεις σε επαρχία ή σε χωριό.
Απλά σου ζητώ να αφουγκραστείς αν είναι δυνατόν οτιδήποτε έμβιο υπάρχει τριγύρω σου όταν βρίσκεσαι στην κατοικία ου τόπου (φύση).
Όλα αυτά φίλε μου δεν είναι δημιούργημα του εγκεφάλου, αυτός πάντως που τα δημιούργησε, με την κοινή λογική που μου δώρισε, το ελάχιστο που έχω χρέος και κάνω, είναι να προσπαθώ όχι να τον μειώνω αλλά να τον ευγνωμωνώ γιατί το κάθε δευτερόλεπτο ζωής, είναι δώρο δημιουργίας που εμείς οι κλειδωμένοι εν πτώση αφελής αγνοούμε και θεωρούμε δεδομένο οτι θα πεθάνουμε στα γεράματά μας και οτι γεννηθήκαμε επειδή έτσι απλά έτυχε...
...
...
...
Ταπεινά υψώνω το βλέμμα μου και σε ευχαριστώ Παντοδύναμε που μου επιτρέπεις να αντιλαμβάνομαι μέρος της Δημιουργίας σου

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 03:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θαύμα ειμαστε εμείς
Το θαύμα είναι μέσα μας
Το θαύμα είναι γύρω μας
Το θαύμα δεν έχει όνομα
έχει όμως μορφές
Το θαύμα είναι δικό μας
και δεν είναι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 09:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nαι γιατί όλοι είμαστε Θεοί εν ύπνο...

Δηλαδη...?!?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 23:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν αφυπνίσουμε τη συνείδησή μας και τις κρυφές μας ικανότητες θα'μαστε και μεις Θεοί.... Προς το παρόν είμαστε μέρος του Θείου...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 02:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ.ΣΕ ΕΜΑΣ ΕΝΑΠΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ.ΚΑΝΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΓΑ.ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΟΥΔΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ,ΟΛΟΙ ΤΗΡΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΡΧΗ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 05:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οταν και αναφυπνίσουμε τη συνείδησή μας και τις κρυφές μας ικανότητες θα'μαστε και μεις Θεοί.... Προς το παρόν είμαστε μέρος του Θείου...


"Τάδε έφη Avallon"


~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 09:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη ειμαι και εγω μια μικρη θεα...?!!!

Το αισθανομουν απο μικρη.....!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 00:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.ΘΑΥΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ.ΘΑΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΩ.ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ,ΑΚΟΥΩ,ΟΣΦΡΑΙΝΟΜΑΙ,ΑΓΓΙΖΩ.ΘΑΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΖΩ.ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΠΕΙΛΗΘΕΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΚΑΤΙ Η ΚΑΠΟΙΟΝ,ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΑΣ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΖΩΗ.ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 15:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε μου Reptile.Αλλο θεμα τα θαυματα και αλλο θεμα
η δημουργια του κοσμου και το αν υπαρχει μια ανωτατη δυναμη απο
την οποια εκπορευεται η ζωη.Εγω σου λεω, οτι πιστευω οτι κατι ρυθμιζει
τα παντα στο Συμπαν,ισως οι Βουδιστες να εχουν δικιο οταν μιλανε για Καρμα,τον συμπαντικο νομο που ρυθμιζει τα παντα.Δεν περιμενω κανεναν επιστημονα να αποδειξει οτι
υπαρχει Θεος,διοτι δεν μπορει.

Επισης ποτε δεν ειπα οτι ολα ειναι τυχαια,αντιθετως φιλε μου πιστευω οτι το καθε τι στο Συμπαν εχει καποιο νοημα το οποιο βεβαια αδυνατουμε εμεις με το μικρο μας εγκεφαλο να καταλαβουμε.


Πιστευω οτι η ζωη δεν τελειωνει με τον
θανατο.Αλλωστε εχω ξαναπει δεν ειμαι ορθολογιστης,δεν ειμαι αθεος αλλα ουτε και θρησκος,δεν πιστευω σε παραδεισους,κολασεις,
θαυματουργες εικονες και σαταναδες.Εγω θεωρω πολυ πιθανο οπως εχω ξαναπει να εχουμε ζησει και προηγουμενες ζωες και γενικα η θεωρια
της μετενσαρκωσης να ειναι αληθινη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 20:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητέ Viking,
quote:
Πιστευω οτι η ζωη δεν τελειωνει με τον
θανατο.Αλλωστε εχω ξαναπει δεν ειμαι ορθολογιστης,δεν ειμαι αθεος αλλα ουτε και θρησκος,δεν πιστευω σε παραδεισους,κολασεις,
θαυματουργες εικονες και σαταναδες.

Σε αυτά ταυτιζόμαστε.
~
Όσων αφορά για κάρμα και μετενσάρκωση, δε μπορώ να ξέρω, γιατί όπως είπες και εσύ, δε μπορεί να αποδειχτεί.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sasa
Νέο Μέλος

United Kingdom
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 21:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sasa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kalhspera,

Katarxhn pisteuw sta 8aumata,an kai den exw zhsei kapoio,giati ta 8aumata ta dexontai autoi pou einai etoimoi(me thn pisth tous)!
Exw akousei omws:
Se ena monasthri(den 8a h8ela na anaferw onomata) einai enas monaxos kai e3omologos. O kosmos pou paei einai apisteyta polus. Otan mia mera perimene h mhtera mou thn seira ths htan mia kuria h opoia h8ele na pei thn istoria ths.
Ayth h kuria loipon epi polla xronia den mporouse na kanei paidi. Phgaine se ayton ton monaxo na ths dwsei dynamh kai kouragio. Oloi 3eroume oti shmera yparxoun kai oi e3wswmatikes gonimopoiohseis!
Oloi thn piezan na kanei me ayton ton tropo ena paidi,alla o monaxos ths elege na kanei ypomonh, na exei pisth kai o 8eos 8a ths xarisei paidi. Oloi htan poloi neyriasmenoi mazi ths pws akouge ton monaxo kai den ekane paidi me e3wswmatikh. Ayth omws perimene wspou hr8e h stigmh na meinei eguos!!! Epeidh omws ta xronia eixan perasei h gunaika basei twn giatrwn eprepe na kanei amnuokenthsh(na doun dld oi giatroi me e3etash an to paidi einai ugies) epeidh htan megalh se hlikia. Brhkan loipon oi giatroi oti to paidi 8a gennh8ei me sundromo Down kai opws katalabainete oloi strafhkan enantion tou monaxou kai ths gunaikas bebaia pou pisteue tosa xronia sta logia tou, kai thn piezan na kanei ektrwsh!!! Episkeythke loipon kai pali ton monaxo e3hgontas tou ti egine kai legontas tou oti 8a proxwrhsei se ektrwsh. Aytos epemene oti den htan etsi ta pragmata kai oti me thn pisth ths to paidi 8a genniotan apoluta ygies!!! Kanenas den ton pistepse ektos apo thn gunaika...Shmera to koritsaki ths einai peripou 10 etwn, einai apoluta ugies alla gia kapoion logo...einai polu konta sthn ekklhsia apo polu polu mikrh...

Sugnwmh an sas kourasa alla einai mia istoria pou einai 8auma kata thn gnwmh mou, alla to 8auma oloklhrw8hke mono me thn pisth ths gunaikas...Xwris thn pisth 8a proxwrouse se ektrwsh kai twra oxi 8a milousame gia 8auma...alla 8a kathgorousame ton monaxo...
To pan loipon einai h PISTH!!!

File Beyond, o tropos 8anatou kapoiou, opws ta paidia sta Temph, ta odhghsan ston Paradeiso!!!
Einai polu eytixismena ekei...
Ayta ekanan thn 8usia tous...
Emeis na doume pws 8a thn antileif8oume kai 8a sunexisoume...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 11:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάτι κόκκινο και χοντρό σφήνωσε χθες βράδυ στην καμινάδα μου...
Μήπως ν'αρχίσω να πιστεύω?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pappous_manowar
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 11:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pappous_manowar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8a anaferw allo ena peristatiko me monaxo (to eixe pei kapoios ka8hghths mou) kapoios eixe paei se ena monasthri kai otan bre8hke me kapoio "sofo" monaxo ton rwthse "afou o 8eos blepei ti ginete ston kosmo kai idietaira sthn ellada giati den bazei kapoion allon gia pro8upourgo?" kai o monaxos tou apanthse "afou tosa ekatommuria ellhnes ton 8eloun gia pro8upourgo giati na ferei antirhsh?" den kserw auto an sas boh8hse se kapoies erwthseis opws giati skwtonontai an8rwpoi sta troxaia..

Epishs gia ta 8aumata 8a h8ela na anaferw ena 8auma pou ginete ka8hmerina kai kaneis den to blepei: o agiasmos den einai ena 8auma? polloi exoun pei oti exoun piei se kapoies stigmes tis zwhs tous pou htan se kakh katastash(ygeias) kai 8erapeuthkan epishs giati o agiasmos pote den mouxliazei?(sygkekrimena exw agiasmo 4 xronia kai den exei pa8ei tpt htan opws ton phra!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 11:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
o agiasmos den einai ena 8auma? polloi exoun pei oti exoun piei se kapoies stigmes tis zwhs tous pou htan se kakh katastash(ygeias) kai 8erapeuthkan epishs giati o agiasmos pote den mouxliazei?(sygkekrimena exw agiasmo 4 xronia kai den exei pa8ei tpt htan opws ton phra!)

Moυχλιάζει το νερό??????????



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 07:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ,ΒΡΕ ΑVALLON...ΜΟΥΧΛΙΑΖΕΙ ,ΑΛΛΟΙΩΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ ?

ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΡΕΥΣΤΟ...ΚΑΤΙ...ΣΑΝ ΝΕΡΟ!!!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1/Ο πλανεμένος αναχωρητής

ΚΑΠΟΙΟΣ αναχωρητής, από αμάθεια πιο πολύ, δεν ήθελε νά παραδεχθεί πώς ο άγιος "Άρτος πού μεταλαμβάνουμε εΙναι το Σώμα του Κυρίου.
Οι γέροντες της Σκήτης, όταν το έμαθαν, τον κάλεσαν και τον κατήχησαν με την ορθή διδασκαλία της 'Εκκλησίας για τα άχραντα Μυστήρια.
Εκείνος όμως επέμενε στην πλάνη του. οι πατέρες τον άφησαν, αλλά προσευχήθηκαν νά τον φωτίσει ο Θεός, ώστε νά καταλάβει την αλήθεια.
Μία Κυριακή ο αναχωρητής συμμετείχε στη θεία λειτουργία από το άγιο βήμα του ναού της Σκήτης.
Τη στιγμή πού ο ιερέας πήρε στα χέρια του το πρόσφορο για νά προσκομίσει, ο πλανεμένος μοναχός είδε κατάπληκτος
ένα βρέφος ξαπλωμένο πάνω στην άγία τράπεζα. Κι όταν άρχισε να διαμελίζει τον Άρτο φάνηκε άγιος άγγελος από το θυσιαστήριο κρατώντας ατό χέρι του ένα μαχαίρι.
Συγχρόνως με τον ιερέα διαμέλισε κι Αυτός το θείο Βρέφος κι έχυσε το Αίμα Του ατό άγιο Ποτήριο. Ο αναχωρητής ταράχθηκε.
Μα ύστερα από λίγο, όταν πήγε νά κοινωνήσει, συνέβη κάτι πιο φοβερό.
Είδε μέσα ατό άγιο Ποτήριο ανθρώπινη σάρκα βαμμένη στο αίμα.
Κλαίγοντας τότε ομολόγησε την πλάνη του και παρακάλεσε τον Κύριο νά σκεπάσει με τη χάρη Του τα θεία Μυστήρια, για νά τολμήσει να κοινωνήσει.
Πραγματικά, μέσα ατό άγιο Ποτήριο είδε πάλι ψωμί και κρασί, από τα όποία μετάλαβε ευχαριστώντας το Θεό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο δύσπιστος μοναχός

ΕΝΑΣ μοναχός πάλευε με λογισμούς αμφιβολίας, για το αν τα τίμια Δώρα είναι πραγματικά Σώμα
και Αίμα Χριστού ή άπλά σύμβολα και τύποι.
Οι άλλοι μοναχοί, όταν ενημερώθηκαν σχετικά, τον κάλεσαν σε μία θεία λειτουργία, στη διάρκεια της όποίας προσεύχονταν όλοι θερμά νά του δείξει ο Θεός με θαύμα την αλήθεια, για νά διώξει τούς λογισμούς της απιστίας.
Μετά την απόλυση, ο αδελφός Αυτός διηγήθηκε στους άλλους τα έξης:
«Όταν ο διάκονος ανέβηκε στον άμβωνα για νά διαβάσει το Ευαγγέλιο, είδα ν' ανοίγει ή στέγη της εκκλησίας.
Μετά την ευχή της προσκομιδής, είδα να σχίζονται οι ουρανοί και νά κατεβαίνει φωτιά πάνω στα τίμια Δώρα.
'Ύστερα παρουσιάστηκε πλήθος αγγέλων κι ανάμεσά τους ένα Παιδί.
Μαζί τους κατέβηκαν άλλα δύο πρόσωπα με ομορφιά απερίγραπτη.
Κατόπι ν οι άγγελοι στάθηκαν κυκλικά γύρω από την άγία τράπεζα, ενώ το Βρέφος ενθρονίστηκε πάνω α' αυτήν.
Όταν πλησίασαν οι ιερείς για νά τεμαχίσουν τον άρτο της προθέσεως, είδα εκείνα τα δύο πρόσωπα νά πιάνουν το Παιδί από τα χέρια και τα πόδια, και μ' ένα μαχαίρι νά το σφάζουν, χύνοντας το αίμα Του ατό άγιο Ποτήριο.
Στη συνέχεια έκοψαν το Σώμα του σε μικρές μερίδες, πού τις τοποθέτησαν πάνω στά τεμάχια των άρτων.
Αμέσως τότε οι άρτοι μεταβλήθηκαν κι αυτοί σε σάρκα.
"Στο «Μετά φόβου...», στους αδελφούς πού πλησίαζαν, προσφέρονταν κομμάτια από σάρκα. Μόλις όμως έλεγαν «αμήν», γινόταν άρτος στα χέρια τους.
όταν πλησίασα κι εγώ, μου δόθηκε σάρκα και δεν μπορούσα νά μεταλάβω.
Τότε ένιωσα μία φωνή νά ψιθυρίζει στ' αυτί μου:
Άνθρωπε, γιατί δεν μεταλαμβάνεις; δεν σου προσφέρεται αυτό ακριβώς πού ζήτησες;
Λυπήσου με, Κύριε. δεν μπορώ νά μεταλάβω σάρκα.
Μάθε λοιπόν πώς, αν μπορούσε ο άνθρωπος νά μεταλά6ει καθαρή σάρκα, τότε μέσα στο άγιο ποτήριο θα υπήρχε σάρκα, όπως την είδες εσύ.
Επειδή όμως δεν μπορεί νά μεταλάβει κάτι τέτοιο, όρισε ο Θεός τούς άρτους της προθέσεως.
Αν λοιπόν πίστεψες ότι ο αγιασμένος αυτός" Άρτος είναι το ίδιο το Σώμα του Χριστού, μετάλαβε αυτό πού έχεις στο χέρι σου!
Πιστεύω, Κύριε, απάντησα τότε συντριμμένος.
Αμέσως ή σάρκα πού κρατούσα έγινε πάλι Άρτος. Ευχαρίστησα το Θεό και κοινώνησα.
Αφού τελείωσε ή ιερή μυσταγωγία, είδα ν' ανοίγει πάλι ή στέγη του ναού και ν` ανεβαίνουν οι Αγγελικές δυνάμεις στον ουρανό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή θεόσαρκη μερίδα

ΔΩΔΕΚΑ μίλια έξω από τη Δαμασκό ασκήτευε ένας στυλίτης.
Κάποτε σκανδαλίστηκε μ' έναν ιερέα της πόλης, για τον όποίο πληροφορήθηκε πώς έπεφτε σε σαρκική αμαρτία.
σε λίγες μέρες ο ιερέας αυτός έτυχε νά πάει νά λειτουργήσει στο μοναστήρι, όπου βρισκόταν και ο στύλος του ασκητή.
Την ώρα του κοινωνικού, ο στυλίτης κατέβασε σ' ένα καλάθι το άγιο Ποτήριο πού είχε μαζί του, και μέσα σ' αυτό του έβαλαν τα άχραντα Μυστήρια.
Όταν όμως ανέβασε πάνω την θεία Κοινωνία, δίσταζε νά μεταλάβει.
Έφερνε στο νου του την κατηγορία πού είχε ακούσει για τον λειτουργό ιερέα, και συλλογιζόταν:
Άραγε, έχει αγιαστεί αυτή ή μερίδα;
Επιφοίτησε σ' αύτή το άγιο Πνεύμα ή εμπόδισε τον ερχομό Του ή αμαρτία του λειτουργού;
'Έτσι όπως είμαι σκανδαλισμένος με τον ιερέα, πρέπει νά μεταλάβω ή όχι;".
Ενώ συλλογιζόταν αυτά, ο Θεός οικονόμησε νά συμβεί κάτι φρικτό, για νά πληροφορηθεί ο
στυλίτης και συνάμα νά στηριχθεί κάθε χριστιανική ψυχή.
Την ώρα πού τεμαχιζόταν το πανάγιο Σώμα, πριν τη μετάληψη του λαού, μία μερίδα κύλησε από το δισκάριο κι έπεσε στην άγία τράπεζα, όπου μεταβλήθηκε σε σάρκα μπροστά ατά μάτια όλων όσων βρίσκονταν εκεί.
Ό λειτουργός, θαμπωμένος, δοκίμασε ν' ακουμπήσει και νά ψηλαφίσει την άγία μερίδα.
Μόλις όμως την άγγιξε, εκείνη κόλλησε ατό δάχτυλό του σαν ζωντανή, φρεσκοσφαγμένη σάρκα. και καθώς τράβηξε το χέρι του, υψώθηκε και ή άγία μερίδα κολλημένη στο δάχτύλο.
Αμέσως έσταξαν τρεις σταγόνες Αίμα στην άγία τράπεζα, πού πότισαν το πρώτο και δεύτερο κάλυμμα κι έφτασαν μέχρι το μάρμαρο.
'Όταν πληροφορήθηκε ο στυλίτης το θαυμαστό γεγονός, μετάλαβε με φόβο και τρόμο την άγία μερίδα πού του είχαν στείλει, και ομολόγησε σ' όλους τη δυσπιστία του.
Ό όσιος Αναστάσιος ο Σιναίτης, πού διηγήθηκε τη θαυμαστή αυτή ιστορία, υπήρξε αυτόπτης μάρτυρας του θαύματος.
Αξιώθηκε νά δει, νά προσκυνήσει και νά πάρει μαζί του ένα κομμάτι από τη θεόσαρκη μερίδα.
Κάποτε βρέθηκε στα 'Ιεροσόλυμα, όπου συνάντησε ένα δαιμονισμένο.
με αδίσταχτη πίστη του κρέμασε ατό λαιμό, μέσα σε σακουλάκι, την άγία μερίδα, και σε μερικές μέρες ο ασθενής είχε θεραπευθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εμφάνιση της Θεοτόκου

ΖΟΥΣΕ ατή χώρα των . Αλαμανών ένας ιερέας πολύ ενάρετος, ο Πελάγιος, πού έτρεφε ξεχωριστή ευλάβεια στην Υπεραγίας Θεοτόκο.
Ο διάολος όμως τον φθόνησε και τού έσπειρε λογισμό απιστίας για τη θεία Κοινωνία.
"Πώς είναι! δυνατόν", σκεφτόταν, "νά γίνονται το ψωμί Σώμα; και το κρασί Αίμα Χριστού!" .
Άπ' τούς λογισμούς αυτούς έπεφτε σε μεγάλη θλίψη, αλλά δεν τολμούσε νά συμβουλευθεί κανέναν άνθρωπο.
Γι' αυτό πρόστρεξε στην ίδια την Παναγία και την παρακάλεσε νά τον πληροφορήσει σχετικά.
Κάποια μέρα λοιπόν, ενώ λειτουργούσε, όταν έφτασε ατό «' Εξαιρέτως της Παναγίας αχράντου... », εξαφανίστηκε από το δισκάριο ο άγιος" Άρτος. 'Ερεύνησε ο Πελάγιος -τριγύρω, αλλά δεν τον βρήκε.
Παναγία μου! Φώναξε τρομαγμένος, γνωρίζω ότι για την ολιγοπιστία και την αμφιβολία μου με σιχάθηκε ο Χριστός κι έφυγε από μπροστά μου για νά μην κοινωνήσω, ο ανάξιος.
Εσύ όμως παρακάλεσέ Τον νά με συγχωρήσει!
Βλέπει τότε μπροστά στην άγία τράπεζα την υπερένδοξη Βασίλισσα με το θείο Βρέφος στην αγκαλιά της νά του λέει:
αυτό το Βρέφος είναι ο Ποιητής της οικουμένης, ο γιος και Λόγος του Θεού' τέλειος Θεός και τέλειος άνθρωπος.
Αυτός πέθανε στο Σταυρό για τη σωτηρία του κόσμου και αναστήθηκε.
Αυτός και τώρα καθημερινά συγκαταβαίνει με θαυμαστό τρόπο στο σχήμα του ψωμιού και του κρασιού, για την πολλή αγάπη Του στους ανθρώπους, και προσφέρεται σ' αυτούς για τον αγιασμό της ψυχής τους.
Ψηλάφισε Τον λοιπόν κι ερεύνησε άφοβα, για νά διαπιστώσεις ότι πρόκειται για αληθινή θεωρία, ότι είναι σώμα πραγματικό με σάρκα και Αίμα, καθώς τον γέννησα.
'Έτσι ακριβώς γίνονται ο Άρτος και ο οίνος όταν λειτουργείς.
Επειδή όμως ή ανθρώπινη φύση δεν μπορεί νά φάει σάρκα ωμή και νά πιει Αίμα, γι' αυτό με πάνσοφο τρόπο ο Παντοδύναμος προσφέρεται με τη μορφή του ψωμιού και του κρασιού, ώστε νά μπορεί ο καθένας νά τον μεταλαμβάνει με λαχτάρα και πόθο. Κοινώνησε λοιπόν κι εσύ με ευλάβεια και πίστη, γιατί οποίος τον παίρνει μέσα του άξια, γίνεται μέτοχος της θείας δόξας Του.
Μ' αυτά τα λόγια ή Δέσποινα απέθεσε το Βρέφος στην άγία τράπεζα, κι αφού το προσκύνησε ταπεινά, έγινε άφαντη.
Τότε ο ιερέας πήρε με φόβο και χαρά στα χέρια' του το θείο Βρέφος, το ασπάστηκε ευλαβικά και διαπίστωσε πώς ήταν πράγματι ένα ζωντανό βρέφος με αληθινή σάρκα.
Ύστερα το ακούμπησε στην άγία τράπεζα, έπεσε στη γη και προσευχήθηκε με δάκρυα:
"Πιστεύω, Κύριε, και ομολογώ πώς Εσύ είσαι ο Υιός του Θεού, πού γεννήθηκες από την άειπάρθενη Μαρία.
Σ' ευχαριστώ για τη χάρη πού αξιώθηκα σήμερα ο ανάξιος, και παρακαλώ νά μου συγχωρέσεις την παλιά μου δυσπιστία. και τώρα αξίωσέ με νά Σε κοινωνήσω όχι σαν βρέφος, άλλά σαν" Άρτο".
Αφού προσευχήθηκε έτσι με πίστη, σηκώνεται, και βλέπει μπροστά του τον άγιο " Άρτο όπως και πρίν.
Μετάλαβε με ευφρόσυνη, και συνέχισε σ όλη του τη ζωή νά ιερουργεί τα θεία Μυστήρια με περισσή ευλάβεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή οπτασία του Σαρακηνού

Ο ΑΜΗΡΑΣ της Συρίας έστειλε κάποτε τον ανιψιό του στη Διόσπολη για ορισμένες εργασίες.
Στην πόλη αύτή ο ανιψιός συνάντησε έναν θαυμάσιο ναό του άγίου Γεωργίου.
Αμέσως πρόσταξε τούς υπηρέτες του νά μεταφέρουν τα πράγματά του επάνω στα κατηχούμενα του ναού, όπου εγκαταστάθηκε κι ο ίδιος.
'Ύστερα είπε να βάλουν μέσα ατό ναό και τις δώδεκα καμήλες του, παρά τις διαμαρτυρίες και τις παρακλήσεις των ιερέων.
Μόλις όμως οι καμήλες μπήκαν στην εκκλησία, έπεσαν ατό έδαφος νεκρές, ενώ ο ανιψιός του αμηρά έμεινε νά θαυμάζει την ακαταμάχητη δύναμη του άγίου Γεωργίου.
Την άλλη μέρα, καθώς ο ιερέας τελούσε τη θεία λειτουργία. Ο Σαρακηνός τον παρακολουθούσε από τα κατηχούμενα.
Τότε ο φιλάνθρωπος Θεός του άνοιξε τα μάτια της ψυχής, και τι βλέπει τον ιερέα νά σφάζει ένα μικρό παιδί και νά χύνει το αίμα του μέσα στο άγιο ποτήριο, ενώ το σώμα του νά το κόβει και νά το τοποθετεί ατό ιερό δισκάριο!
Όταν τελείωσε το κοινωνικό, παρατηρούσε ο Σαρακηνός απορημένος τον ιερέα νά μεταδίδει ατό λαό τις σάρκες και το αίμα του παιδιού.
Μετά τη λειτουργία πήρε ο ιερέας τα καλύτερα πρόσφορα και τα πήγε φιλοδώρημα στο Σαρακηνό. Τι είναι αυτά; ρώτησε εκείνος.
Αυτά, αφέντη μου, είναι ψωμιά πού προσφέρουν οι πιστοί.
Μ' αυτά λειτουργούμε στην Εκκλησία μας.
Άπ' αυτά πήρες και λειτούργησες σήμερα; ρώτησε θυμωμένος εκείνος.
Δεν σε είδα εγώ, πού έσφαξες το παιδί κι έδωσες τη σάρκα και το αίμα του ατό λαό;
Νομίζεις πώς όλ' αυτά Δεν τα έβλεπα, κακούργε και φονιά; .
Ό ιερέας τρόμαξε. Δόξασε το Θεό και είπε:
Πιστεύω, αφέντη μου, πώς ο Θεός σ' έχει κατατάξει ατή χορεία των σωζόμενων, αφού σε αξίωσε νά δεις τέτοιο φρικτό μυστήριο. Αύτή τη θεωρία ποτέ Δεν αξιώθηκα εγώ νά τη δω, αλλά βλέπω πάντα μπροστά μου ψωμί και κρασί.
Εμείς πιστεύουμε πώς ο άρτος και ο οίνος, πού προσφέρουμε στη λειτουργία μας, εΙναι Σώμα και Αίμα Χριστού, μα τούτο το θαυμάσιο Δεν το βλέπει ο καθένας.
Ακούγοντας την εξήγηση ο Σαρακηνός, θαύμασε και αποφάσισε νά γίνει χριστιανός. Βαπτίστηκε, πήγε στο Σινά, έγινε μοναχός, και αργότερα επισφράγισε με το μαρτύριο την ορθόδοξη πίστη του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η «αμαρτία» του γερο-Αυγουστίνου

ΕΝΑΣ ευλογημένος αγιορείτης μοναχός, ο γερο Αυγουστίνος ο Ρώσος (1882-1965), ήταν πολύ ενάρετος, πολύ ταπεινός και πολύ αγωνιστής.
Κάποτε παρουσιάστηκε ο διάβολος μέσα στο κελί του σαν σκύλος φοβερός.
Πετούσε φωτιές από το στόμα και όρμησε πάνω στο γέροντα για νά τον πνίξει, επειδή, όπως του είπε, καιγόταν από τις προσευχές του.
Ο γερο-Αυγουστίνος τον άρπαξε και τον πέταξε στον τοίχο φωνάζοντας:
Κακέ διάβολε, γιατί πολεμάς τα πλάσματα του Θεού;
Ο διάβολος, κατατρομαγμένος απ' την αναπάντεχη υποδοχή, έγινε άφαντος.
Ύστερα όμως ο αγαθότατος και απλούστατος γέροντας είχε τύψεις, επειδή... χτύπησε το διάβολο !
Περίμενε με αγωνία πότε νά φωτίσει, για νά πάει στον πνευματικό του νά εξομολογηθεί το "αμάρτημα" του.
Πραγματικά, μόλις φώτισε πήγε στην Προβάτα (μιάμιση ώρα απόσταση από το κελί του), όπου ήταν ο πνευματικός του, και εξομολογήθηκε.
Ό πνευματικός μου όμως ήταν πολύ συγκαταβατικός", διηγιόταν αργότερα ο γέροντας, "και δεν μου έβαλε κανένα κανόνα, αλλά μου είπε νά κοινωνήσω.
Εγώ, από τη χαρά μου, όλη τη νύχτα έκανα κομποσχοίνι, και μετά πήγα στη θεία λειτουργία και κοινώνησα.
Όταν ο παπάς έβαζε την άγία λαβίδα ατό στόμα μου, είδα την άγία Κοινωνία κομμάτι κρέας και αίμα!
και τη μασούσα για νά την καταπιώ! Παράλληλα ένιωθα και μία μεγάλη αγαλλίαση, πού δεν μπορούσα νά την αντέξω.
Από τα μάτια μου έτρεχαν γλυκά δάκρυα, και το κεφάλι μου φώτιζε σαν λάμπα.
Έφυγα γρήγορα για νά μη με δουν οι πατέρες, και την ευχαριστία για τη θεία μετάληψη τη διάβασα μόνος μου στο κελί μου".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία πειστική απόδειξη

ΣΤΟΝ ιερό ναό του Τιμίου Σταυρού της Λαύρας του άγίου Αλεξάνδρου Νέφσκι, στην Πετρούπολη της Ρωσίας, συνέβη κάποτε το ακόλουθο συγκλονιστικό περιστατικό:
Στη διάρκεια μιας θείας λειτουργίας, ο λειτουργός αρχιερέας Στέφανος, αφού διάβασε την ευχή«Πιστεύω, Κύριε, και ομολογώ...» σήκωσε το κάλυμμα του άγίου ποτηριού κι έμεινε σαν αποσβολωμένος.
Είδε μέσα σάρκα και αίμα ανθρώπινα!
Γύρισε τότε στο διάκονο, τον κατοπινό στάρετς Σαμψών(1979), και του είπε: "Βλέπεις, πάτερ"; τι νά έκαναν;...
Ό επίσκοπος αφού τοποθέτησε το άγιο ποτήριο στην άγία τράπεζα, γονάτισε και ικέτεψε τον Κύριο' νά κάνει έλεος.
Πώς θα μετέδιδε σάρκα ανθρώπινη στους πιστούς; Ποίος θα την έπαιρνε;
Αφού προσευχήθηκε για ένα τέταρτο με υψωμένα τα χέρια, ξανακοίταξε στο άγιο ποτήριο.
Ή σάρκα και το αίμα είχαν γίνει ψωμί και κρασί. 'Έτσι βγήκε και κοινώνησε τούς πιστούς.
'Όσοι κληρικοί πληροφορήθηκαν το θαύμα, είπαν ότι το επέτρεψε ο Θεός για νά ενισχυθεί ή πίστη τους.
Ο διάκονος Σαμψών μάλιστα, πού κρατούσε το άγιο ποτήριο, ομολόγησε ότι από το γεγονός αυτό πήρε ξεχωριστή δύναμη και παρηγοριά.
Πίστεψε απόλυτα και αναμφίβολα πώς ή θεία Ευχαριστία είναι αυτό το τίμιο Σώμα και Αίμα του ΣΩΤΗΡΟΣ.
Πείστηκε ο ίδιος, αλλά το διέδωσε και σε άλλους, για νά πάρουν όλοι, όσοι θα το μάθαιναν, δύναμη και χαρά. το σημείο αυτό ήταν ακόμα, όπως είπε, μία αφορμή για ν' αποκτήσουν περισσότερη ταπείνωση οι κληρικοί και νά συνειδητοποιήσουν την αναξιότητά τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy