ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιος ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2010, 23:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη ο Νώντας είναι ο Ευρωπαίος?

Ηθελα να σας ρωτήσω το εξής.
Ποιός ο λόγος να καταλάβουν οι Ισραηλίτες την Ιεριχώ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 00:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Βαγγέλη, δεν έχει εδώ που τα λέμε και ιδιαίτερη σημασία να ξαναέρθει με άλλο nic-name, αλλά με άλλα μυαλά.
Πάντως όπως ο ίδιος δήλωσε, ωφελήθηκε από τις διάφορες κόντρες, όπως όλοι μας άλλωστε....και αυτό είναι το ζουμί εδώ μέσα!

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 00:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, με λένε Νώντα.....με όλα τα προσόντα!


Όσο για το ερώτημα,
οι Εβραίοι κατέλαβαν την Ιεριχώ γιατί είχε πολύ ωραία Θέα από εκεί!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 00:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Οι Μαδιανίτες ήσαν και αυτοί Εβραίοι! δεν ήσαν όμως Ισραηλίτες.

Μη κάνεις άλλη προσπάθεια να με πείσης το πόσο ανιστόρητος είσαι . Αρκούν αυτά που έχεις γράψει μέχρι σήμερα !
quote:
europaios2
Ο Θεός κάλεσε τον Ιακώβ (Ισραήλ) και σύναψε μαζί του μία συμφωνία. Η συμφωνία αυτή έπρεπε να τηρηθεί και δεν ήταν άλλη από την πίστη στον Έναν και αληθινό Θεό, όταν λοιπόν οι Ισραηλίτες, δηλαδή οι απόγονοι του Ιακώβ που ασπάστηκαν τον Θεό του Ιακώβ, άρχισαν να καταστρατηγούν τη συμφωνία αυτή και να λατρεύουν άλλους θεούς, έγιναν επίορκοι καταπατώντας τη συμφωνία.

Δεν απορώ ότι σαν γνήσιος χριστιανοταλιμπάν εγκρίνεις και δικαιολογείς τις δολοφονίες μεταξύ των μελών ενός έθνους , ακόμα και μεταξύ συγγενικών προσώπων για θρησκευτικούς λόγους , και κατόπιν θεϊκής εντολής . Την Ίδια γνώμη είχε και ο υποτιθέμενος μεσίας σου όταν έλεγε :

«....Πυρ ήλθον βαλείν επί την γην , και τι θέλω ει ήδη ανήφθη ! βάπτισμα δε έχω βαπτισθήναι , και πως συνέχομαι εως ου τελεσθή ! δοκείτε ότι ειρήνην παρεγενομένην δούναι επί την γην ; ουχί λέγω υμίν αλλ’ ή διαμερισμόν . έσονται γαρ από του νυν πέντε εν οίκω ενί διαμεμερισμένοι , τρεις επί δύο και δύο επί τρισί * διαμεριθήσονται πατήρ επί υιώ και υιός επί πατρί , μήτηρ επί θυγατρί και θυγάτηρ επί μητρί , πενθερά επί την νύμφην αυτής και νύμφη επί την πενθεράν αυτής ...»
Λουκας 12 : 49-53

Την ίδια γνώμη είχαν φυσικά και οι «πατέρες» της εκκλησίας σου , όταν σε συνεργασία με τους αυτοκράτορες εξόντωναν τους Έλληνες εθνικούς . Άξιος συνεχιστής της χριστιανικής παράδοσης .

quote:
europaios2 Αν κάποιος δεν ήθελε θα μπορούσε να φύγει.

Αυτό είναι αποκύημα της φαντασίας σου .H εντολή ήταν ρητή ! Θάνατος σε όσους ήλθαν σε επιμειξία με Μαδιανίτες . Εθισμένος στην ευκολία του copy-paste , απ’ ότι φαίνεται ούτε την βίβλο δεν έχεις διαβάσει . Που το γράφει ? Δώσε κεφάλαιο και στίχο .
quote:
europaios2
Το ότι έβαλε μάλιστα να σκοτώσουν τους συγγενείς τους, αυτό με δικαιώνει όταν εδώ και μήνες γράφω ότι ο Θεός δεν γνωρίζει έθνη και δεν ανήκει σε κανέναν παρά είναι Θεός όλης της οικουμένης!

Αν σε δικαιώνουν οι θρησκευτικές δολοφονίες ανά την οικουμένη κατ εντολή του μισαλλόδοξου και εκδικητικού θεού σου , αυτό τα λέει όλα για το ποιος είναι ο χαρακτήρας που διαμόρφωσες μέσα από την διδασκαλία της θρησκείας σου .
quote:
europaios2 Όσο για τη γενοκτονία και τις παρθένες με τα βρέφη, από αυτά που μας έφερες δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.

Προκύπτει όμως από το παρακάτω !

Ο δε Μωυσής με τον Ελεάζαρ , τον ιερέα και όλους τους αρχηγούς της κοινότητας εξήλθον από το στρατόπεδον προς συνάντησιν αυτών (των πολεμιστών που ισοπέδωσαν την χώρα της Μαδιαν) . Και εξωργίσθη ο Μωυσής εναντίον των αρχηγών του στρατεύματος , των χιλιάρχων και των εκατοντάρχων , οι οποίοι επέστρεψαν από τον πόλεμον .

Και είπεν ο Μωυσής προς αυτούς , «αφήσατε λοιπόν ζώσας όλας τας γυναίκας ; Ιδού ,κατά συμβουλήν του Βαλαάμ επηρέασαν τους Ισραηλίτας να λησμονήσουν τον Κύριον εις τη υπόθεσιν του Φογώρ και ούτω ενεφανίσθη η πληγή εις την κοινότητα του Κυρίου .
Δια τούτο φονεύσατε παν άρρεν μεταξύ των παιδιών και φονεύσατε πάσαν γυναίκα , η οποία εκοιμήθη με άρρενα και συνευρέθη με αυτόν . Κρατήσατε όμως δια τον εαυτόν σας όλας τας κόρας , αι οποίαι δεν συνευρέθησαν κοιμηθείσαι με άνδρα . Σείς δε παραμείνατε έξω του στρατοπέδου επί επτά ημέρας , όλοι όσοι από σας εφόνευσαν οποιονδήποτε και όλοι όσοι από σας ήγγισαν φονευμένον πρόσωπον , να καθαρισθήτε κατά την τρίτην και την εβδόμην ημέραν , σεις και οι αιχμάλωτοί σας . επίσης να καθαρίσητε πάσαν ενδυμασίαν , παν αντικείμενον δερμάτινον και παν ότι είναι κατασκευασμένον από τρίχας αιγός και παν μάλλινον αντικείμενον» .

Και είπεν ο Ελεάζαρ , ο ιερεύς προς τους πολεμιστάς , οι οποίοι είχον λάβει μέρος εις την μάχην . «Αύτη είναι η διάταξις του νόμου , τον οποίον ο Κύριος προσέταξεν τον Μωυσήν , τον χρυσόν όμως , τον άργυρον , τον χαλκόν , τον σίδηρον , τον κασσίτερον και τον μόλυβδον , παν ό,τι δύναται να ανθέξη εις την πυράν , να περάσετε διά πυρός , ώστε να καταστή καθαρόν , αφού καθαρισθή πάντως δια του ύδατος του καθαρισμού , και ό,τι δήποτε δεν αντέχει εις την πυράν να περάσητε με το ύδωρ. Να πλύνητε τα ενδύματά σας την εβδόμην ημέραν , καθιστάμενοι ούτω καθαροί , μετά ταύτα δύνασθε να επανέλθετε εις το στρατόπεδον» .
Αριθμοί 31: 1 και επ.

Περιμένω τις δικαιολογίες σου και γι’ αυτό το στυγερό έγκλημα , κατά διαταγήν βεβαίως και αυτό , του θεού σου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 00:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ολοένα και πιο συχνά, η αρχαιολογική σκαπάνη, αποκαλύπτει κι άλλα στοιχέια, απο τα "παραμυθάκια σου" makfor...

Δυστυχώς για σένα φίλε trexagireve , η αρχαιολόγική σκαπάνη έχει απομυθοποιήσει αρκετά σημεία της Παλαιάς Διαθήκης . Και μια και αναφέρθηκε πιο πάνω το πνίξιμο του Αιγυπτιακού στρατού και του Φαραώ στην Ερυθρά θάλασσα , σε πληροφορώ ότι πρόσφατες αρχαιολογικές ανακοινώσεις , ακόμα και Ισραηλινών αρχαιολόγων , αμφισβητούν και με επιχειρήματα , το ότι η αποχώρηση των Εβραίων από την Αίγυπτο έγινε μέσω της Ερυθράς Θάλασσας .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 00:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Για την Παλαια, μιλάμε, ξύπνα εσύ,γιατί κα η Ναζαρέτ και η κολυμβήθρσα του Σιλωάμ, αναφέρονται στην Παλαιά...Όπως και πολλά άλλα, που βγαίνουν τώρα, απο την αρχαιολογική σκαπάνη...

Φίλε trexagireve , θα σε παρακαλέσω να μου λύσης την απορία . Σε ποιο κεφάλαιο της Παλαιάς Διαθήκης αναφέρεται η Ναζαρέτ ?

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 00:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
Οι Μαδιανίτες ήσαν και αυτοί Εβραίοι! δεν ήσαν όμως Ισραηλίτες.

Sesostris:
Μη κάνεις άλλη προσπάθεια να με πείσης το πόσο ανιστόρητος είσαι . Αρκούν αυτά που έχεις γράψει μέχρι σήμερα !



Λόγω του προχωρημένου της ώρας, θα σχολιάσω για σήμερα μόνο το παραπάνω.

Σύμφωνα με τη Βιβλική παράδοση, γενάρχης των Μαδιανιτών ήταν ο Αβραάμ, (Γεν. 25,1-6). Μάλιστα η καταφυγή του Μωυσή στην περιοχή των Μαδιανιτών, όταν δραπέτευσε από την έξοδο (Εξ. 2,15), μαρτυρεί τις φιλικές σχέσεις των Ισραηλιτών μαζί τους, όταν λοιπόν ο Αβραάμ έκανε τη συμφωνία με το Θεό, έφυγε μακριά απ' όλους τους συγγενείς του και τους χωριανούς τους και πήγε αλλού για να ιδρυθεί από αυτόν ένα νέο έθνος, θρησκευτικό αυτή τη φορά και όχι εθνικό.
Ο γιος του λοιπόν ο Μαδιάν, τον οποίον τον απέκτησε ο Αβραάμ με την Χετούρα και από τον οποίο προήλθαν οι Μαδιανίτες, πήρε δώρα από τον Αβραάμ και έφυγε μακριά από αυτόν πηγαίνοντας Ανατολικά.
Είναι λοιπόν Εβραϊκή φυλή, αλλά όχι ο λαός του Θεού δηλαδή ο Ισραήλ.....πριν θελήσεις λοιπόν να μου κάνεις τον μάγκα.....να είσαι κιόλας!

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 09:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο ένα βιβλίο, που διαπιστωμένα λέει αλήθεια,σε κάποια πράγματα, δεν υπάρχει λόγος να λέει ψέματα σε άλλα...Αυτο λέει η λογική..

οκ , ο λευκος πυργος βρισκεται στην θεσσαλονικη!!! (αληθεια και διαπιστωμενη!!!! οκ?) - την θεσσαλονικη την εχτισαν νεοζηλανδοι το 5000 πχ !!!! (αφου ειπα μια αλληθεια τοτε ολα ειναι ΑΛΗΘΕΙΕΣ !!!!)...

γκεγκε ????

η μονη λογικη που αντιλαμβανεσαι εσυ ειναι του ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ !!! γιαυτο και πιστευεις ΣΕ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ !!!τρεχαγυρευους ΛΟΓΙΚΗ !!!! να το κατοχυρωσεις εεε ωστε να την διδασκουν και στα πανεπιστημια !!! ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !!!!


φιλε ευροπαιε2 , τα περι αποδειξεως αστα φιλε μου ... μη καταπιανεσαι με αυτα ... κανε αυτο που ξερεις να κανεις και τα αλλα αστα , δεν ειναι ολα "αυλος αερας" ουτε "πρωτοζωα" ... !!! οσο αφορα το παραμυθακι , εσυ ειχες δηλωσει (εαν θυμαμαι καλα , εαν οχι ζηταω συγνωμη) οτι ειναι ΠΑΡΑΒΟΛΙΚΟ και ως τετοιο πρεπει να το ΒΛΕΠΟΥΜΕ !!!(επι αυτου μπορω να συμφωνησω και να δωσω καποια βαση στο να ερμηνευσουμε τις οποιες παραβολες!!! πες μου ομως και την διαφορα μεταξυ παραβολης και μυθου εαν θες και σε ποια σημεια αυτα τα δυο ενονονται οπως και σε πια χωριζουν , δεν λεω οτι ειναι το ιδιο, λεω οτι το ενα δεν αποκλεει το αλλο και οτι συνηθως το ενα εμπεριεχει το αλλο , οχι παντα συνηθως οταν θελει να μεταφερει καποιο μυνημα-συμπερασμα κτλπ)

απο την αλλη εχουμε τον ταλιμπαν που μας λεει οτι ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΛΗΘΕΙΑ , εφερε και αποδειξεις οτι η γη ειναι εδω εκει αλλου και απο πανω εχει νερα , και φυσικα εφεραι ως τεκμηριο το μεγα αξιωμα "εαν περιεχει μερικες αληθειες ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ !!! λογικο?" ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ τωρα τι πρεπει να δεχθω εγω ? οταν ο καθενας μεταφραζει οπως γουσταρει το παραμυθακι

η δικη μου αποψη ειναι οτι ειναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ , τα οποια και κατανοω , και αντιλαμβανομαι ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ γραφηκαν. εαν ΕΠΙ ΑΥΤΟΥ εχεις κατι να πεις εσυ ή το ταλιμπαν , παει καλος !!!αλλιως τζαμα χαλαμε τα πληκτρολογια μας

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 10:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά έχεις απόλυτο δικιο σε όσα είπες, φίλε μου europaios2,διότι και γίνεται διάλογος και υπάρχει όφελος για όποιον μπει....
Αγαπητέ μου sesostris, αναφέρεται στην Παλαιά Διαθήκη,σε ότι αφορά τη Βηθλεέμ κι την εποχή που γράφτηκε η σχετική προφητεία, περι γέννησης του Μεσσία εκεί,όπως και η Ναζαρέτ....
Αλλά, το θέμα είναι ότι είναι πόλη πριν την Καινή Διαθήκη, που οι αρχαιολόγοι, βρήκαν ότι υπήρχε όντως, προ Χριστου, αν και κάποιοι το αμφισβητούσαν.....Μην μένεις σε ένα, ξέρεις ότι βρέθηκαν και βρίσονται πολλά......
Απο κει και πέρα,κατάλαβες τι εννοούσα,για την Αγία Γραφή, ότι δεν έχει βγει λάθος μέχρι τώρα,άσχετα απο το πόσα έχουν επιβεβαιωθεί, ή επιβεβαιωνόνται...Αυτό την κανει αξιόπιστη, δεν είναι έτσι;...Αντικειμενικά και συγκριτικά, αν το δεις,καλειται αξιόπιστη.....Είναι μια αρχη, για να πάμε μετά στο θεόπνευστη...
Ρε makfor, αφού δεν έχεις λογική,πως να καταλάβεις τα λογικά και την επιστήμη; Εσύ αγόρι μου, το βλέπεις...συναισθηματικά το πράγμα...Γι αυτο και μπερδεύεσαι...Είναι επιστημονικό συμπέρασμα αυτο που έγραψα, όχι άποψη....
Αυτό λέει η αρχαιολογία, η ιστορία..Δεχόμαστε κάτι ως ορθόν, αφού ότι λέει, είναι έγκυρα,ή όσα ξέρουμε να λέει, είναι έγκυρα...
Πολλά αρχαιοελληνικά ιστορικά κείμενα, τύχανε ,τέτοιας αποδοχής...
Γιατί η διάκριση και αμφισβήτηση, έως ενός, με την Αγία Γραφή;
Αλλά, πες, έτσι νάχουμε να λέμε και να νομίζουμε ότι κάτι κάνουμε στους χριστιανούς....
Μεγάλη ιδέα, που σας έφαγε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 11:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ - "Είναι επιστημονικό συμπέρασμα αυτο που έγραψα, όχι άποψη..."

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ??? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

μετα το τρεχαγυρεους φυσικους , θα εχουμε και τρεχαυρεους λογισιους !!! οκ ... τωρα μπορεις να ανοιξεις και ενα πανεπιστημιο !!! ΧΑΧΑΧΑ

οκ ξερω και ενα με το τοτο αλλα ειναι ΣΟΚΙΝ !!! ΧΑΧΑ

καλο , καλο ... για πες μας ακομη ενα επιστημονικο συμπερασμα ισαξιο με το προηγουμενο !!! χαχαχαχα... σε παραδεχομαι ρε μπαγασα ... μπραβο !!! υποστηριζεις με νυχια και δοντια αυτα που πιστευεις ... καλα κανεις αφου αυτο σε γεμιζει ... αλλα αυτα που λες πιανουν μονο στους ομοιου σου και στα ατομα με iq ραδικιου (οχι εσυ εχεις iq δε κατηγορω το δικο σου) ... αλλα ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ !!! ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΛΕΣ !!! λυπαμαι ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 13:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Βαγγέλη, δεν έχει εδώ που τα λέμε και ιδιαίτερη σημασία να ξαναέρθει με άλλο nic-name, αλλά με άλλα μυαλά.
Πάντως όπως ο ίδιος δήλωσε, ωφελήθηκε από τις διάφορες κόντρες, όπως όλοι μας άλλωστε....και αυτό είναι το ζουμί εδώ μέσα!

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Eυρωπαίε καλημέρα!

Πουθενά δεν είπα , ότι εγκαταλείπω το χώρο , απλά δεν πρόκειται -πλέον- να ξανα-συμμετάσχω σε θέματα του "Μύθος και θρησκεία" μιας και το θεωρώ άνευ αξίας και ειδικότερο όταν στην σύνθεσή του -και δεν αναφέρομαι σε σένα- έχει "ανθρωπίσκους" τύπου Τρεχαγύρευε...και εννοώ μόνο αυτόν , διότι τέτοιο ξεχαρβάλωμα μυαλού και πνεύματος δεν απαντάται , πουθενά αλλού!

Όσο το τί έμαθα εδώ μέσα και απο ποιούς , θα ήθελα να το αφήσεις σε μένα να το γνωρίζω και δεν νομίζω ότι είναι ο οποιοσδήποτε αρμόδιος γι'αυτό .... παρά εγώ ή εσύ για σένα..κλπ...κλπ!

Εκείνο που έχω να πώ , είναι ότι όντως , υπάρχουν "ιδιαίτερες φωνές" εδώ και οι οποίες υπο προυποθέσεις , θα μπορούσαν να "δώσουν" και να προσφέρουν πολύ περισσότερα...και δεν θα 'ηθελα να κάνω αναφορά , διότι είναι γνωστοί οι σοβαροί άνθρωποι που υπάρχουν και δεν χρειάζονται καμμιά διαφήμιση!

Αυτό το αρθρόποδο , το ψυχομαλακωμπουκωμένο , είναι μόνο ένα και όμοιό του δεν υπάρχει -έχω την αίσθηση- πουθενά στον κόσμο!

Περίγελως έχει καταντήσει και ασφαλώς είναι "δικαιωμά του" , μα δεν έχει κανένα δικαίωμα να βρίζει ασύστολα όλο τον κόσμο που δεν συμφωνεί μαζί του...αλλα πώς να συμφωνήσει εχέφρων άνθρωπος μαζί του...είναι δυνατόν???

Θα είμαι εδώ λοιπόν , απλά δεν θα συμμετέχω στο "μύθος και θρησκεία" αλλα καμμιά φορά , θα μπαίνω να "αντλώ" γνώση και ψυχολογία και χαρακτήρα ανθρώπου , απο αυτό το αρθρόποδο...το οποίο κοσμεί την θρησκεία του..και με το οποίο θα έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε απο κοντά και να πιούμε την "τσικουδιά" που κάποτε , με κάλεσε να πιούμε!

Νά'σαι καλά...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 13:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω ότι δεν καταλαβαίνεις τι λέω, makfor,αλλά,να σε βοηθήσω να μην εκτίθεσαι,διάβασε τι λέω ως επιστημονική τεκμηρίωση...Αποδεικτικά στοιχεία για αρχαιολογία και ιστορία, για σένα, σίγουρα όχι...
Εσύ, έχεςι δικούς σου νόμους και λογική...
Εαρινός ο φάν μου...."Δεν πάω πουθενά πουθενά, πουθενά,εδώ θα μείνω..."
Μπορείς χωρίς εμένα, μαζόχα μου;....Μόνο για μένα μιλάς, με τα...ΚΑΛΥΤΕΡΑ λόγια, γιατί να θέλω να φύγεις;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 22:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Δεν απορώ ότι σαν γνήσιος χριστιανοταλιμπάν εγκρίνεις και δικαιολογείς τις δολοφονίες μεταξύ των μελών ενός έθνους , ακόμα και μεταξύ συγγενικών προσώπων για θρησκευτικούς λόγους , και κατόπιν θεϊκής εντολής . Την Ίδια γνώμη είχε και ο υποτιθέμενος μεσίας σου όταν έλεγε :

«....Πυρ ήλθον βαλείν επί την γην , και τι θέλω ει ήδη ανήφθη ! βάπτισμα δε έχω βαπτισθήναι , και πως συνέχομαι εως ου τελεσθή ! δοκείτε ότι ειρήνην παρεγενομένην δούναι επί την γην ; ουχί λέγω υμίν αλλ’ ή διαμερισμόν . έσονται γαρ από του νυν πέντε εν οίκω ενί διαμεμερισμένοι , τρεις επί δύο και δύο επί τρισί * διαμεριθήσονται πατήρ επί υιώ και υιός επί πατρί , μήτηρ επί θυγατρί και θυγάτηρ επί μητρί , πενθερά επί την νύμφην αυτής και νύμφη επί την πενθεράν αυτής ...»
Λουκας 12 : 49-53

Την ίδια γνώμη είχαν φυσικά και οι «πατέρες» της εκκλησίας σου , όταν σε συνεργασία με τους αυτοκράτορες εξόντωναν τους Έλληνες εθνικούς . Άξιος συνεχιστής της χριστιανικής παράδοσης .



Δικαιολογώ την αυστηρή τιμωρία όσων καταπάτησαν τους νόμους μίας κοινωνίας θρησκευτικής όπως ήταν τότε αυτή του Ισραήλ.
Όλοι γνώριζαν την ιστορία τους μηδενός εξαιρουμένου. Εάν δεν τους άρεσε να μετέχουν σε αυτή την κοινωνία , μπορούσαν να φύγουν. Κανείς δεν τους εμπόδιζε.
Το να ανακατευτούν με μέλη μιας κοινωνίας, ασπαζόμενοι τις θεότητές τους που απαιτούσαν ανθρωποθυσίες και να θέλουν να λέγονται "Ισραήλ", αυτό πάει πολύ.
Ο Θεός που τους απελευθέρωσε από τους Αιγύπτιους είχε τις απαιτήσεις από αυτούς, που δεν ήσαν άλλες από το να τηρούν τον Νόμο.

Ένας Θεός αγάπης, πρέπει να αφήνει την παρανομία ατιμώρητη, και να μην τηρεί τις συμφωνίες που έκανε με τον λαό Του (τότε στην Παλαιά Διαθήκη) για να αποδείξει τι? Την αγάπη Του?, την ανοησία του θα έδειχνε τότε και την ανυπαρξία Του.

- Ο Ιησούς απλά προφήτεψε τι μέλλει γενέσθαι. Μήπως έπεσε έξω?

-Όσο για τους Έλληνες προγόνους μας, αυτοί ήδη από την εποχή του Παύλου είχαν αρχίσει να ασπάζονται τον χριστιανισμό. Τι ήθελες δηλαδή να εξακολουθούν να πιστεύουν στα ξόανα και στα τερτίπια του Δία?
Ήδη από π.Χ. είχαν αρχίσει οι αρχαίοι σοφοί και έδιωχναν από πάνω τους το δωδεκάθεο, σκεπτόμενοι ότι ο Θεός δεν μπορεί παρά να είναι Ένας και όχι ένα τσίρκο 12 μαϊμούδων.
Γι' αυτό και δέχτηκαν με ευκολία τον χριστιανισμό. Οι χριστιανοί πατέρες οι περισσότεροι εκ των οποίων ήσαν Έλληνες στην καταγωγή θα ήταν χαζό να στραφούν κατά των Ελλήνων συμπατριωτών τους, το ίδιο όμως χαζό θα ήταν να μην αναγνωρίσου τη λήθη του δωδεκάθεου και να την καυτηριάσουν μέσα από τα συγγράμματά τους.

Για πες μου λοιπόν για ποιους λόγους δε θα έπρεπε οι Έλληνες προγόνοι μας να εγκαταλείψουν το δωδεκάθεο?.....το έχω ρωτήσει πολλές φορές, αλλά μούγκα στη στρούγκα!!
Έλα ντε να συγκρίνουμε τις δύο θρησκείες!! έχεις τα κότσια? αντέχεις?....για να σε δω!!

quote:
Sesostris:
Αυτό είναι αποκύημα της φαντασίας σου .H εντολή ήταν ρητή ! Θάνατος σε όσους ήλθαν σε επιμειξία με Μαδιανίτες . Εθισμένος στην ευκολία του copy-paste , απ’ ότι φαίνεται ούτε την βίβλο δεν έχεις διαβάσει . Που το γράφει ? Δώσε κεφάλαιο και στίχο .

Τα ρητοριλίκια της πλάκας αλλού!.... ενώ εγώ τοποθετούμαι σε όλα όσα γράφεις, εσύ γιατί είσαι επιλεκτικός? τι έγινε με την ιστορία των Μαδιανιτών?....την έκανες γαργάρα?

Γράφει πουθενά! ότι απαγορευόταν όποιος ήθελε να εγκαταλείψει τον Ισραήλ?
Τις κουμπάρες θα παίζουμε?
Η εντολή ήταν να θανατωθούν οι επίορκοι που είχαν λάβει μέρος στις τελετές αυτές.
Εγώ έγραψα ότι κανένας δεν εμποδίστηκε να φύγει από τον Ισραήλ και να πάει να εγκατασταθεί όπου και με όποιους ήθελε.
Η εντολή του Μωυσή, η οποία σημειωτέον δεν εκτελέστηκε, ήταν να θανατωθούν οι επίορκοι. Επίορκος δεν είναι όποιος την κοπανάει και φεύγει, αλλά όποιος μένει καταπατώντας τον Νόμο.
Εάν για παράδειγμα οι Ισραηλίτες που ήθελαν να ασπαστούν τους ξένους θεούς, είχαν εγκαταλείψει τον υπόλοιπο Ισραήλ, τότε τίποτα δε θα συνέβαινε. Αυτοί όμως όχι μόνο πήγαν και ασπάστηκαν τους ξένους και βάρβαρους θεούς που απαιτούσαν ανθρωποθυσίες!, αλλά επέστρεφαν και πίσω κάνοντας την κορόιδα! και ο Θεός κορόιδο δεν είναι.
Στους στοίχους λοιπόν 4-8, αναφέρει:
4 καὶ εἶπε Κύριος τῷ Μωυσῇ· λαβὲ πάντας τοὺς ἀρχηγοὺς τοῦ λαοῦ καὶ παραδειγμάτισον αὐτοὺς Κυρίῳ κατέναντι τοῦ ἡλίου, καὶ ἀποστραφήσεται ὀργὴ θυμοῦ Κυρίου ἀπὸ ᾿Ισραήλ.
5 καὶ εἶπε Μωυσῆς ταῖς φυλαῖς ᾿Ισραήλ· ἀποκτείνατε ἕκαστος τὸν οἰκεῖον αὐτοῦ τὸν τετελεσμένον τῷ Βεελφεγώρ.
6 Καὶ ἰδοὺ ἄνθρωπος τῶν υἱῶν ᾿Ισραὴλ ἐλθὼν προσήγαγε τὸν ἀδελφὸν αὐτοῦ πρὸς τὴν Μαδιανῖτιν ἐναντίον Μωυσῆ καὶ ἐναντίον πάσης συναγωγῆς υἱῶν ᾿Ισραήλ, αὐτοὶ δὲ ἔκλαιον παρὰ τὴν θύραν τῆς σκηνῆς τοῦ μαρτυρίου.
7 καὶ ἰδὼν Φινεὲς υἱὸς ᾿Ελεάζαρ υἱοῦ ᾿Ααρὼν τοῦ ἱερέως ἐξανέστη ἐκ μέσου τῆς συναγωγῆς καὶ λαβὼν σειρομάστην ἐν τῇ χειρὶ
8 εἰσῆλθεν ὀπίσω τοῦ ἀνθρώπου τοῦ ᾿Ισραηλίτου εἰς τὴν κάμινον καὶ ἀπεκέντησεν ἀμφοτέρους, τόν τε ἄνθρωπον τὸν ᾿Ισραηλίτην καὶ τὴν γυναῖκα διὰ τῆς μήτρας αὐτῆς· καὶ ἐπαύσατο ἡ πληγὴ ἀπὸ υἱῶν ᾿Ισραήλ.

Δε χρειάστηκε λοιπόν η σφαγή που λες! (σε πήρε ο πόνος ε?) αφενός και αφετέρου σταμάτησε ο θάνατος των Ισραηλιτών που ως εκείνη τη στιγμή είχε φτάσει περίπου τις 24.000 από την οργή Του.
Εδώ λοιπόν μπορείς να κατηγορήσεις τον Θεό ότι λόγω οργής έστειλε μια θανατηφόρα αρρώστια στους Ισραηλινούς με αποτέλεσμα να πεθάνουν 24.000.... τότε όμως θα παραδέχεσαι άμεσα και την ύπαρξή Του....σωστά? και φυσικά δε θα ξανακάνεις κουβέντα για Θεό που ξεχωρίζει έθνη!
Γιατί ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης δεν χαμπάριαζε τίποτα μπροστά στην ηθική και στο δίκιο! Γι’ αυτό και τιμωρούσε! Το κακό απ’ όπου και εάν αυτό προερχόταν χωρίς κανέναν δισταγμό. Το λέει εξάλλου η ίδια η λέξη «τιμωρούσε»

quote:
Sesostris:
Αν σε δικαιώνουν οι θρησκευτικές δολοφονίες ανά την οικουμένη κατ εντολή του μισαλλόδοξου και εκδικητικού θεού σου , αυτό τα λέει όλα για το ποιος είναι ο χαρακτήρας που διαμόρφωσες μέσα από την διδασκαλία της θρησκείας σου .

Ο χαρακτήρας μου είναι ντόμπρος, δεν φάσκω και δεν αντιφάσκω σε αντίθεση μ' εσένα για παράδειγμα.
Εσύ είχες γράψει ότι ο Θεός αυτός, θεωρούσε ως λαό Του μόνο τους Εβραίους και κανενέναν άλλων.
Ότι στρεφόταν αδιακρίτως ενάντια σε όλους τους μη Εβραίους. τώρα αυτοδιαψεύδεσαι όμως και για να χρυσώσεις το χάπι πας να το παίξεις όψιμος ηθικολόγος.....

Εγώ έχω γράψει εξ' αρχής, ότι στρεφόταν ενάντια σε όποιον ήταν πόρνος, μοιχός, κι εγκληματίας (όλων των ειδών των εγκλημάτων)...αυτόν τον Θεό λοιπόν τον λατρεύω και στεναχωριέμαι που μας εγκατέλειψε και δεν στέλνει και πάλι την οργή Του για να εξαφανίσει από προσώπου γης όλους τους εγκληματίες και υπκριτές.
Τότε τουλάχιστον υπήρχε και ο φόβος! Θεού! σήμερα τίποτα!
Ναι μεν ο Ιησούς μας δίδαξε από πρώτο χέρι τι πρέπει να κάνουμε, αλλά από την άλλη αυτό ήταν και το κύκνειο άσμα στην παρουσία του Θεού στη γή!.....είναι σα να μας είπε: "Εγώ μέχρι εδώ ήμουν, τώρα γνωρίζετε τα πάντα και πράξτε ότι καταλαβαίνετε....και θα τα πούμε στο επάνω επίπεδο"

Έφυγε λοιπόν ο "μπαμπούλας" και έχει ο άνθρωπος αποθρασυνθεί σε τέτοιο βαθμό που στο όνομα του Θεού!.....πάει για παράδειγμα και σκοτώνει στο Ιράκ ή στο Αφγανιστάν για να τους κλέψει το πετρέλαιο....αυτό λοιπόν το ζώο εγώ στην καλύτερη περίπτωση να το πω ανθρωποειδές μπορώ....όχι όμως άνθρωπο και θα χαιρόμουν πολύ αν εξαφανιζόταν με μιας από τη γη.
Δε θεωρώ λοιπόν δολοφονία την τιμωρία σε απρεπείς πράξεις όπως η συνουσία με τα ζώα! ή την ανθρωποθυσία, αλλά ευλογία!! .....εσύ θεωρησέτα δολοφονία!

quote:
Sesostris:
Προκύπτει όμως από το παρακάτω !
Ο δε Μωυσής με τον Ελεάζαρ , τον ιερέα και όλους τους αρχηγούς της κοινότητας εξήλθον από το στρατόπεδον προς συνάντησιν αυτών (των πολεμιστών που ισοπέδωσαν την χώρα της Μαδιαν) . Και εξωργίσθη ο Μωυσής εναντίον των αρχηγών του στρατεύματος , των χιλιάρχων και των εκατοντάρχων , οι οποίοι επέστρεψαν από τον πόλεμον .
Και είπεν ο Μωυσής προς αυτούς , «αφήσατε λοιπόν ζώσας όλας τας γυναίκας ; Ιδού ,κατά συμβουλήν του Βαλαάμ επηρέασαν τους Ισραηλίτας να λησμονήσουν τον Κύριον εις τη υπόθεσιν του Φογώρ και ούτω ενεφανίσθη η πληγή εις την κοινότητα του Κυρίου .
Δια τούτο φονεύσατε παν άρρεν μεταξύ των παιδιών και φονεύσατε πάσαν γυναίκα , η οποία εκοιμήθη με άρρενα και συνευρέθη με αυτόν . Κρατήσατε όμως δια τον εαυτόν σας όλας τας κόρας , αι οποίαι δεν συνευρέθησαν κοιμηθείσαι με άνδρα . Σείς δε παραμείνατε έξω του στρατοπέδου επί επτά ημέρας , όλοι όσοι από σας εφόνευσαν οποιονδήποτε και όλοι όσοι από σας ήγγισαν φονευμένον πρόσωπον , να καθαρισθήτε κατά την τρίτην και την εβδόμην ημέραν , σεις και οι αιχμάλωτοί σας . επίσης να καθαρίσητε πάσαν ενδυμασίαν , παν αντικείμενον δερμάτινον και παν ότι είναι κατασκευασμένον από τρίχας αιγός και παν μάλλινον αντικείμενον» .

Και είπεν ο Ελεάζαρ , ο ιερεύς προς τους πολεμιστάς , οι οποίοι είχον λάβει μέρος εις την μάχην . «Αύτη είναι η διάταξις του νόμου , τον οποίον ο Κύριος προσέταξεν τον Μωυσήν , τον χρυσόν όμως , τον άργυρον , τον χαλκόν , τον σίδηρον , τον κασσίτερον και τον μόλυβδον , παν ό,τι δύναται να ανθέξη εις την πυράν , να περάσετε διά πυρός , ώστε να καταστή καθαρόν , αφού καθαρισθή πάντως δια του ύδατος του καθαρισμού , και ό,τι δήποτε δεν αντέχει εις την πυράν να περάσητε με το ύδωρ. Να πλύνητε τα ενδύματά σας την εβδόμην ημέραν , καθιστάμενοι ούτω καθαροί , μετά ταύτα δύνασθε να επανέλθετε εις το στρατόπεδον» .
Αριθμοί 31: 1 και επ.

Περιμένω τις δικαιολογίες σου και γι’ αυτό το στυγερό έγκλημα , κατά διαταγήν βεβαίως και αυτό , του θεού σου .



Την εντολή για την γενοκτονία των ανθρώπων αυτών που συνουσιαζόντουσαν με τα ζώα και έκαναν ανθρωποθυσίες την έδωσε ο Μωυσή και όχι ο Θεός.
Ο Θεός του είπε απλά να πάρει εκδίκηση και τον άφησε να την πάρει όπως αυτός νόμιζε.
Μην ξεχνάς ότι βρισκόμαστε σε μία βάρβαρη εποχή, περίπου 13 αιώνες πριν την έλευση του Ιησού!, όπου ο Θεός ζητούσε ακόμη και την προσφορά γαϊδουριών ως θυσία.

Ο Θεός όταν προσέγγισε τον τότε άνθρωπο της ανατολής, εκείνος βρισκόταν ακόμη σε μία ζωώδη κατάσταση όπου δε δίσταζε να θυσιάσει ακόμη και τα παιδιά του στα είδωλα ή να συνουσιάζονται οι άντρες αλλά και οι γυναίκες, όπως έδειξα στην προηγούμενη σελίδα μέσα από την Παλαιά Διαθήκη με ζώα!.

Έτσι ο Θεός που δεν του άρεσε αυτή η κατάσταση, σιγά σιγά προσέγγισε τον άνθρωπο και Τον βλέπουμε αρχικά να ζητάει την θυσία του Ισαάκ (δοκιμάζοντας τον Άβραμ), αλλά τελικά να μην τον αφήνει να το πράξεει και αμέσως μετά έπεισε για τη θυσία των ζώων αντί των ανθρώπων...και όταν ποια ο άνθρωπος είχε φτάσει στο επιθυμητό σημείο, έστειλε τον ίδιο Του τον εαυτό στη γη.
Όλα αυτά δεν μπορούσαν να γίνουν από τη μια στιγμή στην άλλη ως δια μαγείας και παρά τη θέληση του ανθρώπου.
Γι' αυτό βλέπουμε σκληρές, αλλά πάντα αιτιολογημένες σκηνές στην Παλαιά Διαθήκη όπως εδώ για παράδειγμα με τους Μαδιανίτες, οι οποίοι ήσαν υπεύθυνοι για τον θάνατο 24.000 Ισραηλιτών....γι' αυτό εξάλλου και ο Θεός μίλησε στο Μωυσή για εκδίκηση κι επιτέλους έπρεπε κάποιοι να καταλάβουν ότι ο προορισμός του ανθρώπου δεν είναι ούτε η κτηνοβασία ούτε το κάψιμο των παιδιών τους για να ευχαριστηθούν οι Θεοί.
Όσο για το αν υπήρχαν και σίγουρα θα υπήρχαν αθώα θύματα ανάμεσά τους, αυτούς θα τους έχει δικαιώσει ο ίδιος ο Θεός στην επουράνια ζωή εφόσον το άξιζαν.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 19/03/2010 23:26:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 23:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Σύμφωνα με τη Βιβλική παράδοση, γενάρχης των Μαδιανιτών ήταν ο Αβραάμ, (Γεν. 25,1-6).

25-1 Προσθέμενος δε Αβραάμ έλαβεν γυναίκα ονόματι Χεττούρα .2 έτεκεν δε αυτώ τον Ζεμράν και τον Ιεάν και τον Μαδάν και τον Μαδιάμ και τον Ιεσβόκ και τον Σωκέ .3 Ιεξάν δε εγέννησε τον Σαβά και τον Θαιμάν και τον Δαιδάν * υιοί δε Δαιδάν εγένοντο Ραγουήλ και Ναβδεήλ και Ασσουριίμ και Λωομίμ .4 υιοί δε Μαδιάμ* Γαιφά και Αφέρ και Ενώχ και Αβιρά και Ελραγά . πάντες ούτοι ήσαν υιοί Χεττούρας .5 Έδωσεν δε Αβραάμ πάντα τα υπάρχοντα αυτού Ισαάκ τω υιώ αυτού ,6 και τοις υιοίς των παλλακών αυτού έδωκεν Αβραάμ δόματα και εξαπέστειλεν αυτούς από Ισαάκ του υιού αυτού έτι ζώντος αυτούπρος ανατολάς εις γην ανατολών .

Όταν σου έχω γράψει κατ επανάληψη ότι ούτε την Βίβλο δεν γνωρίζεις , δεν έχω άδικο . Τι δουλειά έχει το όνομα του Μαδιάμ με τους Μαδιανίτες ? Αυτός πήγε και εγκαταστάθηκε στην «ΓΗ ΜΑΔΙΑΜ» που δεν είχε καμιά σχέση με τους Μαδιανίτες . Σε λίγο θα μου υποστηρίξης και ότι ο Ελ-ραγά είναι ο γενάρχης των Ελ-λήνων .

quote:
europaios2
Μάλιστα η καταφυγή του Μωυσή στην περιοχή των Μαδιανιτών, όταν δραπέτευσε από την έξοδο (Εξ. 2,15)

15 ήκουσεν δε Φαραώ το ρήμα τούτο και εζήτει ανελείν Μωυσήν ανεχώρησεν δε Μωυσής από προσώπου Φαραώ και ώκησεν εν γη Μαδιάμ* ελθών δε εις γην Μαδιάμ εκάθησεν επί του φρέατος ...

Τι Μαδιάμ , τί Μαδιάν , τι Λωζάνη , τί Κοζάνη . Είσαι τελικά ανεκδιήγητος !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2010, 00:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
europaios2
Σύμφωνα με τη Βιβλική παράδοση, γενάρχης των Μαδιανιτών ήταν ο Αβραάμ, (Γεν. 25,1-6).

25-1 Προσθέμενος δε Αβραάμ έλαβεν γυναίκα ονόματι Χεττούρα .2 έτεκεν δε αυτώ τον Ζεμράν και τον Ιεάν και τον Μαδάν και τον Μαδιάμ και τον Ιεσβόκ και τον Σωκέ .3 Ιεξάν δε εγέννησε τον Σαβά και τον Θαιμάν και τον Δαιδάν * υιοί δε Δαιδάν εγένοντο Ραγουήλ και Ναβδεήλ και Ασσουριίμ και Λωομίμ .4 υιοί δε Μαδιάμ* Γαιφά και Αφέρ και Ενώχ και Αβιρά και Ελραγά . πάντες ούτοι ήσαν υιοί Χεττούρας .5 Έδωσεν δε Αβραάμ πάντα τα υπάρχοντα αυτού Ισαάκ τω υιώ αυτού ,6 και τοις υιοίς των παλλακών αυτού έδωκεν Αβραάμ δόματα και εξαπέστειλεν αυτούς από Ισαάκ του υιού αυτού έτι ζώντος αυτούπρος ανατολάς εις γην ανατολών .

Όταν σου έχω γράψει κατ επανάληψη ότι ούτε την Βίβλο δεν γνωρίζεις , δεν έχω άδικο . Τι δουλειά έχει το όνομα του Μαδιάμ με τους Μαδιανίτες ? Αυτός πήγε και εγκαταστάθηκε στην «ΓΗ ΜΑΔΙΑΜ» που δεν είχε καμιά σχέση με τους Μαδιανίτες . Σε λίγο θα μου υποστηρίξης και ότι ο Ελ-ραγά είναι ο γενάρχης των Ελ-λήνων .

quote:
europaios2
Μάλιστα η καταφυγή του Μωυσή στην περιοχή των Μαδιανιτών, όταν δραπέτευσε από την έξοδο (Εξ. 2,15)

15 ήκουσεν δε Φαραώ το ρήμα τούτο και εζήτει ανελείν Μωυσήν ανεχώρησεν δε Μωυσής από προσώπου Φαραώ και ώκησεν εν γη Μαδιάμ* ελθών δε εις γην Μαδιάμ εκάθησεν επί του φρέατος ...

Τι Μαδιάμ , τί Μαδιάν , τι Λωζάνη , τί Κοζάνη . Είσαι τελικά ανεκδιήγητος !



Τόσα ξέρεις τόσα λες.....αν είχες διαβάσει ποτέ σου την Παλαιά Διαθήκη ολόκληρη και όχι τμηματικά, δε θα εκτηθώσουν συνεχώς...έλα να σου βάλω τώρα τα γυαλιά για πολλοστή φορά:

ΚΑΙ κατέλυσεν ᾿Ισραὴλ ἐν Σαττείν· καὶ ἐβεβηλώθη ὁ λαὸς ἐκπορνεῦσαι εἰς τὰς θυγατέρας Μωάβ.
2 καὶ ἐκάλεσαν αὐτοὺς εἰς τὰς θυσίας τῶν εἰδώλων αὐτῶν, καὶ ἔφαγεν ὁ λαὸς τῶν θυσιῶν αὐτῶν καὶ προσεκύνησαν τοῖς εἰδώλοις αὐτῶν.
3 καὶ ἐτελέσθη ᾿Ισραὴλ τῷ Βεελφεγώρ· καὶ ὠργίσθη θυμῷ Κύριος τῷ ᾿Ισραήλ.
4 καὶ εἶπε Κύριος τῷ Μωυσῇ...... και τα λοιπά!....

14 τὸ δὲ ὄνομα τοῦ ἀνθρώπου τοῦ ᾿Ισραηλίτου τοῦ πεπληγότος, ὃς ἐπλήγη μετὰ τῆς Μαδιανίτιδος, Ζαμβρὶ υἱὸς Σαλώ, ἄρχων οἴκου πατριᾶς τῶν Συμεών·
15 καὶ ὄνομα τῇ γυναικὶ τῇ Μαδιανίτιδι τῇ πεπληγυίᾳ Χασβί, θυγάτηρ Σοὺρ ἄρχοντος ἔθνους ᾿Ομμώθ, οἴκου πατριᾶς ἐστι τῶν Μαδιάμ.
16 Καὶ ἐλάλησε Κύριος πρὸς Μωυσῆν λέγων· λάλησον τοῖς υἱοῖς ᾿Ισραὴλ λέγων·
17 ἐχθραίνετε τοῖς Μαδιηναίοις καὶ πατάξατε αὐτούς,
18 ὅτι ἐχθραίνουσιν αὐτοὶ ὑμῖν ἐν δολιότητι, ὅσα δολιοῦσιν ὑμᾶς διὰ Φογὼρ καὶ διὰ Χασβὶ θυγατέρα ἄρχοντος Μαδιὰμ ἀδελφὴν αὐτῶν τὴν πεπληγυῖαν ἐν τῇ ἡμέρᾳ τῆς πληγῆς διὰ Φογώρ.

Τώρα σαν καλό παιδί

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 20/03/2010 00:45:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2010, 22:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Δικαιολογώ την αυστηρή τιμωρία όσων καταπάτησαν τους νόμους μίας κοινωνίας θρησκευτικής όπως ήταν τότε αυτή του Ισραήλ.

Άρα δικαιολογείς και την γενοκτονία των Ελλήνων από τους Ρωμαίους αυτοκράτορες και τον χριστιανικό όχλο . Δεν απορώ καθόλου γιατί αυτή είναι η αρχή όλων των ιουδαιογενών θρησκειών .
quote:
europaios2
Εάν δεν τους άρεσε να μετέχουν σε αυτή την κοινωνία , μπορούσαν να φύγουν.

Αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα . Πουθενά δεν γράφει ότι πήραν εντολή να τους εξοστρακίσουν από την κοινότητά τους . Η εντολή του αιμοσταγούς θεού σου ήταν να τους θανατώσουν .
quote:
europaios2
-Όσο για τους Έλληνες προγόνους μας, αυτοί ήδη από την εποχή του Παύλου είχαν αρχίσει να ασπάζονται τον χριστιανισμό.

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ?
quote:
europaios2
Οι χριστιανοί πατέρες οι περισσότεροι εκ των οποίων ήσαν Έλληνες στην καταγωγή θα ήταν χαζό να στραφούν κατά των Ελλήνων συμπατριωτών τους, το ίδιο όμως χαζό θα ήταν να μην αναγνωρίσου τη λήθη του δωδεκάθεου και να την καυτηριάσουν μέσα από τα συγγράμματά τους.

Η χαζομάρα βρίσκεται στις χριστοσελίδες από τις οποίες αντιγράφεις .
quote:
europaios2
Για πες μου λοιπόν για ποιους λόγους δε θα έπρεπε οι Έλληνες προγόνοι μας να εγκαταλείψουν το δωδεκάθεο?

Αν έκανες τον κόπο αντί να αντιγράφης άκριτα τους απολογητές , να διαβάσης και λίγο ιστορία , δεν θα έκανες αυτήν την ερώτηση . Αλλά εδώ δεν δια βάζεις τα ιερά βιβλία της θρησκείας σου και γράφεις άλλα αντ’ άλλων , ιστορία θα διαβάσης ?
quote:
europaios2
Δε χρειάστηκε λοιπόν η σφαγή που λες! (σε πήρε ο πόνος ε?) αφενός και αφετέρου σταμάτησε ο θάνατος των Ισραηλιτών που ως εκείνη τη στιγμή είχε φτάσει περίπου τις 24.000 από την οργή Του.

Πας καλά , ή σε βάρεσε το λιβάνι κατακέφαλα ?? Σφάχτηκαν μωρέ όλοι οι Μαδιανίτες , ακόμα και τα παιδιά στην κοιλιά της μάνας τους , και κράτησαν μόνο τις παρθένες για να κάνουν το κέφι τους ? Ναι ή ου ? Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες !
quote:
europaios2
Εσύ είχες γράψει ότι ο Θεός αυτός, θεωρούσε ως λαό Του μόνο τους Εβραίους και κανενέναν άλλων.
Ότι στρεφόταν αδιακρίτως ενάντια σε όλους τους μη Εβραίους. τώρα αυτοδιαψεύδεσαι όμως και για να χρυσώσεις το χάπι πας να το παίξεις όψιμος ηθικολόγος.....

Οδηγίαι προς κατάκτησιν της γης Χαναάν ΑΡΙΘΜΟΙ κεφ.33

50 Και ελάλησεν ο Κύριος προς Μωυσήν επί δυσμών Μωάβ παρά τον Ιορδάνην κατά Ιεριχώ λέγων 51 Λάλησον τοις υιοίς Ισραήλ και ερείς προς αυτούς Υμείς διαβαίνετε τον ιορδάνην εις γην Χαναάν 52 και απολείτε πάντας τους κατοικούντας εν τη γη προ προσώπου υμών και εξαιρείτε τας σκοπίας αυτών και πάντα τα είδωλα τα χωνευτά αυτών απολείτε αυτά και πάσας τας στήλας αυτών εξαιρείτε 53 και απολείτε πάντας τους κατοικούντας την γην και κατοικήσετε εν αυτή* υμίν γαρ δέδωκα την γην αυτών εν κλήρω . 54 και κατακληρονομήσετε την γην αυτών εν κλήρω κατά τας φυλάς υμών τοις πλείοσιν πληθυνήτε την κατάσχεσιν αυτών και τοις ελάττοσιν ελαττόσετε την κατάσχεσιν αυτών* εις ό εάν εξέλθη το όνομα αυτού εκεί , αυτού έσται κατά φυλάς πατριών υμών κληρονομήσετε . 55 εάν δε μην απολέσητε τους κατοικούντας επί της γης από προσώπου υμών , και έσται ους εάν καταλίπητε εξ αυτών , σκόλοπες εν τοις οφθαλμοίς υμών και βολίδες εν ταις πλευρές υμών και εχθρέβουσιν επίτης γης , εφ ης υμείς κατοικήσετε , 56 και έσται καθότι διεγνώκειν ποιήσαι αυτούς ποιήσω υμίν .

Όπως βλέπεις δεν το γράφω εγώ , το ιερό σου βιβλίο το γράφει ! Τελικά το πρόβλημά σου είναι μεγαλύτερο από όσο φανταζόμουνα !

quote:
europaios2
Εγώ έχω γράψει εξ' αρχής, ότι στρεφόταν ενάντια σε όποιον ήταν πόρνος, μοιχός, κι εγκληματίας (όλων των ειδών των εγκλημάτων)...αυτόν τον Θεό λοιπόν τον λατρεύω και στεναχωριέμαι που μας εγκατέλειψε και δεν στέλνει και πάλι την οργή Του για να εξαφανίσει από προσώπου γης όλους τους εγκληματίες και υπκριτές.
Τότε τουλάχιστον υπήρχε και ο φόβος! Θεού! σήμερα τίποτα!

Παραληρείς επικίνδυνα . Φρόντισε να πάρης κάποιο ηρεμιστικό για να συνέλθης .
quote:
europaios2
Την εντολή για την γενοκτονία των ανθρώπων αυτών που συνουσιαζόντουσαν με τα ζώα και έκαναν ανθρωποθυσίες την έδωσε ο Μωυσή και όχι ο Θεός.

Και είπεν ο Κύριος εις τον Μωυσήν , «λάβε εκδίκησιν δια τους Ισραηλίτας από τους Μαδιανίτας , έπειτα δε θα προστεθής εις τους πατέρας σου»
quote:
europaios2
Ο Θεός όταν προσέγγισε τον τότε άνθρωπο της ανατολής, εκείνος βρισκόταν ακόμη σε μία ζωώδη κατάσταση όπου δε δίσταζε να θυσιάσει ακόμη και τα παιδιά του στα είδωλα ή να συνουσιάζονται οι άντρες αλλά και οι γυναίκες, όπως έδειξα στην προηγούμενη σελίδα μέσα από την Παλαιά Διαθήκη με ζώα!.

Και οι Εβραίοι θυσίαζαν όλα τα πρωτότοκα στον Γιαχβέ , μέχρι την θρησκευτική μεταρρύθμιση που έκανε ο Ωσήαι . Όσο για τα υπόλοιπα εξακολουθούν να συμβαίνουν από παπάδες και τσομπανόπουλα και μετά την προσέγγιση του θεού σου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2010, 22:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Τόσα ξέρεις τόσα λες.....αν είχες διαβάσει ποτέ σου την Παλαιά Διαθήκη ολόκληρη και όχι τμηματικά, δε θα εκτηθώσουν συνεχώς...έλα να σου βάλω τώρα τα γυαλιά για πολλοστή φορά:

ΚΑΙ κατέλυσεν ᾿Ισραὴλ ἐν Σαττείν· καὶ ἐβεβηλώθη ὁ λαὸς ἐκπορνεῦσαι εἰς τὰς θυγατέρας Μωάβ.
2 καὶ ἐκάλεσαν αὐτοὺς εἰς τὰς θυσίας τῶν εἰδώλων αὐτῶν, καὶ ἔφαγεν ὁ λαὸς τῶν θυσιῶν αὐτῶν καὶ προσεκύνησαν τοῖς εἰδώλοις αὐτῶν.
3 καὶ ἐτελέσθη ᾿Ισραὴλ τῷ Βεελφεγώρ· καὶ ὠργίσθη θυμῷ Κύριος τῷ ᾿Ισραήλ.
4 καὶ εἶπε Κύριος τῷ Μωυσῇ...... και τα λοιπά!....

14 τὸ δὲ ὄνομα τοῦ ἀνθρώπου τοῦ ᾿Ισραηλίτου τοῦ πεπληγότος, ὃς ἐπλήγη μετὰ τῆς Μαδιανίτιδος, Ζαμβρὶ υἱὸς Σαλώ, ἄρχων οἴκου πατριᾶς τῶν Συμεών·
15 καὶ ὄνομα τῇ γυναικὶ τῇ Μαδιανίτιδι τῇ πεπληγυίᾳ Χασβί, θυγάτηρ Σοὺρ ἄρχοντος ἔθνους ᾿Ομμώθ, οἴκου πατριᾶς ἐστι τῶν Μαδιάμ.
16 Καὶ ἐλάλησε Κύριος πρὸς Μωυσῆν λέγων· λάλησον τοῖς υἱοῖς ᾿Ισραὴλ λέγων·
17 ἐχθραίνετε τοῖς Μαδιηναίοις καὶ πατάξατε αὐτούς,
18 ὅτι ἐχθραίνουσιν αὐτοὶ ὑμῖν ἐν δολιότητι, ὅσα δολιοῦσιν ὑμᾶς διὰ Φογὼρ καὶ διὰ Χασβὶ θυγατέρα ἄρχοντος Μαδιὰμ ἀδελφὴν αὐτῶν τὴν πεπληγυῖαν ἐν τῇ ἡμέρᾳ τῆς πληγῆς διὰ Φογώρ.



Τι γράφεις βρε άσχετε , ούτε αυτά που γράφεις δεν καταλαβαίνεις???
Μωαβίτες ήταν οι Μαδιανίτες , αυτόχθονες κάτοικοι της περοχής , και δεν είχαν καμιά σχέση ούτε με τον Μαδιάμ όυτε με τους Ισραηλίτες !!
Αν συνεχίσεις έτσι , θα αγνοήσω εντελώς τις απαντήσεις σου ως μηδέποτε γενόμενες , και θα συνεχίσω τον διάλογό μου με τούς υπόλοιπους φίλους του forum .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2010, 23:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Τι γράφεις βρε άσχετε , ούτε αυτά που γράφεις δεν καταλαβαίνεις???
Μωαβίτες ήταν οι Μαδιανίτες , αυτόχθονες κάτοικοι της περοχής , και δεν είχαν καμιά σχέση ούτε με τον Μαδιάμ όυτε με τους Ισραηλίτες !!
Αν συνεχίσεις έτσι , θα αγνοήσω εντελώς τις απαντήσεις σου ως μηδέποτε γενόμενες , και θα συνεχίσω τον διάλογό μου με τούς υπόλοιπους φίλους του forum .

Γιατί δε φοράς γυαλιά?

15 καὶ ὄνομα τῇ γυναικὶ τῇ Μαδιανίτιδι τῇ πεπληγυίᾳ Χασβί, θυγάτηρ Σοὺρ ἄρχοντος ἔθνους ᾿Ομμώθ, οἴκου πατριᾶς ἐστι τῶν Μαδιάμ.

18 ὅτι ἐχθραίνουσιν αὐτοὶ ὑμῖν ἐν δολιότητι, ὅσα δολιοῦσιν ὑμᾶς διὰ Φογὼρ καὶ διὰ Χασβὶ θυγατέρα ἄρχοντος Μαδιὰμ ἀδελφὴν αὐτῶν τὴν πεπληγυῖαν ἐν τῇ ἡμέρᾳ τῆς πληγῆς διὰ Φογώρ.

Μείωσα το κείμενο.....καλύτερα?

Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2010, 02:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Άρα δικαιολογείς και την γενοκτονία των Ελλήνων από τους Ρωμαίους αυτοκράτορες και τον χριστιανικό όχλο

Τα αντανακλαστικά σου είναι εφάμιλλα του αστυνόμου Σαΐνι.

Καμία γενοκτονία δεν έγινε από κάποιον "χριστιανικό όχλο".....αν ψάχνεις για θύτες των Ελλήνων ασχολήσου με τους επίγονους.

quote:
Sesostris:
Αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα . Πουθενά δεν γράφει ότι πήραν εντολή να τους εξοστρακίσουν από την κοινότητά τους . Η εντολή του αιμοσταγούς θεού σου ήταν να τους θανατώσουν .

Άνθρωπέ μου δεν καταλαβαίνεις όντως τι λέω? ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις?

quote:
Sesostris:
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ?

Τα αφήνω τα ανέκδοτα για σένα.

quote:
Sesostris:
Η χαζομάρα βρίσκεται στις χριστοσελίδες από τις οποίες αντιγράφεις .

Στον εθελοτυφλισμό σου βρίσκεται.

quote:
Sesostris:
Αν έκανες τον κόπο αντί να αντιγράφης άκριτα τους απολογητές , να διαβάσης και λίγο ιστορία , δεν θα έκανες αυτήν την ερώτηση . Αλλά εδώ δεν δια βάζεις τα ιερά βιβλία της θρησκείας σου και γράφεις άλλα αντ’ άλλων , ιστορία θα διαβάσης ?

Α!...κατάλαβα...πάλι δεν βρήκες κάτι....

quote:
Sesostris:
Πας καλά , ή σε βάρεσε το λιβάνι κατακέφαλα ?? Σφάχτηκαν μωρέ όλοι οι Μαδιανίτες , ακόμα και τα παιδιά στην κοιλιά της μάνας τους , και κράτησαν μόνο τις παρθένες για να κάνουν το κέφι τους ? Ναι ή ου ? Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες !

Αυτό έγινε μετά, κατ' εντολή του Μωυσή.

Διαβάζουμε στο ΛΕΥΙΤΙΚΟΝ κεφ. 19.:
33 ᾿Εὰν δέ τις προσέλθῃ ὑμῖν προσήλυτος ἐν τῇ γῇ ὑμῶν, οὐ θλίψετε αὐτόν· 34 ὡς ὁ αὐτόχθων ἐν ὑμῖν ἔσται ὁ προσήλυτος ὁ προσπορευόμενος πρὸς ὑμᾶς, καὶ ἀγαπήσεις αὐτὸν ὡς σεαυτόν, ὅτι προσήλυτοι ἐγενήθητε ἐν γῇ Αἰγύπτῳ· ἐγώ εἰμι Κύριος ὁ Θεὸς ὑμῶν.

Εδώ λοιπόν βλέπουμε την εντολή του Θεού να φέρονται οι Ισραηλίτες στους ξένους που φτάνουν στη χώρα τους, όπως ακριβώς στους συμπατριώτες τους και να τους αγαπάνε γιατί και αυτοί κάποτε ήσαν ξένοι στη χώρα τους.

Με τους Μαδιανίτες όμως τα πράγματα ήσαν διαφορετικά. Οι γυναίκες τους παρέσυραν τους Ισραηλίτες σε θυσίες ψεύτικων Θεών που απαιτούσαν τη θανάτωση ανθρώπων, γι' αυτό και η οργή του Θεού ξέσπασε πρώτα επάνω στους ίδιους τους Ισραηλίτες και εν συνεχεία δόθηκε από το θεό εντολή για εκδίκηση στον Μωυσή.
Ο Μωυσή λοιπόν έκρινε ότι έτσι έπρεπε να πράξει. Μην ξεχνάς ότι εξαιτίας των Μαδιανιτών είχαν χάσει τη ζωή τους περίπου 24.000 Ισραηλινοί, οπότε και η εκδίκηση του Μωυσή ήταν χωρίς έλεος.
Στο κεφάλαιο 20, ο Θεός προειδοποιεί τι θα συνέβαινε στους Ισραηλινούς εάν θυσίαζαν σε ξένους θεούς που απαιτούσαν ακόμη και τη θανάτωση των παιδιών στη θυσία.
Και στο 26 γίνεται ακόμη ποιο σαφής όταν τους λέει ότι θα τους τιμωρήσει με θάνατο.

Οπότε στην υπόθεση με τους Μαδιανίτες, ο Θεός τιμώρησε πρώτα τους Ισραηλίτες και εν συνεχεία ζήτησε από τον Μωυσή να πάρει εκδίκηση.
Ο Μωυσή έπραξε όπως αυτός αντιλαμβανόταν την εκδίκηση και προχώρησε στις σφαγές.
Εξάλλου σε μία εποχή 1200-1300 χρόνια πριν το Χριστό τι να περίμενες να έπραττε ο Μωυσή? Η βαρβαρότητα βρισκόταν στο μεγαλείο της, αφού συνουσιαζόντουσαν ακόμη και με ζώα και υπήρχαν λαοί όπως οι Μαδιανίτες που θυσίαζαν τα παιδιά τους στους Θεούς.

-Εσύ τα θεωρείς μπούρδες, γιατί δε σε ενδιαφέρει η σε βάθος διείσδυση των πραγμάτων.

quote:
Sesostris:
Οδηγίαι προς κατάκτησιν της γης Χαναάν ΑΡΙΘΜΟΙ κεφ.33

50 Και ελάλησεν ο Κύριος προς Μωυσήν επί δυσμών Μωάβ παρά τον Ιορδάνην κατά Ιεριχώ λέγων 51 Λάλησον τοις υιοίς Ισραήλ και ερείς προς αυτούς Υμείς διαβαίνετε τον ιορδάνην εις γην Χαναάν 52 και απολείτε πάντας τους κατοικούντας εν τη γη προ προσώπου υμών και εξαιρείτε τας σκοπίας αυτών και πάντα τα είδωλα τα χωνευτά αυτών απολείτε αυτά και πάσας τας στήλας αυτών εξαιρείτε 53 και απολείτε πάντας τους κατοικούντας την γην και κατοικήσετε εν αυτή* υμίν γαρ δέδωκα την γην αυτών εν κλήρω . 54 και κατακληρονομήσετε την γην αυτών εν κλήρω κατά τας φυλάς υμών τοις πλείοσιν πληθυνήτε την κατάσχεσιν αυτών και τοις ελάττοσιν ελαττόσετε την κατάσχεσιν αυτών* εις ό εάν εξέλθη το όνομα αυτού εκεί , αυτού έσται κατά φυλάς πατριών υμών κληρονομήσετε . 55 εάν δε μην απολέσητε τους κατοικούντας επί της γης από προσώπου υμών , και έσται ους εάν καταλίπητε εξ αυτών , σκόλοπες εν τοις οφθαλμοίς υμών και βολίδες εν ταις πλευρές υμών και εχθρέβουσιν επίτης γης , εφ ης υμείς κατοικήσετε , 56 και έσται καθότι διεγνώκειν ποιήσαι αυτούς ποιήσω υμίν .

Όπως βλέπεις δεν το γράφω εγώ , το ιερό σου βιβλίο το γράφει ! Τελικά το πρόβλημά σου είναι μεγαλύτερο από όσο φανταζόμουνα !



Ιερό μου βιβλίο είναι η Καινή Διαθήκη και όχι η Παλαιά.
Η Παλαιά είναι ένα βιβλίο που περιέχει, πέρα από την θρησκευτική πορεία των πραγμάτων που προηγήθηκε της γενέσεως του χριστιανισμού, διδαχές, προφητείες αλλά και την ιστορία μιας φυλής των Εβραίων που ταυτίστηκε για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα με τον Ισραήλ του Θεού.
Επρόκειτο λοιπόν για ένα έργο που δικαίως ονομάστηκε Θεόπνευστο αφού περιέχει την πρώτη επαφή του Θεού με τον άνθρωπο και φυσικά τις προφητείες στο πρόσωπο του Ιησού, αλλά και δύσκολο γιατί περιέχει αρκετούς συμβολισμούς.

quote:
Sesostris:
Παραληρείς επικίνδυνα . Φρόντισε να πάρης κάποιο ηρεμιστικό για να συνέλθης .

Γιατί επειδή τους συμμερίζεσαι?

quote:
Sesostris:
Και είπεν ο Κύριος εις τον Μωυσήν , «λάβε εκδίκησιν δια τους Ισραηλίτας από τους Μαδιανίτας , έπειτα δε θα προστεθής εις τους πατέρας σου»

Σωστά. Εκδίκηση για τις 24.000 των νεκρών Ισραηλιτών.

quote:
Sesostris:
Και οι Εβραίοι θυσίαζαν όλα τα πρωτότοκα στον Γιαχβέ , μέχρι την θρησκευτική μεταρρύθμιση που έκανε ο Ωσήαι . Όσο για τα υπόλοιπα εξακολουθούν να συμβαίνουν από παπάδες και τσομπανόπουλα και μετά την προσέγγιση του θεού σου .

Καμία σχέση. Ο Μωυσή ήδη είχε απαγορεύσει τις θυσίες αυτές 500 χρόνια πριν, ενώ ο Θεός σταμάτησε τον Άβραμ πριν αυτός θυσιάσει τον γιο του στο Θεό, και έτσι ο Άβραμ θυσίασε ένα κριάρι στη θέση του παιδιού του.
Με αυτόν τον τρόπο ο Θεός έδειξε ότι δεν του άρεσαν οι ανθρωποθυσίες και ο Μωυσή με έναν πολύ αυστηρό νόμο(θάνατος στους παραβάτες), τις απαγόρευσε.

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2010, 22:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μελετώντας φίλοι μου κάποιος , την αιματοβαμμένη ιστορία της Βίβλου και του αιμοβόρου και εκδικητικού θεού της Γιαχβέ , δεν μπορεί να μη σταθή με σκεπτικισμό μπροστά στα όσα αναφέρονται στο κεφάλαιο 28 του Δευτερονομίου , όπου ο Γιαχβέ εξαπολύει τις φρικτότερες κατάρες για την τύχη που περιμένει τους Εβραίους σε περίπτωση ανυπακοής . Από όλες αυτές τις κατάρες την φρικτότερη εντύπωση μου έκαναν τα όσα περιλαμβάνονται στους στίχους 53 μέχρι και 57 τα οποία και παραθέτω πιο κάτω για να τα σχολιάσετε .

«53 και φάγη τα έκγονα της κοιλίας . κρέα υιών σου και θυγατέρων σου , όσα έδωκεν σοι Κύριος ο Θεός σου , εν τη στενοχωρία σου και εν τη θλίψει σου , ή θλίβει σε ο εχθρός σου .54 ο απαλός εν σοι και ο τρυφερός σφόδρα βασκάνει τω οφθαλμω τον αδελφόν και και την γυναίκα την εν τω κόλπω αυτού και τα καταλελειμμένα τέκνα ά αν καταλειφθή 55 ώστε δούναι ενί αυτών από των σαρκών των τέκνων αυτού , ων αν κατέστη δια το μη καταλειφθήναι αυτώ μηθέν εν τη στενοχωρία σου και εν τη θλίψει σου ή αν θλίψωσι σε οι εχθροί σου εν πάσαις ταις πόλεσίν σου .56 και η απαλή εν υμίν και η τρυφερά σφόδρα ης oυχί πείραν έλαβεν ο πους αυτής βαίνειν επί της γης δια την τρυφερότητα και δια την απαλότητα βασκάνει τω οφθαλμώ αυτής τον άνδρα αυτής τον εν κόλπω αυτής και τον υιόν και την θυγατέραν αυτής 57 και το χόριον αυτής το εξελθόν δια των μηρών αυτής και το τέκνον αν τέκη καταφάγεται γαρ αυτά δια την ενδείαν πάντων κρυφή εν τη στενοχωρεία σου και εν τη θλίψει σου ή θλίψει σε ο εχθρός σου εν πάσαις ταις πόλεσίν σου .» Δευτερονόμιο 28 : 53-57

Εδώ ο Γιαχβέ καταριέται τους Εβραίους να καταλήξουν να τρώνε τον καρπό της κοιλιάς τους και τις σάρκες των υιών και των θυγατέρων τους . Ο άνδρας από τρυφερός προς την γυναίκα του να γίνη τόσο σκληρός απέναντι σ΄αυτήν και τον αδελφό του ώστε να μη τους δίνη να φάνε από τις σάρκες των παιδιών που του απέμειναν , και να τα τρώη μόνος του , και η γυναίκα από τρυφερή και ευαίσθητη να γίνη τόσο σκληρή που να τρώη το βρέφος που μόλις γέννησε . Αναρωτιέμαι τι είδους θεός είναι αυτός που διατάζει γενοκτονίες και δολοφονίες όποιων δεν πιστεύουν σ’ αυτόν , και παράλληλα απειλεί με τόσο φρικτές κατάρες τους Εβραίους σε περίπτωση που δεν του είναι εντελώς υποταγμένοι . Και τελικά σε τι διαφέρει αυτός ο εκδικητικός θεός από τον υποτιθέμενο αντίπαλό του τον Σατανά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2010, 12:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και τελικά σε τι διαφέρει αυτός ο εκδικητικός θεός από τον υποτιθέμενο αντίπαλό του τον Σατανά .


*


Είπαμε......είναι το alter ego του...!
Άν και δεν έχω διβάσει για κατάρες (και μάλιστα τόσο φρικτές) , απειλές και γενοκτονίες του Σατανά προς τους δύσμοιρους ανθρώπους......
Βρε λές ;......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2010, 17:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι δυνατόν, να μην μπορεί να αναγνωρίσει κανεις, το καλό και το κακό, απο όπου προέρχεται και τι θέλει;Είναι δυνατόν, να δεχομαστε, θείσκους που κανουν ότι θα έκανε κι ο τελευταίος ανθρωπάκος,σαν κινήσεις με βαθύ νόημα, ως ιδέα και να μην κατανοούμε,οτι ο Θεός, δεν κανει κακό, αλλά, είναι οι πράξεις μας, εμάς των ανθρώπων, που εγκυμονούν το κακό;
Το θέμα είναι ότι δεν μαθαίνουμε....Και πάλι στο Θεό, θέλουμε να ρίξουμε δικές μας πράξεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2010, 21:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΠΕ δὲ Κύριος πρὸς Μωυσῆν λέγων· εἴσελθε πρὸς Φαραώ· ἐγὼ γὰρ ἐσκλήρυνα αὐτοῦ τὴν καρδίαν καὶ τῶν θεραπόντων αὐτοῦ, ἵνα ἑξῆς ἐπέλθῃ τὰ σημεῖα ταῦτα ἐπ᾿ αὐτούς· 2 ὅπως διηγήσησθε εἰς τὰ ὦτα τῶν τέκνων ὑμῶν καὶ τοῖς τέκνοις τῶν τέκνων ὑμῶν, ὅσα ἐμπέπαιχα τοῖς Αἰγυπτίοις, καὶ τὰ σημεῖά μου, ἃ ἐποίησα ἐν αὐτοῖς, καὶ γνώσεσθε ὅτι ἐγὼ Κύριος.

με λίγα λόγια την ευθύνη για τις πληγές στην αίγυπτο την έχει ο θεός γιατί όπως λέει εδώ στο 10 κεφάλαιο της εξόδου αυτός σκλήρυνε την καρδιά του φαραώ ώστε να μην δεχτεί το αίτημα του μωυσή να αφήσει ελεύθερους τους εβραίους και έτσι να πέσουν οι πληγές στην αίγυπτο

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2010, 23:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Μελετώντας φίλοι μου κάποιος , την αιματοβαμμένη ιστορία της Βίβλου και του αιμοβόρου και εκδικητικού θεού της Γιαχβέ , δεν μπορεί να μη σταθή με σκεπτικισμό μπροστά στα όσα αναφέρονται στο κεφάλαιο 28 του Δευτερονομίου , όπου ο Γιαχβέ εξαπολύει τις φρικτότερες κατάρες για την τύχη που περιμένει τους Εβραίους σε περίπτωση ανυπακοής . Από όλες αυτές τις κατάρες την φρικτότερη εντύπωση μου έκαναν τα όσα περιλαμβάνονται στους στίχους 53 μέχρι και 57 τα οποία και παραθέτω πιο κάτω για να τα σχολιάσετε .

«53 και φάγη τα έκγονα της κοιλίας . κρέα υιών σου και θυγατέρων σου , όσα έδωκεν σοι Κύριος ο Θεός σου , εν τη στενοχωρία σου και εν τη θλίψει σου , ή θλίβει σε ο εχθρός σου .54 ο απαλός εν σοι και ο τρυφερός σφόδρα βασκάνει τω οφθαλμω τον αδελφόν και και την γυναίκα την εν τω κόλπω αυτού και τα καταλελειμμένα τέκνα ά αν καταλειφθή 55 ώστε δούναι ενί αυτών από των σαρκών των τέκνων αυτού , ων αν κατέστη δια το μη καταλειφθήναι αυτώ μηθέν εν τη στενοχωρία σου και εν τη θλίψει σου ή αν θλίψωσι σε οι εχθροί σου εν πάσαις ταις πόλεσίν σου .56 και η απαλή εν υμίν και η τρυφερά σφόδρα ης oυχί πείραν έλαβεν ο πους αυτής βαίνειν επί της γης δια την τρυφερότητα και δια την απαλότητα βασκάνει τω οφθαλμώ αυτής τον άνδρα αυτής τον εν κόλπω αυτής και τον υιόν και την θυγατέραν αυτής 57 και το χόριον αυτής το εξελθόν δια των μηρών αυτής και το τέκνον αν τέκη καταφάγεται γαρ αυτά δια την ενδείαν πάντων κρυφή εν τη στενοχωρεία σου και εν τη θλίψει σου ή θλίψει σε ο εχθρός σου εν πάσαις ταις πόλεσίν σου .» Δευτερονόμιο 28 : 53-57

Εδώ ο Γιαχβέ καταριέται τους Εβραίους να καταλήξουν να τρώνε τον καρπό της κοιλιάς τους και τις σάρκες των υιών και των θυγατέρων τους . Ο άνδρας από τρυφερός προς την γυναίκα του να γίνη τόσο σκληρός απέναντι σ΄αυτήν και τον αδελφό του ώστε να μη τους δίνη να φάνε από τις σάρκες των παιδιών που του απέμειναν , και να τα τρώη μόνος του , και η γυναίκα από τρυφερή και ευαίσθητη να γίνη τόσο σκληρή που να τρώη το βρέφος που μόλις γέννησε . Αναρωτιέμαι τι είδους θεός είναι αυτός που διατάζει γενοκτονίες και δολοφονίες όποιων δεν πιστεύουν σ’ αυτόν , και παράλληλα απειλεί με τόσο φρικτές κατάρες τους Εβραίους σε περίπτωση που δεν του είναι εντελώς υποταγμένοι . Και τελικά σε τι διαφέρει αυτός ο εκδικητικός θεός από τον υποτιθέμενο αντίπαλό του τον Σατανά .


Κατ' αρχάς τα λόγια αυτά δεν είναι του Θεού, αλλά του Μωυσή, ο οποίος λίγο πριν πεθάνει απευθύνεται στους συμπατριώτες του και τους συμβουλεύει για τελευταία φορά.
Στους στοίχους αυτούς ο Μωυσή προσπαθεί να τους πείσει να είναι ηθικοί και τίμιοι, ειδάλλως ως έθνος θα γνωρίσουν την καταστροφή.
Δεν καταριέται απλά έτσι γενικά και αόριστα, αλλά προειδοποιεί και αναφέρει τις συνέπειες της ανυπακοής, ας τα δούμε όμως με τη σειρά και όχι απλά ένα απόσπασμα που εσκεμμένα αποκόπτεις, για να διαστρεβλώσεις το όλο νόημα και σκοπό του κειμένου.

Ας δούμε λοιπόν όταν καταριέται τι λέει: (Δευτερονόμιο 27. 15-26)
15.᾿Επικατάρατος ἄνθρωπος, ὅστις ποιήσει γλυπτὸν καὶ χωνευτόν, βδέλυγμα Κυρίῳ, ἔργον χειρῶν τεχνιτῶν, καὶ θήσει αὐτὸ ἐν ἀποκρύφῳ· καὶ ἀποκριθεὶς πᾶς ὁ λαὸς ἐροῦσι· γένοιτο.
16 ἐπικατάρατος ὁ ἀτιμάζων πατέρα αὐτοῦ ἢ μητέρα αὐτοῦ· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
17 ἐπικατάρατος ὁ μετατιθεὶς ὅρια τοῦ πλησίον· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
18 ἐπικατάρατος ὁ πλανῶν τυφλὸν ἐν ὁδῷ· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
19 ἐπικατάρατος ὃς ἂν ἐκκλίνῃ κρίσιν προσηλύτου καὶ ὀρφανοῦ καὶ χήρας· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
20 ἐπικατάρατος ὁ κοιμώμενος μετὰ γυναικὸς τοῦ πατρὸς αὐτοῦ, ὅτι ἀπεκάλυψε συγκάλυμμα τοῦ πατρὸς αὐτοῦ· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
21 ἐπικατάρατος ὁ κοιμώμενος μετὰ παντὸς κτήνους· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
22 ἐπικατάρατος ὁ κοιμώμενος μετὰ ἀδελφῆς ἐκ πατρὸς ἢ μητρὸς αὐτοῦ· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
23 ἐπικατάρατος ὁ κοιμώμενος μετὰ πενθερᾶς αὐτοῦ· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο. ἐπικατάρατος ὁ κοιμώμενος μετὰ τῆς ἀδελφῆς τῆς γυναικὸς αὐτοῦ· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
24 ἐπικατάρατοςὁ τύπτων τὸν πλησίον δόλῳ· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
25 ἐπικατάρατος ὃς ἂν λάβῃ δῶρα πατάξαι ψυχὴν αἵματος ἀθῴου· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.
26 ἐπικατάρατος πᾶς ἄνθρωπος ὃς οὐκ ἐμμενεῖ ἐν πᾶσι τοῖς λόγοις τοῦ νόμου τούτου ποιῆσαι αὐτούς· καὶ ἐροῦσι πᾶς ὁ λαός· γένοιτο.

Τα παραπάνω λοιπόν καταριέται. Εάν εσύ τα παραπάνω δεν τα θεωρείς άξια κατάρας....κάντα διδαχές σου και καμάρωνε....

Αμέσως μετά ο Μωυσή, τους λέει ότι εφόσον δεν προβούν στις παραπάνω άνομες και ανήθικες πράξεις και υπακούσουν στις εντολές του Θεού, με αποτέλεσμα να μην υποπέσουν σε αμαρτίες όπως οι θυσίες των ίδιων τους των παιδιών στους ψεύτικους θεούς (είδαμε παραπάνω τι σόι θεούς λάτρευαν στον περίγυρό τους οι άλλοι λαοί και τις ανθρωποθυσίες που έπρατταν στις θυσίες αυτές), και δεν προβούν σε αιμομιξία, κτηνοβασία, εγκλήματα, κλεψιές, πορνεία κ.λ.π.
τότε:
(Δευτερονόμιο 28.3-6),: 2 καὶ ἥξουσιν ἐπὶ σὲ πᾶσαι αἱ εὐλογίαι αὗται καὶ εὑρήσουσί σε, ἐὰν ἀκοῇ ἀκούσῃς τῆς φωνῆς Κυρίου τοῦ Θεοῦ σου.
3 εὐλογημένος σὺ ἐν πόλει καὶ εὐλογημένος σὺ ἐν ἀγρῷ·
4 εὐλογημένα τὰ ἔκγονα τῆς κοιλίας σου καὶ τὰ γενήματα τῆς γῆς σου καὶ τὰ βουκόλια τῶν βοῶν σου καὶ τὰ ποίμνια τῶν προβάτων σου·
5 εὐλογημέναι αἱ ἀποθῆκαί σου καὶ τὰ ἐγκαταλείμματά σου·
6 εὐλογημένος σὺ ἐν τῷ εἰσπορεύεσθαί σε, καὶ εὐλογημένος σὺ ἐν τῷ ἐκπορεύεσθαί σε.

Θα είναι δηλαδή ευλογημένοι και ευτυχισμένοι.

Αν όμως πράξουν όλα τα παραπάνω ανήθικα και άνομα, τότε θα έρθουν οι συνέπειες από τις κατάρες αυτές και όταν ένα ξένο έθνος θα τους πολιορκεί για να τους καταλάβει και να τους ξανακάνει δούλους, τότε κατά την πολιορκία αυτή η πείνα θα είναι τέτοια που θα αναγκαστούν να τρώγονται μεταξύ τους και ακριβώς εκεί αναφέρει ο Μωυσή τους στοίχους που μας έφερες..
Κι επειδή ενδεχομένως να μη γνωρίζεις, δυστυχώς για τους Ισραηλινούς, τα λόγια του Μωυσή ήρθαν κι επαληθεύτηκαν μετά από 500 περίπου χρόνια όταν ο Ισραήλ είχε αποστατήσει και πάλι κατά του Θεού και βουτήχτηκαν στην αμαρτία.
Έτσι οι συνέπειες, της αποστασίας αυτής και της ηθικής κατάπτωσης, πραγματώθηκαν κι έφαγαν ακόμη και τα ίδια τους τα παιδιά κατά την πολιορκία από τους Σύριους.



Η τιμωρία για την καταπάτηση βασικών αρχών ηθικής, όπως η ανθρωποθυσία, το έγκλημα, η πορνεία, η μοιχεία, η αιμομιξία και η κτηνοβασία, βαπτίζεται από σένα ως "φρικτή κατάρα"
θέλω να πιστεύω ότι δεν τα εννοείς.....δεν μπορώ να σε φανταστώ επάνω σε μια κατσίκα και να βγάζεις κραυγές ηδονής!....μετά από τόσο καιρό που συνομιλούμε, θα μου ήταν πολύ δύσκολο να το χωνέψω.

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 23/03/2010 00:08:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2010, 23:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10
Είπαμε......είναι το alter ego του...!
Άν και δεν έχω διβάσει για κατάρες (και μάλιστα τόσο φρικτές) , απειλές και γενοκτονίες του Σατανά προς τους δύσμοιρους ανθρώπους......

Έ δεν είναι δα και όλες οι κατάρες του Γιαχβέ προς τους πιστούς του φίλε D.P.J. 10 τόσο σκληρές , υπάρχουν και ηπιότερες . Σου μεταφέρω μερικές από αυτές αντιγράφοντας από την μετάφραση για να είναι πιο κατανοητές και από άλλους φίλους του forum .

«.... 21 Ο Κύριος θα σου επιφέρη πληγάς , μέχρις ότου σε εξολοθρεύση από την χώραν , εις την οποίαν εισβάλλεις δια να την κατακτήσης . 22 Ο Κύριος θα σε πατάξη με φθίσιν , με πυρετόν , με όγκους και ηλιάσεις , με ξηρασίαν και ανεμοφθορίαν και ερυσίβην , τα οποία θα σε καταδιώκουν μέχρις ότου αφανισθής . 23 Ο ουρανός υπεράνω της κεφαλής σου θα είναι χαλκός και η γη υπό τους πόδας σου θα είναι σίδηρος .....» Δευτερονόμιον κεφ.28 21-23

Το πιο εντυπωσιακό σ’ αυτό το κομμάτι φίλε D.P.J. 10 , είναι ότι εκτός από τις κατάρες για πληγές και ασθένειες , ο Γιαχβέ απειλεί τους Εβραίους ότι εάν παρακούσουν τις εντολές του , θα πάψη να τους υποστηρίζει στο θεάρεστο έργο της εξόντωσης και της γενοκτονίας των γύρω λαών , προκειμένου να σφετερισθούν την γη τους . Αυτός είναι φίλε μου ο χαρακτήρας του κοινού εβραιοχριστιανικού θεού , όπως περιγράφεται μέσα από την Βίβλο . Αλλά τα παραδείγματα δεν σταματούν εδώ γιατί έχουν ακόμα αρκετή συνέχεια την οποία θα αναπτύξουμε και θα συζητήσουμε εν καιρώ .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2010, 08:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris
quote:

«.... 21 Ο Κύριος θα σου επιφέρη πληγάς , μέχρις ότου σε εξολοθρεύση από την χώραν , εις την οποίαν εισβάλλεις δια να την κατακτήσης . 22 Ο Κύριος θα σε πατάξη με φθίσιν , με πυρετόν , με όγκους και ηλιάσεις , με ξηρασίαν και ανεμοφθορίαν και ερυσίβην , τα οποία θα σε καταδιώκουν μέχρις ότου αφανισθής . 23 Ο ουρανός υπεράνω της κεφαλής σου θα είναι χαλκός και η γη υπό τους πόδας σου θα είναι σίδηρος .....» Δευτερονόμιον κεφ.28 21-23



Και έλεγα , από που παίρνει τις ιδέες και τα ερεθίσματα ο .....Κουέντιν Ταραντίνο για τις ταινίες του........
Πέρα από την πλάκα , η λέξη κλειδί για την επικράτηση - εφαρμογή της θρησκείας , είναι "φόβος".....Τα περί αγάπης , σεβασμού , λατρείας είναι κουραφέξαλα . Πρώτα (ή και μόνο)μαθαίνεις να φοβάσαι τον χριστιανικό θεό και μετά όλα τα άλλα.
Πολύ τσαντίλας και οργίλος αυτός ο θεός.....
Θεός.......φυλάξοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2010, 14:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι διαφορετικός ο φόβος απο το σέβας, DPJ10 και σίγουρα,απο τον
διαρκή παρόν Δία,που έκανε οτι ήθελε και γι αυτο τον φοβότανε όλοι, ένας Θεός, που επενέβαινε, όταν ξεπερνοντανε τα όρια, ήταν απαραιτητος, για την ασφάλεια των λίγων...Σε τέτοια εποχή,μετακινήσεων πληθυσμών....
Αλλά,τον συγκρίνεις με το σήμερα, όταν τότε, ήταν όλοι βάρβαροι...Για θεούς, μιλώντας....Μόνο Αυτός, μπορούσε να είναι αγάπη,διχως τον φόβο του δυνάστη....
Αυτό,πρέπει να το αναγνωρίσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2010, 20:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris
quote:
Έ δεν είναι δα και όλες οι κατάρες του Γιαχβέ προς τους πιστούς του φίλε D.P.J. 10 τόσο σκληρές , υπάρχουν και ηπιότερες . Σου μεταφέρω μερικές από αυτές αντιγράφοντας από την μετάφραση για να είναι πιο κατανοητές και από άλλους φίλους του forum .

Mα τι μας λές τώρα φίλε μου sesostris.
Σιγά σιγά θα μας πείς οτι και ο Ιησούς του Ναυή ήταν φονιάς.
Ορίστε φίλε μου δές σε αυτό το λίνκ τι ρόλο έπαιξε ο Ιησούς του Ναυή..

http://www.operationjoshua.net/2009/Gr/challenge/index.html

quote:

``Έτσι λοιπόν και η Επιχείρηση Ιησούς του Ναυή στοχεύει να πάει σε όλα τα χωριά και να φωτίσει μέχρι και το τελευταίο σπίτι με το φως του Ευαγγελίου, με προσευχή, διακηρύττοντας τον Θεό και διανέμοντας τον λόγο Του.``

Στην αρχή της σελίδας αναφέρει οτι φέτος θα μοιράσουν 45.000 καινές διαθήκες στα χωριά της Μεσσηνίας. Ηθελα να ήξερα οταν διαβάσουν το κεφάλαιο που αναφερεται ο Ιησούς του Ναυή δεν θα αναρωτηθούν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2010, 23:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10
Και έλεγα , από που παίρνει τις ιδέες και τα ερεθίσματα ο .....Κουέντιν Ταραντίνο για τις ταινίες του........
Πέρα από την πλάκα , η λέξη κλειδί για την επικράτηση - εφαρμογή της θρησκείας , είναι "φόβος".....Τα περί αγάπης , σεβασμού , λατρείας είναι κουραφέξαλα . Πρώτα (ή και μόνο)μαθαίνεις να φοβάσαι τον χριστιανικό θεό και μετά όλα τα άλλα.
Πολύ τσαντίλας και οργίλος αυτός ο θεός.....
Θεός.......φυλάξοι...

Όπως είπαμε φίλε D.P.J. 10 , η Βίβλος είναι ένα ανάγνωσμα αυστηρώς ακατάλληλο για ανηλίκους , γιατί εκτός από τα εγκλήματα κατ’ εντολήν ή απ’ ευθείας από τον αιμοσταγή Γιαχβέ δεν έχουν τέλος . Παραθέτω πιο κάτω από την μετάφραση άλλη μια χαρακτηριστική ιστορία του μίσους και της εκδικητικής μανίας του .

12 Έστειλε δε ο Μωυσής να καλέση τον Δαθάν και τον αβιρών , υιούς του Ελιάβ , αλλ’ εκείνοι είπον «ημείς δεν θα αναβώμεν * 13 είναι τόσον ασήμαντον το ότι μας εξέβαλες από γην ρέουσαν γάλα και μέλι , δια να μας φονεύσης εις την έρημον και δια να μας παριστάνης επίσης τον ηγεμόνα 14 Εξ άλλου δεν μας έφερες εις γην ρέουσαν γάλα και μέλι ούτε μας έδωκες κληρονομίαν ή αγρούς και αμπελώνας . Προσπαθείς να τυφλώσης τους οφθαλμούς των ανθρώπων τούτων; Ημείς δεν θα ανέλθωμεν .»
15 Τότε ο Μωυσής ωργίσθη πολύ και είπεν εις τον Κύριον « μη δώσης προσοχήν εις προσφοράν από αυτούς . Δεν έλαβον από αυτούς ούτε ένα μοναδικόν όνον , ούτε προυξένησα κακόν εις κανένα από αυτούς» :
16 Είπε δε ο Μωυσής εις τον Κορέ «αύριον συ και όλη η συνοδία σου θα εμφανισθήτε ενώπιον του Κυρίου- συ και αυτοί και ο Ααρών* 17 να λάβη έκαστος από σας το θυμιατήριόν του και , θέτων θυμίαμα επ’ αυτού να φέρη έκαστος από σας το θυμιατήριόν του ενώπιον του Κυρίου , συνολικώς διακόσια πεντήκοντα θυμιατήρια * σεις και ο Ααρών , έκαστος με το θυμιατήριόν του ........
23 Ούτω ο Κύριος είπεν εις τον Μωυσήν * «ειπέ εις την κοινότητα * “αποσυρθήτε από την περιοχήν του κατασκηνώματος , όπου είναι ο Κορέ , ο Δαθάν και ο Αβιρών”» 25 Ο δε Μωυσής εσηκώθη και μετέβη προς τον Δαθάν και τον Aβιρών * και τον ηκολούθησαν οι πρεσβύτεροι του Ισραήλ . 26 Τότε είπεν «απομακρυνθήτε από τας σκηνάς των κακοβούλων αυτών ανθρώπων και μη εγγίσητε ό,τιδήποτε από τα ανήκοντα εις αυτούς , δια να μην εξολοθρευθήτε με όλας τας αμαρτίας αυτών»
27 Ούτω απεσύρθησαν από την περιοχήν του κατασκηνώματος , όπυου ήσαν ο Κορέ , ο Δαθάν και ο Αβιρών . Όταν δε ο Δαθάν και ο Αβιρών εξήλθαν και εστάθησαν εις τας εισόδους των σκηνών των με τας συζύγους και τους υιούς και τους εγγονούς των , 28 ο Μωυσής είπε * «δια τούτο θα γνωρίσητε ότι ο Κύριος με έστειλε , δια να ενεργήσω όλας τας πράξεις και ότι δεν έγινετούτο από την ιδικήν μου πρωτοβουλίαν * εάν αυτοί οι άνθρωποι αποθάνουν , όπως όλοι οι άνθρωποι αποθνήσκουν και υποφέρουν την μοίραν όλων των ανθρώπων , δεν με απέστειλεν ο Κύριος * 30 αλλ’ εάν ο Κύριος κάμη θαύμα , και το έδαφος ανοίξη το στόμα του και καταπίη αυτούς , με όλα όσα ανήκουν εις αυτούς , και καταβούν ούτοι ζωντανοί εις τον άδην , τότε θα γνωρίσητε ότι αυτοί οι άνθρωποι περιεφρόνησαν τον κύριον» .
31 Και τότε ακριβώς όταν ετελείωσε να λέγη τούτους τους λόγους , το έδαφος κάτωθεν αυτών διεχωρίσθη * 32 η γη ήνοιξε το στόμα της και τους κατέπιε , με όλους τους οίκους των και όλους τους ανθρώπους τους ανήκοντας εις τον Κορέ και όλα τα αγαθά τούτων . 33 Ούτω αυτοί μετά των υπαρχόντων των κατήλθον εις τον άδην ζωντανοί και η γη έκλεισεν άνωθεν αυτών και ούτοι εξηφανίσθησαν από την κοινότητα . 34 Τότε όλοι οι Ισραηλήται , οι ευρισκόμενοι εις την περιοχήν των , έφυγον από τας φωνάς των και έλεγον «μήπως καταπίη και ημάς η γη» 35 Πυρ προερχόμενον κατ’ ευθείαν από τον Κύριον κατέφαγε τους διακοσίους πεντήκοντα ανθρώπους , τους προσφέροντας θυμίαμα .

Όπως βλέπεις φίλε D.P.J. 10 η εκδίκηση του Γιαχβέ δεν περιορίζεται μόνο στην τιμωρία των ενόχων , αλλά από την μανία του δεν γλιτώνουν ούτε τα αθώα μικρά παιδιά . Αλλά είπαμε η αιματοβαμμένη συνέχεια των πράξεών του είναι αρκετά μεγάλη .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2010, 23:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Είναι διαφορετικός ο φόβος απο το σέβας, DPJ10 και σίγουρα,απο τον
διαρκή παρόν Δία,που έκανε οτι ήθελε και γι αυτο τον φοβότανε όλοι, ένας Θεός, που επενέβαινε, όταν ξεπερνοντανε τα όρια, ήταν απαραιτητος, για την ασφάλεια των λίγων...Σε τέτοια εποχή,μετακινήσεων πληθυσμών....

Αγαπητέ φίλε trexagireve , αν έχεις υπ’ όψιν σου αντίστοιχες ωμότητες και γενοκτονίες λαών κατ’ εντολήν του Διός , πολύ ευχαρίστως θα τις έβλεπα και θα τις συζητούσα μαζί σου , αν τις έφερνες σε ένα νέο θέμα με τίτλο «Ποιος ο χαρακτήρας του ειδωλολατρικού Θεού Διός» . Εκτός από τις γενοκτονίες κατ’ εντολή του Διός από τον εκλεκτό λαό του , αν προσκομίσεις τέτοιες , ευχαρίστως θα συζητούσα και τα τσιλιμπουρδίσματά του . Και ο λόγος είναι ότι στη συνέχεια του θέματος , δεν προτίθεμαι να παραθέσω μόνο τα εγκλήματα κατ’ εντολή του Γιαχβέ , αλλά και αρκετές πικάντικες sexy ιστορίες των πρωταγωνιστών του θεόπνευστου και διαχρονικού αυτού βιβλίου που λέγεται «ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ» , για να ευθυμήσουμε και λιγάκι .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy