ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιος ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 21:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου άθεε, τι δεν καταλαβαίνεις;Ότι η μεγάλη και συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων σήμερα και ότι ξέρουν οι άλλοι, για Ελλάδα, είναι ότι είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι, ή πάλι θα μιλήσουμε για .....μειονότητες;...
Κι άσε την αλήθεια, κανένας δεν την θέλει πραγματικά,δεν την αντέχετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 21:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όσο για το σήμερα και τον μέσο χριστιανό θα συμφωνήσω μόνο χριστιανοί θα μπορούσαν επί 30 και χρόνια να ψηφίζουν αυτά τα λαμόγια που είναι στην βουλή ,μόνο χριστιανοί

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 21:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε τρέχα και το 21 και το 40 οι περισσότεροι ήταν χριστιανοί τι άλλες εποχές μου λες και παπαρολογείς;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 05/05/2010 21:10:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 21:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Αρε άθεε,με τις κακιούλες...Και το 21, αλλα και το 40 που έλεγες, χριστιανοί ήταν...Τι άλλαξε;...
Αλλά ποτέ μην παραδεχτειτε την αλήθεια,έτσι να γυρνατε γύρω γύρω,στοιχειωμενοι απο τις επιθυμίες σας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 21:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε παπαροτρέχα από την αρχή λέμε ότι ο έλληνας είναι πρώτα έλληνας και μετά ότι άλλο εσύ μπουρδολογεις και λες ότι ελληνες είναι μόνο χριστιανοι ότι έλληνας και χριστιανός είναι ένα και το αυτό και σε αυτή την μπαρουφολογία σου απάντησα φέρνοντας σου δυο ήρωες που πολέμησαν για την πατρίδα μας και δεν ήταν χριστιανοί

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 22:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ την αρχή ρε παπαάθεε, λέμε, ότι ο Έλληνας και χριστιανός εδώ και 2000 χρόνια, είναι ένα...Το θέτε, ή όχι, έτσι είναι...
Χτυπατε τον @@λο σας, όσο θέλετε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 22:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άντε λοιπόν αφού θες από την αρχή απάντησε μου, οι δυο που σου είπα και μερικά μηνύματα ποιο πριν που πολέμησαν για την ελλάδα ενώ δεν ήταν χριστιανοί,για εσένα (που λες ότι ελληνάς και χριστιανός είναι ένα και το αυτό) ήταν λιγότερο έλληνες;
απλή η ερώτηση ελπίζω να απαντήσεις

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 05/05/2010 22:30:40

Edited by - αθεος on 05/05/2010 22:33:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 10:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιο πολύ Έλληνες απο μένα και σένα ρε άθεε....Αλλά, ήταν ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.....Το μετράς αυτο καθόλου στην συζήτηση, που κάνουμε,για το αν οι Έλληνες ειναι χριστιανοί ορθόδοξοι;...
Γιατί, εγώ αυτό λέω....΄Οτι το θρήσκευμα των Ελληνων, είναι χριστιανοί ορθόδοξοι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 14:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιο πολύ Έλληνες απο μένα και σένα ρε άθεε....Αλλά, ήταν ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.....Το μετράς αυτο καθόλου στην συζήτηση, που κάνουμε,για το αν οι Έλληνες ειναι χριστιανοί ορθόδοξοι;...
Γιατί, εγώ αυτό λέω....΄Οτι το θρήσκευμα των Ελληνων, είναι χριστιανοί ορθόδοξοι....

ήταν εξαιρέσεις; δεν σε καταλαβαίνω

το θρήσκευμα των ελλήνων μπορεί να είναι το οποιοδήποτε τρέχα όπως μπορεί να είναι το οποιοδήποτε για τον γερμανό για τον ιταλό για τον κινεζό και ούτο καθ'εξής

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 15:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιο πολύ Έλληνες απο μένα και σένα ρε άθεε....Αλλά, ήταν ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.....Το μετράς αυτο καθόλου στην συζήτηση, που κάνουμε,για το αν οι Έλληνες ειναι χριστιανοί ορθόδοξοι;...
Γιατί, εγώ αυτό λέω....΄Οτι το θρήσκευμα των Ελληνων, είναι χριστιανοί ορθόδοξοι....

Έχει τεράστια διαφορά το "τυπικά είναι..." απο το "ουσιαστικά είναι..." και κθημερινά αυτό επιβεβαιώνεται...ότι "τύποις είναι.."!

Επί της ουσίας , ΔΕΝ είναι..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 17:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου αθεε,το σύνολο λέμε των Ελλήνων, σήμερα, ειναι χρισςτιανοί ορθόδοξοι, εδώ και 2000 χρόνια...Τι δεν καταλαβαίνεις, ή τι αμφισβητείς, απο αυτό;Είτε 98% είτε 95%,είναι η ισχυρή πλειοψηφία, που σε οποια άλλη χώρα, θα είχε τον πρέπον σεβασμό, απο τις μειοψηφίες, σαν εσάς.......
Αλλά,στην Ελλάδα, της διχόνοιας,του εμφυλίου, αποτελεί αμφισβήτηση
το τι πιστεύει το σύνολο...Λίγοι ειναι οι ...φωτισμένοι......
Γιατί δεν πάνε σε καμιά χώρα, ....φωτισμένη σαν αυτούς και προσπαθουν να μας ...αλλαξοπιστήσουν,είναι μια απορία........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 17:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου αθεε,το σύνολο λέμε των Ελλήνων, σήμερα, ειναι χρισςτιανοί ορθόδοξοι, εδώ και 2000 χρόνια...Τι δεν καταλαβαίνεις, ή τι αμφισβητείς, απο αυτό;Είτε 98% είτε 95%,είναι η ισχυρή πλειοψηφία, που σε οποια άλλη χώρα, θα είχε τον πρέπον σεβασμό, απο τις μειοψηφίες, σαν εσάς.......
Αλλά,στην Ελλάδα, της διχόνοιας,του εμφυλίου, αποτελεί αμφισβήτηση
το τι πιστεύει το σύνολο...Λίγοι ειναι οι ...φωτισμένοι......
Γιατί δεν πάνε σε καμιά χώρα, ....φωτισμένη σαν αυτούς και προσπαθουν να μας ...αλλαξοπιστήσουν,είναι μια απορία........

Μην φοβάσαι φίλε μου αγαπημένε , η Ελλάδα δεν θα μπεί σε κατάσταση διχόνοιας για θρησκευτικά ζητήματα...δεν θα πάψουν ποτέ να είναι όλοι Έλληνες και αυτό θα είναι πάντα το κοινό στοιχείο που θα τους ενώνει...μην φοβάσαι λοιπόν...δεν πρόκειται οι Έλληνες να ασχοληθούν με προσωπικής φύσεως θέματα του καθενός , μιας και αυτά αφορούν προσωπικά δεδομένα και τίποτα περισσότερο , γι'αυτό και έγινε -πολύ σοφά- η πρώτη κινηση και καταργήθηκε η αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες...ο καθένας πλέον είναι ότι του αρέσει και αποτελεί προσωπικό του θέμα...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 17:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάρι να καταλάβαινες τι λες Εαρινέ....Γιατι πραγματικά ο Έλληνας, για θέματα πίστης, έχει πολεμήσει και χύσει αίμα....
Πως λές τέτοιες ανοησίες;...
Υπερ πίστεως και πατρίδος, που λεμε....
Δεν σου λέει τιποτε,φαντάζομαι...
Γι αυτό λέω, καμιά χώρα που να σας χωράει,εδώ είναι λίγη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 18:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μακάρι να καταλάβαινες τι λες Εαρινέ....Γιατι πραγματικά ο Έλληνας, για θέματα πίστης, έχει πολεμήσει και χύσει αίμα....
Πως λές τέτοιες ανοησίες;...
Υπερ πίστεως και πατρίδος, που λεμε....
Δεν σου λέει τιποτε,φαντάζομαι...
Γι αυτό λέω, καμιά χώρα που να σας χωράει,εδώ είναι λίγη...

Είναι απόψεις σου και σεβαστές θα έλεγα , μα δεν διαδραματίζεις ΕΣΥ κανένα ρόλο στις μελλοντικές εξελίξεις της γής και της Ελλάδας...θα αποφασίσουν οι Έλληνες και που πάντα Έλληνες θα είναι , όπως απο αρχαιοτάτων χρόνων...!

Όσο για το "υπέρ πίστεως" αυτό είναι δική σας εφεύρεση...υπέρ πατρίδος συμφωνώ!

Αυτό δεν πρόκειται ν'αλλάξει ποτέ ... Έλληνες ήσαν και Έλληνες θα μείνουν..αυτή είναι η σταθερά σε τούτο τον τόπο..η Ελληνική καταγωγή!

soul

Edited by - Εαρινός on 06/05/2010 18:16:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 19:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή αυτούς εκφράζω, απο την συντριπτική τους πλειοψηφία, γι αυτό λέω όσα λέω, Εαρινέ μου....Εσύ, πόσους εκφράζεις;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 20:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα τρέχα πάρτο αλλιώς, το 0.05 % είσαι δεν εκφράζεις κανένα άλλοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 20:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάμε για χριστιανούς ορθόδοξους,σε σχεση με τις άλλες θρησκείες στην Ελλάδα, ακόμη Βιομηχανικέ μου ...Απο ...κεκτημένη ταχύτητα, μίλησες;...
Όταν πάμε σε θέματα δόγματος, θα το πάρεις εσύ αλλοιώς, γιατί, οι Ρώσσοι και οι υπόλοιποι ορθόδοξοι,στη γή,που είναι με το παλιο,είναι περισσότεροι, πως να το κάνουμε.....
Άρα, εμείς οι παλιοημερολογιτες, είμαστε η πλειοψηφία, των ορθοδόξων στον κόσμο ....
Σωστός;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 20:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή αυτούς εκφράζω, απο την συντριπτική τους πλειοψηφία, γι αυτό λέω όσα λέω, Εαρινέ μου....Εσύ, πόσους εκφράζεις;...

Πάλι τα ίδια..ξανα-λέμε Βαγγέλη λοιπόν , ο κάθε Έλληνας έχει διακίωμα να πιστεύει ΟΠΟΥ θέλει..είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα και ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα να του το απαγορεύσει...το κατάλαβες φίλε μου???

Ακόμα και σύ που είσαι ισχνότατη μειοψηφία στην Ελλάδα , έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις όπου θελεις...!

Πού διαφωνεις φίλε μου???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 20:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι το 0.05% στην Ελλάδα. Και εγώ το 98%. Και επειδή μιλούσες για Έλληνες με τον εαρινό αναφέρθηκα στα ποσοστά που αφορούν τους ΈλληνεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 20:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιλάμε για χριστιανούς ορθόδοξους,σε σχεση με τις άλλες θρησκείες στην Ελλάδα, ακόμη Βιομηχανικέ μου ...Απο ...κεκτημένη ταχύτητα, μίλησες;...
Όταν πάμε σε θέματα δόγματος, θα το πάρεις εσύ αλλοιώς, γιατί, οι Ρώσσοι και οι υπόλοιποι ορθόδοξοι,στη γή,που είναι με το παλιο,είναι περισσότεροι, πως να το κάνουμε.....
Άρα, εμείς οι παλιοημερολογιτες, είμαστε η πλειοψηφία, των ορθοδόξων στον κόσμο ....
Σωστός;....

Εδώ στην Ελλάδα -για την Ελλάδα μιλάμε..- είστε ή δεν είστε ισχνότατη μειοψηφία αλλα και παραδείγματα προς αποφυγήν απο τους υπολοίπους Έλληνες Ορθοδόξους φίλε μου???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 20:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 1924 λέει, άλλαξε απο το Ιουλιανό ημερολόγιο στο Γρηγοριανό.
Γιατί?
Ποιός ο λόγος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 20:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είσαι το 0.05% στην Ελλάδα. Και εγώ το 98%. Και επειδή μιλούσες για Έλληνες με τον εαρινό αναφέρθηκα στα ποσοστά που αφορούν τους Έλληνες

Υπ'αυτήν την έννοια φίλε μου Γιώργο και γώ στο 98% βρίσκομαι , μιας και βαπτίσθηκα χριστιανός ορθόδοξος σε ηλικία κάποιων μηνών και δεν ρωτήθηκα αλλα και να με ρωτούσαν -υποθετικά- , σε κείνη την ηλικία θα έλεγα -όπως όλοι...- ότι πεί ο μπαμπάς και η μαμά...ελεύθερη βούληση το λένε αυτό εδώ στην Ελλάδα!

Μολονότι -εσύ δεν βρισκόσουν εδώ τότε..- το έχουμε ξανα-συζητήσει το θέμα και ειχα την αίσθηση ότι είχε κλείσει με τα ποσοστά...άπορώ γιατί το ξανα-συζητάμε το θέμα...υπάρχουν ακόμα απορίες???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 21:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμα αποφασίσεις, αν είσαι χριστιανός ορθόδοξος, ή θέλεις τους χριστιανούς εκτός Ελλαδος, φίλε Εαρινέ, τα λέμε...Μέχρι τότε, μάλλον κριση ...θρησκευτικής ταυτότητας έχεις...
Βιομηχανικέ μου,πιστεύεις στην Αγία Γραφή,δλδ;
Όλα τα λεφτά!!!!!
Φίλε μου allzzaro, το 24, είχαμε χούντα,οπότε, περνούσαν πολλά...
Ο τότε αρχιεπίσκοπος, Χριστόδουλος Παπαδόπουλος,λοιπόν, απο το 23 "προνόησε" και πέρασε το να έχουμε δυο ημερολόγια, ένα πολιτικό, για να μην χάνουμε, λέει την επαφή με τον δυτικό κόσμο κι ένα θρησκευτικό,για να ειμαστε σωστοί στην πίστη μας..Μια πίστη, όμως, που έλεγε, μέσω οικουμενικών συνόδων, ότι το νέο ήταν αφορισμένο και με αναθέματα, πως να το ακολυοθύσαν;....
Ο ίδιος. λοιπόν, το 24, αλλάζει τι έλεγε και λέει"γιατί να έχουμε δυο, ένα, το νέο..."
Με δημοκρατικές διαδικασίες, κούρεμα παπάδες, κυνήγι, φυλάκιση, περάσανε το νέο...
Οι πουλημένοι που δεν ξέρουν τι σημαίνει ορθοδοξία, μπορει να παρδαλεύουν την πίστη τους,οπως θέλουν,αλλα,ο Θεός, έχει ένα ημερολόγιο, δεν άλλαξε..Είναι με το παλιό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 22:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει κάποια ιδιαίτερη σημασία το να ακολουθούμε το νέο ημερολόγιο?
Θέλω να πώ θα είμαστε λιγότερο Χριστιανοί με αυτό ή το νέο ημερολόγιο διαστρεβλώνει κάτι?
Ποιός ο λόγος να αντικατασταθεί το Ιουλιανό απο το Γρηγοριανό τι διαφορά έχουν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 22:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε μου, έχει σημασία,γιατι ξεκίνησε σαν προσπάθεια ουνίας, ένωσης με τους καθολικούς,αλλά δεν πέρασε, όχι ακόμη, τουλάχιστον.....
Θυμήσου την επίσκεψη Πάπα στην Ελλάδα, όταν ήταν αφορισμένος απο τόσες συνόδους και θα καταλάβεις,οτι το ημερολόγιο,δεν ήταν αθώο...Πέραν αυοτύ, το Ιουλιανό,είναι καλό,καθώ,ς πέφτει μέσα στις ημερομηνίες για το Πάσχα, που λέει το Ιερό Πηδάλιο,απο 21 Μαρτίου, μέχρι 22 Απριλίου,γι αυτο και ο Άγιος Γεώργιος, έχει αναστάσιμα τροπάρια, ως εορτάζων, στις 23 Απριλίου.Με το νέο, γιορτάστηκε και 8 Μαίου..Τι σημασια έχει; Η παράδοση, έχει ρόλο στο δόγμα της ορθοδοξίας,αποτελεί ίσο νόμο των ιερών κανόνων.Κι αποτελεί παραβίαση,κολάσιμη πράξη......
Ή είμαστε, ή δεν είμαστε, όχι πως το βλέπουμε εμείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 23:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ημερολόγιο που έφτιαξε ο Ιούλιος Καίσαρας ο οποίος λάτρευε τα ρωμαϊκά είδωλα είναι το ημερολόγιο που αρέσει στο Θεό; Από που το ξέρεις αυτό;

Α,ξέρεις πότε ακριβώς γεννήθηκε ο Χριστός; Νεότερες έρευνες λένε το 5 πΧ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 23:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel, το ιουλιανό ημερολόγιο ήταν επινόηση του Σωσιγένη.

quote:
Α,ξέρεις πότε ακριβώς γεννήθηκε ο Χριστός; Νεότερες έρευνες λένε το 5 πΧ.

Στο "κατά Ματθαίον γεννήθηκε" το 6 παχχ με δικό του γενεαλογικό δένδρο, ενώ στο "κατά Λουκάν" το 7 μαχχ με… διαφορετικό γενεαλογικό δένδρο… και είναι απολύτως φυσικό αυτό, για κάποιο φανταστικό χαρακτήρα.

Εσύ, ας πούμε, ξέρεις πότε γεννήθηκε ο… Ταρζάν;;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 07/05/2010 00:00:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 00:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιάπετ

Ο Ιούλιος Καίσαρας ανάθεσε στο Σωσιγένη και καθιέρωσε το ημερολόγιο αυτό...

Δεν έχουμε πει 100 φορές ότι η ΑΓ δεν είναι ιστορικό βιβλίο; Εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτό... Εγώ λέω για το γνωστό λάθος του Διονυσίου του Μικρού όπως επίσης και το γεγονός ότι ο Ηρώδης(που κυνηγούσε το Χριστό) πέθανε το 4 πΧ.


Α και στην ερώτηση του Τρέχα αν πιστεύω στην Αγία Γραφή...πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ βλάκας για να μην έχεις καταλάβει ότι τα μισά που πιστεύεις (ειδικά για την εξέλιξη) είναι προϊόν παρερμηνείας των χριστεμπόρων που πιστεύεις και δε γράφονται ΠΟΥΘΕΝΑ, ΠΟΥΘΕΝΑ, ΠΟΥΘΕΝΑ στην αγία γραφή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 00:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς.

Ο Σωσιγένης, σαν αστρονόμος και μαθηματικός "ρύθμισε" το ημερολόγιο, κατ' εντολήν του Ιούλιου καίσαρα.

Δε διαφωνώ σ' αυτό, απλά έκανα μια διόρθωση σ' αυτό που είπες λίγο πριν:

quote:
Το ημερολόγιο που έφτιαξε ο Ιούλιος Καίσαρας


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 00:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Δεν έχουμε πει 100 φορές ότι η ΑΓ δεν είναι ιστορικό βιβλίο; Εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτό...

Είναι όμως η μοναδική "πηγή" για τη γέννηση του χριστού.

Εσύ γνωρίζεις κάποιον ιστορικό της εποχής, που να αναφέρει τη γέννηση του χριστού;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy