ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιος ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 14:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
euroapaios
quote:
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η δική σου κρίση-σοφία, είναι ανώτερη από αυτή του Θεού?

Είναι κουτό και αλαζονικό να ισχυριστεί ενας θνητός κάτι τέτοιο.
Ο τίτλος του θέματος είναι ``ποιός ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού``.
Για να διαπιστώσουμε το χαρακτήρα του Θεού των Εβραίων θα πρέπει πρώτα να δούμε ποιός είναι στα αλήθεια ο ``τετραγράμματος``.
Η Βίβλος είναι ενα πάζλ.
Οπως και να μετακινήσεις τα τετραγωνάκια είτε με Ελοχίμ, είτε με Γιαχβέ είτε με οτιδήποτε αλλο θα σχηματιστεί το Θεός.
Τετραγωνάκια ομως υπάρχουν πάρα πολλά εκτός της Βίβλου που αν τα μετακινήσεις βγαίνουν και αλλα σχήματα.
Μερικά τετραγωνάκια οπως πχ αυτό του Μελχισεδέκ ιερέα της Σαλήμ από την άλλη ως «ιερέας του Θεού του Υψίστου» (El Elim).
Ο Μελχισεδέκ πιστεύει στον ιδιο θεό με τον Αβραάμ συνεπώς Ελ Ελίμ και Γιαχβέ είναι ενα και το αυτό πρόσωπο.
Αξίζει εδώ να αναφερθεί ότι οι αρχαίοι Έλληνες Βασιλείς ήταν ταυτόχρονα και Αρχιερείς, ακόμη και ο εκ των Αρχόντων της αρχαίας Δημοκρατίας της Αθήνας, ο Βασιλεύς, είχε αρχιερατικά καθήκοντα (ο νοών νοήτω)
Ο Μελχισεδέκ ως ιερέας της Σαλήμ αλλά και ως Βασιλεύς σχετίζεται με τους ιδρυτές της παλαιάς πόλης Σαλήμ αργότερα (Ιερουσαλήμ) ιδρυτής της οποίας φαίνεται να είναι Σαρπηδόνας.
Ο Αβραάμ φαίνεται να είναι ο πρώτος που του μιλά ο Θεός. Δεν γνωρίζει ποιός είναι και ρωτά ποιός του μιλά.
Ο Αβραάμ φαίνεται να κατάγεται απο οικογένεια ειδωλωλατρών, πρόνονοι του Αβραάμ ομως φαίνεται να γνωρίζουν πολύ καλά ποιός είναι ο Ελ Ελίμ ειδικά ο Ενώχ ο οποίος κατοικούσε με τους αγγέλους (Ελοχείμ) τα ονόματα των οποίων σύμφωνα με πηγές εκτός Βίβλου φαίνεται να αρχίζουν απο ``ΕΛ``.
Ο Αβραάμ συνεπώς θα πρέπει να γνώριζε με ποιόν ακριβώς μιλά δεν τον χωρίζουν και πολλές γενιές απο τους προγόνους του αυτούς.
``Στην Αιγυπτο τότε βασίλευαν οι Θεοί`` ποιοί θεοί? οι εκπεσόντες άγγελοι ενας εκ των οποίων και ο Ελ Ελίμ πολύ πιθανόν ο Σεθ τον οποίο ταυτίζουν και με τον Τυφώνα.
Ο φίλος ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ στο ``ΠΑΡΑΞΕΝΟ`` στο τόπικ για το ``2012`` στις τελευταίες σελίδες κάνει μια αναφορά πολύ αξιοσημείωτη βασιζόμενος στο μασοριτικό κείμενο οπου αναφέρει στα αρχαία εβραικά τη λέξη ``καμποντ`` οπου στη μετάφραση των 72 μεταφράζεται ως ``δόξα``.
``Θέλω να δώ τη δόξα σου`` λέει ο Μωυσής στο Θεό στο Σινά.
Στα αρχαία εβραικά η λέξη ``καμπόντ`` μεταφράζεται ως ``βαρύ μεταλλικό αντικείμενο``.
Διαβάστε για περισσότερα το σχετικό τόπικ είναι πολυ αναλυτικο και κατατοπιστικό.
Ο ``τετραγράμματος`` κατ` εμέ δεν ειναι αλλος παρά ενας απο τους εκπεσόντες και δεν έχει καμμία σχέση με τον δημιουργό που αναφέρεται στη δημιουργία του ανθρώπου και θα πρέπει να είναι κάποιος πολύ αφελής για να τον ταυτίσει και με το Θεό.
Αυτός ειναι και ο λόγος που ο ``τετραγράμματος`` στέλνει τον Αβραάμ στην Αιγυπτο αυτός είναι ο λόγος που στέλνει τον Μωυσή μέσα στα Αιγυπτιακά ιερατεία , αυτός είναι και ο λόγος που ο Ακενατών σβήνεται απο όλα τα μνημεία (διαβάστε σχετικά).

Δεν μπορώ φίλε Νώντα λοιπόν να ασπαστώ τις φιλοδοξίες ενός εκπεσόντος αγγέλου που διώκεται για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας ούτε να τον ταυτίσω με τον Θεό που εγώ θέλω και δεν απαιτείνα τον προσκυνώ.
Σε φιλώ συγχώρεσε με αν λέω βλακείες..ή για κάποια λαθάκια που μπορει να έχω κάνει.
ΥΓ Θα λάβω πολύ σοβαρά υπόψιν οτιδήποτε σχολιάσεις γιατί σε θεωρώ πολύ γνώστη...


Edited by - allzzaro on 01/04/2010 14:48:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 14:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι έκανε λέει?..... είσαι? χριστιανός?.....να πω κι εγώ ένα με τον Τοτό?

Δεν βλέπω ως ανέκδοτο φίλε Νώντα την πίστη ενός ανθρώπου οποια και αν είναι αυτή. Είτε κάποιοι πιστεύουν στο δωδεκάθεο είτε είναι παγανιστές είτε Χριστιανοί είτε Μουσουλμάνοι είτε Ινδουιστές.
Δεν μπορώ να γελάσω με αυτό που πιστεύουν.
Απλά το ερευνώ και πρός μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω πως κάτω απο κάθε ναό Χριστιανικό κρύβεται ενας αρχαίος ναός ειδικά της Αρτέμιδος οπως πχ αυτός στην Πάτμο που έπάνω του χτίστηκε το μοναστήρι του Ιωάννη του Θεολόγου.
Ολοι οι Ελληνες αρχαίοι θεοί φαίνεται να είναι ξενόφερτοι οι οποίοι συμβολίζουν μεταξύ αλλων και τα στοιχεία της φύσης, δημιουργήματα του ενός και μοναδικού Θεού και δεν μπορώ να γελάσω με αυτούς που θεωρούν τα στοιχεία της φύσης ως ενα ενδιάμεσο τρόπο επικοινωνίας με το Θείο.
Πολύ ωραίο θέμα φίλε Νώντα είναι αυτό που άνοιξε ο φίλτατος elo για το πως χτίζονται οι θρησκείες του οποίου το νόημα δεν μπορείς να διανοηθείς και μπαίνεις και γράφεις κάνοντας σέρφινγκ αγκαλιά με τη Βίβλο.
Το γράσσο στα μάτια φίλε Νώντα ειδικά αν είναι γραφιτούχο μπορεί να στα κάψει ακόμα μπορεί να προχωρήσει και στο μυαλό. Αυτό δεν ισχύει μόνο για σένα αλλα για όλους μας.

Κάτι αλλο Νώντα που θέλω να σχολιάσω αυτό που αναφέρεις σχετικά με τις ``κτηνοβασίες`` που κατά κόρον λοιδωρείται απο τις σελίδες του απολογητή είναι οτι πρώτος ο Οσιρις φαίνεται να καταργεί την ανθρωποφαγία και ο Κέκρωπας την ανθρωποθυσία.
Η κτηνοβασία φαίνεται να ωχριά μπροστά σε αυτά... νομίζω.
Τώρα αν η Βίβλος καυχιέται οτι ο θεός σταμάτησε τις κτηνοβασίες θα ήμουν ιδιαίτερα ικανοποιημένος αν σταματούσε πρώτα τις αιματοχυσίες..

Edited by - allzzaro on 01/04/2010 14:40:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 18:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, φίλε μου allzzaro, λίγα μηνύματα πιο πάνω, έλεγες, ότι δεν είμαστε, ή κάποιοι που δηλώνουν χριστιανοί δεν είναι χριστιανοί,λές και είναι μοναδικό φαινόμενο, η ύπαρξη και ολιγόπιστων...
Δεν μπορείς να κρίνεις τις ενέργειες ενός Θεού, όταν δεν κατανοείς,την διάνοια Του...Όταν δεν καταλαβαίνεις τη λογική των πράξεων Του, ως άνθρωπος και μερικός....
Αν μιλάμε για Ελοχείμ και Νεφελείμ,μιλάμε για άλλο απο τον Θεός...Ο Θεός είναι πνεύμα και άσπιλος, τα ενδιάμεσα ήταν που έκαναν την μίξη των υποστάσεων και φυσικά, έχουν συγκεκριμένη ονομασία, είνα αυτο που λέμε δαίμονες....Γιατί, έχουν ξεχωριστή υπόσταση μες στο χρόνο και η υπόσταση αυτή, αλλάζει.... Και σήμερα ενεργούν, φανερά ή κρυφά...Υποστηριζεται και μαρτυρείται κάτι τέτοιο....
Μήπως έχουν ημερομηνία λήξεως και βιάζονται, ή απλα δεν αντέχουν άλλο, εκεί που βρισκονται;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 19:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανός φίλε Βαγγέλη είναι αυτός που ασπάζεται τη διδασκαλία του Ιησού. Οταν σου ρίχνουν χαστούκι θα γυρνάς και το αλλο μάγουλο και οταν σε σταυρώνουν θα παρακαλάς το θεό να τους συγχωρήσει.
Εσύ Βαγγέλη μου οταν σε έβριζε ο Εαρινός τον έβριζες εις διπλούν.
Στο είπαμε στο ξαναείπαμε.. το βιολί σου εσύ, συνέχιζεις να βρίζεις.
Δεν μου δίνεις κάποιες απτές αποδείξεις οτι είσαι Χριστιανός.
Οι Χριστιανοί δεν βρίζουν φίλε ακόμα και αν τους βρίζουν και απο τη στιγμή πού βρίζεις δεν μπορείς να ονομάζεσαι Χριστιανός.
Με το να μου λές κάνω το σταυρό μου, είμαι καλός Χριστιανός, και να μου έχεις τη βίβλο παραμάσχαλα.. ε.. αυτό δεν σε κάνει Χριστιανό φίλε τρεχαγύρευε.
Με το να μου πλέκεις το εγκώμιο του Γιαχβέ αυτό δεν σε κάνει Χριστιανό φίλε μου. Ο νόμος του Γιαχβέ είναι ενάντια στο νόμο του Ιησού.
Πάρτετο χαμπάρι δεν προσκυνάτε τον Μεγαλοδύναμο προσκυνάτε εναν Ελοχίμ. Εναν Ελοχίμ που καταζητείται για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.
Σήμερα Μεγάλη Πέμπτη θρηνούμε για τη σταύρωση του Ιησού.
ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ οι Ρωμαίοι αλλά τα ιερατεία του Γιαχβέ.
Τι μου πλέκετε το εγκώμιο του Γιαχβέ οταν τα ιερατεία του σταύρωσαν τον Ιησού.


Edited by - allzzaro on 01/04/2010 19:56:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 19:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανός,όπως το αναφέρεις φίλε allzzaro, είναι όταν βρίσκεσαι σε μια ειρηνική κοινωνία, σε εποχές αναταράξεων, η συμπεριφορά διαφέρει...Δεν λέω δεν είναι έτσι κάθετα,αλλά,υπάρχουν ο ιδιομορφίες που αλλάζουν τις κινήσεις...
Όπως και νάχει, θα ήθελα τη γνώμη σου σε παρακαλώ,για μια περίπτωση αμυοτροφικής πλευρικής σκλήρυνσης, που θέλω να κάνω θέμα, σε σχέση με τοσύνδρομο του κόλπου...Επικοινώνησε μαζί μου,με προσωπικό μήνυμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 20:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eλα μην πανικοβάλεσαι επικοινώνησα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 20:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Δεν μπορείς να κρίνεις τις ενέργειες ενός Θεού, όταν δεν κατανοείς,την διάνοια Του...Όταν δεν καταλαβαίνεις τη λογική των πράξεων Του, ως άνθρωπος και μερικός...»

Το θέμα είναι ΠΟΘΕΝ προκύπτει ότι οι όποιες πράξεις ή γεγονότα είναι «ενέργειες ενός θεού»?

Πόθεν τεκμηριώνεται ότι έχει ανθρώπινη διάσταση η όποια διάνοια του όποιου Θεού?

Ποιός είναι αυτός που κατέχει ΓΝΩΣΗ, ώστε να ΕΞΗΓΗΣΕΙ, να ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙ τη λογική ενός Θεού?

Και εάν αναζητήσουμε την ΑΛΗΘΕΙΑ σε αυτά τα απλά ερωτήματα, τότε θα φανεί και τι φαντάζεται ο καθένας ως «Θεό», τι ορέγεται ως αποκλειστικό του βιλαέτι ο κάθε ρασοφορεμένος, τι συνεπώς σχολιάζει ως «διάνοια Θεού» ο κάθε τροχός της εσχατολογικής άμαξας απο τα βάθη της Ανατολής....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 21:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Schwabe που ήσουν εσύ βρεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 21:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαγγέλη η νόσος του Σαρκό αρχικά μοιάζει και με άλλες νόσους.
θα πρέπει να γίνει μια σειρά εξετάσεων νευρογραφημάτων και ηλεκτρομυογραφημάτων θα πρέπει να γίνουν κάποιες ειδικές μαγνητικές MRI να γίνουν βιοψίες απο τη σπονδυλική στήλη εως ότου καταλήξουν οτι πρόκειται για ALS.
Να υποθέσω οτι ο-η πάσχων είναι μεγάλης ηλικίας και εύχομαι να μην είναι ALS ή κάτι αλλο παρόμοιο..
Βασική ένδειξη της ALS είναι η παράλυση ξεκινά απο τα χέρια και τα δάκτυλα, ομιλία, κατάποση , και αργότερα στο περπάτημα μέχρι τη γενική παράλυση. Το σύνδρομο του κόλπου έχει διαφορετικές ενδείξεις συμπεριλαμβανομένου του στρές των πονοκεφάλων της αμνησίας πυρετοί αλλά και παράλυσης.

Edited by - allzzaro on 01/04/2010 21:15:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 21:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro:
«O Schwabe που ήσουν εσύ βρε»

Μέρες που ναι, είπα να δω τι γίνεται σε ετούτη την γωνιά φίλε μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 21:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλά έκανες εδώ με τον europaio προσπαθώ να τον πείσω οτι δεν κρατά τον ουρανό στην πλάτη του τώρα δεν ξέρω μέρες που είναι αν είναι σωστό να συζητάμε τέτοια πράγματα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 00:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν, καλώς τον άσωτο,( στο κλίμα των ημερών,...)καλό μας φίλο Schwabe....
Αγαπητέ allzzaro,δεν πανικοβαλλομαι, απλά σήμερα, μίλησα με τον άνθρωπο σήμερα και επειδή ήξερα ότι ήταν ασθενής ALS, γι αυτό σε ρώτησα, πριν παω να μάθω κάποια πράγματα..Θυμόμουνα ότι κάτι είχες αναφέρει και ήθελα να συνεργαστούμε, εφόσον ήξερες κατι κι είχες χρόνο και διάθεση.....
Του ειπα, ότι ξέρω δυο άτομα(εναν ..εσένα...) κι οτι θα το ψάξω...Και το εννοώ...
Ο άνθρωπος, ήταν προιστάμενος σε βαριά υπηρεσία...Το 2006, άρχισε με το χέρι και τώρα,είναι παράλυτος και επικοινωνεί με άλλους με το κομπιούτερ, σε όλο τον κόσμο...Ξέρει πολύ καλά τι έχει,μέχρι Αμερική έφτασε,με εξετάσεις, που δεν διαπιστώνουν απο τι προέρχεται η νόσος και έτσι,δεν έχουν και θεραπεία...
Απλά, με ενδιαφέρει, το ότι αυξηθηκε η συχνότητα της νόσου σημαντικά, απο 1 στο εκατομμύριο,σε 1 στις 100 χιλιάδες τα τελευταία 10 χρόνια,ενώ συνδέεται με τη νόσο του Λάιμ,όπως και το σύνδρομο του κόλπου.......Είναι σημαντική αύξηση και σατανικές οι συμπτώσεις....Δεν νομίζεις;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 02:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

``Θέλω να δώ τη δόξα σου`` λέει ο Μωυσής στο Θεό στο Σινά.
Στα αρχαία εβραικά η λέξη ``καμπόντ`` μεταφράζεται ως ``βαρύ μεταλλικό αντικείμενο``.

Η ετυμολογία που παραθέτεις allzzaro είναι εντελώς αστήρικτη. Δες π.χ εδώ:
http://biblelexicon.org/exodus/33-18.htm
(κάνε κλικ και στη λέξη kabad)

Ακόμη και γεματριακά καμπάντ=32=λεμπ(καρδιά)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 15:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ετυμολογία που παραθέτεις allzzaro είναι εντελώς αστήρικτη.

Εσύ απο πού ορμώμενος κρίνεις οτι είναι αστήρικτη.

Δια δές εδώ..

http://www.searchgodsword.org/lex/heb/view.cgi?number=03513

Η κύρια ερμηνεία είναι το βαρύ ...

http://original.biblebrowser.com/hebrew/3513.htm
Η κύρια ερμηνεία είναι το να είναι το βαρύ, το να είναι το λαμπρό, το αστραφτερό

Εδώ δίνεται και κάποια ερμηνεία σχετικά με το πως απέδωσαν το ``δόξα`` οι μεταφραστές....

http://www.seventhundersministry.com/teachings/kabad1.htm

cabad λοιπόν βαρύ, αστραφτερό που κάνει πολύ θόρυβο μέσα σε μια θολή απο σκόνη... έτσι ακριβώς περιγράφει η βίβλος την παρουσία του Γιαχβέ στο όρος Σινά..

Edited by - allzzaro on 02/04/2010 16:00:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 18:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Στα αρχαία εβραικά η λέξη ``καμπόντ`` μεταφράζεται ως ``βαρύ μεταλλικό αντικείμενο``

Μα όλα τα λινκ που παρέθεσες (κι αν θες και έντυπα λεξικά, έχω) λένε το ίδιο. Καμποντ= δόξα, δύναμη, μεγαλείο. Το βαρύ όπως ο καθένας πιστεύω καταλαβαίνει πάει μεταφορικά ως "ευμεγεθής". Η εβραική άλλωστε την οποία ψιλοκατέχω είναι στεγνή γλώσσα χωρίς πολλές αλληγορίες.
Τώρα εσύ λες αντί για βαρύ, "βαρύ μεταλλικό αντικείμενο. Κάποια θεωρία άλα Daniken μου μυρίζει, και η τσόντα φράση μπήκε για να δέσει η σάλτσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 19:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα όλα τα λινκ που παρέθεσες (κι αν θες και έντυπα λεξικά, έχω) λένε το ίδιο. Καμποντ= δόξα, δύναμη, μεγαλείο.

Τη λέξη ``βαρύ`` πρώτο πρώτο ως κύρια ερμηνεία δεν το βλέπεις?
Ολα τα αλλα τα βλέπεις αυτό δεν το βλέπεις?

quote:
εβραική άλλωστε την οποία ψιλοκατέχω είναι στεγνή γλώσσα χωρίς πολλές αλληγορίες.

Ψιλοκατέχεις τα νέα εβραικά υποθέτω.
Η λέξη kabad είναι γραμμένη στα αρχαία εβραικά.
Τα αρχαία εβραικά μια νεκρή γλώσσα για πολλούς αιώνες η σύγχρονη ερμηνεία τους είναι αρκετά αλληγορική.
Πέφτεις πολύ έξω λοιπόν.
Κατά τη μετάφραση των 72 οι Αλεξανδρινοί λόγιοι μετέφρασαν μέσα απο τα μασοριτικά κείμενα τα αρχαία Εβραικά και στην προκειμένη περίπτωση μετέφρασαν χρησιμοποιώντας πλατωνική ορολογία αφενός αφετέρου θα έπρεπε να ``δένει και η σάλτσα``.


quote:
Τώρα εσύ λες αντί για βαρύ, "βαρύ μεταλλικό αντικείμενο

Τι θές να λέω?
Εσύ οταν λές κάτι βαρύ απο τι υλικό θα πρέπει να είναι.
Η απο πέτρα ή απο μέταλλο.
Λές να κατέβηκε ο Γιαχβέ καβάλα σε κανένα μενίρ?
Η σάλτσα δένει, μαγειρεύοντας με το βαρύ και βαρύ σημαίνει κάτι το μεταλλικό. Επίσης δένει με το λαμπερό, πιστεύω να το είδες και αυτό.
Λαμπερό και βαρύ μεταλλικό φαίνεται να μεταφράζεται η λέξη kabad λοιπόν και κρύβεται ο Μωυσής πίσω απο τις πέτρες κοιτώντας απο μια σχισμή και μόνο απο πίσω (οταν θα φεύγει). Ολα αυτά μετά απο καθοδήγηση του Γιαχβέ μιας και ο Μωυσής απαίτησε απο τον Γιαχβέ να δεί την kabad του.
Tώρα τι θα στράβωνε περισσότερο το Μωυσή για να κρυφτεί.
Η δόξα του Γιαχβέ ή μία λάμψη απο ενα βαρύ μεταλλικό αντικείμενο?

Edited by - allzzaro on 02/04/2010 19:21:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2010, 22:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:
Μέρες που ναι, είπα να δω τι γίνεται σε ετούτη την γωνιά φίλε μου...

Mιάς και φάνηκες κατά δώ εχω κάτι για σένα.
Εν αρχή (και εν τέλει) ήν ο Λόγος: Σκέψεις για το νέο κύμα των αθεϊστών

http://www.dasein.gr/content.php?id=143

Τι βρίσκω ε...?

Εσύ λοιπόν θα τολμούσες να πείς στο Θεό δεν σε πίστεψα γιατί δεν υπήρχαν επαρκή στοιχεία?
Αν δηλαδή υπάρξουν επαρκή στοιχεία για να πεισθείς για την ύπαρξη του δημιουργού θα πεισθείς? Και αν πεισθείς τι θα αλλάξει στη ζωή σου?

Edited by - allzzaro on 02/04/2010 22:25:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 09:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Allzzaro μου σχετικά με το «βαρύ μεταλλικό αντικείμενο» που αναφέρεις
Είναι λογικό να σκέφτεσαι ότι πρόκειται για κάποιο αντικείμενο μεταλλικό ή ίσως πέτρινο διότι είναι κάπως περίεργο να υπάρχει αίσθηση βάρους στην επαφή με κάποια δύναμη.

Θυμήθηκα ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Stanislas de Guaita «Το πρόβλημα του κακού στο αστρικό πεδίο-μέρος δεύτερο» των εκδόσεων Τετρακτύς, το οποίο αναφέρεται στα συμπεράσματα του βαρώνου du Potet για το σιωπηλό συμβόλαιο

«.......Αισθάνθηκα την επίθεση αυτής της φοβερής δύναμης. Μια ημέρα έκανα πειράματα που βασίζονταν σε νέες προσωπικές ανακαλύψεις. Και τότε, αυτή η δύναμη την οποία επικαλέσθηκα με ταρακούνησε. Έμοιαζε να δημιουργείται ένα κενό γύρω μου και να περιβάλλομαι από ένα είδος ελάχιστα χρωματισμένου ατμού. Όλες μου οι αισθήσεις ήταν σε μεγάλη υπερένταση και αυτό που δεν μπορούσε να είναι πλάνη, ήταν ότι τα πόδια μου λύγιζαν στην φυλακή τους, έτσι που αισθανόμουν έναν ισχυρότατο πόνο. Το σώμα μου παρασυρμένο από ένα είδος δίνης ήταν παρά την θέλησή μου αναγκασμένο να σκύψει και να λυγίσει.

Ο δεσμός είχε δημιουργηθεί και το συμβόλαιο είχε συναφθεί. Μια απόκρυφη δύναμη μου είχε προσφέρει τη συμπαράστασή της, είχε συνενωθεί με τη δική μου δύναμη και μου επέτρεπε να δω το φως.
Έτσι ανακάλυψα την ατραπό της αληθινής μαγείας....»

Αυτό το σκύψιμο και λύγισμα που περιγράφεται είναι αποτέλεσμα αυτής της, ας πούμε, ιδιότητας του βάρους (όπως μπορεί ο άνθρωπος να το εκφράσει) της δύναμης.

Εύχομαι Καλή Ανάσταση, να είστε καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 10:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είθε να αναστηθει ο Θεός που βρίσκεται μέσα μας, φίλη μου pyramid,
να λές,γιατί, αυτό συμβολίζει ο θάνατος του σώματος και η ανάσταση του πεσόντος πνεύματος,στο θείο δράμα.....
Εμείς,είμαστε το αντικείμενο που πρέπει να αναστηθεί, δεν είναι εμφανές;;...
Να βρούμε πως "πεθάναμε"ώστε να ανστηθούμε...
Να βρούμε πως είναι ο Θεός, για να βρούμε και το πως ειμαστε εμείς,αφού είμαστε κατ εικόνα και κατ ομοίωσην...
Αυτο που γράφεις, φίλε μου allzzaro, είναι μια μεγάλη αλήθεια, που αποφεύγουν να αναλογιστούν πολλοί αθεοι και ένθεοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 11:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro:
«Εσύ λοιπόν θα τολμούσες να πείς στο Θεό δεν σε πίστεψα γιατί δεν υπήρχαν επαρκή στοιχεία? Αν δηλαδή υπάρξουν επαρκή στοιχεία για να πεισθείς για την ύπαρξη του δημιουργού θα πεισθείς? Και αν πεισθείς τι θα αλλάξει στη ζωή σου?»

Ενδιαφέρον. Το θέμα είναι τι εστί αρχικά Θεός, Θείο.

Προσωπικά, δεν μηδενίζω το μετα-φυσικό, αλλά το θέτω υπό αμφισβήτηση σε μια οδό αναζήτησης. Δεν θέτω θέσφατα, ούτε κάτω απο τα όρια της επιστήμης.

Θεωρώ εαυτόν ευρύτερα Ένθεο και οπαδό της έρευνας, μη αποδεχόμενος την στενή και εγκιβωτισμένη άποψη της έννοιας του Θείου που δήθεν παρεμβαίνει και έχει προσωπικό χαρακτήρα, όπως συμβαίνει με τις Αβρααμικές θρησκείες και τα πάμπολλα παρακλάδια τους.

Εάν θα θέταμε συνεπώς μια βάση συζήτησης, θα έλεγα ότι ο Αγνωστικισμός είναι η κοντυνότερη κοινωνία σκέψης.

Άρα, εάν υπάρξουνε ικανά στοιχεία δεν είμαι σε θέση να προεξοφλήσω το αποτέλεσμα της κρίσης καθώς πολλοί παράγοντες θα παίξουνε έναν ρόλο, και φυσικά και πάλι θεωρώ ότι στην καλύτερη περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι 50%-50% ως προς την ορθότητα του. Άνθρωποι είμαστε μονάχα..

Όμως, γενικά δεν μου αρέσουνε οι υποθέσεις και προπάντων οι προβλέψεις, παρά η αντίδραση.

Η προβλέψεις είναι σχεδόν αδύνατες, ιδιαίτερα εάν πρόκειται για το μέλλον. Και ο Θεός θέλει να πραγματεύεται το μέλλον....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 11:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικότερα, η στάση του αρχαίου Έλληνα σοφιστή Πρωταγόρα ως προς το ερώτημα της ύπαρξης των Θεών είναι χαρακτηριστική της άποψης που πρεσβεύω:

«Για τους θεούς δεν μπορώ να γνωρίζω τίποτα: ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν. Γιατί είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε. Από τη μία το άδηλο του ζητήματος και από την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής».

Αυτά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 11:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μερα,αγαπητέ μου Schwabe,αλλά,για να καταλάβω,για σένα, ο άνθρωπος,δεν είναι αιώνια ύπαρξη.....Ή, δεν υπάρχει τίποτε πέραν της εδώ ζωής,εννοείς;...
Και ο δημιουργός όλων;Δεν υπάρχει ή δεν ζει;Ακόμη κι ο δημιουργός των νόμων, της φθοράς;Αυτός που έπλασε τον κόσμο,γιατί ο κόσμος ειναι δημιούργημα.....Αλλοιώς δεν βρίσκεται ο ίδιος έξω αυτών, οπότε, τυγχάνων άφθαρτος;....
Δεν υπάρχει ενδιαφέρον γι Αυτόν;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 14:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη

Τα υπόλοιπα από Τρίτη....

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Δεν είν'αλήθεια πιο χρυσή,
σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν. "
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 18:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθώς ανέστη ο Κύριος...
Και ας σκάσουν οι οχθροί μας!!!!....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Βαγγέλη, ...... δεν αργούν να εκμεταλλευτούν το χιούμορ σου!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν. "
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Καλή σου μερα,αγαπητέ μου Schwabe,αλλά,για να καταλάβω,για σένα, ο άνθρωπος,δεν είναι αιώνια ύπαρξη...»

Να καταλάβεις?

Νομίζεις ότι έχεις καταλάβει ότι ο άνθρωπος είναι δηλαδή ύπαρξη αιώνια? Λάθος φίλτατε. Δεν το έχεις καταλάβει, ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΤΕΨΕΙ.

trexagireve:
«Ή, δεν υπάρχει τίποτε πέραν της εδώ ζωής,εννοείς;...»

Μπορεί ναι, μπορεί όχι. ΟΥΔΕΙΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

Βλέπεις, κανείς έως σήμερα δεν κατάφερε να πιστοποιήσει τα όσα του μάθανε να πιστεύει, κανείς δεν έβαλε το δάκτυλο του στο σημείο των αποδείξεων, παρά μόνο στο σημείο των ευγενών υποθέσεων, δηλαδή της προστασίας που παρέχει η άγνοια της πίστης.

trexagireve:
«Και ο δημιουργός όλων;Δεν υπάρχει ή δεν ζει;»

Ο Δημιουργός? ΤΙ ΕΣΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ?

Εάν ζει δεν το γνωρίζει κανείς, ούτε το γνώριζε ποτέ κανείς. Πάντως η «απουσία» του υποτιθέμενου Δημιουργού, δεν λείπει σε κανέναν μέσα απο την καθημερινότητα των ανθρώπων στη γη...

trexagireve:
«Αυτός που έπλασε τον κόσμο,γιατί ο κόσμος ειναι δημιούργημα.»

Είτε το Σύμπαν, και όχι απλά ο κόσμος, είναι ο Δημιουργός, ως ο άχρονος Δημιουργός που εμείς αντιλαμβανόμαστε μέσα απο τον μικρόκοσμο εντός του Σύμπαντος που προσωρινά βρισκόμαστε, είτε κάτι άλλο ενυπάρχει στη μητέρα Φύση και δεν το βλέπουμε καν.

Εμείς, αποκαλούμε «Θεό» την σιωπή που μας αγκαλιάζει, την αβεβαιότητα που μας τρομάζει. Κατανοητό, αλλά όχι και θέσφατο ως εκάστοτε υποστασιοποίηση που εμείς πάλι δίνουμε.

trexagireve:
«Δεν υπάρχει ενδιαφέρον γι Αυτόν;.»

Εκείνος, έχει ενδιαφέρον για μας? Αυτό με ενδιαφέρει, και όχι το αντίστροφο.

Και ένα πραγματικό ενδιαφέρον, πλήν επιπόλαιων, επισφαλών και ενίοτε γελοίων παραδοχών δεν έχω έως τώρα διαπιστώσει απο ότι κυκλοφορεί ως υπόσταση «Εκείνου»...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 19:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Schwabe,απο νεαρής ηλικίας,έψαχνα, περιεργα πράγματα,
πιστεύοντας, ότι έχουν μια συμπληρωματική γνωση,που χρειάζονταν....Νόμιζα, ότι η γνώση, έχει ελλείψεις,τότε δεν κατανοούσα,ότι υπάρχει και ο κατάλληλος καιρός, πέραν της καταλληλης ηλικίας....
Το λέω αυτο γιατί,η αιωνιότητα της ύπαρξης του ανθρώπου, αποδεικνύεται περίτρανα, μέσα απο τις ιδέες και θέσεις των αρχαιων Ελλήνων φιλοσόφων, που μένουν αιώνιοι,γιατί τις έθεσαν....Αποδεικνύεται επίσης, απο το ότι υπάρχει εξέλιξη συνεχής,πολιτισμική και του ειδους, διαφορετική απο τα ζώα και βέβαια,όχι μόνο για το σώμα, αλλά και το πνεύμα...Αυτο είναι μια διατήρηση, μια αιωνιότητα του ανθρώπου, με πολύ πρόχειρα παραδείγματα....
Το πέραν της ζωής, αφορά σε αυτο το πέρας το ίδιο και το επέκεινα, που ένας εν ζωή δεν βιώνει,αλλά μπορεί να αισθανθεί,μέσα απο τρόπους πνευματικούς...Ήμουν πριν λίγο, λεπτά, με άτομο που βίωσε τον θάνατο και επανήλθε...Μου έχει πει τις εμπειρίες του και ξέρω, ότι πια πιστεύει στην μετά θάνατον ζωή, παρά το ότι ήταν άθεος ως κομμουνιστής πριν...Υπάρχουν άνθρωποι, που δηλώνουν ότι το έζησαν,λένε κοινά στοιχεία,θέλει σεβασμό και μελέτη, γιατι υπάρχει μετά, το πνεύμα δεν πεθαίνει...Όλοι το ξέρουμε αυτό..
Ο Δημιουργός φίλε μου, ζει όπως εγω με τα μέλλοντα εγγόνια μου, με εμπειρία και συγκατάβαση...Έχουμε άλλο χρόνο μαζί Του και αυτό,δεν το συνυπολογίζεις...Η σοφία των έργων Του,αποκλείει το φυσικό φαινόμενο, δίχως παρέμβαση του Θεού,όταν και η ιδια η ύλη, κάπου υπακούει...
Πολλές φορές, ο Θεός μιλάει μαζί μας, με τη μορφή άλλων...Δεν το ξέρουμε....Είναι κάποιες φορές, που κάποιοι άνθρωποι, λενε, ή κάνουν κινησεις, που δεν είναι καθαρά δικές τους.....Ο Θεός,φίλε μου, δεν έχει ανάγκη να φανεί..Ξέρει ότι Υπάρχει..Εμείς, κάνουμε θόρυβο, πολύ φασαρια,σαν παιδιά...
Αλλά, πέραν όλων, το αύριο του ανθρώπου, πως το βλέπεις;Όχι ένα κοντινό,ας πούμε,μετά απο 200 χρόνια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 20:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

χαίρομαι που μετά από αρκετούς μήνες απουσίας το επίπεδο της συζήτησης είναι καλό.

Πολύ ενδιαφέρων το άρθρο του Στάθη Ψύλλου που αναφέρει ο allzzaro.
Το πνεύμα του είναι λίγο διαφορετικό από αυτό που θέτει ως ερώτηση στον schwabe o allzzaro.

Η απάντηση η δική μου ως αθεϊστής στον Θεό που μου αποκαλύπτεται "τελικά" θα είναι η εξής:

"Αφού υπάρχεις γιατί άφησες τόσο καιρό τα στίφη των φανατικών από όλες τις θρησκείες να εκμεταλλευτούν το όνομά σου;
Γιατί ανέχτηκες τόσες σφαγές, εθνοκαθάρσεις που έγιναν στο όνομά σου;
Γιατί άφησες να πεθαίνουν μικρά παιδιά από πείνα και φτώχεια ενώ κάποιοι άλλοι πλούτιζαν;

Απολογίσου για τις αμαρτίες σου έναντι της ανθρώπινης φυλής. Απολογίσου για την απαράδεκτη ηθική σου.
Δώσε εξηγήσεις για τον φανατισμό και το μίσος που έσπειρες στην κοινωνία ανά του αιώνες
Στείλε στην κόλαση όλους του παπάδες δεσποτάδες και Αγίους που καπηλεύτηκαν το όνομά σου."

---------------------------------------------------

Για να μην είμαστε αφελείς, διαβάζοντας το εν λόγων άρθρο είδα ότι άλλο είναι αυτό που εννοεί ο ποιητής.
Η επιστήμη είναι ο τρόπος εξήγησης της φύσης και όχι η όποια θρησκεία.
Στο κάτω κάτω της γραφής ποιά θρησκεία θα εξηγήσει την φύση και τα φαινόμενα; η Χριστιανική; η Μουσουλμανική; η Ινδουιστική; η Βουδιστική;
Και γιατί όχι μια νέα θρησκεία που ονομάζεται "Νεοποτηρισμός";
Γιατί να μην είναι αυτή η "σωστή" Θρησκεία;

Θα μου πείτε και ορθά μάλιστα ότι πρέπει ο "Νεοποτηρισμός" να αποδείξει την ύπαρξη του Θεού του και να μας πει τις θεωρείες του.

Θα σας ρωτήσω με την σειρά μου: "Έφερε καμια θρησκεία αποδείξεις;"

Όσες "μη" αποδείξεις έφερε η κάθε Θρησκεία από τους θεολόγους της άλλες τόσες θα φέρει και ο "Νεοποτηρισμός". Σ' αυτήν την βάση θα κρίνει όλους όσους έχουν άποψη και κυρίως του άθεους (που χαλάνε την πιάτσα).

Αλίμονο σ'αυτούς που θα αμφισβητίσουν τις αιώνιες αλήθειες του "Νεοποτηρισμού". Θα σαπίσουν στην "Κρόλαση" (η κόλαση του "Νεοποτηρισμού")Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 21:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm
quote:
"Αφού υπάρχεις γιατί άφησες τόσο καιρό τα στίφη των φανατικών από όλες τις θρησκείες να εκμεταλλευτούν το όνομά σου;
Γιατί ανέχτηκες τόσες σφαγές, εθνοκαθάρσεις που έγιναν στο όνομά σου;

Καλησπέρα Vasiliscm.
Πράγματι πολύ ενδιαφέρον το αρθρο το συγγραφέα μου άρεσε.
Να απαντήσω σε αυτό που αναφέρεις.
Με εξαίρεση τους θερμόαιμους της Βίβλου δεν νομίζω οτι κανείς αλλος μπορεί να πιστέψει οτι ο Θεός είναι ικανός να βλάψει οτι δημιούργησε.
Και αυτή θα είναι η απάντηση του στο ερώτημα..
Ελλομενου ανθρώπου Θεός αναίτιος Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 21:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro:
Γειά σου Νώντα.
Απαντώ στην ερώτηση σου ξανά.
Είμαι κατά της βίας.
Φυσικά και καταδικάζω τη σφαγή ανεξάρτητα εθνικότητας...
Είτε είναι Τουρκόπουλα είτε Εβραιόπουλα είτε Τουρκοι είτε Πακιστανοί.
Ανθρωποι είναι.
Καταδικάζω επίσης κάθε σφαγή ζώντος πλάσματος.

Φώτη, καιρός είναι να μας πεις ότι ο Κολοκοτρώνης ήταν και σφαγέας των λαών.....για πάρτο αλλιώς!

quote:
allzzaro:
Είναι κουτό και αλαζονικό να ισχυριστεί ενας θνητός κάτι τέτοιο.
Ο τίτλος του θέματος είναι ``ποιός ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού``.
Για να διαπιστώσουμε το χαρακτήρα του Θεού των Εβραίων θα πρέπει πρώτα να δούμε ποιός είναι στα αλήθεια ο ``τετραγράμματος``.
Η Βίβλος είναι ενα πάζλ.
Οπως και να μετακινήσεις τα τετραγωνάκια είτε με Ελοχίμ, είτε με Γιαχβέ είτε με οτιδήποτε αλλο θα σχηματιστεί το Θεός.
Τετραγωνάκια ομως υπάρχουν πάρα πολλά εκτός της Βίβλου που αν τα μετακινήσεις βγαίνουν και αλλα σχήματα.
Μερικά τετραγωνάκια οπως πχ αυτό του Μελχισεδέκ ιερέα της Σαλήμ από την άλλη ως «ιερέας του Θεού του Υψίστου» (El Elim).
Ο Μελχισεδέκ πιστεύει στον ιδιο θεό με τον Αβραάμ συνεπώς Ελ Ελίμ και Γιαχβέ είναι ενα και το αυτό πρόσωπο.
Αξίζει εδώ να αναφερθεί ότι οι αρχαίοι Έλληνες Βασιλείς ήταν ταυτόχρονα και Αρχιερείς, ακόμη και ο εκ των Αρχόντων της αρχαίας Δημοκρατίας της Αθήνας, ο Βασιλεύς, είχε αρχιερατικά καθήκοντα (ο νοών νοήτω)
Ο Μελχισεδέκ ως ιερέας της Σαλήμ αλλά και ως Βασιλεύς σχετίζεται με τους ιδρυτές της παλαιάς πόλης Σαλήμ αργότερα (Ιερουσαλήμ) ιδρυτής της οποίας φαίνεται να είναι Σαρπηδόνας.
Ο Αβραάμ φαίνεται να είναι ο πρώτος που του μιλά ο Θεός. Δεν γνωρίζει ποιός είναι και ρωτά ποιός του μιλά.
Ο Αβραάμ φαίνεται να κατάγεται απο οικογένεια ειδωλωλατρών, πρόνονοι του Αβραάμ ομως φαίνεται να γνωρίζουν πολύ καλά ποιός είναι ο Ελ Ελίμ ειδικά ο Ενώχ ο οποίος κατοικούσε με τους αγγέλους (Ελοχείμ) τα ονόματα των οποίων σύμφωνα με πηγές εκτός Βίβλου φαίνεται να αρχίζουν απο ``ΕΛ``.
Ο Αβραάμ συνεπώς θα πρέπει να γνώριζε με ποιόν ακριβώς μιλά δεν τον χωρίζουν και πολλές γενιές απο τους προγόνους του αυτούς.
``Στην Αιγυπτο τότε βασίλευαν οι Θεοί`` ποιοί θεοί? οι εκπεσόντες άγγελοι ενας εκ των οποίων και ο Ελ Ελίμ πολύ πιθανόν ο Σεθ τον οποίο ταυτίζουν και με τον Τυφώνα.
Ο φίλος ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ στο ``ΠΑΡΑΞΕΝΟ`` στο τόπικ για το ``2012`` στις τελευταίες σελίδες κάνει μια αναφορά πολύ αξιοσημείωτη βασιζόμενος στο μασοριτικό κείμενο οπου αναφέρει στα αρχαία εβραικά τη λέξη ``καμποντ`` οπου στη μετάφραση των 72 μεταφράζεται ως ``δόξα``.
``Θέλω να δώ τη δόξα σου`` λέει ο Μωυσής στο Θεό στο Σινά.
Στα αρχαία εβραικά η λέξη ``καμπόντ`` μεταφράζεται ως ``βαρύ μεταλλικό αντικείμενο``.
Διαβάστε για περισσότερα το σχετικό τόπικ είναι πολυ αναλυτικο και κατατοπιστικό.
Ο ``τετραγράμματος`` κατ` εμέ δεν ειναι αλλος παρά ενας απο τους εκπεσόντες και δεν έχει καμμία σχέση με τον δημιουργό που αναφέρεται στη δημιουργία του ανθρώπου και θα πρέπει να είναι κάποιος πολύ αφελής για να τον ταυτίσει και με το Θεό.
Αυτός ειναι και ο λόγος που ο ``τετραγράμματος`` στέλνει τον Αβραάμ στην Αιγυπτο αυτός είναι ο λόγος που στέλνει τον Μωυσή μέσα στα Αιγυπτιακά ιερατεία , αυτός είναι και ο λόγος που ο Ακενατών σβήνεται απο όλα τα μνημεία (διαβάστε σχετικά).

Δεν μπορώ φίλε Νώντα λοιπόν να ασπαστώ τις φιλοδοξίες ενός εκπεσόντος αγγέλου που διώκεται για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας ούτε να τον ταυτίσω με τον Θεό που εγώ θέλω και δεν απαιτείνα τον προσκυνώ.
Σε φιλώ συγχώρεσε με αν λέω βλακείες..ή για κάποια λαθάκια που μπορει να έχω κάνει.
ΥΓ Θα λάβω πολύ σοβαρά υπόψιν οτιδήποτε σχολιάσεις γιατί σε θεωρώ πολύ γνώστη....




Για τον Σαρπηδόνα τα είχαμε πει και παλαιότερα και σου είχα αποδείξει ότι καμία Ιερουσαλήμ δεν ίδρυσε, αυτά είναι τελείως ανιστόρητα.

Ως όνομα τώρα του Θεού, θα συμφωνήσω με αυτό που ο ίδιος είπε όταν ρωτήθηκε σχετικά:Είμαι αυτός που είμαι. "εγώ είμι ο ών".
και όπως γράφει και στο Δευτερονόμιο 6.4, "Κύριος ο Θεός ημών Κύριος εις έστι"

"2.Ελάλησε δὲ ὁ Θεὸς πρὸς Μωυσῆν καὶ εἶπε πρὸς αὐτόν·
ἐγὼ Κύριος·
3.καὶ ὤφθην πρὸς Αβραὰμ καὶ Ισαὰκ καὶ Ιακώβ,
Θεὸς ὢν αὐτῶν, καὶ τὸ ὄνομά μου Κύριος οὐκ ἐδήλωσα αὐτοῖς·

Ο Ιησούς, ενώ επικαλείται τον Θεό, τον προσφωνεί όχι Γιαχβέ, αλλά "Ελωί" (στα αραμαϊκά): "Ελωί, Ελωί, λαμά, σαβαχθανί" (Μαρκ. 15,34). Δηλαδή Θεέ μου!
Το Γιαχβέ αυτό που σημαίνει είναι Είμαι. Στα ιερά κείμενα των Εβραίων είχαν γραφτεί μόνο τα σύμφωνα ΓΧΒΧ, η ερμηνεία στα Ελληνικά είναι "Είμαι" και αυτό θα πρέπει να κρατήσουμε για να καταλάβουμε ότι ο Θεός δεν έχει όνομα γιατί δεν είναι αναγνωρίσιμος.
Γι' αυτό και χρησιμοποιείται κατά κόρων το "Κύριε", τόσο στην Παλαιά όσο και στη Καινή.


-Γράφει πουθενά η Βίβλος ότι οι εκπέσοντες άγγελοι έγιναν βασιλιάδες κρατών?
-Γράφει πουθενά ότι ο Ενώχ ήταν άγγελος?

Ο Θεός της Παλιαάς Διαθήκης, φάνηκε καθαρά ότι ήταν λάτρης της δικαιοσύνης και της ηθικής και το σπουδαιότερο! ότι δε γνώριζε διακρίσεις, στρεφόταν και κατά των ίδιων των Εβραίων! εφόσον αυτοί είχαν τα αντίθετα με αυτά χαρακτηριστικά.

Ο Ιησούς ήρθε όπως ο ίδιος είπε, όχι για να καταργήσει, αλλά για να συμπληρώσει την Παλαιά Διαθήκη και αυτό θα έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις.

Γράφεις "Ο ``τετραγράμματος`` κατ` εμέ δεν ειναι αλλος παρά ενας απο τους εκπεσόντες και δεν έχει καμμία σχέση με τον δημιουργό που αναφέρεται στη δημιουργία του ανθρώπου και θα πρέπει να είναι κάποιος πολύ αφελής για να τον ταυτίσει και με το Θεό."
Πόσο αφελής νομίζεις ότι πρέπει να είναι κάποιος όταν από τη μια λέει ότι είναι Χριστιανός και από την άλλη ισχυρίζεσαι ότι ο Χριστός έκανε λάθος ώστε να ονομάζει "πατέρα Του" έναν εκπεσών άγγελο?

Και για ποια εγκλήματα μιλάς, όταν το μόνο του έγκλημα ήταν να κάνει τα πάντα ώστε να φέρει στον άνθρωπο τον πραγματικό πολιτισμό? σε ρώτησα πως αλλιώς θα μπορούσε να πείσει τον τότε άνθρωπο, ότι πράξεις όπως η κτηνοβασία, η έπαρση, η αλαζονεία, η αδικία, η αιμομιξία, η πορνεία και ο φόνος είναι πράξεις ανήθικες?.....δεν πήρα όμως απάντηση.
Μήπως δεν τους έπιασε με το καλό? .......Δεν συμφώνησαν μαζί Του αλλά παρέβησαν τη συμφωνία τους?
τι ήθελες δηλαδή? να κάτσει και να παρακαλάει από πάνω τον άνθρωπο? ή να απομακρυνθεί τελείως και να μας αφήσει ως ζώα να τραβήξουμε το δρόμο μας?

quote:
allzzaro:
Δεν βλέπω ως ανέκδοτο φίλε Νώντα την πίστη ενός ανθρώπου οποια και αν είναι αυτή. Είτε κάποιοι πιστεύουν στο δωδεκάθεο είτε είναι παγανιστές είτε Χριστιανοί είτε Μουσουλμάνοι είτε Ινδουιστές.
Δεν μπορώ να γελάσω με αυτό που πιστεύουν.
Απλά το ερευνώ και πρός μεγάλη μου έκπληξη διαπιστώνω πως κάτω απο κάθε ναό Χριστιανικό κρύβεται ενας αρχαίος ναός ειδικά της Αρτέμιδος οπως πχ αυτός στην Πάτμο που έπάνω του χτίστηκε το μοναστήρι του Ιωάννη του Θεολόγου.
Ολοι οι Ελληνες αρχαίοι θεοί φαίνεται να είναι ξενόφερτοι οι οποίοι συμβολίζουν μεταξύ αλλων και τα στοιχεία της φύσης, δημιουργήματα του ενός και μοναδικού Θεού και δεν μπορώ να γελάσω με αυτούς που θεωρούν τα στοιχεία της φύσης ως ενα ενδιάμεσο τρόπο επικοινωνίας με το Θείο.
Πολύ ωραίο θέμα φίλε Νώντα είναι αυτό που άνοιξε ο φίλτατος elo για το πως χτίζονται οι θρησκείες του οποίου το νόημα δεν μπορείς να διανοηθείς και μπαίνεις και γράφεις κάνοντας σέρφινγκ αγκαλιά με τη Βίβλο.
Το γράσσο στα μάτια φίλε Νώντα ειδικά αν είναι γραφιτούχο μπορεί να στα κάψει ακόμα μπορεί να προχωρήσει και στο μυαλό. Αυτό δεν ισχύει μόνο για σένα αλλα για όλους μας.


Καλημέρα Γιάννη κουκιά σπέρνω.....τέλος πάντων.

Που ήθελες να χτίσουν τους νέους Ναούς?παρά δίπλα?....όταν ένα σπίτι παλιώσει το αφήνει ερείπιο ο ιδιοκτήτης του και πάει αλλού να κτίσει? δεν το γκρεμίζει και φτιάχνει άλλο καινούριο επάνω του?
Εάν στο μέλλον εδώ στην Ελλάδα, οι άνθρωποι πάψουν να πιστεύουν στο χριστιανισμό και πιστέψουν στον Αλλάχ για παράδειγμα, τι λες ότι θα γίνουν οι εκατοντάδες εκκλησίες? και που θα φτιαχτούν τα τζαμιά αν όχι επάνω στις εκκλησίες?

Ευτυχώς που πολλούς αρχαίους Ναούς τους διατήρησαν για το κάλος τους, αλλιώς δεδομένου ότι τότε ο τουρισμός ήταν άγνωστη έννοια, δε θα είχαμε καθόλου αρχαίους Ναούς. (Αναφέρομαι στους εκκλησιαστικούς ναούς που κτίστηκαν επάνω στους αρχαίους ναούς).
Τουλάχιστον σήμερα γνωρίζουμε την αξία της ιστορικής συνέχειας αλλά και του τουρισμού ως προσοδοφόρο εισόδημα, οπότε και οι Έλληνες απόγονοί μας εάν κάποτε στο μέλλον επιλέξουν μια άλλη θρησκεία, τον Βουδισμό για παράδειγμα, σίγουρα θα διατηρήσουν αρκετές εκκλησίες ως αρχαίους Ναούς.

Γράφεις: "...δεν μπορώ να γελάσω με αυτούς που θεωρούν τα στοιχεία της φύσης ως ενα ενδιάμεσο τρόπο επικοινωνίας με το Θείο".
Σήμερα, οι «σύγχρονοι» παγανιστές το βλέπουν έτσι, οι αρχαίοι Έλληνες ως θεούς τους έβλεπαν και όχι ως ενδιάμεσους.

quote:
allzzaro:
Πολύ ωραίο θέμα φίλε Νώντα είναι αυτό που άνοιξε ο φίλτατος elo για το πως χτίζονται οι θρησκείες του οποίου το νόημα δεν μπορείς να διανοηθείς και μπαίνεις και γράφεις κάνοντας σέρφινγκ αγκαλιά με τη Βίβλο.
Το γράσσο στα μάτια φίλε Νώντα ειδικά αν είναι γραφιτούχο μπορεί να στα κάψει ακόμα μπορεί να προχωρήσει και στο μυαλό. Αυτό δεν ισχύει μόνο για σένα αλλα για όλους μας.

Αυτό είναι η άποψη σου. Η δική μου είναι ότι επρόκειτο για μια ακόμη ανόητη προσπάθεια κατά του Χριστιανισμού.
Όσο για το γράσο, τουλάχιστον σε μένα, δόξα το Θεό, βρίσκεται πολύ μακριά.

quote:
allzzaro:
Κάτι αλλο Νώντα που θέλω να σχολιάσω αυτό που αναφέρεις σχετικά με τις ``κτηνοβασίες`` που κατά κόρον λοιδωρείται απο τις σελίδες του απολογητή είναι οτι πρώτος ο Οσιρις φαίνεται να καταργεί την ανθρωποφαγία και ο Κέκρωπας την ανθρωποθυσία.
Η κτηνοβασία φαίνεται να ωχριά μπροστά σε αυτά... νομίζω.
Τώρα αν η Βίβλος καυχιέται οτι ο θεός σταμάτησε τις κτηνοβασίες θα ήμουν ιδιαίτερα ικανοποιημένος αν σταματούσε πρώτα τις αιματοχυσίες..

Επί Παυσανία ακόμη υπήρχαν ανθρωποθυσίες στο ναό του Λυκαίου Διός στην Αρκαδία. Όσο για την κτηνοβασία, ο Κέκροπας κατάργησε την κτηνοβασία στην πόλη των Αθηνών. Στις υπόλοιπες όχι.
Πόσο μάλλον στην περιοχή της Μέσης Ανατολής όπου πολιτισμικά οι άνθρωποι υπολείπονταν κατά πολύ απ' ότι εδώ στην Ελλάδα.

quote:
allzzaro:
Χριστιανός φίλε Βαγγέλη είναι αυτός που ασπάζεται τη διδασκαλία του Ιησού. Οταν σου ρίχνουν χαστούκι θα γυρνάς και το αλλο μάγουλο και οταν σε σταυρώνουν θα παρακαλάς το θεό να τους συγχωρήσει.
Εσύ Βαγγέλη μου οταν σε έβριζε ο Εαρινός τον έβριζες εις διπλούν.
Στο είπαμε στο ξαναείπαμε.. το βιολί σου εσύ, συνέχιζεις να βρίζεις.
Δεν μου δίνεις κάποιες απτές αποδείξεις οτι είσαι Χριστιανός.
Οι Χριστιανοί δεν βρίζουν φίλε ακόμα και αν τους βρίζουν και απο τη στιγμή πού βρίζεις δεν μπορείς να ονομάζεσαι Χριστιανός.
Με το να μου λές κάνω το σταυρό μου, είμαι καλός Χριστιανός, και να μου έχεις τη βίβλο παραμάσχαλα.. ε.. αυτό δεν σε κάνει Χριστιανό φίλε τρεχαγύρευε.
Με το να μου πλέκεις το εγκώμιο του Γιαχβέ αυτό δεν σε κάνει Χριστιανό φίλε μου. Ο νόμος του Γιαχβέ είναι ενάντια στο νόμο του Ιησού.
Πάρτετο χαμπάρι δεν προσκυνάτε τον Μεγαλοδύναμο προσκυνάτε εναν Ελοχίμ. Εναν Ελοχίμ που καταζητείται για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.
Σήμερα Μεγάλη Πέμπτη θρηνούμε για τη σταύρωση του Ιησού.
ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ οι Ρωμαίοι αλλά τα ιερατεία του Γιαχβέ.
Τι μου πλέκετε το εγκώμιο του Γιαχβέ οταν τα ιερατεία του σταύρωσαν τον Ιησού.

Τον Ιησού Τον σταύρωσαν όσοι δεν τον αποδέχονταν ως Υιό Θεού, το Ιερατείο των Ισραηλινών δεν Τον αποδέχτηκε....Τον αποδέχτηκαν όμως εκατομμύρια άλλοι και μάλιστα αλλόθρησκοι, για να επιβεβαιωθεί για μια ακόμη φορά ο Ιησούς όταν είπε ότι «στο τραπέζι της Βασιλείας Του, θα πάνε για να φάνε από όλα τα έθνη εκτός από τον τότε Ισραήλ».

Ο Βαγγέλης εγώ, και ο κάθε άλλος χριστιανός που λέμε ότι είμαστε χριστιανοί ή για την ακρίβεια φίλοι του χριστιανισμού, τουλάχιστον αποδεχόμαστε τη διδασκαλία του Ιησού και εις γνώσης μας πράττουμε τα όσα πράττουμε τα οποία παρεκκλίνουν από τους κανόνες συμπεριφοράς που ποθεί ο Κύριος.
Εσύ με ποιο δικαίωμα καλείσαι χριστιανός όταν δεν αποδέχεσαι καν τη διδασκαλία του Ιησού?

quote:
Vasiliscm:
"Αφού υπάρχεις γιατί άφησες τόσο καιρό τα στίφη των φανατικών από όλες τις θρησκείες να εκμεταλλευτούν το όνομά σου;
Γιατί ανέχτηκες τόσες σφαγές, εθνοκαθάρσεις που έγιναν στο όνομά σου;
Γιατί άφησες να πεθαίνουν μικρά παιδιά από πείνα και φτώχεια ενώ κάποιοι άλλοι πλούτιζαν;

Απολογίσου για τις αμαρτίες σου έναντι της ανθρώπινης φυλής. Απολογίσου για την απαράδεκτη ηθική σου.
Δώσε εξηγήσεις για τον φανατισμό και το μίσος που έσπειρες στην κοινωνία ανά του αιώνες
Στείλε στην κόλαση όλους του παπάδες δεσποτάδες και Αγίους που καπηλεύτηκαν το όνομά σου."



Τα ίδια ρώτησε κάποτε και ο Ιώβ αλλά πήρε την απάντηση από τον Ελιού την οποία σου την αφιερώνω:
" Αν κάνεις αμαρτίες εσύ, σε τι το Θεό βλάπτεις? κι αν είναι πολλαπλές οι παραβάσεις σου σ' αυτόν κάνεις κακό?
Αν είσαι δίκαιος σ' εκείνον τι προσφέρεις? ή τι χρειάζεται να λάβει από τα χέρια σου?
Θνητούς ανθρώπους σαν εσένα βλάπτει η αμαρτία σου, κι αυτούς μονάχα το καλό που κάνεις ωφελεί....
...Φωνάζουμε για βοήθεια, μα ο Θεός δεν απαντάει, γιατ΄ είμαστε αλαζόνες και ασεβείς.
Φωνάζουν μάταια, ο Θεός δεν ακούει, δε δίνει προσοχή.
Κι εσύ Ιώβ λες πως δε βλέπεις το Θεό, μα κάνε υπομονή, αυτός γνωρίζει την υπόθεσή σου.
Αν τώρα ο θυμός του δεν ξέσπασε ακόμα τιμωρός, και δεν πολυπροσέχει τις ανοησίες σου, είναι γιατί το στόμα σου το ανοίγεις άσκεφτα Ιώβ, και δίχως σύνεση λες λόγια και άλλα λόγια."

quote:
Vasiliscm:
Για να μην είμαστε αφελείς, διαβάζοντας το εν λόγων άρθρο είδα ότι άλλο είναι αυτό που εννοεί ο ποιητής.
Η επιστήμη είναι ο τρόπος εξήγησης της φύσης και όχι η όποια θρησκεία.
Στο κάτω κάτω της γραφής ποιά θρησκεία θα εξηγήσει την φύση και τα φαινόμενα; η Χριστιανική; η Μουσουλμανική; η Ινδουιστική; η Βουδιστική;
Και γιατί όχι μια νέα θρησκεία που ονομάζεται "Νεοποτηρισμός";
Γιατί να μην είναι αυτή η "σωστή" Θρησκεία;
Θα μου πείτε και ορθά μάλιστα ότι πρέπει ο "Νεοποτηρισμός" να αποδείξει την ύπαρξη του Θεού του και να μας πει τις θεωρείες του.
Θα σας ρωτήσω με την σειρά μου: "Έφερε καμια θρησκεία αποδείξεις;"
Όσες "μη" αποδείξεις έφερε η κάθε Θρησκεία από τους θεολόγους της άλλες τόσες θα φέρει και ο "Νεοποτηρισμός". Σ' αυτήν την βάση θα κρίνει όλους όσους έχουν άποψη και κυρίως του άθεους (που χαλάνε την πιάτσα).

Η θρησκεία δεν ασχολείται με τα γήινα, αλλά με τα επουράνια, με το πνεύμα του ανθρώπου και όχι με τον προσωρινό τόπο κατοικίας του.
Τι αποδείξεις θα ήθελες να σου φέρει η θρησκεία? τίποτα φωτογραφίες η βιντεάκια με το Θεό να χαιρετάει?

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν.
"

Edited by - europaios2 on 03/04/2010 22:13:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy