ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιος ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2010, 00:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
trexagireve
Η συχνή αλλαγή και ποικιλία ονομάτων ,της περιοχής και των πόλεων της, δεν είναι για σένα αποδειξη, ότι διαρπάζονταν η περιοχή,φίλε μου sesostris;
Δεν εσφάγησαν ολοι οι κάτοικοι της περιοχής εκείνης ,φίλε μου, υπερβάλεις,ως συνήθως, αλλά,δεν υπαρχει καμιά τέτοια ιστορική καταγραφή, για να σου φέρω τη δική σου απάντηση....
Ο Θεός,δεν έδωσε εντολή στον άνθρωπο, σήκω και πήγαινε σφάξε, έτσι,οπως το λές....Εν καιρώ πολέμου, αυτά γίνονται και το ξέρεις επίσης πολύ καλά....

Φίλε trexagireve , απαντάς δια της μεθόδου της μη απαντήσεως , δηλαδή δίχως ιστορικά στοιχεία που να επιβεβαιώνουν τις εντελώς προσωπικές σου απόψεις , που δεν τις αποδέχονται ούτε οι θεολόγοι !

*


Αλήθεια φίλε Sesostris...το εκτιμάει που τον αποκαλείς "φίλο"..???

Και το λέω , διότι πολύ του πέφτει ... "αγαπητό και καλό μου" να τον προσφωνείς ένθεν...ή "παιδί μου"...του αρέσουν αυτά..κάτι του κάνουν , προφανώς αισθάνεται όμορφα..!

Πρόσθεσε και καμμιά αναφορά για το "κυνήγι" και για "φραππεδάκι" και θα συντονισθεί καλύτερα...μην τον χάσουμε και απο πελάτη..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2010, 00:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
trexagireve
Η συχνή αλλαγή και ποικιλία ονομάτων ,της περιοχής και των πόλεων της, δεν είναι για σένα αποδειξη, ότι διαρπάζονταν η περιοχή,φίλε μου sesostris;
Δεν εσφάγησαν ολοι οι κάτοικοι της περιοχής εκείνης ,φίλε μου, υπερβάλεις,ως συνήθως, αλλά,δεν υπαρχει καμιά τέτοια ιστορική καταγραφή, για να σου φέρω τη δική σου απάντηση....
Ο Θεός,δεν έδωσε εντολή στον άνθρωπο, σήκω και πήγαινε σφάξε, έτσι,οπως το λές....Εν καιρώ πολέμου, αυτά γίνονται και το ξέρεις επίσης πολύ καλά....

Φίλε trexagireve , απαντάς δια της μεθόδου της μη απαντήσεως , δηλαδή δίχως ιστορικά στοιχεία που να επιβεβαιώνουν τις εντελώς προσωπικές σου απόψεις , που δεν τις αποδέχονται ούτε οι θεολόγοι !

*


Κάτι του είπες τώρα φίλε μου...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2010, 09:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ μου, με τοση δουλειά που κανεις, ούτε ..πληρωμένος να ήσουνα....
Τι χρωστάω,ρε παιδί μου;.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2010, 11:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άθεος
quote:

25. Ο Τσακ Νόρις μπορεί να παίξει στα drums το "Painkiller" στα 877 bpm χωρίς διπέταλο.


Aυτό όντως μπορεί να σου χτυπήσει....το μυαλό στο μίξερ !
Με απόλυτο σεβασμό , εδώ και 20 χρόνια (άν και εκτός θέματος)........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2010, 13:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, ονομάζεις προσωπικές αποψεις,την ιστορία;Γιατι, οι Μαδιαμίτες, οι Φιλισταίοι,ή όποιοι άλλοι, με ποιά λογικη,ήταν πιο δικαιούχοι της περιοχής, απο κει ήτανε, ή ήταν κατακτητές;; Με ποιά κριτήρια,δικαιούνται ;
Την πρωτεύουσα Σελήμ,γιατί τη λέγανε έτσι;;Αφού κι αυτοί περαστικοί ήταν, γι αυτό και δεν ξαναγύρισαν να διεκδικήσουν εδάφη, πήγαν αλλού....
Αλλά, κάποιος ψάχνει έναν μοβόρικο Θεό και δεν του κάθεται..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2010, 17:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε trexa...., καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ όλων των άλλων με τους εβραίους;;;

Οι άλλοι δεν είχαν καθοδήγηση απ' το "δημιουργό" του σύμπαντος.

Πού στο διάβολο είναι η αγάπη για ΟΛΑ τα δημιουργήματα, όταν οδηγείς ΕΝΑ ΑΠ ΑΥΤΑ εναντίον όλων των άλλων.

Ήταν δε ήταν δική τους η γη, οι εβραίοι εκεί τους βρήκαν, αν ήταν κατακτητές κάποιων προηγούμενων οι άλλοι λαοί, ας μην τους άφηνε ο θεός των εβραίων και δικός σου, να τους κατακτήσουν.

Το θέμα δεν είναι η εγκληματικότητα των εβραίων, βάρβαροι ήταν και είναι, αλλά η εγκληματικότητα του γιαχβέ.

Μπορείς να το πάρεις χαμπάρι αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2010, 21:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο κάπου έπρεπε να αρχισει, καλέ μου Γιάπετ...Για την ακρίβεια, απο τους χειρότερους...Γιατί κι αυτοί, πρέπει να σωθούν....
Παίρνεις το χειρότερο για να το γλυτώσεις και μετα παίρνεις να σώσεις και τα άλλα, που ειναι καλύτερα....
Το έχεις σκεφτει έτσι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2010, 21:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa....

quote:
Απο κάπου έπρεπε να αρχισει, καλέ μου Γιάπετ...Για την ακρίβεια, απο τους χειρότερους...Γιατί κι αυτοί, πρέπει να σωθούν....
Παίρνεις το χειρότερο για να το γλυτώσεις και μετα παίρνεις να σώσεις και τα άλλα, που ειναι καλύτερα....

Και τι είναι αυτό που εμποδίζει το θεό, έτσι όπως εσύ τον φαντάζεσαι, παντογνώστη, ποιητή πάντων κλπ. κλπ. να σώσει όλους τους ανθρώπους μαζί και όχι λαό-λαό;;;

Εδώ με ένα λόγο, έφτιαξε το σύμπαν και ό,τι εμπεριέχεται σ' αυτό και δεν μπορεί να σώσει τους ανθρώπους όλους μαζί;;;;

Μπορείς να μου πεις σε ποιούς περιορισμούς υπόκειται ο θεός;

quote:
Το έχεις σκεφτει έτσι;

Προσπαθώ να αποφεύγω τς ηλίθιες σκέψεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 00:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος υπόκειται σε περιορισμούς ο Θεός, μην μπερδεύεσαι με τους 12,αυτοί ήταν γιαλατζί,ο Θεός, δεν έχει περιορισμούς, αλλά, εμείς οι άνθρωποι, ούτε να τον δούμε δεν μπορούμε, απο την καθαρότητα Του και απο την ασχήμια μας....
Πρέπει, όμως, να γινουμε μόνοι μας καλά,για να είμαστε ζώντες κι όχι διασωθέντες...
Ξέρω πως σε μπερδεύω,είναι πιο βαθιά απο ότι περιμενες τα νοήματα του χριστιανισμού,όσο κι αν το αρνείσαι, αλλά,σκέψου καμιά φορά την προοπτική που ενεργεί,μέσα απο αυτό που εσύ λές ηλίθια σκέψη...
Προβληματίσου, όσον αφορά, το αν υπάρχει αρμονία στον κόσμο, αν εμείς την αναγνωρίζουμε, αν τη βλέπουμε κι αν εμείς τη χαλάμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 01:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
ο Θεός, δεν έχει περιορισμούς,

Κάτσε βρε, είπαμε να επικοινωνούμε, έτσι δεν είναι;;;

Πριν είπες ότι από κάπου έπρεπε ν' αρχίσει να σώζει την ανθρωπότητα.

Αυτό είναι περιοριστικό αφού δηλώνει αδυναμία να τη σώσει όλη μαζί.

Ναί;;;

Εγώ αυτό σχολίασα και ρώτησα τη γνώμη σου.

Τα υπόλοιπα πού κολλάνε και τ' αραδιάζεις;;;

Πες μου δεν απαντάω διότι έτσι γουστάρω και θα το δεχτώ, αλλά μη μου λες άλλ' αντ' άλλων.

Προσπάθησε να είσαι συγκεκριμένος και ακόλουθος σε ένα διάλογο για μια φορά.

Εσύ μίλησες για αδυναμία του θεού (έμμεσα και χωρίς να το αντιληφθείς), εγώ σε ρώτησα αν υπάρχουν περιορισμοί και συ μου μιλάς για σωτηρία, για να γίνουμε μόνοι μας καλά, για τα... βαθειά νοήματα του χριστιανισμού και οτιδήποτε άλλο απ' αυτό που συζητούσαμε ένα μήνυμα πριν.

Πώς το καταφέρνεις αυτό ρε;;;

Πρέπει να θέλει ιδιαίτερα προσόντα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 11:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανονικός ........μπακάλης ο θεός των Εβραίων και των χριστιανών !
"Κάνε μου ....για να σου κάνω" , "κολάκεψέ με και.....δόξαζέ με , για να περνάς καλά , σ' αυτή ή την άλλη ζωή !" κ.α.
Προωθεί και το καλύτερο (κατ΄ αυτόν) εμπόρευμά του , εις βάρος άλλων παρακατιανών και άλλες τέτοιες θεϊκής εμπνεύσεως ενέργειες.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 11:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τρεχα....

quote:
ο Θεός, δεν έχει περιορισμούς,

Κάτσε βρε, είπαμε να επικοινωνούμε, έτσι δεν είναι;;;

Πριν είπες ότι από κάπου έπρεπε ν' αρχίσει να σώζει την ανθρωπότητα.

Αυτό είναι περιοριστικό αφού δηλώνει αδυναμία να τη σώσει όλη μαζί.

Ναί;;;

Εγώ αυτό σχολίασα και ρώτησα τη γνώμη σου.

Τα υπόλοιπα πού κολλάνε και τ' αραδιάζεις;;;

Πες μου δεν απαντάω διότι έτσι γουστάρω και θα το δεχτώ, αλλά μη μου λες άλλ' αντ' άλλων.

Προσπάθησε να είσαι συγκεκριμένος και ακόλουθος σε ένα διάλογο για μια φορά.

Εσύ μίλησες για αδυναμία του θεού (έμμεσα και χωρίς να το αντιληφθείς), εγώ σε ρώτησα αν υπάρχουν περιορισμοί και συ μου μιλάς για σωτηρία, για να γίνουμε μόνοι μας καλά, για τα... βαθειά νοήματα του χριστιανισμού και οτιδήποτε άλλο απ' αυτό που συζητούσαμε ένα μήνυμα πριν.

Πώς το καταφέρνεις αυτό ρε;;;

Πρέπει να θέλει ιδιαίτερα προσόντα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Καλημέρα Γιάπετ..

Το αν έχει κάποιος περιορισμούς , δεν αποτελεί και δεν αποδεικνύεται δια μέσου λεκτικών τοποθετήσεων ή και "διαβεβαιώσεων" ακόμη ενός εκάστου εξ'ημών..αλλα προβάλλεται και αναδεικνύεται μέσα απο τα έργα του...

Και τα έργα του θεού των χριστιανών , με καθαρότητα και διαυγέστατα δεν αφήνουν καμμιά αμφιβολλία...ασφαλώς είναι περιορισμένος ...ελλειπής και όχι θεός!

Τους ζηταει να αγαπήσουν ..ενώ δηλώνει ξεκάθαρα τον "καλό και ηθικό" και δείνει επίσης ξεκάθαρα τον "αμαρτωλό και κατακριτέο" άνθρωπο , δημιουργώντας έτσι διαχωριστικές γραμμές ανάμεσα στους ανθρώπους αλλα και φοβίες ταυτόχρονα...

Και αυτό δεν είναι κάτι το αναληθές ... το βλέπουμε καθημερινά και σε όλες τις συνδιαλέξεις των ανθρώπων..

Μου κάνει εντύπωση για το γεγονός της συνεχούς αναφοράς ορισμενων φίλων συνδικτύων στο θεό και όλα όσα ισχυρίζονται περί αυτού...

Γνωρίζουν για τον θεό αλλα δεν γνωρίζουν απολύτως τίποτα για τον άνθρωπο ... μου θυμίζει αυτό κάποιον που ισχυρίζεται ότι πάει για κολύμπι αλλα δεν έχει ξαναδεί θάλλασα και ασφαλώς και δεν γνωρίζει να κολυμπάει ή κάποιον που κάθεται στο κάθισμα του οδηγού ενός αυτοκινήτου και θέλει να το οδηγήσει ενώ δεν ξέρει να οδηγεί...

Αναφέρονται κάποιοι για τις ιδιότητες και την ουσία του θεού ... ενώ δεν έχουν καμμιά γνώση για τις ιδιότητες και την ουσία του ιδιου του ανθρώπου , δεν γνωρίζουν δηλαδή τον ίδιο τον εαυτό τους και την δομή του ....

Αυτό είναι σχήμα οξύμωρο...και κατ'εμέ δεν δηλώνει τίποτα περισσότερο απο μια εσωτερική σύγχυση που θεμελιώνεται απο τον φόβο και την καθήλωση σε προκατασκευασμένα κοινωνικά πρότυπα!

Δηλώνει την αρχή της αν-ελευθερίας του συνειδητού μέρους του υποκειμένου και το οποίο είναι υποκείμενο στην Αλλη άγνωστη πλευρά του που το καθηλώνει και θρυμματίζει την καθημερινότητά του και αυτό το ίδιο!

Έχει αποδειχθεί , ότι ο πρώτος εγκέφαλος του ανθρώπου ... ήταν ο αναφερόμενος ως ερπετοειδής -άλλως συναισθηματικός- και ο οποίος λειτουργούσε αυτοματικά ... φόβος - φυγή ή επίθεση κλπ..κλπ!

Ο ανώτερος φλοιός δημιουργήθηκε εκ των υστέρων , παρ'ολ'αυτά ...ο ιππόκαμπος και η αμυγδαλή προσλαμβάνουν πρώτα το κάθε ερέθισμα και πολλές φορές δεν προλαβαίνει να πάει στον ανώτερο φλοιό-λογικό- προς εξέταση και αξιολόγηση της κάθε φορά , παρουσιαζόμενης κατάστασης...

Ακούμε πολλές φορές την έκφραση:"Τον/την ξέρω πολύ καλά ... αναφερόμενοι σε κάποιο πρόσωπο.." για να αποδειχθεί κάποια στιγμή , ότι δεν γνώριζαν απολύτως τίποτα γι'αυτόν/ήν...

Και ασφαλώς έτσι είναι , διότι κανένας μας δεν γνωρίζει τον εαυτό του και δεν θα μπορέσει ποτέ να το καταφέρει αυτό ... η ειρωνία είναι ότι ούτε τον εαυτό μας γνωρίζουμε...ασφαλώς και κανέναν άλλο...αλλα για τον θεό μιλάμε και γνωρίζουμε γι'αυτόν "και για την ουσία του και τις δυνατοτητές του ..και...και ...και.." και βέβαια αυτό δεν είναι τυχαίο..προκύπτει απο αυτούς τους ασυνείδητους φόβους και αδυναμίες ....!

Γι'αυτό πολλές φορές λέω:"Ας γνωρίσουμε την άλφα-βήτα και μετά ας πάμε και στην σύνταξη λέξεων και μετέπειτα προτάσεων...τα "ποιήματα" ας τ'αφήσουμε για όταν έρθει η ώρα τους..."....

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 15:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου εαρινέ.

Συμφωνούμε.

Σκέψου όμως ότι αν γνωρίσει ο άνθρωπος τον άνθρωπο, δηλαδή τον εαυτό του, θα γνωρίσει και τον θεό.
Αυτό είναι που θέλουν να αποφύγουν οι μονοθεϊστικές θρησκείες.

Δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει ότι πολλές φορές έχω εκφράσει την απορία, προς αυτούς που ερμηνεύουν, πώς επεξηγούν και, πολλές φορές, διορθώνουν κιόλας, τα "λεγόμενα" του θεού ή του γιού του, ενώ παράλληλα δηλώνουν ότι είμαστε πολύ μικροί για να αποπειραθούμε να καταλάβουμε τη θεϊκή βούληση, πόσο μάλλον να την ερμηνεύσουμε...

Αλλά αυτά έχει η συζήτηση με χριστιανούς, ζουν μέσα στην αντίφαση διότι αντιφάσεις διαβάζουν, αντιφάσεις πιστεύουν και άρα, αντιφάσεις θα αναπαραγάγουν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 16:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σου εαρινέ.

Συμφωνούμε.

Σκέψου όμως ότι αν γνωρίσει ο άνθρωπος τον άνθρωπο, δηλαδή τον εαυτό του, θα γνωρίσει και τον θεό.
Αυτό είναι που θέλουν να αποφύγουν οι μονοθεϊστικές θρησκείες.

Δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει ότι πολλές φορές έχω εκφράσει την απορία, προς αυτούς που ερμηνεύουν, πώς επεξηγούν και, πολλές φορές, διορθώνουν κιόλας, τα "λεγόμενα" του θεού ή του γιού του, ενώ παράλληλα δηλώνουν ότι είμαστε πολύ μικροί για να αποπειραθούμε να καταλάβουμε τη θεϊκή βούληση, πόσο μάλλον να την ερμηνεύσουμε...

Αλλά αυτά έχει η συζήτηση με χριστιανούς, ζουν μέσα στην αντίφαση διότι αντιφάσεις διαβάζουν, αντιφάσεις πιστεύουν και άρα, αντιφάσεις θα αναπαραγάγουν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Θα θαρρούσε κανείς να υποθέσει ότι η συμφωνία μας -διότι και γώ συμφωνώ μαζί σου- εκπορεύεται και ορίζεται απο μια κοινή ιδεολογία - πίστη -μας- και που σκοπό έχει την αποδόμηση και ευτελισμό της όποιας άλλης -εν προκειμένω χριστιανισμού- για ευ-νοήτους λόγους και ιδιοτελείς επιδιώξεις...

Η αλήθεια ειναι φίλε μου όμως μια και την γνωρίζεις -τουλάχιστον- εσύ και γώ...δεν γνωριζόμαστε -θα το ήθελα παρολ'αυτά πολύ..- και δεν υπάρχει -τουτέστιν- τέτοιο θέμα και "στρατηγική επιδίωξη"...

Προσωπικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει "Θεός" και ποιά μορφή και ποιά ουσία εμπεριέχει αυτός ... αλλα αν μπορούσα να δώ τον θεό , θα τον έβλεπα μέσα απο την γνώση και εμφάνιση των "εν δυνάμει" αγνώστων μέχρι σημερα στοιχείων του ανθρώπου και την "μεταφορά τους" στο εν ενεργεία...που πρακτικά θα σηματοδοτήσει και το βασικό και θεμελιώδες ταυτόχρονα "αίτημά μας" για αποκάλυψη και γνωριμία με τον εαυτό μας και που θα σημάνει μια νέα πορεία εντελώς διαφορετική απο αυτήν που μέχρι σήμερα είχαμε...!

Γι'αυτό και πάμπολες φορές έχω αναφέρει , ότι το κυρίως αίτημα το οποίο ορίζεται απο τα αποτελέσματα της ανθρωπότητας γενικά , δεν είναι άλλο απο αυτό το οποίο νοηματοδότησε την αναγέννηση και δεν είναι άλλο , απο το :"Επιστροφή και γνωριμία με τον άνθρωπο..κατα κάποιο τρόπο..." , μιάς και ο μεγαλύτερος εχθρός μας , δεν ήταν και δεν θα είναι ποτέ απο τον ίδιο μας τον εαυτό...

Αντί λοιπόν για απαγορεύσεις και επιβολή οποιουδήποτε ηθικού προστακτικού κώδικα -που δεν απέδωσε και το βλέπουμε καθημερινά... προσωπικά λέω και προτάσσω ως παραγωγικό το :"Ας γνωρίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα τον εαυτό μας και ας προσπαθήσουμε να κρατάμε εμείς το τιμόνι του και όχι ασυνείδητες διατρήσεις και επιθυμίες .."

Γνωρίζοντας ο άνθρωπος τον εαυτό του , αναγνωρίζει και εγγενείς αδυναμίες του και μπορεί να τις "μεταστρέψει" σε φορέα δυναμικής ...υγιούς δυναμικής , με καλύτερα αποτελέσματα στην ζωή του γενικότερα και ίσως μέσα απο αυτό να "αισθανθούμε" ένα μέρος του θεϊκού που υπάρχει εντός μας...και κατ'επέκτασιν για πρώτη φορά να μπορέσουμε -εφόσον υπάρχει..- να έρθουμε σε μια πρώτη επικοινωνία μαζί του ή "εκείνος" με μάς..!

Αυτός ο θεός ο οποίος φωτογραφίζεται , μέσα απο τις αναφορές αυτές ... καμμιά σχέση και συγγένεια δεν έχει με τον θεό του χριστιανισμού...και εφόσον υπάρχει , θα απαιτήσει πρωτίστως την απαιτούμενη γνώση και την απαιτούμενη καλλιέγεια του ανθρώπου , προκειμένου να κατοχυρώσει δικαίωμα στο να μπορέσει να τον προσεγγίσει..!

Απόψεις ... !

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 19:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, ξέρεις πολύ καλά, οτι νομοτελείς, ήταν οι 12 θεοί, με τα πάθη τους, τις καψούρες τους τις κακίες και τις ζήλιες τους κι όχι ο Θεός, αφού πουθενά δεν αναφέρεται νομοτέλεια Του, απο όπου να επωφελήθηκε έστω, να πηρε κάτι, να επιθυμήσε σαν άνθρωπος, με το σώμα Του ...
Το ότι προσπαθείς εσύ και άλλοι, να τον δείτε όπως τους δικούς σας θείσκους,είναι λογικό,γιατί,μέχρι εκεί φτάνει το ρημάδι,αλλά,πρέπει να σκέφτεσαι καμιά φορά, ότι οι άλλοι μπορεί να μην είναι ακριβώς τόσο ανθρωποκεντριστές, όπως και η αλήθεια,ότι μπορεί να βλέπουν μπνευματικά πράγματα, που για σένα δεν υπάρχουν,γιατί δεν σε ενδιαφέρουν...
Φίλε μου, είσαι επιλεκτικός,στο θείο, τίποτε άλλο....Αλλά, μπορείς να κρύβεσαι απο τον Θεό, επειδή, έτσι επέλεξες;Μπορείς να λές ότι δεν υπάρχει κάτι,γιατι εσύ δεν κοιτάς προς τα εκεί;
Παράλογο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 21:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....., Αν βρίσκεις εσύ, κάτι παράλογο, αυτόματα επιβεβαιώνεται...

Τι ζόρι είνι αυτό που τραβάς με τους θεούς των Ελλήνων ρε φίλε;;;;

Θα πρέπει να τους τρέμεις αφού δεν υπάρχει μήνυμα, άσχετα με τη θεματολογία, που να μην αναφέρεσαι σ' αυτούς.

Από πού πηγάζει η ανάγκη σου να συγκρίνεις συνέχεια το γιαχβέ με το Δία, τον Απόλλωνα και τους άλλους;;;

Λες να νοιώθεις υποσυνείδητα ότι πιστεύεις στον.... Κρόνο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 21:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:
Θα θαρρούσε κανείς να υποθέσει ότι η συμφωνία μας -διότι και γώ συμφωνώ μαζί σου- εκπορεύεται και ορίζεται απο μια κοινή ιδεολογία - πίστη -μας- και που σκοπό έχει την αποδόμηση και ευτελισμό της όποιας άλλης -εν προκειμένω χριστιανισμού- για ευ-νοήτους λόγους και ιδιοτελείς επιδιώξεις...

Φίλε μου, δεν μ' ενδιαφέρει τι θεωρεί ο καθένας ως πιθανό, κρίνοντας από μια ταύτιση θέσεων ή απόψεων επί ενός θέματος. Μπορεί να νομίζει ό,τι θέλει και να το χρησιμοποιεί όπως θέλει.

Μακάρι να γνωρίζονταν όλοι οι άνθρωποι που έχουν κοινές θέσεις για κάποιο θέμα η κατάσταση, θα μπορούσαμε να έχουμε αποφύγει πολλά κακά.

Άλλωστε αυτό, επιβεβαιώνεται απ' το κοινωνικό σύστημα που ζούμε που σκοπό έχει να αποξενώνει τον άνθρωπο και να τον μετατρέπει σε ακοινώνητο, καταναλωτικό ον.
Και η εκκλησία, με την ατομική σωτηρία που προβάλλει, συμμετέχει σ' αυτόν το σκοπό.

quote:
Η αλήθεια ειναι φίλε μου όμως μια και την γνωρίζεις -τουλάχιστον- εσύ και γώ...δεν γνωριζόμαστε

Αυτό μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή και θεωρώ ότι είναι πάντα καλό και ευχάριστο να γνωρίζω ενδιαφέροντες ανθρώπους, με κρίση.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 23:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου, δεν μ' ενδιαφέρει τι θεωρεί ο καθένας ως πιθανό, κρίνοντας από μια ταύτιση θέσεων ή απόψεων επί ενός θέματος. Μπορεί να νομίζει ό,τι θέλει και να το χρησιμοποιεί όπως θέλει.

Μακάρι να γνωρίζονταν όλοι οι άνθρωποι που έχουν κοινές θέσεις για κάποιο θέμα η κατάσταση, θα μπορούσαμε να έχουμε αποφύγει πολλά κακά.

Άλλωστε αυτό, επιβεβαιώνεται απ' το κοινωνικό σύστημα που ζούμε που σκοπό έχει να αποξενώνει τον άνθρωπο και να τον μετατρέπει σε ακοινώνητο, καταναλωτικό ον.
Και η εκκλησία, με την ατομική σωτηρία που προβάλλει, συμμετέχει σ' αυτόν το σκοπό.

quote:
Η αλήθεια ειναι φίλε μου όμως μια και την γνωρίζεις -τουλάχιστον- εσύ και γώ...δεν γνωριζόμαστε

Αυτό μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή και θεωρώ ότι είναι πάντα καλό και ευχάριστο να γνωρίζω ενδιαφέροντες ανθρώπους, με κρίση.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Σ'ευχαρστώ για τα καλά σου λόγια και πραγματικά μπορούμε σύντομα να το κανονίσουμε ....θα χαρώ ιδιαίτερα

Ως προς το θέμα τώρα , θα ήθελα να επισημάνω τα κάτωθι:

Αν θεωρήσουμε , ότι όντως υπάρχει Θεός ... αυτός θα έπρεπε -κατα την γνώμη μου - να έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά...

Θα έπρεπε , εφόσον "φέρεται" ως δημιουργός , να είχε σαφή γνώση του δημιουργηματός του και ασφαλώς και τα αποτελέσματα της δημιουργίας του , μιάς και αυτά θα ήσαν προϊόντα της κατασκευής του...!

Θα έπρεπε λοιπόν , με σαφήνεια να γνωρίζει ότι όλα όσα κάνει ο άνθρωπος , αυτά είναι αναμενόμενα και πως αυτός -ο άνθρωπος- αντικειμενικά είναι υποκείμενος και κατευθυνόμενος απο την καταστατικότητά του..την οποία ο ίδιος -θεός- δημιούργησε!

Ασφαλώς θα έπρεπε να γνωρίζει την πληθώρα των συναισθημάτων με τα οποία έχει "εμποτίσει" τον ανθρώπινο ψυχισμό και τους μηχανισμούς εκείνους με τους οποίους έχει φροντίσει να συγκροτούνται αλλα και τα ανάλογα ερεθίσματα τα οποία τα προκαλούν και εν συνεχεία τα εμφανίζουν αυτά τα συναισθήματα αλλα επιπροσθέτως θα έπρεπε να γνωρίζει και τις αναμενόμενες αντιδράσεις τους .... μιάς και αυτές αποτελούν μέρος της εν γένει χαρτογράφησης του ψυχισμού τους..!

Εφόσον έτσι είναι λοιπόν , λογικό είναι να μην ενοχοποιήσει αυτό το οποίο ο ίδιος κατασκεύασε αλλα και τα αποτελέσματά του .... μιάς και ΟΛΑ...ΥΠΑΚΟΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ ΤΟΥ!

Τα υπόλοιπα είναι αστειότητες...εκτός και αν αποσυρθούν οι απόλυτες απόψεις περί ενός δημιουργού και υιοθετήσουμε διαφορετικές που θα εισάγουν και άλλη οντότητα ως συν-δημιουργό .... αλλα και κεί θα υπάρξουν θεματικά προβλήματα που δεν είναι της παρούσης...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 10:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νάσαι καλά φλιλε μου Γιάπετ,με έκανες και γέλασα, πρωί πρωί....Να; φοβηθώ, ποιούς;Αυτους που εξαφανίστηκαν, που όσο και αν τους φοβότανε ο κόσμος, τους ξέχασε;Υπάρχει σήμερα άνθρωπος, που να βλέπιε, ως θεούς τους 12; Μόνο αλληγορικά, το λέτε κι εσείς, αλλά,μην κρίνετε έτσι και τον Θεό....Δεν είναι άνθρωπος, όπως οι 12,αλλά Θεός...
Δεν συγκρίνονται άνθρωποι, με φθαρτές ανάγκες και ευτελισμένες προσωπικότητες, με τον Θεό..Εκ των πραγμάτων...
Θα το ήθελες, βέβαια,αλλά, δεν γίνεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 17:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σου έλεγα ότι σ' έναν απ' τους 12 και μάλιστα στο πρωτοπαλήκαρό του, πιστεύεις κι εσύ, θα σου φαινόταν περίεργο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 17:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου φαίνεται ρε σύ Γιάπετ, ότι την Αγία Γραφή τη διαβάζεις, όχι σε μετάφραση, αλλά σε ελεύθερη διασκευή....
Ποιό πρωτοπαλίκαρο;Γιατί,εγώ λέω, οτι δεν ξέρεις ποιό ήταν το πρωτοπαλίκαρο του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 18:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, καλά, άστο....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 18:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά, καλά, άστο....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/



soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 22:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Το αφήνω.....
Και αυτό, καλέ μου Γιάπετ...
Έτσι, καημός θα μου μείνει, να θέσεις ένα θέμα και να
το συζητήσουμε μέχρι τέλος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 22:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είσαι έτοιμος για τέτοια συζήτηση, πίστεψέ με...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 22:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι φίλε μου, πόσο έτοιμος είσαι εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 21:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
τρεχα....., Αν βρίσκεις εσύ, κάτι παράλογο, αυτόματα επιβεβαιώνεται...
Τι ζόρι είνι αυτό που τραβάς με τους θεούς των Ελλήνων ρε φίλε;;;;
Θα πρέπει να τους τρέμεις αφού δεν υπάρχει μήνυμα, άσχετα με τη θεματολογία, που να μην αναφέρεσαι σ' αυτούς.
Από πού πηγάζει η ανάγκη σου να συγκρίνεις συνέχεια το γιαχβέ με το Δία, τον Απόλλωνα και τους άλλους;;;
Λες να νοιώθεις υποσυνείδητα ότι πιστεύεις στον.... Κρόνο;;;

Φίλε γιαπετ , όλοι οι φανατικοί χριστιανοί τρέμουν κυριολεκτικά το δωδεκάθεο . Γιατί αν δεν το φοβόντουσαν δεν θα τους απασχολούσε καθόλου και θα το αγνοούσαν επιδεικτικά . Αντ’ αυτού όμως φίλε μου , αν ρίξεις μια ματιά στις χριστιανοσελίδες του internet , θα διαπιστώσης ότι στο μεγαλύτερο μέρος των θεμάτων τους κυριαρχούν οι επιθέσεις κατά του δωδεκαθέου και των δωδεκαθεϊστών , και η κατασυκοφάντηση του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού .
Τους πιάνει πανικός και μόνο με τη σκέψη ότι οι διάφορες μεμονωμένες οργανώσεις των δωδεκαθεϊστών μπορεί κάποια στιγμή να συνασπισθούν σε μια ενιαία , και να αναγνωριστούν σαν θρησκεία , όπως έχει αναγνωριστεί ως νόμιμη σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες η αναβίωση της αρχαίας θρησκείας τους . Γι’ αυτό έχουμε το φαινόμενο να προβάλλονται κωλύματα από τους εγκάθετους της εκκλησίας μέσα στον κρατικό μηχανισμό , και να τους απαγορεύουν την τέλεση των ιεροπραξιών τους μέσα στους αρχαιολογικούς χώρους . Όπoυ έχουν κτιστεί μοναστήρια ή εκκλησίες επάνω σε αρχαίους ναούς , καταστρέφονται συστηματικά τα υπολείμματα του αρχαίου κτίσματος .
Ειδικότερα στο «Άγιο Όρος» οι καλόγεροι όχι μόνο απαγορεύουν στους αρχαιολόγους να ανασκάψουν και να ανασύρουν τους θησαυρούς του αρχαίου πολιτισμού μας που υπάρχουν εκεί , αλλά είτε με λαθρανασκαφές τους φυγαδεύουν μέσω αρχαιοκαπήλων στο εξωτερικό , είτε τους καταστρέφουν ασβεστοποιώντας τους . Το «Ες έδαφος φέρειν» συνεχίζεται σε μικρότερη κλίμακα βέβαια , αλλά πάντοτε ύπουλα και υπόγεια , και στις ημέρες μας .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 22:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris


quote:
Το «Ες έδαφος φέρειν» συνεχίζεται σε μικρότερη κλίμακα βέβαια , αλλά πάντοτε ύπουλα και υπόγεια , και στις ημέρες μας .

Φίλε μου Sesostris, Η μικρότερη κλίμακα, που σωστά αναφέρεις, οφείλεται, κατά τη γνώμη μου, σε δύο παράγοντες.

Πρώτα, στο γεγονός ότι το μεγαλύτερο μέρος των αρχαίων πατρώων ιερών και ναών ήδη το έχουν καταστρέψει(άρα υπάρχει έλλειψις) και δεύτερον, δυστυχώς γι' αυτούς, τελείωσε ο... Μεσαίωνας, η χρυσή εποχή τους.

Το μόνο που παραμένει σταθερό είναι η όρεξή τους, αλλά....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 00:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Sesostris


quote:
Το «Ες έδαφος φέρειν» συνεχίζεται σε μικρότερη κλίμακα βέβαια , αλλά πάντοτε ύπουλα και υπόγεια , και στις ημέρες μας .

Φίλε μου Sesostris, Η μικρότερη κλίμακα, που σωστά αναφέρεις, οφείλεται, κατά τη γνώμη μου, σε δύο παράγοντες.

Πρώτα, στο γεγονός ότι το μεγαλύτερο μέρος των αρχαίων πατρώων ιερών και ναών ήδη το έχουν καταστρέψει(άρα υπάρχει έλλειψις) και δεύτερον, δυστυχώς γι' αυτούς, τελείωσε ο... Μεσαίωνας, η χρυσή εποχή τους.

Το μόνο που παραμένει σταθερό είναι η όρεξή τους, αλλά....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/



Καλησέρα φίλοι μου , καλησπέρα Γιάννη!

Εντελώς αυθόρμητα και πάλι γι'αλλη μια φορά και το θεωρώ "απολύτως φυσιολογικό" , μου ήρθε στο νού , αυτός ο μεγάλος φιλόσοφος ... Αριστοτέλη τον έλεγαν...δυστυχώς σ'αυτόν και όπως έχει ιστορικά αποδειχεί , το σκάψιμο και το γκρέμισμα και η προσπάθειες αφάνισής του , δεν απέδωσαν τ'αναμενόμενα αλλα αντίθετα τον γιγάντωναν και πιο ψηλό τον έκαναν..!

Έλλειψις και υπερβολή...τι όμορφες λέξεις , περιεκτικές με βαθειά νοήματα ... ΄

Εντελώς αυθόρμητα απο την άλλη μεριά , μου ήρθαν στο νού ... λέξεις όπως ... "εσωτερικη εξάρτηση"...φοβίες..."εσωτερικές απειλές" και καθυπόταξη του εαυτού στον ίδιο του τον εαυτό..!

Αλλα , ποιός είναι αυτός ο τόσο προβεβλημμένος και άγνωστος εαυτός που καθημερινά επιχειρεί και ποτέ δεν είναι ορατός???

Πόσο καλά , διασφαλίζει όλο το "Ego" καθενός μας -αλλού λιγότερο και αλλού περισσότερο"(?)..και θεματικά ορίζει κάθε σκέψη και κάθε πράξη αλλα και κάθε συναίσθημά μας , πρωτίστως εκείνο του φόβου ???

Αυτό το συναίσθημα του φόβου είναι εκείνο που κινεί τα νήματα και χειραγωγεί και κατευθύνει αλλα και γκρεμίζει οτιδήποτε υλικό και άϋλο...πριν όμως κάθε εξωτερικό γκρέμισμα , έχει γκρεμίσει εκ θεμελίων κάθε αντίσταση του καθε υποκειμένου , ακόμα και κάθε αμφιβολλία περί της ορθότητας της επιλεγείσας πράξεως και συμπεριφοράς..!

Όμηροι οι άνθρωποι θα θυσιάσουν τα πάντα , ακόμα και την ίδια την ζωή τους και θα εναντιωθούν και θα αντιπαρατεθούν μέχρι θανάτου με οτιδήποτε "θα έλθει" να σκιάσει όλες ή ακόμα και μέρος των προσωπικών τους αληθειών-κανόνων-ιδεολογιών και αποτελούν "παράγοντα ισορροπίας" γι'αυτούς..!

Εκεί θα ορισθεί η υπερβολή και η απάθεια εκ μέρους "κάποιων άλλων" θα ορίσει την έλλειψη και στα δυό θα βρούμε την "κακία" που είναι το διαμετρικά αντίθετο της Αρετής..!

Φίλε μου , εμείς που βρισκόμαστε???

soul

Edited by - Εαρινός on 27/04/2010 00:07:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 14:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]γιαπετ


Όπoυ έχουν κτιστεί μοναστήρια ή εκκλησίες επάνω σε αρχαίους ναούς , καταστρέφονται συστηματικά τα υπολείμματα του αρχαίου κτίσματος .
Ειδικότερα στο «Άγιο Όρος» οι καλόγεροι όχι μόνο απαγορεύουν στους αρχαιολόγους να ανασκάψουν και να ανασύρουν τους θησαυρούς του αρχαίου πολιτισμού μας που υπάρχουν εκεί , αλλά είτε με λαθρανασκαφές τους φυγαδεύουν μέσω αρχαιοκαπήλων στο εξωτερικό , είτε τους καταστρέφουν ασβεστοποιώντας τους . Το «Ες έδαφος φέρειν» συνεχίζεται σε μικρότερη κλίμακα βέβαια , αλλά πάντοτε ύπουλα και υπόγεια , και στις ημέρες μας .


*


Δεν θέλω να αμφισβητήσω , τα όσα λές φίλε μου , περί των διαδραματιζομένων εις "Άγιον όρος" , μα υπάρχουν αποδείξεις για όλ'αυτά???

Και το λέω , για τον απλούστατο λόγο , ότι δεν μπορώ να δεχθώ ... ότι ολόκληρη πολιτεία και δεν μπορεί να ελέγξει και να αποτρέψει ή και να απαγορεύσει τέτοιου είδους συμπεριφορές , οι οποίες όχι μόνο προσβάλλουν τον Ελληνισμό αλλα είναι και ποινικά "κολάσιμες"..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy